Videa nebo prezentace o vodě. Prezentace na téma "Voda"
Jmenování "Multimediální technologie v pedagogickém procesu v předškolních vzdělávacích zařízeních"
V předškolním dětství dítě objevuje svět přírody. Učitel podporuje přirozený zájem předškoláků o vše živé, vede děti od poznávání přírody k jejímu porozumění.
Schopnost dítěte prozkoumat svět kolem sebe je poskytována aktivitou, protože je důležitou podmínkou a prostředkem poznání. Být aktivní znamená být aktivní!Čím je činnost dítěte úplnější a pestřejší, tím je pro dítě významnější, tím úspěšnější je jeho vývoj.
Významný ruský psycholog S.L. Rubinstein považuje pozorování za výsledek smysluplného vnímání, při kterém dochází k rozvoji duševní činnosti. Propojuje rozvoj různých forem vnímání a pozorování s obsahem. Důležitá je otázka obsahu pozorování. - co dítě může a má vidět, jakých vlastností přírodních objektů si všímat.
Cíl: Tato prezentace poskytuje přehlednost - vizuální zobrazení ve třídě. Seznamte děti s vlastnostmi vody.
Úkoly: Prezentační práce je strukturována tak, že po rozhovoru (s prohlížením diapozitivů) o potřebě vody pro vše živé se plynule začlení do tématu lekce. Učitel krok za krokem vypráví, kde se voda nachází, provádí pokusy a názorně předvádí jevy neživé přírody na diapozitivech. Rozvíjí logické myšlení, zrakovou a sluchovou pozornost, kreativní představivost.
Účinnost: upevňuje poznatky o neživé přírodě, přispívá k vytváření informačního a komunikačního prostředí a odpovídá moderním požadavkům.
Praktický význam:
- Obrazový úvod do potřeby vody pro lidi, zvířata a rostliny.
- Seznámení s jevy neživé přírody, s vlastnostmi vody.
- Poetická část.
Místo použití multimediálního materiálu: může sloužit jak učitelům předškolních zařízení jako obrazový materiál v hodině k seznámení se s přírodním fenoménem - vodou, tak rodiči k organizování poznávacích a výzkumných aktivit dětí doma.
Vybavení: Počítač, multimediální projektor.
PRŮBĚH TŘÍDY
Uspořádejte dětskou pozornost a vytvořte herní motivaci. Za zvuků „The Sound of Water“ vstupuje VĚDEC Z MAGICKÉ LABORATOŘE v hábitu a čtyřhranné akademické čepici.
Ahoj lidi! Přišel jsem vás navštívit, jmenuji se Vědec, a dnes vám povím o jednom z největších bohatství naší planety! Ale nejprve uhodněte hádanku:
Úvod do herní situace, příprava dětí na téma hodiny
Je jak v jezeře, tak v louži
Krouží nad námi jako sněhová vločka,
Vře to i v naší konvici,
Běží v řece, bublá ( voda).
Uhodli jste, o čem si dnes budeme povídat? Budeme mluvit o vodě. Chci vás pozvat do své magické laboratoře a vyprávět vám o velkém zázraku – vodě. Tam se z nás stanou mladí vědci. Pojďme provést experimenty, abychom pochopili, jak je to jedinečné. Víte, co je to laboratoř? (Toto je místo, kde vědci provádějí experimenty a experimenty).
A abyste se tam dostali, musíte si odpovědět na několik otázek.
SNÍMKY č. 2,3,4,5,6,7,8.
Řekněte mi, proč člověk potřebuje vodu? ( Člověk pije vodu, myje, vaří, zalévá zahrady, vodou se zbavuje nečistot).
Ale nejen lidé potřebují vodu! ( Zvířata, rostliny, hmyz, ptáci a ryby potřebují vodu. Bez vody nemohou živé věci přežít).
To je pravda, teď si zahrajeme hru.
Hra "Kdo potřebuje vodu?"
Každé dítě si vybere obrázek znázorňující různé předměty přírody (zvíře, rostlinu, osobu - malé dítě, ženu atd.) a řekne, proč osoba zobrazená na obrázku potřebuje vodu (ostatní děti mohou přidat).
Dobrá práce! Pojďme do naší laboratoře, zde se dozvíte, jaké má vlastnosti, ale nejprve si připomeňme pravidlo pro manipulaci s vodou:
Protože máme co do činění s vodou
S důvěrou si vyhrňme rukávy.
Rozlitá voda - žádný problém
Mějte vždy po ruce hadr.
Postavíme se do kruhu, chytíme se za ruce a zavřeme oči.
(Zní hudba z CD „Sound of the Surf“).
Tady jsme ve vodní laboratoři!
SNÍMKY č. 9, 10 (kouzelná laboratoř, glóbus).
Je těžké najít místo na zemi, kde není voda. Voda je všude: v oceánech, mořích, řekách a jezerech. Voda se nachází v zemi, voda se nachází v rostlinách, zvířatech, dokonce i v lidech. Podívejte se na naši planetu, takhle vypadá z vesmíru. Proč je na něm tolik modré? (To jsou moře, oceány, jezera, řeky, to všechno je voda).
Přesně tak, teď:
Slyšeli jste o vodě?
Prý je všude!
Jako když nám zmrzne rampouch.
Do lesa se vkrádá mlha.
Říká se tomu ledovec v horách.
Vine se jako stříbrná stuha.
Jsme zvyklí, že voda je
Náš společník vždy!
Snímky č. 11, 12, 13.
Řekněte mi, co víte o vodě, kde se přirozeně vyskytuje (v moře, oceány, řeky, jezera, bažiny).
SNÍMKY č. 14,15,16,17.
Řekněte nám, jaké neživé jevy jsou spojeny s vodou. (Rosa, mlha, mrak, pára, déšť, sníh, led, mráz).
Závěr: voda je jednou z nejdůležitějších látek pro přírodu, nachází se všude, dokonce i uvnitř živého organismu. Voda vám nejen dává pití, ale také vás živí, bez vody neuvaříte ani jedno jídlo. Voda vyrábí elektřinu a pomáhá při přepravě zboží. Ačkoliv se zdá, že vody je na planetě hodně, živé organismy potřebují pouze sladkou vodu a té v přírodě moc není. A z tohoto důvodu musí být chráněn.
Aktivizovat znalosti dětí o vodě, rozvíjet sociální dovednosti dětí, dokazovat správnost jejich názorů, upevňovat znalosti dětí o vlastnostech vody.
SNÍMEK Č. 18 ( Tři skupenství vody).
Podívejme se, v jakém stavu může být voda v přírodě.
EXPERIMENT č. 1 „VODA KAPALNÁ“.
Přelévejte vodu z jedné sklenice do druhé (od menší po větší). Vidíte, jak naše voda teče. To znamená, že je KAPALNÝ a nemá svůj vlastní tvar.
SNÍMEK č. 19 (tekutá voda).
EXPERIMENT Č. 2 „VODA JE PÁRA“ (Vědec přináší termosku s horkou vodou).
Co vyteče z termosky, když se voda vaří? (Pára)
Odkud se v nádobě vzala pára – nalili jsme vodu?
Závěr: Voda se při zahřátí proměnila v PÁRU.
SNÍMEK č. 20 (páry).
EXPERIMENT č. 3 „PÁRA JE VODA“ (přivádí studené sklo do proudu páry).
Podívejte se, co se stalo se sklem. Kde se vzaly kapky vody na skle? Když pára narazila na studenou sklenici, proměnila se opět ve vodu.
Závěr: pára se při ochlazení mění ve VODU.
SNÍMEK č. 21 (pára se při ochlazení mění ve vodu). To se děje v přírodě.
Tělesná výchova moment.
Dělat vědecké objevy není snadný úkol, takže v laboratořích jsou přestávky na odpočinek. Bylo by fajn, abychom si taky trochu odpočinuli. Co si myslí naši mladí vědci? Odstupme od našich laboratorních stolů a pojďme na koberec.
(Děti jsou umístěny na koberci v náhodném pořadí.)
Při protahování spodní části zad nebudeme spěchat.
Zahněte doprava, zahněte doleva, podívejte se na svého souseda.
(Otáčí se různými směry)
Abychom byli ještě chytřejší, mírně zakroutíme krkem.
Jednou a dvakrát, jednou a dvakrát se mi začala točit hlava.
(Otočte hlavu doprava a doleva)
Jedna, dva, tři, čtyři, pět. Musíme si protáhnout nohy.
(dřepy)
Konečně každý ví, jak vždy chodit na místě.
(Chůze na místě)
Zahřátí přináší výhody! No, je čas si sednout
Slunce každý den ohřívá vodu v mořích a oceánech – stejně jako se ohřívá v konvicích s vodou.
Voda se mění v páru. Jak pára stoupá do vzduchu drobné, neviditelné kapičky vlhkosti. Čím výše pára stoupá, tím je vzduch chladnější. Pára se změní zpět na vodu. Všechny kapky se spojí a vytvoří oblak.
SNÍMEK č. 22 (oblak).
Když je tam hodně kapiček vody, stanou se pro mrak velmi těžkými a padají jako déšť na zem.
SNÍMEK č. 23 (déšť).
V co se v zimě mění kapky vody? (Do sněhových vloček).
EXPERIMENT Č. 4 „VODA JE PEVNÁ“. (Přinesou se tácky na led a každé dítě dostane kostku ledu).
V zimě dochází na povrchu k dalšímu úžasnému jevu: voda se mění v led. Podívejte se, jak tvrdý je led, což znamená, že voda může být PEVNÁ.
SNÍMKY č. 24,25,26 (sněhové vločky, led).
Teď to držme v rukou, co se děje? Z tepla našich dlaní se jakoby zahřátý začal rozpouštět a opět přechází do KAPALNÉHO STAVU
Takto voda opakuje svou cestu. Tomu se říká koloběh vody v přírodě.
(Využití výtvarného projevu jako prostředku upevňování získaných poznatků o koloběhu vody v přírodě).
SNÍMKY č. 27,28 (koloběh vody v přírodě).
Voda putuje přírodou
Nikdy nezmizí.
Promění se ve sníh, pak v led,
Roztaje a jde se znovu na túru.
Najednou vzlétne do nebe,
Promění se v déšť.
Podívejte se kolem sebe
Podívejte se blíže na přírodu.
Jste obklopeni všude a vždy
Tato čarodějka je voda.
Pojďme si zase trochu odpočinout a udělat si vlastní masáž.
Čistá voda teče,
Víme, jak se umýt.
(Děti si otírají dlaň o dlaň.)
Umyj si nos, umyj si ústa,
(třením křídel nosu).
Umyjte si krk, umyjte si uši.
(Protřete si ušní lalůčky prsty).
Následně osušíme.
(mrtvice čela).
No, moji drazí, naše zkoušky se chýlí ke konci. Měli jste zájem být vědcem? (Ano). Shrňme si naše nabyté poznatky. Už víte, jaké druhy vody existují? (Kapalný). A když to zmrazíte, v co se voda promění? (Do ledu). Co když se zahřeje? (V páře).
Odraz
Nyní každého z vás ocením odznakem s nápisem „Mladý vědec“. To znamená, že jste se naučili spoustu nových věcí, ale nezůstanete u toho a budete se i nadále učit spoustu nových a zajímavých věcí o naší planetě zvané Země. Provádějte úžasné a neobvyklé experimenty.
(Nalepte každému dítěti na hruď samolepky ve tvaru kapiček. Vytvořte podmínky pro psychickou pohodu dětí).
A než odejdete z mé magické laboratoře, chci vás pohostit pramenitou vodou.
Kapky cestují nejen vzduchem a zemí, ale také pod zemí. Tam absorbují všechny léčivé vlastnosti země a vyplavují na povrch v podobě pramenů. Tato voda se stává nejléčivější. Dává elán a sílu všemu živému.
SNÍMEK č. 29 (pružiny). (Léčba dětí pramenitou vodou)
Nyní se znovu chytněme za ruce, zavřeme oči a poslouchejme zvuk vody a přejděme k našim d/s. Sbohem, moji mladí vědci, zase se uvidíme!
(hudba „The Sound of Water“).
Prezentace pro třídu
"Stavy vody" - Vůně vody. "Utopit či neutopit." V chladu se částice vody pohybují pomaleji, takže se voda mění v led. Proč se vejce ve slané vodě nepotopí? Řešení. Účastníci: děti seniorských a přípravných skupin. Vlastnosti vody. Informační zdroje: Tekuté. Akademické předměty: Kognitivní vývoj. Kde se voda vyskytuje?
"Taiga" - Veverka - létající veverka. Veverka je létající veverka. Jedle. Pojmenujte strom: „Vysoký, štíhlý, se žlutavě načervenalou kůrou. Rostliny tajgy. Smrk. Základní škola učitelka školy č. 602 Kondrashova M.A. Jehličí je dlouhé a sedí v párech. Zima v tajze je chladná. Přírodní podmínky tajgy. Cedr. Zvířata z tajgy. Modřín.
„Chemické jevy“ – Co se stane s látkou? Pokračujte v rozvoji obecných komunikačních dovedností. Jaký jev je zobrazen? Práce provedl: Zaeva N.V. učitel biologie na Městském vzdělávacím ústavu "Střední škola č. 41". co pozoruješ? Jaké jsou podmínky pro vznik procesů? Jaké chemické jevy se dějí kolem nás? Rozšířit znalosti o struktuře hmoty.
"Ledové pouště" - Saratov. Ledové pouště Arktidy a Antarktidy. Vyplnila: Elena Baranova Studentka lycea č. 62, 3. třída „G“. Většinu Antarktidy zabírá kontinent Antarktida. Severní a jižní pól Země obklopují Arktida a Antarktida. Lomikámen. Několik měsíců je nepřetržitě světlo, ale ne teplo. Arktida a Antarktida.
„Minerály“ – Experiment „Křehká větvička“ provedla Elena Krutskikh v roce 1999. V důsledku čeho a kde vznikají minerály? Vědci z celého světa sem jezdí hledat nové minerály. Minerální barva. Mohsova stupnice tvrdosti. rodonit. Karpinsky Alexander Petrovič je slavný ruský geolog.
„Lekce Koloběh vody v přírodě“ - Tři skupenství vody. Slunečnice vypije přes léto 20 věder vody. Myslíte si, že je na naší Zemi hodně vody? V jakých stavech voda přichází? Jak můžete, děti, šetřit vodou? Zvířecí stezky v lese vedou k rybníkům. Voda v přírodě existuje ve třech skupenstvích: kapalné, pevné, plynné.
Celkem je 8 prezentací
Cíle a cíle
- Vytvořte sadu počítačových diapozitivů pro demonstraci v hodině chemie v 8. třídě
- Zvažte základní fyzikální a chemické vlastnosti vody, složení molekuly vody
- Prostudujte si další materiály k tématu
- Ukázat význam vody v přírodě, pro člověka nejzajímavější oblasti použití vody
- Prostudujte si látku multimediálních učebnic chemie
Jediná látka v přírodě, která existuje
ve třech stavech agregace
tekutého stavu
pevný stav
plynné skupenství
Každý molekula vody sestává z
ze dvou atomů vodíku A jeden atom kyslíku ,
spojeny chemickými vazbami
Molekula vody
atom kyslíku
Atomy vodíku
Fyzikální stavy vody
Plynný
- bezbarvý, bez chuti, bez zápachu, průhledný
- má slabou elektrickou vodivost
- t varu = 100 oC, t pl = 0 oC
Molekula soli
Molekula vody
1. Interakce vody s aktivními kovy
Li+H 2 Ó
LiOH+H 2
2NaOH +H 2
2Na+H 2 Ó
Hydroxid sodný
KOH + N 2
K+H 2 Ó
2. Interakce vody s nekovy
CO+H 2
C + H 2 Ó
Voda plyn
3. Interakce vody s bazickými oxidy
Na 2 Ó +H 2 Ó
Hydroxid sodný
Oxid sodný
4. Interakce vody s oxidy kyselin
H 2 CO 3
CO 2 + H 2 Ó
Kyselina uhličitá
Studený vzduch
Cloud je přenesen
Krystaly
led
proud vzduchu
Kapky vody
Teplý vzduch
Zvířata
Rostliny
Lidé
kroupy
Déšť
Sněžení
Srážky
Půda.vodní útvary
Přímo ve formě volné tekutiny (různé nápoje popř
tekutá strava) dospělý zkonzumuje v průměru za den
asi 1,2 litru vody (48 % denní hodnoty) .
kaše obsahuje až 80% vody, chléb - asi 50%, maso - 58-67%,
ryby - téměř 70%, v zelenině a ovoci - až 90%
Voda se z těla vylučuje hlavně ledvinami,
v průměru 1,2 litru za den – neboli 48 % z celkového objemu,
a také prostřednictvím pocení (0,85 l. - 34 %).
Část vody je z těla odstraněna během dýchání (0,32 litru za den - asi 13%)
a přes střeva (0,13 l - 5 %).
Vaše hmotnost (kg)
Denní potřeba vody, l.
Při nízké fyzická aktivita
S mírným fyzická aktivita
Na vysoké fyzická aktivita
Sci-fi budoucnost si pomalu, ale jistě razí cestu do našich domovů. A nyní si můžete snadno pořídit hodinky, které ke své práci získávají elektřinu z obyčejné vody.
Jak tyto zázračné hodinky fungují? Uvnitř je konvertor, který „extrahuje“ elektrony z molekul kapaliny a funguje jako palivový článek pro hodinky. Spotřeba vody je velmi malá. Uvádí se, že jedno doplnění nádrže bude stačit na „několik týdnů“ nepřetržitého provozu.
Japonský průzkumník Masaru Emoto(Masaru Emoto) poskytuje úžasné důkazy o informačních vlastnostech vody. Během své práce pořídil více než 10 000 fotografií, některé z nich publikoval v jeho knihách „Poselství z vody“ 1, 2 a „Voda zná odpověď“. Dr. Emoto použil analyzátor magnetické rezonance (MRA) pro několik funkcí, včetně kvalitativní analýzy vody. Všiml si, že žádné dva vzorky vody nevytvářely úplně stejné krystaly, a to tvar krystalů odráží vlastnosti vody .
Antarktický led
Hymna Moskvy
Hymna Ruska
Voda po křtu
Voda před křtem
pramenitá voda
Hard rock
Beethovenova hudba
Jaro v Troparevu
Reference
- Guzey L.S., Surovtseva R.P., Sorokin V.V., "Chemistry-8", M., drop, 2003
- Multimediální učebnice "Chemie" 8. třída, M., Prosveshchenie, 2002
- Vzdělávací sbírka 1C „Chemie pro každého - XXI“, M., 2004
Snímek 2
Cíle a cíle
- Vytvořte sadu počítačových diapozitivů pro demonstraci v hodině chemie v 8. třídě
- Zvažte základní fyzikální a chemické vlastnosti vody, složení molekuly vody
- Prostudujte si další materiály k tématu
- Ukázat význam vody v přírodě, pro člověka nejzajímavější oblasti použití vody
- Prostudujte si látku multimediálních učebnic chemie
Snímek 3
Voda v přírodě
Snímek 4
Fyzikální skupenství vody
Jediná látka v přírodě, která existuje ve třech stavech agregace:
- tekutého stavu
- pevný stav
- plynné skupenství
Snímek 5
Molekula vody
Každá molekula vody se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku, spojených chemickými vazbami.
Atom kyslíku + Atomy vodíku = Molekula vody
Snímek 6
Fyzikální vlastnosti vody
Souhrnné skupenství vody:
- kapalina (voda)
- Pevný (led)
- plynný (parní)
Fyzikální vlastnosti vody:
- bezbarvý, bez chuti, bez zápachu, průhledný
- má slabou elektrickou vodivost
- t varu = 100 °C, t tání = 0 °C
Snímek 7
Voda je rozpouštědlo
Snímek 8
Chemické vlastnosti vody
1. Interakce vody s aktivními kovy
- 2Na + H2O = 2NaOH + H2 (hydroxid sodný)
- Li + H20 = LiOH + H2
- K + H2O = KOH + H2
Snímek 9
2. Interakce vody s nekovy
- C + H2O = CO + H2 (vodní plyn)
4. Interakce vody s oxidy kyselin
- CO2 + H2O = H2CO3 (kyselina uhličitá)
3. Interakce vody s bazickými oxidy
- Na20 + H20 = 2NaOH
Snímek 10
Koloběh vody v přírodě
Snímek 11
Význam vody pro člověka
Přímo ve formě volné tekutiny (různé nápoje nebo tekutá strava) spotřebuje dospělý člověk v průměru asi 1,2 litru vody denně (48 % denní potřeby). Kaše obsahuje až 80% vody, chléb - asi 50%, maso - 58-67%, ryby - téměř 70%, zelenina a ovoce - až 90%
Snímek 12
Voda se z těla vylučuje především ledvinami, v průměru 1,2 litru denně – neboli 48 % z celkového objemu, a také pocením (0,85 litru – 34 %). Část vody je z těla odstraněna dýcháním (0,32 l denně - asi 13 %) a střevy (0,13 l - 5 %).
Snímek 13
Denní potřeba vody
Snímek 14
Voda je palivo
Sci-fi budoucnost si pomalu, ale jistě razí cestu do našich domovů. A nyní si můžete snadno pořídit hodinky, které ke své práci získávají elektřinu z obyčejné vody.
Jak tyto zázračné hodinky fungují? Uvnitř je konvertor, který „extrahuje“ elektrony z molekul kapaliny a funguje jako palivový článek pro hodinky. Spotřeba vody je velmi malá. Uvádí se, že jedno doplnění nádrže bude stačit na „několik týdnů“ nepřetržitého provozu.
Zobrazit všechny snímky