Abstrakt akvária. Přehled hodin doplňkového vzdělávání Téma: "Akvárium"
Cíl: Zapamatujte si jména všech obyvatel akvária
Cíle: popsat celkovou krásu a přitažlivost akvária
rozvíjet schopnost odpovídat na otázky
Obsah programu:
Upevnit znalosti o akváriu jako hlavním místě pobytu jeho obyvatel.
Neustále jim připomínejte, aby s nimi zacházeli opatrně.
Vytvářejte pozitivní emoce z výsledku své práce (pěstování dobrých citů a vztahů).
Stáhnout:
Náhled:
Shrnutí lekce pro seniorskou skupinu „Akvárium ve školce“
Nevládní organizace: „Cognition“ (FCCM)
Cíl: Zapamatujte si jména všech obyvatel akvária
Cíle: popsat celkovou krásu a přitažlivost akvária
rozvíjet schopnost odpovídat na otázky
podporovat zájem o vodní svět akvária
Obsah programu:
Upevnit znalosti o akváriu jako hlavním místě pobytu jeho obyvatel.
Neustále jim připomínejte, aby s nimi zacházeli opatrně.
Vytvářejte pozitivní emoce z výsledku své práce (pěstování dobrých citů a vztahů).
Práce se slovní zásobou:
Akvárium, půda, vodní rostliny (řasy, hlemýždi - řádovky,
Akvárium, lampa, ryby.
Průběh lekce:
Otázka: Kluci, dnes vás zvu na výlet do krásného podmořského světa, který je v našich domovech.
Nejprve však uhodněte hádanky:
Na světě není nikdo silnější
Na světě není nikdo násilnější,
Nemůžeš ji držet v rukou
A na koni ho nepředjedete. (Voda)
1. Teče, teče, neteče,
Běží, běží, nedojde (řeka)
Otázka: Jak se jmenuje dům, kde žijí naše ryby?
D. Akvárium.
3. Na okně je jezírko, v něm žijí ryby (akvárium)
Kluci, kdo myslíte, že žije v akváriu?
zkuste hádanku uhodnout
Děti jsou vyzvány, aby hádaly hádanky:
Plavu pod mostem
A vrtím ocasem
Nechodím po zemi
Mám ústa, ale nemluvím
Mám oči - nemrkám,
Mám křídla, ale nelétám. (Ryba)
2. Má křídla, ale nelétá, nemá nohy, ale nedá se chytit (ryba)
Šplouchání v čisté řece
Zadní strana je stříbrná.
kdo to je?
(Ryba)
Pro rodiče a děti
Veškeré oblečení je vyrobeno z mincí.
(Váhy)
Při pohledu na ilustrace říčních ryb
Učitelův příběh o struktuře a výživě ryb:
Pedagog: rybí šupiny jsou kulaté, lesklé a těsně k sobě přiléhají. Ryba plave ve vodě rychle a hbitě, protože její tělo je jako vřeteno, stlačené ze stran. Mají ryby krk?
Děti: ne.
Pedagog: hlava ryby se okamžitě promění v tělo. Co ještě pomáhá rybám plavat?
Děti: ocas a ploutve.
Otázka: Proč chovají ryby v domě?
D. Aby byl dům útulný a krásný.
Půjdete do akvária, podíváte se na ryby - a vaše duše se stane radostnou a klidnou.
Otázka: Jaké ryby žijí v akváriu?
D. To jsou akvarijní ryby.
Dekorativní.
V. Správně, děti!
Kdo má doma akvárium?
Mohou v něm ryby žít bez lidské péče?
D. Nemohou!
Q. Líbí se vám tato ryba?
D. Ano!
Q. A s čím?
D. Má krásný culík a barvu.
Otázka: Jak se jmenuje tato ryba?
Otázka: Ano, chlapi, tato ryba je jednou z odrůd zlatých rybek. A vzhledem připomíná zlatou rybku.
Otázka: Proč je tato ryba krásná?
D. Jeho zlatá barva.
Struktura ocasu.
Pět rybiček se potápělo v řece
(imitace ryb).
Na písku ležel velký kmen
(rozpažte ruce do stran).
První ryba řekla: "Je snadné se zde potápět."
(imitace potápění).
Druhý řekl: "Je to tady hluboko."
(zatřesou ukazováčkem).
Třetí řekl: - Chci spát
(ruce pod uchem).
Čtvrtý začal trochu mrznout
(Třete ramena kartáči).
Pátý křičel: "Tady je krokodýl."
(ruce napodobují tlamu krokodýla).
Plavte rychle, abyste to nespolkli
(utéci).
Prstová gymnastika "Ryba"
(rozvoj jemné motoriky a koordinace řeči s pohybem)
Ryba plave ve vodě,
Pro ryby je zábava hrát
Ryby, zlomyslné ryby,
Chceme tě chytit.
Ryba se prohnula v zádech
Vzal jsem si strouhanku,
Ryba zavrtěla ocasem
Ryba rychle odplavala.
Kdo jiný podle vás může žít v akváriu...
hádat hádanku:
kde to najdete?
No samozřejmě, v bažině!
Zelená jako tráva
Říká: "KVA, KVA, KVA!"
(Žába)
Kámen dole, kámen nahoře, čtyři nohy a jedna hlava. (Želva)
Vždy ve svém vlastním domě,
Nosí ho i při návštěvě...
Jsou tam rohy, ale ne zadky,
Kdo se drží na dlani?
(šnek)
Otázka: Co se stane, když odstraníme šneky z akvária?
D. Nebude mít kdo čistit stěny akvária.
Jídlo po rybě nebude mít kdo dojíst.
Dno akvária nebude mít kdo čistit.
V. Přesně tak, chlapi!
Jak se tedy šnekům dá říkat?
D. Slimáci jsou správci akvária.
Jsou to uklízeči a domovníci.
Chlapi, co myslíte?
Otázka: Co bychom měli udělat před umístěním ryb, žab, šneků do akvária?
D. Na dno akvária musíte dát písek a na písek oblázky.
Otázka: Proč je potřeba písek a oblázky?
D. Na dně mezi oblázky se ryby schovávají a odpočívají.
Rostou v něm rostliny.
D. Výsadba rostlin.
Otázka: Jak se tyto rostliny jmenují, zkuste hádat
Vyrůstají, děti, je jasné kde?
Ne na souši, ale samozřejmě ve vodě.
Jsou tam moře, řeka...
Nevím co ještě...
I u nás rostly na dně akvária.
Říká se jim jednoduše...
Odpověď: Řasy
Otázka: Proč potřebujete rostliny v akváriu?
D. Rostliny produkují kyslík, který ryby dýchají.
Pro krásu.
Rostliny čistí vodu.
Ryby se schovávají a hrají si mezi rostlinami.
Ryby jedí rostliny.
Otázka: Co je hlavní podmínkou pro život ryb v akváriu?
D. Hlavní podmínkou je voda.
Otázka: Jakou vodu naléváme do akvária?
D. Odešel na několik dní.
Otázka: Proč?
D. Aby se částice škodlivé pro ryby usadily.
K odstranění zápachu chlóru.
Q. Kluci, proč rozsvěcují lampu v akváriu?
D. Aby bylo v akváriu světlo.
Otázka: Ano, pokud je akvárium na tmavém místě, a proč jinak?
D. Lampa se zapne, aby ohřívala vodu.
Otázka: Kluci, mohou ryby žít ve vodě o stejné teplotě?
D. Různé ryby rády žijí ve vodě různé teploty:
Někteří potřebují studenou vodu,
Teplý pro ostatní
Některým rybám se daří v teplé i studené vodě.
V. Přesně tak, chlapi!
Proto je potřeba určitá teplota vody.
"Na řece"
Doporučuji si trochu odpočinout a zaplavat si.
Rychle jsme sestoupili k řece,
Sklonili se a umyli se.
1, 2, 3, 4 –
Jaké úžasné osvěžení!
A teď jsme spolu plavali.
Musíte to udělat ručně:
Společně - jednou, tohle je prsa.
Jeden, druhý, tohle je králík.
Všichni jako jeden plaveme jako delfín.
Vyšel na břeh prázdný
A jeli jsme domů.
Co tedy do akvária potřebujete?
D. Písek, kameny, rostliny, voda, vzduch.
Dobrá práce.
vychovatel:
A teď si s tebou chci hrát
Ukážu 3 obrázky a vy se pečlivě podívejte a vyberte obrázek, který není pro akvárium relevantní
HRA!
vychovatel:
Kluci, jste všichni tak skvělí! Všichni dělali kachny, chlapi, řekněte, líbila se vám aktivita? Co nového jste se z lekce naučili?
Nyní se zhodnoťme, pokud si myslíte, že se vám vše povedlo, vezměte si ze stolu červený kruh, a pokud něco nevyšlo, pak žlutý kruh!
Děkuji za lekci!
Typ lekce: Studium nového vzdělávacího materiálu.
Typ lekce: Hra je cesta.
Metodický cíl: Vytváření podmínek pro utváření znalostí, dovedností a schopností; rozvoj schopností; výchova k osobnostním kvalitám.
Cíle lekce:
- Vzdělávací: rozvíjení znalostí o vybavení akvárií.
- Vývojový: rozvoj dovedností studentů shrnout nabyté znalosti, provést analýzu a srovnání a vyvodit potřebné závěry.
- Vzdělávací: formování potřebných komunikativních vlastností, výchova k vzájemné pomoci, toleranci, šetrnému přístupu k okolní přírodě na příkladu vodních obyvatel. (snímek 2)
Logistika lekce:
- počítač, plátno, projektor, prezentace;
- Sady karet pro didaktickou hru;
- sada nádob (skleněné sklo, 1,5 litrová láhev, 3 litrová zavařovací sklenice, akvárium);
- vybavení akvária (topení, teploměr, akvarijní zářivka, filtr, kompresor);
- vybavení pro experiment: dvě skleněné baňky, jedna naplněná vodou kontaminovanou drobnými nečistotami (piliny, větvičky), druhá prázdná;
- trychtýř, papírový filtr;
- fragment videa (Fixies: Animovaný animovaný seriál: vydání 1: epizoda 19 „Aquarium“);
- listy papíru A-4, fixy, tužky, akvarijní šablona;
zlaté a stříbrné medaile „Nejlepší cestovatel“.
- Mezipředmětové a vnitropředmětové vazby:
Chemie, fyzika, matematika; zoologie, botanika, ekologie
PRŮBĚH TŘÍDY
I. Organizační a přípravná fáze:
Učitel se setkává se studenty.
Ahoj lidi!
Učitel jmenuje osobu ve službě.
Osoba ve službě podává zprávu učiteli o připravenosti skupiny na lekci, o přítomných a nepřítomných studentech.
1. Motivační moment.
Moc ráda tě vidím! Dnes nás čeká mnoho nových objevů a zajímavých úkolů na naší cestě akváriem, na jejímž konci budou nejpozornější cestovatelé oceněni zlatou nebo stříbrnou medailí „Nejlepší cestovatel“ (ukázka medailí) PŘÍLOHA 6.
Takže účel cesty: seznámení s akvarijním vybavením.
Dozvíte se, co se nazývá akvárium a jaká zařízení jsou potřebná, aby se vodní obyvatelé cítili pohodlně.
2. Hlavní scéna:
1) Studium nového materiálu. (Rozdělit do podskupin) Učitel: Ale než vyrazíme na cestu, chci si s tebou zahrát hru"Najdi svůj dům" PŘÍLOHA 1, PŘÍLOHA 2. Před vámi jsou karty se zvířaty a karty „domů“. Vaším úkolem je zjistit, ve kterém domě mohou tato zvířata žít. A rychle umístěte každé zvíře do vlastního domu.
(snímek 3)
(Chlapi ukazují „domy“ s obyvateli)
Učitel: Pojďme si s vámi ověřit, zda jste své obyvatele ubytovali správně. Učitel: První „dům“ - akvárium
A ty gupky jsi do toho dal správně.
Učitel: Další „dům“ je terárium, jedná se o nádobu, kde se v příznivých podmínkách chovají určitá zvířata (obojživelníci, plazi, hmyz a další bezobratlí), ale i rostliny. Do našeho terária jste umístili hada. Právo.
Učitel: Třetí „dům“ je paludárium. Termín "paludárium" pochází z latinských slov paluda - bažina a arium - místo. Jedná se o místnost, kde se chovají rostliny a zvířata vyžadující vysokou vlhkost. V paludáriu je uměle vytvořena malá plocha biotopu pro polovodní nebo bahenní živočichy a rostliny.
Zabydlel se zde bahňák.
Poslední "dům" -
Jedná se o budovu, která je často navštěvována turisty,
Kde pracují specialisté
Za sklem, za kterým plavou potápěči,
A také vodní život!
Jedná se o akvárium, které má zpravidla několik bazénů různých velikostí. Malá akvária obsahují rybičky a bezobratlé živočichy a pro pozorování jejich obyvatel je jedna z bočních stěn zprůhledněna. Velká akvária obsahují velké ryby, želvy, ploutvonožce, sirény a kytovce. Existují akvária, která pořádají představení s cvičenými delfíny a ploutvonožci. Některá akvária provádějí vědecký výzkum.
Učitel: Věděli jste, že ichtyologové, oceánologové, akvaristé, delfinologové atd. pracují v akváriích? (snímek 4) Pokud jste plavali s delfínem, neznamená to, že jste se již stali delfinologem. K získání této profese je nutné vystudovat nejen biologii, ale i fyziku, chemii, matematiku a další vědy.
Učitel: Správně jsi umístil do akvária delfína a žraloka.
Učitel: Kluci, proč si myslíte, že guppy může žít v akváriu, ale delfín nemůže žít v domácím akváriu?
Zatímco budete přemýšlet, poslouchejte prosím krátký příběh.
„Rodiče Péťovi dovolili mít akvarijní rybičky. Ve zverimexu si koupil krásné gupky. Přinesl jsem je domů a dal do třílitrové zavařovací sklenice. Ale ráno uviděl smutný obrázek: na hladině plavaly mrtvé ryby. "Proč ta ryba zemřela?" - pomyslel si Péťa. Koneckonců jsem nádobu umyl a naplnil ji usazenou vodou.“
Učitel: Kluci, pomozme Péťovi a odpovězme na jeho otázku „Proč umřela ryba? (odpovědi dětí).
Učitel: Řekni mi, prosím, jaký „domeček“ by měl Petya vybrat pro svou rybu.
Podívejte, před vámi jsou kontejnery. PŘÍLOHA 3. (snímek 5)
Který je podle vás vhodný? Proč se ostatní nehodí?
Učitel: Připomeňme si, co je to akvárium. Správně, chlapi, je to průhledná nádoba pro trvalé uchovávání vodních organismů.
Musíte si ale pamatovat, že každý druh ryb vyžaduje určitý objem akvária. Velké ryby vyžadují akvárium o objemu 100 litrů nebo více. Malé ryby potřebují také velká akvária, pokud je jejich počet velký. Ryba o velikosti krabičky od sirek potřebuje v průměru 2,5 litru vody!
Učitel: Pamatuješ si mou otázku o guppy a delfínovi? Nyní na to můžete odpovědět. (Odpovědi dětí)
Učitel: Kluci, odvedli jsme dobrou práci a teď si trochu odpočineme.
Minuta z tělesné výchovy: "Ryba"(všichni vstali)
Ryba plavala a potápěla se (prsty obou rukou jsou složeny, ruce se pohybují dopředu)
V čisté, lehké vodě. (ruce se pohybují od ramene, zobrazují potápějící se ryby)
Pak se spojí a rozcházejí se (ruce se spojují a rozcházejí)
Zahrabou se do písku. (ruce se pohybují dolů, zobrazující hrabat rybu)
Učitel: Prosím, posaďte se.
Učitel: Takže naše cesta začíná!
Představte si, že jsme se proměnili v rybičky (snímek 6) a byli jsme umístěni v akváriu. V našem novém domě je tolik nových a zajímavých věcí. Kolik zařízení je zde instalováno? Zajímalo by mě, k čemu to je? Dá se bez toho obejít?
Učitel: Teď se to ty a já pokusíme zjistit. Takže, pojďme se plavit!
Učitel: Oh, jak teplá je voda v našem akváriu. Ryby, zná někdo z vás toto zařízení? (displej zařízení - topení), a jaký je podle tebe účel? (snímek 7)(odpovědi dětí). PŘÍLOHA 4.
Učitel: Pokud plánujete chovat tropické ryby, budete muset udržovat teplotu vody v akváriu na +20 - +32 0 C, ve studené vodě se jim nebude dobře žít. K tomu potřebujete ohřívač. Je vhodné, pokud je topné zařízení kombinováno s termostatem - čidlem, které reaguje na pokles teploty vody v akváriu. Pro sledování teploty vody budete potřebovat teploměr.
Učitel: Ryby, proč to na nás tak jasně svítí z nad akváriem? Možná slunce? (snímek 8)(odpovědi dětí)
Učitel: Toto jsou speciální akvarijní vodotěsné zářivky, které poskytují rovnoměrné „denní“ světlo. (displej zařízení – zářivka) (snímek 9)
Učitel: Světlo ovlivňuje vývoj ryb a růst rostlin. Nezáleží na tom, jaké světlo v akváriu je umělé nebo přirozené. Umělé osvětlení je ještě pohodlnější než solární osvětlení, protože jej lze nastavit. V zimě můžete prodloužit denní světlo v akváriu na 10-12 hodin, což je nezbytné pro většinu rostlin a ryb, a v létě až na 15 hodin.
Učitel: Kluci, jaké neštěstí, voda v našem akváriu je znečištěná. Je potřeba ho vyčistit. A já vím, jak na to. Udělejme s vámi malý experiment.
Demonstrace zkušeností
„Čištění vody pomocí papírového filtru“ (snímek 10)
Vyčistíme vodu znečištěnou drobnými nečistotami. Aby byla voda opět čistá, musí být odpadky filtr (filtr – z francouzského „sítka“). K tomu budete potřebovat trychtýř a filtrační papír, veškeré vybavení je před vámi.
Srolujeme filtr z filtračního papíru - jak je znázorněno na obrázku snímek 10.
Umístěte tento filtr do nálevky a umístěte nálevku do prázdné baňky. Poté kontaminovanou vodu přecedíme (zfiltrujeme) do baňky. (snímek 11)
Učitel ukáže způsob filtrování, poté děti vodu přefiltrují.
Učitel: Ryby, zvládla jsi všechno? Myslíte, že se nám podařilo vyčistit a přefiltrovat vodu? Zvažte filtrační papír. co vidíš? Jakou vodu jsi dostal do baňky? (odpovědi dětí)
Učitel: Ryby, možná je tato metoda čištění vody vhodná pro naše akvárium? (odpovědi dětí)
Učitel: Naprosto správně. Čistit tak velké akvárium papírovým filtrem je nemožné. Proto jsou v akváriu instalovány speciální akvarijní filtry. . (displej zařízení – filtr) (snímek 12)
Učitel: Akvarijní filtry jsou určeny pro mechanické, chemické a biologické čištění vody (filtrace).
Učitel: A kreslené postavičky Fixiki nám pomohou pochopit strukturu akvarijního filtru. (videoklip snímek 13)
Učitel: Kluci, co myslíte, používají tyto filtry k čištění vody v akváriích? (odpovědi dětí)
Učitel: Tyto filtry nebudou stačit k vyčištění velkého množství vody v akváriu, proto jsou tam instalovány výkonné filtry. (snímek 14)
Učitel: Ryby, co jsou to za bublinky, které plavou v našem akváriu? (snímek 15) a odkud pocházejí? (odpovědi dětí)
Učitel: Jsou to vzduchové bubliny a jsou tvořeny kompresorem akvária. (displej zařízení - kompresor akvária) (snímek 16)
Akvarijní kompresor je speciální zařízení, které slouží k obohacení vody kyslíkem.
Učitel: Kyslík je nezbytný pro dýchání všech živých organismů v akváriu. Kyslík se může tvořit v akváriu v důsledku životně důležité činnosti vodních rostlin (snímek 17). Všechny druhy akvarijních rostlin produkují kyslík procesem fotosyntézy. Když je správně zvolen poměr počtu rostlin a ryb (třetina akvária je osázena rostlinami, dvě třetiny pro volné plavání ryb), pak mají ryby dostatek kyslíku a cítí se dobře. Když je rostlin málo nebo vůbec žádné, ale ryb je hodně, pak ryby nemají dostatek kyslíku a pak byste se měli uchýlit k umělému obohacování vody kyslíkem pomocí kompresoru.
2) Konsolidace výukového materiálu.
Vizuální aktivity pro děti
Učitel: Kluci, představte si, že jsem také malá rybka, kterou jste umístili do svého akvária. Měl jsem spoustu otázek ohledně mého nového domu. Pomozte mi na ně odpovědět.
Rybka - učitelka: Bojím se, co když v tomhle domě zmrznu? (odpovědi dětí)
Co když je pro mě tma? (odpovědi dětí)
Neudusím se? (odpovědi dětí)
Kdo bude čistit vodu? (odpovědi dětí)
Učitel: Dobře! Uklidnil rybičku.
Vaše znalosti mě velmi těší, byli jste všichni velmi pozorní, aktivní a pilní.
Naše cesta se blíží ke konci. Vyzývám vás, abyste si každý nakreslili svůj vlastní dům s vybavením, které jsme dnes potkali. A poté použijeme vaše kresby k vytvoření výstavy. PŘÍLOHA 5.
Učitel: Dobře! Všichni nakreslili nádherné obrázky! Naše výstava je otevřena! Prezentováno bylo 15 výtvarných prací. Pojďme o nich diskutovat! Uvidíme, jestli budou ryby žít v tomto akváriu? co s tím? (odpovědi dětí) V diskusi jsme zjistili, že ne všichni cestovatelé byli pozorní, přišli o zlatou medaili, ale zasloužili si stříbrnou!
Udělování medailí.
3. Závěrečná fáze:
Shrnutí lekce.
Naše cesta, během které jsme prováděli experimenty, pozorovali, prováděli experimenty, skončila a je čas bilancovat. Připomeňme si účel naší cesty (odpovědi dětí).
Kluci, co je to akvárium? (odpovědi dětí)
A jaké zařízení je třeba nainstalovat do akvária, aby se rybám žilo pohodlně (odpovědi dětí)?
4.Odraz.
Cvičení „Kvality“. Účel cvičení: pomoci účastníkům rozvíjet objektivnější sebevědomí.
Učitel: Kluci, postavte se do kruhu, držte se za ruce a teď nakreslete obrys ryby.
Učitel: oslovení každého dítěte: Jak jste se cítili během naší cesty? Co ti na hodině překáželo nebo pomáhalo? (odpovědi dětí)
Učitel: Naše lekce skončila, děkuji vám všem, uvidíme se znovu. (snímek 18)
Internetové zdroje.
Shrnutí lekce „Akvárium a jeho obyvatelé“
Cíl:
- chcete vytvořit akvárium
- zlepšit dovednosti při práci s plastelínou
- rozvíjet jemnou motoriku svalů rukou, smysl pro barvy, zájem o výtvarné umění
Osobní:
- vytvořit pocit krásy
- rozvíjet tvůrčí činnost
Regulační:
- upevnit schopnost plánovat své aktivity a jednat podle zvoleného plánu
Poznávací:
- samostatné vytváření způsobů řešení tvůrčích problémů
PRŮBĚH TŘÍDY
Kluci, hádejte hádanku:
široký na šířku,
Hluboko hluboko,
Ve dne i v noci dopadá na břeh.
Nemůžeš z toho pít vodu,
Protože to není chutné...
Jak hořké, tak slané.
Všude kolem je voda,
Ale pití je problém.
(Moře)
O čem si myslíte, že si dnes budeme povídat? Je to tak, budeme si povídat o moři a jeho obyvatelích.
Rádi cestujete? Chcete se vydat na plavbu po moři?
Poté se jako přátelský tým vydáme na návštěvu mořského dna a blíže se seznámíme s obyvateli podmořského světa. Než uvidíme první obyvatele moře, musíme se posadit do ponorky. (děti sedí na židlích)
Co je batyskaf?
Připravte se na potápění. Zavřeli jsme oči. Odpočítáváme 5,4,3,2,1.
Takže jsme v ponorce. Podívejme se z okna. Co je to průzor?
Promítání filmu podmořský svět.
- Podmořský svět je velmi krásný a rozmanitý. Co jsi viděl v podmořském světě?
Přesně tak, kluci, pod vodou je úžasný svět, jiný než ten na hladině. Má svá pravidla a podmínky pro přežití.
Podmořský svět nejsou jen ryby, ale také různí další obyvatelé: mořský ježek, mořský koník, stejně jako řasy, kameny, korály.
Vracíme se na povrch. Připravte se na vzestup. Odpočítávání: 5, 4, 3, 2, 1
Líbil se vám náš výlet? Viděli jsme spoustu mořského života.
Fyzické cvičení "Zlatá rybka"Podívejte se na moje ryby. Pojďme si s ní hrát. Zkontroluji, jak jsi pozorný. Ryba bude plavat. Když vyskočí z vody, tleskáte rukama.
Již dávno cestovatelé věnovali pozornost kráse malých ryb žijících v hlubinách moře. Moc je chtěli mít doma. Tak se objevilo akvárium.
Film
Podívej, řeka je na mém okně.
V hlubinách plavou modré ryby.
Jsou tam červené ryby s nataženým ocasem
Huňatá tráva tlačí keře od sebe.
A vypadají, jako by sledovali vlákno,
Šneci lezou po stéblech trávy,
Krok za krokem kupředu.
Ale moje řeka nikam neteče.
Šplouchala by, tekla by,
Ale drží ho skleněné břehy.
N. Nishcheva
O čem je tato báseň? Kdo má doma akvárium? Řekni mi, kdo v něm bydlí? Jaké akvarijní ryby znáš?
Chcete si vyrobit vlastní akvárium?
Posaďte se u svých stolů.
Zobrazení akvarijních ryb, akvárií na skluzavce
Zamyslete se, z čeho můžeme akvárium postavit? (na kartonu, v krabici, z plastelíny).
A navrhuji, abyste si udělali akvárium ve sklenici.
Nyní vezmeme nejběžnější plastelínu a začneme vyrábět nejneobvyklejší akvárium.
Zamysleme se nad tím, kdo bude bydlet v našem akváriu? (ryby, řasy, šneci, ....)
rybí řasy šneci, hvězdy, mušle
Na stolech máte stejné karty. Umístěte je v pořadí, ve kterém budete pracovat. Toto bude váš pracovní plán.
Řekněte nám svůj pracovní plán.
Abychom vám usnadnili plnění úkolu, použijeme karty s nápovědou.
Zobrazit na snímku.
Když začnete vyřezávat mořské řasy, můžete použít tuto nápovědu.
Li
Je to možné?
A obyvatele akvária umístíme na vnější stranu sklenice.
DĚTI NASTUPUJÍ DO PRÁCE
Děti, které práci rychle dokončily, provádějí v akváriu práci s řasami.
Naplníme dno akvária.
Chlapi, podívejte se, kdo nás přišel navštívit.
Učitel ukazuje své dílo – Chobotnice v akváriu.
Vidíte, co ve vašem akváriu chybí?
PLNĚNÍ AKVÁRIÍ VODOU
VÝSTAVA PRACÍ
Chobotnici se vaše práce líbila. Přinesl pro vás dárky. To jsou ryby.
Sebeanalýza (reflexe).
Pokud se vám lekce líbila a zvládli jste úkol dobře, vezměte si „zlatou“ rybu. Pokud si myslíte, že jste úkol úplně nesplnili, můžete si vzít modrou rybku. Přilepte je na akvárium.
Všichni jste dnes odvedli skvělou práci. Naše cesta na mořské dno je u konce.
Městský předškolní vzdělávací ústav
obecný vývojový typ č. 106 „Zlatý klíč“
Shrnutí lekce na dané téma« Akvárium»
připravený
učitel
Malková Natalya Sergejevna
Vologda
2014
úkoly:
Upevnit naučené techniky netradičního kreslení (tisk dlaní, kreslení prsty, tisk kartonem atd. na přání dětí),
Podporovat kreativitu při vymýšlení a implementaci obrázků,
Pokračujte v učení, jak pracovat jako tým,
Rozvíjet představivost na základě poslechu příběhu, rozvíjet představivost, schopnost umístit ryby do všech částí listu,
Podporujte toleranci a vzájemný respekt při plnění společného kolektivního úkolu.
Materiály:
Akvárium s rybami, šneky, řasami, oblázky na pohled,
Zvukový záznam „The Sound of the Sea“,
Mušle,
Zubní kartáčky pro každé dítě na stříkání,
Karton pro tisk,
Koktejlová brčka,
Sklenice s vodou,
štětce,
kvaš,
Akvarel,
Plstěné pera,
Voskové pastelky,
Listy papíru různých velikostí dle výběru dětí.
Průběh lekce.
Děti vstupují do skupiny a stojí v půlkruhu.
Pedagog: Dobré ráno, děti!
Děti: Dobré ráno.
Pedagog: -Co myslíš, že budeme dnes dělat?(kresba, kreslení). Přesně tak, budeme kreslit. A co přesně, zjistíte uhodnutím hádanek:
Podívejte - dům stojí a vrtí ocasem
Je až po okraj naplněný vodou. Tam a zpět -
V tomto domě jsou nájemníci - A ona tam není,
Všichni jsou zdatní plavci. A není ani stopy.
(Akvárium) (Ryby)
Věž se plazí. Na okně je rybník,
Nosí ho na sobě Plavci v něm žijí.
Bohatá hostitelka, U skleněných břehů
Hosteska je rohatá. Nejsou tam žádní rybáři.
(šnek) (akvárium)
- Výborně! Co si myslíte, že bude tématem naší lekce?(nakreslíme ryby, akvárium).
Právo. Jaké akvarijní ryby znáš?(guppy, sumec, zlatá rybka).
Kdo jiný může žít v akváriu?(šneci, korýši).
Co jiného může být v akváriu?(oblázky, řasy, naplavené dříví, rybí dům).
Výborně, na všechny mé otázky odpověděli správně. Pojďme si hrát.
Učitel: -Doporučuji, abyste si zahráli novou hru. Chcete-li to provést, posaďte se do kruhu. Děti sedí v kruhu. Učitel dá prvnímu hráči plastový kelímek. Úkol: podávejte pohár v kruhu tak, aby se nikdy neopakoval způsob předávání od hráče k hráči.
Hra končí po dokončení celého kruhu nebo pokračuje, dokud existují originální nápady.
Na konci hry se ozve zvuk vody (zvukový záznam).
P: Poslouchej, pohádka se k nám řítí. Ale kde je? Poslouchej, odkud pochází tento zvuk? co to je? (skořápka). Učitel to vezme do rukou a poslouchá.
- Poslouchejte, dělá hluk, je živá, zpívá a zdá se, že o něčem mluví.
Příběh o Váňovi, Péťovi a Míše.
Dnes má Vanya hosty - Petya a Misha. Často jsou spolu a nikdy se nenudí. Dnes tedy přišli s novou hrou – být umělcem. Každý bude kreslit na jeden list papíru. A aby byla hra zajímavější, rozhodli se kluci nedomluvit, co budou kreslit.
Váňa začal jako první: na velký list papíru nakreslil voskovkami dlouhé vlnité pruhy a mezi ně umístil malá kolečka a ovály.
Péťa se podíval na kresbu a rozhodl se přemalovat celý list vodovými barvami. Vzal modré, zelené a fialové barvy a krásně namaloval celý list za použití velkého množství vody. Barva na papíře se roztekla a vytvořily se nové odstíny. Ale ty pruhy a kruhy, které Váňa nakreslil, zůstaly viditelné - akvarel nepřebarvil čáry vytvořené voskovkami.
-A pochopil jsem! "Uhádla jsem to," potěšila se Míša, "to ty jsi nakreslil moře!"
A vzal jasné značky a začal kreslit jasné ocasy, ploutve a oči na kruhy a ovály - ukázalo se, že jsou to nádherné ryby!
Teď je zase řada na Váně.
"Myslím, že naše moře nemá dostatečné dno, na kterém leží poklad!" řekl a namaloval široký pruh žlutým kvašem.
Pojď, kreslím poklad! - vykřikl Péťa.
Vzal černý inkoust a nakreslil velký džbán pokrytý mušlemi.
V této době Misha něco vyřezával z papíru - ukázalo se, že to byla šablona staré plachetnice. Položil na kresbu šablonu a přemaloval ji modrým kvašem.
Kluci se podívali, co udělali.
"Myslím, že je to skvělé," řekla Petya.
"Ano," souhlasila Vanya. - Pověsíme obraz na zeď.
Večer, když se máma s tátou vrátili z práce, Váňa jim obrázek ukázal.
"Velmi tajemné," řekl táta.
A moc krásné,“ řekla maminka.
Učitel: Toto je příběh, který skořápka vyprávěla. Poslouchal jsi velmi pozorně. Řekni nám, kdo co viděl. Jaký obrázek si dokážete představit?(odpovědi dětí).
Učitel: Nyní vás chci pozvat, abyste nakreslili neobvyklý obrázek stejným způsobem jako kluci z pohádky. Tématem obrazu je akvárium. K tomu se musíme rozdělit do týmů po třech nebo čtyřech lidech. Při kreslení můžete použít jakékoli materiály a jakékoli techniky kreslení, které jsme studovali, nebo možná přijdete na něco úplně nového. Pokud jste zapomněli, jak konkrétní ryba vypadá, můžete se k akváriu přiblížit a podívat se na něj zblízka.
Dětské práce.
Přípravná skupina do školy
Cíl: Objasnit a rozšířit znalosti dětí o podmořském světě a rozmanitosti jeho obyvatel.
Cíle: Obohatit slovní zásobu dětí; rozvíjet tvůrčí schopnosti dětí po celou dobu lekce; nadále učit děti pozorně naslouchat, rozumět a emocionálně reagovat na básnickou řeč; rozvíjet smysl pro kompozici; podpora disciplíny, vytrvalosti a pozornosti.
Integrace vzdělávacích oblastí: sociálně-komunikační, poznávací, řečový, umělecko-estetický a tělesný rozvoj.
Typy dětských aktivit: hra, kognitivně-výzkumná, komunikace, vnímání fikce, vizuální práce, pohybové aktivity.
Aktivní slovní zásoba: akvárium, ryby, šupiny, ploutve, žábry, gupky, sumec, zlatá rybka, šnek, řasy, korály.
Obsah programu:
Rozlišit představy dětí o jezírku jako stanovišti akvarijních ryb (akvárium je naplněné vodou, rostou rostliny, žijí drobní živočichové - šneci);
Ujasněte si myšlenku, že vše v akváriu je provedeno proto, aby v něm mohly ryby žít jako v přirozené vodní ploše;
Naučte se vytvořit expresivní a zajímavou zápletku pomocí nekonvenční techniky provádění práce - kresby s aplikací;
Zlepšit technické a vizuální dovednosti. Při své práci používejte různé techniky a materiály;
Rozvíjejte dětskou kreativitu.
Přípravné práce: Zkoumání ilustrací mořských živočichů, prohlížení fotografií různých ryb, konverzace na dané téma "Jak se ryby liší od zvířat?" , malování vatových tamponů kvašem v různých barvách, příprava momentu překvapení - voskovou svíčkou kreslím bublinky na bílé listy.
Vybavení a materiál: fotografie mořských ryb, ilustrace akvária, vatové tampony, kvaš, listy papíru, voskovky, PVA lepidlo, vodové barvy, dózy na vodu, štětce č. 2, 6, plátno.
Metody a techniky:
- Ohleduplnost;
- Konverzace;
- Umělecké slovo;
- Vysvětlení pracovních metod;
- Moment překvapení;
- Prstová gymnastika „Pět malých rybiček“ ;
- Dětské práce;
- Shrnutí.
Plán lekce:
- Mini exkurze;
- Zkoumání ilustrací a fotografií mořského života;
- Hádání hádanek;
- Práce s voskovkami;
- Práce s vodovými barvami;
- Překvapivým momentem jsou vzduchové bubliny, které se objevují na listu;
- Přestávka na tělesnou výchovu;
- Aplikace;
- Finální návrh práce.
Průběh lekce.
Děti a jejich učitel jdou do sálu a sedí v půlkruhu kolem akvária. Dáváme dětem čas podívat se, co je v akváriu, a pomáháme jim s otázkami:
Co vidíš před sebou?
Co je v akváriu? (voda, písek, oblázky, ryby, řasy, korály...)
Jaký druh ryb a kolik jich je?
Jak se podle vás cítí ryba?
proč si to myslíš? (ve vodě je voda čistá, průhledná)
co dělají?
Co pomáhá rybě plavat? (ploutve, ocas)
Kde jsou ploutve?
Kolik ploutví?
Která je nejhezčí?
Jaké tělo má ryba? (protáhlé, aerodynamické tělo, bez krku)
Čím je pokryto tělo ryby? Jaké váhy?
Jaké má ryba oči a kde se nacházejí?
Jaká ústa? Co dýchá ryba?
Proč v akváriu nejsou žádné dravé ryby?
Děti si vyměňují dojmy a povídají si o svých domácích akváriích. Po tomto - návrat do skupiny.
Skupina má připravená pracoviště, na stánku jsou fotografie obyvatel akvária a obrázek akvária.
Učitel se ptá na hádanky:
Podívejte, dům stojí
Po okraj naplněný vodou,
Bez oken, ale ne ponuré,
Průhledné ze čtyř stran
Obyvatelé tohoto domu
Všichni jsou zdatní plavci.
- A představme si, že jsme velké akvárium. S naší potápěčskou výbavou sem vejdeme potápěče!
- A je tu také obrovská modrá velryba, která spí a chrápe!
- V reakci na chrápání krab běží stranou!
- A na dně v písku si lehl s chapadly... chobotnice.
- Elektrický bratr... rejnok se rád zavrtává vedle něj.
- Bez háknutí zde žije mořský goby.
- Pětikřídlá hvězda hledá ta nejlepší místa.
- Opodál zrovna plaval platýs s plochým tělem.
- A za ní se jako břemeno řítí hořící... medúza.
- Želva plave ve svém krunýři beze strachu mezi rybami.
- Někde blýskl čelistí černomořský žralok.
- Tady na dně leží jako hračka nádherná... skořápka.
- Nedaleko je kámen jako pařez a za ním je mořský koník.
- Tady dovádí nejeden chytrý, láskyplný... delfín!
- Dlouhoocasé... mořské panny si s ním hrají jako se štítkem.
Někdo kroutí hlavou... Cože? Nejsou tam mořské panny?
Ale přátelé, snil jsem... A nastal konec hry.
Jak jsi pozorný, nemohl jsem tě zmást! Dnes nakreslíme akvárium s rybami.
Budeme kreslit voskovkami. Ukažte nám, jak správně držet křídu.
Jsou v akváriu potřeba rostliny? Proč jsou v akváriu potřebné rostliny? Co dalšího je v akváriu? (řasy, kamínky).
Nyní musíme akvárium naplnit vodou. Jaká by měla být voda v akváriu? (vezměte velký štětec a natřete vodovými barvami - objeví se předem nakreslené bubliny).
Teď si odpočineme a začneme znovu kreslit!
FISMINUTKA - Prstová gymnastika „Pět malých rybiček“ .
Pět rybiček se potápělo v řece (imitace pohybu ryb).
Na písku ležel velký kmen (roztáhněte ruce do stran).
První ryba řekla: "Je snadné se zde potápět!" (imitace potápění).
Druhý řekl: "Je to tady hluboko!" (třesou ukazováčkem).
Třetí řekl: "Cítím se ospalý" (ruce pod uchem).
Čtvrtý začal trochu mrznout (třete ramena kartáči).
Pátý křičel: „Tady je krokodýl, (ruce napodobují tlamu krokodýla).
Plavte rychle, ať to nespolknete." (utéci).
Akvárium je připraveno, nyní tam musíte umístit ryby. K tomu si vezmeme předem připravené disky, které jste si namalovali a vlepíme je do akvária.
Připomeňme si strukturu ryb. Co mají ryby? (tenkým štětcem doděláme oči, ploutve a ocas).
Kluci, jaká máme nádherná akvária!
Je tu průhledný zázračný dům,
Ve dne v noci jsou v něm ryby.
Místo vzduch - voda,
Ryby bez něj nemohou žít.
Jsou tam mušle a šneci,
A rostliny jsou jako vlákna,
Rostou z písku
Říká se jim řasy.
Ryby plavou v kruzích
Usmívají se na sebe.
Ryby se dívají přes sklo,
Jsou příjemné a hřejivé.
Koneckonců, akvárium je moře
Pro ryby je to domov.
Podívejte se, v každém akváriu žijí veselé, přátelské ryby! Pověsme svá díla na vložku, aby je mohli obdivovat i rodiče.
Členové třídy pomáhají čistit tabulky.