Nášivka na téma lesa je určitě malovaná věž. Přípravná skupina „Les jako malovaná věž“
Olga Alekseeva
Podzim je mimořádné roční období! Podzim je pro mě obdobím, kdy chcete tvořit, sdílet své dojmy a emoce s ostatními! Na podzim se s kluky hodně věnujeme kreativitě. Dnes vás chci upozornit na kolektivní dílo
"Les, jako malovaná věž!".
Tato práce byla provedena v několika etapách. Nejprve jsme stromkům připravili korunu – kresba na mokrý papír.
Po zaschnutí bylo nutné vykrajovat kolečka a oválky. Pro kmeny stromů jsme zvolili metodu řezání. Poté začali tvořit krajinu a lepit připravené díly.
Konečně je podzimní les připraven! Skončili jsme se třemi zaměstnáními, protože děti nemohly přestat!
Práce je jednoduchá, ale jasná a efektivní!
Děkuji za pozornost, uvidíme se znovu! =)
Publikace k tématu:
Cíl: 1. Obohatit představy dětí o přírodě. Rozvíjet specifické znalosti o sezónních jevech (chladné teploty, změny barvy listů,...
V naší školce, stejně jako v mnoha školkách, se konají podzimní výstavy prací dětí a rodičů. Jsme s našimi kluky.
Shrnutí lekce na papírové aplikaci „Les, jako malovaná věž...“ Cíle 1. Rozvinout u dětí schopnost vytvářet obrazy různých stromů, keřů a sestavit z nich společnou kompozici „Podzimní les“.
Mistrovská třída „Les jako malovaná věž...“ Chci vám ukázat a říct, jak jsme s dětmi malovali podzimní les. Šli jsme předem.
Ve svém předchozím příspěvku jsem popsal mistrovskou třídu výroby korálků malovaných Gorodetovou malbou. Děkuji všem kolegům za milá slova.
Předkládám vaší pozornosti vizitku naší skupiny. Toto je naše „jabloň“, která je vystřižena ze samolepícího papíru. Uprostřed každého jablka.
NOD "Květy pampelišek jsou žluté jako slunce" Abstrakt GCD ve druhé juniorské skupině „Květy pampelišek jsou žluté jako slunce“. Cíle programu: Vzdělávací cíle: - naučit zvýrazňovat.
Městský předškolní vzdělávací ústav
kombinovaná mateřská škola č. 50 „Ogonyok“.
141860 MO, okres Dmitrovsky, vesnice Iksha, st. Komsomolská, 15
Shrnutí otevřené lekce: "Les je jako malovaná věž!"
Sestavil učitel: Timoshina Daria Borisovna
Akademický rok 2016-2017
Cíl: Shrnout a systematizovat znalosti dětí o podzimních jevech v přírodě úkoly:
Upevnit znalosti dětí o znameních podzimní přírody, věnovat pozornost kráse tohoto ročního období.
Rozvíjejte pozorování a kreativní představivost.
Rozšiřte u dětí chápání přírodních objektů a jevů.
Posílit schopnost řezat, opatrně používat lepidlo, ubrousek
Rozvíjejte kreativitu, představivost a schopnost vytvořit zápletku.
Pěstujte lásku k přírodě, touhu o ni pečovat a chránit ji.
Přípravné práce:
Rozhovory o podzimu. Pozorování proměn a podzimních jevů v přírodě. Při pohledu na ilustrace a malby podzimní přírody. Kolekce podzimního listí.
Zařízení:
Ilustrace na téma (podzimní les), lepidlo, štětec, ubrousek, nůžky, stojánky na štětce, 2 hnědé obdélníky, 1 bílý obdélník, 2 červené obdélníky, 2 žluté obdélníky, 2 oranžové obdélníky, předem připravený list A4 ( pozadí)
M Metody a techniky:
Herní moment, rozhovor, otázky pro děti.
Průběh lekce
(Hudba nebo nahrávka zvuků ptačího zpěvu) - děti vstupují do skupiny při poslechu hudby.
vychovatel:- Kluci, vím, že se rádi procházíte lesem, ale chcete jít do pohádkového podzimního lesa?
Po magické cestě
Můžeme vstoupit do pohádky.
Podzimní les nás vítá,
Jeho krása nás překvapuje.
Ahoj leso,
hustý les,
Plná pohádek a zázraků.
Co děláš hluk v listí?
V temné, bouřlivé noci?
Co nám šeptáš za úsvitu,
Vše v rose, jako ve stříbře?
Kdo se skrývá ve vaší divočině?
Jaké zvíře, jaký pták?
Otevři vše, neschovávej to,
Vidíte, jsme svoji.
vychovatel:- Tady jsme na mýtině, obklopeni stromy. Všimněte si jejich krásy. Všechny stromy se již oblékly do podzimního šatu. Podívejte se, kolik je listů. co jsou zač? jakou mají barvu?
Děti: Jsou žluté, vínové, světle hnědé, suché atd.
vychovatel: Proč jsou takoví?
Děti: Protože přišel podzim.
vychovatel: Podle jakých znamení jsi poznal, že je podzim?
Děti: Protože se ochladilo, dny se zkrátily, listy na stromech začínají žloutnout atd.
vychovatel: Výborně kluci! Brzy skončí podzim a přijde zima a podzimní pohádka ustoupí té zimní. Nechme krásu podzimního lesa v naší skupině. Navrhuji, abyste si sami vytvořili podzimní les. Než se ale pustíme do práce, protáhneme si prsty.
"Podzim"
Vítr letěl lesem,
Vítr počítal listy:
(hladké vlnové pohyby dlaněmi)
Tady je jeden dubový,
Tady je javorový
Tady je vyřezávaný jeřáb,
Tady z břízy - zlaté,
(ohnout jeden prst na obou rukou)
Tady je poslední list z osiky
Vítr to odvál na cestu.
(klidně položte dlaně na stůl)
vychovatel: Kluci, na vašich stolech jsou nůžky, lepidlo, štětce, obdélníky, skořice, bílá, červená, žlutá a zelená. Z toho uděláme náš les. Vezměte hnědý obdélník a seřízněte ho tak, aby vám vznikly dva trojúhelníky, ze dvou hnědých obdélníků získáte 4 trojúhelníky. Z jednoho bílého obdélníku získáte 2 trojúhelníky. To jsou kmeny našich stromů. Dále vezmeme žluté, červené a oranžové obdélníky a vytvoříme z nich ovál a odřízneme rohy. Naše stromy naaranžujeme na tónovaný plech a slepíme je. Výborně kluci, odvedli jste skvělou práci. Teď se trochu zahřejeme.
Tělesná výchova minuta.
Grisha chodil, chodil, chodil,
Našel jsem bílou houbu.
Jedna houba
Dvojka je houba,
Tři - houba,
Dal jsem je do krabice.
Naše školka má dlouhou tradici: na podzim pořádáme „Staniční hru“. Je pravda, že letos byla tato hra transformována a začala se nazývat „Quest“. Zvu své kolegy, aby se podívali na malou, pouze vizuální část hry. Pokud by měl někdo zájem o tuto formu práce, rád zodpovím dotazy.
Stáhnout:
Náhled:
MŠ GBDOU č. 26 vyrovnávací typ
Krasnoselský okres Petrohradu
Abstrakt spojitého spoje
Dobré aktivity
Se staršími dětmi
"Les vypadá jako malovaná věž."
Sestavil: vysokoškolský učitel
kvalifikační kategorie
Disnenko Taťána Sergejevna
2015.
Hra na stanicích "Podzim".
úkoly:
1. Rozvíjet u dětí schopnost skládat kolektivní skladbu „Podzimní les“. Vytvářejte obrázky různých stromů, keřů, podzimní oblohy s mraky a stěhovavých ptáků.
2. Podpořit hledání originálních způsobů, jak vytvořit korunu stromu (odlamování, překryvná nášivka, posuvný, vyřezávaný dekor), ptáčky a obláčky netradičními technikami.
Opravné úkoly:
1. Rozvinout kompoziční dovednosti (umístit vystřižené prvky do vrstev, počínaje pozadím), orientaci ve svislé rovině listu.
2. Rozvíjet koordinaci ruka-oko, zrakovou pozornost, vnímání barev a velikosti.
Přípravné práce.Děti si prohlížejí reprodukce obrazů ruských krajinářů, seznamují se s různými metodami vytváření koruny stromů a keřů: řez siluetou, výřez, aplikovaná nášivka, posuvný, výřezový dekor. Hrají si s barvou: vybírají vhodné „podzimní“ kombinace barev a odstínů. Každá skupina provádí svou oblíbenou možnost.
Děti studují stěhovavé ptáky, seznamují se s možnostmi jejich asociací pro migraci:klín, karavan, hejno, škola. Pozorujte podzimní oblohu, mraky, opad listí a další změny v přírodě.
Materiály, vybavení:základ velkoformátové kompozice s pozadím a zamýšlenou linií horizontu, siluety stromů a keřů, ptáků, mraků předem připravených společně s dětmi - netradičními technikami; ubrousky, štětce na lepidlo, hadry, mokré a papírové ubrousky; reprodukce krajinomalby „Zlatý podzim“.
I skupina dětí. Senior.
Chlapi! Co myslíš, že teď budeme dělat? (Odpovědi dětí)
Učitel ukáže dětem reprodukci krajinomalby a přečte úryvek z básně I. A. Bunina „Padající listí“:
„Les je jako malovaná věž,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stěna
Stojím nad jasnou mýtinou...“
Řekni mi: jaký je podzim na obrázku a v básni? (Odpovědi) Chcete si vytvořit svůj vlastní krásný malovaný les?
Pak vám prozradím jedno tajemství: na tomto listu si všechny starší děti v naší školce vytvoří, nalepí a nakreslí část podzimního lesa. A pak uvidíme, co se stalo.
Tak jdeme na to. Podívejte se na pozadí, co je to za čáru? (čára horizontu) Správně. Pamatujete si, co jsme řekli: jak vidíme stromy blízko obzoru? (Velmi malé, kmeny nejsou vidět, obraz splývá do nerovné linie). Právo. A tak jsme udělali stromečky...(lámaným způsobem). A stromy druhé řady už jsou vidět, jsou... (výše). Kam je zapíchneme? (O něco níže na listu). Poznámka: na zadní straně vašich stromů je dvojitá páska. Musíte opatrně odstranit ochrannou vrstvu pásky, vybrat místo na společném listu a přiložit obrázek (Děti dokončí úkol. Můžete vyzvat děti, aby dokreslily svůj obrázek, nebo použít místo vedle něj.)
Obdivujte, jak je les nádherný a malovaný. Dobrá práce! Mám pro tebe dárek. A zkuste hádat který:
Všechny děti jsou na větvích
Nošení baretů od narození.
Budou padat ze stromů -
Barety nenajdou.
(Učitel vybere 1 hádanku podle úrovně rozvoje dětí ve skupině) Děti hádají. Dostanou žaludy jako dárek, rozloučí se a odejdou.
II skupina dětí. Seniorská skupina.Prohlížejí si siluetově řezané stromy a keře, pojmenovávají je, určují barvu a místo, kam své obrázky nalepí. Pracují s lepidlem: opatrně ho rozetřít, nanést, přitisknout hadříkem. V případě potřeby použijte vlhké ubrousky. Další - podobně (viz výše)
V této hladké krabici
Bronzová barva
Malý dub je skrytý
Příští léto.
(Pokud se vám to zdá obtížné:
"Dub skrytý ve zlaté kouli")
Skupiny III a IV. Mají aplikovaný nášivkový, posuvný a štěrbinový dekor stromů a keřů. Zbytek je podobný (viz výše).
Vylezl jsem z malého sudu,
Zakořenilo a rostlo.
Stal jsem se vysokým a mocným,
Nebojím se bouřek ani mraků.
Krmím prasata a veverky -
Je v pořádku, že moje ovoce je malé.
V skupina dětí. Příprava na školu.Pamatují si stěhovavé ptáky a možnosti jejich sdružení pro migraci:klín, karavan, hejno, škola (samostatné obrazy); podzimní obloha (jak lze umístit mraky). Oni dělají práci. Další - podobně (viz výše)
Jsou břicha, jsou také klobouky -
Veselí kluci!
A žijí na dubových větvích!
Tady nemusíte moc přemýšlet!
Prase je má moc rádo.
A obdivuji je.
Barva tmavě žlutá
Hladký...!
Na konci obecné hry v sále, kde se všechny děti setkávají, hrají si a zpívají, je vystavena kolektivní práce dětí. Podívají se na to společně s hosty. Všechny děti dostávají pozitivní zpětnou vazbu.
Přehled GCD (přímé vzdělávací aktivity)
Metodické informace
Téma GCD, forma GCD
Téma: „Les jako malovaná věž“
Formulář "Hra-cestování"
Základní ucelený vzdělávací program (dílčí), osnova tvůrce
Program „Od dětství do dospívání“
Vývojáři GCD poznámky: školka č. 194, učitel Karpeeva O.Yu.
Zařazení GCD do systému vzdělávacích aktivit
Klasifikace: GCD, založená na principu činnosti - aktivní účast každého dítěte na společných zábavných aktivitách.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Socializace“ - vytváření představ o osobních schopnostech a přátelských vztazích s vrstevníky; „Komunikace“ - rozvoj svobodné komunikace s dospělými a dětmi; „Kognice“ je rozšiřování dětských obzorů, „Umělecká tvořivost“ je rozvoj produktivní činnosti.
Forma organizace dětí je frontální.
Přípravné práce:
Exkurze do parku.
Čtení beletrie:
V. Shipunov "Pozdní list"
V. Nabokov „Javorový list na černém sametu“
I. Bunin „Padající listí“
Elena Olkhoviková "Kam jdeš, podzime?"
O. Moshkovskaya „Javorový list“.
Vladimir Stepanov „V osikovém lese“
Vyšetření semen, listů.
Zkouška ilustrací, reprodukcí obrazů Polenova „Zlatý podzim“, I. Levitana „Zlatý podzim“,
S. Gerasimov „Zlatý podzim“, I. Ostroukhov „Zlatý podzim“, S. Petrov „Zlatý podzim“ atd.
Účel GCD
Upevnit a systematizovat znalosti o přírodě na podzim (poznání, komunikace, hudba, umělecká tvořivost, socializace, bezpečnost)
Úkoly GCD
Vzdělávací: objasněte představy dětí o tom, jak se stromy v lese připravují na zimu.
Vývojové: zintenzivnit duševní činnost; rozvíjet souvislou řeč; obohatit a upřesnit slovní zásobu dětí; rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou.
Vzdělávací: pěstovat lásku k přírodě.
Úspora zdraví: přispívá k vytvoření příznivé psychologické atmosféry; střídat statické a dynamické činnosti dětí.
Rozvíjet schopnosti sebeprezentace: Rozvíjet schopnost dětí s potěšením prezentovat výsledky své činnosti ostatním, podněcovat u dětí potřebu obracet se k osobní zkušenosti pro úspěšnou realizaci nových aktivit, pěstovat pocit sebedůvěry a hrdosti na individuálně významné úspěchy a úspěchy, rozvíjet u dětí schopnost provádět základy reflektivní analýzy vlastních činností a chování (pro mě to bylo snadné i těžké), udržovat si stabilní touhu překonávat vznikající obtíže, hledat způsoby, jak je překonat ve společných aktivitách s dospělým a povzbuzovat děti, aby usilovaly o nové úspěchy.
Univerzální vzdělávací akce dětí, jejichž formování je zaměřeno na rozvoj vzdělávacích aktivit (o co by měl pedagog usilovat)
- Rozvíjet schopnost důsledně vyjadřovat své myšlenky a vyvozovat závěry;
- Rozvíjet osobní vlastnosti dítěte, zvídavost, nezávislost, emocionální vnímavost a tvůrčí činnost;
- Rozvíjet schopnost prezentovat výsledek své tvůrčí činnosti, odrážet vlastní úspěchy a důvody potíží, s nimiž se setkal.
Potřebné vybavení a materiály
Demo materiál:
Listy.
Blank – rám s připraveným pozadím pro vytvoření podzimního portrétu.
Leták:
Papír, fixy, pastelky, tužky, šablony
Fondy TSO:
- magnetofon, zvukový záznam zvuků přírody, „Etuda č. 2“ F. Chopina, „Hudební kalendář přírody“ A. Klimova. P.I. Čajkovského "Roční období".
Podrobný přehled GED (přímé vzdělávací aktivity)
stupně GCD
Podrobný popis AMT (aktivní metody učení)
Popis akcí účastníků GCD
Zadání se nebo ponoření se do tématu
Rozhovor o podzimu
Cíl: Připravit žáky na vnímání tématu, vytvořit motivační postoj k interakci.
Listy vystřižené z papíru jsou položeny na podlahu. Učitel a děti je zkoumají a všímají si jejich krásy a dovednosti umělce. Navrhuje procházku po podzimních stezkách a přečte báseň:
Tiše bloudím sám zahradou, Žlutý list mi křupe pod nohama, Podzim nalévá předzimní chládek, Povídání o minulém létě. (Yu. Zhadovskaya)
- Kluci, jak se jmenuje ten jev, kdy padá listí ze stromů? (Pád listů).
- A než spadlo listí ze stromu, co dělali? (Visely, rostly, zelenaly se, žloutly, kolébaly se, dělaly hluk, šustily, třásly se...)
- Představte si, že jste ratolesti. Chcete-li se proměnit v podzimní větvičku, vezměte dva listy. Děti se pohybují, napodobují pohyb větví na stromě (houpání, ohýbání, houpání).
- Když začne hrát hudba a uslyšíte zvuk úderu na hudební činel, musíte se reinkarnovat a ztvárnit větev nějakého stromu.
Hudba P.I. Čajkovskij "Roční období. Říjen". Učitel čte báseň Ivana Bunina „Padající listí“
Les je jako malovaná věž,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stěna
Stojící nad jasnou mýtinou.
Břízy se žlutou řezbou
Lesk v modrém azuru,
Jako věže, jedle tmavnou,
A mezi javory zmodrají
Sem tam skrz listí
Světlost na obloze jako okno.
Les voní dubem a borovicí,
Přes léto vyschlo od slunce,
- Kluci, o čem ta báseň mluví? (o lese)
- Jaké to je, les? – (Vícebarevné) Nebo přesněji, jaká slova použil autor, kdo si pamatoval? (malovaná věž, fialová, zlatá, karmínová)
- V jakém ročním období autor popsal les? (Podzim)
- Jakou náladu dává podzim lidem? (dobré, veselé, barevné, radostné atd.)
- Jaká byla nálada hudby, kterou jsme poslouchali? - mírně zamyšlený, zasněný, tichý, klidný.
- Podzimní příroda se připravuje do postele, uklidňuje se a ztichne.
Předvídání aktivity
Cíl: Rozvinout představivost a kreativní myšlení.
Prvky technologie předvídání aktivit:
Pedagog: Kluci, dnes nás čeká kouzelná cesta. Uhodnete kam jdeme? (v podzimním lese). Už jste uhodli, že dnes půjdeme do podzimního lesa.
Interaktivní část
Procházka v podzimním lese
Cíl: Upevnit jména stromů
Rozvinout schopnost korelovat tvar listu se jménem stromu
Hra "Au!"
Cíl: Rozvinout pozornost a schopnost koordinovaně provádět obecné pokyny.
Příběh z osobní zkušenosti „Moje oblíbené podzimní listí“
Cíl: Rozvíjet schopnosti sebeprezentace: schopnost sdílet osobní dojmy s ostatními, mluvit o svých vlastních preferencích.
Hra "Pravda nebo nepravda"
Cíl: Stanovit pravidla chování v lese. Rozvíjet pozornost a logické myšlení.
Prstová gymnastika "Podzimní kytice"
Cíl: Rozvinout jemnou motoriku rukou.
Prezentační hra „Hádanky pro přátele“
Cíl: Podnítit touhu dětí naučit se předem hádanku o podzimních přírodních jevech a hádat ji svým vrstevníkům. Rozvíjet pozornost a logické myšlení.
Didaktická hra „Najdi list podle popisu“
Cíl: Rozšířit a objasnit představy dětí o charakteristických rysech vzhledu listů.
Hra "Co myslíš?"
Cíl: Rozvíjet schopnost dětí prezentovat svůj pohled na ostatní s ohledem na názory ostatních dětí.
Seznamování dětí s rozpory okolního světa, rozvíjení souvislé řeči, představivosti a obratnosti.
Kresba a aplikace „Les jako malovaná věž“
Cíl: Naučte se vytvářet obrázky různých stromů, keřů, líčit podzimní les a přenášet vaši náladu pomocí barev.
„Podzimní Ermitáž“ Prezentace části vaší tvorby v kolektivní kompozici.
Cíl: Podporovat pocit hrdosti na individuálně významné úspěchy.
- Přišel dopis od obyvatel lesa, kteří nás všechny zvou na procházku do podzimního lesa.
Ale les je daleko Kluci, jak se dostaneme k našim lesním přátelům? Jak se tam dostaneme? (- Pojedeme autem, autobusem, vlakem, půjdeme pěšky).
- Učitel zve děti na procházku!
Děti se pohybují na hudbu P.I. Čajkovskij "Roční období. Září"
- Tak jsme došli na lesní mýtinu, kde žijí obyvatelé lesa. Ale kde jsou? Zavolejme jim. Chlapi, jak můžete volat svým přátelům v lese, když se někdo ztratí? (Když se ztratíte v lese, musíte zakřičet „Ay!“ a zavolat jménem)
- Správně, můžete je hlasitě zavolat - "Ay!" A v lese žije "Echo", které nám tiše odpovídá "Ay!"
Pojďme si s ním hrát, všichni spolu hlasitě křičíte "Ay!" Kdo chce být ozvěnou? A já vám odpovím jako ozvěna - tiše "Ay!" A pak se změníš.
A tady se objevil náš první lesní obyvatel - zajíc.
Zajíc pozdraví a ptá se, má někdo oblíbený strom? Řekni mi o svých oblíbených podzimních listech.
Můj oblíbený list je javorový list. Má neobvyklý tvar, velmi krásnou barvu, neexistují identické javorové listy, všechny jsou jiné a každé je svým způsobem krásné.
Můj oblíbený list je dub. Jeho tvar listu vypadá jako silák, široká ramena, úzký pas a krásná hnědá barva
Miluju listy jeřábu. Přitahují svou jasně červenou barvou. Dělají jasná řemesla.
Pojďme si zahrát hru. Pravidla hry: Když budu mluvit správně, budeš tleskat, a když budu mluvit špatně, budeš dupat. Poslouchejte pozorně:
- Vezměte si s sebou do lesa sekeru, tam si můžete zapálit. (dětské akce)
- Zpívejte, křičte, vrkejte, ukolékejte les hlasitou písní. (dětské akce)
- Ptáci, žáby a hadi musí být vyhnáni z lesa. (dětské akce)
- Nemluvte nahlas v lese. (dětské akce)
- Neničte mraveniště. (dětské akce)
- Neberte kuřata domů. (dětské akce)
- Procházejte lesem opatrně, nelámejte větve. (dětské akce)
- Vezměte si s sebou košík do lesa, nasbíráte pár muchomůrek. (dětské akce)
- Posaďme se na mýtinu. Na podzim je spousta krásných listů - můžete sestavit kytici.
Jeden, dva, tři, čtyři, pět,
Budeme sbírat listy.
Březové listy, listy jeřábu,
Dubové listy, javorové listy,
Budeme sbírat topolové listy!
Do skupiny zařadíme podzimní kytici!
Prsty na levé ruce jsou ohnuté jeden po druhém.
Prsty na pravé ruce jsou ohnuté jeden po druhém.
Udělejte vějíř z prstů obou rukou.
Hádej hádanku:
zima a léto stejné barvy? - Vánoční stromeček, borovice.
Kdo chce říct svou vlastní hádanku?:
*** Pole jsou prázdná, země vlhne,
Prší, kdy se to stane? -Na podzim.
*** Přišlo bez barev a bez štětce
A přelakoval všechny listy. - Podzim.
*** Přišel k nám podzim
A přinesla s sebou
Co? Řekněte to náhodně!
No, samozřejmě - Padající listí.
*** Červená Egorka
Spadl na jezeře:
Sám jsem se neutopil
A nemíchal vodu. - Podzimní listí
***Kdo celou noc bije na střechu
Ano klepe
A mumlá a zpívá, ukolébá tě ke spánku? (déšť)
*** Mraky dohánějí,
Vytí a rány.
Obchází svět
Zpívá a píská. (Vítr)
Podívejte, chlapi, kolik barevných listů je na lesní mýtině. Posbírejme pestrou kytici pro naši skupinu. Najděte hnědý dubový list, který vypadá jako pyramida; bříza – žlutá, malá. Hele, kde jsou ty červené listy jeřabiny visící na jedné větvi? Najděte velké a malé javorové listy zbarvené žlutými a červenými květy.
Jaké listy ještě máme? Jedná se o listy topolu.
Hra se hraje s míčem pomocí technologie TRIZ.
Svět není špatný ani dobrý, vysvětlím a pochopíte.
Děti sedí v kruhu. Učitel stanoví téma diskuse. Děti, které si podávají míč, říkají, co je podle jejich názoru v přírodních jevech dobré nebo špatné. Pedagog: Déšť. Děti: Déšť je dobrý: smývá prach z domů a stromů, je dobrý pro zemi a budoucí úrodu, ale špatně nám zvlhčuje, může být zima. Vychovatel: Vzduch. Děti: No, na podzim je vzduch v lese (park, zahrada) velmi čistý, svěží, zdravý, je špatné, když je vzduch studený, můžete se nachladit.
Možnost 2 „To se mi líbí – nelíbí“ (o podzimu). Učitel stanoví téma diskuse. Děti, které si podávají míč, vyprávějí, co se jim na podzimu „líbí a nelíbí“. Co je podle vás na podzimu nejlepší?
Děti: - Mám rád podzim. Můžete sbírat krásné barevné listy, žaludy a šišky a vyrábět z nich různá řemesla.
- Podzim je velmi bohatý na úrodu různé zeleniny a ovoce. Na zahradě můžete sbírat jablka, hrozny, kukuřici, mrkev, zelí, řepu, brambory, ředkvičky atd.
- Na podzim mám rád přírodu. Stromy potěší barevným listím. Rád se procházím lesem, když mi pod nohama šustí listí.
- Na podzim můžete sbírat houby v lese.
- Nemám rád, když dlouho prší, protože venku je špinavé a vlhké a můžete zmoknout.
-Nemám rád podzim, protože často prší a potom jsou na silnicích louže a nedá se jezdit na kole ani na kolečkových bruslích.
Pedagog: Dnes se nám bude hodit vše, co jsme se naučili. Navrhuji, abyste si vytvořili svůj vlastní pohádkový les, podobný malované věži. Musíte být velký snílek, abyste vymysleli obrázek.
Pedagog: Kluci, aby vaše práce byla zajímavější a vypadala jako pohádka, vymyslete a nakreslete další prvky. Možná to budou obyvatelé lesa? Neobvyklý strom? Děti dokreslí dílo na pozemek a hotové dílo zavěsí na magnetickou tabuli.
Pedagog: Podívejte se, jaká nádherná výstava se z nás stala. Jaká práce tě zaujala? Čí je práce jako z podzimní pohádky? (odpovědi dětí)
Zpracování obsahu tématu
1.Rozvoj obrazové paměti.
2. Rozvoj mnemotechnických technik: schopnost vybavit si události, akce, spoléhání se na vizuální představy.
3. Rozvoj schopnosti dětí těšit se z výsledků své činnosti, podněcovat potřebu obrátit se k osobní zkušenosti pro úspěšnou realizaci nových činností.
vychovatel:
Kluci, o čem jsme dnes mluvili? (O podzimu)
kde jsme byli? (V podzimním lese)
Kluci, co jste se dnes naučili? (Zobrazte větev stromu, mluvte o svém oblíbeném listu, ptejte se hádanek atd.)
Jaký mor jste naučili své přátele?
Shrnutí
Dětská reflexe jejich aktivit.
Učitel kladně hodnotí účast každého dítěte na lekci, všímá si schopnosti každého dítěte udržovat konverzaci a sdílet své vlastní zkušenosti s přáteli.
Pedagog: Myslíte si, že jste dnes pro sebe udělali nové objevy? Pokud ano, ozdobte „strom moudrosti“ podzimním listem.
Pedagog: Kdo uměl říkat hádanky, vyprávět o svých oblíbených listech, připevnit žlutý list na strom.
Pedagog: Podívejte se, jak krásný se stal náš strom. Náš výlet se ukázal jako zajímavý a poučný.
Další informace
Analýza a hodnocení pedagogem ECD pomocí AMO (aktivní metody výuky)
Technologie používání aktivních metod organizace herních činností umožňuje dětem:
- Vyvodit závěry na základě minulých osobních zkušeností;
- Spolupracovat s vrstevníky;
- Rozvinout počáteční dovednosti reflexe vlastních činností;
- Povzbuzuje děti, aby vyjádřily své myšlenky;
Využití AMO umožňuje utváření klíčových kompetencí předškoláka: informačních, sociálních a komunikačních a přispívá k rozvoji osobnostních kvalit předškoláka.
Použitá literatura, zdroje informací.
The ABC of Communication: Rozvoj osobnosti dítěte, komunikační dovednosti s dospělými a vrstevníky (3-6 let) Vydavatel: Detstvo-Press. Rok: 2010
I.A. Lykova Vizuální aktivity v mateřské škole (přípravná skupina) M.: „Karapuz-didaktika“, 2008
Bondarenko A.K. Didaktické hry v mateřské škole: Manuál pro učitelky MŠ. – M., 1985
Hry a cvičení pro rozvoj rozumových schopností u dětí předškolního věku, - M., 1989
Všeobecná rozvojová školka č. 194 „Kapitoška“ ANO DO „Planeta dětství „Lada“
13STRÁNKA 14115
Eresekter tobyna arnalgan ұyimdastyrylgan oқу қызмінінtechnologické mapy
Beru saláty: Shygarmashylyk. Tanymdylyk.
Bolim: Ekologie, Aplikace.
Takyryp: "Les je jako malovaná věž."
Bagdarlamalyk myslitel:
a) upevňovat znalosti dětí o stromech, keřích a bylinách jako představitelích pozemské květeny; naučte se, jak aplikovat podzimní strom pomocí ubrousků a obilovin požadované barvy; formovat tvořivou osobnost pozitivním přístupem ke světu kolem nás.
b) rozvíjet jemnou motoriku, pozornost, paměť.
c) pěstovat pečlivý přístup k rostlinám, upravenost a touhu vytvářet krásná, originální řemesla; vychovávat děti k mravnímu a vlasteneckému cítění láskou k přírodě jejich rodné země.
Sabakka arnalgan kuraldar: ilustrace keřů, bylin; barevný papír hnědý, žlutý, oranžový, lepidlo, ubrousek, ubrousek, vlhčený ubrousek, šípkový čaj.
Přípravné práce: zapamatování básniček, prohlížení rostlin (tráva, keře a stromy).
Sozdik: flora - rostlinný svět.
Billingvaldy složka: Kayyn - bříza, kokterek-osika; kalakay-kopřiva, bakbak - pampeliška, tuyezhapyrak - lopuch.
Øreket kezeni
Tarbieshinin areketi
Balalardyn Areketi
Motivace.
Armysyn, meyirimdi Zher-ana!
Armysyn, shugylaly Altyn-kunim!
Armysyn, balabaksha, zhan - dosym!
Armysyn, jestli mě sníš!
Armysyn, bak-dauletti zherim menin!
- Dej mi své krásné úsměvy. Naše úsměvy všechny rozehřály, jako by do skupiny nakouklo sluníčko.
-Slunce se podívalo do skupiny a pozvalo nás někam. Chcete vědět kde? Pak nejprve odpovězte na mé otázky, a pak vám prozradím, kam nás naše kouzelné pohádkové slunce zve.
-Senderge ertegiler unaida ma? Milujete pohádky? Bugin men senderge ote kyzykty ertegi aytamyn. Dnes I
Chci vám vyprávět zajímavý příběh.
-V jistém království žili - žila bříza, pampeliška, šípek, heřmánek, borovice, jetel a mnoho dalších podobných obyvatel. Jak je všechny nazvat jedním slovem?
- Byl to patshalyk? Co je to za království?
-Jak se jinak nazývá rostlinná říše? Co je to flóra?
-Myslíte, že obyvatelé tohoto království žijí?
-Nege? Proč?
V rostlinné říši jsou 3 stavy. A jaké, zjistíte, když hádanku vyluštíte.
Říkají to všechno dohromady.
Magan ertegi unaidy.
Poslouchají.
Rostliny.
Toto je rostlinná říše.
Flóra.
Svět flóry.
Ano.
Dýchají, jedí, rostou a rozmnožují se.
Pojďme se na to podívat
Ostře ukázal své trny.
Jeho trny jsou jako jehly.
Ale nebudeme od něj sbírat trní,
Nasbíráme užitečné ovoce do lékárny.
-Šípek je léčivá rostlina. V našem regionu je mnoho léčivých rostlin. Jedná se o šípky, hloh, rakytník a další.
-V jakém jsme stavu?
-Kanday butalardy bilesinder?
Zveřejněte ilustrace keřů.
Butalar kanday paida keledi? Jaké výhody keře přinášejí?
Pozorně poslouchejte, kdo žije v příštím státě.
Na podzim umírá.
A na jaře zase ožívá.
Na světlo vyjde zelená jehla,
Roste a kvete celé léto.
Krávy mají bez ní potíže:
Ona je jejich hlavní potravou.
- Nebylo?
-A tak jsme se ocitli v království bylin. Pamatujete si, jaké dílo Vitalyho Bianchiho jsme četli? Jaká tráva byla zmíněna v této pohádce?
-Kanday shopter bilesinder? Jaké další bylinky znáte?
Kdo potřebuje bylinky?
Zde je další stav.
Jedna noha, ale mnoho rukou.
-Jak jsi věděl, že je to strom?
-A teď si představte, že jste obyvateli království stromů.
Fyzické cvičení.
Staneme se stromy
Silný, velký.
Nohy jsou kořeny
Rozmístěme je širší.
Udržet strom a nenechat ho spadnout.
Z dalekých hlubin
Dostali vodu.
Naše tělo je mocný kmen,
Trochu se pohupuje
A s jeho ostrou špičkou
Dotýká se nebe.
Naše ruce jsou větve
Společně tvoří korunu.
V koruně se vůbec nebojí,
Když fouká silný vítr.
-Kayda kop agashtar koruge bolada? Kde můžete vidět spoustu stromů?
-Abyste se dostali do lesa, musíte splnit úkol, odpovědět na mé otázky.
-Jak se jmenuje ten malý les?
-Jak se jmenuje rostlina rostoucí v lese?
-Jak se jmenuje povolání člověka, který se stará o les?
-Pohádkové stvoření hlídající les.
-Jak se jmenuje auto, které převáží dřevo?
-Tady jsme v lese. Birak, aghashtar kaida? Ale kde jsou stromy? Podívejte, je tam poznámka.
"Drazí kluci." Pomoc. Náš les byl očarován zlou čarodějnicí a všechny stromy zmizely. Prosím, pomozte mi vrátit stromy."
-Komektesemiz? Můžeme pomoci vrátit stromy do lesa?
-Jak to můžeme udělat?
-Navrhuji dělat stromy vlastníma rukama. A jak, to vám vysvětlím.
-Vyjmenuj části stromu?
-Jaké listy budeme mít na stromech?
-Nege? Proč?
-Proč se to stává stromům?
- Navrhuji vyrábět stromy z ubrousků a obilovin. Zamyslete se nad tím, z čeho chcete stromeček vyrobit. Kdo chce nějaké ubrousky, sedněte si k tomuto stolu. A z obilovin - pro tento.
Z ubrousků: Nejprve musíte udělat kufr.
K tomu si vezmu barevný papír požadované barvy (papír s řezy). Papír zvlním, pak zkroutím větve. Tady je to, co jsem dostal. Kmen s větvemi položím do středu listu. Lepidlo nanesu štětcem, nanesu na list alba a přitlačím ubrouskem. Pokud je to bříza, přidám proužky fixem. Nyní zmuchlám kousky barevných ubrousků, pak nanesu lepidlo poblíž větve a slepím hrudky ubrousků. To jsou listy. Pusťte se do práce.
Z obilovin: Zůstane vám jen kmen s větvemi.
-Váš kmen a listy budou vyrobeny z obilovin. Jakou obilninu nalepíte na kmen? Do koruny? Na malou plochu je třeba nanést lepidlo, navrch položit hrst cereálií a přitisknout. Výstava prací na stojanu.
Individuální pomoc.
-Jaký krásný les to byl.
Les je jako malovaná věž,
Lila, zlatá, karmínová,
Veselá, pestrá stěna
Stojící nad jasnou mýtinou.
-Lesovik a všichni obyvatelé lesa se budou v tomto lese radovat. Tady jsme v lese. Les se schovává a čeká, s čím jsme do něj přišli. Budeme křičet a lámat větve stromů? Jak se budeme chovat?
Krásné v podzimním lese. Podívejte se, jak barevné jsou břízy. Jak se jmenuje náš kraj? proč myslíš? Rostou zde nejen břízy, ale i mnoho dalších stromů.
-To je konec pohádky a dobře uděláno těm, kteří poslouchali.
Držme se za ruce, přátelé,
A po lesní cestě
Pojďme k nám domů. Do naší skupiny.
- Dobře.
Šípkový - balmuryn
Vstoupili jsme do křoví.
Šeřík, šípek, rybíz, angrešt, malina.
Ošetřují lidi bobulemi, dávají jim jejich léčivé listy, plody a květiny, krmí lesní zvěř a ptáky.
Nakupovat. Tráva
O jeteli.
Kalakay, bakbak, tuyezhapyrak, jitrocel, jetel a další.
Hmyz - brouci, čmeláci, motýli, kobylky, ptáci, domácí zvířata se živí bylinkami, medvěd, zajíc, los a pro člověka.
Strom – agaš.
Jedna noha je trup. Mnoho rukou jsou větvemi stromu.
Nohy na šířku ramen, ruce na opasku.
Rozkročte nohy více.
Nakloňte se dolů
Dlaně v hrsti, neohýbejte se.
Přejíždějte dlaněmi po těle.
Nakreslete střechu domu.
Ruce vzhůru, v různých směrech. Spojte ruce nad hlavou. Zatřes hlavou.
Zatřeste zvednutými pažemi.
Ormanda kop Agashtar.
Malý les.
Lesnoye.
lesník - Ormanshy.
Lesovik. Lesovichok.
Nosič dřeva.
Poslouchají.
Možnosti odpovědí dětí.
Kořen, kmen, větve, listy.
Žlutá, oranžová.
Kazir Kuz. Kuzde zhapyraktar sargayady.
Stromy se připravují na zimu.
Poslouchají a pozorují.
Pohanka. Hrách.
Samostatná tvorba dětí k hudbě.
Dítě čte.
Neutíkejme, nehlučeme, zapalujme, chovejme se tiše, abychom nerušili lesní obyvatele; Nelámejme větve, netrhejme rostliny ani smetí; Zvířata si z lesa domů nevezmeme. V tichosti budeme obdivovat přírodu lesa a jedeme domů.
Tentek bala bolmaymyz
Tabigatty korgaymyz.
Okraj bílých bříz. V našem kraji roste mnoho bříz.
Drží se za ruce a jdou za sebou.
Sedí na židlích.
Poslouchají.
Reflexní-korekce-laushes
-O čem jsme dnes mluvili? Jaké stavy existují v rostlinné říši? Komu jsme pomohli?
-Nyní doporučuji vyzkoušet velmi zdravý vitamínový čaj z šípků.
Šípek je poklad pro zdraví
To lidé říkají.
- odvar ze šípku-
Přirozeně hodnotný dárek. O rostlinné říši.
Keře, byliny, stromy. Lesovik.
Pijí šípkový čaj.
Kutilin níže:
Hraje:
- o rostlinné říši - flóře, o stromech, keřích a bylinách, jako zástupci pozemské květeny.
Rozumí:
- jak aplikovat podzimní strom pomocí ubrousků a obilovin.
Platí:
- vyrobit podzimní strom vlastníma rukama; zacházet s rostlinami opatrně.
- Životopis Ferdinand Foch krátký životopis
- Isaev I.F., Mishchenko A.I., Shiyanov E.N. Pedagogika - soubor n1.doc. Slastenin V.A. Metody pedagogické práce - soubor n1.doc Slastenin v pedagogice m akademie
- Daňové účetnictví státních institucí Postup při výpočtu daně a záloh
- Návrat do práce na příkaz inspektorátu práce