Poznámky k lekciám o velikánoch minulosti v seniorskej skupine. Zhrnutie integrovanej hodiny v prípravnej skupine Téma: vedecká konferencia „Po stopách dávnych zvierat
Cieľ
Úlohy:
Vzdelávacie:
Vzdelávacie:
Pedagógovia:
- Monitorujte reč detí, dosahujte úplné odpovede;
— poskytnúť pomoc pri zodpovedaní otázok;
— Pomáhať deťom pri praktickej práci a pri experimentovaní.
Prípravné práce:
— Sledovanie prezentácie „Vyrábanie ceruzky“ a rozhovory s deťmi;
— Sledovanie karikatúry „Ceruzka a guma“
Vybavenie:
Sada farebných ceruziek; jednoduché ceruzky, tuhy, strúhadlá, gumy, pozorovacie karty - podľa počtu detí; rôzny materiál: obrúsky, kúsky látky, papier, stuhy, nite, tyčinky na zmrzlinu; zbierka jednoduchých ceruziek; maľba – Pastier pasie ovce; plátno zobrazujúce jaskyňu, skalné maľby a staroveký človek; maketa ohňa vyrobená z konárov; zuhoľnatené konáre podľa počtu detí.
Problémová situácia: Prečo jednoduchá ceruzka nežije so všetkými ceruzkami v jednej krabici?
— Dynamická pauza;
— Rozhovor s deťmi „Ako a čím kreslili starovekí ľudia?“;
— Cvičenie „Jaskynné maľby“;
— Príbeh učiteľa „Príbeh stvorenia ceruzky“;
— Praktická práca"Grafitová košeľa";
— Fyzické cvičenie „Zábavná gymnastika s ceruzkou“;
— Hry a pokusy s ceruzkou. (Symbolická analógia - TRIZ);
— Gymnastika pre oči s ceruzkou;
— Herné cvičenie"Vynálezca". (Fantasy binomial - TRIZ);
— Preskúmanie zbierky jednoduchých ceruziek;
— Analýza lekcie.
Priebeh lekcie:
Deti a učiteľ stoja v kruhu.
- Chlapci, pozerajte sa na seba, usmievajte sa na seba. Dnes nás čaká veľa zaujímavého, veľa nových objavov a pomocníkmi vám bude pozornosť, vynaliezavosť, vynaliezavosť a zvedavosť.
Učiteľ vysloví želanie pre deti hádanka :
Beriem čarovné prútiky do rúk.
Môžem si s nimi kresliť čo chcem.
Dom, rieka a huby,
Slnko, obloha a kvety.
Mám rád palice, toto sú palice.
Zvrchu drevený a zvnútra farebný.
- Chlapci, uhádli ste správne, sú to farebné ceruzky. Dnes som ti priniesol ceruzky. Pozrite sa, aké sú.
(Deti sa pozerajú, akú farbu majú ceruzky v škatuľke. Učiteľka upriami pozornosť detí na jednoduchú ceruzku).
- Chlapci, akú mám ceruzku? (jednoduché) Prečo jednoduchá ceruzka nežije so všetkými ceruzkami v jednej krabici? (Pretože v škatuľke žijú len farebné ceruzky a on nie je farebný, ale jednoduchý). Chlapci, viete, že história farebných ceruziek začína jednoduchou ceruzkou. Chcete vedieť ako to bolo? Pozývam vás na cestu do minulosti ceruzky.
Dynamická pauza.
Kráčame po ceste. Ideme s ceruzkou.
Ak narazíme na rokliny, rokliny obídeme.
Ak narazíme na zádrhely, vlezieme pod záseky.
A pôjdeme po kamienkoch, prejdeme cez potok.
Krok za krokom, kúsok po kúsku sa vrátime do minulosti.
- Chlapci, pozrite sa, kam nás vzala ceruzka? Kedy? (odpovede detí) Toto staroveký svet a žijú tu starí ľudia.
Učiteľ vyzve deti, aby si sadli k ohňu. Deti si prezerajú skalné maľby.
Učiteľ sa rozpráva s deťmi.
"Zaujímalo by ma, prečo nás ceruzka priviedla do tejto konkrétnej doby?" Povedz mi, kreslili starovekí ľudia? Kde kreslili? Čo ste zobrazili vo svojich kresbách? Čím kreslili starovekí ľudia? (Učiteľ počúva odpovede detí.) V skutočnosti starovekí ľudia radi kreslili. Na skalách v jaskyniach zobrazovali to, čo videli, čo ich obklopovalo: zvieratá, ľudí, poľovnícke výjavy a iné udalosti zo života ich kmeňa. A kreslili uhlíkom.
Chlapci, chcete si skúsiť vytvoriť svoje vlastné „skalné“ maľby? V blízkosti ohňa sú spálené konáre, vezmite si ich a nakreslite, čo by ste chceli nakresliť.
(Deti kreslia uhlíkom na stenu)
- Chlapci, ceruzka nás pozýva na cestu. Poďme ďalej.
Dynamická pauza:
Kráčame rozkvitnutými lúkami.
Budeme robiť kytice kvetov.
Niekde vzadu vysoké hory,
Niekde za vzdialenými lesmi,
Niekde vzadu hlboké moria.
Nájdeme niečo zaujímavé.
Učiteľ upriamuje pozornosť detí na obrázok - pastier pasúci ovce.
- Prečo si myslíš, že nás sem priviedla ceruzka?
Ukázalo sa, že kedysi dávno v Anglicku pastieri pásli ovce a videli na zemi nejakú tmavú pevnú hmotu. Zobrali to a uvedomili si, že táto látka zanecháva stopy. Potom pastieri prišli s nápadom, že by mohli ovce označiť touto látkou, aby si ich nepomýlili so stádom niekoho iného.
Táto látka sa nazývala grafit. Neskôr sa ukázalo, že s grafitom sa dá kresliť a písať.
Bolo nepohodlné používať grafit, veľmi si zašpinil ruky. Potom sa ľudia začali pýtať, ako zabrániť zašpineniu rúk? Chlapci, čo si o tom myslíte? (odpovede detí). Výborne, ponúkol si toho veľa rôzne možnosti. A teraz vám navrhujem, aby ste sa premenili na skutočných majstrov, šli do dielne a vyrobili si „tričko“ pre grafit sami. Nie náhodou som povedal „tričko“, pretože tak to ľudia nazývali.
Praktická práca.
Na stole pred deťmi sú rôzne materiály: obrúsky, kúsky látky, papier, stuhy, nite, tyčinky od zmrzliny. Deti si vyberajú materiál a vykonávajú prácu.
Výborne, chlapci, tvrdo ste pracovali, získali ste nezvyčajné predmety. Čo myslíte, ako vyzerajú? (odpovede detí). Všetky tieto predmety skutočne začali vyzerať ako ceruzka, len veľmi nezvyčajná. Sú to ceruzky, ktorými kreslili naši predkovia v 16. storočí. A takto vyzerá moderná ceruzka. (Učiteľ ponúkne každému dieťaťu jednoduchú ceruzku) Poďme sa hrať s ceruzkou.
Fyzické cvičenie „Zábavná gymnastika s ceruzkou“
(samomasáž prstov a dlaní pomocou ceruzky)
Váľam ceruzku v rukách.
Otáčam medzi prstami.
Určite každý prst
Naučím ťa byť poslušným.
- Chlapci, teraz vám navrhujem, aby ste sa stali skutočnými výskumníkmi a zistili, aké vlastnosti má ceruzka.
Učiteľ vyzve deti, aby išli do laboratória, obliekli si šaty a urobili si svoje pracovisko. Deti spolu s učiteľom vedú hry a experimenty s ceruzkou. (Symbolická analógia - TRIZ: deti zaznamenávajú závery do pozorovacej mapy pomocou symbolov, ktoré si vymysleli).
Pokus 1 – Z čoho je vyrobená ceruzka? (Deťom je ponúknutý rez ceruzkou. Záver: ceruzka sa skladá z tela a tuhy.)
Experiment 2 – Tvrdá a mäkká ceruzka.
Pokus 3 – Kresby ceruzkou sa dajú ľahko vymazať.
Pokus 4 – Zmršťuje sa ceruzka? (Deti strúhajú ceruzku pomocou strúhadla).
Pokus 5 - Ceruzka môže byť ostrá alebo tupá.
Pokus 6 - Sila ceruzky.
Záver:
Učiteľka položí deťom otázku: Aké nové vlastnosti ceruzky ste objavili? Deti odpovedajú na základe výsledkov pozorovacej mapy.
— Chlapci, ceruzka sa s vami chce hrať hru „Chyťte“. (gymnastika pre oči „Chyťte ceruzku očami“)
— Zistili sme, že ceruzka má jedinečné vlastnosti. Aby bola ceruzka praktickejšia a pohodlnejšia, ľudia ju neustále vylepšujú. Zamyslime sa nad tým, ako to môžeme zmeniť, urobiť lepšie a pohodlnejšie.
Herné cvičenie"Vynálezca"
(Binómia fantázie je TRIZ: nové nápady sa objavujú ako výsledok spojenia dvoch vecí. Možné možnosti: systém + systém – ceruzka + pravítko, ceruzka + pero; systém + antisystém – ceruzka + guma, ceruzka + strúhadlo).
Uvedomili sme si, že existujú jednoduché ceruzky, ktoré sa ľahko používajú. Okrúhla ceruzka sa kotúľa zo stola, a tak prišli s nápadom urobiť ju šesťhrannou. Potom, pre pohodlie, bola v hornej časti ceruzky umiestnená guma. Objavili sa farebné ceruzky. Ľudia začali hľadať materiál, ktorý by nahradil drevo. Takto sa objavili ceruzky v plastových rámoch. Bola vynájdená mechanická ceruzka v kovovom puzdre. V súčasnosti sa vyrábajú aj voskové ceruzky.
Nazbieral som zbierku ceruziek a chcem vám ju ukázať. (Deti sa pozerajú na zbierku ceruziek).
- A teraz je čas, aby sme sa vrátili do škôlky:
Otočený doprava, doľava,
Vrátili sme sa do škôlky.
- Tu sme späť v škôlke. Chlapci, spomeňme si, kde sme dnes boli? čo sme videli? Čo nové ste sa naučili? čo sa ti najviac páčilo?
Chlapci, pripravil som pre vás niekoľko hviezd. Príďte a vezmite si jednu hviezdičku za druhou. Arina, kto bol podľa teba počas hodiny najaktívnejší? Dajte mu svoju hviezdu. Timur, kto bol dnes najvynaliezavejší? Daj mi svoju hviezdu. Egor, kto bol dnes najchytrejší a rýchlo dokončil všetky experimenty? Daj mu to. Ostatní chalani, dajte hviezdičky niekomu, kto si ich dnes podľa vás zaslúži.
Vďaka chlapi. Dnes ste odviedli dobrú prácu. Chcem vám dať tieto „ťažké“ jednoduché ceruzky ako pamiatku na našu cestu.
Video lekcie
Sebaanalýza učiteľa
Téma samotnej vzdelávacej aktivity: „Cesta do minulosti jednoduchej ceruzky“.
Hodina bola vedená s deťmi z prípravnej skupiny.
Forma realizácie: hra - cestovanie.
integrácia vzdelávacích oblastiach: „Poznanie“, „Komunikácia“, „ Umelecká tvorivosť“, „Socializácia“.
Cieľ: predstavte históriu vzhľadu jednoduchej ceruzky a jej vývoj.
Na základe cieľa som si stanovil úlohy:
Vzdelávacie:
- vytvoriť detskú predstavu o jednoduchej ceruzke rôzne druhy, vlastnosti a vlastnosti, história jeho vzhľadu;
— zlepšiť zručnosti netradičná kresba;
— posilniť schopnosť detí samostatne vykonávať experimenty a zaznamenávať výsledky do pozorovacej tabuľky.
Vzdelávacie:
- rozvíjať pamäť, pozornosť, logické myslenie, dobré motorové zručnosti;
- rozvíjať schopnosť prevziať iniciatívu počas experimentovania, vyjadrovať svoje predpoklady, analyzovať, vyvodzovať závery;
— rozvíjať tvorivú činnosť a povzbudzovať deti, aby samostatne vymýšľali symboly;
- rozvíjať súvislú reč, obohacovať slovnú zásobu detí o slová: grafit,
Pedagógovia:
— pestovať nezávislosť, dôveru vo svoje schopnosti, presnosť;
— kultivovať schopnosť pozorne počúvať úlohy učiteľa, jasne a zreteľne odpovedať na otázky;
- pestovať záujem o poznávanie sveta okolo nás.
Pred vedením NOD som ho dirigoval s deťmi prípravné práce:
— Sledovanie prezentácie „Vyrábanie ceruzky“ a rozprávanie sa s deťmi o tom, čo videli;
— Vytvorenie zbierky jednoduchých ceruziek;
— Kreslenie na voľnú tému jednoduchými a farebnými ceruzkami.
— Sledovanie karikatúry „Ceruzka a guma“.
Štruktúra GCD:
V úvodnej časti Prevzal som organizáciu a psychologický postoj deti do GCD. Nastolil som problém: „Prečo jednoduchá ceruzka nežije v jednej škatuľke s farebnými ceruzkami? Aby som problém vyriešil, vyzval som deti, aby cestovali späť v čase a spoznali históriu jednoduchej ceruzky.
V hlavnej časti Zoznámila som deti s históriou jednoduchej ceruzky. Navrhoval som rôzne úlohy zamerané na samostatné, duševné a praktické činnosti deti. Súčasťou hlavnej časti bola aj samomasáž prstov a dlaní pomocou ceruzky, gymnastika pre oči, dynamické pauzy. To umožnilo deťom zmierniť únavu a zvýšiť výkonnosť.
V záverečnej časti Uskutočnila sa GCD analýza. Deti samé určili tých najaktívnejších a najmúdrejších atď., a dali im hviezdičky.
Deti boli aktívne a prejavovali záujem. Verím, že stanovený cieľ sa podarilo naplniť a všetky úlohy vyriešiť.
učiteľ MADOU KV" MATERSKÁ ŠKOLAč. 51" - "Zainka"
Sterlitamak, Republika Bashkortostan, Ruská federácia
Ciele:
Rozšíriť vedomosti detí o pravekých zvieratách.
Predstavte rastlinu papradie, povahu javu, akým je sopka, a štruktúru ľudskej kostry.
Precvičte si kreslenie, modelovanie a spoločné aplikácie.
Naučte sa robiť nezávislé závery z výsledkov experimentov („flexibilita chrbtice“, „sopka“).
Rozvíjať pozornosť, myslenie, zvedavosť, jemnú a hrubú motoriku.
Vybavenie:
Snímky: primitívnych ľudí, dinosaury, sopky, skalné maľby, paprade, smrť človeka, pôvod človeka, ľudská kostra.
Stopy dinosaurov.
Plastelína. Zelený papier, nožnice, lepidlo. List Whatman. Farebné ceruzky.
Modely zeleniny a ovocia, figúrky dinosaurov.
Pieskové stoly. Šablóny „dinosaurov“, sitká, lieviky, špachtle, šľahacie metly.
Loptičky rôzne veľkosti.
List papiera s nápismi „predátori“ a „bylinožravce“, vystrihnuté obrázky.
Model sopky, sóda, kyselina citrónová. Červené farbivo. Striekačka bez ihly, voda.
Stonky vodnatých rastlín, hliny, uhlia. Listy papiera, špongia, hnedá farba.
Palivové drevo. Obrázky zobrazujúce plamene, dlhé lano.
Gymnastické palice. Hádzanie vriec.
Sušienky, zelenina, syr, nakrájané v tvare ryby. Špízy. Pite.
Ženilkový drôt, rúrky.
Priebeh lekcie:
Dnes nás čaká cesta do veľmi vzdialenej minulosti našej planéty Zem. V tých dňoch našou planétou otriasali zemetrasenia a sopečné erupcie. Vlna horúčav ustúpili studeným doby ľadové. Ľudia ešte neprišli. Počas. Keď bol na Zemi teplé podnebie obyvateľmi planéty boli dinosaury - obrie „strašné jašterice“ a prehistorické zvieratá - mamuty, šabľozubé tigre. Pozrime sa na obrázky a zistíme, ako vyzerali.
Pohľad na ilustrácie „Dinosaury“
Deti si prezerajú ilustrácie, komentuje učiteľ.
Modelovanie "dinosaurov"
Používame rôzne techniky modelovanie: valcovanie, naťahovanie, štipkanie.
Vonkajšia hra „Nasledujte po stopách dinosaura“
Na podlahe sú položené stopy, po ktorých deti chodia najskôr širokými krokmi, potom po štyroch.
Čítanie básne „Dinosaury“ od V. Shipunovej
Na mladej a mokrej planéte,
Lian rozťahuje mihalnice,
Putovanie obrovské zvieratá -
Prvé deti Zeme.
Žujú náruče konárov
A tŕne sa škriabu o skaly.
Veľké, veľké zvieratá -
Prvé deti Zeme.
Chvosty teplé v sopkách
Obrovské deti planéty
A točte oblúkové mosty
Špliechanie v mesačnom svite...
Môžete ich vyrezávať!
Omaľovánka Prehistorické zvieratá
Deti majú vyfarbiť obrázky farebnými ceruzkami.
Vonkajšia hra „Dravce a bylinožravce“
Deti sú rozdelené do dvoch tímov – dravce a bylinožravce. Na signál deti zbierajú jedlo (modely zeleniny a ovocia alebo figúrky dinosaurov). Potom sa tímy vymenia.
Pieskové štúdio „Dinosaury a dinosaury“
Deti kreslia dinosaurov pomocou šablón a potom pomocou piesku z päste vyrábajú vajíčka a vetvičky papradí.
Mláďatá dinosaurov sa vynorili z vajec.
Vonkajšia hra "Dinosaur Egg"
Štafetový beh: tlačenie fitlopty pred seba a dozadu, nosenie vajíčok v naberačke (po jednej), v šatke (vo dvojici), kto ich unesie naraz najviac.
Tvorba albumu „Dinosaurs“
Obrázky dinosaurov sú strihané nožnicami. Albumový list je preložený na polovicu, z jednej strany sú prilepené dravce a z druhej bylinožravce.
Paprade
Viete, ktoré rastliny sú najstaršie na Zemi?
Paprade sú jednou z najstarších rastlín, ktoré rástli v čase, keď žili dinosaury. Mnoho dinosaurov jedlo listy paprade.
Niektoré však prežili dodnes.
Pozorovanie papradie izbovej rastliny
Všetky paprade sú veľké, zvyčajne rozrezané. Listy mladých papradí sú stočené ako slimáky a pri raste sa rozvinú. A všetky paprade majú na spodnom povrchu listov spóry podobné semenám. Tieto spóry padajú na zem alebo sa rozmetajú vetrom a dávajú život stále novým a novým papradím.
Hromadná aplikácia „Fern Forest“
Urobme si vlastný papraďový les. Môžete urobiť papradie rôzne cesty. Prilepte ich na spoločný list.
Prečo teda dinosaury zmizli? Z obrovskej rozmanitosti sa dodnes zachovali iba hady, jašterice, korytnačky a krokodíly.
Vedci stále diskutujú o tom, prečo dinosaury vyhynuli.
Mnohí veria, že na zem spadol obrovský asteroid. Čo zdvihlo oblaky prachu k oblohe. Z tohto dôvodu na dlhé roky vládla tma a chlad. Dinosaury v takýchto podmienkach nedokázali prežiť.
Experimentálne aktivity "Vulcan"
Deti sypú sódu bikarbónu a kryštály do formy v tvare sopky. kyselina citrónová, červené farbivo. Potom sa voda naleje do injekčnej striekačky bez ihly a pozoruje sa „erupcia“.
Umelecký experiment „Jaskynné maľovanie“
Prví ľudia boli prví umelci. Na steny jaskýň maľovali rôzne zvieratá - kone, býky, jelene, ale aj vtáky a ryby, ľudské postavy, poľovnícke výjavy. V tých časoch maľovali uhlia a tekutý íl, alebo šťavnaté korene a stonky rastlín. Koniec koncov, tieto materiály boli vždy po ruke.
Skúste sami maľovať stonkami rastlín.
Kúsok hliny rozriedime do tekutého stavu hustej farby a natrieme ňou.
Potom deti špongiou namočenou do hnedej farby zafarbia hárok papiera, na ktorý po zaschnutí uhlíkom nakreslia výjav zo života primitívnych ľudí.
Vonkajšia hra "Požiarna obrana"
Deti rozkladajú palivové drevo a oheň (farebný obrázok plameňov), vytvárajú imitáciu ohňa. Nakreslí sa kruh. Je vybratý „obranca požiaru“ (možné sú dva). Jeho úlohou je behať okolo ohňa a brániť hráčom uchmatnúť „oheň“ z dreva. Môžete loviť iba v kruhu.
Dramatizácia "Primitívny kmeň"
Deti-chlapci zobrazujú lov a rybolov, deti-dievčatá - varenie, zbieranie bobúľ a palivové drevo.
Telesná výchova vo vzduchu
Primitívni ľudia vedeli rýchlo bežať, skákať ďaleko, hádzať oštepom a presne zasiahnuť cieľ.
(Prevádza sa hod oštepom, beh, stoj a beh dlhý skok, hod na cieľ).
Varenie
Jedlo starovekých ľudí bolo jednoduché. Rastliny zbierané ženami a deťmi. A tiež to, čo sa získavalo z lovu a rybolovu – zvieratá, vtáky, ryby.
Teraz sa zahráme na rybačku - budeme chytať rybu oštepom - napichneme na špíz figúrky jedlých rýb. Čo chytíte, môžete zjesť.
Anatómia
Primitívni ľudia vzhľad boli veľmi odlišné od moderných ľudí. Pozrite sa na obrázok „Zostup človeka“.
Predtým boli ľudia kratšie a kráčal zhrbený. Ukáž mi ako. Teraz ste zmenili polohu chrbta, nôh a rúk. Dokázali ste to, pretože v každom z nás je kostra. (Zobraziť obrázok).
Kostra človeka sa delí na tieto časti: kostra hlavy, kostra trupu, kostra horných končatín ( ramenného pletenca, končatiny) kostra dolných končatín (panvový pletenec, končatiny) Chrbtica je naša hlavná opora, ktorá podopiera hlavu a trup. Okrem toho chráni miechu umiestnenú vo vnútri. V chrbtici medzi malými kosťami sú medzistavcové platničky, sú tvrdé, ale pohyblivé. Sú to, čo nám umožňuje ohýbať sa.
Experiment ohybnosti chrbtice
Urobme experiment! Čo nám dáva schopnosť byť flexibilný? Ako sme sa už dozvedeli, chrbtica sa skladá z mnohých malých kostí. Medzi nimi sú intervaly pevných, ale pohyblivých plôch.
Pozrime sa jasne, ako sa to deje. Najprv vyzveme dieťa, aby celú trubičku položilo na ženilkový drôtik a mierne ho ohýbalo. Nefunguje? Taká je naša chrbtica, ak by sa skladala z pevnej kosti, nemohli by sme sa ohýbať, ohýbať do strán, mnohé hry a pohyby by nám boli nedostupné. Teraz požiadame dieťa, aby si nasadilo kúsky plastovej trubice a nechalo medzery ako medzistavcové platničky. Ako sa teraz naša „chrbtica“ stala flexibilnejšou?
Po tomto experimente požiadajte svoje dieťa, aby to urobilo rôzne pohyby telo, nech sa sústredí na chrbticu, cíti jej pružnosť.
Hra „Rozložte ľudskú postavu rôznymi pohybmi“
Deti sú požiadané, aby pomocou počítacích palíc a kruhu (hlavy) vytvorili osobu v určitej polohe, ktorú ukazujú dospelí alebo samotné deti.
O všetkom na svete:
V roku 1930 bol v Amerike vydaný film „The Rogue Song“ o únose dievčaťa v kaukazských horách. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Prekvapivo sú títo herci veľmi podobní hrdinom...
Sekčné materiály
Lekcie pre mladšiu skupinu:
Triedy pre strednú skupinu.
Lekcia na kognitívny vývoj
pre staršie deti predškolskom veku
"Giganti minulosti"
ÚLOHY
Vzdelávacie:
-Utvoriť si predstavu o dinosauroch, prehĺbiť a systematizovať poznatky o ich životných podmienkach.
Vzdelávacie:
-Rozvíjať u detí potrebu vedomostí o pravekých zvieratách, charakteristike života, výžive, stavbe tela a druhoch dinosaurov.
- Formovať kognitívne schopnosti u detí:
- porovnávať, analyzovať, vyvodzovať závery, klasifikovať, vytvárať úsudky na základe vytvárania vzťahov príčina-následok;
- pozorovať, vykonávať experimenty;
- odrážať obrázok prehistorický svet V tvorivá činnosť atď.
Vzdelávacie:
- kultivovať pozornosť, koncentráciu, citlivosť, schopnosť reagovať.
- pestovať kultúru správania, pozorovania, zmyslu pre vzájomnú pomoc, podporu, schopnosť pracovať v skupine aj osamote.
Vychovávateľ. (Šmykľavka) Hodiny odpočítavajú. Prechádza minúta po minúte. Minúta uplynula - už sa to nedá vrátiť. Čas ide len dopredu! Ľudia sa však nechcú rozlúčiť so svojou minulosťou, chcú si ju zapamätať a poznať. Minulosť je to, čo sa stalo a prešlo; Je to preč a už to nevrátiš. Všetko, čo ide do minulosti, sa stáva históriou. Ľudia chcú poznať históriu, chcú poznať svoju minulosť. Vieme veľa, no chceme vedieť ešte viac.(Šmykľavka)
V snahe obnoviť udalosti a život v minulosti sa ľudia ponorili stále ďalej do staroveku. A dostali sme sa do takých dávnych čias, keď na zemi neboli žiadni ľudia. Ale niekto predtým žil na našej planétevzhľad ľudí alebo nie?
Odpovede – detské domnienky
Obdobie, kedy žili dinosaury, sa nazýva éra dinosaurov. Chlapci, chcete vedieť, aké dinosaury obývali zem, ako vyzerali a čo jedli?(šmykľavka)
Vychovávateľ . Ľudia sa veľmi zaujímali o všetko, čo súviselo konkrétne s ich životom na Zemi. A dlho sa takmer nezaujímali o to, čo sa dialo na našej planéte pred ich zjavením. Ale prišla chvíľa, keď sa dala pocítiť vzdialená minulosť.
Vypočujte si, čo sa stalo v Anglicku v 19. storočí. K pacientovi bol privolaný lekár. Kým vyšetroval pacienta, jeho manželka sa prechádzala v parku. Bola jar, vtáčiky veselo štebotali, prvé kvety kvitli. Zrazu sa pohľad mladej ženy zastavil na kameňoch čudný pohľad, a rozhodla sa o nich povedať manželovi. Mladý lekár zistil, že nejde o kamene, ale o zuby nejakého zvieraťa, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou žilo pred miliónmi rokov. Lekár pomenoval toto zviera "Iguanodon".
Toto je prvé z tých, ktoré boli objavené neskôr rozdielne krajiny dinosaurov. Dnes už o nich vieme veľa. Čo môžete povedať o dinosauroch?
Odpovede hádaniek detí.
(Šmykľavka) " plagát dinosaura"
Vychovávateľ vás pozýva pozrieť si plagáty zobrazujúce dinosaury.
Čo si myslíte o týchto zvieratách, keď sa pozriete na ich vzhľad?
Odpovede a domnienky detí.
(Šmykľavka)
Vychovávateľ . Slovo „dinosaurus“ v preklade znamená „ strašná jašterica„Čo myslíš, sú dinosaury strašidelné?
Vychovávateľ. (Šmykľavka) Dinosaury sú plazy, ktoré obývali Zem pred mnohými miliónmi rokov. Pozostatky dinosaurov, medzi ktorými sú celé kostry a fosílne vajíčka týchto prehistorických obrov, boli objavené vo všetkých častiach sveta. Na Zemi žilo mnoho druhov dinosaurov rôznych veľkostí, štruktúr a životného štýlu.
(Šmykľavka) Najviac veľkých obyvateľov Zem mala bylinožravé (bylinožravé) dinosaury. (Pozrite si plagát s dinosaurami). Diplodocus dlhý 27 m, vážiaci 11 ton; brontosaury dlhé 21 m, vážiace 30 ton; brachiosaury dlhé 28 m, vážiace 100 ton.(Šmykľavka) Brachiosaurus je jedným z najmasívnejších dinosaurov: jeho dĺžka dosiahla 25 metrov, výška - 13 metrov,Tento gigant vážil okolo 80 ton!
Compsognathus je najviac malý dinosaurus, jeho dĺžka nepresiahla 70 cm, a väčšina z nichúčtované dlhý chvost. Napriek svojej malej veľkosti bol compsognathus veľmi obratný a obratný dravec.
(Snímka) Učiteľ : Vyskytovali sa aj mäsožravé dinosaury (predátori): theranosaury dlhé 6 m, vážiace 7 ton; megalosaury dlhé 9 m, vážiace 9 ton; kráľovské theranosaury(Šmykľavka) (najzúrivejší) 5,5 m vysoký, 12 m dlhý a 6,5 ton vážiaci, ich zuby dosahovali 18 cm (na pravítku ukážte 18 cm).
Niektoré telá bylinožravé dinosaury boli pokryté hrubou, odolnou škrupinou pozostávajúcou z rohovitých dosiek. Toto brnenie ich spoľahlivo chránilo pred predátorskými dinosaurami. Najznámejšími predstaviteľmi obrnených jašterov boli stegosaurus a ankylosaurus, ktoré by sa dali nazvať živými tankami. Niektoré dinosaury boli čiastočne chránené, napríklad rohaté dinosaury
(Šmykľavka) Dinosaury zniesli vajíčka a vyliahli sa mláďatá
(Slide) (Slide) (Slide) (Slide)
(Šmykľavka) Didaktická hra „Predstav si“.
Vychovávateľ. Chlapci, pozri, na stole máme figúrky rôznych dinosaurov. Vyberte si jednu figúrku a predstavte si, ako žil tento dinosaurus v minulosti. Podeľte sa s nami o svoje nápady.
Vychovávateľ . Výborne chlapci. Vaše príbehy a prezentácie sú veľmi zaujímavé
Dynamická pauza "Dinosaurus"(Slide) (Slide) (Slide)
Vychovávateľ : aby sme my dozvedeli sa o tom aké zvieratá obývali Zem pred mnohými rokmi vedci - paleontológovia a archeológovia sa zaoberajú výskumom a vykopávkami. (Šmykľavka)
Paleontológovia skúmajú nielen pozostatky zvierat a rastlín, ale aj ich skamenené stopy, odhodené mušle a ďalšie dôkazy o ich existencii.(Šmykľavka)
(Šmykľavka) upozorniť deti na to, ako prebiehajú vykopávky
Vychovávateľ : Paleontológovia vystavujú svoje nálezy v múzeách a vy aj ja ich môžeme vidieť(Šmykľavka)
Vychovávateľ : Kto si pamätá názov profesie, ktorej ľudia sa venujú vykopávkam a hľadaniu starožitností? (archeológovia) Pozývam vás, aby ste sa stali archeológmi. Aby ste to dosiahli, musíte sa rozdeliť do dvojíc a priblížiť sa k stolu, „miestu našich vykopávok“. Ste archeológovia, ktorí hľadajú kosti dinosaurov a skladajú kostru podľa navrhnutých schém. Archeológovia pri svojej práci používajú štetce. Buďte opatrní, najprv musíte pozbierať kosti a potom položiť kostru na farebný papier v súlade s navrhovaným diagramom.
Vychovávateľ : Dokončili ste prácu? Navrhujem spočítať, koľko kostí našla každá skupina archeológov. Ktorá skupina kostí mala viac?
Vychovávateľ. Chlapci, o kom sme sa dnes v triede rozprávali? (hovorili sme o dinosauroch)
Kto sú „obri minulosti“? (sú to veľké zvieratá, ktoré sa nazývali dinosaury).
Ako sa nazýva obdobie, keď žili dinosaury? (obdobie, kedy žili dinosaury, sa nazýva éra dinosaurov).
Vymenujte dinosaurov, na ktorých si pamätáte?
Vychovávateľ: A teraz žijú na zemi potomkovia dinosaurov. Sú to korytnačky, krokodíly, jašterice, hady. Žijú hlavne v horúcich krajinách, kde je horúce a vlhké podnebie.(Šmykľavka)
Ľudmila Nikitina
Poznámky k lekcii o kognitívnom vývoji v seniorská skupina"Giganti minulosti"
Zhrnutie lekcie o kognitívnom rozvoji v skupine seniorov.
Predmet: « Obri minulosti»
Cieľ:
Posilniť koncepciu minulosti na príklade predstaviteľov zvieracieho sveta, ktorí žili v diaľke minulosti a dnes neprítomný (dinosaury).
Pestovať záujem o minulosti. Obohaťte slovnú zásobu detí pojmov: paleontológ, vykopávky, pozostatky.
- Rozvíjať Deti majú kreatívny prístup a fantáziu.
Pomôžte deťom odstrániť nervové napätie, pripojte vnútorné rezervy tela dieťaťa.
Prípravné práce:
Hovorte o dinosauroch lekcia kognitívneho rozvoja.
Prezeranie obrázkov dinosaurov.
Hry s figúrkami (zoologické hračky) dinosaurov.
Materiály, vybavenie: ilustrácie dinosaurov, knihy, encyklopédie, layout „Ďaleko minulosti» , vodové farby, štetce, poháre na vodu, papierové obrúsky, vlhčené obrúsky, zrkadielka podľa počtu detí, zástery, téglik s vodou, vajíčko.
Priebeh lekcie:
Učiteľka číta deťom báseň od V. Shipunovej "dinosaury"
Na mladej a mokrej planéte,
Lian rozťahuje mihalnice,
Potulujú sa obrovské zvieratá
Prvé deti Zeme.
Žujú náruče konárov
A tŕne škriabu po skalách
Veľké veľké zvieratá
Prvé deti Zeme.
Chvosty teplé v sopkách
Obrovské deti planéty
A mosty sa klenú v chrbte
Špliechanie v mesačnom svite...
Pýta sa učiteľ deti: "O kom si myslíte, že je táto báseň?" (Odpovede detí)
Po vypočutí odpovedí detí učiteľ hovorí: „Hodiny odpočítavajú, minúta po minúte nás opúšťa. Či už bol tento moment zlý alebo dobrý, nedá sa vrátiť. Môžete sa pohnúť len vpred! Ľudia sa však nechcú rozlúčiť so svojimi minulosti, ľudia si ho chcú pamätať a poznať. Minulosť je takáčo sa stalo a prešiel a už to nevrátite. Všetko, čo do toho ide minulosti, stať sa históriou. Ľudia chcú poznať históriu, chcú poznať tú svoju minulosti. Vieme veľa, no chceme vedieť ešte viac. Snažím sa rekonštruovať udalosti a život v minulosti, sa ľudia dozvedeli, že boli časy, keď na Zemi neboli ľudia, ale žili obrovské zvieratá.
Dnes už ľudia vedia veľa o starovekých zvieratách minulosť - dinosaury. Pýta sa učiteľ deti: „Čo o nich, deti, viete?
(deti môžu povedať, že dinosaury žili veľmi dávno, že oni obrovské veľkostiže sú to predátori atď.)
Chlapci, všimli ste si, že dnes nemám bežné oblečenie. (Odpovede detí)Áno, všetko je správne."
Učiteľ hovorí deti: „Dnes som paleontológ. Paleontológ je človek, ktorý študuje pozostatky. Pozostatky sú to, čo zostáva v útrobách zeme z minulosti. Zvyšky sa nachádzajú pri vykopávkach.
Teraz to urobíme najzaujímavejšia vec. Ja som vedúci výpravy a vy ste zamestnanci tejto výpravy.“
Pýta sa učiteľ deti: „Všetci, ste pripravení? (odpovede detí)
Čakajú nás lietadlá, aby sme prileteli na miesto výkopu.
Herný moment - "Poďme lietať".
Učiteľ pokračuje: „Prišli sme na miesto vykopávok. Na prácu potrebujeme špeciálne oblečenie. (nosiť zástery) Začnime s vykopávkami. Aby ste nepoškodili zvyšky, musíte urobiť všetko opatrne a opatrne. Začnime."
(Deti nájdu figúrky dinosaurov. Keď deti objavia dinosaurov, učiteľka v encyklopédii pomenuje druh dinosaura.)
Učiteľ hlási deti: „Chlapci, expedícia bol úspešný. Cieľ výpravy sme splnili, našli veľa pozostatkov a dokonca aj vajíčko, ktoré si vezmeme so sebou a pokúsime sa z neho vychovať zvieratko. Teraz je čas vrátiť sa do škôlky."
Herný moment - "pristátie".
Minúta telesnej výchovy "dinosaury"
Dinosaury preskakovali -
Gop-hop-hop,
Spoločne sa špliechali v kalužiach -
Facka-facka-facka.
Hrozivo dupali nohami -
Top-top-top,
A prikývli hlavami -
/v tomto čase na stoloch sa umiestňujú: zrkadlá, farby, štetce, poháre na vodu, vlhčené obrúsky/
Učiteľ hlási deti: „Chlapci, teraz vám navrhujem, aby ste sa pomocou farieb premenili na dinosaurov. Pamätáte si, ako dinosaury vyzerali, akú mali farbu?
Posaďte sa pri zrkadlách a namaľujte si tváre a ruky v tvare dinosaurích tvárí podľa svojho vkusu. Použite akvarel, ktorý je pred vami. Nebojte sa, akvarel sa ľahko zmýva mydlom a vodou.
Na predstavenie začnem farbiť Svetlanu Gennadievnu.“ (Ak niektoré deti odmietnu, je im vysvetlené, že akvarel sa ľahko zmýva, a tak s ním maľujú.)
Nakoniec triedy Učiteľka zapája deti do hry s dinosaurami.
Dinosaurus odišiel do lesa
Na čistinke som našiel hríb. (chôdza na mieste)
Jedna huba, dve huby,
Tu je plná krabica. (drepy a záklony)
Náš dinosaurus je unavený
Od robenia drepov.
Dinosaurus sa natiahol (natiahne ruky hore)
A potom sa sklonil dozadu
A dostal sa na podlahu. (ohýbanie tam a späť)
Aj vľavo aj vpravo
Otočil. No dobre. (otočí sa doprava a doľava)
Dino sa rozcvičil
A sadol si na cestu. (deti si sadnú)
Na záver sa učiteľka pýta detí. Čo nové ste sa naučili? Čo si mal rád?
Publikácie k téme:
Zhrnutie lekcie o kognitívnom rozvoji v seniorskej skupine „Jeseň“ Vzdelávacia oblasť: „Kognitívny rozvoj“. OO integrácia: " Vývoj reči“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Fyzický.
Poznámky ku kognitívnemu vývinu v seniorskej logopedickej skupine. Téma: „Krotiteľ ohňa a ohňa“. Vzdelávacia oblasť: kognitívny rozvoj. Cieľ: Upevniť vedomosti detí o pravidlách požiarna bezpečnosť(záverečné podujatie). Úlohy:.
Zhrnutie lekcie o kognitívnom rozvoji „Giganti minulosti“ v prípravnej skupine Zhrnutie lekcie o kognitívnom vývoji „Obri minulosti“. Ciele: predstaviť pojem „minulosť“ na príklade predstaviteľov živočíšneho sveta.
Zhrnutie lekcie o kognitívnom vývoji v strednej skupine. Téma: "Natívna strana" Abstrakt o kognitívnom vývoji v stredná skupina. Téma: „Natívna strana“ Obsah programu: Formovať vedomosti detí o čom.
Irina Grishina
Lekcia o kognitívnom vývoji pre deti staršieho predškolského veku „Giganti minulosti“
Spoznávanie sveta pre staršie deti predškolského veku.
Obri minulosti.
Cieľ: zaviesť koncept « minulosti» na príklade predstaviteľov zvieracieho sveta, zvierat v diaľke minulé a zaniknuté(dinosaury, sklamajte deti k túžbe po rekreácii (v rozložení) kút vzdialený z minulosti.
Materiál. Plagát dinosaura, kniha dinosaurov, figúrky dinosaurov, ceruzky, voskovky a kresliaci list pre každé dieťa.
Vychovávateľ. Hodiny odpočítavajú. Prechádza minúta po minúte. Prešiel minúta - nedá sa vrátiť. Čas ide len dopredu! Ľudia sa však nechcú rozlúčiť so svojimi minulosti, ľudia si ho chcú pamätať a poznať. Minulosť je to, čo sa stalo a pominulo; Je to preč a už to nevrátiš. Všetko, čo do toho ide minulosti, stať sa históriou. Ľudia chcú poznať históriu, chcú poznať tú svoju minulosti. Vieme veľa, no chceme vedieť ešte viac.
Snažím sa rekonštruovať udalosti a život v minulosti, ľudia sa vrhli do staré časy sú stále ďalej a ďalej. A dostali sme sa do takých dávnych čias, keď na zemi neboli žiadni ľudia. Ale žil niekto na našej planéte predtým, ako sa objavili ľudia alebo nie?
Odpovede - predpoklady deti.
Vychovávateľ. Ľudia sa veľmi zaujímali o všetko, čo súviselo konkrétne s ich životom na Zemi. A dlho sa takmer nezaujímali o to, čo sa dialo na našej planéte pred ich zjavením. Ale prišiel okamih, keď vzdialení minulosť dala o sebe vedieť.
Vypočujte si, čo sa stalo v Anglicku v 19. storočí. K pacientovi bol privolaný lekár. Kým vyšetroval pacienta, jeho manželka sa prechádzala v parku. Bola jar, vtáčiky veselo štebotali, prvé kvety kvitli. Zrazu pohľad mladej ženy padol na veľmi zvláštne kamene a rozhodla sa o nich povedať svojmu manželovi. Mladý lekár zistil, že nejde o kamene, ale o zuby nejakého zvieraťa, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou žilo pred miliónmi rokov. Lekár pomenoval toto zviera "iguanodon".
Toto je prvý dinosaurus objavený neskôr v rôznych krajinách. Dnes už o nich vieme veľa. Čo môžete povedať o dinosauroch? Obdobie, kedy žili dinosaury, sa nazýva éra dinosaurov.
Hádaj odpovede deti.
Učiteľ navrhuje pozrieť si plagáty zobrazujúce dinosaury.
Čo si myslíte o týchto zvieratách, keď sa pozriete na ich vzhľad?
Odpovede deti.
Vychovávateľ. Slovo "dinosaurus" prekladaný znamená "strašná jašterica", čo myslíte, sú dinosaury strašidelné?
Odpovede deti.
Fyzické cvičenie.
Prečo sa natiahol,
Raz - sklonený,
Dva - ohnuté,
Tri - sklonené.
Ruky na stranu rozvedeny,
Zrejme som nenašiel kľúč.
Aby sme dostali kľúč,
Musíte sa postaviť na prsty.
Spolu s dieťaťom (deti v triede) recitovať báseň a vykonávať všetky pohyby podľa textu.
Vychovávateľ. Dinosaury sú plazy, ktoré obývali Zem pred mnohými miliónmi rokov. Pozostatky dinosaurov, medzi ktorými sú celé kostry a fosílne vajíčka týchto prehistorických obri, boli objavené vo všetkých častiach sveta. Na Zemi žilo mnoho druhov dinosaurov rôznych veľkostí, štruktúr a životného štýlu.
Najväčšími obyvateľmi Zeme boli bylinožravce (bylinožravce) dinosaurov. (Pozrite si plagát s dinosaurami). Diplodocus dlhý 27 m, vážiaci 11 ton; brontosaury dlhé 21 m, vážiace 30 ton; brachiosaury dlhé 28 m, vážiace 100 ton.
Nechýbali ani mäsožravé dinosaury (predátori): theranosaury dlhé 6 m, vážiace 7 ton; megalosaury dlhé 9 m, vážiace 9 ton; kráľovské theranosaury (najzúrivejší) 5,5 m vysoký, 12 m dlhý a 6,5 ton vážiaci, ich zuby dosahovali 18 cm (zobraziť na pravítku 18 cm).
Telá niektorých bylinožravých dinosaurov pokrývala hrubá, odolná škrupina pozostávajúca z rohovitých plátov. Toto brnenie ich spoľahlivo chránilo pred predátorskými dinosaurami. Najznámejšími predstaviteľmi obrnených jašterov boli stegosaurus a ankylosaurus, ktoré by sa dali nazvať živými tankami. Niektoré dinosaury boli čiastočne chránené, napríklad Toronasaury mali krk pokrytý kostnatým volánom.
Asi pred 85-65 miliónmi rokov žili na Zemi hadrosaury, jeden z najbežnejších druhov dinosaurov. Mali asi 2000 zubov a ako staré zuby opotrebované, na ich mieste vyrástli nové.
A nakoniec tu bola skupina rohatých jašteríc, typickými predstaviteľmičo boli tricerotopy, ktoré obývali Zem pred 60-70 miliónmi rokov. Mali tri rohy: jeden na nose a ďalšie dva nad očami.
Prehistorické lietajúce tvory.
Hmyz sa objavil na Zemi približne pred 300 miliónmi rokov. Boli to prvé lietajúce tvory.
Pterosaury (lietajúce jašterice) sa pred 195 - 65 miliónmi rokov potuloval po vzdušných priestoroch Zeme. Za najväčšie lietajúce zvieratá sa považujú quetzalcoatly, ktorých rozpätie krídel dosahovalo 12 m.
Prvými skutočnými vtákmi mohli byť Hesterornis – obrovské vodné vtáky, zubaté vtáky dlhé až 2 m, ktoré nevedeli lietať. Obývali Zem asi pred 80 miliónmi rokov.
Praveké cicavce.
Cicavce sú teplokrvné živočíchy, ktoré rodia živé. mláďatá a kŕmiť ich mliekom. Väčšina z nich je pokrytá vlnou alebo kožušinou. Vyvinuli sa z plazov približne pred 190 miliónmi rokov. Prvé cicavce boli podobné piskorom, ich dĺžka dosahovala 10 cm Zem obývali aj predkovia vačnatcov. Diprotodon je prehistorický vombat veľkosti medveďa grizlyho. Procoptodon je obrovský klokan.
Didaktická hra "Predstav si toto".
Vychovávateľ. Chlapci, pozri, na stole máme figúrky rôznych dinosaurov. Vyberte si jednu figúrku a predstavte si, ako žil tento dinosaurus minulosti. Podeľte sa s nami o svoje nápady.
Odpovede deti. Deti si vyberú jednu figúrku s dinosaurom, porovnajú ju s plagátom, pomenujú, kto to je a vyrobia krátky príbeh s jeho účasťou.
Vychovávateľ. Výborne chlapci. Vaše príbehy a prezentácie sú veľmi zaujímavé. Navrhujem ísť k stolom a nakresliť dinosaura, ktorý sa vám páči.
Deti idú k stolom a kreslia dinosaurov.
Vychovávateľ. Chlapci, o ktorých sme dnes hovorili trieda? (hovorili sme o dinosauroch)
Kto sú oni « obri minulosti» ? (sú to veľké zvieratá, ktoré sa nazývali dinosaury).
Ako sa nazýva obdobie, keď žili dinosaury? (obdobie, kedy žili dinosaury, sa nazýva éra dinosaurov).
Vymenujte dinosaurov, na ktorých si pamätáte?
Kto sú tieto prehistorické lietajúce tvory? (lietajúce jašterice - pterosaury, quetzalcoatlus, hesperornis)
Kto sú prehistorické cicavce? (zvieratá sú dinosaury, ktoré rodia, aby žili mláďatá a kŕmiť mláďatá ich mliekom).
- Recept na polievku zo zelenej kapusty. Zelená kapustová polievka zo šťavela. Príprava jedla a riadu
- Šampiňóny so syrom v rúre
- Recepty v multivarke: ako pripraviť diétne ryby v pare
- Bulharská kuchyňa - jej vlastnosti, recepty na prípravu tradičných národných jedál s fotografiami Recepty národného jedla Bulharska