Shrnutí lekce na téma „Jaro. Otevřená lekce na téma "jaro" Otevřená lekce na téma jaro
Shrnutí lekce: "Přichází jaro."
Cíl: rozšířit myšlenky a koncepty na téma „Jaro“.
Cíle: -zlepšení schopnosti tvořit vztažná přídavná jména;
Rozvoj logického myšlení;
Rozvoj schopnosti selektovat podstatná jména ke slovesům;
Rozvoj dovednosti tvořit antonyma;
Rozvoj jemných motorických dovedností;
Posílení schopnosti tvořit podstatná jména pomocí zdrobnělých přípon.
vychovatel:
Jaro se k nám blíží
Rychlými kroky,
A závěje tají,
Pod jejíma nohama.
Černé rozmrzlé skvrny,
Viditelné v polích
Zřejmě velmi teplé
Jaro má nohy.
(G. Ladonshchikov)
O čem je tato báseň?
Děti: O jaru.
vychovatel: Vzpomeneme si na znamení jara? Co se stane s přírodou, když přijde jaro?
Abychom mohli odpovědět, seznámím vás s pohádkou Jaro je červené.Čtení učitelem. Pohádka jaro-červená.
V přírodě se dělo něco nepochopitelného. Zajíček, Veverka a Liška, zvyklí na bílý sníh, si začali všímat, že začíná černat. Objevily se první rozmrzlé skvrny. Na lesní cestě roztál led a v bažině, v houštinách lesa, se objevily první šedavě tmavé skvrny tání vody.
Slunce stále sype své jarní zlaté paprsky na zem. Věžník dlouhonosý, který přiletěl z teplých krajin, si pilně staví hnízdo ze suchých větví a vystýlá dno suchou trávou. Ve stavebnictví využívá různé odpady.
Zajíček, Veverka a Liška, kteří se neúspěšně pokoušeli najít Zimní paní, se rozhodli zeptat svých maminek a tatínků na to, co se kolem nich děje. „Toto je jaro,“ vysvětlili rodiče, „nádherné roční období, kdy se příroda probouzí a světlé dny se prodlužují. Mladá tráva brzy nabere sílu a na stromech a keřích se objeví první lepkavé listy.“ Zvířata ještě nikdy neviděla jaro. Cítili, že přichází něco radostného a hřejivého.
Jednoho slunečného dne zajíček, veverka a liška zaslechli neobvyklé zvuky „kurlyk, kurlyk“. Kdo vrká? Jeřáby. Když se ptáci zastavili, aby si odpočinuli nedaleko vody, předvedli skutečný jarní tanec: vesele poskakovali, rytmicky mávali křídly a chodili vzpínající se chůzí. Byl to fascinující pohled.
Zajíček, Veverka a Liška tleskali rukama a nevšimli si, jak se někdo tiše přiblížil zezadu. Když se ohlédli zpět, viděli skutečnou krásu - Vesnu-Vesnitsu, Rudou pannu. "Jste rádi, že mě vidíte, drazí obyvatelé lesa?" - zeptala se.
Zajíček, který se dokázal postavit tak, že jedno ucho na slunci pálilo a druhé mrzlo ve stínu, radostně pozdravil pro všechny Jarní krásku. A i když ho trochu mrzelo, že už nemůže sjíždět zledovatělou horu nebo skákat do závějí, zima ho úplně unavila. Tolik chtěl, aby tam bylo světlo a teplo a aby si mohl každou chvíli pochutnat na mladých výhoncích stromů a keřů. Byl rád, že přišlo jaro.
A Spring Beauty naučila zvířátka vyrábět lodě ze světlé kůry a plavit se na nich po veselém, šumícím, stříbřitém proudu. Daleko, daleko. To byla taková radost!
Jaké je počasí na jaře? Jak svítí slunce? Co se stane se sněhem a námrazou? Jaké změny nastávají v přírodě na jaře (pupeny bobtnají, tráva zezelená atd.)
Děti: Otepluje se, sníh taje; objevují se listy a tráva. Přilétají ptáci.
vychovatel: Ano, chlapi. Na jaře slunce jasně svítí, ohřívá zemi a to způsobuje tání sněhu. Proudy běží. Objevují se kaluže a rozmrzlé skvrny. Hmyz se probouzí. Na jaře se objevují první květy sněženek, podběl. Poupata na stromech nabobtnají a objeví se první tráva. Ptáci přilétají z teplých krajin. Celá naše příroda ožívá, vynořuje se z hlubokého zimního spánku.
Nyní vyřešme hádanky o jaru.
Sníh a led tají na slunci,
Ptáci létají z jihu,
A medvěd nemá čas spát.
To znamená, že... (jaro) k nám přišlo
Hezké dny nejsou vzácné
Větve se vyhřívají na slunci.
A jako malé tečky,
Větve jsou oteklé... (pupeny)
Na lesním tání
Vyrostla malá květina.
Skrývá se v mrtvém dřevě
Malá bílá... (sněženka)
Všichni lidé se baví -
Ledové kry jsou na cestě!
Jsme na řece každý rok
Pozorujeme... (ledový drift)
Modrý rampouch pláče
Nos před sluncem ale neskrývá.
A celý den pod ptačím trylkem
Kapka-kap-kap - zvoní... (kape)
Po cestách bez obtíží
Voda z taveniny spěchá.
Sníh ze slunečních paprsků
Promění se v... (stream)
Sněhově bílá hora
Bylo to v zimě na dvoře.
Kde byl, teď potopa
Stala se vodou... (závěj)
Podívejte se na to, chlapi.
Vata visela na obloze -
Plují k nám z daleka
Na modrém nebi... (mraky)
Co je to za tenké jehly?
Zelení se na kopci?
Toto, sotva vyrostl,
Směřování ke slunci... (tráva)
Vysoko nad mraky
"Pole" je nad námi modré.
Nepěstují obilí na poli.
jak se to jmenuje? (Nebe)
Zavěsili koše
Na bříze a osiky.
Každý koš je domov,
A jmenuje se... (hnízdo)
Hnízdo z větví -
Pro milované děti.
Kdo jsou ty nezbedné děti?
Společně žádají jíst... (kuřata)
Postavíme domeček pro ptáky
S malým kulatým okénkem.
Tady sedí špaček na lísce,
Stavíme ho... (ptačí budka)
Pokračujme v mých návrzích všichni společně unisono.
Pokud je na jaře teplo, pak je teplé jaro.
Pokud je na jaře zima, jaké je to jaro (chladné)
Pokud jaro přijde brzy, pak je brzy jaro.
Pokud jsi přišel pozdě, tak co...
Tolik jsme mluvili o jaru.
3. Hra „Řekni opak“ (s míčem).
Teď budeme hrát! (vysvětlení hry)
Podzim – jaro
Studená – teplá
Pozdě – brzy
Mráz - tání
Krátké – dlouhé
Zataženo - slunečno
Den - noc
Podzim - jaro
4. Didaktická hra „Stává se to – nestává se“ Řeknu větu a pokud se to stane, musíte tleskat rukama, a pokud se tak nestane, podupejte nohama.
(pro rozvoj logického myšlení)
Děje se to na jaře?
Na jaře děti plavou a opalují se (zeptejte se všech).
Na jaře tečou a zurčí potoky.
Na jaře kolchozníci sklízejí úrodu.
Na jaře děti pouštějí lodičky.
Na jaře lidé nosí péřové bundy a teplé čepice.
Na jaře děti slaví Nový rok.
5. Výběr slov pro otázky: kdo? Co? na téma "Jaro".
Co tvoří na jaře louže?
Co to taje? První zezelená...
Hučí... Letí z teplých krajin...
Kvetoucí na stromech... Pokryté listím...
Objevují se zelené... První kvetou...
6. Tělesné cvičení.
Naše šarlatové květy otevírají své okvětní lístky (hladce uvolněte prsty)
Vánek lehce dýchá, okvětní lístky se houpou. (mávej rukama před sebou)
Naše šarlatové květy pokrývají své okvětní lístky (hladce stiskněte prsty)
Tiše usínají, kroutí hlavou. (hladce je položte na stůl)
7. Hra „Pojmenujte to laskavě.“ Tvoření zdrobnělých podstatných jmen.
Voda - vodní sníh - .... loď -…
Proud - proudová loď - ... slunce - ...
Pupen - ... list - ... paprsek - ...
8. "Loď". Tajemství:
Plachta
Provaz v ruce
tahám to
Podél rychlé řeky
A žáby skáčou
Následuj mě v patách
A ptají se mě:
Vezměte si to na projížďku, kapitáne (lodi)
Na jaře začíná tát sníh a tvoří se potoky. Snad všechny děti milují plavbu na lodičkách po potocích. miluješ to? (Ano). Hádali jsme, co dnes vyrobíme z papíru. K tomu potřebujeme bílý papír a barevné tužky.
9. Udělejte papírovou loďku
Vzorek je na tabuli a v rukou učitele.
10. Shrnutí.
O jakém ročním období jsme dnes mluvili?
Označte děti, které byly v hodině nejaktivnější.
Zpět Vpřed
Pozor! Náhledy snímků mají pouze informativní charakter a nemusí představovat všechny funkce prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.
Typ lekce: kombinovaný.
cíle:
- Udělat představu o znameních jara, naučit se rozlišovat změny v přírodě, ke kterým na jaře dochází.
- Rozvíjet dovednosti a schopnost správně identifikovat příznaky a vlastnosti jara.
- Korekce obecných řečových dovedností, zrakového a obrazového myšlení, paměti, vnímání.
- Obohaťte a zpřehledněte aktivní a pasivní slovní zásobu.
Pěstovat schopnost porozumět a ocenit krásu naší rodné přírody, lásku k naší malé vlasti a pracovitost. Vybavení učitele:
počítač, multimediální projektor, prezentace, učebnice „Poznáváme svět kolem sebe“, autor E.D. Khudenko, karty pro praktickou práci, kreativní úkol.
PRŮBĚH LEKCE
1. Třídní organizace
2. Psychologický postoj
Půdu je třeba rozmrazit
Aby tráva mohla růst,
Ujistěte se, že žijí spolu
Všechny živé bytosti.
Na tenké zelené noze
Posílit poupě,
Obcházet louky s hřebenem,
Přiveďte ptáky z dálky.
Břehy, pole, kopce
Ráno posypeme rosou.
Oslaď květiny pro včelu,
Zalévejte zahrady včas,
Buďte také dříč
Jak krásné je jaro. – Kolik věcí v básni slyšíte o jaru?
(Rozmrazte zemi, vraťte ptáky z teplých krajin, zpevněte poupě květiny, posypte přírodu ráno rosou.)
3. Kontrola domácích úkolů – A komu má jaro osladit květiny?
(pro včelku)
- Včela je hmyz. Jaký hmyz znáš?
– Jaký domácí úkol máte připravený? – Hádanky a kresby.
(Odpovědi dětí, hodnocení)
– V jakém ročním období se všechen tento hmyz objevuje? 4. Hlavní část
(sdělení tématu a účelu).
1. Dnes budeme hovořit o nádherné době probouzení přírody - jaru. Kdo mi řekne jarní měsíce?
Pupeny praskají dohromady, Květiny kvetou.
Pochod
Na trávě se chvěje rosa,Elk běží za duhou.
Les zamrzl v průhledném oparu. Led na stromech taje.
duben
Z větví padají kapky,A můžete slyšet trylek sýkory.
Sníh roztál. Vonělo to jako přepych. Na obloze se převalil hrom.
květen
Mravenci pod starým smrkem
Celá rodina staví dům. – O čem si myslíte, že si dnes budeme povídat ve třídě?
(O tom, jaké změny nastávají v živé a neživé přírodě na jaře)
– Kdo mi řekne, co patří k živé přírodě? Do neživé přírody?
– Každý jarní den slunce stoupá výš a výš, svítí jasněji a je více slunečních paprsků. Přinášejí spoustu světla a tepla a jako kouzelníci vytvářejí v přírodě zázraky.
a) Sluneční paprsek se dotkl sněhu.
– Co se stane se sněhem vlivem tepla? (Sníh začíná tát a mění se ve vodu.)
b) Sluneční paprsek se dotkl stromu a probudil ho.
– Vyzývám studenty, aby se podívali na větve ze stromu:
-Jakou barvu má větev?
– Jak vypadá jeho kůra? (Umožní vám dotýkat se větviček.)
– Co je na větvi? (Ledviny.)
– Odkud pocházejí listy? (Z ledvin.)
– Co se stane s ledvinami? (Poupata nabobtnají a stanou se listy.)
– Takovou proměnu můžete pozorovat, pokud dáte větev do sklenice s teplou vodou.
Zažít.
– K jakému závěru nás naše pozorování vedla?
Závěr:Teplo a voda pomáhají listům kvést na jaře.
Tajemství:
Jako první se vynořil z bahna na rozmrzlém plácku.
Mrazu se nebojí, i když je malý. (Sněženka)
– Kdo ví, proč mu tak říkali? (Jsou první, kdo se vynoří zpod sněhu)
– Vysvětlete význam slova rozmrzlá náplast .
Fyzické cvičení. Cvičení "Sněženka".
– Přečtěte si slabiky na stejných geometrických tvarech a zjistěte názvy jiných raně kvetoucích rostlin. (Podběl, plicník)
Snímky 9,10
Podběl.
Tajemství je v tom, že pod sněhem kvete podběl. Tato rostlina dostala své jméno podle svých listů. Jejich horní strana je studená – macecha a spodní teplá – matka.
Plicník
– tato květina je zajímavá tím, že na jednom stonku jsou květy různých barev: růžová, fialová.
– Kde se objevují první jarní květy? (Na otevřených místech, kde je hodně slunce, světla, vlhkosti)
„Potřebují málo tepla, takže kvetou brzy na jaře, kdy v nížinách na některých místech ještě leží sníh.
– Proč se těmto rostlinám říkalo prvosenky?
Závěr: Na jaře rozkvétají první květy – petrklíče.
Pamatujte siže petrklíče jsou velmi křehké a jemné. Některý hmyz k nim létá, protože obsahují nektar. Neměli byste sbírat kytice těchto květin.
c) Sluneční paprsek se dotkl ledu na řece.
-Co se s ním děje? (Led se ztenčuje, praská a plave po řece.)
– Tento jev se nazývá ledový drift.
– Na jaře nemůžete vyjít na říční led. I když zatím nedochází k žádnému úletu ledu, led je stále tenký a křehký. Ani si nevšimnete, jak se ocitnete pod vodou.
– Uspořádejte kousky ledu od velkých po malé a přečtěte si lidové znamení: Viděl jsem špačka - to znamená, že jaro je na verandě.
Snímek 12
– Jak rozumíte tomuto tvrzení?
– Podívejte se na ptáky a jejich hnízda.
– Kteří ptáci u nás zimují a kteří přilétají na jaře?
– Proč se ptáci vrátili? (Oteplilo se, objevil se hmyz.)
– Kteří ptáci si hnízda postavili sami a kterým pomohli lidé?
Závěr: Ptáci létají z jihu a staví hnízda.
5. Konsolidace
a) Praktická práce
Snímky 14, 15
1. Jaké jarní jevy se vyskytují v neživé přírodě?
Přebytek škrtněte.
Tající sníh, oteplení, vánice, déšť, ledový závěj.
2. O jakém jarním jevu mluvíme? Dokončete návrh.
Po řece plují velké a malé ledové kry - to je ___________________.
3. Které rostliny časně kvetou?
Zakroužkuj písmena správných odpovědí.
a) podběl
b) topol
c) plicník
4. Vyberte si znamení, které s jarem nesouvisí.
a) vzduch je den ode dne teplejší;
b) slunce stoupá výš a výš;
c) objevují se petrklíče;
d) zvířata se ukládají k zimnímu spánku;
e) objeví se hmyz;
Gymnastika pro oči.
Integrace(živý svět - ruský jazyk).
– Přečtěte si slova na tabuli. (Jaro, pihy, moucha.)
– Jak se tato slova nazývají? (Stejné kořeny, příbuzné.)
– Jaká slova znáš? (Jaro, pihy.)
- Dokončete moje prohlášení:
Přišel první březen... (jaro). Sluneční paprsek se dotkl tváří dětí. Objevil se na nose a tvářích... (pihy).
-Jaké slovo zbývá? (Jaro)
Stonefly je lidová píseň prosící o příchod jara. Vesnické děti vylézaly na střechy chatrčí a stodol a volaly po jaru:
Pojďte, veverky, k nám!
Přines nám čistý pramen, červený pramen zpoza moře.
Zimou jsme unavení, máme omrzlé ruce i nohy.
- Přišlo k nám jaro. Ale s čím k nám přišla, to mi teď můžete říct.
Kreativní úkol. Pokračujte v příslovích vhodnými slovy:
Březen od ________________, duben od _____________, květen od _____________.
Rostlina - země __________________ .
Slova pro referenci: květiny, voda, tráva, dekorace.
6. Domácí úkol
Připravte si krátký příběh o raně kvetoucí rostlině.
7. Shrnutí lekce
– O jakém ročním období mluvili ve třídě?
– Jak se příroda na jaře probouzí?
Cíl: na základě pozorování a reprezentace odhalovat a rozpoznávat znaky
začátek jara.
úkoly:
Vzdělávací:
- Rozšířit a systematizovat znalosti dětí o proměnách přírody s příchodem jara.
- Posilujte schopnost odpovídat na otázky běžnými větami.
Nápravné a vývojové:
- Rozvíjet dovednosti souvislého monologního a dialogického projevu, aktivovat slovní zásobu na téma „Jaro“; práce na intonační expresivitě řeči; rozvíjet emocionální sféru prostřednictvím herních momentů;
- Správná paměť, logické myšlení, vizuální pozornost.
- Rozvíjet tvůrčí schopnosti prostřednictvím oživení jarního obrazu; rozvíjet dovednosti pracovat ve dvojicích i samostatně; správné sluchové a zrakové vnímání při práci s ilustracemi a při sestavování fragmentového obrázku.
Vzdělávací:
- Vzbuďte estetické cítění, naučte se všímat si krásy předjaří.
- Pěstovat zájem a lásku k původní přírodě, pečlivý a pozorný přístup k ní.
Samostatná práce: aktivizovat řeč neaktivních dětí.
Vybavení: prezentace, dětské kresby a ilustrace na téma „Jaro“, plakát „Obraz jara“, audio nahrávka „Zvuky jara“, obálky s úkoly, kartičky s tištěnými větami, fragmentární obrázky, malba, obrazy slunce, oblohy , potok, ptáci, kytice vrb, barevné stuhy.
Průběh lekce.
I. Organizační moment.
1) Úvodní bod.
Lekci zahájíme rozcvičkou,
Narovnáme záda.
Protáhli se na špičkách,
Otočené doleva a doprava
A usmáli se na sebe,
Jeden, dva, tři, čtyři, pět -
Je čas, abychom začali lekci.
- Kluci, všimli jste si, že naše dnešní lekce není úplně obyčejná. Máme hosty. Pojďme se podívat na naše hosty a pozdravit je...
- A začněme pracovat společně a plodně. Jste připraveni? Pak potichu zaujímáme svá místa.
Jaké je dnes datum?
Jaký den v týdnu?
Jaké poučení? Jaká je lekce počítání? (odpovědi dětí)
2) Cvičení na rozvoj zrakové pozornosti a paměti.
Podívejte se na obrázek.
Pamatujte si, co je na něm zobrazeno. (Obrázek je odstraněn.)
kdo je na obrázku?
Kde seděl pták? Kolik tam bylo ptáků?
Co bylo nakresleno vedle ježka?
Co bylo namalováno na hlavu sněhuláka?
Je sněhulák šťastný nebo smutný? Atd.
II. Úvod do tématu.
Do kterého ročního období podle vás patří obrázek, na který jste se dívali? Proč? Kdo myslí jinak?
Jaká roční období znáš?
Jaké je teď roční období?
Jaké bylo roční období před jarem?
Jaké roční období přichází po jaru?
Uveďte všechna roční období v pořadí, počínaje jarem.
Kterým měsícem začíná jaro?
Který měsíc končí?
Vyjmenuj jarní měsíce.
Vyjmenujte nejnápadnější známky nástupu jara (odpovědi dětí).
Kdo uhodl, o čem budeme dnes ve třídě mluvit?
Je to tak, dnes si budeme povídat o jaru, nádherném a krásném ročním období, kdy se veškerá příroda probouzí a ožívá po zimním spánku.
IIjá. Zpráva k tématu lekce.
1. Téma naší lekce: „Přichází jaro“
(Nahrávání zvuku „Sounds of Spring“ je zapnuto.)
Jaro přichází s láskou
A s mojí pohádkou.
Mávne kouzelnou hůlkou -
V lese pokvete sněženka.
Krása chodí.
Lehce se dotýká země.
Jde na pole, k řece
Jak sněhová koule, tak květina.
- Jaké zvuky jara jsi slyšel? (hlasy ptáků, zvuk potoka)
(Plakát „Obrázek jara“ je zavěšen.)
- Podívej, jak je krásná!
- Jaro k nám nepřišlo s prázdnou, připravilo pro vás mnoho různých překvapení a zajímavých úkolů. Připraveni na jarní výzvy? No, tak hurá do toho – pro překvapení a nové poznatky!
2. Rozcvička řeči.
Ra-ra-ra - je čas, abychom přivítali jaro.
Na-na-na - jaro se k nám blíží.
Ne, ne, ne - máme z jara velkou radost.
3. Pozorování intonace.
Kluci, máte radost z jara? Ukažte, jak se těšíte na jaro. Řekněte mi tuto zprávu s radostí!
Přichází jaro
Jak tuto větu vysloví líný medvěd, který se právě probral z dlouhého zimního spánku a nevěří, že přišlo jaro?
- Jaké znaménko dáte na konec věty?
Jak vysloví tuto frázi květiny, kterým chybí jasné, teplé slunce?
- Jaké znamení máme dát?
Jak to vysloví člověk, kterému není lhostejné příchod jara?
- Jaké znamení máme dát?
- Na konec téže věty tedy můžeme dát různá znaménka podle intonace, s jakou ji vyslovujeme.
- Jaké znamení chcete, abych odešel? Proč?
- Nepleteš si jaro se zimou? Pojďme to zkontrolovat.
4. Hra.
Zima je pryč, jaro...
Zima je studená, jaro...
V zimě jsou závěje vysoké, na jaře...
V zimě slunce mrzne, na jaře...
V zimě je sníh čistý, na jaře...
jáPROTI. Učení nového materiálu.
1. Úvodní rozhovor.
- Jaro přišlo. Jaro má tři dluhy, tři smlouvy. První je překonat temnotu zimy Březen se s tím vyrovná. Druhým je odklízet sníh, probouzet zemi a zahřívat ji k tomu, duben ji odvádí z potoků teplou vodou. Třetí povinnost - proměnit teplou zemi v zeleň - má May, který obléká les a čeká na návštěvu v létě.
2. Poznávání jarních měsíců.
- Květiny kvetou.- první jarní měsíc. Přestože je všude kolem sníh, slunce svítí jasněji a tepleji. Slunce každým dnem zůstává déle a déle. Obloha se barví do modra. Střechy kapají a příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku.
- Led na stromech taje.- druhý jarní měsíc, měsíc posledního sněhu. O dubnu se říká, že je čas velké vody. Všude kolem se objevují louže a první mladá tráva.
- Na obloze se převalil hrom. -
třetí jarní měsíc, měsíc zeleně. Všechno v přírodě se zelená, kvete a baví. Přilétají poslední ptáčci, staví hnízda a líhnou mláďata.
3. Jarní tělesná výchova (s hudebním doprovodem).
4. Pracujte ve dvojicích.
Povídali jsme si o znameních jara.
Nyní se pokusme identifikovat hlavní příznaky jara a seřadit je ve správném pořadí.
Vezměte si karty. Přečtěte si a vyškrtněte ty přírodní úkazy, které se netýkají jara.
(Děti pracují na kartách ve dvojicích)
Karta č. 1.
Ochladilo se. Začíná se oteplovat
Vytvořily se rozmrzlé skvrny. Země byla pokryta sněhem.
Den se krátí. Den se prodlužuje.
Řeka zamrzá. Led na řece taje.
Listy kvetou. Listy žloutnou.
Ptáci létají na jih. Ptáci létají z jihu.
Sníh a led tají.
Zkouška. Pojmenujte v pořadí, jaké znaky byly přeškrtnuty v 1 sloupci? A ve 2?
Zkusme vyzdvihnout tu nejdůležitější vlastnost. (Den se prodlužuje a otepluje)
Jak souvisí oteplování se srážkami? (místo sněhu prší)
Jak souvisí oteplování se sněhovými podmínkami? (Na svazích kopců a roklí na jižní straně jsou rozmrzlé oblasti; sníh zešedne, v noci a ráno se na sněhu tvoří tvrdá hustá krusta - krusta; sníh začíná tát - záplava: řeka přetéká vodou, přetéká z břehů - povodeň, která přináší spoustu problémů)
Řekněte mi, jak nástup jara ovlivňuje živou přírodu: ptáky, rostliny atd. (přilétají první ptáčci, na stromech narůstají pupeny).
Kteří ptáci přilétají jako první? Hádej.
Na jaře se k nám řítí od jihu
Pták černý jako havran.
Skoč tam a zpátky přes pole,
A ten pták se jmenuje ……………(VĚŽ).
Rooks jsou stěhovaví ptáci. Věžové se vracejí na svá rodná místa jako první, jakmile začne tát sníh. S hlasitým a radostným výkřikem „gra-gra-gra“ prohlížejí stará hnízda, opravují je a staví několik nových na jednom stromě. Věžové jsou nejpřátelštější a nejspolečenštější ptáci.
Jaké výhody přinášejí věže?
Tito ptáci jsou pro lidi velmi užiteční, protože ničí rostlinné škůdce na polích a zeleninových zahradách, lesích a zahradách. Věžové žerou brouky, larvy a ničí polní myši.
Co se stane se stromy?
Stromy se probouzejí ze zimního spánku, prohřáté sluncem a jsou plné šťáv. Pupeny na stromech bobtnají, jsou větší a silnější. Objeví se první lepkavé zelené listy.
(Pozorování březových větví ).
V. Konsolidace studovaného materiálu.
1. Práce na obnově zdeformovaného textu.
- A teď další jarní překvapení. Na vašich stolech jsou obálky. Tyto obálky jsou pro vás. Otevřete je.
- Zafoukal teplý jarní vítr a rozmetal všechna slova ve větách a popletl obrázky.
Vaším úkolem je posbírat je v původní podobě.
2. stupeň. Vytvořte „jarní“ fragmentační obrázek.
4. třída. Obnovit deformované věty.
Slunce jasně svítí. Po obloze běží modré mraky. Na stromech otékají pupeny. Ptáci létají z teplých krajin.
Na mýtině vyrostla vysoká květina,
(spojte zápěstí, roztáhněte dlaně do stran, mírně zakulatte prsty)
Jednoho jarního rána jsem otevřel okvětní lístky.
(roztáhněte prsty)
Krása a výživa pro všechny okvětní lístky
(rytmicky pohybujte prsty k sobě a od sebe)
Společně dávají kořeny pod zemí.
(dejte dlaně dolů, stiskněte záda k sobě, roztáhněte prsty)
3. Práce v sešitech.
4. třída. Nahrávání příběhu o jaru.
2. stupeň. Pracujte na oživení obrázku.
Lexikální cvičení „Vyberte správná slova“
- Vesně se moc líbilo, že o ní tolik víš. Nyní je jaro přesvědčeno, že jí můžete pomoci oživit obrázek. Probuďte ji po hibernaci.
Hele, co vidíš na obrázku? (Stromy, keře, ptačí budka).
(Učitel umístí obrázek. Jak lekce postupuje, po odpovědích dětí se na obrázku objeví obrázky slunce, oblohy, potoka a ptáků).
- Co, kluci, chybí na našem obrázku? (Nebe. Odpovědi dětí v celých větách).
jaké je nebe? (Čistý, modrý, čistý, vysoký)
Co ještě našemu obrázku chybí? (slunce)
Jaké sluníčko? (Výběr epitet dětmi: jasný, láskyplný, teplý, zářivý, zlatý, příjemný, žlutý, oranžový, laskavý, jarní)
- Tolik dobrých slov jste vybrali pro slovo „slunce“.
- Co dělá slunce na jaře? (Svítí a hřeje).
- Slunce svítilo a dodávalo naší zemi teplo. Co se stalo se sněhem? Jaký druh sněhu se stal? Zvolme definiční slova ke slovu sníh (Špinavý, šedý, sypký, lepivý, studený).
- Pro sníh je těžké být pod teplými paprsky slunce.
- Co dělá sníh? (Taje a obrací se...) V co se proměnil sníh?
- A tekl jarní potok.
- Co můžeš říct o streamu, jaký je? (Rychlý, mumlavý, modrý, upovídaný, studený, vroucí, zvonivý, průhledný, hluboký.)
- Co ten stream dělá? (Běží, raduje se a říká: "Přišlo jaro!")
- Kluci, zdá se mi, že našemu jarnímu obrázku někdo chybí. A nechápu kdo! Můžete mi nějak poradit? (Ptactvo)
Jaký druh ptáků? (Starostlivý, veselý, zpívající, radostný)
Co dělají ptáci? (Vracejí se, radují se, zpívají, létají, staví hnízda)
Jak se tyto keře jmenují? (Vrba)
Vrba- jeden z nejstarších symbolů jarního oživení přírody, vitality, zdraví a rychlého růstu. Vrba je považována za talisman proti přírodním katastrofám, od krupobití, vichřice, hromu, bouře. Ve slovanském lidovém podání je vrba velmi ceněná, vyráběl se z ní hudební nástroj, dýmka, která podle pověsti dokázala rozveselit a roztančit nejsmutnějšího člověka.
VI. Odraz. Shrnutí.
- Dnes jsme měli opravdovou dovolenou.
- O jakém ročním období jsi mluvil?
- Vyjmenuj jarní měsíce.
- Podívejte se, jak krásná je naše váza s vrbovými větvemi. Ozdobme naši vrbu stuhami, pokud se vám vše líbilo, povedlo se, ozdobte větvičku červený stuha. A pokud ne, myslíte si, že ještě musíte pracovat, měli jste nějaké potíže při odpovídání, pak přestaňte zelený stuha. (Děti plní úkol) - Vidím, že ratolesti se staly velmi elegantními.
- Všichni jste skvělí! V hodinách aktivně pracovali, nelenili, odpovídali na všechny otázky a plnili všechny jarní úkoly.
Jaro je pro vás dnes šťastné!
Děkuji všem za vaši práci!
A ve slunečných, teplých dnech
Určitě vám dá dárek.
Abstraktníotevřená lekce na téma:
"Znamení a znamení jara"
Diriguje Lozovskaya M.V.,
učitel 7 "A" třída
cíle: Posílit dříve probraný materiál o jaru, jeho znameních a znameních.
Úkoly
Vzdělávací: aktualizovat a systematizovat znalosti dětí o jaru a jeho znameních.
Opravné: rozvíjet pozornost, řeč, paměť, zrakové a sluchové vnímání, kognitivní zájmy, motoriku, rozšiřovat slovní zásobu žáků.
Vzdělávací: pěstovat lásku k přírodě, úctu k ní, aktivitu a zvídavost, pozorování.
Zařízení: Plátno, projektor, počítač, obrazy „Březen“, „Potopa“, karty na téma „Jaro“.
Plán lekce
Organizační moment (2 min.)
Zpráva k tématu lekce (1 min.)
Aktualizace znalostí k tématu. Konverzace. Prezentace (10 minut)
Minuta tělesné výchovy (2 min)
Práce s obrázky u tabule (8 min.)
Hádanky (6 min.)
Didaktická hra „Čtvrtá lichá (8 min.)
Závěr a shrnutí lekce (5)
Hodnocení studentské práce (1 min)
Domácí úkol (1 min)
Organizační moment
Učitelské aktivity
Studentské aktivity
1. Nahlaste téma lekce.
Volný sníh taje na slunci.
Vánek si hraje ve větvích.
Jaké je teď roční období?
A podle jakých znamení poznáváme jaro?
Téma naší lekce je „Znamení a znamení jara“.
2. Aktualizace základních znalostí. Rozhovor o jaru.
Jaro nepřichází hned, ale postupně. Jaro trvá tři měsíce. Kdo umí pojmenovat jarní měsíce?
Březen je 1. jarní měsíc. Přestože je všude kolem sníh, sluníčko už svítí čím dál tím víc. Každý den se na obloze zdrží déle. Dny se prodlužují a noci zkracují. Obloha je modrá. Objevily se rampouchy. Přes den na slunci tají a stékají. Jak se tento fenomén nazývá?
Podívejte se na obraz "Březen". Ještě je sníh, ale obloha už je jasná a modrá. A sníh je sypký.
Fouká teplý jižní vítr, slunce svítí jasněji.
Sníh tmavne, vlhne, taje. Hlasitá věž vletí dovnitř.
Jaký je měsíc, kdo ví?
Koncem března se k nám vrací první stěhovaví ptáci. Které, kdo ví?
Co budou dělat na jaře?
V dubnu začalo hřát sluníčko, sníh začal téct v potocích. Říká se, že duben je požehnaný vodou. Hřejivé slunce totiž taje sníh a stéká v potocích. Objevují se louže. Led na řekách taje, řeky se plní vodou a přetékají. Tomu se říká povodeň. Podívejte se, na tabuli je slovo.
Podívejte se na obrázek. Stromy stojí ve vodě. Proč? Řeka se vylila a zaplavila vše kolem vodou.
Kdo odpoví, proč taje sníh a led?
Na jaře slunce nejen svítí, ale i hřeje. Toto slunce probudilo stromy ze zimního spánku. Na stromech nabobtnaly pupeny a objevily se mladé zelené listy.
Když sníh roztaje, vidíme mokrou, černou zemi. Jak se tato místa jmenují? V rozmrzlých oblastech se objevuje mladá zelená tráva a první jarní květy. jak se jim říká?
Slunce hřálo a sníh roztál a sněženka přede všemi rozkvetla.
A sluníčko probudilo i lesní zvěř. Kdo se probudil v lese a vylezl z doupěte?
3. Tělesná výchova minut
Medvěd vylezl z doupěte, rozhlédl se na prahu a otřásl se ze spánku. Jaro k nám opět dorazilo.
Aby medvěd rychle nabral sílu, zakroutil hlavou. Naklonil se tam a zpět. Tady se prochází lesem.
Medvěd hledá kořeny a shnilé pařezy. Nejedlé larvy pro medvěda - vitamíny.
Konečně se medvěd najedl a posadil se na kládu.
4. Opakování probrané látky. Práce s obrázky na tabuli.
Ukaž mi, kde taje sníh a kde tečou potoky?
Kam kapou rampouchy?
Ukaž mi, kde jsou první jarní květiny?
Kde se probudila lesní zvěř?
Kde jsou první stěhovaví ptáci?
Kde na řece taje led,
5. Hádanky.
Běhám jako po žebříku a cinkám přes oblázky. Už z dálky mě poznáte podle písně.
Roste hlavou dolů, ne v létě, ale v zimě.
Ale na jaře ji slunce upeče, bude plakat a zemřít.
Černý, hbitý, křičí: „krak“, nepřítel červů.
Na rozmrzlém plácku v lese jsem jako první přivítal jaro. Mrazu se nebojím, ze země vyrazím jako první.
Na tyči je palác, v paláci je zpěvák a jmenuje se.....
7. Didaktická hra „Čtvrtá lichá“
Na tabuli jsou 4 obrázky. Tři z nich jsou na téma naší lekce a jeden je nadbytečný. Musíte najít další obrázek a odstranit jej.
Ukaž mi, kde taje sníh? Stává se to na jaře?
Ukaž mi, kde jsou sněženky? Stává se to na jaře?
Ukaž mi, kde se medvěd probudil? Stává se to na jaře?
co je tady? Jsou na jaře sněhuláci?
Tak který obrázek je ten zvláštní? Ukaž mi?
8. Závěr a shrnutí lekce.
Jaro přináší lidem i zvířatům mnoho radosti, protože chladné počasí odchází, příroda se probouzí ze spánku, parky a zahrady se zelenají. Slunce svítí jasněji a ohřívá zemi. Objeví se něžná zelená tráva. Rozkvétají první jarní květiny.
Zopakujme si tedy ještě jednou, podle jakých znamení a znamení poznáváme jaro.
Co se stane na jaře se sněhem?
Proč taje sníh?
Co se na jaře objevuje na stromech?
Jaké jsou první jarní květiny?
Jaké změny nastávají na jaře v životě lesní zvěře?
Kteří ptáci se k nám vrátí jako první?
9. Hodnocení studentských prací.
10. Zadání domácího úkolu. Vybarvi obrázky.
Jaro
Jaro
březen, duben, květen.
Kapky
Věžci a špačci.
Stavějte hnízda a líhněte mláďata.
Slunce hřálo a sníh roztál.
Rozmrzlé náplasti.
Sněženky a podběl.
Medvěd
Proud
Rampouch
Havran
Sněženka
Špaček
Sněhulák. Žádný
To taje.
Slunce hřeje.
Listy
Sněženky a podběl
Medvěd a ježek se probouzejí. Objevují se mláďata. Převlékají si kožich.
Věžci a špačci
Ministerstvo školství a vědy regionu Kaluga
Státní vládní vzdělávací instituce regionu Kaluga
"Ljudinovská internátní škola pro sirotky a děti bez rodičovské péče se zdravotním postižením"
Lekce o světě živých
4. třída
Učitel na základní škole: Simashova O.Yu.
Téma: Jaro - probouzení přírody.
Účel: nápravná a výchovná
Formování schopnosti sestavit narativně-popisný příběh na základě série obrázků s využitím podpůrných slov;
Objasnit představy studentů o sezónních změnách v přírodě;
Nápravné a vývojové
Korekce intonačních aspektů řeči
Korekce myšlení na základě cvičení při navazování vztahů a vztahů příčina-následek
Korekce a rozvoj sluchového vnímání při poslechu zvuků přírody
Výchova emoční přiměřenosti chování, emoční stránka řeči
Korekce zrakového vjemu při práci s fragmentačními obrazy
Korekce obecných a jemných motorických dovedností během logorytmické hry Rampouchy
Podporovat motivaci učit se a získávat nové znalosti
Vybavení: audionahrávka zvuků přírody (šelest potůčku, jarní hřmění, ptačí zpěv, jarní déšť), vystřihované obrázky rampouchů, potůčku, vrby, sněženek, sluníčka, ptačího hnízda, kartičky se slovy, košík.
Postup lekce
I. Organizační moment.
Postavte se rovně, vytáhněte se
A usmáli se na sebe.
Zvonek už zazvonil,
Lekce začíná!
II . Aktualizace znalostí k tématu.
Poslechněte si hádanku a pokuste se uhodnout:
Potoky zvonily,
věže dorazily,
přichází den,
Kdy se to stane?
D: - Na jaře.
Učitel: - Po jakém ročním období přichází jaro? (Po zimě).
Tady je truhla s tajemnou koulí v ní.Kdo vezme tuto kouli do rukou, řekne krásné slovo o jaru (teplé, krásné, slunečné, voňavé, zvonivé, světlé, zelené, kvetoucí, hlučné).
P:
Úžasný! Znáš tolik krásných slov o jaru.O čem si myslíte, že se dá říct jaro? (voda, tráva, řeka).Co můžeme říci o jaru? (potok, zahrada, den).Co můžete říci o jaru? (slunce, obloha, mrak).Kdo pozná, jaké je na jaře slunce? (teplé, světlé, zářivé).Jaká slova lze utvořit ze slova jaro? (jaro, pihy, kamenné mušky)
Jaro má spoustu skvělých přátel. Zavolejte jim laskavě.
Slunce je slunce, mrak je ..., louže je ..., vítr je ..., tráva je ..., špaček je ..., strom je ..., květina je .
III . Zpráva k tématu lekce.
Dnes ve třídě budeme mluvit o čem? (o jaru)
Je to tak, dnes budeme mluvit o jaru, o znameních jara, připomeňme si název jarních měsíců. Vaším dnešním úkolem je zapamatovat si znamení jara.
V přírodě je slunce. Každého miluje a na každého září. Zavřete oči a představte si, že na nás dopadl sluneční paprsek. Přeběhl tedy po stolech, podíval se nám do očí a pohladil nás po každé ruce. Nestrašte ho. Není to žádný zloděj. Všechny miluje a hladí. Usmívej se na něj. Usmívejte se na sebe. Máme přece skvělou náladu. Slunečný zajíček si s námi dnes bude hrát a plnit úkoly. (Učitel dává fotku)
IV . Práce na tématu.
Nyní se podívejte na tabuli.
Kluci, všechno jsem si popletl.
víš kdo? Zlobivý vítr!
Hra "Umístit v pořádku".
Kluci, zafoukal jarní vítr a pomíchal všechny obrázky s ročními obdobími, pověsíme je ve správném pořadí (děti pověsí obrázky s ročními obdobími, obr. 2a, b, c, d).
P:
Rok začíná zimou, pak přichází jaro, po jaru přichází léto a samozřejmě podzim. Pamatujte na pořadí ročních období. Zopakujme si názvy ročních období v refrénu.
P:
Každá sezóna se skládá ze tří měsíců. Pojmenujte jarní měsíce v pořadí (děti čtou názvy měsíců BŘEZEN, DUBEN, KVĚTEN)pramen světla, pramen vody a pramen trávy.
2. Hra „Čtvrté kolo“ (obr. 4 a, b, c, d)
Podívejte se na obrázky a určete, který obrázek je lichý. Proč? (děti…)
Vymyslete krátký příběh podle obrázků (děti vymyslí příběh podle obrázků v řetězu)
Vyjmenujeme příznaky jara?
Seznam dětí:
Slunce svítí jasněji
Sníh taje
Z pupenů vycházejí listy
Sněženky kvetou
Věžové dorazili
Kdo z vás mi může říct, proč sníh taje? (sluneční paprsky ohřívají sníh a taje). Proč tečou potoky? (sníh taje na slunci a mění se ve vodu). Proč ptáci létají? (s jarem přichází teplo a ptáci se vracejí do své domoviny). Proč se podle vás zvířata probouzejí ze zimního spánku a objevuje se hmyz? (Slunce svítí. Otepluje se, příroda se probouzí a s ní i hmyz a zvířata).
PROTI . Fyzické cvičení.
VI . Pokračování práce na tématu.
Zkuste odpovědět na mé otázky. Kdo přináší jaro na svých křídlech? A proč to říkají? (snímek číslo 17)
Děti:
Ptáci přinášejí jaro na svých křídlech. Říkají to proto, že na jařepřilétají stěhovaví ptáci .
Všichni ptáci si staví a opravují svá hnízda. Kladou vajíčka. Chlapi, proč to všechno bylo možné na jaře? “ (Odpovědi dětí se poslouchají).Připravil jsem pro vás hádanky o ptácích našeho kraje (snímek číslo 19). Pokud hádáte správně, uslyšíte jejich hlasy."
Malý chlapec (snímek číslo 19)
V šedém jhu.
Slídění po dvorcích
Sbírá drobky. (vrabec)
klepu na dřevo (snímek číslo 20)
Chci získat červa
I když se schoval pod kůru -
Pořád bude moje. (datel)
Šedý zloděj seděl na větvi. (snímek číslo 21)
Bystrým okem mžourá,
Snaží se krást. (vrána)
Který pták přiletí jako první?
Všichni stěhovaví ptáci jsou černější,
Čistí ornou půdu od červů,
Skákej sem a tam přes ornou půdu,
A ten pták se jmenuje... (věž)
Zpráva od připraveného studenta o věži.
Věž zničí každý den až 8 tisíc škodlivých červů a housenek. Tím šetří úrodu před hmyzími škůdci.
A kdo přiletí hned po věži?
Postavili jsme to společně
Pro hosty je zde jarní dům,
Nebo spíše palác.
Pojď rychle... (starling)
(Snímek 10)
Jako další přilétají skřivani.(Snímek 10)
A tady jsou prsa(Snímek 10) v březnu, jakmile začne slunce hřát, vracejí se do lesů a usazují se v dutinách stromů. Mají kuřátka. Sýkora koňadra zlikviduje během dne až 6 tisíc hmyzu.
S vrcholem jara přilétají drozdi, pěnkavy a ryzci.(Snímek 11)
Vlaštovky a rorýsi přilétají mezi posledními.(Snímek 12)
Prozraďte nám, jaká pravidla chování se musí na jaře v lese dodržovat, abyste neublížili ptactvu.
Chlapi, kdo ví, jak zvířata vítají jaro? (snímek číslo 27)
Učitel:
na jařezvířata mají mláďata .(snímek číslo 29).Na jaře začíná mnoho zvířat línat – hustá zimní srst se mění na tenčí a zajíc, hranostaj, lasička, veverka a polární liška mění barvu kožichu.
Nedotýkejte se proto zdravých mláďat zvířat a nenoste je domů. V přírodě se o ně postarají dospělá zvířata.
Hra "Znamení jara".
Tleskej rukama, když jmenuji znamení jara.
Podzimní listí se točí
Rampouchy tají
Děti plavou v řece
Věžové dorazili
Padá nadýchaný sníh
Objevují se sněženky
Ptáci odletěli do teplejších krajin
Slunce svítí jasněji
Na stromech se objevují listy.
Řeka je pokryta ledem
Dny se prodlužovaly
Hra „Stane se to nebo ne? »
Na jaře, když krásně svítilo sluníčko, jsme se s klukama šli projít. Udělali skluzavku ze sněhu a začali jezdit. Stává se to nebo ne?
Přišlo jaro. V lese vykvetly první květiny. Šli jsme je sbírat do lesa. Stává se to nebo ne?
Na dvoře jsou kapky, tečou potoky. Hýli rudoprsí sedí na větvích stromů. Stává se to nebo ne?
Na jaře je na ulici teplo a veselo, na stromech bobtnají poupata a rozkvétají první květiny. Ptačí hejna odlétají do teplejších podnebí. Stává se to nebo ne?
Když sníh v lese ještě úplně neroztál, objevují se na otevřených plochách první květy – sněženky.
Učitel čte věty a děti odpovídají, zda je to pravda nebo ne.
Hra se jmenuje "The Birds Have Arrived."
Poslouchejte pravidla: Pojmenuji ptáky, ale když řeknu něco špatně, tleskáte rukama, buďte opatrní.
1. Přiletěli ptáci: holubi, sýkorky, kavky a vrány, rorýs a makarony.
2. Přiletěli ptáci: holubi, sýkorky, čápi. Vrány, mouchy a věže.
3. Přiletěli ptáci: holubi, sýkorky, vlci a rorýsi.
D\hra „Řekni opak“ (s míčem)
Studená teplá
Mokré suché
Slunečno - zataženo
Brzy - pozdě
Den v noci
Dlouhé - krátké
D\hra "Záludné otázky".
Kvetou v lednu sněženky?
Letí ptáci na jaře na jih?
Jsou na jaře dny kratší a noci delší?
Kvete na podzim třešeň ptačí?
A na závěr lekce si poslechneme básničku
Pokud všude taje sníh
Den se prodlužuje
Pokud vše zezelená,
A v polích zvoní potok,
Pokud slunce svítí jasněji,
Pokud ptáci nemohou spát,
Pokud se vítr oteplí,
Tak k nám přišel ...... (děti odpovídají jednohlasně: „jaro“)
U: Naše lekce skončila. Opravdu se mi líbilo, jak pracujete. Slunečný zajíček se s vámi chce spřátelit. Zavřete oči, nabídněte mu dlaně, přijměte jeho teplo. Usmívej se na něj. On tě miluje.
a) b)
Známky jara:
- Podání elektronického hlášení finančnímu úřadu přes internet
- Vyloučení právnické osoby z Jednotného státního rejstříku za nepravdivé informace: důvody, odvolání proti rozhodnutí Federální daňové služby o nadcházejícím vyloučení
- Co je to hostinec, můžete to zjistit kontaktováním pověřeného orgánu
- Žádost o zrušení registrace UTII IP Důvody zrušení registrace UTII