Scénář programu environmentální hry pro děti. Scénář pro dětský herní program na ekologické téma „Veselí turisté“
cíle:
- Aktivujte kognitivní činnost dětí.
- Ukažte důležitost péče o životní prostředí.
- Rozšiřte své obzory a rozvíjejte kreativní schopnosti svých dětí.
- Podporujte soudržnost třídy.
Předběžná příprava:
- Příprava výkresů, design výstavy.
- Příprava podkladů pro soutěže
- Děti vymýšlejí názvy a hesla týmu a vybírají kapitány.
- Výběr hudebního doprovodu.
Materiály a vybavení:
- magnetofon, karty s otázkami;
- plakáty s obrázky zvířat;
- hudební aukční kladivo;
- předměty a obrázky s živou i neživou přírodou.
plakáty:
1. Logika přírody je nejpřístupnější a
nejužitečnější logika pro děti. (K.D. Ushinsky)2. Každý je dobrý svým vlastním způsobem:
Muchomůrka a ježek, žába a ježek!
Není tu žádná květina, žádné zvíře, žádný keř,
Kdekoli najdeme krásu. (T.A. Pushkarev)
Průběh lekce
Pod obrovskou modrou střechou
Rudé slunce žije dál,
A v noci mezi hvězdnými mraky
Tančí se hvězdný tanec.A les žije pod modrou oblohou,
A déšť, bouřky a květiny,
A jabloně v zelené zahradě,
Vaše rodina žije a vy.Tento velký, obrovský dům
Podívejte se, kolik ptáků, květin a lidí existuje,
Všechno víme (v unisonu) - PŘÍRODA!
Přednášející 1. Ahoj lidi!
Přednášející 2. Ahoj! Dnes stojíte před úkolem ukázat, kdo z vás je hoden titulu obyvatel planety Země.
Přednášející 1. Ve skutečnosti bychom se dnes chtěli ujistit, že budoucnost naší planety je bezpečná.
Přednášející 2. Ten ohrožený druh nikdy nevyhyne.
Přednášející 1.Že ty stávající se nikdy nezmění v zaniklé.
Přednášející 1. Tohle se jednou stalo. Les, u kterého byl dětský tábor, byl napaden hordami housenek. Není to poprvé, co se děti do těchto míst dostaly, a nikdy předtím se nic podobného nestalo. Les nám umíral před očima. Nikdo nevěděl, jak mu pomoci. A co je nejdůležitější, nikdo nevěděl, proč se to stalo.
Děti byly velmi rozrušené. Kdyby jim ale řekli, že za smrt lesa mohou oni, byli by nejspíš překvapeni a možná i rozhořčeni.
A toto se stalo. Každý rok kluci trhali květiny. A kolem lesa a na lesních mýtinách. Vytrhali jak rozkvetlé květy, tak ty, které ještě měly poupata. Jedním slovem všechno. A květinové mouchy, tahini, žily na květinách a živily se nektarem. Když přišel čas, tahini snesla vejce. Z vajíček se vynořily larvy a právě tyto larvy zničily housenky, které škodily v lese.
Pak ale květiny zmizely a v blízkosti lesa nebyli žádní takhinové. A nebyl nikdo, kdo by housenky zničil. Housenky zaútočily na les a ten začal umírat. A to vše proto, že děti, aniž by to samy věděly, narušily rovnováhu v tomto koutě přírody a porušily zákony o životním prostředí.
Přednášející 2. Ekologie je věda o tom, jak spolu zvířata a rostliny, obecně všechny živé organismy, vycházejí, jak se přizpůsobují sobě navzájem a okolní přírodě.
Všichni – lidé, zvířata, ptáci, rostliny, mikroorganismy – žijeme na planetě Zemi. Tohle je náš společný domov. Všichni potřebujeme dýchat, jíst, pít, někde bydlet, vychovávat děti. Během mnoha tisíců a dokonce milionů let se všechny druhy zvířat a rostlin přizpůsobily sobě navzájem a přírodě kolem nich. A v přírodě byla nastolena rovnováha. Jako na váze, kdy obě misky mají stejnou váhu. Tato rovnováha je udržována tak dlouho, dokud nejsou porušovány zákony o životním prostředí. Například toto: vždy by mělo být více rostlin než zvířat, která se jimi živí. A býložravých zvířat by mělo být více než predátorů. Pak je dostatek potravy pro všechny a na Zemi jsou zachovány všechny druhy rostlin a živočichů. Pokud se zničí jeden článek tohoto řetězce, například se zničí rostliny, celý řetězec se rozpadne. Rovnováha bude narušena. A dokonce by mohlo dojít k ekologické katastrofě.
Přednášející 1. Lidé to dlouho netušili. A bezohledně káceli lesy, odvodňovali bažiny a zorali stepi. Vůbec si nemysleli, že tím hrubě porušují přírodní zákony. Nedávno jsme si to uvědomili. A aby přírodu ještě zachovali a zároveň přežili (ostatně i člověk sám je součástí přírody), začali lidé velmi vážně studovat zákonitosti živé přírody. Tak vznikla ekologie. Mimochodem, toto slovo je složeno ze dvou řeckých slov: oikos - dům a logos - věda. To znamená, že můžeme říci, že ekologie je věda o našem společném domově a zákonech, podle kterých v něm musíme žít.
Přednášející 2. Skupina je rozdělena na dva týmy. A tak první úkol! Za každý úkol je uděleno 5 bodů. Body mohou být odečteny za nepřesnost, nedokončení úkolu atd. a být přidán za aktivitu.
I. Soutěž „Živá a neživá příroda“.
Každý tým obdrží sadu stejných předmětů a obrázků, které jsou rozloženy na dvou stolech. Děti potřebují oddělovat předměty živé a neživé přírody. Hodnotí se správnost odpovědi a rychlost.
Předměty a obrázky: písek, květina, voda, kámen, houby, zajíc, hlína, pták, strom, slunce atd.
- Divoká zvěř: květina, houby, zajíc, pták, strom.
- Neživá příroda: písek, voda, kámen, hlína, slunce.
II. Soutěž "Zvířata".
Z každého týmu žádám tři lidi na pódium. Karty jsou pro vás připraveny. Vybrat! Na kartičce je napsáno jméno jednoho zvířete. Toto zvíře musí být zobrazeno. A týmy musí uhodnout jméno tohoto zvířete.
Karty: bobr, osel, žirafa, tygr, kůň, prase...
III. Soutěž "Erudovaný".
Týmy ukázaly své znalosti zvyků zvířat. Nyní otestujeme vaši erudici. Budu vám klást otázky a vaším úkolem je dávat správné odpovědi. Pokud je pro tým obtížné odpovědět, pomůže mu tým soupeře, který za to získává další body.
- Vyjmenuj 10 mazlíčků.
- Vyjmenuj 10 zvířat začínajících na písmeno A.
- Vyjmenuj 10 ptáků.
- Vyjmenuj 10 ryb.
- Vyjmenuj 10 kočičích jmen, která nejsou lidská.
- Vyjmenuj 10 divokých zvířat žijících v Rusku.
IV. Soutěž "Hádanky".
Této soutěže se účastní 2 lidé z každého týmu. Jak se vyhlašují hádanky: 1. účastník (z každého týmu) najde kartičku - odpověď a položí ji na stojan; 2. účastník píše odpovědi na tabuli.
Hádanky:
|
|
V. Soutěž „Ekologická“.
Každý tým dostane kartičky s otázkami.
- Co lze udělat pro zastavení znečištění ovzduší?
- Kdybych byl prezidentem, jaké zákony bych přijal, abych zastavil pytláctví?
- Uveďte některá pravidla, která musí lidé dodržovat, aby se vyhnuli znečištění životního prostředí.
- Co děláte pro pomoc ohroženým zvířatům nebo co byste chtěli udělat, abyste jim pomohli?
VI. Soutěž "Asociace".
Výborně, odvádíte skvělou práci. Nyní řeknu slova a vy pojmenujete zvíře, se kterým je toto slovo spojeno. A co zajímavého o tomto zvířeti říci?
- Houba. (Liška.)
- Ulejvák. (Lenochod.)
- Minibus. (Gazela.)
- Peněžní jednotka Bulharska. (Lev.)
- Válečná loď. (Bitevní loď.)
- Automobil. (Jaguár.)
- Šachy. (Kůň, slon.)
- Počítačový manipulátor. (Myš.)
- Černý pasažér. (Zajíc.)
- Přechod pro chodce. (Zebra.)
- Řeka. (Tygr.)
- Ochranná známka. (Puma.)
- Obranná bariéra. (Ježek.)
- Hroty na šplhací tyče. (Kočky.)
- Zvířecí domov. (Norek.)
- Symbol Ruska. (Medvěd.)
VII. Soutěž "Hádej zvíře."
- Zvíře, které je jedním z největších býků na světě. Jeho výška dosahuje 2 metry, hmotnost dosahuje 1 tuny. Jeho mohutná postava mu nebrání v tom, aby byl rychlý a obratný ve svých pohybech. Tato zvířata žijí ve skupinách po 6-8 hlavách. (bizon)
- Tito malí obyvatelé lesů, stepí a pouští umí smrkat, kýchat, reptat, chrápat a drkotat zuby jako lidé. kdo jsou oni? (Ježci.)
- Tento pták se vyskytuje v 18 druzích, včetně: Brownie, Black-breasted, Saxaul, Field, Desert a dokonce i Red-headed. Psali o ní Gorkij a Yesenin, Prishvin a Bianchi. Kdo je tento opeřený obyvatel měst a vesnic? (Vrabec.)
- Je jmenovkyní některých dívek. Často je zaměňován s jiným ptákem z čeledi, do které patří. Nedá se říct, že by měla krásný vzhled, ale proto si z toho nedělá žádné komplexy. Nachází se ve městě, v lese a v zeleninových zahradách. A všude se chová velmi sebevědomě. O jakém ptákovi mluvíme? (Kavka.).
VIII. Aukční soutěž na téma „Ptáci a zvířata“.
Moderátor nazývá první slovo, například „vlk“. Pak ukáže na člena týmu a řekne slovo, které začíná posledním písmenem předchozího - „Koza“. Další říká „antilopa“, pak „albatros“, „sova“ atd.
Po každém slovu moderátor udeří do hudebního kladiva a říká: „Raz, dva, tři“. Pokud po slově „tři“ nemůže žádný z účastníků nabídnout nové slovo, vyhrává poslední tým.
Kluci, dnes jsme se naučili hodně o přírodě. Dává nám vodu a vzduch, světlo a teplo, stejně jako jídlo. Mohou tedy lidé žít bez přírody a ničit ji? Samozřejmě že ne. Člověk sám je přece součástí přírody. To znamená, že abychom mohli žít, musíme se všichni o přírodu a její obyvatele starat a chránit je.
Poslechněme si báseň N. Zabolotského "Jeřáby".
Čtenář 1.
Odjezd z Afriky v dubnu
Ke břehům otcovy země,
Letěli v dlouhém trojúhelníku,
Topení v nebi, jeřábi.
Roztahování stříbrných křídel
Přes širokou nebeskou klenbu,
Vůdce vedl do údolí hojnosti
Jeho malí lidé.
Čtenář 2.
Ale když se mihlo pod křídly
Jezero, průhledné skrz naskrz,
Černá svítící hlaveň
Zvedlo se z křoví směrem k nám.
Paprsek ohně zasáhl ptačí srdce,
Rychlý plamen vzplanul a zhasl,
A kus úžasné velikosti
Spadlo to na nás shora.
Čtenář 3.
Dvě křídla jsou jako dva obrovské žaly,
Objal studenou vlnu
A ozvěnou žalostného vzlyku,
Jeřáby se vrhly do výšin.
Jen tam, kde se hvězdy pohybují,
Odčinit své vlastní zlo
Příroda se k nim opět vrátila
Co si s sebou vzala smrt:
Čtenář 4.
Hrdý duch, vysoká aspirace,
Neochvějná vůle bojovat -
Vše z předchozí generace
Mládí přechází na vás.
A vůdce v kovové košili
Klesat pomalu na dno,
A svítalo nad ním
Zlatá zářící skvrna.
Čtenář 5.
Někdy v rozpacích odvracíme zrak,
Vidět smutného psa bez domova,
Přesvědčujeme sami sebe, že za to nemůžeme,
Pokud u nás ve sklepě pláčou koťata.
Stačí vědět: všechna zvířata sní
O dobrém majiteli, o tvém rohu,
Sní o tom, že na tebe večer čekají u dveří,
Třete se o nohy své paní.
Venku na ně čeká zima a vánice,
A místo pro přítele se v domě vždycky najde.
Pokud se cítíte stísněně ve velkých bytech,
Budete krmit zvířata bez domova.
(G. Uljanová)
Shrnutí lekce.
Na konci lekce se kluci podělí o své dojmy. Moderátor jim pomáhá s otázkami:
- Kdo je podle vás dnes naším největším odborníkem?
- Co nového jste se z naší lekce naučili?
- Proč potřebujete vědět hodně o přírodě?
- Čí výkon se vám líbil nejvíc?
Reference:
- Mimoškolní aktivity: 4. tř. /Aut.-stát O.E. Žirenko, L.N. Yarovaya.
- - M.: VAKO, 2007. 272 s. (Mozaika dětské rekreace.)
- Mimoškolní aktivity: 6. tř. /Aut.-stát O.G. Černý. - M.: VAKO, 2008. 256 s. (Mozaika dětské rekreace.)
- Mimoškolní aktivity: 7. tř. /Aut.-stát L.L. Zagumenová. - M.: VAKO, 2008. 176 s. (Mozaika dětské rekreace.)
- Hodiny etické a estetické výchovy: ročníky 4-5. - M.: VAKO, 2007. 208 s. (Pedagogika. Psychologie. Management.)
Školní klub: Scénáře akcí a prázdnin: ročníky 5.-6. - M.: VAKO, 2008. 288 s. (Mozaika dětské rekreace.)
Ekologická soutěž a herní program
„Tomu všemu se říká příroda“
Program se nese pod heslem:
cíle:
"Chceme chránit celou přírodu před lidmi"
Pěstovat pozorný, starostlivý přístup k přírodě, Zemi a pocit odpovědnosti za ni.
Rozvoj pozorování a duševní aktivity žáků.
Pěstování kreativního přístupu k řešení problémů životního prostředí.
Formování odpovědnosti za své činy a činy.
Rozvoj řeči a estetického vkusu.
Plánované výsledky:
Vzbudit kognitivní zájem o studium rysů přírody jejich rodné země.
Položte základy environmentálního chování. Místo:
aulaČas:
1 hodina
Zařízení:
Ilustrace zobrazující léčivé rostliny, zvířata, ptáky;
zvukový záznam „Sounds of Nature“;
fragmenty písní z kreslených filmů o zvířatech a ptácích;
prezentace na téma „Zákazové značky“;
karty se zákazovými značkami;
přikázání mladého ekologa;
barevné tužky, fixy, papír;
barevné ubrousky, nůžky, lepidlo.
Design: 7 )
Sál je vyzdoben plakáty a výroky. (Příloha č.1
Výstava knih o ekologii.
Červená kniha.
Průběh programu
Zavedení:
(zní hudba „Sounds of Nature“)
Čtenář:
Ty, člověče, milující přírodu,
Přinejmenším ji někdy litujte;
Na výletech za zábavou
Nešlapejte jeho pole;
V nádražním ruchu století
Pospěšte si to vyhodnotit:
Ona je tvůj dlouhý čas
Dobrý doktor,
Je spojencem duše.
Nepalte to neuváženě.
A nevyčerpej to až na dno,
A pamatujte na jednoduchou pravdu:
Je nás mnoho, ale ona je sama.
V. Shefner
Pamatujte na přikázání mladého ekologa:
nejen se dívat, ale pozorovat,
nedělej hluk, ale poslouchej a rozuměj,
neurážejte, nezasahujte, ale pomáhejte našim menším bratrům - hmyzu, ptákům, zvířatům.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Vedoucí: Dobré odpoledne, děvčata a chlapci!
Všichni jsme obyvatelé Země. Vkročili jsme do 21. století a dosáhli jsme mnoha úspěchů v oblasti techniky, vědy, umění a vzdělávání. Spolu s úspěchy však lidstvo čelilo také velkým problémům. Mezi nejpalčivější vlny patří ekologické problémy.
Aby lidé zachovali přírodu a zároveň přežili sami sebe, začali velmi vážně studovat zákony živé přírody. Tak vznikla věda EKOLOGIE. Toto slovo se skládá ze dvou řeckých slov: „oikos“ – „dům“ a „logos“ – „věda“. To znamená, že můžeme říci, že ekologie je věda o našem společném domově a zákonech, podle kterých v něm musíme žít.
Všichni vděčíme za své životy naší planetě – krásné Zemi, sténající bolestí a volající o pomoc. Dnes by měl každý člověk vědět, co vděčíme rostlinám a zvířatům a jak zachovat veškerý život na Zemi.
Doufám, že soutěžní herní program „Tomuhle všemu se říká příroda“. pomůže vám i mně znovu se zamyslet nad naším společným domovem a nad tím, že tento domov je třeba milovat a chránit.
Abychom mohli zahájit náš program, rád bych vám představil naši váženou porotu. (Prezentace poroty) Naše porota bude hodnotit pětibodovým systémem. Čekají nás soutěže a zábava pro týmy. Týmy obdrží žetony za účast. Tak začněme!
Ty a já budeme hrát ve dvou týmech: Grasshoppers a Cornflowers.
Žádám týmy, aby se představily.
Prezentace příkazů.(Příloha č. 1).
Týmy zaujímají svá místa u stolu.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Náš program bude probíhat napříč stanicemi. Cestu poznáte, pokud úkol splníte správně.
Týmy dostávají obálky s úkoly.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Rozdělte slova do dvou sloupců podle principu „živá – neživá příroda“:
slunce, chlapec, bobule, obloha, voda, kameny, houba, ryba, zajíc, déšť, půda, strom.(Příloha č. 2)
Soutěž hodnotí porota.
Každý tým obdrží plán trasy, do kterého zapíše své body. (Příloha č. 3, 4)
Stanoviště 1 „Přírodní lékárnička“
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Buďte opatrní, nyní dostanete hádanky. Týmy budou odpovídat střídavě. Pokud tým nedokáže odpovědět správně, může odpovědět další tým.
Oh, nedotýkej se mě, spálím tě i bez ohně. (Kopřiva)
Zlatá střední cesta a paprsky jdou kolem.
To by mohl být obrázek -
Slunce na modré obloze? (heřmánek)
Všichni oblečení v bílých šatech,
V náušnicích v krajkovém listí,
Vítá horké léto
Je na kraji lesa. (bříza)
Kdo se dotkne, přilne k němu,
Atraktivní a pichlavé, jehličí trčí všude kolem (lopuch nebo lopuch)
Cítíme svěžest lesa
Přináší koncem jara
Květina je voňavá, jemná,
Ze sněhově bílého štětce. (konvalinka)
Tenký stonek u cesty,
Na konci jeho náušnice.
Na zemi jsou listy - malá pytlovina.
Je pro nás jako dobrý přítel
Ošetřuje rány nohou a rukou. (jitrocel)
Roste zelený keř
Andělské květiny,
Ďáblovy drápy -
Pokud se ho dotknete, kousne. (šípek)
Takový fashionista
Země ještě neviděla
V létě to má moc rád
Předveďte se v péřovém klobouku. (pampeliška)
Po hádankách dostanou týmy hlavolam o léčivých rostlinách.
Soutěž pro fanoušky „Léčivá rostlina“
Zatímco členové týmu sbírají hádanky, dostávají fanoušci každého týmu obrázek léčivé rostliny (pampeliška), kterou je třeba sbírat z polotovarů. Který tým fanoušků je rychlejší?
Za správně nasbíranou pampelišku a rychlost „jejich“ týmu jsou přidány další body. (Příloha č. 6)
Stanice 2 "Muzikál"
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Týmy musí uhodnout melodii ze slavných písní o přírodních jevech, rostlinách, zvířatech atd. Odpoví tým, který jako první zvedne znak „Odpověď“. Pokud tým neodpoví správně, může odpovědět další tým. (Příloha č. 7)
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 3. „Hádanky ze Země“
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Buďte opatrní, nyní se po vás budou ptát na zajímavé hádanky. Odpoví tým, který jako první zvedne znak „Odpověď“. Pokud tým neodpoví správně, může odpovědět další tým.
Je velmi odolný a odolný, spolehlivý přítel pro stavitele.
Domy, schody, podstavce budou krásné a nápadné. (Žula.)
Pokud nějakého na silnici potkáte, zaseknou se vám nohy.
A na výrobu misky nebo vázy ji budete potřebovat hned. (Jíl.)
Máma má vynikajícího pomocníka v kuchyni,
Kvete jako modrý květ ze sirky. (Zemní plyn.)
Děti ho opravdu potřebují, je na cestách ve dvoře,
Je na staveništi, na pláži a dokonce je roztavený ve skle. (Písek.)
Bez toho auto neujede ani kilometr,
Letadla a vrtulníky nevzlétnou,
Raketa se nezvedne. Hádejte, co to je? (Olej.)
V bažině rostly rostliny... A teď je to palivo a hnojivo. (Rašelina.)
Vařilo se dlouhou dobu ve vysoké peci,
Aby nám později mohli vyrobit nůžky a klíče. (Železná ruda.)
No tak, rychle si sundej klobouk!
Jsem dcera vesmírného otce.
A všudypřítomný a lehký, -
Jsem led, jsem pot, jsem mraky.
Jsem mráz, čaj, vývar, mlha,
Řeka, potok a oceán.
Když se rozzlobím, vřít;
A z mrazu mrazím. (Voda)
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 4 "Ecosigns"
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Máme právo využívat přírodní zdroje. Toto právo je ústavně zakotveno, ale mnoho lidí stále neví, jak se o přírodu starat nebo nechce (pozornost účastníků upoutají zákazové cedule připevněné na tabuli).
Opakujeme si pravidla chování v přírodě, vysvětlujeme znamení. (Příloha č. 8)
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Zamyslete se nad tím, co byste lidem nedovolili, abyste neničili přírodu. Nakreslete svou zákazovou přírodní značku. (Týmy dostanou papír a fixy)
Mezitím, zatímco týmy plní svůj úkol, chci fanoušky upozornit na čísla a fakta.
Přečte se text „Víš...“, který je umístěn na tabuli. (Příloha č. 9)
Týmy poskytují a chrání svá znamení. Připevněte je k desce. Komentuje moderátorka.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 5 „Dešifrovat kryptogram“
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Každý tým obdrží šifrování. Musí být dešifrován, k tomu musíte uhodnout čtyři klíčová slova. Každé písmeno v těchto klíčových slovech vás přiblíží k finální frázi, která je zašifrována.
12, 3, 2, 3, 11, 15, 9, 3, 1 – 10, 5, 6, 3, 12, 8, 11, 5, 13, 1, 13, 14, 8.
klíčová slova:
1, 2, 3, 4, 5 – třetí den v týdnu. (Středa.)
6, 7, 8, 9, 5 – instituce, kde studenti získávají znalosti. (Škola.)
10, 8, 11, 15 – lidské dolní končetiny. (Nohy.)
12, 8, 13, 14, 5 – vrchní listová část brambor, mrkev, řepa. (Botva.)
Odpověď: Starejte se o les – naše bohatství.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a sečte předběžné výsledky. (Příloha č. 10)
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Hra s fanoušky
Každý dostane kartičku s obrázkem zvířete. Hráči se musí sjednotit ve skupinách, ale musí si určit, na jakém základě se potřebují shromáždit ve skupině. (Příloha č. 11)
Stanice 6 "Stížnost"
Moderátor nabízí vytáhnout jednu z karet s textem „stížnosti“ zvířete a určit, o kom mluví a jaký užitek to přináší.
Stížnost č. 1.
Sama vím, že nejsem žádná kráska. Kdybych se objevil, mnozí by se zalekli, dokonce by mě hodili kamenem nebo mě kopli. a za co? Přišli s tím, že jsem si způsobil bradavice na rukou. To je nějaký nesmysl. Ne každý může být krásný!
A lidé ze mě mají velký prospěch.
Odpověď:
Ropucha. Jedna ropucha zachrání celou zahradu před housenkami a červy. Pokud jsou v domě švábi, přineste ropuchu a zmizí. (Příloha č. 12)
Stížnost č. 2
Na zeměkouli snad není žádný takový tvor, o kterém se vypráví tolik legend a pověstí jako o nás. Nelíbí se mi, že milujeme tmu, že nevypadáme jako obyčejní ptáci a zvířata. Ale jsme přátelé lidí, ne nepřátelé. co bychom měli dělat? Vždyť jsme se tak narodili. Rádi visíme hlavou dolů. A urážejí nás nezaslouženě.
Odpověď:
Netopýr. Loví pouze v noci, ale její výhody jsou obrovské. Ničí hmyz. (Příloha č. 13)
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 7 "Ptačí bazar"
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Víte, že s příchodem podzimu mnoho ptáků odlétá na jih, aby přežili chladné období a nedostatek potravy. A jen na jaře nás dokážou potěšit svým zpěvem a znělým cvrlikáním, kdy odlétají stavět hnízda a líhnout mláďata. A jen někteří s námi zůstávají, aby si zkrátili dlouhou zimu.
Přednášející navrhuje distribuovat obrázky se jmény ptáků pod příslušnými jmény (stěhovavé nebo zimující).
Jeřáb, vrána, labuť, sýkorka, vlaštovka, zobák, slavík, datel, kukačka, špaček, straka, kachna, sova. (Příloha č. 14)
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 8 "Kapitáni"
Z každého týmu vycházejí kapitáni. Stojí ve stejné vzdálenosti od poroty a střídavě mluví o úloze ptáků v přírodě a jejich významu pro člověka, čímž udělají krok vpřed. Vyhrává ten, kdo se jako první dostane k porotnímu stolu.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 9 „Rozluštit frázi“
Každý tým dostane frázi, kterou musí rozluštit.
AGINK JANSARK. (Červená kniha.)
(Příloha č. 15)
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Lidé nejsou jediní, kdo má dar řeči. Knihy také mluví. Existuje kniha, která nejen mluví, ale křičí, ale ne každý ji slyší. Toto je ČERVENÁ KNIHA. Na jejích stránkách jsou napsána jména ohrožených živočichů a rostlin. Červená barva je signálem zákazu, srozumitelným lidem na celém světě: přestaň, člověče! Zamyslete se nad tím, proč je na planetě každým dnem méně a méně zvířat a rostlin! Nenechte za sebou hromadu odpadků, ale zasazený strom, čistou řeku, zachráněného ptáka. Slyšte ty, kteří volají o pomoc. S tím vám pomůže ČERVENÁ KNIHA.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Porota shrnuje konečné výsledky.
Vítězný tým je vyhlášen a oceněn.(Příloha č. 16)
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Přátelé! Náš soutěžní herní program „Země je náš společný domov“ dospěl do finále. Doufám, že to pomůže vám i mně, abychom se znovu zamysleli nad naším společným domovem a že tento domov je třeba milovat a chránit.
Příroda je naše bohatství, uchovat toto bohatství pro budoucí generace je naším úkolem a povinností.
Zamyslete se nad obsahem výzvy spisovatele Michaila Prishvina k vám. „Ryby potřebují čistou vodu – budeme chránit naše vodní plochy. V lesích, stepích a horách žijí různá cenná zvířata - budeme chránit naše lesy, stepi a hory. Pro ryby - voda, pro ptáky - vzduch, pro zvířata - lesy, stepi, hory. Ale člověk potřebuje vlast. A chránit přírodu znamená chránit vlast."
(zní hudba „Sounds of Nature“)
Chceme, aby ptáci zpívali
Aby byl kolem lesa hluk,
Aby byla obloha modrá,
Aby se řeka změnila na stříbrnou,
Aby motýl dováděl
A na bobulích byla rosa!
Chceme, aby slunce hřálo
A bříza se zazelenala,
A pod stromečkem žil legrační pichlavý ježek.
Aby veverka skočila,
Aby se duha třpytila,
Ať v létě vesele prší!
(zní hudba „Sounds of Nature“)
Zachraňme planetu!
V celém vesmíru není nic krásnějšího,
V celém vesmíru je jen jeden,
Co bude dělat bez nás?
Literatura
Prizmatem přírody / autor: V.N.Yukhnovskaya, A.A.Varaksa. – Mozyr: Asistence, 2009
Sdílení radosti se všemi: Ve 3 hodiny: Scénáře pro školní prázdniny / autor: K.V. – Mozyr: Bílý vítr, 2010
Mimoškolní aktivity: 4. tř. / autor: O.E.Zhirenko, L.N.Yarovaya, T.I.Tsibina. – M.:VAKO, 2007
Hádanky -
http://stranamasterov.ru(aplikace "Pampeliška")
http://www.audiopoisk.com/artist/detskie-pesni/ (dětské písně)
http://nsportal.ru
http://www.proshkolu.ru
Ahoj lidi! Dnes je náš program věnován problémům životního prostředí. Co jsou ekologické problémy a co je ekologie?
Kluci se snaží na tyto otázky odpovědět, moderátorka pomáhá.
Ekologie je věda. Environmentalisté zkoumají, jak změny v životním prostředí ovlivňují život rostlin, zvířat a lidí. Ekologické problémy vznikají nejčastěji vlivem člověka na přírodu. Dnes se podíváme na ty nejdůležitější z nich. Ale předtím vás požádám, abyste zorganizovali dva týmy po 6 lidech. Pravidla jsou jednoduchá: po každé soutěži si vítězný tým vezme do „zajetí“ jednu osobu z poraženého týmu. Vítězí tým s největším počtem zbývajících hráčů. Ten, kdo správně odpoví na nejvíce otázek, získá speciální cenu.
Mezitím rozcvička pro všechny včetně diváků.
Pokud je zakouřeno a mlha
Abys neviděl na nohy,
To znamená, že vzduch je špinavý.
Ta mlha se nazývá... (Smog.)
Nesbírejte zde houby
A nesušte herbáře.
Kdysi tu stála továrna,
Najednou se to stalo... (Nehoda.)
Všude kolem je zpěv, klepání a řev -
Nic mě nenapadá.
Vědět, co je pro člověka
Tohle je velmi škodlivé... (Hluk.)
Pokud nám není něčeho líto,
Poté co nejdříve odvezeme na skládku.
Znečišťují půdu a vody
Všechno v domácnosti... (Odpad.)
Ale co to je? Dostali jsme telegramy!
Naléhavé! Tady to je: „Naléhavé. Od Baba Yaga. Jsem ztracený, umírám. Zlomil jsem si poslední kostěnou nohu na odpadcích, které po sobě zanechali turisté.“ Zde je váš první problém – znečištění životního prostředí. Naši turisté se v lese chovají nekorektně. Kdo vám řekne, jak se chovat v lese?
Kluci odpovídají na otázku. Všichni, kteří odpoví, obdrží žetony. Týmy se účastní štafetového závodu „Kdo rychleji uklidí mýtinu“. První účastník se zavázanýma očima následuje příkazové výzvy a zvedne jeden z rozptýlených předmětů. Po návratu do týmu zaváže oči druhému hráči, který pokračuje v hledání. Po skončení štafety se hráč z poraženého týmu přesune do vítězného týmu.
Další telegram od vrány: „Co se to děje, občané? Vrazi zničili jejich rodné hnízdo. Ve stáří zůstali bez střechy nad hlavou. Teď ze mě není vrána, ale bezdomovec. Okamžitě zakročte, jinak půjdu až do OSN. Jste takoví chuligáni." Takže vrána může zemřít! Dalším problémem životního prostředí je proto prudké snížení biologické rozmanitosti na planetě. V dnešní době každý rok na světě umírá několik druhů zvířat a rostlin. Víte, co je vombat? Jedná se o vačnatý hlodavec, žije v Austrálii, připomíná malé mládě medvěda hnědého. Má jednu zvláštnost – za 10 minut dokáže vyhryzat díru do tlusté kládové zdi. Toto zvíře se stalo vzácným. Jaká další vzácná a ohrožená zvířata znáš?
Kluci odpovídají a dostávají žetony. Koná se pro týmy „Kdo umí vyjmenovat nejvíce divokých zvířat“. Poražený tým ztrácí jednoho hráče.
Přišel telegram od ledního medvěda z Antarktidy: „Naléhavé. Pomoc! Ledovce tají. Brzy nebude na čem plavat.“ Zde nastává další problém – „skleníkový efekt“. co to je?
Děti odpovídají. Ti, kteří odpoví, obdrží žetony.
Postupné zvyšování teploty na celé Zemi vede ke změně klimatu a tání ledovců, což znamená zvýšení hladiny vody na celém světě. V ledovcích je voda jakoby „v záloze“, protože obsahují pouze sladkou vodu.
Soutěž „Zásobník vody“ se skládá zpřelévání vody lžičkou z plné nádoby stojící v dálce do prázdné sklenice umístěné na začátku. Členové týmu běží střídavě, dokud není první kontejner prázdný. Vyhrává tým, jehož hladina vody ve sklenici je vyšší. Hráč z poraženého týmu se přesune do vítězného týmu.
Telegram od Červené Karkulky: „Na zahradě mé babičky slunce spálilo všechno zelí. Není z čeho dělat koláče. Pomoc! Máme hlad." Proč se babičce zelí připálilo? Ozonová vrstva nad zahradou je vyčerpaná. Co je to ozónová vrstva a kde se nachází?
Děti odpovídají, že ozón se hromadí ve výšce 15-60 km a tvoří ochrannýobrazovka, která nás zachrání před ultrafialovými paprsky, a my obdržíme žetony.
Pokud ozón klesne, objeví se „ozónová díra“ způsobená aerosoly. Co jsou aerosoly?
Ti, kteří odpoví, obdrží žetony.
Jsou to plechovky, ze kterých stříkáme barvy, laky na vlasy, osvěžovače vzduchu atd. Tyto plechovky obsahují látky, které ničí ozónovou vrstvu. Ale ozónová vrstva se může obnovit. Všimli jste si, jak snadno se dýchá po bouřce v borovém lese? Nyní se podívejme, kdo z vás chodí po bouřce častěji do lesa.
Týmy mají stejnépočet balónků, které je potřeba rychle nafouknout. Vítězí tým s největšími nafouknutými balónky. Poražený tým ztrácí jednoho hráče.
Telegram od veverky: "Po dešti všechny šišky spadly ze stromů, nemůžu je najít, pomozte!" Proč po dešti padaly šišky?
Děti nabízejí své možnosti a dostávají žetony.
Zde je další ekologický problém – kyselé srážení. Všichni jste viděli žlutý film na loužích v létě po dešti po takových deštích okurky na záhonech obvykle žloutnou. Odkud se bere kyselý déšť?
Kluci odpovídají a dostávají žetony.
Kyselé deště se objevují po emisích nebo nehodách v továrnách. Například po emisích z hliníkové huti Sayanogorsk umírají rostliny a zvířata v oblasti. Vraťme se k naší veverce, musíme jí pomoci hledat šišky.
Týmy dostanou listy papíru s obrysovými obrázky šišek a fixy. Je nutné rychle a přesně vysledovat obrysy výkresů. Poražený tým ztrácí jednoho hráče.
A teď otázka pro ty nejpozornější. Kolik problémů životního prostředí jsme dnes zvažovali?
Ten, kdo vyjmenuje číslo pět a vyjmenuje problémy, dostane žeton.
Všechny tyto problémy vznikají pod vlivem člověka. Nikdy neměl člověk takový vliv na přírodu kolem sebe jako nyní;
Výsledky týmové hry se sečtou a kluci, kteří obdrželi hodně žetonů, obdrží medaile „Čestný ekolog“.
7
Scénář vzdělávacího a herního programu o ekologii
„Za přírodu jsou zodpovědní dospělí i děti“
Před začátkem akce VIDEO o přírodě (dle vlastního výběru) Hraje píseň „Chistye Prudy“. Dobré odpoledne, obyvatelé krásné modré planety! Dnes vás zveme na dovolenou - svátek naší Matky Země! A na tento svátek přišli všichni: děti i dospělí; jak hosté, tak účastníci! A rádi přivítáme všechny na naší dovolené Co je to za dovolenou? A proč je? Aby nám to všem bylo jasné, zvu vás na cestu po naší nádherné planetě! VIDEO o přírodě (dle vlastního výběru) Slide program „Zachraňte naši planetu!!!“ Dodatek 5. To vše je naše domovská planeta. Je na něm tolik krásných a úžasných věcí: nekonečné rozlohy, hory táhnoucí se k nebi a modromodrá moře... A obyvatel na něm je nespočet a každý z nich je malý zázrak! Na to ale lidé často zapomínají a pak se z komínů dýmá, ozývají se výstřely, umírají zvířata... Abychom lidem připomněli krásu naší Země, každoročně pořádáme tento nádherný svátek! Skluzavka Naše planeta je obrovská. A za život to člověk nemůže obejít všechno, od okraje k okraji. Pouze milováním své rodné přírody může člověk milovat celý svět. A nepochybuji o tom, že kluci, kteří se dnes zúčastní naší dovolené, znají a milují svou rodnou přírodu. Po každém řádku se posune „Příroda“. Příroda je dům, ve kterém žijeme, A lesy v něm šumí, řeky tečou a šplouchají Pod modrou oblohou, pod zlatým sluncem, V tom domě chceme žít navždy, Víš , odpověz , odpověz cenu takového domu Co se stane, bude-li jeho střecha pod palbou, Co se stane, když v něm rozbijeme zdi Příroda je dům, ve kterém den co den rostou květiny a chléb, děti se smějí všude kolem? A tento dům a smích jsou jedno, jeden pro všechny, na celém světě není žádný jiný domov.Skluzavka
- Dnes si zahrajeme hru s názvem „Ekologický sortiment“. Musíme zjistit, jak dobře znáte svou původní povahu. Dnes více než kdy jindy potřebuje naši ochranu, péči a lásku. V naší hře vyhraje tým, který opravdu dobře zná život zvířat, rostlin, ptáků, hmyzu, ví, jak se v přírodě správně chovat a je připraven ji chránit. Naše hra bude probíhat v šesti fázích. V první fázi bude každému týmu položeno 5 otázek. Které číslo otázky a ze kterého sektoru bude pocházet, bude záviset na tom, co týmy získají z našich tašek. Za každou správnou odpověď tým obdrží 30 cypřišů.
- Začínáme první fází naší hry.
30 cypřišů
OTÁZKY ZELEného SEKTORU
- POKRAČUJTE V PŘÍSLOVÍ. /Spousta lesa - nenič ho, žádný les - ………. (rostlina). JAK ZJISTIT, JAK JE STARÝ U PANĚLU SPAdaného STROMU? /Na srubu jsou dobře patrné letokruhy. Kolik prstenů tolik let/ CO JE TO TRÁVA, KTEROU VÍ I SLEPÍ? /Kopřiva/ JAKÉ STROMY JSOU V ZIMĚ ZELENÉ? /smrk, borovice, túje/ JMENUJTE STROM – SYMBOL NAŠÍ MATKY? /Bříza/ JAKÉ LÉČIVÉ BYLINKY LÉČÍ NAchlazení? /Podběl, jitrocel, oregano, máta atd./ NEJSLADŠÍ STROM? /Lípa/ CO JE BERRY ČERVENÁ, ČERNÁ, BÍLÁ? /Rybíz/ JMENUJTE JEDOVATÉ BOBULÍ, KTERÉ ROSTOU V LESE? /Vlčí lýko, havraní oko/ JAKÝ KVĚT ZAČÍNÁ LÉTO? /Zvonek/
PROBLÉMY MODRÉHO SEKTORU
- PŘED JAKÝM POČASÍM PŘESTAŇUJÍ PTÁCI ZPÍVAT? /Před obdobím dešťů/ JE TUČŇÁK PTÁK NEBO ZVÍŘE? /Pták/ KTERÝ PTÁK HÁZÍ SVÉ VEJCE DO JINÝCH HNÍZD? /Kukačka/ ZIMUJÍ PTÁCI V NOČNÍCH KNIHÁCH? /Žádný/ PROČ SE TAK ŘÍKAL BUFFIN? /Přicházejí s prvním sněhem/ KDE SPÍ VRÁNY V ZIMĚ A NA PODZIM? /V zahradách, v hájích/ S PŘÍLETEM JAKÝCH PTÁKŮ POVAŽUJEME ZA ZAČÁTEK JARA? /Rooks/ KTERÝ PTÁK V ZIMĚ láme kuřátka? /Křížka/ NEJVĚTŠÍ PTÁK NA SVĚTĚ? /Pštros/ KTERÝ PTÁK MŮŽE LETIT S Ocasem dopředu? /Kolibřík/
OTÁZKY ČERVENÉHO SEKTORU
- KDO VÁM DVAKRÁT ZA ROK MĚNÍ KOŽÍŠEK? /Liška, veverka, zajíc/ O CO MELK KAŽDOU ZIMU ZTRATÍ? /rohy/ CO SE STANE SE VČELOU PO POHNUTÍ? /Zemře/ JAKÁ DRAVOTNÁ ŠELMA JDE NA MALINU? /Medvěd/ JAKÉ ZAJÍCI SE JMENUJÍ PADÁCI LISTU? /Kdo se narodí na podzim, při opadání listů/ JAKÁ ZVÍŘATA V ZIMĚ SPÍ? /Medvěd, ježek/ KDE JE PRO ZAJÍCE BĚHNĚJŠÍ BĚHAT, Z HORY NEBO NA HORU A PROČ? /Zajíc má krátké přední nohy a dlouhé zadní nohy, do kopce se snáze běhá, zajíc se kutálí z hory hlava nehlava/ KTERÉ ZVÍŘE MÁ NEJHLASITější HLAS? /Krokodýl/ NEJRYCHLEJŠÍ ŠELMA NA ZEMI? /Gepard/ NEJČISTŠÍ ZVÍŘE? /Jezevec/
OTÁZKY ŽLUTÉHO SEKTORU
- JAK SE SLEDOVÁNÍM ANANTHILL DOZNAT O PŘICHÁZEJÍCÍM DEŠTI? /Před deštěm se mravenci schovají do mraveniště a uzavřou všechny chodby/ KAM CHODÍ MOTÝLI NA PODZIM? /Většina umírá v mrazu. Někteří se schovávají ve spárách, pod kůrou a tam přezimují/ PROČ SE TAK ŘÍKÁ HMYZ? /Od slova „zářez“ - mají zářezy na břiše/ JAKÉ VÝHODY PŘINÁŠEJÍ ČERVI? /Uvolňují půdu/ KDO CHRÁNÍ KLOUZENÍ LESA PŘED ŠKODLIVÝMI MOUCHAMI? /Vážky/ NE PTÁK, ALE LÍTÁ, NE SLON, ALE S CHODU NIKDO NEKROČÍ, ALE SEDÍ NA NOS? /Létat/ KDO MÁ UŠI NA NOHÁCH? /Saranče/ CHLUPATÝ, ZELENÝ
PROBLÉMY ČERNÉHO SEKTORU
- POKUD JSTE ČTELI KNIHU NEBO SLEDOVALI FILM „PINOCOCIO DOBRODRUŽSTVÍ“, MĚLI BY STE SI PAMATOVAT JMÉNO PRODEJCE PIJEVIEK LÉKAŘSKÝCH? /Duremar/ KDO DAL BURATINOVI ZLATÝ KLÍČ? /Želví tortilla/ KTERÁ Z POSTAV V KNIZE „PINOCOCIO DOBRODRUŽSTVÍ“ MĚLA STŘÍBRNÉ HODINKY? /Pudl Artemon/ KE KMENU STROMU BYL PŘILEPENÝ KARABASS-BARABASSOVA Vous? /italská borovice/ TRÁVA Z 99 NEMOC? /Třezalka/ KDO MŮŽE PÍT NOHAM? /Žába/ CO KLAČÍ KOBYLKA? /Noha na křídle/ JAKÝ STROM NA JAŘE ZAPÍNÁ VRÁCEK VODOU? /Bříza/ JAKÉ PTÁCI MAJÍ KUŘATA TŘIKRÁT V LÉTĚ? /Vrabci, strnadi/ BAREVNÉ HOUBY? /Russula/
- Skončila 1. etapa ekologického turnaje. Než přejdeme k fázi 2 našeho turnaje. Chci vám připomenout, že náš turnaj je věnován aktuálnímu tématu, které odpovídá duchu doby: „Starejte se o svou planetu!“ Básník Nikolaj Rylenkov ve své básni tvrdí, že veškeré bohatství přírody patří lidem, a tedy i vám, dětem.
- Všechno bohatství ruské krajiny
- Začínáme 2. fázi našeho turnaje.
- - Chci vám připomenout slova velkého vypravěče H. H. Andersena: "K životu potřebujete slunce, svobodu a malou květinu." 2. etapu turnaje zasvětíme květinám. /45 cypřišů/
Zdravím vás všechny ode mě. - Z jakého díla jsou tyto básně? ( N.N. Nosov „Dobrodružství Dunna a jeho přátel“).2. „Existuje takové pevné pravidlo. Ráno vstát, umýt si obličej, dát se do pořádku a hned dát do pořádku planetu. Baobaby je nutné každý den odplevelovat, jakmile je lze rozeznat od růžových keřů: jejich mladé výhonky jsou téměř totožné. Je to nudná práce, ale vůbec ne těžká.“ - Z jaké práce jsou tato slova? ( A. Saint-Exupery „Malý princ“)3. Pokračujte v básni: Moje zvony,
Stepní květiny! ("Proč se na mě díváte, tmavě modří?" A. Tolstoj) 4. Tyto jednoduché květiny vypadají jako malé sluníčko se zlatými paprsky. Jejich zralá semena se shromažďují v lehké nadýchané kouli. Pokud fouknete na míč, lehká semínka budou létat ve vzduchu. - O jaké květině mluvíme? (Pampeliška ) 5. Básníci všech staletí o ní zpívají,
Na světě není nic něžnějšího a krásnějšího,
Než tento svitek šarlatových plátků,
Otevřeno voňavým pohárem - O jaké květině mluvíme? (O růži ) 6. Kdo napsal pohádku „Kamenný květ“? (P.P.Bazhov ) 7. Jaká pohádková postava se narodila v květu? (Paleček ) 8. Jakou neobvyklou květinu popsal S.T. (Šarlatový květ ) 9. Kterou květinu považují policisté po celém světě za nepřítele? (Mák )
- Fáze 3 se jmenuje náš turnaj „PODEJTE SE, ŽE TO NEDÁTE“ /100, 90, 80 cypřišů/- Vaším úkolem je vymyslet znak a nakreslit ho Fáze 4 náš turnaj. „Potíže ze sudu“- Různá zvířata a ptáci nám vlezli do sudu a nejsou úplně vidět. Vaším úkolem je uhodnout, kdo to je. /20 cypřišů/
Sklíčka /9 ks/Slide spořič obrazovky- Člověk žije na Zemi. On je malý, Země je obrovská. Člověk miluje svou Zemi, protože nemůže žít bez vůně listí, bez zvonivé písně, bez potoka, bez modré chlupaté hlavy chrpy na poli Naše vlast nás obklopila
Svou úžasnou krásou,
Naše vlast nám dala
Vzduch je step a les,
Břeh je strmý s rychlou řekou,
Modrá obloha nahoře - Příroda naší vlasti je bohatá a rozmanitá. Na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod vodou – život je všude v plném proudu. Tento život je plný tajemství, hádanek, zázraků. Kolik zajímavých věcí lze vidět v lese, na poli, na jezeře a dokonce i v blízkosti našeho domu, když se na všechno dobře podíváte. Příroda je dobrá ve všech ročních obdobích! Naše malá planeta Země je k nám laskavá. Odpovíme na ni teplem, láskou k lásce - Spisovatelé, básníci, umělci, hudebníci se ve své kreativitě často obracejí k přírodě. V něm nacházejí soulad se svými myšlenkami, náladou a čerpají z toho inspiraci - Zveme vás ke sledování „Rain Dance“ a poslechněte si, jak se hudba a příroda prolínají. VIDEO „Tanec deště“ Posuvník „Tvoř slova“ Příloha 1,2,3. Fáze 5 náš turnaj se jmenuje „MAKE WORDS“ Skluzavka Slova pro příkazy 1 příkaz 2 příkaz 3 příkaz ROSALIPAAISTTIGER /25 cypřišů každé slovo + pro rychlost 50, 45, 40/
Slide spořič obrazovky
Fáze 6 se jmenuje náš turnaj "Znalci přírody" /50 cypřišů/- Abyste milovali přírodu, musíte ji znát. Skluzavka 1. Ve starověké Rusi se toto zvíře nazývalo veksha. Je půvabný a hezký. Jeho mláďata se rodí nahá, ale pak nosí červené nadýchané oblečky. Zvíře je velmi důvěřivé. ( Veverka)Skluzavka 2. Tento hmyz uchovává úžasné tajemství: sedí na stéblo trávy v moskevské oblasti a v Japonsku cítí i menší zemětřesení. ( Saranče)Skluzavka 3. Tito ptáci jsou milováni pro svou veselou povahu. Jsou to výborní onomatopoisté a často zpívají jako pěnkava, drozd, kvákají jako žába a štěkají jako pes. Mají spoustu výhod. Na jaře chodí po polích a sbírají larvy a hmyz, který přezimoval v zemi. V létě požírají velké množství housenek a listnatých brouků. ( Špaček)Skluzavka 4. V Rusku se této chybě dlouho říkalo „slunce“. Je červený a kulatý, velmi dobromyslný a neškodný - kromě mšic není nikomu nebezpečný. Na ohybech jeho nohou se objevuje tekutina podobná mléku, což lidi přimělo pojmenovat tohoto brouka. ( Slunéčko sedmitečné)Skluzavka 5. Doba květu tohoto keře je duben, květen. Plody dozrávají v srpnu. Jsou oválné, šťavnaté, jasně červené a sedí přímo na kmeni a větvích. Název tohoto keře zmiňuje známého dravého živočicha. ( Wolfberry)Skluzavka 6. Koho nepřekvapuje jejich pracovitost a trpělivost? Každý rok si mohou z domova přivézt kilogram všemožné kořisti, asi 100 000 kusů hmyzu. To je důvod, proč jsou užitečné pro lesnictví. Ale jako pastevci chovají hodně mšic - to je jejich škodlivost, která je však v porovnání s užitkem velmi malá. ( Mravenci)
- Příroda naší vlasti je bohatá a rozmanitá. Na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod vodou – život je všude v plném proudu. Kolik zajímavých věcí lze vidět v lese, na poli, na řece a dokonce i v blízkosti našeho domu, když se na všechno dobře podíváte. Příroda je dobrá ve všech ročních obdobích!
Naše poslední fáze "KAPITÁNSKÁ SOUTĚŽ" /100 cypřišů/ Vyberte si kartu, která může mít jméno zvířete, ptáka, hmyzu atd. Musíte ji svému týmu ukázat beze slov, bez zvuků, pouze s gesty, mimikou a pohyby těla, a oni musí hádat.
Aplikace
4
.
Zajíc, žába, jelen, nosorožec, páv
SITUACE PRO KAPITÁNY / 10 cypřišů za každou dobrou radu /
K narozeninám Katya dostala štěně. Konečně se jí splnil sen. Tak dlouho žádala rodiče, aby jí koupili štěně. A teď má nového přítele. Káťa si s ním každou minutu hrála, krmila ho, chodila s ním. A pak jí dali mluvící panenku. Káťa na štěně myslela stále méně, a když onemocnělo, řekla matce: "Nemocný pes nemá v domě místo, nechte ho bydlet na ulici."
Seryozha řekl, že když se s tátou procházeli lesem, rozdělali oheň a upekli brambory. Potom tatínek zapálil oheň z potoka, aby nebyl oheň, a zakopal plechovky a pytle. Jak přesvědčit otce Seryozhy, že v lese je zakázáno rozdělávat oheň a že je lepší vzít s sebou odpadky a hodit je na speciálně určené místo.
Telegram: „Jsme první zelení a za to nás zlomili. Každý, kdo se o les nestará, ho porušuje. Dokonce se bojíme, že v lese vykvete jako první. co je dobrý? Stejně to rozbijí. Pomozte nám. Opravdu to bolí, když se zlomíte. Velmi! Vaši zelení přátelé: Vrba, Ptačí třešeň, Lesní šeřík.“ Jaké odpovědi pošlete na tento telegram? Jakou pomoc můžete poskytnout?
Skluzavka
- Náš turnaj skončil. Sčítací komise spočítá výsledky.
Chci se znovu vrátit k tématu našeho pořadu a ještě jednou oslovit vás a všechny obyvatele naší planety slovy: „Chraňte přírodu“.
- Naše malá planeta Země je k nám laskavá. Odpovíme jí vřelostí pro teplo, láskou pro lásku. Ale ne všichni bohužel opravdu milujeme a vážíme si přírodních pokladů - lesů, polí, řek, darů přírody a živých obyvatel.
- Slyším v poledne mezi borovicemi?
- Příroda je naše bohatství. Uchovat toto bohatství pro budoucí generace je naším úkolem a povinností. Ty, příteli, nezklam nás!
- Naše akce skončila. Doufám, že jsme vás dnes mohli přesvědčit, že přírodu, planetu Zemi je třeba neustále chránit a zachovávat. Živý svět kolem nás je úžasně velký a rozmanitý a my o něm víme velmi málo. Přečtěte si další knihy o přírodě, např. „Lesní noviny“ od V. Biankiho, „Ptáci na drátech“ od V. Peskova, knihy od K. Paustovského, M. Prishvina a mnoho dalších.
Seznam použité literatury: Bakulina G.V. Tato země je vaše a moje. Ekologická hra. Číst, učit se, hrát 2003. č. 11. Bukanová M.S. Living Planet: Scénář pro událost věnovanou environmentálním problémům. – 2004. - č. 8. Gudimov V. Školní prázdniny věnované Dni Země. Vzdělávání školáků. 2001. č. 1.Danilová M.Z. Zábavná ekologie. Vzdělávání školáka. 2005. č. 5 Zheltova E.E., Moiseeva S.V. „Země je planeta budoucnosti“ Školní prázdniny. Biologie ve škole. 2003. č. 5 Ekologické scénáře. Učitelská rada. 2000. č. 6; 2001. č. 6; 2003. č. 6; 2004. č. 11.
Videomateriál použitý v programu: filmy poskytnuté státní televizní a rozhlasovou společností „Yugoria“, Chanty-Mansijsk. Filmy z mezinárodní akce „Save and Preserve“. 218-563-937 Sedov Roman Gennadievich– pedagog-organizátor, vedoucí ateliéru extravagantních divadelních inscenací “ STEP“, vítěz městské soutěže odborných dovedností „Učitel roku 2010“ v kategorii „Dávám své srdce dětem“ město Nižněvartovsk
Městská rozpočtová instituce doplňkového vzdělávání Dům pionýrů a školáků pojmenovaný po. Hrdina Sovětského svazu Nikolaj Ivanovič Filoněnko, Salsk
SCÉNÁŘ
EKOLOGICKÝ SOUTĚŽNÍ HERNÍ PROGRAM
„TAJEMSTVÍ DONA PŘÍRODY“
Připravila: Artyushina Natalya
Nikolaevna, metodička UMB DO
DPSH pojmenovaný po N.I.Filoněnko, Salsk
2015
Stáří: 13 - 16 let.
Účastníci: studenti dětských spolků strukturní jednotky cestovního ruchu a vlastivědy UMB DO DPS.
Forma jednání : hra - cestování po stanicích.
CÍL– podpora znalostí o životním prostředí; výchova k ekologické kultuře.
úkoly:
1. Získávání nových a systematizace dosavadních znalostí a představ studentů o flóře a fauně jejich rodné země.2. Zvyšování připravenosti studentů k účasti na environmentálně zaměřených aktivitách. 3. Rozvíjet pochopení potřeby chránit přírodu, zacházet s živými věcmi humánně a racionálně využívat přírodní zdroje.4. Rozvíjet logické myšlení, paměť, pozornost v didaktických hrách a úkolech.5. Pěstovat přátelské vztahy v procesu plnění společných úkolů.
Podmínky: Na signál pořadatele se děti přesunou na další stanoviště, kde na ně čekají nejrůznější naučné herní úkoly, situace, hádanky a nové zajímavé informace.
POKROK
Přehrává se píseň od Antonova „Nesbírejte květiny“ a prohlížíte si snímek
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - To je naše původní přirozenost!
Zvuky zvonkový alarm , plátno ukazuje diapozitivy ekologických katastrof a na rozdíl od nich krásné krajiny nedotčené panenské přírody Donského regionu.
Poté zazní signály SOS !
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - SOS– mezinárodní rádiový signál. Podává se z potápějící se lodi. Každý, kdo to slyší, bez ohledu na to, jakým jazykem mluví, bez ohledu na to, v jaké zemi žije, ví: někde lidé umírají, modlí se za spásu. Nyní se volání po spáse ozývá nejen z potápějících se lodí, ale stále častěji slyšíme z přírody:SOS ! SOS!
Země : (hlas v zákulisí): - Přestaňte, lidi! Zamyslete se znovu!...
Neodhaluj mě a neproměňuj mě v poušť... Poslouchej mě. Já jsem Země! V nesnázích! Nemohu napravit všechno zlo, které člověk dělá. nejsem tam
Mám moc zachránit umírající zvířata a ptáky, vyčistit vzduch od dýmu a výparů... Nemohu zničit tolik odpadků, kolik člověk rozptýlil na Zemi. (text je doplněn diapozitivy „ekologických katastrof“) Ale vždy máte právo volby. Pořád mě můžeš zachránit.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - Naše planeta je unavená kouřícími komíny, hučícími turbínami, chemikáliemi proudícími do řek, válkami a výbuchy – tím, jak bezstarostně, bezdůvodně a bezohledně se k ní lidé chovají.
Je načase, aby lidstvo shromáždilo bohatství z přírody, aby pochopilo, že i Zemi je třeba chránit. Je jako my - živá!
Prezentace „Ekologické přistání, „Donská příroda“ (krása lesostepi)
- Jsme velmi závislí na prostředí, které nás obklopuje. Jak chceme vidět čisté potoky, řeky a jezera, projít se čistým, neposetým lesem, vidět zvířata nejen v televizi a v zoo. Dnes budeme hovořit o donské povaze, našem postoji k ní, úctě ke všemu živému a schopnosti předvídat důsledky našeho chování v přirozeném prostředí.
Ekologická data:
S
1973
z iniciativy Valného shromáždění OSN
5. června
uvedeno jako
Světový den životního prostředí.
Ruský profesionál
Den ekologů
zřízena prezidentským dekretem v r
2007
logicky zapadá do tohoto svátku. V dnešním povědomí veřejnosti
ekologie již není vnímána jako biologická věda, ale jako soubor otázek souvisejících především s ochranou a zlepšováním životního prostředí, ve kterém žijeme.
A když říkáme, že „špatná ekologie ovlivňuje naše zdraví“, nemáme na mysli vědu, ale podmínky, ve kterých žijeme, zejména ve městech, přesně ty podmínky, které se mění v důsledku lidské činnosti na Zemi.
Protože se nemění k lepšímu, je v posledních desetiletích jak ekologii jako vědě, tak ekologii jako ochraně životních podmínek na planetě věnována světová komunita stále více pozornosti. Protože pro každého z nás je nesmírně důležité, co zanecháme na naší planetě svým potomkům, blízkým i vzdáleným.
Nejdůležitější dokument nejen pro ekologa, ale i pro každého občana země je
Federální zákon „O ochraně životního prostředí“.
Zákon byl přijat Státní dumou 20. prosince 2001 a schválen Radou federace 26. prosince 2001.
2013 ročník byl vyhlášen rok ochrany životního prostředí. Podle Ústava Ruské federace každý má právo na příznivé životní prostředí, každý je povinen chránit přírodu a životní prostředí, pečovat o přírodní zdroje, které jsou základem udržitelného rozvoje, života a činnosti národů žijících na území Ruské federace.
Každý z nás může říci, že ochrana životního prostředí je činností státních orgánů Ruské federace, samospráv, veřejných a jiných neziskových sdružení, právnických i fyzických osob... Je však na místě zamyslet se nad tím, jakou ekologii budeme žít v příštích 10-20 letech? Co chceme vidět z okna našeho domova, když se ráno probudíme?
Vydáme se na návštěvu zvěře z našeho symbolického ekodromu. Proč ekodrom? Protože náš dnešní rozhovor o komunikaci s přírodou našeho Rostovského regionu a zejména okresu Salsky je malým odrazovým můstkem pro cestu do světa velké ekologie.
Dnes se každý tým bude muset zúčastnit různých soutěží – humorných i vážných a přeji vám hodně štěstí.
Dodání trasových listů.
Prezentace předních herních stanic:
1.______________________________ (stanice č. 1 „Lidová znamení“)
2._______________________________ (stanice č. 2 „Vše o hmyzu“)
3. _______________________________ (stanice č. 3 „Zachraň se“)
4._______________________________ (stanice č. 4 „Hlasová sedmička“)
5. ________________________________ (stanice č. 5 “Modrý zázrak kraje”)
6.________________________________ (stanice č. 6 „Zvířecí stezka“)
Týmy se po zaslechnutí hudebního signálu přesunou z jedné stanice na druhou.
STANICE č. 1. "LIDOVÁ ZNAMENÍ"
TEST"JEDEN ZE TŘÍ"
Podmínky: - Kluci, jste zváni k poslechu a hodnocení správnosti lidových pověr. Jsou uvedeny tři možnosti odpovědí: 1, 2, 3 (tři karty). Pozorně poslouchejte a vyberte správnou odpověď:
1. Vrabci jsou veselí, aktivní, bojovní - pro dobré počasí(ANO , ne, ať se baví, jsou to ptáci)
Ráno se k vodě plíží mlha - počasí bude zataženo (ano,ŽÁDNÝ – solární; je to jen vypařování)
Červenec seká a sklízí, nedá dlouho spát. (ANO ; Žádný; ano spi, kolik chceš)
Nazelenalá barva měsíce je známkou počínajícího velkého sucha. (Žádný,ANO , Byla to tráva, která vyklíčila na Měsíci)
Večer kobylky hlasitě cvrlikají – znamení špatného počasí. (Ano; ŽÁDNÝ , k dobrému; jen zpívají)
V srpnu před obědem - léto, po obědě - podzim. (ANO, ne, roční období se nepotkávají, každý má svůj čas)
Labuť se líhne mláďata v dešti, je to pravda? (ANO, ne, nezáleží na počasí.)
Koncem podzimu se objevili komáři. Pravděpodobně se očekává studená zima? (Ano,NE - měkký, Příroda nemá špatné počasí)
Přestanou se mravenci v blízkosti mraveniště pohybovat, když je klidné počasí? (Ano,NE – špatné počasí , Mají „hodinu klidu“)
Létají vlaštovky za deštivého počasí nízko nad zemí?(ANO, Ne - do toho slunečného,P na dně je více jídla.)
Dodatečná komunikace: - Jaká znamení znáte? co nám říkají? (reakce na příkazy)
Stupeň:
STANICE č. 2 . « VŠE O HMYZU»
Křížovka"hučící léto"
Přednášející: - Kluci, jaká zvířata je podle vás na naší planetě stotisíckrát početnější než všichni zástupci fauny dohromady? (odpovědi ) Samozřejmě hmyz. Jsou jich miliardy a je to znát zejména v letní sezóně. Ale v přírodě není nic nadbytečné, v ekosystému je vše propojeno a vzájemně se blahodárně ovlivňuje. Při luštění této křížovky si ověříme, jak dobře znáte hmyz ze Salských stepí.Pozor! Všechny odpovědi jsou uvedeny v nominativním případě.(včetně křížovek) Horizontální:
O kom je hádanka?"Létající květina seděla na voňavé květině"? (MOTÝL)
Kolik černého hrášku je na křídlech berušky?(SEDM,sedmitečka)
Malý brouk, který dává světlo ve tmě.(světluška)
O kom je hádanka?Zručný tkadlec a podvodník v lovu»? (PAVOUK)
Včelí domky. (VOŠTINA)
O kom je hádanka: „Když létá, vrže, když přistává, mlčí“?(KOMÁR)
Chyba ve světle« jednotný» . (BUG VOJÁK)
Vertikální:
1. Co dělají zjizvení brouci?bey? (KOULE)2. Živý« helikoptéra» . (VÁŽKA)3. Klouže po hladině vody jako obratný bruslař.(PAVOUK VODNÍHO ÚRAZU)Koho dojí mravenci?(MŠICE)5. Hmyz –silák, zvedne 10násobek své tělesné hmotnosti. (MRAVENEC)6. Stanoviště larevvážky?(VODA)7. Líná včelkamužský. (TRUBEC)
Stupeň: Za každou správnou odpověď je přidělen jeden bod.
STANICE č. 3 "ZAŠETŘTE SE"
Podrobit"PŘÍRODNÍ LÉKÁRNA LESNÍ STEPY"
SITUACE: - Šli jste s přáteli na túru (na procházku za město, na chatu atd.) a příteli, ukázalo se, že lidé onemocněli. Někoho bolí v krku, někoho hlava atd.(týmy se střídají a vezmou si „podmíněnou nemoc“ na kus papíru , diskutujte a dejte odpověď ) Připomeňme si, co roste v lese (stepi), jaké léčivé byliny.(na stole jsou kartičky s obrázky bylinek)
Stav hry: zvolená „nemoc“ se nazývá, studenti musí pojmenovat léčivou rostlinu, která by „pacientovi pomohla“, vybrat ji z přiložených karet a stručně popsat, v jaké formě se tato rostlina používá(ve skupině si můžete vybrat „podmíněného lékaře“, při odpovídání si nasazuje zdravotní čepici. V tomto případě odpovídá) Například:
Sveta má bolest v krku- kloktání. (heřmánkový čaj)
Kolja ztratil chuť k jídlu(nálev z pampelišky)
Míša seděl blízko ohně a trochu si popálil ruku (přiložte gázu navlhčenou šalvějovým nálevem)
Vitya má bolesti zubů (opláchněte šalvějovým nálevem)
7
Ira si třela nohu (Na ránu se přiloží omytý list jitrocele)
Luda hodně kašle (odvar z podbělu nebo tymiánu)
Lyuba byla naštvaná a ztratila klíč od domu (pít nálev z kořene kozlíku lékařského)
Sasha se otrávil houbami (odvar z dubové kůry)
Stupeň: Za každou správnou odpověď tým získává 1 až 3 body. Pojmenujte rostlinu - je udělen 1 bod; najděte to na kartě a ukažte to + 1 bod; řekni, jak se rostlina používá + 1 bod = 3 body
STANICE č. 4. "HLASOVÁ PĚTKA"
Herní testovací úkol „KAŽDÝ PTÁK MÁ SVÉ MÍSTO“
(pro poznání avifauny Rostovské oblasti: stepi, louky a pastviny, lesy, stepní nádrže)
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - Kluci, navrhuji, abyste se na chvíli stali mladými ornitologyCvičení: Pomocí šipky identifikujte ekosystém ptáků žijících v Rostovské oblasti.Každý tým obdrží testovací list se jmény ptáků a ekosystémů. Za 5 min. Je nutné rozdělit všechny navrhované ptáky mezi ekosystémy (každý 5 ptáků).
Stupeň: počet bodů se rovná počtu správně rozmístěných ptáků (maximálně - 28 bodů)
1. avifauna stepí: 2. avifauna luk a pastvin:
Dropi (dudak a krása) -Konipas žlutý a bílá
Stepnoy orel -stromový vrabec
Křepelka - Sběratel
Skřivan - Bažant
Dudek - Máta luční
3. PTAČÍ FAUNA ÚDOLÍ 4. PTAČÍ FAUNA LESŮ A JEZER:
Pochard - žluva obecná
Divoká kachna - datel
Racek stříbřitý - drozd zpěvný
volavka popelavá - slavík
němá labuť - pípa lesní
STANICE č. 5: "MODRÝ ZÁZRAK OKRAJE."
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. "Voda je život!" Život, který příroda dala všemu živému na Zemi. A i ta nejmenší kapka vody je nesrovnatelně větší dar než všechny mysli lidstva dohromady, protože je
my lidé vXXIstoletí, musíme stále více myslet na to, že v příštím století budeme muset pít a jíst, protože jsme zcela závislí na přírodě, na její štědrosti a trpělivosti. A jak víte, nejsou neomezené.
A) Zde je pro vás jednoduchýšaráda: K poznámce je třeba přidat „H“. Nota už nezpívá, ale teče jako řeka (DO + N + Don)Za správnou odpověď - 1 bod
C) Kvíz: „TIPY NA TURISTIKA“
1) - Jak zjistit: je voda v této nádrži čistá, lze ji použít k vaření? (pokud je tam rak, pak není voda silně znečištěná) Pokud tým odpoví samostatně - 2 body Tipová otázka : Jaký vodní tvor by měl obývat jezírko?Správná odpověď – 1 bod
2) - Jeden z účastníků výšlapu objevil opuštěný pramen, posetý lesní sutí. Jak poskytnout nouzovou pomoc pružině? Jak to oživit? (odkliďte trosky , vydlabejte a okraje vyložte kamínky, aby se nedrolily )Úplná odpověď - 2 body, neúplná - 1 bod.
3) - Jak můžete vyčistit špinavou vodu z řeky, abyste mohli připravit večeři pro turisty? (procedíme přes filtr z vaty, popela, obvazů nebo kapesníků a dobře provaříme ) Úplná odpověď - 2 body, neúplná - 1 bod.
4)- Jak vařit ryby na výletě? (pečeme na rožni; pečeme v hlíně; vaříme rybí polévku, jiné způsoby)Za každou navrženou metodu tým získává 1 bod
B) Praktický úkol: PRÁCE S MAPOU ROSTOVSKÉHO KRAJE Najděte na mapě:
Řeka, která dvakrát protéká Rostovskou oblastí.
Každý zná řádky básně A. S. Puškina „Ruslan a Lyudmila“: V Lukomorye je zelený dub. Zlatý řetěz na dubu...- Víte, kde se tato „Lukomorye“ nachází?
Nejdelší řeka v Rostovské oblasti?(ne)
Tři řeky, na kterých stojí město Belaya Kalitva?
Velký pravostranný přítok řeky Don?
Nádrž na východě Rostovské oblasti?
STANICE č. 6. « STEZKA ZVÍŘAT »
Didaktická hra "TŘETÍ"
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - Zvu vás na zvířecí stezku, kterou šlapala zvířata žijící v Rostovské oblasti. Pravidla hry nejsou složitá -vyloučit z prvních tří zvířat jedno zvíře navíc, které trvale nepobývá v Rostovské oblasti nebo je domestikovaným druhem ( Hra používá prezentaci snímků). Trojky zvířat : ježek - svišť -medvěd ; velbloud – čáp – liška; divoké prase – zajíc polní –rys ; (občas vstoupí z oblasti lesa, ale nebydlí trvale) vlk – ještěrka (rychlá) –reproduktory ; puma – divoký mustang – rybniční šnek; zmije - mýval- osel ; hraboš –kočka divoká (rákosová). – jelen lesní;(1 případ bydliště není ukazatelem trvalého bydliště) sokol –leguán - veverka; žába - sova -pečeť b; nutrie –tetřev -bobr.
Stupeň: Za každou správnou odpověď tým získává 1 bod. Bude přijata pouze jedna odpověď.
Nesoutěžní úkol: Téma "MAZLÍČKA"
já . "PSI"
1. Který slavný norský průzkumník na začátkuXXstoletí pomohli psi dosáhnout jižního pólu?(Roaldu Amundsenovi) 2. Jaké plemeno psů pomáhá záchranářům vytahovat tonoucí z vody? (Newfoundland) 3. Vědci se domnívají, že pes pochází z tohoto zvířete.(od vlka) 4. Zástupci tohoto plemene loveckých psů při zjišťování zvěře ztuhnou v postoji, zvednou tlapu(setr)
II . "KOČKY"
Jmenujte slavného ředitele Kočičího divadla, který poznamenal, že kouzlo koček spočívá „v hrdé nezávislosti a skryté, ale oddané lásce“ (Jurij Kuklačev)
Jaký rys vzhledu měla socha kočičí bohyně Bast (Basta), kterou uctívali staří Egypťané? (kočičí bohyně měla kočičí hlavu)
Jmenuj nejslavnějšího kardinála FrancieXYIIstoletí, který měl několik desítek koček. (Armand Resilier)
Proč si myslíš, že člověk dostane do domu kočku? (chytání myší, láska ke zvířatům, estetické potěšení, kočka - lékař léčí různé nemoci)
Týmy se shromáždí v hale. Hostitel vede krátký rozhovor o obsahu hry (ne formální komunikace)
Porota sečte výsledky soutěží a pojmenuje celkové skóre. Týmová ocenění.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody. - Dokončujeme naši schůzku na ekodromu. Přeji vám dobré znalosti ekologie, dobrý vztah k přírodě, a aby ve vašem životě nedocházelo k ekologickým hrozbám a ekologickým katastrofám.