Shrnutí lekce práce na jaře lidí na poli. Shrnutí GCD v přípravné školní družině
Jekatěrina Lukina
Shrnutí lekce o vývoji řeči v seniorské skupině kompenzačního zaměření na téma „Práce lidí na jaře“
Shrnutí lekce o vývoji řeči v seniorské skupině kompenzačního zaměření na dané téma
« Lidová práce na jaře»
Cíl: seznámit děti s práce lidí na jaře v přírodě.
Úkoly:
Vzdělávací – objasnit a rozšířit znalosti dětí o jarních změnách v přírodě; upevnit názvy jarních měsíců; rozšířit slovní zásobu dětí téma.
Vývojový – rozvíjí myšlení dětí jejich pozornost a paměť, řeč a jemná motorika.
Výchovné – Vzbudit v dětech respekt práce dospělých, chuť jim pomoci.
Průběh lekce
I. Organizační moment
U na jaře je hodně práce,
Paprsky jí pomáhají:
Jezdí spolu po silnicích
mluvící streamy,
Rozpouštějí sníh, rozbíjejí led,
Zahřívají vše kolem.
Zpod jehličí a stébel trávy
Vylezl první ospalý brouk.
Květiny na rozmrzlém náplasti
Zlaté rozkvetly
Pupeny jsou plné, oteklé,
Čmeláci létají z hnízda.
U Jaro má spoustu starostí,
Ale věci se dívají nahoru:
Pole se stalo smaragdovým
A zahrady kvetou.
II. Hlavní část.
Téma zpráva třídy.
O jakém ročním období báseň mluví? (O jaro.)
Dnes na třída budeme mluvit o jaro a to co lidé dělají na jaře.
1. Rozhovor o jaro.
Kluci, je brzy nebo pozdě? jaro?
Jaké jarní měsíce znáte? Pojmenujte je v pořadí.
Pojmenujte 1. měsíc jaro, 3. měsíc.
Jaký měsíc je mezi březnem a květnem?
Jaký měsíc je před dubnem? Květen?
A teď se tě zeptám "záludné otázky". Chcete-li na ně odpovědět, musíte přemýšlet.
Jaké jsou více jarní nebo zimní měsíce?
Co je víc: jarní měsíce nebo jarní dny?
Co je více ročních období nebo jarních měsíců?
Výborně, kluci, zvládli jste záludné otázky.
Připomeňme si jak jaro začalo.
(Slunce začalo svítit jasněji.)
A co se začalo dít?
(Sníh začal tát, potoky začaly téct, kapky začaly plakat.)
Co se stalo se stromy?
(Poupata na stromech nabobtnala a listy začaly kvést.)
- na jaře příroda ožívá a dochází k mnoha různým jevům. Jaké další změny nastaly? jaro v přírodě? (Objeví se čerstvá mladá tráva. Ptáci přiletěli z teplých krajin a začali si stavět hnízda. Zvířata se probudila po zimním spánku. Hmyz vylezl ven.)
2. Hra "Dokonči větu".
Vyberte akční slova a dokončete věty.
Na jaře slunce...(ohřeje, upeče, pohladí)
na jaře rampouchy pod sluncem... (tavit, kapat)
na jaře sněhové závěje ze slunečního žáru... (usadit, roztavit)
Na jaře jsou na stromech pupeny...(nafouknout, prasknout)
Potoky na jaře...(běží, mumlá, zvoní, dělá hluk)
Ptáci na jaře...(vrátit se, přijet)
Na jaře hnízdí ptáci...(stavět, stavět, dělat)
Led na řece na jaře(taje, praská, láme se, plave)
na jaře první květy v rozmrzlých plochách (objevit se, kvést, kvést)
Na jaře tráva...(prorazí, roste, zezelená)
3. Pojďme napsat příběh o jaro. A každý začíná svou větu slovem " jaro".
- Slunce na jaře jasně svítí.
- na jaře pupeny bobtnají na stromech (strom s pupeny).
- Na jaře roste tráva(tráva).
- Květiny kvetou na jaře(květiny).
- na jaře Stěhovaví ptáci létají z teplých krajin (ptactvo).
- na jaře lidé zakládají zeleninové zahrady (hrábla, lopata).
vychovatel: Výborně kluci.
Posilující přísloví o práce.
vychovatel: Říkal jste, že lidi zeleninové zahrady se vysazují na jaře. Co sázejí?
Děti: semena.
4. "Vysvětlete přísloví"
SZO na jaře nevydrží, budete sytí na celý rok.
V.: -Žijeme v oblasti, kde jsou docela dlouhé a studené zimy a teplá léta. Léto ale není tak dlouhé, aby všechna zelenina dozrála. Co staví v zeleninových zahradách pro rychlejší růst a dozrávání zeleniny? Poslouchat:
Na dači mé babičky je dům, nahoře pokrytý průhlednou fólií.
Ale moji prarodiče v tom domě nebydlí;
Ať se stane s počasím cokoli na jaře, dům pokryje chlad i teplo.
(skleník, skleník)
5. D/hra "K čemu jsou..."
Kopou zem lopatou.
K orání pole je potřeba traktor.
Kombajn sklízí obilí.
K sekání sena můžete použít kosu.
6."Najít nástroj"
Podívejte se pozorně na tento obrázek a pojmenujte, jaké nástroje se zde skrývají. (Odpovědi dětí)
7. D/i "Jeden - mnoho".
Traktor - traktory.
Secí stroj - secí stroje.
Lopata – lopaty.
Barva - barvy.
Konev - konve.
Štětec - štětce.
Strom - stromy.
Keř – keře.
Květina - květiny.
Rajče - rajčata.
Okurka - okurky.
Skleník - skleníky.
Skleník - skleníky.
8. Prstová gymnastika "Zeleninová zahrada".
Na zahradě je mnoho postelí: ukázat dlaň, prsty do stran
Zelí sem, rajče sem, střídavě skládat
Tady je řepa, tady hrášek, prsty na ruce;
A naše brambory nejsou špatné!
Naše zelená zahrada se rytmicky mačká a
Uživí nás po celý rok! rozevřené prsty.
9. Hra "Co jsme viděli" (s míčem)
Viděl jsem pole. jaké to je?
(Široký, plochý, nekonečný)
Viděl jsem oranou půdu. jaká je?
(Syrové, drobivé, černé)
Viděl jsem semena. co jsou zač?
(Malý, kulatý, zlatý) atd.
10. Sestavení příběhu z obrázku « Lidová práce na jaře» .
vychovatel: Abyste mohli sestavit příběh, musíte zjistit, co je na obrázku, a odpovědět na otázky otázky:
Kde se obraz odehrává?
Jaké roční období se zobrazuje? Proč jste se tak rozhodli?
Koho vidíš na obrázku? (máma, táta, holka, kluk)
Jak je nazvat jedním obecným slovem? (rodina)
co dělají?
Proč to musíte udělat?
Jak lze nazvat příběh?
Nyní musíme shromáždit všechny vaše odpovědi do jednoho příběhu. Kdo to chce říct?
Lidová práce na jaře.
Rodina pracuje na jaře na zahradě. Maminka natírá kmeny stromů, aby je hmyz nepoškodil. Táta zrývá půdu, aby zasadil mladé stromky. Chlapec Misha sází sazenice. Dívka Máša je zalévá, protože rostliny potřebují vláhu. Celá rodina je ve skvělé náladě. Všichni jsou šťastní jaro!
11. Gymnastika pro oči „Osel“
Osel chodí, vybírá si,
Neví, co dřív jíst.
„Děti natahují ukazováček pravé ruky dopředu, volně s ním pohybují a sledují ho očima!
Švestka je nahoře zralá, (Vyhledat)
A dole rostou kopřivy, (Podívej se dolů)
Vlevo - řepa, vpravo - rutabaga,
Vlevo je dýně, vpravo brusinka,
(Pohyby očí doleva a doprava)
Dole je čerstvá tráva,
(Podívej se dolů)
Nahoře jsou šťavnaté vršky.
(Vyhledat)
Točí se mi hlava
Listy se točí v očích,
(Kruhové pohyby očí)
Nemohl jsem si vybrat nic
A padl na zem bez síly.
(Zavři oči)
Publikace k tématu:
Shrnutí frontální lekce o vývoji řeči v kompenzační přípravné skupině Drůbež- Kluci, dnes máme neobvyklou aktivitu, půjdeme na návštěvu, ale koho a kde zjistíte uhodnutím hádanek: - Červené tlapky, žihadla.
Shrnutí integrované lekce o rozvoji řeči v kompenzační přípravné skupině „Novoroční strom“„Vánoční stromeček“ Účel: Rozlišení zvuků s-z; w-sh. Cíle: 1. Vzdělávací: Naučit se rozlišovat hlásky z-s; zh-sh podle ucha ve výslovnosti; Jasně.
Místo konání: skupinová místnost. Cíle: Vzdělávací: - Rozšířit chápání dětí o životě volně žijících zvířat. - Posílit v řeči.
Julia Surovtsová
Souhrn GCD pro modelování v seniorské skupině« Lidová práce na jaře» .
Surovcovová Julia Vladimirovna.
Cíl: Pokračujte v zavádění pravidel osobní hygieny a bezpečnosti práce při práci s plastelínou, s materiály, nástroji a zařízeními pro sochařství, organizace pracoviště; úvod do jednoduchých technik sochařství, rozvoj oka, představivosti, kreativity, vynalézavosti.
Úkoly:
1) Rozvinout schopnost vyřezávat předměty známé ze života (ovoce, zelenina, květiny). Rozvíjet schopnost vyřezávat ze života, předávat svůj charakter a zvláštnost.
2) konsolidovat techniky sochařství: zploštění, válcování, natahování, lisování.
3) Rozvíjejte jemnou motoriku rukou a očí.
4) Posilujte čisté dovednosti sochařství(nerozsypávejte plastelínu, nešpiňte oblečení).
Zařízení: Obrázky s obrázky zeleniny, ovoce, květin, ukázky prací (přilepený k sobě). Plastelína, hromádky, podkladová deska, vlhčené ubrousky, figuríny zeleniny.
individuální práce:
Ukažte svému dítěti, jak pracovat s kusem plastelíny
Pomozte dítěti s obtížnost
I Organizační moment.
Zdravím vás:
"Natáhli jsme ruce ke slunci,
Vzali jsme paprsek a přitiskli ho k našim srdcím,
Usmáli jsme se, dali jsme hostovi paprsek světla,
Ahoj, hoste, čekali jsme na tebe!"
II Úvod do tématu.
Pokud všude sníh taje,
Den se prodlužuje
Pokud vše zezelená
A v polích zvoní potok,
Pokud slunce svítí jasněji,
Pokud ptáci nemohou spát,
Pokud se vítr oteplí,
Tak přišla k nám...
D.: Jaro.
V.:A podle jakých znamení to teď víš jaro?
D.: Sníh a led roztál, sluníčko svítí častěji, venku se oteplilo, na stromech se začala objevovat poupata, přiletěli ptáci.
V.: Správně. Kluci, říkali jste, že ptáci dorazili. Proč se vrátili domů?
D.: Najděte si domov nebo si postavte hnízdo. Vylíhni kuřátka.
V.: Ano, je to tak. S příchodem jaro Příroda a zvířata mají spoustu práce a starostí. Příroda se po zimě probudila a absorbovala více vlhkosti a slunečního světla, takže tráva, listí na stromech a květiny se objevují rychleji. Všechna zvířata jsou nyní zaneprázdněna tím, že potřebují mít potomky, hodně je naučit a vychovat, než přijde zima. Jaké jste měl obavy? lidé s příchodem jara?
D.: Udělejte pořádek v parcích, zahradách a školách, pod okny, na venkově.
V.: Výborně, řekli vše správně. A "dát věci do pořádku" na ulici, jak je?
D.: Odstraňte staré listí a tráva, větve a klacíky, posbírat všechny odpadky, vybílit stromy, zavěsit ptačí budky, zasadit semínka a sazenice.
V.: Správně. Aby to bylo příjemnější pro naše oči, my všichni zkoušíme uklízet nejen doma, ale i na ulici. A každý to dělá po svém. A lidé, kteří mají chaty, s příchodem jaro Spěchají to uklidit a zasadit novou plodinu, protože aby na podzim sklidili dobrou úrodu, musíte na jaře tvrdě pracovat.
V.: Pojďme se trochu zahřát.
Fízminutka
"Ráno na trávníku".
Ráno na trávníku
Začali jsme hru.
Já jsem sněženka, ty jsi svlačec,
Postavte se do našeho věnce.
Jeden, dva, tři, čtyři,
Posuňte kruh širší.
A teď jsme proudy,
Pojďme závodit.
Spěcháme přímo k jezeru,
Jezero bude velké.
Postav se znovu do kruhu -
Pojďme si hrát na slunci.
Jsme veselé paprsky
Jsme hraví a žhaví.
V.: Výborně, kluci. Trochu jsme se ohřáli, můžeme pokračovat v povídání práce lidí s příchodem jara.
Q: Kluci, co si lidé sázejí na zahradách?
V.: Je to tak, kde potom dozrávají plody?
D: Na zahradě.
V.: Dobře. A aby ozdobili své pozemky, lidé sázejí...
V.: Přesně tak! Jsou květiny sázeny na zahradě nebo zahradě?
D.: Na záhonech, v květinové zahradě.
V.: Výborně! Vy a já jsme se seznámili s drůbeží a zvířaty a společně jsme vytvořili farmu. Ale abych byl úplný, něco nám tam zjevně chybí. Proč?
D.: Zeleninová zahrada, zahrada, květinová zahrada.
V.: Proto navrhuji, abyste dnes doplnili naši farmu a my to uděláme všechno - z plastelíny.
V.: Přijďte jeden po druhém a vyberte si kruh libovolné barvy.
Dětem jsou nabízeny hrnky tří barev na výběr; barva hrnku určuje výběr stolu.
Žlutá - zeleninová zahrada, červená - zahrada, zelená - záhon.
V.: Nyní jděte ke stolu, na kterém je stejná barva jako na vašem hrnku.
Děti sedí u stolů.
V.: Kluci, než se pustíme do práce, protáhneme si prsty.
Prstová gymnastika "kolobok"
- "Udělejme spolu buchtu,
Těsto lehce prohněteme.
A pak na něm jezdíme,
Dali jsme to na okno.
Skočil z okna, skok-skok,
Odkutálel jsem se do lesa, příteli."
Opakujte 2x.
V.: Nyní jsou naše ruce a prsty připraveny k práci. Kluci, jak už asi tušíte, kluci jsou pro "žlutý stůl", vyřezávají s námi...
D.: Zelenina na zahradu.
Na „žlutém“ stole je model zeleninové zahrady.
V.: To je pravda, ale nechte je hádat hádanky o tom, jakou zeleninu.
Nad zemí je zelený ocas,
Podzemní červený nos.
Zajíček to obratně sní.
jak se jmenuje?
D.: Mrkev
V.: Kdo miluje boršč a vinaigrettu,
Je smutné, když tam není.
Roste na zahradním záhonu pod zemí -
Lidé ji vždy respektují.
D.: Řepa.
Učitel rozdá kartičky s obrázky mrkve a řepy a děti mají také názornou ukázku tvarované zeleniny.
V.: "Červený stůl"
D: Ovocné stromy.
V.: Správně. Poslouchejte hádanky.
Kulaté, růžové,
Rostu na větvi.
Dospělí mě milují
A malé děti.
D.: Jablka.
V.: Jako žárovky na větvích,
Visí v řadě na stromě,
Svým žlutým a červeným světlem
Naše oči jsou přitahovány!
Učitel rozdá kartičky s obrázky jablka a hrušky a děti mají také názornou ukázku tvarovaného ovoce.
V.: "Zelený stůl", uhodli jste, co budete potřebovat k vyřezávání?
D.: Květiny.
V.: Tady jsou vaše hádanky.
Na zahradě je kudrna -
Bílá košile,
Srdce ze zlata.
Co je to?
D.: Heřmánek.
V.: V zahradě, na cestě,
pod mým oknem
Dnes vykvetlo sluníčko,
na vysoké noze.
D.: Slunečnice.
Na „zeleném“ stole jsou kartonové modely květin pro techniku „rozmazávání“, ale děti mohou model použít nebo si květinu vyrobit samy.
V.: Výborně kluci. Připomeňme si pravidla pro práci s plastelínou a můžete začít.
Děti si prohlížejí obrázky a hotové ukázky práce a začínají sochařství.
Učitel vybízí a v případě potřeby pomáhá.
III Závěrečná část GCD.
V.: Kluci, dnes jste skvělí tvrdě pracoval, teď co myslíte, na našem "hospodařit" máš vše co potřebuješ?
Děti berou práci na farmu (nebo na výstavu).
V.: Jste velmi dobří dnes tvrdě pracoval, tleskejme sami sobě!
Děti tleskají a loučí se s hostem.
Publikace k tématu:
„Tajemství minulosti“ Typy dětských aktivit: hra, komunikace, kognitivně-výzkumná, výtvarná. Cíle: Představit.
Shrnutí vzdělávacích aktivit k předmětové činnosti ve skupině seniorů „Předměty usnadňující lidskou práci v každodenním životě“ Cíl: Rozšíření znalostí dětí o domácích spotřebičích. Vývojový úkol: Podporovat ve hře rozvoj dovedností ve výběru akčních sloves.
Ve starším předškolním věku jsou jednou z oblíbených činností hodiny manuální práce. Děti projevují větší a menší zájem.
Poznámky k lekci FTsKM ve skupině seniorů (práce v přírodě) Téma: „Péče o pokojové rostliny“ (naučení se odstraňovat prach štětcem a sprejem). Cíl: Pokračujte v rozšiřování zastoupení.
Téma: „Činnosti lidí na jaře“
Cíl: Seznamte děti s prací lidí v přírodě na jaře.
úkoly:
1. Objasnit a rozšířit znalosti dětí o jarních změnách v přírodě. Opravte názvy jarních měsíců.
Rozšiřte slovní zásobu dětí na dané téma.
6. Vzbudit v dětech úctu k práci dospělých a chuť jim pomáhat.
Zařízení: obrázky zachycující jarní měsíce (březen, duben, květen), dějové obrázky na téma „Práce lidí na jaře“.
Postup lekce
1Organizační moment
Jaro má spoustu práce,
Paprsky jí pomáhají:
Jezdí spolu po silnicích
mluvící streamy,
Rozpouštějí sníh, rozbíjejí led,
Zahřívají vše kolem.
Zpod jehličí a stébel trávy
Vylezl první ospalý brouk.
Květiny na rozmrzlém náplasti
Zlaté rozkvetly
Pupeny jsou plné, oteklé,
Čmeláci létají z hnízda.
Jaro má spoustu starostí,
Ale věci se hledají:
Pole se stalo smaragdovým
A zahrady kvetou.
2. Komunikace tématu a cílů lekce
O jakém ročním období báseň mluví? (O jaru.)
Dnes ve třídě budeme mluvit o jaru a o tom, co lidé dělají
Rozhovor o jaru.
Jaké jarní měsíce znáte? Pojmenujte je v pořadí.
(Děti pojmenují měsíce, zveřejňuji odpovídající obrázky.)
Vyjmenujte 1. jarní měsíc, 3. měsíc.
Jaký měsíc je mezi březnem a květnem?
Jaký měsíc je před dubnem? Květen?
Nyní vám položím „záludnou otázku“. Chcete-li odpovědět, potřebujete
myslet.
Jaké jsou více jarní nebo zimní měsíce? Pojďme si zrekapitulovat zimní měsíce.
Výborně, kluci, vypořádali jste se se záludnou otázkou.
Připomeňme si, jak začalo jaro. (Slunce začalo svítit jasněji.)
A co se začalo dít? (Sníh začal tát, potoky začaly téct, kapky začaly plakat.)
Co se stalo se stromy? (Poupata na stromech nabobtnala a listy začaly kvést.)
Na jaře příroda ožívá a dochází k mnoha různým jevům. Jaké jiné
změny nastaly v přírodě na jaře? (Objeví se mladá tráva. Ptáci přiletěli z teplých krajin a začali si stavět hnízda. Zvířata se probudila po zimním spánku. Hmyz vylezl ven.)
Příběh o práci lidí na jaře.
Hádejte prosím hádanku, o co jde?
Je tam mrkev, je zelí, je tam lahodná vůně jahod.
A přátelé, na kozu tam nedáme dopustit. (odpovědi dětí)
Správně, tohle je zeleninová zahrádka. Kdo má zahrádku? Kolik z vás rádo pracuje na zahradě? Jaký druh práce děláte na svém zahradním pozemku, abyste získali dobrou úrodu? (odpovědi dětí)
Ukažte obrázek práce na zahradě. Diskuse k obrázku.
Fízminutka
Praktický úkol
"Výsev cibule"
Ukážu vám semena. Zvažte je. Řekni mi, co to je? (Odpovědi dětí)
Víte, jak sít a sázet? No, co je potřeba k pěstování zeleniny? (připravit záhon, udělat rýhy, zasadit semínka do země, zalít).
Co tedy rostliny potřebují, aby dobře rostly? (Půda, voda, teplo, světlo)
co budeme dělat? (nejdříve si narýsujeme rýhy, dno drážek zhutníme hranou dlaně, zalijeme vodou, protože semena je nutné vysévat do vlhké půdy, do drážek budeme semena ukládat po jednom na krátkou vzdálenost)
Nyní vám mohu svěřit tuto důležitou práci (dejte semínka do půdy)
No, zasadili jsme cibuli. Jaké další práce je třeba udělat, aby cibule byla silná a vysoká? (Zalévat záhony, kypřít půdu, odplevelovat).
Jací jste skvělí kamarádi! Jakou skvělou práci odvedli. Díky kluci!
8. Reflexe.
O čem jsme dnes mluvili? Co jsme ve třídě dělali, jaké úkoly jsme plnili? co se ti nejvíc líbilo?
Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit v seniorské skupině(v rámci tematického týdne „Jarní práce na venkově“)
Podrobit : „Práce lidí na jaře“ (vývoj řeči)
Cíl: vytváření sociální situace rozvoje v procesu komunikativní činnosti"Práce lidí na jaře."
úkoly:
vytvářet dětem podmínky pro seznámení s prací lidí v přírodě, s některými zemědělskými profesemi;
vytvářet podmínky pro obohacení oborového slovníku o názvy zemědělských profesí, strojů a zařízení;
vytvořit podmínky pro rozšíření slovesného slovníku a slovníku znaků k tématu;
vytvořit podmínky pro cvičení:
Vypracování návrhů různých typů;
vytvářet podmínky pro rozvoj nápaditého myšlení a sluchové pozornosti.
Organizace dětských akcí:
komunikace mezi dítětem a dospělým;
komunikace dítěte s vrstevníky;
výzkumná činnost (výzkumná praxe);
Průběh vzdělávacích aktivit
Dopis.
Námětové obrázky znázorňující zemědělské stroje a zařízení, míč, dirigentskou čepici, námětové obrázky lidí v zemědělských profesích, obrázek jarní pole nebo polní práce.
s pozdravem:
Natáhli jsme ruce ke slunci,
Vzali jsme paprsek a přitiskli ho k našim srdcím,
Usmáli jsme se, dali hostům paprsek světla,
Dobrý den, hosté, všichni jsme se na vás čekali!
Lidé říkají:"Jarní den živí rok" . Jak těmto slovům rozumíte?
Ano, kluci, jaro je rušným obdobím pro všechny lidi, kteří pracují na Zemi. V krátké době je potřeba stihnout zrýt záhony, obnovit pořádek v zahradách a záhonech, zorat a osít pole. Čím rychleji a lépe vše na jaře uděláte, tím bohatší úrodu získáte na podzim. Proto se říká: Jarní den živí rok.
Včera jsme dostali dopis od obyvatel vesnice „Veselaya“ v naší mateřské škole. Zvou nás k nim na návštěvu. chceš jít?
Myslel jsem, že budete souhlasit. Proto jsem koupil lístky pro všechny předem. Ale průvodčí umožní vstup do autobusu těm, kteří pojmenují předmět uvedený na jízdence v množném čísle.
(Učitel rozdá dětem obrázky znázorňující zemědělské stroje a nářadí. Nasazuje si čepici, přebírá roli dirigenta).
Odpovědi dětí.
Podmínky pro rozvoj řečové činnosti a schopnosti vyjádřit svůj názor.
Podmínky pro projevení motivace pro nadcházející aktivity.
Hlavní část
Fáze hledání
D/hra „One-many“
Traktor - traktory,
lopata - lopaty,
secí stroj – secí stroje atd.
Dobrá práce!
Pojďme na cestu. Abychom se na cestách nenudili, pojďme si hrát.
D/hra „K čemu potřebujeme...“
Kopou zem lopatou.
K orání pole je potřeba traktor.
Kombajn sklízí obilí.
K sekání sena atd. můžete použít kosu.
Přijeli jsme. Podívejte, vesničané se s námi přišli setkat. Zkusme hádat, pro koho pracují.
D/hra „Pojmenujte svou profesi“
Pastýř, traktorista, agronom, dojička atd.
(Učitelka střídavě ukazuje dějové obrázky lidí v zemědělských profesích. Děti je pojmenovávají.)
Kluci, chci se dozvědět více o práci venkovských obyvatel. co ty? Požádejme je, aby mluvili o tom, jak fungují.
D/hra „Kdo co dělá“
Dojička dojí krávy.
Traktorista orá pole.
Pastýř se stará o své stádo atd.
Děkujeme, bylo to pro nás všechny velmi zajímavé. Pojďme se nyní blíže podívat kolem sebe.
(Učitel zobrazí obrázek znázorňující jarní pole nebo práci v terénu).
Hra „Co jsme viděli“ (s míčem)
Viděl jsem pole. jaké to je?
(Široký, plochý, nekonečný...)
Viděl jsem oranou půdu. jaká je?
(Syrové, drobivé, černé...)
Viděl jsem semena. co jsou zač?
(Malý, kulatý, zlatý...) atd.
(Učitel zahájí hru vyslovením první fráze a položením první otázky. Poté jeden po druhém hází míček dětem, které pojmenují příslušné znaky. Poté míč předá dítěti.
V případě potíží vede celou hru učitel, děti vyjmenovávají pouze definice).
Dobrá práce! Jste velmi všímavý, všiml jste si spousty zajímavých věcí. Ale je čas, abychom se vrátili. Zvu vás do autobusu.
A teď vám navrhuji, abyste si pomocí počítacích tyčí rozložili nástroje, se kterými na zahradě nejčastěji potřebujete pracovat.
"Vyjměte nástroje z tyčinek"
Děti se účastní d/hry „One-Many“ a vyjadřují své odhady.
Děti střídavě vysvětlují, k čemu slouží předmět zobrazený na jejich obrázkovém lístku.
Děti volají lidizemědělských profesí
Děti střídavě berou do ruky obrázky příběhů zobrazujících lidi v zemědělských profesích a mluví jejich jménem.
Děti vyjadřují své odhady.
Děti si z klacíků vyskládají obrysy lopaty a hrábě.
Podmínky pro seznámení dětí s prací lidí v přírodě, s některými zemědělskými profesemi.
Podmínky pro obohacení oborového slovníku o názvy zemědělských profesí, strojů a zařízení.
Podmínky pro rozšíření slovesného slovníku a slovníku rysů k tématu.
Podmínky pro cvičení:
Tvoření podstatných jmen v množném čísle;
Tvoření podstatných jmen v různých pádech;
Vypracování návrhů různých typů.
Podmínky pro rozvoj nápaditého myšlení a sluchové pozornosti.
Reflexně-hodnotící
Kluci, líbil se vám náš výlet?
Kde jinde lidé na jaře pracují?
Kolik z vás pomáhalo rodičům na chatě?
Odpovědi dětí(V zeleninových zahradách, chatách atd.).
(1-2 děti mluví z vlastní zkušenosti o práci na venkově).
Podmínky pro řečovou aktivitu, schopnost vyjádřit svůj názor.
Shrnutí lekce o podávání zpráv
K tématu: „Lidová práce na jaře“
Pro 1. stupeň
Zpracovala: Yulia Chelyabina, učitelka základní školy, škola č. 83
Téma: "Lidová práce na jaře »
Cíl: aby děti pochopily sezónní změny v práci lidí.
úkoly:
1. Seznamte studenty s tím, jak se s příchodem jara mění pracovní aktivity lidí.
2.Rozvíjet kreativitu, představivost, paměť, pozornost.
3. Podporujte tvrdou práci, smysl pro lásku a uctivý, pečlivý přístup k práci.
Zařízení:
1. PrezentaceMocBod(8 snímků)
2. Přísloví (4 ks.)
3. Kartičky se slovní zásobou (17 ks.)
4. Plastové kelímky (36 ks.)
5.Vata
6.Semínka kopru
7.Počítač
8. Multimediální projektor
Typ lekce: učení nové látky
Formulář: tradiční
Průběh lekce:
U: Dnes, v tento krásný den, jsem rád, že vás vidím. Ahoj lidi! Posaďte se. Pojďme vyřešit tuto hádanku:
Kráska chodí
Lehce se dotýká země.
Jde na pole, k řece,
A u sněhu a u květiny.
Uhádli jste, o jaké krásce je řeč?
D: o jaru
U: co víš o jaru?
D: Počasí je teplé, ptáci přilétají, sníh taje.
U: a teď se pokusím ověřit, jak moc jste informovaní. Budu se ptát a vaším úkolem je odpovídat, zvedám ruku. Takže začneme:
1.Čemu se dá říkat jaro?
(jaro je červené, jaro je matka, dlouho očekávané)
2. Jaké je jaro?
(násilný, kvetoucí, radostný, statečný, veselý, raný)
3. Jaké jsou příznaky jara?
(dny se prodlužují, noci se zkracují; obloha na jaře je hluboká a jasná; slunce svítí jasněji, hřeje silněji; sníh tmavne, usazuje se a taje, na stromech narůstají pupeny)
4. Které jarní měsíce znáš?
(březen, duben, květen)
Lidé nazývají jarní měsíce takto: březen – tání, duben – kapání, Vodnář; Máj je zpěvník. Proč se tak tyto měsíce nazývají?
D:
5.Jak se jmenují ptáčci, kteří k nám na jaře přilétají z teplých krajin?
(stěhovavý)
6. Vyjmenuj ptáka, který na jaře létá jako první?
(havran)
7. Vyjmenuj první jarní květiny
(sněženka, podběl, pampeliška, konvalinka)
8. Jak se změní oblečení lidí?
(lidé nosili lehčí oblečení, jarní oblečení)
9. Co dělají letní obyvatelé na jaře?
(zrýt půdu, zasadit sazenice, zasít semena, ostříhat stromy a keře, pohnojit půdu)
Dobrá práce! Na tyto otázky jste dokázali odpovědět bez problémů. Nyní víme, jak dobře znáte jaro a jeho znamení.
U: Nabízím vám ještě jeden úkol. Na tabuli jsou slova, ale foukal silný vítr a oni si překvapivě vyměnili místa. Vaším úkolem je spojit slova a vytvořit výraz. Po připojení budete přemýšlet o tom, co říká.
„Práce vlastníků půdy je skvělá a čestná“
"Jen práce živí člověka"
"Bez dobré práce není ovoce"
Práce člověka živí, ale lenost ho kazí.“
Přečteme si každý výraz. Jaký je podle vás význam každého přísloví?
D:
U: Jaké společné slovo bylo nalezeno ve všech větách?
D: práce
U: O čem si myslíte, že se budeme bavit?
D: o práci lidí na jaře
U: Dobrá práce! Správně jste určili téma lekce (snímek č. 1)
S příchodem jara se mění nejen počasí, ale i lidé. Za celou zimu se ve sněhu nahromadilo hodně úlomků. (snímek č. 2), a když roztál sníh, začaly ulice a cesty našeho města vypadat jako velké smetiště (snímek č. 3). A člověk začne zušlechťovat ta místa, kde tráví nejvíce času. Začíná po sobě uklízet. Vidíte, že kolem vás lidé začínají organizovat úklidové dny (snímek č. 4), vycházejí do ulic a zvelebují území, odstraňují špínu a odpadky (snímek č. 5). Vzhledem k tomu, že vy i já bydlíme ve městě Zernograd, které se nachází na kraji nekonečných polí, léto přichází rychle a my potřebujeme mít čas na dokončení hlavních secích prací (snímek č. 6). A zde je nejdůležitější stihnout orat půdu (snímek č. 7), než ji slunce zcela vysuší, a v krátké době zasít semena obilných a zeleninových rostlin, zasadit brambory (snímek č. 8 ). A na konci jara, v květnu, zasaďte sazenice okurek, rajčat a zelí, ať už v červnu budete mít čerstvou zeleninu.
Lidé, kteří mají venkovské domy nebo mají dům na zemi, se také začínají starat o rostliny na svých zahradách Stromy a keře se stříkají toxickými látkami, které hubí hmyzí škůdce (snímek č. 9). Stejně jako na podzim se spodní část kmenů ovocných stromů bělí vápnem (snímek č. 10).
U: Jaké znáš ovocné stromy?
D:
Úklid neprobíhá jen na soukromém pozemku. Ale také v ulicích města, včetně té naší, ve všech vesnicích a osadách (snímek číslo 11). Kdybyste byli v našem háji, mohli byste to pozorovat. Všude jsou vysazeny květiny (snímek č. 12), které nás budou celé léto těšit svými pestrými barvami.
U: A nyní navrhuji, abyste také přispěli a ozelenili svou kancelář. K tomu vám nyní dám plastové kelímky, do kterých semínka zasadíte. Na dno sklenice dejte malý kousek vaty, poté přímo na vatu vložte pár semínek a nasypte. Nyní je třeba dát šálky na teplé místo. A semínka určitě vyklíčí a udělají vám radost, jen je nezapomeňte hlídat a zalévat; pokud to neuděláte, nic nebude fungovat.
U: Pojďme si lekci shrnout. Chlapi, vyjmenujte hlavní typy práce, kterou lidé na jaře dělají.
D: Úklid ulic a dvorů, parků a zahrad po zimě.
Setí a sázení obilí, zeleniny a ovocných rostlin.
U: souhlasím s vašimi odpověďmi. Tím naše lekce končí. Všichni vstali. Sbohem!