Poznámky ke gramatické stavbě řeči. Shrnutí logopedické lekce o utváření lexikální a gramatické stavby řeči u dětí staršího předškolního věku s poruchami vývoje řeči
Připravil učitel-logoped
Smirnova Elena Alexandrovna
MBDOU "Mateřská škola č. 145" Dzeržinsk
Cíl: Systematizovat znalosti o dopravě.
Vzdělávací cíle :
- Upevnit znalosti dětí o dopravě;
- Ujasněte si pojmy: doprava, země, podzemí, voda, vzduch;
- Procvičte si výběr přídavných jmen u podstatných jmen;
- Naučte se tvořit předponová slovesa;
- Naučte se vytvářet věty ze slov;
- Obohatit a aktivovat slovní zásobu k tématu;
Úkoly opravy a vývoje:
- Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku rukou.
- Upozorněte děti na správnou zvukovou výslovnost.
- Podporovat rozvoj myšlení, paměti, pozornosti.
- Podporovat rozvoj orientace v prostoru.
Vzdělávací úkoly:
- Pěstovat zájem o vzdělávací hry.
- Rozvíjet u dětí schopnost naslouchat kamarádovým odpovědím a nepřerušovat je.
- Podporovat projevy řečové iniciativy u málo aktivních dětí.
Materiály:
- Hračky: 2 motorky, 2 auta, 2 letadla, 2 vrtulníky, 2 lodě, 2 vlaky.
- Stojan.
- Kresba zobrazující garáž, most, křižovatku, parkoviště.
- Stroj malého letadla.
- Lotto "Doprava" s kartami na suchý zip.
Propedeutická práce, propojení s dalšími činnostmi:
- Rozhovor o profesích souvisejících s vozidly.
- Úvod do básní o dopravě.
- Hádání a zapamatování hádanek o dopravě.
- Rozhovory o pravidlech chování na městských komunikacích.
- Aplikace a kresba na téma doprava.
- Exkurze na rozcestí.
- Při pohledu na ilustrace dopravy.
Průběh lekce
Organizační moment:
Ten, kdo stojí před Káťou, za Danilou, napravo od Valery, nalevo od Andrey atd., se posadí.
Děti se na sedadlech střídají.
Hlavní část:
Kluci, rádi cestujete?
Co si myslíte, že můžete využít k cestování?
Pokud je pro děti obtížné zapamatovat si jakýkoli druh dopravy, jsou položeny úvodní otázky.
Co budeme používat k cestování po řece a moři?
Jak se dostaneme do země, která je velmi vzdálená?
To je pravda, s veškerou touto dopravou můžete cestovat, jet na dovolenou a rychle se přesunout z jednoho místa na druhé.
A víte, že všechny druhy dopravy jsou rozděleny do čtyř skupin:
- Země,
- Podzemí,
- Voda,
- Vzduch.
Současně s pojmenováním se zobrazí karty ze série „Loto - Transport“.
Chlapi, proč si myslíte, že se jim tak říká?
Dětské uvažování.
Právo. Pozemní doprava, ta, která se pohybuje po zemi; podzemí - podzemí; vodní - procházky po vodě; vzduchem - vzduchem.
Nyní si zahrajeme Lotto.
Hra "Loto - doprava"
Střídejte se, vezměte karty a umístěte je na příslušné pole.
Děti střídavě přicházejí ke stolu u tabule, vezmou libovolnou kartu a položí ji na příslušné pole.
Vysvětlete jejich výběr.
Dobrá práce. Všechny karty jsou umístěny správně. A teď odeberu jednu kartu po druhé a vy pojmenujte, co chybí.
Hra "Pojmenujte, co chybí"
Hráli jsme dobře a teď je čas na odpočinek. Doporučuji vám jet na výlet autobusem.
Lekce tělesné výchovy "Autobus"
Nastoupili jsme spolu do autobusu, Dřepněte si
A dívali jsme se z okna . Rozhlížejí se kolem sebe.
Náš řidič sešlápl pedál - Stiskněte pravou nohu.
A autobus se rozjel. Rozprchnou se po skupině.
Báseň se čte znovu.
Při dalším čtení děti utíkají do židlí.
Kluci, když jsme odpočívali, na stolech se objevily hračky různých vozidel. (Na stole každého dítěte je během minuty tělesné výchovy umístěna hračka jakéhokoli druhu dopravy)
Pojmenujte svou dopravu a řekněte nám, co to je?
Hra: "Jmenujte kterou?"
Děti odpovídají pomocí co nejvíce přídavných jmen.
Dobrá práce! Teď vím všechno o vaší dopravě. A teď bych chtěl zkontrolovat vaši pozornost. Pojďme si zahrát hru "Čtvrtý je navíc."
Autobus, tramvaj, letadlo, auto.
Člun, člun, motorka, parník.
Trolejbus, kolo, metro, tramvaj.
Odpověděl jsi správně a teď ti ukážu své překvapení.
Na stojanu je umístěna mapa s obrázkem garáže, mostu, křižovatky nebo parkoviště.
Mám malé auto, které miluje jezdit po tomto městě.
Chceš se s ní projet?
Pomoz mi, ukážu ti to a ty mi to řekni.
- Auto je venku z garáže... (vytáhne)
- Kolem garáže... (projíždí kolem)
- Auto z mostu... (odjede)
- Automobilová křižovatka... (pohybuje se)
- Auto opustí parkoviště... (odjede)
- Auto je v garáži... (vjíždí)
Nyní je čas, aby naše prsty hrály.
Prstová gymnastika "Doprava"
Doprava různými vozidly Děti střídavě spojují všechny prsty s palcem.
Lidé a náklad každou hodinu
Ve městech a vesnicích,
Jak pod zemí, tak na mořích,
Na poušti, dokonce i na obloze.
- Kluci, připravil jsem pro vás různé věty, ale slova v nich se pletou. Můžete mi pomoci přijít na to?
Shrnutí lekce o vývoji řeči ve skupině seniorů
TVORBA GRAMATICKÉHO ASPEKTU ŘEČI
K TÉMATU "HRAČKY"
Sestavil:
učitel 1. kvalifikační kategorie
Skorobogatova Marina Anatolyevna
Úkoly. Cvičí děti tvoření přídavných jmen („Z čeho to je?)“; při tvoření souvětí s adverzivní spojkou „a“; v koordinaci podstatného jména s přídavným jménem („Řekni mi o té hračce“), podstatného jména s osobním zájmenem („Moje, moje, moje“); trénujte děti v používání prostorových předložek a v používání podstatných jmen v genitivu. Rozvíjet pozornost a řečovou aktivitu. Pěstujte pečlivý přístup k lidem kolem vás a hračkám.
Materiál. Hračky vyrobené z různých materiálů; obrázky zobrazující hrající si děti (pro hru „Co je na obrázku?“); sada obrázků v krabici nebo obálce s obrázky hraček (pro hru „Moje, moje, moje“); hračka medvěda, židle, kbelík, krabice s malými hračkami (pro příběh o hračkách), malá obrazovka (pro hru „Co je pryč?“); obrázky zobrazující rozbité hračky (pro hru „Co chybí?“).
Průběh lekce.
Děti stojí na koberci.
- Ahoj děti. Co podle vás znamená „ahoj“? (Individuální odpovědi dětí). Toto slovo znamená přání zdraví druhému člověku. Popřejme si navzájem zdraví. (Děti vítají svého souseda v kruhu a volají ho jménem. Vítají hosty sborově.)
Každé ráno přijdeš do školky. Líbí se Vám naše školka? Líbí se vám naše skupina? Co se ti na naší skupině obzvlášť líbí? (Individuální odpovědi dětí). Ve skutečnosti máme mnoho různých zajímavých her a hraček.
Děti přistupují ke stolu, na kterém jsou rozložené hračky.
- Podívejte se na hračky, které máme dnes na návštěvě. Všechny jsou jiné, liší se jedna od druhé. Jsou různé velikosti, různé barvy, vyrobené z různých materiálů. Můžete s nimi hrát různé hry. Pojďme se na ně podívat blíže.
Hra "Z čeho je vyrobena?"
Individuální reakce dětí.
- Tato hnízdící panenka je vyrobena ze dřeva, což znamená, že je ... (dřevěná).
Skleněná želva - ... (skleněná)
Gumový míček - ... (guma)
Železný buben - ... (železný)
Hliněný kůň - ... (hlína)
Plastový kbelík - ... (plast)
Plyšový medvídek - ... (plyšový)
Papírové letadlo - ... (papír)
Plastelínová panenka - ... (plastelína)
Drátěný kroužek - ... (drát)
Pojďme si tyto hračky porovnat.
(individuální odpovědi dětí)
Míč je gumový a hnízdící panenka je dřevěná.
Kbelík je plastový a letadlo papírové. Atd.
„Řekni mi o té hračce“
(Všechny děti.)
- Podívejme se blíže na některé z těchto hraček.
Tohle je koule. Řekni mi, jaký je? (kulaté, červené, gumové, elastické...). Jak se s tím dá hrát? (Úder, házení, chycení, válení, kopání...)
Tohle je kbelík. jaké to je? (Růžové, plastové, velké, světlé, krásné...). Jak se s tím dá hrát? (Sbírejte do něj písek a stavte domy, nebo sbírejte vodu a zalévejte květiny, nebo něco přesuňte...).
Tohle je letadlo. jaký je? (Světlý, papír, snadno se trhá, může se mačkat...). Jak se s tím dá hrát? (Vystřelte do vzduchu, uspořádejte soutěže, čí letadlo poletí dále.)
Hračky jsou různé a lze s nimi hrát různými způsoby.
"Co je na obrázku?"
- Každý z vás má obrázek. Řekněte nám, kdo je na něm vyobrazen a co dělá.
(Dívka skáče přes švihadlo. Chlapec si hraje s káčou. Dívka staví pyramidu...)
Fyzické cvičení.
Stálý voják
Předkloňte se
A pak naopak.
Nakloňte se doleva, doprava,
Nakloňte se, nebuďte líní!
Postavte se na jednu nohu
Je to jako bys byl neochvějný voják.
Přitiskni si ruce k hrudi,
Podívej, nespadni!
Ruce nahoru, ruce na stranu,
A na místě - hop, hop, hop!
Nadechněte se nosem a vydechněte ústy.
Dýchejme hlouběji... A pak...
Pochod pomalu na místě.
Děti. Oh, nabíječka je dobrá.
Děti se přesunou na koberec.
Hra „Můj, můj, můj“
- Dívka Tanya ze sousední skupiny se rozhodla, že vám dá své hračky (na kartách). Čí jsou to hračky? (Taniny). Tanya mi dala buben. Tohle je teď můj buben. Nasťo, co ti dala Tanya? (individuální odpovědi dětí)
A teď vám povím příběh. Věděli jste, že když jdou všechny děti večer ze školky domů, hračky ožijí a začnou si hrát. Navštěvují se, pijí čaj z hraček, dopřávají si perníčky a sušenky a sdílejí novinky: kdo si s nimi hrál, jaké zajímavé hry s nimi děti vymyslely,
A pak se jednoho dne hračky rozhodly hrát si na schovávanou. Mishka byla vybrána jako řidič. Otočil se ke zdi a poctivě začal počítat do 10. Vychytralé hračky se rozhodly všechny schovat do jedné krabice, která stála... (u křesla).
Po dokončení počítání se Mishka šla podívat. Nejprve se podíval... (za bednu), pak... (pod židli), pak vylezl... (na židli), na které stál kbelík. Podíval se...(do kbelíku), neodolal a spadl do něj, takový nemotorný! Vystoupil... (z kbelíku), vyskočil... (ze židle na podlahu), rozhlédl se, prošel... (kolem židle), vylezl... (na bednu), posadil se dolů a pomyslel si: "Kde se skrývají?" V tu chvíli jedna z hraček v krabici nenápadně kýchla. Mishka z překvapení spadla ... (z krabice), ale okamžitě se do ní podívala. Tak jsem našel své přátele!
Hra "Co chybí?"
- Navrhuji, abyste si zahráli hru s různými hračkami, které jsou ukryté v krabici. Tady jsou (získejte 5-6 hraček). Chtějí si s vámi hrát na schovávanou. Pozorně si je prohlédněte, zapamatujte si je (5-8 sekund). (Zakryjte hračky malou zástěnou, jednu vložte zpět do krabice, zbytek uspořádejte. Odstraňte zástěnu.) Řekněte mi, co chybí? (3-4krát).
Někdy si ale hračky stěžují jedna druhé: co bylo rozbité, roztrhané, zkažené...
Hra "Co chybí?"
Každé dítě má kartičku s obrázkem rozbité hračky.
- Nyní se pozorně podívejte na své obrázky. Zobrazují hračky, které děti rozbily. Řekněte mi, zda každé z těchto hraček něco chybí (individuální odpovědi dětí).
- Ty a já víme, že s hračkami je třeba zacházet opatrně a nerozbíjet je. Znáte báseň „Postarejte se o své hračky“. Vzpomeňme na něj.
Postarejte se o hračky
Nákladní auto bez kol
Nos ježka je rozlepený
Kuřata zčernala
A z panenky jde vata!
Byly tam nové hračky
A teď jsou z nich staré dámy.
Vezmeme to rychle
Jehly a lepidlo
Nitě, cívky
A opravujeme hračky.
A my vám za to z celého srdce děkujeme
Děti vám poděkují.
Cíl: Vývoj gramatické stavby řeči u dětí staršího předškolního věku.
úkoly:
Vzdělávací
Aktivovat nominativní slovní zásobu ovocných názvů v dětském projevu.
Posílit obecné koncepty.
Procvičte si tvoření vztažných přídavných jmen.
Pokračujte v učení tvořit množné číslo podstatných jmen v I. p. a R. p.
Procvičte si souhlasné číslovky s podstatnými jmény.
Nápravné a vývojové
Rozvíjet objem a koncentraci pozornosti, myšlení.
Rozvíjet zrakové vnímání.
Nápravné a výchovné
Rozvíjejte kooperativní dovednosti ve hrách a ve třídě.
Pěstovat zájem o činnost.
Stáhnout:
Náhled:
Abstraktní
Průběžná vzdělávací činnost k rozvoji gramatické stavby řeči ve skupině seniorů.
Téma: "Ovoce"
Vývojář Korepova Olga Aleksandrovna,
Vychovatel státního rozpočtového vzdělávacího ústavu č. 297
Puškinského okresu
Petrohrad
Cíl: Vývoj gramatické stavby řeči u dětí staršího předškolního věku.
úkoly:
Vzdělávací
Aktivovat nominativní slovní zásobu ovocných názvů v dětském projevu.
Posílit obecné koncepty.
Procvičte si tvoření vztažných přídavných jmen.
Pokračujte v učení tvořit množné číslo podstatných jmen v I. p. a R. p.
Procvičte si souhlasné číslovky s podstatnými jmény.
Nápravné a vývojové
Rozvíjet objem a koncentraci pozornosti, myšlení.
Rozvíjet zrakové vnímání.
Nápravné a výchovné
Rozvíjejte kooperativní dovednosti ve hrách a ve třídě.
Pěstovat zájem o činnost.
Zařízení: plakát s obrázkem košíku s ovocem,
Obálky s vyřezanými obrázky, košík se skutečným ovocem.
Průběh vzdělávacích aktivit:
Organizační moment:
Kluci, dnes do naší školky dorazil neobvyklý dopis: v něm nás laskavý skřítek žádá o pomoc. Zlý čaroděj očaroval jeho košík s ovocem. Abychom pomohli gnomovi a seslali kouzlo na koš, musíme dokončit čarodějovy úkoly. Pomůžeme gnomovi? Za každý správný úkol obdržíme obálku obsahující část řešení.
Hlavní část:
D/ a „Vzhled a jméno“
Kluci, podívejte se na obrázky. (Děti jedno po druhém na žádost učitele pojmenují ovoce zobrazené na obrázcích).
Jablko, hruška, broskev, pomeranč, citron, banán.
Kluci, jablko, hruška, broskev, pomeranč, citron, banán, co to je? Jak tomu říkáme jedním slovem?(Ovoce).
Kde rostou plody?(Na stromech)
Jak se jmenují stromy, na kterých ovoce roste?(Ovoce)
- Kde rostou ovocné stromy?(na zahradě)
Jak se jmenuje zahrada, ve které je mnoho ovocných stromů?(Ovocný sad)
Dobrá práce! První úkol jsme splnili, dostáváme první obálku.
D/i „Hádej, o jakém ovoci mluvím“
Obrázky jsou distribuovány.
Nyní vám řeknu hádanky a vaše obrázky vám je pomohou vyřešit. Ten, kdo má obrázek – odpověď – jej musí dát na sazební plátno.
Šťavnaté, sladké, zralé, pevné, zelené(jablko).
Lahodné, zdravé, měkké, žluté, sladké, šťavnaté, chutné(hruška).
- Lahodné, oranžové, kulaté, zdravé, šťavnaté, velké(pomerančový).
Kyselé, žluté, oválné, zdravé, šťavnaté(citrón).
- Lahodné, žluté, měkké, dlouhé(banán).
Chlapi, zopakujme si názvy plodů.
Děti jeden po druhém přicházejí k tabuli a popisují „své“ ovoce.
Dobrá práce! Splnili jsme i druhý úkol a dostáváme druhou obálku.
D/ a „Pojďme udělat šťávu“
Pokud uděláte šťávu z jablka, získáte jablečnou šťávu.
Co když hrušky odšťavníte?(Hruška).
Broskvová šťáva?
(Broskev) Pomerančový džus?
(Pomerančový)
Citronová šťáva? (citrónová)
Banánový džus?
(Banán)
Dobrá práce! Tento úkol jsme také splnili a dostáváme třetí obálku.
FizminutkaKluci, jsme unavení. Pojďme do nádherné zahrady. Představme si, že jsme šli na zahradu sbírat ovoce a cestou narazili na překážky: přešlapujeme kameny, skáčeme přes kaluže. Jablka už jsou na naší zahradě zralá. Pojďme sbírat jablka! Sklonili se, vzali jablko, dali je do košíku, sklonili se pro další a dali je do košíku. Zvedli hlavu, uviděli na stromě krásné velké jablko, natáhli ruku, vyndali ho, obdivovali ho a kousli.
Děti předávají svůj emocionální stav ze sladkého jablka. Ale najednou jsi ve svém jablku viděl červa.
Vyjádřete svou kondici! Podívejte se doprava, doleva (s otočeným tělem)! Posadili jsme se (počítali do 3), vstali!
(A teď dostáváme další čtvrtou obálku.
D/i „Jeden – mnoho“
Děti na základě demonstračního materiálu tvoří podstatná jména v jednotném a množném čísle (I.p., R.p.)
Podívej, co je tohle? (jablko). A když jich je hodně, říkáme jak? (jablka) Co teď chybí? (jablko, jablka)
hruška - hrušky - už nejsou hrušky, hrušky
broskev - broskve - už žádná broskev, broskve
pomeranč - pomeranče - už nejsou pomeranče, pomeranče
citron - citrony - už nejsou citrony, citrony
banán - banány - už nejsou banány, banány.
Dobrá práce! Dostáváme s vámi další obálku - pátou.
D/i "Počítej to"
(Děti na základě demonstračního materiálu spojují podstatná jména s číslovkami)
Chlapi, teď budeme počítat ovoce.
Jedno jablko, dvě jablka, tři jablka, čtyři jablka, pět jablek.
A teď ty!
Jedna hruška, dvě hrušky, ..., pět hrušek
Jedna broskev, dvě broskve, ..., pět broskví
Jeden pomeranč, dva pomeranče, ..., pět pomerančů
Jeden citron, dva citrony, ..., pět citronů
Jeden banán, dva banány, ..., pět banánů.
Dobrá práce! A tento úkol jsme splnili, dostáváme další obálku – šestou.
Kluci, teď máme všechny obálky se stopami. Složíme všechny kousky dohromady a uvidíme, co se stane. Děti to sečtou a vyjde z toho košík s ovocem. Porovnejte obrázek s obrázkem na plakátu.
Takže jsme pomohli gnomovi odčarovat jeho košík? Jaké ovoce si pamatujete?co se ti nejvíc líbilo?
Literatura
- Averina I.E. Tělesná výchova minuty a dynamické pauzy v předškolních vzdělávacích zařízeních: praktická práce. příspěvek / T.j. Averina. – 4. vyd. – M.: Iris-press, 2008. – 144 s.
- Vygotsky L.S. Myšlení a řeč // Vybrané psychologické studie. M., 1956.- 160 s.;
- Gvozděv A.N. Problémy studia dětské řeči. M., 1961. – 140 s.;
- Grizik T.I., Timoshchuk L.E. „Vývoj řeči dětí ve věku 6-7 let“ „Osvícení“. Rosman 2007. -86 s.;
- Zrozhevskaya A. L. Výuka monologů a popisů // Předškolní výchova. 1986. č. 12.- 132 s.;
- Maksakov A.I., Tumanová G.L. Učte se hraním. 2. vyd. M., 1983.- 180 s.;
- Psychologická a pedagogická problematika vývoje řeči v MŠ: so. vědecký tr. / Ed. F. Sokhina a O.S. Ushakova. M., 1987.-216 s.;
- Vývoj řeči u předškolních dětí. 3. vyd. / Ed. F. Sokhina. M., 1984.-206 s.;
- Vývoj řeči předškoláka: So. vědecký tr. / Ed. O.S. Ushakova. M., 1990.-186 s.;
- Sokhin FL. Řečové povědomí u předškoláků: Příprava dětí na školu v mateřské škole / Ed. F. Sokhina, T.V. Taruntaeva. M., 1978. -217 s.
Kuchina Galia Zavdatovna
název práce: učitel
vzdělávací instituce: MBOU "Jasnogorská střední škola"
Lokalita: Obec Yasnogorsky Kemerovo okres
Název materiálu: metodologický vývoj
Podrobit: Shrnutí lekce o formování gramatické stavby řeči v přípravné skupině
Datum zveřejnění: 05.07.2017
Kapitola: předškolní vzdělávání
Shrnutí lekce o utváření gramatické stavby řeči v
přípravná skupina
Učitel Kuchina G.Z.
Téma: Naučit Chipolina číst a psát.
Obsah programu: zapojit děti do práce lekce, propagovat
vytvoření pozitivního přístupu, osvobození dětí, vyjádření jejich
„Já“ přispívá k utváření gramatické struktury řeči, koherentní a
čistý výraz, rozvoj představivosti a kreativní představivosti,
rozvíjet slovní kreativitu, upevňovat dovednosti:
1. Používejte v řeči předložky: on, under, with, for, at etc.
2. Použití zdrobněliny.
3. Kardinální čísla 1, 2, 4 v nominativu a
akuzativní pády podstatných jmen.
4. Zlepšit schopnosti tvoření slov.
Naučte děti tvořit relativní přídavná jména a zařazovat je do
nabídka.
5. Používejte antonymní slova. Naučte se odpovídat předmětu
co nejvíce definic. Zahrňte charakteristická slova.
Rozšířit a aktivovat slovní zásobu dětí.
Zařízení:
Hračka Chipolino,
Dvě truhly s předměty: jablko, pomeranč, 8 obálek s řezem
obrázky zvířat, 2 listy se siluetami zvířat, 2 kapesníčky na
Průběh lekce:
1. - Na prstech máme hřebíky,
Na rukou jsou zápěstí, lokty.
Koruna, krk, ramena, hruď
A nezapomeňte na bříško.
Jsou tam kolena a záda,
Ale ona je jen jedna.
Máme to na hlavě,
Dvě uši a dva laloky.
Obočí, lícní kosti a spánky,
Tváře, nos a dvě nosní dírky.
Brada pod rtem
To víme ty i já.
co vidíme?
co slyšíme?
Na čem šlapeme?
S čím tleskáme?
Co nafukujeme?
Proč se mračíme?
Co máme každý jeden?
Kolik jich mají dva lidé?
Kolik jsou dva na osobu?
Kolik jich mají dva?
2. Prstová gymnastika.
Vezměte si do rukou dva kapesníky.
co jsi vzal?
Kolik kapesníků máte v rukou? Kolik jich mají dva? Každý?
Proč tomu říkáme kapesník? A ten velký je šátek?
3. Didaktické cvičení „Velký a malý“.
Úkol: vytvořte nové slovo tak, aby se v něm objevila hláska – h.
Prsten -
Kapesní -
Nyní seberte kapesníky do pěstí.
Co jsi udělal s kapesníky? Čím se stali?
(zmačkaný, zmačkaný, neudržovaný, ošklivý, vrásčitý, nepříjemný,
Co mohu použít k vyhlazení?
4. – Chipolino nás přišel navštívit. Přinesl nám obálky a
schoval je ve skupině. Chcete vědět, co přinesl? Najděte obálky v
skupině a řekněte mi, kde jste je našli. (na stole, pod stolem, vzadu
obrazovce, na židli atd.)
Chipolino je nemohl sbírat, pomozme mu. SZO?
pozval Chipolino, aby nás navštívil? (divoká a domácí zvířata)
Řekněte nám o svém zvířeti.
kde bydlí?
co to jí?
Jak je chráněn?
Jaké výhody to přináší?
Kdo jsou jeho mláďata?
(příběhy pro děti)
5. – Nyní si zahrajeme u stolů. Potřebuji dva týmy.
Divoký domácí
Chipolino přinesl dopis ze země Vydumland s portréty
bezprecedentní zvířata.
(obrázek kombinuje části těla různých zvířat:
sloní chobot, kuřecí nohy, velbloudí hrb, tygří ocas, lev
hříva, králičí uši atd.)
Čí části těla poznáváš?
6. Hra „Řekni slovo“
Vrána kváká a straka……
Sova létá a králík ………………….
Ryba plave a had ………………
Kohout kokrhá a slepice …………………
Kráva má tele a kůň.......
Veverka žije v dolíku a medvěd………….
Hroch má roh a slon ………………….
Pes štěká a prase ……………………….
7. Hra „Řekni to jedním slovem“
Pojmenujte to jedním slovem.
Dřevěný stůl -
Hliněný džbán -
Kožený plášť -
Kuřecí polévka -
Křišťálová váza -
Slaměný dům -
8. "Řekni to obráceně."
Daleko -
Vysoká –
Hluboko -
Odletět -
smutné -
Spadl -
9. „Soutěž v erudici“
1. Kdo má více zajíců nebo zaječích ocasů?
2. Co je větší, kohoutí hřebínky nebo kohouti?
3. Čí tlapky jsou větší – kuřecí tlapky nebo kočičí tlapky?
4. Sloní uši nebo sloni?
10. „Hádej, co máme“
Chipolino přinesl 2 magické truhly.
Hruď, hruď,
Otevřete svůj sud.
(jak můžete požádat o truhlu, abyste zjistili, co v ní je - otevřete ji,
otevřít, otevřít)
Děti dostanou truhlu, zjistí, co v ní je a přejí si další.
(příběh - popis)
Chipolino.
Mám také překvapení, hádejte 1 zvuk - l
Poslední je k, pouze 3 zvuky (úklona)
GCD v přípravné školní družině pro rozvoj řeči
Shrnutí GCD v přípravné školní družině na téma „Jaro“
Téma: "Ahoj, jaro krásy!"
Cíl: Upevnit a ujasnit si znalosti žáků o jaru.
úkoly:
Vzdělávací:
Zdokonalit gramatickou stavbu řeči (koordinace podstatných jmen s přídavnými jmény a slovesy); upevnit dovednosti používání srovnávacích frází v řeči, upevnit schopnost správně sestavovat složité věty s příčinnou spojkou, protože.
Procvičte si intonační expresivitu řeči pomocí různých hlasových sil.
Obohaťte aktivní slovní zásobu dětí o podstatná jména označující názvy jarních květin.
Rozvinout schopnost napsat popisný příběh podle obrázku, upevnit schopnost obrazně mluvit o přírodě na jaře.
Upevnit pravidla bezpečného chování na jezírku na jaře.
Pokračujte v představování díla A.K. Savrasova, rozvíjejte schopnost vidět výrazové prostředky v malbě: barvu a tvar objektů, rysy kompozice.
Cvičte schopnost cítit obraz („vstoupit do něj“) tím, že sdělíte své pocity, pocity a nálady.
Vzdělávací:
Rozvíjet kognitivní zájem o přírodu a představivost.
Zlepšit řeč, sluch a pozornost.
Rozvíjet koordinaci řeči s pohybem pomocí logorytmiky a zvukové gymnastiky.
Rozvinout schopnost kreativně aplikovat dříve naučené metody konstrukce papíru.
Vzdělávací:
Kultivovat řečovou aktivitu a emocionalitu.
Vypěstujte si respekt k dospělým a vrstevníkům: poslouchejte, nepřerušujte.
Vytvořte emocionální reakci na umělecká díla a přírodní svět.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Sociálně-komunikativní“, „Umělecký a estetický rozvoj“, „Tělesný rozvoj“.
Práce se slovní zásobou: rozmrzlé skvrny, kapky, bobtnání, sněžení, pyl, rozmnožování.
Přípravné práce: pozorování dětí v přírodě, čtení beletrie, prohlížení reprodukcí obrazů o jaru.
Materiály a vybavení: notebook, multimediální projektor, mnemotechnické tabulky a kartičky na dané téma, mrak, papír na výrobu lodiček, potok, stojan „Pravidla chování na přehradě“, květinová louka.
1. Organizační moment.
Náčrt „Dobré ráno“
Vymyšleno někým a moudře
Řekněte ahoj při setkání
- Dobré ráno!
- Dobré ráno! - Slunce a ptáci.
- Dobré ráno! - smějící se tváře.
A všichni se stanou laskavými
důvěřivý.
Ať vám dobré ráno vydrží až do večera.
- Vezmeme se za ruce a řekněme milá slova.
Emocionální hra „Mám tě rád“
- Cítil jsi teplo svých rukou? Je tak příjemné slyšet dobrá slova, nechcete se hádat a být uraženi. Tak ať nám celý den běží.
2. Báseň „Kdo přišel tak tiše a tiše“
- Poslouchej, neslyšíš nic? Kdo to chodil tak tiše za oknem?
Kdo prošel tak tiše?
No, samozřejmě, ne slon,
A samozřejmě hroch
Nemohl jsem to projít potichu.
A nikdo z vás to neslyšel
Jako list vycházející z pupenu,
A ty jsi nemohl slyšet
Jako zelená stébla trávy
Sundávám si zelené boty,
Tiše se vynořili ze země.
A sněženka tiše vyšla ven.
A všude je ticho.
To znamená, to znamená
Jaro přišlo tiše.
- Už jste uhodli, o čem budeme dnes mluvit?
- Tak k nám přišlo jaro.
Obloha je světlejší, sníh taje
Budeme vám vyprávět o jaru,
Jak k nám létají ptáci z jihu,
Jako proudy běží a zvoní.
- Po jakém ročním období a před kterým přichází jaro?
3. Jarní pohádka.
Kluci, podívejte se, dnes se ve skupině objevilo něco neobvyklého. Co si myslíš, že to je (cloud) O čem nám chce říct? Podívejme se.
Cloud nás zve do pohádky. (zobrazení na multimediálním zařízení)
Kdysi byly čtyři roční období. Poznali jste je? Roční období žila společně a střídavě vládla světu. Ale jednoho dne se Winter rozhodla, že ona je nejdůležitější a nechtěla ustoupit jaru. Rostliny pod sněhovou pokrývkou zesmutněly. Ptáci přestali zpívat. Lidé jsou unaveni vytápěním svých domů, jen aby zůstali v teple. Léto a podzim se staly starostmi. Spring řekl: "Neboj, mám zázrak, který dokáže porazit zimu!"
- Co je to za zázrak? Možná nám to cloud řekne? (oheň, žárovka, slunce).
- Co z toho si myslíš, že by mohl být zázrak, který pomůže Springu? proč si to myslíš?
- Přijde jaro, když slunce nesvítí a nehřeje? co se stane?
4. Didaktická hra „Vyberte znaky, akce“
- Slunce je nejdůležitějším pomocníkem jara. Je to největší a nejlaskavější zázrak. Ale nějak je naše sluníčko smutné. Chcete ho rozveselit? Dejte mu laskavá slova.
- Jaké sluníčko?
- Co to dělá?
5. Didaktická hra „Srovnej a pojmenuj“.
Slunce je jako žluté
Slunce je jako kulaté
Slunce je jemné, jako
Slunce je veselé, jako
Slunce hřeje jako
Slunce je jasné jako
- Slunce se na nás usmívá a my se usmíváme na něj.
Řekněme větu „Na jaře slunce jasně svítí“ tiše, hlasitě, radostně.
- Opravdu, slunce stoupá výše, svítí jasněji, hřeje silněji.
A jaké jarní měsíce s sebou přináší? Hádej hádanku:
Fouká teplý jižní vítr,
Slunce svítí jasněji.
Sníh řídne, měkne, taje,
Hlasitá věž vletí dovnitř.
Jaký měsíc? kdo ví?
- Jak lidé tento měsíc říkají? Proč?
6. Didaktická hra „Pozor“
- Poslouchej, co je to za zvuk?
Pojďme se ke streamu přiblížit, ale nejprve se podívejme, jaké jsou tyto obrázky? Před čím nás varují? (upevnění pravidel chování na rybníku na jaře)
7. Příběhy o jaru.
Brook připravil překvapení - „jarní obrázky na kousku ledu“:
bílé - mnemotechnické tabulky - vyprávění básniček (pro děti s nízkou úrovní,
modrá (pro děti s průměrnou úrovní) - sestavování mnemotechnických tabulek, které pomohou mluvit o jaru,
modrá (pro děti s vysokou úrovní čtení) - sestavování přísloví o jaru z jednotlivých slov.
Jaro dopadlo pro každého jinak. Poslouchej, proud dělá hluk a volá nás, abychom ho následovali.
Poslechněte si další hádanku:
Řeka zuřivě hučí
A prolomí ledy.
Špaček se vrátil do svého domu,
A sněženka se najednou probudila.
Skřivánek trylkuje na obloze.
Kdo k nám přišel?
- Jak lidé tento měsíc říkají?
8. Fyzické cvičení „Květiny“
Jakmile roztaje sníh, rozkvetou květiny.
Vyjděte na mýtinu.
Narovnejte záda
Dejte mi své dlaně.
Pojmenujme květiny
A hrajte si s dlaněmi.
Koho se dotýkám dlaní,
Pojmenuje květinu.
- Raz, dva, tři! Děti se proměnily v květiny.
- Co jsi za květinu?
- Dlouho nepršelo jarní déšť, naše květiny úplně uschly.
Nejprve sklonili hlavy,
Pak listy.
A pak se celý stonek ohnul
Až na zem.
Najednou začalo pršet,
A květiny začaly ožívat.
Foukal větřík
Stonky zašustily.
Vánek utichl.
- Raz, dva, tři! Znovu jste se stali dětmi.
- Přivoněme k tomu, jak voní květiny. Zhluboka se nadechněte nosem a při výdechu řekněte: "Ach, jak nádherně voní ta květina."
A náš stream dělá hluk a běží dál a poslouchejte další hádanku:
Vzdálenost polí je zelená,
Slavík zpívá,
Zahrada je oděna do bílé,
Ptáci létají v hejnech,
Hrom duní, hádejte co?
Co je to za měsíc? Jak tomu lidé říkají?
9. Didaktická hra „Najdi chybu a oprav ji“
- Můj darebák! Maloval svět v různých barvách. A chci si s tebou hrát. Pozorně poslouchejte věty, je v nich vše správně?
- Oteplilo se, protože ptáci přilétali z jihu.
- Slunce hřálo, protože květiny kvetly.
- Země rozmrzla, protože se sázejí stromy.
- Jaro přišlo, protože
Medvěd se probudil.
10. Zkouška reprodukce obrazu A. K. Savrasova „Věže dorazily“
- O jaru bylo řečeno mnoho krásných slov, mnoho obrazů namalovali umělci.
Nyní připravme své oči, abychom viděli jeden slavný obrázek.
Gymnastika pro oči.
Oči vidí vše kolem
Zakroužkuji je.
Oči vidí všechno
Kde je obrázek, kde je okno.
Nakreslím s nimi kruh,
Podívám se na svět kolem sebe.
- Podívejte, lidi, kdo poznal tento obrázek? kdo to napsal?
Podívejme se na to pozorně.
Jednoho rána umělce probudil neklidný ptačí křik. Podíval se z okna a byl v šoku. Za oknem bylo nebe modré a louže se leskly. Ale hlavní jsou ptáci! S jásavým pronikavým výkřikem, ve smečkách a sám. Kroužili v čistém jarním vzduchu. Fádní černá hnízda ožila: kolem nich se motali dlouho očekávaní hosté, kteří přiletěli ze zámoří.
- Tento obrázek přírody zachytil umělec.
11. Rozhovor o obraze „Věžové dorazili“
- Jak umělec ukázal příchod jara?
- Podívejte se na oblohu. jaké to je?
- Podívejte se pozorně, je na obrázku slunce?
- Jak vidíš sníh?
- Řekni nám o břízách.
- Co vidíš v dálce?
- Představte si, že jsme se teď najednou ocitli na tomto obrázku, abychom viděli a slyšeli?
Zavřete oči a představte si, že jste tam.
12. Výroba papírové lodičky - origami
- Náš proud začal šumět hlasitěji. Vyrostl a brzy dosáhne řeky touhy. Navrhuji, abyste vyrobili loď, něco si přáli a poslali ji na cestu. A pak se vám určitě splní všechny sny.
13. Reflexe
- Kluci, líbilo se mi, jak jste dnes pracovali, splnili jste všechny úkoly. Na co nejraději vzpomínáte?
Lodě poplují po kouzelné řece a všechny vaše sny se splní. A moje přání se už splnilo. Pozorně se podívejte, jaký košík to stojí na břehu. Podívejme se, co v něm je. Jaro dává každému trochu sluníčka. Ať je vaše duše vždy lehká a radostná.