Čtvrté patro korun stromů. Smíšený les
Busygina Irina Valerievna
Místo výkonu práce, pozice:
GOU RME "Semjonovskaja speciální (nápravná) všeobecně vzdělávací škola - internátní škola pro studenty a žáky se zdravotním postižením typu I a II
Republika Mari El
Charakteristika lekce (lekce)
Úroveň vzdělání:
Speciální (nápravná) výchova
Cílové publikum:
učitel (učitel)
Třída(y):
Položky:
Literární čtení
Položky:
Přírodopis
Cíl lekce:
Rozvinout dovednost smysluplného čtení díla s využitím znalostí získaných v hodinách čtení, přírodopisu a oborové praktické výuky.
Typ lekce:
Lekce o komplexní aplikaci znalostí studentů z učení
Studenti ve třídě (hlediště):
Použité učebnice a učební pomůcky:
Učebnice jsou určeny pro školy II. typu
Rozvoj čtení a řeči- L.M. Býková, M.I. Nikitina, Kniha ke čtení, 1993.
Přírodopis-PRO. Klepinina, M.F. Titova, Přírodopis, 1995.
Použité vybavení:
Prezentace na lekci, interaktivní dokument. Zvukový záznam hudby pro dynamickou pauzu „Sounds of the Forest“, nápisy „budeme číst expresivně podle rolí, složíme sestřih starého lesa,
poslouchat zvuky ptáků a zvířat,“ masky zvířat, plátno, dětské kresby s obrázky stromů, kresby: pětipatrový dům, okraj lesa.
Stručný popis:
Během integrované vyučovací hodiny (čtení a rozvoj řeči, přírodopis, oborová praktická příprava) se řeší tyto úkoly: Vzdělávací: Naučte se analyzovat obsah textu pomocí otázek, pomocí čtení na základě rolí a pomocí hromadné aplikace “ Podlahy lesa“.
Naučit intonačně-expresivní čtení dialogů. Vzdělávací: Pěstovat kognitivní zájem studentů o přirozené společenství „les“. Korekční - vývojová: Rozvíjet vizuálně-figurativní myšlení a paměť žáků.
1. Rozvíjejte kreativní představivost během dynamické pauzy.
Doplnit slovní zásobu žáků, zintenzivnit komunikativní řečovou aktivitu.
3.Fonetická cvičení, zadání problému.
4.Čtení první části příběhu. Expresivní čtení dialogu podle rolí.
5.Dynamická pauza.
8.Domácí úkol.
9. Shrnutí lekce. Odraz.
Průběh lekce:
1. Organizační moment:
Zdravím přítomné.
Což je nyní poučení. Jaké je teď ponaučení?
jaký byl tvůj domácí úkol?
Zeptejte se jeden druhého na otázky o dílu.
(Jaký je žánr díla? Kdo je autorem příběhu? Kdo jsou hlavní postavy příběhu? O čem příběh je? Líbil se vám příběh?)
2. Zpráva o tématu lekce a nadcházejících akcích.
Téma lekce: příběh „Kdo žije na stromě, kdo žije pod stromem?
Dnes ve třídě budeme expresivně číst podle rolí první část příběhu.
Nakreslete zvířata.
Poslouchejte zvuky ptáků a zvířat.
3. Fonetické cvičení:
E....Sh...F...
PodlahaPodlaha
První patroV prvním patře
Dům má podlahy a les má také podlahy.
4. Čtení první části příběhu. Expresivní čtení dialogu podle rolí.
Posaďte se na židle a pozorně si přečtěte první část příběhu.
Jednou na kraji lesa jsem potkal dívku Marinu.
co tady děláš?
Poslouchám ptáka. nevím, jak se jmenuje.
jaká je?
Tak šedý a malý...
No, takhle to definovat nelze. A teď, kdybyste to mohl popsat přesněji, nebo alespoň říct, v jakém patře ten pták žije, pak...
Jsou v lese podlahy? Tohle není dům!
Ano, les má patra. Na jejich podlaze se usazují ptáci a zvířata.
Kolik pater je v lese?
Ve vysokém starém lese je pět pater.
5.Dynamická pauza.
Studenti si vyberou masky zvířat a ptáků a ztvárňují je podle hudby. Pak vám řeknou, ve kterém patře toto zvíře nebo pták žije.
6. Četba druhé části příběhu. Montáž podlah starého lesa.
V pátém patře jsou vrcholky nejvyšších stromů: borovice, smrky, duby. Čtvrtý - koruny nižších stromů: javor, bříza, osika, jeřáb. Třetí jsou keře a velmi mladé stromy. Toto patro se nazývá podsklepení. A dvě spodní patra – druhé a první – jsou bylinky a květiny. V lesním „domě“ je také „suterén“. Zde se skrývají kořeny rostlin.
Při sestavování montáže se části rostlin opakují.
7. Poslouchání zvuků zvířat a ptáků.
Kluci, hrdinka příběhu, dívka Marina, poslouchala zpěv malého šedého ptáčka. Nyní se také zaposloucháme do zvuků zvířat a ptáků.
8.Domácí úkol.
9.Shrnutí lekce(Co nového jste se v lekci naučili?)
Odraz(Jaká byla vaše nálada ve třídě?)
Vysvětlivka
Proces seznamování žáků s environmentální kulturou probíhá již od raného dětství. Zásadní roli v environmentální výchově hrají všechny oblasti předškolního dětství: rodina, vrstevníci, různé typy předškolních vzdělávacích institucí. V procesu environmentálního vzdělávání a výchovy žáků je nutné utvářet si v jejich mysli představu o světě jako o nedílné jednotě země, vzduchu, flóry a fauny, o vztahu a vzájemné provázanosti člověka s tímto světem. Tento vývoj jasně prezentuje myšlenky rozmanitosti přírody, jednoty živých a neživých věcí, vztahu organismu a prostředí. Při studiu tohoto tématu se studenti dozví, že les, stejně jako domy, má patra, že každé patro má své obyvatele a jak jsou navzájem propojeni.
Obsah programu:
1) rozšíření a objasnění představ studentů o stromech, keřích a bylinkách; pokračující seznamování s divokými zvířaty, rozšiřování představ o zvláštnostech adaptace zvířat a vztahu rostlin a zvířat v lese;
2) rozvoj všech složek ústní řeči žáků v různých formách a typech dětských činností;
3) rozvoj samostatnosti při organizování všech typů her, dodržování pravidel a norem chování;
4) úvod do slovesného umění, rozvoj uměleckého vnímání a estetického vkusu.
Integrace vzdělávacích oblastí: poznávání, komunikace, socializace, četba beletrie, hudba.
Zařízení: obrázky lesa v různých ročních obdobích, obrázky stromů (borovice, lípa, lípa, javor, šípek, maliník) a zvířat (los, krtek, myš, vosa, výr, motýl, kuna), TSO (pták hlasy).
Přípravné práce:čtení pohádky o zajíci - dlouhé uši, šikmé oči, krátký ocas Mamin - Sibiř
Práce se slovní zásobou: koruna, podrost
PRŮBĚH TŘÍDY
Moment překvapení.
- Ahoj, lidi! Dnes vás zvu na neobvyklou cestu. Zavři všechny oči a představ si, že ty a já se ocitneme v lese.
Otevřete oči. Podívej, jsme v lese! Ptáci zpívají, stromy šustí listím.
- Ahoj lese, hustý les.
Plná pohádek a zázraků.
Co děláš hluk s listy?
V temné, bouřlivé noci?
Za úsvitu nám šeptáš
Vše pokryto rosou, jako stříbro.
Kdo se skrývá ve tvé duši?
Jaké zvíře?
Jaký pták?
Vše otevřete, neschovávejte
Vidíte – jsme svoji!
Náš les je dobrý v létě i v zimě, na jaře i na podzim! U osiky bříza, u smrku osika. V našich lesích rostou lípy, duby a javory. V našem lese je mnoho různých keřů, bylin a květin.
Rozhovor o stromech a keřích.
Chlapi, podívejte se, jak je ten strom vysoký. Poznal jsi ho?
Přesně tak, povedené, je to borovice. Borovice rostou vysoké a štíhlé.
Jaké další vysoké stromy jsou v lese?
Výborně, snědli to. V lese je mnoho stromů. V lese rostou i malé stromy, jako je lípa a javor.
Chlapi, jaké další krátké stromy rostou v lese?
- Výborně, správně, je to jeřáb, třešeň, osika, olše. Mezi stromy rostou keře. Jak se, chlapi, liší keř od stromu?
Výborně, keř bývá nižší než strom, nemá kmen, větve rostou od kořene.
— Chlapi, jaké lesní keře znáte?
Bravo, tohle jsou jalovec, šípky, maliny.
Chlapi, co roste pod keři? Přesně tak, je to tráva, květiny, mech.
Práce s obrázkem „Multipatrový dům“.
Tolik lesních rostlin jsme pojmenovali. Všechny rostliny tvoří patra lesa. Podívejte se na obrázek - vlevo je patrová budova a vpravo les, také rozdělený na patra. Spočítejme, kolik pater je v lese.
Nejvyšší patro - páté - ve starém lese jsou vrcholky borovic, smrků a mohutných dubů. Čtvrté patro má nižší koruny stromů: javory, břízy, osiky, jeřáby.
Kluci, co je to koruna stromu? Výborně, toto je horní listová část stromu.
Třetí patro je plné keřů a mladých stromků. Toto patro má zvláštní název: podrost. Takže, co je podrost? Výborně, podrost je skupina rostlin v lese rostoucí ve stínu stromů. Zopakujme si to všechno společně: podrost. A dvě spodní patra – druhé a první – tvoří bylinky, mechy a květiny. Každý lesní dům má něco jako suterén, kde se skrývají kořeny zelených obyvatel lesa. Stejně jako ve skutečném domě má i lesní dům byty a každý byt má své obyvatele. Pojďme osídlit náš lesní dům.
Rozhovor o obyvatelích lesa.
- Kluci, které zvíře dáme do sklepa? Kdo žije pod zemí? (krtek, myš)
- Víte, které lesní zvíře je největší? Hádejte o něm hádanku:
Hrbatý, větvově rohatý
Požírá trávu a výhonky keřů
V běhu se mu těžko konkuruje
Pokud vás náhodou něco takového potká
Vězte to...... (los)
Kluci, jak jste na to přišli?
Jaké zvíře je v našich lesích nejdravější? (vlk)
-Který je nejchytřejší? (liška)
-Kdo je nejrychlejší? (zajíc)
A teď vám, hoši, přečtu úryvek z jedné pohádky a vy mě pozorně poslouchejte a zkuste uhodnout, jak se tato pohádka jmenuje a kdo ji napsal?
Čtení pohádky o zajíci - dlouhé uši, šikmé oči, krátký ocas Autor: Mamin Sibiryak.
- O kom můžeme říci, že je vtipný, hloupý, nešťastný, nebojácný, statečný? (statečný zajíc)
-Kdo byl pro zajíce nejdůležitějším nepřítelem? (vlk)
Proč to bylo pro všechny shromážděné zajíce tak zábavné? (protože statečný zajíc řekl, že se nikoho nebojí, ani vlka)
- Co si myslel vlk, když běžel úplně jiným směrem než zajíc? (vlk si myslel, že na něj někdo střílel)
Proč zajíci chválili svého bratra? (za vystrašení vlka)
Dynamická pauza.
A teď, kluci, všichni stáli v kruhu:
Zajíc v lese na kolaudaci
Zve vás k zábavě
Pojďme se na něj teď podívat do lesa
Dnes čekáme návštěvu
Nohy dupat, dupat, jedeme zatáčku
Ruce tlesk-tlesk - jsme veselí lidé
Přes závěje zvedáme nohy výš, jdeme
Usmívejte se na slunce na obloze a klaňte se stromům
Přeskočíme příkop, jdeme k zajíci do Dubravy.
Nyní si poslechněte následující hádanku:
Blízko dubu, s ostrým čenichem
Pilně kopal půdu
Zřejmě hledal žaludy
Nevystrašil jsem ho
Byl velmi impozantní....(kanec)
Proč jste se tak rozhodli?
Vlk, liška, zajíc, divočák a los žijí ve spodním patře lesa. proč myslíš? (neumí lézt na stromy, najdou potravu na zemi a vytvoří si domov)
Chlapi, které lesní zvíře zabírá prostřední patro? (kuny, sovy, výry). Tato zvířata se usazují v dutinách starých stromů, na svou kořist hledí shora. V našich lesích žijí i veverky.
- Kluci, kdo bydlí v horních patrech? Správně, jsou to motýli, brouci, vosy, včely, komáři. V lese je mnoho různých druhů hmyzu.
Moment překvapení "The Story of Dunno".
Ale to je příběh, o kterém nám Dunno vypráví. Poslouchejte pozorně.
- Ahoj, lidi! Stala se mi neobvyklá historka. Strašně ráda chodím do lesa. Ale tady je problém: v lese je tolik různých brouků, komárů a mravenců. A létají, plazí se a bzučí vám v uchu. Není z nich žádný užitek – pouze škoda. Jdete po cestě a tam sedí žába nebo ještě hůř ropucha. Jak nechutné! Proč jsou v lese? A co motýli? Létají celý den! K čemu jsou? A co mravenci? Prostě koušou! A co červi? Nebudete chápat, kde je jejich ocas a kde je jejich hlava. A vůbec, co dělají v podzemí? Pravděpodobně jsou vyžírané kořeny stromů. Unavený ze všech. Jednoho dne jsem přišel do lesa a křičel. Vypadněte všichni z lesa, nechci vás vidět! Odešli. V lese bylo dobře, nikdo nelítal, neskákal, nehučel. Teprve teď listí na stromech zežloutlo, květiny přestaly kvést, ptáčci odletěli, zvířata utekla. nechápu proč. Možná mi pomůžete přijít na to?
Chlapi, proč došlo k potížím v lese Dunno? To je pravda, všechno v lese je propojené: brouci jsou pryč, komáři jsou pryč, ptáci odletěli a ptáci jsou pryč - housenky se přemnožily, listí a tráva byly rozžvýkané, les uschnul .
Les je bohatství naší vlasti a my ho musíme chránit a chránit.
Shrnutí.
Takže lidi, co jsme dnes dělali?
— Co nového jste se naučili?
Tímto naše lekce končí, děkujeme všem. Sbohem!
Yanaul, Republika Bashkortostan
Sufiyarová Angela Viktorovna.
V internetové lekci se vydáme na expedici za poznáním nové přírodní oblasti - smíšeného lesa...
Smíšený les je les, kde rostou jehličnaté i listnaté stromy. Na mapě jsou smíšené lesy vyznačeny zeleně...
Flóra a fauna ve smíšených lesích je bohatší a rozmanitější než v tajze. Je zde mnoho křovin a jsou zde běžné paseky. Ve smíšeném lese se můžeme setkat s mnoha zvířaty tajgy: zajíc bílý, los, veverka, veverka, tetřev. Veverky v těchto lesích se neživí semeny jehličnatých stromů, ale lískovými oříšky, semeny lip, javorů a jiných listnáčů a žaludy. Medvědi a další zvířata a ptáci jedí žaludy. Žijí zde i zvířata typická pro smíšené lesy: jelen lesní, divočák, srnčí zvěř. Převládají zde hmyzožravci a žravci.Víte, že les je vícepatrová budova? Žádný? Pojďme se podívat na tento dům:
V lese můžete najít vysoké stromy bříza, smrk. V lese rostou malé stromy. Například, lípa,jeřáb, třešeň ptačí, osika, olše.
Mezi stromy rostou keře. Například, jalovec, šípek, malina.
Jak se liší keř od stromu? (keř bývá nižší než strom, nemá kmen, větve vyrůstají z kořene)
Co roste pod keři? Přesně tak, tráva, květiny, mech.
Všechny rostliny tvoří patra lesa.
Les může být vysoký pět, šest nebo dokonce sedm pater. Nejvyšší patro - páté - je ve starém lese: jsou to vrcholky borovic, smrků a mohutných dubů.
Čtvrté patro obsahuje koruny nižších stromů: javory, břízy, osiky, jeřáby. Třetí jsou keře a mladé stromky. Volají mu podrost .
A dvě spodní patra – druhé a první – tvoří byliny, květiny a mechy.
Každý lesní dům má něco jako sklep. Skrývají se zde kořeny zelených obyvatel lesa.
Stejně jako ve skutečném domě má i lesní dům byty a každý byt má své obyvatele. Pojďme osídlit náš lesní dům.
Které zvíře dáme do sklepa? Kdo žije pod zemí?
Ve spodních patrech... Přesně tak, zajíci, lišky, vlci, jeleni.
Proč myslíš, že bydlí v přízemí? ... (neumí lézt na stromy, najdou potravu na zemi a vytvoří si domov.)
Mimochodem, většina lesních pěvců žije také v 1. patře. Hnízdí si na větvích keřů a nízkých stromů.
Které lesní zvíře zabírá prostřední patro?… Kuny, veverky. Tato zvířata žijí v dutinách starých stromů. Svou kořist hledají shora.
A ve vyšších patrech jsou ptáci... Kdo další bydlí ve vyšších patrech? (Jsou to motýli, brouci, lesní vosy a včely, komáři.)
Takže,…. Mezi divokými zvířaty v lesích žijí zajíci, veverky a krtci. Dravci jsou vlci a lišky. Žijí samostatně nebo v hejnech. V houštinách najdete jezevce, kuny a fretky lovící drobné hlodavce a hmyz, ale v jejich jídelníčku nechybí ani rostliny. Všežravým obyvatelem smíšeného lesa je medvěd.
Jezevec loví v noci. Jeho strava zahrnuje červy, různý hmyz, žáby, kořeny a bylinné rostliny. Stejně jako ježek žije toto zvíře v norcích. V zimě se jezevci ukládají k zimnímu spánku.
Ježek
Ježci jedí různé rostliny a různé druhy hmyzu. Když ježek zpozoruje nebezpečí, stočí se do klubíčka a brání se jehlicemi. Ježci přezimují v norách, kde odchovávají své potomky.
Kanec
V některých lesích jsou divočáci. Jsou to předkové prasete domácího. Mají silné tělo a krátké nohy. Tato zvířata jsou považována za všežravce, rychle se pohybují, ale špatně vidí a žijí ve stádech.
Jelen V lese žije několik druhů jelenů... V tajze Altajského území například žije jelen. Vyznačuje se 120centimetrovými rohy o hmotnosti 12 kilogramů. Snáze zraní protivníka v boji o samičku.
Území Primorsky a Chabarovsk obývají wapiti. To je také poddruh jelena. Jeho rohy, stejně jako jelení, obsahují léčivé složky. Při honbě za nimi byla populace jelenů téměř vyhubena.
Nejběžnější jelen sibiřský...
A kropenatý jelen
…
Mývalový pes Uvedeno v červené knize. Barvou tlamy a svým tvarem připomíná mývala. Ale na ocasu nejsou žádné příčné pruhy jako pata. Jako pes mývalovitý je jediným z nich, který upadá do zimního spánku a usazuje se v opuštěných nebo znovuzískaných norách lišek a jezevců.
Koruny stromů smíšených lesů obývají ptáci:
Datel
Vrána
V jehličnatých-listnatých lesích žijí ještěrky zelené a zmije, sasanky a žáby. Mravenci mají velký význam v lesích, vyskytují se komáři, mouchy, včely, motýli, kobylky a další hmyz. V nádržích žije mnoho druhů ryb.
Pojďme se podívat na videonávod...
Podívejte se na další video lekce o školních osnovách na InternetUrok.ru
Pomozte mi vyřešit logický problém, který mi poslal Petya Sidorov:
„Ahoj, chlapi! Stala se mi neobvyklá historka. Opravdu miluji procházky v lese. Ale tady je problém: v lese je tolik různých brouků, komárů a mravenců. A létají, plazí se a bzučí vám v uchu. Není z nich žádný užitek - pouze škoda! Jdete po cestě a sedí tam žába, nebo ještě hůř ropucha. Jak nechutné! Proč jsou v lese? A co motýli? Létají celý den! K čemu jsou? A co mravenci? Prostě koušou? A co červi? Nebudete chápat, kde je jejich ocas a kde je jejich hlava. A obecně, co dělají v podzemí? Pravděpodobně jsou vyžírané kořeny stromů. Unavený ze všech. Jednou jsem přišel do lesa a křičel jsem: „Všichni, vypadněte z lesa. Nechci tě vidět!" Odešli. V lese bylo dobře: nikdo nelétal, nikdo neskákal, nikdo nebzučel. Teprve teď listí na stromech zežloutlo, květiny přestaly kvést, ptáčci odletěli, zvířata utekla. nechápu proč. Možná mi pomůžeš přijít na to?"
- Proč se ty potíže staly v lese? ...
Je pravda, že vše v lese je propojeno: není tam žádný hmyz - ptáci odletěli a nejsou žádní ptáci - housenky se zjevně a neviditelně přemnožily, sežraly listí a trávu, les uschl.
Les – bohatství naší vlasti je třeba zachovat a chránit. Co dává les lidem? ...
Les poskytuje čerstvý vzduch, chrání pole a louky před suchými větry, poskytuje dřevo, palivové dříví, lahodné lesní plody, houby, ořechy a v lese roste mnoho léčivých bylin. Proto je třeba les chránit.
Pojďme se toulat lesem a poslouchat zpěv ptáků...