Lekcia o povahe rodnej krajiny. Zhrnutie integrovanej lekcie „Milujem ťa - moja rodná zem“ Pre deti staršieho predškolského veku
Mestský autonómny predškolský výchovný ústav materská škola č.40
Integrovaná hodina v prípravnej skupine
Predmet: Príroda rodnej krajiny
Berdniková Tatyana Nikolaevna
Učiteľ najvyššej kvalifikačnej kategórie
Integrovaná lekcia miestnej histórie „Príroda pôvodnej krajiny“
Cieľ . Upevniť a objasniť vedomosti detí o povahe ich rodnej krajiny, prehĺbiť vedomosti o jej bohatstve.
Vytvorte si predstavu o sebe ako o obyvateľovi planéty Zem. Rozvíjajte zvedavosť.
Pestovať lásku k rodnej krajine a úctu k prírode.
Integrácia vzdelávacích oblastí.Poznanie. Komunikácia. Beletria. Umelecká tvorivosť. Hudba.
Obohacovanie slovnej zásoby detí.Minerály. Prírodné zdroje. pevnina. Rusi, obyvatelia Ďalekého východu, obyvatelia Amura.
Materiály a vybavenie na vedenie tried.Glóbus, séria obrázkov
„Vtáky“, „Hmyz“, „Kvety“, „Zvieratá“, hmatová schránka, šiška, smreková šiška, žaluď; vzorky prírodných zdrojov – piesok, íl, uhlie; stojany, detské kresby, zelená látka - lúka, modrá látka - rieka. Zvukový záznam „Naša zem“, fotografie
Prípravné práce.Spoločná kreativita rodičov a detí na tému „Príroda rodnej krajiny“. Učenie básní. Výber fotografií „Príroda rodnej krajiny“
Čítanie príbehov „Bells“ Sokolov-Mikitov I.S., „Venušina papuča“ M.G. Vakhromeeva, V.N. Pavlova, „Ako spoznať stromy v zime“ od V. Korabelnikova.
Plán.
- Geografická poloha regiónu
- Amur dary prírody. Hádanky. Zistite hru dotykom.
- Fauna a flóra nášho regiónu.
- Počúvanie básní a prezeranie výstavy kresieb „Milovaná zem“
- Počúvanie Kabalevského hudby „Naša krajina“, prezeranie fotografií „Príroda rodnej zeme“
Učiteľ v modrom oblečení s nalepenými svetadielmi ukazuje deťom čierny dáždnik s obrázkom slnečnej sústavy a číta básničku.
Existuje jedna planéta - záhrada
V tomto chladnom priestore.
Len tu sú lesy hlučné,
Volanie sťahovavých vtákov.
O akej planéte hovorí báseň? Ukázať. Akú farbu má táto planéta? (Modrá) Som planéta Zem, pozri sa na moje oblečenie, kto uhádol, prečo som v modrých šatách? (Pretože na planéte Zem je veľa vody: moria a oceány) A to sú pevniny – kontinenty. Možno by ich chcel niekto pomenovať.
Zahrajme si hru"Povedz to slovo"
Pozri, zemeguľa sa točí pred tebou:
Arktída, rovník, pól, zapadajú do celej Zeme....(zemeguľa)
Kontinent, na ktorom sa nachádza vaša krajina, sa nazýva…. (Eurázia)
Krajina, v ktorej žijete, sa volá... (Rusko)
Ľudia žijúci v Rusku sa nazývajú... (Rusi)
Žijete v regióne... (Ďaleký východ)
Ľudia žijúci v regióne Ďalekého východu sa nazývajú...(Ďalekovýchodní ľudia)
Názov regiónu pochádza z názvu rieky... (Amur)
Kraj, v ktorom žijete, sa nazýva... (Amur)
Ľudia žijúci v oblasti Amur sa nazývajú... (obyvatelia Amuru)
Učiteľ ukazuje Euráziu, Rusko a región Ďalekého východu na zemeguli.
Moji drahí Rusi, obyvatelia Ďalekého východu, obyvatelia Amura,
Prišiel som za tebou z nejakého dôvodu, chcem ti pripomenúť, že som s tebou sám
Miluj svoju bohatú rodnú zem,
Neubližujte Matke Zemi!
Pri pohľade na obraz „Sám s prírodou“ je Zem v nebezpečenstve, ak sa ľudia budú správať ako tento chlapec. Milujete svoju rodnú krajinu, poznáte povahu svojej rodnej krajiny, jej bohatstvo?
Ročné obdobia pozorne si prezrite obrazy
Povedzte nám o ročných obdobiach a klíme vo vašom regióne. Pokúste sa sprostredkovať krásu každého ročného obdobia.
Podzemné bohatstvo regiónu. Máte radi prekvapenia? V prípadoch Kinder Surprise (uhlie, piesok, hlina, zlato). Budete riešiť hádanky a spoznávať podzemné bohatstvo svojho regiónu.
Prináša teplo do domov a rozjasňuje ich všade okolo.
Čierna, lesklá - skutočný pracant. (uhlie)
Ak nejakého na ceste stretnete, zaseknú sa vám nohy.
Na výrobu misky alebo vázy ju budete potrebovať hneď. (hlina)
Deti to naozaj potrebujú. Je na ceste vo dvore.
Je na stavenisku, na pláži, dokonca je roztavený v skle. (piesok)
Povedzte nám, prečo sa ľudia tešia z takýchto prekvapení od Matky Zeme?
Zistite dotykom . Hmatové škatuľky obsahujú šišku, smrekovú šišku, modřínovú šišku a žaluď. Strom poznáš po ovocí. Borovica, smrek, smrekovec, dub. Povedzte nám o úlohe lesov v živote človeka. Les je bohatstvom vášho regiónu. Prečo ľudia potrebujú lesy? Na prečistenie vzduchu. (Na stavbu, na výrobu nábytku, papiera) Zvieratá. Ak ukážem zvieratá žijúce v amurských lesoch, postavíte sa a tlieskate, ak také zvieratá v lese nikdy neuvidíte, sadnete si na stoličku a otočíte hlavu doľava a doprava. Zajac, medveď, klokan, tiger, vlk, krokodíl, los, líška, rys, veverička.
Červená kniha. Červená farba nebezpečenstva - rastliny a zvieratá majú problémy. Čo sa im stalo?Pomenujte ich. (Vzácne a ohrozené rastliny a živočíchy sú uvedené v Červenej knihe). Dámska papuča, lotos, biely žeriav, sibírsky tiger.
Minúta telesnej výchovy.Spolu s vami pôjdeme na lúku.
(Postavte sa do reťaze, držte sa za ruky)
Cez kríky, cez humny (imitácia krokovania)
Cez konáre a pne
Zdvíhanie nôh vyššie (chôdza s vysokými kolenami)
Vyšli sme na lesnú lúku. (Vytvorte kruh okolo trávnika)
Kvety, hmyz.(Zelená látka s kvetmi, hmyzom). Ach, aká krása! Aké kvety sú tu, pomenujte ich. (Harmanček, nevädza, fialka). Aký hmyz ste si všimli? (Včela, mravec, kobylka, húsenica....)
Deti, keď vidíte krásne kvety, čo chcete robiť? Čo sa stane, ak budeme trhať kvety, komu ublížime? (Hmyzu)
Netrhaj kvety, netrhaj ich, nech je Zem elegantná. A namiesto kytíc darujte polia chrpa, nezábudky a rumančeka.
Vtáky. Pozorne sa pozeraj na vtáky, pomenuj, ktoré poznáš... (Straka, sýkorka, hýľ, holub...) Aké vtáky neuvidíš v Amurskej oblasti? (Polárna sova) Aké výhody prinášajú vtáky? (Pomáhajú v boji proti škodcom na poliach a záhradách) Ako rozumiete tomuto znameniu? (V zime je potrebné kŕmiť vtáky). Ryby. A tu je rieka Amur, postavme sa na breh. (Modrá látka so siluetami rýb) Akú riečnu rybu ste spoznali? (Šťuka, sumec, burbot..) Ktorá ryba by sa mala vrátiť do mora? (Žralok). (Ryby sa musia chytať udicou, siete a výbuchy sú zakázané)
Literárna stránka.Čítanie básní o rodnej zemi, sprevádzané ukážkou kresieb a krajiniek rodnej zeme.
Počúvanie Kabalevského Prezeranie fotografií „Aký krásny je tento svet“
Zhrnutie lekcie. Na čo je váš región bohatý? (Flóra a fauna). Aké nerastné suroviny sa nachádzajú vo vašom regióne? (piesok, hlina, uhlie, zlato). Pripomeňme si, ako môžeme byť priateľmi s prírodou?
(Obdivujte prírodu, pozorujte, využívajte bohatstvo, ale nebuďte chamtiví.) Čo sa nedá robiť? (Zbierajte kvety, odpadky, odpadkové vodné plochy) Milujete svoj kraj, obdivujete prírodu, ochraňujete ju. Na pamiatku nášho stretnutia vám dávam certifikát „Priateľ prírody“ a omaľovánky o vašom regióne.
Mestská rozpočtová inštitúcia doplnkového vzdelávania
Yegorlykovo centrum pre mimoškolské aktivity
Zhrnutie otvorenej lekcie „Milujem a chránim prírodu svojej rodnej krajiny!“
pripravený
učiteľ doplnkového vzdelávania
Ščegolková Larisa Borisovna
Rusko
Rostovský región
obec Egorlykskaya
2016
Úlohy:
vytvárať environmentálne znalosti;
upevniť vedomosti o flóre a faune svojej pôvodnej krajiny;
rozvíjať schopnosť zdôvodniť svoju odpoveď;
rozvíjať vizuálnu, sluchovú pozornosť a pamäť, logické myslenie;
vyvolať túžbu starať sa o prírodu a dodržiavať pravidlá správania.
Vybavenie a materiály: karty úloh, mapa regiónu Rostov, truhlica s hádankami
POKROK TRIEDY
Dobré popoludnie, milí chlapci! Je skvelé, že ste nás dnes prišli navštíviť do TAC. Koniec koncov, dnes, na Deň detí, by som chcel vidieť vaše veselé a radostné tváre.
– Chlapci, dnes sa vydáme na zaujímavú a vzrušujúcu cestu. Toto bude prechádzka so zastávkami.
Ako sa volá naša rodná zem? (Rostovská oblasť, stanica Egorlykskaya)
A tak poďme na cestu!
1 zastávka sa volá „Lekáreň okolo nás“
Názvy rastlín sú rozložené na stole (písmená sú v nesprávnom poradí, musíte zhromaždiť slovo)
plantain, lopúch, skorocel, harmanček, lipa, malina, mäta
Zastávka 2 "Červená kniha regiónu Rostov"
Z navrhovaných fotografií zvierat a rastlín musíte vybrať tie, ktoré sú uvedené v Červenej knihe, a prilepiť ich na mapu regiónu. čmeliak stepný, krtonožka, beluga azovská, šťuka, karas, drop, labuť malá, šošovica sibírska, medveď hnedý, ondatra ruská, bobor.
3. zastávka. "Hrudník hádaniek"
Za mapou deti nájdu truhlicu s hádankami a hádajú ich.
Naša rodná zem, domov nášho otca,
Žije sa nám v ňom dobre!
Starajte sa o náš spoločný domov.
Tu si sa narodil, tu žiješ, odchádzaš - chýba ti to,
Ako sa volá toto miesto, viete? (Vlasť).
Ráno sa perličky leskli,
Všetku trávu pokryli sebou.
A cez deň sme ich išli hľadať,
Hľadáme a hľadáme, no nenájdeme.
(rosa)
Ako nad riekou, nad riekou
Zrazu sa objavil farebný muž
Zázračný visutý most.
(Rainbow)
Jesenný dážď prechádzal mestom,
Dážď stratil svoje zrkadlo.
Zrkadlo leží na asfalte,
Bude fúkať vietor a bude sa triasť. (kaluža)
Koberec je rozprestretý,
Hrach je rozptýlený
Nedá sa zdvihnúť koberec
Ani hrach na vyberanie. (Hviezdy na oblohe.)
Bez rúk, bez nôh sa túli po poli,
Spieva a píska
Láme stromy
Ohýba trávu k zemi. (vietor)
Najprv hladko, sotva
Lietali vzduchom
Potom plávali rýchlejšie a rýchlejšie,
Ako sa volajú, zabudol si? (oblaky)
Vynoril sa z kameňov
Narodil sa ako zrná:
Žltá, červená, biela
Alebo svetlo šedá.
Buď je to more, alebo rieka.
Hádajte, kto to je! (piesok)
Stanovisko 4 Deti si pamätajú básne o prírode a čítajú ich.
Užili ste si výlet? Na čo si najradšej spomínaš, čo nové si sa naučil? Rád som si s vami zahral túto hru, príďte k nám znova! A pamätajte, že prírodu treba chrániť, pretože sme súčasťou prírody! Zbohom!
Softvérové úlohy:
1. Predstavte deťom Národný park Oryol Polesie, jeho účel a ukážte jeho hlavné hodnoty (bohatú flóru a faunu);
2. Vytvoriť si predstavu o rezervácii ako o mieste, kde je osobitne chránená bohatá príroda;
3. Upevniť vedomosti detí o kultúre správania v prírode;
4. Pestujte si pocit hrdosti na prírodné zaujímavosti svojej rodnej krajiny.
Prípravné práce:
Rozhovory s deťmi o našej rodnej krajine;
Deti si prezreli mapu a ilustrácie sveta zvierat a rastlín regiónu Oryol;
D/i „Kto žije v Oryol Polesie“
Rozprávali sme sa o povolaní lesníka.
Demo materiál:
Mapa oblasti Oryol;
Ilustrácie sveta zvierat a rastlín;
Zvuková nahrávka „Sounds of the Forest“, piesne „Forever Beloved Native Land“;
Lesovichok;
Magická skrinka.
Priebeh lekcie
(Prehráva sa zvuková nahrávka piesne „Native Land Forever Beloved“; do skupiny vstupujú deti.)
Vychovávateľ: Chlapci, dnes k nám prišli hostia. Poďme sa pozdraviť.
Vymyslel niekto jednoducho a múdro
Pri stretnutí pozdravte: "Dobré ráno!"
Dobré ráno slnkom a vtákom!
Dobré ráno usmiatym tváram!
– Teraz sa na seba usmejte a rozdávajte svoje úsmevy hosťom. (Deti sa usmievajú.)
Motivácia s momentom prekvapenia: vzhľad balóna s písmenom.
(Zaklopať na dvere.)
Chlapci, máme ďalšieho hosťa, ktorý mešká.
Toto je lopta, ktorá dorazila! Áno, nie je jednoduchý! Pozrime sa, čo nám priniesol?
Toto je list, prečítame si ho?
Učiteľ (číta list): „Dobrý deň, drahé deti!
Píše vám Starý lesný muž. Mal som problém: zostavoval som Červenú knihu a zvieratá sa pomiešali so zvieratami z iných krajín. Sama to nezvládnem. Naozaj potrebujem tvoju pomoc. Posielam ti čarovný prútik, ktorý ti pomôže dostať sa do môjho lesa. Vopred ďakujem. Starý lesný muž."
Chlapci, koľkí z vás vedia, kto je lesník? Čo robí v lese?
Deti: Toto je človek, ktorý chráni a chráni les. Udržiava poriadok v lese, stará sa a pomáha zvieratám a vtákom v ťažkostiach a kŕmi ich v zime.
Pedagóg: Čo robiť v tejto situácii?
Deti: Choďte do lesa a pomôžte.
Potom poďme.
Telesná výchova (zvuky lesa)
Vychovávateľ: Ach, chlapci, pozrite sa, kto sa s nami stretáva? (Lesovichok.)
Lesovichok: Ďakujem vám, chlapci, že ste mi prišli na pomoc.
Lesovichok: Pozrite sa na tieto fotografie a skúste uhádnuť, kam dnes ideme?
(Odpovede detí: Oryol Polesie.)
Správne do národného parku Oryol Polesye
Na čo to podľa vás vzniklo?
Deti: Chrániť prírodu, kde sú všetky rastliny a živočíchy pod dohľadom človeka.
Oryol Polesie je veľmi krásne miesto. Sú tu borovicové lesy, brezové háje, tiché jazerá, lesné potoky. Príroda Oryolského Polesia je atraktívna v každom ročnom období.
- Pozývam Vás do národného parku - Oryol Polesie. Pri vchode do parku Oryol Polesie stojí socha dievčaťa, ktoré akoby pozývalo všetkých ľudí, aby prišli do parku a obdivovali jeho krásu, a spoza nej vykukuje dôverčivá srnka, ktorá dúfa, že hostia parku nebudú nikoho uraziť.
Viete ako sa správať v lese?
(Odpoveď detí: nelámať konáre stromov, nenechávať v lese odpadky, nezabíjať hmyz, zaobchádzať s voľne žijúcimi vtákmi a zvieratami opatrne atď.)
V národnom parku ľudia vysádzali vzácne rastliny a zbierali vzácne živočíchy, aby si ich ľudia pamätali, starali sa o ne a obdivovali ich.
Aké zvieratá a vtáky z Oryol Polesye poznáte? (Bison, Bear, Pštros - krátky príbeh pre deti podľa schémy.)
Chlapci, pomôžme teraz lesníkovi vrátiť zvieratá?
Didaktická hra „Kto žije v Oryol Polesie“
Cieľ: Objasniť a zovšeobecniť vedomosti detí o zvieratách, rozvíjať logické myslenie. Pestujte lásku k zvieratám. obrázky zobrazujúce zvieratá, deti si musia vybrať tie zvieratká, ktoré žijú v Oryol Polesie a priložiť ich k obrázku.
Výborne, našli ste všetkých správne. Teraz môžeme ísť ďalej.
Deti pristupujú k stromu.
Čo je to za strom? (Smrek.)
Neďaleko neho stojí schránka z brezovej kôry.
Vychovávateľ: Chlapci, tu je krabica. Bol to Starý Lesovichok, ktorý nám pripravil prekvapenie. Pozrime sa, čo je vo vnútri.
Učiteľ otvorí krabicu. Obsahuje šišky, na ktorých sú pripnuté hádanky.
- Pozri, v krabici sú hádanky. Skúsme ich uhádnuť.
1. V bielych šatách sme stáli na čistinke,
Sýkorky lietali a sedeli na svojich vrkočoch. (Breza.)
2. Nikto sa nebojí, ale všetci sa trasú. (Aspen.)
3. Na lúkach majú sestričky zlaté oko a biele mihalnice. (Harmanček.)
4. Nie teplo, nie oheň, ale ak ho vezmete do rúk, pripáli sa. (Žihľava.)
(Deti hádajú hádanky.)
- Výborne, vyriešili ste všetky hádanky! Dobre poznáte stromy a rastliny, ktoré rastú v Oryol Polesie.
Učiteľ: Teraz, chlapci, hádajte hádanku:
Dlhé ucho
Guľôčka páperia,
Šikovne skáče
Miluje mrkvu. (Zajac.)
Sadnime si za stoly a spravme si zajačika, aby ho lesník zobral do oryolského lesa.
(Deti robia zajačika.)
Teraz dáme zajačikov do košíka.
Chlapci! Pomohli sme?
(odpovede detí)
Vychovávateľ: Škoda, je čas, aby sme sa vrátili do skupiny, povedzme lesnému chlapcovi: Ďakujem a dovidenia.
Lesovichok: Zbohom!
Vychovávateľ: Zatvoríme oči a Povedzme čarovné slová: (spev vtákov)
Dupneme nohami,
Zatlieskajme si rukami.
Otočme sa, otočme sa,
Spojme si ruky.
Zatvorme oči a povedzme: "Ahoj!"
Je čas, aby sme sa všetci vrátili do škôlky.
Otvárame oči. (Vtáky prestávajú spievať.)
Učiteľ zhrnie:
Tak sme späť priatelia, páčilo sa vám to?
Chlapci, kde sme dnes boli? Oryol Polesie.)
Poznáte nejakú báseň?
Báseň (napísaná reb)
Rodná krajina, Oryol Polesie,
Ste naša pýcha a krása!
Vzniesol sa vysoko do neba
Štíhle, mohutné lesy.
Na čo najradšej spomínate a o čom budete doma rozprávať rodine?
Ďakujem všetkým a dovidenia.
Zhrnutie integrovanej vyučovacej hodiny pre deti staršieho predškolského veku
PREDMET: POVAHA RODINNÝCH ZEMÍ A LÁSKA K RODOM.Cieľ: Pestovať lásku k rodnej krajine, vážiť si ju a chrániť.
Úlohy:
- Vzdelávacie ciele: zovšeobecniť vedomosti detí o flóre ich rodnej krajiny.
- Vývojové úlohy: naďalej rozvíjať schopnosť detí expresívne čítať poéziu, sprostredkovať emocionálny postoj k obsahu diela.
- Výchovné ciele: Formovať uvedomelý vzťah k prírode, túžbu po jej zachovaní a ochrane. Pestovať pocit hrdosti, lásky, zodpovednosti za pôvodnú prírodu a rešpekt k nej.
Integrácia vzdelávacích oblastí:
Kognitívny vývoj: formovanie predstáv o objektoch okolitého sveta (o tulipánoch, miestach ich klíčenia).
Umelecký a estetický vývoj:
- Zoznámiť deti s prebúdzaním sa jarnej prírody, rozvíjať estetické vnímanie;
Účastníkmi sú študenti stredných škôl.
Prípravné práce:
Pozrite si video o našom meste
Čítanie beletrie:
- „Mladému priateľovi“ D. Kugultinovovi;
- „V kolíske pierkovej trávy“ od G. Kukarka;
- „Aprílové kvapky“ od V. Sandžieva;
- „Budeme s tebou počúvať step“ od V. Shugraeva.
Pri pohľade na ilustrácie obrazov umelcov:
- G. Rokchinsky: "Ostrov tulipánov."
- K. Oldaeva: "Majster stepi."
Zapamätanie básní o stepi.
Rozhovor o našej oblasti, o stepných kvetoch
Riešenie hádaniek o kvetoch.
Pracujte s rodičmi (vyberte obrázky na tému „Step“, nakreslite obrázky spolu s deťmi na tému „Príroda regiónu Don“
Výbava: obláčiky, notebook, projektor, model stepi, farebný origami tulipánový papier, oranžové tyčinky - stonka kvetu.
POKROK TRIEDY
Organizovanie času.Vychovávateľ.
Vymyslel niekto jednoducho a múdro
Pozdravte sa, keď sa stretnete! Dobré ráno!
Dobré ráno slnku a vtákom!
Dobré ráno! Priateľské tváre!
A každý sa stane láskavým a dôveryhodným!
Dobré ráno trvá až do večera!
IN: Chlapci, povedzme dobré ráno hosťom
deti. Dobré ráno!
Vosp.-Chalani, radi cestujete?
deti. Áno!
Bude vzdelávať. S čím môžete cestovať?
deti. Cestovať môžete…
Bude vzdelávať. Ale čím budeme dnes cestovať, to sa dozviete uhádnutím mojej hádanky
Na modrej oblohe
Ako na rieke,
Biele ovečky plávajú.
Držia si cestu z diaľky
Ako sa volajú? ...(oblaky)
- Už ste niekedy cestovali v oblakoch?
deti. Nie!
-Potom ideme na výlet v oblakoch, aby sme obdivovali prírodu našej rodnej zeme, a to krásu donskej stepi. Pretože ty a ja žijeme na Done.
(deti sedia na koberci, pozrite si video „Don Steppe“)
Video "Step"
- Chlapci, kde sme to skončili? (step)
Prichádza jar, príroda sa prebúdza, step ožíva, všetci sa tešia z tepla a slnka! Poďme dole z oblakov a obdivujme krásu stepi, ale najprv si každý vezme pre seba vzdušný biely oblak.
Ach, chlapci, vaše oblaky nie sú obyčajné s obrázkami, pozorne sa pozrite na svoje obrázky a uvidíte znaky stepi. Dnes budeme hovoriť o stepi. Takže ste pripravení povedať svoje návrhy.
Krásu donských stepí vždy spievali umelci, hudobníci a básnici. A pozývam vás, aby ste si prečítali básne o našej donskej stepi.
Step je dokorán
Leží naprieč a pozdĺž,
Ako ohnivé more
Teplo páli a spaľuje.
Step... Azúrovo modrá.
Ste jednoduchý a zložitý.
A kamkoľvek sa pozrieš,
Krása... Krása.
Step... Rozľahlosť a rozľahlosť.
Zázraky a vesmír.
Šedovlasá perová tráva
A tulipánový koberec.
Snímka „Kvitnúca step“
Pozrite sa, koľko kvetov je na jar v stepi. A aké sú, chlapci, prvé jarné stepné kvety, ktoré poznáte?
-Navrhujem, aby ste sa premenili na tulipány a trochu si zatancovali (fyzické cvičenia na hudbu)
Chlapci, tulipány na zelenej tráve sú veľmi krásne. Aj keď ich je veľa, nemali by ste si ich vyberať. Nech kvety zostanú a potešia nás svojou krásou.
deti. Pešo!
Pohybové cvičenie „Choď! »
Zdvihneme nohy vyššie.
Prešľapujú nohami po rovnej ceste (chodia dupavým krokom)
Nohy budú ticho kráčať po úzkej cestičke (chodia po špičkách)
Bežali za sebou.
Utekali sme do škôlky.
- Chlapci, sme späť v škôlke. Dajme všetky kvety do vázy a nech nás potešia svojou krásou a pripomenú nám našu cestu naším donským krajom.
- A na záver by som chcel povedať:
- Príroda je náš úžasný domov!
- Nech sa v ňom všetci cítia pohodlne!
- Nech sú stepi a rieka čisté!
- Mraky plávajú po modrej oblohe!
- Starajte sa o prírodu - toto je náš domov!
OBECNÁ ROZPOČTOVÁ PREDŠKOLA
VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA
CENTRUM VÝVOJA DETÍ
MATERSKÁ ŠKOLA č.31, ORLYA
Zhrnutie OPEN CLASS
Vychovávateľ:
Sitnitskaya S.V.
K TÉME: „CESTA ZA PRÍRODOU VAŠEJ RODINY“
Softvérové úlohy:
1. Predstavte deťom národný park Oryol Polesye, jeho účel a ukážte jeho hlavné hodnoty (bohatú flóru a faunu);
2. Vytvoriť si predstavu o rezervácii ako o mieste, kde je osobitne chránená bohatá príroda;
3. Upevniť vedomosti detí o kultúre správania v prírode;
4. Pestujte si pocit hrdosti na prírodné zaujímavosti svojej rodnej krajiny.
Prípravné práce:
-Rozhovory s deťmi o našej rodnej krajine;
Deti si prezreli mapu a ilustrácie sveta zvierat a rastlín regiónu Oryol;
D/i „Kto žije v Oryol Polesie“
Rozprávali sme sa o povolaní lesníka.
Demo materiál:
Mapa oblasti Oryol;
Ilustrácie sveta zvierat a rastlín;
Zvuková nahrávka „Sounds of the Forest“, piesne „Native Land Forever Beloved“;
Hrdina "Lesovichok";
Magická skrinka.
Priebeh lekcie
(Prehráva sa zvuková nahrávka piesne „Native Land Forever Beloved“, deti vstupujú do skupiny)
Vychovávateľ: Chlapci, dnes k nám prišli hostia. Poďme sa pozdraviť.
Vymyslel niekto jednoducho a múdro
Pri stretnutí pozdravte: "Dobré ráno!"
Dobré ráno slnkom a vtákom!
Dobré ráno usmiatym tváram!
– Teraz sa na seba usmejte a rozdávajte svoje úsmevy hosťom (úsmev detí)
Motivácia s momentom prekvapenia: vzhľad balóna s písmenom.
(zaklopať na dvere)
Chlapci, máme ďalšieho hosťa, ktorý mešká.
Toto je lopta, ktorá dorazila! Áno, nie je jednoduchý! Pozrime sa, čo nám priniesol?
Toto je list, prečítame si ho?
Učiteľ (číta list): „Dobrý deň, drahé deti!
Píše vám starý lesný chlapec. Mal som problém: zostavoval som Červenú knihu a zvieratá sa pomiešali so zvieratami z iných krajín. Sama to nezvládnem. Naozaj potrebujem tvoju pomoc. Posielam ti čarovný prútik, ktorý ti pomôže dostať sa do môjho lesa. Vopred ďakujem. Starý lesný muž."
Chlapci, koľkí z vás vedia, kto je lesník? Čo robí v lese?
Deti: Toto je človek, ktorý chráni a chráni les. Udržiava poriadok v lese, stará sa a pomáha zvieratám a vtákom v ťažkostiach a kŕmi ich v zime.
Pedagóg: Čo robiť v tejto situácii?
Deti: Choďte do lesa a pomôžte.
Potom poďme.
Telesná výchova (zvuky lesa)
Učiteľ: Oh, chlapci, pozrite sa, kto sa s nami stretáva (lesný chlapec)?
Lesovichok: Ďakujem vám, chlapci, že ste mi prišli na pomoc.
Lesovichok: Pozrite sa na tieto fotografie a skúste uhádnuť, kam dnes ideme?
(Odpovede detí: V Oryol Polesie)
Správne do národného parku Oryol Polesye
Prečo si myslíte, že vznikol?
Deti: Chrániť prírodu, kde sú všetky rastliny a živočíchy pod dohľadom človeka.
Oryol Polesie je veľmi krásne miesto. Sú tu borovicové lesy, brezové háje, tiché jazerá, lesné potoky. Príroda Oryolského Polesia je atraktívna v každom ročnom období.
- Pozývam Vás do národného parku - Oryol Polesie. Pri vchode do parku Oryol Polesie stojí socha dievčaťa, ktoré akoby pozývalo všetkých ľudí, aby prišli do parku a obdivovali jeho krásu, a spoza nej vykukuje dôverčivá srnka, ktorá dúfa, že hostia parku nebudú nikoho uraziť.
Viete ako sa správať v lese?
(zodpovednosť: Nelámať konáre stromov; Nenechávať odpadky v lese; Nezabíjať hmyz; Dávajte si pozor na voľne žijúce vtáctvo a zvieratá atď.)
V národnom parku ľudia vysádzali vzácne rastliny a zbierali vzácne živočíchy, aby si ich ľudia pamätali, starali sa o ne a obdivovali ich.
Aké zvieratá a vtáky z Oryol Polesye poznáte? (Bison, Bear, Pštros - poviedka pre deti podľa schémy)
Chlapci, pomôžme teraz lesníkovi vrátiť zvieratá?
Didaktická hra „Kto žije v Oryol Polesie“
Cieľ: Objasniť a zovšeobecniť vedomosti detí o zvieratách, rozvíjať logické myslenie. Podporujte lásku k zvieratám Obrázky zvierat, deti si musia vybrať tie zvieratá, mačka. v Orlove. Polesie žiť a pripojiť k obrázku.
Výborne, našli ste všetkých správne. Teraz môžeme ísť ďalej.
Deti pristupujú k stromu.
-Čo je to za strom (smrek)?
Neďaleko neho stojí schránka z brezovej kôry.
Vychovávateľ: Chlapci, tu je krabica. Bol to Starý Lesovichok, ktorý nám pripravil prekvapenie. Pozrime sa, čo je vo vnútri.
Učiteľ otvorí krabicu. Obsahuje šišky, na ktorých sú pripnuté hádanky.
- Pozri, v krabici sú hádanky. Skúsme ich uhádnuť.
1. V bielych šatách sme stáli na čistinke,
Sýkorky lietali a sedeli na svojich vrkočoch. (breza)
2. Nikto sa nebojí, ale všetci sa trasú. (Aspen)
3. Na lúkach majú malé sestričky zlaté oko a biele mihalnice. (harmanček)
4. Nie teplo, nie oheň, ale ak ho vezmete do rúk, pripáli sa. (žihľava)
(Deti hádajú hádanky.)
- Výborne, vyriešili ste všetky hádanky! Dobre poznáte stromy a rastliny, ktoré rastú v Oryol Polesie.
Učiteľ: Teraz, chlapci, hádajte hádanku:
Dlhé ucho
Guľôčka páperia,
Šikovne skáče
Miluje mrkvu (zajac).
Sadnime si za stoly a spravme si zajačika, aby ho lesník zobral do oryolského lesa.
(Deti robia zajačika)
Teraz dáme zajačikov do košíka.
Chlapci! Pomohli sme?
(odpovede detí)
Vychovávateľ: Škoda, je čas, aby sme sa vrátili do skupiny, povedzme lesnému chlapcovi: Ďakujem a dovidenia.
Lesovichok: Zbohom!
Vychovávateľ: Zatvorme oči a povedzme čarovné slová: (spev vtákov)
Dupneme nohami,
Zatlieskajme si rukami.
Otočme sa, otočme sa,
Spojme si ruky.
Zatvorme oči a povedzme: "Ahoj!"
Je čas, aby sme sa všetci vrátili do škôlky.
Otvárame oči. (Vtáky prestávajú spievať.)
Učiteľ zhrnie:
Tak sme späť priatelia, páčilo sa vám to?
Chlapci, kam sme dnes išli (Oryol Polesie)
Poznáte nejakú báseň?
Báseň (rozprávaná dieťaťom)
Rodná krajina, Oryol Polesie,
Ste naša pýcha a krása!
Vzniesol sa vysoko do neba
Štíhle, mohutné lesy.
Na čo najradšej spomínate a o čom budete doma rozprávať rodine?
Ďakujem všetkým a dovidenia.