Vyberte si pro svůj výlet přírodní oblast. Prezentace na téma "cestování do přírodních oblastí Ruska"
Lekce č. 2.
Obecná lekce-hra.
Téma: "Cestujte přírodními oblastmi Ruska."
Cíl: Shrňte znalosti studentů v části „Příroda Ruska“.
úkoly:
1. Zopakujte a upevněte znalosti studentů na téma „Příroda Ruska“.
2. Rozvíjet kognitivní zájem a tvůrčí činnost, řeč, paměť, pozornost, vnímání. Zlepšete svou schopnost pracovat s geografickou mapou.
3. Pěstujte pečlivý přístup k povaze své rodné země a pocit hrdosti na svou zemi.
Zařízení:
- Zeměpisná mapa a značky s názvy přírodních oblastí; Kreslení letadla; Karty s obrázky stromů a zvířat. Křížovka „Obyvatelé Arktidy“ učebnice 4. třídy, díl č. 1. Vystřihněte obrázky pro hru "Mozaika".
Průběh lekce.
já Organizační moment.
Dlouho očekávaná chvíle opět přišla -
Je čas, abychom se vydali na cestu.
Volá nás do tajemného světa,
Tajemný svět přírody.
II. Úvod do tématu lekce .
U: Zvu vás, přátelé, na výlet letadlem. Vy a já projedeme všechny přírodní oblasti naší země a připomeneme si látku z minulých lekcí.
III. Kineziologická cvičení.
- "háky"(1 min) Chcete-li provést toto cvičení, nejprve překřižte kotníky. Jak je to pohodlné, pak překřižte ruce, spojte prsty do „zámku“ a otočte je ven. Chcete-li to provést, musíte natáhnout ruce dopředu s hřbety dlaní k sobě a palce dolů, přesunout jednu ruku přes druhou, spojit dlaně a sepnout prsty. Poté spusťte ruce dolů a otočte je dovnitř na úrovni hrudníku tak, aby vaše lokty směřovaly dolů. V této poloze byste měli jazyk tlačit na tvrdé patro za horními zuby. "Křížové kroky" (10krát) Toto je příčná chůze na místě. Když se člověk dotkne pravým loktem levého kolena a poté levým loktem pravého kolena.
IV. Aktualizace znalostí.
1.Individuální práce s kartami.
Učitel: (Přiložte k tabuli nákres letadla).
A nástup do letadla je pouze s letenkami. Vezměte si letenku, odpovězte na otázku a nastupte do letadla.
Tento pták je známý všem. Jeho peří je černobílé a žije vedle lidí. Za své činy dostala přezdívku „zlodějka“. |
Podívej, co to je - Všechno hoří jako zlato. Chodí v kožichu, drahá, Ocas je načechraný a velký. |
Viděl jsi ptačí hnízdo. Jak se máte dostaneš se dovnitř? |
Los, zajíc, vlk, liška, veverka, ježek, medvěd, sobol jsou zvířata... (která zóna?) |
Jehličnatý strom, kde slavíte Nový rok? |
Listnatý strom s bílou kůrou? V Tundře. Co je navíc, proč? Zakrslá bříza, topol, polární vrba, mech, mech, moruška. |
2 . Tlapy klokana, tělo myši, uši osla a ocas lva(jerboa). 3 . Jsem potravou „lodi pouští“(velbloudí trn). 4. Jsem velmi krásná, mám velkou hlavu, moji nepřátelé mě okamžitě zahrabou do písku (ještěrka). 5 . Jaký zázrak! Jaký zázrak! Nahoře je pokrm, dole je pokrm. Zázrak jde po silnici - Hlava trčí a nohy(želva). U: Výborně, kluci. Naše letadlo opět nabírá výšku a letíme dále. Během letu si ale musíte odpočinout. 4. Tělesná výchova minut. Vítr fouká ledový ( Děti mávají rukama) A zvedá oblak sněhu. Je drsný a mocný. ( Děti kroutí rukama) Zajíci se schovávají v křoví. Dokonce i mazaná liška Skrytá a sedící, ( Posaďte se na několik sekund na bobek a poté se postavte) No, sníh letí a letí. ( Mávají rukama) Ale zlá vánice utichla, Celá oblast zbělela. ( Protažení – paže do stran.) Na obloze svítí slunce. ( Protáhněte se – paže nahoru) Přes pole cválá liška. ( Skákání) No, trochu se projdeme ( Chůze) A vrátíme se domů k sobě. ( Děti sedí u svých stolů) 5. Zóna tundry. A). Popis zóny. U: Ty a já letíme nad další zónou . Klima této zóny je drsné: zima trvá déle než školní rok a léto je velmi krátké a chladné. Po celý rok vanou studené větry a v zimě zuří sněhové bouře. A pod sněhem je zmrzlá půda. I v létě rozmrzne jen o 10-15 cm a pod ním zůstává permafrost. Velké rostliny zde nemohou růst, všechny jsou zakrnělé. Snaží se obejmout zem, je tam tepleji a v zimě je sníh úplně zakryje a ochrání před mrazem. U: Kluci, v jaké zóně přistane naše letadlo? D: V tundře. U: Ukaž na mapě, kde se nachází zóna tundry. Karta „Tundra“ je připojena ke kartě. b). Hra "Najdi toho zvláštního." Na tabuli jsou napsány sloupce slov s názvy zvířat a rostlin. V každém sloupci musíte najít zvíře nebo rostlinu, která není vhodná pro tundru. moruška bílá koroptev V dalších lekcích budeme studovat přírodu našeho regionu. Díky za lekci. |
Galina Babíková
GCD o okolním světě na téma „Cestování přírodními oblastmi“
GCD podle světu kolem nás na toto téma«»
Připravila a vede učitelka 1. čtvrtletí. kategorie Babíková G. A.
Typ činnosti: aktualizace dříve nabytých znalostí.
Typ činnosti: kvízová lekce.
Cíl: vytvoření holistického pohledu na přírodní oblasti. Zobecnění a upevnění představ dětí o obyvatelích přírodní oblasti: Arktida, horké země, smíšený les.
Metodické techniky: konverzace, hra.
Přípravné práce: Prohlížení encyklopedií, prohlížení prezentací na dané téma, konverzace, didaktické hry.
Úkoly:
Vzdělávací: shrnout znalosti dětí o klimatických podmínkách charakteristických pro rostliny a zvířata; upevnit dříve nabyté znalosti. Rozvíjet logické myšlení, paměť, pozornost.
Vývojový: rozvíjet u dětí verbální a logické myšlení, rozum, vyvozovat závěry. Rozvíjet fonematické uvědomění
Vzdělávací: pěstovat smysl pro dobrou vůli, zodpovědnost, spolupráci, rozvíjet dovednosti týmové práce. Pěstujte lásku k příroda.
Prostředek: prezentace « Cestování přírodními oblastmi» , pro vystavení, vystřihování obrázků (Arktika, písmena, předměty pro sestavení modelů přírodní oblasti(Arktida, smíšený les, obrázky zvířat z Afriky a Antarktidy, horké země, smíšený les, lepidlo, ubrousky, vstupní hudba. Obálky na vkládání úkolů, emblémy, výsledkové tabulky.
Průběh kvízu:
Děti vstupují do sálu za hudby, vezmou si z krabice emblémy a rozdělí se do týmů. (snímek č. 1 na obrazovce)
- Vychovatel: Ahoj děti, dívky a chlapci. Jsem rád, že jsme zase spolu a nestojíme na jednom místě. Ty a já nemáme čas se nudit, takže je čas začít hru. Ale než začnete hru, řeknu vám o pravidlech. Tak:
1. Aby tým vyhrával, pracujte společně, spolu a nehádejte se ukvapeně;
2. Neodpovídejte na otázky společně sborově, nekřičte, odpovídejte pouze po jedné;
3. Naslouchejte jeden druhému, nepřerušujte se, umět počkat a pak se doplňovat;
4. Hru sleduje porota, ach, a ta je přísná, pokud tým odpoví správně, jsou mu uděleny body, pokud se chová špatně, body se odečítají, ale za nesprávnou odpověď nejsou body.
Zobrazení příkazu "Sněhová vločka" A "Slunce"
Zahřejte se.
vychovatel: Kluci, co je? přírodní oblast? Který přírodní oblasti, které znáte?
Odpovědi dětí: Část země s určitým klimatem, rostlinami a zvířaty; Poušť, tropy, Arktida, Antarktida, smíšený les, tundra, ...
vychovatel: Výborně! A náš kvíz začíná v Vydejme se na cestu přírodními oblastmi.
1. ÚKOL: Jsou před vámi dva přírodní zóny Afriky a Antarktidy nyní budete muset obsadit přírodní oblasti zvířata, Týmová vločka osídlí Antarktidu a týmové slunce Afriku. Buďte opatrní, vaše obálky obsahují zvířata, která žijí v jiných přírodní oblasti, měli by být ponecháni na stole a sděleno jim, proč jsou zbytečné.
Děti za doprovodu hudby nalepují zvířátka na stojany přírodní oblasti.
Vysvětlí, která zvířata neoznačili a svou odpověď zdůvodní.
vychovatel: Výborně, úkol jsme splnili, jedeme dál.
2. Úkol. Schovávat se a hledat.
vychovatel: -A nyní se zvířata rozhodla hrát si s vámi na schovávanou, nyní se na obrazovce objeví skrytá zvířata a musíte hádat, kdo je zobrazen na obrazovce. (Skluzavky s maskovanými zvířaty)
3. Hádanky
vychovatel: Třetí soutěž je mozková, je potřeba myslet hlavou, kdo vyluští hádanky, získává body.
Tady jsou koně, všichni v pruzích,
Možná mají na sobě námořnické obleky
Ne, mají takovou barvu.
Hádej, kdo to je? (zebry)
V zoo najdu
Tato šelma je v rybníku.
Pokud přijde na břeh,
Stane se velmi nemotorným. (Hroch)
Vylíhl se z ulity
Má velké zuby
Povahově není moc hezký
Rád se potápí do Nilu. (Krokodýl)
Užijte si to rychle!
Před tebou je král zvířat,
Zázračná hříva se třásla,
Hedvábné a krásné. (Lev)
Skořápka není košile,
Tohle je dům, není to děsivé.
A hostitelka vypadá hrdě -
Cítím se klidně v pevném domě! (Želva)
Tady je živý jeřáb
Obyvatel horkých zemí.
Z vícepatrových kufrů
Trhá jak listy, tak banán. (Žirafa)
Obr s hadicovým nosem
Myje se jako ve sprše.
Tento obyvatel horkých zemí
Největší na souši. (Slon)
Přišel z horkých zemí,
Tam žila mezi vinnou révou
A visící na nich za ocas,
Snědl jsem banán. (Opice)
4. Pohyblivý.
vychovatel: Teď trochu rozhýbejme naše zvířata
Dostali hlad a požádali je, aby je nakrmili. Chcete-li to provést, musíte rychle sbírat
ovoce pro ně. Každý člen týmu si vezme pouze jedno ovoce,
vložte do košíku, vyhrává tým, který ovoce nasbírá nejrychleji.
vychovatel: -Dobře, dobrá práce, všechna zvířata byla nakrmená a šťastná.
A teď je čas přemýšlet hlavou a odpovědět na moje otázky: Otázka jedna tým: Jaké vlastnosti zvířat jim pomáhají přežít v horkém klimatu?
Odpovědi dětí – vydrží dlouho bez vody, nemají vlasy, tenkou kůži atp.
vychovatel: Otázka pro druhý tým: Mohla by tato zvířata žít na severu?
Odpovědi dětí: ne
Pedagog Proč?
Odpovědi dětí Na severu je zima a tato zvířata nemají teplou srst, nebudou mít co jíst.
5. Výborně, nyní věnujte pozornost herní obrazovce: kdo je ten lichý a proč?
6. Sbírejte slova Afrika a Sever.
7. Bleskový průzkum pro kapitány týmů, každému kapitánovi budou položeny otázky, musí být zodpovězeno rychle, bez váhání, odpověď musí být ANO nebo NE za každou správnou odpověď 1 bod
Bleskové otázky
1. Je lev dravé zvíře? (ANO)
2. Žije lední medvěd v Africe?
3. Sněží v horkých zemích téměř každý den? (ŽÁDNÝ)
4. Žijí žirafy, sloni a hroši v horkých zemích? (ANO)
5. Vydrží velbloud dlouho bez vody? (ANO)
6. Žije medvěd hnědý v Arktidě? (ŽÁDNÝ)
7. Je vlčí dům dutý? (ŽÁDNÝ)
8. Jí lední medvěd maliny? (ŽÁDNÝ)
9. Jsou zvířata severu spolehlivě chráněna před chladem? (ANO)
10. Je tygr velká kočka? (ANO)
11. Žije krokodýl ve vodě? (ANO)
12. Jedí opice banány? (ANO)
Odvedli jste skvělou práci
8. Domácí úkol Minipříběh o zvířátku.
Výborně, nyní si poslechněme členy poroty, kteří vám řeknou, kolik bodů každý tým získal.
Zpráva poroty
vychovatel:
Oh, jak skvělí kluci!
Všichni tvrdě pracovali
A teď přišla řada,
Odměňte každého, kdo hrál!
Ocenění vítězů.
Publikace k tématu:
Dobré odpoledne, drazí přátelé, kolegové a hosté stránky! Venku už je jaro, ale rád bych si připomněl ubíhající zimu, protože ji přinesla.
Cíle: Shrnout a systematizovat znalosti dětí o sezónních jevech. Vzdělávací cíle: Upevnit znalosti dětí o vlastnostech.
Abstrakt NOD o okolním světě „Luntikova cesta do přírodní rezervace Chvalynskij“ Cíl: seznámit děti s přírodní rezervací Chvalynsky; rozvíjet zodpovědný a starostlivý přístup k naší přirozené přírodě; vzdělávat děti.
Téma: "Zelenina". Cíle: - upevnit znalosti dětí o zelenině, objasnit jejich název, barvu, tvar, naučit je rozlišovat podle vzhledu; - rozšířit.
- Jméno, obrázek na mapě.
- Vlastnosti přírody:
- klima
- flóra
- fauna
3. Tundra a člověk.
4. Environmentální problémy.
5. Ochrana přírody.
Cestování přírodními oblastmi Ruska.
Snímek 2
Podél břehů Severního ledového oceánu se v délce tisíců kilometrů od západu na východ táhne pás tundry bez stromů. Tundra se nachází na euroasijském kontinentu. Název pochází ze samského jazyka a znamená „bezstromová pláň“. V překladu z finštiny to znamená „sterilní, nepřátelský“.
Jméno a obrázek na mapě
Snímek 3
Podnebí
- Zima je dlouhá, trvá 7-8 měsíců, teploty dosahují -50°C. Po většinu roku je tundra pokryta sněhem do hloubky 15-30 cm a pod ní je permafrost, který jde do hloubky 50 m.
- Léto je krátké a chladné. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce (červenec) nepřesahuje +10° C. I na vrcholu léta jsou mrazy a sněžení.
Snímek 4
Flóra tundry
- Trpasličí bříza
- Trpasličí vrba
- Pryskyřičný mech a brusinka
- Moruška
Snímek 5
Proč jsou rostliny tundry krátké?
- Rostliny tundry mají výšku 15-20 cm, většina má plazivý stonek.
- Krátká, chladná léta zpomalují růst rostlin. V zimě silný vítr odřezává nadzemní části.
Snímek 7
Fauna tundry
Snímek 8
Polární liška
Obyvatelem tundry je polární liška. Řád: dravý. Hmotnost těla není větší než 10 kg, délka těla je asi 100 cm, z toho 30 cm je ocas. Vědci napočítali 125 zvířat a 25 rostlin na jídelníčku arktické lišky v Rusku. V průměru rodí arktické lišky až 9 mláďat. Žije v tundře, na pobřeží Severního ledového oceánu, ale v zimě se často zatoulá na jih Finska. Existuje odrůda s namodralou srstí.
Snímek 9
Lemming
Lemmíci jsou dojemná chlupatá zvířata, vysoká asi 13 cm. Většinou jsou hnědé barvy. Některé druhy lumíků v zimě mění svou kůži z hnědé na bílou, takže jsou na sněhu neviditelní. O lumících se vyprávějí nejrůznější historky, například že páchají hromadnou sebevraždu tím, že se vrhnou do vody. Ve skutečnosti se jedná o docela prosperující zvíře, i když jeho počty rok od roku kolísají. Když je lumíků moc, nemají dostatek mechu, je jich méně V zimě se neukládají k zimnímu spánku a pod sněhem dokonce plodí.
Snímek 10
SOB
Délka těla do 2 metrů, výška do 150 cm, hmotnost do 200 kg. Parohy jsou velmi velké, mají je samci i samice, to odlišuje soba od ostatních jelenů. Kopyta jsou velmi široká a zakřivená jako podkova. díky tomu se jeleni snadno prohrabávají sněhem. Velmi přesně najdou nejen sobí mech pod sněhem, ale také keře bobulí a houby. Denně ujdou až sto kilometrů.
Snímek 11
Ptáci tundry
Snímek 12
Jak se zvířata přizpůsobují životním podmínkám?
Jaký druh „oblečení“ mají zvířata?
2. Jakou barvu?
Měnící se, v zimě bílá, v létě světlá.
3.Jaké jsou velikosti?
Tvary těla jsou různé. Srst je hustá a dlouhá, se spoustou chmýří a peří.
4. Jaký je tvar vašeho těla?
Různé, ale ne velké.
Shrnutí lekce o světě kolem nás ve 4. třídě
s multimediální prezentací
“Cesta přírodními oblastmi Ruska”
Připraveno a provedeno
učitelka základní školy
MKOU "Razdolyevskaya Osh"
Salamatová A.Yu.
Akademický rok 2016-2017
Typ lekce : netradiční - zobecnění probírané látky.
Forma lekce : Cestovatelská lekce.
Cíle lekce:
Shrňte znalosti studentů v části „Příroda Ruska“;
Upevnit představy o vlastnostech přírody, podmínkách neživé přírody, živých bytostech,
vztahy v přírodě, význam charakteru dané zóny pro člověka, její využití;
Otestujte znalosti, dovednosti a schopnosti studentů k tématu.
Rozvíjet:
Kognitivní zájem;
Tvůrčí činnost;
Schopnost analyzovat na základě dříve prostudovaného materiálu a vyvozovat závěry;
Schopnost pracovat s mapou.
Vychovat:
Úcta k přírodě;
Vzájemná pomoc a vzájemná kontrola prostřednictvím společných činností v procesu řešení a kontroly úkolů.;
Zvýšit zájem o předmět prostřednictvím herní formy lekce.
Zařízení:
Multimediální instalace, karty s názvy přírodních zón Ruska, 6 obálek se sadou popisů přírodních zón, „Zoologické loto“, učebnice „Svět kolem nás“ 4. třída, tištěné sešity k učebnici „Svět kolem nás“ , mapa „Přírodní oblasti Ruska“, kontrola listů pro každého studenta.
Formy práce: frontální, skupinová, parní.
Metody výuky: verbálně - názorná, samostatná práce žáků ve skupinách, herní momenty, soutěže.
Plánovaný výsledek:
Rozvoj zájmu o studium přírody Ruska.
Zdokonalování a prohlubování počátečních znalostí o přírodních oblastech Ruska.
Sestavte si tabulku sami pomocí učebnicového materiálu.
Průběh lekce.
1. Organizační moment.
Učitel: Dnes nás čeká zajímavý zápas
Každý z vás se na to připravoval.
Abyste vyhráli, musíte hodně vědět,
Umět myslet a logicky uvažovat.
Myslím, že všechno zvládneš,
(Prezentace. Snímek 1)
2. Úvod do tématu lekce
Učitel:- Dnes máme test a obecnou lekci na téma „Přírodní oblasti Ruska“. Při putování přírodními oblastmi jsme viděli a slyšeli mnoho zajímavého o přírodě, flóře a fauně naší země. Naším úkolem je otestovat a shrnout znalosti na toto téma. Můžete se otestovat na cestě poznání.
Pokud dobře odpovíte na otázky, můžete překonat velkou vzdálenost. Nezapomeňte si přinést vtip, pozornost, postřeh, upřímnost a další dobré vlastnosti.
Pro úspěšný výlet navrhuji zapamatovat si, s čím jsme se seznámili při studiu každé přírodní zóny.
3. Aktualizace znalostí.
„Warm-up“ Podívejte se na podmínky zahřívání na obrazovce. ( Prezentace. Snímek 2)
(Za každou správnou odpověď z místa student obdrží obrázek zvířete) (Příloha 1)
(Přední práce na problémech učitelů)
Otázky učitele:
Doporučené odpovědi studentů
1. Kterými oceány omývá Rusko?
a) ze západu?
b) ze severu?
c) z východu?
Atlantik
Severní-Arktida
Klid
2. Na území Ruska jsou roviny...
Východoevropská, Západosibiřská, Středosibiřská plošina.
3. Rusku se říká kamenný pás
Pohoří Ural
4. Nejhlubší jezero v Rusku
Bajkal
5. Řeka odvádějící své vody do Kaspického moře
Volha
6. Kolik přírodních zón je v Rusku?
Arktický
Lesnaja
Pouště a polopouště
10. Subtropické pásmo v Rusku
Pobřeží Černého moře na Kavkaze.
Učitel: Pojďme si to shrnout. Vybarvěte tolik buněk na cestě, kolik máte obrázků zvířat.
4. Zobecnění poznatků o situaci, charakteristikách neživé přírody a zaměstnáních obyvatel přírodních oblastí.
Pracujte ve skupinách.
Učitel:
Nacházíme se na geografické stanici ( Prezentace. Snímek 3)
Rozdělte se do skupin po 4 lidech sedících vedle sebe. Každá skupina si vybere vedoucího a obdrží obálku s názvem přírodní oblasti. Uvnitř obálky jsou různé karty, ale pouze 3 z nich odpovídají vaší přirozené oblasti. Vaším úkolem je vybrat a umístit správné odpovědi na tabuli.
(Studenti pracují ve skupinách, najdou 3 odpovídající kartičky, přiloží je k tabuli, jeden ze skupiny krátce pohovoří o přírodní oblasti pomocí karet, je-li to žádoucí, přidá informace z webové stránky, kterou si prohlíželi)
Rada:
Černomorové.
Tundra
Arktický
Poušť
Lesnaja
Step
Přírodní oblast
Pozice zóny
klima
Okupace obyvatelstva
Vzorová odpověď studenta:„Arktická zóna se nachází v Severním ledovém oceánu a na ostrovech, které se v něm nacházejí. Klima v arktické zóně se vyznačuje krátkými chladnými léty a dlouhými mrazivými zimami. Arktická zóna má permafrost, hluboký sníh a silné sněhové bouře. Malá populace se zabývá rybolovem, vědeckým výzkumem a přepravou zboží lodí.“
(podobně i pro ostatní přírodní oblasti).
Kontrola a sečtení výsledků etapy na „Knowledge Track“ na základě počtu správných odpovědí skupiny.
(Pokud skupina neudělala žádné chyby, vybarví všichni její členové 3 buňky, každá chyba -1 bod)
5. Tělesné cvičení. Chodíme spolu v naší rodné zemi. (pochod na místě)
Napravo od nás je zelená louka. (otočení)
Nalevo od nás je les (otočení)
Takový les je plný zázraků.
Veverky skáčou z větve na větev, (skákání)
Sova mávne křídly. Páni!
Je to dechberoucí! (mávej rukama)
Slunce svítí nad břízami. (hlava se otáčí)
Bobule a houby vítáme! (naklonění)
6. Zobecnění poznatků o zvířatech obývajících přírodní oblasti.
Učitel: Přijíždíme na další stanici naší cesty, "Zoologická"
Hra „Rozptýlit zvířata v přírodních oblastech“ ( Prezentace. Snímek 4)
(Studenti, kteří obdrželi karty, je umístí do příslušných zón.)
Odpověď: Arktický– velryba, tuleň, papuchalka;
Subtropy– kudlanka nábožná, srnec, delfín, skarabeus;
Tundra– lumík, sob;
stepi– klisnička, gopher;
Lesní zóna - rys, tetřev, los;
Pouště- korzák, ježek ušatý.
Zkouška:
Učitel: Pojmenujte zvířata, která děti usadily v arktické zóně (tundra, lesy atd.)
kdo nesouhlasí? Vysvětlete svou odpověď.
Shrnutí etapy. Pokud jste své zvíře umístili správně, vybarvěte 1 čtverec
Učitel: Je čas jít dál. Přijíždíme do stanice Botanicheskaya
(Prezentace. Snímek 5)
7. Zobecnění poznatků o rostlinách přírodních oblastí.
Učitel: Chlapi! Jste požádáni, abyste si zapamatovali různé rostliny rostoucí v určité přírodní oblasti a dokončili test. Na jednotlivé listy napište čísla popisu rostlin k uhádnutému názvu.
Vlastní list:
kaštan
modřín
sobí mech
dub
lišejník
Učitel čte otázky na snímku jednu po druhé. Děti zapisují čísla uhodnutých rostlin
(Prezentace. Snímek 6)
Autotest. Zkontrolujte své úspěchy na obrazovce.
(Prezentace. Snímek 7)
Správná odpověď: 1-lišejník
2-dub
3-modřín
4-kaštan
5-mech.
Učitel: Podle počtu správných odpovědí vyplňte buňky v „Knowledge Track“.
Učitel: Myslím, že jste úkol úspěšně splnili a odjíždíme na poslední stanoviště naší cesty „Ekologické“
8. Zobecnění znalostí o národních parcích a rezervacích Ruska.
Rozvíjení schopnosti samostatně pracovat s tabulkami s využitím učebnicového materiálu.
(Prezentace. Snímek 8)
Učitel: Během cesty jsme úspěšně přesídlili zvířata do přírodních oblastí a naučili se názvy rostlin rostoucích v Rusku. Připomínám, že některé z nich jsou pod státní ochranou jako ohrožené. Připomeňme si, jaké přírodní rezervace a národní parky byly v Rusku vytvořeny v jednotlivých přírodních oblastech.
V tištěných sešitech najděte úkol na straně 46
Pomocí učebnicového materiálu vyplňte tabulku
"Rezervace a národní parky Ruska."
Jméno
Kde je?
Při vytvoření
Wrangelův ostrov
Arktická zóna
(Mezi Východosibiřským a Čukotským mořem)
Přírodní rezervace Taimyr
Zóna tundry
(poloostrov Taimyr)
Prioksko-terrasny
Lesní zóna
(Na jihu moskevské oblasti podél břehů řeky Oka)
1945
Dropská školka
Stepní zóna
Rezervace "Černé země"
Pouštní zóna
(Kalmycká republika)
1990
Národní park Soči
Pobřeží Černého moře
Pracujte ve dvojicích a zkontrolujte vyplněnou tabulku pomocí snímku na obrazovce.
(Prezentace. Snímek 8)
Učitel: Za každou správně označenou rezervu se přebarví jedna buňka. Sečtěte počet správných odpovědí a vybarvěte odpovídající počet buněk.
Učitel:
Jaký závěr lze vyvodit z výsledné tabulky?
Doporučená odpověď studentů: Stát se stará o přírodní zdroje země. To potvrzuje skutečnost, že v celém Rusku byly vytvořeny přírodní rezervace a národní parky, kde jsou chráněny vzácné rostliny a zvířata.
9. Shrnutí lekce. Odraz.
Učitel: Kolik kilometrů jsi ušel po cestě poznání? (1 buňka – 1 km)
Která stanice vás obzvláště zaujala?
Co se vám v lekci povedlo?
Co se nepovedlo, na čem je potřeba zapracovat?
Učitel: Zvláště bych chtěl zmínit chlapy
který aktivně pracoval ve třídě...
10. Domácí úkol:(Prezentace. Snímek 9)
Dostanete úkol dle vlastního výběru:
A) „Jsem ekolog-výzkumník.“ Připravte zprávu o vzácné rostlině nebo živočichovi v jedné z rezervací;
B) "Chraňte přírodu!" Dokončete úkol v sešitu s tištěnou základnou, str. 47–48 „Červená kniha Ruska“
B) „Mladý geograf“ připraví abstrakt na téma „Přírodní oblasti Ruska“
Průběh akce
Vedoucí. Chlapi! Dnes musíme podniknout vzrušující cestu přírodními oblastmi naší vlasti. Během výletu uslyšíme a uvidíme spoustu zajímavostí o přírodě, rostlinách a zvířatech naší země. 3 týmy jedou na výlet. Pojďme se s nimi seznámit.
I. Pozdravy týmů.
Týmy se seřadí na pódiu a střídají se v prezentaci svých jmen, motta a emblémů.
Vedoucí. Před odjezdem je nutné zkontrolovat, jak se týmy na cestu připravily.
II. Zahřejte se.
Úkol 1. Odpovězte na otázky.
1. tým.
Jak určit strany obzoru podle Slunce?
2. tým.
Jak určit strany obzoru za oblačného počasí?
3. tým.
Co může nahradit kompas?
Úkol 2. Přečtěte si plán.
Týmy dostanou karty s plány oblasti. Hráči je musí umět číst.
Vedoucí. Vidíme tedy, že týmy jsou na cestu připraveny. A nyní musí každý tým určit, ze které přírodní zóny zahájí svou cestu.
III. Cesta.
Úkol 1.
Vedoucí. V této soutěži zjistíme, jak týmy znají přírodní oblasti Ruska.
Každý tým dostane obálku – dopisy popisující přírodní oblasti. Každý tým musí pojmenovat navrhovanou zónu.
1. obálka. Toto je bezlesá bažinatá pláň na severu naší vlasti. Příroda je zde drsná. Zima je větrná, studená, s mrazy přes 50 stupňů. Zima trvá 8-9 měsíců. Je trochu sněhu. Půda proto zamrzá do velkých hloubek. (Tundra.)
2. obálka. Tato zóna jsou nekonečné pláně, rozlohy bez stromů. Zima je zde krátká a poměrně chladná, zvláště na východě. Léto je dlouhé a horké. Je málo srážek, většinou v létě. (Step.)
3. obálka. Povrch této zóny je na mnoha místech pokryt písečnými dunami. Málokdy tu prší. Léto je dlouhé, horké a suché. Zima je krátká a není studená. Teploty v zimě dosahují 30 stupňů pod nulou. (Poušť.)
Úkol 2.
Vedoucí. Nyní zjistíme, zda týmy znají rostliny přírodních oblastí.
Každý tým dostane herbář. Týmy musí pojmenovat rostliny, popsat je a uvést název oblasti, ve které rostou.
1. tým: velbloudí trn, mech.
2. tým: tulipán, cedr.
3. tým: bříza, pelyněk.
Úkol 3.
Vedoucí. V této soutěži se týmy budou muset setkat se zástupci zvířecího světa různých přírodních zón.
Týmy dostanou kartičky s křížovkami. Je potřeba luštit křížovky a určit, z jakých přírodních oblastí tato zvířata pocházejí.
1. tým.
1. Malý hlodavec, který si vyhrabává složité nory, ve kterých žijí ve skupinách. (pískomil.)
2. Plaz s dlouhým ocasem, který dokáže v době nebezpečí odhodit. (Ještěrka.)
3. Velký savec, který dokáže přežít dlouhou dobu bez potravy a vody. (Velbloud.)
4. Velký brouk, který koulí koule trusu. (Skarab.)
2. tým.
1. Malý hlodavec s huňatým ocasem, který žije na stromech. (Veverka.)
2. Velký savec s krásnými rozvětvenými rohy. (Jelen.)
3. Velké zvíře, které v zimě hibernuje. (Medvěd.)
4. Dravý živočich, který žije ve smečkách. (Vlk.)
3. tým.
1. Hlodavec žijící v norách kazí úrodu obilí. (Gopher.)
2. Hmyz schopný cvrlikat a létat na krátké vzdálenosti. (Saranče.)
3. Velký pták s bystrým zrakem, který žere malé hlodavce. (Orel.)
4. Jedovatý plaz, který leze a živí se malými hlodavci. (Zmije.)
IV. Soutěž fanoušků.
Vedoucí. Fanoušci mohou svým týmům přinést body navíc. Musíte si pamatovat a zpívat řádky z písní, které zmiňují zvířata nebo rostliny. Za každou skladbu získá tým 1 bod.
V. Soutěž výtvarníků.
Každý tým si vylosuje zvíře nebo ptáka z jedné z přírodních zón. Pokud soupeři uhodnou, co se losuje, získá bod.
VI. Pokračování cesty.
Vedoucí. Skončili jsme v pohoří Ural. Ural je velmi bohatý na minerály. Nemůžeme jít dál, dokud některé z nich nevyjmenujeme.
Týmům jsou nabídnuty sbírky minerálů, které musí identifikovat a pojmenovat.
VII. Soutěž kapitánů.
Vedoucí. Obdrželi jsme stížnosti od obyvatel lesů, zahrad a zeleninových zahrad. Kapitáni týmů musí identifikovat stěžovatele a odpovědět, zda je stížnost oprávněná či nikoli.
stížnost 1. Jo a lidi mě nemají rádi. Víš, nelíbí se jim můj hlas a říkají, že moje oči nejsou krásné. Myslí si, že přináším potíže. je to tak? Nebýt mě, občas by někteří museli sedět bez chleba. Tak si dobře rozmysli, měl bys mě urazit nebo milovat? (Sova. Chráněná od roku 1964. Jedna sova popelavá zničí za léto více než 1000 hrabošů, kteří jsou schopni za léto zničit 1 tunu obilí.)
stížnost 2. Na zeměkouli snad není žádný takový tvor, o kterém se vypráví tolik legend a pověstí jako o nás. Nelíbí se mi, že milujeme tmu, že nevypadáme jako obyčejní ptáci a zvířata. Ale jsme přátelé lidí, ne nepřátelé. co bychom měli dělat? Vždyť jsme se tak narodili. Často nás urážejí. (Netopýr.)
stížnost 3. Sama vím, že nejsem krásná. Kdybych byl blízko, mnozí by uhnuli stranou, jinak by mě hodili kamenem nebo kopli. a za co? Ne každý může být krásný! A lidé ze mě mají velký prospěch. (Ropucha. Jedna ropucha zachrání celou zahradu před housenkami a červy. Pokud jsou v domě švábi, přineste ropuchu, švábi zmizí.)
VIII. Soutěž odborníků na ptáky.
IX. Shrnutí.
Slovo mají členové poroty, kteří sečtou výsledky soutěže, vyhlásí vítěze a předají jim ceny.