Aplikácia z lesného papiera je ako maľovaná veža. Otvorená hodina na tému: „Les je ako maľovaná veža
Oľga Alekseeva
Jeseň je mimoriadne ročné obdobie! Jeseň je pre mňa obdobím, kedy chcete tvoriť, zdieľať svoje dojmy a emócie s ostatnými! Na jeseň sa s chalanmi veľa venujeme kreativite. Dnes vám chcem dať do pozornosti kolektívne dielo
"Les, ako maľovaná veža!".
Táto práca bola vykonaná v niekoľkých etapách. Najprv sme stromčekom pripravili korunu – kresba na mokrý papier.
![](https://i0.wp.com/maam.ru/upload/blogs/detsad-10575-1445715978.jpg)
Po zaschnutí bolo potrebné vystrihnúť kruhy a ovály. Pre kmene stromov sme zvolili metódu rezu. Potom začali formovať krajinu a lepiť pripravené časti.
![](https://i0.wp.com/maam.ru/upload/blogs/detsad-10575-1445716146.jpg)
Konečne je jesenný les pripravený! Skončili sme s tromi prácami, pretože deti nemohli prestať!
![](https://i2.wp.com/maam.ru/upload/blogs/detsad-10575-1445716321.jpg)
![](https://i2.wp.com/maam.ru/upload/blogs/detsad-10575-1445716349.jpg)
![](https://i1.wp.com/maam.ru/upload/blogs/detsad-10575-1445716425.jpg)
Práca je jednoduchá, ale jasná a efektívna!
Ďakujem za pozornosť, uvidíme sa znova! =)
Publikácie k téme:
Cieľ: 1. Obohatiť predstavy detí o prírode. Rozvíjať špecifické znalosti o sezónnych javoch (chladné teploty, zmeny farby listov,...
V našej škôlke, tak ako v mnohých škôlkach, sa konajú jesenné výstavy prác detí a rodičov. Sme s našimi chlapmi.
Zhrnutie lekcie na papierovej aplikácii „Les, ako maľovaná veža...“ Ciele 1. Rozvíjať u detí schopnosť vytvárať obrazy rôznych stromov, kríkov a zostavovať z nich kolektívnu kompozíciu „Jesenný les“.
Majstrovská trieda „Les, ako maľovaná veža...“ Chcem vám ukázať a povedať, ako sme s deťmi maľovali jesenný les. Išli sme vopred.
V mojom predchádzajúcom príspevku som opísal majstrovskú triedu výroby korálkov namaľovaných Gorodetovou maľbou. Ďakujem všetkým kolegom za milé slová.
Predkladám Vám do pozornosti vizitku našej skupiny. Toto je náš „jabloň“, ktorý je vystrihnutý zo samolepiaceho papiera. V strede každého jablka.
NOD „Kvety púpavy sú žlté ako slnko“ Abstrakt GCD v druhej juniorskej skupine „Kvety púpavy sú žlté ako slnko“. Ciele programu: Výchovné ciele: - naučiť zvýrazňovať.
Mestská predškolská výchovná inštitúcia
kombinovaná materská škola č. 50 „Ogonyok“.
141860 MO, okres Dmitrovsky, obec Iksha, ul. Komsomolskaja, 15
Zhrnutie otvorenej lekcie: "Les je ako maľovaná veža!"
Zostavil učiteľ: Timoshina Daria Borisovna
akademický rok 2016-2017
Cieľ: Zhrnúť a systematizovať vedomosti detí o jesenných javoch v prírode Úlohy:
Upevniť vedomosti detí o znakoch jesennej prírody, venovať pozornosť kráse tohto ročného obdobia.
Rozvíjajte pozorovanie a tvorivú predstavivosť.
Rozšíriť u detí chápanie prírodných predmetov a javov.
Posilnite schopnosť rezať, opatrne používajte lepidlo, obrúsok
Rozvíjajte kreativitu, predstavivosť a schopnosť vytvoriť zápletku.
Pestujte v sebe lásku k prírode, túžbu starať sa o ňu a chrániť ju.
Prípravné práce:
Rozhovory o jeseni. Pozorovania zmien a jesenných javov v prírode. Pri pohľade na ilustrácie a maľby jesennej prírody. Zber jesenných listov.
Vybavenie:
Ilustrácie na tému (jesenný les), lepidlo, štetec, obrúsok, nožnice, stojany na štetce, 2 hnedé obdĺžniky, 1 biely obdĺžnik, 2 červené obdĺžniky, 2 žlté obdĺžniky, 2 oranžové obdĺžniky, vopred pripravený list A4 ( podklad)
M Metódy a techniky:
Herná chvíľa, rozhovor, otázky pre deti.
Priebeh lekcie
(Hudba alebo nahrávka zvukov spevu vtákov) - deti vstupujú do skupiny pri počúvaní hudby.
Vychovávateľ:- Chlapci, viem, že radi chodíte po lese, ale chcete ísť do rozprávkového jesenného lesa?
Po magickej ceste
Môžeme vstúpiť do rozprávky.
Jesenný les nás víta,
Jeho krása nás prekvapuje.
Ahoj les,
Hustý les,
Plné rozprávok a zázrakov.
Čo robíš hluk v listoch?
V tmavej, búrlivej noci?
Čo nám šepkáš na úsvite,
Všetko v rose, ako v striebre?
Kto sa skrýva v tvojej divočine?
Aké zviera, aký vták?
Otvor všetko, neskrývaj to,
Vidíte, sme svoji.
Vychovávateľ:- Tu sme na čistinke, obklopenej stromami. Všimnite si ich krásu. Všetky stromy sa už obliekli do jesenného šatu. Pozrite sa, koľko je listov. Čo sú zač? Akú majú farbu?
deti: Sú žlté, bordové, svetlohnedé, suché atď.
Vychovávateľ: Prečo sú takí?
deti: Pretože prišla jeseň.
Vychovávateľ: Podľa akých znakov ste vedeli, že je jeseň?
deti: Pretože sa ochladilo, dni sa skrátili, listy na stromoch začínajú žltnúť atď.
Vychovávateľ: Výborne chlapci! Čoskoro sa jeseň skončí a príde zima a jesenná rozprávka vystrieda zimnú rozprávku. Krásu jesenného lesa nechajme v našej skupine. Navrhujem, aby ste si sami vytvorili jesenný les. Kým sa však pustíme do práce, natiahneme si prsty.
"jeseň"
Vietor letel lesom,
Vietor spočítal listy:
(hladké vlnové pohyby dlaňami)
Tu je jeden dubový,
Tu je jeden javorový,
Tu je vyrezávaný jarabina,
Tu z brezy - zlatej,
(ohnite jeden prst na oboch rukách)
Tu je posledný list z osiky
Vietor to odvial na cestu.
(pokojne položte dlane na stôl)
Vychovávateľ: Chlapci, na vašich stoloch sú nožnice, lepidlo, štetce, obdĺžniky, škorica, biela, červená, žltá a zelená. Z toho vytvoríme náš les. Vezmite hnedý obdĺžnik a rozrežte ho tak, aby vám vznikli dva trojuholníky, z dvoch hnedých obdĺžnikov získate 4 trojuholníky. Z jedného bieleho obdĺžnika získate 2 trojuholníky. Toto sú kmene našich stromov. Ďalej vezmeme žlté, červené a oranžové obdĺžniky a urobíme z nich ovál a odrežeme rohy. Naaranžujeme naše stromy na tónovaný plech a prilepíme ich. Výborne chlapci, odviedli ste skvelú prácu. Teraz sa trochu zahrejeme.
Minúta telesnej výchovy.
Grisha kráčal, kráčal, kráčal,
Našiel som bielu hubu.
Jednohubka
Dvojka je huba,
Tri - huba,
Vložil som ich do krabice.
Prípravná skupina "Les vyzerá ako maľovaná veža!" Ciele: Zdokonaliť a diverzifikovať aplikačnú techniku (vystrihnúť symetrické obrázky z papiera preloženého na polovicu). Pestovať estetický postoj a lásku k prírode. Prípravné práce: Tónujte papier Whatman. Dajte deťom farebný papier. Popis práce: Deti na farebný papier preložený na polovicu nakreslia obrysy stromov a vystrihnú ich. Ceruzkou nakreslite kmeň a konáre. Potom to prilepia na papier Whatman. "Les vyzerá ako maľovaná veža, fialová, zlatá, karmínová, stojí ako veselá, pestrá stena nad jasnou čistinkou!"
Obrázok 13 z prezentácie „Kolektívna práca v materskej škole“Rozmery: 431 x 574 pixelov, formát: jpg. Ak si chcete stiahnuť bezplatný obrázok pre lekciu pedagogiky, kliknite pravým tlačidlom myši na obrázok a kliknite na „Uložiť obrázok ako...“. Pre zobrazenie obrázkov na hodine si môžete bezplatne stiahnuť aj celú prezentáciu „Kolektívna práca v MŠ.ppt“ so všetkými obrázkami v zip archíve. Veľkosť archívu je 872 kB.
„Jesenný les“ - Farebné ceruzky. "Jesenný les". Pastel Edgara Degasa „Blue Dancers“. 1897-1899. Moskva. Pastelový majster. Puškinovo múzeum. Rodokmeň kvetov a farieb. Výrazové schopnosti grafických materiálov. Markery. Pastel. Francúzsky maliar, grafik a sochár. Predstaviteľ impresionizmu.
„Test o lesoch“ - Lesostep. Pomocou atlasových máp a učebnice vyplňte tabuľku: Prírodné oblasti Ruska. Test. Polopúšť. Stepný. Lesostepi, stepi a polopuste.
"Oheň v lese" - Nepamätám si, ako sme vtedy bojovali... Požiar v lese je hotové peklo. Charakteristika druhov lesných požiarov. Na uhasenie takýchto požiarov je potrebný predbežný prieskum. Grassroots. Stabilný. Plynule. Požiarna zóna je priestor, v ktorom dochádza k požiaru. Vyskytuje sa pri silnom vetre. Kôň. Hlavné príčiny lesných požiarov.
„Lesy“ - Povaha lesných oblastí. Využívanie zdrojov dreva. Zmiešané a listnaté lesy. Ihličnaté lesy.
"Lesný životný stupeň 4" - Dážďovka. Russula. Hríb. kanec. Lesný život. Hríb. Kôrovec Hraboš. Fox. Veverička. Porcini. Rastliny lesa. Elk. Smrek. Wolf. Ďateľ. Drevená myš. Les je prirodzené spoločenstvo. Medveď. Huby. Dub. Vtáky. Lesné „poschodia“. Kukučka. Borovica. Medové huby. Oriole. Zvieratá z lesa. Drozd.
Zhrnutie GCD (priame vzdelávacie aktivity)
Metodické informácie
Téma GCD, formulár GCD
Téma: „Les ako maľovaná veža“
Formulár "Hra-cestovanie"
Základný komplexný vzdelávací program (čiastkový), zostavovateľ osnovy
Program „Od detstva po dospievanie“
Vývojári GCD poznámky: materská škola č. 194, učiteľka Karpeeva O.Yu.
Klasifikácia GCD v systéme výchovno-vzdelávacej činnosti
Klasifikácia: GCD, založená na princípe aktivity - aktívna účasť každého dieťaťa na spoločných zábavných aktivitách.
Integrácia vzdelávacích oblastí: „Socializácia“ - vytváranie predstáv o osobných schopnostiach a priateľských vzťahoch s rovesníkmi; „Komunikácia“ - rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi; „Poznanie“ je rozširovanie detských obzorov, „umelecká tvorivosť“ je rozvoj produktívnej činnosti.
Forma organizácie detí je frontálna.
Prípravné práce:
Exkurzia do parku.
Čítanie beletrie:
V. Shipunov „Neskorý list“
V. Nabokov „Javorový list na čiernom zamate“
I. Bunin „Padajúce lístie“
Elena Olkhoviková "Kam ideš, jeseň?"
O. Moshkovskaya „Javorový list“.
Vladimir Stepanov „V osikovom lese“
Vyšetrenie semien, listov.
Skúška ilustrácií, reprodukcií obrazov Polenova „Zlatá jeseň“, I. Levitana „Zlatá jeseň“,
S. Gerasimov „Zlatá jeseň“, I. Ostroukhov „Zlatá jeseň“, S. Petrov „Zlatá jeseň“ atď.
Účel GCD
Upevniť a systematizovať poznatky o prírode na jeseň (poznávanie, komunikácia, hudba, umelecká tvorivosť, socializácia, bezpečnosť)
Úlohy GCD
Vzdelávacie: objasniť predstavy detí o tom, ako sa stromy v lese pripravujú na zimu.
Vývojové: zintenzívniť duševnú aktivitu; rozvíjať súvislú reč; obohatiť a sprehľadniť slovnú zásobu detí; rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk.
Výchovné: pestovať lásku k prírode.
Šetrenie zdravia: prispieva k vytvoreniu priaznivej psychologickej atmosféry; striedať statické a dynamické činnosti detí.
Rozvíjať schopnosti sebaprezentácie: Rozvíjať u detí schopnosť s radosťou prezentovať výsledky svojej činnosti ostatným, podnecovať u detí potrebu obrátiť sa na osobnú skúsenosť pre úspešnú realizáciu nových aktivít, pestovať pocit sebadôvery a hrdosti na individuálne významné úspechy a úspechy, rozvíjať schopnosť detí vykonávať základy reflektívnej analýzy vlastných činností a správania (pre mňa to bolo ľahké a ťažké), udržiavať stabilnú túžbu prekonávať vznikajúce ťažkosti, hľadať spôsoby, ako ich prekonať v spoločných aktivitách s dospelým a povzbudzovať deti, aby sa usilovali o nové úspechy.
Univerzálne vzdelávacie aktivity pre deti, ktorých formovanie je zamerané na rozvoj vzdelávacích aktivít (o čo by sa mal pedagóg snažiť)
- Rozvíjať schopnosť dôsledne vyjadrovať svoje myšlienky a vyvodzovať závery;
- Rozvíjať osobné vlastnosti dieťaťa, jeho zvedavosť, nezávislosť, emocionálnu citlivosť a tvorivú činnosť;
- Rozvíjať schopnosť prezentovať výsledok svojej tvorivej činnosti, odrážajúc svoje vlastné úspechy a dôvody problémov, s ktorými sa stretáva.
Potrebné vybavenie a materiály
Demo materiál:
Listy.
Blank – rám s pripraveným pozadím na vytvorenie jesenného portrétu.
Podklad:
Papier, fixky, pastelky, ceruzky, šablóny
Finančné prostriedky TSO:
- magnetofón, zvukový záznam zvukov prírody, „Etuda č. 2“ od F. Chopina, „Hudobný kalendár prírody“ od A. Klimova. P.I. Čajkovského "Ročné obdobia".
Podrobný prehľad GED (priame vzdelávacie aktivity)
Etapy GCD
Podrobný popis AMT (aktívne metódy učenia)
Opis akcií účastníkov GCD
Zadanie alebo ponorenie sa do témy
Rozhovor o jeseni
Cieľ: Pripraviť žiakov na vnímanie témy, vytvoriť motivačný postoj k interakcii.
Listy vystrihnuté z papiera sú položené na podlahe. Učiteľ a deti ich skúmajú, všímajú si ich krásu a zručnosť umelca. Navrhuje prechádzku po jesenných chodníkoch a číta báseň:
Ticho blúdim sám záhradou, Pod nohami mi chrumká žltý list, Jeseň leje predzimnú pohodu, Rozpráva o minulom lete. (Yu. Zhadovskaya)
- Chlapci, ako sa volá jav, keď padá lístie zo stromov? (Pád listov).
- A predtým, ako opadli listy zo stromu, čo robili? (Viseli, rástli, zelenali, žltli, kolísali sa, hučali, šušťali, chveli sa...)
- Predstavte si, že ste ratolesti. Aby ste sa zmenili na jesennú vetvičku, vezmite si dva listy. Deti sa pohybujú, napodobňujú pohyb konárov na strome (hojdať sa, ohýbať sa, hojdať sa).
- Keď začne hrať hudba a budete počuť zvuk úderu na hudobný činel, musíte sa reinkarnovať a zobraziť vetvu nejakého stromu.
Hudba od P.I. Čajkovského „Ročné obdobia. októbra“. Učiteľ číta báseň Ivana Bunina „Padajúce listy“
Les je ako maľovaná veža,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stena
Stojí nad jasnou čistinkou.
Brezy so žltým vyrezávaním
Leskne sa v modrom azúre,
Ako veže, jedle stmavnú,
A medzi javormi sa sfarbujú do modra
Sem-tam cez lístie
Svetlá na oblohe, ako okno.
Les vonia dubom a borovicou,
Cez leto vyschol od slnka,
- Chlapci, o čom hovorí báseň? (o lese)
- Aké to je, les? – (Viacfarebné) Alebo presnejšie, aké slová použil autor, kto si pamätal? (Maľovaná veža, fialová, zlatá, karmínová)
- V akom ročnom období autor opísal les? (jeseň)
- Akú náladu dáva ľuďom jeseň? (dobré, veselé, farebné, radostné atď.)
- Aká bola nálada hudby, ktorú sme počúvali? - mierne zamyslený, zasnený, tichý, pokojný.
- Jesenná príroda sa pripravuje na spánok, upokojuje sa a stíchne.
Očakávanie aktivity
Cieľ: Rozvíjať predstavivosť a tvorivé myslenie.
Prvky technológie predvídania aktivít:
Vychovávateľ: Chlapci, dnes nás čaká magická cesta. Uhádli ste, kam ideme? (v jesennom lese). Už ste hádali, že dnes pôjdeme do jesenného lesa.
Interaktívna časť
Prechádzka v jesennom lese
Cieľ: Upevniť názvy stromov
Rozvinúť schopnosť korelovať tvar listu s názvom stromu
Hra "Au!"
Cieľ: Rozvíjať pozornosť a schopnosť koherentným spôsobom vykonávať všeobecné pokyny.
Príbeh z vlastnej skúsenosti „Moje obľúbené jesenné lístie“
Cieľ: Rozvíjať schopnosti sebaprezentácie: schopnosť zdieľať osobné dojmy s ostatnými, hovoriť o svojich vlastných preferenciách.
Hra "Pravda alebo nepravda"
Cieľ: Stanoviť pravidlá správania sa v lese. Rozvíjať pozornosť a logické myslenie.
Prstová gymnastika „Jesenná kytica“
Cieľ: Rozvíjať jemnú motoriku rúk.
Prezentačná hra „Hádanky pre priateľov“
Cieľ: Podnietiť u detí túžbu naučiť sa vopred hádanku o jesenných prírodných javoch a hádať ju svojim rovesníkom. Rozvíjať pozornosť a logické myslenie.
Didaktická hra „Nájdi hárok podľa popisu“
cieľ: Rozšíriť a objasniť predstavy detí o charakteristických črtách vzhľadu listov.
Hra "Čo si myslíš?"
Cieľ: Rozvíjať schopnosť detí prezentovať svoj názor pred ostatnými, berúc do úvahy názory iných detí.
Oboznamovanie detí s rozpormi okolitého sveta, rozvíjanie súvislej reči, predstavivosti a obratnosti.
Kresba a aplikácia „Les, ako maľovaná veža“
Cieľ: Naučte sa vytvárať obrázky rôznych stromov, kríkov, zobrazovať jesenný les a vyjadrovať svoju náladu pomocou farieb.
„Jesenná Ermitáž“ Prezentácia časti vašej tvorby v kolektívnej kompozícii.
Cieľ: Podporiť pocit hrdosti na individuálne významné úspechy.
- Prišiel list od obyvateľov lesa, ktorí nás všetkých pozývajú na prechádzku do jesenného lesa.
Ale les je ďaleko Chlapci, ako sa dostaneme k našim lesným priateľom? Ako sa tam dostaneme? (- Pôjdeme autom, autobusom, vlakom, pôjdeme pešo).
- Učiteľka pozýva deti na prechádzku!
Deti sa pohybujú pri hudbe P.I. Čajkovskij „Ročné obdobia. september"
- Tak sme prišli na lesnú čistinku, kde žijú obyvatelia lesa. Ale kde sú? Zavolajme im. Chlapci, ako môžete zavolať kamarátom do lesa, keď sa niekto stratí? (Keď sa stratíte v lese, musíte zakričať „Ay!“ a zavolať menom)
- Správne, môžete ich nahlas zavolať - "Ay!" A v lese žije "Echo", ktoré nám potichu odpovedá "Ay!"
Poďme sa s ním hrať, všetci spolu hlasno kričíte "Ay!" Kto chce byť ozvenou? A ja vám odpoviem ako ozvena - potichu "Au!" A potom sa zmeníš.
A tu sa objavil náš prvý obyvateľ lesa - zajac.
Zajac pozdraví a pýta sa, má niekto obľúbený strom? Povedz mi o svojich obľúbených jesenných listoch.
Môj obľúbený list je javorový list. Má nezvyčajný tvar, veľmi krásnu farbu, nie sú tam identické javorové listy, všetky sú iné a každé je svojím spôsobom pekné.
Môj obľúbený list je dub. Jeho listový tvar vyzerá ako silák, široké ramená, úzky pás a krásna hnedá farba
Milujem listy jarabiny. Upútajú svojou jasnou červenou farbou. Robia svetlé remeslá.
Zahrajme si hru. Pravidlá hry: Ak hovorím správne, budete tlieskať, ak hovorím nesprávne, budete dupať. Pozorne načúvať:
- Vezmite si so sebou do lesa sekeru, tam si môžete zapáliť. (Akcie detí)
- Spievajte, kričte, kvákajte, uspávajte les hlasnou piesňou. (Akcie detí)
- Vtáky, žaby a hady musia byť vyhnané z lesa. (Akcie detí)
- Nehovorte nahlas v lese. (Akcie detí)
- Neničte mraveniská. (Akcie detí)
- Neberte si kurčatá domov. (Akcie detí)
- Prechádzajte lesom opatrne, nelámte konáre. (Akcie detí)
- Vezmite si so sebou do lesa kôš, nazbierate niekoľko muchotrávok. (Akcie detí)
- Sadneme si na čistinku. Na jeseň je veľa krásnych listov - môžete zostaviť kyticu.
Jeden dva tri štyri päť,
Budeme zbierať listy.
Brezové listy, listy jarabiny,
Dubové listy, javorové listy,
Budeme zbierať topoľové listy!
Do skupiny zaradíme jesennú kyticu!
Prsty na ľavej ruke sú ohnuté jeden po druhom.
Prsty na pravej ruke sú ohnuté jeden po druhom.
Z prstov oboch rúk urobte vejár.
Hádaj hádanku:
zima a leto rovnakej farby? - Vianočný stromček, borovica.
Kto chce povedať svoju vlastnú hádanku?:
*** Polia sú prázdne, zem vlhne,
Prší, kedy sa to stane? - Na jeseň.
*** Prišiel bez farieb a bez štetca
A prefarbil všetky listy. - jeseň.
*** Prišla k nám jeseň
A priniesla so sebou
Čo? Povedzte to náhodne!
No, samozrejme - Padajúce lístie.
*** Červená Egorka
Spadol na jazere:
Sám som sa neutopil
A nerozvíril vodu. - jesenné lístie
***Kto celú noc bije po streche
Áno klope
A mumlá a spieva, uspáva ťa? (dážď)
*** Mraky dobiehajú,
Vytie a údery.
Potuluje sa po svete
Spieva a píska. (vietor)
Pozrite sa, chlapci, koľko farebných listov je na lesnej čistinke. Zozbierajme farebnú kyticu pre našu skupinu. Nájdite hnedý dubový list, ktorý vyzerá ako pyramída; breza – žltá, malá. Pozri, kde visia červené listy jarabiny na jednom konári? Nájdite veľké a malé javorové listy sfarbené žltými a červenými kvetmi.
Aké listy ešte máme? Sú to topoľové listy.
Hra sa hrá s loptou pomocou technológie TRIZ.
Svet nie je ani zlý, ani dobrý, vysvetlím ti to.
Deti sedia v kruhu. Učiteľ určí tému diskusie. Deti, ktoré si podávajú loptu, hovoria, čo je podľa nich v prírodných javoch dobré alebo zlé. Vychovávateľ: Dážď. Deti: Dážď je dobrý: zmýva prach z domov a stromov, je dobrý pre zem a budúcu úrodu, ale nezmáča nás dobre, môže byť zima. Vychovávateľ: Vzduch. Deti: No, na jeseň je vzduch v lese (park, záhrada) veľmi čistý, svieži a zdravý, ale ak je vzduch studený, môžete prechladnúť.
Možnosť 2 „Páči sa mi to – nepáči sa mi to“ (o jeseň). Učiteľ určí tému diskusie. Deti, ktoré si podávajú loptu, hovoria, čo sa im na jeseni „páči a čo nepáči“. Čo je podľa teba najkrajšie na jeseni?
Deti: - Mám rád jeseň. Môžete zbierať krásne farebné listy, žalude a šišky a vyrábať z nich rôzne remeslá.
- Jeseň je veľmi bohatá na úrodu rôznych druhov zeleniny a ovocia. V záhrade môžete zbierať jablká, hrozno, kukuricu, mrkvu, kapustu, repu, zemiaky, reďkovky atď.
- Na jeseň mám rád prírodu. Stromy potešia farebným lístím. Rád sa prechádzam v lese, keď mi pod nohami šuští lístie.
- Na jeseň môžete v lese zbierať huby.
- Nemám rád, keď dlho prší, pretože vonku je špinavé a vlhké a môžete zmoknúť.
- Nemám rád jeseň, pretože často prší a potom sú na cestách kaluže a nedá sa jazdiť na bicykli ani na kolieskových korčuliach.
Učiteľ: Dnes nám bude užitočné všetko, čo sme sa naučili. Navrhujem, aby ste si vytvorili svoj vlastný rozprávkový les, podobný maľovanej veži. Musíte byť veľký snílek, aby ste prišli s obrazom.
Pedagóg: Chlapci, aby bola vaša práca zaujímavejšia a vyzerala ako z rozprávky, vymyslite a nakreslite ďalšie prvky. Možno to budú obyvatelia lesa? Nezvyčajný strom? Deti dokreslia dielo na pozemok a hotové dielo zavesia na magnetickú tabuľu.
Pedagóg: Pozrite sa, aká úžasná výstava sa z nás stala. Aké dielo vás zaujalo? Koho práca je ako z jesennej rozprávky? (odpovede detí)
Spracovanie obsahu témy
1.Rozvoj obrazovej pamäte.
2. Rozvoj mnemotechnických techník: schopnosť vybaviť si udalosti, akcie, spoliehať sa na vizuálne obrazy.
3. Rozvoj schopnosti detí tešiť sa z výsledkov svojich aktivít, podnecovanie potreby obrátiť sa na osobnú skúsenosť pre úspešnú realizáciu nových aktivít.
Vychovávateľ:
Chlapci, o čom sme sa dnes bavili? (O jeseni)
kde sme boli? (V jesennom lese)
Chlapci, čo ste sa dnes naučili? (Zobrazte vetvu stromu, hovorte o svojom obľúbenom liste, pýtajte sa hádanky atď.)
Akú pliagu ste naučili svojich priateľov?
Zhrnutie
Detská reflexia ich aktivít.
Učiteľ pozitívne hodnotí účasť každého dieťaťa na lekcii, pričom si všíma schopnosť každého dieťaťa udržiavať konverzáciu a podeliť sa o svoje skúsenosti s priateľmi.
Pedagóg: Myslíte si, že ste dnes pre seba urobili nové objavy? Ak áno, ozdobte „Strom múdrosti“ jesenným lístím.
Učiteľ: Kto vedel povedať hádanky, povedať o svojich obľúbených listoch, pripevniť žltý list na strom.
Učiteľ: Pozrite sa, aký krásny sa stal náš strom. Náš výlet sa ukázal byť zaujímavý a poučný.
Ďalšie informácie
Analýza a hodnotenie pedagógom ECD pomocou AMO (aktívne vyučovacie metódy)
Technológia využívania aktívnych metód organizovania herných aktivít umožňuje deťom:
- Vyvodiť závery na základe osobných skúseností z minulosti;
- Spolupracovať s rovesníkmi;
- formovať počiatočné zručnosti reflexie vlastných aktivít;
- Povzbudzuje deti, aby vyjadrili svoje myšlienky;
Využívanie AMO umožňuje formovanie kľúčových kompetencií predškoláka: informačných, sociálnych a komunikačných a prispieva k rozvoju osobnostných kvalít predškoláka.
Použitá literatúra, zdroje informácií.
The ABC of Communication: Rozvoj osobnosti dieťaťa, komunikačné zručnosti s dospelými a rovesníkmi (3-6 rokov) Vydavateľ: Detstvo-Press. Rok: 2010
I.A. Lykova Vizuálne aktivity v materskej škole (prípravná skupina) M.: „Karapuz-didaktika“, 2008
Bondarenko A.K. Didaktické hry v materskej škole: Manuál pre učiteľky materskej školy. – M., 1985
Hry a cvičenia na rozvoj rozumových schopností u detí predškolského veku, - M., 1989
Všeobecná rozvojová materská škola č. 194 „Kapitoška“ ANO DO „Planéta detstva „Lada“
13STRÁNKA 14115
Eresekter tobyna arnalgan ұyimdastyrylgan oқу қызмінінtechnologické mapy
Beriem šaláty: Shygarmashylyk. Tanymdylyk.
Bolim: Ekológia, aplikácia.
Takyryp: "Les je ako maľovaná veža."
Bagdarlamalyk mysliteľ:
a) upevňovať vedomosti detí o stromoch, kríkoch a bylinkách ako predstaviteľoch zemskej flóry; naučte sa, ako aplikovať jesenný strom pomocou obrúskov a obilnín požadovanej farby; formovať tvorivú osobnosť prostredníctvom pozitívneho vzťahu k svetu okolo nás.
b) rozvíjať jemnú motoriku, pozornosť, pamäť.
c) pestovať starostlivý postoj k rastlinám, úhľadnosť a túžbu vytvárať krásne, originálne remeslá; vychovávať deti k morálnemu a vlasteneckému cíteniu láskou k prírode ich rodnej krajiny.
Sabakka arnalgan kuraldar: ilustrácie kríkov, bylín; farebný papier hnedý, žltý, oranžový, lepidlo, handrička, obrúsok, vlhčená utierka, šípkový čaj.
Prípravné práce: zapamätanie si básní, prezeranie rastlín (tráva, kríky a stromy).
Sozdik: flóra - svet rastlín.
Billingvaldy zložka: Kayyn - breza, kokterek-osika; kalakay-žihľava, bakbak - púpava, tuyezhapyrak - lopúch.
Øreket kezeni
Tarbieshinin areketi
Balalardyn Areketi
Motivácie.
Armysyn, meyirimdi Zher-ana!
Armysyn, shugylaly Altyn-kunim!
Armysyn, balabaksha, zhan - dosym!
Armysyn, ak ma zješ!
Armysyn, bak-dauletti zherim menin!
- Daj mi svoje krásne úsmevy. Naše úsmevy všetkých rozohriali, akoby do skupiny nakuklo slniečko.
-Slnko sa pozrelo do skupiny a pozvalo nás niekam. Chcete vedieť kde? Potom najskôr odpovedzte na moje otázky a potom vám poviem, kam nás naše čarovné rozprávkové slnko pozýva.
-Senderge ertegiler unaidy ma? Máte radi rozprávky? Bugin men senderge ote kyzykty ertegi aytamyn. Dnes ja
Chcem vám povedať zaujímavý príbeh.
-V istom kráľovstve žili - žili breza, púpava, šípka, harmanček, borovica, ďatelina a mnoho ďalších podobných obyvateľov. Ako ich všetkých nazvať jedným slovom?
- Bol to patshalyk? Čo je toto za kráľovstvo?
-Ako sa inak nazýva rastlinná ríša? Čo je to flóra?
-Myslíte si, že obyvatelia tohto kráľovstva žijú?
-Nege? prečo?
V rastlinnej ríši sú 3 štáty. A aké, zistíte, keď vyriešite hádanku.
Hovoria to všetko spolu.
Magan ertegi unaidy.
počúvajú.
Rastliny.
Toto je ríša rastlín.
Flora.
Zeleninový svet.
Áno.
Dýchajú, jedia, rastú a rozmnožujú sa.
Poďme sa na to pozrieť
Ostro ukázal svoje tŕne.
Jeho tŕne sú ako ihly.
Ale nebudeme od neho zbierať tŕne,
Nazbierame užitočné ovocie do lekárne.
-Šípka je liečivá rastlina. V našom regióne je veľa liečivých rastlín. Ide o šípky, hloh, rakytník a iné.
-V akom sme stave?
-Kanday butalardy bilesinder?
Uverejnite ilustrácie kríkov.
Butalar kanday paida keledi? Aké výhody prinášajú kríky?
Pozorne počúvajte, kto žije v ďalšom štáte.
Umiera na jeseň.
A opäť na jar ožíva.
Na svetlo vyjde zelená ihla,
Rastie a kvitne celé leto.
Kravy majú bez nej problémy:
Ona je ich hlavnou potravou.
- Nebolo?
-A tak sme sa ocitli v kráľovstve bylín. Pamätáte si, aké dielo Vitalyho Bianchiho sme čítali? Aká tráva bola spomenutá v tejto rozprávke?
-Kanday shopter bilesinder? Aké ďalšie bylinky poznáte?
Kto potrebuje bylinky?
Tu je ďalší stav.
Jedna noha, ale veľa rúk.
-Ako si vedel, že je to strom?
-Teraz si predstavte, že ste obyvateľmi kráľovstva stromov.
Fyzické cvičenie.
Staneme sa stromami
Silný, veľký.
Nohy sú korene
Rozmiestnime ich širšie.
Držať strom a nenechať ho spadnúť.
Zo vzdialených hlbín
Dostali vodu.
Naše telo je mocný kmeň,
Trochu sa pohupuje
A s jeho ostrou špičkou
Dotýka sa neba.
Naše ruky sú vetvy
Spolu tvoria korunu.
V korune sa vôbec neboja,
Keď fúkajú silné vetry.
-Kayda kop agashtar koruge bolada ? Kde môžete vidieť veľa stromov?
-Aby ste sa dostali do lesa, musíte splniť úlohu, odpovedať na moje otázky.
-Ako sa volá ten malý les ?
-Ako sa volá rastlina rastúca v lese?
-Ako sa volá povolanie človeka, ktorý sa stará o les ?
-Rozprávková bytosť strážiaca les.
-Ako sa volá auto, ktoré preváža drevo?
- Tu sme v lese. Birak, aghashtar kaida? Ale kde sú stromy? Pozri, je tam poznámka.
"Drahí chalani." Pomoc. Náš les očarila zlá čarodejnica a všetky stromy zmizli. Prosím, pomôžte mi vrátiť stromy."
-Komektesemiz? Môžeme pomôcť vrátiť stromy do lesa?
-Ako to môžeme urobiť?
-Navrhujem robiť stromčeky vlastnými rukami. A ako, to vám vysvetlím.
-Pomenujte časti stromu?
-Aké listy budeme mať na stromoch?
-Nege? prečo?
-Prečo sa to deje stromom?
- Navrhujem vyrábať stromčeky z obrúskov a obilnín. Zamyslite sa nad tým, z čoho chcete stromček vyrobiť. Každý, kto chce nejaké obrúsky, sadnite si k tomuto stolu. A z obilnín - pre túto.
Z obrúskov: Najprv musíte urobiť kmeň.
Aby som to urobil, vezmem farebný papier požadovanej farby (papier s rezmi). Papier zvlním, potom skrútim konáre. Tu je to, čo som dostal. Kmeň s konármi umiestnim do stredu listu. Štetcom nanesiem lepidlo, nanesiem na list albumu a stlačím obrúskom. Ak je to breza, pridávam pruhy fixkou. Teraz pokrčím kúsky farebných obrúskov, potom nanesiem lepidlo v blízkosti konára a prilepím hrudky obrúskov. Toto sú listy. Dostať sa do práce.
Z obilnín: Ostal vám len kmeň s konármi.
-Váš kmeň a listy budú vyrobené z obilnín. Akú obilninu nalepíte na kmeň? Do koruny? Na malú plochu musíte naniesť lepidlo, navrch položiť hrsť cereálií a stlačiť. Výstava prác na stojane.
Individuálna pomoc.
-Aký krásny les to bol.
Les je ako maľovaná veža,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stena
Stojí nad jasnou čistinkou.
-Lesovik a všetci obyvatelia lesa sa budú radovať z tohto lesa. Tu sme v lese. Les sa skrýva a čaká, s čím sme doňho prišli. Budeme kričať a lámať konáre stromov? Ako sa budeme správať?
Krásne v jesennom lese. Pozrite sa, aké farebné sú brezy. Ako sa volá náš región? Prečo si myslíš? Rastú tu nielen brezy, ale aj mnohé iné stromy.
-To je koniec rozprávky a dobre urobené tým, ktorí počúvali.
Držme sa za ruky, priatelia,
A po lesnej ceste
Poďme k nám domov. Do našej skupiny.
- Výborne.
Šípka - balmuryn
Vstúpili sme do krovia.
Orgován, šípky, ríbezle, egreše, maliny.
Liečia ľudí bobuľami, dávajú im liečivé listy, plody a kvety, kŕmia lesnú zver a vtáky.
Obchod. Tráva
O ďateline.
Kalakay, bakbak, tuyezhapyrak, plantain, ďatelina a ďalšie.
Hmyz - chrobáky, čmeliaky, motýle, kobylky, vtáky, domáce zvieratá sa živia bylinkami, medveď, zajac, los a pre človeka.
Strom – agaš.
Jedna noha je kmeň. Mnohé ruky sú vetvy stromu.
Nohy na šírku ramien, ruky na opasku.
Rozkročte nohy širšie.
Nakloňte sa
Dlane v hrsti, neohýbajte sa.
Prejdite dlaňami po tele.
Nakreslite strechu domu.
Ruky hore, rôznymi smermi. Spojte ruky nad hlavou. Potras hlavou.
Potraste zdvihnutými rukami.
Ormanda kop Agashtar.
Malý les.
Lesnoye.
Lesník - Ormanshy.
Lesovik. Lesovichok.
Nosič dreva.
počúvajú.
Možnosti odpovede detí.
Koreň, kmeň, konáre, listy.
Žltá, oranžová.
Kazir kuz. Kuzde zhapyraktar sargayady.
Stromy sa pripravujú na zimu.
Počúvajú a pozorujú.
Pohánka. Hrach.
Samostatná tvorba detí k hudbe.
Dieťa číta.
Neutekajme, nerobme hluk, nezapaľme, správajme sa ticho, aby sme nerušili obyvateľov lesa; Nelámme konáre, netrhajme rastliny ani odpadky; Zvieratá si domov z lesa nevezmeme. V tichosti budeme obdivovať prírodu lesa a ideme domov.
Tentek bala bolmaymyz
Tabigatty korgaymyz.
Okraj bielych briez. V našom regióne rastie veľa brezy.
Držia sa za ruky a idú za sebou.
Sedia na stoličkách.
počúvajú.
Reflexívne-korekčné-šľahy
-O čom sme sa dnes rozprávali? Aké stavy sú v rastlinnej ríši? Komu sme pomohli?
-Teraz navrhujem vyskúšať veľmi zdravý vitamínový čaj zo šípok.
Šípka je poklad pre zdravie
To hovoria ľudia.
- šípkový odvar -
Prirodzene hodnotný darček. O rastlinnej ríši.
Kríky, bylinky, stromy. Lesovik.
Pijú šípkový čaj.
Kutiletin nižšie:
Hrá:
- o rastlinnej ríši - flóre, o stromoch, kríkoch a bylinách, ako predstaviteľoch zemskej flóry.
Rozumie:
- ako aplikovať jesenný strom pomocou obrúskov a obilnín.
Platí:
- vytvorte jesenný strom vlastnými rukami; zaobchádzajte s rastlinami opatrne.
- Recept na polievku zo zelenej kapusty. Zelená kapustová polievka zo šťavela. Príprava jedla a riadu
- Šampiňóny so syrom v rúre
- Recepty v multivarke: ako pripraviť diétne ryby v pare
- Bulharská kuchyňa - jej vlastnosti, recepty na prípravu tradičných národných jedál s fotografiami Recepty národného jedla Bulharska