Bezpečnostní třídy pro střední skupinu. Integrovaná lekce ve střední skupině „Procházka lesem“
Shrnutí integrované lekce
o základech bezpečnosti života ve střední skupině, téma: „Nežertujte s ohněm, abyste toho později nelitovali“
Cíle :
Podporujte odpovědnost za své činy a vědomou touhu dodržovat pravidla požární bezpečnosti.
Upevnit znalosti o příčinách požáru, pravidlech požární bezpečnosti, pravidlech chování v případě požáru a kouře.
Nácvik kreslení, modelování, aplikace.
Rozvíjet pozornost, souvislou řeč, smysl pro rým, obecnou a jemnou motoriku.
Pěstovat úctu k práci hasičů.
Zařízení:
Zvukové nahrávky : zvuky hoření, sirény hasičského auta.
Kuželová pochodeň slepená z lepenky.
Červené ubrousky.
Kresba zobrazující starověké lidi.
Červené tužky.
Tenké dřevěné tyčinky, kruhy vystřižené z hnědého papíru.
Kartonový obrázek sporáku. Červená plastelína.
Stuhy červené, žluté, modré barvy.
Lupy.
Na talířích zbytky spáleného papíru.
Čísla 1 a O vystřižené z červeného papíru.
Lepidlo, štětce, ubrousky, podkladové listy, držáky štětců.
Přilby, hasicí přístroje, sekery, požární hadice ze sady hraček Hasiči.
Panenky, vlhké ručníky, kbelíky, telefony.
Průběh lekce:
Moment překvapení:
Kluci, často máme hosty na našich hodinách, svátcích a hrách. Dnes máme spoustu hostů. Přišli učitelé z jiných skupin, už jste je pozdravili. A bude ještě jeden, velmi neobvyklý host. Tento host může být užitečný i škodlivý, dobrý i zlý, pomocník i ničitel. Poslouchejte ho. (Přehraje se zvukový záznam hořících zvuků.)
Umím chránit.
Mohu osvětlit.
Můžu tě nakrmit.
A můžu tě zahřát.
Jsem tvůj pomocník, přítel, spolehlivý služebník,
Ale nezlob mě zbytečně.
Protože pak se proměním ve zlého nepřítele
S nemilosrdnou a strašlivou silou.
Už jste uhodli, kdo bude naším hostem? Tohle je oheň.
Konverzace a vizuální aktivita „Helper Fire“
Oheň svítí
Teď se nad tím zamysleme. Jak může oheň svítit, když používáme elektrické osvětlení? Pokud není elektrické osvětlení, můžete zapálit svíčku nebo lampu. Lidé začali používat elektřinu teprve nedávno. A předtím jim dal světlo oheň svíčky a pochodně. Lampy.
Navrhuji, abyste si vyrobili starožitnou svítilnu. Vezměte si červený ubrousek. Zmačkejte to, ne moc, a vložte do hotové baterky (kartonový kužel). Zvedněte své pochodně vysoko a ukažte nám to.
Oheň chrání
Starověcí lidé měli mnoho nepřátel a velmi málo přátel. Oheň byl jejich hlavním ochráncem před divokými zvířaty, protože všechna zvířata se ohně velmi bojí. Proto starověcí lidé vždy udržovali oheň v ohni před svými domy. Obrázek, který vidíte, ukazuje starověké lidi kolem ohně. Oheň je ale velmi slabý, malý. Zapalte velký oheň - nakreslete plameny.
Primitivní lidé u ohně
Oheň se živí
Jak se může oheň živit? K vaření jídla zapalujeme oheň na plynovém sporáku. Jak nás může oheň nakrmit daleko od domova, například v lese? Jídlo můžete vařit na ohni. Pojďme udělat kebab řemeslo. Vezměte špejli a navlékněte na ni papírová kolečka-kousky masa.
Oheň hřeje
Co nás hřeje v bytech a tady ve školce? Teplé baterie. Ale dříve, když ještě nepřišli s myšlenkou ohřívat vedu a pouštět ji potrubím do radiátorů domů, byli lidé zahříváni ohněm. víš jak? Lidé se zahřívali pomocí kamen: hořelo v nich dřevo, uhlí a z ohně vycházelo teplo.
Na zahřátí trouby použijeme plastelínu. Z kousku červené plastelíny vyválejte hustou klobásu, přiložte ji na dřevo v kamnech a plameny vytáhněte prstem. Nechte plameny mít různé velikosti, pak to dopadne podobněji.
Podívejte se na své kresby a řemesla. Připomenou vám, jak může být oheň lidem pomocníkem.
Čtení básně
Pro zábavu, pro hru
Nesbírejte zápalky.
Nekecej s ohněm.
Abych později nelitoval.
Nezapalujte oheň nadarmo
A nenech ostatní!
Dokonce i trochu jiskry
Nedaleko od ohně.
Venkovní hra "Oheň a voda"
Oheň začíná!
Plamen je vyšší, plamen je strmější.
Sahá až k mrakům.
(Děti stojí ve dvou řadách proti sobě. Děti v jedné řadě mají v rukou červené stužky, v druhé modré. Děti z „ohňového“ týmu pomalu jdou k „vodnímu“ týmu a mávají stužkami).
Ale objeví se voda
A pak bude mít oheň potíže!
Ale vítr rozdmýchává oheň,
A plamen opět hoří.
(Jedno z „větrných“ dětí běhá mezi řadami s chocholy z průhledných sáčků).
Ale přidáme vodu
Abyste předešli problémům!
(Děti z „vodního“ týmu přicházejí dopředu a mávají modrými stuhami).
Zkoumání zbytků hořícího papíru
Podívejte se pozorně na to, co se stalo poté, co papír shořel. Můžete použít lupu. Byly to staré noviny, které hořely. Ale vaše oblíbená kniha nebo fotografie mohou vypadat úplně stejně, pokud se setkají s ohněm. Oheň velmi rychle změní vše kolem v popel, jako je tento.
Příčiny požárů
Chlapi, víte, proč dochází k požárům? Jaké jsou příčiny požárů? Hry se zápalkami nebo zapalovačem. Elektrické spotřebiče zůstaly zapnuté. Neuhašené požáry, nedopalky cigaret.
Didaktická hra „Poslouchejte pozorně“
Učitel klade otázky a děti musí odpovídat jednohlasně: "To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé."
Kdo, když uslyší pach spáleniny, ohlásí požár?
Kdo z vás, když si všimne kouře, zakřičí: "Hoříme, hoříme!"
Kdo z vás si zahrává s ohněm ráno, večer a přes den?
Kdo tiše skrývá zápalky před svou malou sestrou?
Kdo z vás si hraje s ohněm? Buďte k tomu upřímní.
Je marné, že nezapaluje a nedovoluje to ostatním?
Mime hry:
Ukažte „dobrý oheň“, znázorněte „zlý“ oheň, plamen svíčky, táborák, oheň.
Ale pokud se náhle objeví potíže, co byste měli dělat?
Čtení básně
Kouř a oheň nejsou dobré, jen to vězte
Rychle zavolejte dospělé o pomoc.
A co nejdříve zavolejte na linku 101:
Hasiči naléhavě! Světla pomohou!
A neschovávejte se pod postelí – pamatujte.
Že nemůžete jen tak odejít od ohně.
Nezůstávejte v bytě s ohněm.
A zvolte dostupný způsob:
Přiložte si na ústa vlhký hadřík.
Pospěšte si ke vchodovým dveřím skrz kouř.
Aplikace "101"
Kluci, napište číslo hasičského sboru a nalepte ho. A hlavně si toto číslo zapamatujte. Když hasiči obdrží volání na linku 101, záchranáři se ptají, co se stalo a kde, na jaké adrese. A v tuto dobu už do auta nastupují hasiči.
Hasičské vozy jsou nalakovány nebezpečnou červenou barvou a mají slyšitelnou sirénu. (Zvukový záznam sirény hasičského auta).
A hned hasiči
Přispěchají na zavolání
Záchranáři znají svou práci:
Hadice jsou dlouhé,
Zlý plamen je politý vodou.
A zasáhne vás proud ledové vody.
A oheň postupně uhasíná...
To se těm lidem stává.
Kdo marně blbne s ohněm?
Relé "On Fire"
Děti se střídají ve vytočení čísla 101, nasadí si helmu, vezmou hasicí přístroj, rozvinou hadici, nanesou si na obličej mokrý ručník, zachrání dítě, sekerou rozbijí dveře a nesou kbelík s vodou.
Didaktická hra „Řekni slovo“
Rychle porazíme oheň
Pokud zavoláme... (101)
Ne nadarmo hasiči
Barva vozu je jasná... (červená)
Po ulici jako pták
Auto k požáru... (spěchá)
Abychom mohli překonat oheň,
Musíme být včas... (být včas)
V případě požáru nezívej,
Oheň vodou... (naplň)
V ohni čekají potíže
Pokud nám dojde... (voda)
Každý obyvatel to musí vědět
Kde visí (hasicí přístroj)?
Naše lekce skončila. Tyto obrázky hasičského auta si můžete ve svém volném čase vybarvit. Po spánku se podíváme na karikaturu „Smeshariki“ o požární bezpečnosti.
No a hlavně, samozřejmě:
Nehrajte si s ohněm!
Je zároveň chytrý a zábavný,
Nebezpečí se v něm ale skrývá.
On je oheň! Je to přítel kluků.
Ale když si s ním hrají žerty,
Stává se nepřítelem
A spálí všechno kolem!
Stáhněte si shrnutí integrované lekce o základech bezpečnosti života ve střední skupině, téma: „Nežertujte s ohněm, abyste toho později nelitovali“
Otevřená lekce ve střední skupině o bezpečnosti
Molchanová Oksana Nikolajevna
vychovatel
MADOU "Říjnová školka "Rainbow"
Téma: "Buďte opatrní u dveří"
vzdělávací obor: Poznávání
Integrace vzdělávacích oblastí: „Poznávání“, „Tělesný rozvoj“, „Sociální a komunikační rozvoj“, „Rozvoj řeči“, „Umělecký a estetický rozvoj“.
Cíl:
Rozvoj základů bezpečnosti života u dětí předškolního věku.
Nechte děti, aby byly vždy opatrné u dveří,
Pěstovat kognitivní zájem dětí, podporovat zapamatování a asimilaci nového materiálu;
úkoly:
Nadále učit děti dialogické řeči, ochotně se zapojovat do verbální komunikace;
Ptejte se a odpovídejte na otázky, zapojte se do kolektivní konverzace, udržujte obecnou konverzaci, najděte si v obecné konverzaci místo pro vlastní poznámku;
Pokračovat v seznamování dětí s experimentálními aktivitami;
Rozvíjet sociální motivy chování u dětí, učit je zohledňovat touhy a potřeby partnerů při činnostech;
Rozvíjet dovednosti bezpečného chování při setkání s nebezpečnými faktory;
Rozvíjet připravenost k řešení problémů bezpečného chování;
Naučte děti pečovat o své zdraví, vysvětlete jim, jak nebezpečné mohou být dveře.
Přípravné práce: Povídání s dětmi o tom, jak se chovat v interiéru, upevňování znalostí o barvách. Rozhovor o zákazu a povolení dopravních značek. Čtení beletrie: „Aibolit“, „Zelená lékárna“.
Materiál: barevný karton, bílý papír, nůžky, šablonu, lepidlo, ubrousky, jednoduchou tužku podle počtu dětí a jednoduchou tužku na provedení pokusu. Plakát zobrazující děti, jak si chytají prsty do dveří, zásuvek a skříní.
Obohacení slovní zásoby: "štípnutí, „zatlačení“, „nebezpečné“, „nemožné“.
Metodické techniky:
Řešení problémových situací, přikládání osobního významu nadcházející činnosti, techniky pro aktivaci samostatného myšlení dětí, experimentování, moment překvapení, použití uměleckých slov.
Průběh lekce
vychovatel
Všichni rychle ke mně!
Nestyď se, nebuď líný!
A usmívejte se na sebe
Mám dobrou náladu.
Odezva dětí
vychovatel: Oh, lidi, neslyšíte, že někdo pláče? Ne, neslyšíte, musíme to zkontrolovat, v případě, že někdo potřebuje naši pomoc, pojďme se podívat?
Odpovědi dětí.
Pedagog Děti, podívejte se, kdo nás přišel navštívit?
Dětská odpověď.
Pedagog Řekněte ahoj kluci - tady Shustrik. Kluci, Shustrik má obvázanou tlapu, co myslíte, že se mu stalo?
Odpovědi dětí
Vychovatel: Shustriku, co se ti stalo s tlapou? Ptá se postavy a odpovídá za ni. Děti, to říká Shustrik Hrál si s dveřmi, ale nechápal, jak se to stalo, najednou cítil velkou bolest.
Pedagog A teď vám ukážu, co se stalo.
Odpovědi dětí
vychovatel:
Pojďte společně ke dveřím.
Netlačte na nikoho rukama.
Buďte opatrní, podívejte se
Nic si nenechte ujít.
Tak z potíží
Nezůstane žádná stopa.
Musíte stát tiše
Abych zjistil něco velmi důležitého.
vychovatel budeme potřebovat tužku - to bude náš prst. Do otvoru, mezi dveře a zárubeň, musíte vložit tužku a dveře zavřít. Ozve se křupnutí, tužka je zlomená. A totéž se může stát vašemu prstu, pokud nebudete opatrní, když se blížíte ke dveřím.
Odpovědi dětí
vychovatel Dobrá práce . Chlapi, nikdy nedávejte prsty do dveří, protože si je můžete skřípnout nebo dokonce zlomit, jako je tato tužka ( ukazuje tužku). Pamatujete si všechno?
Odpovědi dětí
vychovatel: Cítíte se smutní a Shustrik také, takže je čas zahrát si a rozveselit našeho Shustrika.
Tělesná výchova minuta Králíček.
Učitel stojí v kruhu s dětmi, zpívá píseň a ukazuje pohyby:
Zajíčku, dupni nohou,
Tak to je, tak to je
Děti stojící v kruhu dupou nohama a přitom mají ruce na opasku:
Zajíčku, zatleskej rukama,
Děti tleskají rukama.
Takhle, takhle
Zajíčku, otoč se
Tak to je, tak to je
Děti se 1-2krát otočí, držte ruce na opasku.
Zajíčku, tancuj
Tak to je, tak to je
Děti skáčou na dvou nohách, jak nejlépe umí.
Zajíčku, pokloň se,
Tak to je, tak to je
Děti se ukloní a rozpaží ruce do stran.
vychovatel: Dobrá práce. Děti, Shustrik se na dveře dívá s obavami, nechce, aby ho někdo jiný skřípl do prstu, ale co dělat, aby všichni viděli, že dveře jsou nebezpečné, že mohou skřípnout ruku nebo je dokonce zlomit. Co můžete vymyslet, kluci? Učitel klade úvodní otázky. Možná nášivka? Přechod pro chodce, hlavní silnice?
Odpovědi dětí
vychovatel: Řekni mi, jakou barvu můžeme udělat?
Odpovědi dětí
vychovatel:nech to být:
V červeném kruhu je bílý kruh
Aby bylo jasno, najednou
Pokud někdo vezme
Přitáhne ruce ke dveřím
Takže naše znamení a červená barva
Vzpomínal na mnoho let
uděláme znamení rukou
Aby neznala muka.
A teď je čas
Podepište se vám, děti
vychovatel: Posaďte se, ale než začnete, musíte si protáhnout prsty.
Prstová gymnastika"Šťastné prsty."
"Veselé prsty"
Tento prst poslouchal mámu,
Tento prst poslouchal tátu (Nejprve ohněte prsty jeden po druhém, začněte tím velkým.)
Tenhle prst si pořád hrál nezbedně
Tento prst otevřel dveře (Ukažte svůj malíček a pohněte s ním.)
Stiskl jsem bratra ve dveřích (ruce zaťaté v pěst).
Ay-ay-ay prst začal plakat (Zatřes prstem. Ruce k tvým očím ukazují, že pláče)
No, bratře: "Chuligan!" (Ruce na hlavu)
vychovatel: Výborně kluci. Natáhli jsme prsty. Prosím, řekněte mi, co potřebujeme, abychom udělali znamení?
Odpovědi dětí
vychovatel: Děti, vezměte bílý papír jednoduchou tužkou, obkreslete šablonu tak, abyste vytvořili kruh, aplikujte šablonu na okraj listu. Kruh musí být pečlivě řezán podél čáry. Vychovatel má také připravenou cedulku. Když je kruh vyříznut, musíte na červený velký kruh položit malý bílý kruh, přilepit ruku do středu bílého kruhu a poté přilepit proužek červeného papíru uprostřed skrz všechny kruhy. Zatímco děti stříhají, UČITEL jim připomene pravidlo pro práci s nůžkami. Učitel spolu s dětmi dělá znamení a důsledně ukazuje, co se za co děje, protože v tomto věku mají děti vizuálně-figurativní vnímání.
vychovatel: Výborně, funguje to velmi dobře. Nyní víte, že vám dveře mohou přiskřípnout prsty. Proto, když stojíte vedle dveří, vždy si dávejte pozor na ruce, a pak budou vaše prsty nahoře v bezpečí a v pořádku.
vychovatel: Děti, podívejte, na naší magnetické tabuli visí různé obrázky. Jeden je obrázek dveří, druhý obrázek skříně, třetí je se zásuvkami a na všech těchto obrázcích si děti skřípají prsty, ale připevněme všechny naše nápisy na magnetickou tabuli kolem těchto obrázků, takže každý vidí naše nápisy a nezapomeňte, že je zakázáno strkat ruce do dvířek a zásuvek a do dvířek skříněk.
Odpovědi dětí:
vychovatel: Pamatuješ si, komu jsi pomáhal? Děti, řekněte mi, prosím, na co si dnes vzpomenete? co se ti líbilo? Co bys chtěl říct své mámě, až tě vyzvedne?
Odezva dětí
vychovatel: Výborně děti. No, přišel čas rozloučit se se Shustrikem, nebolí ho tlapka, má dobrou náladu. A je si jistý, že vaše prsty zůstanou v bezpečí a zdravé. Shustrik - to je znamení pro vás (učitel dává své znamení), abyste nezapomněli, jak bolestivé je skřípnout si prst dveřmi nebo zásuvkou stolu. Kluci, nepošlete Shustrika a Veru Anatolyevnu do seniorské skupiny? A řekni klukům všechno, co jsi se naučil. Vezměte si své značky s sebou, a když jste ve skupině seniorů, připevněte je tam, kde si můžete přiskřípnout prsty.
Odpovědi dětí.
Podle kognitivního vývoje
Shrnutí lekce o bezpečnosti života ve střední skupině
Kvíz "Co vím o bezpečnosti?"
Vasilyeva I.A., učitelka MŠ č. 383, Kazaň
Cíl:
- Upevnit znalosti dětí o bezpečném chování v mateřské škole; o pravidlech chování na ulici, na silnici, znalosti o účelu semaforů.
- Rozvíjet u dětí schopnost analyzovat situaci pomocí karet - diagramů.
- Vštěpovat dětem smysl pro sebezáchovu.
Průběh kvízu
Kvízu se účastní děti i rodiče. Děti rozdělíme do dvou týmů: „Znalosti“ (klobouky s ikonou „!“) a "Proč" (velká písmena s ikonou „?“)
Rodiče jsou rozděleni do týmů: „Moudrci“ a „Odborníci“ (na tabuli připojíme ikony „M“ a „Z“).
Před dětmi jsou tři panenky:
1. s obvázanou hlavou
2. s obvázanou nohou
3. s obvázanou rukou
Učitel vysvětluje, že:
Míša se houpala na židli a upadla, což mělo za následek otřes mozku.
Máša přeskočila schody, upadla a zlomila si nohu.
Marat utekl matce z náručí na ulici, utekl, zakopl, upadl a zlomil si ruku.
Chlapi, abychom se vy i já nedostali do nepříjemných a nebezpečných situací, připomeňme si pravidla bezpečného chování a udělejte si kvíz „Co já vím o bezpečnosti?“
Nejprve se postavíme do kruhu (emocionální nálada):
"Nebe je modré, slunce je jasné, (stoj a drž se za ruce; sepjaté ruce směřují nahoru)
Je dobré žít ve světě! (třesoucím se sepjatýma rukama)
Pouze nehody
Radost se dá zastínit. (vyhrožovat)
Aby se tato neštěstí nestala, (vyhrožovat)
Pro přehlednost zopakujeme, (rozhodit ruce)
Vzpomeňme, dospělí a děti (tleská do rytmu slov)
Bezpečnostní pravidla!
já.
Posadili jsme se. Z každého týmu je povolán jeden účastník. Jsou jim nabízeny dvě karty - schémata s různými situacemi. Musíte si vybrat ten správný a připevnit jej na flanelgraf. Za správnou odpověď - cena, například plnicí pero (dáme je do sklenice, jednu pro každý tým a na závěr je rozdáme účastníkům).
Otázky pro děti:
- Jak jít na procházku do zahrady?
- Jak správně sedět na židli?
- Kde se dá hrát fotbal?
- Kdo hraje ve skupině správně?
- Kdo správně přechází silnici?
- Kdo jde po ulici správně?
- Kdo na webu hraje správně?
- Kdo nosí v ložnici správně pyžamo?
- Kdo dělá správnou věc?
- Jaké zvíře se jmenuje přechod pro chodce?
1) ve dvojicích za učitelem
2) utíkej před učitelem (karta č. 1)
1) klidně, ruce na kolenou
2) houpání (karta č. 1)
1) na chodníku, v blízkosti silnice
2) na dvoře (karta č. 2)
1) děti házejí hračkami
2) děti postaví věž z kostek (karta č. 2)
1) matka a dítě podél přechodu pro chodce
2) táta a dítě pryč od přechodu pro chodce (karta č. 1)
1) chlapec utekl matce
2) dívka chodí za ruku (karta č. 2)
1) děti s holemi
2) děti s naběračkou a kbelíkem (karta č. 2)
1) dítě stojící na posteli
2) dítě sedí na posteli (karta č. 2)
1) dítě zapálí oheň
2) dítě zapne plynový sporák (ani č. 1, ani č. 2)
2) zebra (karta č. 2)
II.
A nyní otázky pro rodiče. Když je položena otázka, týmy zvedají karty odpovídající správné odpovědi: 1, 2 nebo 0
Učitel označí odpovědi týmů na tabuli, poté je zkontroluje se správnými a vyhlásí vítěze.
Otázky pro rodiče:
- Na jaké číslo můžete zavolat záchrannou službu u nás?
- Jak obejít stojící tramvaj?
- Je možné dovolit dítěti při jízdě v autě přepnout rádio z vlny Retro M na Dětské rádio?
- Po které straně chodníku byste měli jít?
- Dvoukolové vozidlo poháněné lidskou svalovou silou je:-
- Událostí, která nastane, když se vozidlo pohybuje po silnici a za jeho účasti je:
- V jakém věku může dítě jezdit na kole na silnici?
- Na kterou stranu se u nás pohybují vozidla?
- Na silnici bez chodníků, na kterou stranu můžete vzít dítě na saních?
- Dopravní kontrolor stojí čelem k chodcům, ruce má svěšené – jakému signálu semaforu to odpovídá?
1) přední +
(dítě by vůbec nemělo sedět na předním sedadle +)
1) vpravo +
2) na levé straně
2) kolo +
1) nucené zastavení
(14 let a více)
1) vpravo +
2) na levé straně
1) vpravo
2) na levé straně (směrem k provozu) +
1) červená +
2) zelená
Správné odpovědi: 1 1 0 1 2 2 0 1 2 1
III.
Děti sedí u stolků, před nimi jsou černobílá schémata semaforů a značky. Jsou požádáni, aby překreslili signál semaforu, který:
a) můžete přejít vozovku (zelená, dole)
b) nemůžete přejít vozovku (červená, nahoře)
c) je třeba se připravit (žlutá, střední)
integrace vzdělávacích oblastí: „bezpečnost“, „poznávání“, „komunikace“, „zdraví“, „socializace“, „tělesná výchova“.
Cíl: Identifikace skutečné úrovně a rozvoje představ o základech bezpečného chování.
Stáhnout:
Náhled:
Závěrečná vzdělávací kontinuální aktivita (CEA) o bezpečnosti ve střední skupině.
Téma: "Co vím o bezpečnosti?"
Integrace vzdělávacích oblastí: „Bezpečnost“, „Poznání“, „Komunikace“, „Zdraví“, „Socializace“, „Tělesná výchova“.
Cíl: Identifikace skutečné úrovně a rozvoje představ o základech bezpečného chování.
úkoly:
Vzdělávací:Upevnit znalosti dětí o nebezpečných a nezbytných předmětech; schopnost volat záchrannou službu; schopnost chovat se k cizím lidem v extrémních situacích; možnost uvést svou domácí adresu.
Zintenzivnit používání slov a frází v řeči: Plynárenská služba, policie, sanitka, hasiči.
Vývojový: rozvíjet schopnost dělat mentální závěry; Rozvíjet zvídavost, kognitivní zájem, mentální kognitivní procesy: pozornost, paměť, myšlení.pokračovat ve výuce dětí dialogické a polylogické řeči; ochotný zapojit se do verbální komunikace.
Vzdělávací: Pěstujte opatrnost při manipulaci s nebezpečnými předměty; Vypěstujte si ohleduplný přístup k sobě i ostatním.
Úspora zdraví– dodržovat hygienické a hygienické požadavky; využití technologií šetřících zdraví (pauza ve hře).
Metodické techniky:
Řešení problémových situací, přikládání osobního významu nadcházející aktivitě, techniky pro aktivaci samostatného myšlení dětí, experimentování, pátrací činnost, moment překvapení, heuristická konverzace, herní cvičení na hudbu, čtení úryvků z poezie.
Materiály: 4 karty s nouzovými telefonními čísly; karty pro každé dítě s nebezpečnými a nerizikovými situacemi; rovná cesta, cesta s hrboly; zvonek; míč; 2 stromy červený a zelený; taška; dopis od pošťáka Pechkina; pro scénu - jehly, nůžky, korálky, stuha, žehlicí prkno, panenka; stojan; na experimentování - 5 svíček, papír, vata, látka, dřevo, mince, sklenice s vodou, pinzeta, baňka, voda, písek, země, prací prášek, hasicí přístroj.
Přípravné práce:Konverzace, čtení. literatura, hádání hádanek, výstava dětských kreseb, prohlížení ilustrací; rozehrávání situací; pozorování; výroba cestovních desek.
Ind. Práce: Povzbuďte neaktivní děti, aby se staly aktivními.
Průběh vzdělávacích kontinuálních aktivit (ONA).
Psychická nálada.
Vychovatel.
Můj zvonek, zazvoň
Zavolejte mi všechny kluky!
Děti běží k učiteli.
Úvodní a organizační fáze.
Vychovatel.
Postavte se, děti, do kruhu.
Děti stojí v kruhu.
Vychovatel.
Děti vstaly, postavily se do kruhu,
Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel.
Držme se pevně za ruce
A usmějme se na sebe.
Mám skvělou náladu, co ty?
Kluci k nám dnes přišli na návštěvu, chtějí nás vidět, jaké máme dobré, hodné, chytré kluky. Pojďme pozdravit hosty.
Ahoj!
Dnes si s vámi povíme, co víme o bezpečnosti. Chlapi, slyšel jsem, že jsme pozváni do země bezpečnosti.Chcete cestovat do této země? Jak tam můžeš jít? (odpovědi dětí).
Poletíme horkovzdušným balónem! (Přináším balon Řekněme kouzelná slova: „Balóne, balonku, leť, vezmi nás do země bezpečí). (běháme po sále v kruhu a držíme se pevně za ruce).
Teď se ty a já ocitáme v bezpečné zemi.
(zazvoňte, zvonek naznačuje, že někdo zanechal dopis, učitel hledá a najde dopis od pošťáka Pechkina).
Přečte dopis.
„Ahoj, chlapi! Kočka Matroskin a pes Sharik se opět hádají, špatně volají na záchranná čísla: 01, 02, 03, 04 a pouštějí do domu cizí lidi. Mám o ně strach. Pomozte jim. Napsal jsem ti situaci."
Pošťák Pechkin.
Kluci, pomozme našim pohádkovým hrdinům.
Děti: Ano.
Kluci, podívejme se na situaci:
1. SITUACE . Matka šla na trh
Řekl jsem to své dceři Leně
"Nedotýkej se zápalek Lenochka-
Hoří, Heleno, oheň."
Kluci, co se té dívce mohlo stát (odpovědi)
Chlapi, jaká záchranná služba může v takové situaci pomoci?
Děti: V případě požáru
Každý občan ví
V případě požáru, v případě požáru
Vytočí 01.
2. SITUACE . Dívka stojí sama na ulici a pláče
Kluci, co se stalo té dívce?
Děti, jak jí mohu pomoci?
Děti: Pokud máte potíže
Bylo vytočeno telefonní číslo 02.
Přijede k vám policie
Všem pomůže, všechny zachrání.
Chlapi, co ještě musí všechny děti vědět, když se ztratí? (vaše adresa)
Děti (uveďte jejich adresu).
3. SITUACE.
Moje babička onemocněla, cítila se špatně, co je třeba udělat (odpovědi dětí)
Děti: Kdo létá po městě?
A zní to jako serenády?
Toto je ambulance 03,
Pokud jste nemocní, rychle zavolejte.
4. SITUACE.
Pokud cítíte plyn, co byste měli dělat?
Děti: Vypněte plyn v bytě
Pro plyn potřebujete pohled z očí do očí
Vůně, pocit v bytě
Volejte 04.
Znovu mi připomeňte, na která čísla mám volat v případě nouze. (Děti mluví a ukazují karty)
Jakou službu mám zavolat?
1. Chlapec zapálil oheň na hřišti. 01
2. Je cítit plyn. 04.
3. Zlomil si chlapec ruku? 03.
4. Byla ukradena taška kolemjdoucímu? 02.
- Na světě jsou hodní a chytří lidé, kteří nikomu neubližují. Existují zlí lidé, kteří kradou děti, vykrádají byty a zabíjejí lidi. Jak se s nimi vypořádat?
Děti: 1. Každé gramotné dítě
Z kolébky bych měl vědět:
Pokud jste pozváni k plavání,
Chcete-li se objevit v televizi,
Slibují, že vám dají sladkosti
Odpovězte pevně „NE“
2. Nabídnou ti opici,
Nebo dokonce peníze do banky,
Nebo dokonce lístek do cirkusu
Odpovězte pevně „NE“.
3. Zavolají tě letět na Měsíc,
Jezdit na slonovi...
Na vše existuje jednoduchá odpověď:
Musíte odpovědět „NE“.
Zlí lidé mohou být velmi mazaní, dokážou předstírat, že jsou k dětem přítulní a milující.
Nikdy nemluv s cizími lidmi.
Nepřijímejte od nich pamlsky.
Fyzické cvičení: "Sněhové vločky."
Točené, točené(točit na místě)
Bílé sněhové vločky.
Vylétli v bílém hejnu(zvedněte ruce)
Lehké chmýří. (točte se na špičkách)
Zlá vánice se trochu uklidnila -(dejte ruce dolů, postavte se rovně)
Usadili se všude.(sedni, ruce na podlahu)
Třpytily se jako perly(vstaň, ruce vpřed)
Všichni žasnou nad zázrakem.(roztáhněte ruce do stran)
Jiskřilo, třpytilo (proveďte pohyb nůžkami rukama)
Bílé přítelkyně.
Pojďme se projít(kroky na místě)
Děti a staré dámy.
Venkovní didaktická hra „Nebezpečné – není nebezpečné“.
Cíle: naučit rozlišovat situace ohrožující život od situací, které nejsou nebezpečné, rozvíjet pozornost a pěstovat touhu dodržovat bezpečnostní pravidla.
Materiál:
2 stromy červený a zelený,
Obrázky zobrazující nebezpečné a bezpečné jednání dětí.
Pravidla: Před dětmi jsou dvě cesty, rovná a s boulemi; Pokud vaše situace není nebezpečná, musíte jít po přímé cestě k zelenému stromu a pověsit kartu na strom, a pokud je situace nebezpečná, musíte skočit po cestě s hrboly k červenému stromu a viset karta na stromě.
Výborně, splnili jste všechny úkoly. Myslím, že teď se nikdy neocitnete v nebezpečné situaci.
Pojďme se pomalu posadit na židle a podívat se na naše hrdiny.
Zde je naše hrdinka Masha. Její babička šla do potravin a vnučku nechala samotnou doma a uvidíme, co teď bude dělat.
(Na jevišti: židle, stůl, noční stolek, televize, pohovka, panenky,... Máša si hraje s panenkou)
Máša: Ach, Sonechko, podívej, jaké máš ošklivé šaty. Jak se chystáte navštívit? No nezlobte se, hned to ozdobím.
(Dívka vytáhne krabici s jehlami, copem, špendlíky,...)
Nejprve je potřeba vyžehlit stuhy (jde žehlit a nechá žehličku zapojenou). Nyní přestřihnu stuhy a udělám krásné mašle. Oh, rozházel jsem jehly, dobře, sesbírám je později. Jaké krásné korálky, ale kde jsou nůžky? (Ustřihne kousek stuhy a chce ji přišít.) Teď si vezmu jehlu (bolí mě z toho prst).
Ay-ay, yay, jak to bolí!!! Ošklivé jehly, nutíš mě krvácet. To je ono, Sonechko, pokud nepůjdeš na návštěvu, nebudeš mít krásné šaty.
Ved.: Kluci, co myslíte, mohou za tuto situaci jehly nebo samotná Máša? (Odpovědi dětí)
Chlapi, podívejte se na jehlu a řekněte mi - jak je tato položka užitečná?
(Odpovědi dětí) Lidé používají jehlu k šití oblečení, přišívání knoflíků atd.
V jakých případech to může být nebezpečné?
(Odpovědi dětí) Můžete si to píchnout atd.
Tolik nebezpečí a užitku to obsahuje.
4. Je nepříjemné sedět na tlačítku,
Můžeš si poranit zadek.
Udržujte v domě pořádek:
Vidličky, nůžky, nože,
A jehly a špendlíky
Dejte to na své místo!
Vedoucí. Nyní si zahrajeme hru „Say the Word“.
Ostré nože doma
Jste na poličce. (dej to dolů).
Pokud máš nůžky,
Odnes to odkud. (vzal to).
Nevyhazujte jehly
Vezměte je všechny pryč. (police).
Pokud dodržíte všechna tato pravidla, pak: „Ani děvčata, ani chlapci si neškrtnou. (prsty)"
Ved.: Každá věc má mít své místo.
(Ozve se zaklepání na dveře)
Máša: Ach, babička je zpět!
(Běží otevřít dveře)
Saša: (vstoupí a řekne) Mášo, proč se znovu nepodíváš skrz kukátko?
Už jsem řekl, že nemusíte hned otevírat dveře. Musíte se podívat nebo se zeptat: "Kdo?" Možná to nejsem já nebo moje babička, ale nějaký zlý strýc.
A.P.: Ano, chlapi, nemůžete otevřít dveře cizímu člověku, bez ohledu na to, jak se prezentuje, dokonce ani policistům.
5. Nepouštějte svého strýce do domu
Pokud je strýc neznámý!
A neříkej to své tetě
Pokud je máma v práci,
Koneckonců, zločinec je mazaný,
Předstírejte, že jste mechanik.
Nebo dokonce řekne
Že k vám přišel pošťák.
Abyste nebyli okradeni,
Neukradeno, neukradeno,
Nevěřte cizím lidem
Zavřete pevně dveře!
Zvonek zvoní.
Kluci, dostali jsme telegram.
Pozorně poslouchejte: „Ahoj, kluci! děkuji za pomoc. Všemu rozumíme. A zveme vás do laboratoře tety sovy, kde vám teta sova předvede zajímavé pokusy s ohněm. Zavřete oči, otočte se a ocitnete se v laboratoři.“
Kočka Matroskin a pes Sharik.
Kluci, chcete jít do laboratoře. (odpovědi dětí)
Jak se chovat v laboratoři (odpovědi dětí)
Vezměme děti s sebou pro bezpečnost hasiče.
6 .Když dojde k potížím: dojde k požáru,
Naše bojová posádka to přispěchá uhasit.
Zde je vybavení a prostředky k uhašení požáru,
A lidé ve speciálním oblečení - hasiči.
Hasiči, vezměme si hasicí přístroj. Vše je připraveno, teď zavřeme oči, otočme se, sebe a jsme v laboratoři.
Teta sova - provádí rodič.
- Dobré odpoledne milé děti. Jsem teta sova a jsem velmi ráda, že vás mohu přivítat ve své laboratoři. Ukážu vám zajímavé pokusy s ohněm.
Vychovatel: Teto sova, než ukážeš pokusy, uděláme s kluky gymnastiku pro oči.
Kluci, pojďme dělat gymnastiku pro oči "Cat"
Gymnastika ke zmírnění únavy očí „Cat“.
Nyní se okno otevřelo,
Kočka vyšla na římsu.
Kočka vzhlédla.
Kočka se podívala dolů.
Zde jsem odbočil doleva.
Pozorovala mouchy.
Protáhl se a usmál se
A posadila se na římsu.
Otočila oči doprava,
Podíval jsem se na kočku.
A zakryla se tlapami
Tlapky - škrábance. (Roztáhněte ruce do stran.
Napodobují měkkou, ladnou chůzi kočky.
Dívají se nahoru.
Dívají se dolů.
Dívají se doleva.
Pohled sleduje „mouchu“ z levého ramene doprava.
Děti dřepují.
Vypadají rovně.
Zakryjte si oči rukama.)
Sova: A tak:
Zkušenost č. 1.
Sova: Nyní uvidíme, jak rychle vzplanou předměty vyrobené z různých materiálů.
Sova přináší do plamene svíčky proužek papíru - rychle se rozsvítí. Pak přivede k plameni vatu – ta se okamžitě rozhoří, kousek látky – shoří. Dřevo se vznítí pomaleji než papír a vata, ale také úplně shoří. Sova přináší do ohně minci - nehoří, ale velmi se zahřívá (při vhození do sklenice s vodou zasyčí).
Učitel vede děti k tomu, aby si vyvodily vlastní závěry:
Sova: Zkušenosti ukazují, že vata, papír a látka vzplanou nejrychleji. Strom je také v plamenech. Kovové předměty nehoří, ale představují nebezpečí, pokud se příliš zahřejí (můžete se vážně popálit).
Zkušenost č. 2.
Pedagog: Stane-li se požár nebezpečným, jak se s ním může člověk vyrovnat?
Děti: Je potřeba to uhasit.
Pedagog: Čeho se „bojí“ ohně?
Děti: Voda, sníh, písek, země.
Pedagog: Pojďme zkontrolovat správnost vašich tvrzení. Připravil jsem materiál, který se používá k hašení požáru. Poznáváte je?
Děti: Ano.
Pedagog: Udělejme experiment: nalijeme trochu vody na hořící svíčku. Co se děje a proč?
Děti: Oheň vyhasl, protože se bojí vody.
Podobné experimenty se provádějí s jinými materiály: pískem, zeminou, pracím práškem.
Zkušenost č. 3.
Pedagog: Nyní provedeme poslední experiment a vyvodíme příslušné závěry. Hořící řízky pevně přikryjeme skleněnou baňkou. Co se stane s ohněm?
Děti: Zhasne.
Pedagog: Proč naše světlo po chvíli zhaslo? Dám vám nápovědu: oheň nemůže existovat bez vzduchu. Proto, když se zastavil přívod vzduchu do baňky, oheň uhasil.
Pedagog: Výborně, kluci, díky našim znalostem jsme mohli tyto experimenty provést bez zranění nebo požáru. Znovu si poslechněte pravidla, která musíte nejen znát, ale také dodržovat:
- nehrajte si se sirkami
- vypněte elektrické spotřebiče
- nezapalovat plyn
Stále milé děti, chci vás léčit. (léčí děti)
Děti: Děkuji. Sbohem.
Naše cesta bezpečnou zemí je u konce.Je čas, abychom se vrátili do školky. Nyní vezmeme náš balón, pevně se chytíme za ruce: "Balóne, létajte balónem, vezměte nás do školky!" “ (Běháme po hale).- Tak jsme se vrátili do školky. Užili jste si výlet? Bylo to velmi zajímavé.
O čem jsme dnes mluvili?
Co se ti dnes nejvíc líbilo? Proč?
Integrovaná lekce o bezpečnosti ve střední skupině „V zemi dálnic“
Cíl: Upevnit znalosti dětí o pravidlech bezpečného chování na ulici a silnicích, pěstovat tolerantní přístup ke starším lidem, pěstovat kulturu vztahů mezi chlapci a dívkami.
Obsah programu:
Vzdělávací cíle: rozvíjet dovednosti bezpečného chování na ulicích a silnicích.
Rozvojové úkoly: rozvoj zájmu o studium pravidel silničního provozu, dovedností v dodržování pravidel silničního provozu jako chodci a cestující.
Cíle výuky: upevnit znalosti o skupinách dopravních značek: zákazové, výstražné, předpisové, služební Upevnit znalosti, že vozovku je nutné přecházet na přechodu pro chodce. Udržujte skóre do tří.
Přípravné práce:
Povídání o semaforech, prohlížení značek, učení přísloví, hádanek a básniček o pravidlech silničního provozu.
Práce se slovní zásobou:
Aktivujte ve své řeči slova předpisový, varovný, servisní značky, dálnice, přechod pro chodce.
Integrace vzdělávacích oblastí v souladu s požadavky FGT: „Zdraví“, „Bezpečnost“, „Tělesná výchova“, „Komunikace“, „Socializace“, „Beletrie“, „Umělecká tvořivost“, „Hudba“.
Metodické techniky:
Literární slovo, momenty překvapení, hry, interakce s pohádkovými postavami.
Vybavení: tři kartonové kruhy (červený, žlutý, zelený), dopravní značky, albové listy, sady aplikací, magnetofon, kazeta s dětskými písničkami, model autobusu, dopis, semafor a kostým Interference - Neumehi.
Průběh lekce:
Děti s paní učitelkou sedí na koberečku s obrázkem provozu a hrají si s modely aut.
Pedagog: Chlapci a dívky, rádi cestujete? Doporučuji vám jít do země dopravních značek.
Přiletí straka: Všude lítám, všechno vím, mám pro tebe dopis. Dopis!
Podá obálku učiteli, všichni stojí kolem učitele.
Pedagog: „My, obyvatelé země Magistrálie, jsme byli zajati nekompetentním zásahem. Teď máme nehody. Pomozte nám! »
Pedagog: Pomozme obyvatelům země Magistrálie! Zachráníme je před interferencí-neschopností?
Voice-over: Hee-hee-hee! Nemůžu nic dělat! Já nic nevím! A budu vám překážet!
Pedagog: A poté, jste připraveni pomoci?
Děti: Ano!
Pedagog: Chcete-li uložit první znamení, musíte uhodnout hádanku:
Jaký zázrak je tento dům?
Okna všude kolem září
Nosí gumové boty
A jezdí na benzín.
Děti: Autobus!
Pedagog: Správně, ale podívejte se, co Interference udělala s autobusem.
Zobrazuje vyříznuté části obrázku autobusu.
Pedagog: Zkuste z částí poskládat celý obrázek.
Děti obnoví obrázek.
Pedagog: Výborně! Takže jsme zachránili první znamení! co to znamená?
Zobrazení nápisu "Autobusová zastávka".
Pedagog: A tady je autobus - doprava, kterou pojedeme do země Magistrálie. - Jaký druh dopravy je autobus? (cestující)
-Koho vozí autobusy? (lidé)
- Pojďme do země bezpečí autobusem.
-Kam máme nastoupit do autobusu? (na autobusové zastávce)
- Jak najdeme zastávku? (podle cedule je tam nakreslený autobus nebo písmeno A).
Než ale nastoupíme do autobusu, připomeňme si, co víme o pravidlech chování na zastávce. Pojďme si zahrát hru "Povoleno - Zakázáno"
Hrajte a skákejte na zastávce
Hlasitý křik na autobusové zastávce
V autobuse se chovejte klidně
Dejte přednost starším
Naklonění z okna
Respektujte pravidla silničního provozu
- A tady je náš autobus. Posaďte se rychle.
- Mezitím jdeme na malou „mentální rozcvičku“
Jaké typy přechodů existují? (země, pod zemí)
Jak říkáte lidem, kteří jdou po ulici? (chodci)
Který semafor smí přecházet? (zelený)
Ani jsme si nevšimli, jak jsme se tam dostali. Někdo se s námi setkává. Hádej, kdo to je?
Z náměstí a křižovatek
Dívá se přímo na mě
Vypadá impozantně a vážně,
Velmi důležité (semafor)
Pedagog - Ano, toto je náš přítel semafor! Pomůže nám přejít silnici. Toto roztomilé stvoření má 3 různé barevné oči. Ale co vidím? Náš přítel Svetoforich má bílá světla, pravděpodobně to jsou triky Interference-Incompetence. Ona
nahradili barevné signály bílými a pomíchali všechny dopravní značky.
Hudba hraje. Zahrnout videoklip.
Pedagog: Rušení-Neschopný se k nám řítí. Podívejte se, kde přechází ulici! Porušuje pravidla provozu. Může dojít k nehodě.
Objevuje se rušení-neschopnost.
Interference-Nekompetentní: Nevím! Nemůžu! Všechny obtěžuji!
Pedagog: Nedělejte hluk! Podívejte se a poslouchejte! Naši chlapci a děvčata chodí do školky a vědí a umí toho tolik, a vy jste tak dobře živení a nevychovaní! Podívejte se, kde a jak přejít silnici (ukázat video)
Vychovatel. Kluci, musíme zachránit cedule, pojďme do práce. Znamení je nutné rozdělit podle příslušnosti do 4 skupin
1-varovné značky
2-informační značky
3- zákazové značky
4 servisní značky
Hra Kdo najde rychleji svá znamení?
Děti si vybírají znaky své skupiny a říkají, která znamení si zvolily, čtou básničky o jejich znamení.
1-naše zákazové značky: "Vjezd zakázán", "Jízdní kola jsou zakázána."
naše výstražné značky: „Nebezpečná odbočka“, „Práce na silnici“, „Děti“.
3naše značky jsou informační značky: „Přechod pro chodce“, „Autobusová zastávka“, „Podzemní přechod pro chodce“.
4 naše servisní značky: „Nemocnice“, „Údržba“.
Pedagog: No, teď všechna znamení,
Sejděte se v řadě
A všechna pravidla silničního provozu
Řekněte za rušení.
Značka zákaz vstupu
Znak řidiče je děsivý
Autům je vjezd zakázán!
Nesnažte se příliš
Jeďte kolem cihly!
Žádná jízdní kola znamení
Pamatujte na znamení, přátelé,
Jak rodiče, tak děti:
Kde visí, to je nemožné
Jezděte na kole!
Značka přechodu pro chodce
Je tu pozemní přechod
Lidé chodí celý den.
Ty, řidiči, nebuď smutný,
Nechte chodce projít!
Značka "Podzemní přechod pro chodce"
Každý chodec ví
O této podzemní chodbě.
Nezdobí město,
Ale autům to nepřekáží!
Značka „Zastávka autobusu nebo trolejbusu“
V tomto místě je chodec
Transport trpělivě čeká.
Byl unavený z chůze.
Chce se stát cestujícím.
Nemocniční znamení
Pokud potřebujete léčbu,
Značka vám řekne, kde je nemocnice.
Sto vážných lékařů
Tam vám řeknou: „Buď zdravý“
Značka údržby
Ay-ay-ay! Jaká škoda!
Najednou se ve vás něco zlomilo.
Tento znak nám říká:
„Tady je stroj Aibolit! »
Nebezpečná odbočovací značka
Toto znamení bije na poplach -
Tohle je nebezpečná odbočka!
Samozřejmě můžete jít sem,
Jen buďte velmi opatrní -
Nikoho nepředbíhat
Neměňte cestující.
Práce na silnici znamení
Silniční práce znamení.
Někdo tu opravuje cestu.
Budete muset zpomalit rychlost
Na silnici jsou lidé.
Značka "Pozor děti".
Uprostřed cesty jsou děti,
Jsme za ně vždy zodpovědní.
Aby jejich rodiče neplakali,
Buďte opatrní řidiči!
Pedagog: Kluci, spočítejte, kolik znamení máte v každé skupině? Najděte a ukažte požadovanou postavu na stojanu. (Děti dělají úkoly)
Pane učiteli, výborně kluci, splnili jste úkol! Pedagog: Chlapci a dívky, pracovali jste tak tvrdě! Pojďme si zahrát hru "Semafor".
Ukazuji červené světlo - stojíte, žluté světlo - skáčete a chodci jdou, když je světlo zelené.
Učitel otevírá semafor: Výborně! Zachránili jsme semafor! Můžete projít! Zelené světlo!
Interference-Neschopnost, teď vám dám hádanky, zkuste je uhodnout (hádanky)
1 Tento silný stroj
Jezdí na obrovských pneumatikách!
Odstraněn půl hory najednou
Sedmitunový (sklápěč)
2 Co je to přechod pro chodce na silnici?
Všichni stojí s otevřenými ústy,
Čekají. když zelená bliká.
Prostředek. Toto je.přechod.
3 Podzemní chodba
Vede na druhou stranu.
Nejsou žádné dveře, žádná brána.
To je také přechod.
4 Dům na kolejích je jako klepání.
Všechny zabije do pěti minut.
Sedni si a nezívej,
Tramvaj odjíždí.
5 Pije benzín jako mléko,
Může běžet daleko.
Převáží zboží a lidi
Znáš ji, samozřejmě.
Boty jsou vyrobeny z gumy.
Říká se tomu auto.
Interference-Numeha, výborně kluci, uhodli všechny hádanky správně.
Pedagog: Kluci, co znamená toto znamení? Právo! Zde se nachází vědecká škola semaforů! Půjdeme dovnitř?
Jsou tam tabulky. Na nich leží podle počtu dětí černé obdélníky, kruhy: červený, žlutý, zelený, lepicí tyčinky, ubrousky, ubrousky.
Pedagog: Tyto semafory měly jít k dětem. Aby jim pomohla zapamatovat si pravidla silničního provozu. A Interference-Incompetence všechno zlomila. Umíte opravit semafory? Jak správně uspořádat barvy?
Děti dělají nášivky.
Interference-Neschopnost: Je tak zajímavé být s tebou, víš a dokážeš toho tolik. Vezměte mě do své skupiny!
Pedagog: Pojďme učit, kluci!
Rušení-Neschopnost: Vrátím všechny nápisy na jejich místa.
Děti zpívají písničku:
1-Na světě není nic lepšího
Proč se přátelé mohou toulat po světě.
Pro ty, kteří znají pravidla silničního provozu
Smutek na silnici nehrozí.
2 Vyučována pravidla provozu
Kamarádi se aut nebojí
Ať je nebe nad námi modré,
Žádné neštěstí vám ani mně nehrozí!
3 Každý by měl vědět bez výjimky
dopravní předpisy,
Pokud znáte pravidla silničního provozu
Nebojíme se žádných starostí
Pedagog: Takže naše procházka „Zemí dálnice“ skončila.
Bezpochyby je na Psech tolik problémů.
Ale nemáme důvod se jich bát,
Protože pravidla silničního provozu
K dispozici pro pěší i automobily.
A aby všichni měli dobrou náladu,
Dodržujte dopravní předpisy, lidi!
Pedagog: Je čas, abychom se vrátili ke skupině, posaďte se v autobuse.
Zní hudba, děti nastupují do autobusu. Sbohem, mávají na Interference-Neumekha. Pojmenovala je.
Pedagog: Co jsme spáchali?
Děti: Udělali jsme dobrý skutek!
Pedagog: Která znamení byla zachráněna?
Děti: Semafory a dopravní značky.
Pedagog: Co učili Zasahovat neschopné?
Děti: Přejděte ulici na přechodu pro chodce, když je na semaforu zelená.
Pedagog: Co jste udělali pro děti?
Děti: Semafory.
Děti chodí k mladším dětem a dávají jim řemesla.