Aktivita fauny pro seniorskou skupinu. Shrnutí lekce pro seniorskou skupinu „Ve světě zvířat“
Olga Salníková
Shrnutí lekce o přírodním světě ve skupině seniorů „Ve světě zvířat“
Obsah programu:
Cíl: Shrnout a systematizovat znalosti dětí o životě divokých a domácích zvířat zvířat.
Úkoly:
Vzdělávací: Pokračovat v objasňování a systematizaci představ dětí o životě divokých a domácích zvířat zvířat. Posílit schopnost navazovat spojení mezi přizpůsobivostí zvíře k prostředí a stanovišti, analyzovat objekty divoká zvěř, zvýraznit podstatné rysy, zaznamenat a shrnout je podle prvků podpůrných schémat, použít diagramy při sestavování příběhů o zvířat.
Vývojový: Rozvíjejte souvislou řeč. Vzbudit zájem o život zvířat; rozšířit slovní zásobu (upevnit slova: veverka, medvěd, zajíc, liška, vlk, doupě, stáj); rozvíjet dětskou představivost, zvídavost, paměť a myšlení.
Vzdělávací: Vypěstujte si starostlivý přístup k zvířat; smysl pro kamarádství, zlepšit styl partnerských vztahů v mateřské škole.
Metody: praktický, hravý, vizuální, sluchový, verbální.
Techniky: Ponoření se do herní situace, skupinová týmová práce, konverzace, kladení hádanek, hlasová a emoční modulace.
Přípravné práce:
1. Rozhovor s dětmi o divoké a domácí zvířat.
2. Zkoumání ilustrací, alb na téma: « Zvířata» , sestavování příběhů z obrázků.
3. Vedení vzdělávacích her "Kdo kde bydlí?", "Kdo je ten zvláštní?", "Zavolej mámě", "Pojmenuj mládě".
4. Provádění venkovních her "Vlk a zajíci", „Liška v kurníku“, "Sly Fox", „Vlk v příkopu“.
Zdravotně nezávadné technologií: tělovýchovná minuta "Zvířata dělají cvičení", gymnastika pro oči.
Registrace: "Okraj lesa" (stromy, houby, květiny) ; "Sloučenina" (dům, plot); figurky divokých a domácích zvířat.
Materiály a vybavení: figurky zvířat, karty s obrázky zvířat, čelenky s zvířat.
Software: Záznam zvuku "V zvířecí svět» .
Průběh lekce.
Hraje hudba z programu "V zvířecí svět» . Děti vstupují skupina. Před nimi je stůl, na kterém je na jedné straně model lesa a na druhé model zemědělské usedlosti. Mezi nimi jsou postavy divoké a domácí zvířat. vychovatel: Děti, o kterých si dnes budeme povídat třída, můžete si po mém snadno domyslet sami hádanky: jsou divocí, žijí v hustém lese; Jsou domácí a pomáhají lidem. kdo to je? Děti: Zvířata. vychovatel: Správně! Budeme mluvit o divokých a domácích zvířat. v čem se liší? (Odpovědi dětí). vychovatel: Kluci, co myslíte, je to vždycky zvířat byly rozděleny na divoké a domácí? (Dětský příběh o tom, jak člověk ochočil některá zvířata). A co člověk byl prvním zvířetem, které se domestikovalo? Děti: Pes. vychovatel: Podívejte se, kolik zvířat na stole mezi lesem a dvorem. Na můj příkaz "Jedna-dva-tři" musíte správně distribuovat zvířat podle jejich stanoviště, divoké - do lesa a domácí - do zemědělské usedlosti. Děti úkol dokončí. vychovatel: Takže pro některé zvířat divoký zůstává doma příroda, a pro ostatní - bydlení vedle osoby. Bydlení pro každého zvíře má své jméno, připomeňme si, jak se domov některých jmenuje zvířat. Didaktická hra "Kdo kde bydlí?". Děti přijdou ke stolu s kartami obrácenými vzhůru nohama, vyberou si jednu z nich a zavolají zvíře, na něm vyobrazen a jeho domov (pes je bouda, veverka je dutina, medvěd je doupě atd.). Tělesná výchova minuta "Zvířata dělají cvičení". vychovatel: Teď si zahrajeme hru "Řekni o sobě". Nasaďte si na hlavu čelenky zvířat, představte si sebe jako tyto zvířat a řekněte nám o sobě. (Příběhy pro děti). vychovatel: Kluci, jste hodně Znáš nějaká zvířata?? Pak to zkontrolujeme. Didaktická hra "Jméno zvíře pouze s tímto písmenem» . (Učitel pojmenuje písmeno a hází míček každému dítěti, dítě volá po tomto písmenu zvíře). vychovatel: Teď si připomeňme, jak vypadají zvířat. Každý má zvířata mají základní části. Který? Děti: Hlava, tělo, tlapky, ocas. vychovatel: Pojmenujte divoký a domácí červená zvířata, bílá, šedá, hnědá. (Odpovědi dětí). vychovatel: Nyní poslouchejte a odpovězte na mé otázky - hádanky: 1. Které zvíře spí celou zimu? (Medvěd). 2. Kamarádí se s majitelem, hlídá dům, bydlí pod verandou, s ocasem jako prsten? (Pes). 3. Kdo chodí naštvaný a hladový v chladné zimě? (Vlk). Nyní zkuste o něčem udělat hádanku zvíře s odkazem na její příznaky. (2-3 dětské hádanky). Z letadla dáte dohromady odpověď na mou poslední hádanku návrhář"tangram" podle schémat a před prací uděláme malé zahřátí očí. (Zahřátí pro oči). Po rozcvičení se děti posadí na svá pracovní stanoviště. vychovatel: Poslouchejte hádanka: knírkový čenich, pruhovaná srst. Často si myje obličej, ale neví, jak používat vodu. (Kočka). Nyní složte figurku kočky podle vzoru, který se vám líbí. Děti úkol plní, učitelka je upozorní na nutnost sledovat jejich držení těla. vychovatel: Přicházíme k závěru našeho třídy, Požádám vás, abyste si zahráli situaci, ve které divoký a domácí zvířata si vyměnila místa. Děti nosí čelenky s obrázky divokých a domácích zvířat zvířat a situaci řešit. vychovatel: Takže mohou domácí mazlíčci zvířata žijí ve volné přírodě, a ty divoké vedle lidí? Proč? (Odpovědi dětí). vychovatel: Vše dovnitř příroda takhle funguje jak má být. Nyní si shrňme naše třídy. Líbilo se ti to? Co nového jste se tam naučili? co jsi dělal? (Odpovědi dětí).
Publikace k tématu:
Abstrakt GCD o okolním světě „Ve světě zvířat“ ve skupině seniorů Shrnutí lekce o okolním světě v seniorské skupině „Ve světě zvířat“ Účel: Seznámit děti se světem zvířat. Systematizovat myšlenky.
Souhrn vzdělávacích aktivit o přírodě „Na lesní mýtině“ pro mladší věkovou kategoriiÚčel: představit názvy základních barev (červená, modrá, žlutá, zelená). Cíle: Formovat vnímání prostorových vztahů.
Shrnutí vzdělávacích aktivit o přírodě s využitím ICT v první skupině juniorů „Na procházku zimním lesem“ Vzdělávací: vytvořit u dětí první ucelené představy o zimě; naučit děti sledovat učitelův příběh o zimě, dopl.
Abstrakt GCD v seniorské skupině o přírodním světě „Rostliny a lidé“ Shrnutí vzdělávacích aktivit ve skupině seniorů o přírodě na téma: „Rostliny a člověk“ Zpracovala: učitelka MBDOU „Mateřská škola“ č. 33 v Nižném.
Shrnutí otevřené lekce ve druhé juniorské skupině o přírodě Pedagog: Chlapi, poslouchejte mě pozorně, řeknu vám hádanku: Pokud listy na stromech zežloutly, pokud ptáci odletěli do vzdálené země.
cíle:
Rozšiřte znalosti dětí o obyvatelích zoo. Naučte se porozumět vztahu mezi vzhledem zvířete, jeho zvyky a stanovištěm a stravovacími návyky. Zavést pravidla chování při pozorování zvířat v zoologické zahradě. Přidejte jména zvířat do aktivního slovníku. Představte vznik a význam slova „zoo“, pojem „predátor“. Rozvíjet myšlení, sluchové vnímání a pozornost. Pěstujte zájem o svět zvířat.
Zařízení:
Obrázky zobrazující zvířata (celé a rozřezané na čtyři až šest částí), obrázky se siluetami zvířat, obrázky zobrazující potravu zvířat; hračky zobrazující zvířata; připravené kresby zvířat s nedokončenými detaily, barevné tužky.
Průběh lekce:
Kluci, sedněte si na koberec do kruhu a zahrajte si hru „Ve světě zvířat“. Tady je hračka Tygří mládě. Tygřík je mládě kterého zvířete? Jak se jmenují jeho rodiče? (Odpovědi dětí). Tygr a tygřice. Takže si toto tygří mládě předáme v kruhu a ten, komu se dostalo, musí pojmenovat nějaké zvíře. (Hraje se didaktická hra).
Vzpomněl sis na mnoho různých zvířat. Dobrá práce! Kde je můžete vidět? (Odpovědi dětí). Knihy obsahují obrázky nebo fotografie zvířat, ale v zoo můžete vidět živá zvířata a ptáky. Kolik z vás bylo v zoo? (Odpovědi dětí). Poslouchejte toto slovo - „zoo“. V cizím jazyce slovo „zoo“ znamená „zvíře“ a slovo „park“ je vám všem dobře známé. Co získáte, když tato slova spojíte? (Odpovědi dětí). Park, kde žijí zvířata.
Pamatujete si báseň S. Ya Marshaka „Děti v kleci“? Dnes se vydáme na procházku do zoo, abychom se dozvěděli více o životě divokých zvířat.
Dynamická pauza „Jeli jsme autem“
Řídili jsme auto (Otáčí se rukama, které „drží volant“)
Dorazili jsme do zoo.
Píp píp!
Jeli jsme na koni
(Děti provádějí lehké dřepy, paže natažené, „drží otěže“)
Navštívili jsme všechna zvířata.
Hop-hop-hop!
Jeli jsme parní lokomotivou,
(Paže ohnuté v loktech, střídavé pohyby levé a pravé ruky vpřed a vzad)
A vrátili jsme se.
Woohoo!
Než začne naše procházka po zoologické zahradě, připomeňme si pravidla chování. I když naše zoo není skutečná, řekněte nám, jak se v zoo chovat? (Odpovědi dětí).
Pravidla chování v zoo
Zvířata NEKRMTE, nedráždite ani neplašte.
NEházejte nic na zvířata.
NECHÁZEJTE za plot, NEOpírejte se o něj a hlavně NEstrkejte do něj ruce.
Udržujte ČISTOTU a TICHO.
Podívejte se na tyto zvířecí stíny (zobrazující tmavé siluety zvířat). Zkuste uhodnout, komu tento stín patří. (Ukazuje „stín“ slona). Tohle je slon. A tady je. (Ukažte barevný obrázek slona).
Sloni jsou největší zvířata, živí se listy stromů, které trhají chobotem – to je to, co mají sloni dlouhý nos. A to jsou kly. Proč si myslíš, že je slon potřebuje? (Odpovědi dětí). Slon používá své kly, aby se chránil před nepřáteli; Slon se svými obrovskými ušima ovívá jako vějíř, aby mu nebylo tak horko. Sloni velmi milují vodu, a pokud je poblíž řeka nebo jezero, určitě se půjdou koupat, stejně jako se děti drží maminky za ruku, tak slůňata chodí a drží sloní ocas svým sosákem.
Pojďme k dalšímu zvířeti. Tady je jeho stín. kdo to je? (Ukazuje „stín“ krokodýla). Tohle je krokodýl. Ohromné a nebezpečné zvíře. proč myslíš? (Odpovědi dětí). Krokodýl potřebuje silné zuby, aby mohl uchopit, trhat a žvýkat kořist. Víte, co jí krokodýl? (Odpovědi dětí). Mladí krokodýli jedí ryby, ptáky, hmyz a dospělí jsou dokonce nároční na zebry, které se přibíhají k rybníku napít vody. Zvířata, která se stejně jako krokodýli živí jinými zvířaty, se nazývají masožravci. Opakujte toto slovo a zkuste si zapamatovat. No, samozřejmě, takové zuby slouží jako spolehlivá ochrana před nepřáteli. Krokodýl může žít jak na souši, tak ve vodě. Ale právě ve vodě se cítí klidnější. Krokodýlům při plavání pomáhají tlapy, kterými veslují, a ocas, který používají jako kormidlo.
Krokodýl klade vajíčka do díry u vody. A mláďata krokodýla se líhnou z vajec, stejně jako mláďata nebo kachňata.
Pokračujeme v procházce. Pokuste se rozpoznat další zvíře podle tohoto stínu. (Ukazuje „stín“ opice). (Odpovědi dětí).
Tohle je opice. Žije na stromech a tam jí listy a plody. Opičí ocas jí pomáhá držet se na větvích stromů. Opičí matky jsou velmi starostlivé: koupou svá miminka, okusují si nehty a křičí na ty zlobivé.
Pojďme si zahrát hru Rodiče a miminka.
Didaktická hra "Rodiče a mláďata"
Medvědi mají... (mláďata)
pro zajíce - ... (zajíci)
sloni mají... (slůňata)
u lišek - ... (liščí mláďata)
lvi mají ... (lvíčata)
ve vlcích - ... (vlčí mláďata)
v jelenech - ... (kolucha)
v ježcích - ... (ježek)
tygři mají ... (tygří mláďata)
u myší - ... (myší mláďata)
ve veverkách - ... (mláďata veverek)
Fyzické cvičení "Zoo"
Procházíme zoologickou zahradou
(Pochod na místě)
A potkáme tam medvěda
(Houpání tělem)
Tento medvěd je nemotorný
Široce roztáhl tlapy,
Buď jeden nebo oba dohromady
Čas si značí už dlouho.
(Paže pokrčené v loktech, chodidla na šířku ramen. Krok z nohy na nohu)
Vpředu zpoza keře
Prohnaná liška se dívá.
(Děti hledí do dálky, drží dlaň nad obočím, otáčí se)
Přelstíme lišku
Pojďme běhat po špičkách.
(Běží na místě na špičkách)
Zde se vlčata prohnula v zádech
(Ohnout záda dopředu)
A mírně poskočili.
(Snadný skok nahoru)
Napodobujeme zajíčka
(dlaně na hlavě, skoky)
Nervózní zlobivý kluk.
Ale hra je u konce
Je na čase, abychom se zaměstnali.
(Návrat na sedadla)
Pokračujeme v seznamování s obyvateli zoo. Toto zvíře je těžké rozpoznat podle jeho stínu. Hádanka vám proto pomůže uhodnout, o kom je řeč.
Zebra hádanka
Nasaďte si koně
Pruhované košile.
Uhodli jste to? (Odpovědi dětí). Tohle je zebra. Zebry jsou velmi plaché, utíkají před svými nepřáteli a běží velmi rychle, ale ne dlouho - unaví se. A pokud nemohou uniknout, brání se zuby a kopyty. Lidé se mnohokrát snažili zebry ochočit, naučit je pomáhat lidem, jako například koně. Ale nic z toho nebylo. Zebra na zádech nevozí lidi ani náklad.
Toto zvíře ale není těžké uhodnout. Jeho dlouhý krk ho okamžitě prozradil. Jak se jmenuje toto zvíře? (Ukazuje „stín“ žirafy). (Odpovědi dětí). Tohle je žirafa. Může se živit listy stromů, na které ostatní nedosáhnou. proč myslíš? (Odpovědi dětí). Žirafa je vyšší než všechna ostatní zvířata. Žirafa může přijímat potravu ze země, stejně jako pít vodu, ale k tomu musí roztáhnout přední nohy široce od sebe, aby se mohla ohnout. V této poloze nemůže žirafa okamžitě uniknout, toho využívají dravci a napadají žirafy v pitné vodě. Srst žirafy je skvrnitá - pokrytá skvrnami. Žirafy žijí ve stádech, rozdělených do dvou skupin: jedna obsahuje matky s mláďaty, druhá obsahuje otce.
Didaktická hra „Složte obrázek“
A nyní musíte splnit následující úkol: poskládat z částí celý obrázek a určit, které zvíře je na něm vyobrazeno.
Naše procházka po zoologické zahradě se chýlí ke konci, ale pojďme se na toto zvíře podívat ještě naposledy. Tady je jeho stín. (Ukazuje „stín“ lva). Zjistil jsi to? (Odpovědi dětí). Tohle je lev. Poznal jsi ho podle husté hřívy. Ale taková hříva se vyskytuje pouze u lvů - otců - matky hřívy nemají; Leo je nazýván „králem zvířat“. Lvi rádi dřímají a dlouho lenoší. Útočí, jen když mají hlad nebo se je někdo snaží urazit. Lvi jsou predátoři. co to znamená? Co jedí lvi? (Odpovědi dětí). Lvi neloví sami. Žijí také ve velkých rodinách. Dospělí lvi si rádi hrají s mláďaty - lvíčaty. Učí je také všemu důležitému pro život lvů.
Naše cesta po zoologické zahradě skončila. Abyste si ho zapamatovali, dokončete tyto kresby. (Zobrazení připravených výkresů). Přidejte pruhy k zebře, hřívu ke lvu, chobot ke slonovi, zuby krokodýlovi, skvrny k žirafě a dlouhý, chápavý ocas k opici.
Abychom si prsty připravili na práci, pojďme si s nimi trochu pohrát.
Prstová gymnastika "Krokodýl"
Kdysi dávno podél řeky Nilu
Plaval obrovský krokodýl.
Nedaleko se vynořil další,
Křičel jsem na něj: "Počkej!"
Děti na každé ruce spojí ve dvojicích ukazováček a prostředníček, malíček a prsteníček. Získáte dva imaginární krokodýly, kteří plavou, otevírají a zavírají tlamu.
Děti dělají práci – kreslí.
O všem na světě:
V roce 1930 byl v Americe propuštěn film „The Rogue Song“ o únosu dívky v kavkazských horách. Místní gaunery si v tomto filmu zahráli herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy. Překvapivě jsou tito herci velmi podobní postavám...
Materiály sekce
Lekce pro mladší skupinu:
Třídy pro střední skupinu.
Cíl: upevnit znalosti o různých druzích světa zvířat, jeho rozmanitosti.
úkoly: vytvořit si představu o roli člověka v životě zvířat; rozšířit obzory studentů; naučit se vyzdvihnout hlavní aspekty, zdůvodnit, vyvodit závěry; rozvíjet zájem o pochopení světa zvířat.
Typ lekce: soutěž.
Typy práce: kolektivní, skupinové, frontální.
Zařízení: obrázky zvířat, knihy o zvířatech, plakáty, DVD, karty s názvy skupin zvířat.
Průběh lekce:
1. Organizační moment. Dnes máme neobvyklou aktivitu. Budeme pořádat soutěže. Skupinu rozdělím na 3 týmy „Zvezdochka“, „Pyaterochka“, „Rocket“ za každou správnou odpověď tým dostane „+“.
2. Téma naší lekce„Zkoumám svět zvířat. Svět zvířat."
kdo jsou zvířata? Do jaké přírody patří? dokázat to?
A) - Na jaké dvě skupiny se dělí všechna zvířata?
Proč tomu říkají domácí? Proč se jim říká divoký?
Učitel vyzve zástupce týmu, aby vyfotili zvířata a umístili je na tabuli do správného sloupce. Týmy kontrolují. (Na vytvoření klastru se pracuje.)
B) Zabývali jsme se divokými a domácími zvířaty. Samozřejmě víme, kde žijí domácí mazlíčci. Ale víte, kde žijí divoká zvířata? Řeknu vám hádanky a na tomto plakátu najdete dům hrdiny hádanky a přiložíte obrázek.
1. Křížový, malý, v bílém kožichu a plstěných botách. (Zajíc.)
2. V létě v bažině ji najdeš, zelená žába, kdo to je? (Žába.)
3. Provaz leží, cheat syčí. Je nebezpečné ho vzít - kousne. Jasno (Had.)
4. Kdo chodí naštvaný a hladový v chladné zimě? (Vlk.)
C) Zvířata potřebují k životu potravu. Co jedí zvířata? Na jaké skupiny potravy se zvířata dělí? Učitel vyzve týmy, aby pracovaly a pojmenovaly, jaká zvířata jsou na zemi.
3. Fízminutka
4. Učitel nabízí k poslechu příběh o druzích zvířat. Na Zemi žijí asi 2 miliony druhů zvířat. Aby bylo snazší je rozlišit a studovat, jsou všechna zvířata rozdělena do tříd. Učitel vyzve děti, aby na tabuli vytvořily malý shluk.
5. Vyzve děti ke shlédnutí filmu o zvířeti, které žije mezi námi a pomáhá nám. A nám se zdá, že o něm víme všechno. Ale ne! Známe jeho příbuzné. Takže oddíl "Samozřejmě neuvěřitelné." Po zhlédnutí úryvku z filmu „Psi“ se učitel zeptá:
Kdo je psí bratr?
Kdo je víc: psi nebo vlci?
Co mají společného?
6. Učitel nabídne k relaxaci a jako tým sestaví mozaiku s obrázkem zvířete. A pak o tom mluvit. (1 - kočka, 2 - delfín, 3 - husy.)
7. Zvířata jsou stále kolem nás. Létají, běhají, plavou, chrání, koušou. Píšou se o nich básně, pohádky atd. A i v písničkách se setkáváme s našimi menšími bratry. Nyní zkontrolujeme, jak jste pozorní. Navrhuji, abyste si poslechli písničky a pojmenovali zvíře.
1. „Od úsměvu“ – kdo je kobylka?
2. „3 bílí koně“ – kdo jsou koně? Co je to za zvíře?
3. „Píseň o červené karkulce“ - o jakých zvířatech zpívá Červená karkulka?
4. „Píseň kocoura Leopolda“ – jménem koho je tato píseň zpívána?
8. Povídali jsme si a zkoumali divoká a domácí zvířata. Kde žijí a co jedí? Na závěr lekce vám nabízím ještě jeden malý úkol. Ale ne v týmech, ale tak, aby se toho účastnila celá skupina.
9. Shrnutí lekce.
Proč lidé potřebují zvířata? co nám dávají? Máš pravdu. Lidé potřebují zvířata nejen k jídlu, ale také pozorováním je a jejich zvyků se lidé učí žít a navzájem se chránit. F.I. Dostojevskij řekl: "Kdo nemiluje přírodu, nemiluje člověka." O jaké lásce spisovatel mluvil? Jak bychom se měli chovat k přírodě?
vyzývám:
Neničte ptačí hnízda, netýrejte zvířata, nezabíjejte žáby.
Pověste krmítka, krmte zvířata, starejte se o ně.
Naši lekci bych rád zakončil básničkou, bude to náš slib dospělým.
Zvířecí díry, ptačí hnízda
Nikdy nezkazíme!
Nechte kuřátka a malá zvířata
Je dobré žít vedle nás!
OGBOU "Lesno-Konobeevskaya všeobecné vzdělávání speciální(nápravný) internát
Otevřená mimoškolní činnost
« Svět zvířat »
se skupinou 2. stupně
Pedagog: Zakurdaeva I.V.
akademický rok 2012-2013 rok
Hra vzdělávací a zábavná hodina komunikace:
"Svět zvířat"
Cíl: rozvíjet u dětí kognitivní zájem o prostředí, asociativní myšlení; zvýšit znalosti o světě zvířat; pěstovat ekologickou a estetickou kulturu.
Vybavení: prezentace; výstava řemesel, výstava knih, mapa „světa zvířat“.
já Úvodní slovo učitele.
(zvuky hudby - účastníci hry vstupují do třídy)
Planeta - domov
Existuje jedna planeta – zahrada
V tomto chladném prostoru.
Jen tady jsou lesy hlučné,
Volání stěhovavých ptáků,
Je to jediný, na kterém kvetou
Konvalinky v zelené trávě,
A vážky jsou jen tady
Překvapeně se dívají do řeky.
Postarej se o svou planetu -
Koneckonců, nikdo jiný takový neexistuje.
Ya.Akim
II Hlavní část hry.
- Vítáme účastníky hry a hosty!
Pedagog: Dnes si trochu pohrajeme, zjistíme
nejaktivnější a nejzvídavější.
Naše hra se jmenuje „Svět zvířat“ (snímek č. 1)
Máme zde výstavy: řemesla - zvířata od
plastelína a sádra; výstava knihy.
- Co zahrnuje pojem „svět zvířat“?
- Co zvířata potřebují k životu?
-Na tyto a další otázky odpovíme během hry.
-Takže vám představujeme dva týmy:
„zvířata“ a „ptáci“ (snímek č. 2)
- Pozdrav týmů: „ptáci“ (Slads č. 3-6)
„zvířata“ (snímky č. 7–9)
-Zahřátí (snímek č. 10)
"ptactvo"
-Kdo trhá jablka zády? (Ježek)
-Kdo spí hlavou dolů? (netopýr)
-Co se stane se včelou poté, co ji bodne? (umře)
"zvířata"
-Kdo běží zadníma nohama dopředu? (zajíc)
-Který pták je největší? (pštros)
-Co ztrácí los každou zimu (rohy)?
-Kolik nohou má pavouk? (osm)
„problémy ze sudu“ (snímek č. 11)
(děti vytáhnou ze sudu jednu otázku a odpoví na ně)
1Kolik křídel má brouk? (čtyři)
2Zvíře, které si staví dům na řece? (bobr)
3Přílet kterých ptáků znamená začátek jara? (havran)
4 Narozený ve vodě žije na zemi? (žába)
5Která houba se jmenuje podle lesní šelmy? (liška)
6Které zvíře tráví téměř všechen čas pod zemí? (krtek)
7 Kteří ptáci mají křídla pokrytá šupinami? (tučňáci)
8 Malý kůň? (poník)
„DECODE“ (snímek č. 12)
- Za správnou odpověď získáte žeton
"Kdo co staví?" (snímek č. 13)
- Za správnou odpověď získáte žeton
-Správná odpověď (snímek číslo 14)
"Co jedí zvířata?" (snímek č. 15)
-Správná odpověď (snímek č. 16)
„Chlapi jsou malá zvířátka“ (snímek č. 17)
Vlk - vlčí mládě
Medvěd - malý medvěd
Kůň - hříbě
Veverka - mládě veverky
Kráva - tele
Turecko - malý krocan
Ježek
Kočka - kotě
Ovce - jehněčí
Prase – prasátko
Pes - štěně
„Zábavná přestávka“ (snímek č. 18)
(použijte sponky na sestavení jednoho řetězu) na chvíli
„Velká mapa“ (snímek č. 19)
(zobrazit na mapě)
Kde žijí lední medvědi, tuleni, tučňáci, racci?
Kde žijí sloni, tygři, lvi, pštrosi?
Kam létají ptáci (na jaře _____, na podzim _____)
Kde žijí medvědi hnědí, losi, zajíci a veverky?
"Kdo je větší?" (snímek číslo 20)
(kdo umí vyjmenovat nejvíce zvířat) na chvíli
"zvířata" - ptáci
"ptáci" - zvířata
„Hádanky – podvody“ (snímek č. 21)
Sbírá seno kufrem
Tlustý….(slon)
Jako v autobusovém salonu
Skočil do máminy tašky....(klokan)
Ocas je vějíř, na hlavě je koruna,
Není krásnějšího ptáka než….(páv)
Jíst ostřici v řece Nilu
Nemotorný……. (hroch)
"Co je v rakvi?" (snímek č. 22)
(v truhle je hračka -...?..) jsou kladeny vodící otázky.
"Prezentace" (snímek číslo 23)
„Otázka k vyplnění“ (snímek č. 24)
(Složte obrázek - na chvíli)
III Výsledky hry
„POZDRAVTE“ vítěze (snímek č. 25)
Video (snímek č. 26) Ocenění vítězů!
Na ekologii
Shrnutí lekce pro seniorskou skupinu Téma: „Fauna regionu Belgorod“
Obsah programu: Seznamte děti se světem zvířat. Poskytnout znalosti o zvířatech žijících v regionu Belgorod. Rozvíjejte konverzační řeč. Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.
Zařízení: obrázky s divokými zvířaty, žetony různých barev.
Průběh lekce
já Didaktická hra: „Hádej, kdo bydlí v domě“
Cíl: upevnit znalosti dětí o životě divokých zvířat.
II. Chlapi, dnes vám povím o životě zvířat, která žijí v našem regionu Belgorod. Jaká zvířata žijí v lese? Přesně tak, divoký. Divoká zvířata dostávají své vlastní jídlo a starají se o své vlastní jídlo.
Jaká divoká zvířata znáš? (Liška, medvěd, vlk, veverka, zajíc, los, divočák)
Dobrá práce! Takže zajíci žijí v lese (při pohledu na obrázek). Popiš mi zajíce.
Zajíc je šedé barvy, s dlouhýma ušima a rychle běhá.
V jakém ročním období má zajíc bílý kožich? (Zima)
A ta šedá? (v létě)
Vlci žijí v lese - jsou to predátoři, živí se malými hlodavci. Co můžeš říct o vlkovi? (Velký, šedý, s velkými zuby)
Podívejte se na tento obrázek, kdo je na něm zobrazen? (Liška). Řekni mi o lišce (Zrzavý darebák, s chlupatým dlouhým ocasem). Liška má velmi krásný kožich. V zimě jí v takovém kožíšku není zima. Liška se živí drobnými zvířaty.
A co je zobrazeno na tomto obrázku? .. (Prase) Ne, chlapi, to je divočák, žije v lese a vypadá jako domácí prase. Kanec má velmi velké a ostré kly. Je velké velikosti, ryje tesáky do země a živí se žaludy a ulovenou kořistí.
Podívejte se na tento obrázek, co vidíte? (k veverce)
Když se pozorně podíváte na stromy v lese, můžete mezi listy spatřit veverku. Kdo ví, co jí veverka? (Ořechy, houby, šišky).
Veverka je malé zvíře, které velmi rychle běhá a skáče. Připravuje si jídlo na zimu a schovává ho v dutých stromech. Má velmi krásný ocas.
Chlapi, tolik divokých zvířat žije v lese našeho regionu. Pojďme je jmenovat? (Zajíc, divočák, veverka, liška, vlk)
Ale řekl jsem vám jen o některých z nich, ve skutečnosti je jich mnohem víc.
Minuta z tělesné výchovy:
Tak jsme rozhodili rukama,
Jako by byli překvapeni.
A navzájem k zemi. Skloněný do pasu!
Sklonit se, narovnat se,
Sklonili se a narovnali se.
Nižší, nižší, nebuď líný,
Ukloňte se a usmějte se.
Cvičte společně s dítětem. Výchozí pozice – chodidla na šířku ramen. Při provádění pohybů recitujte báseň.
III. Hra: "Buď opatrný."
Cíl: Naučte děti hádat divoká zvířata na základě individuálních vlastností.
A teď budeme hrát s vámi. Řeknu vám znamení toho či onoho zvířete a budete to muset uhodnout. Kdo bude nejpozornější, dostane čip. Tak.
Toto zvíře je malé velikosti. Má dlouhý, chlupatý ocas, běhá po stromech, hlodá ořechy? (Veverka)
Vypadá to zvíře jako prase, má velké tesáky, žere žaludy? (Kanec)
Toto zvíře má velmi krásnou červenou srst. Toto zvíře je mazané, kdo to je? (Liška)
IV. Rozhovor na téma:
„Pojmenujte příběhy s divokými zvířaty“
(Máša a medvěd, Kočka kohout a liška, Husy-labutě, Červená karkulka, Zimní dům zvířat, Teremok)