„Obraz selských dětí v příběhu I. S.
21. Téma: I. S. TURGENEV. DUCHOVNÍ SVĚT rolnických DĚTÍ V ESEJI „BEZHIN LEADOW“
Cíle lekce:
· vzdělávací: ukázat Turgenevovu dovednost při vytváření obrazu hrdiny (vytvoření tréninkového modulu);
· vývoj: rozvíjet dovednosti analýzy textu, rozvíjet dovednosti plynulého čtení, orální představivost a řeč studentů;
· vzdělávací: pěstovat touhu po vědění; přispívat k mravní a duchovní výchově studentů, lásce k jejich původním lidem.
Typ lekce: lekce analýzy (hloubkového studia) díla.
Metody a techniky:částečně rešerše (heuristický rozhovor s následným závěrem, výběr příkladů důkazů na základě názornosti);
Zařízení: portrét, ilustrace.
Průběh lekce:
1. Organizační moment
2. Slovo učitele
Dnes máme neobvyklou lekci - toto je obrazová lekce. Do světa dětství nahlédneme v příběhu „Bezhin Meadow“, s jehož obsahem jste se seznámili v minulé lekci.
Představte si tichou, orosenou noc, poblíž je řeka, hoří oheň a o kousek dál koně okusují trávu. Tiché, útulné. U ohně je několik chlapů. Kluci, cizinci pro vás i pro mě. Jsou to děti rolníků z předminulého století. Pasou koně a tráví čas vyprávěním děsivých příběhů. Ty a já se k nim přidáme. Pojďme se na tyto tváře podívat blíže.
3. Konverzace(při dokončení domácího úkolu)
Pro dnešní hodinu jste si připravili nepovinné úkoly. Vybírali si hrdiny podle svých zájmů.
Kolik chlapů je dnes v noci a jak se jmenují?
[Plán (vyplňovaný v průběhu lekce):
1) Portrétní charakteristika. Vzhled.
2) Chování
4. Práce s ilustracemi
Pojďme se seznámit s Fedyou. Najděte a přečtěte si úryvek z příběhu o tom, jak Turgeněv popisuje tohoto hrdinu.
Na co (jaké detaily) nás autor na vzhledu tohoto chlapce upozorňuje? (na obličeji, na oblečení).
Jak se v literatuře nazývá popis obličeje nebo oděvu? (vzhled). [Záznam prvního bodu plánu pro odhalení obrazu].
Najděte a přečtěte si popis Pavluše (skupina dětí o Pavlušovi).
Proč autor věnuje pozornost očím?
Iljuša je zde vyobrazen. Dokažte Turgeněvovými slovy, že je to on. („Hloupá, bolestivá starost…“)
Co zajímá 12letého kluka? (on spolu se svým bratrem Avdyushkou a dalšími kluky pracuje v továrně na papír).
Spisovatel dobře věděl, jaká je práce ve staré papírně. Papírová kaše se vařila v kádích, stoupaly nad nimi štiplavé výpary a ve válečku bylo horko a vlhko. Pojďme si představit, co to znamená pracovat v takové atmosféře celý den až do pozdních hodin. Není divu, že chlapce jako by něco tlačilo; Je teenager takového života schopen? Zde je jedna ze složek dětského světa selských dětí 19. století.
Co vzbudilo Turgeněvovu zvědavost ohledně čtvrtého chlapce, Kosťy? (Má zamyšlený a smutný pohled: jeho oči chtěly něco vyjádřit). Proč ten smutný pohled?
Každý portrét obsahuje tajemství. Máme pocit, že nás Turgeněv jakoby vyzývá, abychom se podívali a přemýšleli, aniž bychom se zastavili u prvního dojmu.
A přestože na jejich vzhledu vykazuje určité nedostatky, je spisovatel dětem sympatický.
Takže kluci sedí kolem ohně a vyprávějí děsivé příběhy.
Je možné pomocí řeči rozpoznat a odhalit podobu hrdiny? co ses naučil? (Příběhy dětí jsou barevné, jasné, svědčí o bohatosti jejich fantazie, schopnosti zprostředkovat své dojmy, ale zároveň ve větší míře vypovídají o něčem jiném: o temnotě dětí, o skutečnosti že děti jsou v zajetí těch nejdivočejších pověr.) Tady je před Vidíte jinou stránku světa dětství v obraze Turgeněva.
Jsou děti pro myslivce zajímavé? (I přes rozdíl ve věku, vzdělání, výchově, sociálním postavení se Turgeněv o děti zajímá. Zapomíná na únavu a pozorně poslouchá všechny tyto příběhy. Myslivec neusnul u ohně, ale s neskrývanou zvědavostí pozoroval děti) .
Zajímají vás, moderní děti žijící v 21. století, příběhy vyprávěné dětmi rolníků z 19. století?
Podařilo se vypravěčům zprostředkovat příběhy? Vyhodnoťte jejich příběhy. Čí příběh vás zaujal víc?
Jaké příběhy si pamatujete?
Kolik jich je v příběhu? Přemýšlel jsi někdy?
Představme si, že ty a já jsme také vedle těchto dětí. Jaký příběh byste vyprávěli?
5. Tabulka „Příběhy vyprávěné chlapci“
co se stalo? | Kdo řekl | komu se to stalo? | |
1. Příběh sušenky | S ním a jeho kamarády na válci | ||
2. Příběh o mořské panně | S příměstským tesařem Gavrilou | ||
3. Příběh o vlkodlakovi (beránek) | S ohařkou Ermilou | "Take a Day" na Varnavitsy |
|
4. Příběh zesnulého mistra Ivana Ivanoviče | S dědečkem Trofimovičem | ||
5. Příběh o věštění v sobotu rodičů | S babičkou Ulyanou | Loni v sobotu pro rodiče |
|
6. Příběh nebeské předvídavosti | S rolníky z vesnice Shalamovo | ||
7. Příběh Trishky (Antikrist) | Žádný příběh! | ||
8. Příběh o Trishce | S bednářem Vasilou a sedláky ze Šalamova | ||
sám se sebou | Včera v noci |
||
10. Příběh o muži a skřetovi | S mužem z jeho vesnice | "Druhý den" |
|
11. Příběh mořského muže | S bláznem Akulinou | ||
12. Příběh chlapce Vasyi | S klukem z jeho vesnice | ||
sám se sebou | Právě teď |
Autor šíří „strašidelné příběhy“ mezi několik chlapců. Turgeněv dovedně ukazuje, že výběr víry i její pokrytí jedním či druhým vypravěčem pokaždé závisí na vlastnostech jeho postavy. Každý příběh není jen „děsivým příběhem“ inspirovaným temnotou noci a tajemnými zvuky; to je také vnitřní svět každého dítěte, rozsah pocitů, přesvědčení, zkušeností.
Kdo je hlavní autoritou na přesvědčení? (Iljuša vypráví ty nejstrašnější příběhy. To vše je zcela v souladu s jeho povahou: strach, morální deprese.)
A Kosťa? Vybírá si přesvědčení o mořské panně a v příběhu projevuje citlivost a lítost. To odpovídá jeho charakteru.
A Pavlusha? (Neříká žádné pověry. Mluví o skutečné události - o „předpovědi“, tedy o zatmění Slunce. I když je ironický o pověrčivých lidech, dělá to poté, co se „předpověď“ nenaplnila. Jeho mysl je všichni stále zůstávají bezmocní tváří v tvář strachu, který byl vštípen v dětství.)
Tak jsme se seznámili s dětmi. Ale chci o nich vědět ještě víc. Co dalšího prozrazuje jejich charakter? (v akcích - to je další způsob odhalování charakteru).
Jaký bod jsme nezahrnuli do charakteristik hrdinů? (Řeč hrdinů).
Turgeněv předává řeč svých hrdinů velmi přesně a podrobně. Používá nejen „lidová“ slova: dialektismy, hovorové výrazy, ale také individualizuje řeč postav. Zvláštnosti řeči každého chlapce dávají čtenářům příležitost lépe porozumět charakterům postav.
Která z postav vás oslovila a proč?
Pavluša je jediný chlapec, kterému Turgeněv říká celým jménem - Pavel. Proč?
Jaký byl osud Pavluše? (zabit pádem z koně)
6. Práce na srovnávacích charakteristikách.
1. | 1. Popis vzhledu, oblečení, vystupování |
2. O „předvídavosti“ (zatmění) v Šalamově, o bednáři Vavilovi a rolnících ze Šalamova, o Vasyově hlasu z řeky | 2. Jaké příběhy vypráví? O sušence, o vlkodlakovi, o zesnulém pánovi, o věštění na rodičovskou sobotu,“ o Antikristu (Trishka), o skřetovi a rolníkovi, o mořském muži |
3. Jak Pavlush věděl, co řekl? Mluvil jen o tom, co sám viděl nebo slyšel | 3. Jak Iljuša věděl, o čem mluví kolem ohně? Jemu se stal jen jeden příběh. O všem ostatním slyšel a pamatoval si příběhy různých lidí. Dokonce si můžete vzpomenout na tyto lidi: myslivce Ermilu, dědečka Trofimycha, babičku Uljanu... Všechny tyto příběhy samozřejmě sotva vyprávěli dvanáctiletému chlapci. Prostě s neobyčejnou chamtivostí zachytil všechny takové příběhy a rozhovory dospělých |
4. Příběh o minulosti a jak se již ukázalo, marném strachu vyvolává dobromyslný úsměv. Vasyin hlas vás nutí přemýšlet a děsí vás. Na vše se snaží přijít sám a usilovně přemýšlí, vždy dospěje ke konkrétním rozhodnutím. | 4. Jak vnímá své příběhy? S vírou, strachem a přesvědčením, že všechno tak bylo. Pamatuje a věří! |
5. Jak vnímá příběhy jiných lidí (Iljuša, Kosťa)? Snaží se to pochopit, utřídit si důvody a nakonec je těmito „zlými duchy“ pobouřen („A proč se ten odpad ve světě rozvedl?“) | 5. Jak vnímá příběhy jiných lidí? Neustále chce objasnit, opravit příběh někoho jiného, ukázat, kolik toho ví (a kdo je Trishka a jaký druh ďábla existuje). To je žárlivý strážce tradic |
6. Jak se staví k nepochopitelným, zvláštním příhodám, které děsí ostatní chlapce, k tomu, co se děje kolem ohně? Mnoho toho, co děsí chlapce (hlas volavky, jespáků), ho neděsí, protože ví, co to je, a proto se nejen nebojí, ale také uklidňuje své spolubojovníky. Pilně se snaží přijít na to, co je pro něj nepochopitelné (to se například děje s hlasem od tyrana). Jeho touha přijít na to se velmi rychle mění v činy: vzpomeňme, jak rychle se hnal za vlky; za každým jeho činem stojí zvědavost a odhodlání a nejen odvaha | 6. Jak vnímá vše, co se kolem ohně děje? S nadšením a mimořádnou rychlostí se chopí jakékoli konverzace na „podivné“ téma. V jeho příbězích vidíme nejen nesmírně cílevědomou vzpomínku, ale také fascinaci celým tímto fantastickým světem, bouřlivou fantazií řízenou určitým způsobem již od dětství |
7. Můžeme posoudit, jak se autor chová k Pavlušovi? Souhlasíme s ním? Autorův postoj k Pavlušovi je obsažen v prvním popisu tohoto chlapce, ale nejen v něm. Autor „nevědomky obdivoval Pavlušu“, když se vrátil z pronásledování vlků. Víme, že studenti s autorem souhlasí. S Pavlušou téměř vždy všichni sympatizují |
Autor nevyjadřuje takové sympatie k Iljušovi, ale tento chlapec má kupodivu mnohem více příznivců, než naznačuje učitel. Zejména od dívek slyšíte spoustu soucitných poznámek: „Tolik si pamatuje“, „Tak slabý, ale zná víc příběhů než kdokoli jiný...“ |
7. Shrnutí lekce
Jaký je svět dětství v Turgeněvově příběhu? Vyberte si z navržených definic ty, které jsou podle vás vhodné pro definování světa dětství. (Laskavost, zahořklost, bohatství duchovního světa, ovlivnitelnost, zvídavost, ovlivnitelnost, zvědavost, agresivita, odvaha, vnímavost, nedostatek vzdělání, pověrčivost).
Svět dětství v příběhu „Bezhin Meadow“ je vícebarevný. To je štěstí a smutek, radost a smutek, vzestupy a pády.
8. Domácí úkol
Příběh „Bezhin Meadow“ vnesl do ruské literatury problém zobrazování dětského světa a dětské psychologie. Objevení se tohoto příběhu znamenalo nový obrat a rozšíření tématu ruského rolnického světa. Jeho dětští představitelé ukazují jeho talent, krásu a zároveň tragičnost situace.
V příběhu „Bezhin Meadow“ Turgenev popisuje pět hrdinů: Fedya, Pavlusha, Ilyusha, Kostya a Vanya. Když autor podrobně mluví o vzhledu a rysech oblečení chlapců, ukazuje rozdíl v jejich charakterech. Fedya, čtrnáctiletý chlapec, „byl štíhlý chlapec s krásnými a jemnými, trochu drobnými rysy, kudrnatými blond vlasy, světlýma očima a neustálým napůl veselým, napůl nepřítomným úsměvem. Patřil podle všeho do bohaté rodiny a do terénu nevyrazil z nouze, ale jen tak pro zábavu.“ Pavlusha „měl rozcuchané, černé vlasy, šedé oči, široké lícní kosti, bledý, potrhaný obličej, velká ústa“, ale zároveň je cítit jeho charakter: „vypadal velmi chytře a rovně a byla v něm síla hlas.” Iljuša byl úplně jiný: „jeho tvář... byla poněkud bezvýznamná: hákovitá, protáhlá, mírně slepá, vyjadřovala jakousi tupou, bolestivou péči; jeho stlačené rty se nehýbaly, pletené obočí se nehnulo od sebe – jako by šilhal v ohni.“ Kosťovi bylo asi deset let, „celý obličej měl malý, hubený, pihovatý, směřující dolů, jako veverka; rty byly sotva rozeznatelné; ale jeho velké, černé oči, zářící tekutým leskem, působily zvláštním dojmem; zdálo se, že chtějí vyjádřit něco, pro co v jazyce nebyla žádná slova – alespoň v jeho jazyce.“ Váňa, asi desetiletý chlapec, „ležel na zemi, tiše se schoulil pod hranatou rohoží a jen občas z ní vystrčil světle hnědou kudrnatou hlavu. Tomuto chlapci bylo pouhých sedm let."
Turgeněvova noc člověka duchovně osvobozuje, ruší jeho představivost nekonečnými záhadami vesmíru: „Rozhlédl jsem se kolem sebe: noc stála slavnostně a královsky... Zdálo se, že plyne nespočet zlatých hvězd, které se míhají a soupeří o sebe ve směru Mléčná dráha a správně, když se na ně díváte, vy, jako byste sami nejasně cítili rychlý, nepřetržitý běh Země...“
Noční příroda dětem podsouvá krásné příběhy z legend, nabízí hádanky a sama mluví o jejich možném rozuzlení. Při vysvětlování tajemných jevů přírody se selské děti nemohou zbavit dojmů ze světa kolem sebe. Příroda svými hádankami narušuje lidské myšlení a dává pocítit relativitu jakýchkoli objevů a řešení jejích tajemství. Pokořuje sílu člověka a ukazuje svou nadřazenost.
S láskou a něhou Turgenev vtahuje do příběhu „Bezhin Meadow“ selské děti, jejich bohatý duchovní svět, jejich schopnost jemně vnímat krásu přírody. Spisovatel se snažil ve čtenáři nejen probudit lásku a úctu k vesnickým dětem, ale také ho přimět k zamyšlení nad jejich budoucím osudem.
Autora vždy přitahovali lidé duchovně a citově nadaní, čestní a upřímní. Takoví lidé žijí na stránkách jeho děl a jejich životy, stejně jako ve skutečnosti, jsou velmi těžké, protože jsou to lidé s vysokými morálními zásadami, vysokými nároky na sebe i druhé.
Obrazy chlapců - hrdinů příběhu - jsou pokryty lyrickou náladou smutku a soucitu. Ale končí to život potvrzujícím, slavnostním obrazem nadcházejícího rána.
Turgeněvovy krajiny představují ztělesnění autorova, Turgeněvova vnímání přírody, hrdinů, kteří jsou mu blízcí a vystupují v příběhu jako jeho představitelé.
Ve sbírce povídek „Notes of a Hunter“ je příběh vyprávěn jménem lovce, který na svých kampaních potkává různé lidi. Jednoho krásného červencového dne se při lovu ztratil a nečekaně přišel na Bezhinskou louku. Zde viděl děti hlídající stádo koní. "Vyhnat stádo před večerem a přivést stádo za úsvitu je skvělý svátek pro rolnické chlapce." Lovec zůstal přes noc poblíž chlapů a nedobrovolně je pozoroval.
Bylo tam všech pět chlapců. Z jejich povídání se autor dozvěděl jména dětí. Nejstarší se jmenoval Fedya, bylo mu asi čtrnáct let. Byl to krásný kluk. Podle všeho patřil do bohaté rodiny a „do terénu nevyrazil z nutnosti, ale jen pro zábavu“. Byl oblečený v dobrých šatech. Pavlusha „byl nevkusný“, ale byl to právě tento chlapec, kdo upoutal pozornost vypravěče: „vypadal velmi chytře a přímo a v jeho hlase byla síla.“ Třetí chlapec se jmenoval Iljuša. Autor ve své bezvýznamné tváři poznamenává „jakýsi druh nudné, bolestné péče“. Kosťa vzbudil vypravěčovu zvědavost „svým zamyšleným a smutným pohledem“, jeho černé oči jako by chtěly vyjádřit něco, pro co v jazyce neexistovala žádná slova. Váňa ležel na zemi pod rohožkou, takže bylo těžké si ho hned všimnout. Jen občas vystrčil zpod rohožky svou hnědou kudrnatou hlavu. Pavlušovi a Iljušovi nebylo víc než dvanáct let, Kosťovi bylo asi deset let a Váňovi pouhých sedm. Všechny děti, s výjimkou Fedyi, byly špatně oblečené.
Chlapci seděli kolem ohně, na kterém se v hrnci vařily „brambory“, a v klidu si povídali. Nad nimi se tyčila temná hvězdná obloha „se vší svou tajemnou nádherou“. Noc byla plná jemných šelestů a nejasných zvuků. Kluci mluvili o sušenkách, mořských pannách, strašidlech. Příběhy, které vyprávěli, byly stejně tajemné a poetické jako samotná červencová noc, která je obklopovala. Ze všeho nejvíc mluvili Iljuša, Pavluša a Kosťa. Fedya „mluvil málo, jako by se bál, že ztratí svou důstojnost“, pouze přiměl ostatní chlapce, aby ten příběh vyprávěli. Vanya celou noc neřekla ani slovo. Mezi chlapci panoval přátelský vztah, bylo jasné, že to nebylo poprvé, co spolu cestovali v noci. Jejich příběhy svědčí o pohádkovém vnímání světa kolem sebe, ale zároveň vypovídají i o nevzdělanosti dětí. Je nepravděpodobné, že šli do školy.
Turgeněv mluvil s velkou vřelostí o dětech rolníků. Pro každého chlapce našel autor speciální slova, pomocí kterých vytvořil jedinečné obrazy.
Příběh „Bezhin Meadow“ končí symbolickým popisem probouzejícího se dne, kdy se noční chiméry rozptýlily v proudech paprsků vycházejícího slunce a odpočaté stádo se hnalo přes step, „pronásledované známými chlapci“. Takto spisovatel vyjádřil své přesvědčení, že ruský lid dospěje k jasnému životu.
Autor příběhu „Bezhin Meadow“ je úžasně pozorný člověk. Poté, co strávil několik hodin s rolnickými dětmi, aniž by se dokonce účastnil jejich nočního rozhovoru, ale pouze pozoroval děti ze strany, byl schopen přesně si všimnout a odhadnout charakteristické rysy každého z nich, vnější i vnitřní.
Nejstarší z chlapců, Fedya, pohledného vzhledu, pocházel s největší pravděpodobností z bohaté rodiny. Fedya cítí svou nadřazenost a říká málo, „jako by se bál, že ztratí svou důstojnost“.
Na Kostyině zamyšlené tváři vynikly obrovské oči, které „jakoby chtěly vyjádřit něco, pro co v jazyce nebyla žádná slova“.
Iljušova tvář s hákovým nosem vyjadřovala „nějaký druh nudné, bolestivé péče“. On i Kostya vypadají zbaběle. Ne nadarmo znají strašidelné příběhy více než ostatní chlapci, věří v existenci zlých duchů a bojí se jich.
Nejmladší z dětí, Váňa, nevypadá na víc než šest let. Vanya je velmi laskavá. Odmítne dar nabízený jiným chlapcem ve prospěch své starší, vřele milované sestry.
Pátý z chlapců je Pavlusha. Navenek je to ošklivý kluk s obrovskou hlavou a potrhaným obličejem a zjevně je z chudé rodiny. Ale jaký chytrý chlapík se autorovi zdál a jaký odvážlivec! Pavluša pozoruje hrnec, ve kterém se vaří brambory, a povzbuzuje své přátele, když ti, slyšíce nesrozumitelné šustění, strachy ztichnou a spěchají ke koním, kteří, když něco vycítí, začnou se bát a jde se do řeka za vodou. Pavel dokáže vysvětlit jakýkoli zvuk, který děsí jeho kamarády. A i jeho příběh na rozdíl od jiných končí smíchem a odhalením zlých duchů – sedláci si místního bednáře Vavila spletou s Trishkou. Autor sympatizuje se svým hrdinou, obdivuje ho a velmi lituje, když mluví o chlapcově blízké smrti. A my tak chceme mít tak inteligentního, nebojácného a spolehlivého soudruha, jakým byl selský chlapec Pavlusha!
Esej na téma: SELNICKÉ DĚTI V PŘÍBĚHU I. S. TURGENEVA „BEZHIN LEADOW“
3,9 (78,4 %) 100 hlasůHledáno na této stránce:
- esej na téma selských dětí
- esej na téma Bezhin Meadow popis chlapců
- Popište den své rodiny z pohledu rolnického chlapce nebo dívky
- esej na téma Turgeněv Bezhin louka
- esej na téma bezhinská louka
6. třída. Literatura
Téma: Ivan Sergejevič Turgenev „Bežinská louka“. Duchovní svět
selské děti
Cíle lekce:
vzdělávací : odhalit obrázkyselských chlapců; ukázat bohatství svého duchovního světa, Turgeněvovu dovednost vytvářet portrétní a srovnávací charakteristiky hrdinů;
vývoj: rozvoj monologické řeči studentů, expresivní čtení a dovedností charakterizovat literární postavy; rozvíjet schopnost analyzovat text a extrahovat morální hodnoty z díla;
vzdělávací : pěstovat lásku ke čtení beletrie.
úkoly: upevnit dovednosti práce na portrétním popisu literárního hrdiny; ukázat, jaký vztah má autor ke svým postavám; zjistit, jak je charakterizují příběhy, které chlapci vyprávějí; rozvíjet pozornost, schopnost analyzovat, vyvozovat závěry; kultivovat pozornost k okolnímu světu.
Vybavení lekce : prezentace na lekciMicrosoftMocBod, stoly pro skupinovou práci, portréty chlapců pro strukturuRohy, portréty chlapců na každém stole, diagnostická karta skupiny.
Formy práce : skupina, pár, jednotlivec.
Typ lekce : kombinované
…Kdyby měl Puškin kompletní
důvod o sobě říci, že se probudil
"dobré pocity", to samé
a se stejnou spravedlností
Turgeněv by o sobě také mohl říct.
MĚ. Saltykov-Shchedrin
Průběh lekce.
1. Organizační moment.
2. Vyjádření tématu a účelu lekce.(Snímky 2,3)
Učitel čte báseňZ. Surikov "V noci".
letní večer. Za lesy
Slunce již zapadlo;
Na okraji vzdáleného nebe
Zorka zčervenala;
Ale i to zhaslo. Dupat
Je slyšet v terénu.
To je noční stádo koní
Řítí se loukami.
Chytil koně za hřívu,
Děti skáčou v poli.
To je radost a zábava,
To je cesta pro děti!
Přes vysokou koňskou trávu
Bloudí pod širým nebem;
Děti se shromáždily ve skupině
Rozhovor začíná...
A na mysl přicházejí děti
Babiččiny pohádky:
Je tu čarodějnice, která spěchá s koštětem
Pro noční tance;
Nad lesem se řítí goblin
S chlupatou hlavou,
A po obloze, sprchující jiskry,
Okřídlený had létá;
A některé jsou celé v bílém
Stíny chodí po poli...
Děti se bojí – a děti
Oheň je zapálen.
3.Práce ve skupinách.
Diskutujte:
1 . Jak tato báseň souvisí s tématem naší lekce? (V Turgeněvově příběhu se setkáváme s vesnickými chlapci, kteří vyšli do noci).
2.Co to znamená „chodit v noci ven“?( Pasoucí se koně v noci )
3.Hco pro kluky znamená noc?(svoboda, nezávislost)
4. Jak se hrdina – vypravěč – cítí k chlapům, které náhodně potkal v noční stepi? Jak o tom víme? (Autor a hrdina-vypravěč vyjadřuje svůj postoj prostřednictvím popisu.)
4. Slovo učitele (snímek 4). Turgeněvovy lovecké stezky procházely provinciemi Oryol, Tula, Kursk a Kaluga. Byl vášnivým „lovcem zbraní“.Spisovatel putoval se zbraní přes rameno a studoval srdce Ruska - jeho lid Ve svých „Poznámkách lovce“ se setkávají s muži, ženami a dětmi rolníků.
( Snímek 5) Místa zmíněná v příběhu skutečně existují. Bezhinská louka se nachází 13 km od Spasského-Lutovinova. Existují také keře Parakhinsky, vesnice Varnavitsy, vesnice Shalamovo atd.
(Snímek 6) Vyprávění v příběhu „Bezhin Meadow“ je vyprávěno z pohledu autora, který je zároveň postavou – lovcem, který zabloudil a ztratil se jedné červencové noci. Vypravěč nasává dětský pohled na svět a díky tomu s větší spontánností deklaruje jedno z hlavních témat příběhu – přírodu a hrdinu v jejich harmonické jednotě.
Lidové přesvědčení a legendy Venkovské přesvědčení (Snímek 10)
Brownie, mořská panna.
Rip-grass je kouzelná bylina, kterou lze použít k otevření jakýchkoli zámků nebo zácpy.
Rodičovská sobota je jednou ze sobot, která byla podle starého ruského zvyku věnována památce zesnulých příbuzných.
Nebeská předpověď - zatmění Slunce
Spravedlivá duše letí do nebe.
Práce se slovní zásobou (Snímek 11)
Armyachok - rolnické svrchní oděvy vyrobené z husté látky
Bayal - mluvil
Majitelé stád a řidiči stád
Stádo - stádo, které je hnáno k prodeji
Efektní košile - košile z plátna
Onuchi - zábaly na nohy, zábaly na nohy do bot nebo lýkových bot
Slovník nářečních slov (Snímky 12,13):
-možná,
- otěhotní
-otkenteleva,
-kde,
-mezi,
- zaplatit.
5. Práce s textem (Slide14) Najděte v textu
Byly to jen selské děti ze sousedních vesnic, které hlídaly stádo...
Řekl jsem klukům, že jsem se ztratil a sedl si s nimi...
Obraz byl nádherný: v blízkosti světel se chvěl kulatý načervenalý odraz a jako by ztuhl, spočíval ve tmě...
Temná, jasná obloha stála slavnostně a vysoko nad námi se vší svou tajemnou nádherou...
5.Individuální práce . Dílčí test znalostí textu v první fázi lekce(Příloha 1 ).
Otázky pro studenty:
co vidíš?(text)
Co je to za text?(popis, portrét)
co je to portrét?(obrázek vzhledu hrdiny (jeho obličej, postava, oblečení) v díle) (Snímky 16–18)
Co se můžete naučit z portrétu?
Můžeme z portrétu poznat vnitřní vlastnosti člověka?
Cvičení:(Příloha 2) vyplňte tabulkya připravte si souvislý příběh o hrdinovi, který je pro vás zajímavější.
6. Skupinová vystoupení.
7.Zajistěte materiál.
Otázky učitele:
1) Proč selské děti skončily v noci na Bezhinské louce?
2) Který chlapec je nejbohatší? Jak o tom víš?? (Fedya. Podle oblečení)
3) Jak staré byly děti? ( Fedya je asi 14 let, Pavlusha a Ilyusha nevypadají na více než 12 let, Kostia je 10, Vanya je 7.)
4) Co kluci vařili?(brambory)
8. Plnění úkolu v kruhu (úkoly do vějíře, každý odpoví na jednu otázku, vysloví odpověď sousedovi na rameno) Diskuse ve skupinách.
1.O čem si kluci povídají u ohně? (Hovoří o sušenkách, skřítcích, o mrtvých a utopených, kteří v noci ožívají, o Trishce Antikristovi, o mořském muži, o mořské panně, o hlasu, o utopeném Vasyovi)
2.Jaké názory panují mezi kluky? (O tom, že můžete vidět někoho, kdo příští rok zemře, spravedlivá duše může být v holubicích, zatmění Slunce je předzvěstí Antikrista, bílí vlci poběží, lidé budou sežráni)
3.Který z kluků je nejstatečnější? proč si to myslíš? (Pavel. Nebojí se skočit na vlka, v noci, bez větvičky v ruce, úplně sám. Právě Pavlušovi patří ty nejvtipnější historky z tohoto příběhu. Chodí pro vodu, navzdory historkám o utopencích)
4.Proč si kluci vyprávějí děsivé příběhy? (Rozhovory chlapců odrážejí pověry a strach z nich: chlapci věří v něco, co na světě neexistuje, ale co jim vštěpuje nevědomost a pověrčivost dospělých)
Děkujme si navzájem! Výborně, odvedli jste dobrou práci!
Pojďme si lekci shrnout. Každý portrét obsahuje tajemství. Máme pocit, že Turgeněvjako by nás vyzýval, abychom se podívali a přemýšleli, aniž bychom se zastavili u prvního dojmu. Autor má sympatie k dětem. V Turgeněvově podání jde o nadané, schopné děti. Každý z nich má svůj zvláštní charakter.
co jsou zač?
(Fedya je plný sebeúcty, která se projevuje tím, že se snaží více naslouchat než mluvit: bojí se, že by mohl říct něco hloupého.
Pavlusha je věcný a starostlivý: vaří brambory, chodí pro vodu. Je nejstatečnější a nejodvážnější z chlapců: sám, bez proutku, cválal k vlkovi, zatímco všichni ostatní chlapci se strašně lekli. Od přírody je obdařen zdravým rozumem.
Iljuša je zvídavý, zvídavý, ale jeho mysl a zvědavost směřuje pouze k strašnému a tajemnému. Zdá se mu, že veškerý život je obklopen pouze duchy nepřátelskými člověku.
Kosťa je od přírody soucitný: soucítí se všemi lidmi, kteří podle jeho názoru trpěli zlými duchy.
Váňa, o kterém se v příběhu téměř nic neříká, hluboce miluje přírodu. Přes den má rád květiny, v noci má rád hvězdy. Byl to on, kdo v upřímném výbuchu své dětské spontánnosti odvedl pozornost chlapců od mluvení o strašných hvězdách ke krásným.)
- Jsou děti pro myslivce zajímavé? ( Navzdory rozdílu ve věku, vzdělání, výchově, sociálním postavení jsou děti pro Turgeneva zajímavé. Zapomíná na únavu a pozorně poslouchá všechny tyto příběhy. Myslivec u ohně neusnul, ale s neskrývanou zvědavostí chlapy pozoroval. Ve svém příběhu vyjádřil pocit hluboké upřímné sympatie k selským dětem).
- Jak jste si představoval svět selských dětí v 19. století? Čím je naplněn? Jak žili? ( Snímek 20)Na jedné straně, nezávisle na kolébce, absorbovali vše ruské: postoj k přírodě, přesvědčení, znamení, živou mysl. Na druhou stranu dřina, nedostatek příležitostí ke studiu. Všechny tyto děti mají tendenci : T r potěšení , odvaha, zvědavost , láska k přírodě, síla, vytrvalost , neexistuje žádná napodobenina cizí. Práce je pro ně velkou radostí, svátek „Přivedení stáda za úsvitu“ )
- Můžeme z portrétu poznat vnitřní vlastnosti člověka?
- Je možné z řeči rozpoznat a odhalit podobu hrdiny? (Příběhy dětí jsou barevné, jasné, svědčí o bohatosti jejich fantazie, schopnosti zprostředkovat své dojmy, ale zároveň ve větší míře vypovídají o něčem jiném: o temnotě dětí, o skutečnosti že děti jsou v zajetí těch nejdivočejších pověr.)
Zde je další stránka světa dětství, jak jej zobrazil Turgeněv.
Domácí úkol. 1. Jaké jsou řečové vlastnosti postav? (Práce podle textu)
2. Napsatminiaturní esej „Charakteristika literárního hrdiny“ .( Dodatek 3 )
Dodatek 1
Text
1. Byl to štíhlý chlapec ve věku čtrnácti let, s krásnými a hubenými, trochu drobnými rysy, kudrnatými blond vlasy, světlýma očima a neustálým napůl veselým, napůl nepřítomným úsměvem .
(Fedya)
2. Má rozcuchané černé vlasy, šedé oči, široké lícní kosti, bledý, potrhaný obličej, velká, ale pravidelná ústa; celá hlava je obrovská, jak se říká, velikost pivního kotle; tělo je zavalité, nemotorné.
(Pavlusha)
3Jeho tvář byla docela bezvýznamná: háčkovitý, protáhlý, mírně slepý, stlačené rty se nehýbaly, pletené obočí se nerozcházelo. Žluté, téměř bílé vlasy mu trčely v ostrých copáncích zpod nízké plstěné čepice. .
(Iljuša)
4. Toto je asi desetiletý chlapec... Celý obličej měl malý, hubený, pihovatý, směřující dolů, jako veverka; rty se stěží rozeznávaly; ale jeho velké černé oči, zářící tekutým leskem, působily zvláštním dojmem.
(Kostya)
Dodatek 2
Charakter
Stáří
Rodina, stav
Tkanina
Proč jsem skončil v noci?
Charakter
Hlavní rysy
Kde a jak se projevily?
Dojem
Dodatek 3
Plán charakteristik
1. Portrét chlapce.
2. Jeho role mezi jeho soudruhy.
3. Příběh vyprávěný hrdinou.
4. Chování chlapce.
5. Charakter hrdiny.