Poetické jaro. Shrnutí lekce mimoškolního čtení "Literární obývák "S láskou k přírodě"" Jak nazvat literární obývák o jarních květinách
Taťána Semenová
Shrnutí literárního a hudebního salonku „Jarní kapky“
Cíl: Seznamte děti s hudební kulturou dostupnou dětem. Sbírejte zkušenosti z hudebních dojmů v procesu poslechu.
Rozvíjet estetické emoce, pocity, zážitky. A tak- stejný: pozornost,
sluch, hudební paměť.
Vychovat:
láska a zájem o píseň, tanec a poezii.
Průběh lekce
K písni „Přichází červené jaro“ hudba Olifirovy děti vstoupí do sálu a začnou tančit.
Přednášející: Pod hlasem kapky
Ptáci dorazili
Zelené šátky
Oblékli si březové šortky.
Špačci spěchají k ptačím budkám
Všichni nemohli spát
Což znamená, že k nám znovu přišla
Nádherný. Jaro!
Píseň: „Hlasitě kapou kapky»
Přednášející: Děti, pojďte do naší hudební místnosti obývací pokoj a sedět
židle. První jarní měsíc je březen.
Ve slunci temný les zářil
V údolí řídká bílá pára
A zazpíval ranou píseň
V azuru zvoní skřivan.
Poslouchejte hudbu, která se jmenuje "Skřivan" Tuto hudbu napsal velký ruský skladatel P.I. Poslouchejte, jak zvuky hudby přenášejí jasný a jemný hlas skřivana. Poslech hudby je doprovázen diapozitivy na televizní obrazovce.
Přednášející: Děti, na mém stole jsou obrázky ptáků. Najděte a řekněte mi stěhovavé ptáky (skřivan, špaček, vlaštovka) Druhý měsíc je duben. Poslouchej hudbu a řekni mi, jak se jmenuje? Co jsme s tou hudbou udělali? (odpovědi dětí) Přesně tak, k této hudbě se říká "Sněženka" naše děvčata na oslavě tančila. Dívky vystupují tanec: "sněženky"
Učitel čte báseň:
V lese, kde se tísnily břízy,
Modré oko se podívalo na Sněženku.
Nejprve kousek po kousku,
Natáhl svou zelenou nohu,
Pak jsem se protáhl
S vypětím všech svých sil
A zeptal se tiše:
Vidím, že počasí je teplé a jasné!
Řekni mi, je pravda, že je jaro!
Báseň je doplněna promítáním diapozitivů na televizní obrazovce.
Přednášející: Třetím jarním měsícem je květen.
Nyní slavíci zpívají ve větvích břízy,
Na loukách zpívají vážky, na polích potůčky.
Přichází čas, zvonivý, melodický, kvetoucí. Brzy budou stromy pokryty mladými listy. První kvetoucí jarní květiny. Tento měsíc volají všichni "kvetoucí květen". Poslechněte si ukázku z díla P.I "Květinový valčík".
Přednášející:Naše setkání v muzikálu obývací pokoj skončil. Poslouchali jsme hudbu ruského skladatele P.I. Čajkovského, četli poezii, povídali si o prvních ptácích, kteří přiletěli, květinách a přicházejícím jaru. Nyní se všichni postavme a představme si, že jsme s vámi "ptactvo", ukažte, jak se těší na příchod jara.
Děti sedí volně po chodbě a předstírají "Ptačí tanec" na stejnojmennou hudbu N. Rimského-Korsakova.
Publikace k tématu:
Začátkem března se v našem předškolním vzdělávacím zařízení konala výstava dětských kreseb „Kapky jara“. Kluci se toho zúčastnili s velkou chutí.
„Jaro se k nám rychlými kroky blíží a závěje tají pod jeho nohama. Na polích jsou vidět černé rozmrzlé skvrny. Jaro má zjevně velmi teplé nohy.“ Každý.
Cíl: Pokračovat v seznamování dětí s přírodním fenoménem jara, jeho charakteristickými rysy (slunce jasně svítí, sníh taje, objevuje se sníh.
Shrnutí integrované lekce v přípravné školní družině „Jarní kapky“ Shrnutí integrované lekce v přípravné školní skupině „Jarní kapky“ Připravila učitelka Natalya Aleksandrovna Litvinová.
Průběh lekce
K písni „Přichází červené jaro“ hudba Olifirovy děti vstoupí do sálu a začnou tančit.
Přednášející: Pod hlasem kapky
Ptáci dorazili
Zelené šátky
Oblékli si březové šortky.
Špačci spěchají k ptačím budkám
Všichni nemohli spát
Což znamená, že k nám znovu přišla
Nádherný. Jaro!
Píseň: „Hlasitě kapoukapky » konkurz s prezentací
Přednášející:
První jarní měsíc je březen.
Ve slunci temný les zářil
V údolí řídká bílá pára
A zazpíval ranou píseň
V azuru zvoní skřivan.
Poslouchejte hudbu, která se jmenuje "Skřivan" Tuto hudbu napsal velký ruský skladatel P.I. Poslouchejte, jak zvuky hudby přenášejí jasný a jemný hlas skřivana. Poslech hudby je doprovázen diapozitivy na televizní obrazovce.
Přednášející: Děti, tady jsou obrázky ptáků. Najděte a řekněte mi stěhovavé ptáky (skřivan, špaček, vlaštovka) Druhý měsíc je duben. Poslouchej hudbu a řekni mi, jak se jmenuje? Co jsme s tou hudbou udělali? (odpovědi dětí) Přesně tak, k této hudbě se říká "Sněženka"
Pojmenujte, jaké příznaky jara znáte:(odpovědi dětí). Výborně, kolik znamení znáš o jaru?
Na jaře slunce jasně svítí a posílá na zem spoustu tepla. Dny se prodlužují a noci zkracují. Jarní žár roztával sníh a roztával půdu. Voda z tání stékala v malých potůčcích a bouřlivých bystřinách. Zaléval půdu a spolu s jarním teplem probudil rostliny z dlouhého zimního spánku. Na rozmrzlých plochách vykvetly první jarní květiny. Poupata na stromech nabobtnala a tráva zezelenala. Zvířata a hmyz se po zimním spánku probouzejí. Poslouchejte, jak ptáci zpívají na jaře.
Dítě
V lese, kde se tísnily břízy,
Modré oko se podívalo na Sněženku.
Nejprve kousek po kousku,
Natáhl svou zelenou nohu,
Pak jsem se protáhl
S vypětím všech svých sil
A zeptal se tiše:
Vidím, že počasí je teplé a jasné!
Řekni mi, je pravda, že je jaro!
Báseň je doplněna promítáním diapozitivů na televizní obrazovce.
Sníh taje, potoky, kapky -
Je tu jaro v akvarelu. (Dítě)
(Dítě)
Duben! Duben!
Na dvoře zvoní kapky.
Potoky protékají poli,
Na silnicích jsou louže.
Mravenci brzy vylezou
Po zimním nachlazení.
Medvěd se proplíží
Přes husté mrtvé dřevo.
Ptáci začali zpívat písně
A sněženka rozkvetla.
3 dítě
Celou zimu
Bílý sníh
Belel,
A v březnu jsem vzal
A zčernal.
Zčernal frustrací
Jací lidé
Slunce je vítáno!
Přednášející: Třetím jarním měsícem je květen.
Nyní slavíci zpívají ve větvích břízy,
Na loukách zpívají vážky, na polích potůčky.
Dítě
Sníh už taje, potoky tečou,
Skrz okno bylo cítit jaro...
Slavíci budou brzy pískat,
A les se oblékne do listí!
Čistý nebeský azur,
Slunce bylo teplejší a jasnější,
Je čas na zlé vánice a bouře
Už je to zase dlouho...
Hra „Co jsem slyšel v lese“
Co jsem slyšel v lese
Neřeknu ti to, ale ukážu ti to.
Vánice a vánice utichly
Slunce začalo více hřát (maracas)
A v roklích začaly potoky zpívat
Probuď se, dost, dost spánku (zvonky)
Ptáci vesele zpívali
Hlasitě zvonily trylky (pískání).
Sova zde děsivě křičí
Hlídá kořist (flétna)
Veselý datel na borovici
Utěsnil dům veverky (klacky)
Někomu běhaly nohy
A větvičky praskaly (rubl)
Co jsme slyšeli v lese?
Řekli jsme vám všechno (orchestr)
Víte, kolik měsíců trvá jaro? (3). Právo.
Navrhuji hrát hra „Řekni slovo“.
Zima pominula
A všichni jsou šťastní.
Jaro spěchá,
A měsíc... (březen!)
Za ním další klepe na dveře,
Říká se tomu... (duben!)
A pamatuj na třetí měsíc,
jak se tomu říká? ... (květen!)
Jméno přísloví o jaru:(odpovědi dětí)
Únor je plný sněhových bouří a březen kape. (Kate)
Věže na hoře - jaro je hned za rohem. (Sasha)
Voda tekla a přinášela jaro. (Andrey)
Jaro je červené s květinami a podzim s koláči. (Leram Sh.)
Dobrá práce! Teď si pojďme hrát hra "Vyberte správnou odpověď."
1. Po jakém ročním období přichází jaro? (léto, zima, podzim).
2. Kdo pláče jen na jaře? (děti, dospělí, rampouchy).
3. V co se mění sníh na slunci? (Do roztavené vody, shrbené vody).
4. Co se stane na jaře s ledem na řece? (ledový skok, ledový běh, ledový drift).
5. Kteří ptáci přilétají na jaře? (vrabci, slavíci, hýli).
6. Co se objeví na polích, když taje sníh? (rozmrazené náplasti, rozmražené náplasti, rozmrzlé náplasti).
Dobrá práce! Právo.
Přichází čas, zvonivý, melodický, kvetoucí. Brzy budou stromy pokryty mladými listy. První kvetoucí jarní květiny. Tento měsíc volají všichni "kvetoucí květen". Poslechněte si ukázku z díla P.I "Květinový valčík".
Přednášející:Naše setkání v muzikálu obývací pokoj skončil. Poslouchali jsme hudbu ruského skladatele P.I. Čajkovského, četli poezii, povídali si o prvních ptácích, kteří přiletěli, květinách a přicházejícím jaru. Nyní se všichni postavme a představme si, že jsme s vámi "ptactvo", ukažte, jak se těší na příchod jara.
Děti sedí volně po chodbě a předstírají "Ptačí tanec" na stejnojmennou hudbu N. Rimského-Korsakova.
Krajský státní vzdělávací ústav pro sirotky a děti bez rodičovské péče, zvláštní (nápravná) škola internátní pro sirotky a děti bez rodičovské péče se zdravotním postižením,VIIIdruh č. 28, Tulun.
Literární obývací pokoj:
Zpracovala učitelka čtení: N.V. Dmitrieva
„Jaro v poezii, hudbě, umění“
Zní hudba, objeví se moderátoři: chlapec a dívka
Přednášející 1: Dobré odpoledne, milí hosté!
Moderátor 2: Jsme rádi, že vidíme vaše usměvavé tváře v této hale.
Přednášející 1:
Teď je jaro. Koreluje se slovy jako láska, kouzlo, život, krása.
Moderátor 2: A není divu, že právě v této době jsme se rozhodli uspořádat náš „Literární salonek“.
Vedoucí 1 : Budeme číst poezii, poslouchat hudbu slavných skladatelů, seznámíme se s obrazy umělců, kteří malovali jaro, tak se pohodlně usaďte a bavte se.
Moderátor 2: Opravdu chci, abyste si trochu odpočinuli a naplnili své duše radostí a nadějí. A budeme si povídat o květinách, jaru a samozřejmě lásce opěvované básníky.
1 - Čtenář (Alexandra Belkovskaya) (Soluyanov Yura)
Jaro, zpívané básníkem,
Jsi krásná mladá žena,
Prudký, rozechvělý, něžný,
Cop je korunován jasnými květy.
Swift, volám s tebou,
Zářící jasnou krásou.
Nedůslednost, chlad nejsou neobvyklé,
Setkávají se ve vaší postavě.
A spěcháme k jaru,
Plný naděje, myšlenek a srdcí.
Jaro je krása, opěvovaná básníkem,
Tak dlouho očekávaný, tak milovaný a laskavý!
Vedoucí 1: Lidé mají k jaru různé postoje: někteří ho považují za nejkrásnější období v roce, jiní ho nemají rádi. Mezi básníky asi nejlépe zpíval jaro Fjodor Tjutčev.
Poslechněte si báseň „Jarní vody“.
2-čtenář (Fjodor Tyutchev) (Vasiliev Yura)
Na polích je sníh stále bílý,
A na jaře jsou vody hlučné -
Utíkají a probouzejí ospalý břeh,
Běhají, svítí a křičí.
Všude říkají:
"Přichází jaro, přichází jaro,
Jsme poslové mladého jara,
Poslala nás dopředu!
Jaro přichází, jaro přichází,
A klidné, teplé květnové dny
Rudý, jasný kulatý tanec
Davy ji vesele následují"
Moderátor 2: Nebudu následovat velkého básníka ve výčtu radostí jara, ale proč milujeme jaro?
Vedoucí 1: Jaro znamená hodně slunce, světla a květin.
Moderátor 2: Podle jedné starověké legendy byly sněženky prvními květinami na zemi. Když Bůh vyhnal Adama a Evu z ráje, byla na zemi zima a sněžilo. Eva ztuhla a začala plakat. Sněhové vločky se nad ní slitovaly a několik z nich se proměnilo v květiny. Eva z toho měla velkou radost. Měla naději na odpuštění a květiny – sněženky – se od té doby staly symbolem naděje.
3- Čtenář (M. Isakovsky „Sněženka“) (Vitya Khamitov)
Dnes budu velmi něžný.
A opřel jsem si hlavu o tebe,
Povím ti o modrých sněženkách,
S úsměvem na chodníku.
Bydleli jsme tady a vůbec jsme to nevěděli
To jaro na poli rozkvetlo,
Malá holčička v sandálech
Přinesla nám to v košíku.
Ach, April, modrooká April -
Nenechá nás v noci spát,
I když jeho jarní příběhy
Znějí jen jako ozvěna...
Přednášející 1: Mořská princezna Volkhova se zamilovala do mladého muže Sadka a ten dal své srdce miláčku polí a lesů, Ljubavě. Zarmoucená princezna vystoupila na břeh a začala plakat. A tam, kde padaly princezniny slzy, rostly konvalinky - symbol čistoty, lásky a smutku.
4-čtenář (čte báseň S. Marshaka „Konvalinka“) (Nasťa Butovčenko)
Les zčerná, probuzený teplem,
Obklopen jarní vlhkostí.
A na šňůrách perel
Všichni se třesou větrem.
Pupeny kulaté zvonky
Stále uzavřený a hustý,
Ale slunce otevírá své koruny
Jarní zvonky.
Příroda pečlivě zavinutá,
Zabalené v širokém prostěradle
Květina roste v divočině nedotčená,
Chladivé, křehké a voňavé.
Les brzy na jaře chřadne,
A všechna ta šťastná melancholie,
A všechny vaše vůně
Dal to hořké květině.
Moderátor 2: U Schopnost, jedním slovem, malovat obrazy přírody na jaře se stala nejsilnější stránkou poetického talentu velkého ruského lidu.
Píseň "Třešeň ptačí se houpe pod oknem"provádějí učitelé
Přednášející 1:
.
Není nic krásnějšího než květiny
Ti, kteří přišli k palisádám a příbytkům.
Přicházeli od nepaměti.
Aby byl život vznešenější a čistší.
Moderátor 2: Ale abych byl spravedlivý, chci poznamenat, že není jen jaro. Toto nádherné období roku inspiruje básníky a hudebníky, ale také božský dar přírody květin. Květiny jsou dávány jako projev úcty, uznání, vděčnosti a samozřejmě lásky.
5-čtenář "Budu tě milovat" (Misha Kozlov)
budu tě milovat
Když prší
A když padne
Podzimní listí
budu tě milovat
V ledových podmínkách
A když z mrazu
Obloha je jasná
budu tě milovat
Kdy je jaro
Sníh se rozpustil v potoky
budu tě milovat
Když padne
tisíc hvězd
Za letní noci
budu tě milovat
Zatímco slunce vychází
A jeho paprsky hřejí
budu tě milovat
No a co ty?
Pokud se odmilujete, mlčte
Neříkej
Že mě nemiluješ
Protože já
Zatímco se země otáčí
budu tě milovat
Přednášející 1: Jaro, poezie a láska. Tyto pojmy lze jen stěží oddělit od sebe. Linie lásky jsou věčné, jako život sám, není a nebude jim konec, dokud bude člověk žít na Zemi. Gorkij má tisíckrát pravdu, když řekl, že „láska je touha žít“.
6-čtenář (Puškinova báseň „Miloval jsem tě...“) (Zaprjagajev Dmitrij)
Miloval jsem tě; možná ještě láska
Moje duše úplně nevymřela;
Ale ať tě to už netrápí;
V žádném případě tě nechci zarmoutit.
Miloval jsem tě tiše, beznadějně,
Nyní nás trápí bázlivost, nyní žárlivost;
Miloval jsem tě tak upřímně, tak něžně,
Jak ti Bůh dá, tvůj milovaný, být jiný.
Moderátor 2: To se v životě stává často
Na jaře, když taje sníh,
Na cestě životem potkáváte
S člověkem člověkem...
To se stane, když se zamilujete
V člověku člověk...
Přednášející 1 : Znovu se vrátím k myšlence: učíme se milovat odvelký od těch, kteří skutečně milují, protože bojují v bitvě vzestupu. A vyhrávají, i když zemřou. Láska není vždy radost. To je také bolest. Bolest ze ztráty, bolest z odloučení. Ale jaké je to štěstí milovat.
7- Čtenář (báseň Cvetajevové na hudbu A. Rybnikova z opery „Juno“ a „Avos“) (Viktor Elantsev)
Nemůžu bez tebe žít!
I deště bez tebe jsou pro mě suché.
Je mi zima i v horku bez tebe.
Bez tebe je pro mě Moskva divočina.
Každá hodina bez tebe je pro mě jako rok,
Kdyby tak byl čas rozmělnit na zlomky!
I modrá obloha je pro mě modrá
Bez tebe to vypadá jako kámen.
Nechci nic vědět...
Věrnost přátel
Chudoba nepřátel.
Nechci na nic čekat
Kromě tvého
Drahé kroky.
Přednášející 2 : A to je všeprvní básník lásky mezi námibyl Puškin. O lásce samozřejmě psali před ním i později jiní básníci.
8- Čtenář Děkuji, že existujete (A. Dementyev)(Igor Samokhvalov)
Děkuji za to, že jsiProtože tvůj hlas je jarní,Přijde to jako dobrá zprávaVe chvílích odporu a pochybnostíDěkuji za váš upřímný názor.Ať se tě zeptám na cokoliv -Tvoje bolesti ve mně bolí,Tvá síla se ve mně hromadí.Děkuji za to, že jsiPřes všechny rozchody a termíny,Nějaké skryté proudyNajednou vám to znovu připomenou – jste tady.Jste zde na zemi a všudeSlyším tvůj hlas a smíchVstupuji do našeho přátelství jako zázrakem,A já se raduji z toho zázraku přede všemi
Přednášející 1:
Protože jaro je tématem našeho dnešního setkání, pak je jaro samozřejmě žena. O ženě se dá mluvit hodně, dlouho a pořád něco zůstává. Ale pravděpodobně nelze říci lépe a krásněji než Igor Severyanin:
9-čtenář (Igor Severyanin) (Sergey Rychkov)
Žena by měla mít lunární charakter!
A aby jím vždy prozářilo jaro,
Láká vás jít s ní na jachtu -
Houpačka slaného zeleného spánku...
A její žárlivost by měla být beztížná,
A její loajalita by měla být jako žula.
Ach, k milujícím, citlivým, přitažlivým
Muž si vždy udrží zájem.
Bude milovat ženskost,
Pro žluté, modré oči slunce,
Oh, je možné opustit ženu tak?
Což tě dělá šťastným ve všech směrech?!
10-čtenář(Popov Vanya)
Být ženou - co to znamená?
Jaké tajemství byste měli zachovat?
Tady je žena - ale ty nejsi viděn,
Nebudeš ji moci vidět.
Tady je žena - ale ty jsi slepý,
Za nic nevinen, slepý muži.
A žena se nominuje,
Předepsán lékařem jako lék.
A když přijde žena,
Jediná věrná sama sobě
Přichází - jak jde
Mor, blokáda a válka.
A když přijde žena,
A začne mluvit o sobě,
Vede proud jako drát,
Rozsvítit nad vámi světlo.
A když přijde žena,
Abych tě odvedl od práce,
Přivádí tě k tobě
Ach, jak jsi to chtěl!
Ale když přijde žena,
Nosit zbitou hlavu
Stále vás to bere s sebou
Nenávratně všechno a všichni.
A ty, ten pravý, ten nejlepší,
Ty jsi tam taky, daleko
Sepnutý jako zbytečný klíč
V její smutné malé pěsti.
Skryje své slzy v úsměvu,
Proměňuje pravdu ve lež
Je dobře, že jsi slepý
A že nebudete rozumět ztrátě.
Moderátor 2:Jaro je čas snů, snů, nadějí. Chci, aby všechno kolem mě bylo krásné, dávat květiny a komplimenty, věnovat básně a zpívat serenády, protože je jaro.
10-čtenář(Kozlová Máša)
Dlouho jsem se nemohl podřídit jaru,
Dlouho jsem ji nechtěl slyšet,
Marně se na mě usmála,
A volala, zářila a zpívala.
Spring řekl: "Poslouchej, podívej,"
Všechno se podřizuje mé vůli:
Les už dávno zapomněl na chladné dny,
A pole je poseté květinami.
Nech své temné srdce ožít,
A on odpoví na mou píseň.
Všechno, co žije, na ni odpovídá,
Ale tvé srdce stále bije!
Ale tvrdohlavě šeptám: "Já na jaro nevěřím!"
Jen nedůvěra byla marná -
Slzy i písně se ve mně rozvířily...
Ach jaro! Porazil jsi mě!
Přednášející 1:Ať je ve vašich srdcích vždy jaro, mír, harmonie, krása, naděje! Zní pro vás krásný, vzrušující, okouzlující a jemný valčík. Tančete s námi.
(Páry předvádějí valčík a vyzývají hosty k tanci.
Harmonie, krása... jak nám to někdy chybí.
Zběsilý rytmus života nás unáší ve svém rychlém toku dnů, měnících se v roky a měsíce! A jen zřídka se můžeme zastavit a užít si krásný slunečný den a svěží zeleň nebo okouzlující hudbu.Slovo dostávají studenti školy Tselinnye Zemlya.
Dnes jsme si poslechli díla velkých básníků a skladatelů o jaru. Obraz jara ale nebude úplný bez zmínky o našich skvělých umělcích a jejich dílech. Slovo dostávají studenti školy č. 3
Náš literární večer je u konce. Dotkli jsme se jen nejmenší části literárních děl básníků. Mnohé zůstalo nevyřčeno. Básně mnoha básníků zůstaly nepřečtené. Ale doufáme, že jsme ve vás probudili zájem o poezii. A jsme si jisti, že každým rokem bude příznivců poezie přibývat.
Upřímně doufáme, že tento den a naše setkání zůstane pro vás všechny v paměti jako dobrý a šťastný den strávený s přáteli. Vše nejlepší! Uvidíme se znovu!
Olga Vasilievna Remizová
Hudební a literární salonek „Jaro, jaro“ ve skupině seniorů
Obecní rozpočtový předškolní výchovný ústav mateřská škola "Loď" Volgodonsk
Zábava v seniorská skupina
« Jaro, jaro!»
Vychovatel: Remizová O. V.
Hudební a literární salonek« Jaro, jaro!»
Cíl: Rozvoj duchovního a mravního potenciálu žáků
Úkoly:
1. Upevňovat znalosti dětí o jarních proměnách přírody.
3. Vzbudit u dětí zájem o ruskou poezii a hudba, k lidové kultuře.
4. Aktivujte a rozšiřte svou slovní zásobu.
5. Pěstovat estetický postoj k životu.
Průběh zábavy
Vedoucí:
Chtěl bych navrhnout otevření našeho obývací pokoj je záhada:
Přichází s láskou
A s mojí pohádkou.
Mávne kouzelnou hůlkou,
V lese pokvete sněženka.
(Jaro)
Příroda se probouzí po dlouhém zimním spánku a toto probuzení nenechá nikoho lhostejným! Dnes v naší literatuře obývací pokoj budeme číst básně o krásce jaro. - na jaře Počasí je různé, někdy chladno, někdy teplo, někdy zataženo, někdy slunečno.
1. dítě
Sníh už není stejný -
Zatemnil se v poli,
Led na jezerech je popraskaný,
Jako by to rozdělili.
Mraky se pohybují rychleji
Obloha je vyšší
Vrabec zaštěbetal
Bavte se na střeše.
Každým dnem se stmívá
Stehy a cesty,
A na vrbách se stříbrem
Náušnice svítí.
Utečte, proudy!
Rozprostřete se, louže!
Vypadni, mravenci,
Po zimním mrazu!
Medvěd se proplíží
Přes mrtvé dřevo,
Ptáci začali zpívat písně,
A sněženka rozkvetla.
S. Marshak.
2 dítě
Lesy v dálce jsou viditelnější,
Modré nebe
Výraznější a černější
Na orné půdě je pruh,
Jaro míjí,
Není tohle? jaro?
Ne, je to hlasité, jemné
V potoce bublá vlna.
3. dítě
Jaro,jaro! Jaro, jaro! Jak čistý je vzduch!
Jak jasná je obloha!
Jeho azurie je živá
Zaslepuje mi oči.
Jaro, jaro! jak vysoko
Na křídlech vánku,
laskání slunečních paprsků,
Mraky létají!
Potoky jsou hlučné! proudy svítí!
Hučí, řeka nese
Na vítězném hřebeni
Led, který zvedla! A. Maikov
Vedoucí:
Chlapi, jaké jsou příznaky? jaro víš?
(Odpovědi dětí)
4. dítě.
Rozmrzlé náplasti
Rozmrazené náplasti, rozmražené náplasti -
Pihy na sněhu!
Je na nich malá sněženka
Vylíhne se: ku-ku!
A v háji, mimo předměstí,
Věžové odpoví,
Země bude umyta vodou,
A potoky budou šumět!
Zima se blíží
A zachytí ticho
A cesta končí,
zakopnutí jaro!
Všechno to začalo rozmraženými náplastmi,
A všichni mají ze slunce radost.
Kozačky místo plstěných kozaček
Podkovy klepou!
(M. Takhistova)
5. dítě
U na jaře je hodně práce,
Paprsky jí pomáhají:
Jezdí spolu po silnicích
mluvící streamy,
Rozpouštějí sníh, rozbíjejí led,
Zahřívají vše kolem.
Zpod jehličí a stébel trávy
Vylezl první ospalý brouk.
Květiny na rozmrzlém náplasti
Zlaté rozkvetly
Pupeny jsou plné, oteklé,
Čmeláci létají z hnízda.
U Jaro má spoustu starostí,
Ale věci se dívají nahoru:
Pole se stalo smaragdovým
A zahrady kvetou.
(T. Shorygina)
Vedoucí:
Teď si zahrajeme hru "Vyberte správnou odpověď".
1. Po jakém ročním období začíná? jaro? (léto, zima, podzim).
2. Kdo jen pláče na jaře? (děti, dospělí, rampouchy).
3. V co se mění sníh na slunci? (Do roztavené vody, shrbené vody).
4. Co se stane s ledem na řece na jaře? (ledový skok, ledový běh, ledový drift).
5. Jací ptáci přilétají na jaře? (vrabci, slavíci, hýli).
6. Co se objeví na polích, když taje sníh? (rozmrazené náplasti, rozmražené náplasti, rozmražené náplasti).
Dobrá práce! Právo.
Vedoucí:
na jaře mnoho ptáků se vrací z teplých krajin.
6. dítě
Skřivan
Ve slunci temný les zářil,
V údolí bělá řídká pára,
A zazpíval ranou píseň
Zpívá, jiskří na slunci:
- Jaro přišla k nám mladá žena,
Zpívám tu farnost jaro.
V. Žukovskij 7. dítě
Zpěváci se vracejí z poledních paprsků
Z hory stékal potok,
A sněženka je malá
Vyrostl jsem na rozmrzlém náplasti.
Špačci se vracejí -
Dělníci a zpěváci
Vrabci u louže
Krouží v hlučném hejnu.
A červenka a drozd
Měli jsme plné ruce práce se zakládáním ohně budova:
Nosí to, nosí to do domů
Ptáci na slámě.
G. Ladonščikov.
Vedoucí:
S příchodem jaro V životě zvířat a hmyzu dochází ke změnám.
8. dítě
Přišlo jaro
Straší vesele
Z lesa jaro,
Medvěd na ni odpověděl
Předení ze spánku.
Zajíčci k ní cválali,
Přiletěla k ní věž;
Ježek se kutálel za ním
Jako pichlavý míč.
Veverka byla vystrašená,
Při pohledu z prohlubně, -
Fluffy čekal
Světlo a teplo!
Pyšně se postavil
Vylehčený bor;
Na hnědých větvích
Ozval se chór ptáků.
L, Agracheva.
Vedoucí:
Kluci, poslouchejte zvuky přírody (zvuky zvukového záznamu).
Vedoucí:
- na jaře Pupeny na stromech bobtnají a objevují se z nich první zelené listy.
9. dítě
"Podle pupeny na jaře nabobtnaly» (Zakhoder B.)
Podle pupeny na jaře nabobtnaly
Podle pupeny na jaře nabobtnaly,
A vylíhly se listy
Podívejte se na javorové větve:
Kolik zelených nosů!
(Zakhoder B.)
Vedoucí:na jaře Rozkvétají první jarní květiny
10. dítě
Sněženka
Sněženka vedle borovice
Pohledy na oblohu - lehké, jemné
Jaké sněhové vločky jsou okvětní lístky!
Nesahej na něj...
Najednou se okvětní lístky roztaví.
Já, Emilyanov
Vedoucí:
. na jaře příroda ožívá a toto probuzení nenechá nikoho lhostejným!
11. dítě
“Dny jsou fajn”
Dny jsou fajn
Podobně jako na dovolené
A na obloze je teplé slunce,
Veselý a milý.
Všechny řeky se rozlévají
Všechna poupata se otevírají,
Zima odešla s chladem,
Ze závějí se staly louže.
Poté, co opustil jižní země,
Přátelští ptáci se vrátili.
Na každé větvi jsou veverky
Sedí a čistí si peří.
Přišel čas jara,
Je čas kvést.
A to znamená náladu
Všichni lidé mají jaro
Vedoucí:
Jaro- krásné období roku. Poslouchejte zpěv ptáků a obdivujte krásu přírody
A nyní všechny zveme na kruhový tanec ( « Jaro je červené» )
Mimoškolní lekce čtení
Literární salonek „S láskou k přírodě“
Cíl: 1) Rozvinout schopnost identifikovat příznaky jara, rozlišovat mezi jarními měsíci; představit znamení jara, cítit krásu slova; zlepšit vědomé čtení.
2) Rozvíjet řeč, představivost, paměť, pozornost, pozorování; schopnost vidět to hlavní v čteném a slyšeném.
3) Pěstovat čtenářský zájem; estetický a ohleduplný vztah k přírodě.
Typ lekce: kombinovaná
Metody: verbální, vizuální, praktické, reprodukční.
Vybavení: prezentace, materiál pro noviny „Jaro přichází“, videoklip „Jaro“, zvukový záznam.
Průběh lekce:
1. Org. okamžik. Psychická nálada. Relaxace (hraje „lyrickou hudbu“)
2. Ponoření se do tématu.
Již velmi dávno, před více než 300 lety (18. století), se stalo tradicí pořádání literárních salonů. Sešli se zde slavní lidé: spisovatelé, básníci, hudebníci, výtvarníci, lidé se společnými zájmy – kreativní jedinci. Mluvili o literatuře, četli svá umělecká a vědecká díla, komunikovali, povídali si a sdíleli své myšlenky. A pak se z těchto setkání zrodily nové básně, hudební díla a obrazy. I dnes s vámi budeme komunikovat a kdo ví, třeba náš rozhovor někoho z vás přiměje k napsání básně nebo obrázku. O čem si budeme povídat v našem literárním obýváku? (ukázka videa „Jaro“)
- Ano, skutečně budeme mluvit o jaru. A během našeho rozhovoru navrhneme noviny „Jaro přichází“.
3. Dechová cvičení.
- Nadechněme se vůně jara a vychutnejme si jeho vůni (nádech nosem, výdech ústy)
4. Asociace ke slovu jaro (tvorba shluku)
- Vyjmenuj první jarní měsíc. A nyní zveřejníme první báseň v našich novinách (čteno studentem)
S. Marshak "Březen"
Sníh už není stejný, -
V poli se zatmělo.
Led na jezerech je popraskaný,
Jako by to rozdělili.
Mraky se pohybují rychleji.
Obloha byla vyšší.
Vrabec zaštěbetal
Bavte se na střeše.
Každým dnem se stmívá:
Stehy a stopy.
A na vrbách se stříbrem
Náušnice svítí.
- Jaká jsou znamení měsíce března (sníh potemněl, led praskal na jezerech, ptáci zpívají veseleji, obloha je vyšší)
6. Učitelův příběh.
Každý ví, že Nový rok přichází v zimě a prvním měsícem v roce je leden. Ale ukazuje se, že v dávných dobách lidé slavili Nový rok na jaře - v březnu. Tento svátek se neslavil ozdobeným vánočním stromečkem, ale písněmi - požadovaným svátkem světla, tepla, naděje na bohatou úrodu. Všichni se sešli v kulatém tanci a zpívali (děti stojí v kulatém tanci a říkají slova)
Jaro k nám přichází s radostí,
S velkým milosrdenstvím,
S obilným žitem,
S klasickou pšenicí.
S kníratým ječmenem...
Sestřičky - sýkorky
Poletíš na svobodu,
Brzy nám přineste jaro!
Březen je ráno v roce. Slunce je každým dnem výš a výš a svítí víc. Závěje jsou stále vysoké, stromy holé a černé, ale na jižních kopcích se už objevila zem. "Ding-ding!" - zpívá kapky. Ne nadarmo se březnu říká kapačka.
7. Čtení výroků o březnu.
22. března – den se rovná noci. A v tento den slavíme svátek „Nauryz“. A v tento den můžete slyšet první písně skřivana (báseň čte student)
Vasilij Žukovskij "Lark"
Ve slunci temný les zářil.
V údolí je řídká bílá pára.
A zazpíval ranou píseň
V azuru zvoní skřivan.
Jaro k nám mladým přišlo,
Zpívám tu příchod jara.
Zvučná píseň skřivana je úžasně krásná. Mnoho velkých skladatelů se snažilo tuto radostnou píseň ztvárnit ve svých hudebních dílech. Jedním z těchto skladatelů byl Petr Iljič Čajkovskij. A nyní si poslechneme ukázku z jeho alba „March. Skřivan zpěv“ (poslech hudby)
8. Cvičení pro relaxaci.
Zavřete oči a představte si, že ležíte na zádech v trávě. Krásný jarní den. Díváte se do úžasně čisté modré oblohy, je to tak mimořádné. Užijte si to. Vychutnáváte si jeho nádherný výhled. Jste naprosto uvolnění a spokojení. Vidíte, jak se daleko na obzoru objevuje malý bílý mrak. Jste uchváceni jeho jednoduchou krásou. Vidíš, jak to jde k tobě. Ležíte a jste zcela uvolněni. Mrak se k vám vznáší velmi pomalu. Vychutnáváte si krásu nádherné modré oblohy a malého bílého obláčku. Nyní je přímo nad vámi. Představte si, že pomalu vstáváte. Zvednete se do malého bílého obláčku. Vznášíš se výš a výš. Nakonec se dostanete k malému bílému obláčku a stoupnete si na něj. Šlápneš na to a sám se staneš malým bílým obláčkem. Jste naprosto uvolnění, vládne ve vás harmonie a vznášíte se vysoko, vysoko.
- A protože skřivan začal zpívat, znamená to, že se blíží duben (student četl) Samuel Marshak „April“
Duben, duben.
Na dvoře zvoní kapky.
Potoky protékají poli,
Na silnicích jsou louže.
Mravenci brzy vylezou
Po zimním nachlazení.
Medvěd se proplíží
Přes mrtvé dřevo.
Ptáci začali zpívat písně
A sněženka rozkvetla.
9. Práce se slovní zásobou: mrtvé dřevo - suché větve, stromy ležící na zemi.
- Co se děje v přírodě v dubnu? (čtení výroků o dubnu)
Sněženka je uvedena v červené knize a nelze ji sbírat, ale musí být chráněna.
Lidé říkají: "Duben je nádherný s vodou." "Úkolem dubna je odstranit sníh, probudit zemi a zahřát ji." V dubnu začíná les ožívat (čteno studentem)
Ivan Vasilevskij „Jaro v lese“
V lese jsou stále mlhy
Neproniknutelný závoj.
Ale vyjděte na mýtiny v poledne,
A svět se stává jiným.
Podívejte se na modrou oblohu.
Jaro po známé cestě
Přišel jsem do oživených lesů.
(poslouchám „Birdsong“)
10. Kompilace syncwine „Forest“
-Který měsíc přijde po dubnu?
- Květenovou povinností je odstranit teplou zemi do zeleně. Říká se: „Květen zdobí zemi, čeká tě léto“
(přísloví o máji)
- Květen se nazývá „pyl“.
11. Čtení básně S. Yesenina „Cheryomukha“
-Najděte personifikace, přirovnání.
12. Čtení hádanky:
Kvete v květnu.
Najdete ho v lesním stínu.
Na stopce, jako korálky v řadě
Vonné květiny visí.
Bílý hrášek na zeleném stonku. (konvalinka)
Květiny konvalinky jsou krásné. Tak je trhají v celých kyticích. Zelené listy se nemilosrdně trhají, aby se jimi obalily kytice, a kořeny jsou často poškozeny. To způsobí odumření celé konvalinky. A za to může člověk. Nemůžeš sbírat polní květiny! Musíte je obdivovat.
-Nejen básníci a skladatelé obdivovali přírodu. Umělci to ale oslavovali i ve svých obrazech.
(prohlížení reprodukcí slavných umělců)
A nyní pořádáme společné malování.
13. Čtení příběhu G. Skrebitského „Na lesní mýtině“ (práce s diapozitivy - kreslení obrázku)
-Jak budeme nazývat naši práci?
14. Zobecnění.
V básních slavných básníků a spisovatelů, se kterými jsme dnes spolupracovali, v hudbě úžasných skladatelů a v obrazech slavných umělců, jsme viděli duši těchto lidí, bezmeznou lásku k jejich rodné přírodě a k nádhernému období roku - jaro. Všichni ztvárňují toto roční období po svém, ale všichni ho obdivují stejně.
-Vyjádřete svůj postoj k jaru (pište do novin)
Jaro se nikdy neopakuje. Každý rok přináší něco nového, neznámého, potěší a potěší lidi nádhernou podívanou. Jen musíte být pozorní a mít možnost vidět tuto krásu. Musíme se naučit vidět krásu. Která nás obklopuje, naučte se ji cítit a naučte se vyjadřovat své pocity. A své pocity můžeme vyjádřit poezií a hudbou. Taneční. Kresby, slova a činy. Jaro je jasnou oslavou zrození přírody. Na jaře rozkvétá na zemi nový život: na stromech kvetou poupata, na poli se objevuje plachá zelená tráva, hmyz a brouci vylézají z jejich štěrbin na slunce a zahřívají svá slabá křídla. Kolemjdoucí se na sebe usmívají a všichni jsou tak naladěni, že chtějí začít zpívat písničku.
(píseň „Kapky hlasitě kapou“)
15. Reflexe.
-Kam jsme dnes šli? Co se vám na lekci líbilo?
Znázorněte svou náladu barvou. A na památku naší lekce jsme dostali tyto nádherné noviny. Milujte přírodu!
15. Domácí úkol (str. 129 -130 převyprávění blízko textu; napsat dopis jaru, skládat báseň)