Souhrn uzlů ve starší skupině stromů. Shrnutí lekce o GCD ve skupině seniorů na téma: „Les
Shrnutí vzdělávacích aktivit pro děti staršího předškolního věku o kognitivním rozvoji „Naši přátelé jsou stromy“
" Naši přátelé jsou stromy"
Obsah programu:
Vzdělávací cíle:
Prohlubovat znalosti dětí o životním prostředí na základě představ dětí o stromy a hospodářský význam dřeva;
Systematizovat znalosti o konstrukčních prvcích strom;
Zlepšete své rozhodovací schopnosti kognitivní úkoly;
Vytvořte spojení mezi státy stromy a podmínky prostředí;
Zobrazit hodnotu stromy v lidském životě: stavebnictví, výroba domácích potřeb, šperků;
Zdokonalit dovednosti ve volném experimentování s materiály nezbytnými pro práci v různých netradičních technikách kreslení.
Vývojové úkoly:
Zintenzivnit řešení hádanek;
- Rozvíjet paměť u dětí, pozornost;
Přispět rozvoj představivost a kreativitu v kresbě netradičními technikami;
Pokračovat ve vytváření základů ekologické kultury prostřednictvím komunikace s přírodou;
-Rozvíjejte představivost, logické a prostorové myšlení;
-Rozvíjejte smysl pro kompozici, barva.
Výchovné úkoly:
Pěstujte pečující, pečující postoj k přírodě;
Vzbudit zájem o rozmanitost okolního světa, touhu zachovat jeho rozmanitost;
Pokračujte v pěstování zájmu o kreativitu.
Práce se slovní zásobou: dřevo, lýko, matrjoška, vařečka.
Metody a techniky: představení figurálního pohádkového hrdiny jako moment překvapení; cestování jako forma organizace dětí, herní motivace, vytváření situace úspěchu; netradiční technikou kreslení.
Zařízení: notebook, DVD se záznamem šumu lesa a hlasů ptáků; košík, zápalky, tužka, prkénko, lžíce dřevěný, hračka matrjoška, dopis od Stará Lesovichka; albové listy, kvaš, nádoba s vodou, houby.
Umístění zařízení a přistání děti: děti sedí na židlích. K plnění úkolů využijte celý prostor skupinové místnosti.
Průběh lekce
1. Organizační moment.
vychovatel: Kluci, dneska pojedeme na výlet do naši lesní přátelé - stromy. A náš výlet bude neobvyklý, protože ty a já půjdeme do kouzelného lesa. No, jste připraveni cestovat? Zavřel oči (fonogram lesního hluku a ptačího zpěvu)
2. Aktualizace znalostí, dovedností a schopností
vychovatel: Ahoj lese, hustý les,
Plno pohádek a zázraků!
Co děláš hluk v listí?
V temné bouřlivé noci?
Co nám šeptáš za úsvitu?
Vše v rose, jako ve stříbře?
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře? Jaký pták?
Vše otevřete, neschovávejte:
Vidíte, jsme svoji.
vychovatel: Kluci, hádejte hádanku.
Na jaře je veselo,
V létě se ochladí,
Na podzim - vyživuje,
V zimě hřeje.
Děti: Strom.
(učitel ukazuje košík)
vychovatel: Kluci, podívejte, to je lesní překvapení. co to je?
Odpovědi dětí: Košík.
vychovatel: Je to tak, víte z čeho je upleten tento košík?
Děti: Tkané z větví nebo lýka, tedy dřevěných materiálů. vychovatel: Podívej, v košíku je dopis a nějaké položky.
(Učitel vytáhne dopis z starý muž Lesovič )
vychovatel: Kluci, tohle je dopis od lesníka. Víte, kdo je Lesovik?
Odpovědi dětí: Toto je pohádková postava, stařec-Lesovichok hlídá les.
vychovatel: Přesně tak, hoši, lesník je pohádková postava, která chrání les.
Poslouchej, co on píše:(čte dopis)
„Moji drazí maličkí Přátelé, Dobrý den! Jsem velmi rád, že na mě nezapomínáte. Dnes vás zvu na cestu kouzelným lesem, při které na vás čekají překvapení. Můžete se naučit něco nového a zajímavého. Hádejte hádanky a najděte odpovědi v košíku.
Přeji hodně štěstí!
Tvůj přítel - starý muž Lesovičok. "
Hádanka 1: Je to těsné, těsné dům:
V ní se choulí sto sester.
A kterákoli ze sester
Mohlo by to propuknout jako požár.
Děti: Zápasy! (vyberte si krabičku zápalek)
vychovatel:
Nesbírejte zápalky
Oheň sám o sobě není rozvod
Může dojít k požáru -
Zápasy jsou pro děti nebezpečné.
vychovatel: Kluci, z čeho jsou zápalky?
Děti: vyrobeno ze dřeva.
vychovatel:
Tady je druhý pro vás tajemství:
Chytrá Ivaška,
Dřevěná košile,
Kam vede nos
Dá tam poznámku.
Děti: Toto je tužka.
(pokud je to pro děti obtížné, učitel vezme a ukáže tužku)
vychovatel: Tady je, malá Ivaška -
Dřevěná košile,
Kam to jde, tam se to dotýká
Stopa tam zůstává.
vychovatel: Výborně kluci
kluci - předškolní děti.
Ale je tu opět hádanka, hádejte co? chlapi:
V okolí jsou různé přítelkyně,
Všichni vypadají stejně
Všichni sedí vedle sebe,
A vždy jedna hračka.
Děti: Matrjoška!
vychovatel: Správně.
Tady je další záhada:
Obtížná práce.
Nejím sebe, ale živím lidi.
Děti: Lžíce.
vychovatel: (ukazuje prkénko a ptá se)
Chlapi, co to je? A k čemu to je?
Děti: Prkénko. Můžete na něm krájet cokoliv
vychovatel: další tajemství:
Ne keř, ale s listy,
Ne košile, ale šitá,
Ne člověk, ale vypravěč.
Děti: Kniha.
vychovatel: Kluci, víte, že se vyrábí i papír strom prostřednictvím složitého zpracování. Píšou a kreslí na papír. Co bychom dělali, kdyby nebyl papír?
Děti: Byli bychom negramotní, neuměli bychom číst ani psát.
Hra: "Ukaž kmen, větve, kořeny, listy" (fyzická minuta)
Učitel pojmenovává části strom a děti provádějí pohyby.
"Kmen" - ruce dolů,
"Listy" - pohybují prsty.
"kořeny" - dupat nohama.
"Větve" - zvedněte ruce nahoru.
vychovatel: Kluci, z čeho jiného dělají strom?
Odpovědi dětí: Od stromy Sklízí dřevo, ze kterého vyrábí nábytek, papír, lepenku, vyřezávají lžíce, naběračky, hračky.
lyže, sáňky, hudební nástroje...
vychovatel: Jak se máme chovat stromy? Jak chránit a chránit?
Odpovědi dětí: stromy je třeba chránit, strážce. Nerozbíjej to.
vychovatel: Kluci, naše cesta skončila, vracíme se do školky. Zavřete oči, ocitneme se ve školce. A vzpomeňte si na vše, co jste viděli v kouzelném lese, a řekněte to svým mladším bratrům a sestrám a společně budeme chránit les.
3. Praktická část
vychovatel: Kluci, nakreslíme obrázek pro Lesoviče jako dárek.
(děti s pomocí učitele nakreslí siluetu voskovou svíčkou na uklidňující hudbu strom. Každé dítě má krajinářský list, kvaš, štětec, houbu.)
vychovatel: Výborně, kluci, opravdu jsem si užil procházku lesem s vámi. Děti, líbilo se vám to? Co se ti obzvlášť líbilo? Co vzkážete doma maminkám a tatínkům? (odpovědi dětí)
Teď to víš stromy je třeba chránit protože oni naši přátelé.
Zpět Vpřed
Pozor! Náhledy snímků mají pouze informativní charakter a nemusí představovat všechny funkce prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.
Cíl: aktivace znalostí na téma „Stromy“.
Vzdělávací cíle:
Aktivujte, rozšiřte si slovní zásobu na téma „Stromy“;
Rozvíjet schopnost tvořit přivlastňovací přídavná jména;
Rozvíjejte schopnost vybírat slova s opačným významem.
Opravné úkoly:
Rozvíjet dýchání;
Rozvíjet sluchovou pozornost;
Rozvinout písmenkovou gnózi, praxi;
Rozvíjet vizuálně-prostorové koncepty;
Rozvíjet čtenářské dovednosti.
Vzdělávací úkoly:
Pěstujte vytrvalost;
Rozvíjet schopnost naslouchat odpovědím ostatních dětí.
Integrace vzdělávacích oblastí: Komunikace, Poznání.
Typy aktivit: komunikativní, herní.
Zařízení: obrázky předmětů (dub, bříza, osika, jeřáb, javor, kaštan), kousky barevného papíru, rozvržení „Části stromu“, hra „Uspořádejte písmena podle velikosti“, míč, prezentace.
GCD plán a postup
1. Organizační moment.
Děti vstupují do kanceláře za hudby.
2. Předmět zprávy.
Podívej, kdo to je? (Nyusha). Poslechněte si, kam vás zve:
V podzimním lese na procházku
zvu tě jít.
Více zajímavých dobrodružství
My chlapi to nemůžeme najít.
Postavte se vedle sebe
Držte ruce pevně.
Po cestách, po cestách
Pojďme se projít do lesa.
Třeba v podzimním lese
Budeme sbírat listy?
Děti jdou na podložku a sedí v půlkruhu naproti předem rozloženým listům.
3. Rozvoj dýchání
Foukal severní vítr:
"F-f-f" - a odfoukl všechny listy.
Děti sedí na koberci, sbírají listy a foukají je z dlaní.
4. Aktivace slovní zásoby. Hádanky.
Nyní si sedneme ke stolu a vyřešíme hádanky.
A na špičkách větví
Spousta a spousta žaludů. (dub)
Obrázky se zobrazují na sazebním plátně.
Jaké další stromy znáš? (z obrázků) (dub, bříza, osika, jeřáb, javor, kaštan)
5. Pojmenujte list. Snímek č. 3
Nyusha nasbíral spoustu listů. Pojďme si je jmenovat.
- Dubový list má... dubový list
- Bříza má březový list
- Osika má osikový list
- Jasan má list jeřábu
- Javorový list má javorový list
- List kaštanu má kaštanovou barvu
6. Hry s písmeny.(Snímky 4-7, 8-11)
Ukazuje se, že Nyusha sbíral ne jednoduché listy, ale listy s písmeny. Pojďme si s nimi hrát.
Snímky 4–7 „Najděte správně napsané písmeno“
Nyusha se schoval pod kus papíru s nesprávně napsaným dopisem.
Kde se Nyusha schoval?
Pod březovým listem.
(Po kliknutí se chybně napsané písmeno odstraní)
Snímky 8–11 „Najděte písmeno na kusu papíru“
Podívejte se pozorně na kus papíru, jaké písmeno se tam „skrývá“?
(po kliknutí se zobrazí odpověď)
7. Tělesné cvičení (řeč s pohybem)
8. Části dřeva.(Snímek 12)
U kterého stromu stojí Nyusha? (dub)
Jaké části má strom? Chcete-li to zjistit, musíte splnit úkol: seřadit písmena podle velikosti a přečíst slova. (kořeny, kmen, větve, koruna) (obr. 1)
Děti tvoří slova a sestavují model stromu (obr. 2).
9. Výběr antonym(srovnání dubu a břízy) (s míčem)
- Dub je obrovský a bříza... (štíhlá)
- Kmen dubu je tlustý a kmen břízy... (tenký)
- Kůra dubu je tmavá a kůra břízy... (světlá)
- Větve dubu jsou silné a větve břízy... (tenké)
- Listy dubu jsou tmavě zelené a listy břízy jsou... (světle zelené)
- Dubové listy jsou velké a březové listy... (malé).
10. Shrnutí
Který strom se vám nejvíce líbil? Proč?
11. Organizované dokončení GCD.
Kalugina Olga Andreevna,
učitel
ZŠ MBOU - MŠ č. 42
město Surgut
Cíl: Objasňovat a upevňovat znalosti dětí o významu lesů v životě lidí a zvířat, pěstovat zvídavost.
Úkoly GCD.
Hlavní vzdělávací oblast.
Poznání: upevňovat znalosti dětí o stromech, rozvíjet environmentální myšlení a ekologickou kulturu a pěstovat zájem o rostliny.
Cíle integrovaných vzdělávacích oblastí.
Socializace: pěstovat u dětí schopnost naslouchat si, schopnost udržovat přátelské vztahy s vrstevníky. Sdělení: nadále rozšiřovat a rozvíjet dialogickou řeč dítěte.
Zdraví E: nadále rozvíjet aktivitu dětí ve hrách.
Očekávaný výsledek: Děti umí pojmenovat stavbu stromu a sestavit model stromu. Děti mohou mluvit o významu lesa pro člověka ao tom, jak člověk může les zachovat.
Typy aktivit: komunikativní, motorická, herní, umělecká tvořivost.
Formy organizování společných aktivit: didaktické hry, sedavá aktivní hra s pravidly, konverzace, diskuse, práce na sestavování panelů.
Přípravné práce:četba literatury o lese; pozorování na procházkách; řešení hádanek; prohlížením ilustrací o světě rostlin, sledováním kreslených videí o přírodě, vytvářením koláží.
Materiál pro GCD: ilustrace zobrazující les; model stromu, listy břízy, jeřábu, borovice, dubu; polotovary pro výrobu panelů; obruče (červené a zelené); zákazové a povolovací značky; stojan.
Metody a techniky: verbální - didaktické hry environmentálního zaměření, praktické - hry sedavé, tvorba panelů, vizuální - ilustrace znázorňující různé stromy.
Pohyb GCD:
Kluci, řekněte mi, byli jste s rodiči v lese?
Co se ti v lese nejvíc líbilo?
(odpovědi dětí: relax, houby, sběr lesních plodů atd.)
Kluci, co myslíte, proč všichni obyvatelé planety Země potřebují les?
Chcete to zjistit?
Ale pak pojďme kluci!
Jdeme za sebou
Les a zelená louka
Pestrá křídla blikají,
Motýli létají v poli.
Jeden, dva, tři, čtyři
Létali a kroužili.
Tady jsme v lese.
- A tak, malí experti, nejprve uhodněte hádanku.
Učitelka položí dětem hádanku:
Jeho jaro a léto
Viděli jsme oblečené
A na podzim z chudinky
Všechny košile byly strženy.
Ale zimní sněhové bouře
Oblékli ho do kožešin. (Strom)
Tento strom je naprosto pravdivý.
Myslíte si, že strom je živý nebo ne?
proč si to myslíš?
Protože jako všechny živé bytosti jedí, spí, rozmnožují se a dýchají.
Jak stromy dýchají?
(odpovědi dětí).
Přesně tak, s pomocí listů.
Kluci, kolik z vás ví, z jakých částí se strom skládá?
Ale pak pojďme kluci!
Jdeme za sebou
Les a zelená louka
Pestrá křídla blikají,
Motýli létají v poli.
Hra "Části stromu"“ (přibližte se k modelu stromu).
(Děti přistupují k částem stromu, sestavují model stromu na stojan a vyjadřují význam každé části)
Antone, začni. Který díl jsi vzal?
Roots, co dělají? - absorbovat vodu a živiny z půdy. - Kořeny drží strom.
Dášo, který díl jsi vzala? (kufr)
Jakou funkci plní kufr?
Kmen a větve přenášejí vodu a živiny do listů.
Sveto, co je na větvích? - jsou tam listy, květy, plody.
Chlapi, co listy uvolňují - kyslík, ale absorbují světlo,
Plody padají, semena, padající do země, klíčí.
Když listy opadnou, stane se, že hnijí a tvoří živiny pro strom.
Dobrá práce.
Navrhuji, abyste si zahráli hru "K čemu je strom?"
Ale pak pojďme kluci!
Jdeme za sebou
Les a zelená louka
Pestrá křídla blikají,
Motýli létají v poli.
D/I "K čemu je strom?"– v této hře musíte mluvit o významu stromu.
-Odpovědi dětí:
- jedná se o jídelnu pro zvířata, hmyz, ptáky, protože listy stromů se živí: losy, ptáky, housenkami a dalšími obyvateli lesa;
- toto je místo pro stavbu hnízda;
pro brouka je to domov, kde se může nacházet kořist, místo pro kladení larev;
- pro zajíce je to potrava, kůra v zimě, úkryt;
- pro umělce je to objekt pro obrazy;
- pro unaveného cestovatele se tento rozložitý strom může schovat před horkým sluncem a odpočívat;
- strom pro obyvatele města je čistý vzduch, chlad v horkém počasí, místo odpočinku).
Dobrá práce.
Kluci, podívejte se sem a řekněte mi, co je zobrazeno?
(stromy)
Bříza, dub, smrk, jeřáb, borovice, cedr.
Hra „Z kterého stromu je list“.
Vyberme listy pro každý strom.
(děti určí, zda listy patří ke konkrétnímu stromu a „oživí stromy“)
Učitel nabídne, že určí, ze kterého stromu pochází jeden ze vzorků listů, pak děti najdou košík s podobnými listy a „oživí“ odpovídající strom.
Výborně, podívejte se, jak naše stromy ožily listím?!
Phys. minuta "Byli jsme na procházce v lese."
Šli jsme lesem
A trochu unavený.
Postavme se a zhluboka se nadechneme
Zvedneme ruce společně.
Zázraky v našem světě:
Z dětí se stali trpaslíci
A pak všichni společně povstali,
Všichni se stali obry.
Pojďme si společně zatleskat!
Pojďme se tiše utopit!
Šli jsme dobře a nebyli jsme vůbec unavení!
Myslíte si, že je hezké být v takovém lese?
Jistě?
Jak byste se měli chovat v tak krásném lese?
Provádí se usedlé d/i „Je to možné – není“ (děti dávají zákazové značky do červeného a povolovací do zeleného kruhu).
Předpokládané odpovědi dětí:
(lámat větve, skácet se v trávě, zapalovat oheň, obdivovat krásu přírody, sbírat květiny, sbírat houby, ničit hnízda, ničit jedovaté houby, sbírat lesní plody, zanechávat po sobě odpadky)
Nechte nás zkontrolovat, zda jste rozmístili značky správně?
Dobrá práce!
Pokud přijdete do lesa, nedělejte hluk, nerušte obyvatele lesa. A pak vám les odhalí svá tajemství.
- Chlapi, vzpomeneme si, jaké stromy rostou v našem kraji?
- A zahrajeme si hru "Co roste v naší rodné zemi?"
Pojmenuji stromy, pokud v našich lesích roste strom, tleskněte rukama, pokud ne, ukažte prstem „negaci“. (Jabloň, hrušeň, smrk, maliník, bříza, třešeň, osika, kaštan, citroník, borovice, cedr, lípa atd.)
- Kluci, skvělí kluci.
Řekněte nám, bez čeho stromy a lesy nemohou existovat?
(odpovědi dětí: bez světla, vzduchu, tepla, půdy, vlhka).
Chlapi, když v lese rostou jen smrky, borovice a cedry, jak můžete nazvat takový les jedním slovem?
(jehličnatý).
Právo.
A pokud je v lese nejvíce bříz, jeřabin, osik a topolů, jak takový les nazýváme?
(listová).
Jak se bude jmenovat les, ve kterém jsou jehličnaté i listnaté stromy?
(smíšený).
Navrhuji vytvořit panel smíšeného lesa, abyste neurazili ani listnaté, ani jehličnaté stromy.
Děti jdou ke stolům, na které jsou předem připraveny siluety různých stromů, a nalepují je a vytvářejí panel smíšeného lesa.
Čtu čtyřverší
Kdo chrání lesní svět,
Ten, kdo neláme větve
Ten, kdo nevyplaší ptáka,
Muchomůrka nesrazí dolů,
A oheň se nezapálí,
Kdo je vždy, vždy v lese. Respektuje ticho!
Výborně kluci!
Kluci, řekněte mi, kde jsme byli?
(V lese).
Myslíte si, že jsme přišli na to, proč všichni obyvatelé planety Země potřebují lesy?
Pojďte, kluci, pošleme náš panel malým dětem, aby mohly obdivovat krásy přírody.
Reference.
- Velká kniha hádanek / Sestavili E. Nefedová, O. Uzorová. – M.: „Planet of Childhood“, LLC „Nakladatelství Astrel“: LLC „Nakladatelství AST“, 2001. – 816 s.: 32.
- Vakhrushev A.A., Kochemasova E.E., Akimova Yu.A., Belova I.K. Ahoj světe! Svět kolem nás pro předškoláky. Metodická doporučení pro vychovatele, učitele a rodiče - M.: "BALASS", 2003. - 304 s.
- Kovalko V.I. ABC tělesné výchovy pro předškoláky: Praktický rozvoj tělesných cvičení, herních cvičení, gymnastických komplexů a her v přírodě (střední, střední, přípravné skupiny). – M.: VAKO, 2005. – 176 s. – (Předškoláci: učíme, rozvíjíme, vychováváme).
Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.
Proč je výhodné publikovat u nás?
Schválil jsem
Vedoucí MBDOU
"Školka č. 5"
I.N
"_____"_______2017
Abstrakt vzdělávacích aktivit o kognitivním rozvoji ve skupině seniorů na téma „Podzim“ s využitím osobnostně orientovaných, herních, zdravotně nezávadných, informačních a komunikačních technologií.
Vymyšlené
vychovateljásq kategorie
Ternovskaya O.A.
Abdulino, 2017
Softwarové úkoly:
Vzdělávací:
objasnit a rozšířit znalosti dětí o podzimním období;
aktivovat slovní zásobu dětí k tématu lekce;
zlepšit schopnost pozorně naslouchat a odpovídat na otázky;
vytvořit u dětí zobecněnou představu o lese a stromech na podzim.
upevnit znalosti dětí o hlavních znameních podzimu, barvě a tvaru. Naučte se vybírat listy pro strom podle barvy. Rozvíjet pozornost, myšlení, jemnou motoriku.
Vzdělávací:
rozvíjet kognitivní zájem, pozornost a paměť dětí;
rozvíjet zájem o plnění úkolů.
rozvíjet kulturu verbální komunikace mezi dětmi navzájem a učitelem.
Vzdělávací:
vychovávat děti k respektu k přírodě;
vytváří emocionální pohodlí a psychickou bezpečnost.
Přípravné práce:
čtení básní o podzimu, prohlížení ilustrací, práce s přírodním kalendářem, hádání hádanek, prohlížení podzimního listí, aktivní a didaktické hry na toto téma.
Zařízení:
Obálky s dopisem a úkoly od Zlé čarodějnice,
obruče pro "hrboly",
kartonové listy na cestu, listy různých barev pro hru „List, leť ke mně“, obrázky do přírodního kalendáře, deštník, šablony, nitě, lepidlo, štětce, tužky, košík jablek, balónky, prezentace, hudba.
Průběh přímých vzdělávacích aktivit:
Úvodní část
Děti s učitelem vstupují do skupiny a vítají hosty.
Hlavní část
vychovatel: Děti, podívejte se, co jsem vám přinesl. Cestou do školky jsem sbírala tyto krásné listy. A jeden z nich mi vyprávěl svůj příběh. Poslouchejte ji.
"Jsem malý pozlacený list." Vánek se vesele pohupuje a zdá se, že mě zve s sebou. A tak se odtrhávám od větve, letím vysoko, vysoko... jak je dobré kroužit nad zemí. A když jsem unavený, jdu si odpočinout na zem.“
vychovatel: Děti, na jaké roční období nás tento list zve?
Děti:
Podzim.
vychovatel:
Ano, kluci, je to tak, podzime.
Chlapi, podívejte se na obálku nalepenou na kusu papíru. Podívejme se, co je v obálce? (otevře obálku, zvuk otevírání dveří, je slyšet magie).
Nahraný hlas:
Jsem zlá a mocná čarodějnice.
Teď shromáždím mraky,
Všechno podzimní listí
Vezmu to s sebou!
Nechcete podzim, děti?
Takže by neměla být na světě!
Hned bude zima!
Chlad, led a sníh - tma!
vychovatel
:
Ach, lidi, to jsou triky zlé čarodějnice. co bychom měli dělat? Opravdu přijde zima hned po létě? Nebudeme obdivovat barevné listí, neuděláme si zásoby na zimu?
Nahraný hlas:
Abyste pomohli osvobodit podzim, musíte splnit všechny mé úkoly. No, jste připraveni?
Děti:
Ano!
vychovatel:
Otevře nalezenou obálku: První úkol, kterým musíte projítpodzimní listí a nezabloudí. No, jste připraveni? Tak jdeme. (Kluci jdou podél podzimního listí rozloženého jako had na podlaze).
Tak a jsme tady. Podívejte se před námi na Kalendář přírody.
Vyplňme kalendář přírody.
1. Řekněte mi prosím, jaké je teď roční období? (Podzim).
2. Jaké znáš podzimní měsíce? (září, říjen, listopad).
Na stole jsou obrázky, vložte je do kalendáře. Pozor, na stole jsou obrázky, které s podzimem nesouvisí.
vychovatel:
Dobrá práce! Úkol jsme splnili!
Nahraný hlas: Druhý úkol leží v obálce, na které je nakreslen stěhovavý pták (Děti hledají obálku s vlaštovkou.)
vychovatel:
Kluci, bažina nám zablokovala cestu, ale vy a já se nebojíme potíží? co budeme dělat?
Děti:
Jdeme dál.
vychovatel:
Kluci, musíme skákat z humna na humno a neklopýtat, jinak skončíte v bažině, pozor.(Skáčou přes hrboly).
vychovatel:
Jak chytrý jsi byl při překonávání této překážky. Zde je další úkol, pozorně poslouchejte:Představte si, že jste podzimní listí, vyberte libovolný list z košíku a určete, ze kterého stromu pochází.
Hra "Leaf letí ke mně"
(děti se točí na hudbu, zatímco učitelNeřeknenapříklad: „přileť ke mně javorový list“
vychovatel : Jste skvělí a tento úkol jste úspěšně dokončili. Doporučuji, abyste se nenudili a trochu si pohráli s legračními houbami.
Tanec "Mukhamora"
vychovatel:
Pokračujme v plnění úkolů od Zlé čarodějnice.
vychovatel: Tajemství
Vezmete to do rukou - a nebojíte se deště!
Déšť přejde - odložíš to!
A můžete chodit na slunci.
Pokud je obzor čistý, co bychom měli nechat doma?
(Deštník)
Máme tak krásnou odpověď.
Tento deštník je nejen krásný, ale i kouzelný, kdo se pod něj postaví a zatočí s ním, hned si vzpomene na nějaký podzimní znak nebo básničku. (Učitel stojí pod deštníkem a říká: "Na podzim často mrholí.")
Děti, pokud si to přejí, stojí pod deštníkem a pamatují si znamení podzimu a recitují básně.
vychovatel: Jak jste chytří a splnili jste tento úkol, zbývá už jen velmi málo a my vysvobodíme Podzim ze zajetí Zlé čarodějnice.
vychovatel : A teď je čas, abychom si my děti hráli.
Motorový trénink „Jedeme do podzimního lesa“
Jdeme do podzimního lesa. - pochodování na místě
A les je plný zázraků! - roztáhneme ruce do stran, "jsme překvapeni"
Včera v lese pršelo - protřepejte dlaněmi obou rukou
To je velmi dobré. - tleskejme rukama
Budeme hledat houby – přiložíme si dlaň k čelu, podíváme se nejprve jedním směrem, pak druhým
A sbírejte to do košíku. - spojte ruce před sebou do „koše“
Zde hřib sedí a u každého jména houby ohýbá jeden prst na obou rukou současně
Na pařezu - medové houby,
A v mechu jsou lišky,
Přátelské sestry. - provádějte vábivé pohyby rukama
"Hřib, mléčná houba," vyhrožují ukazováčkem pravé ruky
Vlez do krabice! - posaďte se, obejmite se rukama
No a ty, muchomůrka, postav se, rozpaž ruce do stran
Ozdobte podzimní les!
vychovatel:
Výborně, všechny úkoly jsi zvládl tak obratně
Praktická část:
vychovatel:
Splnili jsme všechny úkoly Zlého lupiče, ale z nějakého důvodu nespěchá osvobodit našeho zajatce, tak se podívejme, je tu od něj další poznámka. Pojďme si to přečíst. Co je v něm napsáno (učitel vyjme poznámku a přečte):
"Osvobodím tvůj podzim, když mi dáš krásné dárky."
vychovatel
:
No kluci, splňme přání naší Zlé čarodějnice.Děti sedí u stolů.
Vychovatel. Vezmeme šablonu stromu, položíme ji na list papíru a obkreslíme ji podél obrysu. Odstraňujeme šablony. Dřevo hojně potřete lepidlem, aniž byste překročili obrys. Posypeme nitěmi po celém povrchu stromku. Stiskněte dlaní, aby nitě dobře držely. (Děti plní úkol za hudebního doprovodu)
vychovatel: No, podívejte se na obrázky, které jsme dostali, předáváme je zlé čarodějnici.
Zní melodie rozčarovaného podzimu.
vychovatel: Čarodějnice dodržela svůj slib a osvobodila náš podzim.
Podívejte se z okna, jak krásně se listí ve větru hýbe, tohle je podzim, který nám děkuje, že jsme ji vysvobodili. Zamávejme jí.
(Zatímco se děti dívají z okna, ve skupině se objeví balónky a košík jablek.)
vychovatel: Kluci, podzim vám poslal dárky.
Závěrečná část
vychovatel: Kluci, vzpomeňte si, co jsme dnes dělali. (Odpovědi dětí)
Dnes jsme si připomněli, jaký je podzim. Splnili jsme všechny úkoly Zlé čarodějnice a vytvořili velmi krásné obrázky podzimu. Dnes jsme se ukázali jako opravdoví odborníci na přírodu!
Děti se loučí s hosty a opouštějí skupinu.
Abstrakt GCD o kognitivním vývoji ve skupině seniorů na téma "Seznámení s vlastnostmi dřeva"
Autor: Podnozova Tamara Ivanovna, učitelka MŠ MBDOU č. 9 "Romashka", město Semjonov.
Popis materiálu: Nabízím vám souhrn přímých vzdělávacích aktivit pro děti starší skupiny (5-6 let) na téma „Seznamování s vlastnostmi dřeva“.
Tento materiál bude užitečný pro učitele starších skupin. Tato aktivita pomůže dětem jednoduchým a přístupným způsobem poznat vlastnosti a využití dřeva.
Cíl: Seznamte děti s vlastnostmi dřeva, dále se seznamujte s tím, jak člověk dřevo využívá.
úkoly:
1. Rozšiřte u dětí chápání dřeva, jeho kvalit a vlastností.
2.Rozvíjet výzkumné dovednosti.
3. Zlepšit schopnost pozorování, zvýrazňovat podobnosti a rozdíly předmětů.
Prostředek:
1. Krabice senzací
2. Dřevěné bloky
3. Kousky plastelíny
4. Řezy dřeva
5. Kladiva
6. Oblázky
7.Zápalková krabička se zápalkami
8.Obrázky - pomohly brýle
Metody:
1. Hra „Box of Feelings“
2.Otázky
3. Hádanka o stromu
4. Výzkumná činnost
5.Reflexe 1.Motivace
vychovatel: - Ahoj lidi! Já, profesor Všeznajkin. Bylo mi řečeno, že ve školce Romashka jsou velmi zvídavé, chytré, chytré děti, a proto vás chci pozvat do laboratoře. Víte, co dělají v laboratoři?
Děti: - Provádějí experimenty v laboratoři, studují různé předměty a jejich vlastnosti.
vychovatel:- Správně. A co budeme studovat dnes, to nám pomůže zjistit krabička senzací. Nyní jeden z vás ucítí předmět ve schránce pocitů, ale neřekne nám to, i když ho poznáváte. Pokusíme se sami hádat kladením otázek.
(Zvolí vedoucího – dítě, pokud dítě nezvládne, iniciativu přebírá učitel).
otázky:
- Je to živé nebo neživé?
- Je to jedlé nebo ne?
- Studená nebo teplá?
- Těžký nebo lehký?
- Je tento předmět hladký nebo drsný?
vychovatel:- Děti, uhodli jste, co je v krabici senzací?
Děti: - Ano
vychovatel:- Pozorně poslouchejte hádanku, myslím, že vám určitě pomůže uhodnout, co je v krabici senzací.
„Je jaro a léto
Viděli jsme oblečené
A na podzim z chudinky
Všechny košile byly stržené."
Děti: - Toto je strom.
vychovatel:- Jak jste uhodli, že se jedná o strom, jaké řádky z básně vám pomohly to pochopit.
Děti: - Na jaře a v létě se stromy oblékají do listí a na podzim listí opadá a stojí holá.
vychovatel:- A teď vám navrhuji jít do laboratoře, kde budeme studovat vlastnosti... Koho?
Děti: - Stromy.
vychovatel:- Kluci, jak zjistíte, jak starý je strom? Podívejte se na řezy stromů, co tam vidíte?
Děti: - Na řezech pily jsou kroužky.
vychovatel:- Pokud spočítáme tyto letokruhy, zjistíme, jak je strom starý. Spočítejte letokruhy na vašich řezech pilou a zjistíte, jak je tento strom starý.
(Děti počítají kroužky na řezech pilou)
Pedagog: - Hero, kolik kroužků máš na řezu?
Hera: - Sedm prstenů.
vychovatel:- Takže strom je starý sedm let.
- Kluci, myslíte si, že je strom tvrdý nebo měkký? Abyste to zjistili, navrhuji porovnat dřevo a plastelínu. Do jedné ruky vezměte dřevěný špalek a do druhé plastelínu. Pevně sevřete obě ruce – pevně. Otevřete dlaně a podívejte se, co se stalo.
Děti: - Plastelína změnila tvar, ale blok ne.
vychovatel:- Proč si myslíš, že plastelína změnila tvar, ale blok ne?
Děti: - Protože plastelína je měkká a dřevěný blok tvrdý.
vychovatel:- Kluci, zjistili jsme jednu vlastnost dřeva - je pevné. Nyní otestujeme strom na sílu. Jak to můžeme zkontrolovat? Možná vám nějaký předmět řekne, jak otestovat pevnost dřeva?
Děti: - Je třeba tlouct kladivem do dřeva (tloukají kladivem do dřevěného špalku).
vychovatel:- Co se stalo se stromem?
Děti: - Strom zůstal nezraněný.
vychovatel:- Jaký závěr lze vyvodit?
Děti: - Strom je odolný.
vychovatel:- A teď vás zvu ke hře.
Lekce tělesné výchovy „Stromy“
Na poli vyrostly stromy.
Je dobré růst ve svobodě! (protažení – paže do stran)
Všichni se snaží
Směřování k nebi, ke slunci. (natáhne ruce nahoru)
Foukal veselý vítr
Větve se okamžitě zakymácely, (děti mávají rukama)
Dokonce i tlusté kmeny
Sklonili se k zemi. (Nakloní se dopředu)
Vpravo - vlevo, tam a zpět -
Takto vítr ohýbá stromy (naklání se doleva a doprava, tam a zpět)
Obrací je, obrací je.
Kdy bude odpočinek? (rotace trupu)
Vítr utichl. Měsíc vyšel
Bylo ticho. (Děti sedí u stolů)
vychovatel:- Chlapi, co se stane s dřevěným špalkem a hřebíkem, když je hodíme do vody? Chcete zkontrolovat? Poté spusťte hřebík a blok do nádoby s vodou. Co se stalo?
Děti: - Hřebík se potopil, ale dřevěný špalek ne.
vychovatel:- Proč myslíš?
Děti: - Protože hřebík je těžký, ale špalek dřeva je lehký.
vychovatel:- Kluci, kolik z vás ví, z čeho jsou zápalky?
Děti: - Zápalky jsou dřevěné.
vychovatel:- Co se stane se zápalkou, když ji zapálím?
Děti: - Zápalka bude hořet.
(Učitel zapálí zápalku, děti se dívají, jak hoří)
vychovatel:- Vy a já jsme se naučili ještě jednu vlastnost dřeva - může hořet.
- Kluci, víte, kde lidé používají dřevo?
Děti: - Staví domy ze dřeva, vyrábí nábytek, zápalky, papír, lodě.
vychovatel: - Už dávno si lidé všimli, že dřevo je odolné a začali ze dřeva stavět domy a domácí potřeby - stoly, židle, skříně. Protože dřevo je lehké a netopí se, lidé začali vyrábět lodě ze dřeva. Zpracováním dřeva se z něj lidé naučili vyrábět papír.
Odraz.
vychovatel:- A teď, kluci, navrhuji, abyste si ještě jednou zapamatovali a pojmenovali vlastnosti dřeva a obrázky vám s tím pomohou. Takže stromeček...
Děti: - Tvrdé, odolné, lehké, popáleniny.
vychovatel:- Staví z toho...
Děti: - Domy, nábytek, lodě, čluny.
vychovatel:- Výborně, kluci. Myslím, že jste se dnes dozvěděli mnoho o vlastnostech dřeva, kde se používá a co se z něj vyrábí. A budu rád, když se o své poznatky podělíte se svými sestrami a bratry, maminkami a tatínky.