Lekce „Cesta do světa živé přírody. Shrnutí lekce: "Cesta do světa přírody" Otevřená lekce Cesta do světa přírody
Merenová Raisa Aleksejevna
Název pozice: učitel
vzdělávací instituce: MKDOU "Novovoroněžská školka č. 6"
Lokalita: Město Novovoroněž, Voroněžská oblast
Název materiálu: Metodický vývoj
Podrobit: NOD "Cesta do světa živé přírody"
Datum zveřejnění: 03.04.2017
Kapitola: předškolní vzdělávání
Připravila: učitelka Merenova R. A.
20.03.2017
Cíl: rozšířit a upevnit představy dětí o živé přírodě.
Městská státní předškolní výchova
instituce „Mateřská škola č. 6 obecného vývojového typu
městská část města Novovoroněž“
Abstraktní
přímé výchovné
činnosti v přípravném
skupina č. 11 pro vzdělávací
oblast "kognitivní rozvoj" -
úvod do světa přírody
Téma: „Cesta do světa živých
příroda."
Případ č. 02-09 VOR
(metodická práce)
Úkoly.
Vzdělávací:
Upevnit znalosti o volně žijících zvířatech, zimujících a stěhovavých ptácích,
Aktivujte dětskou slovní zásobu slovy: doupě, fauna, dravci, ptáci,
býložravci, zimující.
Vzdělávací:
Rozvíjet paměť, myšlení, pozornost;
Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou, zlepšovat vlastnické dovednosti
nůžky
Rozvíjet souvislou řeč a komunikační dovednosti.
Pedagogové:
Pěstovat zvědavost, humánní vztah k přírodě, touhu
pomáhat ptákům v zimních podmínkách;
Druhy činností: herní, produktivní, hudební, komunikativní.
Přípravné práce: zkoumání vyobrazení
ptáci, zvířata, ryby.
Vybavení: plakáty (les se zvířaty, jezero s rybami, obloha s
slunce a ptáci), geometrické tvary, karty s čísly,
krabice, nůžky, struny, hudba.
(Děti s učitelem stojí v kruhu).
1. Učitel:- Všechny děti se shromáždily v kruhu.
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevně za ruce
A usmějme se na sebe.
Kluci, doporučuji vám jet na výlet. souhlasíte?
Vydáme se na cestu po silnici, která vede k Fauně.
Víte, kdo je Fauna?
Děti: Ne.
vychovatel: Fauna je bohyně, patronka světa zvířat. A
Svět zvířat je součástí přírody.
Než se ale vydáte na výlet, musíte si připomenout pravidla
chování v přírodě:
Nelámejte větve stromů a keřů. Postarejte se o les!
Netrhejte květiny!
Neničte mraveniště!
Nechytejte motýly, vážky, čmeláky nebo včely!
Nechytejte zvířata a ptáky, neberte si je domů!
Nesbírejte bobule planých rostlin!
Nedotýkejte se jedovatých rostlin rukama, naučte se mezi nimi rozlišovat!
Nedotýkejte se hub!
Neničte žížaly!
Nepřibližujte se k hnízdům! Nezničte je!
Nenechávejte po sobě odpadky. Nikdy ho neházejte do rybníka!
Nekřič!
(Učitel ukazuje odpovídající karty).
Zbývá jen koupit vstupenky, usadit se a vyrazit...
(Děti si vezmou kartičky s čísly a posadí se na odpovídající židli).
Naše cesta do přírody začíná... (Děti zavřou oči a
hádejte místo, kam dorazili ze zvukového záznamu).
Zní fonogram „Hluk lesa, zpěv ptáků“.
2. Vychovatel: První zastávkou je „LESNAYA“.
Rozhovor na otázky:
co je to les? (domov mnoha rostlin, zvířat, ptáků).
Jaká zvířata žijí v lese?
Jak je nazvat jedním slovem?
Proč se jim tak říká?
Co tato zvířata jedí?
Jak se nazývají zvířata, která jedí pouze rostliny?
Pojmenujte je.
Jak se nazývají zvířata, která jedí maso a mršinu? Pojmenujte je.
Jaká zvířata přezimují?
(Děti odpovídají na otázky učitele).
vychovatel: Nyní si zahrajeme hru „Kdo kde žije? začínám
větu a musíte dokončit:
Veverka žije... (v dolíku)
Ježek spí... (v díře pod pařezem)
Vlk žije... (v doupěti)
Zajíc se třese... (pod keřem)
Liška žije... (v díře)
Medvěd spí (v doupěti)
Dobrá práce! Teď si odpočineme.
Tělesná výchova minuta.
Po cestě, po cestě
Skáčeme na pravou nohu.
A po stejné cestě
Skáčeme na levou nohu.
Pojďme běžet po cestě,
Vyběhneme na trávník.
Na trávníku, na trávníku
Budeme skákat jako zajíčci.
Zastávka. Pojďme si trochu odpočinout
A půjdeme pěšky k řece.
(Děti provádějí pohyby podle textu)
(Zní zvuková stopa „zvuk moře“).
vychovatel: Druhou zastávkou je „MOŘSKÉ“.
Nyní budeme mluvit o vodě.
Kdo žije ve vodě?
Jaké ryby žijí v řece? Pojmenujte to.
Co jedí (odpovědi dětí)
vychovatel: Doporučuji hru "Tangram".
(Děti tvoří rybu z geometrických tvarů)
vychovatel: Dobrá práce! Tento úkol splnili všichni.
(Zní zvuk větru)
Třetí zastávkou je „Air“.
Kluci, vítr je proudění vzduchu.
Kdo tráví většinu času ve vzduchu (ptáci).
Jak se ptáci liší od zvířat?
Zvířata jsou pokryta kožešinou , kožešina, říká se jim chundelatá a ptáci
peří, říká se jim ... (opeřený).
Co jedí ptáci?
Jak se jmenují ptáci, kteří na zimu odlétají do teplejších oblastí? Pojmenujte je.
Jak se jmenují ptáčci, kteří u nás zůstávají na zimu? Pojmenujte to.
(Děti odpovídají na otázky, učitel se ujistí, že v rozhovoru akceptují
účastní všechny děti).
vychovatel: Nyní si zahrajeme hru „Pták, ryba, zvíře“.
(Pokud učitel pojmenuje ptáka, děti mávají rukama jako křídly, pokud
ryby - ukazují, jak ryba plave, pokud zvíře - běží na místě).
vychovatel: S nástupem chladného počasí mnoho ptáků odlétá do tepla
okraje a ty, které zbývají na přezimování, si mohou najít potravu samy. Ale
musíme jim pomoci přežít zimu.
Čtení básně A. Yashina „Feed the Birds“
Krmte ptáky v zimě
Ať to přijde ze všech stran
Budou se k vám hrnout jako doma,
Hejna na verandě.
Jejich jídlo není bohaté.
Je potřeba hrst obilí.
Jedna hrstka není děsivá
Bude jim zima.
Je nemožné spočítat, kolik z nich zemře,
Je to těžké vidět.
Ale v našem srdci je
A pro ptáky je teplo.
Jak můžeme zapomenout:
Mohli odletět
A zůstali na zimu
Společně s lidmi.
Cvičte své ptáky v zimě
Do vašeho okna
Abyste se nemuseli obejít bez písniček
Přivítejme jaro.
3. Vychovatel: Chlapi, jací ptáci k nám na jaře přilétají (špačci,
husy, havrani, jeřábi, kukačky). Udělejme domečky pro špačky
- ptačí budky z budek.
(Učitel tedy předvádí výrobu domečků z krabic od džusu
Děti jsou rozděleny do skupin a vystupují samostatně).
4. Reflexe
vychovatel: Naše cesta je u konce. Pokud se vám to líbilo,
pak zvedni kruh veselého človíčka, pokud ne, zvedni kruh smutného človíčka.
kde jsme byli?
Dobrá práce. Moc se mi líbilo, jak jsi pracoval a jak jsi reagoval.
Cesta do světa divoké zvěře
Cíl: formování dovedností gramaticky správného použití
předložka „v“, rozšíření slovní zásoby u předškoláků.
úkoly: rozšířit u dětí chápání živé přírody; učit odpovídat
odpovídat na otázky celými větami; aktivovat dětskou řeč;
upevnit schopnost správně používat předložku „B“ při skládání
věty, upevnit v řeči jména divokých zvířat našich lesů,
A jejich děti.
Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku prstů; rozvíjet myšlení
materiál popisných hádanek.
Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.
Slovník: fauna, klima, predátor, ptáci, stěhovaví, zimoviště.
Přípravné práce:při pohledu na ilustrace
zvířata, ptáci, ryby; řešení hádanek.
Organizace dětí:herní situace - děti sedí ve vagónu vlaku, který
řidič řídí (sedí na židlích po dvou).
Vývojové prostředí:předmětové obrázky zobrazující zvířata, ptáky,
ryby, čepice strojvedoucího, jízdenky s geometrickými obrázky
postavy, dějové obrázky znázorňující les, jezero, oblohu, zvukový záznam
písně „Blue Car“, fonogram zvuků zpěvu ptáků, mořského příboje.
Metody a techniky: zkouška, diskuse, vysvětlení, herní situace, herní materiál.
Technologie šetřící zdraví: dynamická pauza s prvky
prstová gymnastika.
Průběh lekce.
Kluci, doporučuji vám jet na výlet. souhlasíte? (Ano). My
Udělejme si výlet po silnici, která vede k Fauně. víš kdo?
taková fauna? Fauna je bohyně, patronka zvířat. Jdeme
jsme ve vlaku, ale k tomu si musíte koupit jízdenky a vybrat si
armáda strojvůdců. (Na stole jsou kartičky geometrických tvarů a čelenka řidiče lícem dolů.) Děti roztřídí kartičky,
a určit, kdo bude řidič a cestující. (Když jsem si vybral dítě, nasadil jsem mu na hlavu řidičskou čepici.)
Zbytek dětí drží lístky s geometrickými tvary.
postav, stejné postavy jsou vyobrazeny na židlích. Kluci, pojďte dál a sedněte si do kočáru, každý na své místo. Pojďme na cestu (zvukový doprovod písně V. Shainsky „Blue Car“)
Kluci, náš vlak nás dovezl na první zastávku. Vystoupíme z auta a uvidíme, kde jsme. (Zní fonogram „zpěv ptáků“).
(Upozorňuji děti na obrázek, je na něm les).
Co je zobrazeno na obrázku? (les) Jaká zvířata žijí v lese? (vlk, liška, medvěd, zajíc, veverka, ježek. (ukazuji obrázky zvířat).
Oh, podívej, ptáci proletěli. (zpěv ptáků).
Kluci, podívejte, spadla nějaká obálka. co je v něm? Učitel čte „hádanky o divokých zvířatech“. Přečtu vám pár hádanek a můžete hádat kdo.
Hádání hádanek.
*Ostrozubý, tmavooký,
Rád leze po stromech.
Ocas v nadýchaném oblouku
Znáte toto zvíře? (Veverka).
*Lstivý cheat, červená hlava.
Nadýchaný ocas je krása, kdo to je? (liška)
*Majitel lesa se na jaře probouzí.
A v zimě, za kvílení vánice, spí v zasněžené chatrči. (medvěd).
* Kulička chmýří, dlouhé ucho,
Hbitě skáče a miluje mrkev. (zajíc).
*Kdo se zlobí a má hlad v lese v chladné zimě? (vlk).
*Rozzlobený dotykový, žije v divočině lesa.
Existuje mnoho jehel, ale ne jedna nit. (ježek)
Jak se jmenují zvířata žijící v lese? (divoký).
Co jedí zvířata? (odpovědi dětí).
Jak se jmenují zvířata, která jedí pouze rostliny? (býložravci).
Jak se jmenují zvířata, která jedí maso?
(predátoři).
Ano, chlapi, v našich lesích žijí divoká zvířata, která se přizpůsobila našemu klimatu. Někteří z nich jedí rostlinnou potravu a říkáme jim býložravci, jiní jedí živočišnou potravu a říkáme jim predátoři.
Pojďme si zahrát hru "Co se děje?" Najděte chybu, řekněte mi to správně.
* Vlk má liščí mláďata. Žijí v doupěti.
*Medvěd má králíky, žijí v pelíšku.
*Liška má mláďata, žijí v noře.
*Ježek má mláďata veverek, žijí v noře.
*Veverka má vlčata, žijí v dolíku
(děti opravují a říkají správně: - vlk má mláďata, žijí v doupěti atd.)
Dobrá práce. Pojďme si trochu odpočinout.
Tělesná výchova (s prvky prstové gymnastiky).
Na poli je teremok, teremok, (zvedněte ruce nad hlavu).
Není ani nízký, ani vysoký. (dřepněte si a zvedněte se na špičky).
Na dveřích je zámek. (prsty jsou složené do zámku).
Kdo by to mohl otevřít? (pohybujte zápěstími dopředu a dozadu).
Vlevo je zajíček, vpravo medvěd - (otočte jim hlavu)
Vytáhněte šroub! (zkuste vytáhnout zámek do stran).
Vlevo je ježek, vpravo vlk - (otočí hlavu).
Stiskněte zámek! (sevřete a uvolněte zápěstí).
Zajíček, medvěd, ježek a vlk otevírají domeček. (rozpažte ruce do stran).
Tak jsme si trochu odpočinuli.
Podívejme se, kam nás teď řidič zavezl. (fonogram zvuku „mořských vln“).
(Přistupujeme k obrázku zobrazujícímu jezero).
Co je zde zobrazeno? (jezero).
Kdo žije ve vodě? (ryba).
Jaké ryby žijí v řece? (štika, karas, sumec). Ukazuje obrázky ryb.
Dáme je do našeho jezera?
Co potřebují obyvatelé vody k životu? (voda, kyslík, slunce). Ano, chlapi, život je v plném proudu v jakékoli vodní ploše.
Co je to za zastávku? Podívejme se.
(Obrázek ukazuje oblohu.)
Co je zde zobrazeno? (nebe). Kdo žije ve vzduchu? (ptactvo).
Jak se liší ptáci od zvířat? (ptáci žijí ve vzduchu a zvířata žijí na zemi).
Jak lze ptákům říkat jinak? (opeřený).
Jak se jmenují ptáci, kteří létají do teplejších oblastí? (stěhovavý).
Proč ptáci odlétají? (odpovědi dětí).
Jak se jmenují ptáci, kteří zůstávají na zimu? (zimování).
(Ukazuji obrázky vrány, straky, vrabce, sýkory, holuba, hýla).
Co jedí ptáci? (odpovědi dětí).
Ano, chlapci, stanovištěm ptáků je vzduch. Ale žijí také na Zemi. Ptáci si také vytvářejí hnízda na zemi. Ptáci jsou pokryti peřím. Proto se jim říká ptáci. Někteří ptáci létají na jih s nástupem chladného počasí - nazývají se stěhovaví a ti, kteří zůstávají na zimu, jsou zimní. Dokážou si sami najít potravu, ale musíme jim pomoci i my. Jak jim můžeme pomoci? (vyrobit krmítka). Dobře, dnes budeme vyrábět krmítka pro ptáky. (Ukazuji, jak připravit krmítka).
Shrnutí lekce:
Naše lekce skončila. Líbilo se ti to?
co se ti líbilo nejvíc?
Opravdu se mi líbilo, jak pracujete.
státní rozpočtová vzdělávací instituce regionu Samara, základní střední škola č. 15 města Novokuybyshevsk, městský obvod Novokuybyshevsk, region Samara, strukturální jednotka "Mateřská škola "Cheburashka"
poznámky k lekci
Připravili a provedli:
Učitelka Zhukova O.V.
jít. Novokuibyshevsk, 2014
Integrace vzdělávacích oblastí:„Umělecký a estetický rozvoj“, „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“, „Sociální a komunikační rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.
cíle:
- Uvědomění dítěte o emocionálních stavech druhých;
- Schopnost porozumět a přijmout živý svět;
- Seznámení se základními obecně uznávanými normami a pravidly chování.
úkoly:
- Rozvoj emoční odezvy;
- Překonání negativního postoje;
- Snížení komunikačních bariér;
- Uvědomění si dovedností pozitivní interakce;
- Povědomí dítěte o vlastní jedinečnosti.
Požadované materiály:
- Nahrávání klasické hudby;
- Počítač;
- Prezentace „Cesta do světa divoké přírody“;
- Kreslicí papír, tužky, fixy, voskovky.
Průběh lekce:
1. Pozdrav. Vytváření emocionální nálady.
vychovatel. „Ahoj, chlapi! Rád vás všechny vidím! Pozdravme se takto: Všichni stojí v kruhu a spojí ruce. Psycholog říká: „Představte si, že jsme jedno velké, laskavé zvíře. Pojďme společně dýchat. Při nádechu uděláme krok vpřed, při výdechu uděláme krok vzad.“ Děti se řídí pokyny, psycholožka pokračuje: „Takhle zvíře dýchá a jeho velké srdce bije stejně hladce a čistě. Klepání je krok vpřed, klepání je krok zpět. Dýchejme a poslouchejme tlukot srdce laskavého zvířete." Děkuju! Dobrá práce!
Řekni mi, prosím, chceš cestovat do nového světa? Abychom ji otevřeli, budeme muset aktivovat všechny své síly, rozveselit se a říci si navzájem laskavá slova. Zkusme to udělat.
Učitel nabízí dětem masáž uší: nejprve masírujte ušní boltce, poté celé ucho. Na konci cvičení si protřete uši rukama. Například psycholog začíná jako první.
Hra "Laskavá slova"
Děti střídavě volají pantomimicky laskavá slova, např.: láska, dárek, dovolená, zábava atd.
2. Hlavní část lekce.
vychovatel. „Dnes se vydáme na cestu do nového pohádkového světa – do kouzelného světa živé přírody. A abyste si je představili, dali vám diafilm obyvatel jejich světa.“
Prezentace „Cesta do světa divoké zvěře“
Děti sledují diafilm a vybírají fotografie zachycující různá zvířata, zvířata, květiny, ptáky, přírodní úkazy, doplněné hudební skladbou. Přímé zhlédnutí diafilmu trvá 10-15 minut. Každé dítě mluví o své volbě: proč se zajímal o tuto konkrétní květinu nebo zvíře, porovnává je s nějakým stavem, povahovým rysem atd. Například výchovný psycholog začíná jako první. Po každém monologu nabídne, že odpověď účastníka podpoří potleskem.
Cvičení „Nakreslete svět živé přírody“
Učitel vyzve děti, aby nakreslily to, co se jim při sledování diafilmu nejvíce líbilo. Nahrávání klidné hudby je zapnuto. Po dokončení práce psycholog nabízí předvedení svých kreseb a individuální diskusi o obrázku.
Co je zde zobrazeno?
Jaké jméno dáte svému výtvoru?
Jak jste se cítil při vytváření image divoké přírody?
Vede se kolektivní rozhovor, během kterého si děti sdělují své dojmy.
3. Závěrečná fáze. Shrnutí.
Děti jsou vyzvány, aby během lekce hovořily o tom, co se jim líbilo a co ne, a vyjádřily svá přání do budoucí lekce.
"Kluci, naše cesta končí." Dejme obyvatelům pohádkového živého světa na památku společnou fotografii (upevňující vizuální obraz). Navštívili jsme různé kouzelné světy a potkali úžasné obyvatele. Teď se usmějme, poděkujeme si a rozloučíme se, až se příště setkáme.“
Natálie Dolmatová
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve skupině seniorů „Co je příroda“
Podrobit:"Co je to příroda?"
Cíl: rozšířit znalosti dětí o živé i neživé přírodě.
úkoly: Pokračujte v učení dětí rozlišovat živé předměty od neživých předmětů
Vytvářet představy o nerozlučném spojení mezi člověkem a přírodou / člověkem
součást přírody/.
Naučte děti rozlišovat přírodní předměty od umělých/vytvořených
osoba/.
Vzbudit zájem o přírodu a problém její ochrany.
Práce se slovní zásobou: obohacování slovní zásoby: moudrost, umělé předměty /ne příroda/;
aktivace slovníku: živá a neživá příroda.
Přípravné práce: prohlížení ilustrací, čtení literatury o přírodě,
postřehy, didaktická hra „Heřmánek“.
Metodické techniky: umělecký výraz, rozhovor, přirovnání, ilustrace,
Zařízení: interaktivní tabule, diapozitivy s obrázky přírody, ekologické znaky, diapozitivy s obrázky mravence a berušky, D/a „Heřmánek“.
1. -Kluci, chodíte rádi v lese, v parku, na louce?
Kolik z vás trávilo dovolenou u moře?
Kdo byl na dovolené na horách?
co se ti líbilo nejvíc?
Kluci, co je podle vás příroda?
Příroda jsou řeky, moře, jezera, lesy a pole, nebe a slunce, půda a vzduch a všechno živé.
Kluci, víte, že součástí přírody je i člověk a součástí přírody je i ten nejmenší hmyz.
Přečtu vám báseň ruského básníka Fjodora Ivanoviče Ťutčeva a vy pozorně poslouchejte.
Slunce svítí, vody se třpytí,
Úsměv ve všem, život ve všem,
Stromy se radostně chvějí
Koupání na modré obloze.
Stromy zpívají, vody šplouchají,
Vzduch je rozpuštěný láskou,
A svět, ten kvetoucí svět přírody
Opojený hojností života.
Kluci, o čem si myslíte, že je tato báseň? (báseň o kráse přírody).
Chlapi, podívejte se pozorně na obrazovku a řekněte mi, co vidíte na obrazovce, na obrazovce (na obrazovce jsou diapozitivy přírody).
Příroda.
Jak byste nazvali tyto obrázky?"
Řeknu vám hádanky a vy se je pokusíte uhodnout.
Žije v mořích a řekách
Ale často létá po obloze,
Jak ji omrzí létání?
Opět padá na zem. (Voda).
Porazili mě, porazili mě,
Otáčejí se, řežou,
A já vydržím všechno
A pláču se všemi dobrými věcmi. (země, půda).
Modrý šátek,
Červený drdol na šátku,
Usmívá se na lidi. (Nebe, slunce).
V hustém lese, pod jedlemi,
Osprchováno listím
Koule jehel leží
Špinavý a živý. (Ježek).
Jsou tam dva duby.
Na dubech je sud,
Na hlavni je boule,
Na pahorku je les. (Člověk).
Mnoho rukou, jedna noha. (Strom).
Výborně, kluci, hádali jste správně.
Co dalšího vidíte na obrazovce? (děti pojmenovávají předměty živé i neživé přírody).
Kluci, řekněte mi, co platí pro živou přírodu? (zvířata, rostliny, vše, co roste, dýchá, jí a rozmnožuje se).
A co neživá příroda? (slunce, kameny, voda, půda).
Řekněte mi, proč na obrazovce nevidíte obrázky domů, aut, plotů, továren / pokud je pro děti obtížné odpovědět, pomozte /?
Vše, co je vyrobeno lidskou rukou, nemůžeme nazývat přírodou.
A tak příroda je vše, co nás obklopuje, ale není vyrobeno lidskou rukou, a to ani z přírodních materiálů. Například: dřevěná židle je vyrobena z přírodního materiálu dřeva, ale je vyrobena lidskou rukou a židle není příroda. Stroj je vyroben lidskou rukou - není to příroda. Ale kůň a velbloud, na kterých člověk také jezdí, jsou příroda. Člověk si prostě velblouda a koně ochočil, udělal z nich domácí zvířata a v přírodě existovali i bez člověka. Velbloud a kůň jedí a mají děti, které dýchají. A ten muž si auto vyrobil sám. Stroj nedýchá, nemá mláďata. Člověk často přichází s věcmi, které jsou podobné přírodním objektům. Například: kdo vypadá jako vrtulník?
Vážka.
Jak ponorka vypadá?
Na velrybě.
2. Fyzik. jen minutku.
Slunce spí a obloha spí, (dlaně k levé tváři, k pravé tváři)
Ani vítr nedělá hluk. (potřeseme rukama)
Brzy ráno vyšlo slunce, (zvednuté ruce, natažené)
Poslal všechny své paprsky. (potřeseme rukama)
Najednou zafoukal vánek (mávali jsme rukama nahoru a dolů)
Obloha je zatažená. (zakrytý obličej rukama)
A zatřásl stromy. (kyv trupu doleva - doprava)
Déšť bušil do střech (skákal na místě)
Déšť bubnuje na střechu (tleská rukama)
Slunce klesá níž. (předklonit se)
Tak se to schovalo za mraky, (krčíme se)
Není vidět jediný paprsek. (vstali a schovali ruce za zády)
3. - Kluci, teď budeme hrát hru „Heřmánek“. Vyhrává ten, kdo správně označí, z čeho jsou věci potřebné pro člověka vyrobeny a k čemu patří. Na desce kolem žlutého středu jsou připevněny bílé okvětní lístky heřmánku, na jejichž rubové straně jsou vyobrazeny předměty živé i neživé přírody a nepřírody. Děti střídavě trhají okvětní lístky. kladu otázky:
Co je zobrazeno na okvětním lístku?
Z čeho je vyroben?
K čemu tento objekt patří? (dítě, které uvede nejúplnější odpovědi, získá pohlednici s obrázkem rostliny nebo zvířete).
4. - Kluci, příroda těší lidi svou krásou! Obdivováním krásy přírody se člověk stává lepším a laskavějším. Příroda učí člověka moudrosti. Tak o tom řekl básník V. Orlov.
U nás v kteroukoli roční dobu
Moudrá příroda učí
Ptáci učí zpěv.
Pavouk - trpělivost.
Včely na poli a na zahradě
Učí nás, jak pracovat
A navíc ve své práci
Všechno je spravedlivé.
Odraz ve vodě
Učí nás správnosti.
Sníh nás učí čistotě.
Slunce učí laskavosti
A se vší obludností
Učí skromnosti.
Příroda to má po celý rok
Je potřeba se učit.
Jsme stromy všech druhů,
Všichni velcí lesní lidé,
Učí silnému přátelství.
Kluci, co nás příroda učí?
Myslíte si, že příroda potřebuje naše přátelství?
Potřeby.
(Ukažte environmentální značky a diskutujte s dětmi o významu těchto značek).
Lidé by měli žít v přátelství s přírodou, starat se o vše, co je na zemi! Nikoho neurážejte, nikomu neubližujte. Ale mnoho lidí na to nemyslí.
Kluci, znáte tento hmyz?/Ukazuji obrázky berušky a mravence/
Kluci, řekněte, jsou krásní - Kdo je držel v rukou?
Věděli jste, že takový malý hmyz přináší přírodě velké výhody, ale často trpí kvůli nepřiměřené zvědavosti lidí.
Dejme si navzájem slovo, že nikdy nebudeme hmyz chytat, ale pouze ho pozorovat a obdivovat, aniž bychom mu ublížili. Nelámejte stromy a keře. Pomozte ptákům v zimě.
Chcete se stát ochránci přírody?
Pak složme přísahu:
Podívej, příteli, nezklam nás
Buďte upřímní a laskaví, slibte!
Neurážej ptáka nebo cvrčka,
Nekupujte síť na motýly,
Milujte květiny, lesy, otevřené prostory polí -
Vše, co se nazývá
Tvá vlast.
Publikace k tématu:
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodním světem ve střední skupině „Červená kniha“ Lekce o představení přírodního světa ve střední skupině jako prostředek k vychování pečlivého a pozorného přístupu u dětí.
"Cesta do zimního lesa." Shrnutí lekce v první juniorské skupině o seznámení se s přírodou Integrační úkoly: - rozšířit a upevnit znalosti dětí o životě divokých zvířat v zimě (liška, zajíc, medvěd); - rozvíjet schopnost zvýraznění.
Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení s přírodou v seniorské skupině „Stromy jehličnatého lesa“ Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení s přírodou v seniorské skupině „Stromy jehličnatého lesa“. Cíl: vytvoření podmínek pro vyjasnění a konsolidaci.
Abstrakt OD „Kognitivní rozvoj“ seznámení s přírodou ve skupině seniorů. „Cesta do světa přírody“ Cíle: Vzdělávací:.
Shrnutí lekce ve střední skupině o seznamování dětí s přírodou. Abstrakt o ekologii „Květinové město“Účel: 1. Upevnit znalosti dětí o podmínkách nezbytných pro růst a vývoj rostlin, o ekologických souvislostech v přírodě. 2. Pokračujte.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou v juniorské skupině „Jaro“ Shrnutí lekce seznamování se s přírodou v mladší skupině na téma "Jaro". Cíl: opakovat známky jara, vývoj tvaru.
Shrnutí lekce seznamování se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Pozorování kotěte“ Shrnutí lekce seznamování se s přírodou ve 2. juniorské skupině „Pozorování kotěte“. Cíl: Seznámit děti s živým předmětem.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Cesta do pohádky Kolobok“ Cíl: -Pokračovat ve vytváření představ dětí o zvířatech žijících v lese (liška, zajíc, medvěd, vlk). - Seznamte je s jejich zvyky.
Shrnutí lekce o seznámení se s přírodou ve druhé juniorské skupině „Příroda má přátele – jsme my a vy“ Do skupiny patří Lesní víla: Ahoj, děti, děvčata a chlapci (Řekni ahoj) Přišel jsem tě požádat o pomoc Pedagog: Co.
Přímé vzdělávací aktivity k seznámení se s přírodou v seniorské skupině Shrnutí lekce Téma: „Co se stalo s řekou? Cíle: 1. Naučte se vytvářet vztahy příčiny a následku: k čemu vede nedbalý postoj.
Knihovna obrázků:
Olga Nikiforová
Shrnutí lekce „Cesta do světa přírody“
Cesta do světa přírody.
Cíl: formování správného postoje k příroda založené na výchově ekologické kultury jednotlivce, na výchově lásky k příroda podporovat emocionální a hodnotově založený postoj k příroda.
Vedoucí:
Kluci, vždy to víte!
Láska příroda je nutná!
Udržujte to, chraňte to.
A nikde nevyhazujte odpadky.
Aby byl vzduch vždy čistý.
Láska pojďme na přírodu? Ano
Děti:
Poslechněte si báseň
Kluci, o čem je tato báseň? O příroda.
Ano, je to tak. Co je to příroda?
Jsou to vzduch, voda, vzduch, stromy, tráva atd.
Příroda je naše planeta, to jsou lesy a moře a hory a zvířata, rostliny a lidé - všechno toto stvoření příroda. Chcete znát tajemství? příroda?
No, pak vám navrhuji jít do cesta, do úžasného a bohatého světa našeho příroda.
Moderátorka spolu s dětmi vysloví kouzelná slovíčka a ony se ocitnou v lese (zobrazení obrázku lesa; obrazovka lesa; rozvržení...)
Pojďme se společně projít lesem
Pojďme se společně projít lesem
Nespěcháme, nezaostáváme
Tady to je...
Kluci, kde jsme to skončili? Do lesa.
Co vidíme kolem? Spousta stromů a keřů.
Jaké stromy znáš? Dub, bříza, osika, jeřáb, borovice, smrk...
Pojďme si hrát hra: „Vyberte list pro strom“
Děti přijdou ke stolu, před ně se vyloží kartičky s obrázky stromů a obrázky listů. Musí si vybrat svůj vlastní list pro svůj strom.
Všichni kluci jsou skvělí. Zvládli jsme to snadno a rychle.
Fyzické cvičení. (zvuky větru)
Představte si, že jste všichni stromy. A teď zafoukal mírný větřík. Vítr se začal zvedat a nyní foukal silný vítr.
Postupně vítr utichá.
Děti zobrazují stromy, které se ohýbají pod tlakem větru.
Chlapi, kolik z vás ví, jak se chovat v lese? Co umíš a co ne?
Doporučuji vyzkoušet své znalosti. Ukazuji ti karty s obrázky akcí, když je to dobré, tak tleskáš, a když je to špatné, tak dupeš. Souhlas.
Podívejte se na karty a vyberte akci. "lámat stromy, drtit hmyz, zapalovat ohně, chytat motýly, házet odpadky..."
Nyní jsem si jistý, že se v lese budete chovat správně a on vám pak poděkuje svým bohatstvím.
Jaké dárky podle vás najdeme v lese?
Bobule, houby, ořechy.
A naši kluci o tom budou číst básně tento:
Dítě 1:
V lese najdeme sto hub,
Jdeme kolem mýtiny.
Nevezmeme vás do krabice
Muchomůrka bledá.
Prohledáme všechny duby,
Jedle a osiky,
A dobré houby.
Sbíráme je do košíčků.
Dítě 2
Dneska vyběhnu do lesa
V kopcích, podél cesty.
Budu sbírat různé bobule
Plný košík:
Borůvky a borůvky,
A morušky a brusinky -
Všechno dám do košíku.
Moc miluji svou zemi!
Dítě 3
Není vůbec křehký
A schovaný ve skořápce,
Podívejte se doprostřed -
Uvidíte jádro
Ze všech druhů ovoce je nejtěžší,
Říká se tomu ořech.
Děkujeme, takový je náš les bohatý a štědrý. A čím více stromů a lesů, tím lépe pro nás všechny i pro zvířata.
A kdo ví proč?
V lese, protože je tam víc stromů a víc kyslíku.
Ano, je to tak. Hádej hádanku.
Prochází přes nás do naší hrudi
A je na cestě zpět
je to neviditelné, a přesto
Nemůžeme bez něj žít!
Přesně tak, je to vzduch. Nyní se snažte nedýchat. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech.
Nemůžeme dlouho dýchat?
Bez vzduchu člověk zemře. Vzduch potřebujeme k dýchání, pokud člověk může žít mnoho dní bez jídla, několik dní bez vody, ale nemůže žít ani několik minut bez vzduchu.
Co myslíte, kde je čistička vzduchu - v lese nebo ve městě?
Protože ve městě je spousta aut a továren, které vypouštějí škodlivé látky do životního prostředí.
Proč je vzduch ve městě špinavý?
Odpovědi dětí.
Jaký vzduch byste chtěli dýchat?
Navrhuji, abyste se stali čaroději, přiblížili se k modelu našeho města a umístili na něj to, co podle vás chybí.
"Děti mají stromy, květinové záhony, kola místo aut, ptáky, cedule se zákazem kouření."
Objeví se mrak s kapkami deště a kalužemi. Zní hudba deště a potoka.
Děti sedí na židlích a schovávají se před deštěm.
Kapky vody.
co se stalo teď? Déšť
co je déšť? Voda
Kdo potřebuje vodu? Všem živým věcem na zemi.
Hra "Pravda je lež"
Potřebují lidé opravdu vodu? Ano
Může rostlina růst bez vody? Žádný
Nepotřebujete vodu, když si myjete obličej? Není potřeba
Potřebují zvířata vodu? Ano
Je možné nechat kohoutek otevřený? Žádný
Měli byste šetřit vodou? Ano
Můžete házet odpadky do řek? Žádný
je to tak. Kluci, podívejte se na náš dopis. Ze zlaté rybky. „Ahoj kluci, naše řeka umírá kvůli špatnému chování lidí, ucpávají naše nádrže a otravují vodu. Pomozte vyčistit naši řeku od odpadků."
Na podlaze je řeka a v ní jsou různé odpadky, děti si podávají kbelík, do kterého sbírají odpadky z řeky.
Výborně, kluci, udělali jste dobrý skutek, což znamená, že máte dobré srdce.
Jen je škoda, že stejně rychle a snadno nemůžeme vyčistit všechny řeky a jezera, moře a oceány.
Ale víme, že vodu nelze znečistit.
No, naše cesta je u konce, ty a já jsme se to naučili příroda naše kamarádka a my se o ni musíme postarat. A my jsme její věrní pomocníci.
Publikace k tématu:
Formování počátků ekologické kultury u dětí předškolního věku Problémy životního prostředí, především zhoršování životního prostředí člověka, jsou běžnými problémy Země. Ekologické problémy a katastrofy.
Příroda je jediná kniha, jejíž každá stránka je plná hlubokého obsahu J. V. Goethe Hraje velkou roli v environmentální výchově.
Environmentální výchova předškolních dětí by měla být podrobena „regionalismu“. To znamená, že environmentální výchova stojí více.
Ze zkušeností práce „Formování správného postoje k jevům, předmětům živé a neživé přírody u předškoláků“ Hlavním pojítkem při seznamování dětí se světem kolem nich je vytvoření zobecněné a správné představy o tom, jaké jevy a předměty jsou.
Experimentální činnost jako forma výchovy k ekologické kultuře starších předškoláků Experimentální činnost jako forma výchovy k ekologické kultuře starších předškoláků. Učitel MADOOU č. 5 „SAILOR“, GELENDZHIK.
Sebevzdělávací zpráva „Tvorba environmentální kultury u předškolních dětí“ Při pozorování dětí jsem zaznamenal pokles jejich kognitivního zájmu o okolní svět: děti nevědí, jak klást otázky nebo plnit úkoly.
Pedagogická zkušenost „Studium přírody rodné země jako základ pro formování ekologické kultury předškolních dětí“ Studium přírody rodné země jako základu pro formování ekologické kultury předškolních dětí. Relevance a vyhlídky na zkušenosti. Do současnosti.
Sebevzdělávací plán „Formování kognitivního zájmu u mladších předškoláků na základě představ o přírodě“ Městský autonomní předškolní vzdělávací ústav mateřská škola č. 61 „Slavík“ P L A N Práce na sebevzdělávání pro rok 2015.
- Podání elektronického hlášení finančnímu úřadu přes internet
- Vyloučení právnické osoby z Jednotného státního rejstříku za nepravdivé informace: důvody, odvolání proti rozhodnutí Federální daňové služby o nadcházejícím vyloučení
- Co je to hostinec, můžete to zjistit kontaktováním pověřeného orgánu
- Žádost o zrušení registrace UTII IP Důvody zrušení registrace UTII