Exkurze za rozmanitostí živých organismů v lese. Lekce - exkurze "Rozmanitost živých organismů, jejich základní vlastnosti"
Exkurze č. 1 . Diverzita druhů v původní přírodě.Sezónní změny (rytmy) v živé přírodě.
Cíle turné:
1. představit pojem rozmanitosti druhů jako výsledek přirozeného výběru.
2. zavést pojmy „druhová kritéria“, „populace“, „variabilita“, „dědičnost“.
3. identifikovat různé vztahy mezi jedinci stejného druhu a různých druhů.
4. ukázat na konkrétních příkladech adaptabilitu organismů na podzimní nepříznivé podmínky.
5. učit kolektivní práci, rozvíjet smysl pro úctu k přírodě, smysl pro krásu a schopnost vidět krásu přírody.
6. rozvíjet zájem o biologii, schopnost pozorovat, porovnávat, navazovat vztahy příčiny a následku, vyzdvihovat to hlavní a vyvozovat závěry.
Plán výletu:
Organizační moment.
Konverzace, frontální pozorování.
Skupinové úkoly.
Shrnutí. Závěrečný rozhovor.
Průběh exkurze.
Skupinové úkoly, složení skupin je určeno ve třídě, v předchozí hodině. Na začátku exkurze kontroluji složení skupin a poskytuji pokyny k chování během exkurze. Během pohybu žáci pojmenovávají druhy stromů prvního patra, druhého patra, bylinné rostliny a druhy keřů. Upozorňuji na to, aby žáci uváděli správná (dvojitá) druhová jména. Upozorňuji studenty na skutečnost, že na malé ploše lesa rostou rostliny různých druhů. Formuluji hlavní otázku: "Jaké jsou důvody pro rozmanitost druhů?" To je hlavní otázka naší exkurze. Poté žáky vyzvu, aby zjistili, jak se od sebe liší druhy, např. stejného rodu (americký javor, tatarský javor). Abychom objasnili pojem „druh“, používáme rostliny podobných druhů, což funguje dobře na rostlinách, jako je pryskyřník žíravý, pryskyřník plazivý a kašubský. Porovnáváme podmínky jejich růstu a konstatujeme, že zvláštnosti existence druhu tvoří ekologické kritérium. Dále studujeme jejich vzhled. Určujeme podobné vlastnosti a jejich rozdíly ve stavbě květu a listů. Udělejme závěry. Informuji studenty, že strukturní rysy tvoří morfologické kritérium druhu. Během rozhovoru zjišťujeme, že tyto rostliny mají různá období květu. Vidíme, jak kvete žíravý pryskyřník. Pryskyřník kašubský kvete koncem května a pryskyřník plazivý v červenci. . Dospěli jsme k závěru, že rostliny různých druhů se liší z hlediska kvetení, růstu a rychlosti vývoje. Poznamenáváme, že charakteristiky reakce organismů stejného druhu na změny životních podmínek tvoří fyziologické kritérium druhu. Závěr: všechny druhy se od sebe liší morfologickými, ekologickými a fyziologickými vlastnostmi.
Jdeme dál. Vyšli jsme na mýtinu, kde bylo hodně žíravých pryskyřníků. Viděli jste někdy v lese žíravý pryskyřník? Žádný. Kde jinde jsme tuto rostlinu viděli? Pamatujeme si, že když jsme vešli do lesa, viděli jsme na mýtině tuto rostlinu. Putuje pyl pryskyřníku z jedné mýtiny na druhou? Umlčet. Během rozhovoru zjišťujeme, že je to nepravděpodobné, protože paseky se nacházejí daleko od sebe. To znamená, že tyto rostliny žijí odděleně od sebe. Představujeme koncept"populace". Skupina jedinců stejného druhu, která existuje na určitém území po dlouhou dobu odděleně od jiných takových skupin, se nazývá populace. Populace druhů představují i bříza bradavičnatá, javor tatarský, dub letní rostoucí v našem lese. Populace je forma existence druhu. Populace je stabilní, pokud obsahuje jedince různého věku. Zadání: najdi jedince různého věku v populaci javoru tatarského. Studenti to dělají s velkým potěšením. Dále navrhuji zvážit 2-3 jedince břízy bradavičnaté. Najděte podobnosti. Existuje mnoho společných znaků. Jaký je důvod jejich podobnosti? Úzce spolu souvisí, protože patří ke stejné populaci. Soubor základních vlastností se přenáší z rodičů na potomky. Všechny živé organismy mají tendenci uchovávat a předávat své vlastnosti a vlastnosti svým potomkům. Tato vlastnost je dědičnost. Právě tato vlastnost určuje podobnost blízce příbuzných organismů. Pak navrhuji najít rozdíly v těchto jednotlivcích. Závěr: všichni jedinci i ve stejné populaci se od sebe liší, což znamená, že organismy se vyznačují variabilitou. Dovolte mi vysvětlit, že variabilita se projevuje v různém stupni vývoje určitých vlastností, například intenzity barvy, velikosti těla atd. Ke změnám těchto charakteristik dochází vlivem podmínek prostředí. Upozorňujeme na rozdíly v barvě listů borovice obecné, která roste na volných plochách a v lese. Druhé listy jsou tmavší a produkují více chlorofylu. Díky této vlastnosti dochází k syntéze organických látek v rostlinách v lese za špatných světelných podmínek poměrně intenzivně. Tyto změny se ale nedědí. Toto je příklad nedědičné variace. Dědičností se přenášejí pouze takové změny vlastností, jejichž vývoj je způsoben změnami dědičného materiálu. Právě dědičná variabilita způsobuje vznik nových znaků, které jsou materiálem pro přirozený výběr a předpokladem pro vznik nových druhů. Dále upozorňujeme na obrovskou rozmanitost živých organismů obývajících les. Studenti se snaží zjistit, jaké vztahy mezi nimi existují. Charles Darwin nazval totalitu všech vztahů bojem o existenci. Jak exkurze postupuje, nacházíme bylinky a počítáme na nich počet semen (plodů). Vyrostou všechna tato semena v dospělé rostliny? Samozřejmě že ne. Proč? Pokud všechna semínka na tomto místě opadnou a vyklíčí, pak v hustých výhonech mezi sazenicemi dojde k intenzivnímu boji o existenci – o vláhu, živiny, světlo. Charles Darwin nazval tento druh boje vnitrodruhový. Dále věnujeme pozornost některým utlačovaným rostlinám topolu, břízy bradavičnaté a javoru tatarského. Proč jsou takoví? C. Darwin tvrdil, že složité vztahy jsou také založeny mezi organismy různých druhů. Jde o mezidruhový boj o existenci. Rostliny také začínají bojovat s nepříznivými podmínkami prostředí. Mnoho organismů umírá na silné mrazy, požáry, silné deště a někdy za to může i člověk. V boji o existenci v populaci rostlin (zvířat) dochází k přirozenému výběru: někteří jedinci umírají, zatímco jiní přežívají, produkují životaschopné potomstvo a vyznačují se vysokou přizpůsobivostí novým podmínkám prostředí. Vyzývám studenty, aby stanovili známky přizpůsobení rostlin a zvířat životním podmínkám. Kluci pracují. Dále studujeme, jaké adaptace musí rostliny snášet nepříznivé podmínky v období podzim-zima. Upozorňuji na krásu podzimního lesa. Studenti pak pracují ve skupinách na plnění úkolů.
Úkoly:
Druhy stromů
Druhy keřů
Druhy bylin
Jméno druhu
Morfologické charakteristiky
Fyziologické příznaky
Ekologické známky
Úkoly:
1. Popište místo: reliéf, osvětlení, povětrnostní podmínky.
2. Určete hlavní druhy stromů, keřů, trav a identifikujte jejich přizpůsobivost ke společnému soužití. Výsledky zapište do tabulky.
Druhy stromů
Druhy keřů
Druhy bylin
Vlastnosti adaptace na společný život
3. Určete kritéria pro jeden typ stromu (keř nebo tráva). Zadejte data do tabulky.
Jméno druhu
Morfologické charakteristiky
Fyziologické příznaky
Ekologické známky
4.Udělejte závěr o důvodech rozmanitosti druhů v přírodě.
Úkoly:
1. Popište místo: reliéf, osvětlení, povětrnostní podmínky.
2. Určete hlavní druhy stromů, keřů, trav a identifikujte jejich přizpůsobivost ke společnému soužití. Výsledky zapište do tabulky.
Druhy stromů
Druhy keřů
Druhy bylin
Vlastnosti adaptace na společný život
3. Určete kritéria pro jeden typ stromu (keř nebo tráva). Zadejte data do tabulky.
Jméno druhu
Morfologické charakteristiky
Fyziologické příznaky
Ekologické známky
4.Udělejte závěr o důvodech rozmanitosti druhů v přírodě.
Úkoly:
1. Popište místo: reliéf, osvětlení, povětrnostní podmínky.
2. Určete hlavní druhy stromů, keřů, trav a identifikujte jejich přizpůsobivost ke společnému soužití. Výsledky zapište do tabulky.
Druhy stromů
Druhy keřů
Druhy bylin
Vlastnosti adaptace na společný život
3. Určete kritéria pro jeden typ stromu (keř nebo tráva). Zadejte data do tabulky.
Jméno druhu
Morfologické charakteristiky
Fyziologické příznaky
Ekologické známky
4.Udělejte závěr o důvodech rozmanitosti druhů v přírodě.
Cíle exkurze:
- Shrnout poznatky o přírodních společenstvech, odhalit druhovou diverzitu (bakterie, houby, rostliny, živočichové) na příkladu konkrétní biogenocenózy; jejich stanoviště, faktory neživé a živé přírody, antropogenní faktory, sezónní změny v životě živých organismů; využití znalostí o zákonitostech evolučního procesu v přírodním prostředí, jeho kritériích a faktorech na konkrétních příkladech.
- Pomocí znalostí o vzorcích přirozeného společenství ukázat jejich zranitelnost vůči lidem; přijímání konkrétních rozhodnutí o racionálním využívání přírodních zdrojů; podpora smyslu pro odpovědnost a zapojení do ekologicky nepříznivých míst v přirozeném společenství; formování environmentálního myšlení.
- Pro konkrétní biogeocenózu odhalte její hlavní složky.
- Zvažte a stanovte strukturu biogeocenózy stepní oblasti. Identifikovat charakter rozložení jedinců v populacích, jejich počty, hranice, formy života, věkové spektrum, stratifikované rozložení v populaci.
- Vytvořit životní podmínky ve společenství, oběh látek a tok energie v něm.
- Zjistěte hlavní formy interakce mezi různými složkami biogeocenózy (živá, kostní a biokostní).
- Ukázat sezónní a dočasné změny v biogeocenóze.
- Dosáhnout porozumění studentů podmínkám, které zajišťují udržitelnost biogeocenózy.
- Vypracujte vyhlídky na další existenci konkrétní biogeocenózy.
- S využitím znalostí evoluční teorie a zákonitostí vývoje biogeocenózy zdůvodněte nutnost její ochrany a racionálního využívání.
Přípravná fáze
- V únoru schválit termíny a místo exkurze.
- Diskutujte o úkolech s učiteli literatury a společenských věd.
- Měsíc před exkurzí sdělte studentům téma, účel a seznamte je se seznamem literatury pro přípravu na zadání a sepsání zprávy.
- Diskutujte o obsahu exkurze „Adaptace rostlin a živočichů na soužití v přirozeném společenství“, která proběhla v osmé třídě.
- Sledování filmu „Společenství rostlin“.
- Analýza herbářového materiálu o druhové diverzitě stepní biogeocenózy.
- Připravte si vybavení: luxmetr, svinovací metr, pravítko, teploměry, kompas, fotoaparát, rámeček s mřížkou, složku a bagr na sběr rostlin, ke každému odkazu velkou obálku s datem exkurze, tématem, účelem, číslem odkazu. Obálka obsahuje schéma trasy, úkoly a sešit.
- Vypracování schématu trasy exkurze a plánu její realizace.
Vedení exkurze
Na první zastávce je objasněna trasa, skladba vazeb, připomenuta pravidla chování v přírodě, pomocí seznamu edifikátorů stepních společenstev jsou upřesněny druhy, se kterými se na trase exkurze setkáte: trávy (tvořící velkokmenné druhy - pýr a drobnotrny - kostřava) - pýr plazivý, timotejka obecná a stepní, bezkřídlá a pobřežní ohnivá, pšenice; z třídy dvouděložných - šalvěj stepní, chrpa ruská a sumská, vojtěška půlměsíčková, kozinec, ostřice nízká, merlík merlík, rákos mletý, pelyněk obecný (černobýl), paniculata, pelyněk hořký a rakouský, řebříček ušlechtilý a obecný čekanka, křídlatka y a konvolvulus, echinops kulatý a ruský, salát tatarský a kompasový; keře - ruský koště a merlík.
Zvířata podél cesty mohou zahrnovat zástupce řádů, jako jsou členovci: Coleoptera, Lepidoptera, Orthoptera, Diptera; zástupci tříd jako Chordata: Plazi, ptáci a savci; zástupci půdní mikroflóry: kvasinky z řádu protomarsupial; bakterie: bakterie kyseliny máselné, bakterie oxidující vlákna, azotobakterie, původci amonifikace bílkovinných látek. Ke studiu mikrobiálních cenóz v půdě se používá metoda zanášení skla podle N.G. Studený. Vzhledem k tomu, že žáci sedmého ročníku byli požádáni o práci s touto metodou na exkurzi „Rozmanitost říší živé přírody“, uvedené organismy z říše „Houby“ a „Bakterie“ mohou být použity jako články v potravním řetězci stepní biogeocenózy. .
Úkol 1
Identifikujte hlavní druhy rostlin. Odhalit jejich adaptabilitu na společné soužití a na abiotické faktory. Výsledky pozorování zapište do tabulky.
Do tabulky zapište výsledky pozorování zvířat.
Úkol 2
Najděte vzácnou rostlinu. Určete počet jedinců na 1 m2, vyberte z nich mladé a dospělé jedince. Stanovit formy boje o existenci (vnitrodruhové, mezidruhové, s nepříznivými faktory prostředí). Stanovit znaky adaptace na životní podmínky (tvary listů, voskový povlak, pubescence, vývoj kořenového systému, opětovný růst atd.). Vyhlídky na existenci druhu v přírodě.
Přesun do oblasti plevele lemující louku.
V úvodním rozhovoru upoutá pozornost studentů, že rostliny pustiny obsahují spoustu zajímavostí pro studenty evoluční vědy. Při krátkém seznámení s těmito rostlinami se odhalí adaptace na životní podmínky. Na ochranu před sežráním zvířaty: bodlák (má jehličí podél okrajů listů); pelyněk (štiplavá a hořce chutnající buněčná míza). Pro distribuci plodů a semen: lopuch velký (plody se pomocí háčků připevňují ke zvířecí srsti), trojdílný provázek (plody jsou dvoucípé), bodlák polní (semena s padáky, odlétající, když fouká vítr). K abiotickým faktorům: nenáročnost na složení, úrodnost půdy, vlhkostní podmínky; láska ke světlu.
Poté pozornost žáků upoutá typický zástupce plevelů – bodlák obecný. Jsou požádáni, aby porovnali dva blízce příbuzné druhy: bodlák polní a bodlák obecný. Studenti si všímají rozdílů mezi nimi ve stupni dělení listové čepele, pichlavosti a velikosti květenství. Pak se během rozhovoru ukáže, že všechny tyto rozdíly se týkají morfologického kritéria druhu a je uveden popis kritéria jako skupiny vlastností. Na stejných stanovištích je uvažováno i ekologické kritérium (různá stanoviště rostlin: bodlák i bodlák se sice vyskytují v zaplevelených oblastech, ale bodlák se vyskytuje i na loukách mezi forbínami a bodlák je typickou pustinnou rostlinou).
Dále se prohlídka zastaví na louce, kde se vyskytují tři blízce příbuzné druhy jetele: jetel plazivý, jetel kříženec a jetel luční. Jsou zohledněny jejich rozdíly podle morfologických a ekologických kritérií, pozornost je věnována kritériu fyziologickému (jetel plazivý bledne, hybrid jetel a jetel luční jsou stále v plném květu) a také biochemickému (je odlišná barva květenství, která označuje přítomnost různých chemikálií). Pod vedením učitele je formulován závěr, že i blízce příbuzné druhy mají mezi sebou mnoho rozdílů, z nichž každý je adaptací na konkrétní životní podmínky; Tyto adaptivní rozdíly jsou zodpovědné za obrovskou rozmanitost flóry na Zemi.
Školáci jsou rozděleni do 4 skupin (skupiny a konzultanti jsou předem stanoveni), každá skupina dostane svůj úkol.
Úkol 1
Najděte populace různých druhů rostlin ve studované oblasti. Proč můžeme tyto skupiny organismů nazývat populacemi? Co je to populace?
Úkol 2
Identifikujte variabilitu na příkladu populace druhu. Jaké formě variability můžete připsat zvýrazněné rozdíly? Jaký význam má forma variace pro existenci druhu jako celku?
Úkol 3
Odhalte adaptabilitu jitrocele velkého na podmínky sešlapání. Díky jaké vlastnosti se tyto vlastnosti předávají z generace na generaci? Přemýšlejte o tom, jak je důležité produkovat obrovské množství semen na každé rostlině.
Úkol 4
Přemýšlejte o tom, jak se může projevit relativní povaha zdatnosti. Uveďte příklady s použitím rostlin ze studované oblasti.
Po vypracování úkolů každá skupina udělá krátkou prezentaci a učitel položí upřesňující otázky.
Dále si poslechnou zprávu předem připravenou jedním ze studentů na téma: Intenzita rozmnožování různých druhů plevelů, z nichž mnohé by za příznivých životních podmínek mohly za pár měsíců osídlit celý povrch zeměkoule . Je formulován závěr, že nedostatek prostoru, zdrojů a podmínek pro všechny vznikající organismy vede k boji o existenci. Je třeba poznamenat, že Darwin použil tento koncept k označení celého souboru vztahů mezi jednotlivci a různými faktory prostředí. Studenti jsou vyzváni ke studiu těchto vztahů na příkladu biocenózy borového lesa.
Během rozhovoru je sestaven popis biologických vlastností borovice (nenáročná na půdu, snáší prudké výkyvy teplot, ale náročná na světlo atd.), je zaznamenána její krajinotvorná role v tomto společenstvu; je uveden rozbor bylinného patra (předběžně prostudovaný dvěma studenty na pěti zkušebních stanovištích); Je třeba poznamenat, že travní porost borového lesa není tak hustý a hustý jako listnatý les, a ještě více luční les, který lze nazvat řídkým. Důvodem tohoto jevu může být malá mocnost jehličnatého spádu. V mrazivých zimách s malým množstvím sněhu jehličí nechrání většinu bylin a ty vymrzají. Zároveň v důsledku pomalého rozkladu jehličí vzniká v půdách borového lesa kyselá reakce prostředí, která je pro řadu rostlin rovněž nevhodná. Borovice uvolňuje do vzduchu speciální látky - fytoncidy, které mají schopnost inhibovat růst a vývoj bakterií, stejně jako některé bylinné rostliny. Studenti zapisují hlavní řetězce vztahů mezi organismy identifikovanými během rozhovoru.
Dále učitel poznamenává, že i v tak drsných životních podmínkách žijí bylinné rostliny, které pro to mají zvláštní přizpůsobení. Jeden ze studentů vypráví o houževnatém plazivém tvorovi, který odolá jakýmkoliv mrazům i zimním mrazům, toto nepříznivé období přežívá v zeleném stavu, má vysokou vegetativní schopnost rozmnožování a tvoří mnoho vousů; o konvalince májové, která do půdy uvolňuje speciální látky, které brání dalším rostlinám v šíření v její blízkosti.
Na další zastávce jsou ukázány rostliny, které v důsledku boje o existenci získaly výhody ve vývoji a rozšíření a jsou příkladem biologického pokroku druhu, přestože jsou rezervací a nebyly nalezeny v naší volné přírodě. před mnoha lety.
První je běžné vepřové maso. Následující rysy daly rostlině převládající vývoj v tomto lese: vysoká růstová aktivita, která má za následek velký prostor „zachycený“ keři; nenáročnost na půdu, vlhkost, osvětlení, odolnost vůči škůdcům; množení vrstvením (dlouhé větve přitlačené k půdě, které zakoření ve stejném roce); distribuce semeny (plody nosí drozd polní).
Druhá rostlina - impatiens vulgare. Tato rostlina je zajímavá tím, že její semena klíčí i v ušlapané půdě a vydrží její vymrznutí; je nenáročný na širokou škálu životních podmínek a může absorbovat vlhkost z mlhy po celém povrchu těla; roční, má malý kořenový systém.
Úzká adaptabilita rostlin na drsné životní podmínky ve spodní vrstvě je zkoumána na příkladu šťovíku lesního.
Dětem je položena otázka: které organismy – úzce přizpůsobené prostředí nebo nenáročné na různé podmínky – budou mít výhody v procesu evoluce za měnících se podmínek prostředí a proč?
Po shrnutí odpovědí učitel navrhuje zvážit jinou formu boje o existenci - vnitrodruhovou.
Uvažuje se vzorový pozemek borového lesa o rozměrech 10x10 m se stejně starými stromy. Je třeba poznamenat, že s homogenitou většiny stromů existují vzácné mrtvé stromy, vysychající stromy a vysoké silné stromy.
Během rozhovoru jsou studenti vedeni k závěru, že důvodem tohoto jevu je mutační variabilita a vnitrodruhový boj o existenci.
Jeden ze studentů studoval rysy vnitrodruhového boje na 6 lokalitách, z nichž tři se liší různým stupněm zhutnění půdy a tři různými vlhkostními podmínkami. Po zprávě obsahující číselné ukazatele (počet mrtvých, vysychajících, oslabených a zdravých stromů) studenti dospějí k závěru, že „nejurputnější“ vnitrodruhový boj probíhá za normálních podmínek, protože působení dalšího faktoru, který brzdí rozvoj stromů, způsobuje snížení počtu borovic na jednotku plochy. V těchto podmínkách prostředí jsou nejvíce přizpůsobeni jedinci s vlastnostmi intenzivního růstu stonku a kořenového systému. Darwin nazval formy „přežití nejschopnějších“ přirozeným výběrem.
Další otázka: jak by se měl změnit genotyp borovice za dlouhodobě neměnných podmínek prostředí? Během rozhovoru jsou studenti vedeni k pochopení mechanismu adaptace v důsledku dlouhodobé selekce, kumulace mnoha malých dědičných změn, které jsou v daných podmínkách užitečné. Jednotlivci přežívají, protože dědičné změny se stávají „majetkem“ celé populace a rychle se v ní šíří. Populace izolovaná od ostatních se může stát nezávislým druhem díky akumulaci mutací a posílení vlastnosti.
Závěrečná fáze exkurze se odehrává na okraji borového lesa, poblíž bažinaté louky. Zde žáci dostávají kartičky pro skupinovou samostatnou práci za účelem upevnění znalostí nabytých na exkurzi.
Karta 1
Identifikujte závislost druhové skladby a charakteru vegetace v daném území na stupni zhutnění (ušlapání) půdy. Výsledky pozorování zaznamenejte do tabulky.
Pomocí identifikační karty „Změny biogeocenózy borového lesa s rostoucí zátěží“ určete rekreační zátěž v různých oblastech biogeocenózy.
karta 2
Pojmenujte formy boje o existenci a odhalte je na příkladu biogeocenózy bažinaté louky. Vyjádřete své předpoklady o tom, jak se bude vegetace této louky vyvíjet v příštích desetiletích.
Karta 3
Na příkladu jakékoli adaptace rostliny nebo živočicha na své prostředí ukažte, jak by mohla vzniknout v procesu evolučního vývoje. Postup:
- představte si, že tento druh měl dříve jiné rysy;
- řekněte nám o podmínkách prostředí, které přispěly k vytvoření této vlastnosti.
Karta 4
Identifikujte přizpůsobivost rostlin a zvířat, hub a bakterií pro společný život v borovém lese. Vyplňte tabulku „Adaptace organismů na život v komunitě“.
Uveďte význam vrstev v prostoru a čase.
Po práci se skupiny sejdou a vymění si krátké zprávy. Učitel klade doplňující otázky a upřesňuje odpovědi žáků.
Na základě výsledků exkurze studenti sepíší zprávu podle následujícího plánu:
- Na exkurzi bylo vidět různé druhy různých království.
- Adaptabilita rostlin na různá stanoviště, různá společenstva (plevele, les, louka) a její relativní povaha.
- Formy boje o existenci a jejich příklady (na základě exkurzních materiálů).
- Dědičná variabilita a přirozený výběr jsou hnacími silami evoluce.
- Příklady antropogenního vlivu na biogeocenózy a jejich význam pro evoluční procesy.
- Prognózy dalšího vývoje komunity (na příkladu jedné z nich).
V kurzu obecné biologie zaujímá zvláštní místo evoluční vyučování. V KIM Unified State Exam in Biology je mnoho otázek o evolučním učení Charlese Darwina. Domnívám se, že důležitou roli v asimilaci evolučních poznatků hraje exkurze do přírody za účelem studia příčin rozmanitosti druhů, během níž se studenti seznámí s biologickými jevy, stanoví zákonitosti a osvojí si dovednosti získávání znalostí prostřednictvím pozorování v přírodě. Vedu tuto exkurzi na školní mýtinu. Je to nejmalebnější místo naší školy Spolu se studenty máme velkou radost z komunikace s přírodou.
Zobrazení obsahu dokumentu
„Výletní zpráva: „Příčiny druhové rozmanitosti v přírodě““
Střední škola MAOU č. 138
Exkurze na téma:
„Důvody rozmanitosti druhů v přírodě“
Doplnili: Sennikov Pavel, Nesterova Taťána
Kontroloval: Ivanova Lyubov Ivanovna
Čeljabinsk
Důvody rozmanitosti druhů v přírodě.
Cíle turné:
1. představit pojem rozmanitosti druhů jako výsledek přirozeného výběru.
2. zavést pojmy „druhová kritéria“, „populace“, „variabilita“, „dědičnost“.
3. identifikovat různé vztahy mezi jedinci stejného druhu a různých druhů.
4. ukázat na konkrétních příkladech adaptabilitu organismů na snášení nepříznivých podmínek na podzim a v zimě.
5. učit kolektivní práci, rozvíjet smysl pro úctu k přírodě, smysl pro krásu a schopnost vidět krásu přírody.
6. rozvíjet zájem o biologii, schopnost pozorovat, porovnávat, navazovat vztahy příčiny a následku, vyzdvihovat to hlavní a vyvozovat závěry.
Průběh exkurze
Na školní louce pozorujeme různé druhy rostlin v různých patrech. Jaké jsou důvody takové rozmanitosti druhů na tak malém území? Druhy stejného rodu se liší ve fyziologických a morfologických kritériích. Pro odhalení pojmu druhu je nutné porovnat rostliny podobných druhů jako je pryskyřník žíravý, pryskyřník plazivý a kašubský. Porovnáváme podmínky jejich růstu a konstatujeme, že rysy existence druhu tvoří ekologické kritérium druhu. Při pohledu na jejich strukturu můžeme vidět jak podobnosti, tak rozdíly.
Strukturní rysy tvoří morfologická kritéria druhu. Během exkurze zjišťujeme, že tyto rostliny mají různé vzory kvetení. Například teď kvete kaustický pryskyřník a koncem května kvete pryskyřník kašubský, pryskyřník plazivý - v červenci, to známe z odborné literatury. Poznamenejme, že charakteristika reakce organismů stejného druhu na změny životních podmínek tvoří ekologická kritéria druhu.
Závěr: Všechny druhy se od sebe liší ekologickými, morfologickými, fyziologickými kritérii druhu.
Na mýtině můžeme vidět spoustu řebříčku obecného. Tato rostlina se vyskytuje všude, ale nemůže opylovat z jiných luk, protože mezi nimi je poměrně velká vzdálenost. Můžeme dojít k závěru, že rostliny žijí odděleně od sebe.
Populace je soubor organismů stejného druhu, které žijí dlouhou dobu na jednom území (zabírající určitou oblast) a jsou částečně nebo zcela izolovány od jedinců jiných podobných skupin.
Druhové populace představují i javor tatarský a dub letní rostoucí na naší zahradě. Populace je forma existence druhu. Populace je stabilní, pokud obsahuje jedince různého věku.
Na mýtině jsme viděli jedince různého stáří jilmu tatarského, je to vidět na kůře, větvích a kořenech stromů. Ale všechny stromy jsou podobné, protože patří do stejné populace. Soubor základních vlastností se přenáší z rodičů na potomky. Všechny živé organismy mají tendenci předávat své vlastnosti a vlastnosti svým potomkům. Tato vlastnost je dědičnost. Právě tyto vlastnosti určují podobnost blízce příbuzných organismů. Všichni jedinci i ve stejné populaci se od sebe liší, což znamená, že organismy se vyznačují variabilitou. Variabilita se projevuje v různém stupni vývoje určitých vlastností, například intenzity barvy a velikosti těla. Změny těchto znaků závisí na podmínkách prostředí.
Věnujme pozornost rozdílu v barvě listů svlače polního rostoucího na otevřených plochách a ve stínu. Druhé listy jsou tmavší, tvoří se v nich chlorofyl. Díky této vlastnosti dochází k syntéze organických látek v rostlinách ve stínu při nízké hladině osvětlení poměrně intenzivně. Ale tyto změny se dědí. Toto je příklad variability modifikace. Dědí se pouze takové změny vlastností, které jsou materiálem pro přirozený výběr a předpokladem pro vznik nových druhů.
Obrovská škála živých organismů obývajících školní areál. C. Darwin nazval totalitu těchto vztahů bojem o existenci.
Bylinné rostliny mají na sobě 30-32 semen. Ne všechna semínka z nich vyrostou, mnohá zahynou kvůli nepříznivým podmínkám. Protože pokud všechna semena vyklíčí hustě na jednom místě, bude mezi nimi probíhat urputný boj o vlhkost, živiny a světlo. Charles Darwin nazval tento boj bojem o existenci. Darwin tvrdil, že mezi organismy různých druhů probíhá nelítostný boj. Nazval to mezidruhové a kromě mezidruhových zde probíhá boj s podmínkami prostředí. Mnoho organismů umírá na silné mrazy, požáry a silné deště. Tak dochází k přirozenému výběru.
Areál školy má rovinatou topografii a černozemní půdu, jsou zde stinné i osvětlené plochy.
Druhy stromů | Druhy keřů | Druhy bylin | Vlastnosti adaptace na společný život | Znaky adaptace na abiotické faktory |
Tatarský javor | Šípková hnědá | Řebříček | Násilí | Pád listů |
Anglický dub | Pryskyřník kašubský | |||
Žíravina z pryskyřníku |
1) Pokud rostliny rostou na jednom místě, jejich vlastnosti jsou stejné, protože rostou ve stejných podmínkách.
2) Pokud rostliny stejného druhu rostou na různých místech, pak u nich dochází k modifikační variabilitě, velikosti listů, zbarvení, to vše je způsobeno různými podmínkami prostředí.
3) Na školním pozemku se o rostliny pečuje a podmínky jejich stanoviště se uměle zlepšují, v důsledku čehož se stávají životaschopnějšími než rostliny stejného druhu v lese.
Závěr
Takto jsme dokázali podobnosti a rozdíly mezi rostlinami stejného druhu. Podívali jsme se na vztahy mezi jedinci stejného druhu. Na názorných příkladech byly odhaleny pojmy populace, variabilita a dědičnost. Rozmanitost druhů v přírodě se vysvětluje různými životními podmínkami. Životní podmínky nejsou jednotné a díky přizpůsobení druhů se od sebe liší velikostí nebo barvou.
Exkurze na téma: „Důvody rozmanitosti druhů v přírodě“.
V kurzu obecné biologie zaujímá zvláštní místo evoluční vyučování. V KIM Unified State Exam in Biology je mnoho otázek o evolučním učení Charlese Darwina. Úkolem učitele je strukturovat vzdělávací proces tak, aby zajistil, že studenti tuto výuku pevně asimilují. Domnívám se, že důležitou roli v asimilaci evolučních poznatků hraje exkurze do přírody za účelem studia příčin rozmanitosti druhů, během níž se studenti seznámí s biologickými jevy, stanoví zákonitosti a osvojí si dovednosti získávání znalostí prostřednictvím pozorování v přírodě.
Provádím tuto exkurzi do Kumysnaya Polyana. Jedná se o nejmalebnější místo v našem městě. Společně se studenty máme velkou radost z komunikace s přírodou.
Cíle turné:
1. představit pojem rozmanitosti druhů jako výsledek přirozeného výběru.
2. zavést pojmy „druhová kritéria“, „populace“, „variabilita“, „dědičnost“.
3. identifikovat různé vztahy mezi jedinci stejného druhu a různých druhů.
4. ukázat na konkrétních příkladech adaptabilitu organismů na snášení nepříznivých podmínek na podzim a v zimě.
5. učit kolektivní práci, rozvíjet smysl pro úctu k přírodě, smysl pro krásu a schopnost vidět krásu přírody.
6. rozvíjet zájem o biologii, schopnost pozorovat, porovnávat, navazovat vztahy příčiny a následku, vyzdvihovat to hlavní a vyvozovat závěry.
Plán výletu:
Organizační moment. Konverzace, frontální pozorování. Skupinové úkoly. Shrnutí. Závěrečný rozhovor.
Průběh exkurze.
Skupinové úkoly, složení skupin je určeno ve třídě, v předchozí hodině. Na začátku exkurze kontroluji složení skupin a poskytuji pokyny k chování během exkurze. Pak jdeme přes 5-Dachnaya, kolem pramene do Kumysnaya Polyana. Během pohybu žáci pojmenovávají druhy stromů prvního patra, druhého patra, bylinné rostliny a druhy keřů. Upozorňuji na to, aby žáci uváděli správná (dvojitá) druhová jména. Upozorňuji studenty na skutečnost, že na malé ploše lesa rostou rostliny různých druhů. Formuluji hlavní otázku: "Jaké jsou důvody pro rozmanitost druhů?" To je hlavní otázka naší exkurze. Poté žáky vyzvu, aby zjistili, jak se od sebe liší druhy, např. stejného rodu (americký javor, tatarský javor). Abychom objasnili pojem „druh“, používáme rostliny podobných druhů, což funguje dobře na rostlinách, jako je pryskyřník žíravý, pryskyřník plazivý a kašubský. Stejné příklady jsou použity k diskusi na toto téma v učebnici. Porovnáváme podmínky jejich růstu a konstatujeme, že zvláštnosti existence druhu tvoří ekologické kritérium. Dále studujeme jejich vzhled. Určujeme podobné vlastnosti a jejich rozdíly ve stavbě květu a listů. Udělejme závěry. Informuji studenty, že strukturní rysy tvoří morfologické kritérium druhu. Během rozhovoru zjišťujeme, že tyto rostliny mají různá období květu. Vidíme, jak kvete žíravý pryskyřník. Pryskyřník kašubský kvete koncem května a pryskyřník plazivý - v červenci. (známe to z minulých exkurzí). Došli jsme k závěru, že asténie různých typů se liší, pokud jde o kvetení, růst a rychlost vývoje. Poznamenáváme, že charakteristiky reakce organismů stejného druhu na změny životních podmínek tvoří fyziologické kritérium druhu. Závěr: všechny druhy se od sebe liší morfologickými, ekologickými a fyziologickými vlastnostmi.
Jdeme dál. Vyšli jsme na mýtinu, kde bylo hodně žíravých pryskyřníků. Viděli jste někdy v lese žíravý pryskyřník? Žádný. Kde jinde jsme tuto rostlinu viděli? Pamatujeme si, že když jsme vešli do lesa, viděli jsme na mýtině tuto rostlinu. Putuje pyl pryskyřníku z jedné mýtiny na druhou? Umlčet. Během rozhovoru zjišťujeme, že je to nepravděpodobné, protože paseky se nacházejí daleko od sebe. To znamená, že tyto rostliny žijí odděleně od sebe. Zavádíme pojem „populace“. Skupina jedinců stejného druhu, která existuje na určitém území po dlouhou dobu odděleně od jiných takových skupin, se nazývá populace. Populace druhů představují i bříza bradavičnatá, javor tatarský, dub letní rostoucí v našem lese. Populace je forma existence druhu. Populace je stabilní, pokud obsahuje jedince různého věku. Zadání: najdi jedince různého věku v populaci javoru tatarského. Studenti to dělají s velkým potěšením. Dále navrhuji zvážit 2-3 jedince břízy bradavičnaté. Najděte podobnosti. Existuje mnoho společných znaků. Jaký je důvod jejich podobnosti? Jsou blízce příbuzní, protože patří ke stejné populaci. Soubor základních vlastností se přenáší z rodičů na potomky. Všechny živé organismy mají tendenci uchovávat a předávat své vlastnosti a vlastnosti svým potomkům. Tato vlastnost je dědičnost. Právě tato vlastnost určuje podobnost blízce příbuzných organismů. Pak navrhuji najít rozdíly v těchto jednotlivcích. Závěr: všichni jedinci i ve stejné populaci se od sebe liší, což znamená, že organismy se vyznačují variabilitou. Dovolte mi vysvětlit, že variabilita se projevuje v různém stupni vývoje určitých vlastností, například intenzity barvy, velikosti těla atd. Ke změnám těchto charakteristik dochází vlivem podmínek prostředí. Upozorňujeme na rozdíly v barvě listů borovice obecné, která roste na volných plochách a v lese. Druhé listy jsou tmavší a produkují více chlorofylu. Díky této vlastnosti dochází k syntéze organických látek v rostlinách v lese za špatných světelných podmínek poměrně intenzivně. Tyto změny se ale nedědí. Toto je příklad nedědičné variace. Dědičností se přenášejí pouze takové změny vlastností, jejichž vývoj je způsoben změnami dědičného materiálu. Právě dědičná variabilita způsobuje vznik nových znaků, které jsou materiálem pro přirozený výběr a předpokladem pro vznik nových druhů. Dále upozorňujeme na obrovskou rozmanitost živých organismů obývajících les. Studenti se snaží zjistit, jaké vztahy mezi nimi existují. Charles Darwin nazval totalitu všech vztahů bojem o existenci. Jak exkurze postupuje, nacházíme bylinky a počítáme na nich počet semen (plodů). Vyrostou všechna tato semena v dospělé rostliny? Samozřejmě že ne. Proč? Pokud všechna semínka na tomto místě opadnou a vyklíčí, pak v hustých výhonech mezi sazenicemi dojde k intenzivnímu boji o existenci – o vláhu, živiny, světlo. Charles Darwin nazval tento druh boje vnitrodruhový. Dále věnujeme pozornost některým utlačovaným rostlinám topolu, břízy bradavičnaté a javoru tatarského. Proč jsou takoví? C. Darwin tvrdil, že složité vztahy jsou také založeny mezi organismy různých druhů. Jde o mezidruhový boj o existenci. Rostliny také začínají bojovat s nepříznivými podmínkami prostředí. Mnoho organismů umírá na silné mrazy, požáry, silné deště a někdy za to může i člověk. V boji o existenci v populaci rostlin (zvířat) dochází k přirozenému výběru: někteří jedinci umírají, zatímco jiní přežívají, produkují životaschopné potomstvo a vyznačují se vysokou přizpůsobivostí novým podmínkám prostředí. Vyzývám studenty, aby stanovili známky přizpůsobení rostlin a zvířat životním podmínkám. Kluci pracují. Dále studujeme, jaké adaptace musí rostliny snášet nepříznivé podmínky v období podzim-zima. Upozorňuji na krásu podzimního lesa. Studenti pak pracují ve skupinách na plnění úkolů.
Úkoly:
1. Vypracujte plán lokality a charakterizujte její topografii, vlhkost, osvětlení a typ půdy.
2. Určit hlavní druhy stromů, keřů, trav a určit jejich adaptabilitu na soužití a na faktory neživé přírody. Výsledky zapište do tabulky.
Druhy stromů. | Druhy keřů. | Druhy bylin. | Vlastnosti adaptace na společný život. | Znaky adaptace na abiotické faktory. |
3. určit kritéria pro jeden druh stromu (keř nebo bylina). Zadejte data do tabulky.
Název druhu:
Morfologické vlastnosti:
Fyziologické příznaky
Ekologické známky.
4. Porovnejte 2-3 jedince stejného rostlinného druhu rostoucí na jednom místě. Známky podobnosti, známky odlišnosti.
5. Porovnejte 2-3 jedince stejného rostlinného druhu rostoucí v různých podmínkách.
6. Jaký dopad na přírodu jsi v lese pozoroval? Úkoly pro studenty jsou stejné, ale každá skupina pracuje ve své oblasti.
Takové výlety jsou velmi poučné a vzrušující. Při exkurzi si všímáme zlomených větví stromů a vyřezávaných nápisů na kůře stromů. Dbáme na to, abychom vysvětlili, jaké mohou být možné důsledky těchto akcí a jak ovlivňují přírodu. Hovoříme o ohleduplném vztahu člověka k přírodě. Protože rostliny začínají bojovat s nepříznivými vztahy, navazují se vztahy mezi organismy různých druhů. březový bradavičnatý spočtěte na něm počet semen (plodů). vztahy Ch
Podrobit: Lekce - exkurze Rozmanitost živých organismů, jejich základní vlastnosti
Cíl: Ukázat rozmanitost živého světa školního areálu, určit základní vlastnosti živých organismů.
úkoly:
já . Vzdělávací:
1. Konkretizovat znalosti žáků o rozmanitosti živých organismů, rozdělovat je do skupin. Zvažte podobnosti živých organismů různých systematických skupin.
2. Studujte hlavní charakteristiky živého organismu.
II . Vzdělávací:
Zlepšit komunikační dovednosti.
Pro podporu rozvoje biologických dovedností: pozorujte, porovnávejte, prohlížejte potřebné předměty.
III. Pedagogové:
1. Pěstovat zájem o předmět pomocí různých typů aktivit v hodině.
2. Vštěpování kultury chování v přírodě.
Typ lekce:
Učení nového materiálu.
Plánovaný výsledek.
Seznamte se s rozmanitostí živých organismů v areálu školy.
Děti chápou vlastnosti živých organismů a pojmenovávají odlišnosti od neživých těl.
Motto lekce.
Člověk je součástí krásné přírody a je zodpovědný za její rozmanitost.
Metoda výuky.
Částečně dohledatelné. Všechny živé organismy jsou tak odlišné. Do jakých skupin je lze rozdělit? A jsou nějaké vlastnosti společné všem živým věcem?
Formy organizace kognitivní činnosti: frontální, skupinový.
Zařízení: poznámkové bloky, tužka, fotoaparát.
Průběh lekce:
Učitelské aktivity | Aktivita studentů |
Organizace začátku lekce. Zdravím vás. Dostupnost studentů ve skupinách (3 skupiny po 5 lidech) Příprava třídy na hodinu mimo třídu. Chování během exkurze. Pravidla při exkurzi: nehlučet, neběhat, zbytečně nelézt na stromy, neubližovat rostlinám, neopouštět učitele bez povolení ze stanoviště. V přírodě můžete pozorovat mnoho rostlin a živočichů. Jak se k nim máme chovat? | Pozorně naslouchají. Kladou otázky. Rozděleni do skupin; Každá skupina si zvolí vedoucího, který je zodpovědný za disciplínu při plnění úkolu. Po zjištění, co všechno během exkurze dokážou udělat, sami určí, jaká škoda může být způsobena okolním organismům a formulují pravidla chování nejen na exkurzi, ale i v přírodě. |
Příprava na hlavní fázi lekce. Představujeme příběhovou formu na cestě k přiděleným místům. Krása přírody na podzim je oslavována. Charakteristické znaky podzimu. Bereme v úvahu stromy, keře, trávy a zvířata, která se na místě často vyskytují. Je uveden název živých organismů. Do které skupiny patří ten či onen živý organismus (jeřabina, kalina, dřišťál obecný, karagan, lípa, jabloň, růže šípková, mech, hvězdnice, rozchodník, lišejníky, houba trnková, vrabec, straka, hrdlička, kočka, pes, červi , hmyz atd.d). Všechny jsou tak odlišné, tyto živé organismy. Do jakých skupin je lze rozdělit? A jsou nějaké vlastnosti společné všem živým věcem? Nad těmito otázkami se zamyslíme a najdeme odpověď. Proč lze zvířata, houby, rostliny považovat za živé organismy? Co je všechny odlišuje od neživé přírody. | - Letní zelená výstroj přírody se mění na žlutou, karmínovou, denního světla ubývají, ochlazuje se, často prší, ptáci létají na jih. Chlapi poslouchají a zapisují si do sešitu názvy živých organismů, se kterými se setkávají. Samostatně pojmenovávají živé organismy, uvádějí vlastní příklady a dokládají, proč patří do určité skupiny živých organismů Odpovězte na otázky. - Všechny živé organismy lze zařadit do skupin rostlin, živočichů, lišejníků a hub. - Rostliny - jeřáb, kalina, dřišťál, caragana, lípa, jabloň, šípek, mech, hvězdnice. - zvířata - vrabec, straka, holub, kočka, pes, červi, hmyz. - houby - troud houba. - zvláštní skupina lišejníků. - Živé organismy mohou růst, dýchat, jíst, pohybovat se, rozmnožovat se. |
Asimilace nových poznatků a metod jednání. Jací zástupci živých organismů se vyskytují v našem školním areálu (školní zahradě) a do jakých skupin je lze zařadit? Děti ve skupinách jsou požádány, aby úkoly plnily samostatně. Každá skupina má svůj vlastní pozorovací prostor. Skupina, která splní úkol lépe, si všimne všech živých organismů ( na větvi jabloně je houba - houba troud) - obdrží další bod, správně je koreluje do skupin. Vyjmenuj vlastnosti živých organismů. | Práce ve skupinách s kartami. (viz příloha) |
Prvotní kontrola porozumění. Rozhovor s prvky frontálního průzkumu. Jaké živé organismy byly nalezeny na vašem webu. Jaké jsou nejčastější živé organismy? Podle jakých znaků jste určili, že živé organismy patří do různých skupin? Jaké mají vlastnosti? Dokázat, že zástupci živých organismů různých systematických skupin mají nejen charakteristické rysy, ale také podobnosti? -Který živý organismus upoutal vaši pozornost? Proč je zajímavý? Jaká pravidla jsi dodržoval? | Kluci vyplní kartičky a odevzdají úkoly. Živé organismy jsou uvedeny: jabloň, šípky, astry, měsíčky, mouchy, mravenci, straky, kočky, vrabci, mechy u zdi a houba zvaná tinder houba na kmeni jabloně. Nejběžnějšími živými tvory jsou organismy ze skupiny rostlin. Všechny mají vlastnosti živých organismů: dýchají, krmí se, vylučují, rostou, pohybují se - zvířata. Živé organismy se živí různě, například zvířata si potravu získávají sami, zatímco houba - troudící houba - se živí hotovou potravou, kterou vysává ze stromů. Rostliny si vytvářejí vlastní potravu. Zvířata se pohybují snadno a rychle. Všechny živé organismy dýchají; rostliny mají na listech průduchy. - Rostliny a zvířata jedí různými způsoby, ale mají buněčnou strukturu. |
Shrnutí lekce. - Dobře, vypořádal ses s tak těžkými úkoly. Nyní si shrňme práci ve skupině. Je uvedena analýza práce dětí ve skupinách. Práce každého studenta je hodnocena. Známky z deníku jsou vyvěšeny ve třídě. Po návratu do školy můžete mluvit o otázce: Jaké podzimní jevy lze pozorovat v životě stromů? Co je to opad listí? Můžete odpovídat na otázky chlapců. | Osoba, která má na starosti skupinu, hodnotí práci všech ve skupině. Děti samostatně hodnotí hodinu. Jmenují chlapy, kteří porušili pravidla chování. Jmenují chlapy, kteří si všimli zajímavého živého organismu. Kluci, kteří to fotili. |
Informace o domácích úkolech. Úkol je zadán v klidném prostředí třídy, aby nedocházelo k rozptylování. Zpracovat zprávu podle plánu (zpracovaného na kartotékách), str. 6-10 učebnice. | Zapište si úkol do deníku a dávejte známky. |
APLIKACE
Příprava na exkurzi.
Exkurze do přírody je pro učitele fascinujícím způsobem práce se třídou.
Z důvodu nedostatku času je možné provést prohlídku areálu školy. Využijte čas lekce a přestávku. Během poslední lekce si můžete udělat prohlídku.
Ukažte, jak rozmanité živé organismy žijí u nás a v blízkosti našeho domova. Upozorňuji na originalitu a krásu přírody v podzimním období roku
Několik dní před exkurzí procházím areál školy a vybírám potřebné předměty ke studiu, místa k zastavení, kde se předměty předvádějí, a pro děti k samostatnému pozorování. Poté sestavuji plán exkurze, ve kterém reflektuji následující části: cíle exkurze po etapách, hlavní otázky obsahu a způsobu vedení exkurze, trasa a objekty k pozorování, otázky pro úvodní a obecné rozhovory . Po exkurzi chlapi zpracovávají nasbíraný materiál.
Často jsou studenti rozptýleni a samostatná část není efektivní Je třeba takto vybírat oblasti a mluvit o živých organismech, které se často vyskytují, aby při samostatné práci nebyli studenti rozptylováni otázkami: „Jaké. rostlina je to? Jak se to jmenuje?"
Během 15-20 minut je prozkoumána určitá oblast školní zahrady. Rozdají se kartičky s vytištěnými úkoly a žáci jsou vyzváni, aby se s nimi seznámili. Skupiny jdou různými směry. To nám umožní lépe identifikovat rozmanitost organismů.
Karta - úkoly.
Vyplňte tabulku
1. Skupiny živých organismů |
|||||
rostliny | zvířat | lišejníky |
|||
2. Vyjmenujte vlastnosti pozorovaných živých organismů. |
|||||
3. Nejběžnější skupiny |
|||||
Na vypracování zprávy si vyčleňuji 7-8 dní. Toto období podle mého názoru umožňuje studentům opět navštívit místo exkurze, zopakovat si pozorování a napsat barvitou zprávu
Plán písemné zprávy.
Krása podzimní přírody.
Rozmanitost živých organismů (sepište si seznam živých organismů ve skupinách „Rostliny“, „Zvířata“, „Lišejníky“, „Houby“).
Vlastnosti živých organismů
Fotografie, kresby živých organismů.
Technologická mapa hodiny - exkurze z biologie
5-6 tříd. Sekce "Struktura živých organismů". Téma: "Rozmanitost živých organismů, jejich základní vlastnosti."
Cíle pro fázi lekce | Funkce a činnosti učitele | Formy a typy studentských aktivit | Střední konečná kontrola | Poznámky |
||
1.Organizace zahájení výuky. | Připravte žáky na práci ve třídě. | Kontroluje připravenost žáků a připravuje je na práci. | Stavební pravidla v přírodě. | Formulování pravidel v přírodě | Pomozte chlapcům rozhodnout o skupinách. |
|
2.Příprava na hlavní etapu výuky | Vzbudit zájem o životní prostředí. Rozvoj pozorovacích schopností. Schopnost popisovat a porovnávat živé organismy. | Příběh s prvky frontální práce se třídou. | Ústní odpovědi na otázky učitele. Vědí, jak naslouchat a respektovat názory druhých. | Zjistěte, jaké znalosti kluci na toto téma získali na začátku. škola a 5. třída. |
||
3. Asimilace nových poznatků a metod jednání. | Vzbudit zájem o nový předmět biologie, určit úkoly, které je potřeba během hodiny vyřešit. | Individuální práce se skupinami. | Samostatná práce pomocí karet | Práce s kartou. | Pomozte dětem identifikovat živé organismy s charakteristickými vlastnostmi. |
|
4. Primární kontrola porozumění. | Představit rozmanitost živých organismů v areálu školy Rozvíjet schopnost vidět krásné a zajímavé. Schopnost pracovat ve skupinách. Rozvíjet biologické dovednosti: pozorovat, porovnávat, vidět potřebné předměty Pěstujte lásku k přírodě. | Vytvoření problematické situace; konverzace | Ústní odpovědi na otázky učitele. Vyjadřují svůj názor. S využitím dosavadních znalostí porovnat, popsat | Frontální průzkum | ||
5. Shrnutí lekce | Zopakujte si zkoumané živé organismy během exkurze, zobecněte pojmy; vytvořit motivaci k domácím úkolům | Úprava činnosti žáků. Shrnutí práce s cílem pokračovat v práci z domova. | Diskuse o práci každé skupiny. Dialog mezi učitelem a dětmi | Ústní odpovědi na otázky. | ||
6. Domácí úkol | Zaměřuje se na studenty, aby vytvořili „kreativní zprávu“, vysvětluje a poskytuje plán pro písemnou zprávu. ukázkové zadání. | Zpráva o plánu | Ukázka typů formátování sestav. |