Mimoškolní aktivita „Trénink pozornosti. Zlepšení mentálních operací
Lekce „Rozvoj kognitivních schopností“
Podrobit: Rozvoj koncentrace. Rozvoj myšlení.
Cíl: Vytvářejte podmínky pro rozvoj koncentrace a myšlení.
Plánované studijní výstupy včetně tvorby UUD
Kognitivní UUD: rozvíjení schopnosti samostatně identifikovat a formulovat kognitivní účel a téma lekce; vědomá a dobrovolná konstrukce řečového projevu v ústní formě; samostatné vytváření způsobů řešení tvůrčích problémů; výběr podkladů pro srovnání, důkaz.
Komunikace UUD: rozvoj schopnosti naslouchat a slyšet jeden druhého, vstupovat do dialogu; plánování vzdělávací spolupráce se spolužáky (při párové a skupinové práci); schopnost vyjádřit své myšlenky s dostatečnou úplností a přesností.
Regulační UUD: stanovení cílů jako stanovení vzdělávacího úkolu založeného na korelaci toho, co již studenti znají a naučili se, a toho, co je dosud neznámé; plánování – stanovení posloupnosti dílčích cílů s přihlédnutím ke konečnému výsledku; prognózování – předvídání výsledku a úrovně osvojení znalostí, jejich časové charakteristiky; oprava - provedení nezbytných doplňků a úprav způsobu působení v případě nesouladu mezi normou, skutečným působením a jeho výsledkem; hodnocení – identifikace a povědomí studenta o tom, co se již naučil a co se ještě musí naučit, povědomí o kvalitě a úrovni asimilace; seberegulace jako schopnost mobilizovat sílu a energii, projevovat vůli a překonávat překážky.
Osobní UUD: formování kultury výchovné práce; morálně - etická orientace, posouzení asimilovaného obsahu, zajištění osobní morální volby.
Spojení metapředmětů: umění, životní prostředí, matematika.
Zařízení: Pracovní sešit O. Kholodova „Mladým chytrým lidem a chytrým dívkám“ 1. třída (1. část), obálka se zadáním, kresba sněhuláka, slunce.
Průběh lekce
Dobré odpoledne, milí hosté, milí kluci! Jsem rád, že vás všechny mohu přivítat v naší kroužkové třídě. Doufám, že naše setkání nám všem přinese radost z komunikace a dobrou náladu.
Chlapi, podívejte se na tabuli, co to na nás září a usmívá se? (Slunce)
Usmějme se slunci. Nyní se pojďme obrátit na naše hosty a věnovat jim naše slunečné úsměvy. Díky vašim úsměvům se budou cítit tepleji a pohodlněji.
Nyní se otočte ke mně a představme si, že vaše dlaně jsou malé zrcadlo, podívejte se do něj a usmějte se na sebe.
Teď se na sebe usmějte, usmějte se na mě.
Laskavý úsměv vám totiž zvedne náladu a zlepší vaše zdraví.
Kluci, dnes jsem pro vás dostal dopis. Pojďme si to přečíst.
„Dobrý den, drazí kluci. Dostal jsem se do velkých problémů. Baba Yaga roztrhala mou fotografii a očarovala mě. A teď tě nemůžu navštívit. Pomozte mi prosím. Tvůj přítel sněhulák."
Kluci, pomozme sněhulákovi. Abychom to udělali, musíme ty a já splnit úkoly a poté fotku po částech shromáždíme a odčarujeme. Jste připraveni? Pak začněme.
Aby byla vaše práce snadná a zajímavá, udělejte si „Mozkovou gymnastiku“ a rozcvičku.
I. Mozková gymnastika.
Cíl: zlepšení ukazatelů různých duševních procesů, které jsou základem tvůrčí činnosti: zvýšení kapacity paměti, zvýšení stability pozornosti, urychlení řešení elementárních intelektuálních problémů, urychlení psychomotorických procesů.
1. „Potřesení hlavou“ - (30 sekund).
Účel: Cvičení stimuluje mozkovou činnost.
Hlava se pomalu houpe ze strany na stranu, brada sleduje mírně zakřivenou linii přes hrudník, jak se krk uvolňuje.
2. Líné osmičky.
Účel: Cvičení aktivuje strukturu mozku, zajišťuje zapamatování a zvyšuje stabilitu pozornosti.
Nakreslete osmičky ve vzduchu v horizontální rovině třikrát každou rukou a poté oběma rukama.
3. "Myšlenka."
Účel: Cvičení zlepšuje pozornost, jasnost vnímání a řeč.
Jemně třikrát převalujte uši shora k lalůčku.
4. "Gymnastika pro oči."
Cíl: Prevence zrakového postižení.
"Blikáme hladce očima,
A pak je zavřeme.
Aby měl více síly
Položili na ně dlaně.
Raz, dva, tři, čtyři, pět!
Můžeš otevřít oči."
II. Zahřejte se. Týmová práce.
Cíl: zapojit děti do práce, připravit je na aktivní vzdělávací a poznávací činnost v průběhu celé vyučovací hodiny; rozvoj inteligence, rychlost reakce.
Takže chlapi, splňte 1 úkol na záchranu sněhuláka:
1. "Přemýšlejte, hádejte, odpovězte unisono!"
- Jaké je dnes datum? Měsíc? den v týdnu? roční období? Na jakém semaforu byste měli přejít ulici? T – souhláska a – O? Kolik ocasů mají dva osli? Sasha má 5 knih a Péťa má stejný počet. Kolik knih mají kluci? Jak se jmenuje pruhovaný africký kůň? Která písmena nepředstavují zvuky? Uveďte poslední den v týdnu... Maximovi je 5 let a Kolja je o 2 roky starší než on. Kolik let je Kolja? Pracuje v dole? (horník) V horké kovárně? (kovář) Kdo všechno ví? (Dobrá práce).
Výborně, kluci, dokončili jsme první úkol a dostáváme část 1 fotografie.
IIjá. Logicky - vyhledávací úkoly. Pracujte ve dvojicích.
Cíl: Naučte děti schopnosti pozorovat, porovnávat, zobecňovat, nacházet vzorce, vytvářet jednoduché předpoklady, testovat je, vyvozovat závěry, „extrahovat“ nové informace; rozvíjet řeč.
1. Úkol „Najít další objekt“
Cíl: rozvíjet logické myšlení, schopnost pracovat ve dvojicích a provádět vzájemné ověřování.
Otevřete si poznámkové bloky na straně 22 a dokončete úkol č. 1.
(úkol přečte žák) Tento úkol plníte ve dvojicích a svou volbu vysvětlíte. Zkouška.
A tento úkol jste splnili. Získejte část fotografie.
jáV. Logicky – vyhledávací úlohy. Kolektivní a skupinová práce.
1 . Úkol „Dokonči větu“.
Cíl: 1. Rozvoj logického myšlení metodou hledání a metodou volby, pozornost, senzomotorika.
Učte děti pozorovat, porovnávat, zobecňovat, hledat vzor a sestavovat jednoduché věty. Rozvíjet dovednosti pro práci ve skupinách a týmech.Kluci, teď vám řeknu začátek vět a musíte je dokončit.
Pokud se slovo nehodí do věty, dupete nohama, pokud ano, tleskáte rukama.
Ptáček má... (papír, květiny, pohovka, zobák, kniha ABC)
Člověk má... (ocas, křídla, strop, obličej, žihadlo, oči).
A nyní každý z týmů po konzultaci přijde se stejným návrhem. Účastník, kterého si vyberete, vysloví přání pro každého.
Děti obdrží část fotografie.
PROTI. Individuální práce.
1. Cvičení"tužky"
Cíl: Rozvoj dobrovolné pozornosti, duševní a vyhledávací činnosti.
Konzultant pomáhá těm, kteří mají potíže s dokončením tohoto úkolu.
Výborně, úkol jste splnili rychle, obdržíte část sněhuláka.
VI. Pracujte ve dvojicích.
1. Úkol „Postav sněhuláka“
A dvojice, která jako první vyrobí sněhuláka z dílů v obálce, si bude moci udělat fotku sněhuláka na tabuli.
Tak máme celou fotku sněhuláka. Jací jsme skvělí kamarádi.
VII. Týmová práce.
1. Úkol "Telefon"
Na hrudi sněhuláka je jeho telefonní číslo. Vytočte správné číslo a přečtěte si zprávu.
Děkuju
VI. Odraz
Kluci, jaké úkoly pro vás byly zajímavé?
Jaké úkoly jste měli s plněním problémů?
(Ozve se zaklepání na dveře, na prahu je pytel marshmallows a vzkaz)
(Děkuji vám hoši. Moc jste mi pomohli. Za to vám chci poděkovat sladkým dárkem. (marshmallows)
Jaký je nejlepší způsob, jak rozvíjet pozornost?- zajímavá cvičení a vzdělávací hry jsou nejvhodnější pro rozvoj pozornosti, protože jsou snadné, srozumitelné a vzrušující. Je to herní metoda tréninku a učení, která si získává stále větší oblibu jak na Západě, tak v Rusku.
V tomto článku se podíváme na mnoho zajímavých online a desktopových cvičení, která pomohou rozvíjet a udržovat koncentrace A Pozor. Pojďme si říci více o tom, co je pozornost, jak souvisí s naší pamětí, co potřebujete a co nemusíte dělat, abyste si rozvinuli vynikající pozornost.
O herní metodě rozvoje pozornosti
Už v minulém století vědci dokázali, že učení založené na hrách je mnohonásobně efektivnější, protože mozek se nenudí, ale zajímá. Podívejte se na děti, rády se učí něco nového hrou! A rychle se dostanou k jádru věci a pochopí všechna pravidla.
Pokuste se najít kočku na tomto obrázku:
Je to opravdu návykové?
Proto jsme pro vás v tomto článku vybrali několik her a posilovacích strojů, jejichž hraním alespoň na pár minut denně procvičíte svůj mozek.
Hry jsou velmi krátké a doba jedné hry je pouze jedna a půl minuty! Právě v těchto minutách a půl musíte udělat co nejvíce správných akcí. Poté si můžete odpočinout nebo pokračovat ve hře.
Je velmi užitečné dělat malá 5, 10, 20 minutová cvičení mezi úkoly, abyste si trochu odpočinuli od práce nebo obtížných úkolů.
Trenéři pro rozvoj pozornosti online
Čtení zrakem
Vyvinuli jsme také další užitečný simulátor, který je vhodný jak pro rozvoj laterálního vidění, tak pro rozvoj rychlého čtení. Když kliknete na tlačítko "Náhodná fráze", simulátor zobrazí náhodnou větu na 1-2 sekundy. Zkuste se podívat na celý řádek:
Štítek
Hry pro rozvoj pozornosti a soustředění
Níže vidíte hry, které vám pomohou rozvíjet vaši pozornost. Každá hra má svou zvláštnost a čím rozmanitější hry, tím efektivnější je váš vývoj. Svou pozornost můžete trénovat kdykoli a kdekoli chcete. Stačí mít přístup k internetu a je to!
Hra "Vesmír"
Hra "Vesmír" bude dobrým trenérem vaší pozornosti. Na obrázku bude nakreslena raketa a budete muset označit, kde letí. Hra je časově omezená, o to jde, protože budete muset odpovědět co nejrychleji, abyste získali co nejvíce bodů! Dokážete trénovat svou pozornost a stát se jedním z nejlepších hráčů?
Hra "Flank task"
Hra "Flank Task" je podobná "Space", ale bude trochu obtížnější. Na obrázku je hejno ptáků a budete muset uvést směr letu centrální ptactvo. Zpočátku budete možná zmatení, ale pak to bude lepší, protože to už je začátek rozvoje pozornosti. Tak jdeme?
Vizuální vyhledávání
- Rozvíjí dobrovolnou pozornost
- Zlepšuje koncentraci
- Zlepšuje rozsah pozornosti
Na obrazovce se objeví figurky, mezi kterými si musíte vybrat jedinečnou, která se v žádném případě nepodobá jiným figurkám. Některé postavy se mohou lišit jen v jednom malém detailu, který se musíte naučit rychle najít. S každým úspěšným kolem se obtížnost zvyšuje a přibývají další body :)
Paměťové hry
Je dobré cvičit, ale lepší je hrát a rozvíjet se! Představujeme vám hry, které vám pomohou změnit paměť k lepšímu. Hry jsou velmi zajímavé a užitečné a soutěžní režim jen přidá na zajímavosti!
Hra "Super Memory"
- Trénuje vizuální paměť
- Zvyšuje kapacitu paměti
- Zlepšuje přesnost paměti
S každým pohybem se na obrazovce objeví jeden nový obrázek. Musíte jej rychle najít a kliknout na něj, abyste získali co nejvíce bodů za 1,5 minuty. Prvních 5-7 tahů je velmi snadných a pak to bude znatelně zajímavější a obtížnější.
Hra na srovnávání rychlosti
- Rozvíjí paměť
- Zlepšuje pozornost
- Urychluje reakce a myšlení
V této hře musíte co nejrychleji porovnat obrázek zobrazený na obrazovce s předchozím a odpovědět na tlačítka „Ano“ - podobné nebo „Ne“ - ne podobné.
Hry na myšlení
Hry pro rozvoj myšlení, co by mohlo být lepší? Hraním rozvíjíte své myšlení. Než se nadějete, bude pro vás snazší řešit každodenní problémy, dospět k dobré a rychlé odpovědi a najít racionální řešení. Máte zájem? Pak jděte do toho a trénujte!
Hra "Písmena a čísla"
- Trénuje koncentraci
- Zlepšuje rychlost reakce
- Rozvíjí logiku a inteligenci
Ihned po spuštění se v jednom ze čtyř oken zobrazí jedno písmeno a jedno číslo, například „U6“. A pod písmenem s číslem se objeví otázka, například "Je číslo liché?" nebo "Je písmeno souhláska?" Na otázky musíte odpovídat co nejrychleji.
Barevná maticová hra
Hra „color matrix“ bude také skvělým trenérem vašeho myšlení. Otevře se před vámi pole buněk, z nichž každá bude vybarvena jednou ze dvou barev. A vaším cílem bude naznačit, která barva je momentálně na hřišti více, 1. nebo 2. Hra je samozřejmě na chvíli a proto musíte vyzkoušet. Jak hra postupuje, pole se bude rozšiřovat, tzn. hra se stává obtížnější.
Rozvoj pozornosti u dětí a předškoláků
Pozornost dětí tohoto věku je během vývoje velmi důležitá. Dítě je třeba naučit, aby bylo pozorné. Rozvoj pozornosti je založen na třech hlavních dovednostech, které vidíte níže:
1. Ztěžování úkolů
Dítě nemůže některé úkoly splnit, proto by bylo nejlepší úkol rozdělit na úkoly. Vysvětlete každý úkol tak, aby pochopil. Zvyšuje se tak náročnost a objem práce.
2. Zapamatování vysvětlení během hodiny
Pro dítě bude užitečné, když během práce opakuje, co se mu říká, a vyslovuje každou akci. To mu umožní reprezentovat celý řetězec akcí, kontrolovat postup prací a provádění. Existuje další vysvětlení od dospělého, které nebude zbytečné.
Pokud dítě vyzve nebo vysvětlí některému ze svých kamarádů, upevní si tím své znalosti, protože taková akce naznačuje, že na to přišlo.
3. Rozvoj dovedností sebeovládání
Předškolní dítě se chce při plnění nějakého úkolu otestovat, snaží se ukázat a sdělit svůj úkol svým vrstevníkům. Další pobídkou pro předškoláka bude soutěžní proces, kdy děti plní úkoly samy, je třeba je povzbuzovat. Sebeovládání je jedním z kritérií pro hodnocení práce vykonávané předškolním dítětem.
Rozvoj pozornosti na základní škole
Pro děti školního věku je pozornost jednou z nejdůležitějších vlastností, protože dítě bude potřebovat pozornost při učení, aby vnímalo informace, nic důležitého mu neuniklo a pečlivě a správně řešilo zadané úkoly. Následující cvičení pomohou vašemu dítěti trénovat jeho pozornost:
1. Rozpětí pozornosti
Připravte si na papír číselnou řadu 10 čísel. Poté dejte dítěti minutu nebo půl minuty na zapamatování. Poté je dítě musí reprodukovat. Můžete ho také nechat zapamatovat si pořadí a poté ho požádat, aby je uspořádalo tak, jak to bylo na začátku. Tato aktivita je ideální pro děti ve věku 7-8 let.
2. Chybějící prvek
Skvělé cvičení pro rozvoj pozornosti! Připravte si řadu čísel, písmen nebo obrázků. Stejně tak dejte čas na zapamatování všech prezentovaných prvků řetězce, a pak, zatímco dítě nevidí, odstraňte jeden z prvků a promíchejte zbývající. Cílem dítěte je určit, co bylo odstraněno.
Úkol je ideální nejen pro děti od 7-8 let, ale i pro děti od 4-5 let a dospělé. Úkol lze splnit s libovolným počtem karet. Obrázky na kartách mohou být různě složité. Například pro děti ve věku 4-5 let jsou ideální nejjednodušší a nejsrozumitelnější kresby, jako je auto, autobus, strom, dům, máma, táta atd.
Rozvoj pozornosti u dospělých
Rozvíjení pozornosti u dospělého je povinný postup! Protože bez pozornosti je pro člověka velmi obtížné si něco zapamatovat, člověk se stává duchem nepřítomným, méně se soustředí na svou práci nebo každodenní záležitosti a dělá mnoho malých chyb.
Rozvíjení pozornosti bude určitě prospěšné, a to obrovské. Pozornost vám může pomoci zorientovat se v obtížné a nebezpečné situaci, kdy je třeba se rozhodnout okamžitě, kdy potřebujete věnovat pozornost něčemu, z čeho budete muset při řešení problému stavět.
Proto popíšeme několik cvičení, která pomohou trénovat pozornost u dospělého:
1. Speciální procházka po ulici
Když například někam spěcháte, procházíte kolem trávníku a nevnímáte nic kolem sebe, kromě obecných detailů. Zkusili jste se podívat na každou květinu na záhonech, na každého ptáka, který prolétl kolem?
Toto cvičení pomůže trénovat dobrovolné úsilí soustředit vaši pozornost na určité momenty, detaily, věci. Umožní vám také vyvinout mimovolnou pozornost, tzn. pak si budete moci všimnout detailů bez velkého úsilí.
A co je nejzajímavější je, že tímto cvičením se můžete naučit spoustu nových a zajímavých věcí.
2. Začněte se zajímat o nějaké další věci
Začněte číst knihy, sledovat filmy nebo číst žánry knih, které jste ještě nečetli. Poslouchejte rádio, sledujte vzdělávací televizní pořady, dokumenty, všímejte si toho, co se ostatním líbí, co vás dříve nezajímalo.
3. Pohoda
Věnujte pozornost stavu svého těla, vjemům. Všimněte si, jak tělo reaguje na počasí, změny atmosférického tlaku, věnujte pozornost těmto věcem, můžete se odpojit od špatných a smutných myšlenek, které často vedou k nějaké nemoci.
4. Vzpomínky
Nezapomínejte na své vzpomínky, nejlépe ty dobré a laskavé. Můžete v nich najít něco užitečného, nebo možná díky své všímavosti najdete odpověď na otázku, která vás trápí už delší dobu. Odpovědi na budoucnost leží v minulosti.
Rozvoj myšlení
Myšlení je nástroj, který má každý člověk, který řeší různé problémy v životě Myšlení lze rozvíjet, měnit jeho rychlost, hloubku, svobodu, smysluplnost. Také myšlení se může stát konkrétnějším a pozitivnějším.
Rychlost myšlení
Každý člověk má svou vlastní rychlost myšlení, a proto se každý člověk vyrovnává s nějakým úkolem jinak. Existují techniky, jak zvýšit rychlost myšlení:
- Dělejte obličejová cvičení, tzn. normální zahřívání obličejových svalů.
- Přestaňte být letargičtí, ospalí a s bezvýraznou tváří. Čím živější vy a vaše mimika, tím živější vaše myšlení!
- Zvyšte rychlost vnitřního uvažování a myšlenek. To pomůže urychlit vaše myšlení.
- Zkuste si pravidelně masírovat hlavu. Masáž stimuluje cévy v mozku, čímž zlepšuje jejich fungování a v tuto chvíli vás mohou napadnout skvělé myšlenky.
- Trénink rychlého čtení. Rychlejším vnímáním textu nejen zlepšujete rychlost čtení, ale také rychlost myšlení. Pokud čtete rychleji a pamatujete si, co čtete, pak se vaše myšlenky také zrychlí.
Kurz rozvoje rychlého čtení
Chcete si rychle přečíst knihy, články, zpravodaje atd., které vás zajímají? Pokud je vaše odpověď „ano“, pak vám náš kurz pomůže rozvíjet rychlost čtení
Smysluplné myšlení
Nejběžnějším typem myšlení je vnitřní žvatlání – to je negativní myšlení, „jakoby zaplňuje“ duchovní prázdnotu, je to iluze. Tomuto způsobu myšlení se také říká vnitřní dialog – což je problém, překážka koncentrace na jakýkoli úkol.
1. Dělejte si poznámky a nákresy
Zvykněte si vyjadřovat své myšlenky písmem nebo kresbou. Někteří lidé při vysvětlování nebo vyprávění nejen mluví, ale i kreslí, tedy dávají vám obrázek a objasňují situaci.
Tím, že se naučíte skicovat své myšlenky, naučíte se je také lépe vizualizovat a brzy nebudete skicování potřebovat. Budete schopni dokonale ovládat obrázky a vizuálně porozumět všemu, co potřebujete. Toto je velmi silná, jasná a užitečná dovednost.
2. Podělte se o své myšlenky
Bude užitečné vyjádřit své myšlenky ostatním, kteří se o to budou skutečně zajímat. Když to někomu sdělíte, můžete získat zpětnou vazbu. Další plus je, že čím více budete své myšlenky říkat, tím jasnější pro vás budou (pokud byly nějaké body, které jasné nebyly).
3. Diskutujte
Diskutovat o myšlenkách je docela účinná věc. Jde hlavně o to, aby se diskuze nezvrhla v hádku. Pokud náhle nesouhlasíte s tezí svého partnera, vytvořte si vlastní, ale nezačínejte vášnivou hádku, ale veďte klidnou konverzaci.
4. Sledujte svůj projev
Myšlení a řeč spolu úzce souvisí. Proto, abyste přispěli k rozvoji myšlení, stojí za to správně konstruovat svou řeč. Rada: vylučte slova „problémy“, „horor“, „obtížné“, zahrňte „zajímavé“, „cíl“.
Proč spolu řeč a myšlení úzce souvisí? Myšlení je pomíjivé a těžko zapamatovatelné, ale řeč je jiný příběh. Řeč je zapamatovatelná a snáze se sleduje.
Chcete zlepšit své myšlení? Věnujte pozornost své řeči.
5. Věnujte pozornost řeči ostatních lidí
Je snazší sledovat řeč někoho jiného než svou vlastní. Protože řeč někoho jiného je něco nového a jsou v ní slyšet všechny nedostatky a selhání v logice. Studium chyb v řeči jiných lidí vám pomůže najít chyby ve vaší vlastní řeči.
6. Zdokonalte své dovednosti v práci s texty
Analýzu textu lze přirovnat k poslechu řeči někoho jiného. V obou případech hledáte chyby, hrubky a děláte si poznámky. Zlepšené myšlení závisí na schopnostech zpracování textu.
Hloubka a svoboda myšlení
Lidé používají své myšlení různými způsoby as různou mírou svobody. Vše závisí na poloze vnímání. Ve čtvrtém, svoboda myšlení dosahuje svého maxima:
- Přemýšlení podle šablony, zpravidla je to pohled egoisty: „Zapomněl – to znamená, že nerespektuje“, „Nelíbal – to znamená, že nemiluje“ a tak dále.
- Moje zájmy: Týká se to mě a mých plánů? "Vařila jsem večeři, ale nerozptyloval mě - ach dobře, kdybych se chtěl líbat, pak je to přesně to, co jsem chtěl, což znamená, že políbím, až přijde."
- Zájmy blízkých: "Tak moc spěchal, že mě zapomněl i políbit. Miluju ho :)"
- Objektivnost: "Svět je proudem neutrálních událostí, nic vážného se nestalo, jen to bylo ve spěchu."
- Systémový pohled: Utíkal do práce, stará se o nás! Lásko moje!
- Pozice anděla:: Můj manžel pracuje pro lidi, a to je velmi důležité. Jsem na něj hrdý!
Efektivita myšlení
Chcete-li vytvořit efektivnější myšlení, musíte zvládnout smysluplné myšlení a poté si osvojte oblasti pro zvýšení efektivity myšlení:
- Přejděte od svých starostí ke specifikům.
- Nahraďte negativní myšlení pozitivním myšlením.
- Najděte most od správného myšlení k produktivnímu myšlení.
Řízení pozornosti
Řízení pozornosti souvisí především s rozvojem myšlení a vyšších funkcí lidské psychologie, rozvojem vůle a pozornosti.
Stává se, že se vám v hlavě točí zbytečné a zbytečné myšlenky, které chcete zahodit. Nesnažte se je vymýtit, ale zkuste:
- Myslete pozitivně a konstruktivně
- Udělejte něco pro to, aby se vaše myšlenky zapojily do této činnosti.
- Začněte vzpomínat na vtipné momenty, pozitivní příběhy a příjemné věci, které vytvoří dobrou atmosféru.
Cvičení na rozvoj pozornosti a paměti
Mezi cvičeními budeme zvažovat nejoblíbenější a přístupné pro každého člověka. Taková cvičení vám pomohou rozvíjet se, aniž byste přerušili práci.
1. Čtení
Každý den, nejlépe před spaním, si vypěstujte návyk přečíst si před spaním alespoň 30 stránek Při čtení textu se jej snažte co nejpřesněji zapamatovat. Zkuste si ráno vzpomenout, o čem kniha a stránky, které čtete, jsou, zapamatujte si co nejvíce každý detail.
2. Jít do obchodu
Při nákupu v obchodě si můžete trénovat i paměť a pozornost, jen musíte vědět, jak na to V žádném případě si s sebou neberte papírek, na kterém je napsáno, co potřebujete koupit. Pamatujte na veškeré zboží a produkty. Zpočátku můžete některé věci zapomenout, ale postupem času si začnete s lehkostí pamatovat celý seznam.
3. Komunikace
Při komunikaci s lidmi pozorně poslouchejte vše, co vám říkají, nenechte jediné slovo projít ušima. Věnujte pozornost vzhledu partnera. Zapamatujte si barvu jeho očí, oblečení, účes, rysy obličeje a tak dále... Toto cvičení vám pomůže rozvíjet zrakovou a sluchovou paměť.
Kurzy pro rozvoj pozornosti a koncentrace
Kromě her pro vás máme zajímavé kurzy, které dokonale rozproudí váš mozek v následujících zajímavých oblastech:
Rychlé čtení za 30 dní
Chcete si rychle přečíst knihy, články, zpravodaje atd., které vás zajímají? Pokud je vaše odpověď „ano“, pak vám náš kurz pomůže rozvíjet rychlost čtení a synchronizovat obě hemisféry mozku.
Při synchronizované, společné práci obou hemisfér začíná mozek pracovat mnohonásobně rychleji, což otevírá mnohem více možností. Pozor, koncentrace, rychlost vnímání mnohonásobně zesílí! Pomocí technik rychlého čtení z našeho kurzu můžete zabít dvě mouchy jednou ranou:
- Naučte se číst velmi rychle
- Zlepšete pozornost a koncentraci, protože jsou nesmírně důležité při rychlém čtení
Rozvoj paměti a pozornosti u dítěte ve věku 5-10 let
Kurz obsahuje 30 lekcí s užitečnými tipy a cvičeními pro rozvoj dětí. Každá lekce obsahuje užitečné rady, několik zajímavých cvičení, zadání do lekce a navíc bonus na závěr: vzdělávací minihru od našeho partnera. Délka kurzu: 30 dní. Kurz je užitečný nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče.
Super paměť za 30 dní
Jakmile se přihlásíte do tohoto kurzu, zahájíte silný 30denní trénink v rozvoji superpaměti a napumpování mozku.
Do 30 dnů po přihlášení k odběru dostanete na váš email zajímavá cvičení a vzdělávací hry, které můžete uplatnit ve svém životě.
Naučíme se pamatovat si vše, co může být potřeba v práci nebo osobním životě: naučíme se pamatovat si texty, sekvence slov, čísla, obrázky, události, které se staly během dne, týdne, měsíce, a dokonce i cestovní mapy.
Tajemství mozkové zdatnosti, trénink paměti, pozornosti, myšlení, počítání
Chcete-li zrychlit svůj mozek, zlepšit jeho fungování, zlepšit paměť, pozornost, koncentraci, rozvíjet více kreativity, provádět vzrušující cvičení, trénovat hravou formou a řešit zajímavé problémy, pak se přihlaste! 30 dní silné mozkové kondice je vám zaručeno :)
Zrychlujeme mentální aritmetiku, NE mentální aritmetiku
Tajné a oblíbené techniky a life hacky, vhodné i pro dítě. Z kurzu se nejen naučíte desítky technik pro zjednodušené a rychlé násobení, sčítání, násobení, dělení a počítání procent, ale také si je procvičíte ve speciálních úkolech a výukových hrách!
Sečteno a podtrženo
V tomto článku jsme se podívali na mnoho zajímavých online i desktopových cvičení, která pomohou rozvíjet a udržovat koncentraci a pozornost. Řekněte nám více o tom, co to je Pozor jak je to spojeno s naší pamětí, co potřebujete a co nemusíte dělat, abyste se mohli skvěle rozvíjet koncentrace.
-
Cvičení na rozvoj pozornosti -
Pozornost dítěte
Pozornost je mentální kognitivní proces zaměřený na odrážení mentálních vlastností a stavů předmětu, který zajišťuje koncentraci vědomí.
Toto zaměření na určité předměty je selektivní a přispívá k utváření individuálního postoje k nim. Jak objektů
pozornost může pocházet jak od jiných osob, tak od neživých předmětů. Do pozornosti subjektu se často dostávají také fenomény přírody, předměty umění a vědy. Je třeba připustit, že do zóny pozornosti člověka spadají pouze ty předměty, které v něm vzbuzují významný zájem nebo jsou podmíněny společenskou potřebou studia. Rozvoj pozornosti přímo závisí na takových faktorech, jako je věk člověka, účelnost jeho aspirací, zájem o studovaný předmět nebo fenomén a pravidelnost provádění speciálních cvičení.
Druhy pozornosti
Nedobrovolná pozornost Vyznačuje se nedostatkem vědomé lidské volby.
Nastává, když se objeví ovlivňující podnět, který vás donutí na chvíli si odpočinout od každodenních záležitostí a přepnout svou duševní energii. Tento typ pozornosti je obtížné zvládnout, protože přímo souvisí s vnitřními postoji jednotlivce. Jinými slovy, vždy nás přitahuje pouze to, co nás významně zajímá, co vzrušuje a rozhýbává naše pocity a emoční sféru.
Objekty nedobrovolné pozornosti mohou být: neočekávaný hluk na ulici nebo v interiéru, nová osoba nebo jev, který se objeví před vašima očima, jakékoli pohybující se předměty, duševní stav osoby, individuální nálada.
Bezděčná pozornost je cenná pro svou spontánnost a přirozenost výskytu, která vždy zajišťuje živou emocionální odezvu. Zároveň však může odvést pozornost člověka od provádění naléhavých úkolů a řešení významných problémů.
U dětí předškolního věku zpravidla převažuje nedobrovolná pozornost. Učitelé dětských institucí budou samozřejmě souhlasit s tím, že jejich pozornost můžete upoutat pouze jasnými, zajímavými obrázky a událostmi. Proto jsou třídy mateřské školy tak plné krásných postaviček, atraktivních úkolů a obrovského prostoru pro fantazii a kreativitu.
Dobrovolná pozornost Dobrovolná pozornost začíná, když se objeví motivace, to znamená, že člověk něčemu rozumí a vědomě soustředí svou pozornost. Jeho nedílnou součástí jsou stabilita a vytrvalost. Aby mohla být provedena nezbytná akce, je od jedince vyžadováno dobrovolné úsilí, dostat se do stavu napětí a zintenzivnit duševní činnost.
Například student se před zkouškou snaží co nejlépe soustředit na probíranou látku. A i když se úplně nezajímá o to, co má učiteli sdělit, jeho pozornost je udržována vážnou motivací. Potřeba dokončit semestr a vrátit se co nejrychleji domů někdy dodává silnou pobídku k tomu, abyste se trochu víc prosadili a odložili veškerou zábavu a cestování.
Je však třeba pamatovat na to, že dlouhodobé soustředění dobrovolné pozornosti vede ke stavu únavy, dokonce i k těžké únavě. Proto se doporučuje dělat přiměřené přestávky mezi vážnou intelektuální prací: jít ven dýchat čerstvý vzduch, dělat jednoduchá fyzická cvičení a cvičení. Není ale třeba číst knihy s abstraktními tématy: vaše hlava nebude mít čas na odpočinek a navíc přítomnost zbytečných informací může vyvolat další nechuť k návratu k podnikání. Bylo zjištěno, že silný zájem stimuluje aktivitu a aktivuje mozek, a toho lze a mělo by být dosaženo.
Post-dobrovolná pozornost
Je charakterizována absencí napětí v předmětu činnosti při plnění úkolu. V tomto případě je motivace a touha dosáhnout konkrétního cíle poměrně silná. Tento typ pozornosti se od předchozího liší tím, že vnitřní motivace převažuje nad motivací vnější. To znamená, že člověk a jeho vědomí se neřídí společenskou nutností, ale individuální potřebou jednání. Taková pozornost má velmi produktivní účinek na jakoukoli činnost a přináší významné výsledky.
Základní vlastnosti pozornosti
Vlastnosti pozornosti v psychologii jsou řadou významných charakteristik, které úzce souvisejí se složkami lidské činnosti.
- Koncentrace je záměrné zaměření na předmět činnosti. K udržení pozornosti dochází díky silné motivaci subjektu a touze provést akci co nejlépe. Intenzita koncentrace na předmět zájmu se řídí vědomím jedince. Pokud je koncentrace dostatečně vysoká, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. V průměru člověk dokáže soustředit pozornost 30 až 40 minut bez přestávky, ale během této doby se toho dá stihnout hodně. Je třeba mít na paměti, že při práci na počítači byste si měli dělat krátké přestávky 5–10 minut, abyste si oči odpočinuly.
- Objem- to je počet objektů, které může vědomí současně udržet ve svém zorném poli. Jinými slovy, objem se měří ve vzájemném vztahu objektů a stupni stability pozornosti na nich. Pokud je člověk schopen udržet koncentraci na předměty dostatečně dlouhou dobu a jejich počet je velký, pak můžeme mluvit o vysokém objemu pozornosti.
- Udržitelnost. Stabilita je schopnost udržet pozornost na jeden objekt po dlouhou dobu a nepřepínat na jiný. Pokud dojde k rozptýlení, obvykle mluví o labilitě. Stabilita pozornosti je charakterizována schopností objevovat nové věci ve známých věcech: objevovat vztahy a aspekty, které nebyly dříve povšimnuty nebo studovány, vidět vyhlídky na další vývoj a pohyb.
- Přepínatelnost. Přepínatelnost je smysluplná, účelná změna směru zaměření pozornosti. Tato vlastnost se vyznačuje tím, že je podmíněna vnějšími okolnostmi nebo jevy. Pokud k přepínání pozornosti nedochází pod vlivem významnějšího objektu a není nijak zvlášť záměrné, pak hovoří o prosté roztržitosti. Je třeba připustit, že může být obtížné přepnout pozornost z jednoho předmětu na druhý kvůli silné koncentraci. Pak se dokonce stane, že člověk přejde k jiné činnosti, ale duševně se nadále soustředí na tu předchozí: přemýšlí o detailech, analyzuje, emocionálně se trápí. Přepínání pozornosti je potřeba k relaxaci po intenzivní duševní práci a k zapojení do nových aktivit.
- Rozdělení. Distribuce je schopnost vědomí současně soustředit pozornost na několik objektů, které jsou z hlediska důležitosti přibližně ve stejné pozici. Vztah mezi objekty jistě ovlivňuje, jak k tomuto rozdělení dochází: přechod od jednoho objektu k druhému. Zároveň jedinec často zažívá stav únavy způsobený potřebou neustále si pamatovat další existující body a přitom být v jednom bodě zaostření.
Vlastnosti rozvoje pozornosti
Rozvoj lidské pozornosti je nutně spojen se schopností soustředit se na jeden nebo více předmětů po určitou dobu bez jakéhokoli rozptylování. Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Abyste se totiž mohli na něco soustředit, musíte se o své podnikání dostatečně zajímat. Pro rozvoj nedobrovolné pozornosti je tedy zapotřebí pouze zajímavý předmět, na který je třeba zaměřit pohled. Dobrovolná pozornost vyžaduje seriózní přístup: potřebujete cílevědomé jednání, dobrovolné úsilí a schopnost ovládat své pocity, abyste zabránili rozptýlení v nejméně vhodnou chvíli. Postdobrovolná pozornost je ze všech nejproduktivnější, protože nevyžaduje překonávání ani další úsilí.
Metody rozvoje pozornosti
Dnes existuje celá řada metod pro rozvoj pozornosti, které vám umožní dosáhnout vysokých výsledků a naučit se, jak pozornost řídit.
Rozvoj koncentrace
Doporučuje se vybrat si objekt pro pozorování a pokusit se na něj po určitou dobu zaměřit svou pozornost. Navíc, čím je tato položka jednodušší, tím lépe. Můžete si například položit na stůl knihu a představit si, o čem se píše, jací jsou hlavní hrdinové. Knihu si lze představit pouze jako předmět vyrobený z papíru a lepenky a představit si, kolik stromů bylo potřeba k jejímu vytvoření. Nakonec můžete jednoduše věnovat pozornost jeho barvě a tvaru. Jaký směr zvolíte, je na vás. Toto cvičení dokonale trénuje zaměření pozornosti a umožňuje rozvinout trvání koncentrace na jeden objekt.
Pokud chcete, můžete si zkusit procvičit držení dvou nebo více předmětů v zorném poli. Ke všemu výše uvedenému je pak nutné přidat rozvoj schopnosti přepínat pozornost z jednoho předmětu na druhý, pamatovat si a všímat si významných rysů každého z nich.
Rozvoj zrakové pozornosti
Cvičení by měla být zaměřena na rozšíření schopnosti jedince soustředit se na předmět. Můžete si například položit předmět před sebe a dát si za úkol se na něj 3 až 5 minut dívat a zvýraznit co nejvíce detailů. Nejprve si začnete vytvářet obecnou představu o předmětu: jeho barvu a tvar, velikost a výšku. Postupně, čím více se soustředíte, tím zřetelněji se začnou objevovat nové detaily: malé detaily, drobná zařízení atd. Také je musíte vidět a poznamenat si je.
Rozvoj sluchové pozornosti
Chcete-li zlepšit tento typ pozornosti, musíte si stanovit cíl soustředit se na zvuk hlasu po dobu nejvýše deseti minut. Nejlepší je, když se jedná o smysluplnou lidskou řeč, ale pokud si chcete odpočinout, můžete zařadit ptačí zpěv nebo jakoukoli melodii, která splňuje požadavky relaxační hudby.
Je-li při poslechu slyšet lidská řeč, je důležité si uvědomit rychlost, s jakou přednášející mluví, míru emocionality při prezentaci materiálu a subjektivní užitečnost informací. Je také docela přijatelné poslouchat nahrané pohádky a příběhy a pak se snažit si jejich obsah zapamatovat a reprodukovat. Při poslechu hudby je důležité zachytit úrovně vibrací zvukové vlny, pokusit se „napojit“ na reprodukované emoce a představit si detaily něčeho.
Jak řídit pozornost?
Mnoho lidí, kteří chtějí zlepšit svou pozornost, čelí neustálým potížím. Někteří lidé mohou mít problém soustředit se na detaily, zatímco jiní mají problém pojmout celé téma. V tomto případě bych vám chtěl poradit, abyste trénovali na různých zařízeních ve všech oblastech a dělali to každý den. Souhlasíte, není těžké věnovat 5–10 minut denně práci na sobě.
Problémy rozvoje pozornosti jsou tedy značně mnohostranné a hluboké. Tento typ kognitivních procesů nelze považovat pouze za součást činnosti. Musíme také pamatovat na to, že v každodenním životě vždy potřebujeme pozornost, proto je důležité umět se soustředit na jednoduché věci a všímat si i malých detailů.
Soustředění je, jednoduše řečeno, schopnost soustředit pozornost, když je to potřeba. Pro člověka, který je schopen soustředit svou pozornost na čas, aniž by byl rozptylován vnějšími faktory, je snazší pohybovat se životem a dosáhnout úspěchu. Rozvíjení všímavosti pomocí cvičení a speciálních technik pomůže zvýšit koncentraci.
Při vykonávání důležitého úkolu je člověk rozptylován cizími zvuky a přechází na jinou činnost, čímž ztrácí cestu z požadované cesty. Špatná koncentrace a ztráta pozornosti mohou být způsobeny následujícími faktory:
- nedostatečný spánek;
- podvýživa;
- televizor zapnutý;
- hluk z dopravy;
- cizí rozhovory a akce;
- únava;
- stres a deprese;
- vystavení drogám nebo alkoholu.
Abyste předešli narušení koncentrace při práci a zajistili rozvoj koncentrace, chraňte se před uvedenými rušeními.
Jak zhodnotit úroveň své pozornosti
Pro pochopení stavu vaší pozornosti byla vyvinuta metoda pro studium koncentrace a stability pozornosti. Před odpovědí na otázku, jak zvýšit koncentraci, se doporučuje provést test.
- Münsterberská technika.
Test pomůže určit úroveň koncentrace, selektivity pozornosti a odolnosti proti hluku.
Mezi označenými písmeny jsou slova, která je třeba zvýraznit. Test trvá dvě minuty. Dosáhněte maximální koncentrace.
Za dvě minuty jsme našli všechna zašifrovaná slova – koncentrace na správné úrovni. Vyčleněný čas na test se zdál hodně - vynikající výsledek. Dvě minuty nestačily – koncentrace byla nízká. Dejte si 5 sekund na každé slovo, které jste nenašli.
- "Deset slov."
Tento test prověřuje stav koncentrace a fungování krátkodobé paměti.
Chcete-li projít testem, potřebujete další osobu, která za vás přečte deset slov. Vybraná slova nelze spojovat významem ani asociací.
Polštář, koláč, sníh, pudl, zápisník, kouzelný trik, pantofle, podzim, loď, cihla.
Pokud po prvním přečtení slov, která jste vyjmenovali 8, je úroveň koncentrace vysoká. Opakovaných 7 slov - uspokojivý stav koncentrace. Pojmenováno méně než 7 slov – koncentrace pozornosti je nízká.
Použijte jednu tabulku na pokus. V každé z tabulek mezi roztroušenými čísly je třeba ukázat a pojmenovat čísla v pořadí od 1 do 25. Zaznamenejte čas strávený na testu.
Koncentrace je vysoká, pokud testu nevěnujete více než 40 sekund (jedna tabulka). Test trval 40 až 50 sekund – průměrná úroveň pozornosti. Strávil více než 50 sekund – nízká úroveň pozornosti. Technika Schulte je testem úrovně koncentrace a zároveň tréninku pozornosti.
Cvičení na rozvoj koncentrace
Po kontrole úrovně pozornosti zvážíme, jak rozvíjet koncentraci. Účinnou metodou pro zvýšení koncentrace je cvičení. Následující cvičení nevyžadují mnoho času a úsilí, provádějí se denně, při každé příležitosti.
- Uvědomění si toho, co se děje.
Když jste doma, na ulici nebo v práci, neklaďte se. Snažte se soustředit svou pozornost na to, co se děje kolem vás. Soustřeďte se na to, co děláte, kdo je poblíž, co lidé dělají, jaké je počasí.
Toto cvičení vám pomůže snadno zvýšit úroveň koncentrace.
- Provádění vědomých akcí.
Naučte se své obvyklé činnosti provádět vědomě a opatrně. Berte každý okamžik svého života vážně, jako by hodně záleželo na tom, jak při chůzi pohybujete nohama, utíráte prach a oblékáte se.
Tento druh cvičení vás naučí soustředit se na podnikání. Aktivita pomůže zvýšit sílu pozornosti.
- Schopnost vidět skryté.
Při cvičení se dívejte na předměty kolem sebe a všímejte si nových vlastností, kvalit věcí a vzhledu předmětů. Zkuste vidět něco, čeho jste si předtím nevšimli.
Cvičení rozvine dovednost přepínání koncentrace z jednoho předmětu na druhý bez ztráty koncentrace.
- "Čára".
K dokončení aktivity si připravte bílý list papíru, pero nebo tužku. Čára musí být nakreslena hladce a pomalu. Soustřeďte se na čáru, kterou kreslíte. Jakmile si uvědomíte, že jste rozptýleni, nakreslete linii. Mělo by to vypadat jako kardiogram. Cvičení trvá 3 minuty.
Výsledek je pozitivní pouze v případě, že čára zůstane rovná.
- Hudba.
Klasická hudba pro koncentraci je způsob, jak zvýšit úroveň koncentrace. Ke zlepšení pozornosti při poslechu hudby dochází vlivem melodie a harmonie klasického žánru na pravou mozkovou hemisféru. Při plnění úkolu se musíte uvolnit a odvrátit pozornost od cizích myšlenek. Pro toto cvičení je vhodná hudba Haydna, Mendelssohna, Mozarta a Čajkovského.
Techniky pro rozvoj koncentrace
Rozvoj koncentrace půjde rychleji, pokud budete používat cvičení a speciální techniky k trénování pozornosti.
- "Černá tečka".
Tato technika pro rozvoj všímavosti zahrnuje udržení vysoké koncentrace na objekt po dlouhou dobu.
Pro tuto činnost si připravte bílý list papíru s černou tečkou nakreslenou uprostřed. Zajistěte výkres ve vzdálenosti jednoho metru od vás. Zaujměte pohodlnou polohu tak, aby prostěradlo s tečkou zůstalo v úrovni očí. Zavřete oči a odveďte svou pozornost od myšlenek a obrazů. Poté, co se ponoříte do stavu odpočinku, otevřete oči a podívejte se na bod. Snažte se nedívat jinam, nemrkat. Bez přemýšlení o čemkoli, bez namáhání udržujte svou pozornost pouze na černé tečce. Technika se provádí během 20–30 minut. Na konci lekce zavřete oči a sledujte zbytkový vzhled černé tečky, dokud úplně nezmizí.
- "Hořící svíčka"
Technika soustředění se na plamen hořící svíčky pomáhá zvyšovat úroveň všímavosti. Umístěte zapálenou svíčku půl metru od vás. Posaďte se tak, aby plamen hořel v úrovni očí. Ujistěte se, že v místnosti je ticho, aby vás nic nerušilo od vaší lekce. Vypněte zdroje světla a hluku. Zavřete oči a abstrahujte se od obsedantních myšlenek a obrazů. Když jste uvolnění a klidní, podívejte se na plamen svíčky. Bez mrknutí upřete svůj pohled na špičku ohně. Technika trvá 30 minut. Dále pokračujte v pohledu na svíčku se zavřenýma očima, dokud obrázek úplně nezmizí.
- Rozjímání.
Naučte se meditovat. Meditační technika vám pomůže dosáhnout nejvyšší úrovně koncentrace všímavosti tím, že odvede pozornost od vnějších a zaměří se na vnitřní pocity.
- "Hodinky".
K dokončení aktivity vezměte mechanické hodinky a položte je na stůl. Najděte si pohodlnou polohu a relaxujte. Musíte se soustředit na ručičku hodin, aniž byste na cokoli mysleli. Technika se provádí tak dlouho, dokud vás během plného otočení vteřinové ručičky nenapadne jediná myšlenka, nic vás neodvádí od procesu.
Technika „Clock“ trénuje pozornost a pomáhá soustředit se.
- "Vipassana".
Zaujměte pohodlnou polohu a uvolněte se. Dýchejte plynule a volně. Přesuňte svůj pohled ke špičce nosu a upřete na něj svou pozornost. Stačí sledovat pocity, dýchání a pohled na špičku nosu, odvrátit pozornost od všech myšlenek. Jakmile vaše myšlenky přejdou na něco jiného, vraťte se k výchozímu bodu.
Každá technika nebo cvičení pomáhá rozvíjet všímavost a učí vás soustředit se, abstrahovat od cizích zvuků, pachů a jednání druhé osoby. Trénink koncentrace je klíčem k úspěšnému dokončení zadaných úkolů.
Nyní víte, jak zlepšit svou koncentraci a dosáhnout vysoké úrovně koncentrace ve své práci. Tím, že věnujete čas lekcím pro rozvoj pozornosti, budete současně trénovat svou paměť.
6. února 2013
Městská vzdělávací instituce "Střední škola č. 6" v Luze, Leningradská oblast.
Učitel nejvyšší kategorie: Gariga Tatyana Nikolaevna.Své schopnosti může člověk rozpoznat jedině tak, že se je pokusí uplatnit v praxi.
Seneca mladší - římský filozof a spisovatel.Podrobit: Rozvoj analytických dovedností. Zlepšení mentálních operací. Rozvoj koncentrace.cíle: Vytvářet podmínky pro rozvoj dovedností kreativního myšlení; rozvoj koncentrace, orientace v prostoru; formování a rozvoj komunikačních dovedností; Naučte se objektivně hodnotit svou práci.Zařízení: sešity, karty, plán lekce. já . Motivační a organizační moment. -Kluci, teď máme hodinu v klubu "Mladé chytré a chytré dívky".- Řekni mi, prosím, jaké cíle si obvykle dáváme v hodinách našeho kroužku?(Rozvíjet pozornost, paměť, řeč, naučit se orientovat v prostoru, naučit se myslet, uvažovat, uvažovat, komunikovat) 1. První fáze naší lekce „Mozková gymnastika“.- Vstaňme a udělejme pár užitečných cvičení.Kroucení hlavou (cvičení stimuluje myšlenkové procesy): zhluboka se nadechněte, uvolněte ramena a skloňte hlavu dopředu. Nechte svou hlavu pomalu kývat ze strany na stranu, zatímco váš dech uvolňuje napětí. Brada sleduje mírně zakřivenou linii přes hrudník, jak se krk uvolňuje. Provádějte 30 sekund."líné osmičky" (cvik aktivuje mozkové struktury, které zajišťují zapamatování a zvyšují stabilitu pozornosti): nakreslete „osmičky“ do vzduchu ve vodorovné rovině třikrát každou rukou a poté oběma rukama."Čepice na zamyšlení" (zlepšuje pozornost, jasnost vnímání a řeči): „nasaďte si klobouk“, to znamená, že třikrát jemně převalujte uši shora k lalůčku.blikání (užitečné pro všechny typy zrakového postižení): Mrkněte při každém nádechu a výdechu."Vidím prst!": Držte ukazováček pravé ruky před nosem ve vzdálenosti 25-30 cm, dívejte se na prst po dobu 4-5 sekund, poté zavřete levé oko dlaní levé ruky na 4-6 sekund, podívejte se na prst pravým okem, poté otevřete levé oko a podívejte se na prst oběma očima. Udělejte totéž, ale zavřete pravé oko. Opakujte 4-6krát. 2. Rozcvička: hlavním úkolem této etapy je vytvořit u dětí určité pozitivní emoční zázemí, bez kterého není efektivní učení možné. Proto jsou otázky obsažené v rozcvičce celkem snadné. Dokážou v dětech vzbudit zájem a jsou navrženy pro inteligenci, rychlou reakci a jsou podbarveny značnou dávkou humoru. Ale také připravují dítě na aktivní vzdělávací a poznávací činnost.- Kdo (co) byli předtím?
Kuřátko -….
Kůň - ….
Kráva -….
Dub -...
Ryby - ….
Led -...
Člověk -…
- Odpověz, kdo to je? co to je?
Malý, šedý, stydlivý...
Červené, zralé, hladké...
Studené, bílé, nadýchané...
Učitel: Našli jsme odpovědi na všechny otázky. Dobrá práce! Ale pokud to pro někoho bylo těžké, nenechte se odradit, stále budete mít příležitost situaci napravit. II
. Trénink mentálních mechanismů, které jsou základem kognitivních schopností: paměť, pozornost, představivost, myšlení.1. Pracujte ve dvojicích. Vymýšlení hádanek.
Učitel: Začněme lekci prací ve dvojicích. Na stolech jsou pruhy se slovy. Z nich musíte vymyslet hádanky a říct je ostatním dětem.
Přes den spí, v noci létá,
Ohromuje a děsí lidi.
Oči svítí ve tmě -
Je postrachem všech myší.
Háčkovaný nos, velké oči
A velkou hlavu.
V temné noci jsem se rozhodl
Chce lovit.
Létá celou noc -
chytá myši.
A stane se světlem -
letí do prohlubně spát.Její oči jsou velké
Dravý zobák je vždy zahnutý.
V noci létá
Na stromě spí jen přes den. Nemám radost ze slunečních paprskůLov pouze v noci.
Má velkou hlavu
Dvě talířové oči, kdo je ona?
Děti vymyslí hádanky a poté je přečtou ve třídě. Společně hádají a všimnou si, že všechny hádanky jsou o sově.
Objeví se sova. - Fuj-Ugh-Uf! Jsem z něčeho unavený! Ahoj děti! Dobré odpoledne všem dospělým!
- Dobrý den, Sovově moudrá Hlavo!
Sova: - Kde jsem to skončil?
- Na setkání klubu „Chytré muži a ženy“.
Sova: - Tak na správné místo! Už mnoho dní tě sleduji z lesa. Viděl jsem, jak získáváš rozum. A chtěl jsem se navzájem lépe poznat a zároveň zjistit, zda si zasloužíte být nazýván chytrým a chytrým. Nejdřív mi řekni, co o mně víš. (Děti říkají, že sova přes den spí a v noci loví; živí se myšmi a je prospěšná.)
Sova: - Výborně! Chcete vědět ještě více? Pokud dnes budete tvrdě pracovat, dozvíte se o našem kmeni sov mnohem více.
Žák: - Teta sova, ale sovy přes den spí. jak ses k nám dostal?
Sova: - Ach, jak jsi zvědavý! Přiletěl jsem k tobě v noci. Podařilo se mi rozložit úkol pro každého z vás na vaše stoly.
2. Písmeno abrakadabra.
1. úkol
můj je takový
. Zjistěte, zda všechny sovy přes den spí a v noci loví. Vyřešte ABRACADABRA a já si odpočinu.
Učitel: - Uhádli jste, jak to udělat, našli jste klíč?
(Děti najdou slova: MALÁ, SNĚŽNÁ, VELKÁ ŠEDÁ SOVA.)Snímky č. 2,3,4.
Učitel: - Hádali jste správně. Podívejte se na tyto sovy na diapozitivech. Jsou to ti, kteří loví ve dne. Zbytek sov je aktivní v noci a ve dne nevidí dál než 50 cm, ale sovy mají vynikající sluch: pokud se myš pohybuje v naprosté tmě, okamžitě se ocitne v pařátech sovy.
3. Hádej čí tlapky?
Sova: - Udělal jsi mi radost! A je to tadydruhý úkol
. Jak víte, žiji v lese, mám mnoho přátel. kdo jsou oni? Doporučuji hádat podle dolních končetin. Hádej, čí tlapky jsou zobrazeny.
(Děti volajížába, kohout, rys, pes, pštros, husa, volavka, kráva, sova.
)
4. Dešifrujte slova.
Sova: - A vypořádali jsme se s tím. No, když jsi tak chytrý, řekni mi, koho dalšího z našeho sovího kmene znáš. Děti volajívýr velký.
Oh, přemýšlel jsi o tom? Tak se dáme do práce! Pokud se pokusíte, poznáte jména ostatních sov.
3. úkol. Pomocí kódu dešifrujte názvy druhů sov.
(Tento Výr velký, výr velký, sova pálená.
)
Učitel: - Slyšel jsi taková jména? Existují i další. Na diapozitivech vidíte mnoho různých sov.Snímky č. 5,6,7.
Všechny se nacházejí v naší Leningradské oblasti. Ale v regionu Luga to žijevýr velký, sova tygrovaná, puštík.
Snímky č. 8-14.
- Ale řekněte, viděl někdo z vás někdy v přírodě sovu? Proč? Ano, zbývá jich málo! Některé (jestřáb obecný) mají až 20 jedinců. (Rozhovor o tom, že je potřeba sovy chránit a nebrat si domů mláďata, která vypadnou z hnízd.)
III
. Zábavná přestávka.
Fyzické cvičení. Cvičení „Sunshine“ (Nahrávání zvuku a prezentace.)
IV. Logické vyhledávací úlohy.
5. Najděte si cestu v bludišti.
Sova: - Fuj-fuj-fuj! Vzbudil jsi mě. A jak můžete spát, když jste tak aktivní a veselí? Povím vám jeden příběh. Jednoho dne mě vzbudila dívka s pláčem. Zapomněl jsem její jméno, ale pamatuji si, že jsem šel k babičce s koláči. (Děti napovídají - Červená karkulka
.) Ano, je to tak - Červená Karkulka. Ztratila se. Dával jsem jí nápovědu, ale ona ničemu v plánu cesty nerozuměla. Pomozte dívce najít cestu do domu její babičky.
Učitel: - Kde začneme? (Ze studijních tipů
.)
6. Magické trojúhelníky.
Sova: - Výborně! Nakrmili jsme babičku koláčky. A taky jsem měla hlad. Kolik myší si myslíš, že sním za den? (Děti hádají: 10, 20.) Mohu sníst 9,10 myší. A puštíkovi je 7 nebo 8. V dalším úkolu se pokuste třikrát nasbírat požadovaný počet myší.
7. Gramatické příklady. Postupujte podle pokynů
Sova: - Ano, umíš dobře matematiku. Zkuste vyřešit gramatické příklady. Měla by tam být důležitá slova.
(Děti čtou výsledná slova: učení, cesta, dovednost.
)
Učitel: - Správně. Zkuste z těchto slov vytvořit přísloví.
Učení je cesta ke dovednostem.
- Jaká další přísloví o vědění znáš?
Znalosti jsou odrazovým můstkem k moudrosti.
Hodně studovat se vždy bude hodit!
Žít věčně, učit se věčně.
Sova: - Ano, ne nadarmo vám říkají chytří kluci. Všechno víš, všechno dokážeš. A neřekni mi, proč mi říkají MOUDRÝ? (Děti říkají, že sovy vypadají chytře a mají výrazné oči.
)
Učitel: - Sova je jediný pták s téměř lidskou fyziognomií, s očima hledícími dopředu, ne do stran, a obličejovým kotoučem. Oči jako hvězdy. Hlava se otáčí o 270 stupňů, vidíte vše kolem sebe bez otáčení těla.Snímek číslo 15.
Sova: - Oh, chválili mě. Řeknu vám tajemství: nejchytřejší ptáci jsou havrani. Jedná se o vrány, kavky, straky, havrany, sojky. (Zobrazení ptáků na diapozitivech
).
Snímky č. 16-19.
Dokážou logicky myslet a dokážou dokonce počítat do 7.
8. Najděte a přečtěte slova v tabulce.
Učitel: - Najdeme v tabulce jména různých ptáků.
(Děti najdou slova: křižák, orel, skřivan, střízlík, slavík.
)
Snímky č. 20-24.
PROTI
. Grafický diktát.
Učitel: - Drahá sova-moudrá Hlavo! Kluci jsou rádi, že jste přišli na naši lekci. A chtějí váš portrét nakreslit GRAFICKY.
Grafický diktát.
Z počátečního bodu 1 buňka doprava, 1 nahoru, 1 doprava, 3 nahoru, 1 do pravého dolního rohu, 2 doprava, 1 do pravého horního rohu, 3 dolů, 1 doprava, 1 dolů , 5 dolů, 1 do levého horního rohu, 1 doleva, 1 nahoru, 1 doleva, 2 dolů, 2 doleva, 2 nahoru, 1 doleva, 1 dolů, 1 doleva, 1 do levého dolního rohu, 5 nahoru. Nakreslete oči, zobák, nohy.
Sova: - Díky, kluci. Portrét se ukázal jako přesný. A obecně jsi mi dnes udělal velkou radost. Doufám, že až vyrosteš, určitě tě uvidíme ve slavném klubu “Co? Kde? Když?". A někteří z vás jistě za odměnu dostanou křišťálovou sovu a někteří zase diamantovou. (Snímky zobrazují tato ocenění.
)
Snímky č. 25-28.
VI
. Sečteno a podtrženo. Odraz.
Učitel: - Rozloučíme se se Sovushkou a počkáme, až přijde na další hodiny. Nyní je čas zhodnotit vaši práci ve třídě.Snímek číslo 29. Připomínám:
Jak jsme pracovali ve třídě?
- SKVĚLÉ;
- NE VŠECHNY ÚKOLY SPLNĚNY DOBŘE;
- NE VŠECHNO SE DALO JAK JSEM CHTĚL.
Učitel: - Potěšilo mě, že byli kluci, kteří byli kritičtí k jejich práci ve třídě. To znamená, že to příště zkusí a uspějí.
- A na památku naší lekce dáme hostům znak našeho klubu, na jehož zadní straně jsou napsána slova moudrého čínského přísloví:"Znalosti jsou pokladem, který všude provází ty, kdo je vlastní."