Herný program ku Dňu Zeme. Zábavný scenár „Deň Zeme“
Ekologická súťaž a herný program
“Tomuto všetkému sa hovorí príroda”
Program sa nesie pod mottom:
„Chceme chrániť celú prírodu pred ľuďmi“
ciele:
Pestovanie pozorného, starostlivého prístupu k prírode, Zemi a pocitu zodpovednosti za ňu.
Rozvoj pozorovania a duševnej činnosti žiakov.
Podpora tvorivého prístupu k riešeniu environmentálnych problémov.
Formovanie zodpovednosti za svoje činy a činy.
Rozvoj reči a estetického vkusu.
Plánované výsledky:
Vzbudiť kognitívny záujem o štúdium vlastností prírody ich rodnej krajiny.
Položiť základy environmentálneho správania.
Miesto konania: montážna hala
čas: 1 hodina
Vybavenie:
Ilustrácie zobrazujúce liečivé rastliny, zvieratá, vtáky;
zvukový záznam „Sounds of Nature“;
fragmenty piesní z karikatúr o zvieratách a vtákoch;
prezentácia na tému „Zákazové značky“;
karty so zákazovými značkami;
prikázania mladého ekológa;
farebné ceruzky, fixky, papier;
farebné obrúsky, nožnice, lepidlo.
Dizajn:
Sála je vyzdobená plagátmi a výrokmi. (Príloha č.1 7 )
Výstava kníh o ekológii.
Červená kniha.
Priebeh programu
Úvod:
(znie hudba „Sounds of Nature“)
Čitateľ:
Ty, človeče, milujúci prírodu,
Aspoň niekedy ju ľutovať;
Na výletoch za zábavou
Nešliapajte jeho polia;
V staničnom ruchu storočia
Poponáhľajte si to zhodnotiť:
Ona je tvoja dlhá doba
Dobrý doktor,
Je spojencom duše.
Nepáľte to neuvážene.
A nevyčerpaj to až na dno,
A pamätajte na jednoduchú pravdu:
Je nás veľa, ale ona je sama.
V. Shefner
Pamätajte na prikázania mladého ekológa:
nielen pozerať, ale aj pozorovať,
nerob hluk, ale počúvaj a pochop,
neurážajte, nezasahujte, ale pomáhajte našim menším bratom - hmyzu, vtákom, zvieratám.
Kto splní tieto prikázania, stane sa mladým ekológom, teda ochrancom prírody.
Vedúci:
Dobré popoludnie, dievčatá a chlapci! Dobré popoludnie, milí dospelí! Som rád, že vás môžem privítať v súťažnom hernom programe „Tomuto všetkému sa hovorí príroda“.
Všetci sme obyvatelia Zeme. Vkročili sme do 21. storočia s mnohými úspechmi v oblasti techniky, vedy, umenia a vzdelávania. Spolu s úspechmi však ľudstvo čelilo aj veľkým problémom. Medzi najpálčivejšie vlny patria environmentálne problémy.
Aby ľudia zachovali prírodu a zároveň prežili sami seba, začali veľmi vážne študovať zákony živej prírody. Takto vznikla veda EKOLÓGIA. Toto slovo sa skladá z dvoch gréckych slov: „oikos“ – „dom“ a „logos“ – „veda“. To znamená, že môžeme povedať, že ekológia je veda o našom spoločnom dome a zákonitostiach, podľa ktorých v ňom musíme žiť.
Všetci vďačíme za svoje životy našej planéte – krásnej Zemi, stoná od bolesti a kričí o pomoc. Dnes by mal každý človek vedieť, čo vďačíme rastlinám a zvieratám a ako zachovať všetok život na Zemi.
Dúfam, že súťažný herný program „Tomuto všetkému sa hovorí príroda“. pomôže vám aj mne, aby sme sa ešte raz zamysleli nad naším spoločným domovom a nad tým, že tento domov treba milovať a chrániť.
Aby sme mohli začať náš program, rád by som vám predstavil našu váženú porotu. (Prezentácia poroty) Naša porota bude hodnotiť päťbodovým systémom. Čakajú nás súťaže a zábava pre tímy. Tímy dostanú žetóny za účasť. Tak začnime!
Ty a ja budeme hrať v dvoch tímoch: Grasshoppers a Cornflowers.
Žiadam tímy, aby sa predstavili.
Prezentácia tímu.(Príloha č. 1).
Tímy zaujímajú svoje miesta pri stole.
Vedúci:
Náš program bude prebiehať naprieč stanicami. Cestu poznáte, ak úlohu splníte správne.
Tímy dostávajú obálky s úlohami.
Vedúci:
Rozdeľte slová do dvoch stĺpcov podľa princípu „živá – neživá príroda“:
slnko, chlapec, bobule, obloha, voda, kamene, huba, ryba, zajac, dážď, pôda, strom.(Príloha č. 2)
Súťaž hodnotí porota.
Každý tím dostane plán trasy, do ktorého zapíše svoje body. (Príloha č. 3, 4)
Stanovisko 1 „Prírodná súprava prvej pomoci“
Vedúci:
Buďte opatrní, teraz dostanete hádanky. Tímy budú odpovedať striedavo. Ak jeden tím nedokáže dať správnu odpoveď, môže odpovedať nasledujúci tím.
Oh, nedotýkaj sa ma, spálim ťa aj bez ohňa. (žihľava)
Zlatá stredná cesta a lúče idú okolo.
Toto môže byť obrázok -
Slnko na modrej oblohe? (harmanček)
Všetci oblečení v bielych šatách,
V náušniciach v krajkových listoch,
Víta horúce leto
Je na okraji lesa. (breza)
Kto sa dotkne, priľne k nemu,
Atraktívne a pichľavé ihly trčia všade naokolo (lopúch alebo lopúch)
Cítime sviežosť lesa
Prináša koncom jari
Kvet je voňavý, jemný,
Zo snehobieleho štetca. (konvalinka)
Tenká stonka pri ceste,
Na konci jeho náušnice.
Na zemi sú listy - malá pytlovina.
Je pre nás ako dobrý priateľ
Lieči rany na nohách a rukách. (plantain)
Rastie zelený krík
Anjelské kvety,
Diabolské pazúry -
Ak sa ho dotknete, uhryzne. (ruža)
Takáto móda
Zem ešte nevidela
V lete to má veľmi rád
Predveďte sa v páperovom klobúku. (púpava)
Po hádankách dostanú tímy hádanku o liečivých rastlinách.
Súťaž pre fanúšikov „Liečivá rastlina“
Zatiaľ čo členovia tímu zbierajú hádanky, fanúšikovia každého tímu sú dané obrázok liečivej rastliny (púpava), ktorú je potrebné pozbierať z prírezov. Ktorý tím fanúšikov je rýchlejší?
Za správne nazbieranú púpavu a rýchlosť „ich“ tímu pridávajú sa ďalšie body. (Príloha č. 6)
Stanica 2 "Muzikál"
Vedúci:
Tímy musia uhádnuť melódiu zo známych piesní o prírodných javoch, rastlinách, zvieratách atď. Tím, ktorý ako prvý zdvihne znak „Odpovedať“, odpovie. Ak tím neodpovie správne, môže odpovedať nasledujúci tím. (Príloha č. 7)
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 3. „Hádanky zo Zeme“
Vedúci:
Buďte opatrní, teraz sa vás budú pýtať zaujímavé hádanky. Tím, ktorý ako prvý zdvihne znak „Odpovedať“, odpovie. Ak tím neodpovie správne, môže odpovedať nasledujúci tím.
Je veľmi odolný a odolný, spoľahlivý priateľ pre staviteľov.
Domy, schody, podstavce budú krásne a nápadné. (Žula.)
Ak nejakého na ceste stretnete, zaseknú sa vám nohy.
A na výrobu misky alebo vázy ju budete potrebovať hneď. (Hlina.)
Mama má vynikajúceho pomocníka v kuchyni,
Kvitne ako modrý kvietok zo zápalky. (Zemný plyn.)
Deti ho naozaj potrebujú, je na cestičkách na dvore,
Je na stavenisku, na pláži a dokonca je roztavený do skla. (Piesok.)
Bez toho auto neprejde ani kilometer,
Lietadlá a vrtuľníky nebudú lietať,
Raketa nestúpne. Hádajte, čo to je? (Olej.)
Rastliny rástli v močiari... A teraz je to palivo a hnojivo. (Rašelina.)
Dlho sa varilo vo vysokej peci,
Aby nám neskôr mohli vyrobiť nožnice a kľúče. (Železná ruda.)
Poď, rýchlo si zlož klobúk!
Som dcéra vesmírneho otca.
A všadeprítomný a ľahký, -
Som ľad, som pot, som mraky.
Som mráz, čaj, vývar, hmla,
Rieka, potok a oceán.
Keď sa nahnevám, vrie;
A z mrazu mrznem. (voda)
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 4 "Ekoznaky"
Vedúci:
Máme právo využívať prírodné zdroje. Toto právo je zakotvené v ústave, no stále veľa ľudí nevie, ako sa o prírodu starať alebo sa o ňu nechce starať (pozornosť účastníkov upútajú zákazové tabule pripevnené na tabuli).
Zopakujeme si pravidlá správania sa v prírode, vysvetlíme znamenia. (Príloha č. 8)
Vedúci:
Zamyslite sa nad tým, čo by ste ľuďom nedovolili, aby neničili prírodu. Nakreslite svoju zákazovú značku prírody. (Tímy dostanú papier a fixky)
Medzitým, kým tímy plnia svoju úlohu, chcem upriamiť pozornosť fanúšikov na čísla a fakty.
Prečíta sa text „Vieš...“, ktorý je umiestnený na tabuli. (Príloha č. 9)
Tímy poskytujú a chránia svoje znamenia. Pripevnite ich k doske. Komentuje moderátorka.
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 5 „Dešifrovať kryptogram“
Vedúci:
Každý tím dostane šifrovanie. Je potrebné ho rozlúštiť, na to musíte uhádnuť štyri kľúčové slová. Každé písmeno v týchto kľúčových slovách vás priblíži ku konečnej zašifrovanej fráze.
12, 3, 2, 3, 11, 15, 9, 3, 1 – 10, 5, 6, 3, 12, 8, 11, 5, 13, 1, 13, 14, 8.
kľúčové slová:
1, 2, 3, 4, 5 – tretí deň v týždni. (v stredu.)
6, 7, 8, 9, 5 – inštitúcia, kde študenti získavajú vedomosti. (Škola.)
10, 8, 11, 15 – ľudské dolné končatiny. (Nohy.)
12, 8, 13, 14, 5 – vrchná listová časť zemiakov, mrkvy, cvikly. (Botva.)
Odpoveď: Starajte sa o les – naše bohatstvo.
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a zosumarizuje predbežné výsledky. (Príloha č. 10)
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Hra s fanúšikmi
Každý dostane kartičku s obrázkom zvieratka. Hráči sa musia zjednotiť v skupinách, ale musia si určiť, na akom základe sa musia zhromaždiť v skupine. (Príloha č. 11)
Stanica 6 "Sťažnosť"
Moderátor ponúka vytiahnuť jednu z kariet s textom „sťažnosti“ zvieraťa a určiť, o kom hovorí a aký úžitok to prináša.
Sťažnosť č.1.
Sama viem, že nie som žiadna kráska. Ak by som sa objavil, mnohí by sa zľakli, alebo by dokonca hodili kameň alebo ma kopli. a za čo? Prišli s tým, že som si spôsobil bradavice na rukách. To je nejaký nezmysel. Nie každý môže byť krásny!
A ľudia majú zo mňa veľký úžitok.
odpoveď:
Ropucha. Jedna ropucha zachráni celú záhradu pred húsenicami a červami. Ak sú v dome šváby, prineste ropuchu a zmiznú. (Príloha č. 12)
Sťažnosť č.2
Na zemeguli snáď niet takého tvora, o ktorom by sa rozprávalo toľko legiend a bájok ako o nás. Nepáči sa mi, že milujeme tmu, že nevyzeráme ako obyčajné vtáky a zvieratá. Ale sme priatelia človeka, nie nepriatelia. čo by sme mali robiť? Veď sme sa tak narodili. Radi visíme hore nohami. A urážajú nás nezaslúžene.
odpoveď:
Netopier. Loví iba v noci, ale jej výhody sú obrovské. Ničí hmyz. (Príloha č. 13)
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 7 "Bazár vtákov"
Vedúci:
Viete, že s príchodom jesene veľa vtákov odlieta na juh, aby prežili chladné obdobie a nedostatok potravy. A len na jar nás môžu potešiť spevom a zvučným štebotom, keď odlietajú stavať hniezda a liahnuť mláďatá. A len málokto zostane s nami, aby si skrátil dlhú zimu.
Moderátor navrhuje distribuovať obrázky s menami vtákov pod príslušnými názvami (sťahovavé alebo zimujúce).
Žeriav, vrana, labuť, sýkorka, lastovička, kríženec, slávik, ďateľ, kukučka, škorec, straka, kačica, sova. (Príloha č. 14)
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 8 "Kapitáni"
Vychádzajú kapitáni z každého tímu. Stoja v rovnakej vzdialenosti od poroty a striedavo sa rozprávajú o úlohe vtákov v prírode a ich význame pre človeka, pričom robia krok vpred. Prvý, kto sa dostane k porotcovskému stolu, vyhráva.
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Stanica 9 „Dešifrujte frázu“
Každý tím dostane frázu, ktorú treba rozlúštiť.
AGINK JANSARK. (Červená kniha.)
(Príloha č. 15)
Vedúci:
Ľudia nie sú jediní, ktorí majú dar reči. Aj knihy hovoria. Existuje kniha, ktorá nielen hovorí, ale aj kričí, no nie každý ju počuje. Toto je ČERVENÁ KNIHA. Na jej stránkach sú napísané mená ohrozených živočíchov a rastlín. Červená farba je signálom zákazu, zrozumiteľným pre ľudí na celom svete: prestaň, človeče! Zamyslite sa nad tým, prečo je na planéte každým dňom menej a menej zvierat a rastlín! Nenechajte za sebou kopu odpadu, ale zasadený strom, čistú rieku, zachráneného vtáka. Vypočujte si tých, ktorí volajú o pomoc. ČERVENÁ KNIHA vám s tým pomôže.
Porota súťaž vyhodnotí, pridelí známky a rozdá žetóny.
Porota zhrnie konečné výsledky.
Víťazný tím je vyhlásený a ocenený.(Príloha č. 16)
Vedúci:
Priatelia! Náš súťažný herný program „Zem je náš spoločný domov“ sa dostal do finále. Dúfam, že vám aj mne pomôže, aby sme sa ešte raz zamysleli nad naším spoločným domovom a že tento domov treba milovať a chrániť.
Príroda je naše bohatstvo, zachovať toto bohatstvo pre budúce generácie je našou úlohou a povinnosťou.
Zamyslite sa nad obsahom výzvy spisovateľa Michaila Prishvina. „Ryby potrebujú čistú vodu – budeme chrániť naše vodné plochy. V lesoch, stepiach a horách žijú rôzne cenné zvieratá - budeme chrániť naše lesy, stepi a hory. Pre ryby - voda, pre vtáky - vzduch, pre zvieratá - lesy, stepi, hory. Ale človek potrebuje vlasť. A chrániť prírodu znamená chrániť vlasť."
Čitateľ:
Chceme, aby vtáky spievali
Aby bol okolo lesa hluk,
Aby bola obloha modrá,
Aby sa rieka zmenila na striebornú,
Aby motýľ šantil
A na bobuliach bola rosa!
Chceme, aby slnko hrialo
A breza sa zazelenala,
A pod stromčekom žil zábavný ostnatý ježko.
Aby veverička skočila,
Aby sa dúha leskla,
Nech v lete veselo prší!
Čitateľ:
Zachráňme planétu!
V celom vesmíre nie je nič krajšie,
V celom vesmíre je len jeden,
Čo bude robiť bez nás?
Literatúra
Cez prizmu prírody / autor: V.N.Yukhnovskaya, A.A.Varaksa. – Mozyr: Pomoc, 2009
Zdieľanie radosti so všetkými: O 15:00: Scenáre na školské prázdniny / autor: K.V. – Mozyr: Biely vietor, 2010
Mimoškolská činnosť: 4. ročník. / autor: O.E.Zhirenko, L.N.Yarovaya, T.I.Tsibina. – M.:VAKO, 2007
Hádanky -
http://stranamasterov.ru(aplikácia “Púpava”)
http://www.audiopoisk.com/artist/detskie-pesni/ (detské piesne)
http://nsportal.ru
http://www.proshkolu.ru
Cieľ. Dajte deťom poznanie, že 22. apríl je veľký sviatok pre celú planétu, Deň Zeme. Objasňovať poznatky o planéte Zem prostredníctvom literárnych slov, prísloví, piesní, hier. Vštepovať deťom lásku k prírode, túžbu po jej zachovaní a ochrane. Podporovať zmysel pre zodpovednosť.
Vlastnosti:
1. Glóbus (posuňte sa na obrazovke).
2. Plagáty „Zachráňme prírodu okolo nás!“
3. Obrázky sezónnych prírodných javov.
4. Obrázky zobrazujúce sťahovavé a zimujúce vtáky a zvieratá.
5. Obrázky pre hru „Ekologické značky“.
Prípravné práce. Pozorovania v prírode, rozhovory „Deň Zeme“, memorovanie básní, prísloví, piesní, hry o planéte Zem a jej prírode.
Deti vstupujú do sály za hudby. Všeobecný tanec na hudbu „My Land“, deti tancujú a sadnú si.
Hostiteľ: Deti, dnes 22. apríla je Svetový deň Zeme. čo je pôda? Zem je planéta. Zem je pôda a suchá zem. Zem je naša rodná zem.
Aká krásna je naša zem!
Sú na ňom lesy a polia
A púšte a vysoké hory
A moria sú hlboké oceány.
1. dieťa:
Naša planéta - Zem je veľmi štedrá a bohatá:
Hory, lesy a polia sú náš drahý domov, chlapci!
2. dieťa:
Zachráňme planétu
Na svete nie je nič podobné!
Rozptýlime mraky a fajčíme nad tým,
Nedovolíme, aby ju niekto urazil!
3. dieťa:
Postaráme sa o vtáky, hmyz a zvieratá.
To nás len urobí láskavejšími.
Ozdobme celú Zem záhradami, kvetmi,
Všetci potrebujeme takúto planétu.
4. dieťa:
Obloha je jasnejšia, sneh sa topí,
Povieme vám o jari,
Ako k nám prilietajú vtáky z juhu,
Ako potoky tečúce a zvoniace.
5. dieťa:
Celá príroda ožíva
Tu a tam spievajú vtáky.
Ružovo-biela farba
Všade kvitnú jablone.
Pieseň „Zem je plná zázrakov“ s pohybmi.
1. Čo môže byť v živote krajšie,
Čo môže byť v živote sladšie?
Čo sú to za háje v modrom opare
A zlatá záplava polí!
Kvapky rannej rosy sú ľahké a čisté.
Odráža sa v nich svet, aj ja, aj ty.
Záblesky slnečného svetla v každom okne.
Úsvit sa usmieva na teba a mňa
Pre priateľov nie je žiadna vzdialenosť príliš blízko.
Pre priateľov lístie šumí a rieka šumí.
Pre priateľov cez oblaky svieti hviezda.
Zem je pre priateľov vždy plná zázrakov!2. Čo môže byť v živote krajšie,
Čo je to za tyrkysovú oblohu,
Ako potok, ktorý tečie piesňou,
Ako čisté oči detstva!3. Čo môže byť v živote krajšie,
Čo je toto more ticha,
Potom je naše priateľstvo zvonivým sviatkom,
Nikdy nepoznajúc vojnu!
Deti sedia na stoličkách.
Vedúci: Deti hovoria o Zemi: "Bez pána je Zem sirota."
1. dieťa: Zem miluje starostlivosť.
2. dieťa: Zem sa síce živí, ale aj pýta.
3. dieťa: Zem sa oblieka ako osoba.
4. dieťa: Zem je tanier – čo vložíš, to aj vyberieš.
5. dieťa: Nakŕmte Zem, nakŕmi aj vás.
6. dieťa: Slnko maľuje zem a ľudskú prácu.
Vedúci:Áno, chlapci, Zem sa oblieka ako človek. To znamená, že máme štyri ročné obdobia. Aké ročné obdobia poznáte? (odpovede detí). Milujeme každé ročné obdobie.
Hudobná kompozícia „Ročné obdobia“.
1. dieťa:
Som z tepla
Teplo nosím so sebou.
Zohrievam rieky
Zaplávajte si - pozývam vás.
A láska k tomu
Všetci ma máte. Som leto.
2. dieťa:
Prinášam úrodu
Zase sejem polia,
Posielam vtáky na juh,
Strihám stromy
Ale ja sa borovíc nedotýkam
A vianočné stromčeky. som jeseň.
3. dieťa:
Mám toho veľa:
Som biela deka
pokrývam celú zem,
Biele polia, domy,
Volám sa zima.
4. dieťa:
Otváram púčiky
V zelených listoch
Obliekam stromy
Polievam plodiny
Je tam veľa pohybu.
Volám sa jar.
Deti recitujú básne o prírode:
1. dieťa:
Starajme sa o prírodu
Zvieratá, vtáky, vzduch a voda.
Starajme sa o lesy kvetmi,
Nech nám všetkým svieti slnko!
2. dieťa:
Usilujme sa o to
Aby nás zver aj vták milovali,
A všade nám verili,
Rovnako ako vaši najvernejší priatelia.
3. dieťa:
Buďme priateľmi s prírodou
A chrániť ho všetkými ľuďmi.
Všetci sa staneme priateľskou, veľkou rodinou,
Aby bola celá zemeguľa šťastná!
4. dieťa:
hovorím o
Že celá Zem je náš spoločný domov,
Náš dobrý domov, priestranný domov,
Všetci v ňom žijeme od narodenia
Zahrievacia hra „Kto kde býva?
(Pravou rukou „kreslia“ vlny.)Každý niekde žije:
Ryby v rieke
V diere je krtko,(Drčia sa.)
Zajac na poli(Skáču a robia si uši rukami.)
Myška v slame(Drčia sa.)
Medveď spí v zime v brlohu,(Zložia si ruky blízko tváre.)
Som vo veľkom tehlovom dome,(Zatvorte ruky nad hlavami, znázorňujúc strechu.)
Pes Volchok je na mojom dvore,(Postav sa na všetky štyri.)
V drevenej búde
Mačka Murka je na pohovke,(Pohladkaj tvár.)
Zebry - v Afrike, v savane,(Bežia na mieste.)
V temnej džungli je hroch,(Kývajú sa.)
No, kde žije slnko?(Pokrčia plecami.)
Slnko je vysoko na oblohe,(Zdvihnú ruky.)
Deň a ráno - je to jasné:(Zdvihnite ruky a postavte sa na prsty.)
Má nádherný život na oblohe!
Vedúci: Našou krajinou sú hory, rieky, lesy, moria, ľudia, zvieratá. Zem je náš spoločný veľký dom, v ktorom je pánom človek. A majiteľ by mal byť vždy láskavý a starostlivý. Všetci by sme mali byť priateľskí. Každá práca je predsa úspešná, ak máme pri sebe priateľov a pesničku.
1. dieťa: Buďme medzi sebou kamaráti.
Ako vták s oblohou,
Ako vietor s lúkou,
Ako plachta s morom,
Tráva s dažďom,
Ako je slnko priateľské s nami všetkými!
Pieseň "Priateľ je s nami."
S nami, priateľ - s nami, priateľ,Spolu - spolu
Spievajte to - naštartujte to
Pieseň! - pieseň!
A potom - a potom
Slnko je slnko
Zhora sa na nás usmieva,
A potom - a potom
Svetlý - svetlý
Kvety budú kvitnúť po celej Zemi.
Spolu postavíme dom,
Spolu založíme záhradu,
Poďme si spolu zaspievať túto pieseň.
Každý vie, že sme spolu,
Každý vie, že sme spolu,
Spolu sme vždy zaujímavejší!2. Vtáky z nás - vtáky z nás
Volaný - volaný
Za tebou - za tebou
V diaľke - v diaľke,
Ale potom - ale potom
Kto - kto to je
Bude chodiť po tráve bosý?
Ale potom - ale potom
Kto - kto to je
Zasadiť záhradu a postaviť dom?3. Nechajte Zem - nechajte Zem
Točenie a krúženie
Všetky deti sú všetky deti
Sú to priatelia - sú to priatelia.
My potom - my potom
Rýchlo - rýchlo
Budeme pestovať huby v daždi.
My potom - my potom
Domov – domov
Nazvime zem spoločným domovom.
Vedúci: Príroda okolo nás je krásna, môžeme sa prechádzať v lese, kúpať sa v rieke, zbierať huby a lesné plody. Ako sa správať v lese? Teraz skontrolujem, či poznáte pravidlá správania sa v lese. Aby sme to urobili, zahráme si hru „Ak prídem do lesa“, budem hovoriť o svojich činoch, ak budem konať dobre, poviem „áno“, ak zle, „nie“.
- Ak prídem do lesa a vyberiem si harmanček? (Nie.)
- Čo ak zjem koláč a vyhodím papier? (Nie.)
- Čo ak nechám kúsok chleba na pni? (Áno.)
– Ak zviažem konár, dám kolík? (Áno.)
- Čo ak urobím oheň a neuhasím ho? (Nie.)
– Čo ak urobím veľký neporiadok a zabudnem ho upratať? (Nie.)
– Ak vynesiem smeti, zakopem nádobu? (Áno.)
– Milujem svoju prírodu, pomáham jej? (Áno.)
Báseň „Kvety“.
1. dieťa:
Ak vyberiem kvet,
Ak vyberiete kvet,
Ak všetko, ja aj ty, -
Ak zbierame kvety,
Ukáže sa, že sú prázdne
A stromy a kríky.
A nebude tam žiadna krása
A nebude žiadna láskavosť
Ak som všetko ja a ty,
Ak zbierame kvety.
Hostiteľ: Ľudia veľmi často ničia prírodu a spôsobujú škodu nie zo zlomyseľnosti, ale z nedbanlivosti, z nevedomosti.
Hra „Ekologické značky“.
Deti pomenujú pravidlá správania sa v prírode a nájdu zodpovedajúci znak prostredia.
– Nelámte konáre stromov a kríkov.
– Neznečisťujte rieky a jazerá.
- V lese nezapaľujte oheň.
- Nezbierajte kvety na lúke v lese.
- V lese mlč. Môžete narušiť pokoj zvierat a vtákov.
- Nechytajte hmyz.
– Neničte mraveniská.
- Nestrihajte stromy.
- Neničte vtáčie hniezda.
- Nenechávajte odpadky v lese alebo v blízkosti rieky.
- Neberte si zvieratá domov.
Vedúci:Áno, chlapci, my sami sa musíme starať a chrániť našu milovanú planétu a musíme vždy pamätať na pravidlá správania v prírode.
1. dieťa:
Ryby, vtáky a zvieratá
Je to ako keby sa pýtali ľudí:
"Postarajte sa o svoju povahu."
Koniec koncov, more bez rýb nie je more,
Koniec koncov, nebo bez vtákov nie je nebo,
Zem bez zvierat nie je Zem,
Ale bez Zeme nemôžeme žiť!
Hostiteľ: Chlapci, o čom snívate?
1. dieťa:
O čom deti snívajú?
Máme jeden sen:
Nech je to na planéte
Svet je láskavý, ako jar.
Báseň "Chceme."
2. dieťa:
Chceme, aby vtáky spievali
Aby bol okolo lesa hluk,
Nech je nebo modré.
Aby sa rieka zmenila na striebornú,
Aby sa motýľ vybláznil,
A na bobuliach bola rosa.
Chceme, aby slnko hrialo
A breza sa zazelenala,
A pod stromom žil zábavný pichľavý ježko,
Aby veverička skočila,
Aby sa dúha leskla,
Aby v lete veselo pršalo.
Vedúci:
Milujte svoju rodnú prírodu
Jazerá, lesy a polia
Koniec koncov, toto je naše s vami
Navždy rodná zem!
Ty a ja sme sa na ňom narodili,
Ty a ja na tom žijeme
Buďme teda všetci spolu ľuďmi
Správame sa k nej láskavejšie!
ciele:
— vytváranie ekologických predstáv o vzťahoch v prírode;
— rozvoj vzťahov k prírode ako k nášmu spoločnému domovu;
— vytvorenie systému zručností a návykov environmentálne vhodného správania a interakcie s prírodou.
Deti vstupujú do slávnostne vyzdobenej sály za piesne „Jar“. Vpredu kráča dospelý - víla Ekológia.
Ekológia rozprávok:
Mnohokrát sme oslavovali sviatok v tejto sále,
Ale toto sme ešte nevedeli.
Dnes oslavujeme "deň Zeme"- náš spoločný domov.
1 dieťa:
V tomto svete sú zázraky
V diaľke kvitne ako mak.
Na vašej modrej planéte
Deti oslavujú Deň Zeme!
2. dieťa:
Existuje jedna záhradná planéta,
V tomto chladnom priestore.
Len tu sú lesy hlučné,
Vtáky, ktoré volajú sťahovavé.
Iba na nej uvidíte
Konvalinky v zelenej tráve.
A vážky sú len tu
Prekvapene hľadia do rieky.
3. dieťa:
Príroda má žiarivé farby,
Milióny žiarivých súkvetí.
Prečo sú zázraky z rozprávok,
Ak ich môžete stretnúť v živote?
4. dieťa:
Nie sme hosťami na planéte
A zem je náš domov,
Bude ľahké a čisté,
Ak ušetríme:
A čisté jazerá a cédrové lesy,
A vzory farebných polí a riečny priestor.
5. dieťa:
Zachráňme planétu.
Žiadna iná taká na svete neexistuje.
Rozptýlime mraky a fajčíme nad tým,
Nedovolíme, aby ju niekto urazil!
6. dieťa:
Postaráme sa o vtáky, hmyz, zvieratá.
Toto nás len urobí láskavejšími,
Ozdobme celú zem záhradami a kvetmi
Všetci: Vy a ja potrebujeme takú planétu!
Ekológia rozprávok: Milí chalani! Chcem ťa stretnúť. Moje meno je Fairy Ecology.
Chodím po zemi a udržiavam poriadok. Len pre mňa samotného to bolo ťažké. Pozerám, konár je zlomený, hniezdo zničené, kvety rozdrvené. Tak som sa rozhodol nájsť si pomocníkov pre seba - kráčal som po zemi a hľadal som šťastie. Chodil som a kráčal a videl som tvoju škôlku. ako sa to volá? Pozrel som sa dovnútra a videl som: borovice, brezy a smreky všade naokolo! Čistota všade okolo! Určite si myslím, že v tejto záhrade žijú milé a starostlivé deti, ktoré milujú rastliny, zvieratá, vtáky a starajú sa o ne. Je to tak, chlapci?
(odpovede detí)
Ekológia rozprávok: Chcete sa stať mojimi asistentmi? Nebojíte sa urobiť test?
(odpovede detí)
Ekológia rozprávok: Pozývam vás hádať moje hádanky. Ak ich uhádnete správne, odpovede ožijú.
1 hádanka:
Čo je to za domček medzi pobočkami pod holým nebom?
Lieči vtáky obilím a chlebom?
(po odpovedi detí sa do stredu umiestni kŕmidlo)
Ekológia rozprávok: Výborne, hneď vidím, že si vtáčiky v zime kŕmil a staral sa o ne. Môžete byť právom nazývaní skutočnými priateľmi vtákov.
Hádanka 2:
Nad trávnikom lieta domáca pani.
Bude sa trápiť nad kvetinou -
Podelí sa o med?(včela)
Hádanka 3:
Nie motory, ale hluk,
Nie sú piloti, ale lietajú,
Nie hady, ale bzučanie?(osy)
Hrá hudba „Flight of the Bumblebee“. Deti sú rozmiestnené po sále. Niektoré zobrazujú kvety, iné včely.
Ekológia rozprávok: Výborne, veľmi dobre ste zobrazili vtáky a hmyz. Teraz sa pozrime, či dokážete uhádnuť zviera podľa jeho zvykov (jeden tím alebo polovica detí zobrazuje losa, druhá slona).
Ekológia rozprávok: V mojich testoch si vediete skvele. A teraz ďalšia hádanka:
Hrdina je bohatý,
Ošetruje každého:
Vanya - Jahody,
Anechka-brusnice,
Mashenka je cvok,
Petya Russula,
Katya-malina,
Washu-vetvička.(les)
Správne. Les skrýva množstvo tajomstiev a tajomstiev. Ak sa o les staráte a správate sa v lese správne, potom vám prezradí veľa zaujímavého a veľa vás naučí.
Scéna „Priateľky v lese“
Na pódiu sa objavia tri dievčatá. Bavia sa a robia hluk. V rukách majú vrecia s „pamlskami“. Dievčatá si sadnú na zem a vytiahnu obsah tašiek. Smejú sa a hádžu ich po sebe. Nechajú za sebou strašný neporiadok a odchádzajú.
Hrá hlasná hudba a vchádza Smetiarske monštrum.
Smetiarske monštrum:
Ležať v odpadkovom koši -
Z ničoho nič to prišlo
A teraz tu kráčam
Pozerám na tvorcov.
A chcem vám povedať ľudia:
- Nech žije odpad!
A nech je to tak vždy!
Ekológia rozprávok: Ach chlapci, zdá sa, že moje priateľky zobudili Smetiarske monštrum. Je desivé, ak takéto príšery žijú na našej planéte. Vieme si s nimi poradiť. My a naše dobré skutky. Veď dobro vždy zvíťazí nad zlom. Naliehavo potrebujeme zachrániť svet, v ktorom žijeme, pred odpadkami a špinou ( hra „Vyčistite planétu od odpadu“. Dva tímy – kto bude zbierať odpadky do vriec rýchlejšie). V sále je dieťa oblečené ako lekár.
Ekológia rozprávok: Chlapci, vidím tu môjho starého priateľa doktora Aibolita. Povedzte, pán doktor, poznáte dobre prírodu, je v nej veľa zaujímavého, múdreho, cenného a pekného, môže ľudí veľa naučiť?
Doktor Aibolit:
U nás kedykoľvek počas roka
Múdra príroda učí:
Vtáky učia spievať
Pavúk - trpezlivosť.
Včely na poli a v záhrade
Učia nás pracovať.
Sneh nás učí čistote,
Slnko učí láskavosti.
Príroda to má po celý rok
Treba študovať.
Všetci ľudia z lesa
dievča: Dobrý deň!
Ekológia rozprávok: Ahoj Dasha! prečo si taký smutný?
dievča: Tak som si chcel vypestovať kvet, zasadil som semienko do kvetináča, čakám a čakám, ale nič nerastie. ani neviem čo mám robiť?
Ekológia rozprávok: Chlapci, musíme pomôcť Dáške. Pripomeňme si, bez čoho nemôže rastlina rásť?
deti: Bez zeme, vody, slnka, čistého vzduchu.
Ekológia víly(oslovuje dievča): nezabudol si poliať obilie?
Dáša: Ach, ani som nevedel, že to treba zalievať!
Ekológia rozprávok: Tu je pre vás čistá voda, teraz viete, čo je potrebné na pestovanie kvetu. Črepník umiestnite na slnečné miesto a nezabudnite pravidelne polievať!
Dáša:Ďakujem chlapci, budem sa riadiť vašimi radami. Dovidenia!
(Dievča odchádza, je vynesené hra "Kto bude zbierať kvetinu rýchlejšie?")
Ekológia rozprávok: A teraz vám poviem najdôležitejšiu hádanku na našej dovolenke:
Žiadny začiatok, žiadny koniec
Ani zadná časť hlavy, ani tvár,
Ale každý vie: mladí aj starí,
Že je to obrovská guľa!(Zem)
Pozrite sa, aká krásna je naša Zem! Najmä na jar, keď celá príroda ožíva a všetko kvitne. Chráňme krásu našej planéty. Naša Zem sú hory, rieky, lesy a polia, moria, ľudia, zvieratá. Zem je náš spoločný veľký dom, v ktorom je pánom človek. A majiteľ by mal byť vždy láskavý a starostlivý. Teraz je čas na môj posledný test. Poznáte pravidlá správania sa v lese?
Hra "Ekologické značky".
- Dobrý deň, dobré deti!
Ekológia rozprávok: Oh, kto to hovorí?
- Ja, Zem! A rád počujem vaše slová.
Ekológia rozprávok: Zem, Zem, počula si nás? Hovoríte nám?
Zem: Vždy vás počujem a som rád, že Ekologická víla má takýchto pomocníkov! Postarajte sa o prírodu, nenechajte sa uraziť a slnko vás dlho poteší teplom, spevom vtákov, riekami a jazerami s čistou vodou.
Ekológia rozprávok: Milé deti! Prešli ste všetkými mojimi testami. Získali ste titul mojich asistentov a za to vás odmeňujem certifikátom „Znalca prírody“.
(prebieha slávnostné odovzdávanie cien)
Ekológia rozprávok:
Zachráňme planétu
V celom vesmíre nič také neexistuje:
Úplne sám v celom vesmíre,
Čo bude robiť bez nás?
Kalmyková Oľga Nikolaevna, učiteľka MŠ UMB č.138 "Dub" g.o. Tolyatti
Stredná skupina.
Sviatok sa koná na mieste.
Moderátor: Dovolenka sa blíži, dovolenka sa blíži,
Všetko ožíva, spieva a kvitne.
Znova jar, znova jar
Je oblečená v sviežej zeleni.
Dnes máme sviatok! Sviatok zeme, prírody, jari, čistoty!
Tu je zem, pozri, je čierna, ale zdobí ju zelená tráva, svetlé, krásne kvety, listy na stromoch a kríkoch, veselý spev vtákov.
Dieťa: Radosť a zábava sú všade,
Obloha je čistá a jasná,
Kolaudačné vtáky sú všade,
Márnosť a zvonkohra.
Dieťa: V jasne zelených poliach,
Zem sa obnovuje.
A všetky brezy majú náušnice,
V lepkavých topoľových pukoch.
Hostiteľ: Ponáhľa sa sem niekto, aby sa k nám pridal? Príde sem niekto pre nás?
No tlieskajme veselo, nech nás rýchlo nájde! (Deti tlieskajú.)
Zem: Ahojte deti. Ja, Zem, som veľkým spoločným domovom pre všetkých. Postavme sa do kruhu a ukážme, aká veľká a guľatá je zem. Všetci žijete v tomto dome - ľudia, zvieratá a rastliny - to je živá a neživá príroda.
hra: "Príroda je...?"
Tráva je zelená (deti sa prikrčia a ukážu sa)
nízke kríky (polovičný drep)
Vysoké stromy (zdvihnúť ruky)
Vtáky (mávať rukami), zvieratá (skákanie ako zajačiky atď.)
Ryby (rozpažte ruky do strán - plávajte)
Teplé slnko (zdvihnúť ruky)
Vietor (mávať rukami)
Dážď (chytí kvapky) atď.
Zem: Ja, Zem je tvoj domov, prikáž:
- nevyhadzujte odpadky
- staraj sa o moje bohatstvo: lesy, lúky a háje
- neurážajte zvieratá a vtáky
Nelámte stromy a kríky.
Inak bude môj život v ohrození. O každého sa musí postarať človek.
Kto vie, ako byť láskavý
Bude schopný chrániť a milovať prírodu,
A kto má rád prírodu,
On ju nezničí!
Hostiteľ: Drahá Zem, chlapci si pripravili básne, prosím počúvajte.
Dieťa: Nikdy neprestávaj
Šupky, šupky, tyčinky -
Rýchlo naše mestá
Zmenia sa na skládky odpadu.
Ak teraz vrháš odpadky,
To je dosť skoro
Môžu rásť s nami
Hory odpadkov.
Dieťa: Nelámajte dubové konáre,
Nikdy nezabudni
Odstráňte odpadky z trávy.
Netreba zbytočne zbierať kvety!
Dieťa: Chceme, aby vtáky spievali
Aby bol okolo lesa hluk,
Nech je nebo modré.
Aby sa rieka zmenila na striebornú,
Aby sa motýľ vybláznil,
A na bobuliach bola rosa.
Dieťa: Chceme, aby slnko hrialo,
A breza sa zazelenala,
A pod stromčekom žil zábavný ostnatý ježko.
Aby veverička skočila,
Aby sa dúha leskla,
Aby veselo pršalo.
Zem: Výborne, chlapci! Som na teba hrdý!
Hostiteľ: Aký druh slona ide k nám? (upozorňuje deti na hluk)
Ozýva sa len hluk a praskanie.
Odrezal som všetky kvety,
Zlomené konáre zo stromu.
Objaví sa obal od cukríkov a obaly od cukríkov rozhádže všade
Zem: Počkaj, máš sa veľmi zle. kto si ty?
Fantik: Robím si čo chcem! Som balič cukroviniek a svoje obaly od cukroviniek hádžem, kam chcem.
Zem: Všade si nechal odpadky.
Kvety, drvená tráva.
Teraz nie sú žiadne bobule, žiadne huby,
Naši ľudia to neuvidia.
Všetci zmiznú z povrchu zeme,
A zostaneš sám.
Fantik: Pre také dobré deti
Nič mi nie je ľúto.
Toto sú darčeky pre teba,
Tieto nemá nikto.
Hostiteľ: A vaše dary nie sú vôbec dobré, vezmite ich späť. To nie sú darčeky, ale odpadky. Naliehavo ich treba vyhodiť.
Fantik: Si zlý, nebudem s tebou kamarát! A tu sú moje darčeky (Rozhádže odpadky.) Pozri, aká je tá tvoja špinavá! A tie odpadky...
Zem: Ty, Fantik, si to zasypal.
Fantik: To nie ja, to oni! (Ukazuje na chlapcov.)
Zem: Ach, ako nechcem byť na takej dovolenke taká posiata. Čo mám teraz robiť? (Deti sa ponúkajú, že vyčistia odpadky)
Súťaž "Kto bude upratovať odpad rýchlejšie" .
Fantik: Áno, správam sa zle, ale vedia sa vaše deti správať správne?
Hostiteľ: Samozrejme, že môžu!
Teraz skontrolujem, ako poznáte pravidlá správania sa v prírode.
hra: "Ak prídem do lesa" .
Poviem vám svoje činy a vy odpoviete. Ak robím dobre, hovoríme "ÁNO" , ak je to zlé, tak "NIE" :
Čo ak pôjdem do lesa a natrhám si harmanček?
Čo ak zjem koláč a vyhodím papier?
Čo ak nechám kúsok chleba na pni?
Ak uviažem konár, dám kolík?
Čo ak zapálim oheň a neuhasím ho?
Čo ak urobím veľký neporiadok a zabudnem ho upratať?
Ak vyberiem smeti, zakopem nádobu?
Milujem svoju prírodu, pomáham jej!
Hostiteľ: No, naše deti sa vedia správať. A pozbierali všetok odpad. Aké čisté a krásne je tu!
Fantik: Uhádnu vaše deti moje hádanky?
Hostiteľ: Samozrejme, niečo si želajte.
Fantik: Ako sa volá náš dom?
Náš spoločný domov je tam, kde žijeme vy aj ja! (Zem)
Kto žije na zemi? (zvieratá, hmyz, kvety atď.)
Kto žije pod zemou? (Červy, krtky, chrobáky.)
Kto lieta nad Zemou? (Vtáky, hmyz.)
Kedy je vonku svetlo? (Počas dňa.)
Prečo je potrebná voda? (Pite, plávajte, polievajte rastliny.)
Na čo je vzduch? (na dýchanie.)
Fantik: Výborne! Mám vás rád.
Nebudem viac ubližovať!
Zabudnem na zlo a klamstvo.
Budem pomáhať ľuďom
Nikoho neurážajte!
Ospravedlňte ma chlapci
Neprišiel som k vám so zlom.
Už to neurobím
A vezmem všetky odpadky,
A odveziem to na skládku.
Rozlúči sa a odchádza, berie smeti so sebou
Moderátor: Matka Zem, deti si pre vás pripravili darčeky, otvorte darčekové krabičky a všetko uvidíte sami!
Zem: (Otvorí prvú krabicu - papierové kvety, zdobia oblasť.) Samozrejme, musia byť na mojej planéte! Prosím ozdobte! (Otvorí druhú krabicu - motýle, sú vysadené na kvetoch.) Tento báječný hmyz nemôže žiť bez kvetov. Prosím ozdobte! (Otvorí tretiu krabicu - vtáky, sú zavesené na verande.) Samozrejme, bez spevu vtákov bude moja planéta smutná a smutná. (Otvorí štvrté políčko - ryba.) Nech tieto zlaté rybky vždy splnia vaše želania. Vypustite ich do morí a oceánov!
Hostiteľ: Pozrite, priatelia.
Aká si krásna, zem!
Milá Zem! Prajeme vám, aby ste žili dlho, dlho! Prajeme zdravie vašim riekam, jazerám, lesom, vašim miláčikom – zvieratám a vtákom, rybám a hmyzu. Prajeme vám, aby ste boli najkrajší a najčistejší!
Zem: Ďakujem vám. Veľmi som sa o teba zaujímal.
Zachráňme planétu! Milujete prírodu, chráňte ju.
Nikdy neznič túto krásu. sľubuješ?
Hudobná kompozícia "Veľký okrúhly tanec"
Deti: Dom, v ktorom bývame
Volá sa Zem.
My sa o ňu postaráme
Vždy budeme chrániť
Ozdobíme
Kvitnúce záhrady.
Neznečisťujme to
A ničiť prírodu.
Sľubujeme, že ju budeme vždy milovať,
Veď ona je pre nás Matka Zem!
Zem sa deťom poďakuje, pohostí ich darmi zeme – jablkami a rozlúči sa.
Zem: Užili sme si veľa zábavy.
Stali sme sa veľmi blízkymi priateľmi.
Tancovali sme a hrali.
Všetci naokolo sa stali priateľmi.
Je čas, aby som sa rozlúčil -
rozlúčim sa s tebou.
Dovidenia priatelia!
Referencie:
- Nikolaeva S.N. Mladý ekológ: Program environmentálnej výchovy detí predškolského veku / S.N. Nikolaeva - M.: Mozaika-Sintez, 2002.
- Nikolaeva S.N. Metódy environmentálnej výchovy v MŠ: Práca s deťmi strednej a vyššej skupiny MŠ: Kniha pre učiteľky MŠ / S.N. Nikolajev. - M.: Osveta - 1999
- Environmentálna výchova detí predškolského veku: Príručka pre špecialistov na predškolské vzdelávanie / Zostavil Nikolaeva S.N. - M.: LLC "Vydavateľstvo AST" - 1998.
Skript herného programu
"Zelená planéta zhromažďuje priateľov"
Cieľ: vytváranie podmienok pre formovanie environmentálnej kultúry medzi účastníkmi programu; rozvíjanie komunikačných zručností, zmyslu pre zodpovednosť, schopnosti pracovať v tíme a kolektivizmu.
Výbava: - prezentácia;
- vystrihnuté obrázky;
- papier, farebné ceruzky, fixky;
Karty úloh;
Vreckovky podľa počtu príkazov (na zaviazanie očí);
Laná podľa počtu povelov (na viazanie nôh);
Čierna skrinka;
Vrecia na zber odpadu, odpadky;
Balóny;
Jablká podľa počtu tímov;
Fonogram piesne N. Korolevovej „Little Country“, text;
Obrázok zelenej planéty, farebné kruhy - „emotikony“, lepidlo;
Priebeh podujatia:
Vedúci: Dobrý deň! Som rád, že môžem privítať všetkých účastníkov nášho programu „Green Planet Gathers Friends“. Dnes k nám neprišli len environmentalisti, ale aj chalani z iných kreatívnych spolkov.
(Rozdelenie do tímov na základe vystrihnutých obrázkov).
1 úloha „ZAVOLAŤ“
IN: vašou úlohou je vymyslieť názov tímu a navrhnúť vizitku, ktorá bude odrážať záujmy a charakter členov tímu (5 bodov).
Vedúci: Tímy boli predstavené a je čas, aby sme spustili herný program. Hoci ľudia veria, že prírodu majú dostatočne naštudovanú, predsa nám predstavuje a predstavuje svoje nečakané dary, odhaľuje tajomstvá a záhady. A dnes musíte prekonať, splniť a odhaliť všetko, čo bolo pripravené
prírodné tajomstvá, záhady a prekvapenia pre vás.
2
IN: Predtým, ako budeme študovať tajomstvá prírody, overíme si, či poznáte ekologický slovník. Nájdite zodpovedajúce páry medzi slovom a jeho významom. (Správna odpoveď – 1 bod)
6. Pohánka e) sopka.
11. Skorocel l) diéta.
12. Antilopa m) kúpeľný dom.
(Odpovede: 1 - i; 2 - h; 3 - j; 4 - a; 5 - d; 6 - b; 7 - d; 8 - f; 9 - g; 10 - c; 11 - m; 12 - l )
Komická hra"Ukradnuté SLNKO"
IN: Na účasť v hre sú povinní štyria ľudia za tím. Pravidlá hry: hráč, „slnko“, sedí na stoličke so zviazanými nohami a stráži ho ďalší hráč, „oblak“. „Oblak“ má zaviazané oči. Úlohou „záchrancu“ je oslobodiť „slnko“ zo zajatia „oblaku“ rozviazaním nôh „slnka“. „Cloud“ tomu bráni. Ak sa dotkla „slnečného“ záchrancu, potom prehral a musí byť nahradený iným zástupcom tímu. Tím, ktorého hráč oslobodí „ukradnuté slnko“, vyhráva. (Víťaz prináša družstvu 2 body).
3 úloha „SPRÁVNA VOĽBA“
IN: musíte vybrať správnu odpoveď z navrhovaných odpovedí. (Správna odpoveď – 1 bod)
Pozor na obrazovku.
Otázka 1 (1 snímka):
- do Čierneho mora,
- do Stredozemného mora,
- do Kaspického mora.
Otázka 2 (2. vrstva):
Tsunami je dôsledkom:
- búrky,
- zemetrasenie pod vodou,
- zrážky lodí.
Otázka 3 (3 snímka):
- Červené more,
- Biele more,
- Modré more,
- Žlté more.
Otázka 4 (4 snímky):
Čo rastie na dne mora?
- morský lopúch
- morská cibuľa
- morské riasy
Otázka 5 (5 snímok):
Kto nežije v mori?
- morská korytnačka
- morský čert
- morča
- morský vlk
- morský ježko
Otázka 6 (6 snímok):
- mesiac
- Slnko
- vietor
4 úlohy „BLACK BOX“
IN: Vašou úlohou je uhádnuť, čo je v čiernej skrinke kladením jednoznačných otázok na odpovede „Áno“ alebo „Nie“.
Environmentálna VÝZVA
Teta Zina prichádzala z lesa,
V košíku niesla sto hríbov.
Prišiel Lisichkin Kolka
- Teta Zina, koľko je tam bielych?
- Bolo tam veľa Russulas
Počítal som, ale zabudol som
Bielych je desaťkrát menej
Pamätám si to ako teraz.
Je tu pár motýľov
A opäť desať...
- No a čo biele, koľko bielych?
- Nepamätám si a to je všetko!
Kto povie tete Zine,
Koľko bielych je v košíku?
(Odpoveď: 80 russula, 8 hríbov).
Úloha 5 „KRYPTOGRAM“
IN: Ak chcete rozlúštiť šifrovanie, musíte uhádnuť štyri kľúčové slová. Každé písmeno v týchto kľúčových slovách vás priblíži k poslednej zašifrovanej fráze (snímka 7)
kľúčové slová:
1, 2, 3, 4, 5 – tretí deň v týždni. (v stredu.)
6, 7, 8, 9, 5 – inštitúcia, kde študenti získavajú vedomosti. (Škola.)
10, 8, 11, 15 – ľudské dolné končatiny. (Nohy.)
12, 8, 13, 14, 5 – vrchná listová časť zemiakov, mrkvy, cvikly. (Botva.)
Šifrovanie:
odpoveď: Starajte sa o les – naše bohatstvo.
6. úloha „EKOLOGICKÉ STRAVOVANIE“
IN: Ale čo to je? Dostali sme telegramy!
Naliehavé! Tu to máte:
1 telegram
"Urgentne. Od Baba Yaga. Som stratený, umieram. Zlomil som si poslednú kostenú nohu na odpadkoch, ktoré tu zanechali turisti.“ Tu je váš prvý problém – znečistenie životného prostredia. Naši turisti sa v lese správajú nekorektne. Kto ti povie, ako sa máš správať v lese?
(Chlapci odpovedajú na otázku. Všetci, ktorí odpovedia, dostanú žetóny)
Súťaže sa zúčastňuje jedna osoba za tím„Kto je rýchlejší? vyčistí čistinku.“ Účastníci majú zaviazané oči a hľadajú roztrúsené predmety. Po skončení súťaže sa výsledky sčítajú. (Tímy dostávajú body na základe množstva vyzbieraného odpadu v zostupnom poradí).
2 telegram
Ďalší telegram od vrany: „Čo sa to deje, občania? Vrahovia zničili ich rodné hniezdo. V starobe zostali bez strechy nad hlavou. Teraz zo mňa nie je vrana, ale bezdomovec. Okamžite zakročte, inak pôjdem až do OSN. Ste takí chuligáni."
Takže vrana môže zomrieť! Ďalším environmentálnym problémom je preto prudké zníženie biologickej diverzity na planéte. V súčasnosti vo svete každoročne uhynie niekoľko druhov zvierat a rastlín. Viete, čo je vombat? Jedná sa o vačnatý hlodavec, ktorý žije v Austrálii, pripomína malé mláďa medveďa hnedého. Má jednu zvláštnosť – za 10 minút dokáže vyhryznúť dieru v hrubej zrubovej stene.
Teraz uvidíme, ako rýchlo dokážete žuť.
Test pre jedného člena tímu. Musíte jesť jablko.
3 telegram
Telegram od Červenej čiapočky: „V záhrade mojej starej mamy slnko spálilo všetku kapustu. Nie je s čím robiť koláče. Pomoc! Umierame od hladu." Prečo sa babke kapusta pripálila? Ozónová vrstva nad záhradou je vyčerpaná. Čo je to ozónová vrstva a kde sa nachádza?
(Deti odpovedajú, že ozón sa hromadí v nadmorskej výške 15-60 km a tvorí ochrannú vrstvu obrazovka, ktorá nás zachráni pred ultrafialovými lúčmi, a získajte tokeny).
Ak sa ozón zníži, objaví sa „ozónová diera“ spôsobená aerosólmi. Čo sú aerosóly?
Sú to plechovky, z ktorých striekame farby, laky na vlasy, osviežovače vzduchu atď. Tieto plechovky obsahujú látky, ktoré ničia ozónovú vrstvu. Ale ozónová vrstva sa môže zotaviť. Všimli ste si, aké ľahké je dýchať po búrke v borovicovom lese? Teraz sa pozrime, kto z vás chodí po búrke do lesa častejšie.
Každý tím musí nafúknuť dva balóny, kým neprasknú. (Body sa udeľujú v zostupnom poradí.)
Vedenie:
- Taká dobrá nálada - chcem len spievať! čo ty? Existuje nejaká dobrá pieseň o environmentalistoch (pre publikum)? A mám to.
Predstavenie piesne „Little Country of Environmentalists“ (na melódiu N. Koroleva „Little Country“)
1. Jeden je v nádhernom meste
Volá sa Chernushka
Malý kútik detstva
Nájdete v ňom šťastie
Vždy tam trblieta detský smiech,
Nie je tam zlo ani smútok,
Tam sú predurčené splniť sny každého,
A prekvapiť celý svet.
Refrén:
Kde je, kde je.
Kde je duša svetlá a jasná,
Kde je vždy jar.
2. Do tejto krajiny prichádzajú deti
Aby sme poznali svet okolo nás.
A keď urobil svoj objav,
Staňte sa mladým vedcom.
Tu ti vždy všetko povedia,
Vedomosti otvoria dvere,
Ukáže sa veľa pozemských zázrakov,
Veľa zázrakov, verte mi!
Refrén:
Malá krajina ekológov, malá krajina
Kto mi to povie, kto mi to povie,
Kde je, kde je.
Malá krajina ekológov, malá krajina,
Kde je duša svetlá a jasná,
Kde je vždy jar.
***
Malá krajina environmentalistov
Malá krajina
Je dobré, aby sa tu deti učili,
Je to ich druhý domov.
Malá krajina ekológov,
Malá krajina
Tu sú pre vás dvere vždy otvorené -
Tu je život plný lásky!
Reflexia udalostí: a teraz na tieto farebné kruhy nakreslite svoju náladu, t.j. smajlíka a prilepte ho na „Zelenú planétu“ ekológov.
O: Teraz si každý tím musí vybrať účastníka, ktorý tímu priniesol veľký počet bodov.
Zhrnutie. Odmeňovanie.
Aplikácia
Úloha „Bezradný slovník“
Tím
1. Kosínus a) je to taký les, v ktorom je dobré si zdriemnuť.
2. Zabite červa b) Grécka chrípka.
3. Ohybné zviera c) fanúšik kraulového plávania.
4. Hustý les d) je zložitý mnohobunkový organizmus.
5. Zápisník e) likvidácia priemyselného odpadu.
6. Pohánka e) sopka.
7. Sušené slivky g) populárny popový spevák.
8. Fiend h) postriekajte záhradu chemikáliami.
9. Vápenec i) zberová kampaň.
10. Králik j) ťava s batožinou.
11. Skorocel l) diéta.
12. Antilopa m) kúpeľný dom.
Úloha „Správna voľba“
Tím ________________________________
Úloha "Kryptogram"
Tím ________________________________
Šifrovanie:
12, 3, 2, 3, 11, 15, 9, 3, 1 – 10, 5, 6, 3, 12, 8, 11, 5, 13, 1, 13, 14, 8.
___________________________________________________________________ .
Odpovede pre porotu.
Úloha „Bezradný slovník“
Odpovede: 1 – a; 2 – h; 3 – do; 4 – a; 5 g; 6 – b; 7 – d; 8 – e; 9 – f; 10 – palcov; 11.; 12 – l
Úloha „Správna voľba“
Do ktorého mora sa vlieva veľká ruská rieka Volga?
- do Čierneho mora,
- do Stredozemného mora,
- do Kaspického mora.
Tsunami je dôsledkom:
- búrky,
- zemetrasenie pod vodou,
- zrážky lodí.
Ktoré more v prírode neexistuje?
- Červené more,
- Biele more,
- Modré more,
- Žlté more.
Čo rastie na dne mora?
- morský lopúch
- morská cibuľa
- morské riasy
Kto nežije v mori?
- morská korytnačka
- morský čert
- morča
- morský vlk
- morský ježko
Čo ovplyvňuje morský príliv?
- mesiac
- Slnko
- vietor
Úloha "Kryptogram"
odpoveď: Starajte sa o les – naše bohatstvo.