Esejový žánr literatury. Podívejte se, co je „esej“ v jiných slovnících
Podrobit: Vlastnosti žánru eseje.
Cíl:
1) Vzdělávací – zjistěte rysy žánru eseje.
2) Rozvojové – rozvíjet tvůrčí schopnosti žáků, komunikativní
pravomoc.
3) Vzdělávací – pěstovat lásku ke slovu a kreativitu.
Průběh lekce.
Esej je způsob, jak mluvit o světě skrze sebe a o sobě s pomocí světa.
A.A. Eljaševič.
I. Emoční start.
Člověka obklopuje hudba slavičího zpěvu, kouzelné obrazy západů a východů slunce, zasněžené vrcholky hor, vůně květin, jemný dotek letního vánku. To vše ho spojuje s ostatními živými bytostmi. A pouze vlastnictví Slova jej odlišuje a mění v rodinu, společnost, lidstvo. Ve třech rozměrech. A ve čtvrtém – čase – mu umožňuje komunikovat s minulostí a budoucností.
Můj přístřešek je chudý. A časy jsou těžké.
Ale police s knihami se tyčí jako zeď.
Tady se mnou v noci mluví
Historici, básníci, teologové...
Všechno vzrušení ze života všech věkových kategorií a ras
Žije ve vás. Vždy. Teď. Teď.
Slovo je pro nás nejjednodušší a nejběžnější pojem. Ale stále jednou z největších záhad, kterým věda čelí, je přeměna myšlenek na slova.
II. Stanovení cíle. Dnes se seznámíme s tajemstvím žánru, ve kterém se propojuje slovo, myšlenka a cit. Tento žánr je esej.
III. Hledání řešení problémů.
1. Pamatujte si vše, co víte o esejích.
Student odpovídá:
Esej je žánr žurnalistiky, ve kterém jsou hlavní věcí vaše myšlenky, pocity a asociace.
Esej – autorská próza, myšlenky.
Esejista, esejistika, esejistika.
Anglický esej - skica, skica; pokus, test, pokus.
Francouzský essai - pokus, test, pokus.
IV. Řešení komunikačního problému.
1. Samostatná práce studenta se slovníkem literárních pojmů.
Vzkaz studenta:
Esej je žánr literární kritiky, který se vyznačuje volnou interpretací jakéhokoli problému. Autor eseje analyzuje zvolený problém (literární, estetický, filozofický), aniž by se staral o systematické podání, odůvodněné závěry či obecně přijímaný charakter problematiky. (Slovník literárních pojmů. - M., 1984).
Esej je typ náčrtu, v němž hlavní roli nehraje reprodukce skutečnosti, ale zobrazení dojmů, myšlenek a asociací. (Stručný slovník literárních pojmů. - M., 1987).
2. Proč si myslíš, že je dnes žánr eseje populární? Jak dávno to vzniklo?
3. Studentův vzkaz „Z historie žánru eseje.“
Zakladatelem esejistického žánru je francouzský filozof Michel Montaigne (1533 – 1593). Humanistický spisovatel vydal v roce 1580 svou knihu „Essais“, jejíž název byl do ruštiny přeložen jako „Zážitky“. Právě od vydání jeho „Zážitků“ tento žánr v evropské verbální kultuře existoval a existuje.
Ne náhodou se žánr eseje objevuje v renesanci, kdy se utvrzovala lidská vůle, svoboda, lidská důstojnost a osobní odpovědnost. Je asi zcela přirozené, že esejistický žánr má individuálního tvůrce.
Žánr eseje přilákal mnoho myslitelů. V roce 1697 vytvořil Francis Bacon svůj „Essais“ a poté se k tomuto žánru obrátili John Locke (anglický filozof), Joseph Addison (anglický básník, vědec a filozof), Henry Fielding (anglický romanopisec). Esej chápali jako autorovu zkušenost s rozvíjením konkrétního problému.
Ve 20. století se takoví významní umělci jako Bernard Shaw, Anatole France a Romain Rolland obrátili k esejům.
Jak poznamenal kritik A. Eljaševič, „od dob Radishčovovy „Cesty z Petrohradu do Moskvy“ a Puškinovy „Cesty do Arzrumu“ Rusko rozvíjí svou vlastní verzi esejistického myšlení.
V naší době vzrostl zájem o žánr eseje, protože zájem o osobnost spisovatele neobvykle vzrostl. Odtud nový fenomén v literárním procesu - esejizace žánrů příběhu a románu. Příklady: „Veselý voják“ od Viktora Astafieva, „Puškinův dům“ od Andreje Vitoye, „Berry Places“ od Evgeny Yevtušenko.
4. Rétorický rozbor vzorku.
Dozvěděli jsme se tedy hodně o esejích, ale tajemství tohoto žánru se můžete naučit pouze čtením děl vytvořených v tomto žánru. Dnes takovou možnost máme. Zde je text Mariny Cvetajevové s názvem velmi typickým pro esej: „Dvě slova o divadle“.
Dvě slova o divadle.
Divadlo není pro Básníka slušné.
A Básník se nehodí do divadla.
Heine.
Nectím divadlo, nesahám na divadlo a neberu ohled na divadlo. Divadlo (vidět očima) mi vždy připadalo jako pomoc pro chudé duchem, zaopatření pro mazané lidi plemene Pochybujícího Tomáše, kteří věří jen tomu, co vidí, a ještě více: v čeho se dotýkají. - Jakási abeceda pro nevidomé.
A podstatou Básníka je vzít jeho slovo!
Básník skrze vrozenou slepotu k viditelnému životu dává život neviditelný (Genesis). Divadlo opět proměňuje tento konečně viděný život (Genesis) ve viditelný život, tedy v Život.
Divadlo cítím jako násilí.
Divadlo je porušením mé osamělosti s hrdinou, osamělosti s básníkem, osamělosti se snem, třetí osoby na milostném rande.
A co nakonec potvrzuje Heineovu a mou pravdu: ve chvílích hlubokého šoku se buď zvednete, nebo se snížíte, nebo zavřete oči.
"Ale pište hry!" To není hra, to je báseň – jen láska: tisíciprvní vyznání lásky Casanovovi. Je to stejné divadlo jako já herečka.
Kdo mě zná, usmívá se!
Nástin rétorické analýzy.
- Co se vám na textu zdálo neobvyklé?
- Jaký byl záměr autora?
- Je to vyčerpávající odpověď na otázku, co je to divadlo? Jaký je význam jména?
- Jak je esej strukturována:
Čím je charakteristický jeho začátek, jaký je?
- co je řečeno v hlavní části eseje?
- Můžete souhlasit se všemi myšlenkami autora?
- s čím můžete argumentovat?
- Jak jsou vyjádřeny myšlenky autora?
- jaké techniky dává Marina Cvetaeva
emocionalita vašeho prohlášení?
- jakou technikou autor spojuje věty v textu?
- Proč je ten konec zajímavý?5. Sestavení podpůrného signálu k eseji.
Po analýze eseje Mariny Cvetajevové jsme identifikovali hlavní rysy žánru eseje. Pojmenujte je.
Možné odpovědi:
Esej je touha obnažit se, porozumět sobě a svému času, je to intenzivní dialog se sebou samým.
Vlastnosti žánru:
Řešení významných problémů;
- subjektivita, jasně vyjádřený postoj autora;
- absence dané skladby, volná forma prezentace;
- kompozice eseje - autor se pohybuje v kruzích kolem konkrétního tématu,
se slovy tká krajky nebo pavučinu vyprávění;
- relativně malý objem.
Vlastnosti esejistického jazyka:
Aforistická, někdy paradoxní řeč;
- použití polemicky vyhraněných výroků;
- emocionalita řeči;
- míchání heterogenních vrstev slovní zásoby;
- používání výtvarných technik;
- stylistické figury: anafora, antiteze a další.
6. Varianta podpory - signál.
V. Konsolidace. Test pera. Řečnický úkol.
1. Marina Cvetajevová se v říjnu 1921 ve zničené Moskvě znepokojovala otázkou divadla. A myslím, že nám jde spíše o náš druhý domov, kde trávíme většinu času – školu.
Zkuste vytvořit fragment eseje o škole, napište, že pro vás je škola změnou, přátelé, předmět, lekce, znalosti, učitel. Pamatujte, že musíte najít analogii, asociaci. Hlavní je vyjádřit svůj pohled na svět, překvapit, přimět čtenáře k zamyšlení.
2. Psaní fragmentu eseje a rétorické analýzy.
VI. Závěr z lekce.
Co je charakteristické pro žánr eseje?
Jaká je obtížnost tohoto žánru?
Proč je v dnešní době populární?
VII. Odraz.
Které části lekce vás nejvíce zaujaly? Proč?
VIII. Domácí úkol: napsat esej o škole.
Zde je esej Nadezhdy Timraleeva, studentky 11. třídy.
Naše škola.
(Esej pro soutěž „Nejlepší škola v Rusku“).
Spravedliví učitelé, moudrý ředitel, pozorné knihovnice, pohodoví žáci 11. třídy a hluční žáci 5. třídy... Zajímavé lekce a zábavné přestávky, kouzelné zvonky... Co to je? Tohle je čtyřicáté! Co je to za školu? kde to začíná?
Od ředitele? Ano! Olga Petrovna Kuznetsova je úžasná duše, druhá matka a přísná správce. Zkrátka ředitel školy.
A co učitelé? Mistři, profesionálové, mistři – Misheneva S.A., Fedulova N.A., Levicheva L.N., Serova N.A.
Tvůrci, kteří uchvátí studenty energií a hlubokými znalostmi tématu na úžasné cestě, poznání světa i sebe sama - Vanyushova L.N., Ruleva G.P., Malyuchkov O.V., Pavlenko S.G.
Mladá, chytrá, inspirovaná, a proto absolventy zbožňovaná - Berezina Yu.B., Chebaritsyna E.N., Soshnikova O.A.
Každý ve 40. letech je znalý, talentovaný, přísný, milující a... samozřejmě milovaný.
Oblíbené u studentů! Jak ti, co už školu vystudovali, tak ti, co studují.
Studenti... Jsou velmi odlišní: škodolibí a zlobiví, svědomití a zodpovědní, lehkovážní i vážní.
Berou ceny v soutěžích a vyhrávají městské a krajské olympiády. Jsou to Olga Pikelnik, Alena Spirina, Anna Smirnova, Ilya Troegubov, Maxim Agapov, Alexander Makhov.
Přiměřeně potvrzují své znalosti při složení státních zkoušek, určení místa školy v první desítce nejlepších škol ve městě, získání maximálního počtu bodů: 100 ze 100 - Alexey Komarov, 99 ze 100 - Andrey Gubichev.
Jsou to naši absolventi. úspěšně vstoupit na vysoké školy a pracovat v podnicích.
40. ročník má silné tradice: rituál zasvěcení do 10. ročníku, Den lycea, Novoroční maškarní ples, Den památky Ruslana Tryaničeva, který zemřel na potopeném podmořském raketovém křižníku „Kursk“. Jsme spolu v radosti i smutku.
Ve 40. si každý přijde na své. Toto je dům, kde žijí laskaví a chytří lidé.
Jak stará je škola? Podle toho, co bylo dosaženo - již 12, podle plánů - pouze 12 dalších!
Esej je zvláštní dílo, které má své vlastní charakteristiky. Zpočátku vznikl v souvislosti s potřebou odhalit téma skrze osobnost autora. Esej se vyznačuje vlastním jazykem, vlastní filozofií, vlastními žánrovými rysy, o kterých bude řeč níže. Pochopení žánru vám pomůže lépe porozumět tomuto typu práce a napsat skutečně hlubokou a zajímavou esej.
Osobní přístup
To je možná jedna z důležitých součástí každé eseje. Pokud je ve vědeckých pracích, jako jsou semestrální práce a dizertační práce, vyžadováno použití vědeckého jazyka, přísnost, logika, stručnost a nemožnost subjektivní prezentace (zvraty „zdá se mi“, „všiml jsem si“, „podle mých pozorování“) se předpokládá, pak v eseji jsou na prvním místě myšlenky a asociace autora. V eseji nejste vůbec povinni zachovávat objektivitu a můžete dokonce pronášet paradoxní výroky.
Svoboda projevu
Další žánrový rys eseje vyplývá z osobního přístupu, kterým je, že můžete používat hovorový jazyk, používat metafory, aforismy a vyjadřovat různé emoce. Například v diplomové práci není podporováno používání vykřičníků a vyjadřování emocí a dojmů. Místo „To je neuvěřitelné! Všechny subjekty předvedly vynikající výsledky!“ budete muset napsat: "Během kvantitativního experimentu bylo zjištěno, že 30 ze 30 subjektů vykazovalo vysoké výsledky." Ale v eseji můžete dát volný průchod svým emocím a přenést je na čtenáře. Ani zde byste však neměli být neopodstatnění a prázdné emoce nahrazovat statistickými či jinými pro čtenáře cennými informacemi.
Důvěrné vztahy
Jestliže u semestrálních prací a disertací je spolehlivost vědeckých poznatků na prvním místě, pak je v eseji důležité vybudovat se čtenářem důvěryhodný vztah. Je to proto, že ho musíte o něčem přesvědčit. Důvěra obvykle vzniká, když jste čtenáři otevření, sdílíte s ním své potíže, životní příběhy nebo ho k něčemu inspirujete. Jen tak se vaše práce opakovaně vynoří v paměti čtenářů a inspiruje je ke konkrétním činům.
Závažnost problému
Eseje se obvykle zabývají otázkami, které jsou velmi důležité. Může to být apel na morálku, nastolení vážného společenského problému nebo úvaha o filozofickém problému.
Problém neznamená něco negativního nebo spojeného s významnými obtížemi. Tím by mohl být vývoj nového produktu, vytváření nových služeb, přemýšlení o technologiích budoucnosti. To je něco, co člověka také vzrušuje a může ho přivést k akci.
Nový pohled na problém
Řešit téma, které je pro čtenáře významné, neznamená, že to může být prezentace toho, co člověk už zná nazpaměť. Nemá tedy smysl znovu psát známé informace o hladovějících národech, nebezpečí počítačových her nebo nadměrné výživě. Ale pokud vaše úvaha o starém tématu objeví neočekávaná řešení, pak se takový esej může bezpochyby stát velmi pozoruhodným. Můžete například nabídnout počítačové hry, které člověku přinesou velký užitek, nebo navrhnout, jak můžete hodně jíst a přitom si udržet postavu a zdraví. Přirozeně by se mělo jednat o něco skutečně nového a nečekaného, a ne o popis obecně známých pravd.
Malý objem
V naší době přesycenosti informacemi jsou lidé stále méně ochotni trávit čas obrovskými pojednáními. Esej je malá práce na pouhých pár stránek, ve které je potřeba představit podstatu. Odstraňte veškeré filozofické úvahy a drobné detaily a prezentujte to, co je pro čtenáře nejcennější. Čím jasněji to uděláte, tím je pravděpodobnější, že vaše esej bude v budoucnu převyprávěna a citována jako příklad.
Esej je žánr nacházející se na průsečíku literatury, žurnalistiky a vědy. V odborné literatuře lze nalézt různé definice esejů a různé soudy o žánru. Pojďme si některé z nich uvést.
Esej (francouzsky „essey“ - zážitek, skica) je žánr filozofické, literárně-kritické, historicko-biografické, publicistické prózy, spojující důrazně individuální pozici autora s uvolněným, často paradoxním přednesem, zaměřeným na hovorovou řeč [sovětská Encyklopedický slovník 1987: 1565].
Literární slovník definuje esej jako „prozaické dílo malého objemu a volné kompozice, vyjadřující individuální dojmy a úvahy ke konkrétní příležitosti nebo problému a zjevně si nečinící nárok na definující nebo vyčerpávající výklad tématu“ [Literary Encyclopedic Dictionary 1987: 516].
Esej je žánr, který má blízko k vědecké, publicistické a beletristické literatuře, ale nepatří zcela do žádné z nich. Šíře funkcí, které eseje plní, nám umožňuje zařadit k tomuto žánru jakákoli díla s implicitní žánrovou příslušností [Lyamzina]. Esej svým tématem souvisí s vědeckou literaturou, která spojuje všechny objekty myšlení především humanitních věd: filozofii, literární teorii a kritiku, estetiku, politologii, sociologii atd. Esej je jedním z nejproduktivnějších žánrů v vyjadřující filozofické myšlení, tedy znalosti o nejobecnějších stranách světa a člověka. Obecné generické vlastnosti eseje: vůdčí role osobnosti autora, která je nejdůležitějším strukturotvorným principem eseje. Esej přitom analyzuje některé, především humanitní, myšlenkové objekty, nikoli osobnost autora. Další vlastností je zvláštní aktualizace, korelace s přítomným okamžikem. Dalším rysem eseje je přítomnost obraznosti, expresivity - vše, co je výrazem jejího umění a žurnalistiky [Lyamzin].
Na stránkách eseje si podle jednoho z výzkumníků „hrdina-autor a čtenář „potřesou rukou“ a setkají se tváří v tvář. Jde o pokus hned od prvních řádků najít novou formu rozhovoru se čtenářem“ [Dmitrovskij].
Dialog je dalším žánrotvorným rysem eseje. Ať už si esejista zvolí pro prezentaci svých myšlenek jakoukoli formu, ať už skladbu postaví jakkoli, hlavní vždy zůstává upřímnost ke čtenáři. Moderní esejista Andrej Bitov například pro své eseje zvolil definici: „pravda jako žánr“. Dalším důležitým rysem žánru je vytváření mýtů. Autor buduje své vlastní teorie, vytváří mýtus (mýtus je založen na obrazech), ale čtenář mu může věřit nebo ne [Dmitrovskij].
V eseji není „koncept“ jasně uveden. Obraz má zároveň vnitřní dynamiku, vyznačuje se složitou sítí asociativních vazeb a paradoxem jako způsobem hry se čtenářem.
Německý filozof Theodor Arno definoval esej jako žánr, který odráží moment vzniku myšlenky, která se ještě nerozvinula v logicky ucelený celek (Theodor Adorno „Essay as Form“).
Za zakladatele žánru v evropské tradici je považován francouzský filozof Michel Montaigne („Eseje“, 1580). Montaigneovy „Zážitky“ obsahují autorovy filozofické, historické, politické, náboženské, lingvistické, pedagogické, etické a další pohledy, od těch nejkonkrétnějších po ty nejobecnější. Montaigne mluví o morálce a zvycích různých národů, o obsahu knih, které četl, ale to vše by se změnilo v kusý komentář, součet úryvků a citátů, kdyby se pokaždé nevracel ke zdroji – k obrazu člověka, který mnohé chápe a přijímá, ale není redukovatelný na nic, dokonce ani sám sobě rovný [Epstein]. „Experimenty“ zkoumají svět, ale východiskem a principem takového výzkumu je osobnost autora. Například diskontinuita struktury „Experimentů“ je spojena se zvláštnostmi autorova myšlení a jeho vztahu ke světu.
Vyčnívat různé typy esejů. Například umělecko-kritické nebo literárně-kritické. V takovém eseji se autor nezabývá životem, ale jeho odrazem v dílech hudby, malířství a literatury. Podobu eseje určují samotná umělecká díla. Rozborem díla autor nabízí svůj pohled na svět a všechny výrazové prostředky žánru směřují k tomu, aby tento pohled čtenáři zprostředkoval.
Jiný typ eseje – filozofický. Předmětem chápání jsou v něm filozofické kategorie a teorie, obecné úvahy o světě a o člověku. Živými příklady filozofických esejů jsou texty Jeana-Paula Sartra („Co je literatura?“), Alberta Camuse („Mýtus o Sisyfovi“), Gabriela Marcela („Eseje o konkrétní filozofii“) atd.
Autobiografický, osobní esej. V takovém eseji se dějovým základem textu stává autorova autobiografie. Autor ukazuje pohled na různé jevy a své hodnotové postavení prostřednictvím vzpomínek, deníků a dojmů.
Existuje celá řada literárních forem esejů, včetně: kázání, článku, deníku, příběhu, eseje, vyznání, řeči, dopisu, slova.
Esej má svůj styl. Vyznačuje se obrazností a aforismem. Esej používá rozmanitou slovní zásobu - od vysoké po hovorovou. Prostředky uměleckého vyjádření jsou rozmanité: metafory, alegorické a parabolické obrazy, symboly, přirovnání. Například v eseji „In Idle Ways of Thinking“ („Zahraniční literatura“) Elfriede Jelinek vyjadřuje paradoxní myšlenku, že „spisovatelé“ zabili živý jazyk, a používá obrazy a přirovnání neméně paradoxní než samotná teorie: „Zatímco zachování milosti, opouštím tělo, na rozloučenou, se kterým jsem se snažil obléknout co nejlépe. Skrze mou průhlednou myšlenkovou blůzu probleskuje pocit odpovědnosti, s sebou nese morální požadavek, s nímž s největší pravděpodobností moje přitažlivost nebude držet krok.
Pro zprostředkování osobního vnímání a ovládání světa autor eseje vybírá analogie, čerpá z četných příkladů, uvádí paralely a používá nejrůznější asociace. V eseji se mohou střídat polemická prohlášení, otázky, úvahy, náčrtky a vzpomínky.
Esej sleduje umělecké, estetické a kognitivně-praktické cíle Začínajícím esejistům lze dát následující rady: 1. K vytvoření textu v žánru eseje je zapotřebí jasné a nestandardní (jedním z hlavních žánrotvorných znaků eseje je paradox) autorova pozice.2. Je třeba určit charakteristiku autora - hlavní postavy eseje. Nejprve si určete roli skutečného autora: společenské nebo soukromé osoby. Za druhé je nutné vytvořit vztah mezi autorem a čtenářem. Celá struktura textu, jeho forma, kompozice, slovní zásoba a techniky závisí na tom, jaký bude výsledný obraz autora. 3. Určete, jaká bude logika textu: intuitivní nebo chronologická. Zde je třeba vzít v úvahu, že logika je postavena na intuici pouze tehdy, pokud se autor snaží čtenáře „uchvátit“ vlastními emocemi, a nikoli ho uchvátit novou a originální teorií. Jinak se logika vyvíjí po vzoru logiky v analytickém článku: hypotéza - argumenty. 4. V eseji je důležitý dialog se čtenářem (důležitý pro autora i čtenáře). Způsob, jakým autor tento dialog buduje, volí individuálně. Jednou z nejjednodušších technik jsou však řečnické otázky: čtenář má mimovolně touhu na ně odpovídat. Další metodou oblíbenou v moderním tisku (používá se v sekci pro mládež časopisu Journalist) je uvedení souřadnic autora (e-mail, ICQ), aby čtenář mohl vyjádřit své myšlenky o textu. 5. Esej vyžaduje od autora určité životní zkušenosti a vysokou intelektuální úroveň. Doporučuje se začít pracovat na eseji s malými formami: náčrtky, poznámky atd. Je potřeba posilovat pozorování okolního světa, neustále hledat zajímavé věci v obyčejných věcech a své dojmy obalovat slovy, tzn. „naplnit“ ruku. ()
maloobjemová a volná prozaická kompozice, vyjadřující individuální dojmy a úvahy ke konkrétní příležitosti nebo vydání a zjevně si nečinící nárok na definitivní či vyčerpávající výklad tématu.
Esej zpravidla obsahuje nové, subjektivně zabarvené slovo o něčem a může mít filozofický, historicko-biografický, publicistický, literárně-kritický, populárně-vědecký charakter nebo čistě smyšlený charakter. Esejistický styl se vyznačuje obrazností, aforismem a zaměřením na konverzační intonaci a slovní zásobu. Od pradávna se utvářela v dílech, kde vystupovala do popředí osobnost autora (ve starověkých Luciánových recitacích).
Esej jako žánr
Jako nezávislý žánr eseje se v literatuře ujal po M. Montaigne("Experimenty." Kniha 1-3 1572-92). V 17. a 18. století se jí dostalo rozmanitého rozvoje v žurnalistice, zejména angličtině. Vznik esejistiky usnadnili J. Donne a G. Fielding, D. Diderot a Voltaire, G. E. Lessing a I. G. Herder, G. Heine a G. D. Thoreau, T. Carlyle, G. K. Chesterton, G. Adams. Ve 20. století se významní prozaici, básníci a filozofové obraceli k žánru eseje, aby popularizovali výdobytky přírodovědného a humanitního myšlení a spojili různé okruhy čtenářů (R. Rolland, B. Shaw, G. Wells, G. a T. Mannovi, I. Becher, P. Valéry, A. Maurois, J. P. Sartre).
Eseje v ruské literatuře
Pro ruskou literaturu je méně typický esejistický žánr; příklady esejistického stylu však najdeme v A.S. Puškinovi („Cesta z Moskvy do Petrohradu“, 1833-35), A.I. Herzenovi („Stogoberega“, 1847-50), F.M. 1873-81). Na počátku 20. století se k esejistickému žánru obrátili Vjačeslav Ivanov, D.S. Merežkovskij, A. Bely, L. Šestov, V.V. Ze sovětských spisovatelů vytvořili eseje A.V., I.G.
Slovo esej pochází z Francouzský essai, což znamená pokus, esej.
VYDÁVÁNÍ BELETRIE
Originalita umělecké žurnalistiky
Žánrové rysy
Předmět, účel, způsoby zobrazení reality v eseji
Stylistika eseje. Děj, kompozice a snímky.
Žurnalistika je společensky významný fenomén
Masivní, aktuální, zdokumentovaná kreativita, která propojuje soukromou politickou zkušenost s aktivitami celého politického systému (Uchenova)
Žurnalistika je vyprávění pravdy. Pojem žurnalistika je ruský pojem odvozený z lat. Publicus – veřejnost.
Role a funkce žurnalistiky
Rychlá služba společnosti s informacemi o aktuálním politickém dění a procesech. Informuji veřejnost a analyzuji tu či onu situaci.
Funkce: informativní, direktivní (vliv), věcná (udržování komunikačních spojení), estetická (vytváření uměleckého účinku), expresivní (emocionálně hodnotící postoj).
Esej, životní příběh, legenda, epigraf, epitaf, esej, dopis, vyznání.
Pamflet, fejeto, parodie, satirický komentář, anekdota, vtip, hra, bajka, poznámka.
V teorii žurnalistiky je obvyklé rozlišovat následující rysy:
Zobrazit položku (co?).
Nastavení cíle (pro co?)
Způsob zobrazení (jak?)
Styl (jak?)
Žurnalistika se zajímá o modernu v souhrnu mnoha společenských situací, které ji tvoří. Pro uměleckou publicistiku není předmět specifický, s výjimkou skupiny satirických žánrů, pro které je předmět negativním fenoménem společenského života.
Cílem může být popsat předmět a vytvořit jeho vizuální model, identifikovat příčinné a důsledkové vztahy mezi jednotlivými jevy, zhodnotit předmět zobrazení, předpovědět vývoj předmětu a formulovat akční program.
Metody zobrazování reality
Racionálně-kognitivní (pozorování, způsob studia dokumentů atd.) a teoretické (dedukce, indukce)
Umělecké (vizuální a obrazové zobecnění, založené na technikách asociace, metaforizace, metonymie, personifikace, oxymoronu, litotes, hyperboly atd.)
Esej jako krátký žánr vypráví díla obsahující stručný popis skutečných skutečností a osob. Pojem „esej“ jako název pro žurnalistiku
V závislosti na předmětu existují
Portrét
Problém
Šostok identifikuje typy portrétů:
"sociální typ"
Osobnostní portrét
Politický portrét
Portrét postavy
Mravní učitel
Polemický portrét
Antihrdina
Kim zdůrazňuje:
Umělecké a vizuální (cestovatelské příběhy a skici)
Umělecké a publicistické (životopisné a výroční portrétní eseje)
Výzkumné eseje („problematické“ a „výzkumné eseje“: soudní eseje, investigativní eseje, eseje o morálce, každodenním životě).
„Esejismus“ se projevuje ostrými asociativními přechody od jednoho tématu k druhému, od popisu k vyprávění, od povýšeného stylu k redukovanému.
Děj jsou události, situace, základ obsahu díla.
Zvláštností děje eseje je jeho pohádkovost.
V eseji je zápletkou koncept reality, pohyb autorových myšlenek.
Děj je schéma organizace textu, odrážející členění textu.
Kruhový graf je sekvence.
1) Chronická stavba materiálu, sekvenční popis děje.
2) struktury založené na logice příčiny a následku.
3) Esejistická volná forma konstrukce, založená na složitých asociativních spojeních a obrazných zobecněních.
Snímky mohou být tropického nebo netropického původu.
Obraznost, vytvářející spolehlivý obraz reality pomocí svého imaginativního myšlení, autor sociálně typizuje obrazy, situace, jevy a postavy. Typifikace – tvorba jednotlivých uměleckých obrazů.
psaní:
Kolektiv označuje znaky určitého
Intimace prezentace je soubor stylistických technik, kterými autor přichází do kontaktu se svým čtenářem, činí z něj účastníka jeho sdělení a jeho pocitů, seznamuje jej co nejvíce s tím, čeho chce mít jako účastníka, namáhá jeho zájem a svým elegantním způsobem si s tímto zájmem pohrávat .
Prostředky intimity:
Apeluje na hrdiny příběhu.
Formy rozkazovacího způsobu.
„my“ nebo tvar sloves v první osobě množného čísla.
Modální částice a slova.
Morfologické formy vlastní hovorové řeči.
Hovorová slovní zásoba
Frazeologie
Formy nesprávně přímé řeči
RUSKÝ ESSEJ 19. STOLETÍ
Cestovní esej
Morální popisný esej (20. léta 19. století)
Fyziologická esej (40-50s)
Problémová esej (60. léta)
Ruské eseje T.
Cestovní esej. Termín je domácí. Na Západě - eseje, reportáže. V ruské žurnalistice byly eseje někdy nazývány experimenty. Zkušenost a esej se neujaly a stal se z toho esej. První eseje jsou literatura – cestování (Pěšky přes tři moře). Tradice této literatury přispěla ke vzniku eseje (kronika, život). První ukázky esejí o novinách se objevily ve Vedomosti v roce 1730. Materiál o cestě mnicha do ruského vnitrozemí. Pak jsou tu materiály o cestování po světě. Objevuje se v nich obraz vypravěče. Cestopisné eseje byly populární v evropské literatuře. To předpokládala preromantická a sentimentalistická literatura... Walterovy anglické dopisy, Sketches of the Lower Rhine. Éra příprav na velkou francouzskou revoluci. Do popředí se dostává občanské postavení jednotlivce a možnost ovlivňování veřejného mínění.
V Rusku předpoklady: vliv literatury sentimentalismu, doba - doba předcházející velké francouzské revoluci, doba socialismu. Změny.
1790 Radishchev „Cesta z Petrohradu do Moskvy“
1791-1795 Karamzin „Dopisy ruského cestovatele“
1835 Puškin „Travel to Arzrum“ Přímý odraz reality a její hodnocení. Expresivní portréty postav.
Morální popisná esej: A. S. Griboedov „Country trip“ (20. léta 19. století). Způsob života prostých lidí a gentlemanů.
Bulgarin: Výlet do Gorovova parku
„Petrohradské poznámky z roku 1836“ od N. V. Gogola (1836-1837)
FYZIOLOGICKÝ Essay Bashutského sbírka „Psát, Rusové okopírovali ze života“ (1841-1842).
V roce 1845 vydal N. A. Nekrasov almanach ve dvou částech.
Šíře reality. Esej by měla zajímat detaily, detaily, ale ty, které zobrazují to nejdůležitější v každodenním životě. Ruská fyziologická esej se snaží pokrýt všechny třídy, ale do popředí se dostávají lidé. Za všechny potíže může hierarchie. Fyziologie se vyznačuje přesností a pečlivostí.
Části eseje: popisné a každodenní.
V. Dalův „Uralský kozák“ se vyznačuje typismem. Popisován jako typ, který se vyvinul mimo konkrétní historickou situaci.
Nekrasov „Petersburg Corners“ (úryvek z románu „Život a dobrodružství Tichona Trostnikova“ (1843 - 1845))
I. S. Turgeněv (1818 -1883) Khor a Kalinich
L.N. Tolstoy zobrazuje armádu, to ještě nikdo neudělal. "Sevastopolské příběhy"
Problémová esej. Vznik série esejů, které spojuje jeden velký společenský problém. Zejména selská otázka. Série esejů umožnila obsáhnout širší okruh aktuálních problémů.
G. I. Uspensky 1866 „Mravnost ulice Rasteryaeva“
V. G. Korolenko „V hladovém roce“ 1892-1893, „Multanská oběť“ (1895)
Korolenko tráví čas v provincii, která trpěla hladomorem. Napsal sérii esejů „V hladovém roce“.
1895 Soud s Udmurty, kteří obětovali člověka. Korolenko si uvědomil, že tento případ byl pomlouvačný, a dokázal, že obvinění jsou nepravdivá. Korolenkovy eseje byly publikovány v časopise Russian Wealth.
A. P. Čechov
Série esejů „Sachalin“ v časopise Russian Thought. Nápad na cestování. Cestuje na ostrov odsouzených. Velmi často je trest smrti nahrazen těžkou prací.
Do konce 19. století se objevily dva typy esejů
Neadresovaný (fikce)
Přesně adresované (dokumentární)
Ruský esej 20. století
Maxim Gorkij 1868 - 1936. Gorkij začal publikovat v roce 1892 a v roce 1898 sérii esejů a příběhů. Básník bosé vůle. Je považován za nástupce Gleba Uspenského, vidí nejen potlačení jednotlivce. Gorkij rozvíjí teorii eseje, musí prokázat iniciativu a kreativní nápad. 1907 Zahořklý očitý svědek Krvavé neděle „9. ledna“. Proměna davu v lidi.
1911-1913 „Tales of Italy“ V létě roku 1928 cestoval Gorkij po SSSR, když byl ještě dítě. Esej odhaluje takové kvality, jako je historický optimismus, vášeň, novinářská otevřenost a různorodost témat.
Esej se rozvíjí nejen díky Gorkymu, Larise, Marietta Shaginyan, Ilya Orenburg. Michail Koltsov je populární na téma budování socialismu.
Michail Kolcov.
Naším počinem je časopis pro propagaci esejů.
Mezinárodní esej
Mayakovsky "Můj objev Ameriky"
Reisner "Afghánistán"
Koltsov „Španělské jaro“, „Španělský deník“.
Ilf a Petrov „Jednopříběhová Amerika“. Eseje založené na cestovních poznámkách.
Genrikh Borovik „Jak jsem byl korespondentem Esquire“ 1972.
Anatolij Abramovič Agranovskij 1922-1984.
Vojenská žurnalistika je to, co Agranovský začíná.
1946-47 „Za statečnost“
1947 "Literární odvaha"
1955 Svaz spisovatelů SSSR
Agranovský vede dialog se svým čtenářem. Spisovatel se zajímá o lidi, kteří jsou nadšenci.
"monogamní"
Peskov Vasilij Michajlovič (1930)
ESAY jako žánr umělecké žurnalistiky
ESSAY je žánr hluboce personalizované žurnalistiky, spojující důrazně individuální pozici autora s prezentací zaměřenou na masové publikum. Hlavním žánrem je filozofický, publicistický začátek a volný způsob vyprávění. ESSAY odkazuje na volně definované žánrové charakteristiky.
ESAY předpokládá a zachycuje autorovu subjektivní vizi. Podstatou moderní eseje je, že stanoví určitou teorii, koncept.
Funkce definující žánr
Dmitrivosky o eseji:
1) Důraz je kladen na individuální postavení autora, individuální pohled, subjektivitu při interpretaci tématu.
2) nejširší obsahový a tematický záběr - od science po fikci (ale zároveň se materiálem díla stávají pouze existenciálně zabarvené imprese)
3) Volné složení
4) Styl je zaměřen na každodenní, ležérní projev
Předmět ESAY
Precedentní prohlášení je prohlášení historického, filozofického nebo politického významu, široce známé modernímu čtenáři.
Postmoderní estetika je estetika citátu, kolážového psaní, kdy se důraz přesouvá z informační stránky textu na jeho symbolickou stránku a proces čtení textu se stává procesem porozumění, čtení a rozplétání znaků a symbolů.
Varianty citačního listu (Term Smetanina)
Text A = text B (přímá citace)
Text A – ilustrace k textu B (převyprávění)
Text A – materiál pro tvorbu textu B. (všechny typy transformací textu)
Typy ESAY v závislosti na předmětu
Novinářský
Literárně kritické
Dějiny umění
Populární věda
Filozofický
Dmitrovsky mluví o třech typech esejů:
Kognitivní (pokud je duchovní dominantou teoretismus)
Lyrický (poezie)
Morální popisný (ethismus)
Rozsah reality
Globálnost pomáhá jasněji vidět aktuální, rychle se pohybující události v systému obecnějších, zásadnějších jevů a vzorců.
Účelem eseje není informovat, ne popisovat, ale seznámit čtenáře s jeho vlastní, s jeho autorskou vizí toho, co je již známé.
Autorská upřímnost jako imanentní vlastnost každého esejistického textu je nejen vědomým úkolem žánru, ale také přirozeným a integrálním důsledkem zvláštního postavení vůči sobě samému, které autor při psaní eseje zaujímá.
Upřímnost.
Z formálního hlediska, kompozičně, je text vnímán jako proud vědomí čtenáře.
Dmitrovskij nazývá kompozici eseje volnou, zároveň však identifikuje tři formy kompoziční struktury textu.
Lineární typ
Cyklické a
Fragmentární nějaké krátké duchovní vhledy, to jsou poznámky, které se nerozvíjejí
Hranice eseje jsou posunuty co nejdále
Esej stylistický model
Práce zahrnuje všechny známé druhy řeči (uvažování, vyprávění, popis, vysvětlení).
Obraznost a aforismus.
Amplifikace
Paradoxní
Mluvený projev
Styl zaměřený na každodenní, konverzační, uvolněnou řeč.
Eseje jsou žánrem personalizované žurnalistiky a vyžadují přípravu.
Experimenty. Michel Montaigne. Téma eseje. Autorův obrázek
Eseje R. Steelea a J. Addisona v The Spectator.
Počátky žánru
„Zuihitsu“ Sei Senagon „Poznámky u čela postele“ 10. století.
1 Zuihitsu (japonsky: Po štětci) je žánr krátké japonské prózy, do které autor zapisuje vše, co ho napadne, aniž by přemýšlel o tom, jak je to literární.
Kombinace subjektivního pohledu na věc, vlastního postoje a upřímného, přímého vyjadřování.
"Experimenty" od Target Montaigne.
Eseje R. Steela a J. Addisona.
„Nový pochod“ od E. Zoly
Na přelomu 19. a 20. století byl názorový tisk nahrazen tiskem informačním.
Tisk se prosazuje jako nejdůležitější instituce veřejného života ve Francii.
George Orwell (1903 - 1949) „Proč píšu“
Umberto Ecco. „5 esejů o etice“, „Esej o tisku“.
Historie ruské eseje
Lomonosovova „Rozprava o vlastnostech básníka“ od Lomonosova, 1755, má žánrovou charakteristiku eseje.
Pushkinovy umělecké eseje zahrnují takové literární biografie jako „Lomonosov“, „Alexander Radishchev“, „Delvig“. Novinářské eseje lze nazvat díla „O próze“, „O poetickém stylu“, „O žurnálové kritice“.
Dialog je jedním z určujících prvků eseje.
"Cesta z Moskvy do Petrohradu."
Problémy, které nastolili esejisté ve 30. letech 19. století „já a revoluce“. Na počátku 20. století se v novinách „Nový život“ objevila série článků „Untimely Thoughts“ 1917-1918. Sovětské eseje získávají charakter otevřeného dialogu. Esej se stává dokumentárním žánrem odrážejícím dobová fakta. Po válce se esej stává irelevantní. Osmdesátá léta znamenala novou etapu pro eseje. Michail Epstein.
Epstein: Eseje jsou nejoblíbenější žánr. Slovo esej znamená pokus o zážitek.
Vlastnosti eseje jako žánru (podle Epsteina)
1. Přítomnost tvůrce: „Orientace na samotného mluvčího...“ Vše směřuje ke zdroji „...k obrazu člověka, který mnohé chápe a přijímá, ale není na nic redukovatelný, ba ani sobě rovný“
2. Touha po paradoxu
4. Jakýkoli řád v eseji je porušen, jeden přeruší
5. Orientace na mluvený jazyk
7. Nejistota je součástí samotné podstaty žánru eseje
8. „Není nic těžšího a náročnějšího než žánrová svoboda, plně daná esejistovi – musíte za to zaplatit
9. Jako jednotka esejistického myšlení je esej volnou kombinací
10. Paradigmatická struktura eseje, zaměření na kategorii obyčeje.
11. Samotné francouzské slovo esej pochází z latinského „vážení“.
Esejismus je syntézou různých forem kultury na základě sebeuvědomění jednotlivce, které vyrůstá na sebeuvědomění jednotlivce, který díky takovému zprostředkování stoupá ke stále vyšším stupňům duchovní univerzality.
Satirické žánry a jejich charakteristika.
Negativní, aktuální jevy rozšiřující se na společensky významné
Předmět – rozsah pokrytí
Fejetonová skutečnost vždy podléhá typizaci: skutečnost je skutečná, ale hraná (selektivní typizace), skutečnost je vymyšlena, ale tak, aby byla situace rozpoznatelná (kolektivní typizace).
Hlavní charakteristikou komického diskursu je popírání jeho obsahu ve skutečnosti tím, že je prezentován v absurdním světle, prostřednictvím výsměchu. Absurdní vždy vede k smíchu.
Hodnocení a interpretace
Funkce: Informační
Estetické (hodnotí z estetického hlediska)
Expresivní (vyjadřuje svůj postoj)
Rekreační
Hédonistický
Umělecké odhalení komiksu, paradoxní
„Smích,“ píše Lichačev, „vyžaduje stejně smýšlející lidi. Ti, kteří se smějí, jsou druh spiklence.“ U čtenáře i autora textu musí být přítomna zvláštní vlastnost - vtip, tzn.
Jazyk a styl:
Fejeton, pamflet, založený na metodách satirické transformace.
Metody satirické transformace:
Karikatura je slovní a názorná technika satirické nadsázky, ironického přemýšlení skutečných skutečností, prostřednictvím slova nebo tahu, s cílem značně omezit předmět posměchu.
Nadsázka je humorná nadsázka (litota-humorné podhodnocení), jeden z mocných prostředků satirické typizace, podléhající určitému objektivnímu posouzení jevů. V kombinaci s fantazií.
Groteska je komické zhuštění, zhuštění, zobecnění, vybroušené do extrému, někdy až do fantasmogorie. Grotesknosti je dosaženo umělým zveličováním vnějších a vnitřních rysů (vlastností charakteru) předmětu, prolínáním skutečných a fantastických kombinací vyskytujících se v přírodě a společnosti (často směsí těch lidských).
Slovní hříčka. V jazyce je mnoho slov, která nemají jeden, ale dva nebo více významů. V řeči, tzn. v kontextu polysémní slovo obvykle odhalí pouze jeden z nich.
Kontrast stylu. Mezi uměleckými a publicistickými žánry je z hlediska stylového kontrastu nejprostupnější fejeton.
Sarkasmus. Mučit, vysmívat se. Nejžíravější a nejžíravější forma satiry.
Fejeton a brožura
Fejeton je spojením tří principů: publicistického, uměleckého a satirického. Jeho zvláštností je, že tři jmenované charakteristiky jsou ve fejetonu neoddělitelně přítomny, jinými slovy, fejeton je synkretický žánr.
Satirický charakter fejetonu předpokládá satirický rozbor skutečnosti, identifikující komický obsah skutečnosti.
Umělost fejetonu spočívá v tom, že fejeton je satirickým obrazem. Myšlenkový pohyb ve fejetonu je dán pohybem od satirické informace k satirické typizaci. Fejetonista fakta jen nesbírá, ale zobecňuje.
Publicistický charakter fejetonu se projevuje v aktuálnosti, aktuálnosti nastoleného problému v jeho historické specifičnosti. V publicistickém fejetonu je v širokém systému zahrnuta samostatná skutečnost.
Slovo fejeton bylo původně francouzské slovo, v tisku znamenalo leták připevněný k novinám, tedy něco, co se od novin odlišovalo.
Termín fejeton se nepoužívá ve všech zemích. V Anglii a Americe je fejeton označen jako satirický sloup.
Fejeton si vypůjčili ruští publicisté.
„Tvrdě pracující včela“ 1759 – „O úředníkovi Dumy, který mi vzal 50 rublů“. V 19. století byl fejeton novinovou rubrikou, která oddělovala oficiální část novin od všeho ostatního a také živé psané texty.
Ve 30. letech 19. století, literárně kritické fejetony „Teleskop“, podepsané jménem Theophylact Kosichkin (Puškin).
Schvaluje se nový typ fejetonu - společenský.
Pro 40 - 50 let přední žánr žurnalistiky. Pište vtipně o něčem vážném.
V 60.-70. letech byl o fejetony ze strany demokratických spisovatelů velký zájem.
Na konci 19. století řídil Čechov v Oskolkách fejetonovou recenzi „Fragmenty moskevského života“.
„Vážka“, „Fragmenty“, „Budík“, „Divák“, „Světlo a stíny“, „Petrohradské noviny“, „Ruská myšlenka“.
Maxim Gorkij pod pseudonymem Yehudiel Chlamida řídil v letech 1895–1896 politické fejetony. na stránkách Samarských novin v tradicích revoluční demokratické žurnalistiky.
Malý fejeton forma rané existence fejetonu: humoreska, scéna, miniatura, které rozvíjejí drobné formy.
Po roce 1917 se formoval jiný přístup k fejetonu. Svět je v této době rozdělen na přátele a nepřátele, na buržoazie a proletáře. Rozvíjí se pitomost, karikatura, plakát, podpis pod plakátem.
Časopis "Sting" v roce 1905. Satirický časopis "Red Devil" (1918), "Gilotina"
Časopis "Krokodýl".
Malý fejeton - malá satirická skica. Účelem fejetonu je kritika namířená proti „bývalým pánům života“. Satira byla zbraní bolševické strany. Gorkij: pokud se nepřítel nevzdá, je zničen.
Spolehlivost na spolehlivé fakty a detaily je základní zásadou 20. let. 20. století
V tomto období došlo k rozdělení: publicistické a beletrizované (fejeton-příběh).
Fejetonový komentář je primární formou beletrizace novinové satiry. Ve fejetonovém komentáři k novinové satiře. Ve fejetonech-komentářích jsou všechny potřebné informace obsaženy v epigrafu. Komentování určitých věcí. Událost, která se již stala a čtenář ji zná, fejetonista dohání nedostatek překvapení výtvarnými postupy. Tak postupně krystalizuje velký fejeton.
Ve vývoji fejetonu sehrála velkou roli Pravda. Na stránkách Pravdy má fejeton analytický přístup.
Ilf a Petrov - „neadresný“ fejeton - fejeton, jehož dokumentární hranice jsou neostré (místo děje není uvedeno, postavy nejsou pojmenovány a někdy jsou situace, postavy a místo fiktivní).
„Poklidná skříň“, „Technika na hranici fantazie“, „Veselá jednotka“, „Dejte mu kurzívu“.
Koltsov vytvořil vlastní typ fejetonu, který posloužil za vzor mnoha fejetonistům. Badatelé je považují za zvláštní hybridní formu literatury: esej-fejeton nebo útržkovitý fejeton.
Estetický princip Kolcovova fejetonového díla je dokumentární. „Tři dny v taxíku“, „Sedm dní ve třídě“, „Na matričním úřadě“
Z řečtiny - všechno jsem zapálil.
V publicistice je pamflet chápán jako satirické dílo, jehož cílem je zesměšnit některé lidské neřesti a zničit hrdinu (hrdiny), který se autorovi jeví jako nositel nebezpečného společenského zla.
Brožura je zbraní v boji proti politickým protivníkům.
Specifika:
Obviňující orientace. Předmětem brožury je nepřátelská, nepřijatelná ideologie a úhel pohledu. Brožura je obzvláště energická.
Aktuálnost. Hlavní věc v brožuře jsou naléhavé problémy dne. Pamfletizace je aktuálnost.
Tendence není předpojatost, která je čtenáři vnucována, ale ideologická orientace díla. Vyjadřuje se prostřednictvím emocionálního, logického a dokonce vědeckého dopadu na čtenáře.
Sociální povaha předmětu. Zobrazování pouze záporu v předmětu.
Akutní politický zvuk.
Společným cílem je zničení zla.
Použití sarkasmu.