Přírodní společenstva běloruského lesa a jeho obyvatel. Přírodní komunitní les: význam a popis
Plán hodiny na hodinu ekologie ve 3. třídě. Předchozí pervitin Člověk a svět
Téma lekce: Co je to přirozené společenství? Co je to ekologie?
Cíle lekce:
- vytvořit si představu o přírodním společenství, pojem „ekologie“, systematizovat a zobecnit poznatky o vztazích v přírodě;
— rozvíjet schopnost navazovat přirozené vztahy, předvídat důsledky narušení rovnováhy v přírodě člověkem;
— vytvořit podmínky pro utváření přesvědčení, že vše v přírodě je propojeno, že narušení přirozené rovnováhy člověka může vést ke smrti všeho živého, včetně člověka, že každý člověk je zodpovědný za zachování přirozených souvislostí.
Zařízení: kresby lesních rostlin, karty pro modelování spojení v lese, karty s úkoly, tabulka „Chráněná území“, výstava knih o národních parcích a rezervacích Běloruské republiky.
Postup lekce
1. Organizační moment
2. Kontrola domácích úkolů
Studenti se rozhodnou dokončit jakýkoli úkol z jakékoli úrovně sami.
1. stupeň | 2. stupeň | 3. úroveň |
1. Pojmenujte písmeno se správnou odpovědí Bažina je: A) pozemek, kde rostliny rostou v podmínkách nadměrné vlhkosti B) pozemek, kde jsou hlavními stromy stromy. | 1. Odpovězte na otázku: Na jaké životní podmínky jsou bahenní rostliny přizpůsobeny? | 1. Odpovězte na otázku: Co zažívají bažinaté rostliny v podmínkách nadměrné vlhkosti? |
2. Mezi uvedenými rostlinami podtrhněte slatinné rostliny: brusinky, borůvky, borůvky, divoký rozmarýn, borovice, rašeliník. | 2. Uvedené rostliny rozdělte do skupin: brusinky, borůvky, borůvky, jahody, divoký rozmarýn, orobinec, konvalinka, rosnatka, borovice. | 2. Rozdělte uvedené rostliny do možných skupin: brusinka, borůvka, borůvka, jahodník, divoký rozmarýn, orobinec, konvalinka, rosnatka, borovice, bříza, líska. |
3. Rostlinu zjisti z popisu: Kulaté malé načervenalé listy pokryté chloupky s velkými bublinami na koncích, které vylučují kapky lepkavé šťávy. | 3. Zdůrazněte, která z vyjmenovaných vlastností patří k brusinkám Listy jsou drobné, velké, kožovité, měkké, svrchu lesklé tmavě zelené, zespodu stříbřité s voskovým povlakem; stonky jsou krátké, dlouhé nitkovité; narůžovělé, tmavě červené bobule, kyselé, sladké. | 3. Zjistěte rostlinu podle popisu, opravte chyby v popisu. Velké, oválné, modromodré bobule s namodralým květem, uvnitř černé; listy jsou velké, oválné, svrchu tmavě zelené, vespod namodralé, pokryté namodralým voskovým povlakem. |
4. Doplňte větu. V bažině můžete potkat ptáky, jako jsou sovy,... | 4. Dokonči větu Mnoho brodivých ptáků má dlouhou... | 4. Doplňte věty A) Adaptace ptáků na život v bažině jsou: ... B) Většina bažinných rostlin má malé listy, což je adaptace na menší ... |
5. Doplňte chybějící slova Rostlina – komár – … – čáp | 5. Jak spolu souvisí tyto živé organismy: rostlina, užovka, žába, čáp, komár. | 5. Jak spolu souvisí tyto živé organismy: jeřáb, žába, komáři, rostliny, pakomáři, volavka. |
Úkoly první úrovně jsou odhadovány na 1 - 2 body, úrovně 2 - 3 - 4 body; třetí - 5 - 6 bodů. K vyhodnocení výsledků můžete použít následující tabulku:
Počet bodů | Označit | Počet bodů | Označit |
1 | 1 | 11 — 14 | 6 |
2 – 3 | 2 | 15 — 18 | 7 |
4 – 6 | 3 | 19 — 20 | 8 |
7 — 8 | 4 | 21 — 25 | 9 |
9 — 10 | 5 | 26 – 30 | 10 |
Počet úkolů lze snížit místo jednoho z těch, které jsou uvedeny v tabulce, studenti nabízejí otázky nebo úkoly k tématu, které sestavili.
3. Učení nového materiálu
Odpovědi na otázky z učebnice.
Hra "Hledej spojení"
Na tabuli nebo na kartičky jsou napsány dvojice slov, mezi kterými žáci hledají souvislosti:
Nádrž - ryby; les - stromy, strom - datel, šiška - datel, veverka - kuna, dub - myš, les - houba, louka - motýli; bažina - žába; dub - sojka; jezero je bezzubé, květina je motýl.
— Uzavřete, jaké typy spojení se zde promítají (není třeba vysvětlovat souvislosti v každé dvojici objektů).
Na základě hry se aktualizuje vědomí, že mezi rostlinami a zvířaty existují „bydlení“ a potravinové vazby.
Formulace tématu lekce
— Jaké přírodní domy se v této hře jmenují?
Karty se slovy jsou umístěny na desce: les, louka, bažina, rybník.
— Tyto přirozené domovy se nazývají přírodní společenství.
Karta se objeví na herním plánu nad již vystavenými kartami. Přírodní společenstva.
— Jak rozumíte slovu „komunita“?
- Prohlédněte si obrázky v učebnici, které odrážejí potravní souvislosti na louce, v jezírku (práce ve dvojicích) a zjistěte, jak spolu vyobrazené organismy souvisí.
Závěr: rostliny a živočichové jsou propojeni potravním spojením.
„V lese také žijí všechny rostliny a zvířata pohromadě. Pojďme to dokázat. Pojďme simulovat nám již známé lesní „podlahy“.
Na tabuli jsou kresby lesních rostlin uspořádané ve třech řadách (pokud kresby nejsou, zapisují se názvy rostlin). Studenti identifikují rostliny v horní řadě (první vrstva) a zkontrolují, zda jsou tam všechny rostliny; pokud jsou chyby, jsou opraveny. Následující dva řádky se kontrolují stejným způsobem.
— Mohly by rostliny žít v lese, aniž by byly umístěny v různých vrstvách?
— Uzavřete, proč některé rostliny rostou v horní vrstvě, jiné ve druhé a třetí?
— Vrstvení je tedy přizpůsobením rostlin společnému soužití.
Didaktická hra „Pavoučí síť“ (práce ve dvojicích)
Na kartách (stejně jako na tabuli) je studentům nabídnuto následující schéma:
- Pomocí tužky nakreslete spojení, která existují mezi označenými objekty.
Diskuse k dosaženým výsledkům na základě schématu na tabuli (schéma je sestrojena pomocí připravených kartiček, spoje jsou na tabuli nakresleny křídou).
— Co vám výsledná kresba připomíná?
- Jaký závěr vám výsledný web umožňuje vyvodit?
— Podívejte se na obrázek potravní sítě v dubovém lese v učebnici a odpovězte na otázku v učebnici.
Závěr: v přirozeném společenství se potravní řetězce proplétají a tvoří jednu potravní síť.
- A znovu se vrátíme ke schématu na tabuli a probereme otázku: Co se stane, když v lese zmizí všichni hmyzožraví ptáci?
Když žáci odpovídají, učitel ze schématu odstraní kartičky s názvy rostlin a živočichů.
Na desce se objeví schéma.
- Komentář k diagramu pomocí textu učebnice:
Během procesu komentáře je diagram doplněn o zobecňující materiály:
— Co se stane, když rostliny nedostanou živiny, dostatek vody, světla a tepla?
— Co se stane, když rostliny zmizí?
— Co se stane, když býložravci zmizí?
— Co se stane, když zmizí mikroorganismy a brouci?
— Proč je nutné znát souvislosti, které v přírodě existují a proč by se neměly přerušit?
- Porovnejte svůj závěr s textem učebnice.
Čtení textu z učebnice
— Jaký význam má nauka ekologie pro člověka?
- Ekologie tedy odpovídá na otázku, proč a jak potřebujeme chránit přírodu a souvislosti, které v ní existují.
— Na základě tabulky zjistěte, jak se přírodní rezervace liší od přírodních rezervací a národních parků:
Chráněné oblasti
Pracujte na úkolech pod nadpisem „Důvod“ (práce ve dvojicích).
4. Upevňování naučeného
- Přečtěte si závěr učebnice.
Zadání pro zájemce: připravte reportáž o některém z národních parků nebo rezervací Běloruské republiky.
Viz také lekce:
Aby vám nic, co se děje a je zveřejněno na blogu, neuniklo, přihlaste se k odběru. A nezapomeňte zanechat svůj komentář níže 😉 Vážím si vašeho názoru!
Lekce na téma člověk a svět
Téma: „Flóra a fauna. Co je to přirozené společenství?
Cíle lekce:
1 ) vzdělávací
začít utvářet koncept přírodního společenství, ve kterém se propojuje živá a neživá příroda;
přesvědčit školáky, že narušení těchto vazeb provázejí výrazné změny v jakémkoli přirozeném společenství.
2) rozvíjející se
rozvíjet dovednosti: pozorovat, analyzovat, porovnávat, vyvozovat závěry a závěry, dělat úsudky.
3) vzdělávací
pomoci žákům naučit se budovat své chování v přírodě na základě znalosti vztahů v ní a vhodného posouzení možných důsledků jejich jednání.
Průběh lekce:
1. Organizační moment. (snímek 1)
Chlapi! Dnes je nádherný den, protože svítí sluníčko, které všechny miluje a hřeje.
Představte si malou hvězdu ve svém srdci. Mentálně nasměrujte paprsky, které přenášejíláska, mír, dobrota .
Nyní nasměrujte paprsky, které nesouzdraví, radost, teplo, světlo, něha, náklonnost .
Naše hvězda je velká jako slunce.
Posaďte se.
Děti, chci, abyste si zapamatovali, co teď cítíte, a vzali si s sebou dovednosti naslouchat a slyšet, přemýšlet a zobecňovat.
Dnes ve třídě budu potřebovat vaši pozornost, podporu a pomoc.
Zavřete oči, skloňte hlavu a poslouchejte slova:
„Když zavřeme oči, nic neuvidíme. Předtím nebylo nic kromě tmy. A bylo to tak, dokud se neobjevila modrá třpytivá koule – to je země. Život začíná... Svět se oslnivě třpytí. A jak je důležité, aby to pokračovalo navždy." (otevři oči)
Co potřebujeme ve třídě? (snímek 2)
- Pracujte společně.
- Umět si navzájem naslouchat.
- Poslouchejte ostatní bez přerušování,
pozorně.
- Umět rozdělit povinnosti
mezi sebou, jasně znát podíl práce
každý.
- Umět vyjednávat a pomáhat
k sobě navzájem.
2. Kontrola návrhu: (Test) na téma „Řeky a jezera“ (snímek 3)
Řeka je vodní útvar, který má zdroj a ústí.
2. Prohlubeň, kterou protéká řeka, se nazývá kanál.
3. Začátek řeky se nazývá ústí.
4. Vypouštění podzemní vody na povrch se nazývá zdymadlo.
5. Malé řeky, které se vlévají do velkých, se nazývají přítoky.
3. Miniprojekty studované ve skupinách: (snímky 4, 5, 6)
Skupina 1 – jezero Naroch
Skupina 2 – jezero Svityaz
Skupina 3 – řeka Neman
Jezero Naroch- „perla“ běloruské země. Je tak obrovský, že se protější břeh za oblačného počasí ztrácí v oparu a pak se zdá, jako byste stáli na břehu tajemného starověkého moře, které se nachází v oblasti Myadel, povodí řeky Naroch, na území národní park Naroch. Je součástí skupiny jezer Naroch a je rekreační oblastí. Je to největší přírodní nádrž v Bělorusku. Jeho rozloha je 79,6 km2. Hloubky v Narochu jsou přitom malé – v průměru 8,9 metru.
Dá se s jistotou říci, že jezero Naroch je na prvním místě v Bělorusku, pokud jde o čistotu a průhlednost vody. Dno pokryté pískem a kamenem je vidět v létě do 5-7 metrů a v zimě do 10 metrů. V úlovcích obvykle dominují cejni, štiky a plotice. V jezeře je i úhoř
Pro zachování bohatství jezera je zajištěn soubor ochranných opatření - kolem jezera je vyčleněno pásmo ochrany vod se zvláštním režimem pro využívání přírodních zdrojů.
Voda v jezeře Naroch je překvapivě čistá a průhledná. Za jasného, bezvětrného počasí můžete v hloubce šesti metrů snadno spatřit četné obyvatele jezera, a pokud budete mít štěstí, můžete kromě bezútěšných, okounů, plotic a štik spatřit i sumce.
Jezero se vyznačuje bohatým hnízděním vodního ptactva a v jeho okolí, pro Bělorusko vzácným, je labuť velká, rybák malý, orel a potápka malá.
Jezero Svityazse nachází v povodí řeky Molchad, téměř v centru Novogrudokské pahorkatiny, 3 km jihovýchodně od obce Valevka, oblast Grodno. Jeho rozloha je asi 170 hektarů a má kulatý tvar. Ze Svityazu vytéká říčka Svorotva. Do jezera nevtékají žádné povrchové vodní toky (řeky ani potoky). Jezero je orámováno masivním smaragdovým náhrdelníkem – hustým prstencem lesa o šířce kilometr. V roce 1970 bylo jezero Svityaz a okolní oblasti prohlášeny za ekologickou rezervaci. Na břehu jezera se nachází sanatorium.
Zde, dokonce i v jezeře, je mnoho reliktních rostlin, které by se právem daly nazvat „krály“ – Lobelie Dortmanova, pružná najáda, růžkatec jezerní a vzácná jednokvětá pobřežní rostlina.
Nejzáhadnější se však zdá být přítomnost velmi vzácné rostlinné formy, která roste pouze na ostrově Jáva, v jezeře a zdejší stanoviště měkkýše známého pouze jezerům ve Francii, Belgii a Německu.
Jezero Svityaz bylo vyhlášeno přírodní rezervací spolu s lesní plochou 847 hektarů. Zde se na malých plochách střídají smíšené výsadby dubu, smrku, habru, jasanu, javoru a osiky s čistými borovými, olšovými a březovými lesy, které tvoří více než 25 různých druhů lesů.
V zachovalých lesích je spousta borůvek, brusinek, jahod; na rašelinných loukách jsou zajímavé hmyzožravé rostliny - rosnatka okrouhlolistá a máselnice obecná, v lesních houštinách mezi pestrou bylinnou vegetací - vzácné orchideje.
Neman, která regionem protéká, je třetí největší řekou v Bělorusku. Jeho celková délka je 937 km a v regionu Grodno - 360 km.
Začíná pod názvem Nemanets na Stolbtsovské pláni. , protéká Minsk a Grodno regiony Běloruska. Teče do Baltského moře.
Kanál je klikatý, je zde mnoho mělčin a trhlin, písečné ostrovy. Šířka v některých místech dosahuje 640 m.
Nad městem Grodno šířka údolí v některých místech nepřesahuje 300-400 m a hloubka dosahuje 35-45 m. Řeka zde připomíná rychlý horský potok. Jeho břehy jsou posety oblázky a velkými balvany. V korytě tvoří balvany často skutečné peřeje. Svahy údolí jsou proříznuty četnými hlubokými roklemi.
Neman je napájen rozbředlým sněhem, deštěm a podzemní vodou. Při jarních povodních se hladina vody v řece zvedne o 2-3 m i více. U Grodna stoupá stoupání vody na jaře 8 m. V létě a na podzim dochází po vydatných deštích ke krátkodobým povodním.
Zamrzá v druhé polovině prosince a otevírá se ve 3. dekádě března. Maximální tloušťka ledu je 65 cm Jarní ledový drift trvá 7-15 dní. Jarní povodeň probíhá v několika vlnách. Průměrný vzestup hladiny vody o 4 m se zvyšuje po proudu.
Vyskytuje se zde okoun, štika, plotice, cejn, karas, bělohlavý a cenný druh - candát.
Na řece stojí města Grodno, Mosty, Stolbtsy
Podle vědců byla před více než milionem let na místě Nemana prastará řeka. Později toto území opakovaně pokrývaly ledovce postupující ze Skandinávie. Ale když ustoupili, byl Neman znovu a znovu oživován a dostal se do moře. Lidé se poprvé objevili na březích řeky asi před 11-12 tisíci lety.
Neman je splavná řeka. Pravidelná plavba spojuje Grodno s litevským městem Druskininkai a při velké vodě se nad soutokem řeky Bereziny do Nemanu vynořují říční lodě se dřevem, stavebním materiálem a dalším nákladem. Na Nemanu (poblíž města Kaunas, Litevská republika) je také vodní elektrárna. Před vodní přehradou se nachází velká nádrž, která se nazývá Kaunaské moře.
4. Teď, kluci, chci, abyste se podívali na film a přemýšleli o tom, o čem budeme dnes ve třídě mluvit?
(video o přírodě)
Hra „Řekni slovo“ (snímek 7–8)
Podívej, můj drahý příteli,
Co je kolem?
Obloha je světle modrá,
Zlaté slunce svítí,
Vítr si hraje s listím,
Na obloze pluje mrak
Pole, řeka a tráva,
Muž a roční období -
Je to všechno příroda kolem.
5. – Aktualizace znalostí (snímek 9–11)
co je to příroda? (To je vše, co nás obklopuje, co není vyrobeno lidskou rukou).
Na jaké dvě skupiny se příroda dělí? (Živé a neživé).
Jaké předměty jsou považovány za živou přírodu? (Lidé, rostliny, zvířata, houby a mikrobi).
A jaké předměty patří do neživé přírody? (Slunce, vzduch, voda, úleva).
Existuje vztah mezi živou a neživou přírodou? (snímek 12)
Vidím, že je pro vás obtížné odpovědět na tuto otázku, takže začněme pracovat ve skupinách,koneckonců společně jednodušší řešení problémů.
6. Práce ve skupinách. Učení nového materiálu.
Každá skupina má sady obrázků znázorňujících předměty přírody a jednoduše předměty přírody.
1) Prohlášení o problému (snímek 13)
Máme jeden problém. Musíte vybrat to, co považujete za vhodné přírodní objekty pro konkrétní oblast. V průběhu práce můžete po dokončení práce konzultovat, zástupci skupin prokážou, proč se právě tyto přírodní objekty v této oblasti nacházely.
První skupina má les.
Druhý má řeku.
Třetí má bažinu.
Jakmile budete připraveni, seberte kartu s červeným kruhem.
2) Řešení problému
Jsou všichni připraveni?
Slovo udělíme skupině, která splnila úkol jako první.
Pojmenujte všechny objekty, které byly klasifikovány jako les? Proč?
Proč jsi tam dal tu veverku?
Může veverka existovat bez lesa?
A jaké předměty se ukázaly jako nadbytečné? (Ryba).
Proč? (Nemůže žít bez vody, řas)
Slovo dáváme skupině, která úkol dokončila jako druhá.
Jaké přírodní objekty řadíte mezi bažiny? (brusinka, volavka, žába, rašelina).
Které předměty byly nadbytečné? Proč? (Ježek - protože žije na suchém území, žere myši a houby, které se v bažině nenacházejí).
Dáváme slovo zástupci třetího týmu:
Jaké objekty jste klasifikovali jako území řeky? (Ryby, řasy, oblázky).
Jaké předměty jsou nadbytečné? (Veverka).
Proč?
7. Zobecnění (snímek 14 - 15)
Kluci, právě jste nám řekli, jak je vše v přírodě propojeno a sjednoceno.
Tato jednota živé a neživé přírody, která se vyvíjí za určitých podmínek prostředí, se nazývápřirozené společenství.
Je jich hodně: louka, jezero a pole.
O jakých komunitách ve skupinách mluvili? (O lese, o bažině, o řece).
Více o přírodních společenstvech se dozvíte v následujících lekcích.
A teď, kluci, majitel lesa „Lesovichok“ vás zve k odpočinku.
8. Tělesná cvičení (hudební lesní tělesná cvičení)
9. Práce s učebnicí
Otevřete si učebnici a najděte odpověď na otázku – Co je to přirozené společenství?
Takže lidi, co je to přirozená komunita? (Toto je jednota živé a neživé přírody, která se vyvíjí za určitých podmínek prostředí.
Hra „Kdo je ten lichý“ (snímek 16 – 17)
Pracujte ve dvojicích
10. Les je hlavní přírodní společenství Běloruska (snímek 18)
Rostliny a zvířata lesů jsou spojeny neviditelnými vlákny - potravními spoji. (str. 44)
11. Člověk je součástí přírody (snímek 19)
Příroda, jako zraněný pták, křičí a žádá o pomoc! Musíme vědět, jak zachovat přírodní zdroje pro ty, kteří budou žít na Zemi po nás.
Lidé na Zemi hospodaří již dlouhou dobu. Staví města, silnice, obdělávají pole. To vše je nutné. Ale k tomu musíme zničit lesy. Stromy se kácí i kvůli dříví, které lidé potřebují. To je důvod, proč každý rok na Zemi zbývá méně lesů.
Vzduch a voda jsou stále více znečištěné. A víme, že jsou nezbytné pro život rostlin, zvířat a lidí. Ale z továren a továren se do vzduchu dostává kouř a do řek a jezer odpadní voda s různými škodlivými látkami...(snímek 20).
V první řadě musíte dodržovat pravidla chování v lese, na louce a na řece. Pojďme si tato pravidla zopakovat.
1. (Snímek 21) Na výletech, túrách a procházkách nelámejte větve stromů a keřů! Rostlina je živý tvor a větve jí spolu s listy pomáhají dýchat, uvolňují do vzduchu kyslík a zachycují prach. Kde je mnoho rostlin, je snadné dýchat!
2. (Snímek 22) Nepoškozujte kůru stromů. Pochopte, že je to bolí! Přestanou růst a na dlouhou dobu bolestivě umírají, ale nedokážou o tom mluvit.
3. (Snímek 23) Netrhejte květiny v lese a na louce! Květina ve váze je přece vězeň odsouzený k smrti. Ať tento zázrak potěší oko, omladí srdce a duši těch, kteří přijdou po nás. Právě zvyk trhat květiny vedl k vyhynutí mnoha rostlinných druhů.
4. (Snímek 24) V lese se snažte chodit po cestičkách, abyste nesešlapali trávu a půdu. Populární moudrost říká: „Jeden člověk zanechá v lese stopu, sto lidí opustí cestu a tisíce opustí pustinu.“
5. (Snímek 25) Nemůžete brát vejce z hnízd, ničit mraveniště, kopat díry a rušit lesní obyvatele.
6. (Snímek 26) Nedělejte oheň v lese, pokud to není nutné! Ohniště jsou rány v lesní půdě. Trvá 15–20 let, než se zahojí. Z ohně může vzniknout oheň!
7. (Snímek 27) Houby, ani nejedlé, neklepejte. Kdo sráží muchovníky klackem, ten si lesa neváží, nerozumí mu. Muchomůrky pomáhají růst veverkám, losům a strakám.
8. (Snímek 28) V lese je zakázáno zapínat magnetofony na plný výkon, vydávat křik a hluk. To způsobuje, že zvířata a ptáci opouštějí své nory a hnízda. Je třeba si vážit a chránit věčné moudré ticho, umět naslouchat kouzelným zvukům lesa.
9. (Snímek 29) Nenechávejte po sobě v lese nepořádek. Pamatujte! Opuštěný papír se rozloží za 2 roky, plechovce minimálně 70 let, igelitový sáček vydrží velmi dlouho, protože na Zemi nejsou žádné bakterie, které by ho dokázaly zničit, a kousek skla za slunečného počasí může fungovat jako čočkou a způsobit lesní požár.
Shrnutí lekce. Báseň:
Na naší pozemské kouli,
Kde jsme se narodili a žijeme,
Kde je letní rosa v trávě?
A modré nebe
Kde je moře, hory, stepi, les -
Plné tajemných zázraků.
Šedý vlk se toulá lesem a rozkvétá tenká konvalinka,
Ve stepi je péřová tráva jako jemné hedvábí,
Vánek kartáčuje.
Na skalách hřmí vodopád a cákance létají jako duha.
A v modrém moři je tlustá velryba -
Velký jako dům, spící na vlnách.
Neničte tento svět
Dívky a chlapci
Jinak tyhle zázraky
Zůstanou pouze v knize.
Takže v pramenech je Narzan.
Z mýtiny - jahody,
Buďte opatrní jako Tarzan
Spřátelte se s divokou přírodou.
Jsi také součástí jejích zázraků,
A les se pro tebe zatemní,
A jasná řeka teče,
A na jaře kvete šeřík.
A musíme to zkusit
Nemůžeme se s tím rozloučit.
Lesy jsou rozsáhlé oblasti, kde vedle sebe žijí různé rostliny a živočichové. Hlavní složkou lesů jsou stromy. Důležitou roli v tom hrají keře, trávy, mechy, lišejníky, houby, mikroorganismy a živočichové. zabírají asi 28 % rozlohy Země.
Charakteristika a typy lesů
Smíšený les
Lesy se obvykle dělí na listnaté, smíšené a jehličnaté. V obou se nacházejí velké zalesněné plochy. Vegetace je blízce příbuzná, proto se každý typ lesa vyznačuje svými vlastními zástupci flóry a fauny.
Trvá staletí, než se vytvoří přirozený les. Pravidelně do něj pronikají nové typy vegetace, které se přizpůsobují životu v nových podmínkách. Druhové složení lesů závisí také na vnějších faktorech, jako je složení půdy a klimatické podmínky.
Jaké organismy tvoří lesní společenstvo?
Hlavním znakem lesního přirozeného společenstva je jeho vrstvení. Stromy, keře a trávy jsou uspořádány v určitých vrstvách. Rostliny si tak vytvářejí určitou architekturu, které se přizpůsobují. V závislosti na počtu úrovní mohou být komunity jednoduché nebo složité.
Lesní flóra
Svítání v jarním lese
Smíšené lesy jsou považovány za nejudržitelnější systém listnatých a jehličnatých druhů tvoří symbiózu. Roste zde dub, habr, buk, borovice a smrk. Keřové patro obsahuje lísku, javor, jeřáb a třešeň ptačí. Nižší vrstva je obsazena rostlinami odolnými vůči stínu, mechy a houbami.
Dominantními jehličnany jsou jedle, borovice, modříny a cedry. Tyto stromy potřebují chladné klima. Na střední úrovni najdete dřín, jalovec, javor klasnatý a zimolez. Svět bylinných rostlin představuje kopřiva, kapradina, vlaštovičník a jahodník. Kůra stromů je pokryta mechy a lišejníky.
Horní vrstvu listnatých lesů tvoří duby, javory, jilmy a jilmy. Podrost tvoří zimolez, euonymus a různé ovocné keře. V travním porostu převládá vijačka, ostřice, plicník, sněženka.
Největší je pozorován v tropických lesích. Stromy horního patra dorůstají až 80 m. Jejich větve jsou propletené révou a epifyty. Rostlinná hmota je velmi silná.
Lesní fauna
Pár jelenů
Tropické lesy mají největší rozmanitost fauny ze všech lesů na světě. Žijí v korunách stromů a jsou vynikajícími lezci. Nejpočetnější jsou jaguár a puma. V tropech je mnoho obojživelníků.
Lesní společenstva mírného pásma jsou řidší v rozmanitosti zejména flóry a fauny. Typickými představiteli biogeocenóz jsou veverky, kuny, rosomáci, zajíci, bobři, divočáci, jeleni a losi. Svět predátorů představují tygři, vlci, lišky a medvědi. Ptáci obývají střední vrstvu stromů.
Ekologické souvislosti lesního společenstva
lesní ekosystém
Les je složitý, všechny složky na sobě závisejí. Soužití některých rostlin nelze nazvat poklidným. Soutěží o věci, jako je sluneční světlo, voda a půda. Stromy, keře a trávy přeměňují sluneční energii na organickou hmotu. Zvířata jedí také rostliny. Saprofyty jsou zodpovědné za rozklad organické hmoty na jednoduché látky.
Význam lesního společenství pro člověka
Pěší turistika v lese
Les produkuje čistý vzduch, poskytuje vodu, blahodárně působí na lidské zdraví a reguluje. Zelené plochy snižují obsah prachu a škodlivých látek v ovzduší, zachovávají a udržují početnost živočichů a chrání území před negativními geologickými faktory. Lesní společenství navíc lidem poskytuje dřevo, bez kterého si náš život jen těžko dokážeme představit.
Vliv člověka na les
lesní požár
Rozkvět lesního společenství brzdí intenzivní orba půdy a výstavba měst a silnic. Nekontrolované používání vede k vyčerpání lesů. Systematické účinky mají škodlivý účinek. Mnoho živočišných druhů je v důsledku lidského pytláctví na pokraji vyhynutí.
Společenská ochrana lesů
Ochrana lesa
Nejúčinnějším opatřením pro zachování zelených lesů je vytváření a. Na těchto územích je zakázána jakákoli lidská činnost a lesní společenství může existovat podle vlastních zákonů. Totální odlesňování však vede k tomu, že všechny lesy potřebují ochranu, jinak v blízké budoucnosti zmizí z povrchu Země. Každý člověk by se měl o tento křehký ekosystém starat. Nesmíte vyvolávat požáry, ubližovat zvířatům nebo se zapojit do nekontrolovaného shromažďování.
Přírodní společenství „Les“ je překvapivě rozmanitý ekosystém, který zahrnuje velké množství živočišných a rostlinných druhů. Les lze přirovnat k živému organismu s velmi složitou strukturou, který žije podle vlastních pravidel. Každý člen této komunity je spojen s ostatními tím nejintimnějším způsobem.
Charakteristika lesního společenstva
Les je jednou z nejdůležitějších složek biosféry, hlavním produktem přírody. Lesy jsou rozšířeny po celé zeměkouli a lze je nalézt na každém kontinentu kromě jednoho – Antarktidy. Zabírají asi 30 % veškeré půdy a jejich rozloha je více než 4 000 milionů hektarů. Většinu lesů na Zemi zabírají tropické a subtropické džungle.
Rýže. 1. Les.
Lesní společenství je jedním z nejstarších na planetě a jeho formování začalo před mnoha miliony let. V této době byly lesy vystaveny různým silným vlivům, díky nimž získaly svůj moderní vzhled.
Je jich několik typy lesů :
- Panenské lesy - oblasti přírody, kam nikdo nikdy nevkročil. Takových lesů je na Zemi každým rokem méně a méně.
- Spontánní přirozené lesy - jsou vytvořeny přírodou, ale k jejich konečnému formování dochází vlivem přírodních živlů a člověka.
- Přírodní lesy - částečně regulované lidmi. Na jejich území může docházet k mýcení podrostu a lovu.
- Umělé lesy - jsou zcela vytvořeny lidskou rukou. Na velkém pozemku jsou vysazeny určité druhy stromů, které jsou na farmě potřeba nebo jsou nutné pro zvýšení početnosti určitého druhu zvířat.
Charakteristickým znakem každého lesního společenstva je jeho vrstvení. Nejvyšší patro je obsazeno velkými a vysokými stromy. Pod jejich hustými korunami se tvoří zvláštní prostředí, které se v otevřených prostranstvích nenachází.
Všechny stromy se snaží co nejvíce natáhnout nahoru, aby získaly více slunečního světla. Jejich větve začínají vysoko od země, kmeny jsou velmi protáhlé a koruny jsou poměrně úzké. Charakteristickým rysem lesa je nelítostná konkurence mezi stromy.
Rýže. 2. Horní vrstva jsou nejvyšší stromy.
Pod vysokými stromy je střední vrstva: keře (podrost). Pak následuje nižší vrstva: různé trávy, mechy.
TOP 4 článkykteří spolu s tím čtou
Flóra a fauna lesního společenstva
V závislosti na přírodní zóně mohou být lesy jehličnaté, smíšené, listnaté, tropické a subtropické. Od toho se odvíjí i druhová skladba porostů. V lesích mohou růst různé stromy: borovice, jedle, smrk, bříza, cedr, dub, lípa, vrba a mnoho dalších. Mezi keři jsou rozšířeny šípky, rybíz, maliny, zimolez, ostružiny. Mezi nízké lesní rostliny patří kapradiny, jahody, brusinky a borůvky. V lese roste také spousta mechů a hub.
Pokud mluvíme o zvířatech přirozeného společenství „Les“, měli bychom zmínit medvěda, tygra, vlka, rysa, rosomáka - to jsou velcí lesní predátoři. Mezi velké býložravce patří los, jelen, srnec a divoká prasata. V lesích je spousta velkých i malých hlodavců a různého ptactva. Nejběžnějším druhem v lese je ale různý hmyz.