Třídní hodina na téma Den míru. Třídní hodina "Den míru"
Chladná hodina,
věnované Dni míru
8. třída
Třídní učitel:
Smirnová M.V.
Třídní hodinový scénář
"Holubice míru"
Cíl: orientovat mladou generaci na hodnoty národní kultury, rozvíjet u studentů smysl pro soucit a nechuť ke krutosti.
Cíle: Vytvořit hodnotový postoj k vlasti, její kulturní a historické minulosti;
Vzbudit ve studentech pocit hrdosti na svou zemi, vštípit jim úctu k lidovým tradicím, historii, kultuře a přírodě své země;
Formovat aktivní občanské postavení a sebeuvědomění občana Ruské federace.
Mezinárodní den míru. Tento den byl stanoven rozhodnutím Valného shromáždění OSN.
proč myslíš?
Mezinárodní den míru byl ustanoven, aby se stal dnem celosvětového příměří. Všechny státy světa, alespoň v tento den, musí dodržovat pravidlo: "Den bez výstřelu na Zemi."
V červnu 1954 Japonsko darovalo OSN Zvon míru. Byl odlit z mincí, které nasbíraly děti ze 60 zemí světa.
Podobný zvon má i centrála OSN v New Yorku. Tradicí je zvonit dvakrát ročně: na samém začátku jara - v den jarní rovnodennosti a také 21. září, kdy se slaví Den míru. Na tomto zvonu je nápis,
- Co myslíte, že je tam napsáno?
Nápis hlásá myšlenku světového míru.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dodnes věnuje poselství, ve kterých říká, že vládci různých zemí by měli naslouchat názorům svého lidu a měli by se starat o to, aby byl život ve svých zemích bezpečnější. Všichni lidé by měli mít stejná práva a svobody.
Po jeho proslovu udeří na Zvon míru. Součástí tohoto obřadu je i minuta ticha.
- Proč si myslíte, že drží minutu ticha?
Má uctít památku obětí.
- Další a pravděpodobně nejslavnější symbol světa, myslím, že ho všichni znáte,
– Toto je Holubice míru.
To je výraz a symbol, který si začal získávat velkou oblibu po skončení druhé světové války. Dnes tento symbol zná každý a používá se poměrně široce po celém světě.
Každý zná tento obrázek bílé holubice držící olivovou ratolest v zobáku. - Kdo zná slavného autora této kresby?Autorem této kresby byl slavný Pablo Picasso.
Tradicí je také vypouštění bílých holubic jako symbol mírových úmyslů.
Jak rozumíte slovu mír? Co máme na mysli tímto prostorným, krátkým a tak důležitým slovem? (chlapi mluví).
Takhle dívka psala o světě v básni.
Kreslím slovo MÍR
Slunce svítí nad zemí,
Děti si hrají na trávě
Řeka je modrá a tady je -
Loď po něm pluje.
Tady doma - přímo do nebe!
Tady jsou květiny a tohle je máma,
Vedle ní je moje sestra...
Kreslím slovo „mír“.
(Dina Mikhailova)
- Co je to za svět?
- Zde je vysvětlení významu tohoto slova ve výkladovém slovníku:
1. SVĚT – Vesmír,
planeta,
zeměkoule, stejně jako obyvatelstvo, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír;
dohoda o ukončení války.
Pracujte ve skupinách s příslovími o míru.
Nyní vám chci nabídnout přísloví o míru. Ale jsou zmatení, zkusme je obnovit. (v každé skupině je přísloví uvedeno samostatnými slovy)
Pokud se s tebou svět nesmiřuje, smiř se se světem
Mír bude v pořádku, žádná válka nebude.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.
SVĚT je takové mnohostranné slovo.
Mír – toto slovo znamená žádnou válku!
Mír je mír a prosperita!
Svět je celý Vesmír a naše křehká planeta Země!
Mír je vnitřní a duchovní svět člověka!
Zpráva o mezinárodním svátku - Dni míru.
Pro většinu lidí na planetě Zemi je mír každodenní realitou. Naše ulice jsou klidné, naše děti chodí do školy. Tam, kde jsou základy společnosti pevné, si neocenitelného daru míru nikdo zvlášť nevšimne.
Pro příliš mnoho lidí v moderním světě však tento dárek není nic jiného než pohádkový sen. Žijí v řetězech, v atmosféře nestability a strachu. Tento den existuje hlavně pro ně.
V roce 1982 vyhlásilo Valné shromáždění OSN ve své rezoluci Mezinárodní den míru jako den všeobecného zřeknutí se násilí a příměří. Od té doby se svátek slaví každoročně 21. září. Tento svátek má přimět lidstvo nejen myslet na mír, ale také pro něj něco udělat.
OSN vyzvala všechny země a národy, aby v tento den zastavily nepřátelství nebo aby tento den oslavily pořádáním vzdělávacích a veřejných informačních akcí o mírových otázkách.
Pošlete přání míru. Individuální práce.
Připravil jsem pro vás holubice, na které nyní napíšete svá přání všem lidem na světě v tento nádherný den. Ať naši holubi říkají celému světu, že děti v Rusku a jiných zemích nechtějí války. Zajistěme, aby naše poselství byla slyšet na všech kontinentech, ve všech koutech zeměkoule. (Děti přikládají své holuby na mapu světa.)
Seznámení s tragickými historickými fakty.
- Pojmenujte antonymum pro slovo „mír“. (válka)
Války sužovaly lidstvo v celé historii.
Nesmí zarůst trávou
Stopy po strašlivých kovových explozích.
Poslouchej, země je už dávno unavená
Z válek, které v nezmenšené míře pokračují po staletí.
Jaká další opatření lze nalézt?
Měřit náš zvláštní věk?
Ve dvacátém století, stejně jako před novou dobou
Člověk zabíjí člověka.
Podle výpočtů švýcarského vědce Jeana-Jacquese Bebela za posledních 5,5 tisíce let vládl na naší planetě mír jen 292 let. Na zemi zemřelo téměř 15 tisíc válek, z toho více než polovina v Evropě.
XVII století – bylo zabito 3 miliony 300 tisíc.
XVIII století - 3 miliony 200 tisíc bylo zabito.
XIX století – 5 milionů 500 tisíc bylo zabito.
20. století – zabit
21. století – již zabito
Ale století teprve začalo. Lidstvo nyní prochází znepokojivým obdobím.
1. září 2004. Kdo by si nepamatoval toto hrozné datum?! Do života našich lidí vstoupila tragédií v Beslanu. Poklidný, čistý a dojemný den, jakým 1. září vždy bylo, byl otřesen smutkem, pláčem a bolestí. V důsledku ničemného teroristického činu bezprecedentní krutosti ve městě Beslan byly zabity a zraněny stovky civilistů, z nichž většina byly nevinné děti. Na ten hořký den nikdy nezapomeneme.
Nevrátili se ze školy. Mladý, silný, veselý. Snili o tvůrčí práci, o jasném životě na Zemi.
Všichni lidé na světě odsuzují terorismus – to je barbarství 21. století.
Teror – neexistuje hrozivější slovo!
Teror – neexistuje drsnější slovo!
Teror – neexistuje krutější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Tento den je plný smutku a smutku.
- Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.
-Kteří lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).
- Je možné se vyhnout vojenské akci? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)
- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné
Učitel:
Jak si chci pamatovat slova Deana Reeda a věřit, že se to jednou stane:
Čas potíží jistě pomine
Na Zemi nebudou žádné rakety,
Udeří hodina našeho vítězství
Lidstvo vstoupí do světa.
-Co je symbolem míru?
Tajemství:
Toto je malý pták
Žije ve městech.
Nasypeš jí nějaké drobky -
Coos a pecky. (Holub)
K budování měst potřebujeme mír
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!
Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme v závěti, abychom chránili tento svět
A tato úžasná země.
Je nám odkázáno chránit tento svět -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.
Nedovolíme, abyste se stali popelem a škvárou
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!
Naučit se sloku písně o míru.
Být či nebýt
Tráva, stromy, lidé,
Svítání a rozkvetlé růže?
Být život nebo nebýt?
Budeme nebo nebudeme?
To je krutá a přímá otázka.
Proud hrozeb.
Ale my se nenecháme zastrašit
My se nebojíme.
Bojujeme za mír
Věříme: BUDE MÍR!
Doufám, že náš rozhovor nebyl marný, každý má doma co říct svým blízkým.
Špatný mír je lepší než dobrá válka.
Stát společně za mír je Boží milost.
Když se svět nesmiřuje s tebou, smiř se ty se světem.
Co svět nařídil, tak se stane.
Mír na planetě - šťastné děti.
Stát společně za mír – válka
aby se nestalo.
Den míru - 21 září
Třídní poznámky na téma „Mezinárodní den míru“ mezi žáky 7. ročníku v rámci Mezinárodního dne míru
V roce 1981 Valné shromáždění OSN vyhlásilo Mezinárodní den míru, jehož cílem bylo „šířit a zakořeňovat ideály míru jak uvnitř, tak mezi všemi státy a národy“.
Toto datum je zaměřeno na opuštění krvavých válek a snahu odhalit důležitost mírové existence na Zemi ve prospěch celého lidstva.
Vzhledem k obrovskému významu tohoto data se dne 21. září 2016 uskutečnila třídnická hodina na téma „Mezinárodní den míru“ mezi studenty 7. ročníku střední školy MBOU č. 4 pojmenované po Danis Sultanovič Tikeev.
Akce se zúčastnilo 10 lidí
Cíle a cíle:
Seznámit děti s historií Mezinárodního dne míru;
Definujte význam slova "mír"
Formovat aktivní životní pozici, touhu konat dobro, milovat život, svět kolem nás, lidstvo
Rozvíjejte schopnost analyzovat a vyjádřit svůj názor.
Odhalit dětem pochopení, že budoucnost lidstva závisí pouze na činech samotných lidí
Zařízení:
Bílé papírové okvětní lístky
Fixy, pera
Přehrávač pro poslech audio nahrávek
Typ lekce: rozhovor s prvky uvažování.
Metody:
Relax, nebo cesta do světa fantazie
Herní momenty
Přípravná fáze:
V přípravné fázi byly děti požádány, aby odpověděly na následující otázku: Jak chápou pojem „mír“?
Nejzajímavější odpovědi od dětí:
- "Mír je přátelství!"
- "Mír jsou šťastné úsměvy na tvářích dětí"!
- „Mír – prosperita lidské civilizace“!
- "Mír je naše budoucnost"!
- "Mír je, když nejsou války a děti nepláčou"!
Daniel čte dětem něco málo o historii Dne míru:
Poté třídní učitel vyzval děti, aby se zamyslely nad těmito otázkami:
„Kluci, takhle funguje náš svět, že ne všechno a ne vždy je v něm krásné, v životě lidí jsou šťastné chvíle, ale jsou i smutné, těžké, kdy se vám chce brečet. Zvláště smutné je, když úsměvy z tváří dětí mizí, když se jim v očích objevují slzy. Pláčou, protože v jejich životech jsou smutky a smutky. A přál bych si, aby k těmto dětem přišel mír. Co můžeme dělat, kde můžeme začít? A vše začíná dobrými skutky, činy, které provádíme vlastníma rukama. Co můžeme udělat pro to, aby byl svět lepším místem?"
Odpovědi dětí byly různé, např.
- "Pomáháme starším"
- "Neurážejte mladší"
- "Konejte dobré skutky, pomáhejte druhým"
Děti byly požádány, aby si v duchu představily ideální svět, kde nejsou slzy a smutek, kde vládne jen štěstí a dobro. Za tímto účelem se třídní učitelka vydává do světa fantazie, do světa krásy a dobra:
„Kluci, představte si, že před vámi je pestrobarevný, obrovský, ale zároveň velmi lehký balón. Horkovzdušný balón, na kterém budeme cestovat. Do nádherného světa přátelství a laskavosti. Balón nás snadno zvedne do vzduchu a letíme. A letíme mezi vzdušnými mraky, letíme po modré obloze. A brzy začneme postupně, tiše a plynule klesat k zemi... A tady jsme na zemi. A jaká krása je kolem! Jaký úžasný svět! Kluci, podívejte se blíže na tento úžasný svět. Co vidíme kolem? Jaká je tam příroda?"
Kluci se podělili o své odhady:
- Krásná příroda
- Čistý a čerstvý vzduch
- Všude vládne dokonalá čistota
- Slunce svítí jasně a vesele
- Na mýtině rostou krásné květiny a lesní zvířátka se klidně procházejí.
Třídní učitel: A pak se blížíme k řece. Kluci, popište ji. Ano, naprosto správně, je čistý a průhledný. Nyní se podívejme na odraz vody. Koho tam vidíme? Toto je náš odraz! A jací jsme tam, v našem novém, čistém a krásném světě? Jaké máme oči? Co tvoje nálada?
Kluci popisují sebe a svou náladu:
- "Jsem veselý."
- Jsem šťastný a veselý
- Jsem laskavý
Třídní učitel: Teď, lidi, se podíváme, kdo je vedle nás? Naprosto správně – to jsou naši spolužáci, to jsou naši kamarádi! Pojďme se na sebe usmát, natáhnout ruce ke svým přátelům a pozdravit je.
Třídní učitel: Kluci, my jsme lidé, kteří by měli přinést štěstí a dobro tomuto světu, udělat ho lepším a teplejším.
Pak kluci hrají. Podstatou hry bylo, že poslední osoba v každé řadě dostane pero. Na signál začnou kluci podávat pero sousedovi u stolu. Hlavní podmínka: předejte pero upřímně as přáním všeho dobrého.
Na konci vyučovací hodiny měly děti napsat na papírové okvětní lístky, co by chtěl darovat a popřát světu.
Dětské nápisy na okvětních lístcích:
- Štěstí a úspěch
- Velkorysost a vstřícnost
- Dobré a pozitivní
- Dobrou náladu
- Laskavost
- Láska
- Mír a mír
- Rodina a přátelé
Vývoj hodin ve třídě
Věnováno Mezinárodnímu dni míru
"Pokoj dětem světa"
Rozvinutý
Učitel na základní škole
Městská vzdělávací instituce "Lyceum č. 12, Doněck"
Likhota Yu.E.
Cíl: představit význam slov MÍR, SYMBOL, představit symbol míru; ukázat příčiny válek, způsoby řešení konfliktů; pěstovat vlastenectví a zodpovědný přístup k zachování míru na Zemi; rozvíjet řeč, logické myšlení, pozornost, paměť.
Zařízení: obrázek symbolu míru, obálky s částmi přísloví, papír Whatman s přířezem (obrázek zeměkoule), silueta osoby pro každé dítě, barevné tužky, lepidlo.
Průběh lekce:
Organizace začátku lekce.
Sdělte téma a cíle lekce.
- Dnes, 21. září, je Mezinárodní den míru. Naše lekce je věnována tomuto datu. Takhle dívka psala o světě v básni.
Kreslím slovo MÍR
Slunce svítí nad zemí,
Děti si hrají na trávě
Řeka je modrá a tady je -
Loď po něm pluje.
Tady doma - přímo do nebe!
Tady jsou květiny a tohle je máma,
Vedle ní je moje sestra...
Kreslím slovo „mír“.
3. Hlavní část lekce.
3.1. Úvodní povídání
- Co je to za svět?
- Zde je vysvětlení významu tohoto slova ve výkladovém slovníku:
1. SVĚT – Vesmír, planeta, zeměkoule, stejně jako populace, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války; ticho, mír;
dohoda o ukončení války.
Naše třídní hodina se nese pod heslem: „Pokoj dětem světa“. Vysvětlete význam tohoto výrazu.
3.2. Práce s příslovími. Skupinová práce.
Před vámi jsou obálky, v nich jsou slova, ze kterých musíte poskládat přísloví.
přísloví: Mír buduje, válka ničí.
Mír na planetě - šťastné děti.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.
Špatný mír je lepší než jakákoli hádka.
- Přečtěte si a vysvětlete význam přísloví.
3.3. Práce s antonymními slovy. .
Nenávist je láska.
Nelidskost je velkorysost.
Krutost, vztek - milosrdenství.
Lhostejnost – soucit, citlivost, vnímavost.
Nepřátelství – přívětivost.
3.4. Učitelův příběh s prvky konverzace.
Pojmenujte slovo, které má opačný význam než slovo MÍR. /Válka/.
- Naše srdce není vždy klidné. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Proč se to děje? Co lidem brání žít v míru?
- Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.
-Kteří lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).
- Je možné se vyhnout vojenské akci? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)
- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.
Ne vždy se barvy používají k vyjádření pocitů a nálady. Někdy barva něco symbolizuje, tedy je symbolem něčeho.
3. 5. Tělesná výchova minuta.
3. 6. Rozhovor o symbolu Míru.
Víte, co je symbolem míru?
Tajemství:
Toto je malý pták
Žije ve městech.
Nasypeš jí nějaké drobky -
Coos a pecky. (Holub)
A ne ledajaká, ale bílá holubice. Proč?
Podle biblické zprávy Noe vypustil holubici, aby zjistil, zda voda ze Země ustoupila. Holubice se k němu vrátila s čerstvým olivovým listem v zobáku. Od té doby se olivová ratolest v zobáku bílé holubice stala symbolem míru, moudrosti a blahobytu.
3. 7. Týmová práce. Vytvoření koláže „Pokoj dětem světa!“
Plakát obsahuje obrázek zeměkoule a poezii:
Světový mír je můj sen,
Nechte lidi žít jako jedna rodina.
Ať už nejsou žádné války a zbraně,
Ať se otevírají dveře v domech všude.
Láska a důvěra jsou pro mě,
A nekonečný mír – celé Zemi!
4. Shrnutí lekce.
4.1. Konverzace
Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.
Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má ještě jednu povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.
- Jak rozumíte těmto slovům?
Jste mladí obyvatelé naší planety. A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.
4.2. Děti čtou básně
1. Maminky, tatínkové,
všichni dospělí!
Poslouchejte hlas svých dětí:
Ať nejsou žádné jaderné výbuchy navždy,
Rychle zablokujte cestu k válce!
2. Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chtějí, probouzející se za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.
3. Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!
4.Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme v závěti, abychom chránili tento svět
A tato úžasná země.
5. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.
6. Nedovolíme, abyste se stali popelem a oharkem
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!
HODINA TŘÍDY
DENMÍR
Třída: 3-B
Podrobit: Den míru
Cíl: seznámit studenty s mezinárodními oslavami Dne míru.
úkoly:
Seznámit studenty s tradicí oslav Mezinárodního dne míru;
Rozšiřte obzory studentů;
Podporovat smysl pro kolektivismus a toleranci;
Korekce paměti, jemné motoriky.
Zařízení: prezentace, barevný papír (bílý, žlutý, oranžový),
nůžky, PVA lepidlo, sešívačka, slunce, holubice.
Průběh vyučovací hodiny.
Úvodní část.
Slunce svítí nad zemí,
Děti si hrají na trávě
Řeka je modrá a tady je -
Loď po něm pluje.
Tady doma - přímo do nebe!
Tady jsou květiny a tohle je máma,
Vedle ní je moje sestra...
Kreslím slovo „mír“.
(Dina Mikhailova)
O čem je tato báseň?
- Toto je báseň o míru.
Právo. Dnes s vámi chci mluvit o míru. Jak chápete, co je „mír“?
(odpovědi dětí)
Pro většinu lidí na planetě Zemi je mír naším životem. Naše ulice jsou klidné, děti chodí do školy a hrají si. A neocenitelného daru míru si možná nikdo zvlášť nevšimne. Pro příliš mnoho lidí v moderním světě však tento dárek není nic jiného než pohádkový sen. Žijí ve strachu kvůli nepřátelství. Aby se alespoň na jeden den zastavily války na celé planetě, slaví se 21. září Mezinárodní den míru. V tento den je na celém světě zvykem zastavit vojenské operace. V tento den se po celé planetě koná minuta ticha na památku všech zemřelých a konají se různé akce. Celá škola se zapojí do akce „Kreslení na asfalt“.
Hlavní část.
A v naší lekci vám navrhuji, abyste vytvořili symboly míru.
Bílý pták, lehký pták,
bod nad mořskými kruhy a zeměmi
na pobřeží, uvíznutí v písku.
Z útesu k ní už letí další.
Bílí ptáci, světlí ptáci!
Moře pro ně hraje a jiskří,
ptáci létají v tomto velkém světě,
v krásném světě, ve šťastném světě.
(Yu. Titova)
Kdo je podle vás symbolem míru?
(odpovědi dětí)
Právo.
"Sviť pro nás, sluníčko, svítit"
Ať se děti smějí
Na naší modré planetě.
Svítit na nás, sluníčko, svítit -
Bez důvodu na světě
Děti neznají temné dny
Na drahé planetě.
Svítit na nás, sluníčko, svítit dál.
Přeji vám, děti:
Kéž je mír po celé zemi
A sluníčko krásně svítí!
(I. Filchenko)
Co je podle vás symbolem míru?
(odpovědi dětí)
Právo.
Dnes si vyrobíme Holubici míru a slunce technikou palmové nášivky. Budete pracovat ve skupinách. Jedna skupina vytvoří holubici a druhá slunce.
1 skupina. Musíte si obkreslit dlaně na listy bílého papíru a vystřihnout je. To budou peříčka. Poté je přiložíme (nalepíme) na hotový přední díl. Tohle bude naše holubice.
2. skupina. Musíte si obkreslit dlaně na listy žlutého a oranžového papíru a vystřihnout je. To budou paprsky. Poté je přiložíme (nalepíme) na hotový přední díl. Tohle bude naše slunce.
(výroba ve skupinách symbolů míru)
Závěrečná část.
Takže, o jakém mezinárodním svátku jsme dnes mluvili v naší lekci?
Dozvěděli jsme se o Mezinárodním dni míru.
Když se slaví.
Jaké symboly míru jsme vytvořili?
Slunce a Holubice míru.
Naši třídní hodinu bych rád zakončil básničkou I. Kravčenka.
Potřebujeme mír
Na modré planetě.
Chtějí ho
Jak dospělým, tak dětem.
Chtějí se probudit
za rozbřesku,
Nepamatuji se
Nemyslete na válku!
K budování potřebujeme mír
města,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír
Navždy! Navždy!
Cíl:
pořádání akce na podporu míru.
úkoly:
- představit nové datum dovolené, tragické události z historie;
- rozvíjet nejlepší vlastnosti lidstva: vlastenectví, občanství, hrdost na svou vlast, touhu po míru;
- vytvořit pocit osobní odpovědnosti a zapojení do zachování míru.
Přípravné práce:
Tři dny před akcí dostanou děti úkol: nakreslit plakát na podporu míru na Zemi, najít mírový stůl, některé děti dostanou básničky za vystoupení. Akce se účastní 3 kuchaři šestých tříd, kteří recitují poezii a pomáhají organizovat kreativní práce.
Zařízení:
papír, technologické mapy, šablony holubice, mapa světa, řezaná přísloví, omalovánky.
Rozhovor o významu slova „mír“.
Dnešní hodina je věnována míru na naší planetě.
- Jak rozumíte slovu mír? Co máme na mysli tímto prostorným, krátkým a tak důležitým slovem? (chlapi mluví).
Takhle dívka psala o světě v básni.
Kreslím slovo MÍR
Slunce svítí nad zemí,
Děti si hrají na trávě
Řeka je modrá a tady je -
Loď po něm pluje.
Tady doma - přímo do nebe!
Tady jsou květiny a tohle je máma,
Vedle ní je moje sestra...
Kreslím slovo „mír“.
co je mír?
- Zde je vysvětlení významu tohoto slova ve výkladovém slovníku:
1. SVĚT – Vesmír,
planeta,
zeměkoule, stejně jako obyvatelstvo, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír;
dohoda o ukončení války.
Pracujte ve skupinách s příslovími o míru.
Nyní vám chci nabídnout přísloví o míru. Ale jsou zmatení, zkusme je obnovit. (v každé skupině je přísloví uvedeno samostatnými slovy)
Špatný mír je lepší než dobrá válka.
Stát společně za mír je Boží milost.
Pokud se s tebou svět nesmiřuje, smiř se se světem
Co svět nařídil, tak se stane.
Mír bude v pořádku, žádná válka nebude.
Mír na planetě - šťastné děti.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.
Učitel:
SVĚT je takové mnohostranné slovo.
Mír – toto slovo znamená žádnou válku!
Mír je mír a prosperita!
Svět je celý Vesmír a naše křehká planeta Země!
Mír je vnitřní a duchovní svět člověka!
Zpráva o mezinárodním svátku - Dni míru.
(V řetězci děti vyslovují nalezené poetické linky)
Podívejte se, jakou nádhernou výstavu plakátů jsme vytvořili. Každý z vás vložil do obrazu kus své duše.
Pošlete přání míru. Individuální práce.
Naši asistenti pro vás připravili holubice, na které nyní napíšete svá přání v tento nádherný den všem lidem na světě. Ať naši holubi říkají celému světu, že děti v Rusku a jiných zemích nechtějí války. Zajistěme, aby naše poselství byla slyšet na všech kontinentech, ve všech koutech zeměkoule. (Děti přikládají své holuby na mapu světa.)
Seznámení s tragickými historickými fakty.
- Pojmenujte antonymum pro slovo „mír“. (válka)
Války sužovaly lidstvo v celé historii.
3. čtenář:
Nesmí zarůst trávou
Stopy po strašlivých kovových explozích.
Poslouchej, země je už dávno unavená
Z válek, které v nezmenšené míře pokračují po staletí.
Jaká další opatření lze nalézt?
Měřit náš zvláštní věk?
Ve dvacátém století, stejně jako před novou dobou
Člověk zabíjí člověka.
Podle výpočtů švýcarského vědce Jeana-Jacquese Bebela za posledních 5,5 tisíce let vládl na naší planetě mír jen 292 let. Na zemi zemřelo téměř 15 tisíc válek, z toho více než polovina v Evropě.
XVII století – bylo zabito 3 miliony 300 tisíc.
XVIII století - 3 miliony 200 tisíc bylo zabito.
XIX století – 5 milionů 500 tisíc bylo zabito.
20. století – zabit
21. století – již zabito
Ale století teprve začalo. Lidstvo nyní prochází znepokojivým obdobím.
Vám, občanům naší země, obyvatelům města Beslan, žijícím i padlým, slavným i bezejmenným, je vám věnována tato báseň.
1. čtenář:
Sníh na krbu, sníh na jeřabinách,
U spánků matek se objevil sníh.
Kteří nepočkali na své syny
Ze školy v Beslanu. A dcery...
Kdo je utěší? Kdo jim pomůže?
Kdo nařídil zničit jejich děti?
Kdo za ně otupí velkou bolest?
Ne, pravděpodobně nenajdou klid.
Vy jste je vychoval a vychoval,
Popřáli jsme jim radost a štěstí do života.
Ale jejich mladý život byl zkrácen...
A nemuseli žít ve světě.
Ti, kteří se vrátili, jsou nedotčení a zmrzačení,
Budou si ten teror pamatovat navždy.
A dětem bude řečeno o smutku v Beslanu,
O tom, co se tehdy v zemi stalo...
Tuto báseň věnuji svým milým
A posílám poklonu matkám.
Buďte silní, vzchopte se, budujete v jedné věci.
A na tento teror nezapomeneme,
O těch, kteří zemřeli v Beslanu,
O těch, kteří zemřeli v boji.
Učitel:
1. září 2004. Kdo by si nepamatoval toto hrozné datum?! Do života našich lidí vstoupila tragédií v Beslanu. Poklidný, čistý a dojemný den, jakým 1. září vždy bylo, byl otřesen smutkem, pláčem a bolestí. V důsledku ničemného teroristického činu bezprecedentní krutosti ve městě Beslan byly zabity a zraněny stovky civilistů, z nichž většina byly nevinné děti. Na ten hořký den nikdy nezapomeneme. Věčná památka těm, kteří zemřeli v Beslanu! Nechť je chvilka ticha. (minuta ticha)
1. čtenář: Nevrátili se ze školy. Mladý, silný, veselý. Snili o tvůrčí práci, o jasném životě na Zemi.
2. čtenář: Všichni lidé na světě odsuzují terorismus – to je barbarství 21. století.
3. čtenář:
Teror – neexistuje hrozivější slovo!
Teror – neexistuje drsnější slovo!
Teror – neexistuje krutější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Tento den je plný smutku a smutku.
- Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.
-Kteří lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).
- Je možné se vyhnout vojenské akci? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)
- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné
Učitel:
Jak si chci pamatovat slova Deana Reeda a věřit, že se to jednou stane:
Čas potíží jistě pomine
Na Zemi nebudou žádné rakety,
Udeří hodina našeho vítězství
Lidstvo vstoupí do světa.
Výroba holuba podle technologické mapy
-Co je symbolem míru?
Tajemství:
Toto je malý pták
Žije ve městech.
Nasypeš jí nějaké drobky -
Coos a pecky. (Holub)
-A nejen holubice, ale bílá holubice. Proč?
-Navrhuji, abyste vyrobili tyto holubice z papíru, takže po našem rozhovoru bude mít každý svůj vlastní symbol míru.
Dnes život na planetě bije s alarmujícím pulzem. Miliony lidí ve všech koutech světa si kladou stejnou otázku: „Jak zachovat mír? Ale položit otázku nestačí. Každý musí vynaložit veškeré úsilí, udělat vše, co je v jeho silách, aby zachránil svůj domov, půdu a děti před takovými výbuchy a jadernými katastrofami.
Učitel:
Mír na planetě je přátelství mezi národy a lidmi, je to soulad zájmů založený na lásce k lidstvu. Proto si všichni musíme vybrat: mír nebo válka. Musíme bojovat proti teroru, aby děti na celé planetě mohly studovat, žít, pracovat a snít o budoucnosti.
Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má ještě jednu povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.
- Jak rozumíte těmto slovům?
- Jste mladí obyvatelé naší planety. A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.
Vystoupení žáků druhého stupně.
(Děti čtou poezii.)
- Potřebujeme mír!
Tobě i mně
A všem dětem na světě!
A svítání by mělo být klidné,
se kterým se zítra setkáme.
- Potřebujeme mír!
Tráva v rose
úsměvné dětství!
Potřebujeme mír!
Úžasný svět
zděděno!
- Potřebujeme barevnou louku,
a duha nad loukou!
Musíme běžet
skákat, zpívat
a mluvte spolu!
1. Maminky, tatínkové,
všichni dospělí!
Poslouchejte hlas svých dětí:
Ať nejsou žádné jaderné výbuchy navždy,
Rychle zablokujte cestu k válce!
2. Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chtějí, probouzející se za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.
3. Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!
4.Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme v závěti, abychom chránili tento svět
A tato úžasná země.
5. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.
6. Nedovolíme, abyste se stali popelem a oharkem
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!
Naučit se sloku písně o míru.
Ty a já známe úžasné slovo -
Mír, mír, mír!
Připraveni opakovat s námi
Všichni přátelé -
Mír, mír, mír!
Je tu naděje – celá planeta
Vyslovuje toto slovo -
Mír, mír, mír!
Vše, čeho si vážíme a milujeme
Dává lidem -
Mír, mír, mír!
Vše, čeho si vážíme a milujeme
Dává lidem -
Mír, mír, mír!
Shrnutí
1. čtenář:
Být či nebýt
Tráva, stromy, lidé,
Svítání a rozkvetlé růže?
Být život nebo nebýt?
Budeme nebo nebudeme?
To je krutá a přímá otázka.
Proud hrozeb.
Ale my se nenecháme zastrašit
My se nebojíme.
Bojujeme za mír
Věříme: BUDE MÍR!
Doufám, že naše povídání nebylo marné, každý má doma co říct svým blízkým a naši kuchaři si pro vás jako dárek připravili omalovánky.