Gra jest podróżą. Ekologiczna podróż w grze: Wzdłuż leśnych ścieżek. Gra scenariuszowa podróż letnimi ścieżkami
12 lipca w Liceum Shatura odbyła się gra podróżnicza dla dzieci uczestniczących w letnich obozach zdrowotnych. W grze wzięły udział drużyny „Tęcza” z Liceum Shatura, „Solnyshko” ze szkoły nr 4 i „Tornado” z „Akademii Sukcesu”.
Nauczyciele zaoferowali dzieciom sześć etapów. Na stacji Królestwo Zwierząt zespoły musiały odgadnąć zagadki dotyczące zwierząt i uzupełnić brakujące litery w imionach zwierząt. Na stacji Królestwo Roślin dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące roślin i odgadywały, o której porze roku kwitną. Na stacji „Pierzone Królestwo” zespoły dopasowywały ilustracje na rysunkach do nazw ptaków. Na stacji Mushroom Kingdom chłopaki odpowiadali na pytania quizu. Na stacji Tworczeskaja zespoły złożyły plecak, w którym umieściły potrzebne na wędrówkę rzeczy, ustaliły zasady postępowania w lesie oraz narysowały znaki ekologiczne. W „Zadaniu domowym” dzieci zaprezentowały inscenizowane piosenki o zabawnych zwierzętach.
Chłopaki nie tylko dobrze się bawili, ale także nabyli umiejętność pracy w zespole, a także poznali bliżej przyrodę.
Zdjęcie Siergieja Korszunowa.
#NaszRejon Moskwy
Po raz pierwszy pojawił się wpis Ścieżkami lata
Wzdłuż letnich ścieżek
(gra podróżnicza)
Cel gry: poszerzanie i pogłębianie wiedzy o lesie, o jego mieszkańcach, kultywowanie troskliwego stosunku do przyrody.
Zatrzymaj „Lato nadeszło!”
Śr. Świeci słońce, kwitnie lipa, dojrzewa żyto. Kiedy to się dzieje?
Dzieci. Latem.
Śr. Nazwij miesiące letnie.
D. Czerwiec, lipiec, sierpień.
Śr. Opowiedz nam, jak zmieniła się przyroda wraz z nadejściem lata?
Dzieci odpowiadają.
Gorące Lato rozpoczęło pracę: „Niech wszystko na moim zdjęciu będzie dojrzałe, dojrzałe” – zadecydowało. Cały las został pomalowany bujną zielenią. Drzewa w sadzie udekorowano jabłkami i gruszami, pod krzakami porozrzucano jagody, zajrzała na łąki i tam zaczęła wesołe sianokosy. Patrzy na czerwone słońce i nie może przestać podziwiać obrazu lata.
Nadszedł czerwiec „Czerwiec, czerwiec!” -
Ptaki ćwierkają w ogrodzie...
Po prostu dmuchnij na mniszek lekarski
I wszystko się rozleci.
Czytelnik 2.
Nadeszło lato,
Truskawka zarumieniła się:
Odwraca się bokiem do słońca -
Wszystko zostanie wypełnione szkarłatnym sokiem.
Na polu jest czerwony goździk,
Koniczyna czerwona... Spójrz na to:
A latem dzika róża
Całość pokryta czerwienią.
Jak widać, ludzie nie są na próżno
Lato nazywane jest czerwienią.
Deszcz padał na ogrodową ścieżkę,
Krople wiszą na gałęziach jak kolczyki.
Jeśli dotkniesz brzozy, ożywi się
I będzie się śmiał, aż wybuchnie płaczem.
Deszcz szumiał po zielonej łące,
Nawet kwiaty były siebie zaskoczone:
W kubkach liści, na każdym źdźble trawy -
Jeden po drugim, jeden po drugim.
![](https://i0.wp.com/gagago.ru/imgs/po-tropinkam-leta-igra-puteshestvie/42256.jpg)
ABC mądrości ludowej.
Jeśli latem słońce wzejdzie we mgle, dzień będzie cichy i duszny.
O wschodzie słońca jest duszno, wieczorem będzie padać deszcz.
Wróble latają w grupach - na suchą i pogodną pogodę.
Wiał gorący wiatr, co oznaczało deszcz.
Kwiaty pachną mocniej przed deszczem.
Kreatywna praca.
Wymyśl rysunek jednego ze znaków, który szczególnie zapadł Ci w pamięć.
Zatrzymaj „Królestwo Ptaków”
V. Robak śni w nocy
Cud-yudo na suce:
Długi dziób i dwa skrzydła
Przychodzi – jest źle.
Kogo boi się robak?
Zgadłeś? Ten…
P. Dzisiaj będziemy dużo pamiętać o ptakach. Odgadnij zagadki:
Niewidomy w dzień, widzący w nocy, to nie kot łapie myszy (Sowa)
Kręci się, ćwierka i śmieje przez cały dzień. (Sroka)
Co ciekawego możesz powiedzieć o tych ptakach?
(dzieci mówią)
Kartkówka.
1. Który ptak leci najwyżej? (Orzeł)
2.Jaki ptak jest najmniejszy w naszym kraju? (Korolek)
3. Który jest największy na świecie? (Struś)
4. Kiedy temperatura ciała wróbla jest niższa: zimą czy latem? (To samo)
5. Który ptak ma najdłuższy język? (U dzięcioła)
6. Kiedy gęsi są szczególnie wściekłe? (Kiedy mają gęsi)
7. Który ptak ma pisklęta zimą? (Przy krzyżodziobu)
Dlaczego w lesie nie można głośno krzyczeć? (Czerwiec jest miesiącem ciszy: ptaki siedzą na swoich gniazdach.)
Dramatyzacja piosenki „Jolly Geese”
Czy znasz przysłowia?
P. Zapamiętaj przysłowia, które wspominają o sikorce, wróblu i brodźcu. Wyjaśnij ich znaczenie.
D. Lepszy ptak w dłoni niż ciasto na niebie.
To słowo nie jest wróblem, jeśli wyleci, nie złapiesz go. Każdy brodziec wychwala swoje bagno.
Wiesz to...
. Sowa niszczy dziennie około 1000 gryzoni. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda mysz może zjeść 1 kg zboża rocznie, oznacza to, że jedna sowa zaoszczędzi 1 tonę chleba rocznie.
Kukułka zjada 100 gąsienic w ciągu 1 godziny.
Sytuacja ekologiczna
W. Szedłeś przez las i na ścieżce zobaczyłeś pisklę, które wypadło z gniazda.
Co zrobisz? Dlaczego powinniśmy chronić ptaki? Narysuj plakaty ze znakami zakazu. Gdzie powiesiłbyś te plakaty?
Zatrzymaj „Królestwo Roślin”
P. Dzisiaj będziemy podróżować leśnymi ścieżkami. W lesie kryje się wiele tajemnic. I tylko ci, którzy potrafią obserwować i być uważni, odkryją cuda.
Witaj lesie, gęsty lesie,
Pełne baśni i cudów!
O czym tak hałasujesz w liściach?
W ciemną, burzliwą noc?
Co szepczesz o świcie?
Cały w rosie, jak w srebrze?
Kto kryje się na Twojej pustyni?
Jakie zwierzę? Jaki ptak?
Otwórz wszystko, nie ukrywaj:
Widzisz - jesteśmy sami!
Znakomity pisarz i wielki miłośnik przyrody M. Prishvin napisał: „Jesteśmy panami naszej natury i jest ona dla nas magazynem słońca o wielkich
Skarby życia. Dla ryb - woda, dla ptaków - powietrze, dla zwierząt - lasy i góry. Ale człowiek potrzebuje ojczyzny. A ochrona przyrody oznacza ochronę ojczyzny.”
Dlaczego przyjaźnimy się z lasem?
Dlaczego ludzie tego potrzebują?
D. To jest zielony strój naszej planety. Las zapewnia czyste powietrze. Las jest domem dla zwierząt i ptaków. Las to spiżarnia, która hojnie rozdaje swoje dary – orzechy, jagody, grzyby.
Konkurs „Kwiatowa Polana”
Pytanie: Nadeszło lato i letnie kwiaty zastępują wiosenne kwiaty. Jakie znasz letnie kwiaty? Odgadnij zagadki:
Na wysokiej delikatnej nodze
Piłka urosła blisko ścieżki.
Wiatr zaszeleścił
I rozproszył swoją kulę kapelusza (Dmuchawiec)
Pod świerkiem zawsze jest ponuro,
Pachnie wilgocią i stęchlizną.
Pod jej kudłatą łapą
Świecą białe lampy. (Konwalie)
Na jednej roślinie są kwiaty w kolorze niebieskim, niebieskim i fioletowym.
(Miodunka)
Gra „Kto jest szybszy”
B. Podziel nazwy kwiatów na dwie grupy: polne i leśne.
Chaber, rumianek, przebiśnieg, fiołek, mak.
Kto wie, która z tych roślin ma właściwości lecznicze?
D. Rumianek. Stosuje się go przy przeziębieniach i kaszlu. Odwar z rumianku na noc pomoże Ci zasnąć – Twój sen będzie zdrowy i spokojny.
Lilia doliny. Sporządza się z niego krople łagodzące silne bicie serca.
Sytuacja ekologiczna.
Pytanie: Na leśnej polanie widziałeś jasno kwitnące rośliny. Co zrobisz?
Odpowiedzi dzieci są słuchane.
Zatrzymaj „Królestwo Grzybów”
Czytelnik10. Cóż za miły dzień: słoneczny, ciepły!
Weźmy ze sobą kosz -
I szybko w drogę.
Szliśmy wąską ścieżką, potem skręciliśmy w las,
Do miejsca, gdzie wysokie sosny dotykają nieba,
Gdzie świerki, brzozy i dęby szepczą bajki,
Gdzie dojrzewały jagody i rosły grzyby.
Dowiesz się z opisu.
Grzyb ten pojawia się w sierpniu, rosnąc w mchu pod choinką. Najgłośniej chrupie, gdy jest solony. Grzyby te rosną w hałdach i stosach, stąd wzięła się ich nazwa. (mleko)
Grzyby te żyją na pniach w dużej rodzinie. Czasami można od razu zebrać cały koszyk tej rodziny. (Grzyby miodowe).
Kartkówka.
Jakie rośliny leśne mogą zastąpić mięso?
(Grzyby. Pod względem wartości odżywczej najcenniejsze są pieczarki białe i pieczarki).
Czy grzyb może zjeść dom? (Być może. To grzyb domowy, który niszczy drewno.)
Jakie ptaki jedzą grzyby? głuszec)
Konkurs „Żywe synonimy”
P. Pamiętasz, jak i o kim mówią nasi ludzie?
Wściekły jak... (wilk)
Przebiegły jak... (lis)
Tchórzliwy jak….(zając)
Cichy jak... (mysz)
Stopa końsko-szpotawa, jak... (niedźwiedź)
To się nazywa natura
Kochamy las o każdej porze roku,
Słyszymy rzeki mówiące powoli...
Wszystko to nazywa się naturą,
Dbajmy o nią zawsze!
Na łąkach słonecznych stokrotek
Aby jaśniej było żyć na świecie...
Wszystko to nazywa się naturą,
Zaprzyjaźnijmy się z naturą!
Krople deszczu lecą i dzwonią z nieba,
Dym wiruje o świcie mgły...
Wszystko to nazywa się naturą,
Oddajmy swoje serca!
Piękny walc tańczy z letnim wiatrem.
Gwiazda wieczorna drży w oknie...
Wszystko to nazywa się naturą,
Kochajmy ją zawsze!
Data: 20.06.16.
Rodzaj aktywności : Gra jest podróżą.
Temat: „Na ścieżkach lata”
Cele: poszerzać i pogłębiać wiedzę o lesie i jego mieszkańcach;
rozwijać pamięć, myślenie, wyobraźnię; zachęcanie dzieci do szerszego wykorzystywania w zabawie wiedzy o otaczającym życiu;pielęgnuj troskliwą i pełną szacunku postawę wobec natury.
Środki edukacyjne : ideał (słowo), pisane opisy przedmiotów i zjawisk.
UUD:
Poznawcze UUD: konstruuj wypowiedzi ustnie;
Kontrola zarządzania regulacyjnego: planuj swoje działania zgodnie z zadaniem i warunkami jego realizacji; właściwie postrzegają ocenę nauczyciela.
Komunikatywny UUD: uwzględniaj różne opinie i staraj się koordynować różne stanowiska we współpracy; negocjować i prowadzić do wspólnej decyzji we wspólnych działaniach.
Personalny UUD: znajomość podstawowych norm moralnych i orientacja na ich realizację.
Postęp lekcji
-Świeci słońce, kwitnie lipa, dojrzewa żyto.Kiedy to się dzieje?
Nazwij miesiące letnie.
Opowiedz nam, jak zmieniła się przyroda wraz z nadejściem lata.
1 uczeń:
Nadszedł czerwiec. „Czerwiec, czerwiec!” -
Ptaki ćwierkają w ogrodzie...
Po prostu dmuchnij na mniszek lekarski -
I wszystko się rozleci.
2. uczeń:
Nadeszło lato,
Truskawka zarumieniła się:
Odwraca się bokiem do słońca -
Wszystko zostanie wypełnione szkarłatnym sokiem.
Na polu jest czerwony goździk,
Koniczyna czerwona... Spójrz na to:
A latem dzika róża
Całość pokryta czerwienią.
Jak widać, ludzie nie są na próżno
Nazywają lato czerwienią!
Trzeci uczeń:
Deszcz padał na ogrodową ścieżkę,
Krople wiszą na gałęziach jak kolczyki.
Jeśli dotkniesz brzozy, ożywi się
I będzie się śmiał, będzie się śmiał, aż wybuchnie płaczem.
Zapoznajmy się z „ABC mądrości ludowej”
ABC mądrości ludowej (Slajd 1)
Jeśli latem słońce wzejdzie we mgle, dzień będzie cichy i duszny.
O wschodzie słońca jest duszno, wieczorem będzie padać deszcz.
Wróble latają w grupach - na suchą i pogodną pogodę.
Wiał gorący wiatr, co oznaczało deszcz.
Pająk intensywnie tka sieci - na suchą pogodę.
Cicha, jasna noc bez rosy - spodziewaj się deszczu.
Korony wokół słońca oznaczają deszcz.
Jerzyki latają nisko – zwiastują deszcz.
Kwiaty pachną mocniej przed deszczem
Latem
Czerwiec lipiec sierpień /
Wyrażają swoją opinię.
Przeczytaj przygotowane wiersze.
Poznaj alfabet.
2. Przeprowadzanie quizów.
Zatrzymaj „Królestwo Ptaków”
Prezenter (slajd 2)
Robak śni w nocy
Cud - yudo na suce:
Długi dziób i dwa skrzydła
Przychodzi – jest źle.
Kogo boi się robak?
Zgadłeś? Ten ….
A teraz przypomnimy sobie wiele ciekawych rzeczy o ptakach. Odgadnij zagadki:
Niewidoma w dzień, widząca w nocy, łapie myszy, a nie kota.
Kręci się, ćwierka i hałasuje przez cały dzień.
Mały chłopiec w szarej kurtce wojskowej.
Węszy po podwórkach, zbierając okruchy.
Co ciekawego możesz nam powiedzieć o tych ptakach?
Kartkówka
1. Który ptak leci najwyżej?
2.Jaki ptak jest najmniejszy w naszym kraju?
3. Który jest największy na świecie?
4. Kiedy temperatura ciała wróbla jest niższa: zimą czy latem?
5. Który ptak ma najdłuższy język?
6. Kiedy gęsi są szczególnie wściekłe?
7. Który z ptaków leśnych nazywany jest zarówno kotem leśnym, jak i leśnym fletem?
8. Który ptak ma pisklęta zimą?
9.Jaki ptak nazywa się wróblem wodnym?
10.Dlaczego w lesie nie można głośno krzyczeć?
Konkurs na najlepszą znajomość baśni (slajdy 3-11)
Prowadzący: Przypomnij sobie nazwy bajek, których bohaterami są ptaki. Kto jest ich autorem?
Mała kawka z książki E. Uspienskiego „Wujek Fiodor, pies i kot”
Papuga z książki G. Ostera „Ćwiczenia ogona”
Gęś z książki „Cudowna podróż Nilsa z dzikimi gęsiami” S. Lagerlöfa
Kogucik z bajki A.S. Puszkina „Opowieść o złotym koguciku”
Kruk i wrona z książki H. C. Andersena „Królowa Śniegu”
Sowa z książki A. Milne’a „Kubuś Puchatek i wszystko-wszystko”
Jaskółka z książki H. C. Andersena „Calineczka”
Zhar - ptak z książki P. Erszowa „Mały garbaty koń”
Kaczątko z książki H. C. Andersena „Brzydkie kaczątko”
Wiesz to...
Sowa niszczy około 1000 gryzoni rocznie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda mysz może zjeść 1 kg zboża rocznie, to jedna sowa zaoszczędzi 1 tonę chleba rocznie.
Kukułka zjada 100 gąsienic w ciągu godziny.
Zatrzymaj „Królestwo Roślin”
Prowadzący: Czas wyruszyć w podróż leśnymi ścieżkami. W lesie kryje się wiele tajemnic. I tylko ci, którzy potrafią obserwować i być uważni, odkryją cuda.
(slajd 12)
Wspaniały pisarz i wielki miłośnik przyrody Michaił Priszwin napisał: „Jesteśmy panami naszej natury i jest ona dla nas magazynem słońca z wielkimi skarbami życia. Dla ryb - woda, dla ptaków - powietrze, dla zwierząt - lasy i góry. Ale człowiek potrzebuje ojczyzny. A ochrona przyrody oznacza ochronę Ojczyzny.”
Dlaczego przyjaźnimy się z lasem,
Dlaczego ludzie tego potrzebują?
Konkurs „Kwiatowa Polana”
Prowadzący: Nadeszło lato, a letnie kwiaty zastępują wiosenne kwiaty. Jakie znasz kwiaty leśne?
Odgadnij zagadki: (Slajd 13)
Na wysokiej delikatnej nodze
Piłka urosła blisko ścieżki.
Wiatr zaszeleścił
I rozrzucił kapelusz - piłkę.
(slajd 14)
Pod świerkiem zawsze jest ponuro,
Pachnie wilgocią i stęchlizną.
Pod jej kudłatą łapą
Świecą białe lampy.
(slajd 15)
Na jednej roślinie -
Niebieskie, niebieskie, fioletowe kwiaty.
Gra „Kto jest szybszy”
Podziel nazwy kwiatów na dwie grupy: leśne i polne:
chaber, rumianek, przebiśnieg, fiołek, mak, konwalia.
Kto wie, która z tych roślin ma właściwości lecznicze?
Gra „Dla najbardziej uważnych” (slajd 16-17)
Oto zdjęcia leśnych kwiatów. Kwitną w różnym czasie. Spróbuj określić kiedy: wiosna, lato, jesień.
Pierwiosnek (c), rumianek (l), dziki goździk (l), przebiśnieg (c), dzwonek (l), dziurawiec zwyczajny (l), fiołek (c), cebulka niebieska (c).
Konkurs „Jagoda – Malina”
Kiedy jagody dojrzeją w lesie, przygotuj większy kosz. O jakich jagodach mówimy?
Niedźwiedź w tajdze jadł borówki, owoce pestkowe i veselikę. Która z tych jagód nie istnieje?
Jakie jagody można zbierać zimą?
Herbata parzona z tej jagody jest aromatyczna, gęsta, smaczna i zdrowa.
Dwie siostry latem są zielone, ale jesienią jedna robi się czerwona, a druga czarna.
Nazwy tych jagód odpowiadają ich kolorowi.
Roślina zimozielona, pozostaje zielona nawet pod śniegiem. A jagody też nie boją się mrozu ani śniegu. Są równie czerwone i pyszne.
Konkurs „Trawa – Mrówka”
Trawy w lesie jest sporo, ale dowiecie się o jakim rodzaju mowa:
Jestem kłującą kulką, dręczę wszystkich,
Rosnę w drodze, na oczach wszystkich.
Przechodzień boi się mnie dotknąć swoją sukienką.
Czy można przynajmniej zaprzyjaźnić się z wami, przyjaciółmi?
Rośnie zielony krzew,
Jeśli go dotkniesz, ugryzie.
Która roślina wzięła swoją nazwę od liści?
na zewnątrz - ciemno, gładko, zimno,
a od środka – ciepło, miękko, delikatnie?
Co to za lekarz Aibolit?
Czy wszystko stoi przy drodze?
Koty uwielbiają nalewkę z tej rośliny.
nazywana jest także trawą dla kotów.
To jest interesujące
Wcześniej na Rusi wszystko było z drewna: domy, fortyfikacje, stodoły, łaźnie, studnie, łodzie, statki, meble. Na Rusi byli dobrzy rzemieślnicy, którzy potrafili „tkać koronki” z drewna i ozdabiać nimi domy. Z drewna wykonywano przybory, narzędzia i narzędzia - grabie, strugi, pługi, brony, wozy, sanie, ikony, buty (łykowe buty z kory), beczki i tueski (puszki) wytwarzano z kory brzozowej do zbierania jagód i przechowywania Miód. Woda w pojemnikach nie psuje się przez długi czas i pozostaje zimna. Z drewna wykonywano instrumenty muzyczne (bałałajki, piszczałki, rogi), zabawki i pudełka. Na Rusi kaplice i kościoły budowano w całości z drewna, bez użycia ani jednego gwoździa.
Słuchający
Postrzegać
Ptak
Sowa
Sroka
Wróbel
Odpowiedź
Orzeł
Królewiątko
Struś
To samo
Dzięcioł
Kiedy mają gęsi?
Wilga - ona wydaje takie dźwięki
Na krzyżówce
Olyapka
Czerwiec to miesiąc ciszy: ptaki siedzą na gniazdach
Słuchaj uważnie
Słuchaj uważnie
To jest zielony strój naszej planety. Las zapewnia czyste powietrze. Las jest domem dla zwierząt i ptaków. Las to magazyn, który hojnie rozdaje swoje dary – orzechy, jagody, grzyby.
Mniszek lekarski
Lilia doliny
Miodunka
Podzielone na grupy:
Las: przebiśnieg, fiołek, konwalia.
Kwiaty polne: chaber, rumianek, mak. Rumianek: Weź go na przeziębienie i kaszel. Odwar z rumianku na noc pomoże Ci zasnąć – Twój sen będzie zdrowy i spokojny.
Konwalia: służy do sporządzania kropli, które uspokajają bijące serce.
Weselika
Jarzębina, dzika róża, kalina, dereń
Różany biodro
Porzeczka
Borówki, jagody
Brusznica
Łopian
Pokrzywa
Podbiał
Banan
Walerina
3. Podsumowanie
Podsumujmy rezultaty naszego dzisiejszego wydarzenia.
Proszę policzyć kwiaty, które zdobyłeś podczas quizów.
Podsumowując.
4. Refleksja
Która roślina wzięła swoją nazwę od liści?
Z czego wszystko było wcześniej robione na Rusi? Opowiedz nam o tym?
Ile myszy zabija sowa w ciągu roku?
Podbiał
Odpowiadają na zadawane pytania.
Nauczyciel:_____________________
Kierownik praktyki:_________________
Ocena:________________________
Miejska placówka oświatowa „Szkoła średnia im. Novo – Zacharkino
Gra jest podróżą
„Na ścieżkach lata”
KAZAKOVA NATALIA ALEKSANDROWNA
nauczyciel szkoły podstawowej I kwalifikacje
Miejska placówka oświatowa „Szkoła średnia im. Novo – Zacharkino
Rejon Duchownicki, obwód Saratowski”
Zabawa – podróż „Ścieżkami lata”
Zbliżają się wakacje, a to oznacza wypoczynek naszych uczniów na obozach i letnich placach zabaw. Naszym zadaniem jest porywać dzieci zajęciami edukacyjnymi, aby czas mijał im pożytecznie. Mając na uwadze cechy psychologiczne młodszych uczniów, należy sprawić, aby ich aktywność poznawcza była naładowana emocjonalnie, przystępna w prezentacji, kolorowo zaprojektowana i zawierała elementy rozrywki. Wszystko to jest oferowane w tym rozwoju gry - podróże.
Cel:
poszerzać i pogłębiać wiedzę o lesie i jego mieszkańcach;
pielęgnuj troskliwą i pełną szacunku postawę wobec natury.
Postęp lekcji
Zatrzymaj „Lato nadeszło”
Prowadzący:
Świeci słońce, kwitnie lipa, dojrzewa żyto. Kiedy to się dzieje? / Latem /
Nazwij miesiące letnie. / Czerwiec lipiec sierpień /
Opowiedz nam, jak zmieniła się przyroda wraz z nadejściem lata.
— Gorące lato zaczęło działać. „Niech wszystko na moim zdjęciu będzie dojrzałe, dojrzałe” – zadecydowało. Cały las został pomalowany przez Słońce bujną zielenią. Drzewa w sadzie udekorowano jabłkami i gruszami, pod krzakami rozrzucono jagody, zajrzały na łąki i tam rozpoczęły wesołe sianokosy. Patrzy na Czerwone Słońce i nie może przestać podziwiać obrazu lata.
1 uczeń:
Nadszedł czerwiec. „Czerwiec, czerwiec!” —
Ptaki ćwierkają w ogrodzie...
Po prostu dmuchnij na mniszek lekarski -
I wszystko się rozleci.
2. uczeń:
Nadeszło lato,
Truskawka zarumieniła się:
Odwraca się bokiem do słońca -
Wszystko zostanie wypełnione szkarłatnym sokiem.
Na polu jest czerwony goździk,
Koniczyna czerwona... Spójrz na to:
A latem dzika róża
Całość pokryta czerwienią.
Jak widać, ludzie nie są na próżno
Nazywają lato czerwienią!
Trzeci uczeń:
Deszcz padał na ogrodową ścieżkę,
Krople wiszą na gałęziach jak kolczyki.
Jeśli dotkniesz brzozy, ożywi się
I będzie się śmiał, będzie się śmiał, aż wybuchnie płaczem.
4 uczeń:
Chmury przerzedzają się, topnieją… jest południe;
Jest gęste, ciężkie ciepło jak piłka.
Chłód wieje znad rzeki. Chłopaki pędzą do niej,
Ich krzyki i beztroski śmiech latają wszędzie.
5-ty uczeń:
Płomień błyszczy w sprayu,
Hałas i zgiełk nie ucichną,
Woda płynie w kółko w stronę zielonych brzegów.
A w letnim refrenie spółgłoski łączą się bardziej przyjaźnie
I rozmowa o czystej rzece i dźwięczny śmiech dzieci.
6. uczeń:
Ile porannego światła jest za otwartym oknem!
Lato chodzi po ziemi, lato chodzi boso.
Ile wiatru i przestrzeni!
Ile pieśni i kwiatów!
Odległość pól i szum silników,
Echa wczesnych pociągów.
Jak długo trwa lato? Ile słońca
Tyle zieleni dookoła!
Obudźmy się razem z ptakami.
Zaśpiewajmy z ptakami.
7. uczeń:
Lato pachnie bardzo ładnie:
Z trawą rozgrzaną słońcem,
Szkarłatne słodkie truskawki
I jeżyny stepowe,
Tarta, soczyste liście.
Pikantna skoszona trawa,
Nieśmiały deszcz grzybów
I młody koperek.
Cóż, nie to jest najważniejsze!
Najważniejszy zapach lata
Za wsią usłyszysz,
Na polu dojrzewającej pszenicy.
8. uczeń:
Dobrze, że znowu lato, słońce znów wysoko,
Aby woda w stawie była podgrzewana jak świeże mleko.
Dobrze, że gęste, błękitne żyto pije rosę,
Że stada ptaków witają nas zarówno na polu, jak i w lesie.
9. uczeń:
Owoce zbieramy w sierpniu.
Po ciężkiej pracy ludzie mają mnóstwo radości.
Słońce stoi nad rozległymi polami,
A słonecznik jest wypełniony czarnymi ziarnami.
ABC mądrości ludowej
Jeśli latem słońce wzejdzie we mgle, dzień będzie cichy i duszny.
O wschodzie słońca jest duszno, wieczorem będzie padać deszcz.
Wróble latają w grupach - na suchą i pogodną pogodę.
Wiał gorący wiatr, co oznaczało deszcz.
Pająk intensywnie tka sieci - na suchą pogodę.
Cicha, jasna noc bez rosy - spodziewaj się deszczu.
Korony wokół słońca oznaczają deszcz.
Jerzyki latają nisko – zwiastują deszcz.
Kwiaty pachną mocniej przed deszczem.
Kreatywna praca
Wymyśl rysunek jednego ze znaków, który szczególnie zapadł Ci w pamięć.
Zatrzymaj „Królestwo Ptaków”
Prowadzący:
Robak śni w nocy
Cud - yudo na suce:
Długi dziób i dwa skrzydła
Przychodzi – jest źle.
Kogo boi się robak?
Zgadłeś? Ten …. / ptak /
A teraz przypomnimy sobie wiele ciekawych rzeczy o ptakach. Odgadnij zagadki:
Niewidoma w dzień, widząca w nocy, łapie myszy, a nie kota. / Sowa /
Kręci się, ćwierka i hałasuje przez cały dzień. / Sroka /
Mały chłopiec w szarej kurtce wojskowej
Węszy po podwórkach, zbierając okruchy. / Wróbel /
— Co ciekawego możesz powiedzieć o tych ptakach?
Kartkówka
Który ptak leci najwyżej? / Orzeł /
Jaki jest najmniejszy ptak w naszym kraju? /Korolek/
Który jest największy na świecie? / Struś /
Kiedy temperatura ciała wróbla jest niższa: zimą czy latem? / To samo /
Który ptak ma najdłuższy język? / U dzięcioła /
Kiedy gęsi są szczególnie wściekłe? / Kiedy mają gęsie /
Który ptak leśny nazywany jest zarówno leśnym kotem, jak i leśnym fletem? / Wilga - ona wydaje takie dźwięki /
Który ptak rodzi pisklęta zimą? / Na krzyżodzióbu /
Jaki ptak nazywa się wróblem wodnym? / Olyapka /
Dlaczego w lesie nie można głośno krzyczeć? / Czerwiec miesiącem ciszy: ptaki siedzą na gniazdach /
Czy znasz przysłowia?
Prowadzący: Zapamiętaj przysłowia, które wspominają o sikorce, wróblu i brodźcu. Wyjaśnij ich znaczenie.
Ptak w dłoni jest wart dwa w buszu.
To słowo nie jest wróblem, jeśli wyleci, nie złapiesz go.
Każdy brodziec wychwala swoje bagno.
Konkurs na najlepszą znajomość baśni
Prowadzący: Przypomnij sobie nazwy bajek, których bohaterami są ptaki. Kto jest ich autorem?
Mała kawka z książki E. Uspienskiego „Wujek Fiodor, pies i kot”
Papuga z książki G. Ostera „Ćwiczenia ogona”
Słowik z książki H. C. Andersena „Słowik”
Gęś z książki „Cudowna podróż Nilsa z dzikimi gęsiami” S. Lagerlöfa
Kogucik z bajki A.S. Puszkina „Opowieść o złotym koguciku”
Kruk i wrona z książki H. C. Andersena „Królowa Śniegu”
Sowa z książki A. Milne’a „Kubuś Puchatek i wszystko-wszystko”
Jaskółka z książki H. C. Andersena „Calineczka”
Zhar - ptak z książki P. Erszowa „Mały garbaty koń”
Wróbel z książki „Karaluch” K.I. Czukowskiego
Kaczątko z książki H. C. Andersena „Brzydkie kaczątko”
Wiesz to...
Sowa niszczy około 1000 gryzoni rocznie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda mysz może zjeść 1 kg zboża rocznie, to jedna sowa zaoszczędzi 1 tonę chleba rocznie.
Kukułka zjada 100 gąsienic w ciągu godziny.
Sytuacja ekologiczna
Szedłeś przez las i na ścieżce zobaczyłeś pisklę, które wypadło z gniazda. Co zrobisz?
Dlaczego powinniśmy chronić ptaki?
Narysuj plakat ze znakami zakazu.
Gdzie powiesiłbyś te plakaty?
Zatrzymaj „Królestwo Roślin”
Prowadzący: Czas wyruszyć w podróż leśnymi ścieżkami. W lesie kryje się wiele tajemnic. I tylko ci, którzy potrafią obserwować i być uważni, odkryją cuda.
Witaj lesie, gęsty lesie,
Pełne baśni i cudów!
O czym tak hałasujesz w liściach?
W ciemną, burzliwą noc?
Co szepczesz o świcie?
Cały w rosie, jak w srebrze?
Kto kryje się na Twojej pustyni?
Jakie zwierzę? Jaki ptak?
Otwórz wszystko, nie ukrywaj:
Widzisz - jesteśmy sami!
Wspaniały pisarz i wielki miłośnik przyrody Michaił Priszwin napisał: „Jesteśmy panami naszej natury i jest ona dla nas magazynem słońca z wielkimi skarbami życia. Dla ryb - woda, dla ptaków - powietrze, dla zwierząt - lasy i góry. Ale człowiek potrzebuje ojczyzny. A ochrona przyrody oznacza ochronę Ojczyzny.”
Dlaczego przyjaźnimy się z lasem,
Dlaczego ludzie tego potrzebują?
Student: To jest zielony strój naszej planety. Las zapewnia czyste powietrze. Las jest domem dla zwierząt i ptaków. Las to magazyn, który hojnie rozdaje swoje dary – orzechy, jagody, grzyby.
Konkurs „Kwiatowa Polana”
Prowadzący: Nadeszło lato, a letnie kwiaty zastępują wiosenne kwiaty. Jakie znasz kwiaty leśne?
Odgadnij zagadki:
Na wysokiej delikatnej nodze
Piłka urosła blisko ścieżki.
Wiatr zaszeleścił
I rozrzucił kapelusz - piłkę.
/ Mniszek lekarski /
Pod świerkiem zawsze jest ponuro,
Pachnie wilgocią i stęchlizną.
Pod jej kudłatą łapą
Świecą białe lampy.
/ Lilia doliny /
Na jednej roślinie -
Niebieskie, niebieskie, fioletowe kwiaty.
/ Mięczak /
Gra „Kto jest szybszy”
Podziel nazwy kwiatów na dwie grupy: leśne i polne:
chaber, rumianek, przebiśnieg, fiołek, mak, konwalia.
- Kto wie, które z tych roślin są lecznicze?
Rumianek: Weź go na przeziębienie i kaszel. Odwar z rumianku na noc pomoże Ci zasnąć – Twój sen będzie zdrowy i spokojny.
Konwalia: służy do sporządzania kropli, które uspokajają bijące serce.
Gra „Dla najbardziej uważnych”
Oto zdjęcia leśnych kwiatów. Kwitną w różnym czasie. Spróbuj określić kiedy: wiosna, lato, jesień.
Pierwiosnek (v), rumianek (l), goździk dziki (l), przebiśnieg (v), nieśmiertelnik (o), dzwonek (l), dziurawiec zwyczajny (l), fiołek (v), drzewostan błękitny (v), matka i macocha (v), sen – trawa (v), wrzos (o), miotełka (v).
Konkurs „Jagoda – Malina”
Kiedy jagody dojrzeją w lesie, przygotuj większy kosz. O jakich jagodach mówimy?
Niedźwiedź w tajdze jadł borówki, owoce pestkowe i veselikę. Która z tych jagód nie istnieje? / Veselika /
Jakie jagody można zbierać zimą? / Jarzębina, dzika róża, kalina, dereń /
Herbata parzona z tej jagody jest aromatyczna, gęsta, smaczna i zdrowa. / Dzika róża /
Dwie siostry latem są zielone, ale jesienią jedna robi się czerwona, a druga czarna.
/ Porzeczka /
Nazwy tych jagód odpowiadają ich kolorowi. / Borówki, jagody /
Roślina zimozielona, pozostaje zielona nawet pod śniegiem. A jagody też nie boją się mrozu ani śniegu. Są równie czerwone i pyszne. / Borówka /
Konkurs „Trawa – Mrówka”
Trawy w lesie jest sporo, ale dowiecie się o jakim rodzaju mowa:
Jestem kłującą kulką, dręczę wszystkich,
Rosnę w drodze, na oczach wszystkich.
Przechodzień boi się mnie dotknąć swoją sukienką.
Czy można przynajmniej zaprzyjaźnić się z wami, przyjaciółmi?
/ Łopian /
Rośnie zielony krzew,
Jeśli go dotkniesz, ugryzie.
/ Pokrzywa /
Która roślina wzięła swoją nazwę od liści?
na zewnątrz - ciemno, gładko, zimno,
a od środka – ciepło, miękko, delikatnie?
/ podbiał /
Co to za lekarz Aibolit?
Czy wszystko stoi przy drodze?
/ Babka /
Koty uwielbiają nalewkę z tej rośliny.
nazywana jest także trawą dla kotów.
/ Waleriana /
Które z tych ziół mają działanie lecznicze? Co możesz nam o nich powiedzieć?
Konkurs „Drzewo Dziadka”
Jakie drzewa rosną w lesie? Jak nazywają się poszczególne lasy?
Posłuchaj ich opisu i nazwij je.
Duży obszar lasu, a na nim rosną brzozy. Jak nazywa się taki las? / Gaj Brzozowy /
W tym lesie zawsze panuje zmierzch. Rozłożyste gęste gałęzie świerków nie przepuszczają światła słonecznego. Ten las nazywa się... /Elnik/
Wow, nie widać nawet wierzchołków tych drzew. Małe sosny pędzą z całych sił, by wyciągnąć się w górę - w kierunku światła. Dlatego drzewa w tym lesie są wysokie i smukłe. Jeśli spojrzysz w górę, zobaczysz kolumny, na których narzucono dywan. Jak nazywa się taki las? / Sosna /
Ale leśny gigant rozłożył swoje potężne gałęzie. Dąb jest jedną z najdłuższych wątróbek w lesie. Żyje do dwóch tysięcy lat. Żołędzie to ulubiony przysmak wielu zwierząt. Las, w którym rosną dęby, nazywa się... / Dąb /
To jest interesujące
Wcześniej na Rusi wszystko było z drewna: domy, fortyfikacje, stodoły, łaźnie, studnie, łodzie, statki, meble. Na Rusi byli dobrzy rzemieślnicy, którzy potrafili „tkać koronki” z drewna i ozdabiać nimi domy. Z drewna wykonywano przybory, narzędzia i narzędzia - grabie, strugi, pługi, brony, wozy, sanie, ikony, buty (łykowe buty z kory), beczki i tueski (puszki) wytwarzano z kory brzozowej do zbierania jagód i przechowywania Miód. Woda w pojemnikach nie psuje się przez długi czas i pozostaje zimna. Z drewna wykonywano instrumenty muzyczne (bałałajki, piszczałki, rogi), zabawki i pudełka. Na Rusi kaplice i kościoły budowano w całości z drewna, bez użycia ani jednego gwoździa.
Zasady zachowania w lesie
Aby lasy szumiały na ziemi, kwitły kwiaty i śpiewały ptaki, musimy chronić przyrodę. Mogą to robić zarówno dorośli, jak i dzieci. Ochrona przyrody zależy od każdego z nas. Teraz wspólnie ustalimy zasady zachowania w lesie i narysujemy znaki ekologiczne. (Na kartce papieru whatmana dzieci zapisują zasady i rysują tabliczki wzywające do ochrony przyrody.)
Główna zasada przyjaciół lasu: nie niszcz dużo lasu, dbaj o mały las, nie sadź lasu.
Sytuacja ekologiczna
Na leśnej polanie zobaczyłeś jasno kwitnącą roślinę. Co zrobisz?
Kreatywna praca
Opowiedz mi, co widziałeś w lesie.
Wymyśl dialog między roślinami: „Pewnego niesamowitego poranka rośliny zaczęły ze sobą rozmawiać…”
Narysuj, co szczególnie podobało Ci się podczas Twojej leśnej wycieczki.
Zatrzymaj „Królestwo Grzybów”
Cóż za miły dzień: słoneczny, ciepły!
Weźmy ze sobą kosz -
I szybko ruszyliśmy w drogę – ścieżkę.
Szliśmy wąską ścieżką, potem skręciliśmy w las,
Do miejsca, gdzie wysokie sosny dotykają nieba,
Gdzie świerki, brzozy i dęby szepczą bajki,
Gdzie dojrzewały jagody i rosły grzyby.
Na naszej drodze spotkamy ciekawych mieszkańców lasu. Zgadnij które?
Pod sosną przy ścieżce
Kto stoi wśród traw?
Jest noga, ale nie ma butów,
Jest kapelusz, ale nie ma głowy.
/ Grzyby /
Kartkówka
Który grzyb jest uważany za najcenniejszy? Dlaczego nazywa się to białym?
/ Borowik. Jego złamana noga nie ciemnieje, pozostaje biała /
Które czapki grzybów są mokre przy każdej pogodzie? / Masło /
Pamiętacie grzyby, których nazwy pochodzą od nazw drzew?
/ Borowik, borowik, borowik dębowy /
Jakie grzyby nazywane są czerwonymi siostrami?
/ Kurki /
Jakie leki grzybowe?
/ Chaga. Grzyb ten rośnie na brzozach. Leczą wrzody żołądka i niektóre nowotwory /
Gra „Dowiedz się po opisie”
Grzyb ten pojawia się w sierpniu, rosnąc w mchu pod choinką. Najgłośniej chrupie, gdy jest solony. Grzyby te rosną w hałdach – stosach, stąd wzięła się ich nazwa. /mleko matki/
Jestem najpiękniejsza, najmilsza, najbardziej pomocna. Piękna, bo mam szczupłą, szczupłą nogę. Ma na sobie rzeźbioną serwetkę, a o kapeluszu nie ma nic do powiedzenia: mam czerwony, w białe kropki. Jestem miły, bo leczę łosie i pożyteczny, bo odganiam muchy. Taki właśnie jestem wspaniały. / Amanita /
Grzyby te żyją na pniach w dużej rodzinie. Czasami można od razu zebrać cały koszyk tej rodziny. / Grzyby miodowe /
To jest interesujące
Zgadnij, jaki rodzaj grzyba:
Na leśnych ścieżkach jest wiele białych nóg,
W wielokolorowych kapeluszach, widocznych z daleka.
Zbieraj, nie wahaj się, to są... /russulas/
Swoją nazwę zawdzięczają temu, że posolone są gotowe do spożycia w ciągu jednego dnia. Świat grzybów jest niesamowity. Są niesamowite pod względem kształtu i koloru. Ale wśród rozległego świata grzybów najbardziej kolorowe są rusula. Russulas wybierają piękne miejsca w lesie. Niczym wielokolorowe konfetti, wśród starych igieł świerkowych rozsiane są maleńkie russule. Na bagnach, na zielonym dywanie z mchu, występują mocne żółte i szkarłatne. Brązowe grzyby. Russule rosną wszędzie: w lasach iglastych i liściastych, na bagnach.
Pójdę rano
Na trawiastych nizinach
Wezmę trochę Russuli
Pełny wózek
Wielokolorowy, młody,
Najbardziej - najbardziej różne:
Pod błękitnymi dębami,
Pod sosną - czerwona,
A pod klonami - zielono,
Pod osiką - niebieski.
Niech grzyby nie będą drogie,
Ale piękny!
Gra „Bądź ostrożny”
Posłuchaj uważnie wiersza i nazwij grzyby w kolejności, w jakiej zostały nazwane.
Na polany same wspinają się wielobarwne muchomory.
Nie potrzebujemy ani jednego, omijamy je.
Muchomor o wyłupiastych oczach siedział bokiem na zboczu.
Nie chodźmy na stok - muchomor nie jest nam potrzebny.
Obok igieł pod choinkami stoją szafranowe nakrętki -
Ani małe, ani duże i leżą jak pięciocentówki.
A w mchu jak na poduszce,
Czyjeś małe, białe ucho.
To jest grzyb mleczny - musisz go wziąć,
A za nim jest jeszcze około pięciu.
Pod osikami na kępie
Grzyb w malinowym szaliku,
Zadzwoń do mnie borowik -
I będziesz musiał to wziąć.
Oto borowik!
A on jest piękny i wielki,
W grubym kapeluszu z jednej strony,
Noga jest mocna jak kikut.
Wiesz to...
Wiewiórka przechowuje na zimę do 600 gramów suszonych grzybów.
Borowiki rosną najszybciej ze wszystkich grzybów rurkowych - 4 - 5 cm dziennie.
Co roku na hektar lasu spada ponad 2 tony igieł, liści, szyszek i kory. Wszystko to przetwarzają grzyby, głównie płaszcze przeciwdeszczowe.
Pieczarki
Czekoladowy kapelusz,
Mundur z białego jedwabiu.
Po spojrzeniu miodowiec sapnął:
Prawdziwy dowódca!
Ile masz lat, Morel?
Wyglądasz jak starzec.
Grzyb mnie zaskoczył:
- Mój wiek to tylko dwa dni!
Nie grajcie, dranie,
Do zmroku chowaj się z Vanyushą,
Zrób Wania zaszczyt -
Jest miejsce w pudełku!
Kartkówka
Jakie rośliny leśne mogą zastąpić mięso?
/ Grzyby. Pod względem wartości odżywczych najcenniejsze są pieczarki białe i pieczarki /
Czy grzyb może zjeść dom?
/ Może. Można to zrobić za pomocą grzyba domowego, który niszczy drewno /
Jakie ptaki jedzą grzyby?
/ głuszec /
Które grzyby pojawiają się jako pierwsze?
/ Smardze, linie /
Zatrzymaj „Królestwo zwierząt”
Las to duży dom. Kto w nim mieszka? Teraz udamy się w gąszcz lasu i poznamy jego mieszkańców.
Odgadnij zagadki na ich temat:
Przebiegły oszust, ruda głowa,
Puszysty ogon jest piękny! A ma na imię... /lis/
Garbowany, długonogi
Gigant z rogami gałęzi
Zjada trawę, pędy krzewów,
Trudno z nim konkurować w bieganiu.
Jeśli to się stało
Widzisz, wiesz: to jest... / jeleń kanadyjski /
Jest jak choinka, pokryta igłami,
Odważnie łapie przerażające węże.
I chociaż jest bardzo kłujący,
Nie waż się go obrażać!
Mieszka w lesie, ale wchodzi
A ogrody są odważne…. /jeż/
W sośnie jest zagłębienie i w zagłębieniu jest ciepło.
A kto mieszka ciepło w zagłębieniu? / wiewiórka /
Właściciel lasu budzi się na wiosnę,
A zimą pod wyciem śniegu
Śpi w śnieżnej chatce. / niedźwiedź /
W pobliżu dębu z ostrym pyskiem
Był zajęty kopaniem ziemi -
Najwyraźniej szukał żołędzi.
Nie przestraszyłem go.
Mój Polkan też mnie nie przestraszył -
Był bardzo groźny... /dzik/
Mniej niż tygrys, ale niewiele
Większy niż duży czerwony kot.
Zwykle jest suką
Ukrywa się, czeka na zdobycz.
Nie bądź nieśmiały, ale uważaj
W lesie, gdzie... /ryś / wędruje
Konkurs „Myślmy powoli”
Kto ma najsilniejsze pazury?
U niedźwiedzia
U mrówkojada (rozrywa drzewa pazurami, niszczy kopce termitów, kopie ziemię, wyrywa korzenie)
U lwa
Dlaczego zwierzęta liżą swoje rany?
Aby szybciej się leczyć
Aby ból szybciej minął (ślina zabija mikroorganizmy, a rany goją się szybciej. W ślinie znajduje się białko, które stymuluje proliferację komórek skóry)
Ze względów higienicznych
Dlaczego wiewiórka ma puszysty ogon?
Aby zatrzeć ślady
Dla piękna
Utrzymywać ciepło (przy silnych mrozach wiewiórka zakrywa ogonem wejście do zagłębienia i nie boi się zamieci)
Dlaczego zając ma długie uszy?
Aby lepiej słyszeć
Aby się nie przegrzać (zając poci się razem z nimi. W letni dzień siedzi pod krzakiem i wcale nie chce mu się pić. Nadmiar ciepła odparowuje przez duże, cienkie zajęcze uszy)
Do hamowania na zakrętach
Konkurs fotograficzny „Poznaj portretem”
Do quizu musisz wybrać niezwykłe zdjęcia zwierząt.
Konkurs „Żywe synonimy”
Pamiętaj, jak i o kim mówią nasi ludzie.
Wściekły jak... /wilk/
Przebiegły jak... /lis/
Tchórzliwy jak... /zając/
Cichy jak... /mysz/
Stopa końsko-szpotawa, jak... /niedźwiedź/
Szybki jak... / jeleń /
Pluć jak... / wielbłąd /
Piszczy jak... /świnia/
Gra plenerowa „U niedźwiedzia w lesie”
Wybrano przywódcę – niedźwiedzia, resztę – zbieraczy grzybów. Dzieci podchodzą do niedźwiedzia ze słowami: „Niedźwiedź ma w lesie grzyby, ja wezmę jagody. Ale niedźwiedź nie śpi, ciągle na nas warczy.”
Zbieracze grzybów uciekają, niedźwiedź ich dogania.
Konkurs „Quiz Literacki”
Imię działa, w którym bohaterami są zwierzęta.
Gra „Rośliny - Zwierzęta”
Kontynuuj wprowadzanie nazw roślin
Wilk... / łyk /
Lwia paszcza /
Niedźwiedź... /ucho/
Kurze łapki... /stopy/
Cierń wielbłąda /
Zając... /kapusta/
Mysz... / groszek /
Koń... / szczaw, kasztan /
Praca twórcza „Zgadnij kto to?”
W ciągu kilku minut każda grupa uczniów pisze historię o zwierzęciu, nie nazywając go. Drużyna przeciwna musi odgadnąć, o kim mówi.
Zasady zachowania w lesie
Powtórzmy jeszcze raz zasady, których musi przestrzegać każdy człowiek przebywając na łonie natury.
Omówiono różne sytuacje, które mogą wystąpić.
Prowadzący:
Kochamy las o każdej porze roku,
Słyszymy rzeki mówiące powoli...
Wszystko to nazywa się naturą,
Dbajmy o nią zawsze!
Na łąkach słonecznych stokrotek
Aby jaśniej było żyć na świecie...
Wszystko to nazywa się naturą.
Zaprzyjaźnijmy się z naturą!
Krople deszczu lecą i dzwonią z nieba,
Dym wiruje o świcie mgły...
Wszystko to nazywa się naturą,
Oddajmy jej nasze serca!
Piękny walc tańczy z letnim wiatrem,
Gwiazda wieczorna drży w oknie...
Wszystko to nazywa się naturą,
Kochajmy ją zawsze!
Podsumowując grę.
Natalia Mielentiewa
Projekt „Na ścieżkach lata”
Miejska budżetowa przedszkolna placówka oświatowa
„Przedszkole nr 8”
Projekt
"Przez letnie ścieżki» .
Pogląd projekt: kreatywny, zabawny.
Trafność tematu:
Rodzima przyroda to potężne źródło, z którego dziecko czerpie mnóstwo wiedzy i wrażeń. Zainteresowanie otaczającymi obiektami przyrody nieożywionej, a zwłaszcza żywej, objawia się bardzo wcześnie. Dzieci zauważają wszystko: pracowitą mrówkę w lesie ścieżka, poruszający się robak na lustrzanej tafli wody, malutki pająk w gęstej trawie. Uwagę dzieci przyciągają sezonowe zmiany w przyrodzie, jasność kolorów, różnorodność dźwięków i zapachów. Odkrywają nowe rzeczy świat: starają się wszystkiego dotknąć rękami, obejrzeć, powąchać, jeśli to możliwe, spróbować.
Zachowując szczere zainteresowanie dziecka środowiskiem, należy pamiętać o kultywowaniu troskliwego stosunku do przyrody.
Lato to po prostu wspaniały czas! Wszędzie jest dobrze, nieważne gdzie wszedł: w lesie, na łące, w polu, nad rzeką lub jeziorem. Ale w naszym przedszkolu jest wiele takich miejsc, w których można obserwować mieszkańców naszej ojczyzny.
Cel projekt: wzbudzić zainteresowanie otaczającym nas światem, ukształtować realistyczne wyobrażenia o naturze, bardziej poznawcze podejście do niej poprzez zapoznanie się ze światem owadów, roślin i kwiatów. Stwarzaj warunki do rozwoju zdolności poznawczych i twórczych dzieci.
Zadania projekt:
Wprowadzanie dzieci w różnorodność świata owadów, podkreślanie ich charakterystycznych cech wspólnych;
Pielęgnujcie życzliwe podejście do naszych małych sąsiadów na planecie i troskliwe podejście do natury naszej ojczyzny.
Rozwijaj zdolności twórcze.
Kształtowanie u dzieci elementarnych pomysłów na temat owadów (motyl, mrówka, chrząszcz, pszczoła, konik polny, ich budowa, sposoby poruszania się;
Zapoznanie dzieci z cechami życia i rozwoju roślin.
Wyrobić sobie pogląd, że roślina jest żywym organizmem i wymaga opieki.
Promuj rozwój aktywności poznawczej u dzieci.
Pomóż dziecku poznać zasady zachowania i komunikacji ze światem przyrody.
Rozwijaj umiejętności i zdolności zawodowe.
Promowanie wśród rodziców potrzeby edukacji ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym.
Rozwijaj reakcję emocjonalną;
Rozwijaj umiejętności komunikacyjne;
Rozwijaj umiejętności badawcze.
Uczestnicy projekt: dzieci 4 – 5 lat, nauczyciele; rodzice.
Czas trwania projekt: średni czas trwania – 3 miesiące
Główne formy realizacji projekt:
Obserwacja;
Czytanie fikcji,
Gry dydaktyczne;
Gry na palce;
Gry na świeżym powietrzu;
Działalność produkcyjna.
Bezpieczeństwo projekt:
Logistyka: Zdjęcia; albumy; elementy kostiumu; zabawki owadowe; śliniaki z wizerunkami owadów, materiały naturalne; sprzęt i materiały do działań produkcyjnych, książki o owadach.
Spodziewany wynik:
Dzieci powinny znać i nazywać owady (motyl, mrówka, chrząszcz, pszczoła, konik polny);
mają najprostsze wyobrażenia na temat niektórych cech wyglądu (kształt ciała, liczba nóg, obecność skrzydeł, sposoby poruszania się (skakanie, muchy, bieganie, wydawane dźwięki (bzyczenie, ćwierkanie, gdzie i jak owady hibernują;
Wiedz o korzyściach lub szkodach, jakie wyrządzają ludziom i roślinom;
Znajdź podobieństwa i różnice;
Posiadać ogólną koncepcję „owady”;
Napisz opisową historię o owadzie, korzystając ze schematu;
Nazwij części kwiatu (łodyga, liście, kwiat).
Prace wstępne:
Przeszukaj prace, aby wybrać materiał ilustracyjny na dany temat „Owady”;
znajomość literatury działa: G. H. Andersen „Calineczka”, A.Bianchi „Jak mrówka pospieszyła do domu”, „Pająk – pilot”, G. Głuszniew „Konik polny i koniki polne”, S. Michałkow „Akademia Nauk”,G. Skrebickiego „Szczęśliwy błąd”, V. Zotow z książki „Mozaika leśna” ("Biedronka", "Konik polny", „Włókno”, K. Uszyński „Pszczoły na harcerstwie”, K. Czukowski „Lat Tsokotukha”;
nauka wierszy o owadach "Skolopendra", „Piosenka o błędach”, „O motylu”, gimnastyka palców „Chrząszcz, ważka, osy”, „Biedronki”, opowiadanie zagadek, tworzenie słów (kompozycja dzieci);
Słuchanie nagrania audio N. Rimskiego-Korsakowa "Lot trzmiela", A. Czajkowski „Walc kwiatów”;
Oglądać kreskówki „Łuntik”, „Pszczółka Maja”, "Kubuś Puchatek", „Pod grzybem”.
Współpraca z rodziną t:
Konsultacje „Jak zaszczepić miłość do natury”, „Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń owadów”.
Wykonywanie rękodzieła z odpadów i materiałów naturalnych do dekoracji terenu.
Konsultacja „Dziecko i natura” (podstawy bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym).
Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie „Walc kwiatów”.
Projekt gazety ściennej „To właśnie jest nasze lato!”.
Interakcja ze specjalistami:
Rozrywka fizyczna „Na polanie”.
Produkt działania projektowe: opowieść o owadzie według diagramu, historia spisana przez rodziców z ilustracjami dla dzieci, gry dydaktyczne, zdjęcia z zajęć rekreacyjnych, zastosowanie zbiorowe „Na polanie”,
Produkt działania projektowe:
Wystawa twórczości dziecięcej „Cudowny świat owadów”
Kartoteka gier plenerowych, dydaktycznych, palcowych
Album „Owady”
Rękodzieło wykonane z naturalnych materiałów
Wystawa rysunków „Karaluchy”.
Skrypt KVN ;
Konsultacje dla rodziców "Ugryzienia owadów".
Prezentacja projekt:
KVN „Mali mieszkańcy planety Ziemia”.
Wieloletni plan realizacji pedagogicznej projekt
"Przez letnie ścieżki» .
1 tydzień „Leć, biedronko”
1. Rozmowa: „Dzieci o sześciu nogach”.
2. Oglądanie biedronki.
3. Czytanie wiersza "Biedronka"
4. Czytanie bajki "Biedronka"
5. Opowiadanie zagadek o biedronce.
6. Gry palcowe „Biedronki”
7. P/n „Pająk i muchy”
8. Zagadki o owadach
9. Śpiew „Dobry chrząszcz”śl. E. Schwartz, muzyka. Spadagvekia
10. Działalność produkcyjna: origami "Biedronka"
11. Konsultacje dla rodziców „Udzielanie pierwszej pomocy. pomoc przy ukąszeniach owadów”.
12. Badanie ilustracji o kwiatach (kształtowanie zainteresowania emocjonalnego, pokazanie różnorodności rosnących kwiatów).
13. Gra dydaktyczna „Złóż kwiat” (wyjaśnienie wiedzy o budowie kwiatu - łodyga, liście, kwiat).
2 tygodnie „Leć, leć, Tskotukha”
1. Rozmowa o komarach i muchach.
2. Monitoring komarów i much.
3. Czytanie bajki „Komary”.
4. Śpiewanie piosenki „O żabach i komarach” (teksty: T. Volgina, muzyka: Filippenko) .
5. Zagadki, petes, czyste powiedzonka.
6. P/n „Zające i wilk”.
7. D/i „Kto mieszka w domu”
3 tygodnie „Dawno, dawno temu żył dobry chrząszcz”
1. Rozmowa o korzyściach i szkodach chrząszczy.
2. Obserwacja chrząszczy.
3. Czytanie bajek "Drwal", „Chrząszcz ziemny”.
4. Dramatyzacja wiersza „Dziwna historia”.
5. Zagadki, łamańce językowe, dokuczanie.
6. P/n „Niedźwiedź ma grzyby w lesie, ja biorę jagody”
7. Gra palcowa "Błąd".
8. D/i „Jaki jest pierwszy dźwięk”
9. Działalność produkcyjna - rzemiosło wykonane z materiałów naturalnych "Błąd".
10. Gra dydaktyczna „Świat kwiatów” (w celu usystematyzowania wiedzy dzieci na temat ogrodu i polnych kwiatów).
4 tydzień „Futrzasty trzmiel”
1. Rozmowa o osach i trzmielach.
2. Obserwacja os i trzmieli.
3. Czytanie wiersza "Trzmiel" T. A. Shorygina.
4. Czytanie bajki „Osa - amophila”.
5. Krótkie wiadomości: „Bronzówka”, "Korniki".
6. Zagadki, przysłowia i powiedzenia.
7. Gry palcowe.
8. Liczenie książek.
9. P/n „Nie mocz stóp”.
10. P/n "Rumianek", "Wiosenne kwiaty"(stymulowanie naturalnego procesu rozwoju zdolności i cech motorycznych).
1 tydzień „Złota Pszczółka”
1. Rozmowa o rodzinie pszczół. „Owady. Jacy oni są?
2. Obserwacja pszczoły, trzmiela, osy.
3. Zapamiętywanie wiersza "Pszczoła".
4. Zagadki, znaki ludowe, przysłowia i powiedzenia.
5. Palec "Ul", „Osy”, "Osa".
6. Księga licząca + zdania, czyste powiedzenia.
7. D/i „Czwarte koło”
9. P/n „Niedźwiedź i pszczoły”
10. Rzemiosło z natury materiał: "Pszczoła"
11. Gra dydaktyczna "Kwiaciarnia"(aby utrwalić umiejętność rozróżniania kolorów, szybko je nazywać, między innymi odnajdywać odpowiedni kwiat; uczyć dzieci grupowania roślin według kolorów, tworzyć piękne bukiety).
2 tygodnie „Mrówka, moja droga”
1. Rozmowa „Jadowite owady”.
2. Obserwacja mrówki.
3. Opowiadanie historii "Mrówka".
4. Zapamiętywanie wiersza „Wieża Mrówek”
5. Zagadki.
6. P/n „Ktokolwiek zostanie wymieniony, łapie piłkę”
7. D/i „czwarte koło”.
8. Działalność produkcyjna: rysunek „Dom Gąsienicy”
9. Pracuj w ogrodzie kwiatowym (pielęgnacja posadzonych kwiatów, monitorowanie rozwoju roślin).
3 tygodnie „W trawie siedział konik polny”
1. Rozmowa o konikach polnych.
2. Obserwacja koników polnych.
3. Czytanie bajki "Konik polny".
4. Wiersz „Serenada konika polnego” (T. A. Shorygina).
5. Zagadki, znaki ludowe.
6. P/n ze skakanką .
7. Konik polny siedział i śpiewał na trawie (słowa N. Nosowa, muzyka W. Szainskiego) .
8. D/i „Zgadnij po opisie”.
9. Działalność produkcyjna: aplikacja na guziki "Gąsienica".
10. czytanie i opowiadanie (rosyjska opowieść ludowa „Szczyty i korzenie”, opowiadanie V. Kataeva „Kwiat o siedmiu kwiatach”);
4 tydzień „Piękne motyle”
1. Rozmowa o motylach.
2. Oglądanie motyli.
3. Wiadomość: „Maskujące owady”.
4. „Brzczące słowa”
5. Rysunek niekonwencjonalny: „Motyle”.
6. Gazeta ścienna „To właśnie jest nasze lato!”.
7. Psycho-gimnastyka „Jestem rośliną”
Teksty słychać w tle muzyki. Dzieci wykonują wskazane w nim ruchy.
„Wyobraź sobie, że jesteś młodą roślinką. Zostałeś posadzony na czarno, co oznacza żyzną glebę. Wciąż jesteś bardzo małą kiełką, bardzo słabą, kruchą, bezbronną. Ale czyjeś dobre ręce cię podlewają, ścierają kurz, spulchniają ziemię, aby twoje korzenie mogły oddychać. Zaczynasz rosnąć. Twoje płatki urosły, łodyga staje się silniejsza, sięgasz po światło. Jak dobrze, że żyjesz wśród innych pięknych kwiatów.
Czy podobało Ci się bycie roślinami? Dlaczego? (Zaopiekowano się nami, zaopiekowano się nami).
1. Oglądanie motyla. (Program w d/s, s. 92)
2. Czytanie bajek "Admirał", "Apollo", „Sznurowane”, „Zorka”
3. Odtworzenie „Trzy motyle”
4. Zagadki.
5. Gimnastyka palców "Gąsienica", "Motyl"
6. D/i „Znam pięć nazw owadów”.
7. P/n „Łapanie motyli”
8. Rysunek „Piękny motyl” (monotypia)
9. Gimnastyka palców "Kwiaty"
2 tygodnie „Skacząca ważka”
1. Rozmowa o ważkach.
2. Oglądanie ważki.
3. Czytanie I. A. Kryłowa „Ważka i mrówka”
4. Odtworzenie „Ważka i mrówka”.
5. Zagadki.
6. P/n „Kto jest najdokładniejszy”.
7. D/i „Pukaj i pukaj, znajdź słowo, drogi przyjacielu”.
8. Niekonwencjonalny rysunek „Ważki”.
3 tygodnie „Pająki”
1. Rozmowa o pajęczakach.
2. Obserwacja pająka.
3. Czytanie bajki „Pająk Hobo”
4. Wiersz "Pająk" T. A. Shorygina.
5. Zagadki, zdania.
6. P/n „Kto może szybciej przenosić obiekty”.
7. D/i „Łańcuchy pokarmowe w lesie”.
8. Działalność produkcyjna „Tekturowe pająki”.
4 tydzień „To brzęczenie, pełzanie, latający świat»
1. Prezentacja „To brzęczenie, pełzanie, latający świat»
2. D\i „Biega, skacze, muchy» .
3. P/n « muchy, Nie muchy»
4. D/i „Łańcuchy pokarmowe na łące”
5. Konkurs ekspertów.
6. Aplikacja na serwetkę „Przyleciały motyle”.
7. Dramatyzacja fragmentu bajki K. Czukowskiego „Lat Tsokotukha”.