Chladný letný čas pre moju rodinu. Triedna hodina na tému „Ja a moja rodina“
pripravený
učiteľka na základnej škole
Kovaleva Marina Ivanovna
s. Kosenie
Cieľ:
Rozšíriť predstavy o rodine, rodinných tradíciách, význame a úlohe rodiny v živote človeka;
Ovplyvnite emocionálne pocity.
Pomôcť žiakom rozvíjať zmysel pre lásku a úctu k staršej generácii a pozitívny vzťah k členom svojej rodiny.
Úlohy:
Vzdelávacie: rozširovať vedomosti žiakov na tému rodina.
Vzdelávacie: pestovanie úctivého postoja k rodine a rodinným tradíciám.
vývojové: rozvoj tvorivých schopností žiakov, kognitívnej činnosti a zručností skupinovej práce.
Typ triedy: tematické.
Vybavenie:
Fazuľa (v množstve zodpovedajúcom počtu žiakov v triede).
Písomky s úlohami.
Priebeh vyučovacej hodiny
-Ahojte, moji malí priatelia! Som rád, že vás spoznávam a verím, že téma, ktorú ste si vybrali, je pre vás veľmi dôležitá.
- Prečo? (odpovede detí)
Teraz vám navrhujem vziať jednu fazuľu naraz. Treba si ten svoj veľmi pozorne pozrieť, zapamätať si ho, nájsť jeho rozdiely.
(Študenti sa jednu minútu pozerajú na svoje fazule.)
Povedz nám o nej
(teplé, hladké - hladké, so škvrnami...)
Každý z vás zistil, v čom sa vaše fazuľky líšia od ostatných, hoci na prvý pohľad sú všetky rovnaké. Teraz zhromaždím všetky fazule, rozmixujem ich a musíte ich nájsť v tomto košíku. (Študenti dokončia úlohu.)
Na prvý pohľad sa zdali všetky fazuľky rovnaké, no ukázalo sa, že všetky sú nejakým spôsobom iné. Tak ako ty a ja. Máme vlastnosti, ktoré nás odlišujú, no máme aj veľa spoločného. Čo majú všetci žiaci našej triedy spoločné?
(Máme jedného učiteľa, jednu triedu, jednu školu, máme bratov, sestry, rodičov, rodinu)
Vskutku, každý z nás má rodinu a venujme túto tému aj hodinu v triede.
čo je rodina? (Sú to ľudia, ktorí sú navzájom príbuzní, žijú spolu, mama, otec, brat, sestra...)
Správny. Od prvých minút nášho narodenia je rodina vedľa každého z nás. Ak sa cítime zle, je to ťažké, ak sa nám stane nešťastie, kto nás vypočuje, pomôže, upokojí, poradí, ochráni?
Samozrejme, ľudia nám blízki: mamy, otcovia, staré mamy, starí otcovia, bratia, sestry – naša rodina, ľudia nám najbližší a najdrahší, naša opora do života.
Môže človek žiť bez rodiny? (nie)
Na čo je rodina?
-Prijmite vyhlásenia.
Prečítajte si to. Musíte vybrať tie vyhlásenia, s ktorými súhlasíte (vybrať)
Správny. Rodina
učí láske
zodpovednosť
starostlivosť a rešpekt
viera v potrebu rodiny
potrebné pre šťastie
Rodina je bohatá na radosť, ktorú si dávame.
Rodina má bohaté skúsenosti s prekonávaním konfliktných situácií.
Rodina je bohatá na hodnoty.
Rodina je bohatá na tradície.
Rodina je bohatá na lásku.
Rodina je bohatá na starostlivosť o príbuzných.
Chodia k vám často príbuzní? máš nejakých príbuzných? Ako s vami súvisia?
(odpovede)
- Vezmite ďalšiu úlohu . Spojte príbuzných z prvého a druhého stĺpca.
(Študenti dokončia úlohu)
Pozrime sa, čo máš?
- Chlapci, pamätáte si mená svojich najbližších príbuzných? (Áno)
Teraz sa nám budú hodiť pri zostavovaní rodokmeňa.
Zobrazujeme strom, ktorý má koreň, kmeň a konáre. A na pobočkách sú prázdne okná, v ktorých musíte podpísať mená svojich príbuzných (napísať mená)
K rodine bol vždy veľmi úctivý vzťah, veľa dôkazov o tom som našiel v ľudovom umení. Existuje veľa prísloví a prísloví o rodine. Poznáš ich?
(zaveste príslovia na tabuľu)
Dom bez milenky je sirota.
Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.
O poklad nie je núdza, ak je v rodine harmónia.
Celá rodina je spolu a duša je na mieste.
V priateľskej rodine je teplo aj v mrazoch.
-Zamerajme sa na jeden z nich
"Nepotrebuješ poklad, ak je v rodine harmónia"
Ako chápete význam tohto príslovia? (odpovede detí)
-A teraz vám navrhujem, aby ste napísali list svojim rodičom. , ktorá bude začínať vetou: “Milá mama a otec.....”! (na stole)
(deti dostanú nálepky, na ktoré píšu, papier Whatman visí , na ktorom je zaznamenaný"spovedná tabuľa")
Prečítajme si, čo ste urobili. (Deti čítajú podľa želania, potom sú nálepky pripevnené na tabuľu)
Chlapci, povedzte mi, aké miesto zaberá rodina vo vašom živote? (Hlavná vec)
Môže niekto žiť bez rodiny? (nie)
Navrhujem použiť malých ľudí, aby ste ukázali, aká priateľská je vaša triedna rodina.
(pripevniť)
Hodinu triedy chcem zakončiť vetami jednej básne
Milujem to! A oceniť šťastie!
Rodí sa v rodine
Čo môže byť cennejšie ako ona?
Na tejto rozprávkovej krajine.
Nech slnko pokoja a láskavosti svieti aj vo vašich rodinách.
Vďaka všetkým!
Hodina rodinnej triedy „Moja rodina je moja pevnosť“
Cieľ: zoznámenie sa s triedou, rodinné hodnoty každého študenta, formácia
príjemné a teplé rodinné prostredie.
Úlohy:
rozvíjať rešpektujúci postoj k členom rodiny;
formovanie chápania podstaty hlavných sociálnych rolí u detí: dcéra, syn,
manžel manželka;
formovanie správneho postoja k rodine, jej členom, ich vzťahom;
výchova k duchovným potrebám: láska a úcta k druhým; etické;
vzdelávacie; estetický.
pomôcť dieťaťu zhodnotiť jeho miesto v rodine.
Forma realizácie: skupinová hra súťaž
Na vyučovaciu hodinu sú pozvaní všetci žiaci a ich rodičia. Sedia podľa
skupiny. Vznikli tak 4 veľké skupiny.
Učiteľ: Dobrý deň, milé mamičky a oteckovia! Ahojte chalani!
Dnes je naše stretnutie venované vám všetkým: starým, mladým a absolútne
malý a úplne dospelý. Dnes je naše stretnutie o tom, čo spája
my všetci.
Zišli sme sa, aby sme sa lepšie a lepšie spoznali
spriateliť sa navzájom. Tak poďme.
Pozri, máme
Je tu celá trieda!
Vedľa nás sú otcovia a matky.
Oteckovia hádzali pohovky
Mamy hádzali panvice
A obliekli si obleky.
Tému nášho stretnutia zistíte vyriešením hádanky:
Otázka pre študentov:
YAYYYYYYY (rodina)
čo je rodina? koho to voláme? Prečo je v rébuse 7 písmen „I“?
(Počúvam odpovede a modelujem na tabuli)
A teraz budú chlapci čítať básne a my skontrolujeme: máme pravdu alebo nie?
Rodina je šťastie, láska a šťastie,
Rodina znamená výlety do prírody v lete.
Rodina je sviatok, rodinné rande,
Darčeky, nákupy, príjemné míňanie.
Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie,
Sny o dobrých veciach, vzrušenie a strach.
Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého,
Rodina znamená veľa domácich prác.
Rodina je dôležitá!
Rodina je ťažká!
Ale je nemožné žiť šťastne sám!
Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,
Zažeň sťažnosti a hádky,
Chcem, aby o nás moji priatelia povedali:
Aká pekná je vaša rodina!
Rodina je zvláštne slovo
Aj keď nie cudzí.
- Ako to slovo vzniklo?
Vôbec nám to nie je jasné.
No, "ja" - rozumieme,
Prečo ich je sedem?
Netreba premýšľať a hádať,
Všetko, čo musíte urobiť, je počítať:
Dvaja dedovia
Dve babičky,
Plus otec, mama, ja.
Zložené? To znamená sedem ľudí
Rodina"!
– Čo ak je tam pes?
To znamená osem „ja“?
- Nie, ak je tam pes,
Vychádza Vo! - rodina.
Otázka pre dospelých: Čo by podľa vás mohlo prekážať?
rodinné šťastie?
Počúvam odpovede.
Áno, problémy v našich životoch sú ako oblaky za jasného dňa
zmeniť naše životy.
Úloha pre rodiny:
Na vašich stoloch sú mraky. Diskutujte vo svojej „rodine“: čo nám bráni byť šťastnými,
a napíšte na ne slová.
Teraz ich pripevníme nad našu rodinu na doske.
Povedzte mi, čo vám pomáha prekonať tieto ťažkosti?
(láska, láska, dôvera, rešpekt, pozornosť)
Budú to lúče slnka, ktoré rozptýlia mraky a odvrátia búrku.
Až do začiatku 20. storočia tvorilo ruské rodiny niekoľko generácií (nie je náhoda, že slovo
toto bolo vytvorené: „sedem“ „ja“). Boli tam dedovia, babky, mama, otec, deti, vnúčatá,
pravnúčatá Žili spolu a pomáhali si. Niektorí držali krok s domácimi prácami, iní
pracovali na poli, starší bratia a sestry sa starali o mladších. Žil šťastne
staroba bola rešpektovaná, mladí boli chránení. Rodiny boli veľké a silné.
Našiel som o tom veľa dôkazov. Pripomeňme si aspoň ľudové rozprávky, príslovia a
výroky! Hovoria o rodine. Začnem príslovím a všetci sa ho snažte dať dokopy
skončiť...
Hosť na prahu znamená šťastie v... (doma).
Dom bez milenky... (sirota).
Prevádzkujte dom... (netrepte fúzy).
Jablko z jablone... (ďaleko nepadá).
Čím sme bohatší... (tým sme šťastnejší).
Je to dobré na párty, ... (a doma je to lepšie).
Áno, pre jedného človeka nie je ľahké žiť. A bez ohľadu na to, čo hovoria, rodina je hlavným bohatstvom
života. V dnešnej dobe sú rodiny malé, často s jedným dieťaťom naraz.
Ale zaujímalo by ma, ktorej rodine sa žije na svete ľahšie?
(Odpovede hostí).
úplne s tebou súhlasím. Myslím, že je to jednoduchšie pre rodinu, kde nestrácajú odvahu, nestrácajú odvahu,
teš sa zo života.
Rodina je niečo, čo je vždy s vami.
Nechajte plynúť sekundy, týždne, roky,
Ale steny sú drahé, dom tvojho otca -
Srdce v ňom zostane navždy!
Čo môže byť cennejšie ako rodina?
Otcov dom ma víta vrúcne,
Vždy ťa tu s láskou čakajú,
A s láskavosťou vás posielajú na cestu!
Otec a matka a deti spolu;
Sedenie pri slávnostnom stole
A spolu sa vôbec nenudia,
A je to zaujímavé pre nás piatich.
Dieťa je pre starších ako domáce zvieratko,
Rodičia sú vo všetkom múdrejší
Milovaný otec, priateľ, živiteľ rodiny,
A mama je každému najbližšia, najdrahšia.
Milujem to! A oceniť šťastie!
Rodí sa v rodine
Čo môže byť cennejšie ako ona?
Na tejto rozprávkovej krajine!
Učiteľ: A teraz urobím kvíz „Môj dom je moja pevnosť“ Ako sa ten dom volá
v ukrajinskej alebo bieloruskej dedine? (Chalupa)
Pomenujte prenosné obydlie kočovných národov. (Kibitka)
Ako sa volá obydlie kaukazských horalov z kameňa? (Saklya)
Ako sa nazýva chatrč z hliny alebo potiahnutá hlinou? (Mazanka)
Ako sa volá budova zo stĺpov, pokrytá konármi, slamou, trávou? (Chalupa)
Ako sa volá krytá diera v zemi vykopaná na bývanie? (Vykopať)
Ako sa nazýva samostatný obytný priestor v dome s kuchyňou a chodbou? (Apartmán)
"Môj vysnívaný dom"
Učiteľ: Priatelia, premýšľali ste niekedy nad tým, prečo hovoria: „Môj dom je moja pevnosť?
(Odpovede hostí)
Človek by mal mať nepochybne domov, a nie len strechu nad hlavou, ale miesto, kde má
milovať a čakať, pochopiť, prijať takého, aký je, miesto, kde je človeku teplo a
útulný. Svoj vysnívaný dom si dnes môže postaviť každá „rodina“. Nechajte svoju "rodinu"
sa zmení na stavebnú čatu. Ku každej brigáde ponúkam sadu tehál.
(Na stoloch je papier Whatman, „tehly“, sady farebného papiera, nožnice a lepidlo)
Slová už máte napísané na štyroch tehličkách: „zdravie“, „láska“, „porozumenie“,
„úsmev“. Zvyšok musí byť podpísaný. Zamyslite sa nad tým, aké tehly vezmete
budovanie vášho úžasného domova.
Dodajte svojmu domovu originalitu a charakter so strechou a podobne
prvkov. Vymyslite meno.
(Rodiny - tímy plnia úlohu. Ďalej nasleduje obhajoba projektov „Môj dom
sny").
Vyučovacia hodina: „Moja rodina je moje bohatstvo“, 7. ročník
Ciele: podporovať rozširovanie vedomostí školákov o rodine, určovať dôležitosť rodiny v živote každého človeka.
Úlohy: formovať hodnotový postoj k rodine, pestovať úctu k morálnej skúsenosti predstaviteľov staršej generácie;rozvíjať potrebu dozvedieť sa o vašej rodinnej histórii,podporovať morálny vývoj detí; povzbudzovať ich, aby analyzovali svoje správanie s cieľom obohatiť svoje morálne skúsenosti, k sebavzdelávaniu,rozvíjať občianstvo a vlastenectvo.
Formulár: hodina komunikácie.
Dekor: Napíšte úlohy pre skupiny na tabuľu (nedokončené vety):
Ideálni rodičia sú... Ideálne deti sú... Ideálna rodina je...
Triedna hodina venovaná diskusii o rodinných hodnotách.
Relevantnosť tejto témy je spôsobená badateľnou degradáciou rodiny v modernej spoločnosti. Zničia sa hodnotové základy rodiny, zníži sa autorita rodičov a preruší sa spojenie medzi generáciami. Rodina je základom všetkých základov. Môžete byť profesionálne žiadanou osobou, ale ak neexistuje spoľahlivá podpora - priateľská rodina, človek, dalo by sa povedať, v živote neuspel. K formovaniu konceptov rodinných hodnôt dochádza od raného detstva a v dospievaní sa posilňujú predstavy o tom, aká by mala byť rodina. Je dôležité, aby tieto vnímania boli pozitívne.
Priebeh vyučovacej hodiny
I. Úvodné poznámky
Triedny učiteľ. Dnešná hodina je hodinou komunikácie. To znamená, že ty a ja sa budeme rozprávať, hádať sa, presviedčať sa. Komunikácia bude plodná iba vtedy, ak budeme úprimní a budeme si navzájom dôverovať. Potom bude z komunikácie radosť aj úžitok. Poobzerajte sa okolo seba, usmievajte sa na seba, nalaďte sa na dôverný rozhovor.
(Pauza.)
Chlapci, prečo si myslíte, že práve táto téma bola vybraná na diskusiu?
Vzorové odpovede od detí:
( Rodina - najdôležitejší v živote. Ich nálada, úspech v práci a dokonca aj zdravie závisia od toho, ako ľudia žijú v rodine. Človek, ktorý nemá rodinu, je chudobnejší ako ten, kto rodinu má.)
Rodina - to nie sú len príbuzní žijúci v blízkosti. Sú to blízki ľudia, ktorých spájajú pocity, záujmy, postoje k životu.
Rastieme spolu ako rodina
Základom základov je rodičovský dom.
Všetky vaše korene sú v kruhu rodiny,
A prichádzate do života z rodiny.
V kruhu rodiny tvoríme život,
Základom základov je rodičovský dom
Každý človek, malý aj veľký, potrebuje jedlo a spánok, teplo a fyzickú bezpečnosť. Ale prečo tým všetkým veľa ľudí, vrátane detí, veľmi často trpí? Prečo dieťa, ktoré má úplne všetko, závidí druhému horšie oblečenému a menej najedenému dieťaťu?Odpoveď je jednoduchá: Človeku nestačí len uspokojovať svoje prirodzené potreby. Každý človek potrebuje byť pochopený a uznaný; aby sa cítil potrebný; aby sa v prvom rade jeho príbuzní tešili z jeho úspechu; aby mohol rozvíjať a realizovať svoj potenciál; aby sa vďaka všetkému spomenutému naučil vážiť si sám seba.
Čo robí človeka, najmä malého, šťastným? V prvom rade je šťastný, že má vlastnú rodinu, vlastný domov. A nech sme kdekoľvek, vždy naňho spomíname, priťahuje nás svojou vrúcnosťou.Domov nie je len strecha nad hlavou, je to vaša rodina a najbližší ľudia: rodičia, bratia, sestry, starí rodičia.
Čo môže dať rodina dieťaťu? Aká je jej psychická sila? Domov a rodičia zohrávajú rozhodujúcu úlohu vo vývoji psychiky dieťaťa, ktorá je nabitá prúdmi najvyšších ľudských motívov: túžba rozdávať radosť sebe a blízkym, zdieľať svoje trápenia, pomáhať v ťažkostiach. Preto sila lásky k vášmu Domovu osvetľuje skutočne šťastné detstvo špeciálnym svetlom.
čo je rodina? (odpovede študentov)
Súhlasím s vašimi odpoveďami, že rodina je pre človeka najdôležitejšia vec v živote, ale všetky rodiny sú iné, líšia sa zvykmi, spôsobom života, zvykmi, atmosférou, tradíciami.
Tradície - to je niečo, čo sa prenáša z generácie na generáciu. Človek sa rodí, rastie, myslí si:Kto som? Odkiaľ pochádzam? Kde sú moje korene?
Rodokmeň.
Po dlhú dobu je jednou z tradícií v ruských rodinách tradícia poznávania svojich predkov, zostavovania ich rodokmeňa, rodokmeňa. Táto tradícia sa vracia do rodín. „Pamäť, bez nej človek nemôže žiť. Rastliny a kamene majú pamäť, zachovávajú odtlačky pravekých zvierat. Človek má genealogickú pamäť.Pamäť "To je to, čo nás spája s našimi koreňmi."
A tak sa ty a ja pokúsime zostaviť naše rodokmene. Samozrejme, nemáme v nich 5000 historických mien, ako v genealógii A.S.Puškina. Niektorí ľudia majú na strome 9, 12, 16 alebo viac listov.
"Pozrite sa na rodinný album."
Od roku 1829, kedy francúzsky umelec a dizajnér Daguerre vynašiel fotografiu, tradícia zostavovania a uchovávania rodinných albumov pevne vstúpila do našich životov. Každá rodina má fotografie, ktoré zanechávajú trvalé spomienky na drahých ľudí a udalosti v rodinnom živote.
Táto tradícia je veľmi dôležitá. Nie nadarmo si počas vojny alebo v iných situáciách, keď boli ľudia nútení opustiť svoje domovy, brali so sebou len to najcennejšie, vrátane fotografií drahých ľudí. „Ak si chcete pripomenúť, akí sme boli, pozrite sa na rodinný album,“ hovorí jedna z piesní.
Tradícia trávenia voľného času s rodinou.
Existujú aj ďalšie zaujímavé tradície: ako tráviť voľný čas, dovolenky, ako sa starať o starších príbuzných.
Vypočujte si báseň poetkyL. Suslová.
Ale dom plný tovaru ešte nie je domovom.
A ani luster nad stolom ešte nie je domovom.
A na okne so živým kvetom - ešte nie je doma.
A ani z kanvice bokom to ešte nie je domov.
Keď sa večerná tma prehĺbi,
Potom je táto pravda jasná a jednoduchá -
Že dom je plný od dlaní až po okná
Tvoje teplo.
O akom druhu tepla hovoríme? Čo je táto Pravda, ktorá by mala byť jednoduchá a zrozumiteľná?
Samozrejme, vo vašich mladých srdciach pocit, ktorý leží v hĺbke duše každého, vyvstáva z detstva a v priebehu rokov silnie – to je láska k vlastnému Domovu. Zrodenie tejto lásky je veľkým tajomstvom a vyžaduje si reflexiu. Preto sa ho môžete len dotknúť a uprednostniť cestu pokojného uvažovania a otázok. Je to skvelá vec, keď sa v duši vynárajú otázky. A toto je už dielo Duše. Ako vytvoriť teplo nášho domova? A k tomu najčastejšie pomáhajú večere s rodinou, trávenie voľného času s celou rodinou, výlety, túry, dovolenky, ktoré spájajú a spájajú všetkých členov rodiny.
Rodinné prázdniny.
K rodinným tradíciám patrí tradícia slávenia rodinných sviatkov. Aké sviatky oslavujete vo vašej rodine?
Pohostinnosť - to je tiež dobrá tradícia (pohostenie hostí pripravenými cukrovinkami)
II. Interaktívna konverzácia na tému „Egoizmus a altruizmus“
Triedny učiteľ. Mnohí psychológovia tvrdia, že hlavným nepriateľom rodiny a vlastne aj medziľudských vzťahov vo všeobecnosti je v súčasnosti sebectvo. Čo je to egoizmus? A kto sú egoisti?
Vzorové odpovede od detí:
To je, keď človek myslí len na seba a nestará sa o ostatných.
Ten, kto verí: "Po mne aj potopa."
Egoista verí, že je pupkom zeme a ostatné nie je nič.
Egoista na nikoho neberie ohľad, ide po hlave k svojmu cieľu.
Triedny učiteľ. Tvoje chápanie nie je ďaleko od pravdy. V slovníku S. Ozhegova je slovo „egoizmus“ vysvetlené nasledovne (číta sa): "Egoizmus (z latinského ego - I) je sebectvo, uprednostňovanie vlastných, osobných záujmov pred záujmami iných, ignorovanie záujmov spoločnosti a iných."
egoista - Je to človek, ktorý vo všetkom hľadá iba osobný záujem. Hlavná zásada egoistu: žiť pre seba. Myslíte si, že je možné priateľstvo a láska medzi egoistami? Chceli by ste sa kamarátiť s egoistom? A ak nie, prečo nie?
Vzorové odpovede od detí:
Byť priateľom s egoistom znamená stať sa jeho otrokom.
Takýmto ľuďom sa nedá veriť: v záujme svojich záujmov vás prekročia.
Sebeckí ľudia nepotrebujú priateľov.
Kvôli priateľovi niekedy musíte obetovať svoje záujmy, egoista toho nie je schopný.
Môžete byť priateľmi s egoistom, ak sa úplne opustíte.
Egoistov možno milovať iba slepou láskou. Ale stále to neocenia.
Môžete byť priateľmi a milovať iba vtedy, ak ste sebeci.
Triedny učiteľ. Našťastie sme obklopení len egoistami. Sú ľudia úplne opačného typu – altruisti. Altruizmus je antonymom sebectva. Ako sa prejavuje altruizmus? Ako sa správajú altruisti?
Vzorové odpovede od detí:
Altruizmus - to je druhý extrém. Keď človek vôbec nemyslí na seba, ale myslí len na druhých.
Toto je zrieknutie sa vlastného prospechu, sebaobetovania.
Altruisti sú ľahostajní ľudia, nič nepotrebujú.
Sú to ľudia so zdravotným postihnutím, o nič sa nestarajú.
Sú to veriaci, mnísi, starší.
Altruisti sú dôverčiví, láskaví a nevedia, ako sa postaviť sami za seba.
Všetko odpúšťajú a na urážky si nepamätajú.
Triedny učiteľ. V slovníku S. Ozhegova má slovo „altruizmus“ nasledujúci výklad (znie): „Altruizmus (z latinského alter - iný) je ochota konať bez záujmu v prospech iných, bez ohľadu na svoje záujmy.
Altruizmus - to je súcit a milosrdenstvo voči iným ľuďom, nezištná služba im, pripravenosť na sebazaprenie pre ich dobro. Hlavná zásada altruistu: žiť pre iných. Samozrejme, nestretávame sa s altruistami na každom kroku, ale každý z nás pozná aspoň jedného altruistu osobne. Hádajte, kto to je? (kňaz, učiteľ, mama, otec, babka, dedko atď.)
Samozrejme, sú to naši rodičia. To je ten, kto skutočne žije pre iných, teda pre nás. Nezištne nás milujú a sú pripravení urobiť čokoľvek pre naše dobro.
III. Problémová situácia „Škaredé dieťa“
Triedny učiteľ. Každý pozná Andersenovu rozprávku „Škaredé káčatko“. Ako sme sa v detstve trápili, čítali o skúškach, ktoré postihli nešťastné káčatko, ktorým všetci opovrhovali. A ako sa tešili, keď sa zo škaredého káčatka stala krásna labuť. Možno k rovnakej premene dochádza aj so škaredými deťmi? Vypočujte si poviedku od psychológa, ktorú som nazval „Škaredé dieťa“ (číta sa): „Prišla za mnou matka so svojím 14-ročným synom. Mama znepokojene hovorí:
ani neviem co s nim. Nepočúva ma, nechce sa učiť. Na mysli mám len párty a zábavu. A keď je doma, nemôžete ho za uši odtiahnuť od televízora, alebo si zapne svoju hlúpu hudbu na plnú hlasitosť. Ale dal som do toho celú svoju dušu. Vyrastal o nič horšie ako ostatní, bol oblečený, mal topánky, mal všetko. Veľa si odopierala... A na všetko mal jedinú odpoveď: "Ty mi dlžíš všetko, ale ja ti nie som dlžný nič!" Neviem si predstaviť, ako mám žiť!"
Toto je situácia. Kto je tu altruista a kto egoista?
(Odpovedajú deti.)
Súhlasíte so synom tejto ženy, že jej nie je nič dlžný?
Vzorové odpovede od detí:
Samozrejme, som zaviazaný: dala mu život, starala sa o neho - v noci nemala dostatok spánku, kŕmila ho, ošetrovala.
Keď bol malý, bol povinný, ale teraz vyrástol a nepotrebuje materskú starostlivosť.
Možno to nepotrebuje, ale musí byť vďačný.
Mamu si musím vážiť a starať sa o ňu.
Syn je zo zákona povinný postarať sa o matku, no ešte nie je plnoletý, takže jej nie je nič dlžný.
Nie je dospelý, ale už nie je dieťaťom, takže nepotrebuje morálne učenie svojej matky. Ale mama to nemôže pochopiť.
Triedny učiteľ. Vyrastie z tohto „škaredého káčatka“ úžasný človek?
Vzorové odpovede od detí:
Možno vyrastie, ale bude musieť vydržať veľa smútku.
Keď bude mať vlastné deti, všetko pochopí a poprosí mamu o odpustenie.
Vyrastie, len prechádza prechodným vekom.
Ak prestane byť sebecký, vyrastie.
Triedny učiteľ.
Ale zdá sa mi, že každý človek má morálnu povinnosť voči svojim rodičom a iným ľuďom. Sebectvo je znakom nezrelej osobnosti. Ak to chlapec nepochopí, nikdy sa nestane dospelým a zostane škaredým dieťaťom po zvyšok svojho života.
IV. Vzdelávacie situácie
Triedny učiteľ. Žijeme medzi ľuďmi. Pri komunikácii dodržiavame určité pravidlá. Ak nevieme, ako sa správať, prichádza na pomoc zlaté pravidlo komunikácie. Pamätáte si ho? (Nerob druhým to, čo nechceš robiť sebe.)
Na verejnosti sa každý snaží správať slušne, aby nebol označený za divochov. Ale doma si veľa ľudí oddýchne a dovolí si žiť bez pravidiel - aj tak to nikto neuvidí, ale otec, mama, babka - ich ľudia - tolerujú. Ale v rodine fungujú rovnaké komunikačné zákony, a to znamená rovnaké zlaté pravidlo, ktoré vyžaduje rešpekt, toleranciu, pozornosť, starostlivosť, vzájomnú pomoc... Teraz si urobíme testy a zistíme, či dodržiavate pravidlá komunikácie v rodina?
Na palubovku pozývam sedem najkultivovanejších a najsebavedomejších chalanov.
(Sedem študentov ide k tabuli a zoradí sa.) Každý z vás dostane určitú situáciu. Musíte sa rýchlo rozhodnúť a odpovedať si, ako v tejto situácii konať. Ak trieda schváli vaše správanie, všetci zdvihnú ruky a vy si sadnete. Ak nikto nezdvihne ruku, zostanete stáť pri tabuli. Nejaké otázky? Začať.
Takže obyčajný zimný večer. Už ste urobili svoju domácu úlohu, zapli hudbu a ste pripravení snívať v mäkkom kresle. A potom to začalo...
(Učiteľ prečíta situačné úlohy, deti rýchlo odpovedajú.)
№ 1. "Synu, vynes smeti!" - spýtala sa mama. ("Dobre. Hneď to vyberiem.")
№ 2. Babička nazrela: "Poď, navleč ihlu - tvoje oči vôbec nevidia!" ("Dobre. Nechajte ma navliecť!")
№ 3. A otec prišiel včas so svojimi rozkazmi: „Zajtra pôjdeš s babkou na dačo a pomôžeš s trávou zemiakov.“ ("Dobre, idem!")
№ 4. Mama mi dala ďalšiu úlohu: „Blíži sa Nový rok, podpíšte kartičky všetkým svojim príbuzným.“ ("Dobre. Poďme si písať!")
№ 5. „Chceš psa? Choď na prechádzku do tmy!" - prikázal otec. ("Dobre. Som na ceste!")
№ b. „Okuliare zase niekde zmizli. Pozri, vnuk! - spýtala sa babička. ("Dobre. Idem sa pozrieť!")
№ 7. “Konečne vypnite túto divokú hudbu!!!” - kričali všetci jednohlasne. („Dobre. Už je to vypnuté!“)
(Alebo: kto neprešiel testom, je dodatočná situácia. Kto by si teda mal ísť na chlieb v chladný zimný večer? Správna odpoveď je „ja.“)
Tak teraz je všetko v poriadku! Skautská škola je hotová.
V. Práca v skupinách. Nedokončené vety
Triedny učiteľ. Vo všetkých navrhovaných situáciách sa rodičia zachovali bezchybne. Ale aj rodičia sú ľudia. Často tiež strácajú nervy, sú drzí a dokonca sa aj bijú. A potom to žiadne dieťa nevydrží a bude reagovať hrubo. Odporúčam vám pracovať v skupinách.
Prvá skupina nakreslí portrét ideálnych rodičov .
Druhá skupina vytvorí obraz ideálneho dieťaťa.
Tretia skupina vytvorí portrét ideálnej rodiny.
Na splnenie úlohy stačí dokončiť vety napísané na tabuli (ukáže na tabuľu, prečíta vety pre každú skupinu):
Ideálni rodičia sú...
Ideálne deti sú...
Ideálna rodina je...
Na dokončenie úlohy máte 3 minúty.
(Hudba alebo metronóm sú zapnuté, deti zvažujú možnosti odpovedí.)
Počúvajme, čo máme.
(Učiteľ dáva slovo deťom z prvej, druhej, tretej skupiny.)
Vzorové odpovede od detí:
Prvá skupina: nenadávajú, všetko dovolia, všetko kúpia, peniaze dajú, do ničoho ich nenútia, sú prísni, ale spravodliví, rešpektujú deti, nikdy nekričia, deti neponižujú, naucit ich pracovat, vela rozpravaju, trapia sa s detmi atd.
Druhá skupina: poslúchajú, poslúchajú, pomáhajú s domácimi prácami, rešpektujú, ľutujú rodičov, dobre sa učia, sú samostatné, nevrčia, nefajčia, nepijú, nenadávajú, nekradnú Nepriateliť sa so zlými chlapcami a dievčatami atď.
Tretia skupina: priateľská, pracovitá, kde má každý všetko, každý sa rešpektuje, kde je vzájomná pomoc, podpora, starostlivosť, teplo a pohodlie, odkiaľ sa vám nechce odísť, kde sa všetci cítia dobre, kde sú všetci altruisti, neexistujú žiadne egoisti atď.
Triedny učiteľ. Slovo „ideálny“ označuje najvyšší cieľ činnosti a ašpirácií. Budeme predpokladať, že ste si tento cieľ stanovili pre seba.
Slovo na záver
Triedny učiteľ. Naša komunikácia sa blíži ku koncu. Na záver vám chcem poradiť: dôverujte svojim rodičom, podeľte sa s nimi o svoje radosti a strasti, ľutujte ich, zbytočne ich nerozrušujte, pomôžte. A snažte sa ich neuraziť. Veď rodičia sú jediní ľudia na zemi, ktorí ťa nezištne a nezištne milujú.
Prikázania rodinného života:
1) „Urobte svojim rodičom radosť“
2) „Prejavte starostlivosť a záujem o blízkych a vzdialených príbuzných“
3) „Zachovajte posvätné tradície svojej rodiny“
4) „Život je cesta plná výziev. Buďte pripravení prejsť ich so cťou“
5) „Rodinné šťastie závisí od každého člena rodiny“
Naša trieda je tiež rodina. A všetko, čo sa deje v triede, sa týka a týka sa každého z vás. A ak sa nám niečo nepodarí, nevyjde to, potom trpí celá trieda. Ak niekde ukážeme svoju dobrú stránku, dostaneme certifikáty, vyhráme miesta, potom vyhrá celá trieda. A chcem, aby ste sa trápili a podporovali svoju triedu ako jedna veľká rodina.
Zhrnutie (úvaha)
Triedny učiteľ. Bol náš dnešný rozhovor užitočný? Na čo myslíte? Co si myslis?
Vzorové odpovede od detí:
Rozhovor bol užitočný, zamyslel som sa nad svojím správaním a rozhodol som sa, že už nebudem sebec.
Bolo užitočné vedieť, kto sú egoisti. Zamyslel som sa nad sebou. Ešte neviem kto som.
Rozhodol som sa, že musím bojovať so svojím sebectvom.
Akoby som sa videl zvonku. Uvedomil som si, že k ideálu mám ešte ďaleko.
Nemá zmysel hovoriť o ideálnych veciach. V skutočnom živote je to každý sám za seba.
Rozhovor je užitočný, ale skutočný život má ďaleko od ideálu.
Hodina na tému: „Rodina je moja radosť“
Cieľ:
Odhaliť význam rodiny pre rozvoj človeka
Vytvorte základné pravidlá rodinných vzťahov
Vštepujte študentom rodinné hodnoty
Podporovať zblíženie a vzájomné porozumenie medzi deťmi a rodičmi
Podporujte pocity lásky a úcty k rodičom, hrdosti na rodinu.
Vybavenie: multimediálny projektor, ID, letáky.
Priebeh lekcie.
1. Úvodný prejav učiteľa.
Dnešná hodina je hodinou komunikácie. To znamená, že počas tejto doby budeme hovoriť, diskutovať, presviedčať, dokázať svoj názor.
O čom sa budeme baviť?
Téma našej vyučovacej hodiny je zašifrovaná na tabuli:
Snímka 1.
Témou hodiny je „Rodina je moja radosť“
2. Diskusia k téme.
Čo pre teba znamená slovo „rodina“? Počas hodiny rozvoja reči som vás požiadal, aby ste na túto tému napísali minieseje. Vypočujme si niekoľko. (deti čítajú eseje)
Z esejí, ktoré ste si prečítali, môžem usúdiť, že pre každého z vás je rodina to najdôležitejšie a najcennejšie. A naozaj, čo môže byť cennejšie ako rodina?
Toto sú ľudia, ktorí sú nám najbližší a najdrahší. Každý človek chce byť šťastný. Šťastný je ten, kto robí to, čo miluje, šťastní sú tí, ktorí žijú v rodine, v ktorej vládne vzájomné porozumenie a harmónia.
Vypočujte si báseň Márie Langerovej.
Po prečítaní odpovedzte na otázku, čo pre tohto autora znamená „rodina“?
(báseň čítajú vopred pripravení žiaci)
Rodina je šťastie, láska a šťastie,
Rodina znamená výlety do prírody v lete.
Rodina - dovolenka, rodinné rande,
Darčeky, nákupy, príjemné míňanie.
Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie,
Sny o dobrých veciach, vzrušenie, strach.
Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého,
Rodina znamená veľa rodinnej práce.
Rodina je dôležitá!
Rodina je ťažká!
Ale je nemožné žiť šťastne sám!
Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,
Zažeň sťažnosti a hádky,
Chceme, aby o vás naši priatelia povedali:
“Aká je to pekná rodina!”
Langer M.
Teraz vám navrhujem, aby ste si pozreli úryvok z karikatúry, ktorú dobre poznáte (pozrite si scénu „Na hydinovom dvore“).
Dá sa hydinový dvor nazvať rodinou? (Áno - rôzne vtáky na ňom žijú podľa vlastných pravidiel a zákonov).
Ako vnímali ostatné vtáky škaredé káčatko? (Prenasledovali, klovali, štípali, hovorili škaredé veci: šialené, nechutné, nechutné, trápne, nie ako všetci ostatní)
Pre káčatko to bolo ťažké, čo myslíte? (Samozrejme, v spoločnosti sa ukázal ako vyvrheľ, ktorý je pre nikoho užitočný)
Chceli ste byť niekedy v koži škaredého káčatka? prečo? (nikto nemá rád, keď sa s ním takto zaobchádza)
Stáva sa, že sa dospelý alebo dieťa stane vyvrheľom, pretože mu nerozumie, neakceptuje jeho názory, alebo jednoducho verí, že nie je ako všetci ostatní?
Ak by ste boli na mieste škaredého káčatka, čo by ste urobili? (názory detí)
Nie všetci ľudia sú rovnakí, každý má iné charaktery. Niekto tomu nebude venovať pozornosť, ale niekto bude týmto postojom veľmi urazený, niekto sa nahnevá a začne sa pomstiť.
Čo treba urobiť, aby človek nezostal sám, nikomu na nič?
Záver: Musíme prijať iných ľudí takých, akí sú!
3. Práca s prísloviami:
Snímka 3. Zbierajte príslovie
Rodina, ak, duša, potom a spolu, na mieste.
(Ak je rodina spolu, duša je na mieste)
Ako chápete význam tohto príslovia?
Problémy a radosti sa dejú v každej rodine, ale ak je v rodine vzájomné porozumenie a láska, potom sú všetky problémy definitívne vyriešené a duša každého je ľahká a radostná.
Ľudová múdrosť jasne odráža rodinné problémy a vzťahy medzi deťmi a rodičmi.
Navrhujem, aby ste spojili polovice prísloví napísaných na tabuli.
Materské srdce... neučí k horšiemu.
Otec jeho syna ... ho hreje lepšie ako slnko.
Rodičia deťom... priateľa si nenájdeš.
Nenájdete lepšie šťastie ako matka.
Ak urazíte svojho otca alebo matku... nepovedia nič zlé.
(Deti pracujú v skupinách s podkladmi. Spoločne skontrolujeme ID.)
Čo majú všetky tieto príslovia spoločné? (Nikto nám nepomôže lepšie ako naši rodičia, nikto nás nepodporí v ťažkých časoch)
Rodina by mala byť vždy útulná a teplá. A ak sa niekto cíti zle, zahreje ho dobrota, láska a starostlivosť blížnych. To sa určite stáva v skutočnej rodine. Dokážeme však vždy rozpoznať skutočnú starostlivosť o nás?
4. Analýza situácie.
Vypočujte si príbeh Oseevy „Zlá matka a dobrá teta“
Dášenka mala mamu a tetu. Obaja svoje dievča milovali, no vychovávali ju inak.
Mama prinútila Dášenku skoro vstať, upratať si izbu a učiť sa domáce úlohy. Svoju dcéru naučila šiť a vyšívať, milovať prácu a nebáť sa žiadnej práce...
Ale teta ma do ničoho nenútila; Dášine problémy vyriešila sama a nechala dievča ísť von s kamarátkami na celý deň.
Mám zlú matku a dobrú tetu! – povedala Dášenka svojim priateľom.
Ale roky plynuli a s nimi prešlo aj detstvo. Dášenka vyrástla a išla do práce. Ľudia sa ňou nemôžu dostatočne pochváliť - Dášenka má zlaté ruky: bez ohľadu na to, čo si vezme na seba, urobí to rýchlejšie ako ktokoľvek iný...
Kto ťa naučil takto pracovať? – pýtali sa ženy.
Dášenka bude smutná a skloní hlavu.
Moja mama ma naučila, vďaka nej.
A Dášenka nepovie nič o tete...
Čo je teda skutočná starostlivosť a láskavosť? Ako si myslíte, že? (Výpovede detí.)
Ako sa môžete postarať o svojich blízkych, aby ste im priniesli radosť?
Vzťahy, pokoj, poriadok, radosť vo vašej rodine do značnej miery závisia nielen od dospelých, ale aj od vás samých, od vašej pozornosti a dobrých mravov.
- Pozrite sa na tabuľu.
Snímka 4.
(Na tabuli je obrázok rodiny, ktorá sa zaoberá spoločnou úlohou.)
Čo si myslíte, aká rodina je tu zobrazená? (Priateľský, šťastný, v ktorom sa všetci milujú a rozumejú si.)
5. Vypracovanie zákonov priateľskej rodiny.
Pravdepodobne je táto rodina šťastná, pretože dodržiava tradície a zákony priateľskej rodiny.
Zamyslime sa nad tým, aké zákony robia ľudí šťastnými. Samozrejme za predpokladu, že všetci budú tieto zákony dodržiavať.
Na začiatku vyučovacej hodiny ste rozlúštili hádanku
7 i
Odvoďme 7 zákonov a začnime frázu slovom"ja".
Dám vám nápovedu – podporné slová.
Snímka 6.
Zákony priateľskej rodiny .
(Karty na tabuli (Možné odpovede pre deti.)
s podpornými slovami)
Starostlivosť aPomocZložité zákony? Nie Ale ich vykonaním bude v rodine radosť, šťastie a porozumenie. A toto sú skutočné rodinné hodnoty.
6. Zhrnutie.
Aké vlastnosti sú dôležité pre každú rodinu?
Na vašich stoloch sú obálky so „stavebným materiálom“. Postavme si dom, kde môže bývať skutočná rodina. A k tomu nám pomôžu vlastnosti priateľskej rodiny.
(Deti stavajú dom v skupinách)
Chceli by ste v takomto dome bývať?
Naša triedna hodina sa skončila. Prajem si, aby vo vašich rodinách vládlo šťastie, starostlivosť a porozumenie!
Triedna hodina na tému: "Moja rodina".
Úlohy:
1. Podporovať u detí zmysel pre lásku a úctu k blízkym;
2. Podporovať formovanie správneho postoja k rodine, jej členom a ich vzťahom;
3. Prispieť k jednote a rozvoju triedneho kolektívu;
4. Vytvorte pohodlnú situáciu pre tvorivé sebavyjadrenie študentov a prejavenie ich činnosti.
Priebeh vyučovacej hodiny
1. Úvodný rozhovor.
Hádajte, o čom sa dnes budeme rozprávať! Hádanky vám pomôžu:
Si silný a statočný
A ten najväčší
Nadávaš - k veci,
A chváľte - celým svojím srdcom! (Ocko)
Kto prišiel ku mne dnes ráno?
Kto povedal: „Je čas vstať“?
Komu sa podarilo uvariť kašu?
Mám si naliať čaj do misky? (matka)
Voňavý džem,
Koláče na pochúťku,
Lahodné palacinky
U mojej milovanej... (babka)
Nepracoval z nudy,
Ruky má mozoľnaté
A teraz je starý a šedivý
Môj drahý, milovaný...(dedko)
Jeden otec-matka dieťa,
Ale nie syn. (dcéra)
Ráno ide o štvrtej,
Cez deň o druhej a večer o tretej.
(Dieťa, dospelý, starý muž)
Kráčali v dave:
Svokra a zať
Áno manžel a manželka
Matka a dcéra
Áno, babička a vnučka,
Áno, dcéra a otec.
Je ich veľa? (4)
2. Rozhovor „Moja rodina. Rodinné vzťahy."
Skutočne, najbližší, najdrahší, najmilovanejší a milujúci ľudia - mama, otec, sestry, bratia, dedovia, babičky, tety, strýkovia - sú vaša rodina.
Čo je podľa teba rodina?
Pravdaže, rodina je doma. Toto je mama, otec, starý otec a stará mama. Toto je priateľstvo a láska, toto je starostlivosť jeden o druhého. Toto je radosť a smútok, ktoré sú rovnaké pre všetkých. Sú to zvyky a tradície.
Prečo si myslíš, že človek potrebuje rodinu? Čo okrem rodinných väzieb spája ľudí v rodine?
Rodina je teplá, spoľahlivá, pokojná, vždy bude rozumieť, pomáhať a chrániť. Keď ste chorí, všetci doma sú na vás pozorní: nastavia vám teplomer, dajú vám lieky a povedia milé slová.
Aké milé slová vám hovoria?
Zaujímalo by ma, čo členovia rodiny zvyčajne robia spolu? Aké sú obľúbené sviatky vašej rodiny? Ako sa na ne pripravujete a ako ich vediete?
(Deti hovoria o rodinnej dovolenke a záľubách.)
Doma je útulne a teplo vďaka neúnavnej starostlivosti blízkych. Povedz mi, ako by si mal zaobchádzať so všetkým, čo máš?
Podľa vášho postoja k veciam môžete posúdiť, ako sa cítite v práci svojich rodičov.
(Deti usudzujú, že je potrebné chrániť nielen veci, ale aj vzťahy v rodine.)
Teraz vám prečítam prikázania, ktoré musíte vo svojej rodine dodržiavať. A snažíte sa vysvetliť, ako im rozumiete.
Ø Udržujte česť svojej rodiny posvätnou.
Ø Milujte svoju rodinu a urobte to lepšie.
Ø Buďte pozorní a citliví, vždy pripravení pomôcť členom svojej rodiny.
Ø Prejavte starostlivosť a záujem o blízkych a vzdialených príbuzných.
Ø Doprajte svojim rodičom radosť.
Ø Vedieť nájsť a dokončiť úlohu v prospech a radosť členov vašej rodiny.
Ø Dobrý skutok je cennejší ako bohatstvo.
Ø Život je cesta plná výziev, buďte pripravení prejsť ich so cťou.
Takže, čo je rodina, je každému jasné.
Rád by som zopakoval, že rodina je oporou vo všetkých ťažkostiach a nešťastiach. Toto je pevnosť, za ktorej stenami môže vládnuť len pokoj a láska. Pripomeniem vám staré podobenstvo. Hovorí o úžasnom dome, za prahom ktorého nikdy nezazneli slová nevraživosti a odsúdenia. V jednej rodine, napriek všetkým ťažkostiam, ktoré na ňu dopadli ako z rohu hojnosti, vždy vládol pokoj, láska a harmónia. Nikto sa nehneval ani nenadával. Správa o tom sa dostala ku krutému vládcovi týchto miest. "Ako dokážu žiť bez toho, aby sa navzájom hádali alebo urážali?" - bol prekvapený a prikázal najstaršiemu mužovi, aby sa objavil v paláci. Starší, ktorý počul vládcovu otázku, vzal kus papiera a trpezlivo naň začal písať to isté slovo - „porozumenie“, kým nenapísal to 100 krát.
"Tak z toho vyrastá láska a priateľstvo v rodine! Z túžby porozumieť si a nesúdiť jeden druhého!" - potešil sa vládca a v pokoji prepustil hosťa.
Výsledkom je, že učiteľ umiestni na tabuľu slovo POROZUMENIE.
3) Diskusia o podobenstve
- Naozaj si myslíte, že starec z podobenstva nikdy nechcel hrubo kričať na svoje deti, naplácať rozmaznaných ľudí, ktorí počas hostiny rozbili tanier alebo nechtiac prevrhli samovar?Nikdy si však nedovolil ani slovo vyslovené z nepokojného a nahnevaného srdca.
Aké povahové vlastnosti mal tento muž, pretože práve preto ho jeho blízki milovali?
(ODVAHA, LÁSKA, MILOSRDENSTVO) - zverejnené na tabuli.
-Zamyslite sa a povedzte mi, čo očakáva moderný človek od svojej rodiny, keď sa každý večer vracia domov po náročnom dni v práci?(láskavosť a milosrdenstvo).
(Dospelo sa k záveru, že vždy sa cenia tie isté morálne pojmy, sú to láskavosť a milosrdenstvo, ktoré hľadáme v našej rodine a priateľoch a milujeme ich za to.)
4) Práca s prísloviami
- Úloha rodiny, jej dôležitosť pre každého človeka sa odráža v ľudovej múdrosti, ktorej príkladom sú príslovia a porekadlá.
Reprodukujte pôvodnú podobu prísloví (sú narezané na kúsky). 3 príslovia pre každú skupinu:
Celá rodina je zostavená (a duša je na mieste).
Načo je poklad (keď je v rodine harmónia).
Rodina, ktorá súhlasí (a smútok neberie).
Nebude nič dobré (ak je v rodine nepriateľstvo).
Rodina je silná (keď je nad ňou len jedna strecha).
V rodine sú nezhody (doma stále nie som šťastný).
Rodina na kope - (ani obláčik nie je strašidelný).
Rodina bez detí je ako kvet bez vône.
Rodina spolu - (duša na mieste).
Bez matky (deti sú siroty).
Keď slnko hreje, (keď je matka dobrá).
Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie).
Môj domov je môj hrad).
5) Zhrnutie vyučovacej hodiny
Dnes sme teda zistili, že rodina je pre každého z nás oporou a pevnosťou. Porozumenie drží úzku rodinu pohromade. Rodina musí byť chránená pred každou nepriazňou a nepriaznivým počasím.
Čo si pamätáte z triednej hodiny?
Dnes, keď prídete domov, nezabudnite objať svoju rodinu a povedať im, že ich veľmi ľúbite.
A chcem zakončiť hodinu našej triedy básňou:
Rodina je to, čo zdieľame medzi všetkými,
Trochu zo všetkého: slzy a smiech,
Vzostup a pád, radosť, smútok,
Priateľstvo a hádka, ticho.
Rodina je niečo, čo je vždy s vami.
Nechajte plynúť sekundy, minúty, roky,
Ale steny sú drahé, dom tvojho otca -
Srdce v ňom zostane navždy!