Hry s kostkami. Shrnutí lekce pro první juniorskou skupinu „Děti si hrají s bloky“
Durnová Světlana
"Hry s kostkami"
Kostky jsou skvělou hračkou pro dítě jakéhokoli věku. Jedná se o stavební materiál pro organizaci společných činností dětí a předmět pro výuku dítěte počítat a předmět pro vytvoření celku z částí. Rozmanitost funkcí kostky v herních situacích umožňuje dospělým využít je v herní terapii v případě potřeby, kdy je potřeba aktivovat příliš pasivní děti nebo „zpacifikovat“ hyperaktivní, stimulovat humánní cítění dítěte k vrstevníkům a dospělým a jejich pozitivní emoce.
VĚŽ Z KOSTKY NOSÍME HO SPOLU A NEPUSTÍME.
Cíl hry- stimulace potřeby spolupráce u konfliktních, citlivých, citově izolovaných, hyperaktivních a jiných dětí.
1. Hrají si dvě nebo tři děti. Nabídněte jim, že jim odnesete věž kostky dvě nebo více dětí NA dlaních, které jsou umístěny jedno na druhém.
2. kostky lze přenášet, držte je MEZI dlaněmi své a vašeho hrajícího partnera.
3. můžete nosit věž z kostky, položením na desku, do umyvadla a pokud kostky padají, pak jsou rychle shromážděny a hra pokračuje. a deska a umyvadlo jsou neseny společně.
KRYCHLE NOSÍME HO NA VAŠICH PRSTECH A NEPUSTÍME HO.
Cíl hry- podněcovat potřebu a schopnost spolupráce u konfliktních, disinhibovaných, pomalých a jiných dětí.
1. krychle Nosíme ho na ukazovácích a držíme pohromadě.
2. můžete zkusit nést malou věžičku z kostky, ale opět na ukazovácích.
3. na signál „Jedna, dva, tři, krychle, leť nahoru!" - snadno házíme všechno dohromady krychle a pokusit se ho chytit.
KRYCHLE NOSÍM HO V PODPAŽÍ - VŠECHNY SE SMÍM.
Cíl hry- stimulovat pozitivní emoce a dobrovolné úsilí u dětí, omezovat pohyby paží a těla u hyperaktivních dětí.
Spiknutí hry jsou takové. Dospělý nabídne, že se promění v hrdinu Ilyu Muromets. A nosit to pod rukama kostky, jeden, dva, tři najednou, zkuste zvednout jakýkoli předmět z podlahy.
PODLE KOSTKY CHODÍ A NEPADAJÍ.
Cíl hry- korekce disinhibice udržováním rovnováhy při pohybu.
1. Choďte opatrně kostky.
2. Překročte kostky a nepouštějte kostku kterou nosíš na hlavě
JÁ POČÍTÁM DO PĚTI A VY JSTE NEHÁZEJTE KOSTKAMI, ŘEKNĚTE DOBŘE VĚCI DRUHÉMU.
Cíl hry- podněcovat humánní cítění a pozitivní kontakty mezi dětmi.
1. Tři děti stojí na kostky a říkat dětem milá slova, komplimenty atd (tři) kteří stojí poblíž, bez kostky jsou vyměněny.
Hra je zábavná. Děti žádají, aby to opakovaly vícekrát.
Moderní hračkářský průmysl nabízí dětem a jejich starostlivým rodičům mnoho možností pro tak oblíbené naučné hračky, jako jsou kostky. V tradičních i internetových obchodech si můžete koupit měkké kostky pro nejmenší, třídící kostky, puzzle kostky atd. Ale dnes o nich v našem materiálu nemluvíme. Dnes vám řekneme, jak si hrát s kostkami s dítětem ve věku 6 měsíců a starším pomocí těch nejobyčejnějších hraček.
Pro hry, které si popíšeme, je nejlepší zvolit tradiční dřevěné kostky. Tato hračka má několik výhod:
- rozvíjí hmatové vjemy dítěte;
- vykazuje vynikající stabilitu jako stavební materiál;
- pomáhá získat správnou představu o hmotnosti předmětu.
Je skvělé, pokud máte sadu, která kromě kostek obsahuje i další „stavební materiály“: oblouky, kužely, válce, hranoly (objemové obdélníky).
Nápad 1. Postav věž
Dítě je připraveno stavět své první věže z kostek ve věku 6–7 měsíců. Samozřejmě zpočátku ne bez pomoci rodičů. A věžička bude velmi malá - doslova 2-3 díly umístěné nakřivo nad sebou. Ale jak se rozvíjí jemná motorika, rozvíjejí se i stavební dovednosti batolete. Čím obratnější a přesnější budou pohyby vašeho mladého stavitele, tím zajímavější bude hra:
- soutěžit o to, kdo postaví nejvyšší věž;
- vytvořte společnou věž přidáváním kostek po jedné;
- postavte pevnostní věž s okny (k tomu musíte do spodní řady vložit pár kostek a zavřít „otvor“ třetím prvkem nahoře).
Idea 2. Kubické parcely
Vůlí dětské fantazie se kostky mohou proměnit v postavy ve hře na hraní rolí:
- Kostka-matka položí Kostkovou-dceru do lůžka z kostek;
- kostky hostů přišly navštívit hlavní kostku a začaly pít čaj a jíst pamlsky z kostek-nádobí;
- modré kostky jsou slavní a stateční mušketýři a červené kostky jsou kardinálovy stráže.
Vymýšlejte příběhy a hrajte od srdce. Výhody takového trávení volného času jsou obrovské, protože hry na hraní rolí dokonale trénují komunikační dovednosti, rozvíjejí kreativitu a představivost, učí týmové interakci a udržují v paměti vytvořené herní situace.
Nápad 3. Trénujte přesnost, rozvíjejte obratnost
S kostkami můžete vymýšlet velmi zajímavé hry na rozvoj koordinace pohybů.
- Připravte si dvě velké krabice a házejte na ně kostky ze vzdálenosti 5 obřích kroků. Kdo vhodí do své krabice nejvíce kostek za 1 minutu, vyhrává.
- Vyložte dlouhou cestu z kostek. Nyní házejte míč po krychlové dráze. Čí míč se dokutálí nejdál? Mimochodem, abyste si hru trochu usnadnili, můžete si vytvořit cestu v několika řadách.
- Postavte z kostek 5 malých věží a na každou z nich postavte vojáka. Nyní musíte použít malý míček, abyste srazili své soupeře. Místo míče si můžete vzít dětskou pistoli s měkkými kuličkami nebo bezpečný prak.
Nápad 4. Překážková dráha
Sada kostek je výborný materiál pro stavbu překážkové dráhy.
Malé děti mohou být požádány, aby překročily krátké řetězy vysoké jednu kostku.
Jak miminko roste, zvyšuje se s ním i úroveň složitosti této vzrušující, aktivní hry s bloky pro děti. Pokud je v domě několik dětí, můžete uspořádat skutečné sportovní soutěže s předáním symbolických cen. Je jen na vás, které disciplíny zařadíte do soutěžního programu. Spousta možností:
- sbírání věže na chvíli;
- házení kostek na cíl na chvíli;
- skákání přes zeď z kostek;
- míjení „kubického“ labyrintu;
- člunkový běh s kostkami;
- skákání s bloky mezi koleny.
Ukažte kreativitu a vynalézavost pomocí dětských bloků jako kreativního cvičebního zařízení. Bude to zajímavé pro všechny!
Nápad 5. Kostkové světy
Po nacvičeném stavění věží z kostek je čas přejít k serióznějšímu stavění. Samozřejmě, čím větší arzenál, tím větší bude práce. Můžete stavět hrady a mosty, silnice a garáže... A když je město zastavěné, může být zalidněno hračkami nebo opět kostkami. A samozřejmě nechat auta jezdit po silnicích, princezny nechat si zaplétat vlasy na zámcích a nechat nebojácné prince kroužit nad osadou na ochočených dracích.
- Můžete postavit zoologickou zahradu a ohradit kotce různými domácími zvířaty;
- můžete postavit školku, ve které bude pro malé panenky tak pohodlné vést život ve školce;
- z kostek si můžete vytvořit nemocnici, kde dobrý doktor Aibolit jistě vyléčí všechna zvířata.
Tento druh hry je velmi návykový, takže pokud je to možné, vyhraďte pro stavitele místo, kde kostky mohou být pár dní neuklizené, aniž by to poškodilo domácnost. Pravděpodobně bude počáteční projekt získávat stále více nových prvků, jak se jeho tvůrce ponoří do děje.
Nápad 6. Kostky učí
Krásné světlé kostky jsou efektivním učebním materiálem pro učení barev, písmen a základní matematiky. Existuje mnoho způsobů, jak výrazně zvýšit vývojovou hodnotu zábavné dětské hry:
- stavět věže z kostek daných barev;
- porovnejte věže podle počtu pater;
- vyskládat barevné vzory z kostek podle ukázky nebo z diktátu;
- házet kostky určité barvy do krabic;
- stavět garáže stejné barvy jako auta ve vozovém parku;
- vyskládejte slova z kostek písmeny;
- náhodně vytáhněte z krabice kostku s písmenem a dočasně vymyslete slova začínající na toto písmeno.
Hlavní je začít! Brzy budete překvapeni, jak snadné je vymýšlet nové způsoby, jak si s miminkem hrát s kostkami. Naše rada pro vás: neodkládejte tuto hračku daleko. Zajímavé hry jistě zabaví vaše ratolesti na dlouhou dobu.
Šťastné rodičovství, přátelé!
Hra "Barevné kostky".
úkoly:
Materiály a vybavení:
- Příběhový obrázek;
Ke hře: 5 kostek černé, žluté, sady kostek jiných barev.
Průběh lekce.
Část 1 . Děti sedí u stolů.
V-l: Kluci, chcete si hrát s bloky? (Odpovědi dětí). Nejprve se naučíme stavět figurky z kostek, a až vyrostete, budete umět stavět domy.
Část 2. Na mém stole jsou stavební formy: kostky, cihly, brány (oblouky), dlouhá a krátká prkna a klacky.
Zavolám dítě k sobě, požádám ho, aby našlo krátkou (dlouhou) desku, krátkou (dlouhou) hůl, navrhuji pojmenovat předmět a jeho kvalitu: krátká hůl, dlouhá deska. Požádám dítě, aby vzalo ze stolu libovolný předmět a řeklo, jak je široký (několik odpovědí), ukazuji dětem, jak předměty porovnávat: položit je vedle sebe, položit jeden vedle druhého atd.; pak odstraním prkna a tyčky a odsunu stůl.
Část 3.
Po dokončení příběhu vyzvu děti, aby přišly k obrázku a podívaly se na něj. Doporučuji pokusy postavit stejnou věž a bránu jako na obrázku.
Část 4
Dva - sklonil se. text
Rozpřáhl ruce do stran,
Musíte stát na špičkách. Ruce vzhůru, zvedněte prsty na nohou.
Část 5
"Barevné kostky."
Ukazuji dětem 3 černé kostky a 3 žluté kostky a náhodně je promíchám. Zároveň říkám, že kostky jsou různých barev. Pak navrhuji umístit kostky jedné barvy jedním směrem a jiné barvy druhým směrem. Nejprve tyto úkony provádím sám a ptám se dětí, kam mají dát kostky té či oné barvy. Ukazuji dětem žlutou kostku, ptám se dětí, kde je kostka stejné barvy, kam by se měla dát. Potom přiložím žlutou kostku k černé a řeknu, že jsou různé, potom přiložím žlutou kostku ke žluté a řeknu, že jsou stejné. Takto vyskládám první dva páry kostek. Při třídění třetí dvojice vyzvu jedno z dětí, aby přistoupilo k mému stolu a ukázalo mi, kam mám dát kostku jedné barvy, pak jiné barvy. Poté se děti střídají při plnění úkolu a rozkládají jeden pár kostek. Aby byl každý zajištěn dostatečným množstvím materiálu, můžete si vzít jiné barevné kombinace kostek. Používají se tyto barevné kombinace: červeno-modrá, žluto-fialová, oranžovo-zelená, modro-bílá, černo-žlutá. Poté dám každému dítěti individuální materiál pro seskupení (5 kostek jedné a 5 kostek jiné barvy, náhodně smíchaných). jim.
Část 6 Shrnutí lekce.
Děti opouštějí lekci tím, že své bloky vloží do krabic.
Stáhnout:
Náhled:
Zkouška obrazu „Děti si hrají s kostkami“.
Hra "Barevné kostky".
úkoly:
- Učíme se pozorně naslouchat a pozorovat, porozumět ději obrázku, odpovídat na otázky slovy a větami o 3-4 slovech;
- Rozšíření slovní zásoby o přídavná jména dlouhá, krátká; povzbuzování dětí k používání těchto slov v řeči;
- Aktivujte slova v dětské řeči - názvy geometrických tvarů;
- Formujeme u dětí schopnost dialogické řeči.
Materiály a vybavení:
- Příběhový obrázek;
- Stavební formy: kostky, cihly, brány (oblouky), dlouhá a krátká prkna a klacky.
Pro hru: 5 kostek každá černá, žlutá, sady kostek jiných barev.
Průběh lekce.
Část 1. Děti sedí u stolů.
V-l: Kluci, chcete si hrát s bloky? (Odpovědi dětí). Nejprve se naučíme stavět figurky z kostek, a až vyrostete, budete umět stavět domy.
Část 2. Na mém stole jsou stavební formy: kostky, cihly, brány (oblouky), dlouhá a krátká prkna a klacky.
Zavolám dítě k sobě, požádám ho, aby našlo krátkou (dlouhou) desku, krátkou (dlouhou) hůl, navrhuji pojmenovat předmět a jeho kvalitu: krátká hůl, dlouhá deska. Požádám dítě, aby vzalo ze stolu libovolný předmět a řeklo, jak je široký (několik odpovědí), ukazuji dětem, jak předměty porovnávat: položit je vedle sebe, položit jeden vedle druhého atd.; pak odstraním prkna a tyčky a odsunu stůl.
Část 3. Ukazuji dětem obrázek „Děti si hrají s kostkami“. Dívka udělala velkou bránu. (Děti, ukažte mi bránu, kterou vyrobila dívka. Líbí se vám brána? Vyzývám dítě, aby postavilo stejnou na stůl, navrhuji porovnat bránu vyrobenou dítětem s tou na obrázku a dávám ukázkový výrok.) Brána je nahoře červená a dole žlutá. Chlapec postavil červenou bránu. Co ten chlapec postavil? (Odpovědi sborové a samostatné) Chlapec v pruhované košili nese kostky. Proč ten kluk v pruhované košili nosí kostky? (Postaví dům, dá ho dětem atd.) Co ještě vidíte na obrázku? (Odpovědi dětí) S kostkami je dobré si hrát, je to zajímavé! Chlapec v černých kalhotách postavil vysokou věž. Věž byla nádherná! Spodní část je žlutá a horní část je ostrá, červená. Dívka mu pomáhá. Udělala bránu. Chlapec v pruhované košili je řidič. "Píp-píp!" signalizuje dětem. - "Přinesl jsem ti ještě nějaké kostky."
Po dokončení příběhu vyzvu děti, aby přišly k obrázku a podívaly se na něj. Doporučuji pokusy postavit stejnou věž a bránu jako na obrázku.
Část 4 A teď si pojďme trochu hrát. Tělesná výchova minuta.
Pinocchio se protáhl, proveďte pohyby
Jednou - ohnutý, v souladu s
Dva - sklonil se. text
Rozpřáhl ruce do stran,
Zřejmě jsem nemohl najít klíč. Gesto lítosti
Abychom získali klíč, otočíme se doleva a doprava.
Musíte stát na špičkách. Ruce vzhůru, zvedněte prsty na nohou.
Část 5 "Barevné kostky."
Cíle: Naučit děti věnovat pozornost barevným vlastnostem předmětů, rozvíjet v nich nejjednodušší techniky pro zjišťování identity a rozdílů v barvách stejnorodých předmětů; naučit rozlišovat a pojmenovávat barvy: žlutá, černá; rozumět slovům: „barva“, „stejná“, „jiná“;rozvíjet schopnost dětí opakovat jednoduché i složitější fráze.
Ukazuji dětem 3 černé kostky a 3 žluté kostky a náhodně je promíchám. Zároveň říkám, že kostky jsou různých barev. Pak navrhuji umístit kostky jedné barvy jedním směrem a jiné barvy druhým směrem. Nejprve tyto úkony provádím sám a ptám se dětí, kam mají dát kostky té či oné barvy. Ukazuji dětem žlutou kostku, ptám se dětí, kde je kostka stejné barvy, kam by se měla dát. Potom přiložím žlutou kostku k černé a řeknu, že jsou různé, potom přiložím žlutou kostku ke žluté a řeknu, že jsou stejné. Takto vyskládám první dva páry kostek. Při třídění třetí dvojice vyzvu jedno z dětí, aby přistoupilo k mému stolu a ukázalo mi, kam mám dát kostku jedné barvy, pak jiné barvy. Poté se děti střídají při plnění úkolu a rozkládají jeden pár kostek. Aby byl každý zajištěn dostatečným množstvím materiálu, můžete si vzít jiné barevné kombinace kostek. Používají se tyto barevné kombinace: červeno-modrá, žluto-fialová, oranžovo-zelená, modro-bílá, černo-žlutá. Poté dám každému dítěti individuální materiál pro seskupení (5 kostek jedné a 5 kostek jiné barvy, náhodně smíchaných). jim.
Část 6
Shrnutí lekce.
Děti, chcete-li si hrát, vezměte si kostky, brány, cihly – postavte věž, bránu.
Děti opouštějí lekci tím, že své bloky vloží do krabic.
Ani jedna online hra nebo virtuální zábava nemůže nahradit „živé“ kostky, které známe z dětství. Protože mají „skutečný“ a hmatatelný tvar a váhu. Nejprimitivnější a nenahraditelné hračky pro harmonický vývoj miminka!
Kostky jsou i přes svou jednoduchost nejoblíbenějšími hračkami, které milují děti různého věku.
- Proč dítě potřebuje kostky?
- U nejmenších dětí bloky rozvíjejí jemnou motoriku, potažmo řečová centra v mozku.
- Kostky a stavění jednoduchých věžiček a domečků z nich učí dítě koordinaci akcí a také rozvíjí prostorové myšlení.
- Je těžké přeceňovat roli kostek s písmeny při zvládnutí abecedy a učení se číst. Z čeho jiného snadno vytvoříte slovo „věčnost“?!
- Vytváření „staveb“ z kostek rozvíjí dětskou představivost: postavit dům, pak kolem něj plot, pak další přístavby, osídlovat domy z kostek plyšovými obyvateli, kteří se navzájem navštěvují - let fantazie není omezen!
- Od pradávna se děti intuitivně snažily hrát si s bloky různých tvarů: stavět domy a věžičky, pokládat kolem nich cesty a pak to vše radostně ničit. Říká se, že bloky se objevily v „herním arzenálu“ dětí až v 19. století. Jako pokračování myšlenky se objevily blokové stavebnice pro děti (šampionem v tomto výklenku je samozřejmě Lego).
Dětští psychologové však zdůrazňují řadu výhod jednoduchých kostek oproti stavebnicím:
- kostky, které nemají mechanismus pro vzájemné přichycení, vyžadují od malého „architekta“ větší obratnost a přesnost, aby konstrukce stála;
- kostky, když se z nich staví různé stavby, intuitivně vštěpují dítěti koncept rovnováhy;
- Rozvíjejí představivost a kreativitu dítěte, nevnucují mu hotové formy, ale dávají mu příležitost vytvořit si vlastní.
V tomto ohledu odborníci doporučují pro malé děti zejména jednoduché kostky z nelakovaného dřeva. Za prvé, je organický – neexistují žádné obavy z toxicity jako u plastů. Ale hlavní výhoda oproti plastovým: dřevěné kostky mají váhu odpovídající jejich velikosti, což znamená, že „neklamou“ dítě a tvoří správnou představu o světě. Jsou příjemné na dotek a je jasné, z čeho jsou vyrobeny. A krása nelakovaných hraček je tato: dřevo má jedinečnou texturu, vzor každého řezu je jedinečný. Všichni jsme v životě mnohokrát snili o podivných tvarech: obrys mraku, skály nebo jen díra v peřině, která nás zaujala před spaním. Objeví se tam buď lidská tvář, pak létající pták, nebo dokonce ovčí profil... Stejně tak tam dítě při pohledu na přírodní vzor na každé straně dřevěné kostky „uvidí“ neuvěřitelné výjevy. Až trochu povyroste, můžete s ním strávit hodiny fantazírováním a vyprávět mu, co všichni viděli na jednotlivých kostkách.
Jaké druhy kostek existují?
„trh kostek“ je nyní rozmanitý: kromě dřevěných jsou dnes v prodeji plastové, měkké textilní (plyšové nebo pěnové), pokryté bezpečnými zrcátky, uvnitř s chrastícími korálky. Pokud jde o kresby, existuje také hojnost: kostky pro nejmenší mohou na okrajích jednoduše obsahovat geometrické obrazce různých barev. Pro větší děti jsou vhodné kostky s písmenky a zvířátky nebo předměty, jejichž jména začínají na dané písmeno. Existují také „tematické“ sady kostek: například zobrazují pouze zvířata nebo pouze předměty pro domácnost nebo pouze předměty, které jsou atributy povolání.
Nikitinové kostky
Tyto kostky vymysleli učitelé Elena a Boris Nikitinovi pro nejmenší děti. Tváře kostek jsou namalovány různými barvami, z nichž je dítě vybízeno k vytváření vzorů na základě karet přiložených k sadě kostek. Hodiny využívající metody Nikitin rozvíjejí logické a systematické myšlení u malých dětí, učí je kombinovat a identifikovat podobnosti.
Waldorfské kostky
Waldorfská pedagogika nabízí vlastní „verzi“ kostek. Jedná se o dřevěné bloky různých tvarů, nemusí být nutně krychlové. Název pro tyto hračky prostě zůstal tradiční. Aby se z takových kostek dalo něco postavit, musí si miminko nejprve dobře promyslet, zvážit je v dlani a vzájemně tvarově upravit. Toto je stejný Tetris, ale pouze naživo a pro nejmenší. Tato hra rozvíjí prostorové a obrazové myšlení, představivost, logiku a koordinaci pohybů. Obecně platí, že waldorfská metoda vzdělávání zahrnuje odhalení osobního potenciálu dítěte jeho zapojením do všech záležitostí dospělých. Napodobování totiž považuje za hlavní směr vývoje dítěte. Pro co nejefektivnější využití waldorfských kostek by se tedy maminka měla alespoň zpočátku do takové hry zapojit. A ukažte dítěti, co lze z těchto kostek postavit.
Zaitsevovy kostky
Jedná se o speciální kostky vyvinuté vynikajícím ruským učitelem Nikolajem Zajcevem. Pomáhají s výukou čtení dětem s řečovou a mentální retardací, autismem, ale i zrakově a sluchově postiženým dětem. Na okrajích takových kostek jsou napsána skladiště - slabiky nebo kombinace samohlásek. Princip tvorby skladů je určen anatomickou strukturou lidských vazů a silou, která se používá k vyslovení určitého fragmentu slova.
V závislosti na těchto skladech (včetně pouze samohlásek nebo také souhlásek: znělých nebo neznělých, měkkých nebo tvrdých) se kostky liší barvou, velikostí a zvukem chrastící plničky. Z těchto kostek děti s pomocí učitelů tvoří slova - stejně jako z obyčejných kostek s jedním písmenem na každé straně.
Rubikova kostka
Hádanku, známou všem a milovanou po celém světě, zvládne i mladší student. Mimochodem, dnes se konají mistrovství světa ve vysokorychlostním řešení Rubikovy kostky - speedcubing. Světový rekord aktuálně patří Nizozemci Eriku Akkersdijkovi, který ho dosáhl za 7,08 sekund!
Ale vraťme se k našim obyčejným dětským blokům. Co a kdy dítěti nabídnout a jak si s nimi správně hrát, aby z něj vyrostlo chytré a vynalézavé.
Jak si hrát s bloky v závislosti na věku dítěte
Níže dáme několik tipů pro dospělé, jak využít tradiční bloky ke hraní vzdělávacích her s vaším miminkem, aby hra kromě potěšení přinesla i výhody.
1 - 1,5 roku
První sadu kostek dejte batoleti ve věku přibližně 1 rok nebo ještě méně. V každém případě by už měl umět dobře sedět nebo dlouho stát na kolenou či na čtyřech. Pro tento věk bude stačit sada 6 kostek.
První hry, bez ohledu na přání dospělých, budou stejné jako u jiných hraček: házení a studium zvuku padající věci; prosté prohmatání pomocí různých metod uchopení, nejprve dvěma a poté jednou dlaní; válení kostkou po podlaze – vždyť jen dospělí věří, že se mohou válet pouze kulaté předměty.
Z iniciativy dospělého si můžete zahrát „schovávej a hledej kostku“. Ukažte miminku kostku a pak ji schovejte pod šátek, do tašky nebo krabice před jeho očima. Zatřeste obalem a požádejte své dítě, aby našlo, co chybí, nespěchejte na něj ani mu nepomáhejte – nechte ho, ať si to rozbalí samo a najde požadovanou cenu.
1,5 - 2 roky
Až vaše miminko vyroste, od 1,5 roku ho začněte zapojovat do stavby jednoduché věže: kostky stačí skládat na sebe. Zpočátku budou vaše role jasně rozděleny: postavíte věž a vaše dítě ji zničí, což mu udělá obrovskou radost. Následně vám dítě začne pomáhat při stavbě: začněte s jednou kostkou a jak se dovednosti hromadí, zvyšujte počet pater vaší věže. Až vaše dítě omrzí pouhé stavění a bourání věže, ukažte mu, jak se staví dům s oknem. Nejprve je to nejjednodušší design 3 kostek: dvě na spodní vrstvě, umístěné v určité vzdálenosti, a nahoře - třetí mezi nimi. Rozvíjejte fantazii svého dítěte - umístěte zajíčka za okno, nechte medvídě přijít na návštěvu.
2 - 2,5 roku
Jak malý roste - do věku 2 - 2,5 roku bude na stavbu domečku potřeba mnohem více kostek - miminko ho s vaší pomocí začne stavět podle očekávání se 4 stěnami. Kolem domu bude možné vydláždit droshky, postavit tunely, po kterých se bude koulet míč, házet most mezi dvě daleko od sebe vzdálené kostky atd. A nemusí tam být jeden, ale několik domů, v každém bude někdo bydlet , a tito „nájemníci „Začnou se vzájemně navštěvovat a dávat dárky. Hra s obyčejnými kostkami tedy dobře poslouží k socializaci dítěte. Za kostky rozházené po celé místnosti dítěti v žádném případě nenadávejte – tvůrčí proces nezná řád. A nenuťte ho, aby v noci odkládal kostky - možná zítra bude chtít dítě dokončit "kubické" město - do rána bude mít zjevně mnoho nových nápadů.
3 - 4 roky
Když dítě již „dospělo“ k porozumění abecedě (3 – 4 roky), budete potřebovat kostky s písmeny. Krátce jsme popsali, co to jsou výše, ale teď si povíme, jak s nimi hrát. Nejprve ukažte miminku jedno písmeno na straně kostky. Řekněte mu o tom příběh, nezapomeňte pojmenovat předmět, který toto písmeno na kostce ilustruje. Poté si můžete hrát s kostkou jako náhradou za tento předmět (letadlo poletí a kachna kváká). Zároveň to bude dobrý trénink pro představivost dítěte - nemanipuluje přece se skutečnými předměty, ale s jejich obrazy na obrázku. Poté smíchejte spoustu kostek a požádejte své dítě, aby našlo „vaše“ písmeno. Jak se dítě učí další a další písmena, komplikujte úkol: ať se K spřátelí s A, ať O najde P atd.
A když už je arzenál známých písmen víceméně velký, začněte z nich přidávat slabiky a slova.
Předpokládá se, že první bloky pro děti se objevily v prodeji ve druhé polovině 19. století. Ale je těžké spočítat, kolik století děti stavěly věžičky a domy z kusů nařezaného dřeva. Kostky „rozvíjejí manuální zručnost a jemnou motoriku, účelnost vlastního jednání, nápadité myšlení a představivost“ (psytoys.ru).
V dnešní době často ustupují ve školce různým stavebnicím jako je Lego. Kostky však mají řadu výhod:
- nepřilnou k sobě a od dětských rukou vyžadují větší obratnost a přesnost;
- ze stejného důvodu dávají více představ o fyzikálních pojmech – rovnováha, gravitace, váha, tvar. Ano, ano, jednoduché kostky;
- Nevnucují dítěti hotová řešení, dávají mu maximální příležitost tvořit pro sebe, nikoli „konzumovat“.
Existují sady kostek z nelakovaného dřeva a nepravidelných tvarů. A hrát si a experimentovat s jednoduchými přírodními materiály, které váží a působí stejně jako vypadají (na rozdíl od plastových, které mohou něco představovat, aniž by to ve skutečnosti byly - například kamenné zdi hradu), je pro harmonický vývoj velmi důležité. dítěte a formování správného chápání světa.
S dobrými bloky si může dítě hrát od útlého věku až do školy (i dál, víme ze zkušenosti rodičů). „První hry s kostkami začínají experimentováním (házení, válení, cítění), později se stávají materiálem pro stavbu a s rozvojem režijní hry se kostky často proměňují v náhradní objekty nebo stavební materiál pro dějové hry“ (psytoys.ru).
Jaké kostky vybrat
Samozřejmě, že nyní existuje velké množství různých kostek - plastové a hadrové, cinkací, pokryté zrcátky a nášivkami, s písmeny a puzzle. Nepochybně lze z této barevné rozmanitosti získat určitý užitek, ale věříme, že malé dítě by rozhodně mělo mít jednoduché, nenatřené dřevěné kostky.
Proč dřevěné
"Předměty obklopující malé dítě by měly být jasné a jednoduché.". (K. Neuschtütz „Do-it-yourself panenka“)
Kostka vypadá docela těžce. A pokud není plastový a uvnitř dutý, ale dřevěný, tak když ho dítě vezme do ruky, cítí jeho váhu. Cítí se stejně, jako vypadá, dítě to neklame.
Pro dítě je zajímavé a důležité vědět, jak se hračky vyrábějí. Můžete svému dítěti jednoduše vysvětlit, jak byly tyto kostky vyrobeny, ukázat dřevo, dřevěné polotovary a tesařské nástroje.
Proč nenatřené
"Všichni jsme se alespoň jednou v životě položili, dívali se na místo na tapetě a představovali si bůhví co nebo objevili rysy obličeje nebo tvary zvířat v žilách dřeva." (K. Neuschtütz „Do-it-yourself panenka“)
Dřevo má jedinečnou texturu, každý druh má svou vlastní. Vzhled a pocit ze skutečného dřeva obohacuje dětský zážitek tím, že podněcuje představivost.
Při výběru kostek pro vaše miminko věnujte pozornost nepravidelné dřevěné kostky(tzv. Waldorf). Zde je citát z knihy K. Neuschtütze, která barvitě popisuje dětskou hru s takovými kostkami: „Nyní se podívejme na miminko, jak „staví“ z tesařských odřezků, a než je použijeme ke stavbě, kusy dřeva nejsou stejné zeď, každou je potřeba potěžkat v dlani, prozkoumat, dát dohromady, co říká oko a ruka a na podvědomé úrovni se rozhodnout, kam tento kousek umístit, aby neztratil rovnováhu a nespadl . Poté jej musí Anna pečlivě umístit na zvolené místo a ujistit se, že nebude klouzat nehty, a když budou nudné, tak si je prostě spálte!“
Účast dospělých je pro rozvoj dětské hry nesmírně důležitá, zvláště nyní, kdy jsou malé děti často ochuzeny o společnost starších dětí. „Děti nás kopírují, protože nás milují, protože chtějí být jako my“ (K. Neustütz).
Má smysl dávat miminku jeho první kostičky, když už je po všem 9 měsíců nebo dokonce 1 rok. Dobré místo, kde si začít hrát s kostkami, je schovávaná... Kostky můžete schovat pod kapesník nebo do látkového sáčku a mírně s nimi zatřást. Zvuk přitáhne pozornost miminka a vzbudí jeho zvědavost. Dejte mu příležitost, aby sám objevil zdroj a důkladně si novou hračku prostudoval. Když začne zájem opadat, ukažte mu, jak postavit věž z kostek a dejte mu příležitost ji zničit. Tato hra se jistě stane oblíbenou na dlouhou dobu.
Od 1,5 roku z kostek (pro začátek bude stačit 6 kusů) můžete postavit nejen věžičku, ale i domy s okny: dvě kostky umístěte kousek od sebe a navrch přikryjte třetí. Pokud se to vašemu dítěti podaří, zkuste si postavit domeček z více kostek. Z plochých „cihel“ můžete položit cestu nebo postavit plot. Ukažte svému dítěti, jak se používají hotové stavby - po silnici může projet parní lokomotiva a váš oblíbený plyšák se může dívat z okna a mávat tlapkou.
Zároveň můžete začít experimentovat se sadou kostek a kuličkou nebo malou kuličkou. Pro dítě bude zajímavé kutálet míček po skluzavce, kutálet ho po dráze a kutálet do branky. Abyste vzbudili o hru ještě větší zájem, můžete do ní vnést zápletku (například o Koloboku).
Ve 2 letech stěnu z kostek lze použít ke hře na schovávanou s malými figurkami. Za touto zdí se mohou před vlkem schovat prasátka nebo děti.
mladší předškolák (3-4 roky)
V tomto věku už miminko potřebuje poměrně hodně kostiček. Zkuste nabídnout soutěž – kdo postaví nejvyšší věž, dítě už je docela schopné s vámi soutěžit. Nabídněte příběhové hry - postavte několik domečků, dejte do nich malé hračky, nechte zvířata, aby se navzájem navštěvovali. Kostky již mohou sloužit nejen jako stavební materiál, ale také jako náhradní předměty: nábytek, auta, zelenina nebo třeba narozeninový dort.
Starší předškolák (5-6 let)
„V tomto věku dítě při hře čerpá inspiraci z vlastních nápadů... V pěti nebo šesti letech se vědomí dítěte natolik rozšíří, že začne chápat obecnější vztahy smysl toho, co děláme, a jeho činy získávají nový smysl života. Vše, s čím se v životě setkává, se proměňuje ve hru. Vznikají celé světy – dítě si hraje ve škole, nemocnici, rodině, divadle. (K. Neuschtütz, „Do-It-Yourself Panenka“)
Čím je dítě starší, tím více si hraje samo. 5-6leté dítě už umí stavět města, hrady, vesmírné lodě, vyprávět celé příběhy. Zajímejte se o zápletky hry - a dozvíte se hodně o vnitřním světě svého miminka. Nespěchejte, abyste své dítě napomenuli za to, že je místnost posetá kostkami, nepožadujte, aby se budovy v noci uklízely. Nechte zoologickou zahradu nebo pohádkový zámek několik dní stát v místnosti, „zaroste“ novými stavbami a přístavbami.