Zimní zábava se zvířaty pro starší skupinu. Integrovaná lekce v seniorské skupině „Divoká zvířata v zimě“
Pedagog Chesnokova E.Yu.
Cíl: Upevnit znalosti dětí o domácích mazlíčcích, pomoci dětem pochopit zvláštní přístup lidí k domácím mazlíčkům. Aktivovat a rozšiřovat slovní zásobu dětí.
Průběh zábavy:
Děti vstupují do skupiny za veselé hudby. Učitel přináší velkou krásnou obálku.
vychovatel:
Dnes máme zábavnou aktivitu s názvem „Den domácích mazlíčků“ a podíváme se na obálku, která nám přišla poštou.
Otevřeme a přečteme dopis.
Učitel otevře obálku.
Podívejte, tady jsou fotky mnoha mazlíčků (položí to na stůl) a stále existují záhady. Přečtu hádanku a vaším úkolem je vybrat z fotografií toho správného, o kom hádanka bude, a umístit ji na stojan.
Takže začneme:
1. Žije ve stodole, v kleci,
Okusuje sladkou mrkev
A ostré zuby,
Vždycky má na sobě chlupatý kožich
Ušatý, ocas jako nula,
Všichni zjistili – tohle je ……… (králík)
2. Uprostřed dvora je kupka sena,
Vpředu jsou vidle a vzadu koště……(kráva)
Pedagog: Děti, vy a já známe malou písničku o krávě, pojďme ji zpívat? (Děti zpívají „Far, Far“ od Dobronravova, hudba Pakhmutova).
Učitel: následující hádanky:
3. Mužův věrný přítel,
Rozumně slyší každý zvuk,
Má skvělý čich
Bystré oko a bystrý sluch……(pes).
4. Má místo
Dvě palačinky a preclík
Na botách nemá tkaničky
A oblek ze štětin……(prase)
5. Mistr v rychlém běhu,
Občas jezdím s vozíky.
Přivedl mě strýc ženich
Voda, seno a oves…….(kůň)
6. Srst je hladká, na tlapkách jsou škrábance,
Přes den spí, „mur-r“ říká,
A v noci loví…..(kočka)
Pedagog: Výborně, kluci, uhodli jste všechny hádanky správně a podívejte se, jakou krásnou fotogalerii mazlíčků jsme dostali.
Pedagog: Nyní otestujeme vaše znalosti na našem bleskovém turnaji. Za každou správnou odpověď - čip
- Jaké zvíře se nazývá domácí hlídač? (pes)
- Pojmenujte domácí skot (krávu)
- Jaké zvíře má nos jako čenich? (prase).
- Jaké domácí zvíře se nazývá „noční predátor“ (kočka).
- Které zvíře nám dává vlnu? (koza, beran).
- Vyjmenuj zvířata, která nám dávají mléko? (kráva, koza)
(Učitel během hry rozdává žetony; na konci blesku se žetony spočítají; kdo má více, vyhrává blesk)
Pedagog: Nyní se postavme do kruhu a hrajme si
První hra "Pojmenujte mláďata"
(Děti stojí v kruhu, učitel hází míček dítěti, pojmenuje zvíře, dítě vrátí míč zpět, pojmenuje dítě, například kráva-tele).
Druhá hra „Kdo co říká“ (Učitel při hodu míčkem pojmenuje zvířátko, dítě pojmenuje akci např. pes... štěká, kráva... bučí)
A třetí hra o pozornost: „Nenechte si to ujít“ (Učitel pojmenovává domácí a divoká zvířata, děti by měly tleskat, pokud je to domácí zvíře, nebo dupat, pokud je divoké)
Vychovatel: Každý mazlíček má svůj domov - stáj, boudu, chlév. Navrhuji, abyste si zahráli venkovní hru „Don’t Lose Your Home“
(Obruče „domu“ jsou rozmístěny podle počtu zvířat, zatímco hraje hudba, děti ve zvířecích kloboucích běhají v kruhu; jakmile hudba ustane, zvířátka se snaží obsadit prázdnou obruč. Při každém opakování ve hře se počet obručí snižuje;
Pedagog: Koupil jsem ti obrázky zvířat k vybarvení, ale cestou se rozpadly na dvě poloviny. Pomozte mi správně sbírat zvířata.
Hra se hraje: „Sbírejte domácího mazlíčka“
(Na podlaze jsou listy papíru, které zobrazují polovinu zvířete,
Úkolem dětí je správně sestavit celek ze dvou polovin)
Pedagog: Výborně, kluci. Zakončeme naši zábavu venkovní kulatou taneční hrou „Šedá Vaska chodí“
(Jedno dítě je vybráno jako kočka, 3-4 děti jsou vybrány jako myši. Úkolem kočky je chytit všechny myši.)
Všechny děti chodí v kruhu, drží se za ruce a říkají slova:
„Šedá Vaska chodí,
Ocas je chlupatý bílý,
Kočička Vaska chodí.
Dům bude tiše obcházet,
Kočka Vaska se schová,
Šedé myši čekají.
Myši, myši, to je ten problém,
Nikam nechoď.
Kočka chytne každého!“
Děti zvednou sepjaté ruce,« myši» utéci« kočka» úlovky
Hra se opakuje 2-3x.
Pedagog: Výborně, kluci! Všichni jsme hráli dobře, naše zábava skončila.
Zábava pro děti
„Jak se zvířata připravují na zimu“
Cíl: Rozvíjet zájem o přírodní předměty, rozšiřovat dětem obzory a představy o změnách v životě zvířat na podzim, rozvíjet řeč, myšlení a paměť.
Host: Dnes se vydáme na zajímavou cestu. Ocitneme se v podzimním lese a zjistíme, jak se zvířátka připravují na zimu. Zavřete oči a představte si, že jsme v lese. (Zní hudba P.I. Čajkovského „Roční období“ - „Říjen“.)
A teď se vás zeptám na hádanky a zjistíte, o jakém zvířeti mluvíme.
Šelma se kolébá
Na maliny a med.
Velmi miluje sladké.
A když přijde podzim,
Do jara leze do díry,
Kde spí a sní.
(Medvěd)
V létě se nám medvědům žije dobře. Les štědře nabízí houby a lesní plody. Jsou zde malá zvířata a mravenci. V dolíku můžete najít med od divokých včel a sbírat kořeny šťavnatých rostlin. Přes léto máme čas hromadit tuk. Jak by to mohlo být jinak, vždyť zima je před námi a tukové zásoby vydrží na celou zimu. V lese padá listí, je čas najít místo pro pelíšek. Místo musí být bezpečné pro klidné spaní až do jara. Doupě by mělo být pokryto listím, voňavým jehličím a suchým mechem, aby bylo teplo. Za chvíli začne sněžit. Doupě nahoře zakryje sněhová přikrývka, která mě udrží v teple a klidu.
V hudbě na pozadí zní nová hádanka.
Ráda krade kuřata -
A utíká pryč, schovává se v lesích,
Strach z loveckého psa ve vesnici.
Krmí děti a stará se o ně,
Ale červený ocas zradí a ničí
Trik zvaný...
(Liška)
A my jsme lišky na zimu převlékáme kožichy za teplé a nadýchané. Na tlapkách mi roste hustá srst jako teplé plstěné boty. A jak se stane načechraný ocas! V největších mrazech si můžu lehnout přímo na zasněženou postel a tiše si zacpat nos a tlapky chlupatým ocasem! Moje díra je v hlubokém lese, na písčitém svahu potoka nebo řeky zarostlé křovím. V létě mám jídla dost. A žáby, ještěrky, kuřata a polní myši, jinak chytím mladou kachnu u potoka a budu jíst bobule v lese. V zimě nás před hladem zachraňují jen myši.
Neunesl hluk, schoulil se do klubíčka... (ježek)
O přípravách na zimu zajímavě hovořil D. Zuev: „Ježek si podestýlku připravuje po svém. Válí se hlava nehlava po trávě a napichuje listy na jehličí. Ježek se postaví v náruči a odnese prostěradlo do hnízda... Přichází neuvěřitelné monstrum, nejde to poznat: šok!
Nedělám si zásoby na zimu. Když přijde zima, vlezu do svého teplého, útulného domu a spím, dokud mě nezahřeje jarní slunce a sníh neroztaje. Spím a sním o tom, jak jsem se v létě toulal lesem a chytal myši a žáby, hbité ještěrky, brouky a červy...
Otevřel jsem tašku - nastupte
V mžiku se ... (zajíc) vrhl do křoví
Zvířata se skrývají před svými nepřáteli. Někteří jsou v dutinách, jiní v norách. Ale nic z toho nemůžu. A mám spoustu nepřátel. Zachraňuje mě nos, citlivé uši, rychlé nohy a nenápadný kožíšek. V létě - šedá, v zimě - bílá. Ne náhodou mám oči šikmé a vidím jimi nejen to, co je vepředu, ale i do stran a dokonce i trochu zezadu. Citlivý nos a uši mi pomohly nejednou. Teď slévám: místo šedé srsti roste bílá srst. Krmím v noci - je to bezpečnější. Rád jím větvičky, kůru mladých stromů a keřů.
Tajemství
Skáče z větve na větev,
Zřídka chodí po zemi.
Postavil jsem dům v dutině,
Žít v zimě v teple.
Vchází dívka - veverka.
Skákal jsem celý den,
Na podzim se dá dělat spousta věcí:
Vyberte si dutinu na zimu,
Aby bylo teplo,
Zakryjte to kobercem -
Teplé peří, měkký mech.
Den za dnem cválám lesem
Sbírám měkký mech
A když uvidím ořech,
Dám to do spíže!
No, co když na mýtině
Najdu houbu
Tak přijď v zimě -
Určitě tě ošetřím.
Kolem poletuje podzimní listí,
Z větví padá listí.
Podívej, podívej
Měním oblečení.
Teď byla zrzka
Kožich je silnější a lehčí,
Stříbrný ocas -
Šedé, chlupaté.
Je děsivé slyšet klapání úst...
Kdo je zubatý v lese... (Vlk)
Vlk také potřebuje velký chlupatý ocas. Když jde vlk v zimě spát do sněhu, zakryje si nos a tlapky chlupatým ocasem. Vlk nemění barvu svého kožichu. Zůstává šedá, ale srst se stává ještě hustší a bujnější.
Vchází dítě v kostýmu vlka.
My vlci si na zimu neděláme zásoby. Silné nohy a ostré zuby nám pomáhají přežít těžké zimní časy. Než najdeme kořist, musíme hodně běhat, proto o nás lidé mluví. Co krmí vlčí nohy.
hra" Cvičení se zvířaty."
Jeden - dřep, dva - skok.
Toto je králičí cvičení.
Jak se probudí liščí mláďata (protřete si oči pěstmi)
Rádi se dlouho protahují (natahují)
Ujistěte se, že zívnete (zívněte a přitom si zakryjte ústa dlaní)
No, vrtěj ocasem
(pohyb boků do stran)
A vlčata se prohýbají v zádech (ohýbají záda dopředu)
A skákej lehce (lehký skok nahoru)
No, medvěd má PEC (paže jsou ohnuté v loktech, dlaně jsou spojeny pod pasem)
Tlapy široce roztažené (nohy na šířku ramen)
Nejdřív jeden, pak oba dohromady (přešlap z nohy na nohu)
Označuje čas na dlouhou dobu (tělo se kývá do stran)
A pro ty, kteří nemají dostatek pohybu, začínají znovu.
Hra potravinový řetězec
Dvě podskupiny dětí nezávisle budují „potravinový řetězec“. Diskutujte o sestrojeném řetězu s dětmi.
Hra "Obtížná otázka"
5) K čemu slouží veverčí ocas? (řízení)
Hra „Liška a zajíček“.
Postavte se do kruhu. Vedoucí dává jednomu z dětí lišku a druhému zajíčka. Na signál se tyto hračky začnou předávat v kruhu. Zajíček rychle utíká - nechce, aby ho liška sežrala. A liška rychle běží, protože má hlad a chce sníst zajíčka. Tak to mezi zvířaty bývá. Jeden uteče, druhý dohoní.
hra" Dobré nebo špatné"
Navrhuje se situace: „Je jasný slunečný podzimní den dobrý nebo špatný? Prší – dobře nebo špatně? Houba rostoucí na mýtině - dobrá nebo špatná? Rané mrazy - dobré nebo špatné? Je načechraný vánoční stromek stojící na okraji lesa dobrý nebo špatný?" Děti musí vysvětlit, které zvíře je dobré, které špatné a proč?
Stáhnout:
Náhled:
Zábava pro děti přípravné skupiny
„Jak se zvířata připravují na zimu“
Cíl: Rozvíjet zájem o přírodní předměty, rozšiřovat dětem obzory a představy o změnách v životě zvířat na podzim, rozvíjet řeč, myšlení a paměť.
Host: Dnes se vydáme na zajímavou cestu. Ocitneme se v podzimním lese a zjistíme, jak se zvířátka připravují na zimu. Zavřete oči a představte si, že jsme v lese. (Zní hudba P.I. Čajkovského „Roční období“ – „Říjen“.)
A teď se vás zeptám na hádanky a zjistíte, o jakém zvířeti mluvíme.
Šelma se kolébá
Na maliny a med.
Velmi miluje sladké.
A když přijde podzim,
Do jara leze do díry,
Kde spí a sní.
(Medvěd)
Objevuje se dítě v kostýmu medvěda.
V létě se nám medvědům žije dobře. Les štědře nabízí houby a lesní plody. Jsou zde malá zvířata a mravenci. V dolíku můžete najít med od divokých včel a sbírat kořeny šťavnatých rostlin. Přes léto máme čas hromadit tuk. Jak by to mohlo být jinak, vždyť zima je před námi a tukové zásoby vydrží na celou zimu. V lese padá listí, je čas najít místo pro pelíšek. Místo musí být bezpečné pro klidné spaní až do jara. Doupě by mělo být pokryto listím, voňavým jehličím a suchým mechem, aby bylo teplo. Za chvíli začne sněžit. Doupě nahoře zakryje sněhová peřina, která mě udrží v teple a klidu.
V hudbě na pozadí zní nová hádanka.
Ráda krade kuřata -
A utíká, schovává se v lesích,
Strach z loveckého psa ve vesnici.
Krmí děti a stará se o ně,
Ale červený ocas zradí a ničí
Trik zvaný...
(Liška)
Vchází dívka v kostýmu lišky.
A my jsme lišky na zimu převlékáme kožichy za teplé a nadýchané. Na tlapkách mi roste hustá srst jako teplé plstěné boty. A jak se stane načechraný ocas! V největších mrazech si můžu lehnout přímo na zasněženou postel a tiše si zacpat nos a tlapky chlupatým ocasem! Moje díra je v hlubokém lese, na písčitém svahu potoka nebo řeky zarostlé křovím. V létě mám jídla dost. A žáby, ještěrky, kuřata a polní myši, jinak chytím mladou kachnu u potoka a budu jíst bobule v lese. V zimě nás před hladem zachraňují jen myši.
Tajemství
Ke zlosti myší a radosti těch nejmenších,
Od plotu k prahu se netrpěliví tiše plížili,
Neunesl hluk, schoulil se do klubíčka... (ježek)
O přípravách na zimu zajímavě hovořil D. Zuev: „Ježek si podestýlku připravuje po svém. Válí se hlava nehlava po trávě a napichuje listy na jehličí. Ježek se postaví v náruči a odnese prostěradlo do hnízda... Přichází neuvěřitelné monstrum, nejde to poznat: šok!
Vchází dítě oblečené jako ježek.
Nedělám si zásoby na zimu. Když přijde zima, vlezu do svého teplého, útulného domu a spím, dokud mě nezahřeje jarní slunce a sníh neroztaje. Spím a sním o tom, jak jsem se v létě toulal lesem a chytal myši a žáby, hbité ještěrky, brouky a červy...
Tajemství
Šedý ztuhl na cestě, natáhl uši podél zad,
Otevřel jsem tašku - nastupte
V mžiku se ... (zajíc) vrhl do křoví
Přichází dítě oblečené jako zajíc.
Zvířata se skrývají před svými nepřáteli. Někteří jsou v dutinách, jiní v norách. Ale nic z toho nemůžu. A mám spoustu nepřátel. Zachraňuje mě nos, citlivé uši, rychlé nohy a nenápadný kožíšek. V létě - šedá, v zimě - bílá. Ne náhodou mám oči šikmé a vidím jimi nejen to, co je vepředu, ale i do stran a dokonce i trochu zezadu. Citlivý nos a uši mi pomohly nejednou. Teď slévám: místo šedé srsti roste bílá srst. Krmím v noci - je to bezpečnější. Rád jím větvičky, kůru mladých stromů a keřů.
Tajemství
Skáče z větve na větev,
Zřídka chodí po zemi.
Postavil jsem dům v dutině,
Žít v zimě v teple.
Vchází dívka - veverka.
Skákal jsem celý den,
Na podzim se dá dělat spousta věcí:
Vyberte si dutinu na zimu,
Aby bylo teplo,
Zakryjte to kobercem -
Teplé peří, měkký mech.
Den za dnem cválám lesem
Sbírám měkký mech
A když uvidím ořech,
Dám to do spíže!
No, co když na mýtině
Najdu houbu
Tak přijď v zimě -
Určitě tě ošetřím.
Kolem poletuje podzimní listí,
Z větví padá listí.
Podívej, podívej
Měním oblečení.
Teď byla zrzka
Kožich je silnější a lehčí,
Stříbrný ocas -
Šedé, chlupaté.
Tajemství.
Prochází se v noci lesem a hledá potravu?
Je děsivé slyšet klapání úst...
Kdo je zubatý v lese... (Vlk)
Vlk také potřebuje velký chlupatý ocas. Když jde vlk v zimě spát do sněhu, zakryje si nos a tlapky chlupatým ocasem. Vlk nemění barvu svého kožichu. Zůstává šedá, ale srst se stává ještě hustší a bujnější.
Vchází dítě v kostýmu vlka.
My vlci si na zimu neděláme zásoby. Silné nohy a ostré zuby nám pomáhají přežít těžké zimní časy. Než najdeme kořist, musíme hodně běhat, proto o nás lidé mluví. Co krmí vlčí nohy.
hra" Cvičení se zvířaty."
Jeden - dřep, dva - skok.
Toto je králičí cvičení.
Jak se probudí liščí mláďata (protřete si oči pěstmi)
Rádi se dlouho protahují (natahují)
Ujistěte se, že zívnete (zívněte a přitom si zakryjte ústa dlaní)
No, vrtěj ocasem
(pohyb boků do stran)
A vlčata se prohýbají v zádech (ohýbají záda dopředu)
A skákej lehce (lehký skok nahoru)
No, medvěd má PEC (paže jsou ohnuté v loktech, dlaně jsou spojeny pod pasem)
Tlapy široce roztažené (nohy na šířku ramen)
Nejdřív jeden, pak oba dohromady (přešlap z nohy na nohu)
Označuje čas na dlouhou dobu (tělo se kývá do stran)
A pro ty, kteří nemají dostatek pohybu, začínají znovu.
Hra potravinový řetězec
Dvě podskupiny dětí nezávisle budují „potravinový řetězec“. Diskutujte o sestrojeném řetězu s dětmi.
Hra "Obtížná otázka"
1)Jaké lesní zvíře suší houby na stromech? (veverka)
2) Kdy se medvědům narodí mláďata? (zima)
3) Chodí medvěd do brlohu hubený nebo tlustý? (tučně)
4) Jaké zvíře se nazývá lesní zřízenec? (vlk)
5) K čemu slouží veverčí ocas? (řízení)
Hra „Liška a zajíček“.
Postavte se do kruhu. Vedoucí dává jednomu z dětí lišku a druhému zajíčka. Na signál se tyto hračky začnou předávat v kruhu. Zajíček rychle utíká - nechce, aby ho liška sežrala. A liška rychle běží, protože má hlad a chce sníst zajíčka. Tak to mezi zvířaty bývá. Jeden uteče, druhý dohoní.
Hra "Dobré a špatné"
Navrhuje se situace: „Je jasný slunečný podzimní den dobrý nebo špatný? Prší – dobře nebo špatně? Je houba rostoucí na mýtině dobrá nebo špatná? Rané mrazy - dobré nebo špatné? Je načechraný vánoční stromek stojící na okraji lesa dobrý nebo špatný?" Děti musí vysvětlit, které zvíře je dobré, které špatné a proč?
Zábava pro děti v seniorské skupině „Zimushka - zima“
Cíl: Vytvořit emocionální náladu, upevnit znalosti dětí o zimních aktivitách.
Poznejte charakteristické znaky zimy.
Učitel v roli (Zimushki - zimy)
Děti přicházejí do sálu, vyzdobené a elegantní.
Zima: Ahoj lidi! Podívejte se, jak je tady všechno krásné a báječné! Kdo si myslíš, že tě potkává? Samozřejmě, toto je Zimushka - zima! Poslouchejme báseň.
Přišlo chladné počasí!
Voda se proměnila v led.
A ten zbabělý šedý zajíček
Proměnil se v bílého zajíčka.
Medvěd přestal řvát.
V lese přezimoval medvěd.
Kdo to má říct, kdo ví
Kdy se to všechno stane?
Děti: V zimě.
Zima: Správně v zimě. Chcete navštívit Zimushka - zima?
Kluci, mám kouzelné sněhové mraky.
Vstaň, zavři oči a odleť za Zimushkou.
Trochu jsme zakroužili a klesli k zemi.
(Zní hudba Blizzardu).
Tak jsme dorazili do zimního království do Zimushka - zima.
(Děti stojí v kruhu a zpívají píseň pro Zimushka - zima).
Píseň "Once a Snowflake".
Zima: Jsem velmi rád, že vás vidím v mém království! Jak jsi věděl, že přišla zima?
Odpovědi dětí: (V zimě je zima, všude lítá sníh, jsou kruté mrazy, stromy jsou pod sněhem, můžeme sáňkovat, lyžovat, vyřezávat sněhuláky, řeky jsou pokryty ledem, fučí vánice, zvířata se převlékla, sněží, v zimě nejočekávanější a nejzábavnější dovolená „Nový rok“).
Zima: Pojďme si trochu odpočinout a hrát sihra "Zima - Zima".
Ahoj Zimushko - zima!(klaníme se).
Co jsi přinesl jako dárek?(Roztáhneme ruce do stran.)
Bílý nadýchaný sníh(Přikrčíme se a dotkneme se pomyslného sněhu).
Mrazivé stříbro(Vstáváme, zvedáme ruce nahoru).
Lyže, sáňky a brusle(Napodobujeme pohyby lyžařů).
A na stromě jsou světýlka!(Baterky).
Zima: Kluci, řekněte, znáte spoustu básní o zimě?
Děti čtou básničky o zimě.
1. Vše je pokryto bílým sněhem -
A stromy a domy
Okřídlený vítr hvízdá
2. Vine se složitá stezka
Z mýtiny do kopce
Toto napsal zajíc:
Ahoj, Zimushko - zima!
3. Postavili jsme krmítka pro ptáky,
Nasypeme do nich jídlo
A ptáci zpívají v hejnech:
Ahoj, Zimushko - zima!
4. Sníh padá na domy
Zima k nám opět dorazila!
Přinesl v batohu
Vánice a ujetý sníh.
Chlad, závěje, led
A samozřejmě Nový rok!
5. Přišla šťastná zima
S bruslemi a sáněmi,
S prašanovými lyžemi,
S kouzelnou starou pohádkou.
6. Na ozdobený vánoční stromeček
Lampiony houpají
Ať vás zima baví
Už to nekončí!
Zima: Dobrá práce! Čteme moc krásné básně. Navrhuji hráthra "Stává se, nestává se."
Je v zimě sněhová bouře?
Zamrzá v zimě voda v řece?
Prší v zimě?
Chodí zajíc do školy?
Svítí v noci slunce?
Otřásá vítr stromy?
Hraje vlk na housle?
Hučí v zimě hromy?
Sněží v zimě?
Slavíte Nový rok v zimě?
Zima: Kluci, co rádi děláte v zimě? Jaké zimní hry znáte?
Děti: Hodně chodíme, vyrábíme sněhuláky, jezdíme z kopce, sáňkujeme a hrajeme sněhové koule.
Zima: Pojďme si všichni společně zahrát sněhové koule.
Hra sněhová koule
Dva košíky. Děti sbírají sněhové koule do jednoho košíku. Zimushka je další zima. Kdo nejrychleji nasbírá nejvíce sněhových koulí?
Hra "Sněhové vločky a vítr"
Děti se shromáždí v kruhu a drží se za ruce. Na signál učitele: „Vítr foukal silný, silný. Rozptýlit, sněhové vločky! - běhají různými směry po sále, narovnávají ruce do stran, pohupují se, točí se. „Vítr utichl! Vrať se, sněhové vločky, do kruhu!“ Děti běží do kruhu a drží se za ruce.
Hra „Jako sníh na kopci“
Jako sníh na kopci, sníh
A pod stromečkem je sníh, sníh
A na stromě je sníh, sníh(složí ruce nad hlavu).
A pod stromečkem je sníh, sníh(sedni, ruce do stran).
A medvěd spí pod sněhem.
Ticho, ticho - nedělejte hluk!(třesou prstem).
Nechte medvěda spát v pelíšku.
Zima: Výborně kluci! Opravdu milujete zimu s hrami, zimními radovánkami, mrazem, nadýchaným sněhem a veselými svátky.
Ach, sněhové vločky a sněhově bílé chmýří létají.
To je Zimushka - zima ukázala své rukávy.
Zavířila všemi sněhovými vločkami a upustila je na zem.
Tanec "Sněhové vločky"
(Zimushka - zimní tanečky s dětmi).
Zima: Dnes jsme se bavili a hráli a dováděli.
A teď, děti, je čas, abychom si odpočinuli.
Díky kluci! Moc rád jsem si s vámi hrál a bavil se. Líbilo se vám v mém království?
Děti: Ano.
Zima: Kluci, je čas, abyste se vrátili do skupiny. Čekají nás kouzelné mraky.
Městský státní předškolní vzdělávací ústav
"Mateřská škola v Alzamay"
Pedagog: Kovel V.K.
Tematická zábava „Ve světě zvířat“ (skupina seniorů)
Cíl: pokračovat v seznamování dětí se světem divokých a domácích zvířat, upevňovat dříve nabyté znalosti, učit děti péči o zvířata; rozvíjet kognitivní činnost, pozorování, pozornost, logické myšlení, chuť vyhledávat informace o zvířatech, zajímavosti z jejich života; pěstovat lásku a úctu k přírodě a jejím obyvatelům, touhu jim pomáhat a pěstovat schopnost vidět v přírodě krásu.Moment překvapení: příjezd Sovy - učitelky Lesní školy, překvapení - košík se zeleninou, ovocem a dopis od obyvatel lesa, dárky pro děti - každé dítě má sluníčko.
vychovatel: Děti, dnes se vydáme na zajímavou cestu. A je to zajímavé, protože se budeme i nadále seznamovat se světem zvířat. Prosím, řekněte mi, jak se liší vlk, medvěd, tygr od krávy, králíka, ovce? Ano, jedná se o divoká a domácí zvířata. O domácí zvířata se starají lidé, ale divoká zvířata si hledají vlastní potravu, staví si obydlí, schovávají se před nepřáteli a chrání svá mláďata.
Nyní se vás zeptám na hádanky a vy řeknete jméno zvířete a určíte, zda je domácí nebo divoké.
Vypadá jako pastýř.
Každý zub je ostrý nůž!
Běhá s obnaženými ústy,
Připraveni zaútočit na ovci.
(Vlk)
Majitel bydlí v domě:
Saténový kožíšek,
Sametové tlapky,
Uši jsou malé a citlivé,
Oči září jako oheň.
Přes den spí
A vypráví pohádky
A v noci se toulá -
Chodí na lov.
(Kočka)
Ráda krade kuřata -
A utíká, schovává se v lesích,
Strach z loveckého psa ve vesnici.
Krmí děti a stará se o ně,
Ale červený ocas zradí a ničí
Trik zvaný...
(Liška)
Ve stodole za plotem
tlustá dívka žije
Mezi mazlíčky
údajně špinavý.
Sladký, dobromyslný,
nos s čumákem,
Ležící v louži
ocas vyčnívá jako hák.
(Prase)
Jsem věrný přítel.
Mám mnoho zásluh.
Přivázaný na řetězu na dvoře.
V zimě spím v kotci.
S kamarádem lovím vlky.
Pasu krávy na pastvině.
Běžím napříč staletou tundrou
v postroji, v zasněžené zimě.
Jsem ten nejlepší sluha na světě.
kdo jsem já? Uhodli jste -
(Pes)
Šelma se kolébá
Na maliny a med.
Velmi miluje sladké.
A když přijde podzim,
Do jara leze do díry,
Kde spí a sní.
(Medvěd)
Kdo je ten rohatý?
A také vousatý?
Pravidelně podává mléko
Chutné, zdravé
Přes den chodí po dvoře,
Strhává kůru z keřů,
Pobaveně se mi dívá do očí
vousatý (koza)
Dobrá práce! Nyní se rozdělme na dva týmy: tým „Divoká zvířata“ a tým „Domácí zvířata“. První úkol pro oba týmy: pro každý tým jsou rozloženy karty se zvířaty. Musíte najít párové obrázky: dva tygry, dvě krávy, dva medvědy atd. Vzhledem k tomu, že tým „Divoká zvířata“ vybírá divoká zvířata a tým „Domácí zvířata“ vybírá párové obrázky domácích zvířat.
- Velmi dobré, dobře provedené. A teď je úkol těžší. Zástupci každého týmu musí napsat příběh o zvířeti (divokém, domácím). Během příběhu nemůžete vyslovit jméno zvířete, pouze popsat jeho vzhled, chování a způsob krmení. Jeden tým vypráví příběh, druhý tým hádá zvíře. Například toto zvíře je známé všem, žere listy ze stromů, ale nejí trávu, protože je nepohodlné. A může dosáhnout na listy, protože má dlouhý krk. kdo to je?
- Ano, je to žirafa.
(Děti jedna po druhé mluví o zvířatech).
- Oba týmy přišly se zajímavými příběhy. A teď hra pro „Divoká zvířata“, jmenuje se „Liška a zajíček“. Postavte se do kruhu. Jednomu z vás dám lišku a druhému zajíčka. Na signál začněte tyto hračky míjet. Zajíček rychle utíká - nechce, aby ho liška sežrala. A liška rychle běží, protože má hlad a chce sníst zajíčka. Tak to mezi zvířaty bývá. Jeden uteče, druhý dohoní.
- Nyní je řada na týmu „Pets“. Pro tebe hra "Slepice a kohouti". Vidíte: na dvoře je rozházeno spousta hrášku, dýňových semínek a fazolí. Všichni jste slepice a kohouti a vše musíte během minuty posbírat a roztřídit. Začínáme na signál.
- To je ta pracovitá drůbež, kterou máme! Vše bylo rychle shromážděno a roztříděno.
Pokračujme v cestě. A došli jsme na lesní mýtinu Lesní školy. Kdo by podle vás mohl být učitelem na takové škole? (Odpovědi dětí) A učitelem je zde moudrá Sova!
Sova: Dobré odpoledne, kluci, přišli jste do lesní školy. Co dělají děti ve škole? Ano, studují. Tak se posaďte na hodinu, chci otestovat vaše znalosti. Pokud neznáte odpověď, řekněte „další“. Buďte opatrní, začínáme.
Začněme příkazem Pets.
-Které zvíře vydrží bez vody nejdéle? (Krysa)
- Jakou barvu má kůže ledního medvěda? (Černý)
- Jaké zvíře může změnit barvu? (Chameleón)
- Jaká zvířata spí ve stoje? (sloni)
- Která zvířata spí v jeskyních hlavou dolů? (netopýři)
-Které zvíře se nazývá králem rychlosti? (Gepard)
- Jaké zvíře žije pouze v Austrálii? (klokan, ptakopysk)
- Jaké lesní zvíře suší houby na větvích? (Veverka)
-Které zvíře je nejvyšší? (Žirafa)
- Kdo má oči na rozích a dům na zádech? (U šneka)
Otázky pro tým Divoká zvířata
- Jaká zvířata spí s otevřenýma očima? (hadi)
- Které zvíře má 2 hrby a 2 žaludky? (U velblouda)
- Největší savec? (Modrá velryba)
- Umí sloni plavat? (mohou se i potápět)
- Který dravec miluje maliny? (Medvěd)
-Komu se říká lesní zřízenec? Proč? (Vlk. Protože zabíjí nemocná a slabá zvířata)
- Mohou krokodýli lézt po stromech? (Mladí krokodýli dobře šplhají po stromech a často odpočívají na větvích)
- Co jí ropucha v zimě? (Nic. Ona spí)
Stopa kterého predátora je podobná stopě člověka? (stopa medvěda)
Které zvíře je symbolem Světového fondu pro dobré životní podmínky zvířat? (panda velká)
Sova: Vidím, že toho víš hodně, dobře. Nyní odpovězte: co se děje ve škole mezi vyučovacími hodinami? Ano, změnit. Naše změna bude neobvyklá. Slyšeli jste zpívat ptáky? Jak zpívají zvířata? Teď vám to povím. Každý tým si musí vybrat zvíře, jehož hlasem bude zpívat známou píseň „Smile“.
(Například jeden tým mňouká do hudby, druhý tým mučí).
Sova: Tak jsme odpočívali a měli dobrou náladu. Další lekce je matematika. Budeme počítat šišky. Nejprve je ale potřeba je posbírat. A moji přátelé medvíďata vám pomohou. Jen jsem zapomněl, jak jim říkat. (Děti nabízejí možnosti jmen)
Úkol je tento: Každý tým má šišky a kbelíky, kde je sbírat. Jednou podmínkou je, že šišky můžete sbírat pouze tlapkami našich mláďat. Vezměte to tlapkami a dejte do kbelíku. Úkol má 30 sekund, poté spočítáme, čí tým nasbíral více kuželů. (Děti sbírají šišky pomocí tlap medvědů)
- To je ono, čas vypršel. Tým „Divoká zvířata“ nahlas počítá šišky. Nyní tým Pets nahlas počítá šišky. Který tým má více velkých střel? O kolik víc? A o kolik méně má druhý tým? Co je třeba udělat, aby se kužely vyrovnaly?
- Výborně! Vidím, že jsi dobrý v matematice. Ale je čas na změnu. Pomůže nám to odpočívat minutu tělesné výchovy.
Cvičení se zvířaty.
Jeden - dřep, dva - skok.
Toto je králičí cvičení.
Jak se probudí liščí mláďata (protřete si oči pěstmi)
Rádi se dlouho protahují (natahují)
Ujistěte se, že zívnete (zívněte a přitom si zakryjte ústa dlaní)
No, vrtěj ocasem
(pohyb boků do stran)
A vlčata se prohýbají v zádech (ohýbají záda dopředu)
A skákej lehce (lehký skok nahoru)
No, medvěd má PEC (paže jsou ohnuté v loktech, dlaně jsou spojeny pod pasem)
Tlapy široce roztažené (nohy na šířku ramen)
Nejdřív jeden, pak oba dohromady (přešlap z nohy na nohu)
Označuje čas na dlouhou dobu (tělo se kývá do stran)
A pro ty, kteří nemají dostatek pohybu, začínají znovu.
Nyní začněme lekce rozvoje řeči. Buďte opatrní. Řeknu ti slova - přídavná jména a ty mi řekneš jméno dotyčného zvířete, domácí nebo divoké.
Lstivý, červený, načechraný………(Liška)
Zbabělý, bázlivý, s velkýma ušima….(Zajíc)
Líný, tlustý, růžový…….(prase)
Velký, paličák, hnědý nebo bílý…. (Medvěd)
Rohatý, velký, mléčný……(Krava)
Naštvaný, hladový, dravý, šedý….(Vlk)
Malý, pichlavý, při schovávání kulatý.....(Ježek)
Malý, přítulný, chlupatý... (Kočka)
Loajální, hlídací pes, statečný... (Pes)
A tyhle úkoly jsi splnil. Další lekce - hudba. Chci, abyste všichni společně zazpívali píseň „Don't škádlit psy“. Tato píseň se líbí divokým i domácím zvířatům, učí nás být k živým bytostem laskaví, starostliví a neurážet je.
(Děti zpívají píseň „Don't tease the dogs“ (E. Ptichkin - M. Plyatskovsky)
Nedráždit psy, nehonit kočky,
Nešetřete ptákům žádné zrní ani drobky.
A pak tě vrabci probudí písní,
A nikdo vás nebude škrábat ani kousat.
Pokud děláte hodně hluku v blízkosti doupěte,
Pak budete muset odnést nohy pryč.
A včela se tu prostě nebude držet.
Nikdo přece nebude nadarmo píchat nebo vrčet.
Nemá smysl urážet motýla na větvi,
V lese je to díky barvám zábavnější.
Nestrašte brouky dlouhými vousy,
A věřte mi, brouci se vás sami nedotknou.
Pokud máte rádi pozemskou krásu,
Postarej se o ni, jsi unavený, aniž bys to věděl.
Pak se jistě staneme přáteli,
A zazpívejte si s námi o kočkách a psech!
Sova: Výuka v lesní škole pro dnešek skončila. Doufám, že se vám to líbilo a přijdete sem znovu. Sbohem děti. Zacházejte se všemi živými věcmi s láskou.
(sova listy)
vychovatel: Nastal čas, abychom se vrátili z lesa do školky. Děti, užily jste si výlet do lesa? co se ti nejvíc líbilo? Podívejte se, co se objevilo po naší cestě? (Košík se zeleninou, ovocem, dopis) Co je napsáno v dopise? Pojďme si to přečíst.
„Drahé děti! Obracejí se k vám zvířata a ptáci: divoká i domácí. Jsme moc rádi, že o nás tolik víte. Chceme se s vámi přátelit a protože vám na nás záleží, milujete nás a učíte nás písničky a básničky, posíláme vám dárky. Má-li člověk dobré srdce, jde do světa dělat dobro. Láska a náklonnost mu září v očích, takový člověk hoří sluncem. Přejeme vám, děti, abyste byli laskavá, něžná sluníčka.“
vychovatel: Toto je dopis, který k nám přišel. Jak na to chceš odpovědět? (Odpovědi dětí)
vychovatel: Ano, děti, říkáte vše správně. Buďme laskaví k přírodě, pečujme o své okolí a stanou se z nás dobří lidé a všichni se z nás budou radovat, jako se radují ze slunce. Každý z vás dostane trochu sluníčka jako vzpomínku na tento výlet. Ať ti svítí a učí tě dobrotě!
Hudba hraje
Vosp: Zimní švadlena tiše vešla do lesního houští.
Břízy jsou velmi šťastné, děkuji za oblečení,
Zima udělala nadýchané a bílé outfity jak do lesů, tak na pole – ať je tepleji.
Zima dala šátky všem stromům v lesíku
A oblékl je do kožichů
já se bavím...
Vosp: Děti, podívejte, jsme v zimním lese. Zimní měsíce vládnou zimnímu lesu. Víte, kolik jich je?
Vosk: Vyjmenuj zimní měsíce
Vosp: Je to tak, děti mají tři zimní měsíce. a já
Chci si s vámi zahrát hru „Zavolejte zimnímu počasí jedna, dvě, tři“
Jaké je počasí v zimě?
Vosp: Shrnuje odpovědi dětí. V zimě je počasí zataženo, zima, sníh, zima.
Sníh, sníh, sníh kropí větve na bříze na borovici se sněhovými bonbóny
Sladkosti visící na každé větvi
A na našem vánočním stromku není sníh skutečný, ale stejný jako v lese, bílý a křupavý.
V lese padá sníh – říká se tomu sněžení
Vosp: Podívejte se, jak zimní umělec ozdobil vánoční stromek sněhovými vločkami. Pojďme k ní
A pojďme obdivovat sněhové vločky.
V rukou mám krásnou sněhovou vločku. jaký je váš?
Vosp: Vítr se rozhodl hrát si se sněhovými vločkami.
Dechové cvičení
Tanec "Sněhové vločky"
Zvuky hudby – vánice, vánice
Vosp Zimushka zima a dědeček Frost vyzdobili les a město, nalili sníh, natřeli okna.
Ježíšek se prochází lesem, zda je vše v pořádku, poslouchejte, uslyšíte jeho kroky.
(vejde Santa Claus)
D.M.: Tak jsem tě přišel navštívit.
D.M Řekněte mi, kluci, jak jste strávili den?
D.M.
D.M. A pak.
D.M. Chápu, kluci, měli jste skvělý den.
Čekal jsi na mě?
D.M. Je dobře, že je zima zasněžená?
D.M. Dobré pro koho? Špatné pro koho?
D.M. Jsou obyvatelé lesa připraveni na zimu? Pojďme
Pojďme zkontrolovat, sednout si na pařezy a zeptat se jich
(vejde medvěd)
D.M. Proč tak těžce chodíš?
D.M. - Ukaž mi svůj kožich. Jste dobře připraveni na zimu?
D.M. - Chceš si zahrát s klukama?
Vosp: - Hráli jsme dobře, ukažme medvědovi, jak hrajeme chrastítka.
(objeví se liška)
D.M -Jsi se vším spokojená, liško?
D.M. - Chlubíš se, liško, raději chlapům ukaž svůj ocas
D.M. V lese nebudeš zlomyslný. Velmi mazaný
Pokuste se děti přelstít.
D.M. Ahoj ježku pichlavý, jsi stále zaneprázdněn.
Dobře udělaná pichlavá hlava. Vím, že miluješ
dělat hádanky. Přejte je pro chlapy
D.M. Možná mi nebudete věřit, ale najednou jsem viděl houby na borovici. Rostou houby na stromech? Tady je něco naprosto nepochopitelného. Nošené
větve hřibů, medové houby. Kdo je suší na zimu?
(objeví se veverka)
Jak se ti líbí tvůj nový kožich?
D.M - Kde je králíček?
Ach, v bílém sněhu tě není vidět
Výborně králíčku, mám z tebe taky radost.
Viděl jsem to. že všichni v lese jsou připraveni na zimu a
Vánice kvílí
Vosp: Počkejte na mráz, zastavte vánici, ta smete všechny lesní cesty a děti budou muset oslavit Nový rok v lese. A veselý kulatý tanec nám pomůže dostat se z lesa ven.