Žerty staré ženy zimy. Encyklopedie pohádkových hrdinů: "Žerty staré ženy zimy"
Podrobit: K.D. Ushinsky. Žerty staré ženy Winter. Pohádka.
cíle:
- 1. Procvičování čtenářských dovedností, povědomí, vyjadřování; seznámit studenty s novým dílem o zimě; identifikovat a shrnout vědomosti žáků o zimě, znacích zimy.
- 2. Rozvíjet ústní řeč, pozornost, myšlení, paměť.
- 3. Pěstujte motivaci k učení.
Zařízení: znamení s mraky (různé nálady), karty se slovy, karty s texty, různobarevné slabiky, přísloví, obrázky o zimě, počítač, multimediální prezentace.
Naprogramovat: program pro nápravnou školu 8 typů.
Učebnice: „Kniha ke čtení“, učebnice pro 3. ročník speciálních (nápravných) vzdělávacích institucí 8. typu, autoři-sestavovatelé Z.N. Smirnová, G.M. Gusev.
Typ lekce: lekci v získávání nových znalostí.
Formát lekce: tradiční multimediální prezentace.
Mezioborové vazby:matematika, psaní, rozvoj řeči.
Diferencovaný přístup: slabí žáci místo čtení básně zpaměti čtou z učebnice; pracovat na jiných kartách než ostatní.
Průběh lekce.
1. Org. Okamžik.
Zazvonil nám zvonek.
Všichni klidně vešli do třídy.
Všichni krásně stáli u svých stolů,
Slušně jsme se pozdravili.
Sedněte si tiše, záda rovně
Vidím naši třídu kdekoli.
Začněme lekci, přátelé!
2. Zahřejte se.
1) Dechová cvičení.
- - Nádech nosem, výdech ústy.
- - Nádech, zadrž dech, výdech.
- - Nádech, výdech, zadrž dech.
2) Zahřejte pro oči.
- A) - zavřete oči a poté je otevřete.
- - provádějte krouživé pohyby očima: doleva-nahoru-doprava-dolů-doprava-nahoru-doleva-dolů.
- - Natáhněte ruku dopředu, sledujte svůj nehet, přibližujte jej k nosu a poté jej pomalu 5krát posuňte zpět.
- B) Pracujte podle tabulky.(snímek č. 2)
- - Pojmenujte barvu kruhů podél řetězu.
- Pojmenujte barvy kruhů jednu po druhé
3. Kontrola domácích úkolů.
Na jaké téma čteme příběhy a básně?(o zimě) (snímek číslo 3)
Kontrola domácích úkolů- čtení poezie A.S. Puškinovo „Zimní ráno“ zpaměti, studenti špatně čtou – dobré čtení poezie.
4. Nové téma.
1. Úvod do tématu.
A) Konverzace.
- - Pokračujeme v seznamování s díly o zimě.
- - Pojmenujte zimní měsíce v pořadí. (snímek č. 4, kontrola správnosti úkolu)
- -Jaký je teď měsíc? jaké je počasí?
B) Práce s deskou.
- - Připomeňme si známky zimy.(snímek č. 5)
Výborně, známky zimy dobře znáte.
C) Práce s kartami.
Zima.
Pole zbělely. Foukal teplý, svěží vánek. Na okrajích lesa rostly houby. Řeka byla pokryta tenkým ledem a usnula jako v pohádce. Zima chodí, rozhlíží se. Pokryla les závějemi a posílala mráz za mrazem. Zajícům dala bílé kožichy. A ptáci si začali stavět hnízda. Kluci naplní kluziště vodou. Brzy se bude bruslit na hladkém ledě. Tráva se bude lesknout rosou.
Další sada karet je pro studenty se špatnou schopností číst.
Zima.
Bílá... pole. Ta... byla pokryta tenkým ledem, usnula jako v pohádce.... Zima chodí, rozhlíží se... Pokryla les sněhovými závějemi a poslala Morose... na mráz.... Zajíci mají bílé kožichy... Dal mi to. Kluci naplní kočku vodou. Brzy se bude bruslit na hladkém ledě.
Fyzické cvičení.
Hra "Golden Gate"
Učitel a jeden ze studentů se drží za ruce a tvoří bránu. Touto branou může projít jen ten, kdo umí vyjmenovat slovo související se zimou.
2) Nahlaste téma lekce.
- - Hádejme, co budeme dnes číst.
- - Ve třídě jsou zavěšeny různobarevné slabiky. 1. řada sbírejte modré slabiky, 2. řada - červená, vytvořte z nich slova.
Složená slova jsou zavěšena na tabuli - A poslední slovo společně uhodneme.
Tajemství.
Trojka, trojka dorazila,
Koně v tom triu jsou bílí,
A královna sedí v saních
Bělovlasý, bělolící.
Jak mávala rukávem.
Všechno bylo pokryto stříbrem.
(zima)
Na tabuli se objeví nápis: PISSES OF THE OLD WOMAN WINTER.(snímek číslo 7)
- - Dnes čteme pohádku „Zloba staré ženy zimy“.
- - Co znamená pohádka, jak se liší pohádka od příběhu?
Na desce je portrét K.D. Ushinsky, podepsaný svým jménem a roky života.(snímek č. 8)
- Konstantin Dmitrievich Ushinsky (1824-1870) - slavný ruský učitel. Učil ale děti nejen ve škole. Jeho nádherné příběhy a pohádky ho naučily laskavosti, spravedlnosti a dalším dobrým vlastnostem. Miloval a oceňoval lidové umění a napodoboval ho ve svých dílech. Jsou psány expresivně, živým a živým jazykem.
3) Práce se slovní zásobou.
Učitel pověsí slova na tabuli, žáci ve třídě hledají vysvětlení slov na kartičce. Čtení slova a jeho význam.
- DUBRAVA - DUBOVÝ HÁJ, LES
- OBSAŽENÁ POLE - NA POLICE NAPADAL SNÍH
- FIERCE - HNEV, HNEV
- OKNA - SKLO V OKNECH
- SLED - SLED
- Žerty – ZÁBAVA, HRY (snímek č. 9)
4) Přečtení textu učitelem.(str. 130–132)
Studenti po učiteli potichu čtou text.
5) Konverzace o tom, co čtete.
- - Proč si myslíte, že autor v této pohádce nazývá zimu stařenou?
- - Jak se zima rozhodla vypořádat se s ptáky?
- - Co udělali ptáci?
- - Jak zvířata v zimě unikají mrazu?
- - Co udělala zima s řekami a jezery?
- - Jak se ryba schovala?
- - Jak se lidé připravovali na zimu?
- - Proč se děti nebojí zimy?
- - Proč se zima cítila uražená?
Cvičení pro oči.(snímek 10)
5. Konsolidace. Práce na textu.
1) Najděte v textu a přečtěte slova s ь na konci a uprostřed slova.
2) Najděte v textu a přečtěte si:
- - jak ptáci unikli zimě
- - co dělala zvířata, aby se chránila před chladem?
- - jak se ryba schovala
- - jak se lidé připravovali na zimu
- - o zimních radovánkách pro děti
3) Najděte a přečtěte pasáže, ke kterým lze přiřadit následující přísloví. Vysvětlete význam přísloví.(snímky č. 11, 12, 13)
- ZIMA LÉTO JE DĚS, ALE STÁLE TAJÍ.
- MRAZ NENÍ VELKÝ, ALE NEDOVOLÍ VÁM STÁT.
- ZIMA NENÍ LÉTO, V KOŽEŠINU FURT.
4) Najděte a přečtěte si pasáž, která se vám nejvíce líbila.
Relaxace.
Řasy padají
Oči se zavírají.
V klidu odpočíváme
Usínáme kouzelným spánkem,
Dýchejte lehce... rovnoměrně... zhluboka...
Naše ruce odpočívají
Nohy také odpočívají
Odpočívají a usínají.
Krk není napjatý a uvolněný.
Rty se mírně oddělují
Všechno funguje úžasně.
Dýchejte lehce... rovnoměrně... zhluboka.(pauza)
V klidu jsme odpočívali
Usnuli jsme kouzelným spánkem,
Ale je čas vstát.
Pevněji zatneme pěsti,
Pozvedáme je výš.
Úsek! Úsměv!
Všichni otevřete oči a hezky se posaďte.
6. Shrnutí lekce
- - Jakou pohádku jsme dnes četli? Co, o koho jde?
- - Co se ti nejvíc líbilo? pamatuješ?
- - Posbíráme značky na zimu. Jaké to je, zima?
Děti sbírají slova visící ve třídě související se zimou.
SLOVA: CHLADNÁ, DRŽÁ, SNĚŽNÁ, KRÁSNÁ, OHEŇ. MRAZIVÝ, VĚTRNÝ, DLOUHO ČEKAJÍCÍ, DLOUHÝ, BÍLÝ, HORKÝ, DEŠŤOVÝ.
Lekce literárního čtení ve 2. ročníku „B“ (UMK „Základní škola XXI. století“)
Podrobit: K. Ushinsky „Žerty staré ženy - zima. Pohádka".
Cíl lekce: vytváření pozitivní motivace pro předmět.
Předmět UUD: čtení pohádky K. Ushinského „Neplechy stařenky-zimy“. Plnění úkolů v učebnici a sešitu. Práce s pohádkou, expresivní čtení, určování jejího významu.
Kognitivní UUD:zdokonalování dovednosti expresivního čtení, umět určit téma, žánr, korelovat otázky s obsahem práce, plnit úkoly v učebnici a sešitu.
Regulační UUD:vědomé čtení textu.
Komunikace UUD:formování metod duševní činnosti.
Osobní UUD: uvědomění si významu pohádky K. Ushinského „Nešlechetnost staré ženy - zima“, její poučný význam, vyjadřující vlastní úhel pohledu a respektující názor partnera.
Metodické techniky:metoda dynamických pozic, metody cvičení zrakové koordinace; metodika senzoricko-koordinačních cvičení „Čtyři rohy“, práce se smyslovým křížem, environmentální panel.
Materiální a technické vybavení lekce:
Obecná třídní práce:tabule, multimediální projektor,
Ke každému: učebnice: Efrosinina, L.A. Literární čtení: 2. tř. - M.: Ventana-Graf, 2012. Pracovní sešity: Efrosinia, L.A.: Literární čtení: 2. stupeň: pracovní sešit pro studenty všeobecně vzdělávacích institucí / L.A. Efrosinina. – M.: Ventana-Graf, 2012, pera, jednoduché a barevné tužky, gumy, sněhové vločky pro odraz.
Práce ve dvojici: karty.
Postup lekce
- Organizační moment.
Hlasitě zazvonilo a hodina začala.
Pozor! Zkontroluj, kamaráde, jsi připravený začít lekci?
Popřejte si navzájem hodně štěstí.
- Úvod do tématu lekce. Stanovení cíle lekce.
Kluci, řekněte mi, co budeme dnes dělat ve třídě?
Na základě diskuse formulujeme plán lekce (práce s ekologickými panely):
- Rozcvička řeči.
- Kontrola domácích úkolů.
- Pracujte ve dvojicích.
- Seznamte se s autorem.
- Práce se slovní zásobou.
- Čtení pohádky.
- Fyzické cvičení.
- Sestavení modelu krytu.
- Práce v sešitu.
- Domácí úkol.
- Rozcvička řeči.(Snímek č. 2)
- Kluci, teď si trochu protáhneme jazyk a hlas. Podívejte se na obrazovku. co vidíš? (Jazykolam).
U kůlu jsou zvony,
A na kůlech jsou zvony.
1. Čtěte očima.
2. Čtěte šeptem.
3. Přečtěte si to nahlas.
4. Čtěte pomalým tempem.
5. Čtěte rychlým tempem.
6. Čtěte zvolací intonací.
7. Čtěte tázavou intonací.
Dobrá práce!
- Pracujte ve dvojicích.
Kluci, co myslíte, že teď budeme dělat? (Práce ve dvojicích).
Spárujte. Na svých pracovištích máte karty. Přečtěte si zadání. Prodiskutujte implementaci se svým partnerem a začněte s úkolem.
Nyní se podívejme, jak jste dopadli. ( Snímek č. 3)
Dobrá práce!
- Seznamte se s autorem.(Snímek č. 4)
Konstantin Dmitrievich Ushinsky se narodil ve městě Tula19. února 1824 v hodindo rodiny Dmitrije Grigorieviče Ushinského, vysloužilého důstojníka a účastníka vlastenecké války v roce 1812. Matka Konstantina Dmitrieviče, Ljubov Stepanovna, zemřela, když mu bylo 12 let. Konstantin Dmitrievich studoval na gymnáziu Novgorod - Severskaya. Poté vstoupil na moskevskou univerzitu. Po absolutoriu se stal učitelem. Ušinskij se snažil zajistit, aby v Rusku bylo co nejvíce škol a aby v nich studovaly děti obyčejných ruských lidí. Napsal takové knihy pro děti jako: „Dětský svět“, „Nativní slovo“, „Ranní paprsky“, „Čtyři přání“, „Bishka“ atd. ( Snímek č. 5,6)
Rozmanitost děl Konstantina Dmitrieviče Ushinského je skvělá! Předložil jsem vám velmi malou část.
Měnící se dynamické pózy na signál učitele: "Teče proud - bere s sebou učebnici." Někteří studenti pracují v lavicích Bazarny.
- Práce se slovní zásobou.(Snímek č. 7)
U každého slova jeden žák: přečte slovo a jeho vysvětlení.
- DUBRAVA - DUBOVÝ HÁJ, LES
- OBSAŽENÁ POLE - NA POLICE NAPADAL SNÍH
- FIERCE - HNEV, HNEV
- OKNA - SKLO V OKNECH
- SLED - SLED
- Žerty - ZÁBAVA, HRY
- STRACH – ZÁVĚSNÝ OKRAJ STŘECHY
- Čtení pohádky. (Snímek č. 8) Čítanka část 1 s. 16-19
Čtení textu učitelem.
Studenti po učiteli potichu čtou text.
Konverzace na základě přečteného textu.
Proč si myslíte, že autorka v této pohádce nazývá zimu stařenou?
Jak se zima rozhodla vypořádat s ptáky?
Co dělali ptáci?
Jak zvířata v zimě unikají před mrazem?
Co udělala zima s řekami a jezery?
Jak se ryba schovala?
Jak se lidé připravovali na zimu?
Proč se děti nebojí zimy?
Proč se zima stala ostudou?
- Fyzické cvičení. (Snímek č. 9)
Ráno se motýl probudil.
protáhl jsem se
Usmála se.
Jednou - umyla se rosou.
Dva - elegantně se otočila.
Tři – sklonila se a posadila se.
Ve čtyři to odletělo.
- Práce na textu. (Metodika smyslově-koordinačních cvičení „Čtyři rohy“).
Kluci, teď budeme pracovat na textu. Podívejte se pozorně na vizuální body. co vidíš? (Ilustrace).(Snímek č. 10,11,12,13)
Najděte v textu pasáže, které odpovídají jednotlivým ilustracím, a přečtěte si:
Jak ptáci unikli zimě? (1 bod)
Co dělala zvířata, aby se chránila před chladem? (2 body)
Jak se ryba schovala? (3 body)
O zimních radovánkách pro děti? (4 body)
Měnící se dynamické pózy na signál učitele: "Teče proud - bere s sebou učebnici." Někteří studenti pracují v lavicích Bazarny.
- Sestavení modelu krytu.
Kluci, máte listy na stolech. Proč si myslíte, že je potřebujeme?
Dobrá práce! Nyní vytvoříme model krytu.
Žánr naší tvorby? (Pohádka).(Práce se smyslovým křížem: určení žánru díla).
Téma pohádky? (O přírodě).
Titul? (Hříčky staré ženy - zima).
Nyní si vytvořte svůj vlastní model krytu.
Pojďme zkontrolovat, zda je to provedeno správně. Podívejte se na obrazovku.(Snímek č. 14)
- Práce v sešitu.(str. 57)
- Otevřeme sešit na straně 57.
Přečtěte si nadpis.
Kolik úkolů máme splnit? (2).
Pojďme pracovat na 1 úkolu.
Sečtělý žák přečte zadání, proběhne společná diskuse a dokončení zadání.
A o úloze 2 vám řeknu o něco později.
- Shrnutí lekce. (Snímek č. 15,16)
Jakou pohádku jsme dnes četli? Co, o koho jde?
co se ti nejvíc líbilo? pamatuješ?
Podívejte se na obrazovku. Vidíš ta slova. Posbíráme cedule na zimu. Jaké to je, zima?
SLOVA: CHLADNÝ, DRŽÝ, SNÍH, KRÁSNÝ, PRVNÍ. MRAZIVÝ, VĚTRNÝ, DLOUHO ČEKAJÍCÍ, DLOUHÝ, BÍLÝ, HORKÝ, DEŠŤOVÝ.
- Domácí úkol.(Snímek č. 17)
X. 1 díl str. 16-19 výrazy. čt. T1 s. 57 úkol 2.
- Odraz. (Snímek č. 18)
Stařenka-zima se naštvala, rozhodla se ze světla vymáčknout každý nádech. Nejprve se začala dostávat k ptákům: byla z nich unavená jejich křikem a pištěním. Zima se ochladila, trhala listí z lesů a dubových lesů a rozhazovala je po cestách. Ptáci nemají kam jít; Začali se shromažďovat v hejnech a přemýšleli. Shromáždili se, křičeli a letěli přes vysoké hory, přes modrá moře, do teplých krajin. Vrabec zůstal a schoval se pod orly.
Zima vidí, že nemůže dohnat ptáky: napadla zvířata. Zasypala pole sněhem, naplnila lesy závějemi, stromy pokryla ledovou kůrou a posílala mráz za mrazem. Mrazy jsou horší než ty druhé, skáčou ze stromu na strom, praskají a cvakají, straší zvířata. Zvířata se nebála: některá měla teplé kožichy, jiná se schovávala v hlubokých dírách; veverka v dolíku hlodá ořechy, medvěd v doupěti saje tlapu; Zajíček skáče a zahřívá se a koně, krávy a ovečky už dlouho v teplých chlévech žvýkají hotové seno a pijí teplou pomazánku.
Zima zlobí ještě víc – dostává se k rybám: posílá mráz za mrazem, jeden krutější než druhý. Mrazy svižně běží, hlasitě klepou kladívky: bez klínů, bez klínů staví mosty přes jezera a řeky.
Řeky a jezera zamrzly, ale jen shora, ale všechny ryby šly hlouběji do hlubin: pod ledovou střechou je jim ještě tepleji.
"No, počkej," myslí si zima, "chytím lidi a posílá mráz za mrazem, každý je naštvanější než druhý." Mrazy pokryly okna vzory; Klepou na stěny a na dveře, takže klády praskají. A lidé zapalovali kamna, pekli horké palačinky a smáli se zimě. Jde-li někdo do lesa pro dříví, oblékne si ovčí kožich, plstěné boty, teplé palčáky, a když se začne ohánět sekerou, dokonce se zapotí. Po silnicích, jako by se chtěly smát zimě, vyjely vozy: koně se pařili, taxikáři dupali nohama a tleskali palčáky. Pokrčí rameny, chválí mrazivý lid.
Nejurážlivější na zimě se zdálo to, že se jí nebojí ani malé děti!
Chodí bruslit a sáňkovat, hrají si na sněhu, dělají ženy, staví hory, zalévají je vodou a dokonce volají do mrazu: „Pojď pomoci!
Zima ze vzteku štípne jednoho chlapce za ucho, druhého za nos, dokonce zbělají a chlapec chytne sníh, natřeme ho - a jeho tvář se rozhoří jako oheň.
Winter vidí, že nic nesnese, a začne brečet vztekem.
Z okapu začaly padat zimní slzy... zřejmě jaro není daleko!
Jednoho dne Slunce a rozzlobený Severní vítr zahájily spor o to, kdo z nich je silnější. Dlouho se dohadovali a nakonec se rozhodli změřit své síly s cestovatelem, který právě v té době jel na koni po hlavní silnici.
Podívej, - řekl Vítr, - jak na něj poletím: okamžitě mu strhnu plášť.
Řekl a začal foukat tak silně, jak jen mohl. Ale čím víc se Vítr snažil, tím těsněji se cestovatel zahaloval do pláště: reptal na špatné počasí, ale jel dál a dál. Vítr se rozzlobil, zuřil a zasypal nebohého cestovatele deštěm a sněhem; Cestovatel proklínal vítr, vložil si plášť do rukávů a převázal ho páskem. V tomto okamžiku se sám Vítr přesvědčil, že si nemůže sundat plášť.
Slunce, když vidělo bezmoc svého soupeře, usmálo se, vyhlédlo zpoza mraků, zahřálo a vysušilo zemi a zároveň nebohého napůl zmrzlého cestovatele. Ucítil teplo slunečních paprsků, vzchopil se, požehnal Slunci, svlékl si plášť, sroloval ho a přivázal k sedlu.
Vidíš," řeklo potom pokorné Slunce rozzlobenému Větru, "můžeš udělat mnohem víc s náklonností a laskavostí než s hněvem."
Zmije
Kolem naší farmy, v roklích a vlhkých místech, bylo mnoho hadů.
Nemluvím o hadech: na neškodného hada jsme si tak zvykli, že mu ani neříkáme had. V tlamě má malé ostré zoubky, chytá myši a dokonce i ptáky a možná se dokáže prokousat kůží; ale v těchto zubech není žádný jed a hadí kousnutí je zcela neškodné.
Měli jsme spoustu hadů; zvláště v hromadách slámy, které ležely u mlatu: jakmile je slunce zahřeje, vylezou odtud; syčí, když se přiblížíte, ukazují jazyk nebo žihadlo, ale není to žihadlo, které hadi kousnou. Dokonce i v kuchyni byli pod podlahou hadi, a když si děti sedly na zem a srkaly mléko, vylezly ven a přitáhly hlavu k hrníčku a děti je mlátily lžičkou do čela.
Ale měli jsme i víc než jen hady: byl tam i jedovatý had, černý, velký, bez těch žlutých pruhů, které jsou vidět u hlavy hada. Takovému hadovi říkáme zmije. Zmije často pokousala dobytek, a kdyby nestihli zavolat starého dědečka Okhrima z vesnice, který znal nějaký lék proti uštknutí jedovatými hady, tak by dobytek jistě spadl – nafoukl by se, chudák, jako hora .
Jeden z našich chlapců zemřel na zmiji. Kousla ho blízko ramene, a než Okhrim dorazil, otok se mu rozšířil z paže na krk a hruď: dítě začalo blouznit, zmítalo se a o dva dny později zemřelo. Jako malá jsem o zmijích hodně slyšela a strašně se jich bála, jako bych měla pocit, že budu muset potkat nebezpečného plaza.
Posekali to za naší zahradou, v suché rokli, kde na jaře každoročně teče potok, ale v létě je jen vlhko a roste vysoká, hustá tráva. Každé sečení pro mě bylo svátkem, zvlášť když se seno hrabalo do stohů. Tady se stalo, že bys začal běhat po seníku a vší silou se vrhal do kupek a válel se ve voňavém seně, dokud tě ženy nevyhnaly, abys kupky nerozbil.
Tak jsem tentokrát běžel a spadl: nebyly tam žádné ženy, sekačky odjely daleko a jen náš velký černý pes Brovko ležel na kupce sena a ohlodával kost.
Skočil jsem na jednu hromadu, dvakrát se v ní otočil a najednou hrůzou vyskočil. Něco studeného a kluzkého se mi otřelo o ruku. Hlavou mi probleskla myšlenka na zmiji – no a co? Obrovská zmije, kterou jsem vyrušil, vylezla ze sena a zvedla se na ocas a byla připravena na mě zaútočit.
Místo toho, abych utíkal, stojím jako zkamenělý, jako by mě ten plaz fascinoval svýma očima bez víček bez mrkání. Ještě minuta a zemřel bych; ale Brovko jako šíp odletěl ze sena, vrhl se na hada a mezi nimi nastal smrtelný boj.
Pes trhal hada zuby a šlapal ho tlapami; had kousl psa do obličeje, hrudníku a žaludku. Ale o minutu později ležely na zemi jen útržky zmije a Brovko začal utíkat a zmizel.
Nejpodivnější ale je, že od toho dne Brovko zmizel a toulal se neznámo kam.
Jen o dva týdny později se vrátil domů: hubený, vychrtlý, ale zdravý. Můj otec mi řekl, že psi znají bylinu, kterou používají k léčbě uštknutí zmijí.
Děti v háji
Dvě děti, bratr a sestra, chodily do školy. Museli projít kolem krásného stinného lesíka. Na cestě bylo horko a prašno, ale v háji chladno a veselo.
víš co? - řekl bratr sestře. - Ještě budeme mít čas do školy. Ve škole je teď dusno a nuda, ale v háji to musí být velká legrace. Poslouchejte, jak tam ptáci křičí! A veverko, kolik veverek skáče na větve! Neměli bychom tam jít, sestro?
Sestře se návrh jejího bratra líbil. Děti odhodily své abecední knihy do trávy, chytily se za ruce a zmizely mezi zelenými keři, pod kudrnatými břízami. V háji bylo rozhodně veselo a hlučno. Ptáci se neustále třepotali, zpívali a křičeli; veverky skákaly po větvích; hmyz se proháněl v trávě.
Nejprve děti viděly zlatého brouka.
"Pojď si s námi hrát," řekly děti broukovi.
"Rád bych," odpověděl brouk, "ale nemám čas: musím si dát oběd."
"Hraj si s námi," řekly děti žluté chlupaté včelce.
"Nemám čas si s tebou hrát," odpověděla včela, "potřebuji nasbírat med."
Zahraješ si s námi? - zeptaly se děti mravence.
Ale mravenec neměl čas jim naslouchat: tahal stéblo třikrát větší, než byl jeho, a spěchal postavit svůj mazaný příbytek.
Děti se obrátily k veverce a vyzvaly ji, aby si s nimi také hrála; ale veverka zamávala chlupatým ocasem a odpověděla, že se musí zásobit ořechy na zimu.
Dove řekl:
Stavím hnízdo pro své malé děti.
Malý šedý zajíček běžel k potoku, aby si umyl obličej. Bílý jahodový květ také neměl čas se starat o děti. Využil krásného počasí a spěchal, aby své šťavnaté chutné bobule připravil včas.
Děti začaly nudit, že každý je zaneprázdněn svým vlastním podnikáním a nikdo si s nimi nechce hrát. Běželi k potoku. Hájem protékal potok a žblal po kamenech.
Určitě nemáte co dělat? - řekly mu děti. - Hrajte s námi!
Jak! nemám co dělat? - proud vztekle předl. - Ach, ty líné děti! Podívejte se na mě: Pracuji dnem i nocí a neznám ani minutu klidu. Nejsem to já, kdo zpívá lidem a zvířatům? Kdo kromě mě pere prádlo, točí mlýnská kola, vozí lodě a hasí ohně? Ach, mám tolik práce, až se mi točí hlava! - přidal se potok a začal zurčet přes kameny.
Děti se ještě víc nudily a říkaly si, že bude pro ně lepší jít nejdřív do školy a pak cestou ze školy do lesíka. Ale právě v té době si chlapec všiml drobné krásné červenky na zelené větvi. Zdálo se, že seděla velmi klidně a neměla co dělat, pískala si radostnou píseň.
Hej ty, veselá zpěvačka! - křičel chlapec na červenku. - Zdá se, že nemáte absolutně co dělat; pojď si s námi hrát.
"Cože," zahvízdala uražená červenka, "nemám co dělat?" Copak jsem celý den nechytal pakomáry, abych nakrmil své malé? Jsem tak unavený, že nemohu zvednout křídla; a ještě teď ukolébám své drahé děti písničkou. Co jste dnes dělali, malí lenoši? Nechodili jste do školy, nic jste se nenaučili, běháte po háji a dokonce bráníte ostatním v jejich práci. Raději jděte tam, kam jste byli posláni, a pamatujte, že jen ti, kteří pracovali a dělali vše, co bylo povinni udělat, si rádi odpočinou a hrají.
Děti se styděly: chodily do školy, a přestože přišly pozdě, pilně se učily.
Stížnosti zajíčka
Šedý zajíček se protáhl a začal plakat, seděl pod keřem; pláče, říká:
„Na světě není horšího osudu, malý šedý zajíčku A kdo si na mě nebrousí zuby Lovci, psi, vlk, liška a dravec, brouček! okatá sova i hloupá vrána vláčí křivými tlapkami mé milé děti - jsou tu malí šedí zajíci, ale nemám se čím bránit: já nemůžu vylézt na strom; Neumím vyhrabat díru jako králík Pravda, zuby mi pravidelně ohlodávají zelí a ohlodávají kůru, ale na kousání nemám odvahu a umím docela dobře skákat. ale je dobré, když musíte běžet po rovině nebo do hory, ale když běžíte z kopce, skončíte v kotrmelci nad hlavou: vaše přední nohy nejsou dostatečně zralé.
Ve světě by se ještě dalo žít, nebýt bezcenné zbabělosti. Uslyšíte-li šustění, naskočí vám uši, zabuší srdce, neuvidíte světlo, vystřelíte z keře a padnete přímo do léčky nebo k nohám lovce.
Ach, cítím se špatně, malý šedý králíčku! Jsi mazaný, schováváš se v křoví, bloudíš po křoví, pleteš si stopy; a dříve nebo později jsou potíže nevyhnutelné: a kuchař mě za dlouhé uši vtáhne do kuchyně.
Jedinou útěchou mi je, že ocas je krátký: pes se nemá čeho chytit. Kdybych měl ocas jako liška, kam bych s ním šel? Pak by, jak se zdá, odešel a utopil se."
Příběh o jabloni
V lese rostla divoká jabloň; na podzim z ní spadlo kyselé jablko. Ptáci klovali jablko a také klovali zrna.
Jen jedno zrnko se schovalo do země a zůstalo.
Obilí leželo na zimu pod sněhem a na jaře, když slunce zahřálo mokrou zem, začalo obilí klíčit: vyslalo kořen a vyslalo první dva listy. Z mezi listy vyběhl stonek s pupenem a z pupenu nahoře zelené listy. Poupátko po poupěti, lístek po lístku, větvičku po větvičce - a o pět let později stála na místě, kde obilí padlo, pěkná jabloň.
Přišel zahradník do lesa s rýčem, uviděl jabloň a řekl: "To je dobrý strom, bude se mi hodit."
Jabloň se zachvěla, když ji zahradník začal vykopávat, a pomyslel si: "Jsem úplně ztracen!" Ale zahradník jabloň opatrně vykopal, aniž by poškodil kořeny, přemístil ji na zahradu a zasadil do dobré půdy.
Jabloň v zahradě byla pyšná: „Musím být vzácný strom,“ myslí si, „když mě přinesli z lesa do zahrady,“ a shlíží na ošklivé pařezy svázané hadry; Nevěděla, že je ve škole.
Příští rok přišel zahradník se zakřiveným nožem a začal kácet jabloň.
Jabloň se zachvěla a pomyslela si: "No, teď jsem úplně ztracená."
Zahradník odřízl celý zelený vršek stromu, jeden pahýl nechal, a dokonce ho nahoře rozštípl; zahradník zapíchl do škvíry mladý výhonek z dobré jabloně; Ránu jsem zakryl tmelem, zavázal hadříkem, nastavil kolíčky na prádlo a odešel.
Jabloň onemocněla; ale byla mladá a silná, brzy se vzpamatovala a rostla spolu s něčí větví.
Větvička pije šťávu ze silné jabloně a rychle roste: vyhazuje poupě po poupěti, list po listu, vystřeluje výhonek za výhonkem, větvičku za větvičkou a o tři roky později strom rozkvétá bílorůžovými vonnými květy.
Bílé a růžové okvětní lístky spadly a na jejich místě se objevil zelený vaječník a na podzim se z vaječníků stala jablka; Ano, ne divoký šťovík, ale velký, růžový, sladký, drobivý!
A jabloň měla takový úspěch, že si z ní lidé chodili z jiných sadů brát výhonky na kolíčky na prádlo.
Kráva
Kráva je ošklivá, ale dává mléko. Čelo má široké, uši má na stranu; v ústech není dostatek zubů, ale tváře jsou velké; hřeben je špičatý, ocas je košťatý, boky odstávající, kopyta dvojitá. Trhá trávu, žvýká žvýkačky, pije žvýkačky, brečí a řve a volá na hostitelku: „Pojďte ven, hostitelko, vyčistěte záchodovou mísu, přinesla jsem dětem mléko a hustou smetanu!
Líza Patrikjevna
Kmotřička liška má ostré zuby, tenký čenich, uši na temeni hlavy, ocas, který odlétá, a teplý kožíšek.
Kmotr je dobře oblečený: srst je nadýchaná a zlatá; na hrudi je vesta a na krku bílá kravata.
Liška jde tiše, sklání se k zemi, jako by se klaněla; pečlivě nosí svůj načechraný ocas, vypadá láskyplně, usmívá se, ukazuje své bílé zuby.
Kope díry, chytré, hluboké; je zde mnoho průchodů a východů, jsou zde sklady, jsou zde i ložnice, podlahy jsou lemované měkkou trávou. Každý by chtěl, aby z malé lišky byla dobrá hospodyňka, ale liška loupežnická je mazaná: miluje slepice, miluje kachny, tlusté huse vykroutí krk, ani s králíkem nebude mít slitování.
Liška a koza
Přiběhla liška, zírala na vránu a skončila ve studni. Ve studni nebylo mnoho vody: nemohli jste se utopit a také jste nemohli vyskočit. Liška sedí a truchlí. Přichází koza, chytrá hlava; chodí, třese vousy, třese tvářemi; Protože neměl co dělat, podíval se do studny, uviděl tam lišku a zeptal se:
Co tam děláš, liško?
"Odpočívám, má drahá," odpovídá liška. - Je tam horko, tak jsem vylezl sem. Je to tu tak cool a pěkné! Studená voda - kolik chcete.
Ale koza má žízeň už dávno.
Je voda dobrá? - ptá se koza.
Vynikající! - odpoví liška. - Čistá, studená! Skoč sem, jestli chceš; Tady bude místo pro nás oba.
Koza hloupě skočila, málem přejela lišku a ona mu řekla:
Ech, vousatý blázen! A on nevěděl, jak skákat - cákal se po celém těle. "
Liška skočila na kozí hřbet, zezadu na rohy a ven ze studny.
Koza málem zmizela z hladu ve studni; Našli ho násilím a za rohy ho vytáhli ven.
Medvěd a poleno
Medvěd prochází lesem a čmuchá kolem: dá se vydělat na něčem jedlém? Voní med! Mishka zvedl obličej a uviděl úl na borovici, pod úlem visela hladká kláda na laně, ale o kládu se Míša nestaral. Medvěd vylezl na borovici, vyšplhal na kládu, nemůžete vylézt výš - kláda stojí v cestě a Misha tlapou odstrčila; poleno se jemně odvalilo - a medvěd zaklepal na hlavu. Míša přitlačil kládu silněji - kláda Míšu silněji zasáhla. Míša se naštval a vší silou popadl poleno; poleno bylo napumpováno o dva sáhy zpět – a Míšovi stačilo, že málem spadl ze stromu. Medvěd se rozzuřil, na med zapomněl, poleno chtěl dodělat: no, pokácel ho, jak jen mohl, a nikdy nezůstal bez kapitulace. Míša bojoval s kládou, až spadl ze stromu úplně zbitý; Pod stromem byly zapíchnuté kolíčky – a medvěd zaplatil za svůj šílený vztek svou teplou kůží.
Myši
Myši, staré i malé, se shromáždily u jejich díry. Mají černé oči, malé tlapky, ostré zuby, šedé kožichy, uši trčící nahoru, ocasy se táhnou po zemi. Myši, podzemní zloději, se shromáždili, přemýšlejí, drží radu: „Jak my, myši, dostaneme crackera do díry? Ach, pozor na myš! Váš přítel Vasya není daleko. Má tě moc rád, bude tě líbat tlapkou; Vykroutí ti ocas a roztrhne kožichy.
Kohout a pes
Žil tam starý muž a stará žena a žili ve velké chudobě. Jediná břicha, kterou měli, byl kohout a pes a špatně je krmili. Pes tedy říká kohoutovi:
Pojď, bratře Peťko, půjdeme do lesa: žije se nám tu špatně.
Pojďme, říká kohout, horší už to nebude.
Šli tedy, kam se podívali. Celý den jsme se toulali; Už se stmívalo – byl čas zastavit se na noc. Sešli z cesty do lesa a vybrali si velký dutý strom. Kohout vyletěl na větev, pes vlezl do prohlubně a usnul.
Ráno, jakmile začalo svítat, kohout vykřikl: "Ku-ku-re-ku!" Liška slyšela kohouta; Chtěla jíst maso kohouta. Šla tedy ke stromu a začala chválit kohouta:
Jaký kohout! Nikdy jsem neviděl takového ptáka: jaké krásné peří, jaký červený hřeben a jaký jasný hlas! Leť ke mně, krásko.
Jaký obchod? - ptá se kohout.
Pojďme mě navštívit: dnes je moje kolaudační párty a mám pro vás v zásobě spoustu hrachu.
"Dobře," říká kohout, "ale nemůžu jít sám: můj kamarád je se mnou."
"Jaké štěstí přišlo!" pomyslela si liška "Místo jednoho kohouta budou dva."
kde je tvůj přítel? - ptá se. - Taky ho pozvu na návštěvu.
"Tam tráví noc v dolíku," odpovídá kohout.
Liška se vrhla do prohlubně a pes ji chytil za tlamu - tsap!... Chytil a roztrhal lišku na kusy.
Kohout s rodinou
Po dvoře chodí kohoutek: na hlavě má červený hřeben a pod nosem červený vous. Péťův nos je dláto, Péťův ocas je kolo, na jeho ocasu jsou vzory a na nohou ostruhy. Péťa shrabuje hromadu tlapkami a svolává slepice a kuřata k sobě:
Slepice chocholaté! Zaneprázdněné hostesky! Pestrobarevné, černobílé! Shromážděte se s kuřaty, s malými dětmi: Ušetřil jsem vám obilí!
Slepice a kuřata se shromáždily a kdákaly; Nerozdělili se o obilí, dostali se do boje.
Kohout Péťa nemá rád nepokoje - teď usmířil svou rodinu: snědl jednu pro svůj hřeben, ten pro svůj chomáč, sám snědl zrní, vyletěl na plot, zamával křídly a křičel. plíce: "Ku-ka-re-ku!"
Zlomyslná kočka
Žila jednou na jednom dvoře kočka, koza a beran. Žili spolu: chomáč sena a to napůl; a pokud vidle narazí na stranu, zasáhne kočku Vasku samotnou. Je to takový zloděj a lupič: kde co zlého leží, tam se podívá. Tady přichází jedna vrnící malá kočka, šedé čelo; jde a tak žalostně pláče. Ptají se kočky, kozy a berana:
Malá kočka, malá šedá pubis! Proč pláčeš, skáčeš na třech nohách?
Vasya jim odpovídá:
Jak nemůžu plakat! Žena mě bil a bil; vyrvala mi uši, zlomila nohy a dokonce na mě položila smyčku.
Proč vás přišly takové potíže? - ptá se koza a beran.
Eh-eh! Za náhodné olíznutí zakysané smetany.
Zloděj si zaslouží mouku, říká koza, "nekrást zakysanou smetanu!"
Tady kočka zase pláče:
Žena mě bil a bil; bila a řekla: přijde ke mně můj zeť, kde vezme zakysanou smetanu? Nevyhnutelně budete muset porazit kozu nebo berana.
Tu zařvali koza a beran:
Ach, ty šedá kočko, tvoje hloupé čelo! Proč jsi nás zničil?
Začali soudit a zjišťovat, jak by se z tohoto velkého neštěstí mohli dostat (red.) – a rozhodli se přímo tam: všichni tři by měli utéct. Počkali, až majitelka vrata nezavřela, a odešli.
Kočka, koza a beran dlouho běhali údolími, přes hory, přes pohyblivé písky; přistáli a rozhodli se strávit noc na posečené louce; a na té louce jsou stohy jako města.
Noc byla temná a studená: kde bych mohl dostat oheň? A vrnící kocour už vyndal březovou kůru, zabalil koze rohy a přikázal jemu i beranovi, aby si klepali na čelo. Srazila se koza a beran, z očí jim létaly jiskry: začala hořet březová kůra.
Dobře," řekla šedá kočka, "teď se zahřejeme!" - Ano, bez dlouhého přemýšlení zapálil celou kupku sena.
Než se stačili dostatečně ohřát, přišel za nimi nezvaný host, šedý rolník Michailo Potapych Toptygin.
Pusťte mě dovnitř, říká, bratři, abych se zahřál a odpočinul si; Nemůžu něco udělat.
Vítejte, mužíčku! - říká kočka. -Odkud přicházíš?
"Šel jsem do včelařství," říká medvěd, "zkontrolovat včely, ale dostal jsem se do boje s muži, a proto jsem předstíral, že jsem nemocný."
A tak začali všichni společně trávit noc: koza a beran byli u ohně, malý předení vylezl na stoh a medvěd se schoval pod stoh.
Medvěd usnul; koza a beran dřímají; Jen předení nespí a všechno vidí. A vidí: sedm šedých vlků jde, jeden bílý - a přímo k ohni.
Fufu! Co je to za lidi! - říká bílý vlk koze a beranovi. Zkusíme sílu.
Zde koza a beran strachem zabékali; a kočka, šedé čelo, pronesla následující řeč:
Ach ty, bílý vlku, princi vlků! Nehněvej našeho staršího: Bože smiluj se, zlobí se! Jak se to rozchází, je špatné pro každého. Ale jeho vousy nevidíš: v tom spočívá veškerá jeho síla; Všechna zvířata zabíjí vousy a kůži stahuje pouze rohy. Radši pojď a zeptej se se ctí: chceme si hrát s tvým malým bratrem, který spí pod kupkou sena.
Vlci na té koze se uklonili; Obklopili Mishu a začali flirtovat. Míša se tedy držela a držela, a jakmile bylo dost na každou tlapu vlka, zazpívali Lazara (stěžovali si na osud. - pozn. red.). Vlci se vynořili zpod hromady, sotva živí, a s ocasem mezi nohama: "Bůh žehnej vašim nohám!"
Koza s beranem, zatímco se medvěd vypořádával s vlky, zvedli malého vrněného na zádech a rychle šli domů: „Stačí, jak se říká, potulovat se bez cesty, nedostaneme se do takových problémů. .“
Stařec a stařenka měli obrovskou radost, že se koza a beran vrátili domů; a přednoucí kočka byla také vytržena za podvod.
Žerty staré ženy zimy
Stařenka zima se rozzlobila: rozhodla se vyrvat ze světa každý dech. Nejprve se začala dostávat k ptákům: byla z nich unavená jejich křikem a pištěním.
Zima se ochladila, trhala listí z lesů a dubů a rozhazovala je po cestách. Ptáci nemají kam jít; Začali se shromažďovat v hejnech a přemýšleli. Shromáždili se, křičeli a letěli přes vysoké hory, přes modrá moře, do teplých krajin. Vrabec zůstal a schoval se pod orly.
Zima vidí, že nemůže dohnat ptáky; napadl zvířata. Zasypala pole sněhem, naplnila lesy závějemi, stromy pokryla ledovou kůrou a posílala mráz za mrazem. Mrazy jsou horší než ty druhé, skáčou ze stromu na strom, praskají a cvakají, straší zvířata. Zvířata se nebála; Někteří mají teplé kožichy, jiní se schovali v hlubokých dírách; veverka v dolíku hlodá ořechy; medvěd v doupěti cucá tlapu; zajíček, skákající, se zahřívá; a koně, krávy a ovce kdysi dávno v teplých stodolách žvýkali hotové seno a pili teplou pomazánku.
Zima zlobí ještě víc – dostane se k rybám; posílá mráz za mrazem, jeden krutější než druhý. Mrazy svižně běží, hlasitě klepou kladívky: bez klínů, bez klínů staví mosty přes jezera a řeky. Řeky a jezera zamrzly, ale pouze shora; a ryba šla úplně hlouběji: pod ledovou střechou bylo ještě tepleji.
"No počkej," myslí si zima, "chytím lidi," a posílá mráz za mrazem, jeden naštvanější než druhý. Mrazy pokryly okna vzory; Klepou na stěny a na dveře, takže klády praskají. A lidé zapalovali kamna, pekli horké palačinky a smáli se zimě. Jde-li někdo do lesa pro dříví, oblékne si ovčí kožich, plstěné boty, teplé palčáky, a když se začne ohánět sekerou, dokonce se zapotí. Podél silnic, jako by se smály zimě, se táhly kolony; koně paří, povozníci podupávají nohama, plácají palčáky, škubou rameny a chválí mrazivé.
Nejurážlivější na zimě se zdálo to, že se jí nebojí ani malé děti! Chodí bruslit a sáňkovat, hrají si na sněhu, dělají ženy, staví hory, zalévají je vodou a dokonce volají do mrazu: „Pojď pomoci! Zima ze zlosti štípne jednoho chlapce do ucha, jiného do nosu, ba dokonce zbělá; a chlapec chytne sníh, potřeme ho - a jeho tvář vzplane jako oheň.
Winter vidí, že nemůže nic vzít, začala brečet vztekem. Z okapu začaly padat zimní slzy... zřejmě jaro není daleko!
Včely a mouchy
V pozdním podzimu se ukázalo, že je nádherný den, který je na jaře vzácný: olověné mraky se rozplynuly, vítr se uklidnil, vyšlo slunce a vypadalo tak něžně, jako by se loučilo s vybledlými rostlinami. Střapaté včely, přivolané z úlů světlem a teplem, vesele bzučící, létaly z trávy na trávu, ne pro med (nebyl kde sehnat), ale jen tak, aby se pobavily a roztáhly křídla.
Jak jsi hloupý se svou zábavou! - řekla jim moucha, která si okamžitě sedla do trávy, smutná a s nosem dolů. - Copak nevíš, že slunce je jen na minutu a že dnes pravděpodobně začne vítr, déšť, zima a všichni budeme muset zmizet.
Zoom-zoom-zoom! Proč zmizet? - veselé včely odpověděly mouše. - Budeme se bavit, dokud bude svítit sluníčko, a když přijde špatné počasí, schováme se do našeho vyhřátého úlu, kde máme přes léto uskladněno hodně medu.
Slepý kůň
Kdysi dávno, velmi dávno, když jsme nejen my, ale ani naši dědové a pradědové ještě nebyli na světě, stálo na mořském břehu bohaté a obchodní slovanské město Vineta; a v tomto městě žil bohatý kupec Usedom, jehož lodě naložené drahým zbožím pluly přes daleká moře.
Usedom byl velmi bohatý a žil přepychově: snad dostal právě přezdívku Usedom nebo Všedom, protože v jeho domě se našlo úplně všechno, co bylo tehdy dobré a drahé; a sám majitel, jeho paní a děti jedli jen zlato a stříbro, chodili jen v sobolích a brokátu.
Ve stáji Usedomy bylo mnoho vynikajících koní; ale ani v Usedomově stáji, ani v celé Vinetě nebyl kůň rychlejší a krásnější než Dogoni-Veter – tak Usedom přezdíval svému oblíbenému jezdeckému koni pro rychlost jeho nohou. Na Dogoni-Vetru se kromě samotného majitele nikdo neodvážil a majitel nikdy neseděl na žádném jiném koni.
Obchodníkovi se při jedné ze svých obchodních cest, vracející se do Vinety, stalo, že projížděl na svém oblíbeném koni velkým a temným lesem. Byl pozdní večer, les byl strašně tmavý a hustý, vítr otřásal vršky ponurých borovic; Kupec jel sám a v tempu a zachránil tak svého milovaného koně, unaveného dlouhou cestou.
Náhle zpoza křoví, jakoby zpod země, vyskočilo šest širokoramenných mladíků s brutálními tvářemi, v huňatých kloboucích, s oštěpy, sekerami a noži v rukou; tři byli na koni, tři pěšky a dva lupiči už popadli kupeckého koně za uzdu.
Bohatý Usyedy by svou milou Vinetu neviděl, kdyby měl pod sebou jiného koně a ne Chyť vítr. Kůň ucítil na uzdě cizí ruku a vrhl se vpřed, širokou, silnou hrudí srazil dva odvážné darebáky, kteří ho drželi za uzdu, k zemi, třetího, mávajícího oštěpem, rozdrtil pod nohama. kupředu a chtěl mu zablokovat cestu a rozběhl se jako vichřice. Loupežníci na koních se vydali pronásledovat; Jejich koně byli také dobří, ale kde mohli dohnat Usedomova koně?
Chyť vítr, navzdory únavě, vycítil pronásledování, se řítil jako šíp vystřelený z pevně nataženého luku a nechal rozzuřené padouchy daleko za sebou.
O půl hodiny později už Usedom najížděl do své milé Vinety na svém dobrém koni, z něhož pěna padala v cárech na zem.
Obchodník okamžitě sesedl z koně, jehož boky se zvedaly únavou, poplácal Chyť vítr na jeho napěněný krk a slavnostně slíbil: ať už se mu stane cokoliv, svého věrného koně nikdy nikomu neprodá ani nedá. aby ho odehnal, ať nikdy nezestárnul a každý den až do smrti dával svému koni tři míry nejlepšího ovsa.
Usedom ale spěchaje za ženou a dětmi sám o koně nehlídal a líný dělník vyčerpaného koně pořádně nevyvedl, nenechal ho úplně vychladnout a dal mu vodu předem.
Od té doby začal Catch-the-Wind onemocnět, zeslábl, oslabil nohy a nakonec oslepl. Kupec byl velmi smutný a šest měsíců věrně dodržoval svůj slib: slepý kůň stále stál ve stáji a každý den dostával tři měřice ovsa.
Usedom si pak koupil dalšího jezdeckého koně a o šest měsíců později se mu zdálo příliš neprozíravé dát slepému, bezcennému koni tři míry ovsa, a tak si objednal dvě. Uplynulo dalších šest měsíců; Slepý kůň byl ještě mladý, dlouho mu trvalo, než ho nakrmil, a začali mu dávat jednu míru za druhou.
Nakonec se i to obchodníkovi zdálo obtížné a nařídil sundat otěže Dogoni-Vetrovi a vyhnat z brány, aby neztrácel místo ve stáji. Dělníci vyprovodili slepého koně ze dvora klackem, protože se bránil a nechtěl chodit.
Chudák slepý Catch-the-Wind, který nechápal, co s ním dělají, nevěděl a neviděl, kam jít, zůstal stát před branou se sklopenou hlavou a ušima smutně pohybujícím se. Padla noc, začalo sněžit a spaní na skalách bylo pro ubohého slepého koně těžké a studené. Několik hodin stála na jednom místě, ale nakonec ji hlad donutil hledat jídlo. Slepý kůň zvedl hlavu a čichal do vzduchu, aby se podíval, jestli někde není i chuchvalec slámy ze staré, propadlé střechy, náhodně se toulal a neustále narážel buď do rohu domu, nebo do plotu.
Musíte vědět, že ve Vinetě, stejně jako ve všech staroslovanských městech, nebyl žádný kníže a obyvatelé města si vládli sami a scházeli se na náměstí, když bylo třeba rozhodnout o některých důležitých věcech. Takovému setkání lidu, aby se rozhodlo o svých vlastních záležitostech k soudu a trestu, se říkalo veche. Uprostřed Vinety, na náměstí, kde se veche scházelo, visel na čtyřech sloupech velký veche zvon, na jehož zvonění se lid shromažďoval a na který mohl zazvonit každý, kdo se považoval za uraženého a požadoval od lidu spravedlnost a ochranu. Nikdo se samozřejmě neodvážil zazvonit na veche pro maličkosti, protože věděl, že za to dostane od lidí velký trest.
Slepý, hluchý a hladový kůň při putování po náměstí náhodou narazil na sloupy, na kterých zvon visel, a v úmyslu vytáhnout z okapu hromadu slámy popadl provaz přivázaný k jazyku zvonu. zuby a začal tahat: zvon zazvonil takhle, byl tak silný, že se lidé, přestože bylo ještě brzy, začali hrnout na náměstí v davech a chtěli vědět, kdo se tak hlasitě dožaduje jeho soudu a ochrany. . Všichni ve Vinetě znali Dogoni-Vetera, věděli, že zachránil život svému majiteli, znali majitelův slib – a byli překvapeni, když uprostřed náměstí viděli ubohého koně – slepého, hladového, třesoucího se zimou, pokryté sněhem.
Brzy se ukázalo, o co jde, a když se lidé dozvěděli, že bohatý Usedom vyhnal z domu slepého koně, který mu zachránil život, jednomyslně rozhodli, že Dogoni-Veter má plné právo zvonit na starý zvon.
Požadovali, aby nevděčný kupec přišel na náměstí; Navzdory jeho výmluvám mu nařídili, aby si koně nechal jako předtím a krmil ho až do smrti. Na výkon trestu byla pověřena zvláštní osoba a samotný rozsudek byl vytesán na kámen umístěný na památku této události na večeském náměstí...
Vědět, jak čekat
Žili jednou jeden bratr a sestra, kohoutek a slepice. Kohout vběhl do zahrady a začal klovat zelený rybíz a slepice mu řekla: "Nežer, Péťo, počkej, až rybíz dozraje." Kohout neposlouchal, kloval a kloval a udělalo se mu tak špatně, že si cestu domů musel vynutit. "Ach!" křičí kohout, "moje neštěstí, sestro, to bolí!" Slepice dala mátu kohoutkovi, nanesla hořčičnou omítku – a šlo to.
Kohout se vzpamatoval a šel do pole: běžel, skočil, rozpálil se, zpotil se a běžel k potoku napít se studené vody; a kuře na něj křičí:
Nepij, Péťo, počkej, až vychladneš.
Kohout neposlouchal, napil se studené vody - a pak začal mít horečku: kuře bylo nuceno domů. Kuře běželo pro doktora, ten Péťovi předepsal hořký lék a kohout ležel dlouho v posteli.
Kohout se vzpamatoval na zimu a viděl, že řeka je pokryta ledem; kohoutek chtěl jít bruslit; a slepice mu říká: "Ach, počkej, Péťo!" Kohout sestru neposlouchal: válel se po ledě; led se prolomil a kohout spadl do vody! Byl vidět jen kohoutek.
Ranní paprsky
Rudé slunce se vznášelo k nebi a začalo posílat své zlaté paprsky všude – probouzelo zemi.
První paprsek vyletěl a zasáhl skřivana. Skřivánek se vzchopil, vyletěl z hnízda, vznesl se vysoko, vysoko a zazpíval svou stříbrnou píseň: „Ach, jak je dobře na čerstvém ranním vzduchu!
Druhý paprsek zasáhl zajíčka. Zajíček zakroutil ušima a vesele poskakoval po orosené louce: běžel si dát šťavnatou trávu k snídani.
Třetí paprsek zasáhl kurník. Kohout zamával křídly a zpíval: "Ku-ka-re-ku!" Kuřata odletěla ze svého zamoření, kdákala se a začala hrabat odpadky a hledat červy.
Čtvrtý paprsek zasáhl úl. Včela vylezla ze své voskové buňky, posadila se na okno, roztáhla křídla a „přibližuje-přibližuje-přibližuje!“ - odletěl sbírat med z vonných květů.
Pátý paprsek zasáhl malého lenocha v dětském pokoji: zasáhl ho přímo do očí, otočil se na druhý bok a znovu usnul.
Čtyři přání
Mitya sjel z ledové hory a bruslil na zamrzlé řece, růžový, veselý běžel domů a řekl otci:
Jak je to v zimě zábavné! Kéž by byla celá zima.
"Napiš mi své přání do kapsy," řekl otec.
Mitya to napsal.
Přišlo jaro. Mitya se dosyta rozběhl na zelené louce pro barevné motýly, natrhal květiny, běžel k otci a řekl:
Jaká je krása tohoto jara! Kéž by bylo ještě jaro.
Otec znovu vytáhl knihu a nařídil Mityovi, aby zapsal jeho přání.
Přišlo léto. Mitya a jeho otec šli do senoseče. Chlapec se celý dlouhý den bavil: rybařil, sbíral lesní plody, klopil se do voňavého sena a večer řekl otci:
Dneska mě to moc bavilo! Kéž by léto nekončilo.
A tato Mityova touha byla zapsána ve stejné knize.
Přišel podzim. Na zahrádce se sbíralo ovoce – červená jablka a žluté hrušky. Mitya byl potěšen a řekl svému otci:
Podzim je nejlepší období v roce!
Potom otec vytáhl svůj zápisník a ukázal chlapci, že totéž řekl o jaru, zimě a létě.
Varle někoho jiného
Brzy ráno vstala stará paní Daria, vybrala si tmavé, odlehlé místo v kurníku, dala tam košík, kde bylo na měkké seno vysneseno třináct vajec, a posadila na ně Corydalis.
Právě se rozednilo a stařena si nevšimla, že třinácté vejce je nazelenalé a větší než ostatní. Slepice pilně sedí, zahřeje si varlata, odběhne si oloupat zrní, napít se vody a vrátí se na své místo; dokonce vybledlé, chudák. A ona se tak rozzlobila, syčela, kvokala, že ani nenechala kohouta přijít, ale on opravdu chtěl vidět, co se tam v temném koutě děje. Slepice seděla asi tři týdny a z vajec se začala líhnout kuřátka, jedno po druhém: klovaly nosem do skořápky, vyskočily, setřásly se a začaly pobíhat, shrabovaly prach nohama , hledejte červy.
Později než všichni ostatní se ze zelenavého vejce vylíhlo mládě. A jak divně vyšel: kulatý, nadýchaný, žlutý, s krátkýma nohama a širokým nosem. „Mám zvláštní kuře,“ pomyslí si slepice, „kluje a nechodí jako my, má široký nos, krátké nohy, má jakoby klabonosé nohy, kolébá se z jedné nohy na druhou; .“ Slepice žasla nad svým kuřetem, ale ať to bylo cokoli, všechno to byl syn. A kuře ho miluje a stará se o něj jako o ostatní, a když uvidí jestřába, načechraje peří a roztáhne kulatá křídla pod sebe, aniž by rozlišovala, které nohy mají.
Slepice začala učit děti, jak vyhrabávat červy ze země, a vzala celou rodinu na břeh rybníka: bylo tam víc červů a země byla měkčí. Jakmile krátkonohé kuře vidělo vodu, skočilo přímo do ní. Kuře křičí, mává křídly, spěchá k vodě; kuřata se také trápila: běhala, rozčilovala se, pištěla; a jeden kohoutek vyděšeně vyskočil na oblázek, natáhl krk a poprvé v životě chraplavým hlasem zařval: "Ku-ku-re-ku!" Pomozte, říkají, dobří lidé! Bratr se topí! Ale bratr se neutopil, ale radostně a snadno, jako kus bavlněného papíru, plaval vodou a nabíral vodu svými širokými, plovacími tlapami. Na křik slepice vyběhla stará Daria z chýše, viděla, co se děje, a vykřikla: „Ach, jaký hřích, dal jsem slepě kuře pod kuře!
A kuře toužilo dostat se k rybníku: mohli ho odehnat násilím, chudák.
Konstantin Dmitrijevič Ušinskij
Žerty staré ženy-zimy
Stařenka-zima se naštvala, rozhodla se ze světla vymáčknout každý nádech. Nejprve se začala dostávat k ptákům: byla z nich unavená jejich křikem a pištěním.
Zima se ochladila, trhala listí z lesů a dubových lesů a rozhazovala je po cestách. Ptáci nemají kam jít; Začali se shromažďovat v hejnech a přemýšleli. Shromáždili se, křičeli a letěli přes vysoké hory, přes modrá moře, do teplých krajin. Vrabec zůstal a schoval se pod orly.
Zima vidí, že nemůže dohnat ptáky: napadla zvířata. Zasypala pole sněhem, naplnila lesy závějemi, stromy pokryla ledovou kůrou a posílala mráz za mrazem. Mrazy jsou horší než ty druhé, skáčou ze stromu na strom, praskají a cvakají, straší zvířata. Zvířata se nebála: některá měla teplé kožichy, jiná se schovávala v hlubokých dírách; veverka v dolíku hlodá ořechy, medvěd v doupěti saje tlapu; Zajíček skáče a zahřívá se a koně, krávy a ovečky už dlouho v teplých chlévech žvýkají hotové seno a pijí teplou pomazánku.
Zima zlobí ještě víc – dostává se k rybám: posílá mráz za mrazem, jeden krutější než druhý. Mrazy svižně běží, hlasitě klepou kladívky: bez klínů, bez klínů staví mosty přes jezera a řeky. Řeky a jezera zamrzly, ale jen shora, ale všechny ryby šly hlouběji do hlubin: pod ledovou střechou je jim ještě tepleji.
"No, počkej," myslí si zima, "chytím lidi a posílá mráz za mrazem, jeden naštvanější než druhý." Mrazy pokryly okna vzory; Klepou na stěny a na dveře, takže klády praskají. A lidé zapalovali kamna, pekli horké palačinky a smáli se zimě. Jde-li někdo do lesa pro dříví, oblékne si ovčí kožich, plstěné boty, teplé palčáky, a když se začne ohánět sekerou, dokonce se zapotí. Po silnicích, jako by se chtěly smát zimě, táhly kolony: koně pařili, taxikáři dupali nohama, plácali se v palčákách, škubali rameny a chválili mrazivé počasí.
Nejurážlivější na zimě se zdálo to, že se jí nebojí ani malé děti! Chodí bruslit a sáňkovat, hrají si na sněhu, dělají ženy, staví hory, zalévají je vodou a dokonce volají do mrazu: „Pojďte pomoct! Zima ze vzteku štípne jednoho chlapce za ucho, druhého za nos, dokonce zbělají a chlapec chytne sníh, natřeme ho - a jeho tvář se rozhoří jako oheň.
Winter vidí, že nic nesnese, a začne brečet vztekem. Z okapu začaly padat zimní slzy... zřejmě jaro není daleko!