Poznámky ke GCD v matematice „Zábavná země geometrických tvarů“ pro starší skupinu. Shrnutí otevřené lekce o fempu s dětmi seniorské skupiny na téma: „svět záhad“ Lekce o lichoběžníku a kosočtverci ve skupině seniorů
Poznámky k hodině matematiky
Shrnutí otevřené lekce o FEMP s dětmi
seniorská skupina na téma: „Svět záhad“
Nikitina I.V., kvalifikace učitel II. kategorie
D/s č. 54 „Sparkle, Naberezhnye Chelny
Vzdělávací cíle
Posilujte u dětí porozumění geometrickým tvarům. Trojúhelník, čtverec, kruh, ovál, kosočtverec, lichoběžník.
Upevnit znalosti o základních barvách modrá, žlutá, červená, zelená.
Opakujte počítání dopředu a dozadu, kvantitativní a ordinální.
Vývojové úkoly
Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku.
Rozvíjet paměť, myšlení, pozornost.
Rozvíjejte porozumění posloupnosti čísel do 10.
Výchovné úkoly
Rozvíjejte schopnost naslouchat si navzájem.
Práce se slovní zásobou
Aktivujte názvy geometrických tvarů v dětské řeči.
1. Průběh lekce.
Kluci, dnes se spolu s Luntikem vydáme do světa záhad.
Luntik má na stole mnoho postav. Podívejte, děti.
Ach, co se Luntik zeptal a ukázal na postavu, která má tři rohy, tři strany, tři vrcholy.
Děti, znám hádanku o této postavě.
Hned budeš vědět, kdo jsem, podívej se na mě, mám jen tři strany a tři rohy, tři vrcholy. Docela se mi to líbí, protože jsem trojúhelník.
Děti: Trojúhelník!
Právo!
Oh, co je to za postavu? zeptal se Luntik a ukázal na náměstí.
Děti, znám hádanku o této postavě.
"Je to můj přítel už dlouho, každý úhel v něm je rovný, všechny čtyři strany jsou stejně dlouhé, rád se vám představím, ale jmenuji se čtverec!"
Děti, co víte o náměstí?
A tady je další zvláštní náměstí,“ řekl Luntik.
Děti, co je to za postavu?
Obdélník.
Děti, Luntik má v hlavě všechno popletené a chce si odpočinout.
2. Tělesná výchova minut
„Parní lokomotiva začala pískat
A řídil přívěsy
Dostanu tě daleko
Zelené přívěsy
Utíkat, běžet, běžet
A ta kulatá kola
Ťuk-ťuk-ťuk!"
Děti, jaký geometrický obrazec vypadají kola?
Do kruhu.
Ach, zase nějaký zvláštní kruh, řekl Luntik.
Znám hádanku o této postavě
„Chlapec nakreslil kruh a utekl
Kolem prošlo slůně a přišlo
A kruh se změnil v ovál!“
Děti: Ovál!
Co je to za figurky? zeptal se Luntik.
Lichoběžník, kosočtverec.
Teď Luntik zná všechny kousky, výborně kluci, pomohli jste Luntiku!
3. Orientace na listu papíru.
Děti kreslí tyto postavy na své listy.
Uprostřed listu je trojúhelník, vpravo od trojúhelníku je čtverec, vlevo je obdélník, pod obdélníkem je ovál, nad trojúhelníkem je kruh, pod čtvercem je lichoběžník, dole trojúhelník je kosočtverec.
Spočítejte, kolik máte čísel.
Sedm čísel.
Řekněte sousedům čísla 1, 3, 5, 7, 9, 2, 4, 6, 8, 10.
Výborně, všichni to zvládli!
4. Prstová gymnastika.
"Tady je pařez,
Na pařezu je pět medových hub,
Pět chlapů."
Děti, vybarvěte své postavy barevnými tužkami.
Jaké barvy byly vaše tvary?
Všichni kluci odvádějí krásnou práci.
Naše cesta do světa záhad skončila, vraťme se do školky.
5. Shrnutí lekce.
Kluci, řekněte mi, líbil se vám náš výlet?
co jsi dělal?
Všechny děti se snažily, ať se daří!
Zvu děti do skupiny a nabízím, že se s hosty pozdravím.
Vyzývám děti, aby zaujaly svá místa u stolů.
Četl jsem dětem básničku:
Všichni slyšeli hluk a rozruch.
Co se děje? co se stalo?
Obdélník tam byl rozdrcen -
To stalo se známé jako rovnoběžník.
A pak rozdrtili náměstí.
A má z toho velkou radost.
Náměstí se propadlo do závěje
A proměnil se v kosočtverec.
Ukazuji obdélník z drátu a ptám se dětí
Jak tuto postavu nazýváme?
Co mu v básni udělali?
Správně, byl rozdrcen a proměněn v rovnoběžník. (Zatlačím na obdélník a udělám z něj rovnoběžník).
Řekněme společně „rovnoběžník“.
Žádám některé děti, aby toto slovo řekly jednotlivě.
Ukazuji čtverec z drátu a ptám se dětí
Jak tuto postavu nazýváme?
co se mu stalo?
Je to tak, byl rozdrcen, spadl do závěje a proměnil se v diamant. (Zatlačím na čtverec a proměním ho v kosočtverec).
Řekněme společně "kosočtverec". Žádám některé děti, aby toto slovo řekly jednotlivě.
Chlapi, co nazýváme jedním slovem čtverec, kosočtverec, obdélník a rovnoběžník?
Právo. Nyní prosím otevřete své sešity, vezměte červené a fialové tužky a nakreslete fialový kosočtverec a červený rovnoběžník.
2. Ukážu kartičku s figurami (kosočtverec, rovnoběžník, čtverec a obdélník) a požádám je, aby pojmenovali, ve kterém sloupci a na jakém řádku se ten či onen obrazec nachází.
Hra „Pamatuj a uspořádej stejným způsobem“
Vyzývám děti, aby si vzaly linkované kartičky a samostatně vytvářely tvary do destiček (kosočtverec, rovnoběžník, čtverec a obdélník)
Nyní si zahrajeme hru „Pamatuj a zařiď to stejným způsobem“. Ukážu vám kartu s figurkami, musíte si ji pozorně prohlédnout a zapamatovat si, jak jsou figurky umístěny. Poté kartu vyjmu a vy si z paměti uspořádáte tvary na svých kartách.
Pozor, ukazuji.
Vyjmu kartu. Doporučuji uspořádat figurky na kartách zpaměti.
Tělesná výchova moment.
1-2 sekání dřeva,
3-4 - ruce širší,
5-6 - posaďte se spolu,
7-8-sekáme seno,
9-10 - uhněteme těsto,
Vyzývám všechny děti, aby opustily své stoly a posadily se na podložky uprostřed skupiny.
Ukazuji dětem rámeček s trojúhelníky.
Ukažte mi prosím typy trojúhelníků (pravoúhlý trojúhelník, rovnoramenný trojúhelník s pravým úhlem, rovnoramenný trojúhelník, zmenšený trojúhelník, rovnoramenný trojúhelník s ostrým úhlem, rovnoramenný trojúhelník s přímým úhlem).
Hra "Řešení problémů".
Dětem rozdám tácy, na kterých jsou rozházené hádanky (obrázek, příklad, odpověď). Uvádím příklady sčítání k jedné podskupině dětí. Ve druhé podskupině jsou uvedeny příklady odčítání. Děti úkol dokončí, poté si podskupiny vymění místa.
Grafický diktát.
Vyzývám děti, aby si sedly ke svým stolům, otevřely sešity a vzaly do rukou tužky. Připomínám dětem, aby seděly rovně, narovnaly záda a správně držely tužky.
Každé dítě má ve svém sešitu vyznačeno místo, kam má dát tužku.
Nyní se pokusíme napsat grafický diktát. Abychom to mohli udělat, připomeňme si, kde je naše pravá ruka? Nakreslete mi čáru ve vzduchu napravo. Ukaž mi svou levou ruku. Nakreslete čáru ve vzduchu doleva.
Umístěte tužku na tečku v sešitu. Nyní nakreslete 2 buňky doleva, 2 buňky dolů, 2 buňky doprava, 3 buňky dolů, 2 buňky doleva.
Ukážu vám svůj vzorek. Kluci, kdo má stejnou postavu? jak vypadá?
Správně, číslo 5 jste si vylosovali sami.
Kluci, líbila se vám dnešní lekce?
Jaké nové geometrické tvary jsme se dnes naučili?
Přesně tak, dnes máte všichni velké A. Dobrá práce!
Oksana Serdyuk
Scénář přímých vzdělávacích aktivit s dětmi seniorské skupiny „Seznámení s lichoběžníkem“
Podrobit: Kognitivní vývoj « Úvod do lichoběžníku» .
Stáří skupina: seniorská skupina.
Integrace vzdělávání regionech: Kognitivní vývoj, Fyzický vývoj.
Cíl: zavést trapéz.
Úkoly:
1. Představit s geometrickým obrazcem lichoběžník.
2. Posilovat počítací schopnosti, schopnost srovnávat a vyrovnávat skupiny položky podle množství.
3. Upevnit představy o geometrických tvarech (kruh, čtverec, trojúhelník).
4. Rozvíjet zkušenosti v samostatném překonávání obtíží s malou pomocí učitele.
5. Rozvíjet pozornost, řeč, logické myšlení, představivost, motoriku dětí.
6. Pěstujte smysl pro soucit a touhu pomáhat hrdinům pohádky.
Materiály a vybavení: notebook, chytrá tabule, kostkované listy s nakresleným geometrickým obrazcem hrazda pro každé dítě, matematické sady pro každé dítě.
Očekávaný výsledek:
Umí počítat do 8.
Znají geometrické tvary.
Umí přiřadit předměty ke geometrickým tvarům.
Vědí, jak se pohybovat ve vesmíru.
Oni to zjistí lichoběžník mezi čtyřúhelníky.
Mluví souvisle.
Úvod do situace.
Děti sedí u stolů.
Chlapi, podívejte se na tabuli, kdo nás dnes přišel navštívit? (Carlson). (Pozdrav od Carlsona)
Kluci, Carlson k nám přišel pro pomoc. Přiletěl ke Kidovi hrát, ale nemohl se vrátit domů. Zapomněl, jak vypadá střecha domu, pod kterým bydlí. Carlson vás požádá, abyste mu pomohli najít střechu. Chcete Carlsonovi pomoci? můžeš?
Aktualizace znalostí.
Na jedné straně desky jsou geometrické postavy: trojúhelníky a čtyřúhelníky různých tvarů na druhé straně jsou domy bez střech;
Chlapi, jak se jmenují figurky, které jsou vyobrazeny na desce?
Z těchto figurek musíte vyrobit střechy domů. Je potřeba použít všechny tvary, možná dokonce skončíte u střechy, která se bude skládat z více tvarů. (děti dokončí úkol).
Obtížnost situace.
Chlapi, podívejte se, jakou zajímavou střechu má tento dům.
Kolik úhlů má postava? (4)
Kolik stran? (4)
Jak se tato postava nazývá? (čtyřúhelník)
Objevování nových poznatků.
Chlapi, kdo ví, jak se tento čtyřúhelník jmenuje? (nevíme)
Co byste měli dělat, když něco nevíte, ale chcete to zjistit? (zeptejte se dospělého, přečtěte si knihu atd.)
- Lichoběžník je čtyřúhelník s jednou stranou delší než druhou.
(fyzická minuta)
Kluci, postavte se do kruhu. Hodím vám míč a pojmenuji geometrický obrazec a vy budete muset pojmenovat předmět, který je podobný tomuto obrazci.
Zařazení nových poznatků do systému vědomostí a dovedností.
Jak to u nás vypadá? lichoběžník? (na střeše domu).
A jaké další předměty jsou podobné lichoběžník? Na vašich stolech jsou listy papíru, na kterých lichoběžník, doplňte obrázek tak, abyste získali nějaký předmět. (děti dokončí úkol)
Diskuse o dětských kresbách.
Podívejme se, jaké další položky jsou podobné lichoběžník. (video)
Jaké předměty jsi viděl?
Výborně, teď si trochu pohrajeme. Na desce se mísí různé geometrické tvary. Musíte je rozdělit do dvou košů. Pouze jeden vozík lichoběžníky, na druhou - ne lichoběžníky.
Výborně, kluci! Odvedli skvělou práci.
Práce s matematickými množinami.
Pojďme se nalíčit lichoběžník z geometrických tvarů, které máte ve svých matematických sadách. (děti dokončí úkol). Diskuse o tom, kdo co má lichoběžník se ukázal.
Na desce je úvodní obrazovka města a střech.
Carlson vám děkuje za vaši pomoc, našli jste střechu jeho domu a nyní se může vrátit domů. (Kalsonův hlas zní s díky)
Porozumění.
Kluci, pomohli jsme dnes Carlsonovi?
Co jsme udělali, abychom mu pomohli? (vytvořené střechy domů, hotová kresba lichoběžník, rozdělil čísla podle skupiny).
A s jakou novou postavou jsme? setkal? (S lichoběžník)
Co se stalo lichoběžník?
Líbila se vám lekce?
Publikace k tématu:
Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit s dětmi seniorské skupiny „Chléb je hlava všeho“ Cíl: Vychovávat děti k úctě k chlebu ak úctě k lidem, kteří ho pěstují a pečou.
"Vlastnosti čtyřúhelníků" - Čtyřúhelník. Diktát. Prvky rovnoběžníku. Kontrola výsledků diktátu ve dvojicích. Historické informace. Lichoběžník. Kosočtverec. Názvy čtyřúhelníků. Definice čtyřúhelníků. Pomozte Dunno opravit dvojku. Úhlopříčky půlí úhly. Večírky. Vlastnosti čtyřúhelníků. Konstruktér.
"Oblast lichoběžníku" - Oblast polygonů. Úloha č. 482. Najděte menší základnu lichoběžníku, je-li jeho plocha 88 cm2. Samostatná práce. Výška lichoběžníku se rovná menší základně a polovině výšky větší základny. Najděte výšku lichoběžníku, pokud je jeho plocha 54 cm2. Úloha č. 482. Oblast lichoběžníku. Výška a základna lichoběžníku.
„Problémy „Čtyřúhelníky““ - Čtyřúhelník. Lichoběžník. Vypracování pokynů. Rovnoběžník. Losování. Pořadí řešení problémů. Opačné strany. Duben. Řada záhadných příhod. Pracujte ve skupinách. Kosočtverec. Vyšetřování provádějí odborníci na geometrii. Gang. Typy lichoběžníku. Matematický štafetový závod. Znalci. Hledané čtyřúhelníky.
"Čtyřúhelníky, jejich znaky a vlastnosti" - kosočtverec. Obdélník. Úhlopříčky. Lichoběžník. Typy čtyřúhelníků. Čtyřúhelník, jehož vrcholy jsou ve středních bodech stran. Vlastnosti rovnoběžníku. Čtyřúhelníky. Náměstí. Známky rovnoběžníku. Které dva stejné trojúhelníky lze použít k vytvoření čtverce? Typy lichoběžníků. Představte typy čtyřúhelníků.
„Geometrie čtyřúhelníku“ - Proč potřebujete studovat vlastnosti čtyřúhelníků? Uveďte definici čtyřúhelníku. Souhlasíte s velkým architektem? Uveďte příklady čtyřúhelníků v okolním životě. Všechno kolem je geometrie." Jaké profese lidé potřebují, aby znali vlastnosti čtyřúhelníků? Vytvářejte problémy s praktickým obsahem.
„Geometrie rovnoběžníku třídy 8“ - Odpovídající úhly jsou stejné. Dáno: ABCD je rovnoběžník. Důkaz: zvážíme? ABC a?ADC, Zopakujte si důkaz věty sami! Pojmenujte dvojice rovnoběžných čar. Určete čtyřúhelníky, které mají nejvýše dvě rovnoběžné strany. Pokračujte ve větě: Když se dvě rovnoběžné přímky protnou s třetí příčnou...
Povzbuďte děti k řešení problémů pomocí různých zdrojů: řešení logických úloh, měření veličin, určování objemu kapalných těles.
Upevnit znalosti dětí o geometrických tvarech: obdélník, čtverec, lichoběžník, kosočtverec; zobecnit pojem čtyřúhelník,
Cvičí děti ve srovnání podle velikosti: délka, výška, šířka,
Opakujte ordinální a kvantitativní počítání do – 7
Pokračujte v rozvoji inovativního myšlení, vynalézavosti, kreativní představivosti,
Zapojte děti do divadelních aktivit.
Rozvíjejte dětskou řeč, obohacujte jejich slovní zásobu, povzbuzujte je k řešení hádanek, opakujte přísloví o přátelství,
Pěstujte vnímavost, vštěpujte lásku k dobrým skutkům. (neignorujte cizí neštěstí)
Materiál:
Obrázek matematického zázračného stroje na flanelgrafu.
Zázrak dřeva s geometrickými tvary.
Obrázek řek různých šířek, hor různých výšek, silnic různých délek na tabuli,
Karty - schémata geometrických tvarů,
Obrázek tuřínu,
Klobouky po dvou, pěti, vlcích,
Hračky: Thumbelina, Pinocchio, Kolobok, květina,
Čísla od 1 do 10
Obrázek hrdinů pohádky „Turnip“ a dalších pohádek,
Dva džbány, dvě umyvadla, odměrka, oblázky, pařez, balónek.
Přípravné práce: řešení logických úloh, vyprávění pohádek, povídání o pohádkových postavách, řešení hádanek, studium přísloví.
Průběh lekce.
Matematické hádanky.
vychovatel:
Beru tužky.
Nemyslete si, že spěcháte.
A dívejte se pozorněji
Červená, bílá, černá, žlutá, modrá.
Odpověď - V mé ruce
Kolik je tam tužek?
Tři strany a tři rohy. Každý předškolák ví: Figura se jmenuje. Samozřejmě, ... (trojúhelník) Postava má hlavu - hák, a dokonce i břicho. Háček vypadá jako čepice a toto číslo... („šest“)
Má čtyři strany, všechny jsou si rovny. Je to bratr s obdélníkem, zvaný... (čtverec)
Dobrá práce! Uhodli jste všechny hádanky a já vás zvu na vzrušující cestu do pohádkové matematické země.
Jste připraveni vyrazit na výlet? Půjdeme do pohádkové matematické země na zázračném matematickém stroji, ale neměl jsem čas ho postavit, existuje schéma, podle kterého si stroj můžete postavit sami. Abych dokončil stavbu zázračného stroje, chci se ujistit, že dobře znáte geometrické tvary.
Tabulka č. 1
Vlečné sítě čtverec, kosočtverec, obdélník.
Pedagog: V čem jsou si tato čísla podobná? (mají 4 rohy, 4 strany, 4 vrcholy).
Tabulka č. 2
Vlečné sítě čtvercové, kosočtverečné, oválné. Pedagog: Která postava je tady ta zvláštní? Proč je na tomto stole ovál navíc?
Tabulka č. 3
Pedagog: Pojmenujte prostorové uspořádání geometrických obrazců v rovině.
Učitelka upozorňuje děti na zázračný strom s geometrickými tvary, který roste vedle dílny.
Pedagog: Vezmeme figurky z tohoto stromu, abychom dokončili auto.
Děti dostávají kartičky s nakreslenými diagramy, podle kterých musí vybírat figurky. Například: toto je čtverec, lichoběžník, trojúhelníky, ovály atd. Na základě schématu je „stroj“ dokončen. Učitel a děti zjišťují, jaké geometrické tvary byly při stavbě použity. (děti se jmenují a ukazují geometrické obrazce).
Vydáváme se na cestu na našem matematickém stroji, sedneme si do pohodlné polohy a jedeme.
"Nit byla natažena, ale míč nelze navinout."
Učitelka upozorní děti na tabuli, kde jsou umístěny pruhy stejné šířky, ale různé délky. Navrhuji dětem seřadit proužky od nejdelšího po nejkratší.
Pozor. Ty a já nepůjdeme po nejdelší cestě a ne po nejkratší a ne po oranžové. Jakou cestou se na naší cestě vydáme?
(dlouhá cesta je červená, o něco kratší oranžová, holubičí, krátká žlutá).
Na obrazovce se objeví čísla od 1 do 7 Děti obdrží digitální karty. Didaktické cvičení. „Pojmenuj svého souseda“ (například: dítě s kartou číslo 4 pojmenuje sousedy 3 a 5)
No, pojďme si všichni seřadit čísla do řady. (řadové číslo a počítání pozpátku) Poté učitelka upozorní na dívku s číslem cap - 2.
Co se ti stalo, proč jsi tak smutný?
Děti ve škole mě nemají rády, říkají, že mám špatnou známku.
Kluci, zamysleme se nad tím, jak můžeme pomoci číslu - 2. (Děti - otočte to a dostanete číslo - 5).
Naše cesta pokračuje a cestou jsme se setkali: Na obrazovce se objeví „Fox Kolobok“.
Jak se ta pohádka jmenuje? Co myslíte, že se teď stane? Co radíte housce, aby ji liška nesnědla? (nafoukněte se a staňte se obrovskými nebo naopak jako zrnko krupice...)
Učitel ukáže na tabuli obrázek tuřínu. Upozorňuje děti na skutečnost, že vodnice vyrostla velmi, velmi velká, výše než plot. Nabízí se, že vymyslí, co s tím. Děti odpovídají, že můžete žít v tuřínu samotném. Hrdiny této pohádky a dalších pohádek umístí do vodnice a pohádkové postavy počítají v pořadí od jedné do deseti. Dědeček, babička, vnučka, brouček, kočka, myš, ježek, veverka, žába, zajíček. (úkol napočítat do – 10 a zpět plní děti silné podskupiny).
A když tuřín vyroste do velmi malého vzrůstu, kdo ho najde od hrdiny pohádky?
Na cestě je nová překážka.
Tajemství. "Kráska stojí vysoko, štíhlá, s věncem mraků na hlavě."
Učitel zobrazuje obrázky hor různých výšek. Nabízí pojmenování pohoří od nejvyššího po nejnižší a naopak.
Nepoletíme přes nejvyšší, ani nejnižší, ani nejmodřejší horu. (Poletíme přes fialovou horu).
Na obrazovce je obrázek „louka“.-
Ty a já jdeme dolů na louku, navrhuji ti odpočinout si.
Dynamická pauza
"Jedna - ohnout se, narovnat se,
Dva - ohnout se, natáhnout se,
Tři – 3 tlesknutí rukama, 3 kývnutí hlavou,
Čtyři ramena širší,
Pět, šest - posaďte se tiše,
Sedm, osm – nechme stranou lenost.“
Učitel si všímá, kolik květin je na louce, vezme jednu květinu a do ní se posadí kukla. Děti říkají, že tohle je Paleček.
Žije šťastně v pohádkové zemi květin, ale Thumbelina je naštvaná, že o ní její matka nic neví. Dopis sice unese vlaštovka, ale dívka píše tak malými písmeny, že to maminka nepřečte.
Jak můžete pomoci Thumbelina?
Děti jsou vyzvány, aby napsaly dopis na balónek, písmena se při nafouknutí balónku zvětší a dají se číst.
Provádíme experiment. Dítě balónek nafoukne, přibývá na něm napsané slovo: máma. Děti čtou
Provedení didaktického cvičení. "Z kterého okna vyletěl míč?"
"Uteče, teče - neuteče, teče, teče - nevyteče" (River)
Na tabuli zobrazuji obrázky řek různých šířek, navrhuji pojmenovat řeky od nejširší po nejužší a naopak.
Pedagog: Nebudeme plavat podél nejširší, ani nejužší, ani modré řeky (Vybíráme si šedou řeku).
Na obrazovce se objeví Pinocchio (hraje hudba z filmu „Pinocchio“)
Učitel upozorňuje na skutečnost, že Pinocchio sedí na břehu. Pustil Zlatý klíč do řeky a neví, jak ho získat. Ptá se dětí, proč Pinocchio nemůže klesnout na dno řeky? (Protože je ze dřeva a dřevěné předměty se nepotopí, ale zůstanou na hladině).
Pedagog: Jak udělat Pinocchio těžkým? (Seberte kámen, ponořte se s ním na dno, vyndejte klíč a pak se vynořte na hladinu).
Cesta pokračuje, cesta vede do lesa. Na pařezu sedí šedý vlk. (Chlapec ve vlčí čepici).
Wolf: „Prosím, pomozte mi, potřebuji oživit Ivana Careviče. Mám dva džbány vody, jeden obsahuje živou vodu, druhý obsahuje mrtvou vodu. Zapomněl jsem, který džbán obsahuje živou vodu, vím jen, že živé vody je více.
Pedagog: Kluci, pomůžeme vlkovi najít živou vodu? - Jak pomůžeme měřit vodu?
Pomocí odměrky nalijte vodu do umyvadel a každou míru označte oblázkem umístěným blízko džbánu. Kolem kteréhokoli džbánu bude více oblázků, tam bude živá voda.
Vlk děkuje dětem za pomoc.
Pedagog: „Je čas vrátit se do školky. Auto nabírá výšku, zapíná rychlost a veze nás zpět do školky.“
Na obrazovce se objeví: Kolobok, Thumbelina, Pinocchio, Grey Wolf. Učitel navrhuje pojmenovat pohádky, které navštívili („Tuřína“, „Kolobok“, „Palec“, „Ivan Carevič a šedý vlk“, „Zlatý klíč nebo dobrodružství Pinocchia“).
Pedagog: „Příště vyrazíme do jiných pohádek se zázračným autem, abychom pomohli pohádkovým hrdinům, kteří mají potíže, ale auto zatím zůstane v garáži.“
Kluci, myslíte si, že se musíte dál učit počítat, měřit předměty a číst? Proč potřebujete tyto znalosti a dovednosti?
Co vás na naší cestě do „Matematické země“ nejvíce zaujalo a líbilo.
Prokopenko Natalja Jurjevna