Aktivita stromů - svět kolem nás - skupina seniorů. Shrnutí GCD pro kreslení ve skupině seniorů na téma: „Strom na jaře
GCD v seniorské skupině na téma Stromy
Cíl:
Pokračujte v seznamování dětí s netradičními technikami kreslení.
Upevnit poznání, že strom je živý objekt, který dýchá, jí, roste; Pokud nebudete opatrní, stromy mohou zemřít.
Rozvíjet nápadité myšlení a kreativní představivost dětí.
Kultivujte přesnost v práci.
Udržujte zájem o zkoumání různých způsobů zobrazování reality.
Vybavení: listy papíru, jednoduché tužky, akvarelové barvy, štětce, nádoby s vodou, razítka 2 velikostí (vystřižené ve tvaru listů), zelený inkoust v tácku.
Materiál: hádanky o stromech, ilustrace zobrazující stromy v různých ročních obdobích, obrázky zobrazující pohádkové stromy.
Průběh lekce
V. - Děti, poslouchejte prosím hádanku a zkuste ji uhodnout:
Na jaře tě to rozveselí,
V létě se ochladí,
Na podzim se bude krmit
A v zimě vás zahřeje.
(Strom)
V. - Proč myslíš, že hádanka říká, že nám strom dělá na jaře radost?
(Po dlouhé zimě se na stromech objevují tenké jemné listy a květy - to nás těší).
V. - Proč strom v létě chladne? (V horkém počasí si každý užívá relaxaci v chladném stínu stromů).
V. - Co to znamená, že nás na podzim živí strom? (Jablka, švestky, hrušky, ořechy – to vše jsou plody stromů, na kterých hodují lidé i zvířata).
Jak vás může strom v zimě zahřát? (Staré nemocné stromy se kácí na palivové dříví, zatímco veverky, ptáci, brouci a další hmyz přezimují na mladých a zdravých stromech).
Vidíte, kolik informací obsahuje jedna malá lidová hádanka. A poslechněte si další hádanku:
Hádanka o stromě
Co je to za zázrak u okna:
Mnoho rukou, ale jedna noha?
(Strom)
V. - Mysli, jedna noha je na stromě, co to je? (Kufr). A čemu se říká ruce? (Pobočky)
V. - Přesně tak, děti. V pohádkách a kreslených filmech můžeme často vidět stromy, které používají své větve jako ruce. Je to proto, že stromy žijí.
Dýchají (ostatně všechny rostliny potřebují vzduch), živí se (kořínky nasávají živiny ze země), rostou, někdy i onemocní a umírají. V zimě stromy spí a na jaře se probouzejí a na větvích se objevují jemné listy.
V. - Zima letos nebyla moc tuhá, ale stromy ještě spaly. Brzy přijde jaro, stromy rozkvetou jasnými listy. Mezitím nám na výkresech vyrostou takové listy.
Podívej, co vidíš na tomto obrázku?
Ano, ukazuje strom a ruku v tužce. Jsou si tyto obrázky podobné? (Ruka je jako kmen a větve stromu). Myslím, že pokud přemalujete ruční kresbu hnědou barvou a přidáte zelené listy, můžete získat nádherný mladý strom. Listy potiskneme razítky, které jsem pro vás připravila. Upozorňujeme, že se dodávají ve dvou velikostech. Blíže k větvím tiskneme velké listy a dále na okraji koruny - malé. (Nápovědu doprovází částečné zobrazení.
Samostatná práce dětí
Děti testují tisk na konceptech. Poté začnou pracovat samostatně.)
Pověste vaše dílo do kouta přírody a obdivujte krásný jarní les, který jsme vytvořili vlastníma rukama!
K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky
Práce na tématu se děti učí vytvářet krajinnou kompozici technikou papír plast....
Abstrakt GCD ve skupině seniorů Typ aktivity: Aplikace Hlavní OO: „Umělecký a estetický rozvoj“ ...
GCD "Stromy a keře"
Cíl: Rozšiřte své znalosti stromů a keřů.úkoly:
Rozvíjejte kognitivní aktivitu prostřednictvím seznámení se strukturními rysy a vzhledem borovice.
Upevnit znalosti o pojmech „strom“ a „keř“.
Upevnit znalosti o názvu a vzhledu břízy, jeřábu a smrku.
Pokračujte v představování vlastností struktury a vzhledu borovice.
Pokračovat v rozvoji komunikačních dovedností (schopnost dětí pracovat ve skupinách)
Rozvíjet prediktivní schopnosti dětí (schopnost předvídat výsledek při provádění experimentů).
Pěstovat schopnost vidět krásu v každodenním životě, obdivovat krásu naší rodné přírody.
Zařízení: diapozitivy, reprodukce obrazů, deníky pro zaznamenávání výsledků pokusů, větev borovice, didaktická hra „Vyřezané obrázky“, nádoba s vodou, větev topolu.
Přípravné práce: prohlížení ilustrací, čtení poezie, vedení rozhovorů a didaktických her.
Plán realizace.
Během lekce se používá prezentace.
Ve skupině je slyšet hlas: (1 snímek)
- Oh, kde to jsem? kdo jsi?
Pedagog: Dobrý den. Jsme děti ze školky. kdo jsi?
Kniha: Jsem velká lesní kniha. Přišel jsem tě navštívit a chci si s tebou hrát. Přinesl jsem ti košík překvapení. Zde je moje první překvapení: vystřižené obrázky (2 snímky)
Didaktická hra „Vystřihnout obrázky“
Kniha: Výborně, kluci! Můžete pojmenovat, co je na obrázcích (3 snímky)?
Odpovědi dětí (stromy a keře)
Kniha: Výborně! Pojďme si ještě zahrát. Odpovězte na kvízové otázky (4 snímky)
vychovatel: Kluci, než začneme s kvízem, dáme si rozcvičku.
Děti dělají cvičení.
kvíz:
1. Od koho pochází list stromu?
2. Poznej strom podle ovoce.
3. Jaké další nakreslil umělec.
4. Co umělec namíchal?
5. Co je nezbytné pro růst rostlin?
Rezervovat: Jste tak skvělí! Dobře jsi odpověděl na mé kvízové otázky. Podívejte se do košíku, tam na vás čeká další překvapení (20 snímků)
Učitel ukazuje dětem větev borovice.
Děti říkají, od koho je stromeček.
Rezervovat: Tatyano Ivanovno, řekni nám a klukům více o tomto stromu.
Pedagog: Dobře, řeknu vám všechno podrobně. První jméno stromu znamená skála, hora, tedy rostoucí na skalách, druhé znamená pryskyřičný strom. Borovice jsou stálezelené stromy bohaté na pryskyřici, obvykle velmi velké. Borovice lesní Jedná se o velký strom až 40 m vysoký s korunou - ze začátku vypadá jako pyramida, ve stáří jako deštník. Jehlice jehlic přisedají 2 u sebe, dole tmavě zelené, nahoře modrozelené, většinou 4-5 cm dlouhé. Kůra je červenohnědá. Šišky (mladé) jsou kuželovitého tvaru, jejich štít šupin je kosočtvercového tvaru. Semena s dlouhým křídlem. Borovice je extrémně běžná v celém severním Rusku a na většině Sibiře a tvoří čisté lesy i lesy smíšené se smrky a dalšími druhy. Při léčbě se používají i pupeny borovice.
Pupeny borovice
Kachna kvákala ode dveří:
- Trochu jsem nastydl.
Já každou minutu
kašlu a kašlu...
Datel listoval knihou,
Datel četl knihu
Podtrhl jsem dva řádky:
"Poupata borovice."
Není to lék, jen zázrak
Vaše rýma během chvilky zmizí.
Rezervovat: Chlapi, je pravda, že je to velmi krásný a užitečný strom a umělci a básníci tento strom chválili (23 snímek)
Pedagog: Ano, tento strom často inspiroval umělce a básníky k vytváření uměleckých děl. Například: Ivan Shishkin velmi často zobrazoval na svých plátnech borovice a borové lesy. Jeden z jeho obrazů „Na divokém severu“ ukazuje veškerou krásu tohoto stromu v zimě a k vytvoření tohoto obrazu ho inspirovala báseň Michaila. Lermontov "Na divokém severu".
Na divokém severu je osamělý
Na holém vrcholu je borovice
A dřímá, kolébá se a padá sníh
Je oblečená jako župan.
A sní o všem, co je v daleké poušti -
V kraji, kde vychází slunce,
Sám a smutný na hořícím útesu
Roste krásná palma.
Na obrazech Ivana Šiškina vidíme nejen osamělé borovice, ale celé borové háje, v jeho obrazech „Ráno v borovém lese“, „Lodní háj“, „Borový les“ vidíme majestátní a hustý les (26 -28 snímků)
Les
Ahoj leso!
hustý les,
Plno pohádek a zázraků!
Co děláš hluk?
V temné, bouřlivé noci,
Co nám šeptáš za úsvitu?
Vše v rose, jako ve stříbře?
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře? Jaký pták?
Otevřete vše, neschovávejte se:
Vidíte, jsme svoji.
S. Pogorelovský
A také zimní les na jeho obrazech je velmi krásný!
Umělec Andrei Martynov zobrazil velikost naší rodné země ve svém obraze „Bajkal“. (29 snímků)
Rezervovat: Děkuji to je velmi zajímavé. Připravil jsem pro vás další překvapení: reprodukce obrazů, můžete si je ve volném čase pečlivě prohlížet. (30 snímků)
Rezervovat: V zimě může být zelená nejen větev borovice, ale každá větev, potřebujeme k tomu teplou místnost a vodu. Udělejme experiment, vezmi si větvičku a ty, Naděždo Sergejevno, připrav vodu. Pokud dáte větvičku do vody, ke Dni matek vám na větvích vykvetou listy (Snímek 31-32)
Pedagog: Milá knížko, nyní provedeme experiment, a abychom mohli sledovat, jak na naší větvi vykvetou poupata, budeme si vést pozorovací deník.
Děti si vyplní pozorovací deník.
Rezervovat: Kluci, odpovězte na mé otázky:
1. Jak vypadá borovice, když je ještě malá?
2. Jak vypadá borovice, když vyroste?
3. Shazuje borovice na podzim listí?
Rezervovat: No a nastal čas se rozloučit, a proto vám chci darovat omalovánky, abyste si lépe zapamatovali, o čem jsme si dnes povídali, a také vás věnuji svým přátelům a dávám vám medaile. Sbohem.
Sečteno a podtrženo.
Prezentace na téma: Stromy a keře
Shrnutí lekce pro starší předškolní děti na téma: Stromy
Stručný popis práce: Tato lekce je určena dětem staršího předškolního věku s mentální retardací.Účel materiálu: poznámky mohou používat logopedi a pedagogové.
Podrobit: Stromy.
Cíl: Rozšiřte znalosti dětí o stromech.
úkoly:
- zavést změny v životě rostlin na podzim;
- pěstovat lásku a úctu k naší přirozené přírodě:
- upevnit znalosti o žluté, zelené, červené barvě v přírodě.
Typ dětské aktivity: poznávání, komunikace.
Plánované výsledky: Děti znají stavbu stromu a rozlišují je podle vnějších znaků.
Práce se slovní zásobou: kmen, větve, kořen, koruna, les, stromy, dub, javor, osika, bříza, smrk, borovice.
Vybavení: obrázky stromů, částí stromu, listů a plodů stromů.
Průběh lekce
Organizační momentHra "Opakujte, neudělejte chybu."
Dub-jeřab-bříza, bříza-smrk-dub, javor-jeřab-smrk, bříza-dub-jeřab, smrk-dub-javor, dub-javor-smrk, smrk-javor-bříza.
Hlavní část.
Konverzace.
Defektolog: Jak jste se jmenoval? (stromy)
Defektolog: Jaké výhody přinášejí stromy? (čistí vzduch)
Nyní se podíváme, jaké stromy rostou v našich lesích.
Defektolog: Řeknu vám hádanku a najdete strom, o kterém se píše:
Jednobarevné v zimě i v létě. (smrk)
Červená bobule je v létě hořká, v zimě sladká. Na jakém stromě roste? (jeřáb)
Nestará se o počasí, chodí v bílých šatech a jednoho z teplých dnů jí May dává náušnice. (bříza)
U kterého stromu všechny děti nosí barety od narození, když spadnou ze stromů, nenajdou své barety. (dub)
Který strom má různé listy, které jsou zelené v létě a na začátku podzimu a žluté a červené na konci podzimu? (javor)
Defektolog dává na tabuli obrázky – hádá.
defektolog: Jak jsou si všechny stromy podobné? (mají kmen, větve, listy, kořeny.)
Hra "Sbírejte strom""
Defektolog dá dětem jednu část stromu (kořen, kmen, větve, listy, plody: žaludy, šišky, náušnice, jeřabiny, semena javoru). Děti skládají strom z obrázků na tabuli.
Tělesná výchova minuta.
Přišlo ráno
Slunce se probudilo
A břízy se natahovaly ke slunci.
(ruce nahoru, postav se na špičky)
Pozdravili se navzájem
Naklánění do stran.
(naklání se do stran)
Pozdravuj sluníčko
Radovat se z nového dne.
(ruce nahoru, mávni jimi).
Hra „Hádej, ze kterého stromu jsou listy a plody“
Na stole jsou obrázky listů s plody stromů, děti si musí vybrat, ke kterému stromu patří;
Sestavení příběhu – popis stromu:
„Toto je bříza, má kořen, kmen, větve, listy břízy jsou na jaře a v létě žluté.
Shrnutí lekce.
Zobecňující otázky k tématu lekce.
Zdroje:
1. Morozova I.A., Pushkareva M.A. Seznámení s okolním světem. Lekce pro práci s dětmi 5-6 let.
Obsah programu:
- Pokračujte v učení dětí, jak správně držet štětec a jak umístit předmět na list s přihlédnutím k jeho proporcím. Naučte děti malovat štětcem různými způsoby (dřímka, špička, máčení).
- Rozvíjet motoriku rukou.
- Pěstujte pečlivý přístup k živé přírodě.
Práce se slovní zásobou: kmen, koruna.
Materiál: Listy A4, štětce, voda, plastelína, barvy.
Metodické techniky:
Pedagog: Kluci, hádejte hádanku
Na jaře je veselo,
V létě je zima,
Vyživuje na podzim
V zimě zahřeje. (Strom.)
Pedagog: - Jak jste uhodli, že je to strom?
Děti: Protože rozveseluje, vyživuje a hřeje.
Pedagog: - Vysvětlete, jak vám strom dělá radost na jaře?
Děti: Objevují se zelené listy.
Pedagog: - Jak se v létě chladí strom?
Děti: Pod stromem v horku je chládek, je tam stín.
Pedagog: - Jak vyživuje strom na podzim?
Děti: Na stromech dozrává ovoce: jablka, hrušky.
Pedagog: - Jak chápete, že se strom v zimě zahřívá?
Děti: kamna jsou vytápěna poleny.
Pedagog: Jste skvělí, vše jste pochopili správně. Kdo může říct, jaké je roční období?
Děti: Jaro.
Pedagog: Správně, což znamená, že se na stromech brzy objeví mladé listy. Podívejme se na obrázek různých stromů a zjistíme, co mají společného a co se liší.
(Při pohledu na obrázky stromů: javor, hruška, smrk.)
Pedagog: Co mají tyto stromy společného?
Děti: Všechny mají tlustý kmen.
Pedagog: Správně. Kam směřují jejich větve?
Děti: U javoru - na stranu, u hrušky - nahoru a u vánočního stromku - dolů.
Pedagog: Výborně! Kde je vrchol stromu?
Děti: Dětská odpověď.
Práce se slovní zásobou: koruna je samotný vrchol stromu.
Pedagog: Dnes nakreslíme strom, jehož kmen a větve znázorníme barvami, ale listy vytvarujeme z plastelíny.
Pedagog: -Kdo ví, kde začneme kreslit strom?
Děti: Z kufru.
(na stojanu učitele je prázdný list alba)
Pedagog: Správně! Nyní vám ukážu, jak to udělat správně.
(Ukázka učitelem s vysvětlením: začínáme kreslit od temene hlavy, špičkou štětce, protože vrchol je tenký; a směrem dolů se kmen zahušťuje, postupně přitlačujeme kartáč a úplně dole přitlačíme kartáč, jak jen to jde.)
Děti: Větve.
Pedagog: -Jsou ty větve všechny stejné?
Děti: Ne, jsou velcí a malí.
Pedagog: Nyní vám ukážu, jak kreslit větve.
(Ukázka učitelem s vysvětlením: Velké větve vyčnívají z kmene, kreslíme, aniž bychom na štětec příliš tlačili, celkem jich nakreslíme 4 nebo 5, všechny vzhlédnou.)
Pedagog: Zbývá udělat jen malé lístky.
(Odtrhněte malý kousek plastelíny, srolujte kouli, pak je třeba ji trochu zploštit a trochu vytáhnout na jedné straně.)
Dětské práce.
Sečteno a podtrženo.
Pedagog: Jakými krásnými stromy se všichni stali! Líbilo se vám kreslit strom a vyřezávat listy?
Děti: Odpovědi dětí.
Přehled vzdělávacích aktivit s dětmi staršího předškolního věku. Téma: „Les. Takové různé stromy."
úkoly:
Vzdělávací: Upřesnění, rozšíření a zobecnění znalostí na téma „Les. Stromy".
Vývojový: Rozvoj souvislé řeči, pozornosti, představivosti, myšlení, paměti, koordinace řeči s pohybem.
Výchovné: Pěstovat pečlivý vztah k živé přírodě, vnímavost a vnímání krás okolního světa.
Materiál a výbava: magnetická tabule, předmětové obrázky (smrk, borovice, cedr, modřín, bříza, jeřáb, javor, dub; obrázky - listy a plody těchto stromů; dva koše; magnetofon, míč, lesní hračka.
Přípravné práce : Čtení příběhů O. Dmitrieva „Co je to les“; G. Ladonshchikov „Co jsme viděli v lese“, básně o přírodě, rozhovor o výhodách lesa; hádání hádanek; učení přísloví a rčení; prohlížení obrázků a ilustrací o stromech; pozorování stromů v přírodě; Dělali/hry: „One-many“; „Poznat strom podle listu“; "Z kterého stromu je list?"; P/hra: "Raz, dva, tři - utíkej k pojmenovanému stromu." Prohlédněte si prezentaci "Stromy kolem nás."
Pohyb GCD:
Organizační moment: Děti stojí v kruhu.
Řeknu vám hádanku a vy hádejte, čemu bude naše lekce věnována:
„Jakmile bude horko, přetáhne si kožich přes ramena,
a přijde zlá zima a sundá ti kožich z ramen?" (les)
Pojďme se projít do lesa. Ale ne na houby nebo lesní plody, ale na zázraky! A jaké zázraky se mohou stát v lese? (odpovědi dětí)
Když jdete po lesní cestě,
V davu vás přepadnou otázky.
Jedno "proč?" spěchá mezi stromy,
Létání na patách neznámého ptáka.
Další - včela vylezla do květiny,
A třetí - skoč jako žába do potoka.
Ale jak se dostaneme do lesa, jak se do něj dostaneme?
(Děti vyjadřují možnosti, jak se dostat do lesa. Nakonec s pomocí učitele usoudí, že je snazší proměnit se v někoho nebo v něco.)
Proměníme se v mraky
Spěcháme do blízkého lesa.
Vidět shora
Stromy, tráva a keře.
Cesta do lesa. (Hudba zní tiše - zvuky lesa)
Jdeme na návštěvu k lesníkovi. Prozradí nám spoustu zajímavostí.
Lesem prochází malý lesní chlapec,
Je zvyklý mlčet v lese.
Cítí se tu jako doma,
Všechno je už dávno známé.
Nejprve si ale musíme zopakovat pravidla chování v lese.
Nedělejte hluk v lese.
Nelámejte větve stromů a keřů.
Neničte ptačí hnízda.
Neberte si domů mláďata zvířat.
Neničte mraveniště.
Nesbírejte květiny v lese nebo na louce.
Neznečišťujte přírodu, vezměte si odpadky s sebou.
Nerozdělávejte ohně pod stromy
Hra "Přidat slovo".
Stál jako zeď do nebe
Před námi je zázrak...(les)
vychovatel: co je to les?
Děti: Les je celý svět! Je domovem mnoha rostlin a živočichů. Žijí v něm zvířata, ptáci, hmyz.
vychovatel: Co si myslíte, že by se stalo, kdyby stromy náhle zmizely?
Děti: Lidé a všechno živé nebude mít co dýchat, zvířata nebudou mít kde bydlet, co jíst, kde se schovat, slunce spálí zemi a všechno živé zemře.
Vychovatel : Je to tak, stromy hrají velmi důležitou roli pro život a vývoj všeho živého. (Děti se posadily ke stolům)
Vychovatel : - Nyní uhodněte hádanku:
Tento strom není vánoční.
Jsou tam alespoň šišky a jehličí.
Každý kmen je jako sloup,
Je nahoře koruna jako stan? (Borovice.)
Borovice nemají listy, ale nejdelší jehličí. Tyto jehlice na podzim nežloutnou. Borovice má měděně žlutý kmen a hnědé, husté šišky na větvích. Borovice ukryla semena do chlopní šišek. Šiška je kulatá s prodlouženým nosem, hnědá, pokroucená.
vychovatel: Jak se jmenuje místo, kde rostou borovice? (Borový les.)
Proč je užitečné chodit v borovém lese? (odpovědi dětí)
Je to tak, má čistý vzduch a je světlý a prostorný.
Dítě se ptá na hádanku:
Zima a léto stejné barvy? (Smrk.)
Vychovatel : Smrkové jehličí je krátké, ploché a také na podzim nežloutne. Kmen smrku má tmavě šedou barvu a šišky jsou oválné, hnědé s jemnými šupinami. A smrk ukrývá semena i v šiškách.
Jak se jmenuje les, kde rostou pouze smrky? (Elnik.)
Proč je ve smrkovém lese tak vlhko a tma? (odpovědi dětí)
Vychovatel : Přesně tak, větve jedlí sahají až k zemi a nepropouštějí světlo. V takovém lese je vždy tma a vlhko. V horkém letním dni se můžete schovat před horkem ve smrkovém lese.
Smrk i borovice jsou jehličnaté, stálezelené stromy.
(Doporučuji, abyste si hráli – dejte šišky do košíků.)
Tajemství:
Příbuzný má vánoční stromek s nepichlavým jehličím,
Ale na rozdíl od vánočního stromku všechno jehličí opadá. (Modřín.)
Jaký je rozdíl mezi vánočním stromkem a modřínem? (odpovědi dětí)
Vychovatel : Přesně tak, jehličí vánočního stromku je po celý rok, ale jehličí modřínu žloutne a koncem podzimu opadává.
Tajemství:
Moje jehličí je měkké - delší než u vánočního stromku. (Cedr.)
- Les, ve kterém rostou pouze cedry, se nazývá cedr. Cedr je světlomilný strom, dosahuje ke slunci a je proto velmi vysoký.
Jaký je rozdíl mezi cedrovou borovicí a běžnou borovicí? (Šišky se dají jíst.)
Vychovatel : Les, ve kterém rostou smrky, borovice, cedr a modřín, se nazývá jehličnatý les. Z jehličí těchto stromůVyrábí tablety a tinktury z modřínových jehlic; mladé výhonky modřínových jehlic obsahují velké množství vitamínu C.
Lekce tělesné výchovy: "Stromy."
Na poli vyrostly stromy.
Je dobré růst ve svobodě! (protažení – paže do stran)
Každý se snaží
Směřování k nebi, ke slunci. (Protahování - ruce nahoru)
Foukal veselý vítr
Větve se okamžitě začaly houpat. (Děti mávají rukama)
Dokonce i tlusté kmeny
Sklonili se k zemi. (Nakloní se dopředu)
Zprava-doleva, dozadu-dopředu-
Takhle vítr ohýbá stromy. (Naklánění doleva a doprava, dopředu a dozadu)
Obrací je, obrací je.
Kdy bude odpočinek? (rotace trupu)
Vítr utichl. Měsíc vyšel
Bylo ticho. (Děti sedí u stolů)
Tajemství:
Ruská kráska stojí na mýtině,
V zeleném šátku, v bílých šatech. (Bříza.)
vychovatel: Bříza má ve skutečnosti bílý kmen jako letní šaty a tvar koruny je podobný šátku. Je to proto, že větve břízy jsou tenké a visí dolů. Listy břízy vypadají jako malé trojúhelníky a na podzim žloutnou. Plody jehnědy březové. Bříza je jedním z nejkrásnějších stromů. Za starých časů na Rusi uctívali břízu jako živého tvora, tančili kolem ní, zpívali písně a psali básně.
Jak se jmenuje les, ve kterém rostou pouze břízy? (Březový háj, březový les.)
Co se sbírá z bříz na jaře? (Březová míza.)
Vychovatel : Tento jev se nazývá „tok mízy“. Březová míza je velmi zdravá, obsahuje spoustu vitamínů, v horku zažene žízeň. Míza se sbírá pouze ze starých bříz, vysokých a vzrostlých.
Co myslíte, co je po sběru mízy potřeba udělat s ranou na kmeni břízy? (Zakryjte pryskyřicí nebo plastelínou.)
Tajemství:
Zelená na jaře, opalovaná v létě,
Nosit na podzim červené korály? (Jeřáb.)
Pedagog: Tento strom je na jaře zelený a na podzim jsou jeho listy jasně červené. Několik podlouhlých listů je umístěno podél dlouhé stopky.
Jeřabina má jasně červené bobule a uvnitř se skrývá i semínko.
Tajemství:
Rohaté větve, okřídlené plody,
A list má tvar dlaně, s dlouhou stopkou. (Javor.)
Vychovatel : List skutečně vypadá jako dětská ručička s ostrými hranami, které se na podzim zbarvují do žlutočervena, oranžova a semena javoru se nazývají perutýn.
Tajemství:
Nad strmým svahem stojí mocný hrdina:
Roztáhl ramena a rozpřáhl ruce. (Dub.)
vychovatel: Dub je skutečně největší a nejmohutnější strom a své větve roztahuje do stran jako paže. Dubové listy vypadají jako jazyk. Dub zůstává zelený až do pozdního podzimu a na podzim se jeho listy zbarvují do žlutočervena. Plodem dubu jsou žaludy, uvnitř žaludu je semeno.
Jak se jmenuje les, ve kterém rostou břízy, jeřáby, javory a duby? (listnatý les.)
Jak se jmenuje les, ve kterém rostou smrky, borovice, břízy, javory a jeřáby? (Smíšený les.)
vychovatel: Chlapi, proč si myslíte, že stromy skrývají svá semena?
Děti: Stromy se rozmnožují pomocí semen, a pokud nejsou skrytá, mohou je sežrat ptáci.
Hra: "Z které větve je to dítě?"
(Vyzývám děti, aby našly plody každého stromu a umístily je k požadovanému stromu pomocí obrázků.)
Vychovatel : V jakém ročním období tedy listy na stromech mění barvu?
Děti: Na podzim.
vychovatel: Proč si myslíte, že se to děje? (odpovědi dětí)
Na podzim slunce hřeje každým dnem méně a méně, dny se zkracují a noci jsou delší a chladnější, listy mrznou a mění barvu. Jakou mají barvu?
Děti: Žlutá, oranžová, červená, hnědá.
Vychovatel : Jak se nazývá přírodní úkaz na podzim, když padá listí? (Pád listů.)
Jaké listy tam byly v létě?
Co s nimi bude, až přijde zima?
Tady je pro vás zázrak: listy se změní ze zelené na žlutou a pak karmínovou.
Hra: "Čí je to list?" (s míčem)
(Toto je javorový list, je to javor. Toto je dubový list, je to dub. Atd.)
Vychovatel : Je čas vrátit se do skupiny
Hustý les, sbohem!
Jsme rádi, že jsme s vámi přáteli,
Dobrý les,
Mohutný les
Plno pohádek a zázraků!
Proměníme se v mraky
Rychle spěcháme do školky.
(Krouhli, kroužili a proměnili se v mraky.)
Shrnutí lekce: Kluci, kde jsme dnes byli? (v lese)
O jakých stromech jsme mluvili? (jehličnatý, listnatý)
Jak se tyto stromy od sebe liší? (tvar listu, větve, velikost, barva kůry, plody)
Které stromy mají jehličí, které nežloutne?
Jak se nazývají plody těchto stromů?
Výhonky kterého listnatého stromu obsahují vitamín C?
Léčím děti vitamíny.