Umístěte pokoje ve čtvrtém patře níže pod stromy. Příběh "Kdo žije na stromě, kdo žije pod stromem?"
Irina Murlatová
Shrnutí lekce ve skupině seniorů o seznamování s vnějším světem a rozvoji řeči „Les je naše bohatství“
Cíle a cíle:
1. Dejte dětem představu o lese jako o vícepatrové, vícepatrové budově, kde všechny rostliny a zvířata zaujímají určité ekologické místo a jsou v úzkém vztahu (zmizení jakéhokoli odkazu vede ke smrti ostatních odkazů).
2. Naučte děti využívat dosavadní poznatky o přírodě, navazovat vztahy mezi rostlinami a živočichy lesa.
3. Učit vědomě, uplatnit znalosti o pravidlech chování v lese.
4. Obohaťte slovní zásobu dětí prostřednictvím slova: jalovec, zimolez, vlčí bob, borůvka, kostnice.
5. Pěstujte lásku k přírodě a touhu chránit les.
Materiál: malba – model "vícepříběhový" lesy. Záznam ptačích hlasů. Obálka s dopisem od Dědek - Lesovik. Schematické nákresy pravidel chování v lese. Detaily domu (čtverce - 8 ks, obdélníky - 8 ks, trojúhelníky - 2 ks.) Postavy rovinného lesa obyvatelé: medvěd, liška, vlk, mravenec, zajíc, sova, datel, veverka, žába, pták, motýl.
Průběh lekce.
Kluci, dnes vás zvu na neobvyklou cestu. Zavři oči a představ si, že ty a já se ocitneme v lese.
Otevřete oči. Podívejte - jsme v lese! Ptáci zpívají, stromy šustí listím.
Ahoj les, hustý les,
Plná pohádek a zázraků.
Co děláš hluk?
V temné, bouřlivé noci?
Za úsvitu nám šeptáš,
Vše pokryto rosou, jako stříbro.
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře? Jaký pták?
Vše otevřete, neschovávejte:
Vidíte – jsme svoji!
(Pogorelovský).
Kluci, dostali jsme dopis. Podívejte se, jak je ta obálka krásná a velká. Nyní zjistíme, od koho tento dopis je, a přečteme si ho.
„Ahoj, chlapi! jmenuji se Starý muž - Lesovichok! Zvu vás na návštěvu ke mně do lesa. já Představím vás ty a moje přátelé: ptáci, zvířata. Ale musíte dobře znát pravidla chování v lese a dodržovat je.“
Co chceš vozit do lesa? (autem, vlakem, lodí atd.)
(K audionahrávce písně "Auto" děti se přesunou do jiného koutku skupiny, zdobené jako les). Záznam ptačích hlasů.
Ty a já jsme v lese. Vzduch je svěží. Několikrát se zhluboka nadechněte. Jak dobré! Všude kolem jsou stromy a keře. Pojďme se pozdravit les:
Ahoj les, hustý les,
Plno pohádek a zázraků!
Náš les je dobrý v létě i v zimě, na jaře i na podzim! Vedle osiky je bříza, vedle smrku osika. V lese náš V Republice Tatarstán jsou lípy, duby a javory. Hodně dovnitř náš les a různé keře, bylinky, květiny.
Model visí ven "Les - vícepodlažní budova".
Podívejte se, jak vysoký je strom. Poznal jsi ho?
Přesně tak, je to borovice. Borovice rostou štíhlé a vysoké.
Jaké další vysoké stromy jsou v lese? (Eli).
V lese je mnoho stromů.
V lese rostou malé stromy. Například lípa, javor. Pomoc.
Děti volají: jeřáb, třešeň ptačí, osika, olše.
Roste mezi stromy keř. Jak keř odlišná od dřeva? ( Keř obvykle nižší než strom, nemá kmen, větve rostou z kořene)
Jaký druh lesa keře znáte? (jalovec, šípky, maliny, rybíz atd.)
Co roste pod keři? (Tráva, květiny, mech, houby.)
Kluci, takhle jsme pojmenovali lesní rostliny. Všechny rostliny tvoří patra lesa. Podívejte se na obrázek - vlevo je patrová budova a vpravo les, také rozdělený na patra. Spočítejme, kolik pater je v lese. Nejvyšší patro je páté - in starý les: to jsou vršky borovic, smrky, mohutné duby (zobrazeno na diagramu).
Čtvrté patro - koruny stromů spodní: javory, břízy, osiky, jeřáby.
Třetí jsou keře a mladé stromky. Tato podlaha je speciální Jméno:
podrost. Opakovat: podrost
A dvě spodní patra – druhé a první – tvoří byliny, květiny a mechy.
Každý lesní dům má něco jako sklep. Skrývají se zde kořeny zelených obyvatel lesa.
Stejně jako ve skutečném domě má i lesní dům byty a každý byt má své obyvatele. Pojďme osídlit náš lesní dům.
Které zvíře dáme do sklepa? Kdo žije pod zemí? (krtek, myš (a vložte jejich obrázky do slotů ve schématu).)
A tady je lesní mýtina. Tolik krásných květin! Pojďme se posadit a obdivovat květiny. Oh, nejsou jednoduché. Podívejte. Rubová strana ukazuje pravidla chování v lese. Vezměte každému z nich kouzelnou květinu a řekněte jim, jaká jsou vaše pravidla.
(Děti si vezmou po jedné květině a vypsat pravidla)
Postarejte se o mraveniště. Nezničte je.
Nepřibližujte se k ptačím hnízdům. Neničte ptačí hnízda!
Nesbírejte houby, ani nejedlé. Pamatujte, že příroda potřebuje houby!
Netrhejte květiny!
Nechytejte motýly a jiný hmyz!
Nezapalujte oheň!
Nechytejte a neberte si domů divoká zvířata!
vychovatel: - Chlapi, co se může stát, když lidé nebudou dodržovat pravidla chování v lese?
(květiny zmizí, mravenci zemřou, stromy uschnou, ptáci odletí....)
Zobecnění učitele: „Je to tak, květiny mohou zmizet, hmyz může zemřít, ptáci odletí, stromy onemocní, divoká zvířata se rozprchnou….
Měli jste rádi kouzelné květiny? (Ano)
Zobecnění učitele: Kluci, hele, máme les - velký. Vícepodlažní budova. V lese žije mnoho různých zvířat.
Říká se, že v lese se všichni navzájem potřebují. Ale proč les potřebuje komára? Je tak otravný. (žáby a ptáci to potřebují)
Co se stane, když všichni komáři zmizí? (mnoho žab a ptáků nebude mít co jíst, odejdou, odletí do jiného lesa. Housenek bude hodně a sežerou všechno listí na stromech, stromy zemřou.)
Myslíte si, že člověk může žít bez lesa? (Žádný)
Co dává les lidem? (čerstvý vzduch, bobule, houby, ořechy, léčivé byliny).
Zobecnění učitele: Les - naše bohatství, musí být chráněn, a samozřejmě dodržovat pravidla chování v lese.
Kluci, dnes jsme navštívili les, připomněli si pravidla chování v lese, usadili obyvatele lesa na podlahy a odpovídali na otázky.
Publikace k tématu:
"Voda v lidském životě." Shrnutí otevřené lekce o seznámení s vnějším světem a rozvoji řeči ve skupině seniorů Cíl: Zdokonalit znalosti dětí o významu vody v životě člověka: voda je zdrojem života, nezbytným k udržení života a zajištění bezpečí.
Shrnutí integrované lekce o rozvoji řeči a seznámení s vnějším světem „Boty“ ve střední skupině Integrovaná lekce rozvoje řeči a seznámení s prostředím. Střední skupina Téma: „Obuv“. Vzdělávací oblasti: rozvoj řeči.
Připravila: učitelka Ovcharová T.V. Stepnogorsk 2015 „Na návštěvě u babičky Fedory“ Obsah programu: Upevnit a.
Shrnutí ucelené lekce o seznámení se s vnějším světem a rozvoji řeči v seniorské skupině Bavlněné látky Cíl: rozšířit znalosti předškoláků o látkách. Cíle: Kognitivní rozvoj. Seznámit studenty se způsobem výroby látky.
Shrnutí otevřené lekce o rozvoji řeči a seznámení se s vnějším světem „Zelenina“ Cíl: obohatit znalosti dětí o podzimu, zobecnit znalosti o zelenině. Vzdělávací cíle: 1. Posilovat u dětí schopnost rozlišovat zeleninu podle barev.
Shrnutí lekce o seznámení se s vnějším světem a rozvoji řeči „Rozhovor o kalendáři“ Obsah programu: prohloubit a systematizovat znalosti dětí o kalendáři; zlepšit praktické dovednosti v používání kalendáře;
Shrnutí lekce o seznámení s vnějším světem a rozvoji řeči „Legenda P. S. Nakhimova“ Obsah programu: vyprávět dětem o hrdinovi P. S. Nakhimovovi, podporovat rozvoj zájmu o minulost a současnost své vlasti, prohlubovat.
Shrnutí lekce seznamování s vnějším světem a vývoj řeči v kompenzační skupině. Téma: "Nádobí". Shrnutí hodiny seznamování s vnějším světem a vývoj řeči v kompenzační skupině pro žáky s mentální retardací 1. ročníku.
Shrnutí lekce o seznámení se s vnějším světem a rozvoji řeči „Jaro“ Cíle a cíle: objasnit a rozšířit znalosti dětí na téma „Jaro“; rozšířit a aktivovat slovní zásobu dětí na toto téma; - forma.
Shrnutí lekce pro střední skupinu o rozvoji řeči a seznamování se s vnějším světem „Jak najít cestu? Vysvětlivka. Lekce rozvoje řeči a seznámení se s vnějším světem ve střední skupině na téma „Jak najít cestu?“, vzdělávací.
Knihovna obrázků:
Informace o autoroviBusygina Irina Valerievna
Místo výkonu práce, pozice:
GOU RME "Semjonovskaja speciální (nápravná) všeobecně vzdělávací škola - internátní škola pro studenty a žáky se zdravotním postižením typu I a II
Republika Mari El
Charakteristika lekce (lekce)
Úroveň vzdělání:
Speciální (nápravná) výchova
Cílové publikum:
učitel (učitel)
Třída(y):
Položky:
Literární čtení
Položky:
Přírodopis
Cíl lekce:
Rozvinout dovednost smysluplného čtení díla s využitím znalostí získaných v hodinách čtení, přírodopisu a oborové praktické výuky.
Typ lekce:
Lekce o komplexní aplikaci znalostí studentů z učení
Studenti ve třídě (hlediště):
Použité učebnice a učební pomůcky:
Učebnice jsou určeny pro školy II. typu
Rozvoj čtení a řeči- L.M. Býková, M.I. Nikitina, Kniha ke čtení, 1993.
Přírodopis-PRO. Klepinina, M.F. Titova, Přírodopis, 1995.
Použité vybavení:
Prezentace na lekci, interaktivní dokument. Zvukový záznam hudby pro dynamickou pauzu „Sounds of the Forest“, nápisy „budeme číst expresivně podle rolí, složíme sestřih starého lesa,
poslouchat zvuky ptáků a zvířat,“ masky zvířat, plátno, dětské kresby s obrázky stromů, kresby: pětipatrový dům, okraj lesa.
Stručný popis:
Během integrované vyučovací hodiny (čtení a rozvoj řeči, přírodopis, oborová praktická příprava) se řeší tyto úkoly: Vzdělávací: Naučte se analyzovat obsah textu pomocí otázek, pomocí čtení na základě rolí a pomocí hromadné aplikace “ Podlahy lesa“.
Naučit intonačně-expresivní čtení dialogů. Vzdělávací: Pěstovat kognitivní zájem studentů o přirozené společenství „les“. Korekční - vývojová: Rozvíjet vizuálně-figurativní myšlení a paměť žáků.
1. Rozvíjejte kreativní představivost během dynamické pauzy.
Doplnit slovní zásobu žáků, zintenzivnit komunikativní řečovou aktivitu.
Sledujte dovednosti výslovnosti.
Rozvíjejte u dětí zbytkový sluch pomocí řeči a neřečových zvuků.
Plán
lekce:
Org. okamžik.
2. Zpráva o nadcházejících akcích.
1. 3.Fonetická cvičení, zadání problému.:
4.Čtení první části příběhu. Expresivní čtení dialogu podle rolí.
5.Dynamická pauza.
8.Domácí úkol.
9. Shrnutí lekce. Odraz.
Průběh lekce:
2. Organizační moment
Zdravím přítomné.
Což je nyní poučení. Jaké je teď ponaučení?
jaký byl tvůj domácí úkol?
Zeptejte se jeden druhého na otázky o dílu.
3. (Jaký je žánr díla? Kdo je autorem příběhu? Kdo jsou hlavní postavy příběhu? O čem příběh je? Líbil se vám příběh?)
Zpráva o tématu lekce a nadcházejících akcích.
Téma lekce: příběh „Kdo žije na stromě, kdo žije pod stromem?
Dnes ve třídě budeme expresivně číst podle rolí první část příběhu.
Nakreslete zvířata.
4. Poslouchejte zvuky ptáků a zvířat.
Fonetické cvičení:
E....Sh...F...
PodlahaPodlaha
První patroV prvním patře
Dům má podlahy a les má také podlahy.
Čtení první části příběhu. Expresivní čtení dialogu podle rolí.
Posaďte se na židle a pozorně si přečtěte první část příběhu.
Jednou na kraji lesa jsem potkal dívku Marinu.
co tady děláš?
Poslouchám ptáka. nevím, jak se jmenuje.
jaká je?
Plán
Tak šedý a malý...
No, takhle to definovat nelze. A teď, kdybyste to mohl popsat přesněji, nebo alespoň říct, v jakém patře ten pták žije, pak...
V pátém patře jsou vrcholky nejvyšších stromů: borovice, smrky, duby. Čtvrtý - koruny nižších stromů: javor, bříza, osika, jeřáb. Třetí jsou keře a velmi mladé stromy. Toto patro se nazývá podsklepení. A dvě spodní patra – druhé a první – jsou bylinky a květiny. V lesním „domě“ je také „suterén“. Zde se skrývají kořeny rostlin.
Při sestavování montáže se části rostlin opakují.
7. Poslouchání zvuků zvířat a ptáků.
Kluci, hrdinka příběhu, dívka Marina, poslouchala zpěv malého šedého ptáčka. Nyní se také zaposloucháme do zvuků zvířat a ptáků.
lekce:
9.Shrnutí lekce(Co nového jste se v lekci naučili?)
Odraz(Jaká byla vaše nálada ve třídě?)
Účastníkům jsou nabídnuty obrázky zobrazující stopy zvířat.
Cvičení: určit, čí jsou to stopy.
Odpovědi:
č. 1 - stopa tetřeva hlušce.
č. 2 - liščí stezka.
č. 3 - medvědí stezka.
č. 4 - stopa vlka.
č. 5 - sobí stopa.
č. 6 - stopa zajíce.
č. 7 - rysí stopa.
č. 8 - kančí stezka.
Vedoucí. Často k nim domů vedou zvířecí stopy. Říká se, že různí ptáci a zvířata se usazují na svém vlastním patře. Ve vysokém starém lese je pět pater:
Páté jsou vrcholky nejvyšších stromů.
Čtvrtá je koruna stromů nižší.
Třetí jsou keře a velmi mladé stromy.
Druhá a první - tráva, květiny, mechy - něco jako sklep, tam se skrývají podzemní obyvatelé lesa.
V každém z pěti pater jsou „byty“ a každé má své obyvatele.
SOUTĚŽ „URČI, ČÍ BYT JE“
Cvičení: Umístěte každé zvíře do jeho vlastního „bytu“.
Účastníci dostanou karty zobrazující následující zvířata, ptáky a hmyz:
Medvěd
Mravenec
Špaček
Každý se musí přesídlit do svých „bytů“ pomocí scénického designu.
Správné umístění:
Medvěd je doupě.
Mravenec - mraveniště.
Čáp - hnízdo na stromě.
Bobr je chýše.
Veverka je dutá.
Myš je díra.
Špaček je ptačí budka.
Vedoucí. Na Zemi zůstalo jen velmi málo zvířat, která jsou uvedena v Červené knize a pod ochranou. Proč se tato kniha jmenuje "Červená"? (Protože je jako červená na semaforu a měla by lidi přimět k obavám o osud přírody.) Jakou barvu mají stránky v této knize a co znamenají?
Červená stránka znamená, že druhu hrozí vyhynutí, proto je třeba okamžitě přijmout opatření k jeho záchraně.
Bílá stránka hlásí, že ačkoli druh ještě nevymřel, je stále méně běžný.
Zelená stránka je stránka naděje. Z červenobílých stránek jsou sem „přeneseny“ ty druhy, kterým díky péči lidí již nehrozí vyhynutí.
Vedoucí. Zákon o ochraně přírody musí dodržovat nejen dospělí, ale i děti. Je velmi důležité vědět, co můžete a co nemůžete.
Obdrželi jsme stížnosti od obyvatel zahrad, lesů a zeleninových zahrad.
KAPITÁNSKÁ SOUTĚŽ
Zadání: Kapitáni musí jmenovat stěžovatele a odpovědět, zda je stížnost oprávněná nebo ne. Vyhrává kapitán, jehož odpovědi se ukáží jako nejpřesvědčivější.
STÍŽNOST #1
A lidé mě nemají rádi! Víš, nelíbí se jim můj hlas a říkají, že moje oči jsou ošklivé. Myslí si, že přináším potíže. je to tak? Nebýt mě, občas by někteří museli sedět bez chleba. Tak si dobře rozmysli, měl bys mě urazit nebo milovat? (Toto je sova. Od roku 1964 jsou sovy v Rusku chráněny zákonem. Jedna šedá sova zabije přes léto tisíce polních myší, které mohou zničit tunu obilí.)
STÍŽNOST #2
Na zeměkouli snad není žádný tvor, o kterém by se vyprávělo tolik legend a pověstí jako o nás. Nelíbí se mi, že milujeme tmu, že nevypadáme jako obyčejní ptáci a zvířata. Ale jsme přátelé lidí, ne nepřátelé, co bychom měli dělat? Vždyť jsme se tak narodili! Často nás urážejí. (Netopýr.)
STÍŽNOST #3
Sama vím, že nejsem krásná. Pokud jsem nablízku, mnoho lidí se vyhýbá, jinak mě hodí kamenem nebo kopnou. a za co? Ne každý může být krásný. A lidé ze mě mají velký prospěch. (Ropucha. Jedna ropucha zachrání celou zahradu před housenkami a červy. Pokud jsou v domě švábi, přineste ropuchu - zmizí.)
Vedoucí. Mnoho zvířat to má v zimě velmi těžké. A člověk jim musí pomoci. Jak můžete ptákům pomoci v zimě, když je pro ně obtížné sehnat potravu? (Nakrmte je.)
A k tomu je potřeba vyrobit krmítka, což musíte udělat hned.
SOUTĚŽ „VYROBIL KRMIVO“
Úkol: Pomocí nůžek, nitě a jehly vyrobte z krabice krmítko pro ptáčky. Čí tým splní tento úkol rychleji a originálněji, vyhraje.
HRA PRO FANOUŠKY „PTÁCI“
Vedoucí. Pozorně si poslechněte báseň o ptácích. Pokud pojmenuji špatného ptáka, tleskněte. Souhlasíte?
Ptáci dorazili:
Holubi, sýkorky,
Fly a swifts.
co se stalo? Mouchy - říkáte?
Hmyz? Právo!
Ptáci dorazili:
Holubi, sýkorky,
Čápi, vrány,
Kavky, těstoviny!
(Tleskněte rukama.)
Ptáci dorazili:
Holubi, sýkorky,
Pštrosi, rorýsi.
(Pštros nelétá.)
Ptáci dorazili:
Holubi, sýkorky,
Šrouby, kukačky...
Cože, ty nemáš rád šrouby? Pojďme to uklidit!
Gadgety, kukačky...
Co teď signalizuješ?
Ne, ořechy jsou jen ptáci.
Další trestný bod pro vás.
Ptáci dorazili:
Holubi, sýkorky,
čejky, rorýsi,
Gadgets, siskiny,
Čápi, kukačky,
Dokonce i Scops Owls...
co signalizuješ?
Ne buchty, ale sovy.
Labutě a kachny -
Díky za vtip!
Kontrola úkolu „Vyrobte krmítko“.
Vedoucí. Podavač je připraven. Jaké jídlo byste do něj dali?
SOUTĚŽ "PTAČÍ KRMIVA"
Cvičení: Vyberte z uvedených potravin to, které jedí ptáci.
Máslo
Rybí tuk
HRA PRO FANOUŠKY „KDO TO ŘEKL?“
Cvičení: Hádejte, kdo co řekl, když zvíře pojmenoval v rýmu.
Vedoucí. Nyní se pokusíme složit báseň. Začnu a vy budete pokračovat v pojmenování zvířete v rýmu.
1. "Je krásný den," řekl... (jelen, tuleň)
2. "Ale bude pršet," řekl... (mýval, dudek)
3. "Tady ne, příteli," řekl... (velbloud)
4. „Půjdu do kočáru,“ zabručí... (krajta)
5. "Nespěchejte," řekl... (rys)
6. "A já se bojím," zakňučel... (husa)
7. "Rozesmíváš všechny," řekl... (myš)
8. "Hra je u konce," řekl... (špaček)
Kontrola úkolu „Potrava pro ptáky“
Vedoucí. Co jedí ptáci v létě? (Larvy, hmyz.)
SOUTĚŽ „SBÍREJTE STOTOŽKU“
Cvičení: pomocí plastelíny musíte „sestavit“ tělo stonožky.
Vedoucí. Veškerý hmyz, ryby, ptáci a zvířata jsou přírodou. Ale součástí této přirozenosti je i člověk. To znamená, že musíme žít v míru a harmonii a navzájem se chránit.
V dnešní hře vyhrál tým (jméno).
Vítěznému týmu gratulujeme a týmu (jméno) děkujeme za účast.
Ocenění všech vítězů soutěže.
Vedoucí. Děkuji všem za pozornost!
Sbohem! Uvidíme se znovu!
rekvizity
1. Karty, tužky.
2. Jedlové nebo cedrové šišky.
3. Kartičky s hádankami.
4. Stopy zvířat, ptáků.
5. Karty s obrázky zvířat, ptáků, hmyzu.
6. Nůžky, nitě, jehly.
obecní rozpočtové předškolní vzdělávací zařízení "MŠ č. 35"
Shrnutí k tématu:
"Podlahy" a "obyvatelé" lesa."
Abstrakt připravil:
učitel prvního čtvrtletí kategorie
Kocheshková Elena Anatolyevna
Arzamas 2012
úkoly:
- Objasnit a rozšířit představy dětí o lese jako o vícepatrové a vícepatrové budově, kde všechny rostliny zaujímají určitou ekologickou niku a jsou v úzkém vztahu. Zmizení jakéhokoli odkazu vede ke smrti ostatních odkazů.
- Učit děti navazovat vztahy mezi rostlinami a zvířaty lesa, rozvíjet logické myšlení.
- Pokračovat v kultivaci ekologického povědomí.
Metodické techniky:čtení básničky, pokládání hádanky, řešení logického problému, hraní akcí na umístění zvířat na patra na schématu, otázky pro děti, hodnocení a povzbuzování, poslech nahrávek.
Zařízení: dopis od Dunna s logickým problémem, model „podlah lesa“, karty lesních zvířat a ptáků, obrázky lesa, talíř.
Pokrok:
Kluci, dnes vás zvu na neobvyklou cestu. Zavři oči a představ si, že ty a já se ocitneme v lese.
Otevřete oči. Podívejte - jsme v lese! Ptáci zpívají, stromy šustí listím.
Ahoj les, hustý les,
Plná pohádek a zázraků.
Co děláš hluk?
V temné, bouřlivé noci?
Za úsvitu nám šeptáš,
Vše pokryto rosou, jako stříbro.
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře? Jaký pták?
Otevřete vše, neschovávejte se:
Vidíte – jsme svoji!
(Pogorelovský).
Náš les je dobrý v létě i v zimě, na jaře i na podzim! Vedle osikybříza, vedle smrku je osika. V lesích rostou lípy, duby a javory. V našem lese je mnoho různých keřů, bylin a květin.
Model „Les - vícepodlažní budova“ je zavěšen.
Podívejte se, jak vysoký je strom. Poznal jsi ho?
Přesně tak, je to borovice. Borovice rostou štíhlé a vysoké.
Jaké další vysoké stromy jsou v lese?(Eli).
V lese je mnoho stromů.
V lese rostou malé stromy. Například lípa, javor... Pomoc...
Děti volají: jeřáb, třešeň ptačí, osika, olše.
Mezi stromy rostou keře. Jak se liší keř od stromu?(keř bývá nižší než strom, nemá kmen, větve vyrůstají z kořene)
Jaké lesní keře znáš?(jalovec, šípky, maliny, rybíz atd.)
Co roste pod keři?(Tráva, květiny, mech, houby.)
Kluci, takhle jsme pojmenovali lesní rostliny. Všechny rostliny tvoří patra lesa. Podívejte se na obrázek - vlevo je patrová budova a vpravo les, také rozdělený na patra. Spočítejme, kolik pater je v lese. Nejvyšší patro - páté - ve starém lese: to jsou vrcholky borovic, smrků, mohutných dubů(zobrazeno ve schématu).
Čtvrté patro - koruny nižších stromů: javory, břízy, osiky, jeřáby.
Třetí jsou keře a mladé stromky. Toto patro má zvláštní název:
podrost. Opakovat: podrost.
A dvě spodní patra – druhé a první – tvoří byliny, květiny a mechy.
Každý lesní dům má něco jako sklep. Skrývají se zde kořeny zelených obyvatel lesa.
Stejně jako ve skutečném domě má i lesní dům byty a každý byt má své obyvatele. Pojďme osídlit náš lesní dům.
Které zvíře dáme do sklepa? Kdo žije pod zemí? (krtek, myš (a vložte jejich obrázky do slotů ve schématu).)
Víte, které lesní zvíře je největší? Hádejte o něm hádanku:
Hrbatý, dlouhonohý
Obr s větvemi rohatými,
Žere trávu, výhonky keřů,
Je těžké s ním závodit v běhu,
Pokud se s něčím takovým setkáte,
Vězte, že tohle je... (los).
Jaké zvíře je v našem lese nejdravější?(Vlk).
Který z nich je nejzáludnější?(Liška).
Kdo je nejrychlejší?(Zajíc).
Blízko dubu, s ostrým čenichem
Pilně kopal půdu.
Zřejmě hledal žaludy.
Nevystrašil jsem ho
Můj Polkan mě taky nevyděsil,
Byl velmi impozantní... Kdo?
Přesně tak, je to kanec. Vlk, liška, zajíc, los a divoká prasata žijí ve spodním patře lesa. proč myslíš?(neumí lézt na stromy, najdou potravu na zemi a vytvoří si domov.)
Jaká další zvířata žijí na tomto patře?
Děti pojmenovávají a umísťují své obrázky do schématu: žáby, ježci, ještěrky atd.
Kluci, věděli jste, že většina lesních pěvců také žije v 1. patře? Hnízdí si na větvích keřů a malých stromů. A hnízda datlů, 40, jsou o něco vyšší.
Které lesní zvíře obývá střední patro?(kuny, sovy, výr).
Tato zvířata žijí v dutinách starých stromů. Svou kořist hledají shora.
V lesích žijí i veverky. Myslíte si, že mají hnízda vyšší nebo nižší než kuna?
Přesně tak, vyšší, protože veverka je menší a lehčí než kuna, může se pohybovat po tenkých větvích, které kuna neunese.
Kdo další bydlí v horních patrech?(Jsou to motýli, brouci, lesní vosy a včely, komáři.)
V lese je mnoho různých druhů hmyzu. Ale to je příběh, o kterém nám Dunno vypráví ve svém dopise. Poslouchat.
Logický problém se čte:
„Dobrý den, chlapi! Stala se mi neobvyklá historka. Opravdu miluji procházky v lese. Ale tady je problém: v lese je tolik různých brouků, komárů a mravenců. A létají, plazí se a bzučí vám v uchu. Není z nich žádný užitek - pouze škoda! Jdete po cestě a sedí tam žába, nebo ještě hůř ropucha. Jak nechutné! Proč jsou v lese? A co motýli? Létají celý den! K čemu jsou? A co mravenci? Prostě koušou? A co červi? Nebudete chápat, kde je jejich ocas a kde je jejich hlava. A obecně, co dělají v podzemí? Pravděpodobně jsou vyžírané kořeny stromů. Unavený ze všech. Jednou jsem přišel do lesa a křičel jsem: „Všichni, vypadněte z lesa. Nechci tě vidět!" Odešli. V lese bylo dobře: nikdo nelétal, nikdo neskákal, nikdo nebzučel. Teprve teď listí na stromech zežloutlo, květiny přestaly kvést, ptáčci odletěli, zvířata utekla. nechápu proč. Možná mi pomůžeš přijít na to?"
Chlapi, proč došlo k potížím v lese Dunno? Děti se vyjadřují.
Je to tak, v lese je vše propojené: už nejsou žádní brouci, komářiPtáci odletěli, ale ptáci už tam nebyli - housenky se zjevně a neviditelně rozprostřely, ohlodaly listí a trávu, les vyschl. Ty a já napíšeme dopis Dunnovi a vysvětlíme mu, co má dělat.
Les, bohatství naší vlasti, je třeba zachovat a chránit. Myslíte si, že člověk může žít bez lesa?(Děti promluví.)
Co dává les lidem?(Odpovědi dětí).
Je to tak, bez lesa se člověk neobejde, protože les poskytuje čerstvý vzduch, chrání pole a louky před suchými větry, poskytuje dřevo, dříví, lahodné lesní plody, houby, ořechy a v lese roste spousta léčivých bylin. Proto je třeba les chránit.
Na konci lekce si děti zapamatují přísloví a rčení o lese:
Háje a lesy jsou krásou celého světa.
Projděte se lesem - dávejte si pozor na krok.
Les není škola, ale učí každého.
Les a voda jsou bratr a sestra.
Keře byly pokáceny - sbohem ptáčkům.
Les není vysoký, ale poskytuje ochranu před horkem atd.