Synopse přírodopisné exkurze na dhow. Exkurze do přírody „Kouzelné dary podzimu“ (střední skupina)
Zoja Rozumná
"Člověk se stal mužem, když uslyšel šepot listí a zpěv kobylky, šumění jarního potoka..." V. A. Suchomlinskij
Cíl: upevněte u dětí chápání charakteristických znamení jara, naučte je nacházet tato znamení samostatně; rozvíjet u dětí představy o vztazích rostlinného organismu s podmínkami prostředí a rozvíjet schopnost identifikovat raně kvetoucí rostliny.
úkoly:
Vzdělávací: formování představ o živé a neživé přírodě na jaře, výuka dětí navazovat vztahy příčina-následek mezi neživou a živou přírodou; Na základě pozorování zjistěte vlastnosti raně kvetoucích rostlin v oblasti Brjansk.
Vzdělávací: rozvíjet dovednosti v pozorování změn v přírodě, vzbuzovat touhu po samostatném bádání; rozvíjet schopnost pozorovat, popisovat, navazovat vztahy příčiny a následku
Vzdělávací : pěstovat zvídavost, pečlivý a starostlivý vztah k přírodě.
Metody: vizuální, verbální, hravý, praktický.
Zařízení: zápisník (notebook) na poznámky a skici, tužka (pero, fotoaparát, krabičky, dózy, tašky, výletní lupy.
Místo výletu : lesní biocenóza.
Čas: konec dubna - květen.
Příprava učitele na exkurzi:
1. Naplánujte si výletní trasu na místa s různou vegetací - les, krajnice (ukázat rysy probouzení přírody v různých biocenózách).
2. Promluvte si o ochraně přírody.
3. Seznamte děti s literárními a malířskými díly, které oslavují krásu přírody (M. Prishvin, F. Tyutchev, A. Fet, I. Levitan aj.).
4. Organizovat výsadbu stromů a keřů přinesených z lesa.
Příprava dětí na exkurzi:
1. Povídejte si s dětmi o jednotlivých obdobích jara (počasí, proměny flóry a fauny, krásy probouzející se přírody, otázky její ochrany).
2. Požádejte děti, aby si připravily charakteristiky jednotlivých období jara (březen, duben, květen, naučte se na jaře básničky o přírodě.
Průběh exkurze:
Seznámení dětí s pravidly chování v lese
vychovatel : Kluci, jdeme na exkurzi do jarního lesa. Pojmenujte, jaká pravidla musíte při příchodu do lesa dodržovat. (Odpovědi dětí)
V době požáru si nemůžete zapálit v lese před odjezdem, musíte pečlivě zkontrolovat místo, kde oheň hořel, zda je správně uhašen.
V přírodě byste neměli sbírat rostliny na kytice. Kytice lze vyrobit pouze z rostlin pěstovaných lidmi.
Léčivé rostliny můžete sbírat pouze na místech, kde je jich hodně. Některé rostliny je nutné nechat v přírodě.
Nelámejte větve stromů a keřů. Nechte krásné rostliny a stromy zůstat v přírodě.
V přírodě, zejména v lese, je třeba se snažit chodit po cestičkách, aby rostliny neuhynuly.
vychovatel: Přesně tak, výborně kluci! Pravidla chování v přírodě jsi nejen pojmenoval, ale dokázal jsi je i vysvětlit. Tak jdeme.
Úvod do tématu exkurze (vytvoření emočního rozpoložení).
Opět ptáci létají z dálky,
Ke břehům, které lámou ledy,
Teplé slunce jde vysoko
A voňavá konvalinka čeká.
vychovatel: O jakém ročním období báseň mluví? (O jaru).
Jak jste uhodli, že báseň mluví o jaru? (objeví se konvalinky)
vychovatel: Dnes na exkurzi pojedeme na návštěvu jara a povíme si o tom, jaké změny nastávají v přírodě s příchodem jara. Cestou učitelka upozorňuje děti na proměny přírody. Připomíná nám, že se musíme starat o každý keř, každý strom.
Zastavit 1 Tajemství neživé přírody.
vychovatel: Poslechněte si hádanky o jarních měsících.
Fouká teplý jižní vítr,
Slunce svítí jasněji,
Sníh řídne, měkne, taje,
Hlasitá věž vletí dovnitř.
Jaký měsíc? Kdo to bude vědět? (Pochod)
Řeka zuřivě hučí
A prolomí ledy.
Špaček se vrátil do svého domu,
A v lese se probudil medvěd.
Skřivánek trylkuje na obloze.
Kdo k nám přišel? (Duben)
Pole se zelenají
Slavík zpívá.
Zahrada je oděna do bílé,
Včely létají jako první.
Hrom duní. Hádat,
Co je to za měsíc? (Květen)
vychovatel: Jaké známky jara jste slyšeli? ( Slunce svítí jasněji než v zimě; každým dnem se otepluje víc a víc; stoupá mnohem výše nad obzor než v zimě; dny jsou delší a teplejší).
Hřálo slunce Zemi rovnoměrně ve všech jarních měsících? (Žádný).
Který jarní měsíc je nejchladnější? (Pochod).
Nejteplejší? (Květen) Proč? (V květnu je slunce výše nad obzorem než v březnu, takže květen je teplý)
vychovatel: Nyní si představme oblohu. Jaké je to na jaře? (Podél ní plují modré, vysoké, bílé světelné mraky).
Jaké srážky padají na jaře? ( V březnu je sníh, v dubnu sníh a déšť, v květnu déšť.)
Jsou na jaře bouřky? Když? (V květnu).
vychovatel:
Chci vás dnes pozvat do lesa,
Do dobrého lesa, mocného lesa,
Plná pohádek a zázraků.
Pokud budete věnovat pozornost dětem
Odhalíte tato nádherná tajemství.
vychovatel: Poslechněte si básně našeho krajana A.K
Mladý les je oděn v zeleném kouři,
Teplé bouřky netrpělivě očekávají.
Všechny prameny jsou ohřívány dechem,
Všechno kolem miluje a zpívá.
vychovatel: Je čas pohovořit o tom, jaké změny nastávají ve volné přírodě s příchodem jara.
Co se děje se stromy a keři na jaře? (Na listnatých stromech a keřích bobtnají pupeny, objevují se jehnědy, stříbřitá jehňata, květy, pak listy. U jehličnatých stromů se mění barva kůry a jehličí).
Co se stane s bylinkami? (Země je pokryta mladou trávou, mnoho rostlin začíná kvést).
Zastavit 2.Svět petrklíčů.
vychovatel:
Vyjmenuj bylinky, které kvetou jako první? (Primrosy: jaterník, corydalis, sasanka, plicník, podběl).
vychovatel:
Na některých místech ještě leží sníh, jste teple oblečeni: v bundách, čepicích, botách a v našem lese už vyrostly květiny. Tenký, křehký, jako v pohádce „Dvanáct měsíců“. Není to zázrak? Neožije pohádka? Tyto květiny stoupaly ze sněhu k životu.
Raně kvetoucí byliny se obvykle nazývají sněženky. Proč? (Jakmile roztaje sníh, začnou kvést).
Sněženka je květina, která roste brzy na jaře. Prodírá se vrstvou sněhu, proto dostal svou přezdívku. Jeho okvětní lístky jsou bílé, malé a sotva patrné. Sněženky obvykle rostou v lese.
Proč sněženky kvetou tak brzy? (Sněženky získávají výživu ze svých zahuštěných podzemních částí, které mají od loňska zásoby živin. Potřebují hodně světla a vláhy, které je v tuto dobu dostatek. Potřebují málo tepla).
Najděte v lese petrklíče, které už znáte. Pojmenujte tyto rostliny.
Říká se „květinový klíč“, „nebeské klíče“. petrklíč . Se žlutými jarními květy otevírá jaro dveře teplu a slunci.
vychovatel: Od tání sněhu uběhlo jen pár týdnů, ale už kvete malý křehký zázrak. Ranunculus sasanka. Má žluté, zářivé květy, připomínající květy pryskyřníku. Když kvete sasanka. Začínají kvést lesní stromy a keře. Tato sasanka je mazaná. Jakmile se obloha zamračí, květiny se zavřou – jako by tam nebyly.
Ale jak slunce hladí zemi svými paprsky, květiny ožívají a znovu začínají kroutit hlavami v lehkém jarním vánku. Obdivujte, jak krásné jsou naše sasanky, ale kytice natrhaných květin vám v rukou velmi rychle vadnou.
Jeden moudrý muž řekl: „Utrhl jsem květinu a ta uschla. Chytil jsem motýla - zemřel. A pak jsem si uvědomil, že krásy se můžete dotknout pouze srdcem.“
Zvu vás tedy, abyste se dotkli krásy další petrklíče.
Kdo zná tuto květinu? (plicník)
Této rostliny si okamžitě všimnete. Má barevné květy: růžová, fialová, modrá.
Čmeláci ho proto rychle najdou. Na stejném stonku jsou některé květy tmavě růžové. Ostatní jsou chrpově modré. Když se podíváte pozorně, je snadné si všimnout, že poupata a mladší květy jsou růžové a starší květy modré.
V noci a večer je stále zima, ale plicník se nízkých teplot nebojí.
Dotkněte se jejích listů, jsou trochu drsné, listy jsou pokryty malými chloupky, jako by měla rostlina na sobě vlněné šaty. A mezi chloupky je vzduch, který plicník chrání před chladem. Hmyzí přátelé zabzučeli, zamávali křídly a letěli ke květině.
Když plicník odkvete, čmeláci vylézají ze svých nor. Plicník dostal své jméno, protože jeho květy obsahují hodně nektaru.
vychovatel:
Děti, najděte si jiné kvetoucí rostliny, věnujte pozornost barvě květů. Pojďme se podívat na další jarní zázrak – tento corydalis .
Kvete brzy na jaře, dříve než sasanka. Sníh ještě úplně neroztál. A už vidíme její nízké stonky s jemnými krajkovými listy a hustým květenstvím šeříkových květů. Corydalis je miniaturní, křehká a velmi půvabná rostlina. Její květy jemně voní a jsou bohaté na nektar. Corydalis kvete velmi rychle - za pár dní. Semena Corydalis rozšiřují mravenci. Pod zemí má šťavnatý živý uzlík. Je zde uložena zásoba živin nezbytných pro rychlý vývoj výhonů pro příští jaro.
Jaké květiny kvetou koncem jara, v květnu? (Konvalinky, pampelišky, fialky.)
Mnoho lidí sbírá na jaře kytice jarních rostlin. je to dobré? (Žádný).
Zastavit 3 Kluci o zvířatech
Které z těchto zvířat žije v našem lese?
vychovatel: Lesní zvěř se lidem nerada ukazuje, zvláště na jaře, kdy se jim rodí mláďata.
Které zvíře na jaře mění barvu? (bílý zajíc)
Kdo se probouzí z hibernace? Co je podle vás první věc, kterou začnou na jaře dělat?
vychovatel : Ježci a medvědi při hledání larev brouků trhají pahýly, trhají mraveniště a požírají samotné mravence, jejich vajíčka a kukly. Medvěd přežívá z dutiny lesních včel. Získává odtud med, jí trávu, kořínky a přezimované brusinky. Tato potrava ale medvědovi nestačí, a tak na jaře napadá divočáky, losy a pasoucí se stáda zvířat. Na jaře jsou medvědi nebezpeční i pro člověka, zejména medvědice s novorozenými mláďaty. Na jaře liška loví myši, hraboše a zajíce, ničí také hnízda kachen, hus, tetřívků, tetřevů a požírá vejce nebo mláďata.
vychovatel: Co víš o životě jiných zvířat na jaře? (příběhy pro děti)
Hry:
1. Hra "Co vidíme" - pojmenovat jedním slovem, co vidí kolem sebe. (nebe, slunce, stromy).
Musíte mluvit rychle a neopakovat slova ostatních.
2. Hra "Co to je?"
Děti střídavě pojmenovávají předmět a jeho vlastnosti: nebe je modré, cesta je dlouhá, oblázek je drsný, země je teplá atd.
3. Pohyblivý hra "Migrace ptáků".
Zastavit 4. Zelené přistání.
vychovatel:
Když obdivujete přírodu. Pak se vaše duše stane lehkou a radostnou. Tuto radost bych chtěl popřát celému světu: slunci, zemi, všemu živému.
Děti, připomeňme si pravidla chování v přírodě. Rozhlédněte se kolem sebe: možná uvidíte škodu, kterou způsobili lidé, kteří nevidí krásu světa a snaží se ji napravit. (děti sbírají odpadky do pytlů. Mluví o ochraně přírody).
Příroda je náš domov, ve kterém žijeme.
A v něm šumí lesy. Řeky tečou a šplouchají.
Pod modrou klenbou, pod zlatým světlem.
V tomto domě chceme žít navždy.
Na památku exkurze děti sbírají suché větvičky, krásné oblázky, listy a květiny do herbáře. Děti vyjadřují své city a lásku k přírodě v kresbách a řemeslech vyrobených z přírodních materiálů.
Shrnutí exkurze:
Líbila se vám exkurze?
Co nového jste se dnes naučili?
Jak bychom se měli chovat k rostlinám a zvířatům a proč?
Proč potřebujeme les?
Vážení přátelé, děkujeme za vaši pozornost a podporu!
Abstrakt z přírodopisné exkurze Téma: „Sad na podzim“ pro děti staršího předškolního věku
Obecní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce obecná rozvojová mateřská škola č. 10 "Rybí kost" Moskevská oblast, Ozyory
Zpracovala: učitelka Tishina Irina Andreevna Ozyory, 2017.
- Typ činnosti: vzdělávací - výzkumná.
- Forma organizace dětí: frontální
- Integrace: Kognitivní vývoj, vývoj řeči, sociální a komunikativní vývoj, umělecký a estetický vývoj.
- Cíle a cíle programu:
Vzdělávací:
- shrnout a systematizovat znalosti dětí o změnách, ke kterým v sadu došlo;
- upevnit znalosti dětí o jabloních a hrušních;
Vzdělávací:
- rozvíjet dětskou řeč, pozornost, myšlení. Představivost, paměť.
Vzdělávací:
- pěstovat pečlivý přístup k přírodě, lásku k rodné zemi a podporovat osvojování základních emocí.
5. Příprava na exkurzi: zkontrolujte místo exkurze, vypracujte trasu, připomeňte dětem druh oblečení na exkurzi, připravte si materiál, připomeňte dětem chování na silnici.
7. Postup práce:
Organizační fáze:
Kluci, podzimní víly nám dnes poslaly dárek (ukazuje obálku). Podívejme se, co tam je (Vyndám disk a vyzvu děti, aby se na něj podívaly).
Podívejte se na vzdělávací karikaturu „Proč na podzim padá listí“.
Kluci, poslali nám složitou karikaturu, že? o co jde?
A podzimní víly nám také poslaly dopis, teď vám ho přečtu:
"Drazí kluci, doufáme, že se vám kreslený film líbil a také vás chceme pozvat do našeho sadu, abyste viděli, co se s ním stalo na konci podzimu."
No, lidi, přijmeme pozvání? Než se ale vydáme na exkurzi do sadu, připomeňme si, jak bychom se měli chovat mimo školku. Kdo si pamatuje, jak přecházet silnici? Vidím, že jste připraveni na exkurzi, pak se můžeme připravit.
Oblékání dětí. Dále připomínat dětem chování mimo mateřskou školu.
Na cestě do sadu
Hlavní scéna.
Tady jsme, chlapi. Rozhlédněte se, poslouchejte (nechte děti 1-2 minuty se dívat kolem sebe)
Naše podzimní zahrada je nádherná.
Na větvích jako hračky
A jablka a hrušky.
A v noci fouká mráz,
A žlutý list mi šustí u nohou.
Plody budeme sbírat ráno
A obvoláme všechny naše sousedy.
A zamávejme slunci,
"Děkuji, podzime!" - řekněme.
Kluci, kam jsme se to dostali? (do sadu, jabloňového sadu). Je to tak, přijeli jsme se sem podívat, jaké změny se v této zahradě udály koncem podzimu.
Už jsi tu byl, ne? V jakém ročním období jsi tu byl? Co jste pozorovali na jaře na zahradě? Co jste pozorovali na začátku podzimu? co vidíme teď? (ze stromů opadlo listí, nezbylo skoro žádné ovoce...)
Proč opadaly všechny listy? (pamatujte na karikaturu). Proč myslíte, že na podzim fouká tak silný vítr? (aby bylo na stromech méně listů). Co by se stalo, kdyby listí neopadalo? (pro strom by to pod tíhou sněhu bylo těžké, větve by se lámaly).
Podzim vytáhl štětec,
Začal jsem malovat listy,
Ale když jsem štědře namaloval javory,
Stále se neuklidnil.
Putoval při procházce, podzim
V padlých zahradách -
Na větvích v průhledných korunách
Jablka jsou jako lucerny.
Podzim byl dokonce zmatený -
Stačí to na všechno?
Hodně pozdních jablek
Má málo barev.
Trochu jsem o tom přemýšlel,
A rozhodl jsem se neštěpit vlasy,
Ano na zelených jablkách
Nastříkejte si tváře do červena.
Ten se žlutým ovocem -
Udělal tóny hustší,
A vínové (Jak "Čínština"
)
Fialová dala.
Už dlouho kreslím podzim,
Rozložil jsem všechny barvy,
Ale teď podzimní plody
Krásu nelze popřít.
O čem je báseň? Jak rozumíte "na větvích v průhledné koruně?" Jakými barvami podzim zdobil jablka?
Hruška se natrhala a kompot se uvařil -
Cukr, jantar, prostě oh!
Dojmy uchvátily mou duši,
To se nedá říct jen pár slovy!
Hruška je voňavá a krásná,
Šťavnaté, růžové stránky!
Může být zelená, žlutá, červená -
Sladký poklad ve vašich rukou!
O čem je tato báseň? Kde je v této zahradě hruška? Jakou barvu mají hrušky?
Venkovní hra "Ahoj podzime".
- A podzimní víly pro vás připravily hádanky:
Nevěř teplému slunci -
Před námi je sněhová bouře.
Ve zlatém víru
Listy odletěly.
Byl jsem to já, kdo přišel s dešti,
Padání listů a větry. (Podzim)
jak jsi to uhodl?
Větve v parku šumí,
Zbavili se oblečení.
Je blízko dubů a bříz
Vícebarevné, světlé, chytlavé. (pád listů)
Proč tento list padá?
Pole je na podzim mokré,
Ale řepa je zralá.
A v zářijových zahradách
Spousta jablek na větvích.
Co sbíráme na zimu?
jak tomu říkáme? (Sklizeň)
Podívejte se do podzimní zahrady
Zázrak – koule visí.
Načervenalá, zralá strana
Dobré pro děti. (Jablko)
Roste na zahradě, kvete na jaře,
Džbán připomíná
A někdo to přirovná k žárovce,
Jak se tomu ovoce říká?
(Hruška)
Výborně kluci, jaké další ovocné stromy kromě jabloní a hrušní znáte? Nyní se podívejte na jabloň, jak vypadá její koruna? (koule, jablko). Jak vypadá koruna hrušky? (na hrušce). Koruna ovocného stromu, chlapi, vypadá jako jeho ovoce.
Zamysleme se, kluci, co dělají z ovoce na zimu?
Navštívili jsme tedy podzimní sad. Ale je čas, abychom se vrátili, ale předtím si nasbírejte krásné listy, ze kterých později vytvoříme krásné řemeslo.
Návrat do školky.
Poslední fáze.
Kluci, kde jsme dnes byli? Jaké stromy tam rostou? Jaké změny nastaly v sadu koncem podzimu? Co nového jste se dnes naučili?
Irina Juzenková
Cíle:
Vzbudit zájem o rostlinný svět; rozvíjet schopnost rozlišovat mezi jedlými a nejedlými houbami; pěstovat dobro; soucitný a zodpovědný přístup příroda, formovat v dětech přesvědčení, že krása příroda je k nezaplacení, takže musí být chráněn.
Podporujte touhu pomáhat dospělým na jejich letní chatě; rozvíjet estetické vnímání prostředí; pěstovat laskavé city a starostlivý přístup ke zvířatům.
Pohyb exkurze.
vychovatel: dnes odjíždíme cestovat. Teď vám řeknu hádanku, a pokud ji uhodnete správně, pak zjistíme, kam půjdeme.
Tajemství:
Je velmi bohatý
ostružiny,
jahody,
Červené brusinky
brusinky,
Zralé ořechy
Houby Russula,
Můžete volat dlouho
(les)
Děti: les.
vychovatel: Přesně tak, dnes půjdeme do podzimního lesa. Abychom se dostali do lesa, musíme přejít silnici.
(přecházíme silnici)
vychovatel: Podívejte se na stromy poblíž silnice.
(zvažujeme)
Děti: modřín, borovice, bříza, jsou prašné.
vychovatel: Proč jsou tady stromy tak špinavé a zaprášené?
Děti: odpovídají.
vychovatel: Les! Toto jsou plíce Země. To je spousta země, květin, ovoce, hub, lesních plodů, hmyzu, zvířat. stromy, křoví, přitahuje veškerý prach a slouží jako filtr, který čistí vzduch. Nyní půjdeme dále a uvidíme, jaké stromy a křoví.
(Jdeme hluboko do lesa. Jdeme a pozorujeme)
vychovatel: Kluci. Víte, že koruny stromů jsou nejvyšším patrem lesa. Aby les dobře rostl, potřebuje také křoví: šípky, zimolez, maliny, rybíz. Keře poskytují ptákům úkryt. Keře jsou spodní patro lesa. Ptáci zde nacházejí potravu ničením hmyzu, který kazí stromy, takže byste neměli lámat keře nebo ničit ptačí hnízda. No, šli jsme hluboko do lesa. Podívejte se, jaké stromy tu stojí?
Děti: čistá, světlá, zelenožlutá.
vychovatel: To je pravda, stromy jsou světlé a čisté. Je snadné dýchat, protože vzduch je čistý a nasycený kyslíkem. Znáte všichni jména stromů? křoví, květiny, které rostou v našem lese?
Děti: bříza, osika, borovice, modřín, zimolez, borůvka, brusinka, heřmánek, Ivan čaj atd.
vychovatel: Kluci, víte, že modřínu říkáme jakutský vitamín? Pokud ochutnáte jehličí, jsou nakyslé a příjemné na chuť. V současné době se mnoho vitamínů prodává v lékárnách, ale dříve se tyto vitamíny získávaly příroda, hlavně myslivci, kteří byli nuceni zůstat delší dobu v lese, jehličí sbírali a žvýkali, protože tam bylo hodně vitamínu C. Tak co, líbilo se vám jehličí?
Děti: odpovídají.
vychovatel: Kluci, podívejte, co to je?
Děti: houby.
vychovatel: Víte, co je to za houby?
Děti: muchovník, hřib, olejník, muchomůrka atd.
vychovatel: podíváme se na tuto houbu, co to je, jakou barvu, jakou má stonek, klobouk, jak se jmenuje?
Děti: muchovník.
vychovatel: Výborně, jak jsi věděl, že je to muchomůrka?
Děti: sukně na nohavici, červený klobouk s bílými puntíky, moc krásný.
vychovatel: teď se podíváme na tuto houbu, jakou má nohu, jaký má klobouk, jak se jmenuje?
Děti: olejnička, hnědý uzávěr, kluzká žlutohnědá noha.
vychovatel: jak se tyto houby od sebe liší?
Děti: muchovník - nemůžete ho jíst, protože je jedovatý, ale hřiby jsou jedlé a dají se jíst.
vychovatel: Kluci, co vidíte za stromy?
Děti: zúčtování.
vychovatel: Proč tomuto místu říkáme mýtina?
Děti: volná plocha, bez stromů.
vychovatel: Kluci, někdo před námi už byl na této mýtině. A někdo, kdo není moc čistý.
Děti: byli lidé, kteří házeli odpadky a neuklízeli po sobě.
vychovatel: Jak můžeme pomoci?
Děti: odstranit odpadky.
vychovatel: pro udržení čistoty je třeba vykopat jámu a po odpočinku do ní vložit veškerý odpad, dobře zasypat zeminou.
(úklid mýtiny)
vychovatel: tvrdě jsi pracoval, podívej se, jak se mýtina vyčistila, pojďme si sednout a trochu si odpočinout.
(během odpočinku vyzvu děti, aby si připomněly pravidla chování v lese)
Děti:
1. Projděte se cesty.
2. Nelámejte větve stromů.
3. Květiny a bylinky nešlapejte.
4. Neničte ptačí hnízda.
5. Neničte mycelium.
6. Nelámejte pavučiny.
7. Nezapalujte ohně.
8. Neničte mraveniště.
9. Neházejte kolem sebe odpadky.
vychovatel: Výborně, znáte spoustu pravidel chování v lese, ale nezapomeňte je sami uplatňovat. Připomeňte dospělým, jak se správně chovat v lese. Vězte, abyste ochránili svého rodáka příroda je potřeba všude.
vychovatel: Tak jsme si odpočinuli. Teď si pojďme hrát.
Hra se hraje"Sly Fox".
Cíl: rozvíjet schopnost rychle běhat, skákat, pohybovat se v prostoru, pěstovat rozhodnost v akcích.
Průběh hry.
Děti chodí v kruzích vyslovování:
Procházky a toulky po vesnici
Červený cheat je liška.
Jak ji můžeme vidět?
Vyhnout se spárům podvodníka?
vychovatel: tiše se dotýká dítěte, které se stává "mazaná liška".
Děti ve sboru: "Sly liško, kde jsi?"
Prohnaná liška vyběhne do středu s výkřik: "Jsem tady!"
Všichni hráči se rozprchnou po mýtině a liška je chytí.
vychovatel: líbila se ti hra?
Děti: ano.
vychovatel: Tak a teď půjdeme dál.
(stěhujeme se s dětmi na chatu)
vychovatel: Kluci, kam si myslíte, že jsme přišli?
Děti: do venkovského domu, na zahradu atd.
vychovatel: a tady je hostitelka, pozdravíme ji.
Děti: pozdravuj.
Paní: Ahoj děti, jmenuji se Lyudmila Stefanovna. Chceš mě přijít navštívit?
Děti: ano.
Paní: Pojďte dál.
(prohlídka oblasti dacha)
Pozorování a rozhovor kurníku, skleníku. Při pohledu na květinové a zeleninové záhony.
vychovatel: každý živý organismus vyžaduje péči a teprve potom lidé vidí výsledky své práce. Pomůžeme vám vytrhat plevel na zahradě, zalévat skleník a nakrmit kuřata.
(společně s dětmi pomáháme Ludmile Stefanovně)
Paní: Děkuji, jací pomocníci, bez vás bych to do večera nezvládla. Zatímco jsi mi pomáhal, kryl jsem se tabulka: zkus mou pochoutku.
(Na stole jsou okurky, rajčata, mrkev, tuřín. Kluci zkoušejí zeleninu)
vychovatel: Dobře, všichni kluci, poděkujte a sbohem Lyudmila Stefanovna, a je čas, abychom se vy a já vrátili do školky. Líbilo se vám naše cesta?
Děti: odpovědi.
(Pojďme do školky)
Při vstupu do lesa
vychovatel: Kluci, chci vám říct báseň, kterou napsala L. Daineko.
Na zemi je obrovský dům
Pod modrou střechou,
Žijí v něm slunce, déšť a hromy,
Lesní a mořský příboj.
Žijí v něm ptáci a květiny,
Veselý zvuk potoka.
Vy a všichni vaši přátelé bydlíte v tom světlém domě.
Kam vedou cesty
Vždy v tom budete.
Povaha naší rodné země
Tento dům se jmenuje.
opatruj se příroda a ona se o tebe postará!
Jarní exkurze „Jarní den se vyjasnil...“ pro děti staršího předškolního věku
Cíl— objasnění a rozšíření primárních přírodovědných pojmů (roční období. Předjaří. Známky předjaří).
Zařízení: prořezávač.
Přípravné práce
Učení venkovních her "Ach, potíže!" a „Na okraji“, básně „Předjaří“ a „Vrba“.
Vedení rozhovorů „Stromy brzy na jaře“, „Naši opeření přátelé na jaře“, „Divoká zvířata na jaře“.
Průběh exkurze
Učitel pozve děti na procházku do nejbližšího parku nebo na náměstí, do lesíka nebo na okraj lesa. Cestou děti upozorňuje na to, že slunce jasně svítí a začíná se ohřívat, sníh začal tát a na střechách se objevily dlouhé rampouchy.
V parku učitel shromáždí děti kolem sebe a vyzve jedno z dětí, aby přečetlo předem naučenou básničku.
Předjaří
Na sněhu jsou šikmé stíny.
Jarní den se vyjasnil.
Stíny s dlouhými kroky
Procházejí se s námi závějemi.
Najednou hluboké stopy
Byly plné vody.
Slunce rozpouští sníh a led,
A rampouch roní slzy.
Nachlazení skončilo. Hurá!
Je čas, abychom přivítali jaro.
Učitel. Jaké známky předjaří jsou v básni zmíněny?
Děti. Báseň říká, že svítí slunce. Rozpouští sníh a led. Voda se hromadí v kolejích ve sněhu. Ve sněhu jsou dlouhé stíny. Z rampouchů padají kapky, kapky začaly.
Učitel. Právo. Které z těchto znamení můžeme dnes pozorovat?
Děti. Dnes krásně svítí sluníčko a hřeje. Ve sněhu vidíme stíny ze stromů a keřů. Kolem kmenů stromů se vytvořily kulaté rozmrzlé skvrny. Je v nich voda. Když jsme šli do parku, viděli jsme rampouchy na střechách domů a slyšeli zvonění kapiček.
Učitel. Všechno je správně, ale jak můžeme zkontrolovat, že slunce nejen jasně svítí, ale také hřeje?
Děti. Můžete otočit obličej ke slunci, zvednout hlavu a zavřít oči. Ucítíme teplo slunce na tváři.
Učitel. Zkusme to udělat.
Učitel a děti provádějí experiment.
Učitel. Cítili jste, jak slunce hřeje?
Děti. Ano, slunce mi hřálo obličej.
Učitel. Všimli jste si, že se na sněhu objevily rozmrzlé skvrny, například tyto kruhy u kmenů stromů. Proč se objevili?
Děti. Tyto kruhy naznačují, že se stromy po zimním spánku začínají probouzet. Brzy se míza začne pohybovat podél kmenů a větví, pupeny nabobtnají a poté se objeví listy.
Učitel vede děti k jedné z rozmrzlých náplastí.
Učitel. Toto je rozmrzlá skvrna, která se objevila na kopci. Z jakého slova je podle vás odvozeno slovo „rozmražená náplast“?
Děti. Slovo „rozmrazená náplast“ je odvozeno od slova „tavit“.
Učitel. Právo. Posaďte se a sledujte, jak sníh kolem rozmrzlé skvrny taje. Jaký sníh je na okrajích rozmrzlé skvrny?
Děti. Sníh kolem rozmrzlé skvrny je šedý, mokrý a plný děr.
Učitel. Tento druh sněhu se nazývá „houbovitý“. Co vidíte na rozmrzlé náplasti?
Děti. Na rozmrzlém plácku je mnoho suchých stébel trávy, ale už se objevila první zelená stébla trávy. Ze země se objevily první květy podbělu. Ještě nevstaly, neotevřely se. Zatím se objevily jen jejich hlavy.
Učitel. Dotkněte se půdy v rozmražené náplasti. jaká je?
Děti se rukama dotýkají země.
Děti. Země je mokrá a teplá.
Učitel.Čich, jak voní rozmražená náplast?
Děti očichávají půdu.
Děti. Rozmrzlá skvrna voní vlhkostí, svěžestí a vlhkou zemí.
Učitel. To je vůně časného jara. Nyní si uděláme cvičení.
Cvičení "Ach, potíže!"
Oh, potíže! Oh, potíže!
(Děti běží v kruhu, ruce na opasku.)
Sníh taje, všude kolem je voda.
Nebudeš si obouvat plstěné boty,
(Kráčejte v kruhu, zvedněte kolena vysoko, ruce na opasku.)
Na sněhu jsou rozmrzlé skvrny.
V zahradě tekl potok,
(Běh po špičkách, ruce v pase.)
Přišlo sto havranů,
(Běží po špičkách. Mávají rukama jako křídly.)
A závěje tají, tají,
(Stojí čelem do kruhu. Pomalu si dřepněte.)
A květiny rostou.
(Pomalu vstávají. Zvedněte ruce a natáhněte se nahoru.)
Učitel. Pokračujme v prohlídce a podívejme se na strom, který roste na mýtině.
Učitel vede děti ke stromu.
Učitel. Víte, jak se tento strom jmenuje?
Děti. Tohle je vrba.
Učitel. Vzpomeňte si na báseň o vrbě.
Děti.
Hned první jarní den,
Úplně, úplně první.
Na okraji borovice
Vrba rozkvetla.
Učitel.Řekněte nám, jak vypadá vrba.
Děti. Willow je strom. Vrba má silný, zakřivený kmen a větve, které se ohýbají směrem k zemi. Větve jsou tmavě vínové. Na větvích vidíme stříbrnobílé oválné beránky. Na vrbě kvetou na samém začátku jara.
Učitel. Opatrně odřízneme pár tenkých větví, dáme je do vody a sledujeme, jak se jehňata mění a jak se objevují listy. A když větve zakoření, zasadíme je do země a vypěstujeme několik mladých stromků.
Učitel stříhá větve vrby zahradnickými nůžkami. Dále turisté míří k rybníku.
Učitel. Co se děje u rybníka? Podívejte se a řekněte nám.
Děti. Led na rybníku začíná tát. Potemněl. U břehů je na ledu voda.
Učitel. Dá se na takový led vyjet?
Děti.Žádný. Na takový led se nedá vyjít. Můžete propadnout a utopit se.
Učitel. Doufám, že na takový jarní led nikdy nevyjdete. Nyní se zaposlouchejme do jarního lesa. co slyšíš?
Děti. Slyšíme zpěv ptáků.
Učitel. Jaký druh zpěvu?
Děti. Zpěv ptáků je hlasitý, radostný, veselý.
Učitel. Proč ptáci tak radostně zpívají?
Děti. Vrátili se domů z teplých krajin, kde trávili zimu.
Učitel. co dělají teď?
Děti. Staví hnízda a poté se líhnou mláďata.
Pokud je to možné, učitel organizuje pozorování přilétajících havranů.
Učitel. Co se stane s divokými zvířaty na jaře?
Děti. Medvěd se probouzí a opouští doupě, ježci se probouzejí, všechna zvířata začínají línat - vyměňují si teplý zimní kabátek za lehký letní. Medvědice vychází z doupěte s mláďaty, která se narodila v zimě, brzy budou mít mláďata i jiná zvířata.
Učitel. Velký! Víte toho hodně o divokých zvířatech. Nyní si zahrajeme hru „Na hraně“.
Hra "Na hraně"
Cílem je rozvíjet gramatickou stavbu řeči (předložkové konstrukce).
Přípravná práce: naučení se textu hry.
Učitel vyzve děti, aby vytvořily kroužek a zahrály si novou hru.
Na okraji vánočního stromku,
(Děti stojí čelem v kruhu. Ukažte dlaně.)
A za nimi jsou uši.
(Ukažte „uši“ z ukazováčku a prostředníčku na obou rukou.)
Zajíčci se schovali
V jedlích na okraji.
(Skáčou po špičkách a z dlaní na hlavě dělají „uši“.)
Na okraji vánočního stromku,
(Ukaž dlaně.)
A pod nimi je ježek -
(Z propletených dlaní dělají „ježka“.)
ostré jehly,
(Dupají ve stoje. Ruce na opasku.)
Klapot rychlých nohou.
Vánoční strom na okraji,
(Ukaž dlaně.)
A na stromě je veverka -
Střapce na uších
(Ukazují „veverku“ skládáním dlaní a vytvářením „uší“ z palců.)
Šipka letí nahoru.
(Postavte se na špičky a natáhněte se nahoru.)
Na okraji je vánoční strom,
(Ukaž dlaně.)
Před ní jsou liščí mláďata.
(Proveďte rytmické dřepy.)
Vyšel z díry
Rusovlasí kluci.
Vánoční strom na okraji,
(Ukaž dlaně.)
A nad stromem je nebe,
(Odvracejí hlavy. Roztahují ruce do stran.)
Polštář mraky
(Položte dlaně pod tváře.)
Učitel. Kam trčí zaječí uši? (Kvůli vánočním stromkům.)
Kde se schovávají zajíčci? (Za vánočními stromky.)
Kde se skrývá ježek? (Pod vánočním stromečkem.)
Kde se skrývá veverka? (Na vánočním stromku.)
Kde si hrají malé lišky? (Před vánočním stromečkem.)
odkud se vzali? (Od norka.)
kde je nebe? (Nad vánočním stromečkem.)
Po hře učitel pokládá dětem zobecňující otázky.
Učitel. Ty a já jsme dnes hodně viděli, naučili se pozorovat jarní změny v přírodě. Co víte o přírodě na jaře?
Děti. Na jaře slunce krásně svítí a hřeje. Sníh a led začínají tát. Na střechách se objevují rampouchy. Začínají jarní kapky. Ve sněhu se objevují rozmrzlé skvrny a na rozmrzlých plochách se objevuje první tráva a objevuje se podběl. Vrba kvete. Stromy se probouzejí. Brzy na nich začnou otékat pupeny. Přiletěli stěhovaví ptáci a začali stavět hnízda. Divoká zvířata začnou línat.
Učitel.Úžasný. Jsem na tebe hrdý!
Učitelka s dětmi se vrací do školky.
NADĚŽHDA ANTONOVÁ
Shrnutí exkurze do přírody
Prohlídka střední skupiny
"Miluji bujné chřadnutí přírody..."
Cíl
Formování dětských představ o stavu rostlin během zlatého podzimu, o vlastnostech chování ptáků.
Úkoly
Naučte se rozlišovat druhy stromů (podle tvaru a barvy listů, ukažte rozdíl v barvě stromů (javor, bříza, osika).
Rozšiřovat a doplňovat slovní zásobu dětí.
Pěstovat citovou vnímavost a lásku k přírodě rodné země.
Upozorněte děti na krásu podzimní krajiny.
Přípravné práce
Pozorování barvy listů stromů z okna skupiny;
zkoumání ilustrací, barevných fotografií zachycujících podzimní les, opad listí;
pozorování chování ptáků na podzim, jejich let do teplejších oblastí;
čtení básní o podzimu: „Podzim“ (A. Maikov, „Les na podzim“ (A. Tvardovský) ad.
Průběh exkurze.
vychovatel
Kluci, hádejte hádanku:
Kudrnatý baldachýn dubů zežloutne,
A kulatý osikový list je červený;
Les mlčí, nebe mlčí!
vychovatel.
Kdy se to stane?
Děti
vychovatel
Dobrá práce!
(Před odjezdem na exkurzi.)
Řekněte mi kluci: "Jaké je dnes počasí?" (odpověď dětí)
vychovatel.
Dnes je počasí opravdu dobré: svítí slunce, fouká lehký vánek, navrhuji vám jít do podzimního parku a podívat se, jak vypadají stromy na podzim.
Děti přicházejí se slovy
: Naše nohy, naše nohy
Po cestě, po cestě
Top-top-top.
vychovatel
Tady jsme v parku. Věnujte pozornost kráse vícebarevného listí, jasu jeho barev a rozmanitosti barev (zelené, žluté, oranžové, červené listy).
vychovatel
Poslechněte si úryvek z básně E. Trutnevy.
Najednou bylo dvakrát jasnější,
Park, jako ve slunečních paprscích,
Tyto šaty jsou zlaté
Na ramenou břízy.
Jakou barvu mají listy na bříze?
Děti.
Žlutá, zlatá.
vychovatel. Podívejte se, jak se krásně třpytí na slunci.
Jakou barvu mělo listí v létě?
Děti.
Zelený.
vychovatel
Přišel podzim a listy na bříze žloutnou a opadávají. Ve vzduchu vířící zlaté listy padají na zem.
Točme se jako březové listí.
Tanec s listy.
Podzimní listí se tiše točí,
Listí nám tiše padá pod nohy.
(dřepy)
A šustí a šustí pod nohama,
Jako by se jim chtělo zase zatočit hlavou.
(pohybujte rukama doleva a doprava)
vychovatel.
Nyní se dostaneme k jinému stromu.
Jeho listy jsou velké a vzorované. (Při pohledu na listy).
jací jsou?
Děti.
Na dlaních, na ubrousky.
vychovatel
Kdo ví, jak se tento strom jmenuje?
Děti
vychovatel.
Řekněte mi, kluci, jakou barvu mají javorové listy?
Děti.
Zelená, žlutá, červená, červená.
Víte, proč se stávají takovými (odpověď dětí)
vychovatel.
Na podzim slunce slabě hřeje, ochlazuje a javorové listy postupně mění barvu: žloutnou a červenají.
Děti
Vzpomeňme na jazykolam o javoru.
Všechny javory zčervenaly,
A ani jeden neškádlí:
Protože jsou stejně všichni rudí -
Koho to zajímá!
Venkovní hra „Raz, dva, tři - utíkej k javoru (bříze)!
vychovatel
Děti, pojďte sem potichu a podívejte se.
Tajemství.
Jaký strom stojí -
Není vítr, ale list se třese?
Děti
vychovatel.
Jedná se o osika listy třesoucí se.
Proč myslíš, že se třesou?
Děti.
Ve větru jim je zima. Škoda, že léto skončilo. Bojte se pádu atd.
vychovatel
Děti, jak se tomu říká, když padá listí ze stromů?
Děti
Pád listů.
vychovatel.
Právo.
vychovatel
Všimli jste si, že park ztichl? (Odpovědi dětí.)
Proč ptáci nezpívají své veselé písně?
kde jsou teď?
Děti.
Ptáci nezpívají, protože jsou smutní, že léto skončilo a ochlazuje se.
vychovatel.
Ptáci odletěli do teplejších krajů, protože slunce se častěji schovává za mraky, fouká studený vítr, zmizeli komáři a pakomáři. Pro ptáky je obtížné získat potravu pro sebe. Až bude zase teplo, přijde jaro, ptáčci se zase vrátí.
A opět budeme obdivovat zářivý pestrobarevný úbor stromů.
Navrhuji proběhnout spadané listí a poslouchat, jak vám šustí pod nohama.
Didaktická hra „Podzimní slovíčka“
(Procvičte si výběr přídavných jmen).
Jakými slovy můžete popsat podzim? Jaký je podzim?
Jaké jsou stromy na podzim?
Jaké jsou listy na podzim?
vychovatel
Nyní nasbíráme kytici podzimního listí.
Je čas, abychom se vrátili ke skupině.
Užili jste si park?
co se ti nejvíc líbilo?
Návrat z procházky. Vytvořte aplikaci "Vzor podzimního listí"
Publikace k tématu:
Shrnutí lekce „Postarejte se o přírodu“ Pečovat o přírodu Cíle: 1. Formovat u dětí kulturu prostředí. Cíle: 1. Vychovávat, vštěpovat lásku k přírodě a vychovávat.
Abstrakt NOODu „Pomozme Lesovichkovi zachovat přírodu Mordovianské oblasti“ Cíle: Vzdělávací. učit přírodu zachovávat a chránit; Pokračovat ve výuce pravidel bezpečného chování v přírodě Vývojové:; rozvíjet.
Shrnutí GCD v přípravné skupině „Kdo nemiluje svou zemi, ten ničí její přírodu“„Kdo ničí její přírodu, nemiluje svou zemi“ Přípravná skupina Cíl: rozvinout zájem o poznávání rodné země. Cíle: Vzdělávací:.
Abstrakt o kognitivním a řečovém vývoji „Cesta do přírody“ Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce Centrum rozvoje dítěte Mateřská škola č. 123 města Ťumeň Výpis Direct.
Abstrakt o ekologii GCD „Starejte se a chraňte přírodu“ Cíl: naučit děti správnému chování v přirozeném prostředí, položit základy ekonomické kultury jednotlivce. Vyjasnit myšlenku
Shrnutí exkurze do přírody v přípravné skupině „Na louce“ Shrnutí exkurze do přírody v přípravné skupině „Na louce“ Hlavní vzdělávací oblast: „Poznávání“. Integrace vzdělávání.