Poznámky k lekcím o velikánech minulosti v seniorské skupině. Metodický vývoj "dinosauři - obři minulosti"
Cíl
úkoly:
Vzdělávací:
Vzdělávací:
Pedagogové:
- Sledovat dětskou řeč, dosáhnout úplných odpovědí;
— Poskytovat pomoc při zodpovězení otázek;
— Pomáhejte dětem při praktické práci a při experimentování.
Přípravné práce:
— Sledování prezentace „Making a Pencil“ a povídání s dětmi;
— Sledování karikatury „Tužka a guma“
Zařízení:
Sada barevných tužek; jednoduché tužky, tuhy, ořezávátka, gumy, pozorovací karty - podle počtu dětí; různého materiálu: ubrousky, kusy látky, papír, stuhy, nitě, tyčinky na zmrzlinu; sbírka jednoduchých tužek; malba – Pastýř pase ovce; plátno zobrazující jeskyni, skalní malby a starověký muž; maketa ohně z větví; ohořelé větve podle počtu dětí.
Problémová situace: Proč jednoduchá tužka nežije se všemi tužkami v jedné krabici?
— Dynamická pauza;
— Rozhovor s dětmi „Jak as čím kreslili starověcí lidé?“;
— Cvičení „Jeskynní malby“;
— Učitelův příběh „Příběh stvoření tužky“;
— Praktická práce"Grafitová košile";
— Fyzické cvičení „Zábavná gymnastika s tužkou“;
— Hry a pokusy s tužkou. (Symbolická analogie - TRIZ);
— Gymnastika pro oči s tužkou;
— Herní cvičení"Vynálezce". (Fantasy binomický - TRIZ);
— Zkoumání sbírky jednoduchých tužek;
— Rozbor lekce.
Průběh lekce:
Děti a učitel stojí v kruhu.
- Kluci, podívejte se na sebe, usmějte se na sebe. Dnes nás čeká mnoho zajímavého, mnoho nových objevů a pomocníky vám bude vaše pozornost, vynalézavost, vynalézavost a zvědavost.
Učitelka dětem něco přeje hádanka :
Beru kouzelné hůlky do svých rukou.
Můžu si s nimi kreslit, co chci.
Dům, řeka a houby,
Slunce, obloha a květiny.
Mám rád tyčinky, tohle jsou tyčinky.
Svrchu dřevěný a uvnitř barevný.
- Kluci, uhodli jste správně, to jsou barevné tužky. Dnes jsem vám přinesl tužky. Podívejte se, jací jsou.
(Děti se podívají, jakou barvu mají tužky v krabičce. Učitelka upozorní děti na jednoduchou tužku).
- Kluci, jakou mám tužku? (jednoduché) Proč jednoduchá tužka nežije se všemi tužkami v jedné krabici? (Protože v krabičce žijí pouze barevné tužky a on není barevný, ale jednoduchý). Kluci, víte, že historie barevných tužek začíná jednoduchou tužkou? Chcete vědět, jak to bylo? Zvu vás na cestu do minulosti tužky.
Dynamická pauza.
Jdeme po silnici. Jdeme s tužkou.
Pokud narazíme na rokle, objedeme rokle.
Pokud narazíme na zádrhely, vlezeme pod zádrhely.
A půjdeme po oblázcích, přejdeme potok.
Krůček po krůčku, krůček po krůčku se vrátíme do minulosti.
- Kluci, podívejte se, kam nás ta tužka zavedla? V kolik hodin? (odpovědi dětí) Tohle starověký svět a žijí zde starověcí lidé.
Učitel vyzve děti, aby se posadily k ohni. Děti si prohlížejí skalní malby.
Učitel si s dětmi povídá.
"Zajímalo by mě, proč nás tužka přivedla do této konkrétní doby?" Řekněte mi, kreslili starověcí lidé? Kde kreslili? Co jste na svých kresbách znázornil? Čím kreslili starověcí lidé? (Učitel poslouchá odpovědi dětí.) Starověcí lidé skutečně rádi kreslili. Na skalách v jeskyních zobrazovali, co viděli, co je obklopovalo: zvířata, lidi, lovecké výjevy a další události ze života jejich kmene. A kreslili uhlem.
Kluci, chcete si zkusit vytvořit vlastní „skalní“ malby? U ohně leží spálené větve, vezměte je a nakreslete, co byste chtěli nakreslit.
(Děti kreslí uhlem na zeď)
- Kluci, tužka nás zve na cestu. Pojďme dále.
Dynamická pauza:
Procházíme se po rozkvetlých loukách.
Vyrobíme kytice z květin.
Někde vzadu vysoké hory,
Někde za vzdálenými lesy,
Někde vzadu hluboké moře.
Najdeme něco zajímavého.
Učitel upozorní děti na obrázek - pastýř pasoucí se ovce.
- Proč myslíš, že nás sem přivedla tužka?
Ukázalo se, že kdysi dávno v Anglii pastýři pásli ovce a viděli na zemi nějakou tmavou pevnou látku. Zvedli to a uvědomili si, že tato látka zanechává stopy. Pak pastýři přišli s nápadem, že by touto látkou mohli označit ovce, aby si je nespletli s cizím stádem.
Tato látka se nazývala grafit. Později se ukázalo, že můžete kreslit a psát grafitem.
Bylo nepohodlné používat grafit, velmi si tím ušpinil ruce. Pak se lidé začali zajímat, jak zabránit ušpinění rukou? Chlapi, co myslíte? (odpovědi dětí). Výborně, nabídl jsi toho hodně různé možnosti. A teď vám navrhuji, abyste se proměnili ve skutečné mistry, šli do dílny a sami si vyrobili „tričko“ pro grafit. Ne náhodou jsem řekl „tričko“, protože tak tomu lidé říkali.
Praktická práce.
Na stole před dětmi jsou různé materiály: ubrousky, kousky látek, papír, stuhy, nitě, tyčinky od zmrzliny. Děti si vybírají materiál a dělají práci.
Výborně, kluci, tvrdě jste pracovali, máte nějaké neobvyklé předměty. Jak podle vás vypadají? (odpovědi dětí). Všechny tyto předměty skutečně začaly vypadat jako tužka, jen velmi neobvyklá. To jsou tužky, kterými kreslili naši předkové v 16. století. A takhle vypadá moderní tužka. (Učitel nabízí každému dítěti jednoduchou tužku) Pojďme si hrát s tužkou.
Fyzické cvičení „Zábavná gymnastika s tužkou“
(samomasáž prstů a dlaní pomocí tužky)
Otáčím tužku v rukou.
Otáčím to mezi prsty.
Rozhodně každý prst
Naučím tě být poslušný.
- Kluci, teď vám navrhuji, abyste se stali skutečnými výzkumníky a zjistili, jaké vlastnosti má tužka.
Učitel vyzve děti, aby šly do laboratoře, oblékly si šaty a provedly své pracoviště. Děti spolu s učitelem provádějí hry a experimenty s tužkou. (Symbolická analogie - TRIZ: děti zaznamenávají závěry do pozorovací mapy pomocí symbolů, které vymyslely).
Pokus 1 - Z čeho je vyrobena tužka? (Dětem je nabídnut řez tužkou. Závěr: tužka se skládá z těla a tuhy.)
Pokus 2 – Tvrdá a měkká tužka.
Pokus 3 – Kresby nakreslené tužkou lze snadno vymazat.
Pokus 4 – Zmenší se tužka? (Děti ořezávají tužku ořezávátkem).
Pokus 5 - Tužka může být ostrá nebo tupá.
Pokus 6 – Síla tužky.
Závěr:
Učitel položí dětem otázku: Jaké nové vlastnosti tužky jste objevili? Děti odpovídají na základě výsledků pozorovací mapy.
— Kluci, tužka s vámi chce hrát hru „Chyťte“. (gymnastika pro oči „Chyťte tužku očima“)
— Zjistili jsme, že tužka má unikátní vlastnosti. Aby byla tužka praktičtější a pohodlnější, lidé ji neustále vylepšují. Zamysleme se nad tím, jak to změnit, udělat lepší a pohodlnější.
Herní cvičení"Vynálezce"
(Binomický znak fantazie je TRIZ: nové nápady se objevují jako výsledek spojení dvou věcí. Možné možnosti: systém + systém – tužka + pravítko, tužka + pero; systém + antisystém – tužka + guma, tužka + ořezávátko).
Uvědomili jsme si, že existují jednoduché tužky, které se snadno používají. Kulatá tužka se kutálí ze stolu, a tak přišli s nápadem udělat ji šestihrannou. Poté byla pro pohodlí umístěna guma na horní část tužky. Objevily se barevné tužky. Lidé začali hledat materiál, který by nahradil dřevo. Tak se objevily tužky v plastových rámečcích. Byla vynalezena mechanická tužka v kovovém pouzdře. V současné době se vyrábí i voskové tužky.
Nasbíral jsem sbírku tužek a chci vám ji ukázat. (Děti si prohlížejí sbírku tužek).
- A teď je čas, abychom se vrátili do školky:
Otočená doprava, doleva,
Vrátili jsme se do školky.
- Tady jsme zpátky ve školce. Kluci, vzpomeneme si, kde jsme dnes byli? co jsme viděli? Co nového jste se naučili? co se ti líbilo nejvíc?
Kluci, připravil jsem pro vás pár hvězd. Přijďte a odebírejte jednu hvězdu po druhé. Arino, kdo byl podle tebe během lekce nejaktivnější? Dejte mu svou hvězdu. Timure, kdo byl dnes nejvynalézavější? Dej mi svou hvězdu. Egore, kdo byl dnes nejchytřejší a rychle dokončil všechny experimenty? Dejte mu to. Ostatní kluci, dejte hvězdy těm, kteří si je dnes podle vás zaslouží.
Děkuji vám. Dnes jste odvedli dobrou práci. Chci vám dát tyto „obtížné“ jednoduché tužky jako památku na naši cestu.
Video lekce
Sebeanalýza učitele
Téma samotné vzdělávací aktivity: „Cesta do minulosti jednoduché tužky“.
Lekce byla vedena s dětmi přípravná skupina.
Forma realizace: hra - cestování.
Integrace vzdělávací oblasti: „Poznání“, „Komunikace“, „ Umělecká kreativita“, „Socializace“.
Cíl: představit historii vzhledu jednoduché tužky a její vývoj.
Na základě cíle jsem si stanovil úkoly:
Vzdělávací:
- vytvořit dětskou představu o jednoduché tužce, jeho různé typy, vlastnosti a vlastnosti, historie jeho vzhledu;
— zlepšit dovednosti netradiční kresba;
- posílit schopnost dětí samostatně provádět experimenty a zaznamenávat výsledky do pozorovací tabulky.
Vzdělávací:
- rozvíjet paměť, pozornost, logické myšlení, jemné motorické dovednosti;
- rozvíjet schopnost převzít iniciativu při experimentování, vyjadřovat své domněnky, analyzovat, vyvozovat závěry;
— rozvíjet tvořivou činnost a povzbuzovat děti k samostatnému vymýšlení symbolů;
- rozvíjet souvislou řeč, obohacovat slovní zásobu dětí o slova: grafit,
Pedagogové:
— pěstovat nezávislost, důvěru ve své dovednosti, přesnost;
— pěstovat schopnost pozorně naslouchat úkolům učitele, jasně a zřetelně odpovídat na otázky;
- pěstovat zájem o poznávání světa kolem nás.
Před dirigováním NOD jsem ho dirigoval s dětmi přípravné práce:
— Sledování prezentace „Making a Pencil“ a povídání si s dětmi o tom, co viděly;
— Vytvoření sbírky jednoduchých tužek;
— Kresba na volné téma jednoduchými a barevnými tužkami.
— Sledování karikatury „Tužka a guma“.
Struktura GCD:
V úvodní části Převzal jsem organizaci a psychologický postoj děti do GCD. Položil jsem problém: "Proč jednoduchá tužka nežije ve stejné krabici s barevnými tužkami?" Abych problém vyřešil, vyzval jsem děti, aby se vydaly zpět v čase a seznámily se s historií jednoduché tužky.
V hlavní části Seznámila jsem děti s historií jednoduché tužky. Navrhoval jsem různé úkoly zaměřené na samostatné, duševní a praktické činnosti děti. Součástí hlavní části byla také samomasáž prstů a dlaní pomocí tužky, gymnastika pro oči, dynamické pauzy. To umožnilo dětem zmírnit únavu a zvýšit jejich výkon.
V závěrečné části Byla provedena GCD analýza. Děti samy určily ty nejaktivnější a nejchytřejší atd. a udělily jim hvězdičky.
Děti byly aktivní a projevovaly zájem. Věřím, že stanovený cíl byl splněn a všechny úkoly vyřešeny.
učitelka MADOU KV "MŠ č. 51" - "Zainka"
Sterlitamak, Republika Bashkortostan, Ruská federace
Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com
Popisky snímků:
Přímé vzdělávací aktivity kognitivní rozvoj v seniorská skupina. Téma: „Obři minulosti“ Připravila: učitelka seniorské skupiny MŠ MDOU č. 2 „Slunce“ Yaroslavtseva T.V.
Obecné vlastnosti teropodi: - chodili po silných zadních nohách - jedli maso - Ústa vyzbrojená mnoha ostrými, dovnitř zahnutými zuby Strava: Maso jiných dinosaurů Alioram
Anteosaurus Pravděpodobně žil v houštinách podél břehů nádrží, mladí jedinci (s dlouhým a nízkým čenichem) se mohli živit malou kořistí ve vodě nebo na břehu, dospělci lovili velké obratlovce ze zálohy.
Megalosaurus Mezi kořist Megalosaura může patřit sarcolesta, lexovisauři a cetiosauři. Předpokládá se, že spolu s predací mohl získávat potravu sběrem mršin.
Býložravci
Parasaurolophus Společné znaky hadrosaurů: - chodil po čtyřech nohách, ale na dvou se cítil dobře - živil se vegetací - hlava s kachním zobákem - mnoho zubů v tlamě na mletí rostlinné potravy. Potrava: kapradiny, jehličnaté porosty
Anatotitan Společné znaky hadrosaurů: - chodil po čtyřech nohách, ale na dvou se cítil dobře - živil se vegetací - hlava se zobákem ve tvaru kachny - mnoho zubů v tlamě pro mletí rostlinné potravy Strava: kapradiny, jehličnatá vegetace
Pachycefalosauři Tato zvířata žila ve velkých stádech a živila se rostlinnou potravou. Stegosauři Na zádech měli obrovské kostěné pláty a jejich ocas byl pokryt ostrými ostny. Ankylosauři byli nahoře chráněni kostěnou skořápkou. Na špičce ocasu byl kostěný výrůstek v podobě kužele s hroty. Sloužil jako ochrana před útoky mocných predátorů.
Dinosauři vládli naší planetě 130 milionů let – 100krát déle než život na Zemi lidská rasa. A před 65 miliony let dinosauři vyhynuli.
Děkuji za pozornost!
cíle:
Rozšířit znalosti dětí o pravěkých zvířatech.
Představte rostlinu kapradiny, povahu takového jevu, jako je sopka, a strukturu lidské kostry.
Procvičte si kreslení, modelování a společné aplikace.
Naučte se činit nezávislé závěry z výsledků experimentů („flexibilita páteře“, „sopka“).
Rozvíjet pozornost, myšlení, zvídavost, jemnou i hrubou motoriku.
Zařízení:
obrázky: primitivní lidé, dinosauři, sopky, skalní malby, kapradiny, smrt člověka, původ člověka, lidská kostra.
Dinosauří stopy.
Plastelína. Zelený papír, nůžky, lepidlo. List Whatman. Barevné tužky.
Modely zeleniny a ovoce, figurky dinosaurů.
Pískové stoly. Šablony „dinosauří“, sítka, nálevky, špachtle, šlehací metly.
Kuličky různé velikosti.
List papíru s nápisy „predátoři“ a „býložravci“, vystřižené obrázky.
Model sopky, soda, kyselina citronová. Červené barvivo. Stříkačka bez jehly, voda.
Stonky vodnatých rostlin, hlína, uhlí. Listy papíru, houba, hnědá barva.
Palivové dříví. Obrázky zobrazující plameny, dlouhé lano.
Gymnastické hole. Házení pytlů.
Sušenky, zelenina, sýr, řez ve tvaru ryby. Špejle. Pití.
Žinylkový drát, trubky.
Průběh lekce:
Dnes nás čeká cesta do velmi vzdálené minulosti naší planety Země. V těch dnech byla naší planetou otřesena zemětřesení a sopečné erupce. Extrémní horko ustoupily studeným doby ledové. Lidé ještě nedorazili. Během. Když byl na Zemi teplé klima obyvatelé planety byli dinosauři - obří „strašní ještěři“ a prehistorická zvířata - mamuti, šavlozubí tygři. Pojďme se podívat na obrázky a zjistit, jak vypadaly.
Při pohledu na ilustrace „Dinosauři“
Děti si prohlížejí ilustrace, komentuje učitel.
Modelování "dinosaurů"
Používáme různé techniky modelování: válení, natahování, štípání.
Venkovní hra „Vydejte se po stopách dinosaura“
Na podlaze jsou rozloženy stopy, po kterých děti chodí nejprve širokými kroky, poté po čtyřech.
Čtení básně „Dinosauři“ od V. Shipunové
Na mladé a vlhké planetě,
Lian roztahuje řasy,
Putování obrovská zvířata -
První děti Země.
Žvýkají náruč větví
A trny škrábou o skály.
Velká, velká zvířata -
První děti Země.
Ocasy teplé ve vulkánech
Obrovské děti planety
A točit obloukové mosty
Šplouchání v měsíčním světle...
Můžete je vyřezávat!
Omalovánka Pravěká zvířata
Děti mají vybarvit obrázky barevnými tužkami.
Venkovní hra „Dravci a býložravci“
Děti jsou rozděleny do dvou týmů – dravci a býložravci. Na signál děti sbírají jídlo (modely zeleniny a ovoce nebo figurky dinosaurů). Poté se týmy vymění.
Pískové studio "Dinosauři a dinosauři"
Děti kreslí dinosaury pomocí šablon, pak pomocí písku pěstí vytvoří vajíčka a větve kapradí.
Mláďata dinosaurů se vynořili z vajec.
Venkovní hra "Dinosauří vejce"
Štafetový závod: tlačení fitballu před sebe a dozadu, přenášení vajíček v naběračce (po jednom), v šátku (ve dvojicích), kdo jich unese najednou nejvíce.
Tvorba alba „Dinosauři“
Obrázky dinosaurů jsou stříhány nůžkami. List alba je přeložený napůl, na jedné straně jsou nalepeni dravci a na druhé býložravci.
Kapradiny
Víte, které rostliny jsou nejstarší na Zemi?
Kapradiny jsou jednou z nejstarších rostlin, které rostly v době, kdy žili dinosauři. Mnoho dinosaurů se živilo listy kapradí.
Některé ale přežily dodnes.
Pozorování kapradiny pokojové rostliny
Všechny kapradiny jsou velké, obvykle vypreparované. Mladé listy kapradin jsou stočené jako hlemýždi a při růstu se rozvinou. A všechny kapradiny mají na spodním povrchu listů výtrusy podobné semenům. Tyto výtrusy padají na zem nebo se rozptylují větrem a dávají život dalším a dalším novým kapradinám.
Hromadná aplikace „Fern Forest“
Pojďme si udělat vlastní kapradinový les. Můžete dělat kapradiny různými způsoby. Nalepte je na společný list.
Proč tedy dinosauři zmizeli? Z obrovské rozmanitosti dodnes přežili pouze hadi, ještěrky, želvy a krokodýli.
Vědci stále diskutují o tom, proč dinosauři vyhynuli.
Mnozí věří, že na Zemi spadl obrovský asteroid. Což zvedlo k nebi oblaka prachu. Kvůli tomu vládla po mnoho let tma a chlad. Dinosauři by v takových podmínkách nemohli přežít.
Experimentální aktivity "Vulcan"
Děti sypou jedlou sodu a krystaly do formy ve tvaru sopky. kyselina citrónová, červené barvivo. Poté se do injekční stříkačky nalije voda bez jehly a pozoruje se „erupce“.
Umělecký experiment „Jeskynní malba“
První lidé byli první umělci. Na stěny jeskyní malovali různá zvířata - koně, býky, jeleny, ale i ptáky a ryby, lidské postavy, lovecké výjevy. V té době malovali uhlí a tekutý jíl nebo sukulentní kořeny a stonky rostlin. Koneckonců, tyto materiály byly vždy po ruce.
Zkuste sami malovat stonky rostlin.
Kousek hlíny naředíme do tekutého stavu husté barvy a natřeme s ní.
Děti pak houbičkou namočenou do hnědé barvy nabarví list papíru, na který po zaschnutí nakreslí uhlem výjev ze života primitivních lidí.
Venkovní hra "Fire Defense"
Děti rozloží dříví a oheň (barevný obrázek plamenů), vytvoří imitaci ohně. Nakreslí se kruh. Je vybrán „obránce ohně“ (jsou možné dva). Jeho úkolem je běhat kolem ohně a bránit hráčům, aby „oheň“ ukořistili ze dřeva. Můžete lovit pouze v kruhu.
Dramatizace "Primitivní kmen"
Děti-chlapci zobrazují lov a rybaření, děti-dívky - vaření, sběr lesních plodů a palivové dříví.
Tělesná výchova ve vzduchu
Primitivní lidé věděli, jak rychle běžet, skákat daleko, házet oštěpem a přesně zasáhnout cíl.
(Provádí se hod oštěpem, běh, skoky vestoje a běh do dálky, hod na cíl).
Vaření
Jídlo starověkých lidí bylo jednoduché. Rostliny sbírané ženami a dětmi. A také to, co bylo získáno z lovu a rybolovu - zvířata, ptáci, ryby.
Nyní si zahrajeme na rybaření - budeme chytat ryby oštěpem - napíchneme na špejli figurky jedlých ryb. Co ulovíte, můžete sníst.
Anatomie
Primitivní lidé vzhled byly velmi odlišné od moderní lidé. Podívejte se na obrázek „The Descent of Man“.
Dříve byli lidé kratší a chodil shrbený. Ukaž mi jak. Nyní jste změnili polohu zad, nohou a rukou. Dokázal jsi to udělat, protože uvnitř každého z nás je kostra. (Ukázat obrázek).
Lidská kostra se dělí na tyto části: kostra hlavy, kostra trupu, kostra horních končetin ( ramenního pletence, končetiny) kostra dolních končetin (pánevní pletenec, končetiny) Páteř je naší hlavní oporou, která podpírá hlavu a trup. Navíc chrání míchu umístěnou uvnitř. V páteři mezi malými kostmi jsou meziobratlové ploténky, jsou tvrdé, ale pohyblivé. Jsou to, co nám umožňuje ohýbat se.
Experiment s flexibilitou páteře
Udělejme experiment! Co nám dává schopnost být flexibilní? Jak jsme se již dozvěděli, páteř se skládá z mnoha malých kostí. Mezi nimi jsou intervaly pevných, ale pohyblivých ploch.
Podívejme se jasně, jak se to stane. Nejprve vyzveme dítě, aby celou trubičku položilo na žinylkový drát a lehce ji zahnulo. nefunguje? Taková je naše páteř, kdyby se skládala z pevné kosti, nemohli bychom se ohýbat, ohýbat do stran, mnoho her a pohybů by nám bylo nedostupných. Nyní požádáme dítě, aby si nasadilo kousky plastové trubice a nechalo mezery jako meziobratlové ploténky. Jak se nyní naše „páteř“ stala pružnější?
Po tomto experimentu požádejte své dítě, aby to udělalo různé pohyby tělo, nechte ho zaměřit se na páteř, cítit její pružnost.
Hra „Rozložte lidskou postavu různými pohyby“
Děti jsou požádány, aby pomocí počítacích tyčinek a kruhu (hlavy) vytvořily osobu v určité poloze, kterou ukazují dospělí nebo samotné děti.
O všem na světě:
V roce 1930 byl v Americe propuštěn film „The Rogue Song“ o únosu dívky v kavkazských horách. Místní gaunery si v tomto filmu zahráli herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy. Tito herci jsou kupodivu velmi podobní postavám...
Materiály sekce
Lekce pro mladší skupinu:
Třídy pro střední skupinu.
Lekce na kognitivní vývoj
pro starší děti předškolním věku
"Obři minulosti"
ÚKOLY
Vzdělávací:
-Utvořit si představu o dinosaurech, prohloubit a systematizovat znalosti o jejich životních podmínkách.
Vzdělávací:
-Rozvíjet u dětí potřebu znalostí o pravěkých zvířatech, charakteristikách života, výživě, stavbě těla a typech dinosaurů.
- Formovat kognitivní dovednosti u dětí:
- porovnávat, analyzovat, vyvozovat závěry, klasifikovat, vytvářet úsudky na základě stanovení vztahů příčiny a následku;
-pozorovat, provádět experimenty;
- odrážet obrázek prehistorický svět v kreativní činnosti atd.
Vzdělávací:
- kultivovat pozornost, koncentraci, citlivost, vnímavost.
- pěstovat kulturu chování, pozorování, smysl pro vzájemnou pomoc, podporu, schopnost pracovat ve skupině i samostatně.
vychovatel. (Skluzavka) Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc.
(Skluzavka)Ve snaze obnovit události a život v minulosti se lidé nořili stále dále do starověku. A dostali jsme se do tak dávných dob, kdy na zemi nebyli žádní lidé. Ale na naší planetě předtím někdo žil
vzhled lidí nebo ne?
Odpovědi – dětské domněnky Období, kdy žili dinosauři, se nazývá éra dinosaurů. Kluci, chcete vědět, jací dinosauři obývali zemi, jak vypadali a čím se živili?
(skluzavka) vychovatel . Lidé se velmi zajímali o vše, co souviselo konkrétně s jejich životem na Zemi. A oni dlouho
téměř se nezajímali o to, co se dělo na naší planetě, než se objevili. Ale přišel okamžik, kdy se dala pocítit vzdálená minulost. Poslechněte si, co se stalo v Anglii v 19. století. K pacientovi byl přivolán lékař. Zatímco vyšetřoval pacienta, jeho žena se procházela v parku. Bylo jaro, ptáčci vesele štěbetali, rozkvétaly první květiny. Náhle se pohled mladé ženy zastavil na kamenech divně vypadající
a rozhodla se o nich říct svému manželovi. Mladý lékař zjistil, že se nejedná o kameny, ale o zuby nějakého zvířete, které s největší pravděpodobností žilo před miliony let. Lékař toto zvíře pojmenoval „Iguanodon“. Toto je první z těch, které byly objeveny později různé země
dinosauři. Dnes už o nich víme hodně. Co můžete říci o dinosaurech?
Odpovědi dětských hádanek. (Snímek) "
(skluzavka) plakát dinosaura"
vás zve k nahlédnutí na plakáty zobrazující dinosaury.
Odpovědi a domněnky dětí.
Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc.
(skluzavka) . Slovo "dinosaurus" v překladu znamená " hrozná ještěrka„Co myslíte, jsou dinosauři děsiví?
vychovatel. (Skluzavka) Dinosauři jsou plazi, kteří obývali Zemi před mnoha miliony let. Pozůstatky dinosaurů, mezi nimiž jsou celé kostry a zkamenělá vajíčka těchto prehistoričtí obři, byly objeveny ve všech částech světa. Na Zemi žilo mnoho druhů dinosaurů různých velikostí, struktur a životního stylu.
Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc. Nejvíce velcí obyvatelé Země měla býložravé (býložravé) dinosaury. (Podívejte se na plakát s dinosaury). Diplodocus 27 m dlouhý, vážící 11 tun; brontosauři 21 m dlouzí, vážící 30 tun; brachiosaurů dlouhých 28 m, vážících 100 tun.(Skluzavka) Brachiosaurus je jedním z nejmohutnějších dinosaurů: jeho délka dosáhla 25 metrů, výška - 13 metrů,Tento obr vážil asi 80 tun!
Compsognathus je nejvíce malý dinosaurus, jeho délka nepřesáhla 70 cm, a většinaúčtováno dlouhý ocas. Navzdory své malé velikosti byl compsognathus velmi obratný a hbitý dravec.
(Snímek) Učitel : Byli zde i masožraví dinosauři (predátoři): theranosauři, 6 m dlouzí, vážící 7 tun; megalosauři 9 m dlouzí, vážící 9 tun; královští theranosauři Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc. (nejdivočejší) 5,5 m vysoký, 12 m dlouhý a 6,5 tuny vážící, jejich zuby dosahovaly 18 cm (na pravítku ukažte 18 cm).
Těla některých býložravých dinosaurů byla pokryta silnou, odolnou skořápkou sestávající z rohových plátů. Toto brnění je spolehlivě chránilo před predátorskými dinosaury. Nejznámějšími zástupci pancéřových ještěrů byli stegosaurus a ankylosaurus, které bychom mohli nazvat živými tanky. Někteří dinosauři byli částečně chráněni, například rohatí dinosauři
Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc. Dinosauři kladli vajíčka a vylíhla se mláďata
(Slide) (Slide) (Slide) (Slide)
Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc. Didaktická hra „Představ si“.
vychovatel. Kluci, podívejte, máme na stole figurky různých dinosaurů. Vyberte si jednu figurku a představte si, jak tento dinosaurus žil v minulosti. Podělte se s námi o své nápady.
(skluzavka) . Výborně kluci. Vaše příběhy a prezentace jsou velmi zajímavé
Dynamická pauza "Dinosaurus"(Slide) (Slide) (Slide)
(skluzavka) : takže my se o tom dozvěděl jaká zvířata obývala Zemi před mnoha lety vědci - paleontologové a archeologové se zabývají výzkumem a vykopávkami. (Skluzavka)
Paleontologové zkoumají nejen pozůstatky zvířat a rostlin, ale také jejich zkamenělé stopy, odhozené lastury a další důkazy o jejich existenci. Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc.
Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc. upozornit děti na to, jak se provádějí vykopávky
(skluzavka) : Paleontologové vystavují své nálezy v muzeích a ty i já je můžeme vidět Hodiny odpočítávají. Ubíhá minuta po minutě. Minuta uplynula - již nelze vrátit. Čas jde jen dopředu! Ale lidé se nechtějí rozloučit se svou minulostí, lidé si ji chtějí pamatovat a znát ji. Minulost je to, co se stalo a minulo; pryč a už se nevrátí. Vše, co jde do minulosti, se stává historií. Lidé chtějí znát historii, chtějí znát svou minulost. Víme toho hodně, ale chceme vědět ještě víc.
(skluzavka) : Kdo si pamatuje název profese, jejíž lidé se věnují vykopávkám a pátrání po starožitnostech? (archeologové) Zvu vás, abyste se stali archeology. Chcete-li to provést, budete se muset rozdělit do dvojic a přiblížit se ke stolu, „místu našich vykopávek“. Jste archeologové, kteří hledají kosti dinosaurů a sestavují kostru podle navržených schémat. Archeologové při své práci používají štětce. Buďte opatrní, nejprve musíte posbírat kosti a poté položit kostru na barevný papír v souladu s navrhovaným schématem.
(skluzavka) : Dokončili jste svou práci? Navrhuji spočítat, kolik kostí každá skupina archeologů našla. Která skupina kostí měla více?
vychovatel. Kluci, o kom jsme dnes mluvili ve třídě? (mluvili jsme o dinosaurech)
Kdo jsou „obři minulosti“? (jedná se o velká zvířata, kterým se říkalo dinosauři).
Jak se nazývá období, kdy žili dinosauři? (období, kdy žili dinosauři, se nazývá éra dinosaurů).
Vyjmenuj dinosaury, které si pamatuješ?
vychovatel: A nyní žijí na zemi potomci dinosaurů. Jedná se o želvy, krokodýly, ještěrky, hady. Žijí hlavně v horkých zemích, kde je horké a vlhké klima.(Skluzavka)
Ljudmila Štěpánová
Vzdělávací projekt v seniorské skupině „Obři minulosti“
Projektový pas
Relevance projektu: Dítě se učí, vyvíjí a komunikuje při jakékoli činnosti. A v kognitivních a výzkumných činnostech si předškolní dítě především rozvíjí pozorovací schopnosti (proč? jak? proč). Na základě zájmů dětí musí učitel tvořit fascinující svět znalosti, které by napomohly projevení nezávislého výzkumného zájmu, touhy zapojit se do produktivního a tvůrčí činnost dozvědět se více o předmětu studia.
Typ projektu:"Kognitivní a výzkum"
Účastníci: starší předškolní děti, učitelka
Podle času realizace: krátký
Práce je věnována studiu života dinosaurů. Výběr tématu byl inspirován zájmem dětí o dinosaury.
Cíle projektu: 1. Studium života dinosaurů na Zemi
2. Rozvoj základních složek u dětí kognitivní činnost a kognitivní sféra (myšlení, pozornost, paměť, představivost).
Cíle projektu:
1. Vzdělávací: Vytvořit si představy o životě dinosaurů.
2. Vývojové: Rozvíjet pozornost, paměť, logické myšlení, postřeh, rozvíjet uměleckou a tvůrčí představivost.
3. Řeč: Rozvíjet souvislou řeč, obohacovat slovní zásobu dětí.
4. Vzdělávací: Pěstovat zájem o historii a zvídavost.
Očekávaný výsledek:
Stvoření týmová práce koláž "Svět dinosaurů"
Integrace vzdělávacích oblastí„Sociálně-komunikativní rozvoj“, „Kognitivní rozvoj“, „ Vývoj řeči", "Umělecký a estetický vývoj", "Fyzický vývoj".
Demo materiál: Dinosauří hračka, prezentace "Giants of the Past".
Leták: Barevný, texturovaný papír, lepidlo, nůžky, tužky, obaly na cukroví, látka, hotové siluety a jednotlivé prvky dinosaurů.
Metodické techniky: herní situace, konverzace-dialog, prohlížení snímků prezentace „Obři minulosti“ a konverzace o nich, lekce tělesné výchovy „Dinosauři“, produktivní činnost dětí koláž „Svět dinosaurů“, analýza, shrnutí.
GCD pohyb
vychovatel. Kluci, připravil jsem pro vás překvapení (hračka dinosaura pokrytá ubrouskem). Chcete vědět, co to je? Hádej hádanku:
Kdysi žil na Zemi,
Ale to bylo tak dávno
Nyní - muzejní exponát
Také - hraní ve filmech
Stal se hračkou pro děti
Hvězda obrazovek a obrazů
Je velký a těžký
Strašně dlouhé, ale velmi vtipné.
vychovatel. Kluci, co víte o dinosaurech? (jsou velké, dlouhé, ostré zuby atd.)
Co byste ještě chtěli vědět? (kde žili, co jedli atd.)
Co můžeme udělat, abychom se o nich dozvěděli více? (Přečtěte si v knize atd.)
Na obrazovce se objeví prezentace „Giants of the Past“ (učitel pracuje s dětmi podle prezentace, pokládá otázky a komentáře ke každému snímku).
vychovatel. Vážení chlapi, chcete cestovat do doby dinosaurů? Zjistěte odpovědi na otázky jako:
Kdo jsou dinosauři?
Jak vypadali dinosauři?
Proč dinosauři zemřeli?
Pokusíme se na ně společně odpovědět. (Snímek 2)
vychovatel. Kdy žili dinosauři? Předpokládá se, že dinosauři žili během druhohor. Druhohorní éra začalo před 225 miliony let a skončilo před 65 miliony let. V tomto období se změnila velikost pevniny Země a vznikly kontinenty. (Snímek 3). Podívejte se, jak naše Země vypadala před 200 miliony let. před lety a před 100 miliony let, před 50 miliony let a jaké to je nyní. (odpovědi dětí)
vychovatel. Jak jsme se dozvěděli o dinosaurech? Vše, co je dnes o dinosaurech známo, se lidé naučili zkoumáním zkamenělin rostlin, zvířat nebo jejich částí – jinými slovy zkamenělin – které se najdou při vykopávkách nebo náhodou. (Snímek 4)
Podívejte se na obrázek a zkuste říct, co archeologové našli? (odpovědi dětí)
vychovatel. Jak vypadaly? Kosti, zuby a někdy drobné kousky zkamenělé kůže jsou vše, co zůstalo z dinosaurů a dostalo se k nám. Vědci určují stavbu těla zvířat podle kostí a to, co jedli, podle tvaru a velikosti zubů. Dlouhé ostré zuby tedy naznačují, že jejich majitelé byli predátoři a získávali potravu pro sebe. masité jídlo a ti s malými, plochými zuby preferovali rostliny. (Snímek 5).
vychovatel. Kde žili dinosauři? Dinosauři žili téměř na všech kontinentech Země. Nejvíce důkazů o jejich existenci se ale našlo v Americe a Asii. Zde je moderní obrázek umístění kontinentů. Ale v době dinosaurů vypadala Země jinak. Nejprve to byl jediný kontinent – Pangea. Poté se rozdělil na Gondwanu a Laurasii. Na Zemi vládli dinosauři. Plavat v oceánech mořští plazi. Okřídlení ještěři ovládali vzduch. (Snímek 6)
vychovatel. Jak vypadali dinosauři? Někteří dinosauři byli obrovská velikost, s celým tenisovým kurtem, zatímco jiné jsou malé, jako kuře. Některé měly hladkou kůži, jiné byly pokryty šupinami, nebo dokonce rohovitou schránkou, která chránila tělo. Někteří ještěři měli navíc rohy nebo hroty. Je známo asi 600 druhů dinosaurů. (Snímek 7)
vychovatel. Měli dinosauři rodinu? Někteří ještěři, stejně jako lidé, žili v rodinách. Tito rodinní ještěři kojili svá mláďata v hnízdech v chráněných hnízdištích a pečlivě se o ně starali. Při přesunu na jiná místa běhala mláďata uprostřed stáda, o která se staraly ještěří matky. Zástupci mužské poloviny klusali s mimo stáda a chránili své spoluobčany před nepřáteli. (Snímek 8)
vychovatel. Jak se dinosauři rozmnožovali? Představte si to obří dinosauři snesla vajíčka, ze kterých se pak vylíhla mláďata! Dinosauři se rozmnožovali stejným způsobem jako hadi, ještěrky, želvy a další plazi. Mláďata obřích ještěrů se narodila velmi malá a bezmocná. (Snímek 9)
vychovatel. Co jedli dinosauři? Většina dinosaurů jedla trávu. Vědci je nazývají býložravci. Kromě těchto mírumilovných požíračů trávy tu byli dinosauři – predátoři, kteří jedli maso. Boje mezi masožravci a býložraví dinosauři docházelo denně, protože masožraví predátoři žili na úkor mírumilovných vegetariánů. (Snímek 10)
vychovatel. Proč dinosauři zmizeli? Existuje několik teorií zdůvodňujících různé důvody vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let. Jeden z nich tvrdí, že se Zemí srazil obrovský meteorit, což mělo za následek silný výbuch. Prach a vodní pára, které stoupaly do vzduchu, zničily téměř všechny rostliny. Sluneční světlo nemohla prorazit zaprášenou oponu, a proto se na Zemi velmi ochladilo. (Snímek 11)
vychovatel. Které dinosaury byste měli znát? Nikdo nezná všechny ještěrky, které kdysi existovaly, protože je známo asi 600 odrůd a stále se objevují nové. Nicméně poněkud zvlášť zajímavé druhy Každý, kdo se o dinosaury zajímá, by to měl vědět. (Snímek 12.13 Děti a učitel si na obrazovce prohlížejí několik druhů dinosaurů.)
Lekce tělesné výchovy „Dinosauři“
vychovatel. A teď, kluci, si s vámi budeme hrát, stejně jako si dinosauří maminky hrály se svými dětmi.
Konečky prstů se dotýkáme částí těla, podle textu
Dinosaurus má husí kůži
Velmi velké všude: na čele, na uších,
Na krku, na loktech,
Jsou na nose, na břiše,
Kolena a prsty na nohou,
Dinosaurus má šupiny
Všude jsou váhy
Na čele, na uších
Na krku, na loktech,
Jsou na nose, na břiše
Kolena a prsty na nohou.
Produktivní činnosti dětí.
vychovatel. Mám pro vás úžasnou knihu „Dinosaur Applique“. (Děti si spolu s učitelem prohlížejí knihu a podrobně se zabývají panoramatickou kompozicí „Dinosaurs Walk on the Plateau“).
vychovatel. Kluci, chcete si vyrobit takové dinosaury? Poté budete pracovat ve dvojicích. A tak začínáme.
Děti vytvářejí obrázky dinosaurů a dinosaurů z připravených siluet a jednotlivé prvky, předem vystřižené učitelem. Pro svou skupinu tvoří kolektivní panel. Paní učitelka s dětmi sestavila koláž z dětských prací. Děti si prohlížejí panoramatickou kompozici v knize a volně experimentují – navrhují siluety dinosaurů různými způsoby, dle libosti.
vychovatel. Výborně, máme krásnou kompozici. Kluci, řekněte mi, jak říkáme našim spolupracovat? (Děti nabízejí různé možnosti.)
vychovatel. Velmi dobré jméno vy jste na to přišel. Naše skladba se bude jmenovat „Svět dinosaurů“.
Shrnutí, analýza.
– Tady naše cesta do minulosti končí.
-Kam jsme dnes šli?
– Co nového a zajímavého jste se naučili?
– Kdo jsou dinosauři?
– Proč zmizeli?
Reference:
1. I. A. Lyková. Demonstrační materiál „Dinosaurs Application“. OOO Nakladatelství"Barevný svět", 2011;
2. Projektová metoda ve výchovné práci mateřská škola: příručka pro učitele předškolních vzdělávacích institucí / L. V. Mikhailova - Svirskaya. - M.: Vzdělávání, 2015;
3. Dinosauři jsou moje první encyklopedie otázek a odpovědí. / M. Lunkenbein. - M. Onyx, 1998;
4. Dinosauři. Pro předškolní věk / Anna Casalis. Astrel Publishing House LLC, 2002.