Shrnutí lekce „Planeta je náš domov“, přípravná skupina do školy. Abstrakt GCD Cognition „Koutek planety, kde žijeme
OTEVŘENÁ TŘÍDA PRO SKUPINU SENIORŮ „ZEMĚ, KDE ŽIJEME TY a JÁ“.
Obsah programu.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Poznávání“ (utváření holistického obrazu světa); "Fyzická kultura"; "Sdělení"; „Socializace“, „Čtení beletrie“.
Cíl: rozšířit myšlenku, že Země je společným domovem všech lidí a všech živých tvorů žijících vedle lidí;
Formovat touhu chránit náš společný domov jako podmínku pro zachování života lidstva a všech přirozených obyvatel;
Upevnit koncept, že my - lidé - jsme součástí přírody, že pro růst živých objektů jsou nezbytné stejné věci: voda, slunce, vzduch;
Pěstujte zodpovědný a starostlivý přístup k okolnímu světu a přirozené přírodě.
Přípravné práce: prohlížení ilustrací z alba „Postarej se o život“, didaktické hry, kladení hádanek, memorování přísloví, čtení beletrie o přírodě.
Materiály a vybavení: disk s hudbou V. S. Vysockého, koule, symbolické obrázky (lidé, zvířata, ryby, ptáci, hmyz, rostliny, slunce, vzduch, voda, mapa světa, zeměkoule, básně, hádanky,
Práce se slovní zásobou: zeměkoule, planeta Země, přírodní rezervace, země, slunce, voda, živá a neživá příroda.
1. Úvodní část.
Hraje hudba V. S. Vysockého „Píseň země“.
Děti vstupují do sálu a stojí v půlkruhu. Učitel přivítá hosty na zahájení lekce a přečte s dětmi básničky o Zemi.
Existuje mnoho lesů a řek, na Zemi je jich mnoho, dají vám lásku a štěstí. Pročistí vzduch a zaženou žízeň a v horkém letním odpoledni ochrání před horkem.
Pečujte o lesy a nekácejte je nadarmo. A vězte, že celá Země je jedna matka pro všechny. Takovou harmonii nelze najít nikde krásnější. Ve Vesmíru je jen jeden – a žádný jiný takový není!
Otázka: Kluci, pojďme s vámi do světa přírody. Na naší Zemi je živá a neživá příroda. Co podle vás patří k živé přírodě?
D: To jsou zvířata, ryby, ptáci, hmyz, rostliny.
Q: A co neživá příroda?
D: To je něco, co vytvořil člověk.
Q. A teď si zahrajeme hru, kvíz „Živá a neživá příroda“.
Otázka: Každý člověk má svůj domov, stejně jako zvířata, ptáci, hmyz, květiny a stromy. Jak můžeme nazvat náš společný domov?
O: Naším společným domovem je planeta Země, která se točí kolem Slunce (učitel vezme do ruky zeměkouli). Co je to?
D: Tohle je glóbus.
O: Zeměkoule je modelem naší planety Země. Zeměkouli vymysleli a vyrobili lidé. Když se na ni podíváme, můžeme se o naší planetě hodně dozvědět: například jaký tvar má Země?
D: Je kulatý, jako míč.
Otázka: Jaké barvy se vyskytují na naší planetě?
D: Hnědá, světle hnědá, žlutá, zelená, modrá, bílá.
Otázka: Co znamenají jednotlivé barvy?
D: Modré jsou oceány, moře; zelená je vegetace (stromy, louky, pole); hnědá nebo světle hnědá je země (pouště, oblast Černé Země); bílá – sníh, ledovce.
Otázka: Naše planeta je nejkrásnější ze všech planet. Jaké další planety znáš? (učitel ukazuje snímek planet).
D: Venuše, Mars, Jupiter atd.
Otázka: Na těchto planetách není žádný život, protože tam není vzduch a voda. Země je společným úžasným domovem pro všechny lidi, zvířata a ptáky.
2. Hlavní část
O: Příroda je důležitá v životě každého člověka. Vždyť kromě krásy a úžasné nálady dává člověku něco, bez čeho je život nemožný. A co přesně - hádanky vám prozradí:
Není to oheň, ale pálí to bolestivě.
Ne pekař, ale pekař.
D: Slunce
Otázka: Může člověk žít bez slunečního světla a tepla?
Otázka: Proč?
Odpovědi dětí.
Rozcvička „Ať je vždy sluníčko“
Další hádanka:
Prochází nosem do hrudníku
A návrat je na cestě.
Je neviditelný, a přesto
Nemůžeme bez něj žít.
Děti. Vzduch
Otázka: Můžeme žít bez vzduchu?
Otázka: Proč?
Děti: Vzduch je potřeba k dýchání, člověk vydrží několik dní bez jídla, bez vody, ale bez vzduchu vydrží jen pár minut.
Hra: "Nafoukneme balón vzduchem."
Dechová rozcvička: „Nádech – výdech“.
Další hádanka:
Pijí mě, vylévají mě,
Všichni mě potřebují, kdo jsem?
Otázka: Je to tak, voda je dnes tak běžná a známá všem. Můžeme žít bez vody? Proč?
Odpovědi dětí.
Experimentujte s vodou: „Potopit se, neutopit se“, „Barevná voda“
Otázka: Bez vody je nemožné, aby všechny živé věci existovaly:
Kam teče voda
Země kvete, země kvete...
To je to, co příroda dává všemu živému k životu: vzduch, slunce, voda. Dnes je kolem čerstvý vzduch, svítí sluníčko, potůčky zurčí.
Otázka: Myslíte si, že člověk může žít na Zemi sám, bez zvířat, ptáků, hmyzu, rostlin, stromů? Samozřejmě že ne. Člověk žije v přírodě, jeho život závisí na přírodě. Co myslíte, závisí krása přírody na lidech?
D: Záleží, protože lidé sázejí lesy, chrání zvířata, krmí ptáky, čistí řeky atd.
T: Pomáhá člověk vždy přírodě? Může to zničit přírodu? Jak?
D: Člověk znečišťuje řeky, kácí lesy, chytá zvířata, ptáky, ryby, znečišťuje ovzduší atd.
Otázka: Lidé mohou zvětšit přírodu, nebo mohou zničit to, co zbylo. V historii lidstva existuje mnoho příkladů, kdy člověk, který nebral v úvahu přírodní zákony, způsobil obrovské škody světu zvířat a rostlin. Ale člověk může své chyby napravit a u nás vznikly přírodní rezervace. Co je to rezerva? Toto je místo, kde jsou státem chráněny byliny, květiny, bobule, houby, stromy, ptáci, ryby. Místo, kde má příroda právo žít podle svých vlastních zákonů. Jsou to ostrovy, které zachraňují přírodu před lidmi. To je naše bohatství, na které může být každý hrdý. Nesmíme však zapomínat, že nejen v rezervaci uchováváme krásu a život všeho živého, ale na celém světě a na celé Zemi.
O: Člověk na Zemi je nejchytřejší a nejsilnější tvor a všechny své znalosti a dovednosti musí poslat na ochranu a ochranu přírody na naší planetě.
Děti čtou poezii:
Dívám se na zeměkouli - na zeměkouli,
A najednou si povzdechl jako živý,
A kontinenty mi našeptávají:
„Postarej se o nás, postarej se o nás! "
Háje a lesy jsou v poplachu,
Rosa na trávě je jako slza,
A prameny se tiše ptají:
„Postarej se o nás, postarej se o nás! "
Jelen zastavil běh:
„Buď člověk, člověk.
Věříme v tebe - nelži,
Postarej se o nás, postarej se o nás! »
Dívám se na zeměkouli - zeměkouli země,
Tak krásné a drahé,
A rty šeptají: "Ušetřím to!"
„Zachráním tě, zachráním tě!
Otázka: Abyste zachránili naši planetu Zemi, musíte být chytří a laskaví. A teď si ještě jednou připomeňme, jak je naše Země krásná a milovaná. (ukázat snímek o Zemi)
Otázka: Naše lekce skončila, děkujeme za pozornost.
Mohlo by vás zajímat toto:
- Pohyb NOD: Kluci, podívejte, dnes máme spoustu hostů. Všechny jsou tak krásné, s laskavýma očima, že se na vás přišli podívat. Pojďme je pozdravit!...
- Motto: „Svět zachrání laskavost“ Téma: Aplikace „Dům pro psa“. Účel: představit umělý materiál - viskózu, rozvíjet uměleckou představivost a estetický vkus; vyvinout design...
- Shrnutí otevřené lekce ve skupině seniorů na téma: „Jaro“. Cíle: Vzdělávací: Objasnit a systematizovat představy dětí o jarních proměnách přírody. Vývojové: 1. Aktivujte dětskou slovní zásobu pomocí pojmů...
- Otevřená lekce kreslení pro děti ve věku 4-5 let „Sněhulák a přátelé“. Vzdělávací oblast „Umělecká tvořivost“ Obsah programu: Naučte děti vytvořit krásný obrázek sněhuláka z různých...
- Turisté. (otevřená integrovaná hodina ve skupině seniorů) Cíl: vytvoření základů environmentálních znalostí v procesu optimální realizace úkolů této hodiny. Úkoly: 1) Vzdělávat pohybem...
Hodnocení záznamů
- - 15 516 zobrazení
- - 11 022 zobrazení
- - 10 382 zobrazení
- - 9 438 zobrazení
- - 8 447 zobrazení
Zprávy
Populární eseje
Zvláštnosti výuky a výchovy dětí ve škole V. typu Účel speciálního výchovného ústavu pro děti se zdravotním postižením (ICHS),
„Mistr a Margarita“ Michaila Bulgakova je dílem, které posunulo hranice románového žánru, kde se autorovi snad poprvé podařilo dosáhnout organického spojení historicko-eposu,
Otevřená lekce „Oblast křivočarého lichoběžníku“ 11. třída Připravila učitelka matematiky Lidiya Sergeevna Kozlyakovskaya. Střední škola MBOU č. 2 v obci Medvedovskaja, okres Timaševskij
Černyševského slavný román „Co dělat? se vědomě orientoval na tradici světové utopické literatury. Autor důsledně prezentuje svůj pohled na věc
REPORTÁŽ O TÝDNU MATEMATIKY. Akademický rok 2015-2014 ročník Cíle vyučovacího týdne: - zvýšení úrovně matematického rozvoje žáků, rozšíření jejich obzorů;
Zkouškové eseje
Organizace mimoškolních aktivit v cizím jazyce Marina Viktorovna Tyutina, učitelka francouzštiny Článek patří do sekce: Systém výuky cizích jazyků
Chci, aby žily labutě, a z bílých hejn se svět stal laskavějším... A. Dementyev Písně a eposy, pohádky a příběhy, příběhy a romány Rusů
„Taras Bulba“ není obyčejný historický příběh. Neodráží žádná přesná historická fakta ani historické postavy. Ani se to neví
V příběhu „Sukhodol“ Bunin maluje obraz zbídačení a degenerace šlechtické rodiny Chruščovů. Kdysi bohatí, vznešení a mocní, procházejí obdobím
Lekce ruského jazyka ve 4. „A“ třídě
Datum___________
Téma týdne: "Koutek planety, kde žijeme."
Závěrečná událost: Kvíz: „Země, ve které žiji“
Cíl:Naučit děti projevovat samostatnost v chápání okolního světa, pomocí experimentálních činností, metodou problémových situací;vytváření radostné nálady u dětí; formování ekologicky gramotného chování, úcty k přírodě a touhy dětí zdobit svou Zemi konkrétními činy a činy.
úkoly:
Vzdělávací: vytvořit si představy o planetě Zemi, že Zemi je třeba chránit; přilákat děti a jejich rodiče k problému čistoty životního prostředí.
Vzdělávací:
rozvíjet kognitivní schopnosti dětí, podporovat rozvoj morálních vlastností charakteru, podporovat rozvoj myšlení, paměti a představivosti.
Vzdělávací:
pěstovat smysl pro obdiv k rodné planetě, pěstovat pocit sounáležitosti se společenstvím pozemšťanů, pěstovat pocit lásky a úcty k vlasti a přírodě.
OD dětí a dospělých
Pondělí.
Fyzický vývoj
Organizace OA
založené na motorické aktivitě v integraci s kognitivní aktivitou.
Podrobit: « Složení čísla 10 z jedniček.
Cíl:Pokračujte v učení se tvořit číslo 10 pomocí jednotek.
2. Tělesný vývoj. (fyzická kultura).
Téma: "Opakujte běh průměrným tempem (trvání až 1,5 minuty)"
Cíl:Opakujte běh průměrným tempem (trvání do 1,5 minuty); rozvíjet přesnost házení; cvičit skákání.
Přijímání dětí.
Provedení UG (komplex č. 3)
Konverzace: « Čistá voda je bohatství země“
Hra s prsty: "Kdo bydlí v mém bytě?"
P\ a „Skoč výš“, „Den a noc“.
Pracovní činnost
Sběr semen, sklizeň suché trávy a listí.
Sestavování příběhů z osobní zkušenosti: „Moje procházka městem.“
Ekologická míčová hra: „Já vím...“
Cíl: upevnit názvy přírodních objektů (zvířata, ptáci, ryby, stromy, květiny).
Cvičení Artem, Máša, Nasťa v počítání do 10 a zpět, počítání předmětů do 10, řešení příkladů odčítání.
Vložte mapu světa, glóbus.
Vytváření atributů pro hru: „Cesta na mapě světa“
Složka – pohyb: „Úžasná místa města Ostrogozhsk“
Prioritní typy dětských aktivit
OD dětí a dospělých
Vzdělávací aktivity ve speciálních chvílích pro realizaci vzdělávacích témat založených na integraci různých typů aktivit
Individuální OD pro děti (druhy aktivit a odpovídající formy práce)
Návrh předmětového prostorového prostředí v rámci realizace vzdělávacího tématu
Interakce s rodiči/sociálními partnery
úterý
Vývoj řeči.
Organizace OA
založené na řečové činnosti v integraci s motorickou a zrakovou činností.
1. Tělesný vývoj (tělesná kultura).
Téma: "Cvičení pro děti v chůzi se změnou směru pohybu podle signálu".
Cíl:2.Rozvoj řeči (učení číst a psát).
Podrobit:"Ve světě knih." Čtení a hádání hádanek, psaní nápovědních slov, čtení přísloví, kreslení koloboku do linkovaného sešitu.
Cíl:Pokračujte v seznamování se s konvencemi. Podporujte samostatnou četbu. Rozšiřovat a upevňovat představy o světě kolem nás. Vysvětlit, jak řešit hádanky, zvýraznit charakteristické rysy. Rozvíjet pozornost a logické myšlení. Vysvětlit, jak chápat obrazný význam přísloví, vnímat obrazný obsah přísloví o knihách. Procvičte si psaní slov hůlkovým písmem. Představte linkovaný zápisník, pojmy „široká“ a „úzká“ čára.
3. Umělecký a estetický vývoj (kresba).
Podrobit:„Táta (máma) chodí se svým dítětem v parku, po ulici»
Cíl:Posílit schopnost nakreslit lidskou postavu, vyjádřit relativní velikost dítěte a dospělého. Naučte se uspořádat obrázky na list papíru podle obsahu obrázku.
Přijímání dětí.
Provedení UG (komplex č. 3)
Konverzace:"Děti celého Ruska jsou přátelé"
D/i: „Vyberte si pokrývku hlavy, která se hodí k vašemu obleku“
Pozorování:vlastnosti vzduchu. Pomozte dětem pozorováním potvrdit jejich znalosti, že vzduch nemá chuť, barvu, vůni,může mít různé teploty; Každý živý tvor na Zemi potřebuje vzduch.
P\ a „Vlaštovky“, „Pospěšte si k běhu“.
Gymnastika po spánku: "Neposlušné děti."
Situační rozhovor:
"Nebezpečné neviditelné." Nabídněte k diskusi, co se může stát těm, kteří si špatně a nepravidelně myjí ruce.
Hra s písmeny. Vyzvěte děti, aby našly slovo v řadě písmen.
Ind. práce na rozvoji koherentní řeči - skládání příběhů na téma: „Co je vlast? Přiveďte děti k závěru, že vlast je dům, ve kterém žijeme, a jakýkoli kout - park, školka, hřiště, rodiče, máma, táta, tedy vše, co je nám velmi drahé.
Zobrazit prezentaci: „Krásná zákoutí naší planety:
Konzultace pro rodiče: „Bezpečnost očima dětí“
den v týdnu
Prioritní typy dětských aktivit
OD dětí a dospělých
Vzdělávací aktivity ve speciálních chvílích pro realizaci vzdělávacích témat založených na integraci různých typů aktivit
Individuální OD pro děti (druhy aktivit a odpovídající formy práce)
Návrh předmětového prostorového prostředí v rámci realizace vzdělávacího tématu
Interakce s rodiči/sociálními partnery
Středa.
Sociální a komunikační rozvoj.
Organizace OA
založené na komunikativních aktivitách v integraci s kognitivními, výzkumnými a konstruktivními aktivitami.
1. Kognitivní vývoj (FCDM).
Téma: "Postarejte se o zvířata!» .
Cíl:Rozšiřte chápání dětí o rozmanitosti světa zvířat. Posilte znalosti o zvířatech své rodné země. Rozšiřte své chápání vztahů mezi zvířaty a jejich prostředím. Vypěstujte si vědomý a pečlivý přístup k přírodě.2. Kognitivní vývoj. (PIPKD). Podrobit:« Morozko"
Cíl:Utváření představ o souhrnných přeměnách vody a sezónních změnách v přírodě. Formování transformačních akcí.
Přijímání dětí.
Provedení UG (komplex č. 3)Konverzace:"Zacházejte se svou planetou správně"
Řešení problémové situace: "Co se stane, když nebude voda a mýdlo?"
Pozorování na procházcepro oblečení dospělých i dětí. Cíl: Pokračovat v rozvoji schopnosti navazovat jednoduché souvislosti mezi změnami v živých a neživých věcechpříroda. P/i"Od hrbolu k hrbolu""Čárky."
Gymnastika po spánku: "Neposlušné děti."
Fantazie na téma: "Moje město v budoucnosti." Pozvěte děti, aby postavily město budoucnosti s jeho krásnými budovami a ulicemi. Podporujte rozvoj kreativity, samostatnosti, iniciativy a konstruktivních dovedností. Zlepšete schopnost uvažovat, vyvozovat nezávislé závěry a nacházet vhodná řešení. Rozvíjet schopnost spolupracovat.
Podlahové a stolní stavební materiály. Herní postavou je Carslon.
Upevnit znalosti o měsících každého ročního období a hlavních znameních různých ročních období (didaktická hra: „Jaké roční období“).
Nabídkahry - labyrinty.
Cíl:Podporovat rozvoj prostorové orientace, myšlení, zrakové pozornosti.
Obrazovka složky: „Pedestrian ABC“
den v týdnu
Prioritní typy dětských aktivit
OD dětí a dospělých
Vzdělávací aktivity ve speciálních chvílích pro realizaci vzdělávacích témat založených na integraci různých typů aktivit
Individuální OD pro děti (druhy aktivit a odpovídající formy práce)
Návrh předmětového prostorového prostředí v rámci realizace vzdělávacího tématu
Interakce s rodiči/sociálními partnery
Čtvrtek.
Kognitivní vývoj.
Organizace OA
založené na kognitivní činnosti v integraci s uměleckou a estetickou činností.
1. Kognitivní vývoj (FEMP).
Téma: "Složení čísla 3 ze dvou menších čísel» .
Cíl:Naučte se tvořit číslo 3 ze dvou menších čísel.
2. Umělecký a estetický vývoj. (modelování).
Podrobit:“Houby (zelenina, ovoce) na hraní krámku”
Cíl:Posilujte schopnost dětí předat tvar a proporce známých předmětů pomocí dříve naučených technik modelování. Naučte se dosáhnout větší přesnosti při přenášení tvaru (prohloubení ohybu uzávěru, zesílení stopky).3. Tělesný vývoj (tělesná kultura). Podrobit:Cvičení pro děti v chůzi změnou směru pohybu podle signálu. Cíl:Cvičte děti v chůzi změnou směru pohybu na signál; procvičit dovednost doskoku na pokrčené nohy při skoku z lavičky; rozvíjet koordinaci pohybů při cvičení s míčem.
Přijímání dětí.
Provedení UG (komplex č. 3)
Konverzace: "Tradice pití čaje mezi různými národy."
D\game: "Najdi rozdíly."
Na procházce pozorujte změny, které nastaly v přírodě.
P\ a „Nenechte si ujít míč“, „Sly fox“.
Gymnastika po spánku: "Neposlušné děti."
Vytvořte podmínky pro hru „Merry Orchestra“ v hudebně estetickém centru. Dejte dětem možnost vytvořit přátelský kolektiv, využívat hudební hračky a nástroje. Podporujte rozvoj představivosti a smyslu pro rytmus.
Hry dle výběru dětí.
Cvičení:"Zrcadlo".
Cíl: trénovat děti v chůzi v kombinaci s jinými druhy pohybů; obohacují dětskou motoriku a rozvíjejí koordinaci pohybů.
Ruská lidová hra:"klíče"
Cíl: vzbudit zájem o lidové hry; trénovat děti v provádění herních akcí; podporovat rozvoj pozornosti a rychlosti reakce.
Informační brožura pro rodiče: „Schopná řeč je důležitou součástí přípravy dítěte na školu“
Prioritní typy dětských aktivit
OD dětí a dospělých
Vzdělávací aktivity ve speciálních chvílích pro realizaci vzdělávacích témat založených na integraci různých typů aktivit
Individuální OD pro děti (druhy aktivit a odpovídající formy práce)
Návrh předmětového prostorového prostředí v rámci realizace vzdělávacího tématu
Interakce s rodiči/sociálními partnery
Pátek.
Umělecký a estetický vývoj.
Organizace OA
založené na vizuálních aktivitách v integraci s hudebními aktivitami.
1.Vývoj řeči (vývoj řeči)
Téma: "Lexikogramatická cvičení"
Cíl: Aktivizovat dětskou řeč.
2. Umělecký a estetický vývoj (kresba).
Podrobit:"Město večer"
Cíl: Naučit děti zprostředkovat kresbou obrázek večerního města, barevné schéma: domy jsou světlejší než noční vzduch, v oknech svítí vícebarevná světla; posílit schopnost formalizovat svůj plán.3. Umělecký a estetický rozvoj (hudební činnost) podle plánu hudebního ředitele.
Přijímání dětí.
Provedení UG (komplex č. 3)
Konverzace: „Národy naší planety jsou přátelé“
Cíl: respektovat kulturu a zvyky různých národů.
Pozorování podzimní oblohy a mraků.
P/i "Zhmurki".
"Najdi si své místo."
Gymnastika po spánku: "Neposlušné děti."
Kvíz: "Oblast, ve které žiji."
Hra na hrdiny: „Moje rodina“.
Cíl: naučit děti samostatně přidělovat role, používat atributy a pěstovat přátelské vztahy.
D/i „Najít objekty podobné polygonům“ s Masha M., Artem V.
Zintenzivněte pozornost dětí tím, že se podíváte na album „The History of My Country“.
Povinnost v koutku přírody a v jídelně.
Cíl: upevnit dovednosti při výkonu povinností důstojníků.
Vyberte si knihy o přírodě k samostatnému čtení a prohlížení ilustrací na téma podzim.
Pozvěte rodiče, aby navštívili místní historické muzeum, aby rozšířili znalosti svých dětí o jejich rodném městě.
Abstrakt GCD Cognition
Obsah programu:
1. Vzdělávací cíle: poskytnout znalosti o bohatství rodné země, o tom, že obyvatelé Ruska a lidé jiných zemí užívají bohatství své rodné země; rozšířit a upevnit znalosti dětí o povaze jejich rodné země, kultuře a životě původních obyvatel Severu.
2. Vývojové úkoly: naučit se udržovat konverzaci o přírodě, vyjadřovat svůj názor, uvažovat a podávat potřebná vysvětlení, rozvíjet souvislou řeč, paměť, myšlení, schopnost uvažovat, vyvozovat závěry; rozvíjet samostatnost
Stáhnout:
Náhled:
Abstrakt GCD Cognition
« Koutek planety, kde žijeme".
Obsah programu:
1. Vzdělávací cíle:poskytnout znalosti o bohatství rodné země, o tom, že obyvatelé Ruska a lidé jiných zemí užívají bohatství své rodné země; rozšířit a upevnit znalosti dětí o povaze jejich rodné země, kultuře a životě původních obyvatel Severu.
2. Vývojové úkoly:naučit se udržovat konverzaci o přírodě, vyjadřovat svůj názor, uvažovat a podávat potřebná vysvětlení, rozvíjet souvislou řeč, paměť, myšlení, schopnost uvažovat, vyvozovat závěry; rozvíjet samostatnost
Organizační moment.
vychovatel:
"Пускай бураны злятся - все напрасно !}
Ať je temných 9 měsíců v roce
A přesto je moje země krásná,
Jinou takovou na světě nenajdu.
Děti, řekněte mi, o čem ta básnička mluví? (odpovědi dětí)
Přesně tak, tato básnička mluví o severu, čemu si myslíte, že bude naše lekce věnována (odpovědi dětí) naprosto správně, podívejte se prosím na tabuli, co vidíte? (Odpovědi dětí)
Toto je mapa znázorňující poloostrov Yamal, její název mluví sám za sebe, jaký je? (odpovědi dětí)
vychovatel : Správně, dobře (Yamal, tj. „Jsem malý“)
Navrhuji cestovat po našem regionu (Jamalsko-něnecký autonomní okruh). Na konci cesty vás čeká překvapení. Dostat se k němu ale není tak snadné. Na cestě budou překážky, které ty a já musíme překonat. Nejprve si musíte zapamatovat a rozhodnout, co si vezmeme do tundry?
Děti vysvětlují své věty (jakým druhem dopravy lze cestovat přes tundru)
vychovatel : Udělejte si pohodlí, jdeme!
Takže naše první zastávka je „Tábor“ (na stole je tábor, 2 makety stanu (letní a zimní), sáňky, kolébka, chlapec a dívka v národním oblečení, makety jelenů )
Vyzvěte děti, aby mluvily o lidech, bydlení a jelenech. (dětské příběhy) (k čemu, z čeho to je)
vychovatel : máš naprostou pravdu!
(V jednom ze stanů si děti všimnou obálek s hlavolamy s vyobrazením jelena a moru). Děti jsou volitelně rozděleny do dvou týmů a jdou na speciálně připravené místo)
vychovatel : Co jsi dostal? (odpovědi dětí) Výborně!
Děti, přemýšlejte a řekněte mi, jaké je nejdůležitější zvíře, bez kterého by domorodí obyvatelé tundry nemohli žít? (odpovědi dětí)
vychovatel : Přesně tak – to je jelen, je velmi nenáročný. Od svého majitele nevyžaduje potravu ani úkryt před povětrnostními vlivy. Jeleny hlídají pastevci a jejich pomocníci – psi.
Co jedí jeleni? co jedí? (sobí mech)
vychovatel : Jdeme dál. (Práce na interaktivní tabuli)
Další překážka se nazývá „Hádání“. Na tabuli před vámi je pět obrázků, musíte vyjmenovat čísla těch, které se týkají našeho regionu:
Prvních pět snímků je „Severní bobule“;
Druhých pět snímků „Ryby žijící v zálivu Ob“;
Třetích pět snímků je „Zvířata našeho regionu“;
vychovatel : Výborně a překonali jste tuto překážku, nyní je čas na odpočinek.
FISMUTKA:
Polární obloha noci je temnější. Proudy páry z nozder jelena.
Hej, hej, hej! (běh v kruhu s rukama zvednutýma nad hlavou).
Po silnici sviští běžci na saních. Navátý sníh klouže a stéká po něm.
Hej, hej, hej! (lyžařský krok).
A vítr s mou veselou písničkou. Létá nad rozlohami zasněžených polí.
Hej, hej, hej!
Píseň můj přítel letí za jelenem a samotné stádo se shromažďuje v kruhu.
Hej, hej, hej! (běh v kruhu).
vychovatel : Jdeme dál. Děti, podívejte se a přemýšlejte, co je to za zastavení? (odpovědi dětí) "Věž." (Stůl zdobí: model vrtné soupravy, vrtulník, auta, fotografie jsou ověšeny obrázky vrtačů a ropných dělníků, vrtné soupravy, pokládka potrubí)
Výborně, správně - je to vrtná souprava. Náš kraj je bohatý v jeho hlubinách je neocenitelné bohatství – ropa a plyn.Plyn a ropu využívají nejen obyvatelé Jamalu, nejen obyvatelé Ruska, ale také lidé z dalekého zahraničí. Plyn a ropa jsou po naší zemi i do jiných států posílány potrubím daleko.
Děti, proč si myslíte, že lidé potřebují plyn?(dětské úvahy)
Poslechněte si prosím hádanku:
Bez toho neuteče.
Ani autobus, ani auto,
Raketa se nezvedne
Hádejte, co to je? (benzín)
Z čeho se vyrábí benzín?
(Benzín se vyrábí z ropy)
Výborně kluci, řekli jste vše správně. Ropa je pro lidstvo velmi potřebná, získává se z ní benzin a další paliva, která pohání motory letadel, námořních a říčních plavidel, traktorů, aut – všeho, bez čeho si nyní neumíme představit svůj život.
vychovatel : Děti, podívejte se prosím na oblohu (interaktivní tabule s obrázkem polární záře je zapnutá)
Noční obloha se rozzářila
co je úžasné?
A v tundře od něj
Je stále jasnější.
Děti: Polární záře.
vychovatel: správně víš co to jePolární záře jsou pozoruhodným světelným displejem na Zemi. Toto je jiskřivá, vícebarevná záře na obloze. Typická polární záře vypadají jako zářící závěs, třpytící se modrými a zelenými světly prokládanými růžovou a červenou.
Když nabité částice z vesmíru vysokou rychlostí vstoupí do horní atmosféry, srazí se s molekulami vzduchu a začnou zářit. Polární záře lze pozorovat pouze v jižních a severních polárních oblastech Země. Polární záři můžete vidět v zimě, když je jasné počasí
Tak a máme za sebou cestu naším malým, ale tak krásným a zajímavým poloostrovem Yamal. Je čas, abychom se vrátili do školky, zavřeme oči a počítejme do 3, jsme zpět
VÝSLEDEK: -Kde jsi dnes byl?
Co zajímavého a nového jste se během naší cesty na Yamal dozvěděli?
(odpovědi od každého dítěte)
Střední škola GBOU č. 10 Kinel strukturální jednotka školka "Luchik", Kinel, region Samara
Ladina R.S. Shrnutí lekce pro přípravnou skupinu "Planeta Země" // Sovushka. 2016. č. 2..2016.n2-a/VP16030043.html (datum přístupu: 26.02.2019).
Prioritní oblast vzdělávání:"kognitivní vývoj".
Integrované oblasti:„Rozvoj řeči“, „Sociální a komunikační rozvoj“, „Fyzický rozvoj“, „Umělecký a estetický rozvoj“.
Cíl: Dejte dětem představu o jedinečnosti planety Země. Rozvíjet kognitivní zájmy a potřebu samostatné vyhledávací činnosti.
Integrace vzdělávání regionech |
Úkoly |
"kognitivní vývoj" | Vytvořit si představu o planetě Zemi, o podmínkách života na Zemi. Prostřednictvím hledací a kognitivní činnosti identifikovat a upevňovat vlastnosti vzduchu a vody Rozvíjejte logické myšlení, vizuální paměť, holistické vnímání a dobrovolnou pozornost. |
"Vývoj řeči" | Rozvíjet souvislou dialogickou a monologickou řeč. Vyvolat řečovou aktivitu u dítěte hrou. Podporujte lásku a zájem o umělecké slovo. |
"Sociální a komunikační rozvoj" | Podporujte pocit hrdosti na vaši planetu Zemi. Rozvíjet u dětí povědomí o životním prostředí a vštípit touhu chránit svou planetu a přírodu. Učit děti přemýšlet, zdůvodňovat své názory, formulovat a shrnovat výsledky experimentů, interagovat mezi sebou i s dospělými. |
"Umělecký a estetický vývoj" | Formovat estetický postoj k okolnímu světu, přírodnímu světu. Vnímání hudby a beletrie. |
"Fyzický vývoj" | Rozvíjet koordinaci pohybů, pozornost, rychlost reakce. Zmírnění emočního stresu. |
Metody a techniky:
vizuální, verbální, praktický.
Typy dětských aktivit :
herní, komunikativní, kognitivně-výzkumná, hudebně-estetická, percepce fikce.
Přípravné práce: prohlížení mapy, zeměkoule, čtení beletrie a vědecké literatury, sledování prezentací a videí na dané téma.
Materiály a vybavení:
- Zeměkoule
- Předmětové obrázky zobrazující Zemi ve vesmíru a pravidla chování v přírodě.
- Zvukový záznam zvuků přírody (zvuk moře), vesmírná hudba, píseň „Native Earth“
- Průhledné sklenice s vodou v množství odpovídajícím počtu dětí.
- Koktejlová brčka v množství odpovídajícím počtu dětí.
- Proužky světlého papíru (1,0 x 10,0 cm) v množství odpovídajícím počtu dětí.).
- Dvě nádoby: jedna obsahuje obyčejnou vodu a druhá obsahuje mořskou, slanou vodu
- Syrové vejce
- Lžíce
- Přenosný počítač
- Kostým pro mimozemšťana
Logika vzdělávací činnosti
vychovatel:
Ahoj zlaté sluníčko.
Dobrý den, obloha je modrá.
Dobrý den, volný větřík.
Dobrý den, můj drahý příteli.
Žijeme ve stejném regionu
Všechny vás zdravím.
vychovatel: Kluci, teď vám řeknu hádanku a dozvíte se, o čem si dnes budeme povídat:
Planeta modrá,
Milovaný, drahý,
Je tvá, je moje,
A jmenuje se... (země)
Děti: Země.
Kosmická hudba zní a do haly vletí mimozemšťan:
„Dobrý den, letěl jsem z Marsu, je tam zima, není tam voda a vzduch, nedá se tam žít, tak jsem se rozhodl přestěhovat na jinou planetu, cestuji po vesmíru, byl jsem na Jupiteru – je tam příliš chladno. a na Venuši je horko a oxid uhličitý a na Jupiteru jsou strašné větry, na Merkuru je velmi horko Při cestování jsem si všiml vaší neobvyklé modré planety a rozhodl jsem se ji vidět zevnitř, jak se jmenuje, co to je jako?
vychovatel: Kluci, řekněme našemu hostu, jak se jmenuje naše planeta a jaké jsou na ní podmínky pro život. A ty, náš milý hoste, posaď se a poslouchej.
1 dítě:
Naše Země je modrá planeta,
Oblečený na čerstvém vzduchu a slunci.
Ne, věř mi, země holubic
Z modři řek, jezer a moří.
Hory, pláně, lesy a pole -
To vše je naše planeta Země.
Větry zpívají, hrají si s mraky,
Sprchy jsou hlučné...
A od okraje k okraji
Nic úžasnějšího na světě nenajdete
Naše krásná a laskavá planeta!!!
vychovatel: (obrázky zobrazující Zemi ve vesmíru na obrazovce)
Naše planeta je obrovská, obrovská koule. Tak velká, že cesta kolem ní trvá mnoho a mnoho dní, dokonce měsíců.
Je kulatá jako jablko. Země se točí kolem Slunce, jako letadlo kolem věže. Navíc se sám otáčí kolem své vlastní osy a otáčí se jako vrchol, jen pomalu.
Země je satelitem Slunce. Je mnohem menší než Slunce. Spolu s naší planetou obíhá kolem Slunce dalších osm planet. Ale jen na naší Zemi je život.
Vychovatel: položí zeměkouli na stůl. co to je?
Děti: Zeměkoule je malý model zeměkoule. Zobrazuje to, co je na skutečné Zemi: oceány a pevninu.
vychovatel: Vidíte, že se zeměkoule otáčí kolem své osy. (Otočí zeměkouli.) Země se otáčí stejným způsobem. Země vystavuje Slunce na jednu nebo druhou stranu. Takže říkají: "Den a noc - den pryč!"
vychovatel:Řekněme hostovi, co je na naší planetě.
Je na zemi vzduch? (Vyzve děti, aby na zeměkouli ukázaly vzdušný obal Země – atmosféru). Kdo potřebuje vzduch k dýchání? jaký je?
Děti: Na Zemi je vzduch, všichni ho potřebují: lidé, rostliny, zvířata. Vzduch nás obklopuje všude, je neviditelný.
vychovatel: Děti, ukažme mimozemšťanovi, jak dýcháme.
Děti přistupují ke stolu, na kterém jsou proužky lehkého papíru, čisté sklenice s vodou a brčka na koktejly.
vychovatel: Opatrně uchopte proužek papíru za okraj a přisuňte volnou stranu blíže k výtokům. Začneme se nadechovat a vydechovat. Pás se pohybuje. Proč? Vdechujeme a vydechujeme vzduch, který pohybuje papírovým proužkem?
Podívejme se, zkuste vidět tento vzduch. Vezměte si sklenici vody a vydechněte do vody brčkem. Ve skle se objevily bubliny. Toto je vzduch, který vydechujeme. Vzduch obsahuje mnoho látek prospěšných pro srdce, mozek a další lidské orgány.
vychovatel: Jaký závěr můžeme vyvodit?
Děti: Jsme obklopeni neviditelným vzduchem, nadechujeme se a vydechujeme. Vzduch je nezbytný pro život člověka a dalších živých bytostí. Nemůžeme si pomoct, ale dýchat.
fizminutka:
Zvedám ruce ke slunci
A nadechuji a nadechuji.
No vzdávám se,
Tiše vydechuji vzduch.
(zvedněte rukojeti po stranách nahoru, vdechování nosem. Spouštějí ruce po stranách a tiše při výdechu vyslovte: „F - F - F“)
vychovatel: Je na Zemi voda? Všimněte si, že na zeměkouli je hodně modré. Co to znamená?
Děti: voda. Děti ukazují oceány, řeky a jezera na zeměkouli.
vychovatel: Ano, máme mnoho řek, moří a oceánů. Kdo potřebuje vodu?
Děti: Pro lidi, zvířata, ptáky, rostliny, stromy.
vychovatel: Ano, na Zemi není jediný organismus, který by dokázal žít bez vody. Učitel vysvětluje, že jsou místa, kde je málo vody (poušť, Jak se tam žije (obtížný)
vychovatel: A teď si ty a já budeme hrát hra"Čtyři prvky“. Pokud řeknu slovo „země“, každý by měl sklopit ruce dolů, pokud řeknu slovo „voda“, natáhněte ruce dopředu, pro slovo „vzduch“ - zvedněte ruce nahoru, pro slovo „oheň“ - otočte ruce v zápěstích a loketních kloubech. Kdo udělá chybu, je považován za poraženého.
vychovatel: Jaká místa mají sladkou vodu?
Děti: V řekách, v jezerech.
vychovatel: Která místa na naší planetě mají hodně vody? Ukaž to na zeměkouli.
Děti: v oceánech a mořích.
vychovatel: Dá se to pít?
Děti: Ne, protože je hořce slaná.
vychovatel: Ano, je to tak, nejdůležitější je, že je slaný. A pijeme obyčejnou vodu. Nyní vám ukážu, jak se slaná voda liší od obyčejné vody.
Experiment "Sůl - ne slaná voda""
vychovatel: Dvě nádoby: jedna obsahuje obyčejnou vodu a druhá obsahuje mořskou, slanou vodu. Ale kde, jaký jsem, to nevíme. Vím, že ve slané vodě bude vajíčko plavat, ale ve sladké vodě klesne ke dnu. Pojďme to zkontrolovat.
Pomocí lžíce spusťte vejce do nádoby, jen opatrně, skořápka syrového vejce je velmi křehká (v jedné nádobě ve sladké vodě se potopí, ve slané bude plavat).
Fyzické cvičení „A ty a já jsme nad mořem“ (doprovázené „Sound of the Sea“)
Rackové krouží nad vlnami,
Pojďme za nimi společně letět.
Šplouchání pěny, zvuk příboje,
A nad mořem - ty a já!
(děti mávají rukama jako křídla)
Nyní se plavíme po moři
A dovádíme v otevřeném prostoru.
Bavte se hrabáním
A dohnat delfíny.
(děti dělají plavecké pohyby rukama)
Vychovatel: Takže kluci. Na naší planetě Zemi je hodně vody, ale pevnina zabírá velmi málo místa a je zastoupena tmavšími barvami, žlutou a hnědou. A země je prezentována ve formě kontinentů. Je jich jen 6
Děti: Eurasie, Austrálie, Afrika, Antarktida, Jižní Amerika a Severní Amerika. (zobrazeno na zeměkouli)
vychovatel: Všechny tyto kontinenty jsou pokryty půdou, trávou, rostou na nich lesy, ve kterých žijí zvířata, hmyz a ptáci.
Je na naší planetě teplo nebo zima? Kde na Zemi je obzvlášť chladno? (děti ukazují polární zóny na zeměkouli: Arktidu a Antarktidu) kdo tam bydlí? Jak se zvířata, rostliny a lidé přizpůsobují chladnému počasí?
Která místa jsou velmi horká? (poušť). Jaká místa nejsou příliš horká a ne příliš studená? (stepi, lesostepi, lesy).
A teď si připomeneme, co musíme udělat, aby krása naší planety Země nezmizela. Pojďme si hrát hra "Pravidla chování v přírodě"
Řeknu vám činy, pokud jsou dobré, řeknete „Ano“. Pokud jsou akce nesprávné, odpovězte „Ne“.
Pokud přijdu do lesa
A vybrat si heřmánek? (Žádný)
Když sním koláč
A papír vyhodím (Žádný)
Pokud kousek chleba
Nechám to na pařezu (Ano)
Pokud přivážu větev
Postavím kolíček (Ano)
Pokud udělám oheň
Nedám to ven? (Žádný)
Když to moc pokazím
A zapomenu to vyčistit? (Žádný)
Pokud vynesu odpadky
Zakopu sklenici (Ano)
Miluji svou povahu
Pomáhám jí (Ano)
vychovatel: Kluci, přečtěte si básničky o tom, jak chránit přírodu pro našeho hosta.
2 Dítě: Objal jsem zeměkouli.
Jeden nad zemí a vodou.
Kontinenty jsou v mých rukou
Tiše mi šeptají: "Dávej na sebe pozor."
Les a údolí jsou natřeny zelenou barvou.
Říkají mi: "Buď na nás laskavý."
Nešlapej nás, nespal nás,
Dávejte pozor v zimě i v létě."
Zurčí hluboká řeka,
Hladím tvé břehy,
A slyším hlas řeky:
"Postarej se o nás, postarej se o nás."
Slyším všechny ptáky a ryby:
„Ptáme se tě, člověče.
Slib nám to a nelži.
Postarej se o nás jako o velkého bratra."
objal jsem zeměkouli,
A něco se mi stalo.
A najednou jsem zašeptal:
"Nebudu lhát, zachráním tě, má drahá."
3 Dítě: No tak lidi.
Buďte mezi sebou přáteli
Jako ptáci s nebem,
Jako vítr přes louku.
Jako plachta s mořem
Tráva s deštěm
Jak je slunce přátelské
S námi všemi.
No tak lidi
Milujte planetu
V celém vesmíru
Žádný podobný neexistuje!
vychovatel: Drahý mimozemšťane! Země je jedinou planetou sluneční soustavy, kde jsou všechny podmínky pro život. Můžete žít na planetě Zemi, protože není tak horko a ne tak zima, je tam vzduch – můžete dýchat, je tu čerstvá voda – můžete pít, je tu co jíst. Zůstaňte s námi a také ji budete milovat, jako my všichni pozemšťané.“
Existuje jedna zahradní planeta
V tomto chladném prostoru.
Jen tady jsou lesy hlučné,
Volání stěhovavých ptáků,
Pouze na ní kvetou,
Konvalinky v zelené trávě,
A vážky jsou jen tady
Překvapeně se dívají do řeky.
Postarej se o svou planetu -
Koneckonců, nikdo jiný takový není!
Paní učitelka dětem připomíná, že se blíží narozeniny planety Země – 22. dubna. Děti tančí v kruhovém tanci na píseň „Native Land“ a poté spolu s neznámým opustí sál.
KOUT PLANETY, KDE ŽIJEME.
POHÁDOVÝ PALÁC
Implementace programového obsahu do vzdělávacích oblastí : « Kognitivní vývoj», « Vývoj řeči», « Umělecký a estetický vývoj».
Typy dětských aktivit: komunikativní, kognitivně-výzkumná, vizuální.
Cíle : rozvíjet porozumění environmentálním problémům vašeho rodného města(vesnice) ; představte flóru a faunu vaší oblasti; pěstovat lásku k rodné zemi;naučit se vytvářet pohádkové obrázky; upevnit schopnost nakreslit základ budovy a přijít s detaily zdobení, udělat náčrt tužkou a poté nakreslit obrázek v barvě, dovést myšlenku do konce a dosáhnout nejzajímavějšího řešení; rozvíjet schopnost hodnotit kresby v souladu s úkolem obrazu; zlepšit techniky práce s barvami, způsoby získávání nových barev a odstínů.
Cíle předškolního vzdělávání : má představu o vlajce a erbu své rodné země, její zeměpisné poloze; skládá příběh o přírodě původní země, flóře a fauně; samostatně kreslí pohádkový palác různými způsoby, respektuje proporce.
Materiály a vybavení : bílý papír o něco větší než běžný list; kvaš, akvarel(místo barvy můžete dát barevné tužky, pak se obsah programu poněkud změní a při vedení lekce byste měli věnovat pozornost technice kreslení tužkou) .
Obsah
organizované dětské aktivity
1. Úvodní slovo učitele.
– Hádej hádanku:
Na poli se objevil dům,
Proměnil se v domov
Pro myši, ježky, sýkorky,
Veverky, včely a lišky.
(Teremok.)
– Co se stalo s věží, když přišel medvěd? Pomozme obyvatelům věže postavit nový domov.
2. Rozhovor o rodné zemi.
Hraje se píseň „Naše země“.
– Proč naše lekce dnes začala tak neobvykle? Proč si myslíte, že se hrála právě tato skladba?(Protože budeme mluvit o našem regionu.) Co už víte o své rodné zemi? Proč je nutné vědět o místě, kde žijeme? Každé území má své vlastní symboly: vlajku a erb. Zvažte erb své rodné země. Popište to. Která řeka protéká celým územím vaší rodné země? Podívejte se na ilustrace o své rodné zemi.
3. Kresba „Pohádkový palác“.
– V určitém království, v určitém státě, žili král a královna a jejich děti, princové a princezny. kde bydleli? V chatě, zámku nebo paláci? Dnes nakreslíme palác. Může mít dvě nebo tři podlaží. Nyní vyjmenuji postavy z pohádek, které znáte, a vy mi povíte, které z nich žily v sídle, které v chatrči a které v paláci.(seznam pohádek) . Zahrajeme si pohádku! Představte si, že ve vzdálených, vzdálených časech jste byli architekty. Tak se dříve architektům říkalo. A ty jsi žil ve vzdáleném království, ve třicátém státě. A království ovládl car Saltan, který měl 3 syny prince a 3 dcery princezny. Královy děti vyrostly. Král zavolal architekty k sobě a nařídil jim, aby vymysleli a nakreslili paláce pro své děti, a nebylo by na škodu, kdyby se sám přestěhoval do nového paláce. Architekti se uklonili králi a šli vymýšlet své projekty. No, kluci, zkusíme nakreslit paláce pro naše hrdiny? Podívejte se na ilustrace znázorňující pohádkové paláce. Jaké typy pohádkových paláců existují? Jak jsou zdobené?(Různé mříže, balkony, sloupy.) Zvažte neobvyklý tvar oken, sloupů, dveří, krásné klenuté střechy. Jaký druh paláce chcete nakreslit? Nejprve musíte udělat kresbu jednoduchou tužkou. Nakreslete obdélníkovou nebo čtvercovou zeď paláce. Pamatujte, že nahoře a po stranách by měl být prostor pro nástavce a věže. Když je výkres připraven, musíte malovat přes stěny, je lepší zvolit světlé barvy a pro střechy - světlé a tmavé. Ti, kteří rychle splní úkol, mohou poblíž paláce nakreslit stromy, květiny, ptáky nebo pohádkové postavy.
Děti kreslí samy.
4. Shrnutí lekce.
– Postavíme obrázky na zeď. Tady budou postavy postav žít.
Vedle kresby umístí figurku pohádkového hrdiny.
– Král architektů se ptá: „Kdo vynalezl tento palác? Řekni nám, dobrý chlape(nebo červená panna) "Co je na tvém paláci tak dobrého?"
Dítě vypráví příběh, poté si vybere postavu, která bude bydlet v paláci.
– Souhlasíš, Ivane Careviči, abys žil v takovém paláci? Car děkuje architektům: „Děkuji vám, dobří přátelé a krásné panny, za vaši práci. Potěšil jsi celou královskou rodinu. Přijedou zahraniční hosté, uvidí takovou krásu a rozšíří slávu po celém světě!