Poznámky uzlů (Přípravná skupina pro školu) „Odborníci na přírodu“. Vypracoval: učitel. Přímá vzdělávací činnost s dětmi přípravné skupiny "Co víme o lese?"
Poznámky k lekci.
Téma: Lesní ekosystém. Lesní podlahy
(přípravná skupina).
Téma: Lesní ekosystém.
Lesní podlahy.
Cíl:
Předávat dětem, že les je naše bohatství.
Aktivujte znalosti dětí, naučte je využívat je v životě.
Udělat si představu o tom, jak důležité je zachovat les pro budoucnost.
úkoly:
Vzdělávací:
Naučte děti chápat, že les je naše bohatství.
Objasnit a rozšířit představy dětí o lese jako o vícepatrové a vícepatrové budově, kde všechny rostliny zaujímají určitý ekologická nika a úzce spolu souvisí. Zmizení jakéhokoli odkazu vede ke smrti ostatních odkazů. Učit děti navazovat vztahy mezi rostlinami a zvířaty lesa, rozvíjet logické myšlení.
Přiblížit dětem dřevo jako materiál, profese lidí v dřevozpracujícím průmyslu a výrobky ze dřeva.
Naučit se dodržovat pravidla chování v lese, pochopit důsledky ekologicky negramotného chování (rozdělávání ohňů, ničení stromů, sběr rostlin)
Vzdělávací:
Rozvíjet zájem o původní příroda, touha dozvědět se více o rysech vašeho regionu, o přírodní rozmanitost zemí.
Tvar opatrný postoj k přírodě, stimulovat touhu chránit ji před zničením a v případě potřeby ji obnovit.
Vzdělávací
Pěstovat šetrný přístup k lesní vegetaci a jejím obyvatelé lesa.
Pěstovat citovou vnímavost, schopnost vidět a chápat krásu přírody, utvářet estetické cítění.
Průběh lekce:
Kluci, dnes vás zvu neobvyklá cesta. Zavři oči a představ si, že ty a já se ocitneme v lese.
Otevřete oči. Podívejte - jsme v lese! Ptáci zpívají, stromy šustí listím.
Ahoj les, hustý les,
Plná pohádek a zázraků.
Co děláš hluk?
V temné, bouřlivé noci?
Za úsvitu nám šeptáš,
Vše pokryto rosou, jako stříbro.
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře? Jaký pták?
Otevřete vše, neschovávejte se:
Vidíte – jsme svoji!
(Pogorelovský).
Náš les je dobrý v létě i v zimě, na jaře i na podzim! Vedle osiky je bříza, vedle smrku osika. V lesích našeho kraje rostou lípy, duby, javory. V našem lese je mnoho různých keřů, bylin a květin.
Model "Les - vícepodlažní budova».
Podívej co vysoký strom. Poznal jsi ho?
Přesně tak, je to borovice. Borovice rostou štíhlé a vysoké.
Jaké další vysoké stromy jsou v lese? (Eli).
V lese je mnoho stromů.
V lese rostou malé stromy. Například lípa, javor. Pomoc.
Děti volají: jeřáb, třešeň ptačí, osika, olše.
Mezi stromy rostou keře. Jak se liší keř od stromu? (keř bývá nižší než strom, nemá kmen, větve vyrůstají z kořene)
Který lesní keře víš? (jalovec, šípky, maliny, rybíz atd.)
Co roste pod keři? (Tráva, květiny, mech, houby.)
Kluci, takhle jsme pojmenovali lesní rostliny. Všechny rostliny tvoří patra lesa. Podívejte se na obrázek - vlevo je patrová budova a vpravo les, také rozdělený na patra. Spočítejme, kolik pater je v lese. Nejvyšší patro - páté - je ve starém lese: jsou to vrcholky borovic, smrků, mohutných dubů (zobrazeno na obrázku).
Čtvrté patro - koruny nižších stromů: javory, břízy, osiky, jeřáby.
Třetí jsou keře a mladé stromky. Toto patro má zvláštní název:
podrost. Opakuji: pod lesem.
A dvě spodní patra – druhé a první – tvoří byliny, květiny a mechy.
Každý lesní dům má něco jako sklep. Skrývají se zde kořeny zelených obyvatel lesa.
Stejně jako ve skutečném domě má i lesní dům byty a každý byt má své obyvatele. Pojďme osídlit náš lesní dům.
Které zvíře dáme do sklepa? Kdo žije pod zemí? (krtek, myš (a vložte jejich obrázky do slotů ve schématu).)
Víte, které lesní zvíře je největší? Hádejte o něm hádanku:
Hrbatý, dlouhonohý
Obr s větvemi rohatými,
Žere trávu, výhonky keřů,
Je těžké s ním závodit v běhu,
Pokud se s něčím takovým setkáte,
Vědět to. (los) .
Jaké zvíře je v našem lese nejdravější? (Vlk)
Který z nich je nejzáludnější? (Liška) .
Kdo je nejrychlejší? (Zajíc) .
Blízko dubu, s ostrým čenichem
Pilně kopal půdu.
Zřejmě hledal žaludy.
Nevystrašil jsem ho
Můj Polkan mě taky nevyděsil,
Byl velmi impozantní. SZO?
Přesně tak, je to kanec. Vlk, liška, zajíc, los a divoká prasata žijí ve spodním patře lesa. proč myslíš? (neumí lézt na stromy, najdou potravu na zemi a vytvoří si domov.)
Jaká další zvířata žijí na tomto patře?
Děti pojmenovávají a umísťují své obrázky do schématu: žáby, ježci, ještěrky atd.
Chlapi, věděli jste, že většina lesních pěvců také žije dál l. patro. Hnízdí si na větvích keřů a malých stromů. A hnízda datlů, 40, jsou o něco vyšší.
Které lesní zvíře obývá střední patro? (kuny, sovy, výr).
Tato zvířata žijí v dutinách starých stromů. Svou kořist hledají shora.
V našich lesích žijí i veverky. Myslíte si, že mají hnízda vyšší nebo nižší než kuna?
Přesně tak, vyšší, protože veverka je menší a lehčí než kuna, může se pohybovat po tenkých větvích, které kuna neunese.
Kdo další bydlí v horních patrech? (Jsou to motýli, brouci, lesní vosy a včely, komáři
V lese je jich mnoho různého hmyzu. Ale to je příběh, o kterém nám Dunno vypráví ve svém dopise. Poslouchat.
Čtu logický problém:
„Ahoj, chlapi! Stalo se mi neobvyklý příběh. Opravdu miluji procházky v lese. Ale tady je problém: v lese je tolik různých brouků, komárů a mravenců. A létají, plazí se a bzučí vám v uchu. Není z nich žádný užitek - pouze škoda! Jdete po cestě a sedí tam žába, nebo ještě hůř ropucha. Jak nechutné! Proč jsou v lese? A co motýli? Létají celý den! K čemu jsou? A co mravenci? Prostě koušou? A co červi? Nebudete chápat, kde je jejich ocas a kde je jejich hlava. A obecně, co dělají v podzemí? Pravděpodobně jsou vyžírané kořeny stromů. Unavený ze všech. Jednou jsem přišel do lesa a křičel jsem: „Všichni, vypadněte z lesa. Nechci tě vidět! " Odešli. V lese bylo dobře: nikdo nelétal, nikdo neskákal, nikdo nebzučel. Teprve teď listí na stromech zežloutlo, květiny přestaly kvést, ptáčci odletěli, zvířata utekla. nechápu proč. Možná mi pomůžete přijít na to? »
Chlapi, proč se ty potíže staly v lese? Děti se vyjadřují.
To je pravda, všechno v lese je propojené: brouci jsou pryč, komáři jsou pryč, ptáci odletěli a ptáci jsou pryč - housenky se zjevně a neviditelně přemnožily, ohlodaly listí a trávu, les vyschl. Ty a já napíšeme dopis Dunnovi a vysvětlíme mu, co má dělat.
Tělesná výchova minuta
Na poli vyrostly stromy
Je dobré růst ve svobodě!
Všichni se snaží
Směřování k nebi, ke slunci.
Foukal veselý vítr
Větve se okamžitě začaly houpat.
Dokonce i tlusté kmeny
Sklonili se k zemi.
Vpravo - vlevo, zpět - vpřed
Takhle vítr ohýbá stromy.
Otáčí je a otáčí
Kdy bude odpočinek?
Vítr utichl. Měsíc vyšel.
Bylo ticho. Ruce vzhůru.
Ruce do stran.
Protáhneme se nahoru a zvedneme ruce.
Kýváme rukama ze strany na stranu.
Nakloňte se celým tělem.
Rotace trupu.
Pojďme si kluci připomenout pravidla chování v lese:
Děti si pamatují přísloví a rčení o lese:
Háje a lesy jsou krásou celého světa.
Projděte se lesem - dávejte si pozor na krok.
Les není škola, ale učí každého.
Les a voda jsou bratr a sestra.
Keře byly pokáceny - sbohem ptáčkům.
Les není vysoký, ale poskytuje ochranu před horkem.
Lidé obdivují krásu lesa. Musíme se starat o přírodu a její bohatství, ale také musíme zastavit ostatní, ty, kteří se k přírodě chovají jako konzumenti, a nestarají se o ni.
Chlapi, pamatujte si tato slova: "Les je bohatství a krása, starejte se o své lesy."
Děti říkají jednu větu z básně E. Karganové:
Chceme, aby ptáci zpívali
Aby byl kolem lesa hluk,
Aby byla obloha modrá,
Aby se řeka změnila na stříbrnou,
Aby motýl dováděl
A na bobulích byla rosa!
Chceme, aby slunce hřálo
A bříza se zazelenala,
A pod stromem žil legrační pichlavý ježek,
Aby veverka skočila,
Aby se duha třpytila,
Ať v létě vesele prší!
Sbohem leso!
Hustý les, sbohem!
Porostete k radosti lidí!
Budeme s tebou přátelé,
Dobrý les, mocný les,
Plno pohádek a zázraků!
Abstraktní
třídy o přírodním prostředí a environmentální výchova v přípravné skupině:
"Patra lesa"
Obsah programu: Objasnit a rozšířit porozumění dětem adaptacím zvířat různé třídy na zimní životní podmínky. Poskytněte znalosti, že zvířata mohou přežít pouze tehdy, pokud se přizpůsobí drsným zimním podmínkám.
Naučte se vytvářet spojení mezi vlastnostmi a podmínkami prostředí. Pěstujte lásku ke zvířatům a touhu pomáhat lesním obyvatelům v zimě. Zlepšit dětskou řeč, rozvíjet představivost, kreativní představivost, komunikativní komunikace.
Metodická podpora: Obraz „Patra lesa“, soubor ilustrací o zvířatech, obruč, masky a čepice pro hru a soubor pohlednic se zvířátky. Předchozí dílo: Přečtěte si příběhy V. Bianchiho „In zimní les", T.A. Shorygina „Jaká zvířata jsou v lese? ! četli jsme pohádky o zvířatech, dívali se na ilustrace S. Radkeviche „Setkání se zvířaty“, ptali jsme se hádanek o zvířatech, učili se poezii a kreslili zvířata.
Průběh lekce: Čtu dětem báseň I. Surikova „Zima“
Bílý nadýchaný sníh
Otáčení ve vzduchu
A zem je tichá
Padá dolů.
A ráno sníh
Pole zbělalo
Jako závoj
Všechno ho obléklo.
Temný les s kloboukem
Zakryté divně
A usnul pod ní
silný, nezastavitelný.
Kluci, o jakém ročním období si myslíte, že je tato báseň? O (zima)
To je pravda chlapi o zimě.
Kde se podle vás v zimě nejlépe dýchá? Kde vůni stromů a ticho prolomí jen klepání datla nebo křupání větviček (V lese, na venkově, za městem, na vesnici).
Přesně tak chlapi, v zimě se nejlépe dýchá v lese. Stromy odpočívají pod sněhovými čepicemi, zem je pokryta bílou přikrývkou. Mrazivý a tichý v zimním lese.
Co podle vás dělají zvířata v tomto ročním období? (sedí v dírách, spí).
Ano kluci, říkáte všechno správně. Ukazuje se ale, že mnoho zvířat v zimě nespí, jsou aktivní po celý rok. A teď vás zvu, abyste se projeli kouzelným výtahem zimními patry lesa a uvidíme, jak lesní zvířátka tráví zimní dny. Zvířata, která potkáme, jsou savci.
Proč jim chlapi říkají savci? (pijí mléko, matka krmí mlékem). Správně se jim říká savci, protože matka krmí mláďata mlékem.
Zmáčkneme tlačítko – a je tu první patro naší cesty – podzemí. Proč se tomu říká underground? (protože žijí pod zemí) Jedno zvíře žije pod zemí celý rok. Nyní nám Vadim položí hádanku
"Udělal jsem díru, vykopal jsem díru,
svítí slunce a on ani neví."
Přesně tak chlapi, je to krtek. Krtek žije pod zemí po celý rok. V lese je spousta děr, které vyhrabali krtci. Tělo krtka je speciálně přizpůsobeno životu v norách a hrabání. Krtek ryje půdu silnými předními tlapami, které jsou kratší než zadní tlapy, ale se silnými drápy.
Krtečkovy oči jsou nedostatečně vyvinuté, tzn. velmi, velmi malé, takže krtek skoro nic nevidí. Představte si, chlapi, oči krtka mají velikost hlavy zápalky. Ale čich je dobře vyvinutý - to je čich, proto je tlama prodloužená do malého proboscis. Krtci vyhrabávají díry dlouhé několik set metrů. V norách i v podzemí hledají larvy červů a živí se jimi. Otvory jsou udělané velmi dlouhé, od naší zahrady až po školu č. 17. Nyní Sonyo, řekni mi svou hádanku.
"On sám je kulatý, ne koule,
Není vidět tlama, ale skus
Nemůžeš to vzít holou rukou,
A tomu se říká... (Ježek).
Teď, lidi, uděláme další zastávku. Náš výtah zastavil ve 2. patře. Jsme na návštěvě u ježka.
Kluci, co myslíte, že dělá ježek v zimě? (spí, plazí se). Ježek zimuje v noře, leze do ní pozdní podzim. Stočí se do klubíčka a ukládá se k zimnímu spánku. Ježek má velmi nízkou tělesnou teplotu, dýchá jen zřídka, srdce pracuje slabě a pomalu, a proto nepotřebuje jíst. Ježek má také malé oči a velmi dobře vyvinutý čich. Jeho tělo je pokryto jehličím a vědecky se správně nazývá upravený vlas.
V dalším patře naší cesty žijí další zvířata. Zhenyo, zeptej se své hádanky:
„Co je to za lesní zvíře?
Stál jako sloup pod borovicí?
A stojí mezi trávou -
Uši jsou větší než hlava“ (zajíc)
Nyní si poslechněte další hádanku:
"Lstivý cheat, červená hlava,
Načechraný ocas - krása
A její jméno je... (liška)
Nyní si poslechněme Genovu hádanku:
Komu je v zimě zima
Chodit naštvaný a hladový? (Vlk)
Liška a vlk jsou dravci. Proč se jim tak říká? (Zlá, dravá zvířata jedí jiná zvířata.)
Ano, jsou draví, protože nežijí v blízkosti lidí, loví jiná zvířata, živí se velký úlovek a mají velmi velké špičáky a velké zuby ve tvaru pily. Co nám můžeš říct o vlkovi? Vlci jsou zvířata s vysokýma nohama a tělem pokrytým teplou srstí. Mohou hledat kořist sledováním jejích stop a pronásledovat ji po dlouhou dobu. Jeden vlk váží 60-80 kg. „To jsou asi čtyři děti, které stojí na váze, tolik váží 1 vlk. Vlci žijí a loví ve smečkách. Ve smečce je 5-12 vlků. Vlci mohou lovit velká zvířata (losi, divočáci). Vlk má velmi dobrý čich. Vlci žijí v doupěti. Liška je podobná vlku, je to také dravec. Lišky ale nežijí ve smečce, ale samy. Mají velmi dobrý zrak a vůně. Srst lišky je velmi hustá a nadýchaná. Liška může spát přímo ve sněhu, aniž by umrzla, lišky žijí v dírách. (Kluci, pojďme se uvolnit a dělat hudební přestávka, hra "Lovec a liška").
A teď kluci, pojďme se bavit o zajících.
Co myslíte, zimují zajíci? Zajíci nežijí v norách, ale na odlehlých místech. Může to být křoví nebo mrtvé dřevo. Zajíci hryzající savce. Nemají žádné tesáky, ale velmi velké přední zuby - řezáky. Neotupí ani z velmi tvrdé potravy. To je důvod, proč mohou ohlodávat kůru ze stromů. Zajíc má nadýchanou srst. Šedá v létě, bílá v zimě - neviditelná ve sněhu -
Nyní si poslechněme Káťinu hádanku:
Z větve na větev,
rychlý jako míč
Lesem cválá zrzavý cirkusák.
Takže za letu vybral kužel,
Skočil na kmen a vběhl do prohlubně. (Veverka)
Pojďme do posledního patra naší cesty do dolíku veverky. Co nám můžete říct o proteinech?
Veverka je hlodavec, její přední zuby jsou vyvinuty jako zajíc.
Tělo veverky je zakryté krásná vlna, která se na slunci krásně třpytí. Veverka má velký chlupatý ocas, který jí pomáhá v pohybu. Veverka si vždy dělá zásoby na zimu (ořechy, houby, lesní plody, pupeny stromů).
D/hra „Čí ocas, toho hlava“
Takže kluci, naše cesta po patrech zimního lesa skončila. A připravil jsem si pro vás další hru: „Uhaste zvíře“.
Dnes jsme navštívili zimní les a seznámili se s životem různých zvířat. Sečteno a podtrženo.
Stáhnout:
Náhled:
Abstraktní
třídy o přírodním prostředí a environmentální výchově v přípravné skupině:
"Patra lesa"
Obsah programu: Objasnit a rozšířit dětské chápání adaptace zvířat různých tříd na zimní životní podmínky. Poskytněte znalosti, že zvířata mohou přežít pouze tehdy, pokud se přizpůsobí drsným zimním podmínkám.
Naučte se vytvářet spojení mezi vlastnostmi a podmínkami prostředí. Pěstujte lásku ke zvířatům a touhu pomáhat lesním obyvatelům v zimě. Zlepšujte dětskou řeč, rozvíjejte představivost, kreativní představivost a komunikaci.
Metodická podpora:Obraz „Patra lesa“, soubor ilustrací o zvířatech, obruč, masky a čepice pro hru a soubor pohlednic se zvířaty.Předchozí práce:Četli jsme příběhy V. Bianchiho „V zimním lese“, T.A. Shorygina „Jaká zvířata jsou v lese? ! četli jsme pohádky o zvířatech, dívali se na ilustrace S. Radkeviche „Setkání se zvířaty“, ptali jsme se hádanek o zvířatech, učili se poezii a kreslili zvířata.
Průběh lekce : Četl jsem dětem báseň I. Surikova „Zima“.
Bílý nadýchaný sníh
Otáčení ve vzduchu
A zem je tichá
Padá dolů.
A ráno sníh
Pole zbělalo
Jako závoj
Všechno ho obléklo.
Temný les s kloboukem
Zakryté divně
A usnul pod ní
silný, nezastavitelný.
Kluci, o jakém ročním období si myslíte, že je tato báseň? O (zima)
To je pravda chlapi o zimě.
Kde se podle vás v zimě nejlépe dýchá? Kde vůni stromů a ticho prolomí jen klepání datla nebo křupání větviček (V lese, na venkově, za městem, na vesnici).
Přesně tak chlapi, v zimě se nejlépe dýchá v lese. Stromy odpočívají pod sněhovými čepicemi, zem je pokryta bílou přikrývkou. Mrazivý a tichý v zimním lese.
Co podle vás dělají zvířata v tomto ročním období? (sedí v dírách, spí).
Ano kluci, říkáte všechno správně. Ukazuje se ale, že mnoho zvířat v zimě nespí, jsou aktivní po celý rok. A teď vás zvu, abyste se projeli kouzelným výtahem zimními patry lesa a uvidíme, jak lesní zvířátka tráví zimní dny. Zvířata, která potkáme, jsou savci.
Proč jim chlapi říkají savci? (pijí mléko, matka krmí mlékem). Správně se jim říká savci, protože matka krmí mláďata mlékem.
Zmáčkneme tlačítko – a je tu první patro naší cesty – podzemí. Proč se tomu říká underground? (protože žijí pod zemí) Jedno zvíře žije pod zemí celý rok. Nyní nám Vadim položí hádanku
"Udělal jsem díru, vykopal jsem díru,
svítí slunce a on ani neví."
Přesně tak chlapi, je to krtek. Krtek žije pod zemí po celý rok. V lese je spousta děr, které vyhrabali krtci. Tělo krtka je speciálně přizpůsobeno životu v norách a hrabání. Krtek ryje půdu silnými předními tlapami, které jsou kratší než zadní tlapy, ale se silnými drápy.
Krtečkovy oči jsou nedostatečně vyvinuté, tzn. velmi, velmi malé, takže krtek skoro nic nevidí. Představte si, chlapi, oči krtka mají velikost hlavy zápalky. Ale čich je dobře vyvinutý - to je čich, proto je tlama prodloužená do malého proboscis. Krtci vyhrabávají díry dlouhé několik set metrů. V norách i v podzemí hledají larvy červů a živí se jimi. Otvory jsou udělané velmi dlouhé, od naší zahrady až po školu č. 17. Nyní Sonyo, řekni mi svou hádanku.
"On sám je kulatý, ne koule,
Není vidět tlama, ale skus
Nemůžeš to vzít holou rukou,
A tomu se říká... (Ježek).
Teď, lidi, uděláme další zastávku. Náš výtah zastavil ve 2. patře. Jsme na návštěvě u ježka.
Kluci, co myslíte, že dělá ježek v zimě? (spí, plazí se). Ježek přezimuje v noře, vleze do ní pozdě na podzim. Stočí se do klubíčka a ukládá se k zimnímu spánku. Ježek má velmi nízkou tělesnou teplotu, dýchá jen zřídka, srdce pracuje slabě a pomalu, a proto nepotřebuje jíst. Ježek má také malé oči a velmi dobře vyvinutý čich. Jeho tělo je pokryto jehličím a vědecky se správně nazývá upravený vlas.
V dalším patře naší cesty žijí další zvířata. Zhenyo, zeptej se své hádanky:
„Co je to za lesní zvíře?
Stál jako sloup pod borovicí?
A stojí mezi trávou -
Uši jsou větší než hlava“ (zajíc)
Nyní si poslechněte další hádanku:
"Lstivý cheat, červená hlava,
Načechraný ocas - krása
A její jméno je... (liška)
Nyní si poslechněme Genovu hádanku:
Komu je v zimě zima
Chodit naštvaný a hladový? (Vlk)
Liška a vlk jsou dravci. Proč se jim tak říká? (Zlá, dravá zvířata jedí jiná zvířata.)
Ano, jsou draví, protože nežijí v blízkosti lidí, loví jiná zvířata, živí se velkou kořistí a mají velmi velké tesáky a velké zuby ve tvaru pily. Co nám můžeš říct o vlkovi? Vlci jsou zvířata s vysokýma nohama a tělem pokrytým teplou srstí. Mohou hledat kořist sledováním jejích stop a pronásledovat ji po dlouhou dobu. Jeden vlk váží 60-80 kg. „To jsou asi čtyři děti, které stojí na váze, tolik váží 1 vlk. Vlci žijí a loví ve smečkách. Ve smečce je 5-12 vlků. Vlci mohou lovit velká zvířata (losi, divočáci). Vlk má velmi dobrý čich. Vlci žijí v doupěti. Liška je podobná vlku, je to také dravec. Lišky ale nežijí ve smečce, ale samy. Mají velmi dobrý zrak a čich. Srst lišky je velmi hustá a nadýchaná. Liška může spát přímo ve sněhu, aniž by umrzla, lišky žijí v dírách. (chlapi, odpočineme si a dáme si hudební pauzu, hra "Lovec a liška").
A teď kluci, pojďme se bavit o zajících.
Co myslíte, zimují zajíci? Zajíci nežijí v norách, ale na odlehlých místech. Může to být křoví nebo mrtvé dřevo. Zajíci hryzající savce. Nemají žádné tesáky, ale velmi velké přední zuby - řezáky. Neotupí ani z velmi tvrdé potravy. To je důvod, proč mohou ohlodávat kůru ze stromů. Zajíc má nadýchanou srst. Šedá v létě, bílá v zimě - neviditelná ve sněhu -
Nyní si poslechněme Káťinu hádanku:
Z větve na větev,
rychlý jako míč
Lesem cválá zrzavý cirkusák.
Takže za letu vybral kužel,
Skočil na kmen a vběhl do prohlubně. (Veverka)
Pojďme do posledního patra naší cesty do dolíku veverky. Co nám můžete říct o proteinech?
Veverka je hlodavec, její přední zuby jsou vyvinuty jako zajíc.
Tělo veverky pokrývá nádherná srst, která se na slunci krásně třpytí. Veverka má velký chlupatý ocas, který jí pomáhá v pohybu. Veverka si vždy dělá zásoby na zimu (ořechy, houby, lesní plody, pupeny stromů).
D/hra „Čí ocas, toho hlava“
Takže kluci, naše cesta po patrech zimního lesa skončila. A připravil jsem si pro vás další hru: „Uhaste zvíře“.
Dnes jsme navštívili zimní les a seznámili se s životem různých zvířat. Sečteno a podtrženo.
Obrys environmentální studie
„Les je jako ekologický systém»
založené na integrovaném přístupu.
Téma lekce: "Les jako ekologický systém."
Věk předškoláků: přípravná skupina (6 – 7 let)
Cíl a cíle:
Vytvořte koncept „podlah lesa“;
Identifikovat vztahy mezi rostlinami a stanovištěm, výživou zvířat;
Rozvinout u dětí prvky environmentálního vědomí: "Potřebujeme jeden druhého na zemi."
Vybavení a materiály: hračky Lesovichka a Domovenka, obrazy – „Les“, „Smrkový les“, „ Sosnový Bor“, „Dubový háj“. Karty s čísly od 1 do 5. 5patrová budova. Modely stromů (dub, borovice, smrk, bříza, olše, osika), keřů (rododendron daurský, rybíz, šípek), drobné keře (brusinka). Byliny, houby, lišejníky. Zvířata - šelmy (medvěd, los, veverka, zajíc, liška, ježek). Ptáci (datel, kukačka, kříženec). Hmyz (brouk, slunéčko sedmitečné, motýl, vážka, housenka).
Modely: „Forest Floors“.
Jaké typy dětských aktivit se používají: zraková aktivita: „Lesní zvířata“, „Lesní stromy“, „Tam, kde rostou moje oblíbené bobule“ (keře).
Místo: skupinový pokoj.
Popis lekce:
Chlapi, poslouchejte pozorně příběh O. Dmitrieva „Co je les“ a určete téma naší lekce.
„Kdysi se jeden umělec rozhodl namalovat les. „Co je to les? - zdůvodnil umělec. Les jsou samozřejmě „stromy“.
A začal kreslit stromy - břízy a smrky, duby a borovice, lípy a jedle, modříny a lísky. Udělal to velmi dobře. A bylo to tak podobné, že se zdálo, že se chystá proběhnout větřík a listí osik se bude třepotat, tlapy smrků a větví bříz se pohupují.
A v rohu obrazu umělec maloval malý muž s velkým vousem - Dědek - Lesovichka, protože co je to za les bez lesního muže? Umělec obraz pověsil na zeď, obdivoval ho a někam odešel. A když jsem dorazil, viděl jsem na svém obrázku místo zelených jedlí a kadeřavých bříz jen suché kmeny. "Co se stalo? – podivil se umělec. "Proč můj les vyschl?"
Co je to za les? – uslyšel náhle umělec. - Tohle není les, ale jen stromy.
Podíval se na roh obrazu a uvědomil si, že s ním mluví Dědek - Lesovichok.
Může existovat les bez keřů, bylin, květin? “ pokračoval Lesovichok.
To nejde, souhlasil umělec a pustil se do práce na novém obrazu.
Znovu nakreslil stromy a dopadly ještě lépe, protože poblíž byly ty samé krásné keře a na zemi mezi zelenou trávou bylo mnoho jasných květin.
"Teď je to dobré," pochvaloval si umělec, "ale teď se mi to povedlo." skutečný les.
Ale uběhlo trochu času a stromy začaly znovu chřadnout.
"Zapomněl jsi nakreslit houby," řekl Lesovichok umělci.
Ano," souhlasil umělec, "ale je nutně v lese houba?" V lese jsem byl mnohokrát, ale houby jsem často nenašel.
"To nic neznamená," řekl Lesovichok, "musí tam být houby." Bez nich nebude les.
A umělec maloval houby ve svém lese. Les ale dál chřadnul.
Je to proto, že ve vašem lese není žádný hmyz a ptáci,“ řekl Lesovichok.
Umělec vzal štětec a na květech a listech se objevily světlé motýly a barevní brouci a legrační ptáci na větvích.
Líbí se mi tento les. A já nechci, aby zemřel...
Ale proč může zemřít teď? Koneckonců, všechno je tady!
Ne všechny,“ řekl Lesovichok. – nakreslete ropuchu a ještěrku.
Žádný! – řekl umělec rozhodně.
Ano! “ řekl pevně Lesovichok.
A umělec namaloval ropuchu a ještěrku. A další různá zvířata. Svou práci dokončil, když už byla úplná tma. Umělec chtěl rozsvítit, aby viděl, co udělal, ale najednou zaslechl nějaké šustění, funění a praskání větví.
Teď je to skutečný les,“ řekl Lesovichok ze tmy. - teď bude žít, protože tady je všechno: stromy, bylinky, houby a květiny. A zvířata. Tohle je les.
Umělec rozsvítil světlo a podíval se na obraz. Ale Lesovichok někam zmizel. Nebo možná jen číhal v trávě nebo se schovával v křoví. Nikdy nevíte, kde by se mohl v lese schovat. Vždyť se v něm skrývají tisíce a tisíce obyvatel a schovávají se tak, že je zcela nemožné je spatřit! Ale všechny se určitě nacházejí v lese. A všichni dohromady jsou LES."
Kluci, co si myslíte, že je tématem naší lekce? Věnujte pozornost obrázku. co je na tom? (Les). Pamatujete si, kdo žije a chrání les? (Lesovičok).
Podívejte, někdo k nám přišel z obrázku. kdo to je?
Lesovichok: Dobrý den, děti, přišel jsem k vám na návštěvu a přivedl jsem bratra Domovicha. Víte, kde Domovichok bydlí? (v domech)
Domovichok: Bydlím v domech vedle tebe a udržuji pořádek. Mám řád: každý ví, na jaké ulici bydlí, číslo domu, číslo bytu, v jakém patře. Já, Lesovichok, mám pořádek. Ne jako ve vašem lese.
Lesovichok: Neříkej mi to. Taky jsem v pořádku. Jsou tam ulice a patra. Vědci jim říkají vrstvy.
Kluci, řekněte Domovichovi o našem lese. Jaké rostliny rostou v nejvyšším patře? (borovice, smrky, duby). Proč tyto rostliny rostou v nejvyšším patře? (Fotofilní). Podívejte, na obrázku rostou mladé smrčky nízko. Proč? (Ještě nevyrostli).
Lesovichok: Vidíte, chlapi, jak je to v lese zajímavé. V jednom patře bydlí dospělí, ve druhém děti. Takové stromy se nazývají teenagery. Čas pomine a vyrostou a zaberou každé patro.
Kluci, postavte vysoké stromy na flanelograf poblíž domu.
Lesovichok: Které stromy rostou níž? (Bříza, olše, jeřáb). Proč obsadili spodní patro? (Méně světlomilný).
Kluci, umístěte stromy na panel.
Lesovichok: Kdo zabírá patro níže? (Křoviny: krásou našeho Zabajkalska je rododendron daurský, nebo mu také říkáme bagul; lesní rybíz).
Kluci, ukažte je Domovichovi.
Co roste na podlaze ještě níže? (Malé keře: brusinka; byliny, mechy a houby).
Lesovichok: Malá hospodyně, mám pro tebe a chlapy tajemství. Co myslíte, že je pod podlahami? (Suterén). Podívejte! (Otevírá se pruh a pod ním jsou kořeny stromů a mycelium).
Domovichok: Co je to za sklep, já mám sklepy - jsou tam trubky a žijí kočky.
Lesovichok: Děti, řekněte Domovichovi, kdo bydlí v mém sklepě? Uspořádáme čísla pater.
Ekologická hra: "Hádej můj dům."
Domovichok: Ano, uvědomil jsem si, že stromy žijí v lese na podlaze, ale zvířata pobíhají, kde chtějí!
Lesovichok: Nic takového, ptáci, zvířata a hmyz se také usazují, každý na svém patře. Kdo pomůže přesídlit zvířata?
Domovichok: Zkusím to, můžu?
Kluci, měli bychom dovolit Domovichce, aby nám pomohla? Malá hospodyně umístí zvířata špatně.
Lesovichok: Takhle žijí zvířata a ptáci?! Děti, pomozte Domovichkovi správně přesídlit zvířata.
Ekologická hra: "Kdo kde žije."
Lesovichok: Proč se zvířata, ptáci a hmyz usazují na těchto podlahách? (Podle toho, jak se pohybují, krmí, brání se před nepřáteli. Modely).
Šotek: Ale na těchto obrázcích nevidím podlahy. (Obrazy „Borový les“, „ Březový háj“, „Dubový les“).
Lesovichok: Stromy milují žít ve společnosti. Ale existují různé společnosti a mají různá jména.
Chlapi, jak se jmenuje ten les, kde rostou jen břízy? (Březový háj). Co víte o březovém háji, co je to za les? Jak se jmenuje tento temný ponurý les? (Yelnik).
Povězte Domovichovi o smrkovém a borovém lese.
Vidíte, Domovichok, Lesovichok, jako děti, dobře znají stromy našich lesů.
Pojďme si všichni společně zahrát venkovní hru „Dřevorubci“.
Děti jsou rozděleny do tří skupin. Některé zobrazují stromy, jiné zvířata a další dřevorubce. Na povel „Dřevorubci přicházejí“ se dřevorubci snaží zmocnit stromů a zvířata se je snaží zachránit (každý po svém, podle jejich ekologické příbuznosti). V tomto případě musí zvířata před dřevorubci běžet ke stromům a vzít je do rukou. Pokud zvířata nemají čas nebo zachraňují strom, který není jejich, dřevorubci jim kořist vezmou.
zajíček - osika, kanec - dub,
tetřívek - bříza, tetřívek - borovice,
medvěd – brusinka, křižák – borovice.
Kluci, dnes jsme si s našimi hosty užili spoustu legrace. Dejme Lesovichkovi a Domovichce každý obraz.
Kresba „Lesní zvířata“, „Lesní stromy“, „Kde rostou moje oblíbené bobule“ (keře).
Měla by být zvířata umístěna v lese?
Jaká zvířata kde žijí?
Mohou zvířata přežít bez rostlin?
A co rostliny bez zvířat?
Lesovichok: Ano, patříš do lesa. Přijďte mě navštívit. Zvu vás všechny. Pojď, budu čekat.
Náplň práce: Tato integrovaná lekce bude zajímat jak rodiče, tak učitele nápravných skupin pro děti se zrakovým postižením
úkoly:
nevládní organizace "Poznanie"
1. Objasnit a systematizovat představy dětí o lese (rostou v lese různé stromy a keře, byliny, květiny, všichni žijí na svých zelených patrech);
2. Posilovat schopnost dětí rozlišovat stromy podle siluet, porovnávat obrázek se siluetou a znát ovoce;
3. Upevnit znalosti dětí o změnách v životním stylu ptáků na podzim (se zmizením hmyzu odletělo mnoho ptáků, kteří se jimi živí); nastává pozdní podzim méně krmiva a pro ostatní ptáky létají blíže k lidským obydlím. Vyvolat u dětí starostlivý přístup k ptákům, přivést je k pochopení potřeby systematicky je krmit;
4. Ujasněte dětem představy o životním stylu divokých zvířat (ježek, zajíc, liška, medvěd, veverka, vlk, los) s nastupujícím podzimem. Jak se připravují na zimu, jaké jídlo jedí;
5. Posilovat schopnost dětí orientovat se v makroprostoru pomocí diagramů;
nevládní organizace "Komunikace"
6. Zdokonalit dialogickou a monologickou formu řeči, procvičit souvislou řeč, přesné používání slovní zásoby, názvy stromů, keřů, trav, přírodních úkazů - opad listí, větrno atp.
nevládní organizace "socializace"
7. Objasněte představy dětí, že rostliny a zvířata potřebují ochranu a péči. Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.
PRŮBĚH TŘÍDY:
Učitel vyzve děti, aby hádanku uhádly:
Dům je otevřený ze všech stran,
Je pokryta vyřezávanou střechou,
Přijďte zelený dům -
Uvidíte v něm zázraky. (les)
Pedagog: Děti, o čem je tato hádanka? Chcete se dostat do nádherného lesa a vzpomenout si, jaké to bylo na podzim?
Abyste se dostali do tohoto lesa, musíte překonat překážky - přelézt kládu, pojmenovat strom, pak vzít medaili s obrázkem ovoce, které odpovídá názvu vašeho stromu, a postavit se poblíž něj.
(děti dokončí úkol a řeknou)
Leno, u jakého stromu jsi stála? Proč atd.
Pedagog: Kluci, pojmenujte co listnaté stromy roste v našem lese? (dub, bříza, javor, jeřáb, osika). Jaké druhy stromů jsou smrky a borovice? (jehličnany). Pojďme je spočítat. Může ve skutečném lese vyrůst tolik stromů? Kolik jich je v lese? Jak jsou velké? (tlustý a tenký, velký a malý, vysoký a nízký). Představme si, že v našem lese je mýtina. A ty a já zjistíme, jaké stromy na něm porostou. Povím vám hádanky o stromech a vy je uhodnete a umístíte je tam, kam vám řeknu.
Hraní se siluetami
Kráska stojí na mýtině,
V bílých letních šatech,
V zeleném šátku (bříza) - umístěte jej do levého horního rohu.
Nikdo se nebojí, ale všichni se třesou (osika) - umístěte ji do pravého dolního rohu.
Této babičce je sto let, nemá hrb,
Trčí vysoko a dívá se do dálky.
Smrt si pro stařenku přijde - z babičky se stane chýše (borovice) - zasaď borovici uprostřed našeho lesa.
Proč hádanka říká, že „trčí vysoko a dívá se daleko? (je to tak, toto je nejvyšší strom v lese). V jakém patře bydlí? (naposled, nejvyšší).
Vylezl jsem z rozpadajícího se sudu,
Zapustil kořeny a vylezl ven,
Stal se vysokým a mocným
Nebojím se bouřek ani mraků.
Krmím prasata a veverky, -
Je v pořádku, že ovoce je moje křída (dub) - zasaďte dub do pravého horního rohu.
Zelená na jaře, opalovaná v létě,
Na podzim jsem nasadil červené korály (jeřabina) - do levého dolního rohu zasadil jeřáb
co je to za holku?
Ani švadlena, ani řemeslnice,
Sama nic nešije,
A v jehličí po celý rok (smrk) - vysaďte ho na dno paseky
A na mýtinu zasadíme další strom, vedle borovice, listy tohoto stromu vypadají jako otevřená palma (javor).
Stromy nám tedy v lese vyrostly – dívají se na panel
Pedagog: Poslechněte si ještě jednu hádanku:
Bez rukou, bez nohou, slídí po poli,
Zpívá a píská, láme stromy,
Ohýbá trávu k zemi. (vítr)
· Zapískal vítr oo-oo-oo-oo(společně s dětmi zahučel sssss, hlasitěji a silněji, otrhal listí a roznesl je po lese.
· Jak se nazývá jev v přírodě, kdy padá listí? (pád listů).
Hra "Najdi list"
Podívejte se, kolik listů je na zemi, kolik listů opadlo. Tyto listy musíme sbírat. Nyní každý z vás bude sbírat listy stromu, jehož plody jsou nakresleny na vašich medailích.
(děti sbírají a počítají listy)
Pedagog: Kolik Vitya vybral? Tanya? Lena? Nyní vytvořte girlandu z listů, ale tak, aby byl uprostřed největší list (děti úkol splní a poté mu řekněte a zkontrolujte, zda byl splněn správně)
Pedagog: Kluci, zvířata, která žijí v lese, se shromáždila na naší lesní mýtině. Jak je lze nazvat jinak? (divoký). Podívejte se, zda je zde chyba? Vyberte a umístěte pouze divoká zvířata. Nyní si s těmito zvířaty pohrajeme.
Hra „Kdo potřebuje co k obědu“ – ukážu vám ovoce a vy pojmenujete, které zvíře je jí.
Pedagog: Děti, co roste v lese dole, pod stromy? (keře). Vyjmenujte je (malina, šípek, hloh, rybíz, líska, jalovec).
· Je v našem lese z nějakého důvodu ticho? Co se děje? Přesně tak, neslyším tě veselý zpěv ptactvo. Odpočiňme si na lesní mýtině a připomeňme si, jak hlasitě v létě ptáci zpívali trylky.
Děti ležící na koberci a poslouchající zpěv ptáků na desce
Pedagog: Jak příjemné bylo znovu slyšet zpívat ptáky! Kteří ptáci letěli na jih? S nástupem chladného počasí mají naši ptáci hlad. Jak jim mohu pomoci? (musíte nakrmit ptáky). Vy a vaši rodiče jste vyrobili krmítka, zavěste je na naše stránky a krmte ptáky. Přiletí k nám všichni tito ptáci v zimě za potravou? Na jedno krmítko umístěte pouze zimující ptáčky (děti plní úkol). Čím je budeme krmit?
· Pojďme spolu lesní cesty a najdeme potravu pro naše ptáčky (děti projdou skupinu podle schémat a najdou potravu: proso, semena, proso, hrách, sádlo, jeřabina, bobule). Je zde nějaká chyba? Mohou ptáci sníst všechno toto jídlo? (žádný hrášek - proč?).
Pedagog: Kluci, co roste v nejnižším patře našeho lesa? (byliny, květiny).
Připomeňme si je hádat hádanky:
To není oheň, to hoří
Není to dáno do vašich rukou.
Vyrostla pod vrbou a jmenuje se... (kopřiva)
Ahoj zvonečky modrý -
S jazykem, ale bez zvonění? (zvonek)
Pokrytý prachem, i když má malou sílu, trčí u silnice,
Nohy má pokrčené
Je vzhledově nenápadný (jitrocel)
Vydává listy
Široká zeměpisná šířka,
Držel na silných stopkách
Sto plodů je drsných a houževnatých.
Pokud je neobejdete, najdete je všechny na sobě (lopuch)
Na svazích roste tráva
A na zelených kopcích,
Vůně je silná a voňavá,
A jeho zelený list se nám hodí na čaj,
Jaký druh trávy, odpovězte mi! (oregano)
I v noci je tam mravenec
Nebude mu chybět domov:
Cesta - cesta až do svítání
Svítí lucerny.
Na velkých stoncích v řadě
Bílé lampy visící (konvalinka)
Pedagog: Víte, chlapi, náš les je zelená lékárna. Mnoho rostlin léčí lesní zvířata a lidi. Zvířata znají léčivé byliny a sami je nacházejí. Lidem pomáhají i léčivé byliny. Konvalinka se používá k výrobě léků pro ty, kteří mají bolesti srdce; jitrocel - hojí rány; matka a nevlastní matka – uvařená v čaji a popíjená na kašel, oregano a třezalka mají stejný účinek.
Pojďte, pozveme naše hosty do bylinkové kavárny, uvaříme bylinky a uspořádáme čajový dýchánek.
Děti a hosté chodí do bylinkové kavárny a popíjejí čaj.
Učitel ukončí hodinu.
Cíl: systematizace znalostí dětí o lese a jeho obyvatelích.
- Shrnout a objasnit znalosti dětí o zvířatech, rostlinách, ptácích.
- Vzdělávat dětskou environmentální kulturu.
- Pěstujte touhu chovat se k lidem a přírodě laskavě, schopnost soucítit a empatie.
- Rozvíjet řeč, pozornost a schopnost analyzovat obsah otázek a hádanek.
Průběh akce
Děti recitují básničku.
Jaké květiny jsou v původních lesích?
V borových, listnatých lesích!
Tady je hejno modrých zvonků,
A tady je heřmánek na kopcích.
A jaké bobule jsou v lese!
Celý svah je pokrytý jahodami,
Maliny se skrývají v kopřivách
Mezi bílými břízami.
A borovice, borovice lodi,
Jako strážci hlídají
Všechno, co v lese znám
A to, čemu se říká radost.
vychovatel: Vážení chlapi! Pojďme si s vámi povídat o lese. Jsou tři stromy rostoucí blízko sebe lesem? Samozřejmě ne les. A pokud čtyři nebo pět stromů rostou docela daleko od sebe, tvoří les? Ani tyto izolované stromy nejsou les. Co je tedy les?
V lese je spousta stromů, stojí blízko sebe. Jejich koruny se dotýkají a na některých místech se těsně uzavírají. Připomínám, že koruna stromu je celá jeho rozvětvená část. Les je domovem mechů a bylin, hub, keřů a stromů, ptáků, zvířat a hmyzu. Vědci tomu říkají přirozené společenství. Obyvatelé lesa totiž žijí přátelsky vedle sebe, spolu, pomáhají si jako sousedé ve velké vícepatrové budově.
Slyšeli jste něco o lesních podlahách? co si myslíš, že to je?
Pedagog: Faktem je, že všechny rostliny lesa mají různé výšky. Zemi pokrývají měkké, sametové koberce mechů. Jsou umístěny v nejnižším, prvním patře lesa. Nad nimi se tyčí lesní trávy, květiny otevírají své barevné koruny - sedmikrásky, zvonky, konvalinky, pelargónie lesní. Tyto rostliny zabírají druhé patro lesa. Žijí zde i houby - russula, medonosné, šafránové kloboučky, hřiby. Nad houbami se nacházejí keře - euonymus, líska, kalina, hloh, maliník. Jejich podlaha je třetí. Ve čtvrtém patře jsou vysoké stromy.
Jaká zvířata žijí v každém lesním patře?
Koho můžeme označit za hlavního obyvatele lesa? (Strom).
Scéna „Strom dědečka má laskavé ruce“
Strom: Dědeček Tree má laskavé ruce,
Velké zelené laskavé ruce.
1. ptáček: Nějaký druh ptáka se ve vašich rukou rozčiluje.
2. pták: Nějaký pták ti sedí na ramenou.
Veverky: Dědečkový strom, takový pěkný,
Belok potřese svou obrovskou rukou.
Brouk: Brouk přispěchal, posadil se a zakolísal se,
A všechno jsem obdivoval a všechno jsem obdivoval.
Vážky: Vážky se přihnaly a také se rozhoupaly.
1. včela: Dědeček sebral strom včel.
2. včela: A posadil si ji na dlaň.
V refrénu: A všechny voskovky v jemných pastelech
Smáli se a zpívali, kolébali se a pískali.
Strom je velmi laskavý. Podívejte se, kolik zvířat, ptáků a hmyzu ukrývá a pro některé slouží jako domov. Například pro veverky, které si v něm staví svou dutinu. Srovnejme strom s člověkem.
Otázky pro děti.
Pedagog: Vidíte, kolik toho máme společného se stromy. A hlavně se člověk rodí, roste a stárne. A strom se také rodí, roste a stárne. Člověk i strom jsou živé bytosti.
"Řekni to jedním slovem"
Vlk, liška, medvěd, jelen - to jsou (zvířata).
Jahody, borůvky, moruše, maliny jsou (bobule).
Smrk, borovice, bříza, dub jsou (stromy).
Vrabec, křižák, slavík, kukačka jsou (ptactvo).
Hřib, houba medonosná, liška, hřib jsou (houby).
Je to komár, moucha, včela, mravenec (hmyz).
Lekce tělesné výchovy „V lese“
Šli jsme sbírat bobule do vzdáleného lesa.
Zjevně – jsou tam neviditelné zázraky!
Viděli jsme červeného mravence
U potoka jsme potkali veverku.
Našli jsme malou bílou houbu.
Opatrně ji umístili do krabice.
No, ty zralé bobule ani nespočítáš!
Jakmile dorazíme domů, začneme jíst.
Chodili jsme lesem až do rána,
Ano, večer se blíží - je čas spát.
(Pohyby se provádějí v souladu s textem)
Pedagog: Chodí do lesa sbírat lesní plody, houby a ořechy. Co když půjdete do lesa po hádance? Zajímavé je sbírat lesní plody, houby, ořechy a ještě zajímavější jsou hádanky.
V této hladké krabici
Bronzová barva
Malý dub je skrytý
Příští léto. (Žalud)
Perlový zvonek
Přišel do lesa na jaře.
Šíří se lesem
Jeho úžasná vůně. (Konvalinka)
Velmi přátelští kluci
Žijí u pařezu... (Medové houby)
Pod osikou je ta houba, děti,
V zářivě červeném baretu. (Hřib)
Letadlo není vyrobeno z oceli
S nosem - tenká jehla.
Létá a píská,
Snaží se nás kousnout. (Komár)
bobtail, dlouhouchý,
Na pařezu jsi jako hračka:
Stiskl jsi tlapky...
Utekl jsem před liškou! (Komár)
V dusném létě bude kvést -
Okamžitě volá včely, aby přišly.
kulaté listy,
Žluté květy.
Jejich nektar je chutný a sladký...
Kdo poznal tento strom? (Lípa)
Spěchají přímo do nebe, nahoru:
Podívejte se pozorně:
Ne bříza, ne osika.
Nejsou tam žádné listy, jsou tam jehličí (Eli)
Tento pták nikdy nebude
Nestaví hnízda pro kuřata
Bude sedět někde na větvi
A křičí: „: Ku-ku! Kukačka!" (Kukačka)
Našel jsem ji na pařezu
Myslel jsem, že je unavená.
Chtěl jsem ji chytit.
Ale podíval jsem se do dlaně -
Zázraky! Páni!
Vyklouzl bez ocasu! (Ještěrka)
Který pták vydává takové zvuky? (Můžete použít nahrávky ptačích hovorů)
1. Kar - kar - kar! (Vrána)
2. Chik - cvrlikání - chiv - chiv! (Vrabec)
3. Modrá - modrá - modrá! (sýkora)
4. Svir – svir – svir! (voskovka)
Otázky pro děti.
Jaké stromy rostou v našich lesích?
Co mají všechny tyto stromy společného?
Jak se stromy od sebe liší?
Jaký hmyz lze nalézt v lese?
Jací ptáci tam žijí?
Proč lidé chodí do lesa?
Jaké lesní zvíře miluje maliny?
Který lesní stvoření hibernují?
Proč zajíc mění kabát, když přichází zima?
Pedagog: Les je domovem zvířat, ptáků, rostlin a hmyzu. Ale lidé se k němu někdy chovají tak krutě! Kluci, chci vám ukázat červenou knihu?
proč se tomu tak říká? (Odpovědi dětí).
Červená je barva úzkosti. Lidé se obávají, že z naší planety mizí některé druhy rostlin a živočichů. Jejich jména jsou uvedena v Červené knize, což znamená, že všichni jsou pod ochranou lidí a státu. Podívejte se, jak je velký, kolik rostlin a zvířat má potíže. Pamatujme na pravidla chování v lese, abychom mu neublížili.
Nelámejte větve, nepoškozujte stromy. Houby, včetně muchomůrek, neklepejte tyčinkami.
Snažte se v lese nedělat příliš mnoho hluku, jinak se les vyděsí, schová se a vy nepoznáte žádné z jeho tajemství.
V lese nemůžete zapálit oheň.
Je nutné provést sanitární kácení uschlých stromů.
Na dovolené v lese nemůžete nechat odpadky. Musí se shromáždit do pytlů a vzít s sebou.
Neničte mraveniště!
U vstupů do lesního areálu je nutné umístit plakáty připomínající pravidla chování v lese.
Výsledek akce.
Povinností každého z nás je chránit naši rodnou přírodu: les, louku, řeku. A záleží na nás, jestli budou růst stromy v lese, v parku, jestli budou žít a zpívat lesní zvířátka. vtipné písničky ptactvo.
Dítě recituje básničku.
Řeka, les, louka s kopretinami
Získejte to jako dědictví.
Ochraňuj je, mladý příteli,
Pečujte o ně od dětství!