Vývoj řeči v MŠ - střední skupina. Shrnutí vzdělávacích aktivit o rozvoji řeči pro děti střední skupiny „Moje oblíbená školka“ nástin lekce o vývoji řeči (střední skupina) na dané téma
Vítěz celoruské soutěže "Nejpopulárnější článek měsíce" PROSINEC 2017
Věk dětí: 4 – 5 let
Technologie používané v OA: technologie úniku ze zdraví, modelování
cíle:
- Rozvoj všech složek ústní řeči, praktické osvojení řečových norem
- Rozvíjejte řeč psaním popisných příběhů pomocí grafických diagramů
úkoly:
Vzdělávací:
- Naučte děti psát popisný, souvislý a konzistentní příběh o hračkách pomocí diagramu.
- Posílit schopnost zkoumat předmět od jeho vnímání jako celku až po identifikaci podstatných rysů.
- V popisu - definujte předmět, důsledně popište jeho části, vlastnosti (barvu, tvar, velikost, vlastnosti, působení s ním a na závěr vyjádřete hodnotový soud.
- Používejte v řeči názvy předmětů, jejich částí, detailů, materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.
Vývojové úkoly:
- Posilujte správné výslovnostní dovednosti
- Rozvíjet schopnosti fonematického uvědomění a zvukové analýzy
- Rozvíjet gramatickou stavbu řeči.
Vzdělávací úkoly:
- Vypěstujte si ohleduplný vztah k hračkám
- Podporovat vzájemnou pomoc.
Demo materiál:
Hračka plyšového medvěda, grafické schéma pro popis hraček, obrázky různých hraček, obrázky zvířátek, hračky pro popis: panenka, auto, míč.
Rozvrh: zelené a červené signální karty (za dítě).
Práce se slovní zásobou:
Rozšiřte svou aktivní slovní zásobu o kvalitní přídavná jména.
Průběh lekce.
Organizační moment.
vychovatel:
Všechny děti se sešly v kruhu,
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevně za ruce
A usmějme se na sebe.
Pedagog: Kluci, přišel k nám host, ale musíte uhodnout, kdo je tento host.
Toto zvíře žije v lese.
Má hnědý, teplý a hustý kožich.
Toto zvíře má velké, tlusté, paličkovité tlapy.
Toto zvíře miluje med a bobule.
V zimě spí v pelíšku a cucá si tlapku.
Děti: Medvěd.
Pedagog: Přesně tak, děti, tohle je medvěd. Někde se schovává, říkejme mu, jen potichu, aby se nelekl.
"medvěd" klid (šepot).
Pedagog: Neslyší nás. Přivolejme medvěda trochu hlasitěji.
Děti: Děti přivolají medvěda vyslovením slova "medvěd" hlasitěji.
Pedagog: Pořád nás neslyší. Hlasitě zavolejme medvěda.
Děti: Děti přivolají medvěda vyslovením slova "medvěd" hlasitý.
Objeví se medvěd.
Medvěd: Ahoj lidi. Zíral jsem na tvoje hračky. Hrajete si rádi s těmito hračkami? Máte nějaké oblíbené hračky?
Hlavní část:
Pedagog: Medvěde, samozřejmě si rádi hrajeme s hračkami, které máme v naší skupině. A my vám povíme o našich oblíbených hračkách. Míšo, sedni si vedle nás a poslouchej, jak kluci popisují své oblíbené hračky. Náš diagram nám pomůže popsat hračky.
Než ale začneme, trochu si odpočineme.
A v lese rostou borůvky
A v lese rostou borůvky,
Jahody, borůvky.
Sbírat bobule,
Musíte dřepnout hlouběji. (Dřepy.)
Šel jsem na procházku do lesa.
Nesu košík s bobulemi. (Jděte na místo.)
Sestavování popisných příběhů pomocí grafických diagramů.
Velikost
Jak mohu hrát?
Pedagog: A také, Mishko, máme legrační hračku "Vaňka-Vstanka" , kluci, pojďme si ukázat, jak se nám hraje s Vaňkou-Vstankou.
Tělesná výchova: Dynamická pauza "Vaňka - Vstanka" .
Vaňka-Vstánka, Vaňka-Vstánka,
Přestaň se houpat. Ruce na opasku, tělo se naklání doprava/doleva
Posaďte se a chvíli seďte. Dřepy
Projděte se po cestě. Chůze
Oblékněte si košili. Rotace trupu
Seznamte se s Tumblerem. Předkloňte se, paže do stran
Pedagog: Výborně kluci. Sedíme tiše.
Pedagog: A teď tě zvu, Mishko, aby sis s námi hrál. Děti, vezměte si signální karty, pokud uslyšíte nesprávný název hračky zobrazené na obrázku, musíte zvednout červenou kartu, pokud je správná - zelená.
Příklady:
Kiramidka
Pyramida
Niramidka
Siramidka
Medvěd: Znám také velmi zajímavou hru "zavolej mi láskyplně" . Ukážu obrázky zvířat a vy byste je měli láskyplně pojmenovat.
Kočka, pes, koza, slepice, kachna, kůň, veverka, zajíc.
Děti: Kočička, koza, slepice, kůň, veverka, zajíček.
Pedagog: Výborně, kluci, odvedli jste dobrou práci s Mishkou hrou.
Medvěd: Kluci, moc rád jsem vás navštívil. Velmi zajímavě mluvíte o svých hračkách. Také nakreslím takové schéma a popíšu hračky svým lesním kamarádům. Děkuju. Sbohem.
Odraz:
Pedagog: Kluci, dnes jsme si nejen hráli s Mishkou, ale také jsme si připomněli, jak popisovat hračky, hráli jsme zajímavé hry, všichni jste si dnes vedli skvěle.
Podrobnosti: Olga Aleksandrovna Nikitina
obecní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce kombinovaného typu, mateřská škola č. 10 městské formace okresu Ust-Labinsky
Hodiny o vývoji řeči ve střední skupině MŠ. Plány lekce Gerbova Valentina Viktorovna
Rysy vývoje řeči u dětí pátého roku života
Ve střední skupině se intenzivně pracuje na prohloubení znalostí dětí o různých předmětech. Pasivní i aktivní slovní zásobu předškoláků obohacují slova – názvy částí a detailů předmětů, jejich kvality a vlastnosti (barva, tvar, velikost, textura atd.), a také pojmy charakterizující prostorové a časové vztahy.
Děti se učí používat v řeči zobecňující slova, například: oblečení, boty, nábytek, nádobí, zelenina, ovoce, květiny, ptáci, zvířata; seskupte známé předměty a zařaďte je (nádobí: čaj, stůl, kuchyně; boty: letní a zimní).
Slovní zásoba předškoláků je doplněna slovy, která odrážejí vztahy mezi lidmi.
Děti začínají v řeči používat názvy vojenských profesí: námořníci, pohraničníci, piloti atd.
Osvojením si slovní zásoby jazyka si děti osvojí i jeho gramatickou stavbu. V pátém roce života si předškoláci začínají osvojovat způsoby tvoření podstatných jmen s příponami citově-expresivního hodnocení, podstatná jména označující mláďata zvířat a také některé způsoby tvoření sloves s předponami a stupně srovnání přídavných jmen.
V řeči dětí tohoto věku převládají jednoduché běžné věty. Zvyšuje se počet společných vět s homogenními členy (doplňky, definice). Objevují se věty se stejnorodými okolnostmi.
Čtyřleté děti používají souvětí poměrně volně, jak bez spojek, tak se spojkami a, a, stejně jako souvětí souvětí (obvykle s vedlejšími a vedlejšími větami). Složených souvětí s vedlejšími větami přibývá.
Při vyjadřování podrobných úsudků a zároveň sledování vývoje svých myšlenek je pro děti obtížné současně sledovat gramatickou formu jejich prezentace. Svědčí o tom chyby v koordinaci slov ve větě, vynechávání jednotlivých členů a potíže při sestavování jednoduchých vět, které jsou součástí souvětí.
Program umožňuje učit děti pátého roku života schopnosti používat gramaticky správné tvary slov, v odpovědích a příbězích vyjadřovat své myšlenky v ucelených větách, jejichž význam je pro ostatní srozumitelný. Řešení těchto problémů vyžaduje systematickou, cílevědomou práci učitele.
Požadavky programu na výuku konverzační (dialogické) řeči čtyřletých dětí se týkají rozvoje jejich schopnosti naslouchat a rozumět řeči, která je jim určena, účastnit se kolektivní konverzace, odpovídat a klást otázky. Zároveň je nutné vštípit předškolákům družnost, takt a zdrženlivost - vlastnosti nezbytné pro komunikaci s ostatními.
Učitel musí naučit děti odpovídat na otázky jasně a smysluplně a přitom se snažit nenarušit živost a emocionalitu projevu, jeho originalitu. Obsah řeči dítěte, úplnost a konzistentnost výpovědí je však dána bohatostí jeho slovní zásoby a stupněm osvojení gramatických prostředků jazyka. Rozvoj souvislé řeči by proto měl být prováděn ve spojení s tvorbou slovní zásoby a gramaticky správné řeči.
Zvláštní místo v práci s dětmi středního předškolního věku zaujímá výuka vyprávění. Děti se učí psát příběhy o předmětu podle obrázku; vymyslete si vlastní obrázek pomocí obrázků z rozdaných materiálů, které upřesňují téma zadané učitelem (schůzky na lesní mýtině, na mořském dně atd.).
Zvuková stránka řeči dětí ve věku 4–5 let se také v některých rysech liší: na jedné straně se u předškoláků vyvinula citlivost na zvuky cizí řeči, na druhé straně schopnost rozpoznat vady své vlastní. výslovnost není dostatečně rozvinutá a motorika artikulačního aparátu se vyznačuje nedokonalostmi.
Péče o zvukovou kulturu řeči u dětí tohoto věku spočívá především v rozvoji fonematického sluchu a formování správné výslovnosti všech zvuků rodného jazyka, zejména pískání, syčení a sonorantů. Spolu s řešením těchto problémů je nutné vychovávat děti také ve zvukové a intonační vyjadřování řeči, schopnosti měřit hlasitost svého hlasu, mluvit odměřeným tempem, správně a zřetelně vyslovovat slova, klást na ně důraz, zlepšit dýchání řeči.
Speciálním programovým cílem je seznámit děti s beletrií. Literatura je v programu rozdělena do samostatné sekce, bez ohledu na vývoj řeči. Umělecké dílo je považováno za vnitřní hodnotu. Děti potřebují číst každý den, aby rozvinuly svůj zájem o čtení. Děti by se měly i nadále učit dívat se na knihy a spojovat ilustrace s obsahem děl.
Z knihy Dítě druhého roku života. Manuál pro rodiče a učitele autor Tým autorůUkazatele vývoje dítěte ve druhém roce života 1 1 rok – 1 rok 3 měsíce Zásoba srozumitelných slov se rychle rozrůstá. Být v radostné náladě, používá blábolení a jiná odlehčená slova. Orientuje se ve dvou kontrastních velikostech předmětů s rozdílem v
Z knihy Vývoj řeči ve skupině mateřské školy různého věku. Mladší věkově smíšená skupina. Plány lekcí autorRysy vývoje řeči u dětí ve věku 2–4 let Počínaje druhou polovinou třetího roku života se řeč dítěte stává srozumitelnou pro ostatní mimo konkrétní situaci a řečový kontext, což naznačuje, že po 2 letech 6 měsících dítě zvládá potřebné
Z knihy Hodiny vývoje řeči ve druhé mladší skupině mateřské školy. Plány lekcí autor Gerbová Valentina ViktorovnaZvláštnosti vývoje řeči u dětí čtvrtého roku života Ve čtvrtém roce života se zvláštní pozornost věnuje formování potřeby mluvit samostatně, aby komunikovaly, vysvětlovaly, na něco žádaly a také doprovázely řeč s herními akcemi. Jejich
Z knihy Třídy o vývoji řeči v první mladší skupině mateřské školy. Plány lekcí autor Gerbová Valentina ViktorovnaZvláštnosti vývoje řeči u dětí třetího roku života Ve třetím roce života dítěte dochází k výrazné změně v jeho vztazích s ostatními, a to díky růstu schopností dítěte a vědomí jeho nezávislosti. Děti se snaží chovat jako dospělí, ale
Z knihy Stavba a ruční práce v mateřské škole. Programová a metodická doporučení. Pro děti 2-7 let autor Kutsaková Ljudmila ViktorovnaZvláštnosti duševního vývoje dětí Veraksa N.E., Veraksa A.N. Vývoj dítěte v předškolním dětství. – M.: Mozaika-Sintez, 2006. Veraksa N.E., Veraksa A.N. Zahraniční psychologové o vývoji předškolního dítěte. – M.: Mozaika-Sintez, 2006. Diagnostika připravenosti dítěte na školu
Z knihy Vývoj řeči. Hry a aktivity pro malé děti. 1-3 roky autor Meshcheryakova Sofya YurievnaPedagogické techniky používané k rozvoji dětské řeči v běžném životě Při hře Při volné hře si učitel může s dítětem sednout a začít s ním konverzovat: „Ach, jaká krásná panenka! Je to dívka? jak se jmenuje? Apely dospělých přitom nejsou
Z knihy Aktuální problémy ve vývoji a výchově dětí od narození do tří let. Manuál pro předškolní učitele autor Teplyuk Světlana NikolaevnaRysy vývoje a výchovy dětí od narození do tří let
Z knihy První rok života miminka. 52 nejdůležitějších týdnů pro vývoj dítěte autor Sosoreva Elena PetrovnaPrincipy a cíle harmonického vývoje dětí v prvních letech života První roky života dítěte se vyznačují svou jedinečností a originalitou. Toto období je právem zdůrazňováno zejména v obecném rozvoji a vzdělávání předškolních dětí. V tuto chvíli se to stává
Z knihy Encyklopedie raných vývojových metod autor Rapoport AnnaZvláštnosti vývoje malých dětí Děti v prvních letech života se vyznačují rychlým tempem vývoje. To souvisí se zvýšením výkonnosti dětského organismu. Novorozenec je schopen zůstat vzhůru 5–7 minut. Do roku trvání jednoho
Z knihy Houpací kolébka aneb povolání „rodiče“ autor Šeremetěva Galina BorisovnaPrůměrné ukazatele tělesného vývoje u dětí v pátém měsíci života Hmotnost – 7,4–7,8 kg Výška – 64–68 cm Obvod hrudníku –.
Z knihy Péče o slabé novorozence autor Lukovkina AurikaPrůměrné ukazatele tělesného vývoje pro děti v devátém měsíci života Hmotnost – 9,3–9,9 kg Výška – 71–73 cm Obvod hrudníku –.
Z knihy Nevšední kniha pro běžné rodiče. Jednoduché odpovědi na nejčastější otázky autor Milovanová Anna ViktorovnaPrůměrné ukazatele tělesného vývoje u dětí v desátém měsíci života Hmotnost – 9,5–10,4 kg Výška – 72–74 cm Obvod hrudníku –.
Z autorovy knihy1. část VE ZDRAVÉM TĚLE - ZDRAVÉM DUCHU Metody tělesného vývoje dítěte v prvním roce života Není žádným tajemstvím, že první rok života dítěte do značné míry určuje celý jeho život. A především, jaké bude zdraví dítěte. Každý rodič na světě chce
Z autorovy knihy Z autorovy knihyKapitola 2 Vývoj dětí v prvním roce života První rok života dítěte se vyznačuje zvýšeným růstem těla, rychlým tempem vývoje funkcí všech orgánů a systémů a také intenzivním metabolismem. Například počáteční hmotnost novorozence (3000–3500 g)
Z autorovy knihyVlastnosti psychomotorického vývoje u předčasně narozených dětí Moderní medicína výrazně zvýšila míru přežití kojenců. Častější jsou však i případy předčasných porodů, které se v posledních letech zvýšily z 10 % z celkového počtu novorozenců na 15–30 %.
GCD pro rozvoj řeči ve střední skupině „Forest Parcel“
Popis práce: Přehled přímých vzdělávacích aktivit pro děti střední skupiny „Lesní parcela“. Materiál bude užitečný učitelům předškolních skupin. Toto je shrnutí vzdělávací lekce pro předškoláky 4-5 let, zaměřené na zobecnění a upevnění tématu „Divoká zvířata“.Cíl: Rozšíření slovní zásoby a upevnění znalostí o názvech volně žijících zvířat u předškoláků.
úkoly:
1. Upevnění v řeči názvů volně žijících zvířat a jejich mláďat, částí těla a obydlí.
2. Rozvoj myšlení na základě popisných hádanek.
3. Upevňování schopnosti sestavit příběh pomocí mnemotechnických tabulek.
4. Rozvoj jemné motoriky prstů.
Integrace vzdělávacích oblastí:„Poznání“, „Komunikace“, „Umělecká kreativita“, „Socializace“, „Čtení beletrie“.
Materiály pro práci:
- balík se zámky, dopis;
- karty zobrazující domovy divokých zvířat;
- didaktická hra: „Čí ocas? “;
- předmětové obrázky zobrazující divoká zvířata a jejich mláďata.
Přípravné práce: Seznámení s divokými zvířaty v hodinách seznamování s okolním světem, prostřednictvím her v přírodě, napodobování pohybů zvířat. Provádění prstových cvičení, hádání a vymýšlení hádanek. vychovatel: Dobré ráno kluci. Dnes ráno byl naší skupině přinesen balíček a dopis. Přečteme si dopis.
Ahoj lidi!
Posíláme vám balíček s dárky pro vás. Abyste ji ale mohli otevřít a zjistit, od koho to je, musíte projít testy. Za každý test, který projdete, dostanete klíč k zámku. Přejeme hodně štěstí!
vychovatel: No, lidi, jste připraveni na test? (odpovědi dětí)
vychovatel: Abychom se naučili krásně a správně mluvit, potřebujeme si ty i já zahřát jazyk.
1. „Úsměv“, „Plot“
Naše rty se usmály
Šli mi přímo do uší.
Zkusíš říct "A-a-a"
Ukaž mi svůj plot.
2. "Trubice"
Přišlo nás navštívit slůně,
Úžasné dítě
Podívejte se na slůně
Vytáhněte rty sosákem.
3. „Smile“ / „Tube“
Pokud se naše rty usmívají,
Podívejte se - objeví se plot.
No, co když jsou houby úzká trubice,
Takže můžeme hrát na dýmku.
4. "Hledat"
Jeden po druhém, jeden po druhém
Šipky se pohybují v kruhu.
Olízneš oba rty
Ukaž mi, jak se pohybují šipky.
5. "Kyvadlo"
Mincovna se pohybuje v hodinách:
Vlevo je klíště a vpravo je to tak.
Můžete to udělat takto:
Tik a tak, tik a tak?
6. "Houpačka"
Na zábavné houpačce
Tanya a Nikita se posadili.
Houpačka šla dolů
A pak vyletěli nahoru.
Asi spolu s ptáky
Chtěli odletět.
vychovatel: Výborně, rozcvičku jsi zvládla dobře. Takže 1. test je hádání hádanek (pokud je odpověď správná, zobrazí se obrázek zvířete).
Co je to za lesní zvíře?
Stál jako sloup pod borovicí?
A stojí mezi trávou -
Uši jsou větší než hlava.
Odpověď: zajíc
Komu je na podzim zima?
Chodíte zasmušilí a hladoví? (Vlk)
Tato nádherná zrzka
Bujný ocas, bílé břicho,
Velmi děsivý trik
Počítá kuřata v kleci
A vyděsí majitele,
Okamžitě uteče a rovnou do lesa.
odpověď (liška)
Spí v díře během dlouhé zimy,
Ale jakmile slunce začne hřát,
Na cestu za medem a malinami
Odjezd...
Odpověď (medvěd)
Nosím nadýchaný kožich a žiju v hustém lese.
V dolíku na starém dubu hlodám ořechy.
Odpověď (Veverka)
Výborně kluci. Všechny hádanky byly vyřešeny. Zde je první klíč k zámku. Řekni mi, o jakých zvířatech jsme hádali hádanky? (odpovědi dětí). Proč se jim tak říká? (odpovědi dětí). Je to tak, v lese žijí divoká zvířata a každé má svůj dům. Další test se jmenuje „Kdo kde bydlí?
Na stolech jsou kartičky s obrázky zvířátka a domova. Děti mají za úkol spojit zvířátko a jeho domov čárou. Při plnění úkolu učitel položí související otázky:
Kde žije vlk? (V doupěti)
Kde bydlí veverka? (V dolíku.)
Kde bydlí liška? (V dírách.)
Kde bydlí zajíc? (Pod keřem.)
vychovatel: Výborně, tento test jsme zvládli. Zde je druhý klíč k zámku. A náš další test se jmenuje „Pojmenujte to správně“.
Dítě si vybere obrázek ze série „zvířátka a jejich miminka“ a řekne:
Liška - liška - malá liška (liščí mláďata)
Vlk - vlčice - vlčice (vlčí mláďata)
Medvěd – medvědice – mládě (mláďata)
Zajíc - zajíc - malý zajíc (zajíci)
Veverka – veverka – veverka (mláďata)
vychovatel: Dobrá práce. A k tomu dostaneme další klíč. Nyní vám doporučuji si trochu odpočinout. (fyzická minuta)
Zlomyslná zvířata.
Zajíček skáče mezi křovím,
Přes močál a přes humny.
Veverka skáče po větvích
Houba se nosí mláďatům veverek.
Chodí medvěd s PEC,
Má křivé tlapky.
Žádné cesty, žádné cesty
Válí se pichlavý ježek. Skáčou na dvou nohách a z dlaní dělají „uši“.
Skáčou s rukama ohnutýma před hrudníkem.
Kolébá se.
Pohybujte se v polovičním dřepu, dělejte kulatá záda.
vychovatel: Vy a já jsme si odpočinuli, ale stále existuje test a jmenuje se „Vytvořit příběh“.
Dítě má vybrat obrázek jednoho zvířete a pomocí mnemotechnické tabulky sestavit příběh. Odpovědi dětí jsou slyšet.
vychovatel: Další test je u konce a máme další klíč. Poslední zbývající test je "Čí ocas?"
Na stolech jsou obrázky zvířat bez ocasu. Dítě je požádáno, aby našlo požadovaný ocásek a nalepilo ho, přičemž pojmenuje, čí ocas to je (liška, vlk, veverka, zajíc).
vychovatel: Chlapi, všechny testy prošly, podívejme se, co je uvnitř balení (otevřou to, je tam pamlsek).
Pedagog: Kdo si myslíte, že vám poslal balíček? (odpovědi dětí). To je pravda, obyvatelé lesa vám poslali dárky.
Dětem se dávají pamlsky.
Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce
MŠ č. 81 obecného vývojového typu s přednostním prováděním činností na kognitivní a řečový vývoj dětí
Vyborg okres St. Petersburg
Anotace: "Lekce o vývoji řeči u střední skupiny."
Dokončeno: učitel
Petrova Viktorie Aleksejevna
Petrohrad
Stáhnout:
Náhled:
Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce
MŠ č. 81 obecného vývojového typu s přednostním prováděním činností na kognitivní a řečový vývoj dětí
Vyborg okres St. Petersburg
Abstraktní:
Vyplnil: učitel
Petrova Viktorie Aleksejevna
Petrohrad
2017
Abstraktní:
"Lekce o vývoji řeči ve střední skupině."
Lekce o rozvoji řeči pro děti střední skupiny na téma: „Cesta do země barevných tužek“
Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, rozvoj řeči, sociální a komunikativní rozvoj.
Použité technologie: zdravotně nezávadné, herní, ICT.
Cíle: rozvíjet dialogickou a monologickou řeč dětí, vést k samostatnému pokračování pohádky započaté učitelkou.
Úkoly.
Vzdělávací:
upevnit znalosti dětí o okolní realitě, korelovat barvy s předměty. Naučte se správně používat přídavná jména v řeči a tvořit slova pomocí přípon. Pokračujte v práci na jasné výslovnosti slov a frází. Pokračujte v učení najít určitý zvuk ve slovech. Procvičte si schopnost rozdělovat slova na části a používat diagramy. Pochopit a vysvětlit pojmy „zvuk“ a „písmeno“, samohlásky a souhlásky, tvrdé a měkké.Vývojové: vývoj duševních procesů: pozornost, paměť, myšlení. Podporovat rozvoj souvislé řeči, artikulačního aparátu, fonematického sluchu.
Vzdělávací: pěstovat touhu studovat, vytrvalost a schopnost plnit úkoly učitele.
Materiál pro GCD:
Báseň A. Wengera „Barvy duhy“. Barevné tužky: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová, fialová. "Magická taška" Scénické obrázky o zimě, jaru, létě a podzimu. Vícebarevné prameny pro tělesnou výchovu. Pracovní sešity pro každé dítě. E.V. Kolesnikova „od slova ke zvuku“. Středně velký gumový míč.
Přímé vzdělávací aktivity:
Děti sedí v půlkruhu na židlích před magnetickou tabulí.
Chlapi, podívejte se na barvy kolem nás. Proč stavitelé, umělci a řemeslníci malují nábytek, látky a hračky různými barvami? rád kreslíš? Jaké barvy jsou vaše oblíbené tužky?
Učitel rozdává dětem barevné tužky (nepovinné).
Podívejte, proměnili jste se v barevné tužky. Nyní každý z vás o sobě řekne (jaká je to barva, co lze touto barvou nakreslit) A já vám pomůžu a budu číst básně.
ČERVENÝ.
Červená ředkev rostla v zahradním záhonu,
Nedaleko jsou červená rajčata,
Na okně jsou červené tulipány,
Červená jablka leží na zemi.
(Po básničce dítě mluví o červené tužce. Ujistěte se, že odpověď je v celých větách).
Pomerančový.
Oranžová liška
Celou noc sním o mrkvi,
Vypadá jako liščí ocas -
Oranžová taky.
Nyní nám o sobě řekne „oranžová tužka“.
ŽLUŤ.
Žluté slunce se dívá na zemi,
Žlutá slunečnice pozoruje slunce.
Žluté hrušky visí na větvích,
Ze stromů létají žluté listy.
Nyní o sobě řekne „žlutá tužka“.
ZELENÝ.
Pěstujeme: zelenou cibulku
A zelené okurky,
A za oknem je zelená louka
A strom je zelený.
Pod zelenou střechou je zelený dům,
A v něm žije veselý trpaslík,
Nosí nové zelené kalhoty,
Které jsou ušité z javorových listů.
Vychází „zelená tužka“ a mluví o sobě.
MODRÝ.
Ostrov v modrém moři
(cesta na ostrov je dlouhá),
A roste na něm květina -
Modrá – modrá chrpa.
"Modrá tužka" mluví sama o sobě.
FIALOVÝ.
Fialová fialová je unavená životem v lese,
Vezmu to a přinesu to své matce na její narozeniny.
Bude žít s fialovým šeříkem
Na stole v krásné váze u otevřeného okna.
„Purple Pencil“ také mluví o sobě.
Proč jsou potřeba tužky? Jak s nimi zacházet? Kde jsou uloženy tužky? Barevné jsou ale nejen tužky, ale i hudba. Jaký druh hudby si myslíte, že může být „barevný“? Nyní vezmeme vícebarevné prameny a ukážeme náš barevný tanec.
FYZICKÁ MINUTA.
Fonogram „vícebarevná hra“ s pružinami.
Nyní se všichni postavíme do kruhu a budeme hrát hru „Velký - Malý“. Pojmenuji velký předmět a ten, komu hodím míč, ano
DOMEČEK - DOMEČEK, MÍČ - MÍČ, POLŠTÁŘ - POLŠTÁŘ, PÉRO - PÉRO, ŽIDLE - ŽIDLE, STŮL - STŮL, POHOVKA - POHOVKA, OKNO - OKNO, DVEŘE - DVEŘE, KABÁT - KABÁT, KNIHA - KNIHA, LIST - LIST.
Teď se podívej na tužky a řekni mi o nich, jaké jsou. (Dlouhé, dřevěné, pestrobarevné, hladké, žebrované, ostré...) To vše vidíme a cítíme. Co když dáme tužky do neprůhledného sáčku, strčíme do něj ruku a zkusíme mluvit o tužce? Je možné určit barvu tužky ležící v sáčku?
Nyní se podívejte na obrázek (jaro) Řekněte nám, jakou barvu mají předměty na obrázku, která tužka zde nejvíce kreslila.
Totéž se říká o obrázku o létě, podzimu a zimě.
Výborně kluci. A teď se podívej, co máme na stolech? Správně, to jsou naše sešity. Než v nich ale začneme pracovat, připomeňme si, co je to „zvuk“ (toto říkáme a slyšíme). A co je to „dopis“ (to je to, co píšeme a vidíme). Jaké zvuky nazýváme samohlásky (které lze zpívat a vytahovat) Jaké zvuky jsou souhlásky (nemůžeme vytáhnout a pomáhají nám rty, zuby nebo jazyk).
Pracuje se v sešitech Kolesnikové.
Téma č. 25. „Zvuky G - K. Malování předmětů. Modelování. Poslech dětských říkanek.
Výborně, dnes se ti to moc povedlo. co se ti nejvíc líbilo? A moc se mi líbilo, jak jsi byl pozorný, jak dobře jsi plnil všechny úkoly. Tady jsou krabice v mém kouzelném sáčku. Zajímalo by mě, co tam je? Jedná se o barevné tužky. Nyní jsou vaše a můžete si s nimi kreslit, co chcete.
V tomto článku:
Úspěšná realizace programových úkolů mateřské školy závisí především na lidech, kteří jsou povoláni k plnění úkolů výchovy a vzdělávání předškolních dětí: vychovatelé, chůvy, učitelé, psychologové. Vytvářejí atmosféru, ve které miminko tráví většinu dne. Důležitý je také způsob života mateřské školy, její režim, materiálně technické zázemí a umístění. Všechny tyto faktory dohromady určují, jak úspěšně budou úkoly výchovy, rozvoje a vzdělávání předškolních dětí realizovány.
Efektivita při řešení těchto problémů závisí na svědomité a pečlivé práci dospělých pracujících s dětmi. Hlavním kritériem úspěchu učitelů a učitelek mateřských škol je jejich láska k dětem a práci, kterou dělají. Právě láska je hnacím motorem veškeré inspirace a trpělivosti, moudrých odpovědí a návodů.
Vývoj řeči ve střední skupině MŠ
Střední skupinu MŠ navštěvují děti ve věku 4-5 let. Úplně prvním faktorem, na který se skupinová práce zaměřuje, je rozvoj řeči. Provádí se různými směry. Uvádíme ty nejdůležitější z nich:
Prohlubují se znalosti dětí z různých předmětů
. Děti získávají znalosti o detailech a názvech různých částí určitých věcí.
Ve třídách se studují slova, která označují vlastnosti předmětů a jevů (tvar, barvu, velikost, texturu, pojmy času a prostoru atd.).
Dětem se doplňuje slovní zásoba související s povoláními.
Děti se učí slova označující vztahy mezi lidmi a obecné pojmy: oblečení, boty, zelenina, ovoce, nábytek, nádobí, zvířata, ptáci, ryby atd.
Děti se učí seskupovat a třídit předměty, které již znají (oblečení – letní, zimní, zvířata – domácí, divoká atd.)
Předškoláci se učí vyjadřovat se ve větách se složitější gramatickou strukturou, ve kterých jsou definice, doplnění a homogenní okolnosti.
Děti v pátém roce života se učí vyjadřovat své myšlenky ve složitých větách, gramaticky správně, aby jejich řeč byla srozumitelná pro okolí.
Úkoly učitele v této fázi
Pro řešení úkolů zaměřených na rozvoj řeči musí mít všichni vychovatelé a učitelé ve střední skupině rámcový plán a cílevědomě vést hodiny. Abstraktní
by měla odrážet hlavní vývojový úkol dětí tohoto věku. Hodiny rozvoje řeči pro děti střední skupiny mateřské školy jsou zaměřeny především na schopnost pozorně naslouchat a rozumět řeči. Povzbuďte děti, aby se účastnily skupinových rozhovorů, odpovídaly na otázky a formulovaly je. Poznámky učitele o vývoji řeči pro děti ve střední skupině musí nutně obsahovat oddíly, které zajišťují rozvoj společensky významných charakterových rysů dítěte: zdrženlivost, takt, družnost.
Je nutné, aby poznámky učitelů a vychovatelů obsahovaly plán práce se zvukovou stránkou dětské řeči a její kulturou. V tomto věku taková práce spočívá především v rozvoji fonematického sluchu u dětí, formování správné výslovnosti hlásek jejich rodného jazyka, zejména těch, které předškolákům často způsobují největší potíže. Jedná se o pískání, syčení a sonorant.
Vzhledem k tomu, že hlavní místo ve vývoji řeči v tomto věku patří vyprávění příběhů, musí být všechny třídy s dětmi o vývoji řeči nutně založeny na rozvoji této dovednosti. Děti se učí skládat různé příběhy:
Vzhledem k tomu, že děti v tomto věku ještě neumí dostatečně dobře sledovat svou artikulaci, musí plány hodin nutně obsahovat body týkající se práce na artikulaci dítěte, výraznosti a tempa řeči, schopnosti ovládat hlasitost hlasu, srozumitelnosti výslovnosti slov, správného stresu a správného dýchání. při mluvení.
Rozvoj řeči u střední skupiny ovlivňuje další důležitý aspekt. Je nutné, aby byl ve třídě čas na úkoly, které děti seznamují s beletrií. Čtení beletrie by mělo být součástí plánu lekce na každý den.
Vlastnosti práce ve třídách s dětmi
Hlavní způsob práce na Rozvoj řeči čtyř až pětiletých předškoláků je tréninkový. Kurzy rozvoje řeči dětí jsou plánovány a pořádány každý týden. Po těchto lekcích je materiál konsolidován ve volné komunikaci.
Děti ve čtvrtém nebo pátém roce života udělají významný skok ve vývoji, i když se stále vyznačují nestabilitou pozornosti, vysokou emocionalitou a únavou.
Úkoly k upevnění naučeného učiva, zejména těch, které vyžadují vícenásobné opakování, by měly být pro nejmenší radostné a zajímavé. Je třeba se snažit, aby je děti vnímaly jako velmi důležité a potřebné. Mezi takové aktivity patří:
- práce na jasné výslovnosti zvuků;
- úkoly přidat do řeči dětí nové gramatické tvary slov;
- sestavování příběhů na základě obrázku nebo obrázků;
- memorování poezie a některé další.
Vzhledem k tomu, že schopnost dětí vyprávět příběhy je ve fázi vývoje, učitel nebo vychovatel to musí vzít v úvahu při sestavování poznámek k lekci. Při práci na něm by bylo vhodné zařadit další čas na rozmyšlenou, dlouhý
pauzy, protože bez toho se lekce ukáže jako zmačkaná a nezajímavá, a proto pro mnoho dětí prázdná.
Zájem o lekci je dosahován nejen pestrou a napínavou písemnou formou a ústním materiálem, ale také pozitivní emocionální atmosférou lekce. Zde je důležité vše: zvolené tempo práce, jasná změna etap, tzn. rytmus lekce, schopnost učitele udržovat pro děti pozitivní, aktivní stav mysli a také dobrou náladu. Ve třídách je nutné projevovat zvláštní takt, protože děti v tomto věku jsou velmi zranitelné a citlivé na komentáře veřejnosti. Dobrá vůle a moudrost ve výčitkách si jistě získá srdce dětí směrem k učiteli.
Bude dobré, když učitel během vyučování použije nepřímou chválu ve vztahu k dětem, jako by mimoděk zmiňoval „Sofiinu tvrdou práci“, „Nastyinu pozornost“, „Olegovo odhodlání“ atd. Když dítě dostane takovou charakteristiku přede všemi, bude se velmi snažit ji dostát. Pokud potřebujete udělat poznámku, pak by slova pokárání měla jít odděleně od jména dítěte, aby se nestala stigmatem. Správné je také vyjádřit hodnocení nikoli samotného dítěte, ale jeho práce a činností. Například je lepší říct: „Sašo, snaž se to udělat opatrněji“ než „Sašo, jaký jsi srab! Poznámky musí být proneseny klidným tónem, aby děti nevybízely k tomu, aby svého kamaráda soudily.
Pokud je vaše dítě stydlivé, musíte mu pomoci překonat zbytečné rozpaky, zvláště pokud vidíte
že miminko zná odpověď, ale strach mu brání přede všemi promluvit. Takovým skromným lidem by mělo být umožněno odpovídat ze svých míst, aniž by byli vyzváni k jednání.
Vzhledem k tomu, že každé dítě je individuální, v procesu přípravy na lekci je nutné vzít v úvahu zvláštnosti vnímání každého jednotlivého dítěte, které již znáte. Někdo je tichý a skromný - zeptejte se ho ze sedadla, dokud si nezvykne a nepřestane být stydlivý, a některé děti mají tichý hlas - musíte ho posadit blíž, aby byly odpovědi jasně slyšet. Káťa dělá chyby při odpovídání na otázky častěji než ostatní - bylo by hezké dát jí příležitost odpovědět několikrát. Takové metody práce, a co je nejdůležitější, pozornost a láska ke svým studentům, umožní učiteli rychle dosáhnout požadovaných výsledků ve vývoji dětské řeči.
V jakékoli skupině dětí, zejména ve skupině předškolních dětí, je snazší pracovat, pokud má dospělý nejen shrnutí, ale také touhu najít společný jazyk, dosáhnout autority mezi dětmi a s nimi i cíle. soubor.