Lekce „Cesta do světa živé přírody. Cesta do světa přírody (mimoškolní aktivita) Lekce Cesta do světa přírody
Natálie Dolmatová
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve skupině seniorů „Co je příroda“
Podrobit:"Co je to příroda?"
Cíl: rozšířit znalosti dětí o živé i neživé přírodě.
úkoly: Pokračujte v učení dětí rozlišovat živé předměty od neživých předmětů
Vytvářet představy o nerozlučném spojení mezi člověkem a přírodou / člověkem
součást přírody/.
Naučte děti rozlišovat přírodní předměty od umělých/vytvořených
osoba/.
Vzbudit zájem o přírodu a problém její ochrany.
Práce se slovní zásobou: obohacování slovní zásoby: moudrost, umělé předměty /ne příroda/;
aktivace slovníku: živá a neživá příroda.
Přípravné práce: prohlížení ilustrací, čtení literatury o přírodě,
postřehy, didaktická hra „Heřmánek“.
Metodické techniky: umělecký výraz, rozhovor, přirovnání, ilustrace,
Zařízení: interaktivní tabule, diapozitivy s obrázky přírody, ekologické znaky, diapozitivy s obrázky mravence a berušky, D/a „Heřmánek“.
1. -Kluci, chodíte rádi v lese, v parku, na louce?
Kolik z vás trávilo dovolenou u moře?
Kdo byl na dovolené na horách?
co se ti líbilo nejvíc?
Kluci, co je podle vás příroda?
Příroda jsou řeky, moře, jezera, lesy a pole, nebe a slunce, půda a vzduch a všechno živé.
Kluci, víte, že součástí přírody je i člověk a součástí přírody je i ten nejmenší hmyz.
Přečtu vám báseň ruského básníka Fjodora Ivanoviče Ťutčeva a vy pozorně poslouchejte.
Slunce svítí, vody se třpytí,
Úsměv ve všem, život ve všem,
Stromy se radostně chvějí
Koupání na modré obloze.
Stromy zpívají, vody šplouchají,
Vzduch je rozpuštěný láskou,
A svět, ten kvetoucí svět přírody
Opojený hojností života.
Kluci, o čem si myslíte, že je tato báseň? (báseň o kráse přírody).
Chlapi, podívejte se pozorně na obrazovku a řekněte mi, co vidíte na obrazovce, na obrazovce (na obrazovce jsou diapozitivy přírody).
Příroda.
Jak byste nazvali tyto obrázky?"
Řeknu vám hádanky a vy se je pokusíte uhodnout.
Žije v mořích a řekách
Ale často létá po obloze,
Jak ji omrzí létání?
Opět padá na zem. (Voda).
Porazili mě, porazili mě,
Otáčejí se, řežou,
A já vydržím všechno
A pláču se všemi dobrými věcmi. (země, půda).
Modrý šátek,
Červený drdol na šátku,
Usmívá se na lidi. (Nebe, slunce).
V hustém lese, pod jedlemi,
Osprchováno listím
Koule jehel leží
Špinavý a živý. (Ježek).
Jsou tam dva duby.
Na dubech je sud,
Na hlavni je boule,
Na pahorku je les. (Člověk).
Mnoho rukou, jedna noha. (Strom).
Výborně, kluci, hádali jste správně.
Co dalšího vidíte na obrazovce? (děti pojmenovávají předměty živé i neživé přírody).
Kluci, řekněte mi, co platí pro živou přírodu? (zvířata, rostliny, vše, co roste, dýchá, jí a rozmnožuje se).
A co neživá příroda? (slunce, kameny, voda, půda).
Řekněte mi, proč na obrazovce nevidíte obrázky domů, aut, plotů, továren / pokud je pro děti obtížné odpovědět, pomozte /?
Vše, co je vyrobeno lidskou rukou, nemůžeme nazývat přírodou.
A tak příroda je vše, co nás obklopuje, ale není vyrobeno lidskou rukou, a to ani z přírodních materiálů. Například: dřevěná židle je vyrobena z přírodního materiálu dřeva, ale je vyrobena lidskou rukou a židle není příroda. Stroj je vyroben lidskou rukou - není to příroda. Ale kůň a velbloud, na kterých člověk také jezdí, jsou příroda. Člověk si prostě velblouda a koně ochočil, udělal z nich domácí zvířata a v přírodě existovali i bez člověka. Velbloud a kůň jedí a mají děti, které dýchají. A ten muž si auto vyrobil sám. Stroj nedýchá, nemá mláďata. Člověk často přichází s věcmi, které jsou podobné přírodním objektům. Například: kdo vypadá jako vrtulník?
Vážka.
Jak ponorka vypadá?
Na velrybě.
2. Fyzik. jen minutku.
Slunce spí a obloha spí, (dlaně k levé tváři, k pravé tváři)
Ani vítr nedělá hluk. (potřeseme rukama)
Brzy ráno vyšlo slunce, (zvednuté ruce, natažené)
Poslal všechny své paprsky. (potřeseme rukama)
Najednou zafoukal vánek (mávali jsme rukama nahoru a dolů)
Obloha je zatažená. (zakrytý obličej rukama)
A zatřásl stromy. (kyv trupu doleva - doprava)
Déšť bušil do střech (skákal na místě)
Déšť bubnuje na střechu (tleská rukama)
Slunce klesá níž. (předklonit se)
Tak se to schovalo za mraky, (krčíme se)
Není vidět jediný paprsek. (vstali a schovali ruce za zády)
3. - Kluci, teď budeme hrát hru „Heřmánek“. Vyhrává ten, kdo správně označí, z čeho jsou věci potřebné pro člověka vyrobeny a k čemu patří. Na desce kolem žlutého středu jsou připevněny bílé okvětní lístky heřmánku, na jejichž rubové straně jsou vyobrazeny předměty živé i neživé přírody a nepřírody. Děti střídavě trhají okvětní lístky. kladu otázky:
Co je zobrazeno na okvětním lístku?
Z čeho je vyroben?
K čemu tento objekt patří? (dítě, které uvede nejúplnější odpovědi, získá pohlednici s obrázkem rostliny nebo zvířete).
4. - Kluci, příroda těší lidi svou krásou! Obdivováním krásy přírody se člověk stává lepším a laskavějším. Příroda učí člověka moudrosti. Tak o tom řekl básník V. Orlov.
U nás v kteroukoli roční dobu
Moudrá příroda učí
Ptáci učí zpěv.
Pavouk - trpělivost.
Včely na poli a na zahradě
Učí nás, jak pracovat
A navíc ve své práci
Všechno je spravedlivé.
Odraz ve vodě
Učí nás správnosti.
Sníh nás učí čistotě.
Slunce učí laskavosti
A se vší obludností
Učí skromnosti.
Příroda to má po celý rok
Je potřeba se učit.
Jsme stromy všech druhů,
Všichni velcí lesní lidé,
Učí silnému přátelství.
Kluci, co nás příroda učí?
Myslíte si, že příroda potřebuje naše přátelství?
Potřeby.
(Ukažte environmentální značky a diskutujte s dětmi o významu těchto značek).
Lidé by měli žít v přátelství s přírodou, starat se o vše, co je na zemi! Nikoho neurážejte, nikomu neubližujte. Ale mnoho lidí na to nemyslí.
Kluci, znáte tento hmyz?/Ukazuji obrázky berušky a mravence/
Kluci, řekněte, jsou krásní - Kdo je držel v rukou?
Věděli jste, že takový malý hmyz přináší přírodě velké výhody, ale často trpí kvůli nepřiměřené zvědavosti lidí.
Dejme si navzájem slovo, že nikdy nebudeme hmyz chytat, ale pouze ho pozorovat a obdivovat, aniž bychom mu ublížili. Nelámejte stromy a keře. Pomozte ptákům v zimě.
Chcete se stát ochránci přírody?
Pak složme přísahu:
Podívej, příteli, nezklam nás
Buďte upřímní a laskaví, slibte!
Neurážej ptáka nebo cvrčka,
Nekupujte síť na motýly,
Milujte květiny, lesy, otevřené prostory polí -
Vše, co se nazývá
Tvá vlast.
Publikace k tématu:
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodním světem ve střední skupině „Červená kniha“ Lekce o představení přírodního světa ve střední skupině jako prostředek k vychování pečlivého a pozorného přístupu u dětí.
"Cesta do zimního lesa." Shrnutí lekce v první juniorské skupině o seznámení se s přírodou Integrační úkoly: - rozšířit a upevnit znalosti dětí o životě divokých zvířat v zimě (liška, zajíc, medvěd); - rozvíjet schopnost zvýraznění.
Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení s přírodou v seniorské skupině „Stromy jehličnatého lesa“ Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení s přírodou v seniorské skupině „Stromy jehličnatého lesa“. Cíl: vytvoření podmínek pro vyjasnění a konsolidaci.
Abstrakt OD „Kognitivní rozvoj“ seznámení s přírodou ve skupině seniorů. „Cesta do světa přírody“ Cíle: Vzdělávací:.
Shrnutí lekce ve střední skupině o seznamování dětí s přírodou. Abstrakt o ekologii „Květinové město“Účel: 1. Upevnit znalosti dětí o podmínkách nezbytných pro růst a vývoj rostlin, o ekologických souvislostech v přírodě. 2. Pokračujte.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou v juniorské skupině „Jaro“ Shrnutí lekce seznamování se s přírodou v mladší skupině na téma "Jaro". Cíl: opakovat známky jara, vývoj tvaru.
Shrnutí lekce seznamování se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Pozorování kotěte“ Shrnutí lekce seznamování se s přírodou ve 2. juniorské skupině „Pozorování kotěte“. Cíl: Seznámit děti s živým předmětem.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Cesta do pohádky Kolobok“ Cíl: -Pokračovat ve vytváření představ dětí o zvířatech žijících v lese (liška, zajíc, medvěd, vlk). - Seznamte je s jejich zvyky.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Příroda má přátele – jsme my a vy“ Do skupiny patří Lesní víla: Ahoj, děti, děvčata a chlapci (Řekni ahoj) Přišel jsem tě požádat o pomoc Pedagog: Co.
Přímé vzdělávací aktivity k seznámení se s přírodou v seniorské skupině Shrnutí lekce Téma: „Co se stalo s řekou? Cíle: 1. Naučte se vytvářet vztahy příčiny a následku: k čemu vede nedbalý postoj.
Knihovna obrázků:
Olga Nikiforová
Shrnutí lekce „Cesta do světa přírody“
Cesta do světa přírody.
Cíl: formování správného postoje k příroda založené na výchově ekologické kultury jednotlivce, na výchově lásky k příroda podporovat emocionální a hodnotově založený postoj k příroda.
Vedoucí:
Kluci, vždy to víte!
Láska příroda je nutná!
Udržujte to, chraňte to.
A nikde nevyhazujte odpadky.
Aby byl vzduch vždy čistý.
Láska pojďme na přírodu? Ano
Děti:
Poslechněte si báseň
Kluci, o čem je tato báseň? O příroda.
Ano, je to tak. Co je to příroda?
Jsou to vzduch, voda, vzduch, stromy, tráva atd.
Příroda je naše planeta, to jsou lesy a moře a hory a zvířata, rostliny a lidé - všechno toto stvoření příroda. Chcete znát tajemství? příroda?
No, pak vám navrhuji jít do cesta, do úžasného a bohatého světa našeho příroda.
Moderátorka spolu s dětmi vysloví kouzelná slovíčka a ony se ocitnou v lese (zobrazení obrázku lesa; obrazovka lesa; rozvržení...)
Pojďme se společně projít lesem
Pojďme se společně projít lesem
Nespěcháme, nezaostáváme
Tady to je...
Kluci, kde jsme to skončili? Do lesa.
Co vidíme kolem? Spousta stromů a keřů.
Jaké stromy znáš? Dub, bříza, osika, jeřáb, borovice, smrk...
Pojďme si hrát hra: „Vyberte list pro strom“
Děti přijdou ke stolu, před ně se vyloží kartičky s obrázky stromů a obrázky listů. Musí si vybrat svůj vlastní list pro svůj strom.
Všichni kluci jsou skvělí. Zvládli jsme to snadno a rychle.
Fyzické cvičení. (zvuky větru)
Představte si, že jste všichni stromy. A teď zafoukal mírný větřík. Vítr se začal zvedat a nyní foukal silný vítr.
Postupně vítr utichá.
Děti zobrazují stromy, které se ohýbají pod tlakem větru.
Chlapi, kolik z vás ví, jak se chovat v lese? Co umíš a co ne?
Doporučuji vyzkoušet své znalosti. Ukazuji ti karty s obrázky akcí, když je to dobré, tak tleskáš, a když je to špatné, tak dupeš. Souhlas.
Podívejte se na karty a vyberte akci. "lámat stromy, drtit hmyz, zapalovat ohně, chytat motýly, házet odpadky..."
Nyní jsem si jistý, že se v lese budete chovat správně a on vám pak poděkuje svým bohatstvím.
Jaké dárky podle vás najdeme v lese?
Bobule, houby, ořechy.
A naši kluci o tom budou číst básně tento:
Dítě 1:
V lese najdeme sto hub,
Jdeme kolem mýtiny.
Nevezmeme vás do krabice
Muchomůrka bledá.
Prohledáme všechny duby,
Jedle a osiky,
A dobré houby.
Sbíráme je do košíčků.
Dítě 2
Dneska vyběhnu do lesa
V kopcích, podél cesty.
Budu sbírat různé bobule
Plný košík:
Borůvky a borůvky,
A morušky a brusinky -
Všechno dám do košíku.
Moc miluji svou zemi!
Dítě 3
Není vůbec křehký
A schovaný ve skořápce,
Podívejte se doprostřed -
Uvidíte jádro
Ze všech druhů ovoce je nejtěžší,
Říká se tomu ořech.
Děkujeme, takový je náš les bohatý a štědrý. A čím více stromů a lesů, tím lépe pro nás všechny i pro zvířata.
A kdo ví proč?
V lese, protože je tam víc stromů a víc kyslíku.
Ano, je to tak. Hádej hádanku.
Prochází přes nás do naší hrudi
A je na cestě zpět
je to neviditelné, a přesto
Nemůžeme bez něj žít!
Přesně tak, je to vzduch. Nyní se snažte nedýchat. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech.
Nemůžeme dlouho dýchat?
Bez vzduchu člověk zemře. Vzduch potřebujeme k dýchání, pokud člověk může žít mnoho dní bez jídla, několik dní bez vody, ale nemůže žít ani několik minut bez vzduchu.
Co myslíte, kde je čistička vzduchu - v lese nebo ve městě?
Protože ve městě je spousta aut a továren, které vypouštějí škodlivé látky do životního prostředí.
Proč je vzduch ve městě špinavý?
Odpovědi dětí.
Jaký vzduch byste chtěli dýchat?
Navrhuji, abyste se stali čaroději, přiblížili se k modelu našeho města a umístili na něj to, co podle vás chybí.
"Děti mají stromy, květinové záhony, kola místo aut, ptáky, cedule se zákazem kouření."
Objeví se mrak s kapkami deště a kalužemi. Zní hudba deště a potoka.
Děti sedí na židlích a schovávají se před deštěm.
Kapky vody.
co se stalo teď? Déšť
co je déšť? Voda
Kdo potřebuje vodu? Všem živým věcem na zemi.
Hra "Pravda je lež"
Potřebují lidé opravdu vodu? Ano
Může rostlina růst bez vody? Žádný
Nepotřebujete vodu, když si myjete obličej? Není potřeba
Potřebují zvířata vodu? Ano
Je možné nechat kohoutek otevřený? Žádný
Měli byste šetřit vodou? Ano
Můžete házet odpadky do řek? Žádný
je to tak. Kluci, podívejte se na náš dopis. Ze zlaté rybky. „Ahoj kluci, naše řeka umírá kvůli špatnému chování lidí, ucpávají naše nádrže a otravují vodu. Pomozte vyčistit naši řeku od odpadků."
Na podlaze je řeka a v ní jsou různé odpadky, děti si podávají kbelík, do kterého sbírají odpadky z řeky.
Výborně, kluci, udělali jste dobrý skutek, což znamená, že máte dobré srdce.
Jen je škoda, že stejně rychle a snadno nemůžeme vyčistit všechny řeky a jezera, moře a oceány.
Ale víme, že vodu nelze znečistit.
No, naše cesta je u konce, ty a já jsme se to naučili příroda naše kamarádka a my se o ni musíme postarat. A my jsme její věrní pomocníci.
Publikace k tématu:
Formování počátků ekologické kultury u dětí předškolního věku Problémy životního prostředí, především zhoršování životního prostředí člověka, jsou běžnými problémy Země. Ekologické problémy a katastrofy.
Příroda je jediná kniha, jejíž každá stránka je plná hlubokého obsahu J. V. Goethe Hraje velkou roli v environmentální výchově.
Environmentální výchova předškolních dětí by měla být podrobena „regionalismu“. To znamená, že environmentální výchova stojí více.
Ze zkušeností práce „Formování správného postoje k jevům, předmětům živé a neživé přírody u předškoláků“ Hlavním pojítkem při seznamování dětí se světem kolem nich je vytvoření zobecněné a správné představy o tom, jaké jevy a předměty jsou.
Experimentální činnost jako forma výchovy k ekologické kultuře starších předškoláků Experimentální činnost jako forma výchovy k ekologické kultuře starších předškoláků. Učitel MADOOU č. 5 „SAILOR“, GELENDZHIK.
Sebevzdělávací zpráva „Tvorba environmentální kultury u předškolních dětí“ Při pozorování dětí jsem zaznamenal pokles jejich kognitivního zájmu o okolní svět: děti nevědí, jak klást otázky nebo plnit úkoly.
Pedagogická zkušenost „Studium přírody rodné země jako základ pro formování ekologické kultury předškolních dětí“ Studium přírody rodné země jako základu pro formování ekologické kultury předškolních dětí. Relevance a vyhlídky na zkušenosti. Do současnosti.
Sebevzdělávací plán „Formování kognitivního zájmu u mladších předškoláků na základě představ o přírodě“ Městský autonomní předškolní vzdělávací ústav mateřská škola č. 61 „Slavík“ P L A N Práce na sebevzdělávání pro rok 2015.
Abstrakt GCD
Vzdělávací oblast Kognitivní rozvoj
„Cesta do světa divoké zvěře“
Cíl: zobecnění a systematizace znalostí o divokých zvířatech, ptácích a rybách původní země.
úkoly:
1. Rozšiřte u dětí porozumění živé přírodě jejich rodné země.
2.Rozvíjet souvislé řečové a komunikační dovednosti, obecné řečové dovednosti; upevnit schopnost správně používat předložku „v“.
3. Rozšiřte a aktivujte slovní zásobu dětí o slova: „fauna“, „klima“, predátor, „opeřenci“, „stěhovaví“, „zimující“, „býložravci“.
4. Rozvíjet paměť, myšlení, obecnou a jemnou motoriku.
5. Podporujte aktivitu, iniciativu, samostatnost, kooperativní dovednosti a respekt k přírodě.
Vybavení a materiál: Počítač, multimediální projektor, promítací plátno Hudební centrum, CD s hudbou a nahrávkami ptačích hlasů. Karty – vstupenky s obrázky geometrických tvarů. Materiály pro výrobu nášivky „Feeder“.
Prostory akce:
Skupinová místnost.
ICT aplikace na lekci:
Počítačová prezentace ke vzdělávací akci „Cesta do světa divoké přírody“.
Přípravné práce:
Zlepšení dovednosti řešení hádanek. Sledování DVD filmu o volně žijících zvířatech, zimujících a stěhovavých ptácích. Zkouška ilustrací v albech „Svět zvířat“. Poslech nahrávek ptačích hovorů. Čtení děl beletrie a zvířat a ptáků od autora E. Charushin. Tvoření vět s předložkou „in“ v individuální a podskupinové výuce s učitelem. Naučte se venkovní hru „Pod vánočním stromečkem jsou vrány“. Učení písně „Jdeme, jedeme, jedeme...“ při hodině hudební výchovy.
PRŮBĚH AKCE
Pedagog: - Všechny děti se shromáždily v kruhu.
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevně za ruce
A usmějme se na sebe
Děti vykonávají vhodné pohyby a úkoly.
Pedagog: - Podívám se na vaše tváře, s kým se zde mohu spřátelit?
Já, Valentina Georgievna, a kdo jsi ty? Odpověz laskavě, jak se jmenuješ?
Děti se pojmenovávají.
Pedagog: - Kluci, navrhuji vám jet na výlet. souhlasíte?
Děti: - Ano!
Pedagog: - Půjdeme po cestě do království Fauna. Víte, kdo je Fauna?
Děti: - Fauna je bohyně, královna a patronka všech zvířat.
Pedagog: - To je pravda. Pojedeme na výlet vlakem, ale nejdřív si musíme koupit jízdenky a vybrat řidiče. Jděte ke stolu a vezměte si libovolnou kartu. Geometrický obrazec na kartě odpovídá obrázku na židli – sedačce ve vlaku. Než se posadíte, pojmenujte svůj geometrický obrazec.
Děti rychle pojmenují, co je na kartě zobrazeno, a zaujmou své „místo ve vlaku“.
Pedagog: - Skvělé, vše je na svém místě, je čas jít!
Děti zpívají první sloku a refrén.
Pedagog: - První zastávka, „Lesnaya“. Vystupte z aut, podívejte se, kam jsme přijeli?
Snímek 2 Obrázek lesa.
Zvukový záznam ptačích hlasů.
Děti: - Do lesa.
Pedagog: - Co je to les?
Děti: - Je to domov mnoha divokých zvířat a ptáků.
Pedagog: - To je pravda! Co byste měli dělat, abyste nerušili obyvatele lesa?
je třeba být zticha, nekřičet, mluvit klidným hlasem.
Snímek 3. Létající ptáci.
Učitel upozorní na obálku ležící pod stromečkem.
Pedagog: -Hele, ptáci upustili obálku. Zajímalo by mě, pro koho to je? Čte: „Dětem z přípravné skupiny. Zajímalo by mě, co v něm je? (Otevře a čte).
- Kluci, vyřešte hádanky a řekněte jim odpovědi.
„Není to pták, který skáče po větvích.
Červená, ale ne liška...“
Děti: Veverka.
Snímek 4. Objeví se obrázek veverky.
Pedagog: „Jaké nebezpečné zvíře, chodí v červeném kožichu,
Sníh je odklizen, myší je dost...“
Děti: Liška.
Snímek 4. Objeví se obrázek lišky.
Pedagog: „V létě chodí bez cesty poblíž borovic a bříz,
A v zimě spí v pelíšku a schovává si nos před mrazem...“
Děti: Medvěd.
Snímek 4. Objeví se obrázek medvěda.
Pedagog: „Rychlý skok, teplé chmýří,
Červené oči, krátký ocas..."
Děti: Zajíc.
Snímek 4. Objeví se obrázek zajíce.
Pedagog: „Kdo v chladném podzimu,
Chodíte zasmušilí a hladoví?
Děti: Vlk.
Snímek 4 Objeví se obrázek vlka.
Pedagog: „Stočí se to do klubíčka, není možné to vzít“
Děti: Ježek.
Snímek 4. Objeví se obrázek ježka.
Pedagog: - Jak nazvat vyobrazená zvířata jedním slovem?
Děti: Divoké.
Pedagog: Řekni nám, které zvíře co jí.
FOTKY zvířat (odpovědi)
Dětský příběh o zvycích a životním stylu divokých zvířat.
Pedagog: Jak se jmenují zvířata, která jedí pouze rostliny?
Děti: Býložravci.
Pedagog: Jak se jmenují zvířata, která jedí pouze maso?
Děti: Dravá zvířata.
Pedagog: Doporučuji hrát hru „Co se děje?“ Pozorně poslouchejte, pokud uslyšíte chybu, opravte ji vyslovením správné fráze.
Vlk má liščí mláďata. Žijí v doupěti.
Medvěd má králíky, žijí v noře.
Veverka má vlčata, žijí v pelíšku.
Ježek má veverky, žijí v dolíku.
Děti dokončí cvičení a odpovídají úplnými, podrobnými odpověďmi.
Pedagog: A teď vám navrhuji, abyste si trochu odpočinuli a na minutu se věnovali tělesné výchově, „Tady pod zeleným vánočním stromečkem“.
Všichni pohromadě: Zde pod zeleným vánočním stromečkem (vstaň).
Vrány vesele skáčou (skákají).
Celý den křičeli (otočili tělo doleva a doprava).
Děti nesměly spát (nakloněný trup doleva a doprava).
Kar-kar-kar! Kar-kar-kar! (Tleskněte rukama nad hlavou.)
Teprve k noci ztichnou (podřep, ruce pod tváře).
Pedagog: Krásně jsme si odpočinuli, je čas jít dál. Posaďte se ve vagónu.
Hraje soundtrack k písni „We are going, going, going...“.
Děti zpívají druhý verš a sbor.
Snímek 5. Obrázek řeky.
Pedagog: Další zastávka „Rechnaya“. Pojďme k řece.
Děti a učitel přistoupí k obrazovce.
Pedagog: Kdo žije v řece?
Děti: V řece žijí ryby.
Pedagog: Jaké znáš říční ryby?
Děti: Karas, štika, sumec, okoun, char.
Snímek 6. Obrázek ryby.
Pedagog: Co potřebují obyvatelé nádrží k životu?
Děti: Voda, kyslík, slunce.
Pedagog: Výborně, odpověděl jsi správně!
(Úkol pro děti) Sestavte obrázek ryby z více dílů.
Hraje soundtrack k písni „We are going, going, going...“.
Děti zpívají třetí sloku písně a sbor.
Snímek 7. Obrázek oblohy.
Pedagog: Třetí zastávka „Pták“. Jdi na obrazovku a řekni mi, kdo žije na obloze?
Děti: Ptáci.
Pedagog: Jak se ptáci liší od zvířat?
Děti: Ptáci žijí ve vzduchu a zvířata žijí na zemi. Zvířata nemají křídla, ale ptáci ano. Zvířatům rostou vlasy a ptákům peří.
Pedagog: Jaké je jiné jméno pro ptáky?
Děti: Opeřené.
Pedagog: Jak říkáte ptákům, kteří létají do teplejších podnebí?
Děti: Stěhovaví ptáci.
Snímek 8. Obrázek stěhovavých ptáků.
Pedagog: Vyjmenujte stěhovavé ptáky. (Odpovídají děti).
Proč ptáci létají do teplejších podnebí? (Odpovědi dětí).
Jak se jmenují ptáčci, kteří u nás zůstávají na zimu?
Děti: Zimující ptáci.
Snímek 9. Obrázek zimujících ptáků.
Pedagog: Pojmenujte zimující ptáky. Řekni nám, co jedí.
Odpovědi dětí.
Pedagog: Kluci, pro zimování ptáků v chladném období je to velmi obtížné. Jak jim můžeme pomoci? (Odpovědi dětí). Právo. Navrhuji jim vyrobit krmítka. Přejděte ke stolům, na kterých jsou připraveny materiály, ze kterých budeme krmítka vyrábět.
Produktivní činnost „Ptačí krmítko“ (nášivka)
Pedagog: Naše lekce se blíží ke konci. Dnes jsi mi udělal velkou radost. Líbila se vám lekce? Na co nejraději vzpomínáte? co se ti líbilo? (Odpovědi dětí).
Navrhuji zaujmout svá místa ve vlaku a vrátit se zpět ke skupině.
Hraje soundtrack k písni „We are going, going, going...“.
Otevřená lekce
přípravná skupina
„Cesta do světa divoké zvěře“
Integrovaná lekce
o seznamování s vnějším světem a rozvoji řeči v přípravné skupině pro školu s prvky zdravotně nezávadných technologií.
listopadu 2011
Pedagog: Amirova G.R.
Cíl: rozvíjení dovednosti gramaticky správného používání předložky „v“, rozšiřování slovní zásoby předškoláků.
úkoly: Rozšiřte u dětí chápání živé přírody; naučit se odpovídat na otázky v celých větách; aktivovat dětskou řeč; upevnit schopnost správně používat předložku „in“ při sestavování vět; upevnit v řeči jména divokých zvířat našich lesů a jejich mláďat.
Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku prstů; rozvíjet myšlení na základě popisných hádanek.
Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.
Slovník: fauna, klima, predátor, ptáci, stěhovaví, zimoviště.
Přípravné práce: Zkoumání ilustrací zobrazujících zvířata, ptáky, ryby; řešení hádanek.
Organizace dětí: Herní situace - děti sedí ve vagónu, který řídí strojvedoucí (sedí na židličkách po dvou).
Vývojové prostředí: Předmětové obrázky zobrazující zvířata, ryby, ptáky; klobouk strojvedoucího; vstupenky s obrázky geometrických tvarů; předmětové obrázky zobrazující les, jezero, oblohu; zvukový záznam písně „Blue Car“; fonogram zvuků zpěvu ptáků, zvuk řeky.
Metody a techniky: diskuse, zkoušení, vysvětlování, herní materiál, herní situace.
Zdravotně úsporné technologie: dynamická pauza s prvky prstové gymnastiky.
Ppřed vyučováním:
„Všechny děti se sešly v kruhu.
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevně za ruce
A usmějme se na sebe."
Podívám se do tvých tváří, s kým se tu mám kamarádit? Já jsem Galina Rinadovna a kdo jsi ty? Řekni mi, jaké je tvé milující jméno? (Deniska, Nikita)
Průběh lekce:
- Kluci, navrhuji vám jet na výlet. souhlasíte? (Ano). Vydáme se na cestu po silnici, která vede k Fauně. Víte, kdo je Fauna? Fauna je bohyně, patronka zvířat. A půjdeme na výlet vlakem, ale k tomu si musíte koupit jízdenky a vybrat si strojvedoucího. (Karty geometrických tvarů a pokrývka hlavy řidiče jsou rozloženy na stůl lícem dolů.) Děti roztřídí karty a určí, kdo bude řidič a cestující.
– Zbytek dětí má v ruce lístky, na kterých jsou nakresleny geometrické obrazce, stejné obrazce jsou vyobrazeny na židlích. Kluci, pojďte dál a sedněte si do kočáru, každý na své místo. Pojďme na cestu. (Zní fonogram písně V. Shainsky „Blue Car“.)
- Kluci, náš vlak nás dovezl na první zastávku. Vystoupíme z auta a uvidíme, kde jsme. (Zní fonogram „ptačí zpěv“.)
(Upozorňuji děti na multimediální zařízení, zobrazuje les.)
– Co je zobrazeno na obrázku? (Les). Jaká zvířata žijí v lese? (Vlk, liška, medvěd, zajíc, veverka, ježek)
(Zobrazuji zvířata v prezentaci)
- Oh, podívej, ptáci proletěli. (Zvuk zpěvu ptáků) Kluci, podívejte, spadla nějaká obálka. co je v něm? Učitel čte „Hádanky o divokých zvířatech“. Přečtu vám pár hádanek a můžete hádat kdo.
Hádání hádanek.
Skáče podél větví
Ne pták.
Ne liška. (Veverka)
Jaké nebezpečné zvíře
Chodí v červeném kožichu,
Sníh se odhrnuje
Myší je dost
Zahladí za sebou všechny stopy? (Liška)
V létě chodí bez cesty
V blízkosti borovic a bříz,
A v zimě spí v doupěti,
Skryje si nos před mrazem. (Medvěd)
Rychlý skok
Teplé chmýří
Červené oko. (Zajíc)
Komu je na podzim zima
Chodí zasmušilý a hladový (Vlk)
Stočí se do klubíčka,
To se nedá vzít. (Ježek)
(doprovod prezentace)
– Jak se jmenují zvířata, která žijí v lese? (Divoký.) Co jedí zvířata? (Odpovědi dětí.)
Jak se jmenují zvířata, která jedí pouze rostliny? (Býložravci.)
Jak se jmenují zvířata, která jedí maso? (Predátoři.)
Ano, chlapi, v našich lesích žijí divoká zvířata, která se přizpůsobila našemu klimatu. Někteří z nich jedí rostlinnou potravu a říkáme jim býložravci, jiní jedí živočišnou potravu a říkáme jim predátoři.
- Pojďme si zahrát hru "Co se děje?" Najděte chybu, řekněte mi to správně.
Vlk má liščí mláďata. Žijí v doupěti.
Medvěd má králíky. Žijí v doupěti.
Liška má mláďata. Žijí v díře.
Ježek má mláďata veverek. Žijí v díře.
Veverka má vlčata. Žijí v dolíku.
Dobrá práce. Pojďme si trochu odpočinout.
Tělesná výchova minuta
Tady pod zeleným vánočním stromečkem (Vstaň.)
Vrány vesele skáčou: (Skáčeme.)
Celý den křičeli (Otáčení těla doleva a doprava.)
Chlapcům nebylo dovoleno spát: (Naklánění trupu doleva a doprava.)
Kar-kar-kar! (Hlasitě.) (Tleskněte rukama nad hlavou.)
Teprve k noci ztichnou (Májí rukama jako křídly.)
A všichni spolu usnou: (Dřepnou si, ruce pod tváře - usnou.)
Kar-kar-kar! (Ticho.) (Tleskej rukama nad hlavou.)
Tak jsme si na chvíli pořádně odpočinuli.
- Podívejme se, kam nás řidič zavezl. (Přehrává se fonogram zvuku „zvuk řeky“)
(Přistupujeme k multimediálnímu zařízení, které zobrazuje jezero.)
-Co je zde zobrazeno? (Jezero.)
Kdo žije ve vodě? (Ryba.)
Jaké ryby žijí v řece? (Štika, karas, sumec, okoun.) (Zobrazuje prezentaci ryb.)
– Co potřebují obyvatelé vody k životu? (Voda, kyslík, slunce.)
Ano, chlapi, život je v plném proudu v jakékoli vodní ploše.
(Zní zvukový záznam písně V. Shainsky „Blue Car“)
- Co je tohle za zastávku? Podívejme se.
(Snímek ukazuje oblohu)
-Co je zde zobrazeno? (Nebe.)
- Kdo žije ve vzduchu? (Ptactvo)
Jak se liší ptáci od zvířat? (Ptáci žijí ve vzduchu a zvířata žijí na zemi.)
Jak lze ptákům říkat jinak? (opeřený)
Jak se jmenují ptáci, kteří na zimu odlétají do teplejších oblastí? (Stěhovavý.)
Zobrazení prezentace (špaček, jeřáb, vlaštovka, věž)
Proč ptáci odlétají? (Odpovědi dětí.)
Jak se jmenují ptáčci, kteří u nás zůstávají na zimu? (Zimování.)
Zobrazení prezentace (vrána, straka, vrabec, sýkora, holub, datel, hýl, sýkora)
– Co jedí ptáci? (Odpovědi dětí.)
- Ano, chlapci, stanovištěm ptáků je vzduch. Ale žijí také na Zemi. Ptáci si hnízdí na zemi nebo na stromech. Ptáci jsou na rozdíl od zvířat pokryti peřím. A proto se jim říká ptáci. S nástupem chladného počasí někteří ptáci létají do teplejších oblastí - nazývají se stěhovaví a ti, kteří zůstávají na zimu, zimují. Dokážou si sami najít potravu, ale musíme jim pomoci i my. Jak můžeme ptákům pomoci? (Vyrobte krmítka) Dobře, dnes z těchto krabic vyrobíme krmítka. (ukazuji připravené krabice).
Shrnutí lekce.
Naše lekce skončila. Líbilo se ti to?
co se ti líbilo nejvíc?
Opravdu se mi líbilo, jak pracujete.