Práca ľudí na jar v seniorskej skupine. Aktivity ľudí na jar
Zhrnutie vyučovacej hodiny o vývine reči v seniorskej skupine kompenzačného zamerania na danú tému
"Ľudová práca na jar"
Cieľ: Zoznámiť deti s prácou ľudí v prírode na jar.
Vzdelávacie – objasniť a rozšíriť vedomosti detí o jarných zmenách v prírode; upevniť názvy jarných mesiacov; rozširovať slovnú zásobu detí na danú tému.
Rozvojové – rozvíjať myslenie detí, ich pozornosť a pamäť, reč a jemnú motoriku.
Výchovné – Vštepovať deťom úctu k práci dospelých a túžbu pomáhať im.
Priebeh lekcie
Jar má veľa práce,
Lúče jej pomáhajú:
Jazdia spolu po cestách
Hovoriace streamy,
Roztápajú sneh, rozbíjajú ľad,
Zahrievajú všetko naokolo.
Spod ihličia a steblá trávy
Vyliezol prvý ospalý chrobák.
Kvety na rozmrazenom mieste
Zlaté rozkvitli
Púčiky sú plné, opuchnuté,
Čmeliaky lietajú z hniezda.
Jar má veľa starostí,
Ale veci sa pozerajú hore:
Pole sa stalo smaragdovým
A záhrady kvitnú.
O akom ročnom období báseň hovorí? (O jari.)
Prišla jar.
Aké jarné mesiace poznáte?
Čo sa zmenilo v prírode?
Na jar príroda ožíva a dochádza k mnohým rôznym javom. Aké ďalšie zmeny nastali v prírode na jar? (Objaví sa čerstvá mladá tráva. Vtáky prileteli z teplých krajín a začali si stavať hniezda. Zvieratá sa prebudili po zimnom spánku. Hmyz vyliezol von.)
Hra "Dokončiť vetu."
Vyberte akčné slová a dokončite vety.
Na jar slnko... (zohrieva, pečie, hladí)
Na jar námraza pod slnkom... (topí sa, kvapká)
Na jar snehové záveje od slnečného tepla... (usadiť sa, roztopiť sa)
Na jar púčiky na stromoch... (napučia, prasknú)
Na jar potoky... (behať, bľabotať, zvoniť, robiť hluk)
Na jar, vtáky... (vráťte sa, vleťte sa)
Na jar si vtáky robia hniezda... (stavajú, stavajú, robia)
Na jar ľad na rieke (topí sa, praská, láme sa, pláva)
Na jar sa v rozmrazených škvrnách objavujú prvé kvety (objavujú sa, kvitnú, kvitnú)
Na jar tráva... (preráža sa, rastie, zelene sa)
V.: -Žijeme v oblasti, kde sú dosť dlhé a studené zimy a teplé letá. Leto však nie je dostatočne dlhé na to, aby všetka zelenina dozrela. Čo stavajú v zeleninových záhradkách pre rýchlejší rast a dozrievanie zeleniny? Počúvaj:
Na kopci je dom,
na vrchu je pokrytá filmom
V Tomovom dome rastú paradajky.
(skleník)
D/hra „Na čo potrebujeme...“
Kopú zem lopatou.
Na oranie poľa je potrebný traktor.
Kombajn zbiera obilie.
Na kosenie sena môžete použiť kosu.
Interaktívna hra „Pomôžte trpaslíkovi nájsť nástroj na prácu v záhrade“
D/i „Čo najskôr, čo potom“
Deti usporiadajú obrázky
D/i "Jeden - veľa".
Traktor - traktory.
Sejačka – sejačky.
Lopata – lopaty.
Farba - farby.
Vodná kanva - napájadlá.
Štetec - štetce.
Strom - stromy.
Krík – kríky.
Kvet - kvety.
Paradajka - paradajky.
Uhorka - uhorky.
Skleník – skleníky.
Skleník – skleníky.
Zhrnutie lekcie o podávaní správ
Na tému: "Ľudová práca na jar"
Pre 1. stupeň
Spracovala: Yulia Chelyabina, učiteľka základnej školy, Škola č.83
Predmet: "Ľudová práca na jar »
Cieľ: formovať u detí chápanie sezónnych zmien v práci ľudí.
Úlohy:
1. Oboznámte žiakov s tým, ako sa s príchodom jari menia pracovné aktivity ľudí.
2.Rozvíjať tvorivú činnosť, fantáziu, pamäť, pozornosť.
3. Podporujte tvrdú prácu, zmysel pre lásku a úctivý, starostlivý prístup k práci.
Vybavenie:
1.PrezentáciaMocBod(8 snímok)
2. Príslovia (4 ks.)
3. Kartičky so slovnou zásobou (17 ks.)
4. Plastové poháre (36 ks.)
5.Vata
6.Semená kôpru
7.Počítač
8. Multimediálny projektor
Typ lekcie: učenie sa nového materiálu
Formulár: tradičné
Počas tried:
U: Dnes, v tento krásny deň, som rád, že vás vidím. Ahojte chalani! Sadni si. Poďme vyriešiť túto hádanku:
Kráska kráča
Zľahka sa dotýka zeme.
Ide do poľa, k rieke,
A pri snehu a pri kvete.
Uhádli ste, o ktorej kráske hovoríme?
D: o jari
U: čo vieš o jari?
D: Počasie je teplé, vtáky prilietajú, sneh sa topí.
U: a teraz sa pokúsim skontrolovať, ako dobre ste informovaní. Budem klásť otázky a vašou úlohou je odpovedať, zdvihnem ruku. Takže začnime:
1.Čo sa dá nazvať jar?
(jar je červená, jar je matka, dlho očakávaná)
2. Aká je jar?
(násilný, kvitnúci, radostný, statočný, veselý, skorý)
3. Aké sú znaky jari?
(dni sa predlžujú, noci sa skracujú, obloha na jar je hlboká a jasná, slnko svieti jasnejšie, silnejšie sa ohrieva, sneh tmavne, usadzuje sa a topí sa, na stromoch sa zväčšujú púčiky)
4. Aké jarné mesiace poznáte?
(marec apríl máj)
Ľudia nazývajú jarné mesiace nasledovne: marec – topenie, apríl – kvapkanie, Vodnár; Máj je spevník. Prečo sa tieto mesiace tak volajú?
D:
5.Ako sa volajú vtáky, ktoré k nám prilietajú na jar z teplých krajín?
(migračný)
6. Pomenujte vtáka, ktorý na jar letí ako prvý?
(veža)
7. Pomenujte prvé jarné kvety
(snežienka, podbeľ, púpava, konvalinka)
8. Ako sa zmení oblečenie ľudí?
(ľudia nosili svetlejšie oblečenie, jarné oblečenie)
9. Čo robia letní obyvatelia na jar?
(vykopať pôdu, zasadiť sadenice, zasiať semená, orezať stromy a kríky, pohnojiť pôdu)
Výborne! Na tieto otázky ste dokázali odpovedať bez problémov. Teraz už vieme, ako dobre poznáte jar a jej znamenia.
U: Ponúkam vám ešte jednu úlohu. Na tabuli sú slová, no fúkal silný vietor a oni si prekvapivo zmenili miesto. Vašou úlohou je spojiť slová, aby ste vytvorili výraz. Po pripojení budete premýšľať o tom, čo hovorí.
„Práca vlastníkov pôdy je skvelá a čestná“
"Len práca živí človeka"
"Bez dobrej práce nie je ovocie"
Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí.“
Prečítajme si každý výraz. Aký je podľa vás význam každého príslovia?
D:
U: Aké spoločné slovo sa našlo vo všetkých vetách?
D: práca
U: Čo myslíte, o čom sa budeme baviť?
D: o práci ľudí na jar
U: Výborne! Správne ste určili tému hodiny (snímka č. 1)
S príchodom jari sa mení nielen počasie, ale aj ľudia. Za celú zimu sa v snehu nahromadilo množstvo úlomkov. (snímka číslo 2), a keď sa sneh roztopil, ulice a cestičky nášho mesta začali vyzerať ako veľké smetiská (snímka číslo 3). A človek začne zveľaďovať tie miesta, kde trávi najviac času. Začína po sebe upratovať. Vidíte, že okolo vás ľudia začínajú organizovať upratovacie dni (snímka č. 4), vychádzajú do ulíc a skrášľujú okolie, odstraňujú špinu a odpadky (snímka č. 5). Keďže vy a ja žijeme v meste Zernograd, ktoré sa nachádza na okraji nekonečných polí, leto rýchlo prichádza a my potrebujeme mať čas na dokončenie hlavných sejbových prác (snímka č. 6). A tu je najdôležitejšie stihnúť orať pôdu (snímka č. 7), kým ju slnko úplne nevysuší, a v krátkom čase zasiať semená obilnín a zeleninových rastlín, zasadiť zemiaky (snímka č. 8 ). A koncom jari, v máji, zasaďte sadenice uhoriek, paradajok a kapusty, aby ste už v júni mali čerstvú zeleninu.
Ľudia, ktorí majú vidiecke domy alebo majú domček na zemi, sa tiež začínajú starať o rastliny vo svojich záhradách Stromy a kríky sa striekajú toxickými látkami, ktoré ničia hmyzích škodcov (snímka č. 9). Rovnako ako na jeseň sa spodná časť kmeňov ovocných stromov bieli vápnom (snímka č. 10).
U: Aké ovocné stromy poznáte?
D:
Upratovanie sa nerobí len na súkromnom pozemku. Ale aj v uliciach mesta, vrátane našej, vo všetkých obciach a dedinkách (snímka číslo 11). Keby ste boli v našom háji, mohli ste to pozorovať. Všade sú vysadené kvety (snímka č. 12), ktoré nás svojimi pestrými farbami budú tešiť celé leto.
U: A teraz navrhujem, aby ste prispeli aj vy a ozelenili svoju kanceláriu. K tomu vám teraz dám plastové poháriky, do ktorých semienka zasadíte. Na spodok pohára dajte malý kúsok vaty, potom priamo na vatu vložte niekoľko semienok a nalejte. Teraz musíte dať poháre na teplé miesto. A semienka určite vyklíčia a urobia vám radosť, len ich nezabudnite sledovať a polievať; ak to neurobíte, nič nebude fungovať.
U: Zhrňme si lekciu. Chlapci, vymenujte hlavné typy práce, ktorú ľudia vykonávajú na jar.
D: Upratovanie ulíc a dvorov, parkov a záhrad po zime.
Výsev a výsadba obilnín, zeleniny a ovocných rastlín.
U: súhlasím s vašimi odpoveďami. Týmto sa naša lekcia končí. Všetci sa postavili. Zbohom!
Oľga Popková
Rozhovor s deťmi „Práca ľudí na jar“
Ľudová práca na jar.
Cieľ: Vytvárať u detí predstavu o ľudská práca na jar, o vlastnostiach pôrod v tomto ročnom období a jeho spoločenský význam. Vychovaj ťažká práca, pocit lásky a úctivého, starostlivého postoja k pôrod.
Jar je červená! Prišiel si k nám
S teplými lúčmi, s rýchlymi prúdmi.
Prvý prišiel marec, biely sneh sa roztopil,
Apríl za ním otvorí dvere.
A keď príde máj, všetko okolo rozkvitne.
Len čo sa sneh z polí roztopí, začínajú jarné práce. A predtým, ako zem vyschne, musíte mať čas na orbu a zasiatie obilnín - to je pšenica, jačmeň, ovos, raž. To je ľudí pracujúcich v obci na jar od skorého rána do neskorého večera.
„Ražný chlieb, bochníky, rožky
Pri chôdzi to nedostanete.
Ľudia si na poliach vážia chlieb.
Nešetria námahou na chlieb.“
Ľudia vravia: "Ak Prespal som jar, v zime budeš hladovať."
Mám veľa starostí ľudia na jar. Musíme naklíčiť semená, pripraviť záhony,
sadiť zemiaky.
V teplých jarných dňoch sa vysádzajú sadenice uhoriek, paradajok, kapusty, papriky.
Lopaty na pleciach a chlapi do terénu!
Sme radi, že pracujeme! A slnko je vítané!
Zem je taká teplá - mierne dymí.
A orná pôda je pripravená prijímať semená.
V záhradách sa vysádzajú ovocné stromy a kríky, sadia maliny, ríbezle, egreše.
Deti spolu s dospelými vyrábajú vtáčie búdky a vešia ich v parkoch, na námestiach a na dvoroch.
Na uliciach miest, v parkoch a na námestiach a na dvoroch ľudia zbierajú odpadky, ktoré sa objavujú spod snehu. Staré suché konáre a lístie sa hrabú na hromady a odvážajú sa na špeciálne miesta.
Orezávajú sa stromy a vysádzajú sa nové rastliny a na záhony sa vysádzajú krásne kvety.
Potom bude leto krásne a jeseň plná úrody a zima bude plná zásob.
na jar Ak nepracujete, v zime nebudete jesť.
SZO na jar Ak tam neleží, zasýtite sa na celý rok.
Zem miluje prácu.
Pozemok viac hnojte – úroda bude vyššia.
Vytrváte práca- v nádobách bude chlieb.
Publikácie k téme:
"Som medzi ľuďmi." Spoločné organizované vzdelávacie aktivity s deťmi logopedickej prípravnej skupinyÚlohy. 1. Naučte deti rozlišovať medzi ľuďmi rôzneho veku a pohlavia, dať predstavu o priebehu ľudského vývoja. Priviesť deti k porozumeniu.
Konverzácia pre rodičov „Príprava dieťaťa na školu: tvrdá práca alebo zábavná hra? Príprava do školy a aktivity pre predškolákov je jednou z hlavných tém starostlivých rodičov. Okrem toho sa obávajú mnohých problémov.
Konverzácia „Medzinárodný deň starších ľudí“ Rozhovor na tému: „Medzinárodný deň starších ľudí“ Pripravila: Titková N. N. Ciele: Vzdelávacie: - Rozšíriť vedomosti detí o takých.
Téma: "Práca lekára." Ciele: priblížiť deťom lekársku profesiu, obohatiť ich vedomosti o práci lekára a dať predstavu o jej nevyhnutnosti.
Fragment kalendárneho plánu pre prípravnú skupinu „Nature’s Pantry. Práca ľudí na jeseň" Téma týždňa: „Spajza prírody. Práca ľudí na jeseň“ Cieľ: zovšeobecniť a rozšíriť vedomosti detí o jesenných prírodných javoch, o jesennej úrode.
Jarné hry s deťmi v predškolskom veku Vychovávateľ. MBDOU č. 26, Nevinnomyssk. Khidirova A.D. Jarné hry s deťmi predškolského veku. Prišla jar, chcem čo najviac.
Kartotéka „Pozorovania v prírode na jar (marec) s malými deťmi s mentálnym postihnutím“ 1. Za slnkom. Upozornite deti na to, že na oblohe sa začalo častejšie objavovať slnko. Jeho lúče žiaria jasnejšie. Slnko sa usmieva a všetko je okolo.
Súhrn priamych vzdelávacích aktivít
pre deti staršieho predškolského veku „Ľudová práca na jar“
Z pracovných skúseností Chetverikova I.A.,
logopéd učiteľ v predškolskom vzdelávacom zariadení č. 21 v meste Dubna, Moskovská oblasť
Cieľ:
1. Aktivizácia, rozšírenie, objasnenie slovnej zásoby k danej téme.
2. Precvičte si používanie zdrobňujúcich prípon pri podstatných menách
podstatné mená
3. Precvičte si zhodu podstatných a prídavných mien s číslovkami.
4.Formovať logické myslenie, rozvíjať súvislú reč.
slovník:
Podstatné mená:
Lopata, hrable, skleník, záhon, sadenice, výsadba, kanva, skleník, záhradka, záhon.
Slovesá:
Sadiť, siať, polievať, bieliť, orezávať, okopávať, okopávať.
Pohybujte sa.
1.Organizačný moment.
Čítanie básne:
Jar je červená! Prišiel si k nám
S teplými lúčmi, s rýchlymi prúdmi.
Prvý prišiel marec, biely sneh sa roztopil,
April za ním otvorila okno a dvere.
A keď príde máj, všetko okolo rozkvitne.
Deti, aké ročné obdobie nastalo?
-Po akom ročnom období prišla jar?
-Aké ročné obdobie príde po jari?
-Koľko jarných mesiacov poznáš? Pomenujte ich v poradí.
-Ktorý jarný mesiac je najchladnejší (najteplejší) a prečo?
Aký mesiac to je?
-Čo si myslíš, že ľudia robia na jar v záhrade ?
2. „Rake“ – cvičenie s prstami.
Ruky ako hrable (palec pritlačený k dlani a zvyšok mierne
od seba a napoly ohnuté), škrabanie pozdĺž drsného povrchu pomocou podložiek
prsty (na prízvučných slabikách):
Hrable používame na hrabanie odpadu zo zeme,
Aby klíčky mohli preraziť na svetlo.
3. Pozrite sa na obrázok „Práca ľudí na jar“
otázky:
Čo vidíš na obrázku?
Čo robí mama?
Prečo ľudia na jar umývajú okná, zametajú ulice, opravujú lavičky a natierajú ploty?
čo robí otec?
Čo pestuje tvoj brat?
4. Cvičenie „A ja budem“
(dokončite vetu podľa príkladu)
Mama umýva a ja budem umývať.
Môj brat kope a ja budem kopať.
Ocko nadáva a ja budem nadávať.
Galya Waters a ja
Vitya upratuje a ja...
Nadya vesluje a ja...
Vova seká a ja...
Babička sadí a ja...
Tanya seje a ja...
Vanya bieli a ja...
Pavol obrezáva a ja...
5. Pokračujte vo vete:
Na jar si ľudia okopávajú záhrady (zasiať, zasadiť, polievať, kyprieť, zasievať,...)
6. Vysvetlite príslovia:
Ak na jar nepracujete, v zime nemôžete jesť.
Kto si na jar neľahne, bude dobre najedený na celý rok.
7. Vysvetlite slovo:
Zeleninová záhrada, sadenice, presádzanie.
8. Nazvite to láskavo:
Záhrada -
Zeleninová záhrada -
Posteľ -
skleník -
Jabloň -
Záhon -
9. Vytvorte vety s pármi slov:
Dig - posteľ; Polievanie - skleník; Výsadba - sadenice.
10. Počítajte do päť:
Jeden rozkopaný záhon, jeden zaburinený rad...
Dve rozkopané postele
...Päť rozkopaných postelí.
11. Vymenuj a vysvetli štvrté slovo:
Deň - noc, leto - zima.
Vták – vajce, rastlina – (semeno.)
Jabloň - záhrada, cibuľová - (zeleninová záhrada)
Záhon - kvety, záhon - (zelenina)
Lopata - kopať, kanva - (voda)
Človek - pohyb, rastlina - (transplantácia)
12. Čítanie, odpovedanie na otázky, prerozprávanie v reťazci.
JARNÉ STAROSTLIVOSTI. (podľa T. Shorygina)
Ľudia majú na jar veľa starostí. Musíme naklíčiť semená, pripraviť záhony,
sadiť zemiaky, cibuľu, zasiať kôpor, petržlen, mrkvu, repu. V záhrade -
okopať stromy, odrezať suché konáre a zasadiť na záhony krásne kvety.
Potom bude leto krásne a jeseň plná úrody a zima bude plná zásob.
otázky:
- Čo robia ľudia v záhrade?
- Čo robia ľudia v záhrade?
- Prečo to všetko robia?