Lekce st gr téma práce lidí na jaře. Shrnutí otevřené lekce o vývoji řeči v přípravné skupině na dané téma
Julia Surovtsová
Abstrakt GCD pro modelování v seniorské skupině« Lidová práce na jaře» .
Surovtsova Julia Vladimirovna.
Cíl: Pokračujte v zavádění pravidel osobní hygieny a bezpečnosti práce při práci s plastelínou, s materiály, nástroji a přístroji pro sochařství, organizace pracoviště; úvod do jednoduchých technik sochařství, rozvoj oka, představivosti, kreativity, vynalézavosti.
Úkoly:
1) Rozvinout schopnost vyřezávat předměty známé ze života (ovoce, zelenina, květiny). Rozvíjet schopnost vyřezávat ze života, předávat svůj charakter a zvláštnost.
2) konsolidovat techniky sochařství: zploštění, válcování, natahování, lisování.
3) Rozvíjejte jemnou motoriku rukou a očí.
4) Posilujte čisté dovednosti sochařství(nerozsypávejte plastelínu, nešpiňte oblečení).
Zařízení: Obrázky s obrázky zeleniny, ovoce, květin, ukázky prací (přilepený k sobě). Plastelína, hromádky, podkladová deska, vlhčené ubrousky, figuríny zeleniny.
individuální práce:
Ukažte svému dítěti, jak pracovat s kusem plastelíny
Pomozte dítěti s obtížnost
I Organizační moment.
Zdravím vás:
"Natáhli jsme ruce ke slunci,
Vzali jsme paprsek a přitiskli ho k našim srdcím,
Usmáli jsme se, dali jsme hostovi paprsek světla,
Ahoj, hoste, čekali jsme na tebe!"
II Úvod do tématu.
Pokud všude sníh taje,
Den se prodlužuje
Pokud vše zezelená
A v polích zvoní potok,
Pokud slunce svítí jasněji,
Pokud ptáci nemohou spát,
Pokud se vítr oteplí,
Tak přišla k nám...
D.: Jaro.
V.:A podle jakých znamení to teď víš jaro?
D.: Sníh a led roztál, sluníčko svítí častěji, venku se oteplilo, na stromech se začala objevovat poupata, přiletěli ptáci.
V.: Správně. Kluci, říkali jste, že ptáci dorazili. Proč se vrátili domů?
D.: Najděte si domov nebo si postavte hnízdo. Vylíhni kuřátka.
V.: Ano, je to tak. S příchodem jaro Příroda a zvířata mají spoustu práce a starostí. Příroda se po zimě probudila a absorbovala více vlhkosti a slunečního světla, takže tráva, listí na stromech a květiny se objevují rychleji. Všechna zvířata jsou nyní zaneprázdněna tím, že potřebují mít potomky, hodně je naučit a vychovat, než přijde zima. Jaké jste měl obavy? lidé s příchodem jara?
D.: Udělejte pořádek v parcích, zahradách a školách, pod okny, na venkově.
V.: Výborně, řekli vše správně. A "dát věci do pořádku" na ulici, jak je?
D.: Odstraňte staré listí a tráva, větve a klacíky, posbírat všechny odpadky, vybílit stromy, zavěsit ptačí budky, zasadit semínka a sazenice.
V.: Správně. Aby to bylo příjemnější pro naše oči, my všichni snažíme se uklízet nejen doma, ale i na ulici. A každý to dělá po svém. A lidé, kteří mají chaty, s příchodem jaro Spěchají, aby to uklidili a zasadili novou plodinu, protože aby na podzim sklidili dobrou úrodu, musíte na jaře tvrdě pracovat.
V.: Pojďme se trochu zahřát.
Fízminutka
"Ráno na trávníku".
Ráno na trávníku
Začali jsme hru.
Já jsem sněženka, ty jsi svlačec,
Postavte se do našeho věnce.
Jeden, dva, tři, čtyři,
Posuňte kruh širší.
A teď jsme proudy,
Pojďme závodit.
Spěcháme přímo k jezeru,
Jezero bude velké.
Postav se znovu do kruhu -
Pojďme si hrát na slunci.
Jsme veselé paprsky
Jsme hraví a žhaví.
V.: Výborně, kluci. Trochu jsme se ohřáli, můžeme pokračovat v povídání práce lidí s příchodem jara.
Q: Kluci, co si lidé sázejí na zahradách?
V.: Je to tak, kde potom dozrávají plody?
D: Na zahradě.
V.: Dobře. A aby ozdobili své pozemky, lidé sázejí...
V.: Přesně tak! Jsou květiny sázeny na zahradě nebo zahradě?
D.: Na záhonech, v květinové zahradě.
V.: Výborně! Vy a já jsme se seznámili s drůbeží a zvířaty a společně jsme vytvořili farmu. Ale abych byl úplný, něco nám tam zjevně chybí. Proč?
D.: Zeleninová zahrada, zahrada, květinová zahrada.
V.: Proto navrhuji, abyste dnes doplnili naši farmu a my to uděláme všechno - z plastelíny.
V.: Přijďte jeden po druhém a vyberte si kruh libovolné barvy.
Dětem jsou nabízeny hrnky tří barev na výběr; barva hrnku určuje výběr stolu.
Žlutá - zeleninová zahrada, červená - zahrada, zelená - záhon.
V.: Nyní jděte ke stolu, na kterém je stejná barva jako na vašem hrnku.
Děti sedí u stolů.
V.: Kluci, než se pustíme do práce, protáhneme si prsty.
Prstová gymnastika "kolobok"
- "Uděláme spolu buchtu,
Těsto lehce prohněteme.
A pak na něm jezdíme,
Dali jsme to na okno.
Skočil z okna, skok-skok,
Odkutálel jsem se do lesa, příteli."
Opakujte 2x.
V.: Nyní jsou naše ruce a prsty připraveny k práci. Kluci, jak už jste uhodli, kluci jsou pro "žlutý stůl", vyřezávají s námi...
D.: Zelenina na zahradu.
Na „žlutém“ stole je model zeleninové zahrady.
V.: To je pravda, ale nechte je hádat hádanky o tom, jakou zeleninu.
Nad zemí je zelený ocas,
Podzemní červený nos.
Zajíček to obratně sní.
jak se jmenuje?
D.: Mrkev
V.: Kdo miluje boršč a vinaigrettu,
Je smutné, když tam není.
Roste na zahradním záhonu pod zemí -
Lidé ji vždy respektují.
D.: Řepa.
Učitel rozdá kartičky s obrázky mrkve a řepy a děti mají také názornou ukázku tvarované zeleniny.
V.: "Červený stůl"
D: Ovocné stromy.
V.: Správně. Poslouchejte hádanky.
Kulaté, růžové,
Rostu na větvi.
Dospělí mě milují
A malé děti.
D.: Jablka.
V.: Jako žárovky na větvích,
Visí v řadě na stromě,
Svým žlutým a červeným světlem
Naše oči jsou přitahovány!
Učitel rozdá kartičky s obrázky jablka a hrušky a děti mají také názornou ukázku tvarovaného ovoce.
V.: "Zelený stůl", uhodli jste, co budete potřebovat k vyřezávání?
D.: Květiny.
V.: Tady jsou vaše hádanky.
Na zahradě je kudrna -
Bílá košile,
Srdce ze zlata.
Co je to?
D.: Heřmánek.
V.: V zahradě, na cestě,
pod mým oknem
Dnes vykvetlo sluníčko,
na vysoké noze.
D.: Slunečnice.
Na „zeleném“ stole jsou kartonové modely květin pro techniku „rozmazávání“, ale děti mohou model použít nebo si květinu vyrobit samy.
V.: Výborně kluci. Připomeňme si pravidla pro práci s plastelínou a můžete začít.
Děti si prohlížejí obrázky a hotové ukázky práce a začínají sochařství.
Učitel vybízí a v případě potřeby pomáhá.
III Závěrečná část GCD.
V.: Kluci, dnes jste skvělí tvrdě pracoval, teď co myslíte, na našem "hospodařit" máš vše co potřebuješ?
Děti berou práci na farmu (nebo na výstavu).
V.: Jste velmi dobří dnes tvrdě pracoval, tleskejme sami sobě!
Děti tleskají a loučí se s hostem.
Publikace k tématu:
„Tajemství minulosti“ Typy dětských aktivit: hra, komunikace, kognitivně-výzkumná, výtvarná. Cíle: Představit.
Shrnutí vzdělávacích aktivit k předmětové činnosti ve skupině seniorů „Předměty usnadňující lidskou práci v každodenním životě“ Cíl: Rozšíření znalostí dětí o domácích spotřebičích. Vývojový úkol: Podporovat ve hře rozvoj dovedností ve výběru akčních sloves.
Ve starším předškolním věku jsou jednou z oblíbených činností hodiny manuální práce. Děti projevují větší a menší zájem.
Poznámky k lekci FTsKM ve skupině seniorů (práce v přírodě) Téma: „Péče o pokojové rostliny“ (naučení se odstraňovat prach štětcem a sprejem). Cíl: Pokračujte v rozšiřování zastoupení.
Synopse kognitivní aktivity
pro děti staršího předškolního věku „Lidová práce na jaře“
(Seznámení s okolním světem)
Cíl:
1. Aktivizace, rozšíření, objasnění slovní zásoby k tématu.
2. Procvičte používání zdrobnělých přípon u podstatných jmen.
3. Procvičte shodu podstatných a přídavných jmen s číslovkami.
4. Formovat logické myšlení, rozvíjet souvislou řeč.
Slovník:
Podstatná jména:
Lopata, hrábě, skleník, záhon, sazenice, výsadba, konev, skleník, zahrada, záhon.
Slovesa:
Sázejte, zasejte, zalévejte, bělte, prořezávejte, okopávejte, okopávejte.
Pohyb.
1. Organizační moment.
Čtení básně:
Jaro je červené! Přišel jsi k nám
S teplými paprsky, s rychlými proudy.
Březen přišel první, bílý sníh roztál,
April za ním otevřela okno a dveře.
A až přijde květen, všechno kolem rozkvete.
Děti, jaké roční období nastalo?
Po jakém ročním období přišlo jaro?
Jaké roční období přichází po jaru?
Kolik jarních měsíců znáš? Pojmenujte je v pořadí.
Který jarní měsíc je nejchladnější (nejteplejší) a proč?
Jaký je měsíc?
Co myslíte, že lidé dělají na jaře na zahradě?
2. „Rake“ – cvičení s prsty.
Ruce jako hrábě
Ke shrabování odpadu ze země používáme hrábě,
Aby klíčky mohly prorazit na světlo.
(palec je přitlačen k dlani a zbytek je mírně od sebe a napůl ohnutý a škrábe po drsném povrchu polštářky prstů na přízvučných slabikách)
3. Podívejte se na obrázek „Práce lidí na jaře“
otázky:
co vidíš na obrázku?
co dělá máma?
Proč lidé na jaře myjí okna, zametají ulice, opravují lavičky a natírají ploty?
co dělá táta?
Co pěstuje tvůj bratr?
4. Cvičení „A budu“(dokončete větu podle příkladu)
Máma myje a já budu prát.
Můj bratr kope a já budu kopat.
Táta nadává a já budu nadávat.
Galya Waters a já
Vitya uklízí a já...
Nadya vesluje a já...
Vova seká a já...
Babička sází a já...
Tanya zaseje a já...
Váňa bílí a já...
Pavel obřezává a já...
5. Pokračujte ve větě:
Na jaře lidé na svých zahrádkách okopávají (zasévají, sází, zalévají, kypří, zasejí,...)
6. Vysvětlete přísloví:
Pokud na jaře nepracujete, nemůžete v zimě jíst.
Kdo na jaře nezalehne, bude dobře najedený na celý rok.
7. Vysvětlete slovo:
Zeleninová zahrada, sazenice, přesazování.
8. Nazvěte to láskyplně:
Zahrada -
Zeleninová zahrada -
Postel –
Skleník-
jabloň -
Květinový záhon -
9.Tvoř věty s dvojicemi slov:
Dig - postel; Zalévání - skleník; Rostlina - sazenice.
10. Počítejte do pěti:
Jedna rozkopaná postel
Jedna zaplevelená řada...
Dvě rozkopané postele...Pět rozkopaných postelí.
11. Pojmenujte a vysvětlete čtvrté slovo:
Den - noc, léto - zima.
Pták – vejce, rostlina – (semeno.)
Jabloň - zahrada, cibule - (zeleninová zahrada)
Záhon - květiny, záhon - (zelenina)
Lopata - kopat, konev - (voda)
Člověk - pohyb, rostlina - (transplantace)
12. Čtení, odpovídání na otázky, převyprávění v řetězci.
JARNÍ STAROSTI. (podle T. Shorygina)
Lidé mají na jaře spoustu starostí. Je potřeba naklíčit semínka, připravit záhony, zasadit brambory, cibuli, zasít kopr, petržel, mrkev, řepu. Na zahradě - vykopejte stromy, odřízněte suché větve a vysaďte krásné květiny na záhony.
Pak bude léto krásné a podzim plný úrody a zima bude plná zásob.
otázky:
- Co dělají lidé na zahradě?
Co dělají lidé na zahradě?
Proč to všechno dělají?
Jekatěrina Lukina
Shrnutí lekce o vývoji řeči v seniorské skupině kompenzačního zaměření na téma „Práce lidí na jaře“
Shrnutí lekce o vývoji řeči v seniorské skupině kompenzačního zaměření na dané téma
« Lidová práce na jaře»
Cíl: seznámit děti s práce lidí na jaře v přírodě.
Úkoly:
Vzdělávací – objasnit a rozšířit znalosti dětí o jarních změnách v přírodě; upevnit názvy jarních měsíců; rozšířit slovní zásobu dětí téma.
Vývojový – rozvíjí myšlení dětí jejich pozornost a paměť, řeč a jemná motorika.
Výchovné – Vzbudit v dětech respekt práce dospělých, chuť jim pomoci.
Průběh lekce
I. Organizační moment
U na jaře je hodně práce,
Paprsky jí pomáhají:
Jezdí spolu po silnicích
mluvící streamy,
Rozpouštějí sníh, rozbíjejí led,
Zahřívají vše kolem.
Zpod jehličí a stébel trávy
Vylezl první ospalý brouk.
Květiny na rozmrzlém náplasti
Zlaté rozkvetly
Pupeny jsou plné, oteklé,
Čmeláci létají z hnízda.
U Jaro má spoustu starostí,
Ale věci se dívají nahoru:
Pole se stalo smaragdovým
A zahrady kvetou.
II. Hlavní část.
Zpráva k tématu třídy.
O jakém ročním období báseň mluví? (O jaro.)
Dnes na třída budeme mluvit o jaro a to co lidé dělají na jaře.
1. Rozhovor o jaro.
Kluci, je brzy nebo pozdě? jaro?
Jaké jarní měsíce znáte? Pojmenujte je v pořadí.
Pojmenujte 1. měsíc jaro, 3. měsíc.
Jaký měsíc je mezi březnem a květnem?
Jaký měsíc je před dubnem? Květen?
A teď se tě zeptám "záludné otázky". Chcete-li na ně odpovědět, musíte přemýšlet.
Jaké jsou více jarní nebo zimní měsíce?
Co jsou víc jarní měsíce nebo jarní dny?
Co je více ročních období nebo jarních měsíců?
Výborně, kluci, zvládli jste záludné otázky.
Připomeňme si jak jaro začalo.
(Slunce začalo svítit jasněji.)
A co se začalo dít?
(Sníh začal tát, potoky začaly téct, kapky začaly plakat.)
Co se stalo se stromy?
(Poupata na stromech nabobtnala a listy začaly kvést.)
- na jaře příroda ožívá a dochází k mnoha různým jevům. Jaké další změny nastaly? jaro v přírodě? (Objeví se čerstvá mladá tráva. Ptáci přiletěli z teplých krajin a začali si stavět hnízda. Zvířata se probudila po zimním spánku. Hmyz vylezl ven.)
2. Hra "Dokonči větu".
Vyberte akční slova a dokončete věty.
Na jaře slunce...(ohřeje, upeče, pohladí)
na jaře rampouchy pod sluncem... (tavit, kapat)
na jaře sněhové závěje ze slunečního žáru... (usadit, roztavit)
Na jaře jsou na stromech pupeny...(nafouknout, prasknout)
Potoky na jaře...(běží, mumlá, zvoní, dělá hluk)
Ptáci na jaře...(vrátit se, přijet)
Na jaře hnízdí ptáci...(stavět, stavět, dělat)
Led na řece na jaře(taje, praská, láme se, plave)
na jaře první květy v rozmrzlých plochách (objevit se, kvést, kvést)
Na jaře tráva...(prorazí, roste, zezelená)
3. Pojďme napsat příběh o jaro. A každý začíná svou větu slovem " jaro".
- Slunce na jaře jasně svítí.
- na jaře pupeny bobtnají na stromech (strom s pupeny).
- Na jaře roste tráva(tráva).
- Květiny kvetou na jaře(květiny).
- na jaře Stěhovaví ptáci létají z teplých krajin (ptactvo).
- na jaře lidé sázejí zeleninové zahrady (hrábla, lopata).
vychovatel: Výborně kluci.
Posilující přísloví o práce.
vychovatel: Říkal jste, že lidi zeleninové zahrady se vysazují na jaře. Co sázejí?
Děti: semena.
4. "Vysvětlete přísloví"
SZO na jaře nevydrží, budete sytí na celý rok.
V.: -Žijeme v oblasti, kde jsou docela dlouhé a studené zimy a teplá léta. Léto ale není tak dlouhé, aby všechna zelenina dozrála. Co staví v zeleninových zahradách pro rychlejší růst a dozrávání zeleniny? Poslouchat:
Na dači mé babičky je dům, nahoře pokrytý průhlednou fólií.
Ale moji prarodiče v tom domě nebydlí;
Ať se stane s počasím cokoli na jaře, dům pokryje chlad i teplo.
(skleník, skleník)
5. D/hra "K čemu jsou..."
Kopou zem lopatou.
K orání pole je potřeba traktor.
Kombajn sklízí obilí.
K sekání sena můžete použít kosu.
6."Najít nástroj"
Podívejte se pozorně na tento obrázek a pojmenujte, jaké nástroje se zde skrývají. (Odpovědi dětí)
7. D/i "Jeden - mnoho".
Traktor - traktory.
Secí stroj - secí stroje.
Lopata – lopaty.
Barva - barvy.
Konev - konve.
Štětec - štětce.
Strom - stromy.
Keř – keře.
Květina - květiny.
Rajče - rajčata.
Okurka - okurky.
Skleník - skleníky.
Skleník - skleníky.
8. Prstová gymnastika "Zeleninová zahrada".
Na zahradě je mnoho postelí: ukázat dlaň, prsty do stran
Zelí sem, rajče sem, střídavě skládat
Tady je řepa, tady hrášek, prsty na ruce;
A naše brambory nejsou špatné!
Naše zelená zahrada se rytmicky mačká a
Uživí nás po celý rok! rozevřené prsty.
9. Hra "Co jsme viděli" (s míčem)
Viděl jsem pole. jaké to je?
(Široký, plochý, nekonečný)
Viděl jsem zoranou půdu. jaká je?
(Syrové, drobivé, černé)
Viděl jsem semena. co jsou zač?
(Malý, kulatý, zlatý) atd.
10. Sestavení příběhu z obrázku « Lidová práce na jaře» .
vychovatel: Abyste mohli sestavit příběh, musíte zjistit, co je na obrázku, a odpovědět na otázky otázky:
Kde se obraz odehrává?
Jaké roční období se zobrazuje? Proč jste se tak rozhodli?
Koho vidíš na obrázku? (máma, táta, holka, kluk)
Jak je nazvat jedním obecným slovem? (rodina)
co dělají?
Proč to musíte udělat?
Jak lze nazvat příběh?
Nyní musíme shromáždit všechny vaše odpovědi do jednoho příběhu. Kdo to chce říct?
Lidová práce na jaře.
Rodina pracuje na jaře na zahradě. Maminka natírá kmeny stromů, aby je hmyz nepoškodil. Táta zrývá půdu, aby zasadil mladé stromky. Chlapec Misha sází sazenice. Dívka Máša je zalévá, protože rostliny potřebují vláhu. Celá rodina je ve skvělé náladě. Všichni jsou šťastní jaro!
11. Gymnastika pro oči „Osel“
Osel chodí, vybírá si,
Neví, co dřív jíst.
„Děti natahují ukazováček pravé ruky dopředu, volně s ním pohybují a sledují ho očima!
Švestka je nahoře zralá, (Vyhledat)
A dole rostou kopřivy, (Podívej se dolů)
Vlevo - řepa, vpravo - rutabaga,
Vlevo je dýně, vpravo brusinka,
(Pohyby očí doleva a doprava)
Dole je čerstvá tráva,
(Podívej se dolů)
Nahoře jsou šťavnaté vršky.
(Vyhledat)
Točí se mi hlava
Listy se točí v očích,
(Kruhové pohyby očí)
Nemohl jsem si vybrat nic
A padl na zem bez síly.
(Zavři oči)
Publikace k tématu:
Shrnutí frontální lekce o vývoji řeči v kompenzační přípravné skupině „Drůbež“- Kluci, dnes máme neobvyklou aktivitu, půjdeme na návštěvu, ale koho a kde zjistíte uhodnutím hádanek: - Červené tlapky, žihadla.
Shrnutí integrované lekce o rozvoji řeči v kompenzační přípravné skupině „Novoroční strom“„Vánoční stromeček“ Účel: Rozlišení zvuků s-z; w-sh. Cíle: 1. Vzdělávací: Naučit se rozlišovat hlásky z-s; zh-sh podle ucha ve výslovnosti; Jasně.
Místo konání: skupinová místnost. Cíle: Vzdělávací: - Rozšířit chápání dětí o životě volně žijících zvířat. - Posílit v řeči.
Lidová práce na jaře
Průběh lekce
1. Organizační moment
Logoped: Cvičení "Udělej, jak říkám."
Pozdravme sluníčko i jeden druhého.
Ahoj, zlaté slunce,
Ahoj, nebe je modré,
Ahoj čerstvý vánek
Ahoj malý dubáku
Žijeme ve stejném regionu -
Všechny vás zdravím!
2. Hlavní část
Logoped: - Kluci, usmějme se, rozdejme si navzájem dobrou náladu a připravme se na hodinu.Podívejte se z okna.
co je teď? čas rok? (odpovědi dětí: jaro)
Přišlo jaro. Připomeňme si, co se v přírodě změnilo? (odpovědi dětí)
Logoped: - Správně. S příchodem jara se mění počasí. Venku se otepluje. Slunce svítí jasněji. Sníh taje, pod ním je vidět zem. Nové květiny kvetou. Jaro je rozděleno do tří ročních období: začátek - březen.
Polovina – duben.
Konec je květen.
3. „Vysvětlete přísloví“
1. Kdo na jaře nelehne, bude na celý rok krmen.
2. Jarní den živí rok.
Logoped: Chlapi, co lidé dělají na jaře? (prezentace„Lidová práce na jaře“) (zrýt půdu, zasít semena květin na záhony, zasadit sazenice, zasít semena zeleniny na záhony)
Hra „Vytvořte větu na základě obrázku zápletky“.
Výjevy zobrazující lidské činy na jaře v zahradě:
muž hrabe zem lopatou. Muž bílí stromy. Muž čištění
shrabat zbytky ze zahradních záhonů. Muž stříhá stromy.
Půda je zoraná, je čas udělat záhony a začít sázet. Chlapi
Zahradní plodiny se pěstují různými způsoby. Například hlávkový salát, ředkvičky,
petržel, kopr a další - SOW (rozhazování semínek), takhle to dělá
rozsévač - kočka; ostatní, cibule, hrášek, fazole, česnek - ROSTLINA (tr
všichni do země; zbytek, rajčata, okurky, zelí, lilky a
ostatní - nejprve je vytáhněte ze semínek se SAMENCÍ, a pak
SAZENY SE VYSADÍ DO PŮDY.
4. Prstová gymnastika"Jaro" . [Rozvoj jemné motoriky. ]
Slunce jasně svítí, zatínáme a uvolňujeme ruce v pěst.
Děti se rozpálily. Máváme dlaněmi v obličeji.
5. Rozvoj obecné motoriky.
Vzali jsme čepele
Postele byly rozkopané.
Vzali hrábě do rukou,
Postele byly vyrovnány.
Semena v řadách
Společně jsme zasadili
A pak voda
Zaléval teplo.
Logoped: Tam, kde jsou docela dlouhé a studené zimy, ale teplá léta, se pěstuje ovoce a zelenina. Léto ale není dostatečně dlouhé, a tak zelenina nestihne dozrát. Co staví v zeleninových zahradách pro rychlejší růst a dozrávání zeleniny? Poslouchat:
Na dači mé babičky je dům, nahoře pokrytý průhlednou fólií.
Ale moji prarodiče v tom nebydlí;
Bez ohledu na to, jaké bude počasí na jaře, dům zakryje chlad i teplo.
(Skleník, skleník) Ukázka ilustrace.
A jaké věrné přátele a pomocníky má člověk na své zahradě kromě skleníků a skleníků, zjistíte uhodnutím hádanek.
6. Inventář – „Hádej hádanky“(s ukázkou ilustrací).
Dlouhý černý had se plazil na dvůr,
Zaléval jsem naši zahradu a v práci nezíval. (hadice)
Udělali to z prken a oblékli si pás,
A tyto pokrmy uchovávají léto sklizené ze zahrady. (hlaveň)
Dva bratři se šli koupat k řece.
Jeden plave, druhý čeká na břehu.
Jdou k řece a tančí, a když řeku opouštějí, pláčou. (kbelíky)
Ostré škrábance stojí v řadě.
Je vhodné je použít k shrabání plné náruče odpadků. (hrábě)
Oblak je vyroben ze železa a oblak má rukojeť.
Tento mrak obešel záhon v pořádku. (kropicí konev)
Kopal jsem zemi, srovnal postele,
Prodíral jsem se potoky a nebyl jsem vůbec unavený. (lopata)
7. Hra "One-many"
Mám jednu ledvinu – mám mnoho ledvin
Mám jeden strom - mám mnoho stromů
Mám jeden stream – mám mnoho streamůatd. (podle obrázků)
8. Hra "která, která, která"
Louže - cože? špinavý, hluboký, studený pokles - co - průhledný, malý
Jaký druh slunce? ?-zářivý, teplý, horký list-co - zelené, hladké...
Cloud-co- bílý, nadýchaný, vysoký atd.
9. Hra „Řekni slovo.“
Logoped dětem čte hádanky - fráze o povoláních, děti hádají slova pomocí význam:
L o g o p e d jarní ptačí píšťalka
Orat půdu... (traktorista).
Hrušky, jabloně, angrešt
Vysazeno na jaře (zahradník).
Abychom měli stodolu s obilím,
Potřebný v terénu (agronom).
10. Sestavení příběhu z obrázku« Lidová práce na jaře»
Logoped: Abyste mohli napsat příběh, musíte zjistit, co je na obrázku, a odpovědět na otázky:
Kde se obraz odehrává?
Jaké roční období se zobrazuje? Proč jste se tak rozhodli?
Koho vidíš na obrázku
Jak je nazvat jedním obecným slovem?(rodina)
co dělají?
Proč to musíte udělat?
Jak lze nazvat příběh?
Nyní musíme shromáždit všechny vaše odpovědi do jednoho příběhu. Kdo to chce říct?
11. Práce lidí na jaře.
Rodina pracuje na jaře na zahradě. Maminka natírá kmeny stromů, aby je hmyz nepoškodil. Táta zrývá půdu, aby zasadil mladé stromky. Chlapec Misha sází sazenice. Dívka Máša je zalévá, protože rostliny potřebují vláhu. Celá rodina je ve skvělé náladě. Všichni jsou šťastní jaro!
12. Shrnutí lekce
Shrnutí rešeršních a výzkumných aktivit
„Lidová práce na jaře“
Metodik: Paščenko G.V.
Podpis: …………………………
vychovatel:… … … … …
Podpis: ………………
Dokončeno: student
3. ročník „B“ skupina
Státní rozpočtová vzdělávací instituce středního odborného vzdělávání "RPK"
Ševčenko Jekatěrina
Rossosh
Cíl: seznamte děti s prací lidí v přírodě na jaře.
úkoly:
Vzdělávací- objasnit a rozšířit znalosti dětí o jarních proměnách přírody; upevnit názvy jarních měsíců; rozšířit slovní zásobu dětí na dané téma.
Vývojový- rozvíjet myšlení dětí, jejich pozornost a paměť, řeč a jemnou motoriku.
Vzdělávací– Vzbudit v dětech úctu k práci dospělých a chuť jim pomáhat.
Zařízení: obrázky zachycující jarní měsíce (březen, duben, květen), dějové obrázky na téma „Práce lidí na jaře“.
Průběh lekce
I. Organizační moment
Jaro má spoustu práce,
Paprsky jí pomáhají:
Jezdí spolu po silnicích
mluvící streamy,
Rozpouštějí sníh, rozbíjejí led,
Zahřívají vše kolem.
Zpod jehličí a stébel trávy
Vylezl první ospalý brouk.
Květiny na rozmrzlém náplasti
Zlaté rozkvetly
Pupeny jsou plné, oteklé,
Čmeláci létají z hnízda.
Jaro má spoustu starostí,
Ale věci se hledají:
Pole se stalo smaragdovým
A zahrady kvetou.
II. Hlavní část.
Nahlaste téma lekce.
O jakém ročním období báseň mluví? (O jaru.)
Dnes ve třídě budeme mluvit o jaru a o tom, co lidé na jaře dělají.
Rozhovor o jaru.
Lidi, je brzy nebo pozdní jaro?
Jaké jarní měsíce znáte? Pojmenujte je v pořadí.
Vyjmenujte 1. jarní měsíc, 3. měsíc.
Jaký měsíc je mezi březnem a květnem?
Jaký měsíc je před dubnem? Květen?
Nyní vám položím záludné otázky. Chcete-li na ně odpovědět, musíte přemýšlet.
Jaké jsou více jarní nebo zimní měsíce?
Co jsou víc jarní měsíce nebo jarní dny?
Co je více ročních období nebo jarních měsíců?
Výborně, kluci, zvládli jste záludné otázky.
Připomeňme si, jak začalo jaro.
(Slunce začalo svítit jasněji.)
A co se začalo dít?
(Sníh začal tát, potoky začaly téct, kapky začaly plakat.)
Co se stalo se stromy?
(Poupata na stromech nabobtnala a listy začaly kvést.)
Na jaře příroda ožívá a dochází k mnoha různým jevům. Jaké další změny nastaly v přírodě na jaře? (Objeví se čerstvá mladá tráva. Ptáci přiletěli z teplých krajin a začali si stavět hnízda. Zvířata se probudila po zimním spánku. Vylézal hmyz.)
Hra "Dokonči větu."
Vyberte akční slova a dokončete věty.
Na jaře slunce... (ohřeje, upeče, pohladí...)
Na jaře rampouchy pod sluncem... (tavení, kapání...)
Na jaře závěje ze slunečního žáru... (usadit, roztavit...)
Na jaře jsou na stromech pupeny... (nafouknout, prasknout...)
Potoky na jaře... (běží, mumlá, zvoní, dělá hluk...)
Ptáci na jaře... (vrátit se, přijet...)
Na jaře hnízdí ptáci... (stavět, stavět, dělat...)
Led na řece na jaře... (taje, praská, láme se, plave...)
Na jaře se v rozmrzlých oblastech objevují první květy... (objevit se, kvést, kvést...)
Na jaře tráva... (prorazí, roste, zezelená...)
Logopedův příběh o práci lidí na jaře.
Jakmile roztaje sníh z polí, začínají jarní práce. Lidé mají na jaře spoustu starostí. Jaro je pro zemědělce nejteplejším obdobím roku. Lidé říkají: "Pokud budete spát do jara, budete v zimě hladovět." Na vesnicích se tedy pracuje na jaře od časného rána do pozdního večera. Aplikují hnojiva do půdy a orají (zavlažují) půdu na polích. Pole jsou oseta obilnými rostlinami.
Jaké znáš obilniny? Kolik z vás vidělo taková pole?
Sejí se semínka zeleniny a sázejí se brambory. Musíme to udělat v krátké době, než půda vyschne. Na konci jara, v teplých květnových dnech, se vysazují sazenice okurek, rajčat a zelí.
Lopaty na ramena a chlapi do pole!
Jsme rádi, že pracujeme! A slunce je vítáno!
Země je tak teplá - mírně kouří.
A orná půda je připravena přijímat semena.
Lidé mají na svých zahradách a chatách spoustu práce.
Jaké jarní práce čekají lidi na jejich chatách?
Jaké starosti, aféry, potíže na lidi čekají?
V zahradách se stromy a keře stříkají jedovatými roztoky, aby odpuzovaly hmyzí škůdce. Spodní část kmenů ovocných stromů je bělena vápnem.
Na jaře se v zahradách vysazují sazenice ovocných stromů a keřů.
V zahradách, parcích i na ulicích se prořezávají stromy a vysazují se nové mladé stromky. Na záhonech jsou vysazeny krásné květiny.
V parcích, zahradách, na náměstích a v blízkosti domů lidé používají hrábě k hrabání loňského listí, větví a odpadků. S úklidem parků pomáhají školáci. Obyvatelé uklízí domy. Tam, kde lidé pracovali, jsou parky, náměstí a ulice našich měst tak krásné.
A když budete tvrdě pracovat na dači, co se tam bude dít na podzim?
Lidé si dali hodně práce. Pracují na poli a v zeleninové zahradě, v zahradách a parcích, na dvoře a u domu. Pak bude léto krásné, podzim plný úrody a zima zásob.
Hraní s prsty.
A nyní budeme spolupracovat i s vámi. Našimi nástroji budou naše prsty. Jste připraveni?
Ruce jako hrábě (palec je přitisknutý k dlani a zbytek je mírně od sebe a napůl ohnutý) škrábou po drsném povrchu polštářky prstů (na přízvučných slabikách):
Ke shrabování odpadu ze země používáme hrábě,
Aby klíčky mohly prorazit na světlo.