Shrnutí logopedické lekce o výuce gramotnosti „V cirk. Posílení zvuku a písmene C”
Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce „Mateřská škola „Lastochka“, vesnice Taezhny
Shrnutí lekce gramotnosti „Zvuk a písmeno C“
připravila učitelka logopeda
Kudrina Natalya Vladimirovna
Tajga, 2014
Zvuk a písmeno C.
Cíle: seznamte děti se hláskou T a písmenem T; Rozvoj fonematického sluchu; naučit vyslovovat hlásku C ve slabikách, slovech, větách; naučit se určit místo zvuku ve slově; zlepšit dovednosti analýzy zvukoslabičnosti slova TSYP; rozvíjet jemnou motoriku a grafomotoriku dětí.
Zařízení: dědeček, žena, slepice s kuřátky, mušle s úkoly, zvuk Ts, zvukový symbol Ts, pískoviště, obrázky se zvukem na začátku, uprostřed a na konci slova, mrak připevněný ke stropu, písmena Ts, schémata pro zvuk- rozbor slabik.
Průběh lekce
Organizační moment. Kluci, hádejte hádanku:
Objevil se ve žlutém kožichu,
Sbohem dvě mušle.
(kuřátko)
- Kdo je matkou kuřat?
Děti: kuře.
- Chceš, abych ti řekl pohádku?
1. Logoped vypráví dětem pohádku:
Žil jednou jeden dědeček se ženou a měli slepici popíchanou. Slepice snesla ne zlatá vejce, ale jednoduchá, a z nich se vylíhla malá, žlutá kuřátka. Ale najednou přiletěla zlá čarodějnice a odnesla malá kuřátka do vzdálené písečné země. Dědeček pláče, žena pláče, kuře pláče: "Zachraňte moje kuřátka."
- Kluci, můžeme pomoci kuře? Zachráníme její malá kuřátka?
Děti: Ano.
- Ale abyste se dostali do této země, musíte splnit mnoho úkolů. Ale myslím, že je zvládneš. Pojďme tedy na cestu.
1. A tady je první úkol: Vyslovte správně hlásku Ts.
Děti vyslovují hlásku T sborově, samostatně. Logoped podává popis hlásky C (souhláska, neznělá, tvrdá, značená modrým kroužkem).
Výborně, kluci! Tento úkol jste dokončili.
2. Opakování řetězce slabik s logopedem.
Opakujte po mně:
TSA-TSO – TSU – TSY
AT – OT – UT – YT
3. Dokončete slova slabikou CA.
A teď řeknu slova a vy ukončíte toto slovo slabikou CA: mlýn (CA), vodi (CA), zpívat (CA), kouřit (CA), umni (CA), bolni (CA).
Výborně kluci. Naše cesta pokračuje.
4. Izolace hlásky C na začátku, uprostřed, na konci slova pomocí obrázků.
Nejsi na cestách unavený?
Chcete se napít vody ze studny?
Děti: Ano.
Oh, ale není tam voda. co to je?
Logoped vyfotí ze studny.
Děti: Prsten.
- Kde je v tomto slově hláska C?
Děti: uprostřed slova.
- Správně.
Logoped umístí na panel obrázek. Atd. se zbytkem obrázků. Děti vytáhnou obrázky, pojmenují slovo, místo hlásky T ve slově a položí na panel.
5. Hádání hádanek.
Pokračujeme v cestě (na cestě je strom). Strom nám blokuje cestu do písečné země. Musíme uhodnout hádanky a pak nás možná strom propustí.
Logoped klade dětem hádanky.
Záhon je dlouhý a zelený,
A ve vaně je to žluté a slané.
Vyběhněte na horu
Hlava z hory.
6. Tvorba návrhů pomocí hádání obrázků.
Nyní vytvoříme věty s hádáním slov.
Děti tvoří věty. Strom je odstraněn. Před dětmi je písečná země.
- No, tady jsme v pískové zemi. Říkejme kuřatům: KUŘE-CHICK-KUŘE.
co se stalo? Naše kuřata nereagují. Potřebujeme splnit ještě jeden úkol, pak je určitě najdeme.
7. Sestavení schématu slova TSYP.
Udělejme schéma slova CHIP.
Děti provádějí zvukově-slabičnou analýzu slova.
Zní dechová hudba, z mraku padají písmena.
8. Představení písmene C.
Oh, co to je, chlapi?
Děti: Dopisy.
Co je to za dopis? Možná už někteří z vás vědí?
Děti: Toto je písmeno C.
- Písmeno C odpovídá zvuku C. Písmeno C napíšeme do písku.
Děti napíšou do písku písmeno C a uvidí v písku kuře. Najdou všechna kuřata v písku.
Tak jsme našli všechna kuřata. Vezmeme je ke kuřeti.
Děti odnesou kuřátka ke slepici.
9. Shrnutí lekce.
Děti a prarodiče se ptají, jaké úkoly jste dělali? Byly úkoly těžké? Jaký zvuk jsme dnes potkali? Dědeček s babičkou děkují a zatímco jste byli pryč, slepice snesla další vajíčka, ale ne obyčejná, ale kouzelná. Jsou s překvapením. Pomozte si!
Logoped rozdává dětem čokoládová vajíčka a loučí se s nimi.
Použitá literatura:
Mluvíme správně. Poznámky frontálních tříd v přípravné logo group/O.S. Gomziak. – M.: Nakladatelství GNOM, 2011.
Kuzněcovová E.V. Rozvoj a korekce řeči u dětí ve věku 5-6 let: poznámky k hodinám / E.V. Kuzněcovová, I.A. – M.: TC Sfera, 2004.
Nishcheva N.V. Systém nápravné práce v logopedické skupině pro děti s ODD / N.V. Nishcheva. – Petrohrad: DETSTVO-PRESS, 2001.
Cíl:
Zobrazení obsahu dokumentu
"Shrnutí lekce na téma: "Hlas [ts] a písmeno T."
Datum Třída 1
Podrobit: Zvuk a písmeno C
Cíl: vytvořit žákům podmínky pro seznámení se s tvrdou souhláskou [ts], písmeny Ts, ts; rozvoj řeči, paměti, logického myšlení; zlepšit dovednosti správného a vědomého čtení pomocí nového zvuku.
úkoly:
Vzdělávací: rozvoj schopnosti rozlišovat zvuky a písmena [ts] artikulačními a akustickými charakteristikami, opírající se o vizuální, sluchové a kinestetické vjemy;
Opravné: rozvoj fonematického uvědomění a fonematické reprezentace; ujasnění a rozšíření slovní zásoby;
3. Vzdělávací: vytváření pozitivní motivace pro třídy; podpora vytrvalosti a sebeovládání řeči;
Zařízení: zrcadla; prezentace, multimediální projektor
Plánovaný výsledek: znát písmena Ts, ts. Umět identifikovat souhlásku [ts] v řeči a označit ji v psané řeči.
Kroky lekce | Úkoly pro studenty, jejichž splnění povede k dosažení plánovaných výsledků | Aktivita studentů | Aktivita učitelé |
Organizační moment. Cíle: vytvoření kladného vztahu k učení, probuzení zájmu o poznávání nových zvuků, náprava psychofyzických funkcí. | Před začátkem lekce si zahrajte hru „Jsem skvělý!“, „Jsi skvělý!“ Nejprve si řekněte: "Jsem skvělý!" a poté svému sousedovi: "Jsi skvělý!" Jste všichni skvělí a to uvidíme v dnešní lekci. První usedá ten, jehož jméno začíná hláskou S, A... Dechová cvičení: Hluboký nádech a výdech Dýchejte jednou nosní dírkou Cvičení "Motýl" Kineziologická cvičení Pěst-žebro-dlaň Návštěva palce u nohy... | Recitují báseň Proveďte dýchání a kineziologii cvičení | Organizuje aktualizaci požadavků na studenta z hlediska vzdělávací činnosti. Vytváří u žáků podmínky k rozvoji vnitřní potřeby zařazení do učiva aktivita |
Zpráva k tématu lekce. Stanovení cíle. Cíle: probudit zájem dětí o lekci, aktivovat pozornost dětí ke studovanému zvuku. | Představujeme zvuk [Ts]. Pozorně poslouchejte čistou frázi a řekněte mi, jaký zvuk budeme dnes studovat Volavka stojící na verandě vysvětluje písmeno „C“: Pojď sem, Kuře malý! Opakujte: chick-chick-chick! Jestli se poučíš, dám ti květinu! O kom to mluvíme? Jaký je první zvuk, který slyšíme ve slově volavka! S jakým zvukem se podle vás dnes seznámíme? Jsme obeznámeni s písmenem, které představuje tento zvuk? O čem si tedy budeme ve třídě povídat? (O zvuku ts a písmenu, které jej označuje) Co se budeme muset naučit? | Stanovte si cíle, formulujte (ujasněte si) téma lekce | Vyjádří téma a účel lekce. Ujasňuje studentům pochopení cílů lekce. Vyvolává problém. |
Charakteristika zvuku artikulačními a akustickými charakteristikami. Cíle: objasnění artikulace (poloha rtů, jazyka a zubů při vyslovování studované hlásky); a akustické známky zvuku. | Ukázka před zrcadlem a vysvětlení artikulace zvuku [Ts]: Charakteristika zvuku [ts] podle schématu. Udělejme zvuk t Co dělají rty? (úsměv) Co dělají zuby? (plot) Co dělá jazyk? (zvedá se) Jaký vítr fouká? (teplý) Je tam zvonek na krku? (Žádný) Charakteristika zvuku: zvuk je souhláskový (jazyk vytváří překážku vzduchu), vždy tvrdý, tupý. Označení: modrý kruh. Najděte obrazné srovnání zvuku Jak kobylka cvrliká? Jak majitel volá kuřata? Jak mamince cvakají podpatky? | ||
Artikulační gymnastika Žába(úsměv). "Trubice". Sloní žába (smile-tube). Střídání poloh rtů: v úsměvu - s hadičkou. Cvičení se provádí rytmicky, počítání. "Potrestejte zlobivý jazyk." Úsměv. Otevřete mírně ústa. Klidně si položte jazyk na spodní ret a plácněte do něj rty a vydávejte zvuky pět-pět-pět. "Plot". Zuby jsou zavřené. Rty v úsměvu. Jsou viditelné horní a dolní řezáky. Hodinky. Ústa jsou mírně pootevřená, rty roztažené v úsměvu. Špička jazyka se střídavě dotýká levého a pravého koutku úst. Cvičení se provádí rytmicky, počítání. Brada se nehýbe! Houpačka. | |||
Výslovnost studované hlásky ve slovech a kombinacích slabik. Cíle: rozvoj fonematické percepce a fonematické reprezentace; ujasnění a rozšíření slovní zásoby; zvládnutí jednoduchých i složitých typů analýzy a syntézy zvukoslabiček. | Fonetické cvičení. „Pokud uslyšíte zvuk [C], zatleskejte rukama“: ts, p, ts, ts...; tsa, fa, pu, tsu...; cirkus, postava, kuře, mléko, ruka... Didaktické cvičení „Jeden – mnoho“- cvičení na tvoření slov (míčová hra) Kuře - kuřata, mlýn - ..., nemocnice - ..., rukavice - ..., knoflík - ..., cibule - ..., okraj - ... Didaktické cvičení "Velký - malý" - cvičení ve tvoření slov (upozorněte dítě na výskyt hlásky [C] v novém slově). Strom - stromek, miska - ..., bažina - ..., zrcadlo - ..., podnikání - ..., mýdlo - ... Najděte slova ( prezentace) Z řady nakreslených objektů vyberte ty, jejichž názvy obsahují zvuk [C], určit umístění zvuku v každém slově. Hry s obrázky: Spočítejte kuřata (jedno kuře, dvě kuřata, tři, kuřata...) co se změnilo? co chybí? Najděte další obrázek. Poslechněte si úryvek z pohádky. Pojmenujte všechna slova se zvukem [C]: Slepice se procházela se slepicemi. V trávě našla prsten. Kuře položil prsten na verandu. Babička vyšla na verandu. Nasadila si prsten na prst. | ||
Fízminutka zmírnit únavu a napětí; | kuřátka | ||
Samostatná práce s autotestem dle normy. Cíle: zaznamenat nový obsah lekce; | Nyní se pustíme do samostatné práce. Musíte najít a zakroužkovat písmeno C. Slepice obdivovala kuřata, Co není kuře, je chytré! Výborně, odvážlivci! Moc pěkná kočka! Pokud si myslíte, že jste úkol splnili bez chyb, nakreslete zelený kruh. Pokud si myslíte, že jste udělali chybu, nakreslete žlutý kruh, vzájemná kontrola Zkontrolujeme vzorek | Oni dělají práci. Proveďte: sebehodnocení; autotest; předběžné posouzení. | Sleduje provádění práce. Poskytuje: individuální ovládání; selektivní kontrola. Organizuje: kolektivní kontrolu; kontrola provedení cviku; |
Konsolidace nového Cíl:- zvládnutí způsobu jednání se získanými znalostmi v praktických činnostech | Čtení slabik Čtení slov Pojďme číst slabiky (v sboru, v řadách, v lavicích) Přečteme slova (v sboru), několik studentů se vystřídá. Čtení textu (pokud je čas) Logorytmické cvičení | Proveďte úkol k upevnění získaných znalostí Vytvářejte diagramy Číst slabiky, slova, pracovat s učebnicí | Organizuje studenty asimilaci nového způsobu jednání s výslovností ve vnější řeči. |
Reflexe učebních činností ve třídě cíle:- korelace zadaných úkolů s dosaženým výsledkem, zaznamenávání nových poznatků, stanovení dalších cílů | Jakou hlásku jsme se dnes naučili správně a jasně vyslovovat? Co bylo v lekci obzvláště obtížné? Co bylo na lekci zajímavé? | Organizuje reflexi. Organizuje sebehodnocení vzdělávací aktivity |
Shrnutí vzdělávacích aktivit s dětmi s ODD III ve skupině seniorů na téma:
„Kapky pro volavku“
- upevnit správnou výslovnost hlásky Ts, seznámit se s písmenem Ts.
Nápravné a vzdělávací:
- posílit schopnost tvořit slova,
- čtení slabik,
- provádění analýzy zvukových písmen.
Nápravné a vývojové:
- rozvoj fonematického sluchu,
- Pozor,
- paměť,
- myslící,
- jemné motorické dovednosti.
Nápravné a vzdělávací:
- rozvíjet schopnost empatie,
- pracovat v týmu.
Zařízení:
- hračka zajíc, obrázky předmětů se zvukem C, sady pro zvukové vzory, karty se zlomeným písmenem C, labyrinty.
Průběh OOD
1. Hra „4. lichá“:
Hrnek, miska, pánev, nůžky.
Okurka, citron, banán, pomeranč.
Smrk, borovice, květina, bříza.
Pes, kočka, kráva, zajíc.
V tipovacích slovech zvýrazníme hlásku C.
2. Charakteristika zvuku C
Zvuk C je souhláska, vždy tvrdá, tupá.
Izolace zvuku C:
Ze série zvuků: A, G, S, Ts, Ш, Ц atd.
Z řady slabik: AC, TA, SY, CE atd.
Z řady slov: prsten, boty, kočka, škrábnutí, stožár...
3. Určete počet slabik a místo zvuku ve slově:
GYpsy – 2 slabiky, na začátku slova.
STREET - 3 slabiky, uprostřed slova.
PRST – 2 slabiky, na konci slova.
Na tabuli mezi obrázky vyberte obrázek, který se počtem slabik a místem hlásky ve slově podobá poslednímu slovu (2 slabiky a na konci C). Tohle je ZAJÍC.
4. Prstová gymnastika „Bunny“.
5. Dopis od zajíce.
Kluci, zajíc nám přinesl dopis, poslouchejte ho.
„Drazí kluci! Musím se brzy vydat na dlouhou cestu, ale jsem nemocný. Potřebuji nutně kapky. Pomozte mi prosím."
No, chlapi, můžeme pomoci? Jen nejprve zjistíme, kdo kapky potřebuje. Hádej hádanku:
Dlouhý tenký zobák
Chyť žábu
Ze zobáku ukápne kapka.....
kdo to je? (volavka).
Jak daleko jde volavka? Co je to za ptáka? (stěhovavý).
6. Představení písmene C.
A také jsme vyrazili na cestu, abychom dostali kapky pro volavku. Naše písmeno C nám pomůže na cestě:
Toto je písmeno C -
S drápem na konci.
Poškrábaný dráp
Jako kočičí tlapa.
Zakroužkujte toto písmeno ve vzduchu, na stole, na levé dlani, na zádech souseda.
7. Doplnění chybějících prvků písmene C.
Podívejte se na své karty. Déšť vyplavil písmeno C a bez něj nám lékárna nedá kapky. Je nutné doplnit chybějící prvky písmene C.
8. Tvoření slov.
Hra „Řekni laskavě“:
Strom, koleno, kláda, bažina, zrcadlo, koryto, sádlo, tělo, mýdlo, šídlo, byznys, máslo, šaty
9. Tělesné cvičení.
10. Hra „Stavba mostu“.
Musíme překročit řeku.
Hra "Stavba mostu".
Musíte vybrat všechny obrázky na desce se zvukem T.
11. Čtení slabik.
Abychom se dostali k volavce, musíme projít bažinou. Musíte uhodnout hádanku o samohlásce, vytvořit slabiky s písmenem C a přečíst je (dopředu a dozadu):
V tomto dopise není žádný úhel -
Proto je kulatý. (OC, CO)
Pohodlný dopis!
Co je na tom pohodlné
Co můžete dělat s dopisem?
pověsit kabát. (UC, TsU)
Toulá se s holí, běda!
Kulhavý dopis...(YTS, TSY)
Mezi dvěma rovnými deskami
jeden ležel diagonálně. (IC, CI)
Tento dopis s otevřenou pusou
a obrovský jazyk (EC, CE)
Hlava abecedy -
toto bude dopis….(AC, CA)
Tak jsme se dostali k volavce. Dejme jí kapky a přejme brzké uzdravení.
Je čas, abychom šli domů.
12. Rozvoj paměti.
Náš most byl najednou zahalený mlhou, aby se vyjasnilo, musíme si zapamatovat všechny obrázky, ze kterých jsme ho stavěli.
13. Kreslení cestovní trasy.
Tady jsme doma. Nakreslete naši trasu.
Děti v bludišti nakreslí požadovanou trasu.
14. Shrnutí lekce.
Logoped učitel
nejvyšší kvalifikace kategorie
Volchonskaya I.B.,
Ljubertsy
1. Posilovat schopnost slyšet hlásku C ve slabikách, slovech, textu.
2. Posílit schopnost charakterizovat zvuk podle referenčního diagramu.
3. Cvičte děti v určování polohy hlásky ve slově.
4. Cvičit děti v analýze zvukoslabičnosti a syntéze slov.
5. Rozvíjet lingvistické reprezentace na úrovni slabik.
6. Učit syntézu slabik.
7. Posilte vizuální představu písmene C.
8. Procvičte si tvorbu návrhů na základě podpůrných schémat.
9. Rozvíjet zrakové a sluchové vnímání, myšlení.
Zařízení:
Ilustrace k příběhu „Kuře Kuře“, kuře, míč, učební pomůcka „Ptáček“, obrázky se hláskou C na začátku, uprostřed a na konci, didaktická hra „Květinová paseka“, učební pomůcka „Matrjoška“, podnosy s krupicí, učební pomůcka „Udělejte návrh“.
Průběh lekce:
Organizační moment. Izolace hlásky C od textu, od slov.
Dnes jsem si pro vás připravil velmi zajímavý příběh, pozorně si ho poslechněte (z manuálu L.A. Borovského. Mluvím logicky.)
(ukázka ilustrací k příběhu).
Kuře Kuře-kuřátko.
Z vajíčka se vylíhlo kuřátko a rozhlédlo se kolem. Viděl kolem sebe velký svět. Sluníčko krásně svítilo a rostly krásné květiny. "Půjdu se projít," pomyslel si Tsip-Tsip a přešel přes trávník. Mezi květinami Tsip-Tsip uviděl knoflík a byl překvapen, protože na jeho oblečení nebyly žádné knoflíky. Kuře prozkoumalo knoflík ze všech stran a šlo dál. Cestou uviděl volavku. Volavčí prsten spadl do studny a ona nevěděla, jak ho dostat ven. Když volavka viděla kuře, byla šťastná. "Pomoz mi získat prsten, kuře," požádala ho. "Jak to mohu získat?" - Tsyp-Tsyp byl znovu překvapen. "Sedni si do kbelíku, já tě spustím dolů a můžeš získat prsten." A pak tě zvednu,“ řekla mu volavka svůj plán. Tak to udělali. Kuře vytáhlo prsten a dalo ho volavce. Tak se Tsip-Tsip spřátelil.
Jaký zvuk byl v tomto příběhu nejčastěji slyšet (Ts); jaká slova se zvukem Ts sis zapamatoval?
2. Charakteristiky zvuku podle referenčního obvodu.
A tady je naše kuře. Řekněme mu vše o jeho oblíbeném zvuku Ts (podle referenčního diagramu)
3. Transformace slabik.
Kuře vás zve ke hře s míčem.
Zvuky ve slabikách je třeba prohodit (tsa-ats, tso-ots atd.)
4. Určení polohy hlásky ve slově.
Kuře si pro vás připravilo úkoly. Podívejte se na ptáka. K hlavě musíte dát obrázek, kde je zvuk C slyšet na začátku, k tělu - těm, kde je zvuk slyšet uprostřed, a k ocasu - těm, kde je C na konci.
5. Zvukově-slabičná analýza slova.
Vzpomeňte si, s kým se Chick-chick v příběhu spřátelil (s volavkou). Naučme kuře slyšet všechny zvuky ve slově volavka (Rozložte schéma slova čipy).
6. Tělesné cvičení.
7. Vývoj lingvistických pojmů na úrovni slabiky, slabičná syntéza.
Oh, co je tohle za paseky? Rostou na nich květiny, ale ne jednoduché. Na květinách jsou obrázky. Kolik paprsků má slunce nad mýtinou - tolik slabik má být v názvu obrázku na květině. (Děti aranžují květiny na mýtinách).
Zde je další úkol: abyste uhodli slova, musíte vyměnit slabiky...
Ty květiny rostou na záhonu. Recept dozrál na zahradním záhonu.
8. Upevnění vizuálního obrazu písmene C.
Hlásku C označujeme písmenem C. Seznámíme s ní kuře.
Jak vypadá písmeno C? Napíšeme to do vzduchu, teď prsty na tácky s krupicí.
Jak se liší zvuky a písmena? (mluví podle schématu)
9. Vývoj fonematické syntézy.
Chick-chick si připravil další úkol. Je třeba uspořádat hnízdící panenky podle výšky a přečíst slovo. (Děti čtou slovo vejce). Jak spolu souvisí slepice a vejce? (Kuře se vylíhne z vajíčka.)
10. Psychogymnastika.
Nakreslete kuře sedící ve vejci. Ukažte, jak se dostává z ulity: nejprve vystrčí hlavu, pak pravé křídlo, pak levé.
11. Vypracování návrhů referenčních diagramů.
Udělejme věty o Chick-chick pomocí diagramů. Číslo schématu je uvedeno na kartě.
12. Shrnutí lekce.
Je čas, aby se kuře vrátilo domů. Řekni mi, co jsi se dnes naučil? Jaké byly potíže?
Vážení čtenáři, pokud vás tato aktivita zaujala, napište do komentářů a já vložím foto obrazového materiálu.
Rjabová Ljubov Jurjevna
vychovatel
MADO GCRR d/s č. 4 „Yolochka“
r.p
Cíl:- seznámit děti s neslyšící souhláskou [C] a písmenem C; nadále učit děti určovat polohu zvuku ve třech polohách; naučit se formulovat slovní schéma.
Vývojové prostředí:řezaná abeceda ve velkém a malém formátu, dějové obrázky, slabičná tabulka, hračka nebo plochý obrázek kuřátka; tématické obrázky zobrazující ovce, housenky, sýkory, špačky, lišky, kuny, medvědy, vlky, volavky, motorky, květiny a studnu.
Org. okamžik:
Dnes se kluci opět vypravíme za novými poznatky do Království ABC. Ale nejprve uhádněte hádanku: "Objevil se ve žlutém kožichu, sbohem, dvě mušle." kdo to je? (Kuřátko).
Jak se říká slepicím? (Kuře-chick-chick)
(Nakreslete kuře sedící ve vejci. Ukažte, jak se dostává ze skořápky: nejprve vystrčte hlavu, pak pravé křídlo, pak levé.)
Zvukovou analýzu provádí učitel.
Pravděpodobně už tušíte, o jaké hlásce a písmenu budeme mluvit (posloucháme a vyslovujeme hlásku [Ts]).
Zvuk [C] je vždy vyslovován pevně. Obstrukce je tvořena přední částí stěny jazyka. Zvuk [Ts] je složitý, skládá se z hlásek T a S, které se vyslovují rychle za sebou. Pokud přiblížíte ruku hřbetem ruky k ústům, pak při vyslovení zvuku [Ts] ucítíte jeden úder proudu vzduchu a ne dva, jako u TES nebo TISÍC.
3. Definice slova se zvukem [C] ve čtyřverší podle sluchu:
Nyní si poslechněte čtyřverší a pojmenujte slova se zvukem [C]:
Slepice obdivovala kuřata:
Když to není kuře, je to chytré!
Výborně, odvážlivci,
Velmi cenné kuřátko! (mláďata, slepice, kuřátko, chytrá dívka, dobrá práce, odvážná, drahá kuřátko)
Vyslovme zvuk [Ts] ve slabikách: Chick se rozhlédl kolem sebe a byl překvapen: "As-ots-uts, its-ots-ats!"
Viděl jsem ovci a dostal jsem strach: "Tsa-tso-tsu!" (vyjádřit strach mimikou)
Kuře ho uklidnilo: "Tsa-tsa-tsa." (řekni nižším hlasem)
- Mezi lidmi, chlapi, existuje takové přísloví o slepicích. Kuřata se počítají na podzim .
co to podle tebe znamená? (říká se, když člověk předčasně soudí výsledky něčeho). Řekněme to znovu a pamatujme.
5. Fyzická minuta „Heron“
Je velmi těžké takto stát:
Nedávejte nohy na podlahu,
A nepadat, nekývat se,
Nedrž se souseda.
Kluci, určete umístění zvuku [Ts] ve třech polohách:
- na začátku slova : volavka, květina, terč.
- PROTI střední : knoflík, kuře, prsten.
- na konci : zajíc, zpěvák, něm.
(Uveďte své příklady: okurka, špaček, šalvěj, well done atd.)
6. Zvukové vlastnosti. (souhláska, neznělá, tvrdá)
7. Kluci, jak vypadá písmeno C?
Zde je písmeno C:
S drápy na konci.
Poškrábaný dráp
Jako kočičí tlapa.
8. Místo písmene v abecedě: - Kluci, pojmenujte sousedy písmene C. (X, CH)
9. Čtení tabulky slabik a slov.
Zadání: musíte vytvořit slova ze slabik rozložených na podlaze a přečíst je.
PA RY PÁRY
SÁZKA TSA RI
CENY KRÁLOVNA
CENY
RYTÍŘI
ŠTĚDRÝ
10. Výsledek: - S jakým zvukem jste se seznámili? Uveďte popis.
S jakým dopisem? jak vypadá?
Promítání prezentace "Letter C"
Seznam použité literatury:
1. Bondarenko T.M. 2006 „Komplexní třídy v přípravné skupině mateřské školy“.
„Potvrzení o zveřejnění v médiích“ série A č. 0002166 datum odeslání doporučené zásilky 6. září 2013. Číslo účtenky (ID pošty) 62502663120182
2. Pozhilenko E.A. 1999 „Kouzelný svět zvuků a slov“ Manuál pro logopedy
Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.
Proč je výhodné publikovat u nás?