Lekce o mimoškolních aktivitách „podzimní skici“. Shrnutí mimoškolní aktivity „Podzimní stromeček“
MĚSTSKÝ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE
DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ
"DŮM DĚTSKÉ KREATIVITY".
ABSTRAKTNÍ
Sdružení : "řemeslnice" mladší školní věk
Učitel: Vyrodová Naděžda Vasilievna
vesnice Kochubeevskoe, Stavropolský kraj
TÉMA: „Podzim, podzim, zveme vás k nám“MÍSTO: kancelář (předsíň)
DATUM:říjen-2014
ČAS: 11-45, 12-30.
STÁŘÍ: 7-9 let
SKUPINA: № 1
ROČNÍK: 1. ročník studia
POČET STUDENTŮ: 10 lidí
CÍL:zdokonalování znalostí a dovedností dětí při práci s netradičními metodami výroby nášivek
Identifikace úrovní znalostí. - Rozvoj paměti a pozornosti, řečových schopností - Formace dobrovolná pozornost na základě herních situací.Úkoly:- Obohaťte slovní zásobu dětí o slova „krajina“, „věž“, „náčrtek“, kompozice a aktivujte epitety a přirovnáními „koberec z listí“, „zlatý podzim“.
Naučte se, jak krásně uspořádat obrázek na list papíru.
Rozvíjet smysl pro rytmus a estetické vnímáníPosílit schopnost používat nůžky, šablony a štětce. lepidlo.- pěstovat smysl pro kolektivismus a vlastní hodnotu - Přispívat ke zvýšené fyzické aktivitě.OČEKÁVANÝ VÝSLEDEK: ukazuje teoretické a praktické znalosti dětí.
ZÁSADY: dostupnost, konzistence, složitost úkolů.
FORMULÁŘ: dialogová hra
METODY: slovní, hledání, hra, praktická práce.
PROSTŘEDEK: viditelnost, vzorky podobných produktů.
VYBAVENÍ A MATERIÁLY: Stoly, židle, multimédia, barevný papír, lepidlo, barvy.
FYZICKÁ KULTURA: „Veselá hudba. "nabíjení" - hra
PSYCHOLOGICKÁ KULTURA: „Smile“ - hra
MOTIVACE: identifikace úrovní
METODY A FIXACE: podle 5bodového systému, úrovně (nízká, střední, vysoká).
TECHNOLOGIE: rozvoj tvůrčích schopností
KROKY TŘÍDY:
-Organizační část – 2 min.- Hlavní část – 40 min.- Závěrečná část– 3 min.
Přípravné práce : Děti vyrobí závěsnou konstrukci na drátu.
PRŮBĚH TŘÍDY.
Průběh lekce : Ahoj lidi. - zní hudba...
Dejme jeden druhému úsměv, abychom si zvedli náladu.Snímky-1-8…. Podzimní krajiny.
Učitel čte báseň:
Ivan Bunin "Padající listí"
Les určitě malovaná věž,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stěna
Stojící nad jasnou mýtinou.
Břízy se žlutou řezbou
Lesk v modrém azuru,
Jako věže, jedle tmavnou,
A mezi javory se pole modrají.
Sem tam skrz listí
Světlost na obloze jako okno.
Les voní dubem a borovicí,
Přes léto vyschlo od slunce,
A podzim je tichá vdova
Vchází do jeho pestrého sídla...
- Kluci, o jakém ročním období je tato báseň?Učitel: Máš rád podzim? Jak? Rád chodím po spadaném listí jako po zlatém koberci. Šel jsi někdy kolem? podzimní park? Není pravda, že na podzim je moc krásně. Jako by dobrý čaroděj maloval vše kolem světlé barvy. Ale čas uplyne a všechny stromy svléknou svůj krásný oděv. Proč tomu tak je? happening - stromy shazovat listí? ( odpovědi dětí...)
- Zavzpomínejme na podzimní měsíce A jak se za starých časů říkalo podzimním měsícům?
Práce s diapozitivy-- Skluzavka :» Známky podzimu» --Skluzavka: Podzimní záhady.--Skluzavka: Sklizeň hádanky--Skluzavka: Přísloví a úsloví o podzimu Stejně jako zvířata se i ptáci připravují na zimu..Učitel: Dnes uděláme kolektivní skladbu - závěsnou konstrukci a později společně vymyslíme název pro dílo. Myslím, že se stane ozdobou naší kanceláře. Připomeňme si způsoby práce v technice aplikace. Každý z vás si zvolí svůj vlastní způsob výroby podzimní listí. --Nejdřív si však připomeňme, jaké metody výroby archů známe (skládání, tisk, tkaní Snímky ---1,2,3HUDEBNÍ HRA: „PHYSICAL MINUTE“ - video snímky... Praktická část: Výroba podzimního listí různé materiály a způsoby.
Ito g lekce:- Podzimní listí se tiše točí,
Listí nám tiše padá pod nohy.
A šustí a šustí pod nohama,
Jako by se jim chtělo zase zatočit hlavou. Takže naše kompozice je připravena. Budeme tomu říkat „podzim…“. (děti navrhnou jméno)
.Který list máte nejraději? Cena diváků - hlasováním. otázky:- Jak rychle usušit listy? Jaká listová řemesla jste už dělali? Jaké stromy jsme během exkurze potkali?
Relaxace:
Náš design se mi moc líbil. Jste opravdoví čarodějové. Víš, udělal jsi to tak krásně, protože jsi pozorně naslouchal mým výkladům, pracoval pilně, pečlivě a přátelsky.
Tím naše lekce končí a vy, moji kouzelníci, můžete odpočívat.
Dům. Zadání: Nakresli obrázek na podzimní téma.
Použitá literatura: 1.g. Doplňkové vzděláníč. 9 - 2008 Strana 222. Konzultace"Ruské slovo" - M - 20093. Shekhter S.I. N. M. Voskresenský „Občanská výchova. Obsah a metody výuky“ M. Prosveshchenie-19974. Tubelsky A. N. « Škola sebeurčení“ -M. 19995. Internetové zdroje Str. wwwInformika. ru 6. Návrat ke kořenům: Lidové umění a dětská tvořivost: vzdělávací metodická příručka/Pod. vyd. T.Ya Shpikalova - M., 2000.
Souhrn mimoškolních aktivit pro ročníky 2-3 „Podzimní kaleidoskop“
Cíl: představit význam slova „kaleidoskop“; rozšiřovat u dětí chápání znamení podzimu, seznamovat je s rozdíly mezi svižníkem a vlaštovkou; rozvíjet pozornost, rychlost reakce, myšlení, představivost, umělecké schopnosti.
Zařízení: Učitel má k dispozici výtisky kryptogramu pro každou dvojici žáků, výtisky úkolu najít „skrytá“ jména ptáků pro každého žáka, výtisky s obrázkem ptáka. kostkovaný papír— jeden na stůl, kresby vlaštovky a rorýse; Studenti mají čtverečkovaný sešit a barevné tužky.
Učitel. Chlapi, zkuste si přečíst téma lekce. (Napiš na tabuli.)
Odpověď. Podzimní kaleidoskop.
Co znamená slovo "kaleidoskop"? Určitě někteří z vás znají hračku pod tímto názvem. Jedná se o tubus se zrcadly vloženými dovnitř a různobarevnými kousky skla nebo oblázky umístěnými uvnitř. Když otočíte kaleidoskopem, odrážejí se v zrcadlech a tvoří neuvěřitelně krásné měnící se barevné vzory. Ale slovo „kaleidoskop“ má i druhý význam: rychlá změna něčeho.
Téma dnešní lekce je „Podzimní kaleidoskop“ – což přesně znamená rychlou změnu různých úkolů souvisejících se znameními podzimu.
Zahřejte se. Teď budu vyslovovat fráze. Pokud si myslíte, že to, co říkají, lze přičíst znamením podzimu, tleskněte, pokud ne, dupněte nohama na podlahu. Zaměření: hra se bude hrát v rychlém tempu!
Listí padá. (Tleskat)
Ptáci létají na jih. (Tleskat)
Prší. (Tleskat)
Řeky se rozlévají. (Dupat)
Ráno jsou mlhy. (Tleskat)
Indiánské léto se blíží. (Tleskat)
Hmyz mizí. (Tleskat)
Ze stromů začíná téct míza. (Dupat)
Pupeny na stromech bobtnají. (Dupat)
Teplota vzduchu klesá. (Tleskat)
V zahradách a sadech probíhá sklizeň. (Tleskat)
Ráno je na trávě námraza. (Tleskat)
Je čas sbírat brusinky. (Tleskat)
Dny se zkracují a noci prodlužují. (Tleskat)
Padá první sníh. (Tleskat)
Na řekách začíná ledový úlet. (Dupat)
Na podzim můžete obdivovat zlato padajícího listí, modř čistého nebe, ale potrápit vás mohou i vydatné deště, rozbředlý sníh... Navíc někdy tyto 40
jevy, stejně jako v kaleidoskopu, se velmi rychle nahrazují. To je uvedeno i v přísloví, které je zašifrováno ve formě kryptogramu. Zkuste to rozluštit.
Děti dostávají výtisky kryptogramu. Pracujte ve dvojicích.
Klíčová slova.
„Tramvaj číslo deset šla... po bulváru...“ (ČÍSLO. S. Mikhalkov)
„Jaký dobrý den, jaký dobrý..., jaký dobrý já a moje píseň...“ (PAHÝL)
Odpověď. PODZIM - OSM ZMĚN.
Mnoho úžasných básníků opěvovalo podzim ve svých básních. Navrhuji, abyste si zapamatovali úryvky slavných básní. Jediný problém je, že se čáry pletou. Zkuste je vrátit do původní polohy! (Napiš na tabuli.)
Kolo za modrými horami
Slunce tiše zapadlo.
Pole jsou stlačená, háje holé,
Voda způsobuje mlhu a vlhkost.
S. Yesenin
Je to smutná doba! kouzlo očí!
Miluji bujný rozklad přírody,
Jsem potěšen tvou krásou na rozloučenou -
Lesy oděné do šarlatu a zlata,
A. S. Puškin
Holé keře.
Květy uschly,
A vypadají smutně -
Přišel podzim...
A. Pleščejev
Les je jako malovaná věž,
Veselá pestrá stěna
Stojící nad jasnou mýtinou -
Lila, zlatá, karmínová,
I. Bunin
Pojďme si trochu hrát a zároveň si trochu odpočinout. Vstaňte prosím od svého stolu a pomocí gest a mimiky znázorněte další kroky, charakteristický pro podzim.
Zametáš cestu listí.
Sbíráte houby.
Kopete zahradní záhon.
Krájíte zelí na nakládání.
Stojíte pod deštníkem a třesete se zimou.
Jedním ze smutných příznaků podzimu je odlet ptáků do teplejších oblastí. Jaké stěhovavé ptáky znáte?
Odpovědi dětí.
Najděte jména některých z nich mezi ostatními písmeny.
Každé dítě obdrží výtisk.
Samostatná práce.
Abychom si lépe představili předmět našeho rozhovoru, tedy ptáky letící na jih, znázorněme je na kostkovaném papíře.
Děti obdrží vzorový výtisk a samostatně dokončit úkol ve čtverečkovaných sešitech. Zkouška.
Vybarvěte výkres a přidejte potřebné detaily.
Kdybyste uměli ptačí řečí, co byste přáli cestujícím? dlouhá cesta opeřený?
Odezvy dětí.
Vlaštovky a rorýsi odlétají mezi prvními.
Jsou ukázány kresby vlaštovky a rorýse.
Víte, jak rozeznat vlaštovku od svižníka? Ve skutečnosti to není tak snadné, protože za letu jsou si navzájem velmi podobní. Oba vytvářejí ve vzduchu velkolepé kruhy, elipsy a další triky jako skuteční sportovci na vodních lyžích. Swift je ale letec ještě vyšší třídy než vlaštovka, protože ve vzduchu krouží doslova celý den, obvykle aniž by si na minutu sedl na zem, na větve nebo na dráty. V rychlosti nemá mezi ptáky obdoby, protože dokáže letět rychlostí 150 km za hodinu! Nyní je jasné, proč se pilotům někdy říká swifts?
Jak se ještě liší vlaštovky od rorýsů?
Ti ptáci, kteří na podzim před odletem zcela zakrývají telegrafní dráty, jsou výhradně vlaštovky. Faktem je, že vlaštovky mají obyčejné nohy, jako má kuře, se třemi prsty vyčnívajícími dopředu a jedním dozadu, ale swifts mají velmi neobvyklé nohy: všechny čtyři prsty směřují dopředu, takže vypadají jako vějířovité hrábě, které pomáhá ptákům přilnout k sebemenšímu výčnělku pro jakoukoli drsnost, ale je obtížnější uchopit takovou tlapkou větev nebo telegrafní drát. Proto jsou rorýsi často vidět visící s tlapkami zachycenými v nějaké štěrbině na svislé ploše.
Zajímavé je, že swifta na zemi pravděpodobně neuvidíte. Zpravidla na něm nesedí, protože tam nemá co dělat: chytá hmyz ve vzduchu.
Rychlík si na rozdíl od vlaštovky hnízda nestaví. Každá díra, prohlubeň a štěrbina se mu hodí ke kladení vajec a líhnutí kuřat. Vyžaduje se pouze podestýlka a materiál pro ni ve formě nití, peří, chmýří nebo chlupů lze vždy shromáždit ve vzduchu, když silný impuls vítr.
Tím lekce končí. Pokračujte prosím ve větě: „Dnes jsem se naučil...“
Lekce je koncipována tak, aby si upevnila znalosti dětí o podzimu a jeho znameních; rozvíjí paměť, myšlení, řeč; podporuje utváření komunikačních dovedností; dává každému dítěti příležitost ukázat své umělecké a tvořivost a také poskytuje představu o pravidlech pro přijímání hostů.
Přípravné práce:
1.Rozdělení dětí do tří týmů: „září“, „říjen“, „listopad“.
2. Pořádání čtenářské soutěže. "Podzimní čáry." Do finále postoupili tři vítězové.
3.Domácí úkol: pro účast v kvízu si připravte:
- Tým „září“ – „ Podzimní křížovka”,
- tým „Říjen“ – soutěž „Znamení podzimu“,
- Tým „listopad“ – soutěž „Hádanky o podzimu“.
Zařízení:
1. Výzdoba třídy, výstava kreseb a řemesel “ Zlatý podzim“; slavnostně vyzdobený stůl pro „Kulinářský souboj“.
2. Pozvánky pro členy poroty a hosty. Emblémy pro týmy. Soutěžní protokol pro porotu.
3. Pro soutěže:
- „Autumn ABC“ - karty s písmeny L, D, Z, S, U, V, G, P, K, F, O, T, N.
- „Sklizeň“, „Stromy“ - karty s úkoly pro každé dítě.
- „Cooking Duel“ – přísady do jablečného koláče, ovocného salátu a mléčného koktejlu. Nádobí pro slavnostní podávání (ubrus, ubrousky, příbory, vázy na ovocný salát, sklenice, brčka na koktejly).
Průběh lekce.
Lekce začíná přípravou „sladkého stolu“. Každý tým připravuje své vlastní jídlo: jablečný koláč, mléčný koktejl, ovocný salát - a prostírá stůl. Když je vše připraveno, přejdeme ke kvízu.
Třída je vyzdobena dětskými kresbami a řemesly. Děti sedí u stolů v týmech. Na stolech jsou listy papíru a tužky.
Učitel: Kluci, samozřejmě, víte, jaké je roční období? Přesně tak, podzim. A v tento podzimní den shrneme výsledky skvělé práce, která začala v září.
Vy a já jsme sledovali proměny přírody, pamatovali jsme si vše, sbírali přírodní materiál, abychom mohli vyrábět tak nádherná řemesla, kreslili jsme na základě našich pozorování a připravovali se na kvíz „Podzimní kaleidoskop“.
Dnes máte možnost prokázat své znalosti a dovednosti v týmovém zápase.
1.Finále čtenářské soutěže „Podzimní řádky“.
Děti čtou básničky o podzimu. Kritéria hodnocení: znalost textu, expresivní čtení, sdělování nálady, vytváření uměleckého obrazu.
2. Soutěž "Znamení podzimu" reprezentovaný týmem „říjen“.
Měli byste pokračovat ve větě:
A) Hrom v září– bude teplý podzim.
b) Kočka vyleze do tepla, na kamna- zima.
PROTI) Vrabci létají na podzim v hejnech z místa na místo- do přicházejících větrů.
G) Pokud se na suchém podzimu objeví v hejnech bílí konipasci- do nástupu nevlídného deštivého počasí.
d) Husa létá na podzim- do deště, a labuť- do sněhu.
E) Pokud sníh padá na vlhkou zem a neroztaje– na jaře pak sněženky brzy a přátelsky vykvetou.
E) Pokud na zmrzlou zem napadne sníh- lze očekávat dobrá sklizeň chléb
a) Pokud v listopadu nebe pláče– pak po dešti přijde zima.
h) Pokud se led na řece stane hromadami- budou hromady chleba.
A) Komáři v listopadu- být mírná zima.
Na) Leží-li list lícem dolů na zemi- bude studená zima.
l) Ptáci sedí na stromech, rozcuchaní,- do mrazu.
3. Váš domácí úkol "Podzimní křížovka" reprezentovaný týmem „září“.
Členové tohoto týmu jsou asistenty konzultantů oponentů.
4. Hádanky o podzimu v zastoupení „listopadového“ týmu .
Visí na větvi
Zlaté mince. (odchází)
Malá Egorka
Spadl do jezera.
Sám jsem se neutopil
A nerozvířil vodu. (List)
Přišel k nám podzim
A přinesla s sebou...
Co? Řekněte to náhodně!
No, samozřejmě... (Pád listů)
Mráz je tak děsí
NA teplé země odletět
Neumějí zpívat a bavit se.
Všichni se shromáždili v hejnech... (Ptáci)
Pole, les a louka mlčí,
Město, dům a vše kolem.
Je vůdcem mraků a mraků,
Znáš to... (Déšť)
Déšť a břečka, špína a vítr,
Podzime, za všechno můžeš ty!
Ten muž mrzne, mrzne,
Padla první bílá... (Sníh)
Zlatá hlava je velká a těžká.
Zlatá hlava ulehla k odpočinku.
Hlava je velká, jen krk je tenký. (Dýně)
Dítě je zabaleno do stovky zavinovaček. (Zelí)
Do lesa přišel podzim
Zapálila se červená pochodeň.
Kosi v plamenech utíkají
A hlučně do něj klovali. (Husty jeřabin)
V závěsné kolébce
V létě obyvatel spí v lese.
Přijde pestrý podzim -
Vleze vám to na zuby. (Matice)
Na podzim umírá
A na jaře znovu ožívá,
Krávy mají bez ní potíže,
Ona je jejich hlavní potravou. (Tráva)
Zkoušel jsem celé léto:
Oblečený, oblečený,
A když přišel podzim,
Rozdala jsem všechny oblečení. (Zelí)
5. "Podzimní ABC."
Musí být jmenován podzimní jevy příroda, předměty, pojmy začínající navrhovaným písmenem.
L – listí, opad listů, mrznutí, louže.
D – déšť.
Z – deštník, mráz.
C – břečka, vlhko, boty, září.
U – sklizeň, studium.
B – vítr.
G – houby, špína, bouřka.
P – plášť, rukavice.
K – bunda.
F – ovoce.
O – zelenina, podzim, říjen.
T – mraky.
N – špatné počasí, listopad.
6. Vysvětlete, proč se měsíc nazývá tímto způsobem?
Každý tým musí vysvětlit starověký název svého měsíce.
Khmuren - září.
Bahno - říjen.
Poloviční zimní silnice – listopad.
7. Aukce zeleniny.
Každý tým se musí střídat v pojmenovávání zeleniny. Vyhrává ten, kdo zůstane poslední.
8. Pantomima.
Potřebujeme jednoho hráče na tým. Děti jsou požádány, aby předstíraly
- houbař,
- déšť,
- list
9."Sklizeň"
Odpovědi: Zelí, slunečnice, dýně, paprika, mrkev, rajčata, červená řepa, cibule, kopr.
10. "stromy"
11.“Vaření duel”
Všichni jsou zváni na ochutnávku jablečného koláče. ovocný salát a mléčný koktejl. Soutěž hodnotí:
- chuť kvalita pokrmu,
- nastavení stolu,
- chování u stolu.
12. Shrnutí.
Odraz.
Hodnocení úkolů.
Úkoly v soutěžích „Proč se tak měsíc jmenuje“ dopadly úspěšně. Děti předložily své vlastní jazykové verze s využitím svých životních zkušeností.
Díky změně druhu aktivity soutěž Pantomima kvíz velmi oživila.
Vytvářelo bezprostřední atmosféru hry a bylo přirozeným uvolněním pocitů a emocí.
Ve fázi přípravy byla nejúspěšnější a nejproduktivnější „Podzimní křížovka“, protože ji děti aktivně používaly osobní zkušenost, učebnice „Svět kolem tebe“, „Dětská encyklopedie“, Výkladový slovník a další zdroje. Při plnění úkolu byly děti zapojeny do různých aktivit: hledání slov do křížovky, modelování mřížky křížovky, formulování úkolů na určování skrytých slov.
Vliv tříd na dítě.
Společná práce na přípravě domácích úkolů, účast všech na přípravě pokrmů pro „Sladký stůl“, kolektivní plnění řady úkolů – umožnilo nám rozvíjet prožívání mezilidských vztahů, přispělo k identifikaci vůdčích kvalit u jednotlivých žáků, dalo každému dítěti možnost pocítit situaci úspěchu, která přispěla k vytvoření psychicky pohodlného mikroklimatu v dětském kolektivu a umožňuje pozitivně hodnotit efektivitu akce.
PRÁZDNINOVÝ SCÉNÁŘ pro mladší školáci"POZIMNÍ KALEIDOSKOP"
Cíl: Pěstování lásky k přírodě, kráse podzimní přírody; shrnout znalosti dětí o podzimní změny v přírodě; o výhodách zeleniny, o správná výživa; vytvořit slavnostní náladu; rozvíjet tvůrčí schopnosti.(DĚTI VSTUPUJÍ DO SÁLU NA HUDBU)
VEDOUCÍ
Dobrý večer, drazí kluci, milí hosté! Rád luštíš hádanky?
Tady začneme náš večer!
Pole jsou prázdná, země mokrá,
Den ubývá. Kdy se to stane?
DĚTI. Na podzim!
VEDOUCÍ.
Přináší nám úrodu,
Pole jsou znovu oseta,
Posílá ptáky na jih
Stromy pokrývají
Ale to se netýká jedlí a borovic,
Protože tohle je...
DĚTI. Podzim!
VEDOUCÍ.
Přišlo bez barev a bez štětce
A přelakoval všechny listy.
DĚTI. Podzim!
VEDOUCÍ.
Výborně, kluci, uhodli jste všechny hádanky správně. je podzim.
Javor pod oknem shodil listí -
Byl to podzim, kdo nám poslal dopisy.
Co píše v těchto dopisech?
Píše, že vítr dýchá studený
Píše o prvním zlém mrazu,
Pozdní podzim v mrazivé bílé.
Ano, nadešly poslední podzimní dny a zima už je za dveřmi. V tomto sále jsme se sešli, abychom se rozloučili s podzimem a připomněli, proč je podzim dobrý, jak je štědrý.
(DĚTI VYSTUPUJÍCÍ)
1. Léto rychle uteklo,
Proběhl mezi květinami.
Putování někde za horami
A bez nás se tam nudí.
2. Podzim nám klepe na dveře,
A po podzimu přichází zima.
Nečekáme na ni, nežádáme po ní,
A jde sama.
3. Padající listí bloudí v háji
Přes keře a javory.
Brzy se podívá do zahrady
Zlaté zvonění.
4. Sestavíme vějíř z listů,
Světlé a krásné.
Vítr bude prohánět listí,
Lehké a hravé.
5.A poslušně následujte vítr
Listy odlétají.
Takže už žádné léto není
Přichází podzim
6. Jeřáby létají na jih,
Ahoj, ahoj, podzime!
Přijďte na naši dovolenou,
Opravdu, opravdu se ptáme!
7. Tady máme radostnou dovolenou
Bavte se.
Přijďte, čekáme na vás
Podzim je zlatý!
VEDOUCÍ
Kluci, řekněme společně: "1-2-3 - Přijďte nás navštívit na podzim!"
PODZIM
mluvíš o mně? Tady jsem!
Ahoj podzime, přátelé!
Těšíš se na setkání se mnou?
Líbí se vám lesní outfit -
Podzimní zahrady a parky?
DĚTI. ANO!
(Podzim zpívá a tančí)
V šatech ze žlutého chintzu,
Jeřabinové korálky na hrudi,
Naušnice do uší,
Drahé - pěkné na pohled.
Dívka - Podzim chodí,
Srážíš rosu svou nohou,
Sbírá dárky do tašky,
Listy jsou spletené do copu.
Může tě potěšit sluncem,
Může tě léčit deštěm,
Může to být sněhová koule
A zakryjte to stříbrem.
Jsem se všemi hodný, krásko,
Nemůžeš spočítat zlato a jaspis.
Jablka, šišky, ořechy -
Všechno je v mé hrudi.
Přišel jsem na tvůj večírek
Zpívejte a bavte se.
Chci tu být se všemi
Udělejte si silné přátele.
STUDENT
Ahoj podzime,
Ahoj podzime,
To je dobře, že jsi přišel!
My, podzime, se tě zeptáme,
Co jsi přinesl jako dárek?
PODZIM
Přinesl jsem zeleninu
Na polévku i zelňačku! (DĚTI)
Přinesl jsem ti pohanku!
V troubě bude kaše! (DĚTI)
Máte radost z hrušek?
Usušíme je pro budoucí použití! (DĚTI)
A jablka jsou jako med!
Na marmeládu, na kompot! (DĚTI)
Máte radost z deště?
Nechci, nechtěj (DĚTI)!
PODZIM
Je déšť špatná věc?
Jen si nazujte boty
A nejen na silnicích,
Proběhněte alespoň louže!
VEDOUCÍ
Jak je hezky v dešti
Šeptání s deštníkem dohromady.
A můžete si vzít i deštník
A tančit v dešti!
(TANEC S DEŠTNÍKEM)
STUDENT
Obdarovaný hostem - podzim
Sklizeň ovoce,
mrholení,
Tělo lesních hub.
Tak pojďme chválit podzim,
Písně, tance a hry.
Setkání budou radostná.
Podzim, to je vaše dovolená!
(DĚTI ZPÍVAJÍ PÍSNIČKU O PODZIMU)
PODZIM
Děkuji vám za něžnou píseň. Připravila jsem pro vás i dárek. Přinesl jsem vám speciální kalendář, podzimní. Pomůže vám vzpomenout si na podzimní měsíce.
(NA OBRAZOVCE OBRAZY PODZIMU NA HUDBU P.I. ČAJKOVSKIJ)
Otevíráme kalendář
Přečetli jsme první hádanku:
Naše drahá zahrada je prázdná,
Pavučiny létají do dálky,
A na jižní okraj země
Přijely jeřáby.
Dveře školy se otevřely
Jaký měsíc k nám přišel?
DĚTI. ZÁŘÍ!
PODZIM. Právo. První měsíc podzimní kalendář- září. Co víte o září?
Podívejme se dále do mého podzimního kalendáře.
Tvář přírody je čím dál chmurnější,
Zahrady zčernaly,
Lesy se stávají holé,
Ptačí hlasy utichly.
Medvěd upadl do zimního spánku.
Ve kterém měsíci k nám přišel?
DĚTI. Říjen!
PODZIM. Právo! Druhý měsíc podzimního kalendáře je říjen! V říjnu ze stromů opadá všechno listí. Za starých časů se tomuto měsíci říkalo opadání listů.
STUDENT.
V prázdném starém parku
Podzim dává dárky:
Dubové a březové listy,
List oranžová a růžová,
Karmínově ohnivý list.
Vyberte si kteroukoli pro sebe.
NEŠTOVICE
Mezi lesem v polospánku
Červený horský popel nespí.
Podzim už končí,
A ve svazcích je jen jeden!
STUDENT
Jen foukal vítr
Dělal jsem spoustu věcí:
Rozptýlil mraky na obloze,
Natrhal jsem listí ze stromu,
Roztočil je vysoko
Rozptýlil je daleko!
A vezmeme listy,
Pojďme si s nimi zatančit!
(TANEC S LISTY).
STUDENTI
Poslední list zašustí na bříze,
Potok zamrzl a na dlouhou dobu utichl.
Ptáci tu mají hlad, je jim tu zima.
Odlétají na cizí stromy.
Hejno ptáků letí do dálky,
A v pláči na rozloučenou slyším smutek.
"Vrátíme se na jaře!" -
Ozve se výkřik.
A rozumím jejich ptačí řeči.
(PÍSNIČKA „SKVORUSHKA“)
1. Podzim je špatné počasí,
Topol zežloutl.
Najednou je na větvi veverka
Zazpíval píseň.
Sbor:
Větev se trochu houpe,
Déšť nepřestává
Stará skvoruška je s námi
Loučí se až do jara.
2. Na dlouhé cestě
Skvoruška by měla létat.
Píseň na rozloučenou
Jak nemůže zpívat?
Sbor.
3.Kde jsi, jarní sluníčko?
Jasná obloha?
Nad prázdnou ptačí budkou
Skvoruška zpívá.
PODZIM
Otočme poslední stránku podzimního kalendáře.
Pole se stalo černobílým:
Teď prší, teď sněží,
A ochladilo se -
Vody řek byly zamrzlé ledem.
Na poli mrzne ozimé žito.
Jaký měsíc? Řekni mi to!
DĚTI. Listopad!
PODZIM
Právo. V listopadu se zima pere s podzimem. Každým dnem se ochlazuje, přicházejí první mrazíky. Toto je kalendář, který vám zanechávám jako dárek, abyste o mně mohli říct ostatním dětem.
VEDOUCÍ.
Rozdáno do podzimu
Na zábavném veletrhu
Vícebarevné šaty,
Jasný předsvětlý!
Přišel na veletrh
Veselí lidé:
Navštívil veletrh
Celá zahrada!
(DĚTI V ZELENINOVÉM KROJU VYCHÁZEJÍ NA HUDBU)
OKUŘKY
Přiběhli dřív než všichni ostatní
Bratře okurky!
Vybrali jsme zelené
Trička a kalhotky!
RAJČE
Zkouším rajče
Červená košile.
SLUNEČNICE
A koupila jsem si slunečnici
Žlutá čepice!
MRKVE
Mrkvové módy
Máš nové oblečení!
VODNÍ MELOUN
A pruhovaná halenka
Vybrali jsme melouny.
ZELÍ
A zelí je jen k smíchu
Nakoupil jsem nejvíc!
A vzal ji na nákupy
Na vozíku je mravenec!
VEDOUCÍ
Jaký zábavný veletrh měla zelenina. Přišly k našemu stolu elegantní, zralé a chutné.
VEDOUCÍ.
Podívej, tady je hlávka zelí,
Tady je hlávka zelí.
Sto šatů a kus dřeva,
A uvnitř není prázdno.
HLAVA ZELÍ
Já, přátelé, jsem hlávka zelí,
Neobyčejně chutné!
Zbělal jsem shora,
Už jsem docela zralý,
Ať už to vaříte nebo osolíte,
Dělejte, jak chcete.
Jsem křupavý a čerstvý -
Posekej mě nožem a sněz mě!
(DĚTI PŘEDSTAVUJÍ TANEC „TRENÉŘI“)
1. Jako v zahradní posteli je 100 oblečení,
Tra-la...
Dodáno bez upevňovacích prvků
Tra-la...
Refrén: Toto jsou hlávky zelí,
Toto je velikost.
2. Bylo to prázdné, stalo se to hustým
Tra-la...
Moje zelí vzešlo
Tra-la...
Sbor:
3. Co vy, strýčkové, co vy, tety
Tra-la...
Nebudete jíst zelí?
Trpa-la...
Sbor:
PODZIM
Podívejte se na dva přátele
Na červené nové oblečení.
Širší kruh, širší kruh,
Dvě mrkve tančí!
MRKVE
Jsme chytří a štíhlí,
A samozřejmě potřebuje každý
Jsme drazí a milovaní všem,
Jen kdyby byly zuby ostřejší.
Ne, ne pro každého jedlíka
My mrkev jsme houževnatí.
CIBULE
Nejsem mrkev, ne, jsem divoká!
Měli byste zkusit cibuli -
Slzy potečou jako řeka.
Jsem největší vztek na zahradě!
VEDOUCÍ
Nezlob se, maličká,
Vlez do nočníku.
Polévka bude chutnější
A salát je pikantnější.
Líbíš se nám
Rychle dovnitř.
VEDOUCÍ
Co je to za chlapa?
OKURKA
Jsem prvotřídní okurka
Zelená, velká, sladká,
Konečně jsem unavený
Ležící na černé posteli.
VEDOUCÍ
Nezlob se, okurko,
Nenadávej, okurko,
Dáme do košíku
Dobrá práce!
PODZIM
Ale při pohledu na mraky,
Přichází slunečnice.
Kamaráde, nejsi blahosklonný
Podívejte se na zahradu!
SLUNEČNICE
Neletěl jsem vysoko
Neohrnuji nos.
Myslíš, že je to pro mě snadné
Nakrmit hejno vran?
Vrány nade mnou utíkají,
Klovou bez přestávky...
Kde potom získají semena?
Tyto děti?
RAJČE
Byl jsem tlustší a tlustší
Pila jsem vlhkost svými kořeny.
Nejprve zežloutla, pak zčervenala
A byl připravený k prasknutí.
Jsem rajče, strany červenají,
Musí se o mě postarat.
Nechte má semena dozrát
Na příští jaro!
PODZIM
Vaše úroda je dobrá.
Zrozený hustě.
A mrkev a brambory,
Bílé zelí,
Modré lilky
Červené rajče
Plánují dlouhou
A vážný spor.
(ZAŠKŘENÍ "SPOR O ZELENINU")
ZELENINA
Kdo z nás ze zeleniny,
Chutnější a užitečnější?
Kdo se všemi nemocemi
Budou všichni užitečnější?
VEDOUCÍ
Hrášek vyskočil, jaký to chvastoun!
HRÁŠEK
Jsem tak hezká
Malý zelený chlapec!
Pokud jen chci
Všechny pohostím hrachem!
VEDOUCÍ
Červená řepa uraženě reptala...
ŘEPA (důležité)
Dovolte mi říct slovo,
Nejprve poslouchejte!
Na boršč potřebujete červenou řepu
A pro vinaigrettu.
Jezte a dopřejte si -
Není lepší červená řepa!
ZELÍ (přerušení)
Ty řepo, drž hubu!
Zelná polévka se dělá ze zelí!
A co lahodné koláče zelí!
Trickster Bunnies
Milují stébla.
Ošetřím děti
Sladký pařez!
OKURK (perky)
Budete velmi potěšeni
Jíst lehce osolenou okurku.
A čerstvou okurku
Všem se to bude líbit, samozřejmě!
ŘEDKEV
Jsem rudá ředkev
Velmi se ti klaním.
Proč se chválit?
Už jsem všem známý!
MRKEV (koketně)
Příběh o mně je krátký.
Kdo by neměl rád vitamíny?
Vždy pijte mrkvovou šťávu
A kousni mrkev -
Pak budeš, příteli,
Silný, silný, obratný!
VEDOUCÍ
Tady je našpulené rajče
A mluvil přísně.
RAJČE
Nemluv, mrkev, nesmysly,
Zmlkni trochu!
Nejchutnější a nejpříjemnější
Samozřejmě, rajčatová šťáva!
DĚTI
Je v něm spousta vitamínů,
S radostí to pijeme!
CIBULE
Jsem kořením v každém pokrmu
A vždy užitečné pro lidi!
Uhodli jste to? Jsem tvůj přítel
Jsem jednoduchá zelená cibule!
BRAMBOR
Já, brambor, jsem tak skromný
Neřekla ani slovo.
Ale brambory jsou tak nutné
Velké i malé!
PEPŘ
Pepř je zajímavá zelenina,
Velmi chutné a ne nevýrazné.
Buď sladké nebo hořké
Nakrájejte a snězte plátek.
Žlutá nebo červená
Je velmi báječný.
Nebo možná zelená
Pečené nebo solené.
A můžete smažit
Jen pozor...
Nespalujte kůži
A starej se o své ruce.
LILEK
Kaviár z lilku
Tak chutné, zdravé...
VEDOUCÍ
Je čas ukončit spor!
ZELENINA
Nemá smysl se hádat.
(JE SLYŠET KLEPÁNÍ NA DVEŘE. VŠECHNA ZELENINA Ztichne.)
ZELENINA
Zdá se, že někdo klepe...
(VSTUPUJE DOKTOR AIBOLIT)
ZELENINA (radostně)
Tohle je doktor Aibolit!
AIBOLIT
No jasně, že jsem to já!
O čem se hádáte, přátelé?
ZELENINA
Kdo z nás je ze zeleniny
Všichni jsou chutnější a důležitější?
Kdo se všemi nemocemi
Bude to pro všechny lepší?
AIBOLIT
Být zdravý a silný,
Musí milovat zeleninu
Všechno bez výjimky!
O tom není pochyb!
Každý má svůj vlastní přínos a chuť,
A netroufám si rozhodnout:
Kdo z vás chutná lépe?
Kdo z vás je potřebnější?
(ZELENINA SPOJTE RUCE, UDĚLEJTE KULATOVÝ TANEC A ODCHOD)
PODZIM
Jak krásné podzimní les! Les je obrovskou zásobárnou přírody. Jeho hodnota není jen v jeho kráse, ale také ve velkém přínosu pro člověka. A jak lahodně nás les krmí na podzim! Kdo z nás nešel do lesa sbírat ořechy, houby a lesní plody! Kolik radosti přináší houbaření dospělým i dětem! Vyrazili jste do našeho lesa na houby?
Představme si, že jsme na houbové louce.
(DĚTI V HOUBAŘSKÝCH KOSTÝMECH NA GLADE. TANEC NA HUDBU A NAHRÁVÁNÍ BÁSNÍ)
1. Houby, houby,
Mastná strana
Stříbrná noha,
Skoč do košíku!
2. Pruhované vlny
Rozprchli se podél okraje lesa.
Jak na klobouku, tak na kůži
Všechny vypadají jako čepice ze šafránového mléka.
3. Pod osiky na pahorku
Houba v malinovém šátku.
Říkejte mi hřib
A budete to muset vzít.
4. Tady je hřib hřib.
Je krásný a zároveň skvělý!
V tlustém klobouku na jedné straně,
Noha je silná jako pahýl!
5. muchomůrka obecná
Seděl bokem na svahu.
DĚTI
NEJDEME na svah,
Nepotřebujeme muchomůrku!
6. V blízkosti jehel
Šafránové mléčné čepice pod stromy.
Ne malý, ne velký
A lžou jako nikláky.
(HOUBY TANCUJÍ A JEJTE PRYČ)
VEDOUCÍ
Dnes jsme hodně mluvili o podzimu,
Byli s ní šťastní a smutní s ní.
Stále úžasné roční období -
Že skvělý čas pak špatné počasí...
PODZIM
Užili jsme si spoustu legrace
Stali jsme se velmi blízkými přáteli.
Ale teď je čas
Rozejděte se, děti!
A jako připomínku vám všem
Rozdám světlé listy.
Ale listy nejsou jednoduché,
Obsahují zlaté bonbóny!
VEDOUCÍ
Štědrý podzim nás opouští,
Všechny nás hřálo její teplo.
A ať zůstane v srdcích nás všech.
Naše dovolená se konala v této hale.
(PÍSNIČKA O PODZIMU)
- Podání elektronického hlášení finančnímu úřadu přes internet
- Vyloučení právnické osoby z Jednotného státního rejstříku za nepravdivé informace: důvody, odvolání proti rozhodnutí Federální daňové služby o nadcházejícím vyloučení
- Co je to hostinec, můžete to zjistit kontaktováním pověřeného orgánu
- Žádost o zrušení registrace UTII IP Důvody zrušení registrace UTII